Rakousko – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Rakousko ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Rakousko - aktuální zprávy

Vloženo 29.1.2023 22:18
Za sluníčkem do Rakouska netucha, že bude azuro i v Jeseníkách. Start z Steyersberger Schwaig, všude dokonalé stopy, parádně vymrzlé. Dokonalé to ale nebylo - jelikož jsou stopy vedené převážně po sv úbočí, tak si toho sluníčka při jízdě člověk moc neužije, a na pár místech vyorala rolba kamínky, tak se musí dávat pozor. Bohužel často mizel signál, takže se mi vybil telefon a je zaznamenaná jen půlka trasy. K večeru se teda začala pořádná kosa, dojezd k autu byl hodně na morál.
10:27
10:31
10:53
10:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 28.1.2023 10:34
Běžecké tratě pod Gerlitzenem v Korutanech. Mínus pět stupňů, bezvětří, potkal jsem jednoho běžkaře!!! I když tady je to taky tím, že Gerlitzen je rájem pro touren ski, jak tady říkají výletům na skialpech. Nebe a dudy ve srovnání se sněhovou bídou v Čechách a na Moravě. Mimořádně bohatá sněhová nadílka i perfektní úpravy stop jsou balzámem na duši každého běžkaře. Upraveno je skutečně všude - Gerlitzen, Bad Kleinkirchheim, Turracher Hoehe, Haidi Alm, Hochrindl....a mohl bych pokračovat. Tak nezbývá doufat, že se to zlepší i doma.
Odkaz na obrázky z dnešního dne:
https://youtu.be/vDdHqnbGwkU
Vloženo 24.1.2023 19:33
Bad Kleinkirchheim v Korutanech. Během posledních dnů v této oblasti napadlo 35-50 cm nového sněhu a ještě stále, i když jen drobně, sněží. Teplota lehce pod nulou, bezvětří, bez lidí. Běžecká trať vede údolím z Bad Kleinkirchheim východním směrem a dále pak po golfovém hřišti. Dvě luxusní stopy na každé straně a čtyři metry široký pruh na skate, denně upravovany. Poplatek 10€/den se platí v automatu nebo v Infocentru. Zahrnuje stopu, parkování i toalety (tady nemají rádi obechcávání čehokoli). Pohodových 30 kilometrů a těším se na další... A tady je pár obrázků:
https://youtu.be/Gu22kJB-Ooo
Vloženo 14.1.2023 17:28
Prosecco a běžky. Že to nejde dohromady? To jsem si dříve taky myslel. Jenže v korutanském Turracher Hoehe to vidí jinak.
Dnes opět čerstvě vyřezaná stopa plus pruh na skate. Čerstvý sníh se proti předpovědi nekonal, ten malý poprašek ani nepočítám. Minus pět, slunečno a bezvětří. Sjezdovky plné, ale ve stopě zase téměř sám. Tedy stále to samé. Hlavním důvodem, proč tady píšu je nakonec hlavně ten chlast ve stopě a na sjezdovce. Viz odkaz:
https://youtu.be/-8BKdIY76m4
Vloženo 13.1.2023 0:39
Turracher Hoehe. Středisko na hranici Korutan a Štýrska. Běžecké tratě leží ve výšce okolo 1700-1900 m.n.m., na cca patnácti kilometrech jsrm nasbíral 500 výškových metrů nahoru, to samé dolů. Teplota lehce pod nulou, tratě strojově upraveny, běžkaři počítání na prstech jedné ruky. Tady je jistota sněhu po celou sezónu, středisko každý rok zavírá jako poslední až po Velikonočních svátcích, v době, kdy se lyžuje už jen na ledovci.
Skvěle jsou samozřejmě i sjezdovky, teď poloprázdné. A tentokrát jsem měl radost i z toho, že se odpoledne slunko občas schovalo za mraky. Co kdyby v nich byl sníh?
...přidávám odkaz na dnešní obrázky
https://youtu.be/JJnbAM1Df9c
Vloženo 8.1.2023 21:28
Přidávám ještě pár informací z okolí na základě toho, co jsem viděl nebo co viděli moji místní kamarádi :
Bad Kleinkirchheim, 1100 m.n.m, 6 km denně upravených stop, mix technický/přírodní sníh, 10 €/den (automat)
Gnesau, 950 m.n.m, 20 km stop upravených na začátku roku, jen přírodní sníh, ráno premrzle a rychlé, později teploty kolem nuly, 2€ dobrovolně do kasičky
Tauplitz pouze plošina Tauplitz Alm, 1600 m.n.m, ale ne všechny tratě, dole v Tauplitz od můstku v Kulm přes Bad Mitterndorf do Kanisch jsou ty nejhezčí tratě, ale tady je momentálně jaro
Planica (Slovinsko), tady je přírodní sníh a denně upravováno více než 25 km stop. Zaparkovat se dá hned u silnice v Rateče a vybrat si stopu k italským hranicím nebo nahoru do Nordic centra (ke skokanskym můstkům) a dál nahoru až ke skalam u chaty Tamar 1150 m.n.m , tam otočit a zpátky dolů, 8€/den (královský výběrčí daní na parkovišti nebo v NC)
Pokljuka podobné, ale méně tratí a horší dostupnost.
Vloženo 8.1.2023 20:56
Vidím zprávy od Martina podle webu či televize a tak přidávám aktuální info z Korutan. Sníh tady je většinou technický jako např. v Bad Kleinkirchheim, kde stopy nemají chybu (pokud přehlednu 10 Euro/den). Ale dá se jezdit i na přírodním sněhu, který napadl před vanocemi - Gnesau má upraveno okruh 20 km. To jen z mého nejbližšího okolí. Předpověď říká 15-30 cm v příštím týdnu, což odpovídá předchozím zimám - loni napadlo 5.ledna více než 50cm. Já jsem dnes dal přednost sjezdovkám - končí tady zimní prázdniny a hory budou dalších 14 dnů prázdné. Kdo si umí udělat volno, ať neváhá, Slunečné Korutany jsou tajný tip pouhých 400 km od českých hranic.
A ještě přidávám odkaz na obrázky z dnešního dne, jen tak pro inspiraci (moje děti říkají PRO nasrání😂)
https://youtu.be/2AhIyPRdNJk
https://youtu.be/YfRblWvBH3s
Vloženo 8.1.2023 17:01
Ani v Rakousku to není žádný zázrak - situaci můžou dokreslit informace o osudu plánovaných závodů v lyžařském orienťáku: "i v Rakousku po vánoční oblevě zmizel všechen sníh až do výšky asi 1.500 m. Ve středisku Ramsau, které je hostitelským centrem SP, zbyl jen asi 1,5 km dlouhý okruh z umělého sněhu. A tak plánované místo pro Světový pohár muselo být změněno. Jako nouzové řešení byla zvolena náhorní plošina Tauplitzalm, kde zůstala souvislá sněhová pokrývka a uspořádání závodů umožní." Zdroj: https://www.ski-o.cz/novinky-sekce-lob/svetovy-pohar-zacina-pristi-tyden-v-rakousku. Doplním, že stadion v Ramsau se nachází ve výšce cca 1100 m , Tauplitzalm má cca 1600 m.

Další závody, které se mají konat za 2 týdny v Abtenau nedaleko Salzburgu (výška od 800 m), jsou už zrušeny. Z důvodu úplné absence sněhu a nepříznivému výhledu.

Z Alp sem lyžaři píšou výjimečně, tak aspoň info z ne úplně profláklých internetových zdrojů ...

(Odpověď na dotaz uživatele Hanačík z 6.1.: Zdravím, nový sníh v nedohlednu, ...nezkoušel zatím někdo ve vyšších polohách u sousedů, Rakousko, Slovensko? snad napadne v dalších týdnech na horách i u nás. :))

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Rakousko