Jakuszyce a okolí – běžky

Archiv zpráv zimy 2012/2013

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Jakuszyce a okolí ze zimní sezóny 2012/2013. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Jakuszyce a okolí - aktuální zprávy

Vloženo 21.4.2013 11:25
No žádná sláva, no:-) Po těch deštích to je měkký, boří se. Sněhu je nahoře na Samolotě docela dost, ale pokud už nepřimrzne, tak to nemá smysl.
Vloženo 21.4.2013 10:50
pátek 19.4. večer, stadion skoro bez sněhu (prakticky pouze odtávající ledová krusta), nahoru, kde sníh je, po zelené k 19ce na 14. Cicha Rownia - Samolot a zpět přes Rozdrože ... mnohem horší než v Jizerkách, zážitek jen pro otrlé :-)
Vloženo 16.4.2013 18:04
V Jakuszycích také dnes vyhlásili, že již upravovat tratě nebudou - viz článek na bieg-piastow.pl (který ale už byl smazán, tak byl odkaz smazán i zde). I tak si dle zprávy ze 14.4. myslím, že na některých místech tam ještě lyžování bude slušné.

Jinak co já vím, tak žádný lepší web než bieg-piastow.pl se zprávami o podmínkách v Jakuszycích není. Nezbývá tedy než se navzájem informovat tady na kamzasněhem.cz
Vloženo 14.4.2013 19:22
Jestli byly tratě upraveny i na neděli jsem nepoznal, každopádně v Jakuszycích jsou stále desítky kilometrů tratí ve velmi slušném stavu. Podklad je tvrdý, takže i když sníh během dne ve vedru měkne, lyžaři se neboří, a místy jehličí taky nevadí, mísí se s pomalým sněhem a nebrzdí... Sněhu tak půl metru a více. V parádním stavu byly tratě nahoře na Samolotu, naopak nic moc byla hlavní trasa Jakuszyce - Orle.
Vloženo 14.4.2013 0:11
Sněhu je dost, upraveno na sobotu bylo nad stadionem a na Orle, ale i cesty k Porebě byly projeté nedávno (pátek?) - na skate to normálně stačilo, žádné boření. Občas špinavější sníh od jehličí, ale pořád ok. Katastrofa ovšem jihovýchodní cesta k nádraží do Harrachova, poslední 2 km jen jehličí, nedoporučuju.
Vloženo 31.3.2013 20:35
Směrem na Porebu neprojeto, 10 cm nového sněhu. Na Orle super, přejezd na Jizerku dobrý, na polské straně beze stop, na české 2 stopy užší na skate. Promenadni tradičně super. Zima jak má být, -4, modrý extra.
Vloženo 28.3.2013 13:51
Ranní biatlonové kolečko v Harrachově Novém Světě upraveno, přejezd Misarovou cestou na zelenou směr Jakuszyce spíš na stromeček než na bruslení. Nahoře za tratí na polské straně už slušně upraveno i na skate, závodní trať od Dzialu Izerskego po Orle luxusní. Zpět po turistické kolem odbočky k Harrachovskému nádraží dobré a Misarovou cestou zase zpět do Harrachova. Jela jsem na skejtech, kromě horní části Misarovky, kde je to úzké, nikde nebyl problém, sjezdy jsou bezpečné. Drobně sněžilo, začíná být schované jehličí ve stopách, možná přijdou ke slovu ještě i klasičky...
Vloženo 24.3.2013 17:51
Z Rozdroze pod Cicha Rownia ke Stzogu Izerskemu to není skůtr, ale užší rolba bez dostatečného prostoru na bruslení, bylo trochu zapadáno, ale stopy na klasiku 1*. Vede to trochu jinak než na mapy.cz, kolem Rudeho Grzbietu. Krátký úsek na Polanu Izerskou je najet oběma směry, takže se dá uprostřed bruslit, ale na bruslařské trasy jinde to nenavazuje. Z Laczniku na vrchol Smrku se dá jet po zelené značce - projeto jen od lidí, chvilkami korýtko, ale nějak moc krkolomné to taky není. Od Chaty Gorzystow na Orle nejezdí rolba nikdy, protože tam nesmí kvůli NPR, takže po upravené stopě se tam lze dostat pouze od Rozdroze pod Cicha Rownia. Odraz z modrého byl skvělý, akorát trochu foukalo a bylo -10° C. Sníh ještě dlouho vydrží, je ho dostatek.
Vloženo 23.3.2013 22:04
Dneska trasa Horny Polubny - Jizerka - Orle - Rozdrozie pod Cicha rownia (po trase 22)- pod Stog Izersky -spatky dolu na chatku Gorzystow - a domu:).
Stopy:
Ceska strana: po Jizerku stopy castecne zavate snehem, od Jizerky na Orle po reku hodne dir od chodcu.
Polska strana: Od reky po Orle a trasa 22 krasa na Rozdrozie pod Cicha rownia.Vse super.
Na Chatku Gorzystow to na brusleni nebylo bohuzel ani po modre trase po vrstevnici. Stopy na klasiku projety skutrem, prostredek plny noveho snehu. (asi 10-15 cm?).
Od Chaty Gorzystow po Stog Izersky stopy na klasiku projety skutrem, prostredek s mnozstvim noveho snehu.
Dolna trasa na Gorzystov projeta jenom bezkari.
Takze dneska spatny vyber, bohuzel. Jesteze svitilo to slunicko.
PS: Chata Goryzstow ma od 25.3.-25.4.zavreno.
Vloženo 5.3.2013 18:32
Od cca 8:30 do 13:00 lyžování v polské části Jizerek v okolí Jakuszyc, počasí super : slunce, modrá obloha, chvílemi vítr. Stopy v okolí Jakuszyc krásně upravené na klasiku i bruslení, každou chvíli křižovatka - člověk by tam skoro zabloudil. Lidí málo, některé úseky tratí jsme ještě okolo 10:00 hodin projížděli jako první bruslaři - roleta před námi neporušená. Sněhu hafo, nikde jsem neviděl holé místo. Kvalita sněhu dobrá, po poledni sníh lehce rozbředlý, ale bruslit se dalo. Cca v polovině lyžování jsme jeli od Samolotu směrem na Orle, poslední 1,5 km bez úpravy rolbou - stopy křivolaké a prostředek hrbolatý a místy přemrzlý. Za Orle směrem na Velkou Jizerskou louku cesta mizerná, 300 metrů za odbočkou na Jizerku jsme se otočili a jeli raději zpátky na Jakuszycké tratě, kde jsme to dojezdili. Spokojenost, jenom už zpoplatnili kolmé
parkování mezi silnicí a žel.tratí v Jakuszycích, tak si pro hochy v zelených vestách připravte 80 Kč nebo 12 zlotůvek.
Vloženo 4.3.2013 17:17
Byl jsem z babčou z Jakuszyc na rozcestí pod Ciechou Rowniou na Zwalisko,Bialu Dolinu,Plantaninu přes Dzielne Klapki na rozcestí pod Rownia do Orle a Jakuszyc. Ráno čerstvě projeté stopy.Super! V sobotu už tratě byly uzavřeny-Bieg Piastow,tak jsme museli na Mořinu.Stopy byly projeté.Jeli jsme na Orle a dále na Gorzystow.Hrůza.Stopy rozšlapané od pěšáků a oranice.Od chatky stopy pěkně upravné až na Lacznik a dál na stog Izerski.Přes Smrk,pěšo Nebeským žebříkem na Píščiny ,Předěl,Kiosek a Promenádní na Mořinu.Krásné sluneční počasí,hezký výlet.Nechci dělat reklamu,ale ubytovali jsme se ve Sklářské Porubě na Gazdowce a super ubytování i strava.Výborné.Přeji všem ještě hezké běžkování.Jaro se nenápadně probouzí. Skol!!
Vloženo 1.3.2013 14:20
pozor závody Bieg Piastow o víkendu všechny tratě okolo Jakuszyc uzavřeny.Viz WWW.bieg piastow
Vloženo 23.2.2013 22:13
Ze Smrku do sedla pod Stogem Izerskim úzké a hluboké "koryto". Za to ze sedla dále na Polanu Izerskou (Drwale) a Halu Izerskou (chata Gorzystow) velmi slušná cesta po úpravě. Stopa byla sice již značně zavátá (a znova vyjetá lidmi), přesto tento úsek nabízí krásné svezení. Vystřízlivění však přijde od chaty Gorzystow směrem na Orle, kde chodí jednou stopou davy. Úsek mezi Orle a Jizerkou díky spoustě návštěvníků tvoří přes úpravy pouze umlácená plocha.
Vloženo 17.2.2013 21:19
Trasa Martinske udoli - Jizerka - Chata Gorzystow a spatky. Martinske udoli skutecne bylo urlobovano, jak psala ops. Cesta na odbocku na Orle upraveno na ceske i polske strane. Od odbocky na Gorzystow je to projety jenom bezkari, prostredek plny dir od chodcu. Vyjma tenhle usek, to byla naprosta zimni pohadka.
Vloženo 16.2.2013 20:29
Harrachov (nádraží)- Orle skvělá 1 stopa vyjetá lyžaři, Orle- obočka doprava modrá značka,2 stopy od lyžařů,rozbité od bruslařů, po modré na silničku pod Zloté Jamy- romantická cesta lesem vyjeto lyžaři, po silničce do Jakušic-perfektní strojova stopa až do Pod Dzialem..,dale zpět k nadr. Har.dobrá stopa od lyžařů.-2st sníh OK
Vloženo 14.2.2013 20:16
dnes superpočasí od rána,slunce už je přifázováno na české ekologické elektrárny a má sílu,trasy směr Sklarska Poreba od lomu Stanislav dobré a přdělané nové po svážnicích až do města,dnes trochu horší v Bílé dolině pro návrat do cenra Bigu Piastov,celkem tak na chvalitebnou.
Vloženo 15.2.2013 17:22
Pozor _na Chatku Gorzystow je to rolbou jeté !Ale jen vrchní cesta od Tiché roviny.Spodní na Orle ne!!
Vloženo 13.2.2013 21:12
trasa na chatku gorzystov vrchem po svážnici z tiché roviny je super i sjezd od jagniaciho jaru je projetý novou mašinou z chatky a upravený jinak rolby jezdí vše hlavní denně a nemá to chybu jezděte do této oblasti a budete spokojeni i v týdnu.Tedy až na padání v posledních hodinách,ale to je dobré pro březen,ne???
Vloženo 8.2.2013 21:27
Z Mýtin se dnes jelo dobře po obou cestách. Rolbou byl upraven okruh Pod Dzialem Izerskim, Jakuszyce, Rozdrože pod Cicha Rownia, Orle. Dobře se jelo i na Halu Izerskou.
Vloženo 5.2.2013 20:08
Ahoj z Jakuszyc. Tak už ráno v 8.00 hlavní trasy upraveny,přestože v noci silně padalo,počasí nic moc,ale pod horami je podstatně hůře,oblast okolo Krogulce v mlze,ale jede to výborně. ,Od Orle projeto až ke Karlovskému mostu přes Jizeru,ale u nás hrůza,na Jizerce mnoho Němců,ale trasy ani v poledne netknuty.!!!
Vloženo 4.2.2013 10:41
..skvělé podmínky, jen nás zarazilo, že byla uzávěra části tratí (do 12 hod.), ač na stránkách Jakuszyc žádná informace nebyla. Lyžařů proto více než obvykle, ale stále pohoda proti české straně hor.
Vloženo 5.2.2013 16:06
Nevím, zda Ti pomůže informace ze soboty, ale v Harrachově za kolejema můžeš nasadit a jet:-)

Jinak většina do kopce na první křižovatku nosí lyže v ruce, takže je to rozryté. Od Křižovatky vlevo údolím Jizery vyšlapaná slušná stopa, prostředek výrazně měkčí, takže jsem jel vpravo přes sedlo "Pod Dzialem Izerskim" (bruslením) a bylo to super - bylo sice alespoň 5cm čertsvého prašanu, ale podklad byl tvrdý. Od sedla pod Dzialem na Orle upraveno, přejezd dále na Jizerku bezproblémový - prostředek vždy umletý do hladka.
Vloženo 2.2.2013 14:48
Dnes ráno projeli všechny stopy, celé dopoledne intenzivně sněžilo a to samozřejmě ovlivnilo kvalitu stop i prostoru pro skate. Relativně málo lyžařů, prostě výborná lyžovačka.
Vloženo 28.1.2013 18:30
Omlouvám se za dezinformace.Místo Haly Izerské jsme dojeli na Polanu Izerskou,což je místo pod Stogem Izeskim. Stejně Poláci stopy udržují v lepším stavu než O.P.S.ka.Čím to asi bude?
Vloženo 28.1.2013 17:14
Od hraniční lávky do Orle už bez potůčků.Dobrá stopa až ke kamenné hospůdce.Za hospodou vlevo na Rovnia Ciecha.Super čerstvě prořízlá stopa.Na rozcestí pod Rovnia Ciecha vlevo na Gorzystov.Na konci stop,které prudce padají k chatě jsme se rozhodli jít po žluté,kde prošlo jen pár pěšáků,ale stálo to za to.Ten klid vynahradil i neupravené stopy.Dojeli jsme na Halu Izerskou a sjeli dolů na Gorzystov,kde jsou příjemní majitelé a skvělé jídlo.Po upravené stopě jsme dorazili k lávce a na Mořinu.Velmi příjemné běžkování.Super. Skol.
Vloženo 27.1.2013 23:14
Tradiční příjezd vlakem v 8.2O a teploměr v centru Biegu Piastov ukazuje -17 st.ale stopy super a tak nám je brzy teplo.Jedeme na Vysoky Kamien a vše je super.Azuro na obloze,upravené okruhy až nad Sklarskou Porebu,.Bilou Dolinou zpět do Jakuszyc,toto Polské středisko je prostě ráj pro závodní i turistické běžky.
Vloženo 24.1.2013 16:26
Od hraniční lávky proti proudu Jizery v Polsku ze začátku teče ve stopě potůček, ale i přesto se to dá na lyžích zvládnout. Za cca 150m už je cesta OK až do Orle. Potom jsme jeli po silnici směr Jakuszyce a odbočili na Harrachov, všude sněhu dost, paráda!
Vloženo 13.1.2013 22:22
Neděle byla nádherná, trasa Jizerka-Orle Jakuzyce-Cicha rovnia-chatka Gorzystów-Orle-Jizerka. Stopy u Jizerky pěkné, přechod na polskou stranu tradičně mizerný, hlavně stoupání na Orle s potůčky a loužemi, kus jsme šli pěšky(dobré je mít sebou škrabku-když namočíte skluznice, namrzne na nich sníh a už se ani nesklouznete). Stopy od Orle k Jakuzicím pěkně upravené, od Cichá rovnia po směr Hala Jizerska(13) už jen asi 1km standardně upravené tratě, pak od poslední odbočky na Orle už jen stopy na klasiku, prostředek zapadán do 10cm čerstvého sněhu. V chatce Gorzystóv skvělé jídlo v rodinném prostředí jako vždy -doporučuji. Návrat po Jizerské louce-opět jen stopy na klasiku až k rozcestí pod Orle.
Vloženo 12.1.2013 19:24
Na trase Orle - rozc. Cicha Rownia - Samolot - Orle parádně upravené tratě pro oba styly, tentokrát mnohem lépe než v české části, asi rolby vyjely později k ránu. Neužije si to tolik ten, kdo chce najet desítky kilometrů a nejet žádným místem dvakrát - projetá je tak polovina všech tras v západní části. Na rozcestí Cicha Rownia už bylo vytyčená trať pro psí závody a zákaz vstupu na trať odtud vedoucí do Jakuszyc a asi vše další na východ. Přímo na stadionu jsem nebyl, ale kamarádi říkali, že psi se tam nijak nepletou, závodí směrem na Porebu, a že s parkováním také nebyl žádný problém.

Za nic nestojí spojka z Orle k hranicím s ČR směrem Jizerka. Lyže jsem sice narozdíl od některých dalších lyžařů nesundal, ale na trati jsou různé zamrzlé louže (některé ne úplně zamrzlé), křížení s potůčky a vytátá místa. Skoro se divím, že tam mohla projet rolba, protože v těch lepších místech je stopa vyřezaná strojově.
Vloženo 9.1.2013 22:20
V Jakuszycích se skutečně od čtvrtka do neděle má konat Husqvarna Tour a prý tam má závodit přes 1000 psů :-( Tomáš odhadl trasu dobře (díky!), na psím webu je nějaká mapka zde http://www.borderrush.com/pl/genesis/trasa_h.php Kdo v tom termínu do Jakuszyc pojedete, prosím napište, jak to tam vypadá (třeba i s kapacitou parkování), lyžařům plánujícím výlet hlavně na neděli to hodně pomůže. Díky.
Vloženo 9.1.2013 17:43
Ahoj,
loni to bylo dolů podél trati směrem na Porebu, pak na lom a ještě Dolním Duktem. Směrem na Orle a nahoře na Samolotě se dalo normálně lyžovat, zdar!
Vloženo 8.1.2013 21:48
Rád bych se chtěl zeptat, jestli někdo neví, jak o víkendu bude probíhat závod se psím spřežením? Jaká bude trasa? Díky
Vloženo 5.1.2013 18:44
Dnes z Jizerky přes hraniční přechod pod Bukovcem na Orle, Jelení Louku, pak dle jejich číslování rozcestí 22, 28, 27 a až dozadu na 25, pak přes Jakuszyce zpět na Jelení Louku, Orle a Jizerka. V Polsku upravené, sníh měkčí, ale skatovalo se překvapivě dobře. Stoupání od hranic na Orle bylo místy brození potokem a z rozcestí 21 do Jakuszyc zas spíš bruslení po ledu. Nebýt vydatnýho deště, tak moc pěknej výlet.
Vloženo 28.12.2012 21:59
Ahoj, tratě v Jakusczycích parádní, trochu to zmrzlo a jede to skvěle na bruslení i na klasiku (stopy vymrzle). Okruh přes kapličku na Orle vyborny na bruslení i klasiku. Tratě nad stadionem na Samolot projety. Jen pres den mraky lidi, po 16 hod s čelovkou ani noha a klid:)
Vloženo 28.12.2012 21:08
krásně slunečno, stopy u Jakuszyc a Orle výborně sjízdné, na Mýtiny strojově neupravené, jedna zmrzlá stopa, naštěstí tam nejsou prudké a dlouhé sjezdy, Orle - Mýtiny doporučuji jet spíš tou cestou blíž ke hranici
Vloženo 27.12.2012 6:54
Ve středu jsem projel okruh Jakuszyce-Orle.Na trati je zatim dostatak mokrého sněhu.Tratě upravené slušně, ale bylo tam dost lidí,hospoda v Orle se rozšířila o bufet v patře a myslím že podražili-gulášovka na naše asi 90 kč.
Vloženo 23.12.2012 12:27
Z Jizerky jsem přejížděl zadem kolem Bukovce na Orle. Na české straně upravená cesta se stopou, na polské straně jen pevně ujetá cesta se stopou vyjetou lyžaři. Od Orle chaty k Jakuszycím už stopa upravená. Potom kousek jízda na IIglu Izerskou opět bez stopy jen utažená cesta s množstvím nerovností. Celkem hezká příroda, ale je to spíš na terénní lyže.
Vloženo 9.12.2012 22:26
Na stadionu sem tam kámen, dá se jim při troše šikovnosti vyhnout, ale máte-li na výběr, vezměte si starší lyže. Upravené tratě a kolečko přes Orle. První most z Orle směrem na JIzerku (ne ten hraniční) byl právě dneska dostaven, takže zatím bez sněhu, ale přejít jsme ho směli.
Vloženo 9.12.2012 21:15
S těma novýma lyžema bych byl hodně opatrný ;-) Místy je sníh vyfoukaný a lezou kameny a je potřeba dávat hodně pozor. Jinak ale hezké svezení a když tak 10-15 cm připadá, bude to super. "Řiď lyž!"
Vloženo 7.12.2012 15:36
Byl jsem tu od 11 do 13:30. Super upraveno směr na Cíha pod Rovniema až na Orle a zpět přes Samolot na stadion. Možno vzít nové lyže. Tento okruh asi 12 km. Počasí super -5 . Ale fyzička v háji. Ale stálo to za to. Omlouvám se za názvy.
Vloženo 6.12.2012 11:40
V úterý v Jakuszycích pěkně upravený na bruslení okolo stadionu, ale všude spousta šutrů, takže doporučuju vzít si kameňačky. Od tý doby připadlo, tak dneska zkusím jet znovu tam.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Jakuszyce a okolí