Jakuszyce a okolí – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jakuszyce a okolí ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jakuszyce a okolí - aktuální zprávy

Vloženo 4.4.2015 21:56
Sněhu dost, na nové lyže zcela určitě, upraveno mraky cest, kromě těch směrem na Szklarskou Prebu skoro všechno, jen některé zapadané pár centimetry sněhu. Překvapivě projeta i cesta po hřebeni od Orle směrem k Harrachovu. Sníh tupý prašan, na slunci mejdlo. Na duben luxus!
Vloženo 3.4.2015 23:40
Parádní manšestr, tupý pomalejší vlhký sníh. Lidí málo. Občas slunce, jinak zataženo. Parkoviště hned u silnice prohrnuté, u železniční zastávky zapadané. Tratě projeté téměř všechny na skate i klasiku.
Vloženo 2.4.2015 13:46
Na stránkách PL areálu v Jakuszycích je, že úpravy byly plánovány do 31.3, ale vzhledem k aktuálnímu počasí a předpovědi budou v úpravách pokračovat. Na záznamu web kamery ze stadionu je patrné, že se tam dnes motala rolba. Skol
Vloženo 2.4.2015 12:50
Ahoj všem, dá se prosím někde zjistit aktuální úprava/neúprava stop v Jakuszycích? Vlak mezi Kořenovem a Harrachovem nejezdí, v Kořenově se přestupuje na bus do Jakuszyc a k harrachovskému nádraží vůbec nezajíždí. J.
Vloženo 24.3.2015 23:25
hezká lyžovačka,čí výš tím líp.
cesta na Mýtiny lepší ,než jsem čekal
padat nemá,moc dní nezbývá
výhoda pro toho,kdo přijede do Jakuszyc autem-nebo přijede a odjede vlakem
Vloženo 21.3.2015 22:27
Trasy na Samolotu perfektně upravené a ještě poměrně čisté, stejně tak horní i dolní dukt. Různé typy sněhu, na skate luxus. O lyže netřeba se bát, sněhu jsou mraky, jen někde něco vykoukne, ale je to vidět a dá se to objet bez problému.
Vloženo 21.3.2015 17:14
Skol! Dnes 11:30 -14:30, 9,8 st., ze stadionu kolem trati směr Poreba, velký okruh, nahoru na 21-ku, 22-ku a na stadion. Nebylo upraveno. Od stadionu lesem s jehličím, někde rozměklé, někde s ledem, na klasiku /swix KR50 ok/ na tu bídu ještě ujde, na bruslení rozměklé, vše hrubozrnné, ale ještě to jde. Jeden úsek 15 metrů bez sněhu a to nad odbočkou od trati vlevo ve stoupání, vpravo sjezdovka. Nahoře mezi 21-22 ještě ok, s jehličím, šíškami. U 21-ky cca 250 m pěšo, těžba, dřevo na cestě. Ale celkově na to počásko ještě dobrý. Nahoře minimum lidí, takže paráda. Užívejte! Skol!
Vloženo 20.3.2015 20:20
V Jakuszycích se tratě stále ještě upravují a minimálně nahoře na Samolotu budou ve slušném stavu. Odvozeno z informací na FB https://www.facebook.com/biegpiastow?fref=ts (kombinací polského originálu a automatického zoufalého překladu :-) + ze zkušeností z minulé soboty - tolik pro Dáju.

Pro Zůzu - z Jizerky dolů na hranice to bude OK (OPSka tam v noci posílá rolbu), od Jizery na Orle jen tipuji, že to bude v jedné části zoufalé (ta cesta místy vede potokem), cesta k chatě Gorzystow netuším ale čekal bych nějaká vytátá místa. Dejte pak kdyžtak prosím vědět, jak to vypadalo v reálu.
Vloženo 15.3.2015 14:44
Cesta Orle - Chatka Gorzystow byly kdysi projetá, ale teď je to udupané, uplácené. Bez stopy. Obě cesty (CZ i PL) k mostu přes Jizeru jsou dobře sjízdné. Od Orle k Jakuszycím stopy dobré, lepší ale jet vrchem přes kopec - míň pěšáků. Na asi 40cm firnu spadly cca 3 cm prašanu. Přes den vlhnul - stopa ledovatěla. Kde projela rolba, zaorala prašan. Namazat na tuto kombinaci nešlo. Na klasiku to je určitě o klistrech. Nechápu proč, zavřeli u kostela v Polubném cestu na Jizerku, ač parkoviště bylo plné z 80%. Doporučuji projet si rašeliniště Jizery od Předělu dolů po vodě k chatce Gorzystow. Podklad tvrdý, na tom sníh - rychlé, krásné. Ale je to prudce nelegální :-)
Vloženo 14.3.2015 18:49
Sněhu všude dostatek, v noci a během dneška napadlo dalších cca 5 cm. Upraveno asi 50 km tratí, asi větší část z nich upravována až dopoledne, někde byla rolba až po 10. hodině.

Přesněji upraveno bylo vše na mém GPS záznamu https://connect.garmin.com/modern/activity/719468064 - jedinou asi upravenou trasou, co jsem vynechal, byla Jakuszyce - Szklarska Poreba - z rozcestí Cicha Rownia totiž byla trať upravena jen do lomu, okruh směr Poreba už ne.

Nejlepší lyžování z pohledu klasika bylo jednoznačně nahoře na Samolotu - víc nového sněhu, kvalitní stopy, méně lidí a tudíž se neopotřebovávaly, Swix V55 tam držel skvěle. Naopak v nižších polohách (např. Orle) byly podmínky hodně jiné, stopy místy mělčí, místy s ledovatým podkladem, tam to chtělo jinou mázu.

Jako první zmizne sníh z okruhu podél hranic nad Jizerou, tam to za týden už nepůjde, jinak tam byl místy hodně mokrý sníh. Z hlediska návštěvnosti byla nejoblíbenější klasicky trasa Jakuszyce - Orle po silničce okolo kopce, tudíž taky nejvíc opotřebovaná, kdo si chce hezky zalyžovat, ať se jí vyhne. To platí vždy :-)
Vloženo 7.3.2015 14:53
Tak dneska pro změnu Jakuszyce - bruslení. Objel jsem komplet vše po obvodu s jedním překročením bludného kořene do lomu :-) Start po 10 hod. a prvních 20 km to jelo parádně cca za 1 hod. Pak se do toho už opřelo slunce a trať podstatně zpomalila - zbylých 10 km jsem jel taky skoro hodinu!!! Kde byl stín tak tam to ještě šlo, ale když jsem vyjel na slunce, tak mě to málem vyzouvalo z bot. Teplota určitě nad nulou a sníh výrazně vlhký. Co mě hodně mile překvapilo, tak to byly supr kvalitně upravené tratě. Dále parkovné 80 Kč na celý den to se už taky jen tak nevidí. Palec nahoru Polákům. Nejlepší ježdění bylo kolem Kozího hřbetu na Orle.
Vloženo 24.2.2015 16:03
Na dnešek opět projeta většina tras včetně těch směrem k Porebě a okruhu nad harrachovské nádraží. Stopy perfektně vykrojené, pás na bruslení vynikající. Kvalita sněhu úměrná nadmořské výšce, dole mokřejší, na Samolotu nefalšovaná zima.
Vloženo 25.2.2015 13:51
Z jakuszyckého nádraží na Rozdrozie Cicha Rownia nádhera.Stopa projetá,sníh skoro ideální.Dál na Gorzystow jen kousek upraven a po cca 1 km projeto jen lyžaři,sjezd do Gorzystowa skoro sebevražedně zledovatělý.Velká jizerská louka - "uragán" proti mě,stopa nulová-samý přemrzlý sníh,nový sníh odfouknutý větrem kamsi.Stopa téměř žádná ani v lese pod Orle.Zklamali Poláci,zklamali. :-D
Vloženo 22.2.2015 18:12
I pres konani zavodu byla znacna cast arealu pristupna a volne sjizdna, stopy perfektne vykrojene na klasiku a nenicily se, na brusleni skvele utazeno. Jedinou kankou na celem dni byl usek Orle-Jakuszyce v zaveru, kdy je to asi povazovano za pesi magistralu a tudiz se tam promenadovala spousta kocarku, parecku a kochalku...
Vloženo 17.2.2015 21:40
Stopa od hranic nad harrachovským nádražím do Orle pěkně vyřízlá,ale většinou ledová a pod stromy plná jehličí.Na místech,kde stromy moc nejsou byla skoro skvělá.Za Orle až na Velkou jizerskou louku rozšlapaná a také ledovatá,ale od Orle do Jakuszyc velice dobrá-skútry to asi rozbily tak,že tam byl klasický sníh - na tuto dobu vynikající kvalita.Od rozcestí mezi Jakuszycemi a Orle dolů ke hranicím opět spousta jehličí a hodně zledovatělé.Ale klister jsem za celou trasu nepotřeboval,dá se to utáhnout soupaží.
Vloženo 15.2.2015 17:06
Nádherně upraveno, po ledovce ve stopách ani památky. Část tras byla uzavřena kvůli závodům, tak nás na některých křižovatkách odkláněli.
Vloženo 11.2.2015 19:18
Po mrznoucím mrholení bylo dnes chvílemi jasno, chvílemi byla mlha. Stopy byly ráno hodně zledovatělé, ale rolby jezdily i během dne a kde projely, tam to bylo perfektní. Pod stromy bylo docela nebezpečno, protože padaly dost velké kusy ledu.
Vloženo 8.2.2015 6:54
Luxusní počasí, sníh i stopy; zelená v sobotu bohužel uzavřená kvůli musherskému závodu. Davy, ale okruhy mimo hlavní tahy poloprázdné - parádní Jeleniogórska, přes Krogulec jen nestrojová stopa. Výborné podmínky samozřejmě i na české straně, z Jizerky na Předěl a sjezd do Nového Města pS.
Vloženo 5.2.2015 10:00
Informace:Kdo nezná Polskou stranu Jizerek a chce aktuální info o trasách ,počasí,webkameru,mapu celé oblasti s trasami atd.--vše na www.bieg piastow.pl
Vloženo 3.2.2015 18:28
Perfektní ! Sice mezi Jakuszycemi a Orle dálnice D1 = jednolitý dav běžkařů aspoň jedním směrem,zatímco v protisměru "jen 50%ní peleton",ale všude dál moc pěkné.Jen cesta na Velkou Jizerskou louku ušlapaná(spíš rozšlapaná) běžkaři. Škoda ! Kdyby i tento úsek skútry upravily,bylo by to naprosto bez chyby !!!
Vloženo 2.2.2015 17:17
trasa Sous-parkoviste pod Bukovcem-Orle-Jakuszyce...nedele,takze dost lidi!! ale proti trase z Orle do Jakuszyc, jsou jizerky poloprazdne!!! tam je to fakt masakr.
u nas az pred hranicni most perfektne upraveno,od mostu do Orle pouze proslapano.
z Orle do Jakuszyc na stadion taky uprava jak ma byt..2 stopy na klasiku..ale tech lidi.. parkoviste dost plne..cena 12 zlt
v Orle venku grilovacka..klobasky,pivo...ale fronta na pul hodiny
mazano modry extra...parada!!!!
Vloženo 31.1.2015 18:22
Dnes na jedničku s hvězdičkou. Pěkně upraveny desítky kilometrů tratí, odhadoval bych tak 70, navíc rolby vyjely asi většinou až po nočním sněžení, třeba na trase z Orle směrem k Harrachovu nad Jizerou jsem rolbu potkal v půl desáté. Lyžařů docela málo - ale těm nejfrekventovanějším trasám jsem se vyhnul, po té nejznámější turistické Jakuszyce - Orle jsem jel jen 100 metrů a za tu dobu potkal 50 lidí :-)

V nejlepším stavu byly asi tratě nahoře na Samolotu. Část tratí od Jakuszyc na východ směrem na Sklarzkou Porebu měla jen jednu dobrou stopu na klasiku - druhá byla starší nebo chyběla. Na severovýchodě se dá dojet do lomu a odtud se musí zpátky, dál ta nejseverozápadnější trasa Jakuszyckého areálu projeta není. GPS záznam: http://connect.garmin.com/modern/activity/686789510

Spojka do ČR k hranicím na Jizerku projeta jen od lyžařů (a to již od konce louky na Orle), ale je sjízdná, ten jediný potok přes cestu jde v pohodě překročit na lyžích. Pár desítek metrů za mostem přes Jizeru už je česká upravená stopa.
Vloženo 29.1.2015 21:14
Jaké to tam bylo ? Perfektní !!!! Sněhu dost,stopy suprově vyřízlé,poškozené jen kousek pod stadionem směrem k Orle,ale jinak něco,o čem se nám nad Bedřichovem jen zdá.Z Harrachova na Orle DVĚ STOPY a mezi nimi dokonale zválcováno pro bruslaře.Nad Orle směrem k Rozdrozie Cicha Rownia sníh jako samet a jen v oblasti stadionu poměrně brutální protivítr.Ale už na prvních metrech v lese bezvětří - až zpátky do Harrachova.A navíc - i pod hustými korunami stromů,i těsně nad nádražím (!) dost sněhu,nejodvážnější si mohou dovolit doplužit až ke kolejím.Jen sluníčko chybělo,ale teplota slušná(-3°C) a tak sníh "jel" jako bych měl lyže motorové.
Vloženo 23.1.2015 20:45
Dali jsme trasu cislo 4 az na Orle se jelo krasne ve stope. Chumelilo stopa tvrda primrzla novy snih na V40 to neslo.Lidi malo parkoviste 12 zlotych rizek 20 zlotych.
Vloženo 22.1.2015 13:33
Pro Pavla: Z Vosecké na Orle asi nejlepší tak půl km pod Voseckou zatočit doprava a jet směr Jakšín a celnice (poslední úpravu trasy píšou 15. ledna), pak dojít km po silnici do Jakuszyc a zase na lyžích na Orle.
Vloženo 22.1.2015 9:35
Ahoj, poraďte prosím nejlepší cestu na běžkách z Vosecké boudy na Orle. Jak nejlépe objet Harrachov a kde přejet do Polska?
Díky moc za odpověď.
Vloženo 21.1.2015 20:59
Dali jsme si kombinaci upravených tras a jedné cross-country hřebenovky:
Jakuszyce - Rozdroze pod Kopa - (Wysoka Kopa a zpět) - Polana Izerska - Chatka Górzystów - Orle - Jakuszyce

V Jakuszycích a vyšších polohách je sněhu dostatek (v lese cca 20-40cm). Jen na loukách a hřebench je to vyfoukané, občas kouká tráva v výjimečně kámen. Ráno 2cm nového, večer -2 stupně a zase drobně sněžilo.
V Harrachově je sotva 20cm a v lese pod stromy tráva.

Značené tratě v bližším okolí Jakuszyc byly čerstvě a krásně upravané na klasiku i brusení. Kousek dál (v okolí Jizerské louky) byly cesty dříve projety rolbou či skůtrem a stopy udělali lyžaři. Bruslit se tam skoro nedá a občas je to zdusané od pěšáků.

Hřebenovka přes Wysokou Kopu má několik stop, bohužel dost zdusaných. Hřebenovka přes Szeravu má jednu stopu a v ní někdo intenzivně a hluboce dusal.

Po tratích to jelo krásně rychle, fialový Swix V40 držel většinu cesty, k večeru už trochu klouzal. Lidí nebylo moc (na vzdálenějších místech skoro nikdo). Krátké okruhy kolem Jakuszyc byly zavřené po závodníky, ale je tam spousta dalších otevřených cest.
Vloženo 22.1.2015 13:10
Odpovídám na dotaz-jak z Vosecký na Orle.Sjedeš z Vosecký směr Harrachov cca 1 km a pak odbočíš vpravo po Terexu(upraveno rolbou) a vyjedeš cca 200 m pod hraničním přechodem Harrachov na hlavní silnici a bud můžeš asi 1 km jít po silnici do Jakuszyc a hned na začátku Jakuszyc doleva do stopy směr Orle 4 km,nebo přejdeš tu hlavní a sjedeš do Harrachova pak k nádraží a dál přes koleje směr Orle.Ale ted bych jel přes ty Jakuszcyce kvůli sněhu.
Vloženo 17.1.2015 19:34
Ráno bylo všude 3-5 cm nového sněhu, takže měkčí podklad. Pro skate to bylo trošku horší, rolba dnes určitě nejela a museli to ujet až lidi. Pro bruslaře vhodné úseky - od stadionu k mapě, od mapy se dá jet směrem na Ciekotek, tam skate stopa končí a nezbývá než jet zpět k mapě. Od mapy to jde horem i na Orle a po turistické z Orle na stadion. Ta je hezky tvrdá a ušlapaná od pěšáků. Log zde: http://connect.garmin.com/activity/675649805. Klasici mají víc možností a protože se tam pohybuje víc lidí kteří holdují tomuto stylu, tak jsou stopy i dobře projeté a jsou rychlé... Parking stejně jako vloni za 80 CZK.
Vloženo 13.1.2015 18:44
Dnes ráno vše krásně upravené a bez problému na lepší lyže.Místy prostředek měkčí, zřejmě první jetí rolbou. Ale přesto hezké svezení. Stav úpravy na bilestopy.cz neodpovídá skutečnosti. Rolby jezdí bez GPS a to je škoda:-( Řiď lyž!
Vloženo 12.1.2015 8:02
Tak v neděli bylo v Jakuszycích krásné povožení. Ráno jsme potkali rolbu, která upravovala hlanví úseky, které pak byly luxusní. Občas vykoukly větvé nebo borůvčí, ale nic zásadního. Cestu od Orle do Jakuszyc přerušil potok a jeho překonání nebylo triviální, jinak ale krásné svezení, hlavně cesta od rozcestí k lomu nebo od samolotu do orle. Navíc odpoledne začalo hustě sněžit a sněžilo ještě když jsme odjížděli, tak to vypadalo hrozně nadějně.
Vloženo 10.1.2015 17:17
Zdravím přátele běžek.Po příšerném počasí v nižších polohách,náledí,vítr,jsem přesto vyrazil vlakem do oblíbených Jakuszic,leč vlak nejel dál než do Harrachova-zaváto a stromy na trati v Polsku.Nicméně pár stovek metrů nad Mýtiny a cesta na Orle i Jakuszice naprosto nádherný čerstvě udělaný "manžestr" a klid a obalené lesy,prostě krása nesmírná.Labyrint polského střediska projetý i v bočních spojovacích partiích,smekám .No a pak návrat přes Orle do Kořenova.Od Karlovského mostu na české straně však není ani hrábnuto.Asi vše chystá Padesátku.Ale na břehu Jizery tým České televize natáčí Běžkotoulky,tak se dívejte 17.1.2015.Celkově lze říci,pokud to nezkazí déšť,že v Polsku špice,u nás bohužel bída.Snad se to zlepší po závodech.SKOL.
Vloženo 6.1.2015 15:21
Kdo počká,ten se dočká ! :-) Trpělivost růže přináší. A tak bych mohl pokračovat v popisu svých dnešních pocitů.Původně jsem chtěl jet do Harrachova už včera,ale sněžení mě odradilo.Dnes na trase Harrachov-Orle-Velká jizerská louka(tam a zpět) opravdu krásné podmínky.Sice od hranic PL/CZ stopa "upravená" jen díky lyžařům,ale velice kvalitní.Vrstva dostatečná-žádný šutr,nepícháš do asfaltu,ale do peřiny sněhu,azúro jak v Alpách..prostě nádhera ! Stopa směrem tam ještě trochu "bořivá",ale nazpátek,po projetí několika desítek Poláků i Čechů,už slušně tvrdá.Rozdíl v čase asi 20 minut ve prospěch cesty zpátky.Směrem z Orle na Jakuszyce viditelně upravované stopy,jako předloni !!! Doporučuju všem,kdo mají rádi klidné a relativně pohodlné běžkaření !
Vloženo 2.1.2015 19:50
Dnes jen pro otrlé, déšť, námraza, ledovka. Na klasiku bych to raději ani nezkoušel, jsou tam teď samá ledová koryta. Modrý okruh chata Orle (7) - 24 - 22 - a dále Dolnym duktem do Jakuszyce se dá, ale na tom ledě jen pro zkušenější lyžaře (bruslaře). Pokud někdo vyrazí, tak opravdu po směru hodinových ručiček, jinak může být problém v úseku 24 - 7, kdy je ve sjezdu spousta vystouplých kamenů a plužením byste si tak akorát osekali skluznice.
a.
Vloženo 2.1.2015 10:57
sradion Ciecha Rovna dost kaminku,Elektrowni Turow vesmes bez kaminku i sjezd na Orle Ok.Orle stadion dobry.vsude je i stopa na klasiku. Stale lepe brat praskacky.V Cafe Bar bufetu vyborne kafe.
Vloženo 31.12.2014 19:45
Na Orle jsme nejeli, tak nevím, jak to tam vypadá. Na stadiónu nic moc, ale směrem od vysílače k lomu ok.
Vloženo 30.12.2014 16:22
Počasí nádherné, plno lidí. Stopy na klasiku místy s kamínky, jak to rolba promíchala se sněhem. Naštěstí jsem měl staré kameňačky, tak to nevadilo. Nejlepší je to tam, kde si stopu vyjeli sami běžkaři - zde to nedrhne vůbec.
Vloženo 29.12.2014 12:28
Dnes 7:00-10:00: Připadlo asi 10cm prašanu cca 15 celkem. Cesta na Orle dobrá, byť neprojetá rolbou, hlavně bez kamínků. Cesta Elektrowni Turow projel skůtr bez stopaře, na klasiku dobré, ale koukají tu a tam větší šutry. Cesta k lomu Stanislaw - upravené rolbou,ale ve stopě vyorané šutry, Dolny dukt opět vyorané šutry do stopy, ale Gorny dukt pěkný. Kde nebyla rolba, je to dobré... Určitě kameňačky. Jo a parkování je za 12zl.
Vloženo 28.12.2014 17:06
Nic moc. Snehu je malo, stopy uz ve spatnem stavu, ale uprava neni mozna, protoze by se vyryly dalsi kameny. Uz ted je jich tam tolik, ze mi bylo lito i kamenacek. Slusne se dalo jet jen nahore asi 2,5km z rozcesti k lomu a kousek na druhou stranu k odbocce na Orle, ale i tam to obcas zadrhne.
Vloženo 27.12.2014 15:57
Běhat se dá, ale spíše ve vyšších polohách, jde to i na klasiku. Upraveno rolbou jen část tras, sněhu je málo, takže počítejte s drápanci na skluznici. Dnes -9,5 C . Za parkování se vybírá 80,-.Směr na Orle nebylo upraveno.
Vloženo 26.12.2014 11:58
V Jakuszycích připadlo několik centimetrů sněhu, dnes vyjely rolby a začaly upravovat tratě. Zdroj: https://www.facebook.com/biegpiastow

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jakuszyce a okolí