Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.2.2019 18:09
Bratři Poláci se dnes na jakoukoliv úpravu totátně vykašlali. Takže na klasiku velmi špatné. Stopy špatné, zmrzlé, místy nepoužitelné. Bruslení naopak díky tvrdému podkladu dobré.
Valké parkoviště u trati je díky vyhrnutým sněhovým bariérám zmenšené a výběrčí kromě poplatku vůbec nezajímalo, že se už na parkoviště nikdo nevejde, takže tam docházelo ke kolizním situacím.
Po včerejším velkém okruhu z Bedřichova mohu srovnávat.Za mne dnes Polsko veké zklamání, zlatá Jops.
Vloženo 12.2.2019 20:57
Mýtiny - Dzial projeto od lidí,ale dá se.Na Ciechu a pak na Orle upraveno.Při troše opatrnosti se dá dojet až ke Karlovskému mostu i přes most včetně sjezdu z mostu bez sundání lyží.
Vloženo 10.2.2019 21:50
Hlavní trasy upravené, rolbu jsme potkali dopoledne od lomu, no ale hned prošli i pěší, smyčka k harrachovskému nádraží upravena.
Vloženo 8.2.2019 20:35
Opět velmi dobře upravené stopy,kromě okolí Jakuszyc i docela klidný provoz - docela málo lidí. Vyjel jsem z hranice nad nádražím Harrachov,na Dzial Izerski a pak pokračoval rovně na vrcholky. Okolo chatky pod Cichou Rowniou,výšlap nahoru a přes Samolot na Rozdrozie pod Cicha Rownia. Odtud do jakuszyc aa zpátky na nádraží Harrachov.V Mašince jsem si dal výborný Krkonošský guláš a v pohodě se vrátil do Vratislavic vlakem. Ale ve stopách příliš hodně "smetí" - drobných jehliček z modřínů a smrků = zalepené lyže v prostoru stoupacích vosků. A nedá se s tím nic dělat. Vítr patrně setřásl všechny oschlé a slabší větvičky a není v silách žádné služby to smetí odstranit. Každopádně Poláci opět nezklamali v úpravě stop,ale 5 km před a 2 km za Jakuszycemi několik lyžařských kurzů a tak slušná "proplétačka" mezi dětmi.
Dotaz Vloženo 7.2.2019 21:46
Dobrý den, prosím Vás jedu v zimě do Hejnic. Jsou tam nějaké běžkařské trasy nebo někde v blízkosti?
Předem děkuji. Franta
Zodpovědět
Vloženo 2.2.2019 17:08
Bylo to opravdu super. Krásně upravené stopy. Paráda.
Vloženo 31.1.2019 19:03
Super,super,super,-nebudu hodnotit stopy-prostě co upravují vždy,upraveno.Dnes jsem volil okruh pod Vysokou kopou na Chatku Gorzystow a zpět po Velké jizerské louce na Orle a Harrachov. Okruh pro milovníky přírody,.fotografy., skituristy,-slunečno,bezvětří,hrůzně namrzlé stromy- omluva ortodoxním běžcům.Opravdu den D pro toho,kdo se rád kochá přírodou,ale dnes pastva spíš pro oči než jen běh.
Vloženo 30.1.2019 22:32
Něco nevídaného ! Sníh úplně ideální,žádné rozdíly mezi místy na slunci a ve stínu. Bezvětří,azúro. Trefil jsem i mázu a tak "mi lyže jely i do kopců". Stopy ve stavu,jako by je vyryli těsně přede mnou. Ale dvě chybičky se našly. Přijedu z Rozdrozie pod Cicha Rownia do Jakuszyc a před vjezdem na stadion ...ROKLE ! Prostě od kolejí směrem do kopce je vyrytá rýha hluboká asi 2 metry a široká asi 10 m. A druhý nedostatek - výjezd ze stadionu do lesa směrem na Orle trochu zmatečný a hlavně - prvních cca 300 metrů totálně rozprasená stopa (asi dětmi). Ale od hranic nad nádražím Harrachov,přes Orle,rozcestí pod Cicha Rownia až zase na nádraží Harrachov (kromě zmiňovaných dvou míst) naprosto skvělá stopa.
Vloženo 30.1.2019 21:50
Mohl by někdo doporučit kde se najíst někde v okolí stadionu?
Díky
Vloženo 29.1.2019 10:27
28.1.-pondělí..Prvním vlakem a jedou i pánové s motorovou pilou,Nabalené,namrzlé stromy,vlak jede v tunelu z převislých větví.V Jakuszycích v 8.00 upraveno,rolby v terénu,spodním dukem na Tichou rovinu a k lomu-upraveno a naprosto bez lidí.Naprostá zimní pohádka,upraveno i od lomu k Červeným skalkám a dolu ke Szklarskej Porebě.Od žel.přejezdu na Malyszevského louku a na stadion už jsou větší davy učících se dětí i dospělých.Na Orle spodní cesta jako vždy korzo,jezdí skutry se zásobami na Orle.Dolů do Harrachova opět super upraveno.Vynikající svezení,výborné podmínky,skvělá práce Biegu Piastow.Obavy mohou být z nebezpečně namrzlých stromů,pokud přijde vítr bez většího oteplení-bude mraky polomů,už nyní to padá.
Vloženo 24.1.2019 22:04
Start v podstatě na Przejszte granyczne (hraničním přechodu) nad nádražím v Harrachově. Azúro,krásné stopy,jako by byly vyryty před pár hodinami. Slušně trefená máza. Minimum běžkařů mezi hranicí a Orle,o to lepší - uklouzanější stopy mezi Orle a Jakuszycemi. Každopádně to jelo jak na motorových lyžích a v cíli jsem byl o 15% dříve než jsem plánoval. Prostě - ve všedních dnech tahle lokalit nemá konkurenci a to nemluvím o té fantastické možnosti,dojet na nádraží v Harrachově a uzavřít krásnou túru posezením U mašinky. Prostě - skvěle strávené hodiny na lyžích.
Vloženo 22.1.2019 10:24
Jakuszyce - Orle - Harrachov zastávka ČD. Tradičně krásně upravené tratě. Nikde ani mráček, stromy obalené sněhem - nádhera. Zaskočila nás přeplněné chata na Orle. Poslední úsek od hranice k vlaku nesjízdný, jsou popadané stromy.
Vloženo 21.1.2019 23:34
Missárovou cestou od parkoviště u biatlonu směrem na polské tratě- neupraveno, rozdupáno od pěšáků, asi dva stromy přes cestu. K chatě Orle upraveno na klasiku i bruslení, poslední část jen na bruslení, ale ucházející. Orle "blesková obsluha- 10 lidí tak za třičtvrtě hodiny...Zpátky k nádraží Harrachov upraveno, jen poslední sjezd k zastávce hrozný.
Vloženo 21.1.2019 12:55
Výborně upraveno, jel jsem na Rozdrozie pod Ciecha, dale pod Lom Stanislaw 3 proudá dálníce, to u nás není Stopy i večer nerozšlapané. Dále na Wysokou Kopu prošlapaná stopa, Sinie Skalki a pak dolů na Rozdroze pod Kopu, prošlapané, ale na klasiku se dá. Po západním úbočí prošlapaná stopa, soupaží bez problémů až zpátky na Cieachu, potom výborně protaženo zpět do Jakuszyc. Sněhu teda fůra. Nahoře 2m, ze schroniska kouká střecha.
Vloženo 17.1.2019 19:30
Popadané stromy jsou na trase: Jakuszyce - lom - okolo Červených skalek - podél železniční tratě zpět do Jakuszyc odstraněny. Někde po nich zůstaly drobné větvičky, na které bude stačit tak 2 cm nového sněhu. Celkově dnes moc pěkné.
Vloženo 17.1.2019 11:46
Asi to bude nejlepší na Mýtinách přes nádraží ČD - tam se dá i z centra dojet busem a nad nádražím 300 metrů a jsi v krásné stopě do Orle nebo Jakuszyc.Jen je třeba vzít na vědomí,že hlavní trasa na Orle od stadionu je zásobovací a turistická-tak stopy nic moc,taky je dobrý to přejet vlakem a jsi v Jakuszycích za 10 minut.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 17.1.: Ahoj, kudy se dá nejlépe dostat do polské stopy z Harrachova, resp Nového světa? Existuje propojení od biatlonoveho kolečka,které je v mapy.cz, nebo se dá podél silnice na Jakuszyce? Díky moc)
Vloženo 13.1.2019 19:15
17-18h. Cca 10-15cm noveho snehu na upravenem podkladu a stale velmi huste snezeni a vitr. Skate od stadiomu k lomu a zpet celkem drina.
Vloženo 12.1.2019 21:42
Cesta na chatu Gorzystow je pro běžky nesjízdná. Pěšáci z ní udělali tankodrom. Rallye je i sjezd podél řeky k hraničnímu mostku. Potok ve spodní části teče přes cestu a vytváří sněhové barikády.. o zlomení lyží. České strany ujeté 2 dny zpátky rolbou. Jet přímo z Jakuszyc na Orle je zoufalost, pěšáci, sáňkaři, totální začátečníci... taková hra na vyhýbanou. Pěkné stopy až dolů do Szklarska Huta a odtud nahoru k lomu.
Vloženo 12.1.2019 20:57
Smyčka k Harrachovu upravena.
Vloženo 12.1.2019 20:14
Ahoj, trasy najdes na strankach http://bieg-piastow.pl/bieg-piastow


(Odpověď na dotaz uživatele Ivan z 12.1.: Vážení, chystáme se do Jakuszic 1. - 3. března, máme ubytování na Gorzystowě, a nevíme, kdy a které tratě budou uzavřeny během závodu Bieg Piastow. Můžete nám poradit? Díky Ivan z Mělníka)
Vloženo 12.1.2019 20:12
Ahoj berou ceske koruny, stoji to 100,-


(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 12.1.: Zdravím běžkaře, jaká je cena parkovného v Jakusicich?
Berou i české koruny?
Děkuji)
Vloženo 12.1.2019 16:56
Docela dobré svezení. Na klasiku asi lepší než na bruslení. Nejspíš kvůli závodům byly na dost místech natažené tři stopy vedle sebe a jenom uzoučký proužek pro bruslení. Sníh fajn, umrzlo. Jen Poláci mají ve zvyku po těch cestách chodit i pěšky, takže místy dost rozšlapáno.

Parkování funguje standardně, ale přijeli jsme pozdě, kolem 11 a to už to byl opravdu problém.
Vloženo 10.1.2019 20:23
Výborné stopy, lehce zaprášené, protože pořád sněžilo.
Vloženo 8.1.2019 12:19
Vynikající,upraveno,takřka bez lidí,Bieg piastow zasluhuje za 1, ale dnes v úterý již zasypáno,ale určitě to brzy upraví jen varování na úsek od Orle z odbočky ke státní hranici,tam půl cesty vodoteč a štěrk,půl cesty muldy s ledem.Opravdu je rozumější jít těch 300m pěšky!!!!. Jinak opět doporučuji vlak,jak krásné,když nemusím hledat místo,vracet se zpět pro auto a platit zlodějům 300 za den jako na Mísečkách.
Vloženo 6.1.2019 18:02
Naprosto super svezení!
Stadion › Rozcestí pod Tichou rovinou › Samolot › Orle › Harrachov
Vloženo 5.1.2019 17:09
Ahoj, mapa funguje, jen chybí aktuální informace. Můžeš poslat své info o trati na provozovatele nebo se zapojit do projektu. martin.votrubec@capsa.cz

(Odpověď na dotaz uživatele Miloslav z 3.1.: Proč nefunguje skimapa Jakuszyce ?)
Vloženo 1.1.2019 19:45
Z Josefáče od vlaku nahoru na MHB, mokrý starý sníh (nahoru jsem dal oranžový toko klister ... krásně to stoupalo, ale nahoře musel jít komplet dolů a už to drželo v pohodě na tuhém modrofialovém speciálu), od MHB výše nový sníh a krásná stopa jak na klasiku, tak skate, přes Knajpu(zavřeno) po Jezdecké na Jizerku, nově upraven i sjezd k Jizeře - díky OPS, od Jizery tak 200m nutno pěšky, pak už to klasicky jde (vydupáno od lidí), Orle (hodně lidí),moc hezká trasa na Zwalisko ...méně frekventovaná trasa, kvalitně upravená, sjezd nad Szklarskou Porebu nově rolbované (pozor na pár míst, kde rolba vyryla podklad hlíny, ale lehce se tomu dá vyhnout), pak nahoru kolem trati do Jakuszyc. Zima jak v pohádce.
Vloženo 30.12.2018 8:43
Vetsina stop cerstve upravena a v perfektnim stavu na skate i klasiku. Neni projety pytel k Harrachovu. Polaci maji 1, nasli fungujici model pro svoje nejlepsi trate. Na rozdil od ceskeho nefunkcniho modelu se slovenskym Tatra Mountain Resorts na Miseckach.....
Vloženo 29.12.2018 16:21
Z Jakuszyc Dolním Duktem, plán jet přímo po turistické modré směr chata Górzystów vzala za své asi 100m po vyjetí z rolbovky, protože to bylo totálně rozšlapané od pěších a v ledové krustě to by byl boj a strach o lyže, takže klasicky na Orle, pak soupaž na chatu Górzystów s představou, že dále bude rolba ... bohužel zklamání, protože alespoň k Polane Izerské to bylo projeté pásovým vozidlem a celkem slušně se klasicky dalo jet, ale na schronisko na Stogu Izerskim už "pajdání" v rozbité stopě (jel jsem přes vrchol, ten největší sjezd zpět lze objet kolem oplocenky - namapováno cestou nahoru:-) ... Zpět to již bylo lepší, překvapivě dost běžkařů i přes tyto mizerné podmínky už vytvořili slušnější stopu a tím, že je to z kopce, tak to je rychlé. Zpět směr Orle klasicky v turistické stopě, sjezd k mostu přes Jizeru částečně pěšky - hodně potoků, od Jizery už rolba a pohoda, docela dost pršelo, na kiosku už začalo chumelit, pak po krásné rolbovce kolem Protrženky a Mariánsko horských bud do Josefáče na vlak - krásná rolbovka se stopou jak pro závody, málo lidí. V Josefáči na nádraží skvělá hospoda:-)
Vloženo 28.12.2018 19:47
Vlhký sníh s téměř klistrovou stopou. Měl jsem mikrokontakt, který v horních partiích držel skvěle, směrem k Porubě to bylo horší. Na hladké lyže bych asi použil žlutý holmes nebo VR60. Stopy jsou upravené, bohužel spodní voda na řadě z nich zanechala stopy, obvzláště to platí o cestě dolů k Porubě, kde už koukají občas kameny. Její přípojka vycházející za rozcestím Cicha rovňa a lomu je celá zborcená a podemletá - tam bych už nejel. Kdo bude mít zájem o přihlášení na Piasty, hledejte bílé kontejnery na horním parkovišti s velkým žlutým logem a připravte si hotovost.
Vloženo 26.12.2018 17:36
Skvělé podmínky, stopy krásné, ale ne ještě všude. Bohužel směr Harrachov stopy ještě nejsou, museli jsme zpět přes "vaclavak" k parkovišti.
Vloženo 26.12.2018 17:21
Vynikající podmínky, teplota těsně pod nulou, skiny nádherně držely, nový prašan, sněhu mraky, stopy vypreparované. Na skate krásný podklad. Jenom bylo poměrně hodně lidí, z parkoviště na Orle to je tradičně Václavák 😀
Vloženo 20.12.2018 19:50
Dopoledne přejezd od nádraží v Harrachově do Jakuszyce. Cesta od nádraží k stog izerski jen proslapnuta dále už upravený okruh z Jakuszyce na orle a zpátky s 2 stopami. Dopoledne ideální odpoledne mírně zasypane čerstvým sněhem. Jelo to slušně.
Vloženo 18.12.2018 8:27
Aktuální informace o úpravách: http://bieg-piastow.pl
Mapy upravených tras : http://bieg-piastow.pl/trasy
Vloženo 18.12.2018 7:34
Mělo by to být http://bilestopy.cz/cs/jakuszyce
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 17.12.: Dobrý den, víte někdo odkaz na úpravu stop v Jakuszycích podobnou skimapě v Jizerkách ? Díky.)

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory