Jakuszyce a okolí – běžky

Archiv zpráv zimy 2019/2020

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jakuszyce a okolí ze zimní sezóny 2019/2020. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jakuszyce a okolí - aktuální zprávy

Vloženo 14.3.2020 19:23
Opravdu uz upraveno nebylo - naposledy minuly tyden, v patek jen Dukty a Enervit na Samolotu. I tak to bylo sjizdne dobre, jen misty lehce krkolomne. Kdyby bylo upraveno, byl by to asi nejlepsi den zimy. Bohuzel to byl zaroven posledni den pro Cechy v Jakuszycich. Od nedele jsou zavrene hranice, takze se tam uz nedostanete. A uprava stejne jiz probihat nebude. Hodne smutny konec, ale co se da delat.
11:21
11:21
11:30
11:43

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 14.3.2020 18:20
Dnesni pojezdeni v Jakuzsycich bylo nejlepsi za celou zimu, temer prazdne stopy luxusne upravene stopy posypane prasanem. Bohuzel uz vim, proc nechtej, aby se tam jezdilo. V lomu Stanislaw totiz sidli slavnej Corona a pozval si na navstevu Krtka, Rumcajse a Manku ;)
Vloženo 13.3.2020 15:54
Z důvodu pandemie je provoz,údržba tratí,-tím i sezona ukončena .Ještě o víkendu bude zajištěna lékařská péče a potom vše na vlastní riziko.Vlaky do jakuszyc a tím i do Szklarskej Poreby nejezdí,Spoje končí v Harrachově. Všem přeji zdraví a brzké úmrtí tomu svinskému viru.Snad bude brzy po něm.
Vloženo 13.3.2020 11:56
Podle FB stránek Biegu Piastow je ukončená sezona v Jakuszycích. Tratě se přestávají upravovat a je tam výzva nejezdit.
Vloženo 8.3.2020 18:26
Okruh kolem lomu směr Sklářská Poreba parádní (ten úplně největší okruh nebyl upraven), pak ještě pidiokruh přes Cicha Rownia, kde bylo už míň lidí a krásně upraveno. Sněhu dost, jen odpoledne u stadionu občas špinavé.Sníh odpoledne místy dost měkký, mokrý, ale ve stopě se pořád jelo parádně. Ráno davy vyrazily ze stadionu na rozcestí pod Cichou Rowniou, ale tam už se to rozdělilo a lidí akorát. Trasa viz mapa - 19km. Parkování v půl desáté na pohodu, míst ještě dost.
10:24
10:45
11:09
11:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 7.3.2020 10:10
Na včerejší úpravu napdaly přes noc tak 3 cm sněhu a dál chumelí. Rolby vyrazily po ránu, po čerstvě upraveném to jede mnohem rychleji, ale jízda ve včerejších stopách byla taky fajn. Sněhu dostatek, problematická místa žádná, snad jen trocha špíny v okolí stadionu v Jakuszycích. Jel jsem tuto trasu https://strava.app.link/wAIYlheNE4
Vloženo 7.3.2020 9:11
Cesta Jakuszyce - Orle byla ráno průjezdná a čerstvě upravená. Průjezdná by měla být i v průběhu dne, start a cíl závodů je na Orle a myslím, že závod se jede po tamních loukách a vedlejších cestách.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 6.3.: Dobrý den, koukal jsem že zítra 7.3.se mají na Orle konat nějaké retro závody. Tak to znamená že se z Jakuszyc nepujde dostat na běžkách na Orle a zpět? :-( Díky za jakékoliv info)
Vloženo 5.3.2020 9:15
Vyrazil jsem moc brzo - rolbu jsem potkal na okruhu od Orle k Harrachovu (na mapě https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce to je mezi rozcestími 3,4,5,6,7) někdy okolo 8h, ale i před jejím průjezdem byla trať s den starou úpravou v dobrém stavu. Na pár místech blízko rozcestí 4 u Harrachova je třeba vyskočit ze stopy, protože v ní uz je štěrkový podklad, pár set metrů je vrstva sněhu/ledu tak tenká, že se stopy nedaly vyriznout, ale všude sjízdné a na většině míst pěkné. Tohle je jeden z nejnižších okruhů, na výše položených to bude paráda.

Spojka z Harrachova od biatlonového areálu (Misarova cesta) sice projeta rolbou někdy o víkendu až k podjezdu pod tratí, ale teď už by tam asi rolba neprojela. 2x obkročmo překračování potoka, kličkováni atd., já to sice sjel i dolů bez sundání, ale to rozhodně nedoporučuji. Horní část v Polsku upravena plužením od lyžařů, pěšími podupadno spíš mírně. Ta spojka není pro každého, pro mě už asi taky ne.
Vloženo 4.3.2020 21:48
Dnes skatem v Jakuszycich v odpolednich hodinach. Skvele upravene trate. Snehu dost i kdyz samozrejme odpoledne mekky. V podvecer zacalo docela slusne snezit, tak cca 5 cm noveho snehu
Vloženo 27.2.2020 19:14
Od rána jezdí rolby a připravují vše na Bieg Piastow,prostory u vlakové zastávky jsou zastavěny stany pro závodníky,pozor na vlaky v následných třech dnech ,bude výluka a budou jezdit náhradou autobusy ,ale neobsluhují přímo Harrachov -nádraží a vůbec ne Szklarskou Porebu -Huta.Dnes dost nasněžilo i do upravených tras,ale jinak super den.Na naší straně není udržována trasa z Jizerky do Kořenova-Mart.údolí a jsou tam spadlé stromy a dole i asfaltová zrcadla.Mám zveřejnit pozvání od majitele chaty na Orle,pana Stanislawa Kornafeila,abych pozval přátele lyží a zimních radovánek na příští sobotu na RETRO Bieg v historických úborech. Začátek v 11.00 na ORLE.Tak všem SKOL a zdar,Blíží se konec sezony,tak aby byly další lepší.
Vloženo 26.2.2020 16:34
Jedu až zítra a dovoluji si upozornit-- na další dny se areálu v Jakuszycích raději vyhněte a to tak,že od pátku si zde asi nevrznete. V tomto místě bude třídenní maraton běhů -Biegu Piastow- tratě budou uzavřeny a vzhledem k podmínkám i dobře hlídány.Prostě vrchol sezony pro cca.6000 běžkařů a je třeba to respektovat.Stadion je uzavřen plotem ve staveništi,místa je málo a bude zde opravdu blázinec pro závodníky a diváky.Na parkování lze zapomenout rovněž.
Vloženo 23.2.2020 14:49
od Harrachovského nádraží stačí popojít 200m a pak už na lyžích kousek do perfektní stopy, v Jakuszycích hodně lidí, navíc závody, nad Szklarsku Porebu slušná stopa, ale se snižující se nadmořskou výškou ubývá sněhu, pak velký pozor při začátku stoupání směr lom, prvních 200m lezou uprostřed kameny a pak ještě po trase cca 2 místa - nahoru celkem bez problému, ale dolů bych to fakt jet nechtěl, vyhněte se tomu (byť je to upraveno rolbou), lom-Orle nádhera, na Orle sice hodně lidí, ale v horním baru za 5 minut obsloužen(ještě že všichni čekají frontu dole:-), z Orle na chatu Gorzystow rozšmajdané od pěších, stopa žádná, pak na Polanu Izersku ve stopách po pásových vozidlech ale totálně rozhamtané od pěších-pocitově nejhorší úsek (dost stoupání, aby to člověk soupažil, z lyží se na tom hrbolatém terénu nejde odrazit), z Polany do sedla mezi Stogem a Smrkem hezká stopa od turistů - člověk si spraví náladu, zpět je to z kopce, tak to rychle uteče ... ale jako celek to není moc lyžování :-(, bohužel Poláci na tuto oblast kašlou s úpravou a je to škoda. Z Orle k Jizeře hezky uprveno i se stopou (jenom jeden potůček je potřeba přeskočit), od mostu na Jizerku také upraveno, Předěl příjemný a bez lidí, Knajpa, panelka, Kristiánov, Mariánskohorské boudy a i sjezd do Josefova Dolu k vlaku perfektní ... ke konci sjezdu už sníh trochu vyplužen, jak do toho dneska prší, tak to dole už může být horší. Krakonoš v hospodě u nádraží výborný, bohužel již neměli nic k jídlu, sušenka to spravila.
Vloženo 21.2.2020 17:50
Dneska paráda! Pravá zima, jak má být, lehce pod nulou a hodně nového sněhu. Ráno jsem se nad skimapou rozhodoval mezi Souší a Jakuszycemi a rozhodl se pro Polsko. 95% tratí čerstvě upraveno, takže se jelo skvěle. Vzal jsem to dolů k trati a podél ní směr Sklářská Poreba, těsně před ní nahoru k lomu a pak zadem okruh Orle a po vrstevnici zpět. V odlehlejších částech jsme byli skoro sami, haldy prasanu a prorizle stopy, nádhera 😀
Vloženo 21.2.2020 9:20
20.2. Jsem jel (bruslení) od Rozdrože pod Cicharovna právě doprava směrem na Velký kámen a Sklarskou porebu a byla to jedna báseň. Zpočátku již v půl jedenácté manšestr mírně opotřebovaný, ale kousek výš už zase nádhera. Jinak nejfrekventovanější úseky z Jakušic na Rozdrože, sjezd do Orle a zejména trasa Orle - Jakušice beznadějně ušlapana, uklouzaná.
Vloženo 20.2.2020 23:26
Upraveno skoro všechno, stopa výborná na jedničkové lyže. Jel jsem i směrem ke Szklarske Porebě, ale to nebyla žádná sláva. Lepší je držet se Jakuszyc, Orle a Tiché Rovné. Okruhů je tam stejně hodně, Pro mě dnes nejlepší lyžování v sezoně.
Vloženo 16.2.2020 14:30
Stadion v Jakuszycích je celý oplocený, musí se buď objet po závodních tratích nebo jít pěšky po silnici.:-( Krásná stopa ze vlakovézastávky přes křižovatku 21, Czerwony Potok (25), dul Stanislaw, Rozdrozie po Cicha rownia (22) téměř po celou dobu prašan (!), stopa z Rozdrozie pod Cicha rownia (22) na křižovatku 22 bez úpravy. Ale cesta z Orle na Chatku Gorzystow ujela rolba, spojka k hraničnímu mostu ujeli krásně úzkou rolbou, ale posledních 100m před mostem se to musí nést, potok.... Sjezd z Jizerky k Jizeře ujela rolba- bacha na posledních cca 300m koukají šutry! Poláci trasy Biegu Piastow opečovávají, doporučuji mrknout na novou trasu http://bieg-piastow.pl/img/files/44/mapy/A4_50km_CT_45k%20(1).jpg a vyrazit.
Vloženo 16.2.2020 21:09
Jakuszyce - Terex. Pokud by někoho zajímalo jak se dostat z Jakuszyckých tratí na Terex a vyhnout se při tom sjezdu do Harrachova, tak v sobotu jsem šel od prvního železničního přejezdu v Jakuszycích směrem CZ. Asi pět set metrů se dalo jet po příkopě, pět set metrů jsem nesl. Od bývalé české celnice vede vyšlapaná stezka přímo na rozcestí s přiléhavým názvem Celnice (asi 100 m). Odtud možno pokračovat směr Vosecká apod. Oproti Jizerkám minimum lidí, ale samozřejmě náročnější profil. Pokud vychytáte úpravu rolbou, tak krásné svezení.
Vloženo 15.2.2020 19:13
V Jakuszycích celkově parádní lyžování, pěkně upraveno a davům se dá docela dobře vyhnout, i když nejznámější trasy jsou plné lyžařů. Cca pod 900 m n.m. (tj. Orle, Jakuszyce, odtud na Porebu) je sníh výrazně vlhčí a pomalejší, výše byly poslední srážky sněhové a podmínky jsou víc zimní. Slabší jsou některá z těch míst, kde poslední úprava proběhla už v noci na pátek. Na okruhu směrem na Porebu je vyloženě špatný protože hodně rozdupaný úsek mezi rozcestími 41 - 40, kličkovat na tom ve sjezdu mezi protijedoucími lyžaři bylo složité. Stejnak tam za den dva něco vytaje. Docela podupaný je i úsek ze 40 na 21 podél železnice, ale do stop na klasiku nikdo nedupal. Horší je i stoupání z Rozdroże Pod Działem Izerskim nahoru k Samolotu (3 - 10), křížení s potůčky mohou být v dalších dnech problematická. Naopak v okolí bodu 11 (Sepik) vše pěkné, přestože upravené dříve. Vrstevnicová cesta mezi Jakuszycemi a Orle překvapivě i po poledni ve slušném stavu, lidí samozřejmě mraky.

Kdo potřebuje nápovědu ke zmíněným číslům, tak mapka s legendou je zde https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce, v nejbližších dnech ji ještě vylepším ;-)

Přejezd z Jizerky na Orle lepší, než jsem čekal, upravený a i na skate vhodný. Na české straně pozor posledních cca 100 metrů sjezdu před tradičním koncem úpravy, jinak úplně v pohodě. Z Polska taky čerstvě upraveno pro oba styly (na Bílých stopách to není zaznamenáno), chce to opatrnost v mírném sjezdu k mostu přes Jizeru, kde se na jednom místě 5m přenáší, viz poslední z fotek. V pondělí tipuju, že už to bude 100m.

GPS záznam, možná s polohou některých fotek https://strava.app.link/3CnT7NDE63
10:21
10:37
11:32
11:39

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 14.2.2020 20:00
Čerstvý sníh a dost těžký,ale ve stopě dobrý. Od rána makají rolby , v podstatě upraveno do 10.00 veškeré hlavní tratě,později sníh stále vlhčí.Magistrála na Orle a okolí centra Jakuszyc už v 11.00 mnoho lidí.Hold prázdniny i v PL.Zítra to bude plné.Trasa na Harrachov a okruh na Orle -voda ve stopě.Nejlépe je jet na lom a okruh nad Porebu.Zdar.
Vloženo 14.2.2020 19:47
(Odpověď na dotaz uživatele Vit z 14.2.: Ahoj, chystam se v nedeli vyrazit na otocku do Jakusz. a mam dva dotazy.

1) Jak je to s parkovanim? V kolik tam musi clovek byt, aby v pohode zaparkoval? Driv to bylo v pohode i v 10. Dlouho jsem tam nebyl a po zkusenostech z Bedova, kdy po 8 je problem, se radsi ptam...
2) jsou v Jakusz. tuto nedeli nejake zavody?
Odpověď dle dnešní zkušenosti- 1/Když tam budeš v 8.00,tak naděje je ,na později zapomeň- V Polsku jsou taky prázdniny a už dnes to okolo stavby a zastávky vlaku bylo plné z rána. Můj typ zní-nech auto v Kořenově a projeď se tam vlakem . Jede každou nebo skoro každou hodinu a zpátky můžeš taky nebo na prknech přes Orle. Na vlak dáš pár korun,za auto v Polsku 3x tolik.Bude tam ale nábuch .Viz. IDOS.
Predem diky!) 2/Závody nejsou,až za 14 dní Bieg Piastow-- info viz.Jakuszyce. info--nebo Bieg Piastow.
Vloženo 12.2.2020 11:04
Zde je original web ,z kterého jsou mapy pro Jakuszyce,je to pěkně udělané,možno i ve 3D verzi.
Jen sem tam taky nikde nenašel ty popisky číselných pointů.
https://www.jelkart.pl/jakuszyce.html
Nechápu proč v Jakuszycích zvládnou úpravu prakticky obden a jen o pár kilometrů vedle v Harrachově, je to takový utrpení a narazit na čerstvou úpravu je tak trochu otázka náhody.
Navíc teď je celá magistrála projeta jen malou-úzkou rolbou,kde zbývá pro skate jen 2m pás a člověk je nucen neustále bruslit i přes stopu pro klasiku o nějakém vyhýbaní na frekventovaných místech ani nemluvě. Pokud je to ta nová rolba ,která byla zakoupena na úpravu tras,tak je to teda velký krok zpět...:-(
Rád bych se mýlil , třeba to bylo vynuceno nějakými tech.důvody a příští úprava bude zase standartně v celé šíři.
Vloženo 11.2.2020 17:18
Trochu foukalo, ve vyšších polohách prašan s klesáním se oteplovalo ve stopě zrcátka. Stopy dobré . Orle přeplněno lyžaři.
Vloženo 12.2.2020 9:09
Mapu tratí s názvy jednotlivých rozcestí se mi na internetu najít nepodařilo. Našel jsem ji ale mezi svými fotkami z lyžování a protože názvy rozcestí nejsou moc čitelné, tak jsem je ručně přepsal. Beta verze zde https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce. Po doladění zveřejním víc viditelně na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/jakuszyce/trasy. Zatím jsou pojmenována ta rozcestí, jejichž jména byla v té mapě, nebo je znám i bez toho. I některé další body budou asi mít své jméno podle popisů tras na https://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe.php (to je ten zdroj, který zmiňovali Luděk a Pavel), ale je asi třeba ověřit v terénu :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Nyvla z 11.2.: Take jsem kdysi hledal legendu, ktera by popisovala ciselne body na mape, ale dodnes se me ji nepodarilo najit. Pokud ji nekdo objevil, tak prosim o info, kde je mozne ji stahnout. Dekuji)
Vloženo 9.2.2020 22:48
Odpověď na dotaz- celková mapa areálu s názvy tras a číslováním je na str. Jakuszyce.info- tam najdete veškeré potřebné údaje. Skol.
Vloženo 10.2.2020 21:44
Nepíšu podruhé o své cestě na polské straně, ale děkuju Luďkovi za návod, kde najít podrobnější mapu lyžařských tratí u Jakuszyc !!!
Vloženo 9.2.2020 21:11
Už jsem se tu o mé cestě zmínil brzy po túře. Ale rád bych se zeptal někoho z vás - Kde bych sehnal mapu běžkařských tratí v okolí Jakuszyc ? Umím si na www.mapy.cz zobrazit "zimní" mapu, kde jsou zakresleny trasy, ale chybí mi tam názvy rozcestí a hlavních bodů jako je Samolot nebo Cicha Rownia atd. Na mapě, kterou doporučil někomu kolega Pavel (7.2.) jsou třeba čísla těch hlavních bodů, ale chybí mi k nim legenda - co které číslo znamená. Už tam jezdím několik let, znám ty hlavní trasy, ale nikdy jsem si nezapamatoval všechny názvy, jen třeba Samolot, nebo Dzial Izerski či Cekolada. Díky za tip.
Vloženo 8.2.2020 20:36
Ahoj,
zkuste vyrazit z Jakuszyc Dolnym Duktem na Rozdroże pod Cichą Równią, pak na Orle, pak k hraničnímu přechodu Harrachov Mýtiny a pak zpět do Jakuszyc. Pěkná trasa. Na mapě: http://www.jakuszyce.info.pl/mapa-onbib.pdf je to 1b -> 20a -> 22 -> 7 -> 5 -> 4 -> 3 -> 1b
Ať to vyjde!

(Odpověď na dotaz uživatele Natálie z 8.2.: Dobrý den, vyrážím s rodinou na běžky. Jsme mírně pokročilí, jedeme na celý den, ideálně bychom chtěli jet tak do 20km. Máte nějaké tipy na pěknou okružní trasu s dobrým terénem? Děkuji)
Vloženo 7.2.2020 22:21
Dnes to bylo dost dobré, ale odpoledne se na některých místech vytlačovala voda zdola. Nic strašného, ale pokud bude dál nad nulou, tak to bude mít J50 trochu složité. Jinak na polské straně opět vynikající úprava stop - Harrachov-Orle- Horní Dukt- Rozdrozie pod Cicha Rownia- Jakuszyce a zpět přes Dzial Izerski opravdu překvapivě dobré. Mazal jsem modrý swix, ale asi by na stoupačkách neškodilo přimáznout červený. Nicméně okolo Jakuszyc zase o něco víc "bambinotů" = přeskakování ze stopy doprostřed a zpátky - trochu jsem z toho rozmrzelý. Ale polská strana už mě získala doživotně
Vloženo 6.2.2020 21:23
Dnes z Harrachova Missárovou cestou na Jakuszycké okruhy( Missárova cesta od biatlonového parkoviště pro pěší, po 1 km jakás takás stopa. Za železniční tratí začíná běžkařský ráj. Strojové 2 stopy, dálnice na bruslení. Na Jakuszyce, pak na Orle a z orle na Harrachov. Krásné. Jako vždy sjezd k nádraží o ústa....
Vloženo 5.2.2020 11:43
Na trasách nový sníh od 30 cm až k půl metru,jak píší na stránkách Bieg Piastow.pl a rolby vyjely upravovat až předpokládaných cca .80km tratí. Doporučuji k dopravě vlak,parking bude plný . Vlakem z Tanvaldu,Jablonce,Brodu atd, bez starostí,bez problémů - pak je možností spousta k návratu přes Harrachov,Kořenov,Josef.Důl až třeba do Liberce nebo i do Szklarske Poreby-Huty- žádné vracení k autu.
Vloženo 2.2.2020 16:23
Okolo poledne, lehce nad nulou, poletoval sníh, Dolní dukt a do prava na skalky, občas hlína a kamínky, ale zatím v pohodě jetelné, docela dobrá stopa, máza červený klistr z pátku + nelepené jehličí.
V úterý nasněží a bude to zase pěkné.
Vloženo 5.2.2020 9:19
V Jakuszycích jsou parkoviště, platí se 15 PZL nebo 100 Kč, o víkendu vhodné dorazit před 11.hodinou, pak je plno. Lze přijet vlakem z Tanvaldu, také se lze připojit na polské trasy z Harrachova (od nádraží, anebo občas prošlapanou cestou lesem). Probíhá přestavba stadionu, ale tratě ji obcházejí a jsou upravované.
(Odpověď na dotaz uživatele Grorge z 5.2.: Jakuszyce z Prahy? Je tam možnost parkování nebo je lepší se někde kolem Liberce nalodit na vlak? Díky.)
Vloženo 30.1.2020 19:54
Jakuszyce - připadlo cca 5 cm sněhu, někde i víc. Nejlepší horní a dolní dukt. Kdo chce trénovat a točit km, tak tam. Do lomu pak měkčí a míň projeto ale taky ok. Odbočka pod lomem, ten severní pytel - vůbec neprojeto. Cícha a Samaljot slabší, vrstva neprojetého sněhu, pouze jednotky lyžařů. Jen spojka stadion-Orle horem přes Samaljot ok. Z vršku duktů směr na Orle ok, celkem i ujetý a tvrdý. Sníh docela skluzný ale brzdí to ta vrstva novýho sněhu. Stopy na klasiku ne super ale většinou celkem slušný. Mázu bych tipnul na něco mezi modrým extráčem a sádlem, ale to berte s rezervou, byl jsem na skejtech...
Vloženo 30.1.2020 15:55
Terminálu jsem si tam nikdy nevšim, s korunama nebyl nikdy problém. Akorát kurs ti neřeknu a nazpátek vrací zloté (nejspíš když nemají drobné koruny).

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 30.1.: Ahoj,
je možné v restauraci/občerstvení na Orle platit českými korunami nebo kartou, nebo berou jen zloté?

Díky
Tomáš)
Vloženo 29.1.2020 21:42
Před polednem start z hranic nad harrachovským nádražím, potom na Orle tou západnější cestou, dále na Velkou jizerskou louku, okolo Gorzystowa nahoru na vrstevnicovou cestu a odtud na Rozdrozie pod Cicha Rownia. Sjezd do Jakuszyc a zpátky na nádraží v Harrachově přes Dzial Izerski. Celou dobu mírně pod nulou a skoro bezvětří. Po včerejším sněžení asi 5-10 cm navíc, hlavní cesty velmi dobře upravené, ale od Orle na Gorzystów a zpátky k Rozdroziu stopy jen od běžkařů. Ale sníh výborný, žádný prašan, ani mokrý a tak stačil klasický modrý Swix. Celkem málo lidí, jen mezi Jakuszycemi a Orle tradičně docela nahuštěno, většinou rodinami s malými dětmi. Celkový dojem ? Nejlepší lyžovačka této sezóny !!!
Vloženo 27.1.2020 19:27
Vlaky bez zpoždění,trasa Dolní i Horní dukt hned ráno upraven .Také na lom super úprava,horší jsou trasy v nejvyšších partiích kolem Samolotu ,sice to rolba projela,ale terénní nerovnosti nemá čím vyrovnat.Na Orle Samolotem dobré.,v samotném spádu nad Orle ledové plotny.Celkově -kdo si chce dobře a bez problému zajezdit- Jakušice- Oba dukty- Lom- a zpět-- nejlepší trasa. Okruhy nad Szkl.Porebu nemají úpravu. Skol.
Vloženo 26.1.2020 23:36
Krásné počasí a sněhu dost, jen občas jsou kamínky nebo hlína. Okruh stadion - Rozdroze pod Cicha Rownia - Orle (zde bez stopy na klasiku, ale z kopce to ficelo hezky) - stadion. Mraky lidí.
Vloženo 26.1.2020 19:33
Skate od přejezdu u parkoviště na Orle, na Orli jsem si obkroužil smyčku na loukách, pak jsem viděl dostatek sněhu na Kozí hřbety tak jsem to prubnul a dal si velký okruh Kozí hřbet a směrem na Dzial pak zpátky k parkovišti a ještě jednou jsem si dal Orle. Na fotce je cesta kolem Kozího hřbetu. Prvních 400 metrů od parkoviště na Orle, jsou natahané kamínky. Jinak cesta je celkově trochu špinavější, ledové plotny, hodně větviček v cestě, stopa občas rozbitá, klasicky hodně pěších. Smyčky na Orle docela zábavné jen občas vylejzá tráva a hlína. Okruh kolem Kozího hřbetu není upravován rolbou, takže uprostřed hrb, cesta nerovná, ale solidní stopa a rychlejší než prostředek, je lesklá mělká. Ale ne ledovatá a udržet se v ní dá i při vyšší rychlosti. Sněhu dostatek po celém okruhu, ale jsou místa pod stromy kde vylejzá hlína. Jinak jsem tam potkal 1 člověka za celou cestu, takže super poježdění, jen to chce dát pozor a úplně nové super jednice bych do Jakuszyc nebral.
Vloženo 27.1.2020 14:59
Autobusem z Liberce do Béďova. Pak bruslením. K Buku trochu bramboračka, ale lepší než obvykle. K Šámalce normál, silinice před Šámalkou poštěrkovaná - nutno přenášet. K Blaťáku rychlý na soupaž. Nahoru na Kristiánov a dál na Rozmezí dobře ujěžděno lyžaři, jelo se pohodlně. Ke Knajpě super. Dolů k odbočce na Hraniční jízda. Po Hraniční nahoru špatně upraveno, na bruslení úzké, bez stopy na klasiku, takže opačně dolů o obličej. U Kiosku doprava na Promenádu a dál jízda až k Bunkru. Tam doleva po Jezdecké dolů na Jizerku jsem hodil slušnou masku, protože jsou tam hrboly jak na skikrosu. Dál směrem k hraničnímu přechodu Jizerka Orle nejdřív ušlapaný od pěšáků ale jeletný, konec před Karlovským mostem ale plný šutrů - nutno přenášet. Za mostem doleva komplet vytáté, takže dál pěšky rovně po zelený na Orle. Z Orle doprava na rozcestí pod Dzialem Izerskym je to široký a hodně umydlený, ale tvrdý a rychlý. Pak jsem blbě odbočil a dovedlo mě to do Jakuzsyc. Zpátky pod Dzial a doleva dolů do Harrachova na nádraží rychlý sjezd se soupaží, povrch slušný. Busem pod vlek, vlekem nahoru na Čertovu horu a dál po Janově cestě zase skejtem do Studenova slalom mezi kamínkama. Ze Studenova na Ručičky do kopce často ledové plotny, ale jetelný. Od Ručiček dál přes sjezdovky na Lysý až na Dvoračky příjemný sníh, ale furt do kopce. Na Dvoračkách doprava dolů po sjezdovce dvě masky, ale konec pěkně šusem až do lesa pod sjezdovkou a pak celou dobu po Vlčí cestě (pozor na mapách není vedena jako běžkařská) až dolů na silnici asi 600 metrů před Rezkem. Spodní část Vlčí cesty hodně vytátých míst a často kamínky, ale jetelný. Pak už jen pěšky na Rezek a piva v Jeruzalémě. Polotmavý Medvěd 11° voní jak IPA a nesed mi, tak pak pět světlých Medvědů.
Vloženo 25.1.2020 0:08
Vcera trasa skate Jakuszyce-Orle a zpět přes Krogulec. Perfektně upravené trasy rolbou, ve vyšších polohách podmínky krásné, níže pod orle uz byla sněhová peřina slabší. Pro klasiku na hlavních trasách perfektní strojová stopa.
Vloženo 24.1.2020 17:25
na webu bilestopy jsou všechny naše hory včetně Jakuszyc. Lenka
(Odpověď na dotaz uživatele Miloslav z 24.1.: Ahoj všem !

Každý rok při kliknutí na Jakuszyce pogoda kamery se daly zobrazit běžecké trasy označené různě
barevně s údajem kdy byly naposledy upravovány. Existuje něco podobného i letos ? Děkuji)
Vloženo 24.1.2020 13:28
Mají pěkné info na Biegu Piastówu. Ale nejezděte všichni u Jakuszyc, ať tam není přeplníno :)
Vloženo 22.1.2020 8:01
Já jen zareaguju na ten příspěvek ze včera 23:06 (Filip) o těch nerovnostech. Nevím, jestli jsi zkusil jet ten stoupák (roklinu) z Dzialu Izerského nahoru k Samolotu. Asi ne, protože to už nebylo ani na běžky, ale na sněžnice :-D Každých 20 metrů nějaká jáma a ten,kdo šel tudy přede mnou občas sundal lyže (stopy bot ve sněhu) A na těch hřebenech, kde jsi byl, jsem také hodně bloudil (okolo Czicha Rownia) a tak jsem určitě jezdil po jiných cestách než Ty. Dostal jsem se nechtěně i k nějaké Čokoládě :-D, ale ta mi nechutnala. Stopy podobně rozbité až neviditelné. A do stopy mezi Orle a Rozdroziem pod Czichou Rowniou jsem se dostal po nějaké pasece, která je vpravo od trasy, zhruba 1,5 km před rozcestím. Jinak s Tvým hodnocením souhlasím. = Klasika se dala na hlavních trasách jet uspokojivě až příjemně, ale boční cesty stěží na skate (většinou rozbité i ty stopy,co si lidé vyjedou sami) ale mezi stopami uježděné skatery dobře.
Vloženo 21.1.2020 23:06
Letos první běžky - z Jakuszyc na Orle (na skate vynikající, široká dráha), dále na Dziczy Jar (dráha na skate užší), ale nádherná krajina a řeka.
Zpět na Orle - Kradzione Drzewo - Cicha Rownia - Samolot - Rozdroze.
Vše naprosto v pohodě, jel jsem i mimo upravené tratě rolbou a bral bych s rezervou předchozí příspěvek, nerovnosti byly, možná problém pro klasiku, ale na bruslení skvělé. Sněhu tak 15-20cm, všude bez obav o poškození lyží.
Vloženo 21.1.2020 22:11
Jakuszyce-Garby za jedna,Jakuszyce-Dzial za dvě až tři,Dzial -Mýtiny většinou za tři.
Vloženo 21.1.2020 20:26
Vyjel jsem tradičně z hraničního přechodu nad harrachovským nádražím na Dzial Izerski. Tento úsek velmi slušný, jen dvě místa s ledovým povrchem ve stopě - ne delším než 2 metry. Pak jsem si vymyslel pitomost na entou - jel jsem na Dzialu vzhůru k Samolotu. Lidičky, kdo jede nahoru, je masochista,kdo dolů touto roklinou, je sebevrah. Tato stopa je neskutečně proložená nějakými výmoly a byl jsem rád, že jsem byl na vrcholu. Jinak - stopa jen projetá .lyžaři. Pak Czichu Rowniu, což také nebylo nic příjemného - většina tohoto úseku hrůzná - stopy jen od lyžařů a stále samé jámy, nebo potůčky. Pak od Czichy dolů k Rozdroziu dobré. Z tohoto rozcestí dolů na jakuszycký areál skoro ideální,ale biatlonový areál se musí objet horem, což není tragické, ale v lese méně sněhu než na otevřených plochách. Závěrečný návrat na harrachovské nádraží už na dnešní podmínky velmi dobrý. Rezumé ? Cesty,které ošetřují Poláci skútrem jsou výborné, ale ani náhodou nesjíždějte z hlavních tras. Ty jsou skoro ideální, ale všechny odbočky jsou strašné. Samolot,Cekolada atd - vyhněte se těmto místům.
Vloženo 21.1.2020 20:16
Pěkné to tam bylo :) Upraveno, terén pevný s prašánkem, zasněžené stromy, sjezdy, co jsem jela, bez ledu, harrachovská smyčka asi 6. den po úpravě v dobré kondici.
Vloženo 19.1.2020 7:10
Dnes v 6.00 z Jakuszyc Gorny a Dolny Dukt. 3 cm cerstveho prasanu, lehce snezi, teplota -1.5. Stara uprava, 2 stopy na klasiku, na skate taky jakz takz. Nikde nikdo
Vloženo 18.1.2020 15:34
Hnusni nic tam neni
Vloženo 14.1.2020 20:20
Na trase od hranic nad nádražím Harrachov na Orle ve stopě mnoho úseků ledových, stopa ale docela zachovalá. "Před Orle už sněhu ve stopě dost. Směrem na Dzial Izerski lepší,ale k ideálu to má hodně daleko. Poláci se snaží udržovat stopy, ale chtělo by to aspoň 5, ale radši 10 cm nového sněhu. Prostě - jezdit se dá, hlavně skate, ale klasika trochu trpí.
Vloženo 14.1.2020 18:12
Sněhu není úplně mnoho. Většina tratí i přes pravidelnou úpravu dost rozbitá, ze zbytků stop na klasiku leze hlína, šutry a větve. Na skate se dají relativně slušně jezdit úseky na Samolotu a z křižovatky na lom.
Vloženo 13.1.2020 22:40
Skate v okolí Jakuszyc byl překvapivě dobrý. Cesta na Orle OK, okruh k harrachovskému nádraží žádná sláva, hodně ledu. Z Orle cesta Turów určitě lepší jet nahoru, občas vykukují vršky kamenů a je to uježděné, do kopce se člověk vyhne, z kopce celkem riskantní. Okolo Samolotu bylo sněhu dost, dokonce páteřní cesta od stadionu na Orle byla na dnešek projetá rolbou.
Vloženo 13.1.2020 17:26
Na dnesek Polaci upravili vetsinu hlavnich tras. Jakuszyce-Orle v dobre stavu na skate i klasiku, stoupani z Orle na Cichu misty vypluzene na led, nahore uz zase dobre, odbocka k lomu velmi dobra, zpatky na Orle Turowska cesta hodne ledovata, misty s kameny - asi nejhorsi usek. Na letosni zimu slusne jezdeni a ve vsedni den prijemne malo lidi.
Vloženo 12.1.2020 19:57
Skate, 9-14h. Ze zastávky krpálem nahoru na Cicha Rownia. (Horni,Dolni dukt byl zavřený kvuli zavodum). Nahore rolba nejakou dobu nebyla, hodně hrbolaté, s obrima dirama. Nedoporucuji ani klasikarum. Lidi nadavali. Trasa mezi Orle a Jakuszycema je pomerne zledovatělá, ale da se v pohode a bavilo me to, dal jsem si zo nekolikrat. Kvuli tvrdemu podkladu byla odpoledne trasa ve stejnem stavu jako rano, pekne a rychle svezeni. Velky okruh kolem Kozi Grzbiet (smer Harrachov zastavka) je v mnohem horsim stavu jako "dalnice". Mel jsem ackove lyze a odnesl jsem si par skrabancu. Hodne jehlici a misty vytato az na zem. Celkove to bylo takove březnové rychle a balancni svezeni.
Vloženo 12.1.2020 10:36
Od železniční zastávky pozor kolem stadionu, jsou tam kameny ze stavby. Poté krásné svezení nové stopy z rána až k Orle. Pokračování na Jizerku přes most rozdupané, situace jako na konci dubna, ledovaté, ale až na poslední úsek před mostem sjízdné. Od mostu na Jizerku Ok, na ledu je do 5 cm prašanu, pozor jen na koryta pro odvodnění. Nejlepší je přijet a odjet vlakem a dát si kolo dvě v Jakusicich.
Vloženo 11.1.2020 22:15
Stopa ledovatá a nerovná. Místy vyhrnutá od rolby na asfalt. Sněhu opravdu málo. Raději zvolit horší lyže, nebo jet někam jinam:-)
Vloženo 11.1.2020 9:37
Závodí se jenom horní a dolní Dukt, tj. ze stadionu vpravo, taková uzavřená smyčka. Jinak spousta prostoru na lyžování

(Odpověď na dotaz uživatele canoe_onv z 11.1.: Nevíte, zda-li je možné dnes v Jakuszycich na tratě?, má se tam dle info. na internetu závodit.)
Vloženo 9.1.2020 17:29
Dnes okolo poledne mžilo, ale základní trasa přes kapličku na lom a zpět perfektní, i když mokrý sníh..Sníh snad vydrží i přes oblevu..
Vloženo 5.1.2020 18:33
Jakuszyce - rozcestí Cicha Równia- po turistické pod Wysokou Kopou na Mokra Przelecz-Velká Jizera-Orle-spodní cestou do Harrachova.
Na stadionu upraveno rolbou. Od Cicha Równia jsem prošlapával stopu až k Mokra Przelecz. Přes Velkou Jizeru až na Mýtiny prošlápnuto, často i dvě stopy.
Sněhu všude dost, připadlo cca 7-10 cm. V pohodě na nové lyže. Horší místo jen na začátku stadionu, kde ze stopy leze bordel. U sjezdu na dřevěný mostek(ten blíž staré škole) na Velké Jizeře lezou šutry. Na Velké Jizerské louce občas vyfoukáno až na led, ale bez šutrů. Sjezd k zastávce taky šel, dole už ale vidět kameny. Celkově hodně rozšlapáno od pěšáků, ale v tom počasí to byl nádherný relax. :)
Vloženo 1.1.2020 23:13
Harrachov - Jakuszyce, novorocni hlaseni
- po vetsine trasy vyska snehu ~5cm, ale uslapana tvrda ledova krusta -> leti to, ale klouze to
- na kamenacky super, na dobrych lyzich nutne davat opravdu velky pozor, projet jde ale vsechno
- velke kameny koukaji ven, hlavne v prudkych srazech pod stromama; nahoru se to da obejit, ale pri sjezdu je treba davat extremni pozor nebo radeji sundat lyze
- Harrachov-Orle uslapano a projeto bezkari, na nekolika mistech z boku vytata cesta. To se tyka obou cest okolo koziho hrbetu
- Jakuszyce - paterni trasy projete dvoustopou rolbou, ale neni to 100%, obcas koukaji kaminky, hlavne v nizsich oblastech. Na klasice by se to dalo projet asi az ke Szklarske Porebe
- Kdo si stejne jako ja myslel, ze na novy rok po poledni budou lidi vyspavat kocovinu, tak se spletl. V nizsich oblastech Jakuszyc k videni cetne pesi mnohoclenne rodinne vypravy, deti na sanich a na bobech, pejsci behajici na volno a potkal jsem minimalne 5 kocarku - a kocarkem myslim normalni s kolama, ne s lyzinama.
- Ma trasa zde: https://en.mapy.cz/s/karedaruju
- Foto zde: https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/1387528588085390/
Vloženo 1.1.2020 19:12
Dnes lidí úplné minimum, podmínky pořád podobný, akorát sníh je víc umydlený, takže to při skatu trochu ustřeluje. Nejlepší je to u lomu Stanislaw. Dnes celý den pod nulou a azuro, parádní svezení. Jestli se ale oteplý, tak to brzy už nepůjde.
Vloženo 30.12.2019 23:10
Kolem stadionu jsou časté kameny. Nahoře na kopci super svezení. Cestou dolů na Orle jsem se přerazil o slušnej šutr.
Vloženo 30.12.2019 17:25
Opravdu jsou kolem stadionu kameny a kořeny, ale o kus dál je to paráda. Dnes cesta z Jakuszyc na "Rozdroze pod Cicha Rownia", tam rovně dál - pro klasiku je to ideální, když při malé vrstvě sněhu není srovnáno rolbou. Pak odbočka nahoru na Sine Skalku a Przednia kopa a kolem Wysoka kopa k lomu - bežně je tam sníh dost vyfoukaný, ale tentokrát nahoře drží a dá se klasikou jet. Návrat od lomu do Jakuszyc OK.
Vloženo 30.12.2019 10:42
TOP lyzovani! v 9:30 uplne prazdno, jen par Cechu,Polaci asi jeste chrapou, po vcerejsim masakru v Bedove klidek a pohoda.Lze jet klasiku i skate, asi uz vyjizdeli stopu, je pevna.
Vloženo 29.12.2019 17:44
Jakuszyce - Dzial Izerski - Orle - Samolot - Pod Cicha Równia - Orle - Jakuszyce - Dolny Dukt - Lom - Horny Dukt - Jakuszyce, většina této trasy byla upravená, sněhové podmínky jsem čekal horší, takže jsem byl spokojen, jedničkové lyže si ale určitě neberte (zvlášť úsek lesem kolem jakusuyckého areálu obsahuje hodně kamenů a kořenů). Totálně přelidněno, ani neuvažuje, že si dáte občerstvení na Orle bez absolvování 45 minut dlouhé fronty. Jinak ale velká spokojenost, aspoň kousek zimy na tu bídu. Počasí dnes na jedničku.
Vloženo 28.12.2019 9:16
Vyrazil jsem ráno z Harrachovskeho nadrazi nahoru a smeroval jsem na Jakuszyce. Snehu neni mnoho ale jet se da, zadrhl jsrm jen vyjimecne. Jezdim skate a na otevrenejsich mistech byl snih hlubsi, jinde to slo celkem dobre na tu bidu.. Na silnici mezi Jakuszycema a Orle uz to bylo pene svezeni bez zadrhelu, vic jsem nestihl...

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jakuszyce a okolí