Jakuszyce a okolí – běžky

Archiv zpráv zimy 2017/2018

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jakuszyce a okolí ze zimní sezóny 2017/2018. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jakuszyce a okolí - aktuální zprávy

Vloženo 7.4.2018 14:02
Horním duktem nahoru a pak projeto vše na Cícha rownaja. Ty přímý a otevřený tratě čistší než okruhy, tam místama více jehličí. Stále cca 20-40 cm sněhu a nikde jsme nemuseli přenášet. Pěkná lyžovačka - šlo to jak na klasiku, tak bruslením. Lidí málo. Vyjeli jsme na klistrech a návrat na mohéru :-)
Vloženo 4.4.2018 7:16
Na duben je v nejvyšších partiích areálu ještě solidní svezení.Rychle to bude mizet,doporučuji skalním jet ze stadionu horním duktem na Sasmolot a tam si pojezdit,ještě to jde na Orle,ale k Harrachovu již budete muset část pěšky a v mokru.Dolu k nádraží ledové koryto-lámač kostí.Samozřejmě místy i jehličí ve větším množství.Je to takové rozloučení se sezonou 17/18.Všem pěkné léto.
Vloženo 3.4.2018 9:05
Na velikonoční pondělí klasicky - klasicky Jakuszyce. Krása střídala nádheru, nahoře okolo Samalotu nové stopy v čerstvém prašanu. Různé sněhy - prašan, vlhký prašan, mokrá sůl, popř. prasátka ve stopě. Byly projety stopy na Orle a kompletně vršek "Cicha" plus oba dukty. Sněhu dost, dole na klistry, nahoře kde to bylo ve stínu zamáznout tuhým.
Vloženo 31.3.2018 0:40
Ze stadionu na Orle, na rozcestí pod Cichou a dál k lomu v pohodě na klasiku i skate. Na slunci měkčí, ve stínu i lehce namrzlý. Pak po hřebeni přes Vysokou kopu pár míst bez sněhu, ale v pohodě. Zpět traversem na rozcestí pod Cichou jen vyšlápnutá stopa. No a dolu na stadion paráda. Krásná jarní lyžovačka, jen pár lidí. Hlavní tratě ze stadionu vypadaly velmi dobře, lépe než samotný stadion.
Vloženo 25.3.2018 13:48
Hlavní tratě ze stadionu velmi slušné, hlavně v okolí Samalotu. Z rozcestí 22 směr Gorzistov jenom prošlápnuté, odbočka a napojení na trať směr Orle neupravené. Ale hlavní směr Orle upravené. Krása díky počasí...
Vloženo 26.3.2018 10:28
Jen drobné upozornění - pozor v Jakuszycích, při výjezdu ze stadionu směrem Orle v cestě nejvíc vlevo jsou kameny. I když jsem je viděl a dával jsem pozor, tak jsem si pořídil o jednu drážku na lyži navíc :-(
Jinak bylo super upraveno, ujetý prašan, který na většině tratě z vrchu vlhnul, takže to nebylo úplně rychlý. Jako super se už po několikáté ukazuje ten pytel kolem Kozího hřbetu (směr k Harrachovu), protože tam jezdí jen málo lidí (Poláci se asi tak daleko bojej :-) a máte široký tratě v podstatě jen pro sebe.
Vloženo 26.3.2018 0:24
Info od Ivety:
Dnes Jakuszyce..Orle...Harrachov....stále paráda...

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/896773237160930/
Vloženo 22.3.2018 20:11
http://www.pzn.pl/biegi-narciarskie/aktualnosci/art1725,mistrzostwa-polski-w-jakuszycach-komunikat-organizacyjny.html, žádnou uzavírku bych nečekal, akorát budou oplůtkovaný závodní tratě (což je asi tak kilák kolem stadionu), mapa závodních tratí je pak na Bieg Piastow

(Odpověď na dotaz uživatele Ondřej Mlecka z 21.3.: Máte někdo prosím info o chystaném mistrovství tento víkend? Nemůžu to nikde najít. Chystám se do Jakuszyc ve čtvrtek a nevím, jestli to má smysl kvůli případným uzavírkám apod. Díky.)
Vloženo 21.3.2018 21:09
Ještě drobné upozornění, v Jakuszycích se jede od pátku polský mistrovství, stadion asi bude zavřený, ale i třicítka v pátek se jede na pětce, takže bude se stačit dostat na Dolny Dukt a pak to nahoru půjde.
Vloženo 21.3.2018 15:50
V noci trochu nasněžilo, znovu to Bieg Piastow celý upravil. Nahoře k úplnýmu luxusu chybí aby ten sníh byl rychlejší. Spodek t.j. Spacerowa, kolo nad Harrachov kolem Koziego, začátek Elektrowni Turow od Orle je místama horší (větvičky, špína ve stopě).
Vloženo 20.3.2018 20:36
Vyjel jsem vlakem,v 9:43 z Vratislavic a po 11.hodině jsem vystoupil v Jakuszycích. Jako na objednávku mě zleva předjel rolbař a vyryl absolutně nové stopy. Takže i díky této šťastné náhodě to bylo fantastické. Trefil jsem i mázu a tak jsem jel do Orle jako s vrtulkou na zádech. Sníh parádní,lehce zmrzlý = jelo to opravdu fantasticky. Z Orle nahoru na Samolot, dále na Rozdrozie pod Cicha Rownia a dolů na stadion. NEMĚLO TO CHYBU. Ujel jsem tu trasu asi o 15% rychleji než kdykoliv před tím. Z Jakuszyc ještě znovu na rozcestí mezi Jakuszycemi a Orle a pak dolů na nádraží v Harrachově. Sjezd skoro až do konce dobrý,s ubývající nadmořskou výškou přibývalo jehličí a větviček ve stopě a před hranicí už to jelo na každém metru jinak. Jednou to dřelo,po pár metrech mi lyže ujížděly pod nohama.Ale celkový dojem - vynikající závěrečná jízda této sezóny. Kdo si to ještě včas nezkusí,toho mi bude líto. Podstatný faktor spokojenosti - předjel jsem asi 10 lidí,potkal stěží 20 a prakticky žádné "brzdy běžkařského provozu".
Vloženo 20.3.2018 16:15
Všechno čerstvě upraveno. Přemrzlý a tupý. Na pár místech sfoukaný jehličí ze stromů, ale furt to je na áčka.
Vloženo 20.3.2018 16:13
Vyrazil jsem od nádraží v Harrachově lesni cestou k trati na Orle. Ledova krusta rozbita a upravená s vubirnou stopou. Z orle pak dale k mostu pres jizeru a nahoru na Jizerku. slo to i na lyzich. Z Jizerky po jezdecké ke sv. Kryštofovi a po promenadni zpátky. uprava byla vzorna. Z Jizerky do Harachova zpátky stejnou cestou, jelo to samo. Krásné počasí dopoledne. Snehu nahoře dostatek, zima bude na hřebenech i nadále
Vloženo 20.3.2018 14:29
Byli jsme v pondeli. Slunecno, stopy cerstve pripraveny, foukalo mene nez o vikendu, lidi malo, idyla. Mohlo by vydrzet do vikendu. Sli jsme Dukt gorny, Cichu, Samolot, Orle. Kazde rano davaji info i na FB https://cs-cz.facebook.com/biegpiastow/


(Odpověď na dotaz uživatele Tom33 z 20.3.: Ahoj. Nebyl jste někdo v Jakuszycich od 19.3.? Chystáme se tam 22.3., tak budeme vděční za info o stavu tratí. Díky)
Vloženo 18.3.2018 19:57
Ne, jizlivy dotaz to nebyl. Mel jsem pocit, ze to je nazev nejake konkretni oblasti jakuszyc. Tak pardon :-)
Vloženo 18.3.2018 19:55
(Odpověď na dotaz uživatele newli z 18.3.: dotaz na V.K. ... co je ski?)Mezi lyžaři se tak říká lyžím.Tento výraz se používal běžně v prvopočátcích lyžování.Je-li tento dotaz výrazem neznalosti ,či jízlivosti ,tak lyže jsou to,co si dávají na nohy sportovci a spouštějí se na nich ze zasněžených kopců,nebo na nich běží přírodou po sněhu,sníh je to bílé,studené co někdy v zimě padá z oblohy,to bílé co vidíš jen z okna.
Vloženo 18.3.2018 13:00
Dnes dopo super lyžovačka. Bylo mínus 14 st. a foukal vítr, ale k lomu to nemělo chybu. Doporučuji jít na ski. Tady je upraveno vždy a za každého počasí a to perfektně.
Vloženo 17.3.2018 21:29
Jakuszyce měly dnes takové podmínky jaké nebyly celou letošní zimu. Čerstvý prašan na pevném podkladu měl jedinou drobnou chybičku - nebyl strojově upravený do stop, ale i tak se na něm jezdilo téměř samo. Podle předpovědi se zdá, že podmínky budou vynikající celý nastávající týden - všem vřele doporučuji.
Vloženo 16.3.2018 19:16
(Odpověď na dotaz uživatele Jarka z 16.3.: Dobrý den, nevíte prosím někdo, jak to vypadá aktuálně v Jakuszycích? Rádi bychom v sobotu, případně v neděli na běžky a máme to celkem daleko. Děkuji Jarka)

Bude to v pohodě:
Zima... Dziś do pięciu stopni mrozu, powieje do 5 m/s, aż do jutra ma prószyć śnieg. Ratrak przygotuje trasy: Spacerową na Orle, Elektrowni Turów, Samolot, Dolny Dukt. Jutro ma być znacznie zimniej, nawet 11 stopni poniżej zera. Prosimy o odpowiednie ubranie się na narty, zwłaszcza, jeśli planujecie spacery, a nie szybkie treningi :-) Zdjęcie z wczoraj. Zapraszamy!
Vloženo 14.3.2018 12:30
Jel jsem z Harrachova-Nový Svět a projel jsem + - celou polskou část. Nahoře dostatek sněhu, pro turistu celkem kvalitní, ale samo mokrý. V nižších vzdálenějších částech (od Jakuszyce) už méně upravované a tím i špinavější (jehličí). Nejhorší část byla směr Sklarska Poreba (od Jakuszych na severo-východ), od tratě nahoru už to nešlo, málo sněhu (tam jsem musel otočit).
Vloženo 11.3.2018 14:14
Liduprázdné ,upravené tratě ráno od 08.00,trochu mrholen,í ale v celé oblasti Tiché roviny od Samolotu až k lomu super svezení.V poledne na Orle retro závody s nádhernou účastí i z Čech,dost kibiců a skvělá nálada jakoby s ukončením sezony.Avizovaná tepla tomu nasvědčují.Tak na další sezonu Skol a Ať to frčí a do Jakuszyc poděkování za krásnou péči o tratě a hodně zdaru s budováním nového areálu v Jakuszycích .
Vloženo 10.3.2018 23:46
Dnes projeto z Jakuszyce přes Orle a dále na Jizerku a Bedřichov. Všude dost sněhu, projeté stopy. Sníh mokrý, na klasiku jsem mazal univerzální klistr Swix a fungoval dobře.
Vloženo 9.3.2018 17:50
V noci významně připadlo, ráno vyrazily rolby a prakticky všude bylo perfektně upraveno. Podmínky ideální, sněhu hodně, pohádkové počasí i příroda. Ve srovnání se včerejškem, kdy jsem byl v Bedřichově, je to neskutečný rozdíl.
Vloženo 7.3.2018 7:46
Jakuszyce-rozcestí Cíchy-Orle-Harrachov. Tradičně upraveno na bruslení + 3 stopy na klasiku. Krásný prašan, jen nepříjemné drobné sněžení píchalo do obličeje. Jen pár lidí na trase U chaty Orle (i v chatě) bylo hodně dětí - asi mají prázdniny. Posledních 20m sjezdu k vlaku koukají kameny.
Vloženo 6.3.2018 19:06
Drobné sněžení zasypává i upravené stopy,nicméně od rána rolby v provozu a zejména okruh k lomu super svezení za mírného vánku a sněžení .Vzhledem k takřka liduprázdným stopám a hnus počasí v nížinách -parádní svezení -tak neváhat a vyrazit do Gor Izerskich dokud je na čem.
Vloženo 4.3.2018 20:56
Polské Jakuszyce (asi víte, že je upraveno vše na klasiku): probíhaly tam závody, takže dost rozježděné, ale některé úseky perfektně upravené (neznám to tam, tak nevím přesné názvy). Nejlepší úprava na klasiku kolem Orle a směr ke stadionu. Jinak přemrzlé, tvrdé, ale rozhodně ne ledovatelé.
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/885065788331675/
Vloženo 27.2.2018 15:57
Všude upraveno jak na klasiku tak na bruslení, dole paráda i to pěkně jelo, nahoře super pomalý. Na parkovišti vichr z hor :-) V lese pak překvapivě pohoda.
Vloženo 24.2.2018 20:40
Větrno ,zimno,sněžení-dnes spíš přidám varování a to dost vážné,Na neupravené cestě -necestě od Orle ke Karlovskému mostu přes Jizeru je několik ledových ploten a kamenitých polí.Opravdu raději pěšky od začátku klesání k mostu-cca 200metrů.Teď pod sněhovou vrstvičkou není led vidět a je to na zlámání něčeho.Rovněž pak schody z mostu.Rovněž pozor při stoupání k Jizerce.Nevychovaní jedinci ,sjíždějící od Jizerky k mostu,naprosto nerespektují stoupající k Jizerce.Dnes tam vlítnul hovad mezi rodinu s dětmi,aniž by se omluvil tak zpěvavým nářečím ještě drškoval-ps.nářečí od Vltavy.
Vloženo 23.2.2018 13:08
Včera jsem si to byl projet v Jakuszycích. Směr Orle a k Mýtinám led, jehličí, větvičky a šišky. Od Orle směrem nahoru je to lepší, pravá strana od nádraží je celkem slušná. Ale ledové plotny jsou výš všude. Vlevo od nádraží po cestě co vede u kolejí jsem sedřel skluznici a vůbec jsem neviděl o co, tak se této cestě raději vyhněte.
Vloženo 22.2.2018 15:48
Info pro Jezek, lyžař, pavel68 a další - doporučuji polské Jakuszyce - v případě příznivých sněhových podmínek, a ty teď jsou, tam upravují prakticky každý den. Jezdím z Prahy do Liberce busem a pak vlakem. Cesta sice trvá tři hodiny, ale rozhodně to za to stojí. Dá se jet i busem přes Jablonec n/N, což je kratší, ale nemám k dochvilnosti těchto autobusů moc důvěru (vlastní zkušenost). Pokud jste z okolí Liberce nebo jezdíte autem, tak bych vůbec neváhala. Nejvíc lidí bývá na trase Stadion - Orle a na zbytku tras (cca 50 km) není skoro nikdo a stopy, hlavně v horní části areálu, jsou luxusní.
Vloženo 21.2.2018 12:03
Potvrzuji to,co napsal Luděk.Byl jsem tam podruhé za týden a musím říci,že včera to bylo ještě krásnější než před tím. Stopy ostré,sníh ideální (lyže jely jako elektrické) :-D a lidí přiměřeně. Jen okolo stadionu se toho motalo zase hodně.byly tam závody nějakých žáčků a nejen závodníci,ale i rodičové to tam trochu zazdili. Ale na trase Jakuszyce-Orle-Samolot-Rozdrozie Pod Cicha Rownia- Jakuszyce- Harrachov už to šlo.Sice tam bylo o něco víc dětí než jindy (asi mají ve Varšavě prázdniny ?) ale kupodivu stopy nerozšlapávaly. Navíc nádherné počasí...prostě ráj běžkařů na zemi !
Vloženo 21.2.2018 10:22
Ráno pěkné mrazivé-11 ,stadion uzavřený a asi už to tvrdě chystají na Bieg Piastow,který zahrnuje spoustu amatérských běhů i týden před hlavní padesátkou.Okruh na Tichou rovinu,Orle ,Samolot,K lomu,Bílá dolina -zatím volné a celkem připravené.Nádherné dopoledne-přejezd k Jizeře -POZOR .-kameny a ledové plotny-posledních 200m raději běžky do ruky a opatrně k mostu. Prostě sníh to nezakrývá. SKOL-.
Vloženo 18.2.2018 11:21
V 9h skate, trasy upravené, na některých jsme ještě jeli po manšestru. Super svezení. V 11hod.už se valily davy. Na parkovišti u přejezdu jsme našli mobil, info na 737252058.
Vloženo 17.2.2018 19:43
Tratě v Jakuszycích ve velmi dobrém stavu i přesto, že Skimapa hlásí, že na sobotu se neupravovalo - což může být pravda i nemusí, každopádně na většině tratí lyžařů moc nejezdí, takže vydrží dlouho. Davy jsem potkal jen na stadionu a na Orle, nejfrekventovanější cestou mezi těmi místy jsem ale nejel ani metr. V dobrém stavu je i trasa Orle - hranice nad Harrachovem - Dzial Izerski, která byla upravena už v úterý. Stadion a oba Dukty byly dopoledne zavřené kvůli závodům, je dobré se předem pořádně podívat, co bude zavřené (to jsem neudělal), informace od pořadatelů byly dost zmatené.

Z Orle jsem vyrazil k Chatě Gorzystow - strojová úprava ze středy včetně velmi slušné stopy na klasiku (na tamní poměry - stopy jinde byly samozřejmě lepší), prostor na bruslení sice docela podupaný (trasa slouží i pro pěší), ale pár bruslařů tam taky jelo. Na Hale Izerské pár horších míst (lezoucí štěrk, za mostkem pak místy jen 1cm sněhu na asfaltu), ta horší místa se dají objet, mně to za nádhernou krajinu okolo stálo. Inspirován týden starou zprávou od Čecháčka (díky!) jsem vyrazil dál směrem na Stog Izersky - trasa byla upravena dnes, stopa na klasiku + hodně místa pro bruslení, ale opět slouží i pro pěší. Nejvýš se lyžař dostane do sedla mezi Stog Izerski a Smrk, pak už se klesá na druhou stranu hřebene a upravená cesta končí v zatáčce sjezdovky - po sjezdovce nahoru k horní stanici lanovky už se mi nechtělo, jezdilo tam docela dost sjezdařů a nahoře už jsem stejnak kdysi byl :-)

GPS záznam viz https://www.strava.com/activities/1412330092 + fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/875731175931803/
11:13
11:24
11:29
12:19

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 15.2.2018 12:31
Potvrzuji informaci od Luďka - v Jakuszycích nádherně upraveno, lidí málo. Odpoledne hustě sněžilo a připadlo cca 5 cm nového sněhu. Pokud jste jeli ve stopě první, tak to trochu drhlo, ale i tak to byla pohádka. Večer se mi vůbec nechtělo domů. :-)
Vloženo 14.2.2018 19:03
Takové dny na běžkách v super upraveném areálu bych všem přál.Volný areál nad stadionem perfekt upraveno s několika cm měkčího povrchu,jinak spodek i v lese beton.Dal jsem i okruh okolo skal Krogulce,tam jen od běžkařů ,ale příroda a ticho-pohádka.Jeďte než bude vše uzavřeno pro Bieg Piastow.
Vloženo 13.2.2018 15:16
Jeli jsme od Nádraží Harrachov do Polska, chata Orle, Karlovský most a podél Jizery po červené do Kořenova. Nejlepší lyžování letošní zimy. Polsko - široké autostrády, nový sníh padající na tvrdý podklad, Čechy - nádherný sjezd po výšlapu od mostu. Pro bruslaře pohádka. Na chatě Orle jen problém s cca hodinovým čekáním...
Vloženo 13.2.2018 14:17
(Odpověď na dotaz uživatele lsisec z 13.2.: Máte někdo zkušenost s lanovkou Swieradovw Zdroj a potom štrekou do Jakuszyc ? Chtěl bych vyjet lanovkou nahoru a potom po stopě ( pokud tam je ).)
Jak jsem psal 12.2. zkušenost z neděle 11....na Stog jezdí kabinková lanovka-ceník je na webu ...od lanovky je potřeba kousek dolů po "silničce" do ohybu, kde začíná stopa kolem Stogu Izerskeho (nebo jít přes vrchol) až na Chatu Górzystów jela rolba, pak je potřeba se připravit na "divokou" stopu od lyžařů, s občasnou nutností objet vyfoukané místo (šlo by i bruslit) až na Orle, pak už upravené okruhy.
Vloženo 12.2.2018 9:09
Z Bedřichova - Jizerka - mostek přes Jizeru - Chatka Górzystów - Stog Izerski - a zpět přes Orle do Harrachova ... Z Bedřichova slušná stopa v částečně umělém sněhu(pozor na mázu - lepší to nechat těch pár metrů trochu klouzat ... nahoře již pak prašánek na běžný modrý-se zažrehleným modrým klistrem-i modrá extra může namrzat), pak už pohoda až ke kiosku na Promenádní, silnička na Jizerku trošku horší a jen protisměrná stopa, kdy člověk dost často musí jet mimo stopu. lidí méně něž Promenádní, ale ta jedna stopa je znát, slušně sjízdné až k mostku, mostek se musí pěšky a nahoru od řeky je to takové všelijaké, ale dali tam přes potoky větve, tak už se nemusí sundávat, k Chatě Górzystów je to jen od lidí na soupaž a občas na louce vyfoukané - pozor na kamínky, lze se vyhnout - ale zase to vynahradí nádherné výhledy na Jizeru, pak překvapení kousek od Chaty Górzystów až po Stog Izerski rolbované, nikdo nikde, nádnerně zasněžíno - nejkrásnější kout Jizerek v pravé zimě. Na Schronisku sice dost sjezdařů, ale polévka výborná, pivo pitelné:-) - doporučuji všem, kde se chce kochat sám přírodou skoro bez lidí. A pak už hurá zpět na vlak, pozor na ten kousek sjezdu na nádraží, jetelné to je, ale dost led.
Vloženo 11.2.2018 17:44
Ráno v 8.00 od prvního vlaku po Dolnym duktu a k lomu Stanislaw až nahoru.Potom po upravené pod hřebenem a na Vysoki Kamien -tam asi 2km jen od běžkařů.Bohužel slunce stávkuje,tak jen pivo a káva - sjezd do Bílé Doliny a přes stadion do Harrachova- krásné svezení -tolerujeme pěší na Orle a jinak smekáme před Poláky, krásně upraveno.Jinak POZOR !!!! -k nádraží Harrachov led a kámen běžte pěšky a raději krajem lesa.Je to tam na sádru.Skol
Vloženo 13.2.2018 9:13
Dodám jen - souhlas s Luďkem - mezi hranicí PL-CZ a nádražím Harrachov jednak samý led,hodně jehličí a v posledním úseku už beze sněhu !!! K nádraží je lepší dojít pěšky už od hranic,nebo aspoň od toho zlomu z rovného úseku na svah ke kolejím.
Vloženo 9.2.2018 20:38
Dnes jsem dal trasu : Hraniční přechod nad harrachovským nádražím - rozcestí pod Dzialem Izerskim - Orle- Samolot - Razdrožie pod Czicha Rownia-Jakuszyce - hraniční přechod nad nádražím - nádraží Harrachov. Musím říci,že tak báječnou túru jsem už dlouho nejel.Sníh byl doslova "rychlobruslařský" - jelo to i do kopce,stopy fantasticky vyřezané,neporušené,jen asi 200 m za biatlonovým stadionem bylo rozšlapáno nějakými kyklopy. Rozteč stop byla na hodně široký rozkrok. :-D Ale jinak fantazie ! Okruh jsem absolvoval v pohodě za 80% času,jaký tam běžně docílím. Žádné velké davy běžkařů ! Opravdu doporučuju všem ! Dokud je sníh a stopy v tom stavu jako dnes.
Vloženo 9.2.2018 18:39
Dneska přišly mraky a vlhost, je to díky tomu oproti středě ještě rychlejší. Co neprojíždí rolba každý den, tam jede aspoň skůtr na utažení prostředku pro skate. Jinak naprosto v pohodě, na konci sjezdů na Orle (Samolot, Elektrownia) je už vypluženo dotvrda, ale zatím bez ledu.
Vloženo 7.2.2018 17:28
Jakuszyce jsou skoro luxusní, Poláci upravují denně, v celém prostoru asi 3 místa, kde je to rozbitý, jak se propadá rolba. Větší provoz jenom na Dolny Dukt a Spacerowka. Na Cicha Rownia jsme ve tři odpoledne byli podle stop tak třetí kdo tam jel.
Vloženo 6.2.2018 15:03
Prvním vlakem do Jakuszyc a naposto sám.Rolby v 8.00 mají upravený stadion a jednu potkávám na Tiché rovině-stopa super,manžestr tvrdší.Okruh přes Chatku Gorzystov na Orle-tu se neupravuje,ale je tak tvrdo,že se nechá bruslit kdekoliv,jenže Velká Jizerská louka dostala v oblevě zabrat-místy i kamínky.Od Orle do Harrachova uplně super svezení občas trochu jehličí,ale jinak naprosto super.Píši až ráno a to je na Jizerce pod-25 st.mrazík. Skol.
Vloženo 3.2.2018 20:50
Skate ~27km, Jak-Orle-El. Turow, nahoru, Wysoka Kopa a zpet.
Dobré podmínky, málo lidí (do 11h), upraveno cca. 70% tras.
Platí se 100Kč za parking.
Vloženo 2.2.2018 21:06
Souhlasím se vším, co píše Vašek, skatem jsme projeli většinu jakuszyckých tras, parádní. Jen bych upřesnil, že neupravená část není až na Orle, je to jen od rozcestí č. 23 (Pod Cziecha Rownia) na rozcestí 24. Od 24 na Orle je to zas upraveno. Krátký úsek mezi 23 a 24 se z důvodu ochrany přírody nebude v nejbližších dnech upravovat, nevim jak dlouho. Dá se to ale v pohodě objet vrchem přes rozcestí 14 a 13.

Super poježdění a málo lidí!
Vloženo 2.2.2018 19:45
Většina tras čerstvě upravených. Ve spodních partiích zledovatělé a na tom nepatrná šlupička nového přimrzlého sněhu. Hranice ideálních podmínek byla ve výšce 950 mnm, nad ní luxus s cca 10 cm nového sněhu. Většina tratí rychlá a tvrdá. Mezi rozcestím pod Cziecha Rownia a Orle neupraveno, zledovatělé a na bruslení nevhodné.
Vloženo 27.1.2018 21:53
29 km, měkčí sníh, v nižších polohách místy kameny, ale 98% trasy ok, hezké skate, z Orle na Harrachov skvělé.
Vloženo 26.1.2018 14:58
V Jizerkach uz 3 dny neupravili (klidne by stacilo okoli Jizerky, kde je snehu spousta) a tak jsme jeli do Jakuszyc. Parad svezeni, po ranu zmrzle, rychle. Pred obedem uz mekci, ale stake luxusni svezeni. Hodne lidi, turistu a skol. Jeden prezezd nebyl cersve upraven, rozbyty a zmrzly a bruslut se skoro nedalo. Tak to asi vypadalo dnes v Jizerkach.
Vloženo 23.1.2018 10:57
Krásný den -I po víkendu slušně upraveno,zejména okruh k lomu a Bílou dolinou zpět - trasa na Orle nad kolejemi podstatně horší,ale je to turistická trasa a tak i pěší mají nárok.Podle dalších poznatků od našich běžkařů velká spokojenost s úpravou i v dalších lokalitách-Samolot,Jelení loika atd.Skol.
Vloženo 20.1.2018 17:34
V Jakuszycích paráda. Upraveno cca 60 km tratí, převážná většina dnes ráno/dopoledne. Žádná problematická místa. V poledne začalo trochu sněžit, napadly další cca 2-3 cm = zítra to bude lepší tam, kde to znovu upraví.

Stav úpravy odpovídá http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory-jakuszyce, navíc jsou projekty serpentiny na louce nad Orle + jedna spojka poblíž - obojí viz můj GPS záznam https://www.strava.com/activities/1366391692 + ještě pár spojek, co jsem nejel a na Skimapě nejsou ani šedivou barvou.

Fotky na https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/859014617603459/
Vloženo 19.1.2018 13:22
Dnes ráno, vše upraveno. Sněhu opravdu mraky, nádhera. Kdo může ať vyrazí.
Vloženo 15.1.2018 8:10
Dopoledne ze stadionu v Jakuszyce na Orle a zpátky cestou na Harrachov. Hlavní trasa upravena, výborný skluz, ale mraky turistů. Zpátky už volno ale místy nerovné nebo zledovatělé. Počasí ideální.
Vloženo 14.1.2018 12:23
Stopa většinou upravená (hlavně ve vyšších polohách), sněhu dost všude. Od 10.30 lidí davy směrem na Orle.
Vloženo 13.1.2018 19:29
rano se jely zavody,takze dost tras bylo uzavreno.tam kde se jel zavod jsou 3 stopy vedle sebe a na skate je malo mista,ale je dobre,ze se lyze zarizne.zbyle trate nebyly dnes rano upraveny a byly dost tvrde.snehu dost a asi 7cm cerstveho.
Vloženo 13.1.2018 11:41
Tady je svět ještě v pořádku. Rolba jezdí každý den. Sněhu relativně dost. Trocha bordelu na Dolnym Dukcie a Kopalnii, vršek nad stadionem je čistý. Dobré sledovat https://www.facebook.com/biegpiastow/, kromě úprav jsou tady informace o probíhajících akcích a případných omezeních.
Vloženo 13.1.2018 10:14
Okruh Mýtiny - Orle - Jizerská louka - zpět Orle - po cestě směr Samolot na Dzial Izerski a zpátky na Mýtiny. Kromě cesty na Jizerskou louku (upraveno už dávno a rozšlapáno od pěších) dobře upraveno na klasiku i skate. Přes nepříliš dobré sněhové podmínky (mokrý, místy zmrzlý sníh) dobré svezení. Ojedinělá odtátá místa kolem potoků lze bez problémů objet.
Vloženo 12.1.2018 19:38
Krasny,upraveny,stopa na klasiku i skate.
(Odpověď na dotaz uživatele Iva z 12.1.: Ahoj, nějaké info, jaké jsou sněhové podmínky, prosím? Děkuji :))
Vloženo 6.1.2018 20:11
Sněhu stále dost. Co bylo upravené trasy (blízko stadionu a okruh na Orle tak se dalo i na skate. Bohužel co nebylo upraveno tak se strašně bořilo.
Vloženo 6.1.2018 13:20
Po nočním dešti měkké, co nebylo upraveno tak špatné. Na skate se to strašně bořilo, tak jsem jel jen upravenou trasu, kdyby to utáhli všechno tak by to bylo super, bohužel. Dnes i zítra polské mistrovství, zítra pojedou 10 a 15, tak toho bude dost uzavřeno!!
Vloženo 2.1.2018 12:46
Stadión - Horní - dolní Dukt, k lomu... vše ráno nově upraveno, mírně sněží - pomalý nový sníh, ale jinak super podmínky.
Vloženo 2.1.2018 9:49
Úprava proběhla včera večer na noční silvestrovský závod, takže ráno byly tratě ve velice dobrém stavu. Nikde nikdo dva stupně nad nulou. Pěkné svezení po trochu mokrém ale přesto tvrdém sněhu (pravidelná úprava je poznat). Sněhu zatím všude dost, jen je místy špinavý od bordelu ze stromů - klasický projev oblevy.
Vloženo 30.12.2017 21:38
Perfektně upravené všechno. Klasika ideální, protože stopy jsou daleko od sebe a bruslaří ani všudypřítomní pěšáci je neničí. Ale mraky lidí, parkoviště plná i silnice kolem poledne ucpaná. Parkoviště se téměř zaplnilo už kolem 10. hodiny, což zde nebývá pravidlem..
(Odpověď na dotaz uživatele Věra z 30.12.: Nevíte někdo, jaké to je aktuálně kolem Jakuszyc / Orle na klasiku? Děkuju)
Vloženo 30.12.2017 18:07
Jakuszyce ráno od 7:45 téměř prázdné, nahoře na Samolotu minimum lidí a parádně upraveno. Až při návratu po vrstevnicové cestě od Orle okolo 9:30 se začali rojit lidi. - z rozhovoru s kamarádem, který tam dnes ráno byl. Davy lidí tam byly až později.

Co jsem psal o mapě úpravy tratí v Jakuszycích před pár dny, to už neplatí - sledujte http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory-jakuszyce, hurá!
Vloženo 29.12.2017 17:29
Protože se ráno nechci nervovat brzkým vstáváním a tím, zda v Bedřichově stihnu zaparkovat, jel jsem opět do Jakuszyc. V 10:30 už byla parkoviště z velké části zaplněná, i to největší v blízkosti vysílací věže. Lidí mraky. Trasy upravené, dokonce i ty, které ve středu upravené nebyly. Na nich je to ale znát, prostředek se místy docela propadá. Na klasiku ideální, ale bruslení může být v těch místech dost zrádné, protože pod tenkou vrstvou prašanu, který rolba uprostřed rozhrnula, se skrývají někdy i dost hluboké díry. Stačí dát si pozor. Odpoledne jsem se s obtížemi vymotával z přeplněného parkoviště, protože Poláci to neregulují a pouští dovnitř pořád, i když je plno, navíc si každý může zaparkovat, jak chce. To v Bedřichově jsou jiní kabrňáci, až na ten malý počet parkovacích míst.
Vloženo 27.12.2017 16:43
Čerstvě krásně upravený Horní Dukt, Dolní Dukt , dále až k lomu. Od rozcestí pod Cicha Rownia kus směrem na Orle a nahoru na Cicha Rownia. Ostatní trasy zledovatělé. Od stadionu silnice na Orle asi byla taky upravená, ale v poledne tam byl Václavák a stopy prakticky zmizely.
Vloženo 27.12.2017 9:30
Včera z Polany neupravené, rozbité z předešlých vyšších teplot. Stopa na klasiku ok, skate utrpení. Alespoň pro mě.
Vloženo 27.12.2017 12:32
Dolni Dukt - Orle - Bedřichov ... moc pěkný výlet(moderní vlak bez přestupu z Liberce), v Jakuszycích perfektně upraveno, na Orle se vyplatí mít zlotky(polévka 10Zl/nebo 100Kč...jediný problém je přejezd z Orle k mostku a pak na Jizerku - zde totálně rozšlapáno v měkkém sněhu od pěšáků a pak to zmrzlo - "jetelné" to je, ale pouze pro otrlé (lyže jsem nesundal ani z mostku). Pak zas krásná stopa z Jizerky po silnici ... až do Bedřichova, díky OPS za perfektní úpravu.
Vloženo 21.12.2017 11:10
Ahoj,
aktuální info zde: http://www.bieg-piastow.pl/
mapa zde: http://www.jakuszyce.info.pl/mapa-onbib.pdf

(Odpověď na dotaz uživatele Paulus z 20.12.: Prosím o informaci,jak se dostat k mapě upravených tratí v Jakuszycích.Díky.)
Vloženo 21.12.2017 14:59
K zodpovězenému dotazu výše doplním, že mapu s AKTUÁLNĚ UPRAVENÝMI trasami v Jakuszycích asi nikde najít nejde. Loni GPS záznamy někde zobrazovány byly, letos tam ještě žádný záznam nebyl, tak ani nemá cenu psát kde...

Až do Jakuszyc pojedu, tak zas zkusím projezdit s GPSkou co nejvíc upraveného, ale za současných podmínek stejně těžko zvládnu všechno :-) Škoda že záznamy z roleb nejsou na http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory-jakuszyce, přitom to dávné jednání s provozovateli tratí prý vypadalo nadějně a technicky na to připraveni jsou :-(
Vloženo 20.12.2017 20:45
Po sněhové nadílce a mrazech je zde pravá krása zimy.Sněhu tak 60cm,v noci a ráno ratraky projely snad vše.Opravdu perfektně upraveno.Od Orle na Chatku Gorzystow však jen prošlápnuto běžkami.Odbočka ke Karlovskému mostu rovněž jen běžkami a na naší straně k Jizerce i Kořenovu není upraveno!!! Snad na svátky ??.Pravá pohádka zimy,ale předpověď je nepříznivá.Tak rychle do stopy.
Vloženo 18.12.2017 8:46
Fantastické ! Na tuto fázi zimy neobvykle vysoká vrstva sněhu,stopy mezi Orle a Jakuszycemi krásně upravené a "klouzavé", jen cesta od Harrachova k Orle hodně "lepkavá". Nebyl jsem sám,komu namrzaly skluznice, ale na většině trasy jsem si zajezdil jako málokdy !
Vloženo 18.12.2017 8:57
Skatem jsem projel téměř všechny trasy, všechno špičkově upraveno. Sněhu mraky, o jedničkové lyže nemusíte mít strach. Všude dostatečná šířka tras na skate a dva klasiky. Slabší byl akorát okruh přes Czerwone Skalki, kde byla před víkendem rolba letos poprvé, takže to bylo ještě dost měkké. Na příští víkend to ale bude podle mě už v pohodě.
Vloženo 16.12.2017 19:52
Ahoj, jel jsem klasiku, na Orle a zpět do J. a stopa všude, sněhu dost, lidí málo (místy nebylo vidět nikoho před/za). Na skate zřejmě taky pohoda, protože to bylo vyměklé a bez ledu. Silnice bez sněhu, parkování v pohodě i v 11, cena 100,-

(Odpověď na dotaz uživatele Ivan z 16.12.: Nebyl nekdo dneska v Jakusicich? Jaky jsou podminky, co je upraveno a pod. Diky.)
Vloženo 13.12.2017 20:38
Stadion Jakuszyce, Lom Stanislaw, zpet Orle, Jakuszyce. Snih trochu zmrzlý, stopa ok, bralo to fial swix, na brusleni trochu hrbolatý, ale dá se. Snehu dost, nikde nic nekouka
V obytnaku na parkovisti vyberci, kdyz xaparkujete dal tak myslim nedojde. Jinak za pade.
Vloženo 10.12.2017 20:12
Prašan, parádní upravené tratě. Nádhera!
Vloženo 8.12.2017 18:59
Dnes inspekce stavu v Jakuszycích. Tady už je připraveno a sezona v plném proudu. Na rozdíl od české strany, kde se rolba jela symbolicky projet akorát v úterý, tak Poláci upravují denně a je to znát. Takže kdo o víkendu jedete do Jizerek, tak Jakuszyce jsou první volba.
Vloženo 5.12.2017 13:26
Dnes skejt dolny a horny dukt az k lomu podminky dobre jen podklad mekky. Pak stadion-orle utazeny rolbou jen na skejt stopy na klasiku nejsou .
Vloženo 4.12.2017 15:12
Opet projeto rolbou jako vcera. Na rozdil od nedele na parkovisti do 10 aut. Obcasne kaminky a trava zakryte. Od rozcesti s budkou na Orle jen stopa od lidi. Od noci do obeda stale snezilo, takze pri tom malu lyzaru stopa zapadava. Na zacatek zimy super podminka, dve stopy i brusleni.
Vloženo 3.12.2017 16:56
Díky příznivým zprávám na tomto fóru ze včerejška a příznivé předpovědi počasí se to dnes v Jakuszycích lidmi dost hemžilo. Parkoviště téměř plná, Češi skoro v přesile.
Jel jsem klasiku, jedničky lyže jsem nechal doma a udělal jsem dobře. Občas nečistoty i s kamínky ve stopě, hlavně pod stromy. Lepší to bylo na Dolním Duktu až k lomu, kde rolba na asfaltu nemusela strhávat nerovnosti. S ohledem na sněhové podmínky upraveno luxusně.
Vloženo 3.12.2017 14:03
Doporučuji vzít si určitě kameňačky. Sice rolbou najeto k lomu - Samolot - Orle, ale často vyorali kamení. Zbytečně machrovali širokou rolbou. Na Velkou JIzerskou louku se dá dojet, až na pár míst dobrá ochotnická stopa, ale je tam výrazně méně sněhu jak u Jakuszyc. Držel modrý extra.
Vloženo 3.12.2017 9:42
Nově najetá spodní cesta na horní křižovatku (20a) a k lomu a za Samolotem přibyla dálnice dolů na Orle (9, 10 ). Je to na na dobré lyže, jen je nutné občas vystoupit ze stopy. Rozhodně se ale vyhněte sjezdu ze Samolotu na stadion, kde je cesta v závěrečné rovince plná skrytého kamení. Máza VR45 tutová.

Pro ty, kteří se v Polsku nevyznají.
http://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe/wszystkie-mala.jpg
Vloženo 2.12.2017 21:10
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 1.12.: Nevíte prosím někdo, jak to v Jakuszycích vypadá teď? Mockrát díky!)

Do půlnoci odpověď nepřišla, tak jsem tam vyrazil to prozkoumat a sám sobě si odpovědět :)

Souhlasím s Martinem, na kameňačky to není rozhodně, šly by vzít i jedničkové, ale to by člověk musel na pár místech jet moc opatrně a tudíž by nesměl koukat po hezkých Polkách a to by byla škoda.

Sněhu je tak 15-25 cm a evidentně projel manšestrovátor, ráno byly ještě patrné zbytky.
Celé jsem to vzal skatem, ale klasici měli stopu lepší, byla všude pěkná. Skateová jak kde. Poláci jsou velcí turisti (pěších je tam vždy hodně), disciplinovaně neničí stopy na klásu, takže jdou prostředkem. Dá se na to zvyknout, ale prostě je to trochu zryté. Dále to není na skate fajn tam, kde to ti sjíždějící při plužení dost odhrnuli, takže na Samolot z Orle i ze stadionu.

Na skate je fakt suverénně nejlepší cesta k lomu (směrem na Wysoki Kamieň), tam pěšáci nechodí, protože se nikam nedostanou. A asi fakt nejhorší je jižní cesta z Orle do Jakuszyc (podél železnice), tu jsem vzdal. Když jsme u té železnice (já tam jezdím zásadně vlakem), tak vězte, že na rozdíl od někdejšího smradlavého vyřazeného motoráku nějakého obskurního dopravce už asi dva roky jezdí přímo z Liberce vytuněné fáro ČD s prostorným a čistým WC (= ideální převlékárnou zpoceného lyžníka).

Jen pro ukázku rychlost veřejné dopravy: ráno v 7 busem z Prahy do Liberce, pak přímý vlak do Jakuszyc (příjezd 10:08). A zpět z Jakuszyc do Prahy: ve 14:42 vlakem do Tanvaldu, za dvě minuty jede bus na Prahu, na Černém mostě byl v 17:00. Takže Jakuszyce jsou z Prahy dostupné výborně i veřejnou dopravou.
Vloženo 2.12.2017 21:03
Až neuvěřitelně krásný den a připravené trasy.Osobně bych ani nevěřil,že to rolba nevytahá ,ale výborně a z citem upraveno.Místy to přesto nevyšlo ,protože v lese visí část sněhu na větvích,občas provlhlé stopy přesto lidi vyrazte,je to kouzelné po nevlídném listopadu.
Vloženo 2.12.2017 17:59
Jakuszyce na aktuální možnosti paráda, potvrzuji 15-20 km najetých asi v noci na sobotu, mile mě překvapily velmi kvalitní stopy na klasiku. Lyže kameňačky jsem bral spíš zbytečně, když si člověk dává pozor a má trochu štěstí, lyžím neuškodí. I když na pár je ve stopách ještě podkladová špína a vyplatí se z nich vyskočit.

Vše, co je upraveno, jsem projel a je vidět na GPS záznamu. Jen do něj tolik nepatří delší trasa Jakuszyce - Orle (okolo kopce), kde sice asi něco jako rolba taky zavítalo, ale od té doby tam projelo mimo jiné několik aut. Doporučuji se tomuto úseku vyhnout, i když i ten je sjízdný.

Na skate (z pohledu klasika) je to nejlepší spodním duktem a pak do lomu, popř. na okruzích na stadionu, na klasiku je to stejně pěkné všude.

Použít se dá i pár stop vyjetých od lyžařů, spolujezdec z auta vyrazil z Orle směr Chata Gorzystow a byl se stopou spokojen.

Parkování za 100 Kč nebo 10 Zlotých, bufet i WC na stadionu zavřené (ale najíst se dá v hotelu kousek přes silnici), Orle otevřeno (fronta na půl hodiny - z doslechu)

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 2.12.2017 13:41
Ráno v 8,30 hod. nádherné lyžování v Polsku. DOPORUČUJI. Najeto okolo cca 20km stop a to jak na bruslení, tak i na klasiku. Mnoho lyžařů z ČR bylo dnes dopoledne ve stopách.
Vloženo 2.12.2017 8:03
Dnes má být upraveno : stadión, oba dukty, k lomu, na Orle zadem a zpět přes Samolot. Občas kouká hlína, smrčky, borůvčí.., ale oproti naší straně Jizerek - luxus...Spíš na bruslení, klasická stopa jen sporadicky.
Vloženo 29.11.2017 19:31
Rolbou upravili cca 6km změti tras kolem stadionu. Vyorali dost šutrů a na klasiku stopy jen někde. Ve stopě zrcadýlka, velká vlhkost vzduchu. Z Jakuszyc na Orle uježděné auty, prošlápnul jsem z Orle na křižovatku Cicha Rownia a pak až do Jakuszyc. Pozor ve stoupání nad Orle jsou pod sněhem poschovávané šutráky, dolu sejít, jinak přijdete o lyže.
Vloženo 29.11.2017 13:42
Nově projeté tratě širokou rolbou vrchem k horní křižovatce a pak okolo vršku na stadion. Občas se to boří, vyjímčně kámen. Stopy pouze v okolí stadionu, teplota -1, vyšší vlhkost, ve stopě prasátka, na něž fungoval velmi slušně oranžový ski go.
Vloženo 29.11.2017 12:07
Upraven stadion a blízké okolí - cca závodní tratě. Částečně i na klasiku. Pěkné motivační svezení - kolem samé polské dorostenky...
Vloženo 28.11.2017 20:44
Dnes upraveno, nevím v jakém rozsahu, byl sem se jen podívat z auta, ale dost možná je upravená asfaltka k lomu. Zítra se jdu projet a zjistím víc.
(Odpověď na dotaz uživatele Secan z 28.11.: Ahoj, nevíte jak to vypadá na skate nahoře na stadionu v Jakuszycích?)
Vloženo 22.11.2017 16:58
po vcerejsim nekolikahodinovem desti snih nacucanej , a mekej . Jakstakz se da jezdit na tom stadaku skate a tim koleckem okolo i kdyz uz dost prosakujou kaluze, zadna slava .. ted ma byt 2dny teplo :-( takze to pujde do kytek
Vloženo 21.11.2017 13:09
Jakuszyce - stadión upraven + malé kolečko za střelnicí. Vhodné spíš jen na bruslení, mokrý sníh, padá sníh s deštěm. Lyže na mokro jedou parádně...

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jakuszyce a okolí