Slovinsko – běžky

Do Slovinska se jezdí zejména v létě za vysokohorskou turistikou, ale alpská země to je, takže do našeho seznamu patří i přesto, že českých běžkařů tam asi lyžovalo minimum a upřímně ani my o lyžování ve Slovinsku nic moc nevíme. Pro fanoušky biatlonu je známým střediskem Pokljuka, kde se pravidelně jezdí světové poháry a když…

Číst celý text

Do Slovinska se jezdí zejména v létě za vysokohorskou turistikou, ale alpská země to je, takže…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali

V této sezóně zatím nebyla k dané oblasti vložena žádná zpráva.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 9.3.2023 21:04
Planica. Byl jsem se minulý týden podívat na Mistrovství světa v klasickém lyžování a když jsem viděl ty hromady sněhu a úžasné stopy, věděl jsem, že se sem vrátím. Proti letošnímu lednu, kdy jsem tady byl naposledy, přibylo sněhu, technického i přírodního. Dopoledne ještě pevné, odpoledne už sníh trpěl sluncem. Ve vyšších polohách (Tamar) to bylo samozřejmě lepší, ve stinu stromů prakticky nestálo. Stopy perfektní, sice už ne 4-5 vedle sebe jako při závodech, ale stejně nebylo s kým závodit, lyžaře bych dokázal spočítat a žádná velká matematika by to nebyla. Parkování v Rateče, cesta do Nordic Centra je ještě uzavřená, protože se bourá a demontuje zázemí z MS. Přidal jsem ještě i okruhy v Rateče a podíval se i na italskou stranu. Dnes se neplatilo nikde nic a předpokládám, že tak už to tuto sezónu zůstane.
Přidávám odkaz na pár obrázků z dnešní nádherné lyžovačky:
https://youtu.be/p5VRRdZHKmM
Vloženo 15.2.2023 21:46
Pokljuka. Ještě nikdy jsem tu nebyl a tak sem byl hodně zvědavý, co toto vyhlášené středisko nabízí a jak si stojí ve srovnání s konkurencí v Planici.
Teplota nad nulou, slunce jak u nás v létě, ještě že tratě vedou pod třicetimetrovymi smrky, jejichž sníh brání měknutí sněhu. Ale i tak to bylo hodně těžký a po absolvování závodního okruhu jsem raději přezul že skejtů na klasiku. Větrná smršť, která se před 14i dny přehnala Evropou nevynechala ani Pokljuku. Polámané stromy, spousty větví, šišek a jehličí kvalitě tratí taky moc nepřidá. A taky jsem si myslel, že středisko je podstatně větší. Píšou 30, ale dnes bylo upraveno s bídou 20 kilometrů. Je zřejmé, že ta pravá zima je tady v prosinci a v lednu. Vyšší datum znamená vyšší teploty a dnešek to jen potvrdil. Ale i tak bylo vidět hodně sportovních skupin, klubů, tříd či jak to nazvat, kteří trénovali a makali. Středisko je zašité daleko od civilizace a nic jiného než běžkovat se tady stejně nedá. A dilema z úvodu? Za mě vyhrává Planica. A to jednoznačně.
V Pokljuce to dnes vypadalo takto:
https://youtu.be/5ZwMK0-kzNE
Vloženo 8.1.2023 17:04
V Pokljuce i za současné středoevropské sněhové bídy přírodní sníh je. Dnes do toho začalo mrholit. Pokljuka leží ve výšce okolo 1400 m n.m. Zdroj: koukání na biatlon v TV.
Vloženo 11.2.2022 20:45
Planica. Dnes to chtělo nějakou změnu. Planica je 45 km přes kopec a bylo potřeba ji zkusit. Příští rok hostí Mistrovství světa v lyžování, tak by to mělo stát za to. A taky, že jo. Perfektní tratě, stopy, sníh, počasí, prostředí...všechno. Typově je to podobné Bodental, jen trochu větší a dominantou skokanskych můstků. Prostě TOP! Více v odkazu:
https://youtu.be/HOBKKrrm8Lk
Vloženo 3.12.2018 10:59
Ve slovinské Pokljuce, kde začaly závody světového poháru v biatlonu, se závodí na umělém sněhu (do něhož je zamíchána trocha sněhu přírodního). Mimo tratě se nacházejí jen zbytky staršího sněhu s množstvím holých míst.
Vloženo 12.12.2016 22:23
Ani Slovinské Pokljuce se nevyhla současná sněhová bída v Alpách. Biatlonisté na závodech světového poháru lyžovali na umělém sněhu, přírodního sněhu tam bylo minimum a přes víkend díky vysokým teplotám spíš mizel.

O oblasti

Do Slovinska se jezdí zejména v létě za vysokohorskou turistikou, ale alpská země to je, takže do našeho seznamu patří i přesto, že českých běžkařů tam asi lyžovalo minimum a upřímně ani my o lyžování ve Slovinsku nic moc nevíme. Pro fanoušky biatlonu je známým střediskem Pokljuka, kde se pravidelně jezdí světové poháry a když v níže položených místech nebývá sníh, překládají se závody a soustředění biatlonistů právě tam. Z kalendáře světového poháru v klasickém lyžování je zas známá Rogla.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Zahraničí - Alpy