Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Archiv zpráv zimy 2014/2015

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Bedřichov a Jizerská magistrála ze zimní sezóny 2014/2015. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Bedřichov a Jizerská magistrála - aktuální zprávy

Vloženo 28.4.2015 10:49
Pro úplně nejskalnější je ještě "stopa" z bedřichovské strany v délce cca 300 m za Tetřevkami a podle lesa ke Žďárku.
Vloženo 19.4.2015 21:55
Díky, Evo. Ještě jsem si to teda jednou objela. (A bylo nás víc.) Jarní nádhera. :-)
Vloženo 18.4.2015 21:21
Jizerka Mořina, po Promenádní ke kiosku a zpátky po Jezdecké. Z toho asi půl kilometru po trávě nebo s běžkami v ruce.
Ale krásné. Čerstvý sníh, sluníčko. Parádní zakončení sezony.
Na klasiku dobrý, podle stop usuzuji, že ze všech 8 lidí co tam dneska byli jeden zkoušel i bruslit. :-)
Kdo to chce zkusit ještě zítra, doporučuji... :-)
Vloženo 16.4.2015 23:55
Dnes před polednem z Jizerky Mořiny - před bunkrem cca 200m asfalt, kupodivu Vlašák celý souvislý, za křižovatkou na Jezdecké cca 200m vytáté, pak souvislé, Hraničná souvislá, na Promenádní za kiosek souvislé, pak vytáté zhruba v půlce mezi kioskem a bunkrem (ještě jsem to místy projížděla po jedné lyži nebo 2m přeťapala po trávě případně někde příkopem, ale to už zítra nepůjde) opět cca 150m. Takže 3 místa na zouvání, jinak jarní poježděníčko. To považuji za důstojné rozloučení se sezónou. :-) Skol.
Vloženo 16.4.2015 15:24
Bezky zazimovany. Díky moc Jizerske OPS za upravu trati a tesim se, ze brzy na podzim budu moci zase navstivit krasne Jizerky. Hezke leto vsem SKOL.
Vloženo 15.4.2015 17:46
Díky všem za tyhle zprávy!!! Taky za myšlenku a realizaci těhle stránek. Je to bezva pro nás vzdálenější nadšence, co se snažíme běžkovat do poslední chvíle. SKOL!
Vloženo 14.4.2015 22:52
Vašek to projel ještě pořádně, já byl až odpoledne na pro mě posledním kolečku, pro své rozloučení a na "pětníku" kolem Smědavy jsou vytátá místa už tak častá, že to v další dny bude spíš už jen pro indiánské běhy. V každém případě příjemná sezona, děkuji počasí, že nám tu šanci dalo a hlavně OPS za úpravy. Díky i za nádherné dny a nečekaná setkání a v příští sezoně se budu těšit na další. SKOL!!!
Vloženo 14.4.2015 22:00
Dnešní odpolední výlet z Jizerky-Mořiny po Jezdecké na Kůrovec a po Promenádní zpět. Původní plán dojet na Knejpu jsem rychle vzdal - prostě to už nejede. Přenést bylo třeba kousek před Bunkrem, Jezdecká je zatím docela bez problému. To už nejde říct o Promenádní. Podmínky se od soboty opravdu radikálně změnily a sníh mizí před očima. Víkend bude už pro opravdové fajnšmekry. Sněhu je v neexponovaných místech ještě dost, ale začínají se množit vytátá místa na vyfoukaných úsecích. Za mě to bylo důstojné rozloučení se zimou. Skol, zase na podzim! :)
Vloženo 12.4.2015 22:45
V odpoledních hodinách Smědava - Jezdecká - Vlašák - Bunkr - Promenádní - Smědava. Krásné jarní svezení, asi poslední den bez přenášení. Sníh firn ve stínu to celkem jede, na slunci celkem dřina, ale jak říká Michal Šlesingr, vlastně já tenhle sníh mám rád, protože se od něj nepráší. Vzpomněl jsem si na tyto slova, když jsem cestou na Smědavu předjížděl první cyklisty. :-). Cesta na Smědavu autem opravdu tragédie a proto opravdu poslední lyžovačka.
Vloženo 12.4.2015 22:44
Tak přístup od Bedřichova již jen pro nadšence: až na Novou louku prakticky nesjízdné - ráno hrbolatý led, odpoledne lepší konzistence, ale malá vrstva "sněhu" a jehličí, větve, hlína a kamínky... Dále na Kristiánov také víc jak z poloviny nesjízdné - jediný delší kus je sjezd nad a za mostkem před Kristiánovem. Dnes už tam ale proudily davy pěších turistů (soudě podle stop), takže to začíná být pěkně rozryté. Od Kristiánova na Rozmezí to bylo tak do první třetiny kopce na střídavé přenášení a pak už to bylo dobré. Dál Knajpa, Kasárenská silnice, Hraniční (Zimní kiosek v provozu), Tetřeví stezka, Černá Smědá jezírko, Smědava, do kopce nahoru na Knajpu a Rozmezí (všude super). Pak zpět do Bedřichova. Krásný den.
Vloženo 12.4.2015 18:32
Smedava-Promenadni-Bunkr-Jezdecka-Smedava-Kasarencka-Knajpa-Smedava. Krasne jarni bezkovani bez prenaseni. Ve stinu zmrzle, na slunicku mekci, ale stale je to snih, ne louze. Cesta autem z Lbc na Smedavu plna objizdek.
Vloženo 12.4.2015 13:31
Z Hrabetic je to az na Kristianov spatne a nesjizdne. Ani za prehradou neni souvisly snih. Napul snih a napul asfalt.
Vloženo 12.4.2015 13:29
Z Pekla v 7:30 super upravena stopa. Peklo - Knajpa - Kasarenska - U bunkru - Smedava - Knajpa - Peklo. Hodne rychle to talo na slunci. Musi se vyrazit brzo.
Vloženo 11.4.2015 21:26
ze smědavy po knížecí, jezdecka přes vlašák na Jizerku, k bunkru, promenádní, soušská silnice. stopy super, bez přenášení. nanogripy držely skvěle. parádní svezení. ..
Vloženo 11.4.2015 18:11
Jizerka (Mořina) - Vlašák - Kůrovec - Knajpa - Černý potok - Smědava - Kiosek - Jizerka (Mořina). Přes poledne měkké, ale bylo znát, že jela rolba, od Černého potoka na Žďárek vytátá místa (přenášení). Všude jinde sněhu dost, problematické místo kousek za bunkrem směrem na Mořinu, tam se bude již brzy přenášet.
Vloženo 11.4.2015 16:46
V 7hod. z Mořiny přes Promenádní , Smědavu na Knajpu přes Pavlína louka, Kasárenskou dolů,Jezdeckou na Vlašák, Bunkr, Mořinu. Na Smědavu super rychlé na vymrzlé stopě a bez lidí. Od Smědavy už sluníčko dělalo stopu měkkou , ale za použití síly dobré svezení až na Mořinu. Velký dík patří OPS ce za kvalitně najeté stopy. DMS už letí k Vám. Mazáno klistr -3 až 10 C od Swixe ! Super !
Vloženo 11.4.2015 15:12
Potvrzuji slova předchozích 2 příspěvků. Dnes od 6h do 8h LUXUSNÍ svezení na v přimrzlé stopě. Po 8h už to začínalo měknout. Ve východní části Jiz. hor stále dostatek sněhu a stále netřeba nikde přenášet.
Vloženo 11.4.2015 12:43
Luxusní lyžovačka z Mořiny, přes Vlašák, Smědava, Knajpa, Žďárek a zpět přes Kasárenskou a Promenádní. Z rána najetej manžestr jel ve stínech pěkně a na slunci to chtělo trochu podpořit rukama.
Sněhu stále dostatek, jen u Smědavy jsem musel asi metr přehopsat po trávě, plus jak je od mostku staupání na Žďárek, tak tam už jsou vytátý čtyři místa přes celou cestu. Nejhorší stav Čihadla - Žďárek, tam dávám bolševikovi den, maximálně dva... Jinak Jizerka-Smědava-Knajpa by to ještě týden mohlo vydržet.
Vloženo 11.4.2015 10:39
Nástup v 6:15 z Pekla, Knejpa, Smědava, Jizerka a zpět. Nádherně upraveno, pevné stopy na bruslení i klasiku až do 8:15, bez lidí. Naprostá nádhera. Kdo vyrazil, nelitoval.Velké dík JOPS za luxusní úpravu i v půlce dubna ! :-) Rád přispěju DMS.V.
Vloženo 10.4.2015 15:21
Stav ve stopě podle posledního příspěvku, pouze s tím, že po 8 hodině byla dnes klasická stopa prakticky zmrzlá a velmi rychlá při soupaži. Horší stav na bruslení, hlubší zmrzlé stopy po předchozím dni.
Překvapením byly nově upravené stopy z Jizerky až k Čihadlům, v nově řezané stopě v letošní sezoně poprvé, díky. Po 10 hodině má již sluníčko sílu a stopa měkne, ale i zpáteční cesta do Bedřichova přes Rozmezí byla parádní, někde boj o život-střídání úseků na slunci a ve stínu. Pokud nebude významně pršet odhaduji lyžování v horních partiích Jizerek do konce dubna.
Vloženo 10.4.2015 8:35
Vyrážel jsem odpoledne v 17h z Bedřichova. Na stadioně už není v podstatě nic, lyže lze nasadit až za prvním lesíkem. Cestou k Buku se musel docela dlouhý kus přenést, ze sněhu se po teplém dni stala úplná kaše, která mizela před očima. Přenáší se jak u Blaťáku, na Kristiánově, nad Hřebínkem, tak i na Máří, prostě klasická místa jako každý rok. Ale ve vyšších polohách je už dobré svezení, zejména od Knajpy dále směrem ke Smědavě a Jizerce, tam je sněhu stále dost. V měkkém sněhu je rozhodně lepší vzít klasické lyže, bruslaři se v tom měkkém sněhu vyloženě plácali. Klasické stopy jsou ve velmi slušném stavu. Po noční úpravě z Jizerky to může být ráno 10.4. velice pěkné svezení.
Vloženo 9.4.2015 20:31
Ráno jsem startoval z Nové Louky, kde kupodivu nevybírali za parkování. Dále přes Hřebínek a pod Holubníkem na Čihadla s pokračováním Knajpa, Kůrovec, Promenádní Jizerka a zpátky druhou stranou okolo Jizery a přes Rozmezí a Kristiánov dolů. Lyže jse nesundal až na Novou louku. Vytátá místa okolo Kristiánova, Blatný rybník Nová louka. Ráno to jelo slušně, později před 11 se to bořilo a po 12 zase celkemdobře. Měl jsem měkké lyže s žlutým voskem a universalní klistr. Nahoře odhade okolo 70 cm sněhu tak pokud to nezmokne vydrží to dost dlouho.
Vloženo 9.4.2015 9:34
Dnes ráno jsem jel z Bedřichova "malý okruh".
Panelka měkčí - bořily se hůlky i trochu lyže, ale zato čistší. Jinak na Hřebínek a z Kristiánova to docela šlo akorát to bylo už vlhčí a špinavější, takže tím pádem i pomalejší. Ale žádná tragédie... Cestou pár vytátejch míst, ale všem se dá v pohodě vyhnout. Na staďáku je lepší nazout až u lesa.
Vloženo 8.4.2015 22:00
Jestli to ještě někomu pomůže dnešní skate po ránu z Béďova, Malý okruh přes Olivajdu. Povětšinou měkká vata, nejede to, sem tam je ještě rychlá stopa (hlavně z panelky na Kristiánov), ale už se to nedalo srovnat z úterkem pozdě odpoledne, kdy to nejen z Rozmezí dolů suprově svištělo. Teď už přibývá míst, kde je to o lyže. Kamínky, větvičky, hlína. Pak do toho ještě začalo pršet. Sněhu je sice pořád dost, ale už to pro letošek balím. Každopádně do pondělka parádní lyžování. Byla to pěkná sezóna, Skol.
Vloženo 8.4.2015 21:52
Stadion Bedřichov- 5ka,- rozcestí U Buku - Nová louka - Greg.-Hřebínek-Bílá Kuchyně - Olivetská hora - Vládní - -U Buku - stadion
Klasika, mikrokontakt,
2C, mírně mžilo, podvečerní výlet.
Moc to rychle nejelo ale lépe ve stopě než mimo ní. Stopa na klasiku poměrně dobrá, voda jí sice zpomalila ale jinak neublížila
Sněhu pořád dost, zejména mě mile překvapila velmi slušná sněhová pokrývka v okolí Olivetské hory.
Na stadion jsem cestou zpět sjížděl s čelovkou téměř za tmy ale lyže žádnou újmu, co se týče škrábanců, vůbec nic neutrpěly.. :-) A lyžování ?.... pořád dobrý ! Skol! Michal
Vloženo 8.4.2015 10:43
Skate Bedřichov - Hřebínek - Tetřevky a zpět. Cca 14-16, poměrně mýdlovaté, ale žádná břečka. Stopa byla po celé délce 1, upravená, měkká, klasika se jet dala. Na běžné poměry málo lidí. Sníh po celé délce, žádné nebezpečí ani škrabání. Na stadionku v Bedřichově je to špatné, ale dá se tam opatrně dojet. Jestli bude zítra pršet, jak slibují, tak to asi hodně sleze. Zasloužená DMS ;-)
Vloženo 8.4.2015 7:53
Vcera vecer paradni projizdka. Dojmy uplne stejne jakp Ben. Dnes navecer uz si pravdepodobne bude treba davat velkyho bacha na vytate mista, asi jich tam par pribude. Skol!
Vloženo 7.4.2015 19:16
úterý navečer, skejt: malý okruh z BE. úsek BE-NL: slušný, pozor při sjezdu od Buku směr BE, pod kopcem jsou kamínky, i ve stopě. NL-Hřebínek paráda. Pozor při sjezdu z Točny ke Hřebínku, až dole v pravé zatáčcce je ve stopě asi metr asfaltu. Panelka skrzevá Bílé buky parádní, stopa ve stínu, jelo to na "Standu". Sjezd zpod Holubníku na Kristiánov rychlý, ale bezpečný, žádný led. Na Kristiánově měkký sníh, pár kamínků, avšak bez problémů. Štěrkový flíček až na mostku na Blaťáku, pak flek před Novou loukou, sněhu kolem je dost. Obecně, na skejt dobré, tvrdé, kam jde dlouho slunce, trochu měkčí a tahá to, ve stínu to jede, stopa ve stínu hodně rychlá. Připomínám: při sjezdech výrazné zpomalení při přejezdu stín - slunce, pozor na tlamu. Do pátku to bude ještě slušné. Skol!
Vloženo 7.4.2015 17:57
Dnes skate od 8 h. jak píše Janus, ale ještě jsem to prodloužil po jezdecký na Vlašák a na Jizerku a zpět po promenádě. Jezdecká ještě dobrá, až na parkoviště na Jizerce dobrý. Z parkoviště dolů po louce hooodně zafoukaný a hluboký, na promenádě to po 11 h. začalo hodně měknout a tahat za nohy. Pak byla i kasárenská už nic moc a dolů přes Rozmezí a Kristiánov hodně pomalý, jelo to jen ve stínech a stejně to už nebylo ono. Ale na tohle datum a po oblevě jsem už nečekal že se bude takhle dlouho lyžovat. Takže celkově perfektní, azůro a prázdno. Jen doplním že přes noc napadlo cca 5-7 cm nového prašanu a není to upravené!!! Klasici si to projeli a stopy byly dopoledne na pevnej asi fialovej říkal jeden pán. A na skejt to nebyl problém projet po výkendových úpravách je to pod tím tvrdé. Jinak množství sněhu je velké, všude dost i na 1.lyže bez zouvání, ale dle předpovědi se to bude hodně rychle horšit. Tak užívejte poslední sníh, a díky OPS za perfektní úpravy po celou sezónu - posílám DMS ;-)
skol
Vloženo 7.4.2015 12:34
Dnes ráno ze stadionu přes Hřebínek, Čihadla a Kasárenskou na zimní kiosek a zpátky přes Smědavu, Rozmezí a Kristiánov zpět. Na začátku to moc nejelo kvůli přemrzlému sněhu, ale pak se to zlepšilo a byly téměř ideální podmínky, sluníčko, skoro bezvětří a všude nádherně bílo, navíc prvních 20 km ani noha....
Vloženo 7.4.2015 21:24
Když jsme byli na Jizerce 20.3. za nádherného azura a teplotě kolem 10 stupňů, ani by mě nenapadlo, že ještě téměř o tři týdny později bude sněhu mnohem víc :-) Podmínky super, snih nádherný, jen sil nějak málo. Ale aspoň jsem mohla vyzkoušet nové lyže a konečně se "netrápit" na půjčených... ;-)Trasa: Jizerka parkoviště, bunkr, Jezdecká, Smědava, kiosek a zpět na Pyramidu bez jediné chybičky :-) Sezóna uzavřena... Skol
Vloženo 7.4.2015 9:50
Jizerky se mi líbí proto, že tam nenapadne pěšáky chodit po upravených tratích jako v Krkonoších, tam potkává člověk pěší idioty i na Kládovce a budou se s vámi hádat že je to tak v pořádku.
Vloženo 6.4.2015 20:05
Vyrazil jsem kolem 10. hodiny nahoru z parkoviště přes Kristiánov a Rozmezí. Lidí bylo asi i díky Velikonocím méně. Stopa pro klasiku jedna, ale krásně upraveno. Nahoře to dost foukalo, místy svítilo slunce, sněhové podmínky jsou bezesporu nejlepší za celou tuto zimní sezonu. Po 12. hodině ale začalo sněžit a pak přišla vánice, jakou jsem už dlouho nezažil. Cestou dolů to díky rychle přibývajícímu sněhu skoro nejelo a hodně se to lepilo a namrzalo. Docela dobrodružná byla i cesta dolů do Liberce autem, které v zatáčkách v té nejhustší chumelenici v horní třetině trati místy odmítalo zatáčet.
Vloženo 6.4.2015 19:09
Pravá, nefalšovaná zima. Dvě chumelenice, jaké jsem nezažil za celou letošní zimu, a to jsem byl po 28.. Tato zima však neodradila jizerského otužilce, který i dnes jel pouze v šortkách do půl těla. Klasici vymysleli super odstraňovač namrzlých podkov sněhu. Tu a tam se objevily na cestě rohožky ze smrkových větví, které výborně posloužily k sundání nalepeného sněhu. Jinak opět díky Jizerské OPS za úpravu stop. Samozřejmě DMS odešla.
Vloženo 6.4.2015 17:02
dnes kolem 15:00 zase chumelenice v Jizerkach .. snehu vsude dost .. prašánek :-)
Vloženo 6.4.2015 13:28
Konečně vypukla v Jizerkách pořádná zima :-) Dal jsem "Velikonoční padesátku" s vynecháním úseku přes Olivetskou. Tratě po celé trase parádní jak na bruslení, tak na klasiku. V rozletu mě ale občas brzdily čerstvě napadaný polystyrénový kuličky, který teda fakt neklouzaly, takže jsem si to slovy našich reprezentantů hlavně pěkně užil... Myslím že to minimálně ještě týden v pohodě půjde i když škarohlídi hlásej výrazný oteplení.
Vloženo 5.4.2015 21:48
Když jsem psala 22.3., že jsme byli na magistrále naposled a potom jsem uklidila běžky (i sjezdovky) do komory, netušila jsem, že počasí nadělí velikonoční bílou nadílku! Včera skvělá lyžovačka v Rokytnici, dnes nááádherná rodinná vyjížďka na běžkách po magistrále, start 8:30 - stadion, Nová Louka, Blaťák, zpět na Novou Louku, Černá Nisa , Promenádní, U Buku a zpět na stadion. Podmínky naprosto luxusní, spousta prašanu, čerstvě upraveno, celé dopoledne krásné počasí, teplota tak akorát kolem nuly. Kdo má zítra možnost, určitě neváhejte a jeďte se sklouznout. Krásné Velikonoce! P.S. Pro Helenu: Na Souši to bude zítra určitě taky super. Sněhu je fakt hromada a rolba tam dnes podle serveru bilestopy.cz projížděla.
Vloženo 5.4.2015 21:29
Chystám se zítra na běžky na Souš,nevíte někdo,jak to tam vypadá?
Vloženo 5.4.2015 16:02
Dnes klasika (mazáno 2 vrstvy blue extra V40 a navrh fial. HF od ski go). Trasa: Maliník, Hřebínek, Máří, před Knajpou sjezd na Mariánskohorské boudy a přes Protrženku na Kasárenskou, Knajpu, Kristiánov, Bedřichov. Cesta na Mariánky a přes Protženku neprojetá, ale stopa na klasiku byla. Máza držela výborně cca do 11:00, pak by to chtělo klistr. Na magistrále je projeta většinou jen jedna stopa na klasiku, proto prosÍm ctěte toto pravidlo:
"4. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce." Cituji z ops.
Vloženo 5.4.2015 15:47
Dnes skate : POLUBNÝ - MOŘINA - SMĚDAVA - KNEIPA - ČIHADLA - KASÁRENSKÁ - JEZDECKÁ - POLUBNÝ. Na Polubném sněhu dost, ale až k Václavíkově studánce je to horší, prakticky jenom vyjeté stopy. Nad Václavíkovou studánkou je potřeba překonat potůček (pozor ve směru od Mořiny je to v místě mírného klesání a vidět na poslední chvíli !!!). Po překonání potůčku se už nechá slušně bruslit až na Mořinu. Od Mořiny tratě upravené, sněhu všude dost, jenom na Smědavě nad parkovištěm od rolby nerovný povrch lehce vyhoblován a trochu kamínky. Stopy dnes lehce vymrzlé, jelo to z kopce víc než v předchozích dvou dnech. Kdo jede až na Jizerku, opatrně při vyhýbání. Téměř všude je od Polubného souvislá sněhová vrstva, vespod ledovatá. Pozor při vyhýbání, je to protažené až nad příkop, včera hodně aut skončilo pravými koly v příkopu. Dnes si kousek od Mořiny dva řidiči vyplňovali euroformulář - vypadalo to na zaďourek, tak opatrně !!! SKOL
Vloženo 4.4.2015 19:18
Z Václavíkovy studánky po Knížecí, soušská silnice, Kasárenská, Knajpa (zde snad 30 cm nového sněhu!), po Štolpířské Na Žďárek, zpět Na Čihadla, Rozmezí, Knajpa, Pavlova louka a zpět Na Žďárek a různě opakováno a zpět na Horní Polubný. Klasicky do 11.30 hod. skoro prašan, potom se to na sluníčku měnilo v mejdlo. Na bruslení to vypadalo super. Dobře upraveno rolbou. Pouze jedna stopa, což bylo dobré - nebyly stopy na klasiku rozbrusleny. Díky OPS za vzornou úpravu stop. V pondělí to zopakuji na bruslení
Vloženo 4.4.2015 12:07
Dnes z Bedřichova přes Hřebínek na Knajpu a zpět. Všude dostatek sněhu. Upravené tratě jak na klasiku, tak na bruslení. Na klasiku vyřízlá vždy pouze jedna stopa. Ráno pod nulou a okolo 10 hod už lehce nad. Měl jsem tam růžovej LF parafín -8 - +2°C a bylo to OK.
Vloženo 3.4.2015 21:44
Dnes skate z Jizerky : MOŘINA - SMĚDAVA - KNEIPA - TOČNA - KRISTIÁNOV - KNEIPA - KASÁRENSKÁ - KNÍŽECÍ - MOŘINA. Nástup na tratě poměrně pozdě - v 10:00 hodin. Na parkovišti jenom cca 7 aut. Na tratích luxusní manšestr - upravený prašan - sníh tupý a pomalejší. Všude na výše uvedené trase bez problému na jedničkové lyže - nikde nic neleze. Na Jizerce zpočátku sibérie - minus 3 stupně a silný vítr. Napadlého sněhu je pořádná peřina - ke tratím se člověk probíjel 50 metrů hlubokým sněhem. Již v polovině promenády se počasí proměnilo - ustal vítr a vysvitlo slunce. Než jsem dojel na Smědavu, zase se to zatáhlo. Potom chvílemi svítilo slunce, ke konci více chumelilo - nový sníh ještě více zpomaloval jízdu. BŮH ŽEHNEJ JOPS ZA ÚPRAVU TRATÍ. NA VELIKONOCE SUPROVÉ LYŽOVÁNÍ. LIDI, NEBOJTE SE TOHO A SUNDEJTE LYŽE ZNOVU Z PŮDY !!! Kdo jedete na Jizerku, tak dobré zimáky nebo řetězy, případě 4 x 4. Od Polubného souvislá vrstva sněhu, podklad je ledovatý. V koleně pod Václavíkovou studánkou jsem ve stoupání kvůli protijedoucímu zastavil a potom couval 150 metrů - nedalo se rozjet (a to mám dobré zimáky). SKOL
Vloženo 3.4.2015 16:57
Dnes po desáté okruh stadion, Nová louka, Rozmezí, Čihadla, Krásná máří, Pod sedlem Holubníku, Kristiánov, zpět na stadion. Vše krásně upravené. Aut sice hodně (asi 2/3 parkoviště), ale na tratích skoro nikdo. Máza - tuhý fialový. A neustále padal sníh. Díky Jizerské o.p.s, že takto rychle zareagovali, byla to paráda.
Vloženo 3.4.2015 13:43
Byl jsem teď v Bedřichově na stadionu s dětmi a pro lyžaře mám dobrou zprávu - úprava tratí se fakt povedla. Pěkně řízlá klasická stopa a i pro bruslaře to vypadá hezky. V okolí stadionu si dejte pozor na smíchaný sníh s trávou, ale nad stadionem už by toto mělo být v pohodě. Upraven je i závodní 5km okruh. Takže kdo váhá kam jet na běžky, Jirerská magistrála se zdá býti tou nejlepší volbou.

Jinak rozpis úpravy tratí vypadal včera odpoledne takto a dá se očekávat, že byl dodržen.

Bedřichov, stadion - Nová Louka - Kristiánov - Rozmezí - Knajpa - Kasárenská - Smědava - Knížecí - Mořina - Promenádní - Smědava - Knajpa - Čihadla - Krásná Máří - Hřebínek - Bedřichov, stadion

Bedřichov, stadion - Prezidenstká chata - Hrabětická louka (dle možností) - Hrabětice, kaplička - Josefodolská přehrada - Kristiánov - Bílé buky - Hřebínek - Olivetská - Přítok - Bedřichov, stadion.

Skútr upraví trasu Maliník - Kanál - Rudolfov, elektrárna
Vloženo 2.4.2015 22:46
V Bedrichově je tak 20-30cm nového sněhu a ve stopách tak 30cm až 50cm. Trasy nebyly upravene, je to jenom na klasiku, skejtař by se proříž tou spoustou prašanu až na asfalt. Prošláplá stopa je dole všude, nahoře údajně končí za Hřebínkem na Krásné Máři. Pluh projel po asfatlce od Maliniku až k přehradě, takže tato oblíbená počáteční trasa sjízdná s velkým rizikem (byli tam tak 3 cm).
Vloženo 1.4.2015 11:20
ahoj,dnes rano jsem vyrazil z bedrichova na hrebinek. stopa je proslapla a celkem to ujde,ale koncila tam. jeste jsem to proslapl na rozcesti u tetrevi boudy. dale stopa pokracovala smer knajpa. nejhorsi usek je mezi tocnou a krasnou mari,kde je misty pocukrovany asfalt,ale proklickovat se da bez problemu. jinak celkem huste snezilo a stopa je rychle zasypana. drzi cervenej tuhej,lidi zadny a parkoviste prazdny..idealni podminky :D
Vloženo 31.3.2015 15:23
Tak dneska pouze "běžecký" průzkum situace z Maliníku po kanále za Černou Nisu, Šámalka a po Vládní zpět. Napadlo tak 10-25 cm nového sněhu. Od Maliníku to byl déšť se sněhem, ale okolo Černý Nisy a Šámalky už regulérní zimní podmínka. Z Bedřichova někdo prošlápnul stopu na klasiku směrem na Hřebínek. I když tam bylo sněhu dost, tak na bruslení ani omylem "vlhkej hlubočák" a na klasiku jen turistika. Kdyby se to vejš (Čihadla, Jizerka) ujelo, tak asi ještě super lyžování. Ještě neházím flintu do žita :-)
Vloženo 30.3.2015 20:05
Dnes odpoledne jsem byl na Smědavě, chtěl jsem udělat kolečko přes Jizerku. Chytl jsem ale slušnou fujavici s bílou tmou, tak jsem se opravdu jen kousek projel. Napadlo 1-2 cm sněhu, místy víc, spodek změkl, dost se to bořilo a nový sníh bránil jízdě. I dolů se musí makat. Pokud ale znovu trochu přimrzne, ještě to půjde. Jinak se ale podmínky opravdu po deštích a oteplení hodně změnily. I tak to ještě zkusím...
Vloženo 29.3.2015 21:12
dnes okolo Jizerky, Promenadni a Jezdecke OK az na to pocasi stale super, jen skoda ze zacalo silneji mrholit a ze stopa na skate byla ze vcera rozjezdena a dnes malinko tvrdsi tak trochu o balanc ale jak rikam jinak OK a stalo to za to , dekuji vsem co trate upravuji moc !!! VELKE DIK !!!
Vloženo 30.3.2015 11:40
Expedice Harrachov-Orle-Jizerka-Protrženka-Josefův Důl. Harrachov už nezkoušejte, sníh žádný. Polský okruh do Orle - zbývá vrstva sněhu na horší lyže, hodně napadaného smetí, po těch bukvicích už to drhne fakt hodně :). Občas vytátá místa. Blíž k Orle sníh čistší, dá se. Kolem Jizerky OK. U Marián vytátá místa. Sjezd Mariány-Josefáč ještě jde, dole pozor, sníh končí kousek za odbočkou žluté z asfaltky. Už je holt jaro :)
Vloženo 28.3.2015 17:33
Kolečko z Jizerky, v rozsahu páteční úpravy OPSky. Jednoduše řečeno, v okolí Jizerky je to ještě parádní lyžování bez přenášení. Krásně umrzlo bylo dopoledne hlavně kolem Jizery - přemrzlý manžestr. Při návratu před polednem se od Mořiny rojily davy lyžařů a podklad byl už dost měkký. I tak ale moc příjemný svezení. Pozor na zamíchané kamínky na panelce pod Holubníkem a místy i pod kioskem ve stoupání od Smědavy na Promenádní. Jinak je to s opatrností skoro na jedničky. Díky za úpravu, JOPS!
Vloženo 28.3.2015 16:11
Tak jsem ráno sundal uklizené lyže z půdy ....Dopoledne z Pekla od Hájenky ,lyže jdou nasadit hned za chatou, prvních 200 m je dost jehličí, ale dál už docela dobré bez sundavání lyží.Upraveno tipuju v pátek nad 900 m nm to bylo docela tvrdé.Od rozcestí pod Čihadlem na Mar. boudy , Protrženou a Kasárenskou na Knajpu a Ždárek v podstatě krásné svezení, při předpovědi jaká je na Velikonoce je jistota svezení na svátky 100 %
Vloženo 28.3.2015 13:35
Dnes po 9 hod. z Mořiny, Knížecí, Smědava, Knajpa, Kůrovec, Kiosek a zpět na Mořinu. Ráno najetá stopa a frčelo to tedy parádně. Nová cesta z Promenádní přes Vlašskej hřeben byla měkčí a bořily se tam trochu hůlky. Ze Smědavy nahoru to jelo hůř a nahoře studenější sníh tak o dva stupně oproti Smědavě. Máza žlutej parafín LFW1od HWK jel dole extra super - nahoře okolo Knajpa by byl lepší tvrdší LFW2. Všude ještě většinou 20-30 cm sněhu. Počásko slabší, ale to už bych chtěl moc :-)
Vloženo 26.3.2015 1:03
Až po 15. hodině: Z Jizerky přes Vlašák a po silnici na Smědavu, Promenádní zpátky. Hlavně Promenádní už byla měkká, takže dost dřina, ale celou dobu souvislý sníh, jarní polyžování dobré. ;-)
Vloženo 25.3.2015 13:07
Dnes po 8 hod. ze Smědavy, Knajpa, okolo Vlašáku, Předěl, Písčiny, Paličník, Smědava. První polovina zmrzlá, potom už vlhčí a pomalejší. Všude sněhu dost, jen při sjezdu z Paličníku na Písčiny dvě vytátý místa v pravý části trati. Kde to bylo ve stínu tak tam to frčelo, na sluníčku to už v závěru bylo dřina. Na to že je konec března ale stále supr svezení. Vyplatí se ale vystartovat brzy ráno. Jo a pozor z Raspenavy na Hejnice je objížďka přes Nový město pod Smrkem :-(
Vloženo 24.3.2015 14:48
Protože se loučím se sezonou, chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se podílejí na úpravě tratí - Jizerské OPS, ale i bratrským Polákům, protože jsem Jizerské hory projezdil kompletně. Musím říci, že tato sezona byla docela vydařená, na minulou raději vzpomínat nemá cenu. Myslím, že jsem Jizerské OPS snad docela přispěl častým mnohahodinovým parkováním v Bedřichově. Těším se na příští sezonu :)
Vloženo 23.3.2015 22:31
Dnes podvečerní panelka ze Šámalky přes Točnu pod sedlo Holubníku a zpět, bez sjezdu na Kristl. Od Šámalky na Hřebínek sjízdné v kuse, některá místa asi ale dnes naposledy, sem tam špinavější, ale jinak v pohodě. Na Točnu v půlce kopečku přenašečka na mostku, necelých 10 m asi. Panelka až nad Kristiánov velmi dobrá až výborná, na Podkově na lati přesně 60 cm. Po sobotní úpravě stále rovné, tvrdé, stopa OK s ledem ( bruslička + soupažák), lehce rozbořené akorát na pár místech, kam zasvítí slunce. Zpátky od Hřebínku již přimrzlé, celé hezky na Standu a byl to fofr.
Vloženo 22.3.2015 21:05
V 9:00 hodin skate : MOŘINA - SMĚDAVA - KNEIPA - KASÁRENSKÁ - SMĚDAVA - PŘEDĚL - PALÍČNÍK - NA PÍSČINÁCH - MOŘINA. Počasí si s námi dnes pohrálo. Na Příchovicích jasno, v Kořenově už zataženo, na Jizerce zima jak v psírně a vítr, flákalo do ksichtu - jak v půlce ledna. Na promenádní a okolo Jizery zmrzlý manšestr, odsejpalo to. Od Smědavy na Paličník a zpět neupraveno - zmrzlé šípy. Do prudkého kopce se člověk trochu trápil, jinak bylo lepší jet soupaž ve stopě. Pěkná lyžovačka, v trojúhelníku mezi Jizerkou - Paličníkem a Žďárkem to stále nemá chybu, jediné místo, kde se přenáší, je nad chatou na Smědavě, kde se pod kopcem na Jizeru rozlézá bažina (nechá se to stále objet okolo smrku na rohu parkoviště). SKOL
Vloženo 22.3.2015 18:25
Dnes trasa Maliník-Vládní-Nová Louka-Gregorák-Za Černou Nisou a přes Vládní zpět na Maliník. Výjezd z parkoviště v 11.00, na některých stinných místech ještě poměrně zmrzlé, někde i trošku ledík, na sluníčku naopak postupně změklé, na 2 místech přenášení, ale jen kousek, na Nové Louce bez sněhu. Celkově ale super, nádherně upravené, sem tam víc jehličí. Sníh sice jarní, firnový, ale je 22. března... Horší kvalitu sněhu však plně vykompenzovalo sluníčko, modrá obloha a příjemná teplota, vítr foukal jen trochu na Nové Louce, mezi stromy to bylo v pohodě. Letos naše pravděpodobně poslední svezení v bílé stopě, takže naprosto důstojné rozloučení se zimou. A už bude jen to hnusné jaro a ještě horší léto... Nezbývá než vytáhnout inliny a do příští zimy to nějak přežít! Skol!
Vloženo 22.3.2015 17:21
Klása, z Pekla více jehličí, mimo les už supr. Od Čihadel přes Vlašák na Jizerku parádní stopa, dál až na Ždárek geniální, za Máří se už 2x přenáší, to samé na Točně, Kristiánov dole vytátý, do Rozmezí už měkká stopa, zpět do Pekla to pořád celkem jelo. Za tohle je DMS jistá, díky OPS za parádní jarní běžkování.
Vloženo 22.3.2015 13:43
Bedřichov - Rozmezí - Kasárenská - Promenádní - Mořina - Knížecí - Kasárenská - Krásná Máří - Bedřichov. Přenáší se nad Bedřichovem, u Nové Louky, u Blaťáku, na Kristiánově, mezi Máří a Točnou. Podmínky nad Kristiánovem a mezi Smědavou a JIzerkou perfektní, kolem Bedřichova se pomalu končí...
Vloženo 22.3.2015 12:26
Kolečko z Mariánské na Jizerku přes Protrženku, Smědavu a Kneipu. Po upravených úsecích to bylo celou dobu po ledovém manžestru, takže příjemné, jen sem tam s jehličím. Kolem Jizerky bylo ale dost nevlídno, mráz a vyloženě zimní počasí, proto podklad vydržel pevný celou dobu. Na skate ideální podmínky bez náznaku vytátých míst (v okolí Jizerky!).
Vloženo 23.3.2015 10:43
Zdar lyžařům, já už jsem zimu po sobotním výjezdu ukončil, ale všem ostatním magistrálu doporučuju. Mezi Novou loukou a Jizerkou na hlavních tazích nepoznáte, že v nížině je přes 10 stupňů - nádherně upravené, tvrdé, jasně že to po cca 10-té měkne, ale pořád to pěkně odjíždí. Jednoznačně preferujte skate - nevím, jestli ve stopách něco drží (led, resp. rozježděné). Velké díky Jizerské OPS, pro jejich práci nemám slov...užijte si závěr zimy.
Vloženo 21.3.2015 20:58
Projeta trasa Bedřichovské 30 komplet, start v 10:00, kolem přehrady to kupodivu šlo, před Kristiánovem 2x přenášení, 1x u Divé Máří a pak před Hřebínkem, přes Olivetskou horu OK, ale podíl sněhu a jehličí je místy 1:1.
Vloženo 21.3.2015 20:28
Ze Souše v 8.30 hod po silnici krásně upraveno, směr Knejpa v pohodě, ale jak se sjelo směrem k Bedřichovu, tak tam už to bylo měkké a u Sv.Máří jsem musel jednou kousíček přenášet. Odpoledne už hodně měkké.
Vloženo 21.3.2015 19:43
Za dnešek projetá oblast kolem Jizerky, Paličníku a Protrženky. S výjimkou rozbahněného místa přímo u Smědavy se v téhle oblasti přenášet nemusí nikde a zatím to vypadá, že by to ještě nějaký den mělo vydržet. Do cca. 10:00 to bylo parádní svezení na rychlém umrzlém manžestru, pak to na slunci změklo. Ve stínu byl ale i odpoledne stále pevný a rychlý sníh. Celkově parádní lyování na skvěle upravené magistrále. Opět díky, JOPS!.
Vloženo 21.3.2015 19:21
Nebudu jmenovat konkretni mista. Vsude je to podobny a da se to shrnout priblizne v rozmezi nadmorsky vysky: 1000+m: vsude snih, 900-1000 m: temer vsude snih, mistama hodne spinavej a mokrej,
Vloženo 21.3.2015 19:16
Pro Daniela ,rano sem jel z Maliniku smer Nova louka,od vladni sem jel za prehradu, upraveno pouze v jednom miste asi 20 m prenaseni.jinak bez problemu.situace se vsak bude rychle menit vzhledem k pocasi.uzijte si jarni lyzovani .skol
Vloženo 21.3.2015 18:51
7:30 Plán jet z Hrabětic od kapličky, ale tam už to fakt nejde!!! Takže skate až od odbočky na Jabloneckou chatu směr Prezidentská- super, před odbočka na Pětku- tam peklo, jehličí= brzda :D Pak K Buku- Nová Louka, Gregorák, Hřebínek- bez problémů, občas led, ale dlouho už to asi nevydrží a budou odtátá místa. Pak na Točnu- tam už bez sněhu obvyklé místo nad propustí v půli kopce. Kristiánon- extáze, nikde nikdo, upraveno, umrzlo, jelo to samo a dolů ještě víc :) Pak zpět k Josefodolské- celá hráz už je bez sněhu a zpět na Jabloneckou. Pěkné, asi fakt poslední svezení. V zastíněných místech a nahoře to je pořád paráda!
Vloženo 21.3.2015 16:33
Dnes v 8:30 z Bedřichova suprově urolbováno, přes Hřebínek na Knejpu a přes Kristiánov a Novou Louku zpátky na stadion. Asi 5 krát přenášení přes beton, ale někde zase uplná bomba :)
Vloženo 21.3.2015 16:33
Jel jste prosím někdo z Maliníku na Novou Louku? Jak to tam vypadalo? Chtěli bychom tam jet zítra, díky předem za zprávy.
Vloženo 21.3.2015 12:17
Dnes ze Smědavy okolo Vlašáku, Předěl, Paličník... Upravený tratě, slunce, čistej sníh - senzace :-)
Vloženo 20.3.2015 16:47
V 9:00 skate : MOŘINA - SMĚDAVA - KNEIPA - ŽĎÁREK (zde otočka) - NAD ČERNÝM POTOKEM (zde doleva po zelené) - PRAMENIŠTĚ BÍLÉHO POTOKA - KNEIPA - KASÁRENSKÁ - SMĚDAVA - PŘEDĚL - PALIČNÍK - NA PÍSČINÁCH - TIŠINA (zde otočka) - MOŘINA. Ideální počasí, tratě tentokrát neupravené - než sníh trochu roztál, kotníky dostaly zabrat. Kde nejezdí rolba (okolo prameniště Bílého potoka), jelo se poměrně dobře a na zmrzlé a pomalu měknoucí krustě šlo bruslit, a ty panoramata na Bílý Potok a Hejnice. Pod Smrkem končí souvislá vrstva sněhu u dolního rozcestí Nebeského žebříku, dále už to na asfaltce rychle odtává, v lese jsou větvičky, bukvice a listí. Přesto jsem to s dvojím přenášením dojel až na Tišinu (rozcestí na Smrk), dále směrem na Hubertku už to vypadalo špatně. Poměrně rychle to odtává také na jižní straně Klínového vrchu (výstup na Paličník). SUPER JARNÍ LYŽOVAČKA, DOUFÁM ŽE NE POSLEDNÍ. SKOL.
Vloženo 20.3.2015 12:12
Ahoj - dopoledne jsem projel z Bedřichova, Hřebínek, Knajpa, Kůrovec, okolo Vlašskýho hřebene,Smědava, Knajpa a přes Čihadla zase zpět. Nikde jsem zatím nepřenášel, vytátá místa se dala s opatrností ještě objet. Ráno to bylo umrzlý a měknout to začalo až po půl desátý a to ještě jen někde. Kde už to bylo fakt vlhký, tak od Gregoráče do Bedřichova. Nejpěknější úsek na bruslení byl od Smědavy na Knajpu. Na klasiku pak od Knajpy na Jizerku dál na Smědavu.
Vloženo 20.3.2015 11:09
Ahoj, prosím o informaci o sjízdnosti trasy na klasiku: Bedrichov-Nova Louka-Kristianov-Knajpa-Hrebinek-Nova Louka. Je nutne nekde prenaset? Moc děkuju.
Vloženo 20.3.2015 10:22
Ahoj všichni, nevíte někdo jak to vypadá od Souše směr Smědava na skate? Díky za info.
Vloženo 20.3.2015 9:37
Zdravím a prosím o radu, v jakém stavu je prosím trasa z Maliníku přes Vládní na Novou Louku? Bude ještě zítra tj. 21.3. ve sjízdném stavu? Díky moc za jakoukoliv informaci.
Vloženo 20.3.2015 8:37
Poslední zimní den, po ráno po 6 pěkné svezení. Línej mazat klistry, volil jsem skate. Ze Šámalky, velkej okruh přes Smědavu. Bylo to hodně zmrzlé, někde lepší na skate (Kristiánov-Rozmezí, prudká ze Smědavy na Kneipu) jinde zase na klásu (celý úsek Kneipa-Točna). Přenášel jsem pod Novou loukou a u Blaťáku, všude jinde to šlo projet. Po víkendu se bude přenášet i z Točny na Hřebínek a nejspíš i 200m před směrem na Máří).Skol
Vloženo 19.3.2015 19:06
čtvrtek odpoledne. skejt. Velký okruh z Bedřichova, přes Hřebínek. Be-Buk - několik vytátých míst: pozor při sjezdu směr Be - přes celou cestu! Buk - NL - Gregor, šlo to, ani se to moc nebořilo, dál na Hřebínek slušný, od Hřebínku nahoru dobrý, jedno vytáté místo, pozor při sjezdu, nad flekem je led. od točny dál dobré, dvě vytátá místa, lze objet. od Krásné Máří celá štolpišská parádní, tvrdá rychlá, stopa vymrzlá, krásně šlo na soupaž. Kopec na Žďárek tvrdý rychlý, dál pořád hodně pěkné, většinou tvrdé, jen občas trochu vyměklého. nejhorší úsek Čihadla rozmezí, to se fakt bořilo. Z Rozmezka dolů to jelo slušně, bezpečně, kolem Jagerova kříže hodně jehličí. Na Kristiánově dva holé fleky, u Blaťáku na hrázi flek, před Novou louku velký flek - nutno přenést. Pokud Jopska na víkend na víkend upraví a na sobotu ráno přimrzne, bude to rychlé a lákavé!! Jopsko - díky kluci, děláte to parádně!!
Vloženo 19.3.2015 12:26
Pod názor Pavla se můžu podepsat a hlavně bych chtěl vyzdvihnout práci JOPS, které patří velké díky za skvělé podmínky pro jarní lyžování!
Zároveň bych se chtěl drze přimluvit za úpravu na páteční ráno :-)
Vloženo 19.3.2015 9:45
To čihoun - jestli si chceš zajezdit, tak bych se držel "hlavních" tras, který se ještě rolbujou. Jestli chceš "aplikovat" turistiku, tak to po J30 předpokládám ještě projet půjde. Záleží hodně taky na tom v kolik vyrazíš - podle hesla "ranní ptáče..."
Vloženo 19.3.2015 9:41
Tak dnes byl najetej velkej okruh. Až na úseky Točna - křižovatka Pod ptačíma kupama a Blatný rybník - Šámalka, kde je pár vytátejch míst, to bylo OK. Díky OPS za projetí. Již menší díky ovšem "bruslaři" co jel hned za rolbou z Kristiánova na Rozmezí /Knajpu/ a rozvoral čerstvě najetou ještě nevymrzlou stopu a to i klasikům!!! Chtěl bych tedy upozornit, že na bruslení se již tradičně používá ten prostor cca 1,8 m mezi stopama na klasiku... Vyjížděl jsem z Bedřichova cca 6:45 hod. a teploměr ukazoval -3°C. Pří návratu před osmou už bylo 0°C, ale tratě pořád vymrzlé a tvrdé. Počítal jsem s tím, že po 7 hod. jak se do toho opře slunce to začne měknout a podle toho jsem měl namazáno, ale nebylo tomu tak, byla pořád docela kosa. Nečistot podstatně míň než bylo v úterý. Takže parádní svezení. Doufám že to ještě chvíli vydrží.
Vloženo 19.3.2015 9:05
Mám dotaz na zkušenější: Bude v sobotu 21.3. ještě komplet sjízdná trasa Bedřichovské 30 na bruslení? Včetně úseku kolem přehrady a přes Olivetskou horu? Předem díky za každou zprávu.
Vloženo 18.3.2015 19:02
na jedničkové lyže to je, jen je pár míst kde dát pozor - u točny, Kristiánov, u Blaťáku, u nové louky a možná ještě někde. Ale jinak výška pokrývky ještě dostatečná. Já mám "štěstí" že jsem si vloni udělal z jedniček dvojky a nové jedničky ještě nemám :) čekám na slevy nebo zajímavou nabídku. Užívejte poslední lyžovačky, zítra a v pátek to bude ráno super.
skol
Vloženo 18.3.2015 18:23
Dnes 4:00 Maliník-Hřebínek-Knajpa-Točna-Kristiánov-Maliník jel jsem skate,vše umrzlé a upravené jelo to jako čert,bohužel při těchto teplotách to vidím max. do konce příštího týdne už dnes místy asfalt.Já letos končím ve sklepě na mě už smutně čeká kolo,tímto zdravím všechny slušné běžkaře mějte se o.k.
Vloženo 18.3.2015 12:38
6:30 Jizerka - Smědava - Knajpa - U Žďárku a zpět. Stopa na klasiku vyvolávala bouři nadšení jen místy, ale manšestr na bruslení byl dokonalý v celé délce a bez jehličí. Presto, že od 6:30 pražilo slunce, do 9 vydržel příjemně zmrzlý. Byla to nádhera.
Vloženo 18.3.2015 12:37
Ráno 7:20 Nová Louka - Čihadla a zpět, v lese super na sluníčku už to začíná po 8:30 měknout. Zatím vše sjízdné na nové lyže, ale pod Ptačíma kupama a pár míst na sluníčku směr Kársná Máří už asi dlouho nevydrží.
Vloženo 18.3.2015 10:52
Dnes 7:15 Malinik - Vladní - Pod Olivetskou - Zavory - Stammeluv kriz - Prehrada - Malinik
bylo to zmrzly, upraveny, stopa jela nadherne. pri navratu (8:30) uz to zaclo trochu povolovat.
Na spouste mist kopy jehlici, ktery zbrzduje, nastesti je to vsude videt uz z dalky. Pres hraz uz se jet neda, od Stammelaku ale zase poho.
Krasny jarni svezeni!
Vloženo 18.3.2015 11:08
Ahoj, na jaké je to lyže v okolí (Smědava, Jizerka, Hřebínek) ? je to ještě na ,,jedničkové,, nebo na kameňačky? Díky
Vloženo 18.3.2015 0:00
Právě jsem se vrátil z Jizerek. Nová Louka , Máří, Knejpa, Kůrovec, zpátky na knajpu, rozmezí, Nová Louka. Projela rolba, přimrzlo, až to chrastělo - to ten manšestr. Frčí to jak sviňa. Jehličí zaoráno, super, kdo vyjede před rozbřeskem, nebude litovat.
Vloženo 17.3.2015 19:14
Dnes odpoledne z Bedřichova přes Hřebínek na Knajpu a zpět. Na tratích jehličí, špína, větvičky, šiška sem, šiška tam... Postupně čím dál od Bedřichova tím lepší, když to "přetlačíte" za Gregoráč, tak už to jde. Od Tetřevek na Knajpu pak nejlepší, ale i tam to bylo vlhký. (Na Bedřichově bylo +12°C.) Mázu jsem moc neřešil a jednoznačně to je na kameňačky, ani ne tak kvůli kamínkům - to je ok, jako spíš kvůli nečistotám a větvičkám. Jak zašlo slunce, tak to odspodu tuhlo a zrychlovalo se to, takže i to jehličí docela nakonec jelo :-)
Vloženo 17.3.2015 10:53
Bedřichov Nová louka Kristiánov Čihadla Hřebínek Bedřichov
Bruslení, výjezd cca 17:45, 5C na parkovišti...Na Novou Louku postupně z měkkého sněhu s jehličím změna na trochu tvrdší povrch s jehličím...ale prakticky až k posledním 800m před Rozmezím opravdu hodně jehličí, chvílema už to nejelo skoro vůbec... odměnou pak ale bylo krásný svezení na tvrdým a většinou čistým podkladu od rozmezí až nad Hřebínek... od Hřebínku do Bedřichova zase měkké a více jehličí... Stopa místy umydlená a rychlá, místy ztrácející se...Přesto celkově paráda...
Vloženo 17.3.2015 0:06
to rh, jj, kdo maže, ten jede :-)
Vloženo 16.3.2015 19:20
To je mazec .. zensky si tu jezdej na drahejch vxkach :-)
Vloženo 15.3.2015 19:46
Trasa z Bedřichova přes Hřebínek původně plánováno ke Knajpě. Na zažehlené modré gumě + swix VX53 se dalo jen ke Žďárku. Nahoře je prašan a tato máza s prašanem dohromady nejde. Takže jsme se vrátili a jeli dvakrát spojku mezi Hřebínkem a Kristiánovem a zpět přes Hřebínek do B. S touto mázou to bylo super svezení, v poledne už pomalejší, ale i tak na polovinu března paráda.
Vloženo 15.3.2015 19:16
Smědava - Předěl neprojeto, pouze od běžkařů. Ráno v 8 hod. čerstvě projetá stopa a umrzlá zrcátka po páteřní magistrále.
Vloženo 15.3.2015 17:20
To Karel. Byl jsem,ale udělal jsem chybu. Měl jsem zelenou gumu a na to Swix red silver. Po Smědavu O.K. Pak se začalo lepit. Přidal jsem Swix blue extra.Protože stále padal prašan a moc to nešlo,na Knajpě jsem to všechno smyl a zbytek jsem odjel na holých lyžích. Máknul jsem si,ale z kopce a po rovinkách to byl fofr. Zdarec
Vloženo 15.3.2015 16:17
Garry, nikdo ti neporadil. Takže byl jsi na klasice Mořina-Smědava-Knajpa-Předěl-Mořina a když ano, jaký byl sníh, co jsi mazal a s jakým výsledkem? Zítra se chystám já. Díky za zprávu.
Vloženo 14.3.2015 17:10
Zítra klasika Mořina-Smědava-Knajpa-Předěl-Mořina. Prosím co máznout.Nevím jaké jsou podmínky.Díky za radu.
Vloženo 14.3.2015 11:55
Dnes ráno klasicky z Maliníku. Cca 5-10 cm nového sněhu. Za Černou Nisou jsem si projížděl stopu!!! Přes Olivetskou a Hřebínek-Gregoráč taky bída. Co jsem viděl tak na bruslení dost "hlubočák"... Měl jsem namazáno Rode -2 - 0 C a smekalo to kvůli ledu ve stopě. Takže přes to klistr mix universál a fialovej. Ze začátku to bylo OK a pak to zase namrzalo... Kdybych to přemáznul tuhým, tak od Černý Nisy ke Gregoráči smekám. No zkrátka krása nesmírná.
Vloženo 13.3.2015 14:14
Dnes dopoledne v podstatě po trase J50 bruslením. Teplota lehce nad nulou, jelo to všude super. Máza LFW2 od HWK. Upraven malý okruh, ale i ostatní trasy byly v pohodě. Zpět do Bedřichova pak už vlhčí sníh cca od Šámalky.
Vloženo 13.3.2015 6:49
skate- Jizerka-pod Smrk-Paličník-Smědava-Knajpa-Jizerka
vyrážel jsem odpoledne v 16:00, teplota -2°, podklad tvrdý (ujetý den předem od rolby), jasně znatelný starý manžestr (ne kolem Paličníku), poprášeno čerstvým sněhem. Zatím nikde kamínky, jen občas jehličí. Perfektní odraz, perfektní skluz, podklad LF4 na to HF8 (37 km = 2:10 hod.). Mňam
Vloženo 12.3.2015 11:16
Dnes opět velký okruh z Bedřichova - bruslením.
Dole cca 1 cm nového vlhčího, tedy i pomalejšího sněhu a od Točny/Kristiánova vejš zmrzlá sůl, takže tam to jede podstatně lépe. Počásko - pod mrakem a místy z toho padala krupice. Nahoře mlha. Tratě sice bez manžestru, ale stále tvrdý až tedy na začátek: Stadion - buk, tam to bylo rozvoraný. Na klasiku stopy taky obstojný, čím dál od Béďova, tím lepší stopa (dole mi to přišlo spíš mejdlo, vejš pak firn) - co jsem viděl tak bez ledů. Teplota ráno okolo nuly.
Vloženo 11.3.2015 10:23
Dnes skate malinik-vladni-olivetska nahoru a dolu-zavory-pres hraz zpet na malinik.
Nadherny svezeni, nula lidi. Tvrdej povrch, na olivetskou mekci, ale jelo to. Od stammelova krize pres hraz pesky-tam uz se to neda, je to jen led a jehlici. Jinak parada.
Vloženo 10.3.2015 19:38
Dnes skate z Mořiny přes Smědavu na Paličník, zpátky přes Písčiny. Super počasí, lidí minimum a tratě všude sjízdné, nikde zatím nic neleze (ojediněle psí hovno - kdo si nedá pozor, maže hnědej). Vyjížděli jsme vyjímečně pozdě - do stopy okolo 12:00 hodin. Čekal jsem břéču, ale dobré - na sluníčku lehce roztopené a pomalejší, ve stínu zmrzlé, rychlé, ale ustřeluje. Při výjezdu na slunce to chce čekat zpomalení, nebo sebou člověk flákne. Snad ještě napadne, ať si zajezdíme. SKOL.
Vloženo 10.3.2015 18:00
dnes 3:40 Maliník- Hřebínek-Máří-Knajpa-Peklo-Mar.boudy-Protržená-Kasárenská-Knajpa-Máří-Hřebínek-Maliník, jel jsem skate vše umrzlé jelo to jako čert,namazáno modrý parafín,potkal jsem 3 lidi super svezení.
Vloženo 10.3.2015 9:57
Dnes brzy ráno z Béďova velký okruh - bruslením. V 6:30 hod. teploměr ukazoval -4°C. Supr tvrdá a rychlá trať. Vypadá to že ani včerejší odpolední "tropy" tomu nijak neuškodily. Přes Kristiánov a Rozmezí najetej čerstvej manžestr a přes Krásnou Máří pravděpodobně den starej, ale trať zcela v pohodě. Jelo to všude parádně a skoro jsem se ani nezapotil :-)
Vloženo 9.3.2015 18:48
Bedřichov, Nová Louka, Hřebínek, Bílé buky k měřící tyčce a zpět, skejt. Je tam 65 cm, Bílé buky tvrdé, stopa tvrdá, hodně rychlá, krásně na soupaž. Kam nemůže moc slunce, je to příjemně tvrdé, jen občas na sluníčku kousek měkčího sněhu. Ale obecně krásné jarní ježdění.
Vloženo 8.3.2015 23:39
vaclav: důležité je dát nejdřív tenkou vrstvu tzv. gumy, což je podkladový klistr přímo k tomu určený nebo se používá univerzální např. 0 st.C až -15 st.C(ideálně zažehlit). Např. Swix KX20 Base nebo KX30. Na to pak klistr dle teploty, případně typu sněhu.
Vloženo 8.3.2015 19:28
Pavel:a od Skiva asi ne co?tím jsem mazal a vydržel asi 200m....no mám se co učit
Vloženo 8.3.2015 18:33
vaclav: klistry
Vloženo 8.3.2015 18:11
Brzo dopoledne Maliník za přehradou Oliverská Bílá Kuchyně Hřebínek Uhlířská Štěrková a přes Vládní zpět na Maliník....počasí luxusní...stopa ledová....klasici prosím čím mazat na takovou stopu?děkuji za radu
Vloženo 7.3.2015 15:25
Pavle díky.
Vloženo 7.3.2015 15:04
Ahoj - podle mě čím dřív vyrazíte tím líp. Dnes jsme byli v Jakuszycích a po 11 hod. už výrazně vlhká a pomalá trať. Kolem 10 hod. to ještě bylo ok. Manželka měla jako základ tuhý sádlo a smekalo jí to, takže domazávala žlutý klistr Toko. Jinak musím Poláky pochválit za super upravený tratě a přívětivé ceny parkovného.
Vloženo 7.3.2015 14:25
ZDRAVÍM , ZÍTRA SE CHYSTÁM S RODINOU NA MOŘINU A NEVÍM JAKOU MÁZU PŘIPRAVIT. PŘIPADL TAM SNÍH? DĚKUJI ZA INFO. SKOL.
Vloženo 7.3.2015 8:15
Na Královku na čerstvém sněhu. Přes Hrabětickou louku super. U Kapličky začalo mrholit a mrholilo až do Jablonce. Od Jindřichova je už měkký sníh. Nejsem žádný odborník, v mazání tápu. Mazali jsme fialový a pak to přemázli červeným.
Vloženo 6.3.2015 19:44
Ahojky, napisete neco blizsiho o dnesnim pocasi v bedrichove a okoli? Predem diky
Vloženo 6.3.2015 19:09
Jedním slovem....SUPER!!!!dopoledne z Polubného Jezdecká,Knížecí,Smědava,Promenádní zpět na Polubný....asi poslední zimní svezení....ale ani to jarní nebude špatné
Vloženo 6.3.2015 19:06
Jsem také ze staré školy, a tak jen klasika. Vyrazila jsem dnes v poledne s návratem v půl třetí. Už v této době to bylo dole na klistr, nahoře by ale lepil, tam to bylo na sádlo o.k. Takže bez klistrů, jen se sádlem cesta zpět od Knajpy přes Hřebínek do Bedřichova už jen soupaž.
Mrholilo, při cestě zpět od Hřebínku už pršelo, sníh byl hodně mokrý, na sádlo už ani ťuk.
Vloženo 6.3.2015 18:36
Jsem ze starý školy, takže mám rád pouze klasiku. Dnes byly ideální podmínky pro mý nanogripy. Dole to krásně stoupalo, jenom úplně nahoře se to trochu lepilo. Stopy i podmínky byly velmi dobré. Pro mě osobně nejlepší svezení za celou zimu. Škoda odpoledního mrholení. Takže co se týče mázy, neporadím., když jezdím nasucho. Tedy trochu namazáno po těch 40 km mám, ale nedobrovolně - to, co jsem nachytal cestou ze stopy.
Vloženo 6.3.2015 18:28
Dnes odpoledne velký okruh z Bedřichova - bruslení. V Bedřichově mrholilo, takže vlhký sníh a čím se jede dál, tak menší vlhkost. Ve stopě na klasiku oproti týdnu spíše vlhká místa než led (tj. asi spíš na nějaký sádlo kolem nuly). Jelo to průměrně, sjezd z Rozmezí výrazně rychlejší ve stopě než mimo. Máza mix. růžovýho a žlutýho LF parafínu a hrubá struktura kvůli vlhkosti dole, ale nevím jestli to mělo nějakej extra vliv. Nejlíp to ovšem jelo na staďáku kde to promixovala rolba :-)
Vloženo 6.3.2015 17:41
Dopoledne okruh (skate) Malinik - Hrebinek - Mari - Cihadla a pres Novou louku zpet. Vrsek od Tocny moc pekne svezeni, spodni casti horsi, ale dalo se. Cerveny swix LF a jelo to dobre. Odpoledne vsak mrholilo, takze to bude zitra asi trochu jine - hlavne vice lidi, takze vetsi oraniste.
Vloženo 6.3.2015 17:24
Honza: o sobotě a klistru jsem nic nepsal... :-) V sobotu bych s tím klistrem byl ještě opatrný - namazal bych tuhý a klistr bych si vzal s sebou.
Vloženo 6.3.2015 15:06
Takže dám na tvoji radu a na klistr základ - gumu namažu tuhé a snad to zítra ráno pojede...
Vloženo 6.3.2015 14:41
První cena mě těší - už dlouho jsem nic nevyhrál... :-) Tipuji, že od neděle to bude zase na klistr, pokud ještě zázračně nenasněží...
Vloženo 6.3.2015 13:03
Díky Pavle. Vyhráváš první cenu.
Vloženo 6.3.2015 12:51
Dnes dopoledne z Bedřichova, na Knajpu, Hřebínek a přes Olivetskou zpátky. Parafín: žlutý Maplus LF -1 -5, stoupák modré Toko -2 -6 a na to fialový Maplus 0 -3. Nahoře na rovinkách od Čihadel na Krásnou Máří byl ten fialový zbytečný a lyže byly tupější, v nižších polohách se však hodil - modrý extráč by ale určitě stačil. Při návratu kolem poledne to bylo ovšem už na sádlo.
Vloženo 6.3.2015 7:48
Zatím nikdo nevyhrál.
Vloženo 6.3.2015 12:37
Ahoj, ve ctvrtek dopoledne jsem jel klasikou trasu Polubný-Smědava-sedlo Jizery-Knajpa a zpět na Polubný.
Poránu téměř prázdné hory, stopa zasněžená. Namazáno jen fialovým Swixem - sníh se trochu (víc) lepil, ale zase ve stoupání na sedlo Jizery to nepodkluzovalo.
Vloženo 5.3.2015 22:23
Co jste kdo mazal na skate? Byl jsem navečer a nic moc. Nahoře (Smědava, Jizerka) rozježděný cca 5cm sníh. Dole (Nová Louka) přemrzlo.
Vloženo 5.3.2015 22:06
Vyhlašuji soutěž. Vyhraje ten, kdo napíše co mazal na klasiku - odraz a s jakým úspěchem. Přes několik předcházejících dotazů zatím nikdo nic nenapsal.
Vloženo 5.3.2015 16:57
Pro Milda: dnes připadly 2 cm, včera též, předevčírem 3 cm sněhu.
Vloženo 5.3.2015 15:37
Nevite jak to vypada z tratema,kolik snehu pripadlo?je to stale na klister,nebo uz tuhej to bere? poradte co kdo mazete.... at jsem na vikend pripraven.
Vloženo 5.3.2015 13:54
Nemáte někdo informaci zda lze sjet do Rudolfova k elektrárně dík
Vloženo 5.3.2015 5:43
dnes ráno v 5:00 Maliník -1,5 stupnů a strašná chumelenice ujel jsem cca 300 metrů a musel se vrátit nebylo vidět na krok
Vloženo 5.3.2015 9:00
Včera z Béďova velký okruh klasicky. Stopa upravená rolbou. Cca po Blatný rybníky a pak zpět z Hřebínku stopa slabší /nahrnutý sníh od bruslařů a z Hřebínku mělký a už rozježdění/, ale dál to bylo vyříznutý pěkně. Ve stopě většinou led a postupně jak se člověk dostal dál tak už i bez ledu. Čili čím dál se dostanete tím lepší lyžovačka. Mazal jsem klistry modrej + na to univerzál a přetřel jsem to Rode -1 - -3°C aby to nenamrzalo což nebylo tedy úplně tutový. Na rozmezí bylo lepší si místama vyskočit mimo stopu, pak už to šlo např. okolo Žďárku a Máří tam to jelo supr. Dnes do toho asi zase napadlo - dole v LBC to byly cca 2 cm vaty.
Jo a ještě k lyžím - nevidím že by tady někdo řešil značky lyží. Co se týká mázy, tak jen uvítám když někdo napíše co mu zrovna jelo a co ne, protože většinou mám naparafínováno předem a na klasiku už jen domazávám než vyjedu nahoru a občas je teda problém to odhadnout. Na druhou stranu lidi mají různou škálu představ co znamená "že to jelo"...
K těm dětem - Artistky proč ne, taky jsme na něčem takovým začínali a tohle není žádnej problém. Spíš často vidím že děcka nemají dobře namazáno /nebo vůbec/ takže se na tom nesklouznou a neumí se z toho odrazit a pak je to pro ně trápení, protože sílu v rukách ještě nemaj, rodič na ně řve, dítě bulí... no tragédie. Např. na sjezdovkách existujou dětský školky, kde se dítě naučí základy a takovej půlden by byl myslím i víc než užitečnej pro běžkaře začátečníka. Samozřejmě dá se to odpochodovat, ale když se na tom umí člověk sklouznout tak to je nádhera a trochu jinej sport. Však jste viděli o víkendu Bauera jak mu to šlo :-)
Vloženo 4.3.2015 23:18
V pondělí přimrzlé a rychlé, dnes se slabou vrstvou nového sněhu trochu pomalejší, ale jinak pořád skvělé! Jsem vděčný za každé svezení, ať už to lítá zadarmo anebo se nadřu. Mazání neřeším, střídám, co jde - klasika, bruslení. Nejradši mám výjezd v pozdní odpoledne s návratem se soumrakem až po něm - z línýho to fiští a teď se chystá ouplněk, tak ani světlušku na čelo nepotřebuješ. Paráda. Má se oteplit, tak rychle do stopy!
Vloženo 4.3.2015 21:46
Ondrovi,žádný příspěvek v tom duchu o zločinu jsem necetl,trochu přehnané,je důležité s kým a jak než na čem,hlavně radost a pohoda,kluci měli radost,znám to,jen si to uzijte,na snobaky nedejte.
Vloženo 4.3.2015 20:27
Maliník Závory Oliverská B.Kuchyně Hřebínek Gregorův kříž Štěrková Vládní Maliník....čerstvý sníh,stopa od běžkařů....děkuju za super pomoc na Hřebínku(svíčkové mazání)...pomohlo to a bylo po trápení....DĚKUJI
Vloženo 4.3.2015 20:21
Dnes dobré podmínky - přes noc mírně napadlo (2-3cm), dost aby překrylo starý sníh. Celý den mírně pod nulou, nic netálo. S dvěma syny (7 a 5 let) jsme si to náramně užili. Ovšem na lyžích Artis a namazáno obyčejným fialovým Skivem - čímž jsem dle některých přispěvatelů spáchal na dětech strašný zločin, protože bez značkových lyží namazaných ve značkovém servisu značkovými vosky nesmí děti na lyže;-)
Vloženo 4.3.2015 9:23
@ Pavel: to jsi mě pobavil, já a dát Hřebínek do 20 minut? jsem jiná výkonostní (a váhová) kategorie ;-)
hele, skejty jsem vytáhl poprvý po 2 letech - jezdím klasiku a včera jsem se tak trochu obával stopy, tak jsem popadl skejty - i s tím co jsem tam kdysi namazal
na to, že dole bylo večer ještě +6 a v Béďově +1 tak stopa fakt překvapivě tvrdá a rychlá - sorry, v´íc ti to nepřiblížím
vyraž, bude to dobrý, podmínky se stejně mezitím změnily - už večer tam lehce poletoval sníh.....
Vloženo 4.3.2015 19:50
presne jak pise pavel .. to je ono ze ne kazdy ma jiny pocit ze mu jedou a nejedou lyze :-) nekomu se zda ze jedou a jede 2x dele nez druhy kterymu to zrovna nejede .. vcera s pluskama drina na skate .. hreben jezdim kousek nad 20min
Vloženo 4.3.2015 14:16
ad jerdan: každý den se synem se počítá a den kdy promažeš si budeš pamatovat déle, než když ti máza sedne. Jinak pro laiky doporučuji lyže Peltonen nanogrip facile - nemažou se a jezdí od -20 do + 10, fakt stoupají na každém povrchu (narozdíl od šupin) k tomu je potřeba koupit no- wax spray - kterým nastříkáš skluznici když je čerstvý sníh kolem nuly ( neuděláš chybu když to nastříkáš a kolem nuly není ) občas je nutno smýt nachytané klistry ze stopy smývačem. navíc komoru vůbec neřešíš takže lyže co jsem koupil manželce 50 kg si klidně vezmu i já 80 kg. V období , kdy dole je to na klistr a nahoře na tuhé a navíc padá jehličí - absolutní špica - jede to sice trochu pomaleji, ale teď neradím závodníkům. Pro někoho kdo nerad smeká, nerad maže nemá čas nad tím přenmýšlet a rozhoduje se na poslední chvíli navíc má obavu, že se mu to příliš rozjede z kopce a nemá stabilní váhu a nenávidí lyže od klistrů a jehličí - ideál ( cena cca 3000 Kč + vázání ) vydrží na 4000 km, prvních 50km se musí zajet, to fakt nejedou, jedná s takové učesání skluznice, doporučuji zajíždě na ledu nebo na tvrdém podkladu co nejtěžším člověkem , na čerstvém sněhu to moc nejde (to zajetí). :-)
Z vlastní zkušenosti: má je moje žena, a když jsme byli na horách s přáteli, tak jsem vezl na chalupu 6 párů. Nyní na nich jezdí už tři roky a stále super. Místo jarního klistrování v jehličí si je beru i já a nelepím.
Vloženo 4.3.2015 13:34
Žádný Béďov nebo Jizerka, ale magistrála taky, a cesty, kam se davy nehrnou. Nádhera v čerstvém prašánku při úplňku.
Vloženo 4.3.2015 8:39
To Pajson: a co jsi tam měl namazaný, že ti to jelo v pohodě a jaký lyže /pluska nebo prašanky/? A znamená to tedy, že jsi jel Bedřichov - Hřebínek cca pod 18-20 min. abych měl nějaký srovnání co znamená poměrně rychlá stopa?
Vloženo 3.3.2015 23:04
dnes po 20:00 skate z Bedřichova na Hřebínek - bylo lehce nad nulou, ale stopa naprosto v pohodě - tvrdá a poměrně rychlá. Stopa na klasiku co jsem v té tmě viděl taky celkem ušla...
Vloženo 3.3.2015 22:29
Díky Vám oběma, pánové.
Vloženo 3.3.2015 22:14
jerdan: osobně bych vám to nedoporučil, možná jen jezdit na stadionu.
Vloženo 3.3.2015 21:10
to Pavel. Díky moc. Na to jsem si přesně pomýšlel, nechat si to na místě namazat od někoho, kdo tomu rozumí. Jen, myslíte, že to má smysl se zítra do Bedřichova vydávat se 7letým synkem, který sice bezproblému sjezduje, ale na běžkách nikdy nestál a jeho tatínkem, který sice občas běžkoval klasiku, ale naposledy na tom stál někdy před 5 lety? Nerad bych, aby si synek z toho odnesl zážitek, že běžky jsou něco jako peklo na zemi.. ? Myslím, kvůli sněhu, jestli je to teď pro tento typ kunčaftů vhodné :-)
Vloženo 3.3.2015 21:04
To Jerdan,vysvětlování by bylo na dlouho,radím nechat si namazat lyže přímo v servisu Mára na stadionu v Bedrichove,klistr je tekutý vosk na stoupání,tuhý to jsou valecky na stoupání také vosk,použití je dle sněhu,na netu najdete poučení třeba na stránkach Nyč sport,snad jen tak stručně.
Vloženo 3.3.2015 20:55
to Pavel: neporadíte, prosím, začátečníkovi, co znamená "klistr", "máz", "tuhý", "tupý" a další terminologie? Chtěl bych zítra se synkem vyzkoušet někde běžky a pomýšlíme si na Bedřichov, ale předchozím postům, bohužel, zatím vůbec nerozumíme.. :-) Moc díky a omlouváme se za ignoranci...:-)
Vloženo 3.3.2015 19:24
jj presne tak stopa jede paradne ale na skate je to tupy nehorazne .. musim vyzkouset nejakou jemnou strukturu ..
Vloženo 3.3.2015 18:03
To Pavel to je jasný už v neděli to bylo těžce tupý když začalo sněžit,každý musí mazat podle stavu ad hoc,ideál byl první tyden v únoru pořád stejná máza.
Vloženo 3.3.2015 17:56
To Johnny: no jo ale do neděle byl úplně jiný sníh. Minulý týden to jezdilo úplně supr oproti tomu co tam je teď po nočním sněžení.
Vloženo 3.3.2015 17:51
Předtucha z rána se bohužel potvrdila... Na tratích jsou tak 2 cm nového sněhu a je to tupý jako prase. Do toho občas jehličí. Největší očistec z Maliníku na křižovatku, kde se připojuje trať z Bedřichova. Pod dojmem včerejšího deště jsem tam měl mix růžovýho a žlutýho LFka a střední strukturu a docela jsem si to "užil". Asi bych na toto zkusil nějakej tvrdší parafín bez fluoru a jemnou strukturu, ale zítra jdu na klasiku. Tam mi to přišlo, že to je částečně na klistry a někde pak už vyloženě na tuhý (panelka). Tak asi dám jako podklad klistr a zatřu to tuhým. Posilovně zdar!
Vloženo 3.3.2015 17:47
V neděli jsem synovi na. skate mazal červené HF Swix stejně jako sobě na klasiku dobrý skluz.
Vloženo 3.3.2015 15:25
Dnes v 7:30 skate malinik - pod olivetskou - zavory - stammeluv kriz a pres hraz zpet.
Neupraveno, stopa taky nebyla moc videt. Byla to zmrzla krkolomna krusta a na ni 2 centimetry snehu.
Nic moc pojezdeni, ale nastesti je aspon porad na cem.
Vloženo 3.3.2015 15:11
A na skate mazete co? cervenej?
Vloženo 3.3.2015 14:41
Swix dal do oběhu vynikající stoupací vosky VX43 a VX53,zaš.února ta 43 zvládla i vyleštěnou stopu jako koleje,to bylo lehce pod nulou,ta 53 je na vyšší telotu možná by to"mejdo"zvládla,s tím zkušenost nemám,ale ta 43 perfektně drží a je krásně skluzná,moce se povedlo.Swix díky.
Vloženo 3.3.2015 12:29
Sice jsem jel skate malej okruh ale na klásu to bylo většinou na tuhý, ale místy už klistr a začíná se dělat docela mejdlo ve stopě.
Vloženo 3.3.2015 9:47
Kolegové, je to na klistr nebo tuhý?
Na OPS večer psali, že to je na klistr, ale přes napadl nový sníh, tak by mě zajímal názor od někoho, kdo si to dnes skutečně projel na lyžích.
Předem moc díky!
Vloženo 3.3.2015 9:42
Poradí někdo čím mazat ? Nějaká čerstvá zkušenost ?
Díky !
Vloženo 5.3.2015 15:01
Pro Vláďu: v pondělí to sjet šlo, sníh končí až u posledních baráčků. Akorát byl problém to ubrzdit, jak to frčelo po zmrzlé trati. Ale to teď zřejmě nehrozí.
Vloženo 4.3.2015 14:26
Dotaz - dá se sjet a vyjet z Maliníku směr Rudolfov na Českou Chalupu na "jedničkách" bez poškození skluznice? Nebo je to tam už samý šutr a štěrk?
Potřebuju přijet/odjet busem a zkombinovat to kvůli časům odjezdů z Rudolfova. Díky.
Vloženo 3.3.2015 8:21
V pondělí naprosto parádní podmínky. Odpoledne z Rudolfova přes Rozmezí na Smědavu a přes Olivajdu zpět. Jel jsem pro změnu skate a jelo to většinou jako namydlenej blesk. Úprava tratí, jak na skate tak klasiku, na vysoké úrovni. Radost.
Vloženo 2.3.2015 22:41
Plán úpravy na noc z pondělka na úterek: Bedřichov, stadion - Nová Louka - Kristiánov - Bílé buky - Hřebínek - Nová Louka - Bedřichov, stadion. Jinak jsou prý tratě dle webu Jizerské OPS ve velmi dobrém stavu a je to na klistr.

Neukázněnost některých pěších výletníků nás asi štve všechny, ale prosím zdržte se komentářů jen na toto téma, pak se mezi nimi těžko hledají přínosné zprávy o sněhových podmínkách. Dává mi smysl toto pravidlo - chci-li komentovat něco mimo téma webu (tj. mimo vlastních zkušeností se sněhovými podmínkami a stavem tratí), můžu to napsat jen jako součást zprávy o podmínkách.
Vloženo 2.3.2015 22:02
Honzo,Honzo ! Kolik Ti je let,že neumíš odlišit nadsázku od reality ? Kdybych napsal,že si má každý nosit pistoli,nebo aspoň paralyzér,tak bys mě udal policii,že vyzývám k vraždám ?! Hochu,hochu,trochu zdravého úsudku by neškodilo,co ? :-D
Vloženo 2.3.2015 20:22
Souhlas s Honzou,poslední dobou se vytrácíppůvodní záměr info o sněhových podmínkách a mazání,agrese typu Nestora a pod.na tyto stránky nepatří,taky mi lecos vadí,mě vadí hlavně ve všech diskusích brutalita a vulgarita ukrytá v anonymitě.V neděli modrá guma RODE MULTIGRADE S FIALKOU super,když začalo hustě padat už to nebylo ono,ale už jsem měl 40 tak jsem to na Šamalce zapichnul.Skol.
Vloženo 2.3.2015 20:07
Vezměte ty hovada po držce lyžemi? Pak je popíchejte hůlkama? Pomoci si znatelně hůlkou? Co kdyby si pak někdo pomohl pistolí?
Kde to jsme pánové? Myslíte, že se chováte líp, než ti, kteří šlapou ve stopě?
Taky nemám rád pěšáky, ale rozumím tomu, že se mnohdy jedná o trasy se smíšeným provozem, kde není kolikrát kde jít pěšky. Vpravo stopa na klasiku, vlevo stopa na klasiku a uprostřed prostor na skate.
Nemyslím si, že ti, kteří "přemýšlí jako dementi" a kteří se "chovají arogantně" jsou pouze oni. Trošku nadhledu a možná i dospění.

Omluva za offtopic.
Vloženo 2.3.2015 18:59
pondělí odpoledne, velký okruh z Bedřichova, SK. Ke Hřebínku přece jen měkčí, ale žádný hlubočák, od točny přes Máří a Čihadla krásně tvrdé a rychlé, stopa optimální na soupaž. Noční a ranní déšť tratím nijak zásadnš neublížil.
Vloženo 2.3.2015 8:50
Souhlas s Nestorem. A navíc, jsme v Česku, lidi přemýšlí jako dementi. Minule si mi taky někdo připletl z kopce, tak jsem si pomohl znatelně hůlkou. Komu není rady, tomu není pomoci! A příště ho ještě víc přetáhnu, hovado! Ať Vám to všem jede!!! Skol!
Vloženo 2.3.2015 11:13
Kořenov-Jizerka-Předěl-Knajpa-Josefáč. V neděli odpoledne nahoře opravdu sněžilo. Do ledovatých rychlých stop navála čerstvá brzda, ale až to umrzne... Dělají se tam ideální podmínky, šťastlivec, kdo nemusí čekat až na víkend!
Vloženo 2.3.2015 10:17
Prosím toho, kdo mi snad omylem vzal včera mezi 13 a 15 hod na Montanii ze stojanu zlaté hůlky Swix (myslím) CT4, jen s gripy KV+, ale bez poutek, ať se mi ozve na 724 260 599. Věřte, že bez hůlek s malým dítětem naloženým v chariottu se to zpátky přes Knajpu k Hájence v Josefově Dole na klasikách dost špatně šlape, i když podmínky na magistrále na klasiku byly lepší než v sobotu :-( Naštěstí mi v Montanii půjčili měkké turistické hůlky z půjčovny o 20 cm kratší...
Vloženo 2.3.2015 9:43
evidentně patřím mezi ty co emoce v okamžiku setkání s blbcem umí zkrotit (a nebylo jich letos málo), ale na druhou stranu je nesmysl si to nechávat v sobě a hlavně bez důraznější "domluvy" se pitomec nikdy nedozví jakou hloupost udělal, takže souhlas. Podle mne by i pomohlo aby JIZ o.p.s. na pár místech např. u stadionu zřetelně vyznačila základní pravidla chování ve stopě jak pro běžkaře tak chodce. Stačí 10 stručných bodů...

