Nízký Jeseník – běžky

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 24.1.2020 14:24
Nové Dvorce - Dálov
Dnes "sibiř" (mráz, vítr, mlha), ale jinak excelentní podmínky. Stopa vydržela a taky trochu vymrzla, takže na skluz paráda a ve stoupáních taky drží. Nejlepší je úsek kolem silnice, jak je cíl Ecce Homo. Za tři hodiny jsem ujel lehce přes třicet km, což normálně nedám ani ve strojových stopách :-). Kdyby to takhle vypadalo příští týden na Šumavě, byl bych spokojený na 100%... No, kdo to o víkendu nezkusí, je u mě blázen :-).
Vloženo 23.1.2020 8:04
Rýmařov-běžecký areál v parku použitelný na bruslení, stopa na klasiku není-málo sněhu. Dál směr Janovice-Stará ves množství sněhu max.na staré lyže (Extrémně malá vrstva sněhu-nepokryje větší kameny,často i menší,trávu a hroudy na poli. Stopa na klasiku není,použitelné na občasné bruslení, někde je vhodnější přenášet).
Vloženo 22.1.2020 18:26
Stopy dnes částečně zafoukané (hlavně kolem Jezírka pěkně protahovalo), ale za těchhle podmínek není problém si bez většího úsilí vyjet novou. Jinak na tu letošní bídu super běžkování, lepší než mnohde na horách. Jestli vydrží teploty pod nulou, tak to půjde i o víkendu. Stejně jako včera, i dnes mlhavo.
Vloženo 21.1.2020 17:55
Jestli si chce někdo zaběžkovat, tak docela slušné podmínky jsou od cíle Ecce Homo po Dálovské jezírko. Sněhu sice není moc, ale na sklouznutí to stačí. Nejlepší jsou zavláčená pole, kde je pod sněhem zmrzlý podklad. Opticky pěkně to vypadalo i dál směr Kukaččí les nebo Vrtule, tam jsem ale nejezdil. Celý den lehce pod nulou, mlhavo.
Vloženo 7.1.2020 9:06
Dobrý den, zkuste třeba Paprsek. MK

(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 6.1.: Dobrý den, mám dotaz, kam doporučíte na běžky (ne moc náročnou trasu pro seniory) na zimní dovolenou i s ubytováním. Moc děkuji)
Vloženo 5.1.2020 20:49
Dnes ráno:
Louky pod Oldřichovským kopcem - 5 cm prašanu na zmrzlé zemi bez podkladu. Lipina cca 3 cm, Prabába louka - 2cm, les 1 cm. Na běžky je to zatím ještě málo. V Rýmařově údajně připadlo 10 cm.
Vloženo 4.1.2020 13:33
Jídlo luxusní a obsluha na Rabštejně výborná. Stopa slabá, místy kamení.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 29.12.: Čau.Jak to,prosím,vypadá na trase Skřítek - Hvězda - chata Rabštejn? Dá se cestou domů, samozřejmě autem,kvalitně odpoledne najíst? Před dvěma lety na Skřítku obsluha mizerná a záměna objednaného!!!
Díky, Jirka)

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 10.2.2019 22:49
Jívová - Pohořany - Jívová
Z Jívové k Dómskému lesu, Jedlina, Pohořany a klasika zpět po zelené do Jívové. Sluníčko odpoledne zasvítilo a sníh změkl. Stopa téměř žádná, od Pohořan po "Václaváku" soupaž po zmrzlé "stopě". Vosk se sedřel, tak jsem bruslil nebo soupaží až do Jívové. Večer prší, takže další dny kameňačky do bahna.
Vloženo 8.2.2019 18:33
Lužice

5x okruh 1400. Od 16:15 do setmění. Nejprve se to trochu bořilo do stran, stopa nevedla. Později ale více přituhovalo, tak se to zlepšilo a i skluz byl lepší. V poledne to bylo asi horší. Zítra ráno to bude ještě přimrzlé, což dle nahlášené oblevy bude zde asi poslední šance, dokud nepřipadne min. 5cm. Sněhu ubývá. Vylízají již ,místně hroudy a stvoly kukuřice. Swix 0 +2°C celkem držel.
Vloženo 8.2.2019 9:29
Moravský Beroun - Hraničné Petrovice - Jívová - Pohořany. Z Berouna do Petrovic většinou bez stopy (zafoukaná nebo jsem šel jinudy), ale moc se neboří, sotva po kotníky, sníh přemrzlý, sypký, vosk TOKO -2° to -6° nedržel, přemazáno TOKO -6°and colder a v pohodě. Pozor - nelze v obvyklém místě přejít Hrušový potok - teče jak blázen, nutno proti proudu až nad brod, přeskakoval jsem až někde tu: https://mapy.cz/s/3ok6L , 49.7751956N, 17.3980611E . Petrtovice - Jívová stopa v pohodě.
Vloženo 7.2.2019 20:46
Lužice 1400 (5x). Dnes pouze ve stopě, která se začíná ojíždět, ale pořád dobré. 16-17hod sníh přemrzlý, suchý a sypký. Slunečno. Na modrém swixu to trochu ustřelovalo. Doufám, že ta nahlášená obleva je jen pro Prahu, protože dnes ráno tady bylo -11°C, prostě jako v zimě...
Vloženo 7.2.2019 13:58
Dálov - Nové Dvorce

Oproti včerejšku výrazně lepší. Stopa sice místy poněkud rozglajdaná, ale vymrzlá, takže se tolik nebortí a je to také o dost rychlejší. Jel jsem to samé co včera + Dálovské jezírko. Kolem Jezírka je malý, ale hezký okruh (asi nejlepší stopa vůbec). Okruh kolem Břízek pod Novou zatáčkou taky slušný, pěkná stopa je i kolem hřbitova, níže k vysílači už rozježděné. Sjel jsem v pohodě až na Kiosek, ačkoliv koryto k Vyhlídce bylo dnes docela ostré :-). Včera v 11 na Dálově už vata , dnes po dvanácté nad městem pořád prašan.
1 - Dálovské jezírko, 2 - nad Modrou studánkou, 3 - nad Novou zatáčkou, 4 - k Loděnickému rybníku, 5 - nad Loděnickým rybníkem, 6 - k chatě Lipinka
9:17
9:29
9:46
10:05
10:23
11:12

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 6.2.2019 19:05
Polem - nepolem mezi Šternberkem a Lužicemi. 10cm hutného přemrzlého sněhu s 5mm krustou, která se trochu boří, ale žádné velká dřina. Pěkná stopa se utvoří již při prvním projetí. Ve spodu sypký sníh přituhlý k zemi. Povrch země to pěkně kryje i na povláčeném poli. Hluboká orba by asi vadila. Zkusil jsem to přes most u ČOV směrem k rybníku za Deltou, dále na konec Lhoty a podél zahrad do Lužic přes most. Mezi cestou k ČOV a zahradami je pole vespod zarovnané, tak tam je dokonalé svezení. Přes Lužice kolem potoka na cyklostezku. Kolem developerského hnízda se to musí sundat a nasadit za autoopravnou. Zde na poli již tréninkové kolečko 3x 1400m. Sněhově tedy lepší jak před týdnem. Swix 0÷ -7°C akorát. Na sluníčku parádní vyvětrání a na kolečku později i nějaké svezení. Docela fajn jít lyžovat z domu rovnou za plot...
Vloženo 6.2.2019 17:50
Stopy po včerejšku hodně měkké, při odrazu se to boří a uhýbá do stran - chybí podklad a sníh odspodu natává. Nejlepší Nová zatáčka - posed. Ráno prašan, kolem jedenácté už vata. Zítra a snad i v pátek to ještě půjde, víkendu už moc šancí nedávám.
Vloženo 6.2.2019 12:37
Včera jsem jel s čelovkou cca v 18h Pohořany směr Jívová (pivo v hospodě) a zpět... paráda, doporučuji to zkusit večer, kdy je uplnej klid a krásná obloha.
Vloženo 5.2.2019 19:28
Ze Skřítku na Rabštejn krásně vyfrézovaná stopa. Počasí na 1
Vloženo 5.2.2019 15:49
Kolem Nových Dvorců, Dálova je na loukách 30-40 cm čerstvého prašanu, v lese podle místa 10-25 cm většinou bez podkladu, ale kameny lezou jen vyjímečně. Prošlápl jsem stopu po loukách mezi Novou zatáčkou a Modrou studánkou + kolečko nad Loděnickým rybníkem a pak menší okruh v lese kolem chaty Lipinka. Tady při nájezdu od Modré studánky velká rozbředlá kaluž - nutno obejít/objet po bariéře. Vytátá místa jsou občas i na loukách, někde jsem narazil i na tekoucí vodu - zem není promrzlá. Ve stopě se dá dojet až k lesu na Prabábě. Problematická je pouze pěšina pod Novou zatáčkou. Celý den azuro (k poledni sníh vatovatěl) a skoro bezvětří, takže paráda až na tu dřinu.
Vloženo 30.1.2019 12:25
Olomouc-Lazce, pole a louky kolem Lazecké inlayn trasy výborně sjízdné, ráno -7 st, 10-15 cm kvalitního sypkého promrzlého sněnu, naprosto mimořádná konstalace.
Vloženo 30.1.2019 7:31
auto u benzinky před Horní Loděnicí na Ecce Homu. Stopa k dalovskému jezírku, Oldřichovský kopec. Prašan, super podmínky, teplota cca -4st. Krásný výhled na Slunečnou i na Jeseníky
Vloženo 28.1.2019 8:40
Jeli jsme zkusit stopu u Moravského Berouna - Jesenická magistrála č. 5. Má své výhody i nevýhody. Vzhledem k tomu, že jsou tam větrné elektrárny, tak předpokládám že tam stále fouká vítr. V sobotu tam byl dost velký vítr, takže stopu jsme vůbec nenašli. Pokud by tam byla vede kolem smeťáku. Ale v zásadě bych tento výlet doporučila. I když jsme stopu nenašli, tak zde byl zmrzlý sníh a na něm 1cm prašanu. Takže stopu jsme si dělali sami a nebylo to vůbec náročné a skvěle to jelo. Udělali jsme si okruh podle sebe po loukách. Je zde dostatek sněhu a doporučuji za stejných podmínek.
Vloženo 26.1.2019 13:23
Dnes dopoledne okolo Dalova. Od jezírka na polích a pastvinách dostatek sněhu. Pěkné stopy okolo lesa až do Nové zatáčky. V lese okolo Modré studánky, lovecké chaty, katastrofa. Led, hlína a kamení. Šel jsem kus pěšky, lyže v ruce. Bylo to na zničení skluznice. Viditelnost nízká, lehce sněží, teplota -7, na otevřeném prostranství nepříjemný vítr. Až na tu hrůzu v lese, to byla paráda.
Vloženo 23.1.2019 16:09
Dnes freeride bruslení z Lipiny směr vrtule. První kilometr celkem opruz (kopec, ledový protivítr a krusta ne všude pevná). Po projetí lesíka u vysílače (Oldřichovský kopec) ale paráda. Firnové pole tvrdé a na něm centimetr námrazy, takže rozhodně lepší podmínky, jak v sobotu. Akorát počasí nic moc - hustá mlha a dost větrno. Dál jsem jel kolem Slunečné na okraj Těšíkova, k farmě a následně po zelené TZ směr Kyselka. Na louce nad Kyselkou jsem udělal kolečko a vrátil se druhou stranou Slunečné k vrtulím. Tady vítr i mlha slabší, zase občas měkčí podklad. Trochu jsem ještě pojezdil kolem větrníků a vrátil se stejnou cestou zpět. Na to, že jsem to chtěl na začátku otočit, jsem si nakonec docela vyhověl, takže komu nevadí "sibiř" má použitelnou alternativu ke klasickým stopám.
Vloženo 21.1.2019 23:10
Detrichov nad Bystrici nad nadrazim je na poli nebo louce strojove udelana stopa v delce zhruba 4km na tu bidu vsude kolem perfektni doporucuji, nastup hned za zeleznicnim prejezdem smer Ryzoviste.

http://www.obec-detrichov.cz/m/fotografie-2/rok-2017-1/upravovana-bezecka-stopa-57cs.html
Vloženo 19.1.2019 20:36
Tak nám začala bruslařská sezóna. Jel jsem z Lipiny od chat na Oldřichovský kopec, vrtule, Horní Loděnici, Hraničné Petrovice do Jívové a zpět.

Kvalita krusty není všude stejná, někde na můj vkus moc ledovaté, někde (při krajích lesa) měkké, ale celkově dobré a docela rovné, i sjezdy bezpečné. Nejlepší asi ve vrcholových otevřených partiích. Občas byla k vidění stará zmrzlá stopa, snad by se v ní i dalo jet, slušné mi to v tomto směru přišlo od petrovických vrtulí do Jívové. Slunečno, mrazivo, takřka bezvětří, bílé pláně s jiskřícím sněhem a nikde nikdo - připadal jsem si jako někde v Laponsku. Výhledy také pěkné. Byly krásně vidět hřebeny Jeseníků s Pradědem, Slunečná, Malý a Velký Roudný nebo Červená hora. Kriticky hodnotím pouze svůj fyzický výkon... holt bruslit po dvou letech není jen tak :-). Dole na Prabábě, jak se láme terén, už leze tráva, ale zatím se dá sjet až k lesu. Za celý výlet jsem potkal jednoho běžkaře u Jívové a pak jednoho šternberáka u loděnických vrtulí.
Vloženo 19.1.2019 19:09
V okolí Jívové je sněhu dost - je zmrzlý, ale ve stopě se docela jet dá, když se dobře namaže. Bohužel jsme jezdili jen v okolí Jivové, takže nevím, jak vypadá trasa až do Domašova. Běžkařů byla vidět po okolních kopcích celkem dost.
Cesta Jívová-Pohořany celkem děs, místy se dá, ale většinou je to ledovka anebo úplně rozrejděná. V okolí Pohořan sníh ještě docela je (taky zmrzlý), ale kousek níž po Pohořanama už prudce ubývá, cesta směr Kopeček nepřipadá v úvahu.
Vloženo 18.1.2019 21:57
Zdravím. Jak jsem psal. Byl jsem přes kopec vedle. Všechno bude docela zmrzlé, tvrdé a zafoukané, žádná slast. Nechal bych to na později (za týden) nebo je potřeba vyrazit jinam hodně nahoru, kde nepršelo (Skřítek, Nová Ves a pod).
(Odpověď na dotaz uživatele Peťa Běžkař z 18.1.: Zdravím pěšáky bílé stopy. Nemáte někdo info jak to vypadá na trase Domašov nad Bystřicí - Sv. Kopeček? Chtěl bych vytáhnout moji, tak aby to nebylo naposled....:o))
Vloženo 18.1.2019 19:26
Lipina - letiště - cíl Ecce Homo. 14:30 -2°C, severní slabý vítr, zmrzlý sníh, celkem tak 15-20cm, krusta 2cm, která se nepropadá pod běžkami, hodně krabatý povrch +-1cm, Jezdili jsme kolem lesa od modré TZ po louku nad Novou zatáčkou. Původní stopy jen někde, většinou zaváté a natavené a později zmrzlé. Kolečko kolem chaty Lipinky je propluhované technikou (fakt díky), ale je tam tak 5-10cm rozdrbaného zmrzlého sněhu. To jsem odmítnul jet.
Pozn,: Nad Lipinskou křižovatkou je již místy vidět zem. Na Prabábě z cesty je vidět tráva - tam to snad ani už nejde jezdit. Při sluníčku to bylo pouze pěkné vyvětrání. Jeden jiný běžkař jel z Dalova uvedenou trasou přes Novou zatáčku k Lipinské křižovatce, ale 1x projetá stopa, jakoby nic.
Vloženo 15.1.2019 14:28
Od nedělního večera připadlo tak 7 cm. Ke Kukačce stopa dobrá, dál totální oraniště, navíc je to ztvrdé a nedá se v tom pořádně jet - nedoporučuji. Spojovačka k Modré studánce zmizela, prošlápl jsem novou, ale dlouho to asi nevydrží. Nahoře chumelenice a silný vítr. Okruh kolem Lipinky jakž takž. Hlavně ze strany od chaty trochu divočina. Místy nebylo vůbec vidět kudy jet. Jiný běžkař pak obnovil stopu kolem lesa mezi posedem a modrou TZ a tato stopa je slušná. Po jedenácté to začalo docela lepit, tak jsem to vzal zpátky po žluté TZ a moc dobrý nápad to nebyl. Studená cesta plná kolejí, o nějakém běžkování se nedá moc mluvit. Propojka ke Kukačce o něco lepší. Dál už OK až na ten lepivý sníh. Vydržela i stopa kolem svodidel, přes Prabábu ale vše zafoukané, tak jsem si prošlápl novou. Kupodivu to šlo pěkně, sníh se moc nebořil, ani nelepil. S jedním přenášením jsem pak sjel až ke Kiosku. Nahoře minimálně čtvrt metru, dole 5-10 cm sněhulákového sněhu.
Vloženo 14.1.2019 16:57
Tentokrát jsem šel běhat a vzal to zároveň jako průzkum stavu sněhu po oblevě a včerejším dešti.
Nad Šternberkem (Kiosek) spíš jen zbytky mokrého sněhu (nesjízdné). Dál a výš od města sněhu přibývá a mění se na jemný vatovitý. Od 500 m n.m. možná i níže v noci něco připadlo (potvrdila to i webkamera v Domašově n.B.) a u lipinského hřbitova určitě 15 cm je. Běžel jsem dál v koleji auta na křižovatku a po Ecce Homu do Černé zatáčky. Stopa směr Kukačka přežila a i když je trochu zapadaná, půjde ji použít (pokud ji někdo nezničí). Sněhu dost a držel se i v korunách, což je dobré znamení. Také tu na rozdíl od otevřených prostranství moc nefoukalo. Při seběhu do Krvavé zatáčky se vrstva sněhu rychle ztenčuje a od 400 m n.m. je to tak na hranici sjízdnosti. Haná komplet bez sněhu.
Vloženo 13.1.2019 18:48
Horské louky okolo Branné a dál na Ostružnou. Stopa zavátá, před námi prošlápnul běžkař. Po odbočce na Ostružnou stopa skoro žádná. V druhé polovině se sníh začal lepit, jinak dobrý. Sněhu obecně dost, určitě přes půl metru.

O oblasti

Nízký Jeseník se rozkládá jihovýchodně od Hrubého Jeseníku, přičemž za jakési hraniční města budeme považovat Rýmařov, Bruntál a Vrbno pod Pradědem. Dosahuje výšky pouze do 800 m nad mořem a proto přitahuje výrazně nižší pozornost, než vyšší Hrubý Jeseník. Součástí Nízkého Jeseníku jsou i Oderské vrchy.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky