Hranice Jizerských hor a Krkonoš – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Hranice Jizerských hor a Krkonoš ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Hranice Jizerských hor a Krkonoš - aktuální zprávy

Vloženo 29.3.2023 22:11
Dnes odpoledne ze Souše, Kůrovec, cesta pod Černým vrchem ke stoupání na Vlašák a zpět. Díky OPS za úpravu, kterou zvládli během noci při převozu rolby z Jizerky a zajeli i k Souši. Po sobotním lyžování s přenášením v dešti to byl balzám na běžkařskou duši. Někde už je opravdu minimální vrstva sněhu, takže raději Béčkové lyže. Pokud nebude hodně pršet, tak tady by to mohlo do víkendu vydržet.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 12.3.2023 15:12
Na to, že je půlka března a jaké bylo počasí přes víkend, byl krásný sníh i tratě. Po Famberce pod Hromovku a na Tetřevku bez problémů na modrý extra, horší už je sjezd z Hvězdy na Tesařov, místy to je zledovatělé a občas hlína. Podle předpovědi počasí jsem možná už vyrazil naposled.
Znovu jsem se dnes setkal s neznalostí pravidel pohybu ve stopách, proto přikládám pár bodů ze stránky Jizerské ops, která se bezvadně stará o stopy.
Vloženo 11.3.2023 0:31
Martinské údolí - Jizerská cesta, pod Bukovec. Rád bych upozornil, že z Martinského údolí pod Bukovec se upravuje s jednou stopou a bruslícím pásem, stopa je dále od kraje, takže na klasiku perfektní. Na skate to může být pro někoho trochu užší. Chodí tam hodně pěších, takže je to často rozšlapané, ale stopa bez poskvrny. Při sjezdu bacha jen úplně nahoře asi na 2 strouhy, naposledy jsem tu větší přeskakoval, ale možná už jsou ještě horší.

Také chci upozornit, že ve stopě má přednost běžec jedoucí nahoru směrek k Bukovci, ten co sjíždí dolů si musí vystoupit, jelikož je vedle upravená/ujetá cesta pro bruslení. Sice rozšlpaná, ale pokud to není zmrzlé na kámen, tak je to vedle stopy vždy sjízdné. A proto neremcejte při sjezdu dolů a naučte se pravidla, přednost má ten co jede ve své pravé stopě nahoru. V celých horách je snad jen jediné místo z Maliníku kanálem, když je upraveno 1 stopou, kde platí přednost jedoucího z kopce, ale to je tak vše, nikde jinde se to uplatnit nedá, snad jen ještě na neupravovaných cestách. Např. Údolí Naděje (mezi Harrachovským nádražím a Martinským údolím) je teď neupraveno, ale byla tam 1 dobrá stopa, občas se tam upravilo, teď si myslím, že tam již Kořenovská rolba nezajede.
Vloženo 10.3.2023 23:07
Kolem Souše překvapivě slušné, bez jehličí.
Díky moc tomu, kdo nad Montanií našel naši ztracenou růžovou čepici a neodvezl si ji domů.
Vloženo 10.3.2023 19:07
Díky Honzo, jsme rádi, že přidáváš pravidelně info. Díky tobě jsme zítra ve stopě. Možná, že se zítra potkáme na Jizerce. Jsme v Polubným.
Vloženo 3.3.2023 15:52
Včera bez problému. Horní partie ideální, nižší na slnku pomalý sníh, místami ve stínu přimrzlý.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 3.3.: Zdravím, nebyl jste někdo dnes na okruzích kolem Štěpánky? Je tam ještě dostatek sněhu? Díky)
Vloženo 28.2.2023 15:58
Po delší době opět krásný den, pěkné stopy a málo lidí. Jel jsem od Vyhlídky po Famberce do Pasek a na okruh kolem Štěpánky, potom zpátky přes Příchovice na Tesařov. Na celé cestě bylo pouze jedno vytáté místo na asfaltu na cestě nad Havírnou, které se dá pohodlně objet. Jelo to na modrý extra, odpoledne na slunci to už měklo. Snad to ještě vydrží.
13:01
13:14

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 27.2.2023 21:44
Snih připadl, včera upraveno, dnes trochu rozšlapané od lyžařských výcviků a bruslařů. Jinak paráda, nikde nic neleze a bílo.
Vloženo 19.2.2023 17:08
Rejdice - kolem Štěpánky
Kupodivu sníh stále je, akorát z kraje Rejdické cesty nad Pašerákem je to vytáté. Rejdické - Pod Kapradníkem - Rovná cesta je v pohodě, i celkem čistý sníh. Kolem Kapradníku ( Pod Kapradníkem - Pod Turnovskou) je to špinavé, v druhé části se propadla stopa, podemlela to voda, taky je tam od vody rygol přes celou cestu. Jako dá se, ale oči na šťopkách a nohy v pohotovosti.
Bála jsem, že to to bude mnohem horší, ale na klasiku to šlo i celkem slušná stopa všude.
Vloženo 17.2.2023 19:57
Kolem Štěpánky, Bílé skály, Kapradníku. Dopoledne v dešti a překvapivě tvrdo, oceňuji snahu kde to jde, nacpat stopu v obou směrech. Úprava už není ideální, ale v tomhle počasí jsem to čekala mnohem horší. Sem tam se sekla hůlka, ale jinak dobrý. Ani extrémně špinavý, za lyže s klistrem to skoro netahalo, a že bordel na sněhu mi umí v kombinaci s klistrem skoro podrazit nohy.
Vloženo 17.2.2023 18:11
Z Mořiny skatem přes Vlašák na Smědavu a okolo Černé Smědé přes Jizerku na Mořinu zpátky
Okolo Smědavy perfektní tvrdá rychlá trat ale na Promenádní to bylo mokré a hlubší.
Od 15 do 17hod bez deště.
Vloženo 15.2.2023 8:06
Martinské údolí cesta dobra , ráno zmrzlá odpoledne taky místy jehličí ale jelo to. Z Jizerky na Promenádu parádní stopa. Pod Smrk k nebeskému žebřiku ok. Cesta okolo vrcholu a do Hejnic špatná. Rašeliniště na Jizerku krásné svezení
Vloženo 9.2.2023 16:23
Krásné počasí jako v úterý, navíc vyřezané stopy. Podle předpovědi poslední slunečný den, tak doufám, že se krásné počasí vrátí.
12:47
13:31

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 7.2.2023 16:59
Krásné počasí celý den. Od Vyhlídky na Famberce v lese drobné smrkové větvičky, mimo les čisto. Cesty upravené před několika dny. Překvapila mě širší cesta až na Bílou skálu, dříve to nebylo. Jel jsem na modrý extra bez nejmenších problémů, vzal jsem si kameňačky, ale zbytečně.
11:59
12:28

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 5.2.2023 19:48
Včera byl sjezd v pohodě, sněhu dost a během dne ještě sněžilo, když jsme dopoledne jeli nahoru, potkali jsme rolbu.
(Odpověď na dotaz uživatele Věra z 5.2.: Prosím Vás, nevíte někdo, jak vypadá sjezd Martinským údolím? Projíždí rolba (skůtr)? Dík)
Vloženo 4.2.2023 15:10
Odjezd od kravína v Příchovicích, na Prdek a zpět. Skate v pohodě, jen místy rozšlapané a měkké. Sjezd k restauraci vyplužený, takže nahoru větší fuška. Ale krásný výlet a hlavně minimum lidí.
11:30
11:38
12:32
12:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 3.2.2023 10:13
(Odpověď na dotaz uživatele Martinson z 1.2.: OPS komunikuje přes www.jizerkaops.cz (informují co bude upraveno vždy večer), ale že to nestihli prohrnout, to oznámili ráno na "sociálních sítích", na kterých přesně ale nevím, neb nechodím na sociálsítě. Jinak včera ráno, tj. čtvrtek, byla konečně upravena rolbou trasa z Václavíkové studánky na křižovatku Jezdecká resp. knížecí cestu + z parkoviště nad Horním Polubným při silnici na parkoviště Mořina-Pod Bukovcem.
Vloženo 1.2.2023 16:28
(Odpověď na dotaz uživatele Martinson z 1.2.: Paco: A kde OPS tyto informace komunikuje, prosím? Nedaří se mi dohledat žádný jejich web. Děkuji moc za radu.)
https://www.jizerskaops.cz/
Vloženo 1.2.2023 11:37
Pozor, rolba ještě v 10:30 hod nebyla na Václavíkové studánce, přestože OPS včera informovala, že ráno bude projeta stopa rolbou. Takže nezbývalo než hančovat
Vloženo 30.1.2023 14:31
Parádní prašan na modrý extra, když člověk udrží aspoň trochu techniku a nepřejde k ťapkání... Je to trošku pomalé, ale pod vrstvou nového sněhu (5-10 cm asi) je pevný podklad. Za mě doporučuji jet velký okruh proti směru hodinových ručiček. Rejdice - Framberka - Kořenov - chata Hvězda - Rovná cesta - Rejdická cesta a dolů na parkoviště. Od Kořenova nahoru k Hvězdě je to pro znalé, trasa zasněžená a ještě zafoukáná kde zrovna nejsou týč, není vůbec patrná, dolů by se mi to jet nechtělo, když se člověk netrefí na trať, dost se to občas boří do starého sněhu.
11:11
11:58
12:10
12:23
Vloženo 29.1.2023 18:06
Smedava-Jizerka-Morina-Bunkr-Jezdecka-Smedava: moc pekne svezeni, uprava stopy prumer, ale na Jizerce od Pesakovny leckde malo snehu a kopec na Morinu vyslovene jak predjarni louka, dolu jen s velkou opatrnosti - leckde led a trava. Taky od bunkru nahoru to obcas drhne, pozor na kameny pri sjezdu. Jinak super …
Vloženo 28.1.2023 20:04
Dnes ráno projetí (skoro) všechno, ale jen na manzestr, stopa by vyhrála kameni. Klasika jen na farmberce, kde staci pár cm (asfalt). Na ackove lyže to není.
Vloženo 28.1.2023 16:36
Dobrý den, Dano, dnes jsme celý den jezdili klasiku mezi Kořenovem a Pasekama a bylo to perfektní. Kolem Hvězdy cesta blíže silnici byla vyježděnější ve stopě.

(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 28.1.: Zdravím, nebyl jste někdo dnes na okruzích kolem Štěpánky? Jak to tam vypadá na rekreační klasiku? Díky.)

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 30.1.2023 15:41
Trasa Béďov - Vítkovice, skejt.
Celé jizerky bomba. Všude sice stará úprava a udusané od lyží, ale rychlý tvrdý sníh. Staďák - Šámalka - Kristiánov - Rozmezí - Knejpa - Kůrovec - Hraniční - Kiosek paráda. Nejlepší část od Kiosku po Jizerské na Jizerku, tam to jelo jak po teflonu, i když je to trochu rozšlapané od pěšáků. Jenom od Pešákovny na Jizerku je magistrála přerušená a objížďku jsem netrefil, tak kousek pěšky na Jizerku. Dále až ke Královskému mostu sněhu dost, jenom posledních 300m pěšky, nedá se brzdit. Dále po zelené pěšky 500m nahoru a od Orle zase lyže. Pozor - od Orle na Izerski Dzial je pouze 3cm sněhu, rozšlapané od pěšáků, prosvítá asfalt, sníh špinavý, plný bordelu s kamínkama. Dál směrem na nádraží Harrachov neupraveno, ale projetá stopa sviští jak po kluzišti. Pak doleva pěšky po Misarově cestě dolů do Harrachova na Nový svět a dále pěšky na vlek nahoru na Čerťák. Kousek se sjezdařema po sjezdovce, zde dost umělého sněhu, a dál už po Krkonošské magistrále přes Studenov na Ručičky. Hezky upraveno, skoro žádní lyžaři. Od Ručiček dál pozor: neupraveno až na Dvoračky je to ledové koryto, opačným směrem sjezd je o hubu. Z Dvoraček dolů na sjezdovce jsem zlomil hůlku, ale to nevadí, protože dál po Vlčí cestě super ůprava rolbou a pohodový sjezd až na Rezek (tato cesta není značena jako běžkařská, ale upravuje se a končí na novém malém parkovišti Pod vlčím hřebenem - nové nástupní místo). Na Rezku pár Medvědů do mě a pak pěšourem do Vítkovic.
Sněhu není dost, občas se píchá do silnice, hlavně v Polsku, ale za týden to bude všude super.
Vloženo 25.1.2023 11:35
Na Famberce sice jehlici a misty drobne vetvicky,ale komplet bila stopa.Na Bosne jedno misto uplne vytate a dalsi brzy budou,cestou od Prdku pod Turnovskou chatu pri vjezdu do lesa misty trci velke kameny,kolem Stepanky ok,louka nad Prichovicemi ok,sjezd do Korenova loukou ok,ale ve stope prvni vytata mista.Bylo slunce,inverze,coz situaci zhorsovalo,pokud nenasnezi,vikend bude problematicky.
Vloženo 26.1.2023 17:33
Na Souši méně sněhu - bodá se do asfaltu. Čím výše, tím lépe. Asfalt nelezl nikde, Stopa (v pondělí) pěkná. Kasárenská hodně slušná i včera. Štolpišská taky OK, jen u Smědavy vytátý kousek cca 20 metrů.

(Odpověď na dotaz uživatele Mirda z 26.1.: Nevíte, jak to vypadá ze Souše ke Knajpě?)
Vloženo 22.1.2023 9:11
Sněžilo hustě. Souvislá pokrývka od Kořenova. V lese kolem Štěpánky více sněhu, místy přes 20cm. Stopa jen některé cesty. Jelo to pomalu a celkem příjemně.
Vloženo 17.12.2022 20:52
Vnější okruh kolem Štěpánky, upraveno dnes nad ránem, klasika, 9:00h -4°C, blue extra držel dobře. Ve stopě i v bruslícím pásu ze 2/3 lesní bioodpad, velmi časté vyjetí ze stopy, ale i tak dobré svezení. 5-10 cm nového sněhu a bude dobře. Díky za úpravu.
Vloženo 15.12.2022 16:15
Zimní pohádka. Na Famberce stopa jen od lyžařů, kolem Tetřevky vyřezaná asi od neděle. Jelo to krásně na modrý extra, potkal jsem jen pár lidí. Měl jsem kameňačky, ale zbytečně. Slunce, zasněžené stromy, doufám, že se takové podmínky ještě párkrát zopakují.
12:22
13:29
13:59

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 15.12.2022 15:25
Ještě přidám fotky
9:51
10:26

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 15.12.2022 15:19
Z mého pohledu starce to dnes dopoledne bylo super! 3 cm prašanu na před dvěma dny zrolbované trati.

(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 15.12.: Zdravím,
nevíte prosím někdo, jak to vypadá na okruhu kolem Bílé hory? (Příchovice))
Vloženo 13.12.2022 23:00
D.den.Nebyl jsem tam,plan byl,ale viroza.Podle www.mapy.cz dnes tj. 13.12.2022 odpoledne byla upravena vetsina tras,krome casti Famberky od Korenova a spojky od Pod Hromovkou po Pod Cervenym kopeckem.
(Odpověď na dotaz uživatele Dáda z 12.12.: Ahoj máte někdo info jak to vypadá kolem Štěpánka???)
Vloženo 9.12.2022 20:18
Kolem rozhledny Štěpánka, Rejdice, Kořenov urolbováno… přece sem tam něco dost leze ale na nějaký béčkový lyže paráda!!
17:33
17:36
17:56

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Hranice Jizerských hor a Krkonoš