Jinak v neděli skate: od stadionu - čihadla - knejpa - smědava atd. Ze stadionu na hřebínek cca 5 cm oraniště hlubokého neuježděného sněhu. Na skejt dost náročné až za Točnou k Máří už to bylo fajn.
Vloženo 1.3.2015 22:30
Nebyl jsem ve stopě skoro týden,ale když slyším ty Vaše nářky na arogantní blbce,co dupou pěšky ve stopě,tak se divím. Vy nemáte hůlky,vy nemáte lyže ??? Tak sundejte lyže a vezměte ty hovada nejdřív po držce lyžemi a pak je dopíchejte hůlkami.Co se s nimi dohadujete ? Na hrubý pytel hrubá záplata !!! Já taková hovada potkat,tak už domů dojedou jedině pomocí HZS MV !!!
Vloženo 1.3.2015 20:37
stopa dobrá,lidí akorát až na TY pěšáky.Mám na mysli neomalený starší pár,který se vydal od Souše pěšky a myslel si ,že stopa se upravuje pro ně aby mohli "machrovat"v polobotkách.Při dotazu,že by mohli jít trochu u strany jsem byl poslán do prrr...a mám se vyhnout.To jenom na okraj k některým BALIKůM.
Vloženo 1.3.2015 9:33
Máme stejné zkušenosti. Lidi jsou neukáznění, dupou ve stopách, všude info nevstupovat v botech, nic platné a ještě s sebou mají dva psi bez vodítka a ještě se chovají arogantně. Není možné toto alespoň občas kontrolovat a postihovat? Na úpravu stop přispíváme a není to lehké vše udržet v super stavu.
Vloženo 4.3.2015 20:32
XY: Mám taky Peltonen nanogripy, ale mám jinou zkušenost. Jsou pro ty, kteří nechtějí nebo neumí mazat lepší, než jakékoliv vrčáky, při stopě plné jehličí a jiných nečistot se nelepí na skluznici žádná bordel, což je super. Na jakémkoliv firnu jsou velmi dobré. Na mokrém firnu jsou naprosto skvělé! Takže jsou ideální tehdy, když ostatní mažou klistr. Při teplotách okolo nuly se čerstvý sníh dost lepí, to je také pravda a s tím si lze poradit
Ale nesouhlasím s tím, že fungují velmi dobře hluboko pod nulou a už vůbec ne při -20. V teplotách kolem -10 už se chovají jako hladké nenamazané, prostě do kopce při klasice jedině soupaž, nebo přimáznout :(
Tento víkend jsem na nich jel a nemělo to chybu.
Vloženo 28.2.2015 15:01
Dnes klasicky ze Smědavy kolem Vlašáku a dále Předěl, Písčiny, Paličník... Vždy jen jedna stopa na klasiku OK, druhá mělká a hrbolatá. Na bruslení všude supr. Máza klistry - modrej a mix univerzál a fialovej. Většinou OK, občas podsmekával - dalo se ale pěkně mimo stopu a párkrát namrzal (vejš), ale celkově spokojenost.
Vloženo 28.2.2015 13:55
dnes od 8:30 Mořina,k bunkru Jezdecká Kůrovec Knajpa zpět na Kůrovec ke kiosku a přes rašeniliště a Jizerku zpět na Mořinu....stopa po ránu super....malinko horší z Kůrovce na Knajpu....počasí ideální....krásný rekreační svezení
Vloženo 27.2.2015 18:33
Dnes Hrabetice Jablonecka Prezidentska Olivetska hora Samalka Kralovka Hrabetice. Hlavni tahy hodne hnedy, stopa rozjeta, vedlejsi tahy kolem Olivetske perfektni! Ale vsude jsem potkaval Moravaky a neumi se ve stope chovar, jsou bezohledni, ve stope dupou v botech a jeste jsou sprosty a nadavaji, kdyz je clovek upozorni. Dopoledne jsem byl na sjezdovkach na Spicaku a byli tam taky a taky se neumeli chovat. Cestou z Kralovky jsem u Tesanky narazil na skupinku s detmi. V botech dupali v nove projete stope a po upozorneni jeste nadavali. Pry take jezdi na bezkach, tak nevim jestli tim chteli rict te ve stope mohou dupat? Bohuzel na bezohlednost, sebestrednost a nezajem o ostatni narazim u lidi stale vic. Po horach se pohybuji uz dlouho, ale na takove chovani jako mají lyzari dnes jsem drive nenarazil.
Vloženo 27.2.2015 13:16
Tak mě to kolem Nový louky zrovna jelo parádně (byl jsem tam ale v úterý a ve středu, tak nevím jestli se něco třeba výrazně nezměnilo). Kde mi to naopak vůbec nejelo byla "Panelovka" od Točny až po Kristiánov.
Měl jsem namazáno LF od HWK jako první vrstvu OSV (což je takovej univerzál +10 až -10°C) a druhou vrstvu LFW2 (rozsah +2 - -8°C) a zrovna tam to bylo OK. Podle mě ale bude hrát hlavní roli momentální teplota sněhu/vzduchu tj. kdy tam přes den jedete.
Je fakt že když jedete něco delšího tak vystřídáte min. čtyři druhy sněhu a namazat na to aby to jelo všude bude asi dost oříšek. Uvidíme jak dnes...
Vloženo 27.2.2015 11:12
presne tak vcera cerveny Lf swix .. chvilkama to jelo paradne ale pak kolem nove louky a buku v tom rozjezdenem uz hruza :-)
Vloženo 26.2.2015 21:14
Jel jsem dnes skate od Maliniku, Kristianov, Knajpa, Mari, Hrebinek, Gregoruv kriz a k Maliniku. Vyjizdel jsem v 11 mel namazano cervenej LF Swix a zadna slava potkal jsem nekolik druhu snehu ale vetsinou to nejelo ani z kopce. Takova mensi drina jako na dece.
Vloženo 25.2.2015 21:33
Jela jsem z Královky na Severák, hrubý zrnitý jarní sníh, ale dostačující, byla tam stopa, jelo se pomaleji, ale šlo to. Mohu doporučit jako krátký nenáročný výlet.Od Arniky jede mikrobus do Janova a potom městský autobus do Jablonce. Odjížděla jsem ve 13.3O hod.
Vloženo 25.2.2015 18:54
Dnes z Maliníku nejprve tvrdá ujetá trať místy špína, pak od cca Šámalky po Hřebínek a Kristiánov rychlá sůl a vejš pak jemnozrnej pomalej sníh. Stopy na klasiku dole mělké a hrbolaté, dále pak lepší - např. Panelka. Ve stopách většinou led.
Vloženo 25.2.2015 11:52
To Pavel: máza na klasiku - tak podle toho co jsem tam viděl včera, tak kde jezdilo dost lidí nebo ve sjezdech, tak tam to odtávalo a zase mrzlo, takže se dělal led. Na to bych dal modrej klistr - první vrstvu zažehlit a přes to další popř. o víkendu to bral i univerzál mixnutej s fialovým tam kde není ve stopě led. Do ledvinky bych si pak vzal nějakej tuhej /extráč a vejš/ na případný přemáznutí. Záleží taky hodně kam pojedeš a v kolik hodin. Rozdíl teplot během dne může bejt až 5°C... Jak to konkrétně vypadá po dnešní úpravě ale nevím.
Vloženo 25.2.2015 9:06
Dnes ráno po 6:00 klasika - malý okruh z Maliníku: začátek stopa nic moc-až k rozcestí U nové louky to nebylo projeté rolbou, takže stopa na klasiku mělká, rozbitá, místy ledovatá a hodně špinavá - lepší volba by asi bylo bruslení (střed byl pěkně umydlený)
Od šámalky ale už něco úplně jinýho - v noci to projížděla rolba - stopa na klasiku krásně řízlá a hluboká, uprostřed manšestr na bruslení (ten se lehce tak 2 cm bořil) - a takhle to vypadalo na celém malém okruhu. Máza - asi spíš klistr
Ještě pozor na Maliníku na parkovišti - automat bere jen mince - tak kdo nemá kilo v kovu, má smůlu....
Vloženo 25.2.2015 8:04
Kdo mi poradí? Mám namazat tuhý nebo klistr?
Vloženo 24.2.2015 21:36
Stadion - Nová Louka - Pod Kristiánovem - kolem Vodojemu a chaty Věčného mlčení - Rozmezí - Čihadla - Žďárek - Hřebínek - Olivetka - Vládní - Stadion: "mazal" jsem mikrokontakt a povětšinou to drželo skvěle, až odpoledne to začlo při +5°C podkluzovalo. Co se týče skluzu, ten jsem moc neřešil, ale přesně jak píše Pavel - tam, kde to neujela rolba, to zoufale nejelo. Stopy po noční rolbě zpravidla v dobrém stavu - spíš úměrně počtu lidí...
Vloženo 24.2.2015 19:55
Jel jsem z Maliníku, Hřebínek, Knajpa, Mořina, Smědava a přes Čihadla zase zpět. Dole vlhčí ale ujetá trať cca +4 C, nahoře a okolo Vlašáku občas tupější. Navečer se to ale už zrychlovalo. Tam co v noci nejela rolba (Protrženka, Předěl a pod.) vrstva nového krutě neskluznýho sněhu. Stopy na klasiku dost bída - mělké a ledovaté. Většinou tak na soupaž. Nejlepší mi to přišlo okolo Vlašáku - tam to bylo bez ledu a pěkně vyřízlý.
Vloženo 24.2.2015 15:51
Hele jak stopa tak plocha na brusleni je dobra i ted .. a na zitra zas ma byt upravene .. vsude novej snih parada .. rolbu jsme potkali v cca 10 kdyz se vracela do bedova ..
jen ta maza je slozitejsi kolem ty 0 az par stupnu nad nulou .. co kdo mazal a pekne se sklouznul ?
Vloženo 24.2.2015 10:26
Včera večer jsem se rozhodoval, zda půjdu dnes brzy ráno nebo až odpoledne. Vzhledem k tomu že na OPS nebylo o úpravách napsáno nic, tak jsem se rozhodl pro odpoledne. Teď vidím informaci, že to v noci bylo upravený - takový info. už mi je ale naprd. No nic, tak holt půjdu odpoledne šlapat do hlubočáku místo ranního svezení na manžestru :-(
Vloženo 23.2.2015 12:25
Ráno (06:20) upraveno asi všecho a hlavně protažen i Vysoký Hřeben !!!!, takže se dá zase krásně dojet až k Hašlerce, nebo tam i začínat. Dík
Vloženo 22.2.2015 19:31
Vyjizdel jsem pred devatou z Bedrichova na skejtech, snih uz byl hodne hluboky a moc nejel. Od Rozmezi na Jizerku to bylo lepsi, ale ocekavany rychly firn to rozhodne nebyl. Cestou zpatky uz od Cihadel pres Mari docela oranice, vetsinou bylo lepsi jet soupaz ve stope. Ta byla sice rozbita, ale rychlejsi.
Vloženo 22.2.2015 18:06
Byl jsem v Bedřichově již před 8. hodinou Stopy byly nově upravené. Jel jsem klasiku. (Máza :Vespod zelenej klistr navrch fialový flexi klistr- perfektní odraz i skluz. Trasa : Stadion ,Hřebínek, Knaipa, Kasárenská, Snědava, knaipa a stejnou cestou zpět. Stopy však byly od rána velice mělké cca 50% plné hloubky. To znamená ,že se rychle zničily. Pokud nejsou vyříznuty na plnou hloubku (pouze naznačeny), nedojde k upěchování sněhu jak mezi stopama tak i vně stop a nemůže dojít k vymrznutí a zpevnění sněhu. Musí asi rolbař dát maximální přítlak na stopaře a jet pomaleji. Je sice vespod tvrdej podklad, ale silná rolba by si za pomoci frézy mela s tímto poradit.
Vloženo 22.2.2015 15:45
V Jizerkách celý den sněžilo, občas i víc než slabě. Hlavní tratě byly v noci na neděli upraveny, ale stopy na klasiku se velmi rychle opotřebovávaly a většinou už v poledne za moc nestály. Ve výborném stavu byly stopy na trase směrem k Václavíkově studánce, tam jezdí minimum lidí. Pak byla velmi pěkna Kasárenská min. směrem dolů a nadprůměrná byla i Jezdecká. Skate byl lepší volba, tam takové rozdíly nebyly. Jeli jsme tuto trasu http://www.xcountry.cz?t=aYqNj.
Vloženo 22.2.2015 13:28
Skate na trase J50 (ne vždy po směru). Výjezd ještě za tmy. Okolí Bedřichova měkčí. Od Máří v poho. Okolí Jizerky pocitově nejlepší. Vynikající úprava tratí. Dá se to brát jedničkama lyžema. Dopoledne od N.Louky k Bedřichovu rozhamcaný prostředek, cca 5cm do hloubky, ale dalo se to. Tentokrát mě potěšili z kopce jedoucí skejtaři, že mi uhýbali do stopy a nechali mě makat do kopce. To dle mých zkušeností není standard:) Naopak nepotěšil mě jeden borec na skejtu, když jsem jel sjezd z Rozmezí na Kristiánov. Klapky na očích, to že před ním mi holka uhýbá taky nevnímá, takže mně dal do stopy lyži. Naštěstí jsem mu ji přejel přes plochou část a ne přes špičku. To bych jinak do Béďova asi dojel skútrem HS :) Tak jsem si pěkně zanadával, po pár metrech to hodil za hlavu a užíval zbytek cesty.
Vloženo 19.2.2015 13:36
Dnes Polubný kostel , knížecí , kasárenská, hraniční, knajpa smědava,promenádní kiosek, bunkr, knížecí , kostel Polubný 30 km nádhera čerstvá stopa krásně to frčí, sluníčko nahoře. Prodtě Jizerky. OPS DÍKY.
Vloženo 18.2.2015 21:28
Z Václavíkovy studánky klasikou Knížecí, soušská silnice, Kasárenská, Knajpa a potom ježdění po Štolpířské mezi Žďárkem a nad Smědavou, pod Pavlínou loukou, stejně zpět ale po promenádě a od bunkru přes Vlašský hřeben. Převážně přemrzlý firn, místy ve stopách led. Velmi rychlé. Stopy na klasiku i bruslení dobré. Máza - modrá guma, překryto slabě fialovým klistrem se stříbrem. Stále pod 0°C, místy mlha a bezvětří.
Vloženo 18.2.2015 19:56
rano v pul devet skejtem z bedrichova.. na parkovisti par aut, malo lidi, snih s jehlicim smer na louko uz rano docela mekej, az od hrebinku dobry na tocnu a do kristianova parada, nikde nikdo, od kristianova na louku shin zas horsi, vic lidi, pred jedenactou uz proudily davy od bedova na louku a shih uz hodne meky, parkoviste plne..
Celkove: nahore svezeni paradni, chce to hlavne vyjet rano a do obeda bejt zpatky
Vloženo 17.2.2015 21:28
Mckarel: Cesta v pohode,stopa promrzla jako vsude,snehu dost(zadne sutry jsem neprejizdel) jen je po cele ceste dost jehlici a vetvicek...
Vloženo 17.2.2015 17:53
skol všem, nevíte někdo jak to vypadá z Hrabětic od kapličky směrem k Maxovu přes Slovanku (myslím tu cestu pod slovankou) byl jsem tam před 14 dny a bylo to ok, ale netuším jak moc se to změnilo, díky za info Karel
Vloženo 17.2.2015 17:04
Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli je to ještě sjízdné až dolů na Lidové sady z Bedřichova. Zdali je tam dole ještě sníh, děkuji.
Vloženo 17.2.2015 16:09
Ráno 5:30 Maliník-Hřebínek-Ždárek-Knajpa-Kasárenská-Jezdecká-Mořina-Jizerka-Kiosek-Kasárenská-Knajpa-Ždárek-Hřebínek-Maliník 52km jel jsem skate,ráno na Maliníku -1,5 stupnů vše upravené, podklad tvrdý a bylo to docela vymrzlý, jelo to pěkně.Nikde ani noha,až když jsem se vracel tak to od Hřebínku houstlo,ale to už bylo okolo devátý.Půl den dovolený se mi fakt vyplatil.
Vloženo 17.2.2015 13:18
Honzovi: na stoupání určitě klistr (sněžit nebude), ale jaký, to poznáš až na místě. Jiné podmínky budou brzo ráno, jiné v poledne a jiné navečer. Dal bych nějaký mix fialovýho, stříbra, možná červenýho, a dospod gumu.
Vloženo 17.2.2015 10:51
Ahoj, co namazat na klasiku? Zítra chci vyrazit a vůbec netuším jak to tam vypadá.
Dík
Vloženo 17.2.2015 18:43
Stopa paráda, děkuji profesorům od lyžařského kurzu na jizerce u chaty Kakrda za namazání běžek klistrem- bylo to perfektní. a díky všem co se starají o stopy byly OK. Beranovi z České Třebové
Vloženo 17.2.2015 8:16
Bruslení Bedřichov - Kristiánov - Sedlo Holubníku - Hřebínek - Bedřichov. Mezi 18:00 a 19:00. Jelo to jak blázen, žádný lidi. Paráda.
Pod Sedlem Holubníku jsem postupně našel 2 rukávy od nějaké modré bundy, pravděpodobně je někdo ztratil při sjezdu do Kristiánova. Mám je u sebe, ve stánku na hlavním parkovišti už bylo zavřeno, jinak bych je tam nechal.
Vloženo 17.2.2015 7:12
Včera odpoledne bruslení z Maliníku přes Hřebínek na Knajpu a zpět s odbočkou z Točny na panelku. Byly tak +4°C sníh ale celkem OK. Záleží kam přijde slunce a kde to je ve stínu - takže se střídají různé druhy od ztvrdého zmrzlého podkladu přes vlhký jemný co tahá za nohy až po vrstvy soli. Nejhorší asi z Kristiánova k Tetřevímu kameni a od Šámalky směrem zpět na Bedřichov. Taky od Točny ke Krásný Máří to bylo tupější, jinak OK. Občas hlavně ze začátku napadaný jehličí a větvičky, někde zase led ze stromů. Stopy na klasiku mi připadaly nejlepší kolem Čihadel.
Co se týká turistů, tak mi to nepřišlo jako nějaký extra problém - hlavně dále za Hřebínkem tak jeden za dva kilometry a řeším to tak, že se vyhnu vždy radši sám a než se dotyčný rozkouká tak jsem pryč...
Vloženo 16.2.2015 21:47
Dnes od Maliniku az na Olivetskou horu spis bida, a to i na brusleni, stopari se trapili desne. Nahore uz to jde a hrebenovka na Knajpu a na Smedavu stale jeste parada. Ale musim se pridat, ze i ve vsedni den jsou na tratich lide, kteri si to pletou s D1. Arogance a bezohlednost, ne takova frekvence jako o vikendu, ale nouze o ne neni...... Tihle na hori nepatri.
Vloženo 16.2.2015 16:53
Bedřichov-Nová Louka - Hřebínek - rozbředlý sníh s jehličím, větvičkami a ledovými hroudami. Krásná Máří-Knajpa - paráda. Sjezd na Kristiánov hodně ledových hroud ve stopě, jehličí, větvičky. Kolem Kristiánova rozbředlý mokrý sníh.
Vloženo 16.2.2015 17:18
Pouze chci dát za pravdu Marcelovi, že o víkendu se někteří lyžaři nechovají, jak by se měli. Chápu, že návštěvníků je mnohem více než ve všední dny, ale to neznamená, že budu bezohledný vůči ostatním. Nejhorší je když pod kopcem na křižovatce utvoří neprostupný shluk, kde není možno ani projet. Též psi by neměly ve stopách co dělat. Vše je uvedeno v pravidlech, jak se chovat v upravených stopách (17 bodů). Na zákaz psů je na všech nástupech na magistrálu upozorněno.
Vloženo 16.2.2015 10:34
Včera v porovnáním se sobotou se o dost oteplilo, což bylo znát hlavně mezi Béďovem a Hřebínkem. 2-3 cm neujetého sněhu takže na skejt to byl dřina :). Na hřebenech fajn. Vzhledem k množství lidí o víkendu bohužel úměrně přibývá i idi.tů, kteří neznají zásady chování ve stopě, vlézt někomu při sjezdu na poslední chvíli do stopy při sjezdu, jezdit ve třech vedle sebe při sjezdech, když v opačném směru jedou lidi do kopce apod.
Vloženo 15.2.2015 22:29
Dnes přejezd z Jakuszyc do Béďova, bruslička. Nevím proč, ale v Polsku to moc nejelo, na píchačku i lehký sjezdy k Orle. U nás lepší ( úprava v noci a stačilo to umrznout?). Nejlepší jako skoro vždy Knížecí ke Smědavě, Kasárenská dole měkčí, směrem ke Knajpě lepší, celkem klouzací. Přes Knajpu až na Žďárek výborný, fofr v přimrzlý stopě. Od Tetřevěk rozsolený od lidí, ale klouzalo to, od Hřebínku vlhčí, od Buku ke staďáku bláto. Celkově dobrý, ale vysílenost , spokojenost jedině s Endomondem, který ukázalo 3,5 tis. Kcal :-).
Vloženo 15.2.2015 20:58
Ahoj, dneska odpoledne na Prezidentske mi nekdo omylem vymenil hole Leki. Me 165cm za 150cm. Info prosim na 777 03 88 52. Jinak super svezeni az na posledni dojezd bez holi do Bedrichova.
Vloženo 15.2.2015 16:55
Na klasiku dnes bomba. Fialovej Rex (klister) držel až na pár vyjímek všude po trase z Rudolfova na Paličník a zpět. Tam, kde to bylo víc namrzlé (stoupání na Paličník a ke Kiosku) nebo naopak měkké (Písčiny, Kasárenská, Rozmezí z Čihadel) tak to smekalo a bylo lepší jet nakopávanou soupaž. A bylo dnes zábavné sledovat ledové lavinky padající ze stromů.
Vloženo 15.2.2015 12:04
Na klasiku jedině s klistrem. Umrzlo. Bruslení v pohodě. Na Písčinách neupraveno.
Vloženo 13.2.2015 15:33
Člověče,kde jsi ležel do teď ?Sněhu malým po pás a velkým po p...l.Přijeď bez obav.
Vloženo 13.2.2015 14:10
Kolegové, skol všem z jihu Moravy do běžkařských Jizerek, které mi učarovaly. Základní dotaz: je to už na nové lyže, nebo ještě na některých místech magistrály hrozí riziko poškození skluznice vlivem nedostatku sněhu? Díky.
Vloženo 13.2.2015 8:30
trasa -bedřichov-hřebínek-točna-kristiánov-louka-béďa, bez klistru tyhle dny velká dřina, ke hřebínku stopa špatná, od hřebínku hodně ledu ve stopě i mimo, stopa jak píšou podemnou, jinak rychlá a ledová, sjezd do kristiánova vyšusovanej od stromečkářů bez stopy, ledové plotny v každým sjezdu jak všichni brzdí stromečkem..po stranách větší vrstva vypluhovanýho sněhu, nebe z péčí hrozí ;-) ..už by to chtělo upravit ;-) jinak supr svezení!
Vloženo 12.2.2015 20:12
Dnes jsem po dlouhé době vytáhl zaprášené vrčáky. A nelituji, v podmínkách, jaké jsou, to byla dobrá volba, Nejsem bruslař, takže hodnotím stopy. Místy velmi špatné, někde zcela chybí, někde se v nich ani nedá rozumně jet, například Gregoráč-Hřebínek. Občas jsou ve stopách kusy ledu a spadané větvičky.. Na několika místech jsou po stranách odklizené větve , které nyvydržely tíhu ledu a ulomily se, Počasí bylo střídavé, dole mlha a zataženo, od Hřebínku krásně slunečno.
Vloženo 12.2.2015 18:30
Dnes pro změnu klasika - z Maliníku, závory, gregorac, Hřebínek a přes Olivetskou zpět. Stopy ledový a pěkný mimo hlavní tahy. Gregorac-Hrebinek špatné... Mazal jsem klistr - modrý Toko a přes to fialovej Swix se stříbrem proti špíně ze začátku. Odraz teda tutovej nebyl a do kopce to bylo potřeba vydatně podpořit rukama popř. si vyskočit mimo stopu. Sníh - zmrzlá sůl a bylo asi o dva až tři stupně chladněji než včera. Kdo miluje soupaže ten si užije, jinak asi lepší bruslit.
Vloženo 12.2.2015 14:56
Mořina-Promenadní ke kiosku-Jizerka-Orle a zpě Jizerka-Mořina......stopa ledová...občas menší zmrazek....frčelo to jako vítr....jako rekreační běžkař jsem si to užil....padák dolu na hraniční most jsem teda běžky sundal....nedostatek odvahy....děkuji profíkům za radu ohledně mazání....nakonec fialový klistr a super.....
Vloženo 12.2.2015 13:22
Pro Tomáše koule padaly,zasypaly a ony se pohnuly.
Vloženo 12.2.2015 8:04
Vzhledem k tomu, že magistrálu zasypali ledové koule o velikosti pěsti, které padali ze stomů tak bych si dnes dal pozor, protože včera do nich člověk kopnul a oni se pohnuli, ale dnes to bude určitě zmrzlé.
Vloženo 11.2.2015 21:21
Odpověď na mazání: ráno a nahoře bude zítra zřejme hrubozrny zmrzlý sníh, mazala bych modry klistr. Nebo klistr universal, ten je na mokry hrubozrny snih a ten byl dnes odpoledne zhruba do urovne Hrebinku.
Vloženo 11.2.2015 21:13
Z Václavíkovy studánky až po Jezdeckou super upraveno. Manžestr a vyřízlé stopy. Dále po Knížecí směr Smědava dobré. Též Kasárenská, na Knajpě od 12 hod. slunce a později i níže. Absolutní jasno a skoro bezvětří. Kde svítilo slunce, sníh - jarní trochu mokrý firn. Rekreačnímu běžkaři Václavovi bych doporučil fialový SWIX klistr se stříbrem.
Vloženo 11.2.2015 19:20
prosím prosím čím namazat na zítřek??jsem jen rekreační běžkař....děkuji za radu
Vloženo 11.2.2015 18:51
Dnes z Maliníku velký okruh přes Knajpu. Cca o dva stupně tepleji než včera, tím pádem měkčí tratě. Pozor na napadany kusy ledu ze stromů. Od úrovně panelovky inverze. Stoupání z Kristiánova na Rozmezí - první půlka hlubší měkká pomalejší sůl a pak už to jelo OK. Jo moc mi teda nepřipadalo že by to v noci upravovali jak inzerovali na OPSce. Byl tam někdo ráno a jak to vypadalo?
Vloženo 11.2.2015 16:23
Na cestě z Martinského údolí na Mořinu podél Jizery je lyžařská stopa převálcovaná nějakou technikou. Jsou tam stopy po pásech a vyjeté koleje jakoby od velkých saní. Jede se to dost nepříjemně, zejména dopoledne když je sníh tvrdý.
Vloženo 10.2.2015 22:52
Jel jsem z Nový louky Hřebínek-Točna - Kristianov- Nová louka. Mlha a jemný mrholení.Rýchlý a umrzly a jen na klister. Ve sjezdu ke Kristianovu větvičky ve stopě a na jednom místě dokonce stromek. Ve sjezdu od Kristianova k Blatnýmu rybníku je ohnutej strom, ale dá se ve dřepu podjet. V tý mlze to je dost nebezbečný tak bacha !!!
Vloženo 10.2.2015 21:01
Knížecí cesta od Václavíkovy studánky po Jezdeckou cestu neupravena, pouze stopa od lyžařů.Od Jezdecké cesty již upraveno , ale po včerejším odpoledním dešti všude ledovka po Hraniční. Nebezpečné zejména v kombinaci s větrem! Dle sdělení lidí jedoucích od Jakuszyce a Orle , tam byly parádně upravené tratě,
Vloženo 10.2.2015 18:06
Tak dnes z kopce pozor, po rovine vás ženě vítr a do kopce párkrát píchnete a jste nahoře :-) Jel jsem z Maliníku, Hřebínek, Čihadla, Knajpa a zpět. Cca 90 min. Je to rychlý, ze začátku vlhčí sůl, pak sůl a od Zdarku na Knajpu to je zledovatěly. Občas jsou ve stopě větvičky a někde ledový hroudy, ale dá se tomu vyhnout. Na klasiku bych dal klistr, u parafínu to je skoro jedno. Na tomhle by jely i dužiny ze sudu :-) Měl jsem tam ze soboty tvrdej parafín HWK SP7 a přemázával jsem to mixem LF K1 a F1. Teplota byla tak kolem nuly, dost mlha a foukalo.
Vloženo 10.2.2015 14:38
Polubný - Jizerka - Smědava a zpět. Stopy upravené. Přemrzlý sníh, u Smědavy led. Přibalte klistr na přemrzlý sníh ;-).
Vloženo 9.2.2015 20:13
dnes 16:30 Bedřichov-Hřebínek-Ždárek-Knajpa a zpět jel jsem skate,padala omrzlice, povrch byl sněhová krusta,jelo to jako čert,akorát jsem přijel domů úplně promočený, jestli bude oteplení, jak hlasí, tak to bude nic moc.
Vloženo 8.2.2015 20:15
Tratě byly upraveny až v neděli ráno po sněžení, takže nově upravené úseky byly v mnohem lepším stavu než ty upravované jen v sobotu - jako např. odbočka do Dolního Maxova, nebo Mariánské Boudy a dál do Josefova dolu. Rozdíl by významný hlavně při klasice, stopy na některých místech úplně zmizely pod sněhem a nové vyjeli už jen lyžaři.

Ale ani nedělní ranní úprava někde nestačila, protože i přes den trochu sněžilo a foukalo, takže v otevřených úsecích jako třeba od Hrabětic na Královku ze stop moc nezbylo.

Ještě k parkování - v sobotu v Bedřichově bylo za slunečného počasí v 9:15 centrální parkoviště plné (auta posílali na Královku, takže plný musel být i Maliník). V neděli v 9:30 bylo ještě míst celkem dost, důvodem bylo zjevně horší počasí.
Vloženo 8.2.2015 18:00
Dnes perfektni svezeni, sice pomalejsi snih /snezilo/ ale trasy jak na skate tak klasiku v perfektnim stavu. Malinik - Hrebinek - Smedava - Kristianov - Malinik.
Vloženo 9.2.2015 10:56
V sobotu Boboloppet. Vřele doporučuji na klasiku i skate sjet z magistrály, nejhezčí úseky s málem lidí - Mariánskohorské boudy - Protržená přehrada a ze Smědeva na Předěl a Paličník.
Vloženo 7.2.2015 21:19
Zprávy od roznašečů kontrol Bedřichovské pětihodinovky, která se koná zítra v Jizerských horách - vše co není níže zmíněno, bylo normálně hezky upraveno. Dneska to bylo prostě parádní lyžování.

Cesta z Václavíkovy Studánky podél silnice na Jizerku je sice sjízdná, ale kvalita nic moc. Cesta z parkoviště směrem dolů na Mýtiny je projeta jen od lyžařů. Cesta kolem Chaty věčného mlčení projeta od lyžařů, tím jak to je z kopce, tak to je i docela široké.
Vloženo 7.2.2015 16:49
Celkově parádní podmínky, skvěle upravené tratě, které zůstávaly v dobrém stavu i odpoledne. Upraveny i okrajové části magistrály, v podstatě žádná problematická místa.

5 km okruh v Bedřichově velmi dobře upraven, v neděli ale pozor, závodníci při www.b5h.cz mohou jezdit občas i v protisměru (okruh je normálně jednosměrný), prosíme o toleranci závodníky i nezávodníky...

Spojka z 5k okruhu směrem na Královku neupravena (neupravuje se asi skoro nikdy), ale uježdena od lyžařů je slušně, bruslit se tam dá v pohodě. Jediné křížení s bažinou jde překročit na lyžích.

Od Královky do Hrabětic luxus, navíc velmi široký pás na bruslení. Od Hrabětic dál upraveno až do Dolního Maxova, jen krátký úsek nad sjezdovkami Severáku rolba neprojela. V okolí Dolního Maxova vedou tratě trochu jinudy, než na mapě. Stejně tak odbočka osadě na Bělidle vede jinudy než na mapy.cz, nicméně upravená je a vůbec nikdo tam nejezdí. Upravená je i trasa k rozhledně Slovanka (ve směru z Maxova - ale i po silnici k Severáku se na lyžích dalo sjet).

Polovina hráze Josefodolské přehrady tradičně prohrnuta ale bez problému sjízdná, někteří bruslaři tam radši soupažili, aby bruslením na 1cm sněhu neponičili lyže.

