Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 4.4.2023 17:02
Pardon, v predchozi zprave jsem spatne napsal o podminkach na Hornim Duktu misto Dolniho.
Omlouvam se a opravuju: sjizdny (s vyjimkou prvnich cca 900 m od stadionu a poslednich 100 m) je Dolny Dukt, bohuzel rozdupali ho pesaci a nejaka ctyrkolka nebo mensi auto. Horni Dukt je prakticky nesjizdny- s vyjimkou poslednich cca 300 m (na hore).
Vloženo 4.4.2023 16:55
(Odpověď na dotaz uživatele Rafa z 4.4.: Dobrý den , dá se ještě vyrazit na běžky o Velikonocích do Polska ( Jakuszyce a okolí ) ?
Děkuji za info.)

Ano, nebo zadna slava. Vicemene souvisla vrstva snehu (nebo spis ledu s popraskem) je jeste na Hornim Duktu (s vyjimkou prvnich cca 900m od stadionu a 100 poslednich), ceste k lomu, v horni casti Samolotu a kolem vrcholu Ciche Rownie. Obcas i tam leze hlina, sutry nebo trava, tento tyden se uz neupravuje a posledni upravu jeste pred navratem mrazu stihli rozdupat pesaci a Dolny Dukt taky ctyrkolka nebo mensi auto.
Vloženo 30.3.2023 8:58
Včera jsem byl v Jakuszycích, jel jsem od železniční zastávky na Orle, pak na rozcestí pd Cichou Rowniou a pak dál na kamenolom Stanislaw. Pak zpět na rozcestí a pak po Dolnem Duktu Koňskiej Jamy zase za železniční zastávku. Bylo to fajn od zastávky na Orle, pak to trochu bylo horší, bylo tu mnohem více úseků, kde byly stopy vyfrézovány do hlíny, čili stopy nepoužitelné a muselo se prostředkem mezi nimi. Dále od zmíněného rozcestí na kamenolom naprosto v pohodě i s větší vrstvou sněhu. Dolny Dukt také v pohodě, takže jestli něco přežije víkendovou oblevu, tak leda tahle cesta z kamenolomu na rozcestí a Dolny Dukt Koňskiej Jamy. Ostatní bude už nejspíš nepoužitelné... Prostě by to chtělo ještě deset centimetrů nového sněhu a aby mrzlo alespoň v noci...
Vloženo 29.3.2023 20:35
Dneska odpoledne projeto klasikou prakticky všechno, co je upraveno. "Levou" část moc nedoporučuju, stopy 50% hlína, pořád nutno vystupovat. Na skate celkem tvrdý podklad a fajn svezení. Skvělé podmínky akorát na Samolotu a sjezdu ke stadionu, klidně na A lyže. Gorny dukt vůbec nejezdit, je to o lyže, naopak Dolny Dukt a Szklarska droga nejlepší podmínky, parádní stopy bez hlíny, klidně na A lyže. Na skate ale pomalé.
Jinak potvrzuju, na stadionu se zasněžuje...
Vloženo 29.3.2023 9:28
Takže ráno vyjely rolby na stejné úseky jako včera, než to zavál sníh.
Teplota ráno -2st . Předpověď pro odpoledne +2.
Vloženo 28.3.2023 22:53
Stadion- Samolot- Rozcestí pod Cichou-Zwalisko a zpět na Samolot - okolí Samolotu - Rozcestí pod Cichou- Stadion.
Podvečer, po 16.30 -do setmění cca 19.30. Prašan. Sněhu se mi zdálo dost, lyže dvojkové. Modráč extra.
Úprava byla ale přes den nasněžilo, stopa prošlapaná, někde lepší jezdivá, někde se stopa propadala /např. na spojkách okolo Samolotu kde byla stopa jen prošlapána/.Páteřní trasy - viz můj popis trasy bez problémů. Skejtaři to podle mne měli těžší. Za mne spokojenost, krásné poježdění. Kdy člověk může lyžovat na prašánku v 19hod večer bez čelovky...
Pokud bude od rána 29.3. upraveno, nebude to mít chybu!

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 28.3.2023 22:45
Dnes navecer Dolni dukt, Lom, Orle a zpet podel zeleznice na stadion. Pripadlo od rana dost a vsude snehu dost. Pokud rano upravi, zitra to bude take krasne jezdeni. Na stadionu dokonce zasnezuji dela 😀 a maji tam metrove hromady ...
17:13
17:13
17:49
17:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 28.3.2023 19:19
Na upravené trasy napadlo cca 5 až 10 cm prašanu. Dokud nezaprší bude fajn. O lyže jsem se nebál ale čas od času kamínek

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 28.3.2023 9:30
Poláci dnes upravují několik desítek km tras! Foto převzato z Bieg Piastów.
9:27

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.3.2023 16:39
Dnes dopoledne pěkné. Poláci to dneska ráno projeli skutrem, za to klobouk dolů! Nahoře paráda, postupně s přibývajícím časem odpoledne pod 900 m už sračky, voda a vytáto. Ale nahoře i odpoledne krásný svezení. Na to, že je 22. března. Myslím, že nahoře to pár posledních dní vydrží až do prvního deště.
Vloženo 21.3.2023 14:19
Dneska dvě a půl hodiny mezi Jakuszycemi, Orle a Harrachovem. Stopy byly včera upravené, ale není to už žádná sláva, místy hodně dobré, místy špatné, a jak se sjíždí do Harrachova, sněhu je míň a míň. Sice se ještě nemusí nikde přenášet, všechna problematická místa se dají obejít, ale dlouho to tak asi už nevydrží, a jestli něco nepřipadne, tak to bylo v Jizerkách letos naposledy - o měsíc dřív, než loni.
10:56
11:52
11:52
12:20
Vloženo 20.3.2023 8:35
Poslední výlet sezóny s celou rodinou. Jakuszyce - Orle - Stara Droga Celna - Cicha Rownia a dolů na stadion. Trasa krátká (jen asi 12km) kvůli dětem. Cesta na Orle místy ledové plotny, tu a tam vytáto, ale nahoře pořád krásné svezení.
9:58
10:08
10:15
10:22

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 19.3.2023 7:09
Ráno. Z Jakuszyc k Orle. No. Dalo, ale už bych nedoporučoval. Možná na starých lyžích. Cesta kolem hraničního přechodu k Harrachov byla sjízdná, ale s jedním místem na přenášení. Místy už jen led a v lese hodně špinavé. Proto nedoporučuji. Úseky na vrscich kolem Cicha Rownia dobré, sněhu celkem dost. Nikde nebyla čerstvá úprava, zřejmě se už nevyplatí, ale vše dobře sjízdné. Pro mě dobré, byť poslední letošní svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 17.3.2023 11:15
Včera jela v 7:30. Dnes (pátek) není úprava plánována. Zítra ale určitě vyjedou rolby.
Dnes to ani nešlo. Komplet vše zmrzlo.

(Odpověď na dotaz uživatele Dušan z 17.3.: Nevíte někdo, kdy ráno obvykle vyjíždějí rolby v Jakuszycích. Děkuji)
Vloženo 17.3.2023 11:13
Ahoj, zítra to ještě asi na dobrých na dobrých lyžích půjde. Prostě to nebude ještě na kameňačky, ale ani ne na top lyže. V polsku je ale obecně více sněhu než v Čechách, takže je to dobrá volba. Pozor budou ale velké davy a očekávaná vikendová úprava tras se rychle rozhamstá. Takže vyrazit brzy ráno. (Dnes poláci nebudou upravovat). Nástup určitě za Jakusycze. Je tam mnoho parkovišt. 30zlotých na den venkovní, a podzemní garáže superdrahé. Tam nejezdit. Nazpátek můžete natankovat levný benzín. 6,79 zlotých. Cca 34kč. Jet tam z Jizerky nedoporučuji. Přechod přes Jizeru od Jizerky je na běžkách o zabití a musí se asi 6x sundavat lyže

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 17.3.: Ahoj,
jak to vidíte na sobotu? Půjde ještě vyjet na běžky bez hrozby jejich poškození? V této části jsem ještě nebyl. Kde lze nejlépe parkovat pro trasu do PL? V Kořenově u stadionu? díky Zdeněk)
Vloženo 16.3.2023 20:55
Souhlasím s Pavlem i Tomášem, dnes běžkování v Jakuszycích skvělé, málo lidí, upravené trasy, sněhu dost, krásné polojasno, jarní lyžování, jak má být. A to jsem si to protáhla dost přes 11:00..
Doporučuji!
Vloženo 16.3.2023 18:00
Ráno z Polany kolem hraničního přechodu na Orle, pak dal nahoru až směrem k dolu (neznám název), pak kolem Cicha Rownia a zpět na parkoviště. Všude super, někde to jelo vic někde míň kritická místa snad zatím nejsou, možná louka u Orle. Asi nejhorší část, přesto dobře sjízdné kolem hraničního přechodu směrem Harrachov. Snad to bude i o víkendu ještě velmi slušné. Dnes málo lidí

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 16.3.2023 13:33
Za mě dnes nejlepší běžkováni sezony . Samozřejmě platí max do 11h dopoledne. Svištělo to neskutečně a držel i pevný patlací vosk. Všechny upravené trasy v PL co jsem projel byly na A lyže. Jen asi na 3 místech byla vyrýplá hlína, ale je to zdálky vidět. I sjezdy víceméně všechny bez překvápek. Překvapivě i sjezd podél Červeného potoka,až k trati v pohodě včetně spojky " Bez milosti"( Bez laski)

Aktualizace: přidávám fotku projeté trasy. Z ní je patrné, že opět nefunguje gps tracking polských úprav. Upraveno mnohem více než ukazuje mapy.cz. Viz třeba úsek od Standova lomu k Červeným skalám . Najezdil jsem 75km a paráda. Pozdě odpoledne byl hrozný úsek jen kolem Orle, kde to byl jeden led v širém okolí. V polsku už dopoledne sníh fest měknul a proto mě překvapilo po přejezdu do Čech, že tam bylo o poznání chladnèji a sníh úplně jiný. Polsko před setměním už hodně zledovatělé.
8:10
8:15
8:15
8:32

» Zobrazit všechny fotky (celkem 18) + jejich polohy na mapě

Vloženo 14.3.2023 13:52
Zkuste se mrknout zde http://bieg-piastow.pl/ Snad to pomůže

(Odpověď na dotaz uživatele Alena M. z 14.3.: Nějaké nové informace ke stavu běžeckých tratí v Jakuszycích, prosím?)
Vloženo 10.3.2023 12:48
To je taková paráda, přijet vozem k nádraží Kořenov, nasednout na vlak a vystoupit přímo u Polany Jakuszyce. Vyjít pár schodů a jste na stadionu. Centrální tratě jsou častěji upravovány, takže to docela jelo. Dojel jsem až na konečnou - podél kolejí přes Ruiny k nádraží Huta. Tam je pak závora a k nádraží se musí kousek pěšky, ale pár aut tam i parkovalo. Otočil jsem zpět, bylo to samosebou v tom dešti pomalé. Přes stadion a okolní tratě rychlejší, upravenější, pak na Dzial to bylo bohužel rozjeté skůtry, probíhají tam krajské závody a už bylo asi po. Jinak to moc neomezují. Pokračoval jsem k nádraží Harrachov, zatím se to dalo sjet až přímo k němu. Čekal tam vlak, ale já se rozhodl jet Údolím Naděje dolů do Martinského údolí, jedna dobrá stopa tam byla (i když jsem jel na skatech) nahoru jen na klasiku. Martinské údolí upravené, ale samozřejmě už rozhamtané pěšími. Dojel jsem pod most a šel pěšky podél tratě do Kořenova, což moc nedoporučuju. Velmi mokrá kalužovitá cesta, na klasice by se dala nějak částečně projet. Jinak platí, že všude byly stopy rychlejší nežli bruslící pás. Hodně vody, je to na teplé lyže s hrubou strukturou. Vlak z Kořenova do Jakuszyc 61,- což mi zaplatí benzín a ještě nemusím platit 150,- za parkování.
Vloženo 8.3.2023 15:39
Dobrý den.
Dnes jsme jeli z Jizerky na Predel a pak na Smedavu. A zpět na Jizerku.. Čerstvě upravené stopy - moc děkujeme Jizerske o. p. s. Dnes se dobře lyzovalo.
Dnes jsem potkala Honzu 1949 na Smedave. Tuoto cestou mu děkuji za každodenní zpravodajství. Dostanu se na hory jen jeden týden za sezonu, tak vítám alespoň takováto zpravodajství. Je to obdivuhodný člověk.
Vloženo 5.3.2023 20:38
V Jakusyzcích vše pefektně upraveno, skvělé podmínky, dokonce připadlo trošku nového sněhu.
Vloženo 3.3.2023 21:59
Jaké to tam dnes bylo ? Senzační, i když trochu komplikované. Přijel jsem vlakem do Harrachova okolo 11.hodiny, dojdu na hranice a tam...občerstvovací stanice ! :-D Dověděl jsem se, že dnes se běží první ze závodů Biegu Piastów a že nesmíme jet na rozcestí u Dzialu Izerskem. Dobře, jedu na Orle a strachuju se, že mě doběhne čelo peletonu těch "chrtů". Doběhl jsem na Orle a zkusil jet i na to rozcestí mezi Jakuszycemi a Orle a i to jsem stihl včas, ale tam už probíhali jedni z posledních "rekreantů" s čísly. Nikdo to tam nehlídal, nezakazoval sjet k hraničnímu přechodu nad Harrachovem a tak jsem se přiřadil k nějaké čtveřici "závodníků" v mém věku - tedy pár dní před smrtí. Sjel jsem dolů a na přechodu, v občerstvovací stanici, mi příjemná Polka nabízí občerstvení, já namítám, že na něj nemám právo, ale ona mi stejně vnutí nějakou velkou sušenku a čaj. No, co mám dál povídat ? Stopa (jen jediná, vpravo na cestě na Orle i na Jakuszyce) vzorně upravená těsně před mým příchodem = krásné svezení a do toho nebeské počasí ! Teplota ve stínu těsně pod nulou a na slunci naopak, těsně nad nulou. Jak by řekl klasik : "Může si člověk představit krásnější počasí ?" :-D
Vloženo 2.3.2023 17:55
Přepychové podmínky, nádherné tratě připravené na Bieg Piastow. Už z Kořenova od hřiště vyřezané tratě, přenést lyže je třeba pouze od nádraží v Harrachově na rovinku před hranicemi. Slunce už má sílu, odpoledne je třeba dát pozor ve sjezdech na hranice slunce a stínu. Doporučuju v pátek a o víkendu do Jakuszyc nejezdit, jsou závody.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 1.3.2023 23:25
..jen doplněk: náš úterní den byl asi ideál - potkali jsme i úpravce tratí poblíž Gorzystowa (!), pěšáci nerušili. Trasu Janule jsem měla prodlouženou o vrcholové partie hřebene Wysoke Kopy - kde je překvapení: kóta je přemístěna poblíž turist. červené značky, aby nebyl rušen tetřev. Asi tedy na místě nižším než Smrk - měla bych se přeptat u Honzy1949 :)
12:01
12:08
12:08
13:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 1.3.2023 17:56
Dnešní Jakuszyce parádní 🤩 Trasa viz mapa 26km. Všechny tratě perfektně upravené, lidí velmi málo. Akorát je to upravený prašan, takže tam, kde je menší hustota běžkařů, tak to moc nejelo. Jediný vytátý úsek při sjezdu od lomu viz foto. Davy se konaly jen na rovince mezi Orle a stadionem,kde to bylo dost rozrytý od skútrů a pádů běžkařů, tam byla výjimečně stopa i místy ledovatá,ale nic dramatického 😉
Parkování po 10hod naprosto v pohodě na hlavním parkovišti za 30zl. a malý pivo na Orle za 50Kč😉
11:00
11:11
11:13
11:35

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 27.2.2023 5:55
Ahoj, jenom doplnim Martina, v cca 10h prava strana od duktu smerem k lomu uz upravena byla. Ale vzhledem k tomu, ze snih je prasan, tak uprava moc dlouho nikde nevydrzela, stopy se rychle rozjezdily. Jinak prava zimni pohadka! V.
Vloženo 26.2.2023 21:10
Koukám, že GPS záznam dnešní noční+ranní úpravy v Jakuszycích nikde zveřejněn není. Tak místo něj může posloužit můj GPS záznam. Vynechal jsem jen pár spojek + už jsem neměl sílu na Horní Dukt.

Nicméně zas tak užitečný nebude. Téměř celý den sněžilo, občas i hustě, takže na některých místech už odpoledne nebyla ranní úprava poznat. Sněhu všude dost, jen na místech s bažinatým podkladem jsou ještě zřejmé následky nedávné oblevy. Z toho důvodu nedoporučuji úseky 9 - 3 a 3 - 10 z této mapky https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce.

Moc toho tedy neupravili - do lomu, na Porebu a okruh směrem k Harrachovu. To jsou všechno místa, kde byla rolba naposledy před oblevou. Týden před Biegem Piastow jsem čekal větší aktivitu.

Zvolil jsem tedy backcountry přejezd Orle - Chata Gorzystow. Sněhu všude dost, o jednu stopu se dělí pěší i běžkaři - při 20-30 cm prašanu logicky není motivace vyšlapávat stopy dvě. Na Velké Jizerské Louce se sem tam píchne do podkladu, ještě v pátek tam muselo být dost míst bez sněhu. Teď ale v pohodě.

Chata Gorzystow - Stog Izerski upraveno ráno, já ještě měl stopu na klasiku pěknou, ale v otevřených pasážích taky zapadá komplet. Prostor vedle ní, který by po úpravě mohl sloužit pro bruslení, v reálu slouží hlavně pěším, takže z pohledu běžkaře se dá označit za tankodrom. To bude asi dlouhodobá vlastnost tohoto úseku.
8:34
10:24
11:47
13:45

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 25.2.2023 12:28
Dnes Jakusice směr Orle projeto.Napadlo určitě 10 cm,nahoře 15 cm a sněží .Podmínky se výrazně zlepšily.Na lom nepřijeto.Příští týden bude super.
Vloženo 23.2.2023 10:24
Po ranní úpravě velké části tras skvělé běžkování na čistém sněhu. Jedu od stadionu přes Slak Izerski, Orle, Samolot, Na Bagnie, Jelenia Laka, Rodrozdzie pod Cicha Rovnia, Lom Stanislav a dale. I neupravené trasy místy skvělé a hlavně rychlejší než trasy načechrané rolbou. Polsko dnes jasná volba. Více sněhu než česká strana. Bez přenášení. Mimo upravené trasy rozhodně ale kameňačky.
Aktualizace: Ráno pusto po obědě už václavák a desítky pěšáků. I sníh už byl hodně mokrej. Přidávám pár horších míst, která ukazují že je tam slušný základ na to aby se odjel v pohodě Bieg Piastow příští víkend.
8:33
8:42
8:42
8:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 26) + jejich polohy na mapě

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory