Nízký Jeseník – běžky

Archiv zpráv zimy 2011/2012

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Nízký Jeseník ze zimní sezóny 2011/2012. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Nízký Jeseník - aktuální zprávy

Vloženo 27.2.2012 15:05
Tentokrát jsem vyrazil z Ondřejova a po pláních dojel téměř až do Šternberka. Celé bruslení po zmrzlé krustě, na které byl poprašek 1-2 cm. Počasí perfektní, sníh výrazně neztrácel kvalitu ani po 11. hodině. Na klasiku se to už nehodí, novou stopu není kde vyjet a staré jsou zledovatělé a nerovné. Kdo si ale chce zabruslit, má ještě šanci dnes odpoledne nebo max zítra ráno, než vše rozměkne.
Vloženo 25.2.2012 10:37
Jívová: Teplota +2°C (včera odpoledne +4°C). Sníh hodně taje. Domašov - Jívová si myslím, že bude v pohodě. kromě mokrého sněhu. Ale kopec z Jívové na Pohořany místy fleky trávy.V lese jsem nebyla, ale myslím, že žádná sláva. Stopa zatím vyjetá nebyla. (v 10 hodin)
Vloženo 26.2.2012 18:33
Pohořany-Radíkov. Sněhu ještě dostatek ale o nějakém běžkování nebyla moc řeč. Sníh mokrý, stopa se bořila. V radíkově v lese už běžky dolů, spousta napadaných větviček.
Vloženo 24.2.2012 19:07
nejel někdo z Vás dneska z Moravského Beouna směrem na Svatý Kopeček?
Jak to tam vypadá? Dá se to na běžkách?
Vloženo 22.2.2012 21:52
Kamilo,
nebude to žádná sláva. Dnes jsem byl v Jeseníkách a už po desáté dopoledne byl místy sníh jak syrovátka a to jsem jezdil ve stopách po rolbě. V neupraveném terénu se nedalo vůbec. V nižších polohách jako je Kopeček to bude ještě horší, navíc má být den ode dne tepleji. Zkusit to můžeš, ale já osobně bych se na to teď vyprdl.
Vloženo 22.2.2012 13:27
Jde teď jezdit na běžkách na Svatém Kopečku? Jaké jsou ta podmínky? Děkuji.
Vloženo 20.2.2012 19:24
Lipina, Dálov
Na 30-50 cm firnu 5 cm nového sněhu. Ráno napůl prašan a pěkné svezení, k poledni stopa kašovitěla a ztrácela kvalitu. Na loukách se to neboří. Nedá se jet po Studené cestě mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou (projeto lesní technikou). Projetá náklaďákem je i cesta k chatě Lipinka, tam se mi ale podařilo stopu jakž takž obnovit. Jinak je sjízdné vše. Zítra možná poslední lyžování u nás!
Vloženo 18.2.2012 15:50
Domašov nad Bystřicí-Jivová-Pohořany-Kopeček ZOO.Celá trasa sjízdná i v lesních úsecích. Dnes ráno při výstupu v Domašově horda asi 200 běžkařů. Ráno mírně namrzlé,v odpoledních hodinách začína sníh tát-ale stojí to za to vyrazit.
Vloženo 8.2.2012 17:22
Dálov
Dnes jsem to po pěti dnech opět zkusil a situace se od pátku ještě zhoršila. Jel jsem z Dálova směr Huzová kousek za 10 bratrů a zpět a kopíroval přitom okraj lesa Pomezí. Tady se ještě jakž takž dalo mluvit o lyžování. Od Dálova do Šternberka to ale bylo plácání se na ledových krustách nebo v hlubokém sněhu. na otevřených plochách to teď vypadá jako na povrchu měsíce. V lese je to úplná katastrofa - místy není přes vrstvu napadaného jehličí a větví sníh ani vidět. Sjezdy, které jezdím normálně šusem, jsem dnes zvládal jen s největšími obtížemi. Na Olomoucku rozhodně nedoporučuji na běžky v tento čas vyrážet.
Vloženo 11.2.2012 6:52
Trasa Domašov-Kopeček dobře sjízdná,jen v lese na Pohořany trocha jehličí ve stopě.Z Pohořan dolů trochu rychlejší jízda,dá se to ale zvládnout.Jinak slunečno,dobře byl vidět Praděd a vítr v zádech-severovýchodní,teplota -12.
Vloženo 4.2.2012 20:31
Pokud máš na mysli Domašov nad Bystřicí, tak sněhu je dostatek minimálně po lesní komplex mezi Radíkovskou věží a Kopečkem. Dál to asi nebude nic moc, i když projet to asi půjde. Podle zkušeností u nás (Šternberk) se dá horko těžko dojet někam do 400 m.n.m. Při nejhorším se dá využít autobus z Pohořan na Olomouc. Problém bude ale hlavně to, že poslední dny fouká poměrně silný vítr (polevit má až někdy ve středu), který smetl stopy na otevřených místech až na krustu a v lesích zase napadalo do stop spousty jehličí a dalšího brajglu (týká se to určitě i úseku Jívová - Pohořany). Já se dostanu na běžky nejdříve v tu středu, tak zkusím poreferovat. Kdyby napadlo do té doby pár cm sněhu, hodně by to pomohlo. Další tipy v okolí nedám, ale lepší to nikde asi nebude. Snad zkusit zajet do Rýmařova, tam prý udržují pravidelně stopy skútrem a dá se odtud navázat i na upravované stopy v okolí Skřítku a Karlova.
Vloženo 4.2.2012 16:09
Ahoj, já nemám zkušenost. Naopak dotaz. Nejsem místní (Znojmo) a ve středu se chystám do Olomouce. Chci podniknout také jednodenní akci na běžkách. Myslíte, že bude dost sněhu pro úsek Domašov - Kopeček? Děkuji za odpověď, případně jiný tip.
Ondra
Vloženo 3.2.2012 19:26
Nové Dvorce, Lipina
Stopy na otevřených místech podle očekávání zaváté. Zkusil jsem projet vrstevnici kolem Kukačky, ale není v moc dobrém stavu - částečně je poničená autem a hlavně silně znečištěná spadaným jehličím, bukvicemi a listím. Škoda prohrnutých cesta kolem Modré studánky. Zachovalé zbytky stop jsou pěkně vymrzlé a rychlé.
Na nějaké lepší poježdění si budeme muset pár dní počkat, než bude možné vyjet stopy na loukách, pokud to vůbec ještě půjde. Bodlo by tak 5-10 cm nového sněhu.
Vloženo 4.2.2012 13:43
domasov-jivova-stopa zavata,silny vitr,namrzle jivova-pohorany-stopa vyjeta,namrzle,v lese sundat certovsky dreva pohorany-kopecek-stopa vyjeta,sjezdy namrzle,konec trasy nad veskou-v lese neneni snih,pesky bus kopecek
Vloženo 31.1.2012 18:12
Podle informací od lyžařů v Jívové lesní partie mezi Kopečkem a Radíkovskou věží nic moc (málo sněhu, led, někde rozježděné od lesáků), pak prý slušné až do Jívové.
Jinak dnes asi poslední běžkování kolem vrtulí tento týden (zítra zřejmě vítr vše smete). Až na některé kratší zafoukané úseky pěkné svezení. Jasno, slabý vítr, ráno cca -15, v poledne o 10 míň.
Vloženo 30.1.2012 21:37
Neví někdo jak je na tom bežkařska trasa kopeček pohořany ? díky za info
Vloženo 29.1.2012 16:29
Lipina - Jívová
Z Lipiny přes Horní Loděnici, Hraničné Petrovice do Jívové a zpět. Téměř ideální běžkařské počasí - slunečno, mrazivo a bezvětří. Stopy jsou v některých partiích už celkem vymrzlé. Nad Lipinou je stopa už částečně rozježděná (přece jen dolů to tady jede kolem 40 km/h). Kousek dál kratší úsek trochu poničil pes, jinak ale pěkná rychlá stopa až do Loděnice. Na magistrále taky slušná stopa, jen sjezd do Jívové je nerovný a umydlený.

Poznámka na závěr.
Doneslo se mi, že dnes skupina lyžařek hledala v Lipině vyfrézované stopy. Nic takového tady nenajdete. Pokud jsem se někdy vyjádřil o "projeté" nebo "upravené" stopě, měl jsem na mysli "projeto od lyžařů". To ale neznamená, že jsou tyhle stopy nekvalitní. Sám si dávám záležet, aby se co nejvíc podobaly stopám strojovým. Ostatně, jak řekl kolega, který se mnou dnes jel: "dnes byly stopy lepší než za celý týden v Jizerkách".
Vloženo 28.1.2012 18:42
Lipina, Nové Dvorce
Projel jsem včerejší trasu, tentokrát ale v obráceném sledu. Ranní slunce, pás nízké mlhy a třpytící se námraza na keřích a pláních vyvolávaly impresionistickou náladu. Sníh byl pomalejší, ale na odraz perfektní. Letošní zimu zatím nejlepší lyžovačka. Potkal jsem jen dva běžkaře!
Vloženo 27.1.2012 20:06
Lipina, Nové Dvorce
Dnes jsem se pokusil opravit středeční trasu smetenou včera větrem. Na některých místech zůstala jen zmrzlá krusta a stopa se dělala jen obtížně. Nakonec se mi podařilo projet alespoň jednu stranu okruhu (blíže Bělkovickému údolí) z Lipiny až do Horní Loděnice a pak malý okruh kolem Oldřichovského kopce. Na bruslení je "upraven" úsek Těšíkov - H. Loděnice - N. Dvorce. Následně jsem pokračoval do Nových Dvorců (pozor na propadlý kanál těsně před vjezdem do vesnice!) a po modré TZ k Modré studánce. Tady jsem s politováním zjistil, že hlavní cesty jsou propluženy a to tak nerovnoměrně, že nejsou použitelné ani na bruslení. Stejně tak Studená cesta je projeta traktorem a stopa, která tam jakás takás byla je smetená. Pro cestu na/z Šternberka se tak dá použít pouze stopa po loukách kolem lesa a (snad) i cesta "po Vlachovce" z NO k posedu. Ti z vás, kdo se sem na víkend chystáte, dobře si to rozmyslete :-(. Louka nad Lipinskou křižovatkou je rozježděná snad ještě víc než v úterý, Prabába je OK a je tady celkem dobrý sníh.
Vloženo 26.1.2012 18:46
Lipina, Těšíkov
Dnes jsem vyjel opět z Lipiny, ale podmínky nebyly moc dobré. Stopy ze včerejška byly zafoukané, v exponovaných partiích u vrtulí bylo obtížné proti větru vůbec jet (pánům meteorologům se o 5m/s asi zdálo leda tak ve snu). Pokusil jsem se projet okruh kolem Slunečné, ale i zde se následně cca polovina zavála. Snad se vítr na víkend utiší.
Vloženo 25.1.2012 17:45
Lipina, Oldřichovský kopec
Dnes jsem vyjel z Lipiny a projel velký cca 10 km okruh kolem Oldřichovského kopce a vrtulí, téměř až k H. Loděnici viz. http://www.mapy.cz/s/2Ulu
Tuto stopu lze též využít pro napojení na magistrálu Ondrášov - Jívová - Pohořany. Louky jsou trochu rozježděné od skútrů a traktorů, ale není to tak strašné. Sníh je prachový. Výhled na hřeben Jeseníků i okolní krajinu exkluzivní.
Vloženo 24.1.2012 17:46
Nové Dvorce, Dálov
Dnes jsem projel stávající stopy kolem Modré studánky včetně úseku "přes bažiny". Kvalita stop spíš průměrná. Kolem chaty Lipinka projeto lesní technikou. Cesta od Studánky do Nové zatáčky po Studené cestě není v moc dobrém stavu - nerovná stopa a místy led. Nově jsem projel stopu z Nových Dvorců po loukách do Nové zatáčky. Sněhu je hodně, louky 40-50 cm, les kolem 30 cm, na Studené cestě místy méně než 10 cm. Dále jsem pokračoval na Šternberk. Louky nad lipinskou křižovatkou a ke hřbitovu klasicky rozježděné skůtry a teréňáky. Jinak sněhu je dostatečné množství i zde. Lesní
partie Prabáby nad Šternberkem jsou již kvůli malé sněhové pokrývce na hranici sjízdnosti a nedoporučuji tady jezdit.
Vloženo 22.1.2012 18:40
Pohořany - Jívová: Nového sněhu je dost, ale bylo teplo - taková ta mokrá vata a mýdlo ve stopě - červený Swix.
Vloženo 27.2.2012 15:05
Tentokrát jsem vyrazil z Ondřejova a po pláních dojel téměř až do Šternberka. Celé bruslení po zmrzlé krustě, na které byl poprašek 1-2 cm. Počasí perfektní, sníh výrazně neztrácel kvalitu ani po 11. hodině. Na klasiku se to už nehodí, novou stopu není kde vyjet a staré jsou zledovatělé a nerovné. Kdo si ale chce zabruslit, má ještě šanci dnes odpoledne nebo max zítra ráno, než vše rozměkne.
Vloženo 25.2.2012 10:37
Jívová: Teplota +2°C (včera odpoledne +4°C). Sníh hodně taje. Domašov - Jívová si myslím, že bude v pohodě. kromě mokrého sněhu. Ale kopec z Jívové na Pohořany místy fleky trávy.V lese jsem nebyla, ale myslím, že žádná sláva. Stopa zatím vyjetá nebyla. (v 10 hodin)
Vloženo 26.2.2012 18:33
Pohořany-Radíkov. Sněhu ještě dostatek ale o nějakém běžkování nebyla moc řeč. Sníh mokrý, stopa se bořila. V radíkově v lese už běžky dolů, spousta napadaných větviček.
Vloženo 24.2.2012 19:07
nejel někdo z Vás dneska z Moravského Beouna směrem na Svatý Kopeček?
Jak to tam vypadá? Dá se to na běžkách?
Vloženo 22.2.2012 21:52
Kamilo,
nebude to žádná sláva. Dnes jsem byl v Jeseníkách a už po desáté dopoledne byl místy sníh jak syrovátka a to jsem jezdil ve stopách po rolbě. V neupraveném terénu se nedalo vůbec. V nižších polohách jako je Kopeček to bude ještě horší, navíc má být den ode dne tepleji. Zkusit to můžeš, ale já osobně bych se na to teď vyprdl.
Vloženo 22.2.2012 13:27
Jde teď jezdit na běžkách na Svatém Kopečku? Jaké jsou ta podmínky? Děkuji.
Vloženo 20.2.2012 19:24
Lipina, Dálov
Na 30-50 cm firnu 5 cm nového sněhu. Ráno napůl prašan a pěkné svezení, k poledni stopa kašovitěla a ztrácela kvalitu. Na loukách se to neboří. Nedá se jet po Studené cestě mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou (projeto lesní technikou). Projetá náklaďákem je i cesta k chatě Lipinka, tam se mi ale podařilo stopu jakž takž obnovit. Jinak je sjízdné vše. Zítra možná poslední lyžování u nás!
Vloženo 18.2.2012 15:50
Domašov nad Bystřicí-Jivová-Pohořany-Kopeček ZOO.Celá trasa sjízdná i v lesních úsecích. Dnes ráno při výstupu v Domašově horda asi 200 běžkařů. Ráno mírně namrzlé,v odpoledních hodinách začína sníh tát-ale stojí to za to vyrazit.
Vloženo 8.2.2012 17:22
Dálov
Dnes jsem to po pěti dnech opět zkusil a situace se od pátku ještě zhoršila. Jel jsem z Dálova směr Huzová kousek za 10 bratrů a zpět a kopíroval přitom okraj lesa Pomezí. Tady se ještě jakž takž dalo mluvit o lyžování. Od Dálova do Šternberka to ale bylo plácání se na ledových krustách nebo v hlubokém sněhu. na otevřených plochách to teď vypadá jako na povrchu měsíce. V lese je to úplná katastrofa - místy není přes vrstvu napadaného jehličí a větví sníh ani vidět. Sjezdy, které jezdím normálně šusem, jsem dnes zvládal jen s největšími obtížemi. Na Olomoucku rozhodně nedoporučuji na běžky v tento čas vyrážet.
Vloženo 11.2.2012 6:52
Trasa Domašov-Kopeček dobře sjízdná,jen v lese na Pohořany trocha jehličí ve stopě.Z Pohořan dolů trochu rychlejší jízda,dá se to ale zvládnout.Jinak slunečno,dobře byl vidět Praděd a vítr v zádech-severovýchodní,teplota -12.
Vloženo 4.2.2012 20:31
Pokud máš na mysli Domašov nad Bystřicí, tak sněhu je dostatek minimálně po lesní komplex mezi Radíkovskou věží a Kopečkem. Dál to asi nebude nic moc, i když projet to asi půjde. Podle zkušeností u nás (Šternberk) se dá horko těžko dojet někam do 400 m.n.m. Při nejhorším se dá využít autobus z Pohořan na Olomouc. Problém bude ale hlavně to, že poslední dny fouká poměrně silný vítr (polevit má až někdy ve středu), který smetl stopy na otevřených místech až na krustu a v lesích zase napadalo do stop spousty jehličí a dalšího brajglu (týká se to určitě i úseku Jívová - Pohořany). Já se dostanu na běžky nejdříve v tu středu, tak zkusím poreferovat. Kdyby napadlo do té doby pár cm sněhu, hodně by to pomohlo. Další tipy v okolí nedám, ale lepší to nikde asi nebude. Snad zkusit zajet do Rýmařova, tam prý udržují pravidelně stopy skútrem a dá se odtud navázat i na upravované stopy v okolí Skřítku a Karlova.
Vloženo 4.2.2012 16:09
Ahoj, já nemám zkušenost. Naopak dotaz. Nejsem místní (Znojmo) a ve středu se chystám do Olomouce. Chci podniknout také jednodenní akci na běžkách. Myslíte, že bude dost sněhu pro úsek Domašov - Kopeček? Děkuji za odpověď, případně jiný tip.
Ondra
Vloženo 3.2.2012 19:26
Nové Dvorce, Lipina
Stopy na otevřených místech podle očekávání zaváté. Zkusil jsem projet vrstevnici kolem Kukačky, ale není v moc dobrém stavu - částečně je poničená autem a hlavně silně znečištěná spadaným jehličím, bukvicemi a listím. Škoda prohrnutých cesta kolem Modré studánky. Zachovalé zbytky stop jsou pěkně vymrzlé a rychlé.
Na nějaké lepší poježdění si budeme muset pár dní počkat, než bude možné vyjet stopy na loukách, pokud to vůbec ještě půjde. Bodlo by tak 5-10 cm nového sněhu.
Vloženo 4.2.2012 13:43
domasov-jivova-stopa zavata,silny vitr,namrzle jivova-pohorany-stopa vyjeta,namrzle,v lese sundat certovsky dreva pohorany-kopecek-stopa vyjeta,sjezdy namrzle,konec trasy nad veskou-v lese neneni snih,pesky bus kopecek
Vloženo 31.1.2012 18:12
Podle informací od lyžařů v Jívové lesní partie mezi Kopečkem a Radíkovskou věží nic moc (málo sněhu, led, někde rozježděné od lesáků), pak prý slušné až do Jívové.
Jinak dnes asi poslední běžkování kolem vrtulí tento týden (zítra zřejmě vítr vše smete). Až na některé kratší zafoukané úseky pěkné svezení. Jasno, slabý vítr, ráno cca -15, v poledne o 10 míň.
Vloženo 30.1.2012 21:37
Neví někdo jak je na tom bežkařska trasa kopeček pohořany ? díky za info
Vloženo 29.1.2012 16:29
Lipina - Jívová
Z Lipiny přes Horní Loděnici, Hraničné Petrovice do Jívové a zpět. Téměř ideální běžkařské počasí - slunečno, mrazivo a bezvětří. Stopy jsou v některých partiích už celkem vymrzlé. Nad Lipinou je stopa už částečně rozježděná (přece jen dolů to tady jede kolem 40 km/h). Kousek dál kratší úsek trochu poničil pes, jinak ale pěkná rychlá stopa až do Loděnice. Na magistrále taky slušná stopa, jen sjezd do Jívové je nerovný a umydlený.

Poznámka na závěr.
Doneslo se mi, že dnes skupina lyžařek hledala v Lipině vyfrézované stopy. Nic takového tady nenajdete. Pokud jsem se někdy vyjádřil o "projeté" nebo "upravené" stopě, měl jsem na mysli "projeto od lyžařů". To ale neznamená, že jsou tyhle stopy nekvalitní. Sám si dávám záležet, aby se co nejvíc podobaly stopám strojovým. Ostatně, jak řekl kolega, který se mnou dnes jel: "dnes byly stopy lepší než za celý týden v Jizerkách".
Vloženo 28.1.2012 18:42
Lipina, Nové Dvorce
Projel jsem včerejší trasu, tentokrát ale v obráceném sledu. Ranní slunce, pás nízké mlhy a třpytící se námraza na keřích a pláních vyvolávaly impresionistickou náladu. Sníh byl pomalejší, ale na odraz perfektní. Letošní zimu zatím nejlepší lyžovačka. Potkal jsem jen dva běžkaře!
Vloženo 27.1.2012 20:06
Lipina, Nové Dvorce
Dnes jsem se pokusil opravit středeční trasu smetenou včera větrem. Na některých místech zůstala jen zmrzlá krusta a stopa se dělala jen obtížně. Nakonec se mi podařilo projet alespoň jednu stranu okruhu (blíže Bělkovickému údolí) z Lipiny až do Horní Loděnice a pak malý okruh kolem Oldřichovského kopce. Na bruslení je "upraven" úsek Těšíkov - H. Loděnice - N. Dvorce. Následně jsem pokračoval do Nových Dvorců (pozor na propadlý kanál těsně před vjezdem do vesnice!) a po modré TZ k Modré studánce. Tady jsem s politováním zjistil, že hlavní cesty jsou propluženy a to tak nerovnoměrně, že nejsou použitelné ani na bruslení. Stejně tak Studená cesta je projeta traktorem a stopa, která tam jakás takás byla je smetená. Pro cestu na/z Šternberka se tak dá použít pouze stopa po loukách kolem lesa a (snad) i cesta "po Vlachovce" z NO k posedu. Ti z vás, kdo se sem na víkend chystáte, dobře si to rozmyslete :-(. Louka nad Lipinskou křižovatkou je rozježděná snad ještě víc než v úterý, Prabába je OK a je tady celkem dobrý sníh.
Vloženo 26.1.2012 18:46
Lipina, Těšíkov
Dnes jsem vyjel opět z Lipiny, ale podmínky nebyly moc dobré. Stopy ze včerejška byly zafoukané, v exponovaných partiích u vrtulí bylo obtížné proti větru vůbec jet (pánům meteorologům se o 5m/s asi zdálo leda tak ve snu). Pokusil jsem se projet okruh kolem Slunečné, ale i zde se následně cca polovina zavála. Snad se vítr na víkend utiší.
Vloženo 25.1.2012 17:45
Lipina, Oldřichovský kopec
Dnes jsem vyjel z Lipiny a projel velký cca 10 km okruh kolem Oldřichovského kopce a vrtulí, téměř až k H. Loděnici viz. http://www.mapy.cz/s/2Ulu
Tuto stopu lze též využít pro napojení na magistrálu Ondrášov - Jívová - Pohořany. Louky jsou trochu rozježděné od skútrů a traktorů, ale není to tak strašné. Sníh je prachový. Výhled na hřeben Jeseníků i okolní krajinu exkluzivní.
Vloženo 24.1.2012 17:46
Nové Dvorce, Dálov
Dnes jsem projel stávající stopy kolem Modré studánky včetně úseku "přes bažiny". Kvalita stop spíš průměrná. Kolem chaty Lipinka projeto lesní technikou. Cesta od Studánky do Nové zatáčky po Studené cestě není v moc dobrém stavu - nerovná stopa a místy led. Nově jsem projel stopu z Nových Dvorců po loukách do Nové zatáčky. Sněhu je hodně, louky 40-50 cm, les kolem 30 cm, na Studené cestě místy méně než 10 cm. Dále jsem pokračoval na Šternberk. Louky nad lipinskou křižovatkou a ke hřbitovu klasicky rozježděné skůtry a teréňáky. Jinak sněhu je dostatečné množství i zde. Lesní
partie Prabáby nad Šternberkem jsou již kvůli malé sněhové pokrývce na hranici sjízdnosti a nedoporučuji tady jezdit.
Vloženo 22.1.2012 18:40
Pohořany - Jívová: Nového sněhu je dost, ale bylo teplo - taková ta mokrá vata a mýdlo ve stopě - červený Swix.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Nízký Jeseník