Jakuszyce a okolí – běžky

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 25.4.2022 16:02
Od vlaku v Jakušicích bylo třeba kousek nést k přejezdu (směr Harrachov) a za ním to šlo po severních svazích (Konna stezka) až k lomu. Tam to končilo. Sněhu dost, na překračování byla asi jen dvě místa, po většinu doby stopa. Lidí málo.
Vloženo 24.4.2022 20:50
Od parkoviště po Dolnem Duktu přes Rozdrozie k lomu bez sundání lyží (kousek od parkoviště 2 mezery šly projet po sněhu okolo, Dolny Dukt souvislý sníh). V lese k lomu hodně jehličí, ale ještě to jede slušně. Vytáto až nahoře u lomu. Od Rozdrozie směr Orle - pár vytátých míst kolem Michelsbaude, něco přenést, něco objet. Směrem k Samolotu všechno dobré kromě dvou přenášení. Nahoře Samolot - Cicha Rownia úplně super stejně jako okruh Enervit. Celkově nad očekávání - přenášení je pořád málo oproti Jizerkám a stojí to pořád za pěkné sklouznutí. Díky poslední úpravě na Velikonoční pondělí jsou většinou celkem slušné i stopy na klasiku, které pořád odkazují na strojovou úpravu. Na bruslení je to celkem fajn, jen někde je to od pěšáků celkem rozhamtané.
Vloženo 24.4.2022 12:31
Dnes brzy ráno závěrečné slunečné Jakuszyce. Dolní i horní Dukt parádní. Jedno nebo dvě místa, které je potřeba objet nebo přenést. Do lomu to taky šlo, ale bylo to už dost špinavé a tolik to nejelo. Dal jsem si to několikrát, za 3 hodiny jsem nepotkal žádného lyžaře, jen dva běžce. Ještě to určitě půjde, ale po předpovězeném dešti už bude více přenášení.
Vloženo 23.4.2022 20:38
Ráno cca 7:45 příjemně umrzlé, cca po hodině začíná měknout a je pomalejší. Na Dolní Dukt Konsky stále poměrně tvrdo a dvě lidmi projete stopy. Směrem ke stadionu nutné přenášet asi 2x. Celkem hezký kolečko na 23.dubna. Na nové lyže to fakt není, místy hromada jehličí které drhne
Vloženo 22.4.2022 16:49
Hlavní trasy jako Dukty nebo Samolot jsou uprostřed dost rozdupané. Ve čtvrtek nejlepší mezi Rozdrožem a Samolotem, ale to se může každý den změnit. Gorní dukt je lepší než Dolní dukt. V sobotu doporučuju ráno na klasiku. Stopy jsou stále tam. Na Spacerowce jsem nebyla, tradičně méně sněhu.
Vloženo 20.4.2022 19:04
V Jakuszycích začalo sněžit v12h po celou dobu. Na začátku firn dobře klouzal na Dolným Duktě a k lomu taky pěkně nahoru i dolu. Chtěla jsem vědět, jak vypadají trasy pod lomem - Niematematyczna, Dzielne Klapki a Zimowa. Přes lom níc moc, takže jsem odbočila u punktu 28a. Tohle je můj oblíbený úsek. Nevím, proč už není upraven. Prvních 500 metrů ne příliš příjemných. Pak jen krásná příroda a hluboký sníh. Z punktu 27a jsem viděla stopu z poslední úpravy. Ale nemělo moc smysl tam pokračovat, spousta větviček a šišek, částečně zmrzlá, částečně měkká a jednou přerušení. Tak jsem jezdila zpátky stejnou cestou. Nevadilo mi, že sněžilo. Mohla jsem jezdit víc než 5 hodin. Další pěkný trénink mezi stadionem a lomem. Překvapení, co bude zítřek.
Vloženo 19.4.2022 18:19
Jsem stále v Harrachově. Tak jsem se rozhodla znovu vyzkoušet tratě v Jakuszycích po včerejší úpravě. Start 11h při +1 stupni. Na Gorny Dukt se jelo dobře, i když hodně sněžilo. Potkala jsem 10 lyžníků a trať byla dostatečně prošlapaná. K lomu taky v pohodě. Na Samolot a Cicha Rownia se odpoledne stávala měkčí a měkčí. Chtěla jsem jezdit dříve. Na trase před Jelení Lakou jsem musela sundat lyže jen jednou. K překvapení byly oba dukty ještě odpoledne přimrzlé, jak již popsáno. Tak hezke svezení. Udělala jsem další dvě kolečka a opět velká spokojenost.
Vloženo 19.4.2022 12:34
Pozor Samolot je dole přerušený. Při sjezdu po namrzlém bacha, s maximálkou pod 50 jsem to ubrzdil v pohodě, ale podruhé jsem to rozjel nahoře na max. 54 kmh a už jsem musel hodně brzdit. Při měkkém sněhu v pohodě. Potom bacha od Cicha Rownia směrem na Orle, po sjezdu je to tam také přerušené, ještě před odbočkou na Samolot. Jinak dolní Dukt bejvá přimrzlý skoro po celý den. Oba Dukty maj hodně sněhu.
Vloženo 19.4.2022 8:39
18.4. 10.30 - 14 hod , za stadionu nahoru lesem (asi 200m jehličí, pak lepší a lepší) serpentinami k 15b, 15 a pak opakovaně různé okruhy, "přilepené" u Samolotu (číselně mezi 11a - 11 - 12 - 13a 14, 16, 16a, 15, 15b , ze Samolotu na závěr domů po 13 - 24 - 23a - 23 - 22 - 20a - 1b.
Stopy se rolbami projíždějí a je to na pocitu při jízdě znát (oproti neupravovaná Jizer.magistrála). Měkký firn, polojasno, pár stupňů nad nulou, "trochu vítr" na stadionu, jinak na tratích velmi příjemné jarní (a přitom lyžařské) počasí.
Velikonoční pondělí na běžkách = velká relaxace a spokojenost !
Vloženo 18.4.2022 16:49
Jakuszyce: moc hezké běžkovaní, přenášení asi 10m + kolečko kolem vrcholu Krogulec: stopa není příliš vyšláplá, ale jelo se dobře (asi 100m přenášení v jednom místě)

dnešní trasa: https://mapy.cz/s/lumogebasa
Vloženo 17.4.2022 22:18
Jakuszyce: dnes nádherné počasí, dopoledne krásný sníh, odpoledne některá místa melou z posledního, na naší trase jsme nemuseli přenášet.

https://mapy.cz/s/mofonufudo
14:30
Vloženo 17.4.2022 20:33
Jakuszyce sobota na večer. Upraveno,zmrzlé, jelo to rychle. Jen to moc nedrželo do kopce a na skate to bylo často rozdupané od pěšáků. Dnes a zítra tipuji to ještě půjde, zvlášť, když má mrznout.
(Odpověď na dotaz uživatele kimina z 16.4.: někdo zkušenost s jakušicema ??
děkuji)
Vloženo 17.4.2022 17:38
Ještě to jde, ale dnes či zítra asi naposledy. Hodně jehličí, odtátých míst. Ale na půlku dubna jediné ježdění široko daleko.
Vloženo 17.4.2022 13:23
Do 10h zmrzlé a rychlé, pak už to na sluníčku změklo a nejelo. Je potřeba si všude dávat pozir na překvapivě horší místečka, kdy najednou je ve stopě šutr či hlína. A to i na zatím dobrých trasách jako: K lomu nebo Dolny dukt. Cestu Orle - Rozdrozie od Cicha Rovnia má smysl jet jen nahoru, je tam cca 700m špatných, zatím se nějak objet dají, zítra to už nepůjde. Kolem Orle místy na cestě z Jakuszyc už jen asfalt. Motanice kolem Samolotu zatím dobré až výborné. Prostě jarní lyžování se vším všudy a určitě vyražte, možná už ne áčkové lyže... Nafta 7,14 zl. Skol
Vloženo 16.4.2022 21:39
Doplním jinak velmi výstiřné zprávy z dneška.
1) Cesta Elektrowni Turów z Orle nahoru už je (hlavně v první části) hodně použitá. Dnes ještě bez přenášení, ale nedoporučuji jezdit dolů (štěrčík překvapí). Viz foto 4. Sněhu je tam tak málo, že už to asi rolba neprojede.
2) Z Orle jsme se vydali na Jizerku a bylo to trochu dobrodružnější. Cesta k Jizeře je zmrzlá, špinavá a na několika místech se musí přenášet. Viz foto 1. Od mostu nahoru jsme přenášeli jen jednou a s trochou funění to šlo vylézt (a odpoledne celkem dobře i sjet dolů). Viz foto 3. Na Jizerce sníh není, museli jsme ji celou přejít až k louce nad Panským domem. Promenádní už byla dobrá, zvládli jsme bez přenášení a celkem se svezli.
3) Odpoledne už to měklo všude. I zmiňované Dukty byly pomalejší. Jestli to Poláci ráno upraví, bude neděle i pondělí zase kvalitní svezení.
11:50
12:18
14:14
14:50

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 16.4.2022 19:59
Bydlíme v trojzemí, tak proč bychom nejeli do Polska? Přijeli jsme v 10h, mlha na Polaně, teplota -1. Nejlepší přistup je na Gorny Dukt. Tam jsem viděla perfektní trať a také manchester. Stopy byly tvrdé a rychlé a ještě jednou jsem si mohla užít rychlost. O Velikonocích bohužel až na pár milimetrů krupice žádný nový sníh nenapadl. Alespoň máme opět zimní teploty. To je velmi dobré, jinak jsou oba dukty brzy měkké. Si dala jsem několik koleček na Dolnym a Gornym Duktě a odpoledne na Samolot a Cicha Rownia. Na stromech byla hrubá námraza, později vysvitlo slunce a stromy vypadaly sklenĕne. Potkala jsem desítky běžkařů, pěsaky bylo poměrně málo. Byl to pěkný den.
11:31
12:08
12:09
13:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 16.4.2022 19:57
Perfektní lyžovačka. Ráno v 10 přimrzlé, ale všechno perfektně upravené. Zvlášť cesty kolem Cichy dobré, dobrý byl i sjezd po té přímé cestě na Orle. Orle- Jakuszyce už byl horší, asi dvakrát se muselo přesnášet. Jinak podmínky perfektní, teplota kolem nuly, sluníčko. Zkuste to ještě, do pondělí budou upravovat.
11:26
11:26
11:31
13:52
Vloženo 16.4.2022 16:55
V noci na sobotu krásně upraveno cca 25 km tratí. Které to jsou, je vidět z mého GPS záznamu - projel jsem vše upravené a k tomu něco navíc, co bylo upraveno na pátek. A těmi úseky upravenými jen na pátek jsou cesta do lomu (tj. úsek 22 - 28 dle mapy https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce, ten teda není moc dobrý - na skate bych tam nejezdil vůbec, na klasiku se dá, jenom ten nejprudší sjezd je u hubu, stopa těsně pod sjezdem moc zatáčí, takže se to ve stopě nedá pustit a střed byl rozdupaný zmrzlý) a pak 15 - 11a - 11 a pak přímá z 16 na 15a, ty byly celkem v pohodě.

Sněhu všude dostatek až na vrstevnicovou cestu Orle - Jakuszyce (8a - 3 -1), kde se přenáší 60 m (s lepšími lyžemi i víc) + 5 m + dalších 50 m na "obchvatu" rozestavěného areálu v Jakuszycích. Všude jinde sněhu dost, na duben naprostá paráda. Tratě se udržovaly v dobré stavu i po poledni, ale samozřejmě závisí, kolik tam odpo vyrazí pěších dupáků, v tu dobu už by škodu udělali...
10:30
10:44
11:10
11:32

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 16.4.2022 16:24
Dnes od 10:00 zataženo a mrzlo, později odpoledne sluníčko a teplo, krásně upravené, rychle, nejlepší horní a dolní dukt, cesta k lomu jeden velký ledovec, pěkné upravené tratě na náhorní plošině, ale sjezd na Orle či cesta k Harrachově přibývají odtávající místa, nicméně vše sjízdné.
Vloženo 16.4.2022 12:12
Mnohem lepší než včera, počasí nevlídné, minus 3, větrno, upraveno, rychle.
Vloženo 15.4.2022 20:14
Dnes od 7h do 10h, kdy začlo dost pršet. Teplota +5°C. Rolby před 7h začly projíždět trasy, tak jsem aspoň nemusel vymýšlet, kudy jet, jel jsem tam, kde bylo projeto. Projety oba Dukty, pak z Cejchy k lomu Stanislaw a zpět, Samolot + všemožné smyčky okolo + sjezd na Orle (ten je OK), cesta z Jakusz. na Dzial (tam už s jedním přenášením), Elektrovni cesta z Orle na Jelenia Laka a dal. Elektrovni cestu doporočuju jet případně pouze nahoru, asi ve dvou místech lezou šutry, je třeba mít oči na stopkách. Tratě pomalejší, kde je špína, ale z lyží to zatím nevyzouvá. Zítra by mohl spadnout nějaký sníh, tak to bude třeba zase o kus bělejší. Jezděte, dokud to jde, Poláci budou upravovat až do pondělka 18.4., pak končej sezonu.
Vloženo 15.4.2022 10:24
Opět perfektně upraveno, bohužel v noci neprimrzlo a měkké a občas jehličí. Dolní a Horní dukt a okolo cejchy sněhu stále dost.
Vloženo 14.4.2022 21:23
Dnes opět perfektní prosluněné Jakuszyce od 5:30 do 8:30. Dnes už v noci nemrzlo, tak to bylo pomalejší od rána. V 7:30 jsem potkal rolbu, která upravila horní a dolní Dukt. Pak už jsem musel do práce. Horní partie mají určitě půl metru sněhu tak určitě vyražte, zima ještě nekončí.
Vloženo 13.4.2022 22:21
Dnes v 6h start z Jakuszyc, kde byly asi +2°C, ale sníh byl povětšinou umrzlý, což vydrželo asi do do 8:30-9:00h. Pak to začlo rychle měknout od slunce a ještě do toho vjely rolby, takže se tratě velmi zpomalily. Po 10h už to doslova tahalo za nohy. Jinak sněhu pořád vcelku dost, zejména ve vyšších polohách okolo Samolotu nebo dolu Stanislaw. Oba Dukty také v pohodě. Jižní okruh okolo Harrachovského nádraží už je s pár přenášeními, ale požád se to dá "vydržet", jen je třeba koukat a nevletět do toho po hlavě. Ke konci týdne má přijít ochlazení, to by mohlo být na Velikonoce super svezení, pokud bude upraveno.
Vloženo 12.4.2022 22:13
Dnes ráno mezi sedmou a devátou top podmínky, pak to začalo pod sluncem měknout. Čerstvě upraveno asi 40 km tratí a další v minulých dnech. Sněhu zatím všude dost, i když brzy se asi objeví pár vytátých míst v nižších partiích.
Vloženo 11.4.2022 17:44
potvrzuji Zuzka níže a také děkuji za zprávy zde
Vyrazili jsme do Jakuszyc místo na Jizerku a vzhledem ke kvalitě sněhu jsem využila i "hančování" - mimo upravené tratě úbočím pod Zl.Jamami a až na Polanu Izerskou, odkud po cyklo č. 10 zcela neprojetou cestou dolů k Jizeře - velký trénink na soupaž, ale prašánková nádhera :) a šlo přejet i přes louku po ŽTZ na Izerskou Halu; z Orle zpět zase přes Rozdrože pod Cicha Rownia (nižší partie jsem vynechávala:)
SKOL !
10:10
10:58
11:39
12:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 11.4.2022 7:57
Díky zdejším zprávám jsem se dozvěděla o upravených stopách v Jakuszycich a místo na Souš jsem v neděli 10.4. vyrazila do Jakuszyc. Vyrážela jsem až ve 12hod, i tak byla stopa všude perfektně upravená a dost tvrdá i pro bruslení. Na většině trasy je stále dost sněhu, v nižších polohách tak 20-30cm v těch vyšších kolem 50cm. Dala jsem 26km Jakuszyce - Harrachov Mýtiny (tady nejméně sněhu, asi 6 míst kde už u strany nebo ve stopě lehce prosvítal podklad, ale zatím se dalo v pohodě projet) - Orle- lom/ Izerskie Garby - Czerwone Sklalki (až k železnice všude sněhu dost) - od železnice zpět do Jakuszyc zase sněhu méně, ale zatím se dalo všude projet bez omezení. Počasí - chvilku chumelenice, chvilku slunce. Čerstvý sníh padal vlhký. V nižších partiích se občas objevuje hodně mokrý sníh, ale zatím to není čvachtanice. Sníh celkově pomalý, ale jelo se hezky.
Vloženo 10.4.2022 15:24
Stejné kolečko, jako včera, s tím rozdílem, že většinu času (kolem poledne) hustě sněžilo, a sluníčko vykouklo jen občas - krásná zima, upravené stopy, spousta sněhu, parádní výlet.
12:54
13:06
13:06
Vloženo 10.4.2022 14:40
Rolba dnes objela cca 50km, dokonce i k odbočce k harrachovskému nádraží. Tam je to ale cca 2km před odbočkou k nádraží a cca1km za ní dost bída, na již vytátá místa napadlo cca 5cm nového a do toho vjela rolba a vyorala perk... Takže dá se projet, ale mít oči na šťopkách. Sníh ale vlhnoucí, pomalý, namazat na klasiku dost kumšt - variace na fialové tuhé. Nad 850m stále sněhu dost a až na pár místeček v motanicích kolem Samolotu podmínky jak v únoru. Bonusově nafta za 7,29 Zl :-) Určitě jeďte, je to ještě na áčkové lyže. Jo a prý budou upravovat o velikonocích, pak prý i tam končí.
Vloženo 10.4.2022 13:21
Moc bych to nevidel. V Harrachove uz moc snehu nebylo. Ani na te pripojce od Harrachova smerem k Orle nic moc. Radim vyjet nahoru a jezdit do vyssich poloh - cca 900m+ Krasne zimni podminky.

(Odpověď na dotaz uživatele Oskar z 10.4.: Dá se ještě nástup z nádraží v Harrachově, nebo je potřeba jet o stanici dál?)

O oblasti

Tato oblast sice leží mimo území ČR, ale přesto se stala oblíbenou pro mnoho českých lyžařů. Jakuszyce leží v polské části Jizerských hor, kousek za hranicemi pár kilometrů po silnici za Harrachovem. Okolo tamního biatlonového areálu je namotáno množství upravovaných závodních tratí, na které pak navazují i stopy vhodné spíše pro turisty, jako např. trasa v blízkosti horního toku Jizery. Oblast je lyžařsky propojena s českou částí Jizerských hor hraničním přechodem mezi Jizerkou a Orle.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v okolí Jakuszyc na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory