Nízký Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2016/2017

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Nízký Jeseník ze zimní sezóny 2016/2017. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Nízký Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 15.2.2017 11:36
Neuvěřil jsem předpovědi počasí, ještě to jednou zkusil a udělal jsem dobře. Ráno -6°C, krusta parádně zmrzlá, slunečno s perfektní viditelností a bezvětří - prostě idylka. Dole na Hané smog. Jel jsem z Lipiny kolem Slunečné ke Kyselce, zpět k vrtulím na Loděnici a krajem lesa do Nové zatáčky. Pak cca 300 metrů pěšky a následně přes louky kolem Břízek a Prabábu. Nejlepší podmínky jsou na louce nad Kyselkou, kolem Loděnického rybníka a některé partie u vrtulí a kolem Slunečné taky slušné. Sněhu ale ubývá. Na exponovaných místech už občas leze tráva. Krusta začala měknout až na Prabábě. Po dojezdu v 11 hodin na teploměru + 1°C.
Vloženo 13.2.2017 13:50
Ondřejov - Šternberk, bruslení po pláních

Vyrážel jsem v 7:30 za teploty cca -8°C. Ondřejov - Stránské - dostatek sněhu, firn, rovné, paráda. Kolem Stránského málo sněhu (leze podklad, ale dá se přejet/objet), hrbaté, kousek se musí přes strniště. Na vrcholové plošině ale dobré. Kolem Vajglova zase méně sněhu, ale na pláních nahoře směr vojenský prostor k Arnoltické hřebenovce paráda. Hřebenovka víc hrbolatá, ale sjezd k silnici OK. Následně jsem střídavě poponášel nebo jel po louce kolem Huzovské myslivny, za mostem nasadil běžky a pokračéval k 10ti bratrům a do Dálova (modrá TZ). Tady podmínky dobré akorát poslední úsek na louce nespočet kolejí od strojů všeho druhu. Z Dálova jsem jel kolem Jezírka na Loděnici, vrtule a objel Oldřichovský kopec zprava. Kromě kousku, kde lezla oranice taky celkem dobré. Na závěr jsem zkusil novou variantu přes Těšíkov směr Domašov u Štbk. Kolem Těšíkova však hrozně hrbolaté a sněhu málo. Krajem kolem lesa Hena o něco lepší, sjezd k silnici už pěkný, sněhu dost. Prokličkoval jsem mezi hroudami hlíny přes Tankodrom, probil se až ke Spálené chatě a zkusil sjet lesem, co nejdál to půjde. Dojel jsem skoro až k chatám, ale nebylo to nic moc. Dole ve Šternberku teplota v poledne stále těsně pod nulou, na slunci určitě víc, ale krusta držela do samého závěru. Celkově to hodnotím jako parádní a možná poslední letošní lyžovačku v našich končinách, i když... kdo ví.
Vloženo 11.2.2017 21:10
Pole mezi Chomoutovem , Horkou a Poděbrady stále sjízdné. Od chomoutovského můstku najeta dobrá firnová stopa, velmi dobrý skluz,
cca +1 st asi poslední lyžování sezóny.
Vloženo 10.2.2017 16:21
Dnes jsem jel z Lipiny na Těšíkov, vrtule, kolem Kukaččího lesa k Pomezí a zpět přes Jezírko a Břízky. Podmínky pořád slušné, sněhu relativně dost, ale k poledni v dolních partiích už to měklo - dojel jsem tak akorát včas. V lese na Prabábě skoro samý led, je problém v lyžákách vůbec sejít.
Vloženo 9.2.2017 20:06
V našem okolí vše ledovaté, na klasiku to není. Zkusil jsem dnes tedy bruslit po pláních. Jel jsem do Dvorců, což byla nakonec chyba neb pláně zde téměř bez sněhu, k tomu oranice, takže jsem musel nejhorších asi 300 metrů ke kapličce přenášet. Sníh spíš led než firn. Za silnicí kolem Stráže k vrtulím o něco lepší, hlavně proto, že pole tu není zorané. Od guntramovických vrtulí jsem přešel silnici a pokračoval po loukách k letišti a dál na Novou Vésku. Zde byly podmínky solidní. Sněhu dost, i kvalita lepší, méně ledaté... projel jsem kolem Panenského lesa do Domašova n. B, pěšky vyšlápl ke hřbitovu a odtud na lyžích pokračoval na H. Petrovice, H. Loděnici, projel kolem vrtulí a přes Lipinu a Prabábu domů. I zde všude sněhu dostatek, jen krusta kolem Petrovic a větrníků poněkud hrbolatá a všude plno zmrzlých kolejí od aut a traktorů... Sjezdy nebyly nic moc, ale s opatrností jsem zvládl bez pádu i dojezd do Domašova. Jinak to odsýpalo vcelku dobře. Kromě prvního úseku bez sněhu byl největší problém hrbolatý povrch v druhé polovině trasy. Vzhledem k podmínkám ale spokojenost.
Vloženo 6.2.2017 12:55
Domašov - Jívová - Pohořany - Sv.Kopeček - projet to ještě šlo, mezi Pohořany a Kopečkem už dost špatné stopy, lezla hlína, počasí mizerné, ale dali jsem to..
Vloženo 6.2.2017 17:08
Oderske vrchy;Mrsklesy-cesta Jezevci nory-sjezdovka Hlubocky-mokry snih,mlha,ale slo to,vosk Swix -1 az +1
Vloženo 4.2.2017 14:51
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jívová-Pohořany-nad Radíkovem-sv.Kopeček ZOO(sundání běžek),celkem 22km.Celá trasa sjízdná bez problémů,mlha,+2stupně,bohužel obleva dorazila,což je zřetelné na Jívové a na Kopečku,ale zítra(neděle)bude celá trasa určitě sjízdná,další dny se nechme překvapit.
Vloženo 2.2.2017 21:27
Konečně se dá běžkovat kolem Olomouce!
Dnes Svatý Kopeček - Pohořany a zpět, projetá stopa, žádné šutry či hlína, cca 20 cm nového sněhu. Sníh ve stopě ale již začíná namrzat. Počasí super, teplota kolem -1°C, trochu to lepilo. Na víkend se má ještě víc oteplit, raději vyjeďte co nejdříve.
Vloženo 31.1.2017 15:56
Vyjel jsem si do Dálova autobusem.Z Dálova od jezírka nafoukané a zmrzlé závěje,v lese zmrzlá stopa středem,kolem Modré studánky ke Kukačce fajn sjezd,sice občas větve,ale dobry.Od Kukačky po vrstevnici shrnuté radlicí se dalo bruslit až skoro ke krmelci,pak začal hodně koukat asfalt,takže opatrnost.Pak u skály /sv.Hubert/ ostrý sjezd a pak další až nad hájenku v Dolním Žlebě.Po dnešním /31.1./sněžení bude tahle trasa bez chyby,jen aby to vydrželo přes hlášenou oblevu!
Vloženo 30.1.2017 6:52
Hornoměstská Zatáčka - Stříbrné Hory - Ferdinandov - Dobřečov - Špičák, zpět na Ferdinandov, Kamenná hora (Sfinga) - Pod Výhledy - Stará ves - Žďárský potok (motorest Zastávka otevřen) - zpět do Staré vsi - Janovice - skate park Rýmařov - zatáčka. Na celé trase velmi dobré podmínky (20-40 cm sněhu) a strojová úprava, jen v nejnižších místech občas leze tráva nebo hlína, ale nic, co by se nedalo v klidu objet. Celkově super.
Vloženo 29.1.2017 19:35
Ahoj,kudy jsi jel? Domadovska magistrala pres Pohorany?

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 29.1.: Dnes Domasov- Posluchov bezva stopy,pekne svezeni,krasna námraza na stromech)
Vloženo 26.1.2017 20:10
Zpatky jsem jel sešupem že Ztracených kamenů Nad Skřítek, ale lepší je to jet opačně. Tvrdé koryto, občas led a spousta stop po nouzových opuštění trati. Já jsem to dal, ale bez radosti. Jinak hodně dobrý...
Vloženo 26.1.2017 20:05
Skřítek - žlutý potok - Alfréda bez chyby. Spousty sněhu, dobrá stopy, občas jehličí (ty stromy za to fakt nemůžou
Vloženo 25.1.2017 14:01
Dnes jsem vyrazil z Horní Loděnice. Začátek OK, od elektrovodu přes pláně stopa zavátá, ale dala se prošlápnout. To samé kolem vrtulí. Okruh kolem Slunečné zatím drží. Směr Lipina po rozbitou stopu taky slušné. Nakonec jsem si pěkně zaběžkoval... spokojenost.
Vloženo 24.1.2017 20:14
Lipina - vrtule - H. Loděnice a zpět
Stopa pod Oldřichovským kopcem (cca 0,5 km) a částečně před větrníky zničena traktorem, od Špice ke Slunečné místy pošlapané od zvěře, jinak OK. projel jsem to až do Horní Loděnice ke hřišti. Mraky, mlhavo, syrovina... viditelnost ale OK. Vítr slabý. Sjezd do Lipiny je už trochu "o hubu".
Vloženo 22.1.2017 18:47
Domašov nad Bystřicí - Jívová - Pohořany - Sv. Kopeček
Celý den slunečno bez jediného mráčku a lidí tak akorát - paráda. Trasa z Domašova na Jívovou - super - projetá stopa, dost sněhu, bez problémů (jen pozor na sjezd před Jívovou - muldy, nový sníh). Jívová - Pohořany - rozhodně nejet lesem - rozryté těžkou lesáckou technikou, místy namrzlé, žádná stopa. Rozhodně lepší nevjíždět do lesa a jet okolo něj po stopě. Pohořany - Kopeček - paráda, bez problémů. Myslím, že dnes snad téměř ideální podmínky.:)
Vloženo 26.1.2017 20:28
Oderské vrchy. Kozlov - Pramen Odry - Fidlův kopec - a dál volně ve vojenském prostoru Libavá. Stopy vyjeté od běžkařů, cca 30 cm sněhu v lese, na loukách nafoukáno víc. Cca 20 km zcela bez lidí a sluncem nad hlavou. V případě tvorby vlastní nové stopy slušná makačka, ale i tak dobrý pro ty, co ještě tuto lokalitu nezkusil. V týdnu bych vojáky asi nedráždil, o víkendech je vstup povolen. Sice jen omezeně po cestách, ale stopy jsou vyjeté i jinde. Žádná strelba, ani svištící kulky nad hlavou se nekonala
Vloženo 21.1.2017 23:53
Domašov nad Bystřicí - Jívová - Pohořany - Svatý Kopeček. Má někdo čerstvé info?
Vloženo 21.1.2017 18:17
Dnes jsme si projeli okruh nad Lomnici u Rymarova. Ze zacatku inverzni mlha, bezvetri a -1C. Stopa pekne projeta,za celou dobu jsme potkali cca 4 lidi. Sem tam vykukuje trava, ve spodni casti je ve stope casteji ale celkove pekna jizda. Ke konci bylo uz +3C a vykukovalo slunce, snih hodne mekky.
Vloženo 21.1.2017 14:40
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jívová-Pohořany-nad Radíkovem-sv.Kopeček(sundání běžek)-22km,celá trasa bez obtíží sjízdná,menší problémy při sjezdu z Pohořanskýho kopce-vydřená zatáčka,ale stopa vyjeta vedle a bez problémů.Celý den teplota kolem -3stupňů,inverze bez slunce,bezvětří.Slunce začlo svítit až na Kopečku.
Vloženo 21.1.2017 13:08
Dnes po včerejší trase. Stopy rychlejší než včera, část pošlapaná od zvěře, ale celkově pěkné svezení. Avizované slunečno se sice nekonalo, ale bylo téměř bezvětří, takže fajn. Teplota lehce pod nulou. Do Lipiny k chatám se pořád dá sjíždět ve stopě, kromě závěru, kde doporučuji jet raději v hlubším sněhu. Na to, že je sobota, jsem potkal jediného běžkaře, a to až při návratu přes Prabábu.
Vloženo 20.1.2017 19:11
Dnes Domasovska magistrála docela dobře sjizdna,snih tvrdy ,dobře drzi,sem tam nejaka hrudka na poli,ale jinak zadny led,takze doporucuji.
Vloženo 20.1.2017 13:58
Lipina - Oldřichovský kopec - Vrtule - okruh kolem Slunečné a zpět
Po silném větru jsou podmínky problematické. Někde stopa nejde vůbec vytlačit, někde se krusta rozlamuje... celkově ale stopa použitelná je a při zpáteční cestě jsem se na některých úsecích i pěkně sklouzl. Zkusili jsme to i dál na Loděnici, ale vzhledem k souvislým plotnám jsme to brzo otočili. Včera i dnes 0 lidí, bezvětří a atmosféra jak v Arktidě :-).
Vloženo 19.1.2017 22:23
Dnes odpoledne Pohořany-Jívová a kousek směrem k větrníkům nad Petrovicemi. Stopy projeté běžkaři mimo les celkem pevné, slušné. V lesních úsecích stopy dosti rozježděné, tvrdé ale ne ledovaté. Pro průměrné lyžaře bezproblémově sjízdné. Sjezd po loukách do Jívové raději s respektem, případný pád nebude zcela jistě do nadýchané peřiny. Celkový dojem - určitě to stojí za to.
Vloženo 18.1.2017 14:47
Dneska na hejčínských inline stezkách v Olomouci. Celkem to klouže, jak je to ušlapané, ale bruslit se na tom dá a sníh je po celé délce.
Vloženo 17.1.2017 13:13
Ráno na otevřených prostranstvích lítal sníh vzduchem, ale kolem Kukačky super :-). K poledni už vítr poloviční. Teplota lehce pod nulou.
Vloženo 16.1.2017 14:23
Lipina - Nová Otáčka - po asfaltce - Modrá studánka - kolečka - a zpět kolem Kukačky
Ve stopě asi 1 cm prašanu. V lese rychlé, na loukách tupější, ale celkově parádní podmínky a krajina jako v pohádce. Skoro bezvětří a teploty lehce pod nulou.
Vloženo 17.1.2017 8:01
Pohádková, nefrekventovaná trasa lesy z Lomnice u Rýmařova do Domašova nad Bystřicí přes Slunečná s dostatkem sněhu a vyjetými stopami, až na zafoukaný úsek sjezdu do Morav. Berouna -23km. Nad Lomnicí strojově vyjeté okruhy.
Vloženo 16.1.2017 20:41
Domasovska magistrála super bezkovani,prasanek,davy lidi,neni co dodat....
Vloženo 16.1.2017 22:01
Trasa Lošov-Radíkov-Pohořany-Jívová a zpět. Celkem 26km. Počasí i sníh super. Lidí mraku hlavně na Jívové v hospodě se nedalo hnout. Na zpátěční cestě při sjezdu z Pohořan po louce jsem podkal jednoho blázna s oktavií který rozjížděl běžkařům stopy. Hodně velká čuňárna. Bacha na něj.
Vloženo 14.1.2017 15:18
Moravský Beroun-Hraničné Petrovice-Jívová-Pohořany
-nad Radíkovem-Sv.Kopeček ZOO(sundání běžek)-22km.Celá trasa vyjeté stopy,lesní úseky bez problémů,navíc od 10.30hod sněží,takže dnes dobré svezení a zítra to bude určitě ještě lepší.
Vloženo 14.1.2017 13:44
Po včerejší oblevě a větru dnes celkem dobré. Sníh stále prašan,i podklad už nějaký je. Louky částečně zafoukané, ve spodních partiích šly ale stopy obnovit. Nahoře je to horší. Vyšápl jsem stopu kolem špice lesa u Dálova (asi 1 km), ale místy to byl očistec. Zbytek je neprojetý. Do Nové zatáčky lze ale jet krajem lesa. Na asfaltce k Modré studánce by byla dobrá stopa, kdyby nebyla poničena auty. I tak se dalo občas pěkně sklouznout. Nejlepší je to asi mezi Studánkou a Lipinkou. Jinak se dá pořád dojet až ke Kiosku. Teplota ráno -2, v poledne těsně nad nulou.
Vloženo 13.1.2017 19:54
Sv.Kopecek-Pohorany.Snehu mimo les dost,v lese obcas sutr,ale nejhorsi ty rozglajdane stopy.Chtelo by to novy snih.Pod Radikovem byla cervena lesem beze stopy.Ted je tam nejaka po me,treba nekdo vyuzije :-)
Vloženo 13.1.2017 18:54
Dnes Jivova Pohorany Posluchov dobry,snehu dost,stopy projete.
Vloženo 12.1.2017 20:33
Pohořany - Jívová - Domašov.
Stopa výborně projetá až asi 2 km před Domašov. Tam končí. Na to jak sněžilo, mě překvapilo, že na louce občas vylézaly krtince a v lese kameny.
Po práci s čelovkou.
Vloženo 12.1.2017 18:28
Byl jsem pěšky na Kopečku a asi +-5cm nového (jak kde), stop vyjetých hodně(na klasiku) a ani nebylo moc vidět, že by to někde lezlo, a myslím, že čím výš tím lepší to bude
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 12.1.: Zdravím, máte někdo informace, jak to vypadá po dnešní sněhové nadílce na trase Domašov - Jívová - Pohořany - Sv. Kopeček?)
Vloženo 12.1.2017 13:56
Přes noc napadlo 5-10 cm prašanu. Prošlapal jsem, na co mi síly stačily, tj. kolem Břízek, N. otáčka - Modrá studánka, okruh kolem Lipinky a kousek podél lesa. Kvalita je odvislá od množství sněhu a předchozího stavu. Nechá se dojet až na kraj města. Teplota ráno -6, v poledne nula a sníh začal trochu lepit. Jinak ale pěkná zimní atmosféra a (překvapivě) skoro nefoukalo.
Vloženo 10.1.2017 13:29
Kolem Kukačky stopa poničená auty. Na loukách stopy OK, ale začínaly se zafoukávat.
Vloženo 13.1.2017 14:12
Kde je potřeba vystoupit z vlaku, když jedu z Olmíku a chci na běžky přes Jívovou a zpátky do Olmíka - Svatý kopeček.Děkuji
Vloženo 9.1.2017 21:23
Lipina - Dálov - Lipina - Šternberk
V lese stopy už rozglajdané, ale vymrzlé a rychlé. Louky ze včerejška částečně zafoukané, ale dá se. Celkem slušná stopa je z Nové zatáčky k Dálovu kolem lesa a k rybníku u Horní Loděnice. Kolem Lipinské křižovatky klasicky rozježděné teréňáky a čtyřkolkami. Dojezd na okraj Šternberka je už na hraně. Zítra má zase začít foukat :-( a ve čtvrtek sněžit :-).
Vloženo 9.1.2017 17:34
Pohorany - Jivova - Hranicni Petrovice a zpet. Pocasi super, stopy jiz vyjete takze to krasne jelo z kopce. Na nekterych mistech se jiz odhaluje podklad, takze pokud nepripadne dalsi snih, tak ve stredu uz nebude na cem lyzovat.
Vloženo 8.1.2017 21:35
Dnes Lošov - Radíkov sněhu málo pouze na staré běžky pak směr Pohořany , tam už super sníh a sluníčko - 9C
Vloženo 8.1.2017 17:10
Dnes Domasov Jivova Pohorany bezva,prasan,azuro.
Vloženo 8.1.2017 23:19
Mor. Beroun - Jivová - Sv. Kopeček u Olomouce. První úsek perfektní, sníh dostacuje, stopa OK. Hospody po cestě otevřené. Problémy se sněhem až pod Pohořany v polích ke Kopečku - vyfoukany sníh z oraniste.
Vloženo 7.1.2017 19:32
Olomouc-Poděbrady, louky dobře sjízdné, sníh do 10 cm, na uválcovaných polích, které vypadají na pohled
líp to drhne, dá se jet i po zamrzlém jezeře, ale smekají
hůlky. Počasí:pravá třikrálová zima.slunce ve 12 h
cca -9st, kvalitní promrzlý sníh a chce to přisněžit alespoň 10 cm .
Vloženo 7.1.2017 18:55
Kovakov-Libava-Sjezdovka Hlubocky bezva,jen trochu kamenku na poli,v lese dobry.
Vloženo 7.1.2017 17:53
Sv. Kopeček - 10 cm, občas větev či kámen,ale jinak pohoda.
Vloženo 7.1.2017 6:22
Oderské vrchy: včera Pohořany - Véska a zpět. Čerstvý sníh cca 15 cm, slunečno, -7 °C, to tu už dlouho nebylo. Super počasí a super svezení.
Vloženo 6.1.2017 18:53
Dnes jsem projel cestu kolem Kukačky. 10-15 cm sněhu, na otevřených místech i 20 (z toho asi 5 cm nového, což je vzhledem k rovnému povrchu dostatečné, jen člověk píchá hůlkama do asfaltu (od Kukačky lepší). Dojel jsem až k silnici a pak propojkou k Modré studánce (lezou kameny, lepší to vzít po louce). Zkusil jsem i okruh kolem chaty Lipinka. Rovněž tady místy lezou kameny, ale projet se dá. Louky díky větru beze stopy, ale sněhu až 25 cm.
Vloženo 5.1.2017 16:52
Nad Šternberkem v polohách 400-600 m leží 5-15 cm sněhu. V lese je celkem slušná stopa na hlavní cestě od Modré studánky k posedu. Zkusil jsem jet i po asfaltce do Nové zatáčky, tam ale na některých místem škrkaly lyže o nerovný podklad. Pár cm by tomu pomohlo. Na loukách sněhu relativně dost, ale stopy se rychle zafoukávaly. To samé Prabába, Břízky. Sníh vlhčí prašan. Celkově náročné, ale hezké první svezení letošní zimy.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Nízký Jeseník