Z Maliníku po kanále slušné stopy na klasiku, bruslit tam nedoporučuji, je málo prostoru mezi stopami a ničily by se.

Z Maliníku opačným směrem tj. Vysoký hřeben o víc než třídu horší než všude jinde - upraveno někdy v minulosti, stopy mělčí (a mezi vleky žádné), dost podupáno od pěších (také je to trasa se souběžným provozem s pěšími a psy - bohužel i vzpomínka na psa tam jedna byla, ho*** ve stopě v místě, kde se moc reagovat nedá). Ale sníh tam všude je.
Vloženo 7.2.2015 15:34
Dnes ze Smědavy cca 30 km bruslení, parádní stopy i na klasiku. Tam kde nešlo slunce, tak trochu tupějsi sníh, ale žádná tragédie. Lepší zabrousit mimo hlavní tahy kde se pohybuje míň turistů. Počasí - nádhera...
Vloženo 6.2.2015 15:59
Dnes jedním slovem perfektní!
Vloženo 6.2.2015 14:09
Dle předpovědi má být asi -10 až -5°C takže např. od Rode P34 nebo FP36 později třeba P30 nebo od Swixu nějakej tvrdší modrej V30 nebo VR40 například. Plus na skluz nějakej tvrdší parafín a jemnou strukturu... Ale samozřejmě záleží jak skutečně bude a kdy vyrazíš, protože ráno bude kosa a vymrzlý stopy a po poledni tak o pět stupňů teplejc. Do ledvinky si třeba vem ještě modrej extráč. Na podmínky jaký tam teď jsou, by neměl bejt problém namazat.
Vloženo 6.2.2015 12:09
ahoj, co byste doporučili za mazání na klasiku na sobotu? díky :-)
Vloženo 5.2.2015 19:23
To Hardes: tak extrac bych tam fakt teda nedával, jestli si chceš zabruslit :-) Jinak dnes asi jedny z nejlepších podmínek od začátku roku. Tvrdý vymrzly stopy jak na klasiku, tak na bruslení. Odpoledne -6 C a zapadající slunce... Na klasiku Rode P-30 byl docela OK. Včera to bylo podstatně horší a mám podezření že zprávy OPS na webu o úpravě od začátku týdne se lehce rozcházely s realitou.
Vloženo 5.2.2015 16:29
Hardes: modrý extra
Vloženo 5.2.2015 6:35
Jedu zitra na skate co mazete? Diky za info
Vloženo 3.2.2015 13:24
Dnes skate z České chalupy, Maliník, Černá Nisa, Hřebínek, Točna, Kristiánov, kolečko kolem Josefodolský přehrady, Nová louka, Vládní. Všude perfektní úprava, tvrdý podklad. Jede to krásně, lidi vyražte!
Vloženo 2.2.2015 20:29
Večerni skate Samalka, Hrebinek, Olivka, Vládní, Buk a zpět. Tvrdý, prima jízda, sjezd z Olivky fantazie.
Vloženo 2.2.2015 19:37
Pro Petra - Horní Maxov
Je tam dost blbě na sloupu u popelnic umístěná cedule s označením zóny se zakázaným stáním mimo autobusy. Pokud ji od léta někdo nesundal.
Vloženo 2.2.2015 12:57
Ráno 5:40 výjezd Bedřichov-Hřebínek-Ždarek-Knajpa-přes Pavlínovy paseky na Smědavu-Předěl-Smědava-Kasárenská-Knajpa-Ždárek-Hřebínek-Bedřichov jel jsem skate,okolo Předělu měkčí, jinak super nikde ani noha a to jsem měl strach,že jsou prázdniny.Vracel jsem se do Bedřichova okolo 9:30 a proti jelo jen pár lidí.
Vloženo 2.2.2015 12:35
To Martin, ke Kuběnce i k Závorám byla v neděli rolbou dvoustopa, ten směr jak píšeš, je úplně v pohodě. Až k odbočce na Závory nemá cenu vylézat ze stopy, krásný táhlý sjezdík. K Závoře je prvních 400 metrů prudkých ( stromek nebo obráceně připlužit), ale pak krásně jezdivé stoupání. Odbočka na Červenou ruku projetá nebyla.
Vloženo 1.2.2015 23:18
To Dana: Parkování mimo parkoviště je velký problém. Lidi nechápou, že mohou parkovat jen v Bedřichově nebo v Hraběticích u kapličky, že část ceny za parkování jde na úpravu cest. Mám nad kapličkou chalupu a dost často mi stojí cizí auta na zahradě nebo na příjezdové cestě. Dnes opět u kapličky parkovali auta na silnici mimo parkoviště. A na Šámalce taky bylo plno aut, co tam neměly co dělat. Už aby tam zakázali vjezd (mimo ubytované).
Vloženo 1.2.2015 22:45
Bacha na parkovani mimo placena parkoviste v Bedrichove.I kdyz tam neni zadna cedule,tak v cele obci pokutuji za stani mimo vyhrazena mista -a duvod je stani v CHKO mimo komunikaci.loni me zkasli a dnes jsem videka dalsi olepena auta
Vloženo 1.2.2015 19:35
Dneska skvělé. Klasika, stopy upravené. Posněhávalo. V 8 ráno v Bedřichově -3 nahoře i -6. Pro mně letos nejlepší víkend.
Vloženo 1.2.2015 17:34
Info nejen pro Martina.dnes z Bedrichova do Noveho Mesta vse upravene az ke Spalene hospode.zhruba posledni dva km obcas na krajich hlina a uslapano od pesaku ale zadna tragedie.od Smedavy vyrazne min lidi z Piscin sme jeli temer sami.
Vloženo 1.2.2015 17:26
Svezení po hlavních trasách v pohodě,když jsem sjel mimo-na protrž.přehradu-bylo to měkčí.Bylo znát,že napadl nový sníh.Dnes i méně lidí než byvá obvykle.Rolbařův díky,že to ráno upravili.Parkoviště na Smědevě bez problému díky majitelům,akorát si chvílemi myslím,že jsem v NDR.ZdarSKY
Vloženo 3.2.2015 16:53
Pro Petra: U kostela v Maxově je otočka autobusu, není to žádné parkoviště. Je tam dokonce značka se zákazem zastavení a dodatková tabulka, že je tam otočka autobusů. Je jen a jen BLBOST řidičů, že tam parkují. Viděl jsem tam v sobotu autobus, který se marně snažil u kostela otočit.
Vloženo 2.2.2015 15:34
Ještě k tomu parkování, v sobotu jsme vyjížděli z Horního Maxova směr Hrabětice a dále. Auto jsme nechali na parkovišti u kostela. Odpoledne po příjezdu na NĚKTERÉ řidiče čekalo nepříjemné překvapení s lístečkem od fízlů. Ten ale čekal zpravidla jen na autech s mimolibereckou SPZ. Parkoviště placené není tak nevím v čem byl problém. Máte s tím někdo zkušenost nebo k tomu co říci ? Díky Petr
Vloženo 2.2.2015 10:47
Ahoj,
Dle JOPS: Pátek 30.1.2015, 16:20 hodin
Úprava magistrály na víkend
Rolba z Jizerky: Panský dům - Václavíkova studánka - Darrská - Soušská - Protržená

Sousska - mam to chapat tak, ze cesta se upravi az k Montanii na prehrade?
V sobotu rano to na nocni prujezd rolbou nevypadalo. Cesta tam byla vcelku rozbita. Jak to tedy je? Diky Honza
Vloženo 2.2.2015 8:37
Mám dotaz: Jaká je stopa z Bílé kuchyně přes Kuběnkovu chatu k Závorám? Podle vrstevnic to vypadá na docela brutální sjezd a stoupání, tak jsem si netroufl. Ale stopy zřejmě vyjety. Jen se o této cestě nějak nikdo nezmiňuje. Díky.
Vloženo 1.2.2015 6:22
Přejezd napříč z Kořenova do Oldřichova: sněhu bývá touto dobou víc, ale magistrály v pohodě; sjezd do Oldřichova až úplně dole rozježděný těžbou - oáza klidu proti Václaváku na hřebenech.
Vloženo 31.1.2015 19:14
Sněhu mnohem víc než minulý víkend. Parkoviště na Jizerce v 9h plné ani ne z poloviny. Upraveno vše možné (i když část asi ještě před nočním sněžením), s ohledem na množství lyžařů a odpolední sněžení to asi v neděli bude nelepší v místech, kam pojedou rolby ze soboty na neděli.

Spojka z Jizerky do Polska na Orle upravena, část pro bruslaře trochu podupána od pěších. Za hranicí až k Orle už je to projeté jen od lyžařů, ale sjízdné.

Racku, o Novém Městě pod Smrkem jsem také uvažoval, ale nakonec dal přednost Polsku. Nicméně co jsem slyšel, projeté by to mělo být až do Nového Města. Kdyžtak se zítra poděl, jak to tam vypadá.
Vloženo 31.1.2015 16:31
Dnes ráno o deváté na Horním Polubném pohoda, stopy už od parkoviště směrem na Smědavu kvalitní a dvě. Totéž pak směrem na Knajpu. Při návratu ale totální masakr, davy turistů co jsem snad ještě neviděl. Kvalita stopy a jízdy vůbec šla samozřejmě dolů.
Vloženo 31.1.2015 14:42
Zitra bych to zkusil do Noveho Mesta,nevite nekdo kam az to dnes upravili smerem od Piscin?
Vloženo 31.1.2015 9:05
Po nočním sněžení byla stopa na klasiku místy měkká, na bruslení to bylo dost měkké. Sníh se lepil a namrzal. Jinak paráda, sněhu dost, lidí navzdory pololetním prázdninám bylo méně, než jsem očekával. Parkoviště i v poledne nebylo zcela zaplněné, na rozdíl od víkendu, kdy se kolem 9. hodiny nechytám. Na závěr si neodpustím jednu poznámku. Kde jsou ti kritici, co tady nedávno prohlašovali, že po zdražení nebudou lidi v Bedřichově parkovat?
Vloženo 30.1.2015 17:21
Ve čtvrtek kolem 19:15 projely Panelku- Bílé Buky dva skůtry - maximální rychlostí, trať na bruslení zničená, a protože jely skutečně nesmyslně rychle tak odletující sníh poškodil na mnoha místech i stopu...Pokud nejely někomu zachraňovat život, jako že asi ne, tak pěkná dvojka idiotskejch frajírků...Nevíte, co je to za dementy?
Vloženo 29.1.2015 21:23
Večerní bruslička ze Šámalky přes Vládní okolo Černé Nisy zpátky na Šámalku s odbočkou k Buku. Podmínky super, -3, hlavní trasy tvrdý, mimo měkčí.
Vloženo 29.1.2015 19:26
Dnes bruslení - velký okruh z Maliníku. Na bruslení dost měkká trať, nejlepší to je okolo Krásný Máří na Tetřevky, tam to je vyfoukany a tvrdý. Stopy na klasiku OK.
Vloženo 29.1.2015 17:11
Z Horního Polubného k Václavíkově studánce jen prošlapáno, pak už ale slušné stopy stále rovně až ke Smědavě, nahoru ke Knajpě také slušná stopa a to samé pak po Kasárenské a zpět. Zatím málo lidí, ale zítra začínají prázdniny tady v kraji, tak to bude asi horší. Šlo to na modrý extra, ,i když jsem přes to máznul Rode multi 0 až -2.
Vloženo 29.1.2015 14:17
Nazdar Tomáši,
moje narážka byla na jakoby bruslaře, kteří neumí bruslit nebo mají dlouhé lyže. Samozřejmě, že jsem to nemyslel plošně na všechn, co bruslí. Poničené stopy byly v oblasti od Černé Smědé na Předěl.
Vloženo 29.1.2015 7:26
Včera navečer "klasika": z Maliníku - Závory - Stud. údolí - Kristiánov - panelka - Olivetská ...
Pěkné stopy kolem obou přehrad, zato panelka mezi Kristiánovem a Hřebínkem byla bída (rozjetá stopa na klasiku "jako by to někdo projel skialpama" a okolo točny nafoukanej sníh). Máza: parafín LF HWK +2- -8C, pod patou tuhej Rode na vlhkej sníh P38 + P40. Skluz i odraz OK obzvláště táhlý stoupání se jeli pěkně. Ke konci do toho začalo nepříjemně foukat a padat jemnej mokrej prachovej sníh a už jsem to musel poržet víc rukama. Tam kde jezdí menší davy tak se občas bořila pravá hůlka.
Vloženo 28.1.2015 23:03
na FCB je skupina - "Do bile stopy" https://www.facebook.com/groups/251456818315859/?fref=ts - odjezdy aut z PHA -
Vloženo 28.1.2015 20:58
Ahoj, dnes to byla v Jizerkách naprostá paráda, z Bedřichova přes Olivetskou horu na Hřebínek, Knajpu a Smědavu, krásně upravená stopa, dostatek sněhu, ani jeden kamínek.

Ještě si dovolím drobnou inzerci, snad admin a čtenáři prominou:)

Rád se přidám k někomu na běžky, ideálně 1denní výjezdy z Prahy směr Jizerky, Krkonoše, Krušky, většinou dávám tak 30-35 km, styl klasický, pokročilost střední, mohu i ve všední dny, auto nemám. Snažím se jezdit alespoň 2krát týdně, když jsou teď ideální podmínky, budu moct v neděli. Písněte mi na mail: toha@seznam.cz
Vloženo 28.1.2015 19:24
7:10 Bedřichov-Hřebínek-Točna-Ždárek-zpět Točna-Kristiánov-N.Louka-Bedřichov já osobně bruslil,bylo to měkčí,ale jako magor, podle Pepy, jsem si nepřipadal.Pepo Tvé narážky na "magory bruslaře" by jsi si mohl odpustit,všichni jsme rádi za dobré sněhové podmínky.
Vloženo 28.1.2015 18:53
Super! Z Vacl. studánky - Knížecí - Jezdecká - Promenádní - Předěl - Písčiny - kolem Paličníku - Předěl - Smědava - Knajpa - Kasárenská - H. Polubný. Všude perfektní stopy. Pouze magoři - bruslaři, kteří bezohledně rozjíždí stopy na klasiku po pracně vyjetých stopách rolbou. Když napadne přes 30 cm sněhu, tak se stopy zničí, protože sníh není slehlý. To by měl každý lyžař vědět. Ti by za zničení stop měli pokaždé zakoupit známku od OPS min. za 100 Kč.
Vloženo 28.1.2015 18:19
Proč se píše,kde rolby jezdí a pak to není upravené.Rolba z Jizerky dnes vynechala Hraniční a Jizerskou,škoda.
Vloženo 28.1.2015 17:53
Dnes super upraveno od velké rolby,lidí malo-božské!Stopa pro klasiku tvrdá,rychlá.Pro liberecké-sluníčko bylo v okolí Paličníku.ZdarSKY
Vloženo 28.1.2015 17:16
Dnes FANTAZIE ! Naprosto dokonale upravená stopa. Sněhu veledostatek. Kolečko Bedřichov - Bílá kuchyň - Hřebínek - Nová louka - Bedřichov. K absolutní dokonalosti chybělo jen snad slunce. :-) Málo lidí. Vážně paráda.
Vloženo 28.1.2015 13:26
večer Šámalka, Kuchyně a zpět, pořád sněžilo, ujeté přes den od rolby, na tom různě vysoká vrstva čerstváče, mimo hlavní trasu na Hřebínek a Točnu dosti hluboké, nového tak dvacet. Po dnešní? úpravě to bude asi luxus. Bylo tak -2,-3, bruslení, teplý Madshusy s bílou skliznicí celkem klouzaly, černý bruslačky Fischerky bez díry ve špičce celkem drhnutí, na skluzu velkej rozdíl. Na Madšslusech asi zbytky modrýho LF, ale už po pár ježděních.
Vloženo 26.1.2015 20:57
Bedřichov ze stadionu,přes Kristianov na Kneipu, Hřebínek a Olivetskou horu zpátky. Všude skvělé sněhové podmínky, včera sněžilo, stopy jsou v pořádku, dnes tam bylo krásně
Vloženo 27.1.2015 16:03
Maliník - Závory - Olivetská - Máří - Kenjpa - Nová Louka a zpět, vše na tvrdém s 5 cm nového sněhu, všude dobré svezení (včetně silnice k přehradě). Parkovat na Maliníku se dá do 9h, potom stála auta na silinici směr Česká chalupa.
Vloženo 25.1.2015 19:38
Dnes jsem jel poprvé no a tak jen lehce z Bedřichova na Hřebínek a super příště dám jinou trasu,už se těším.
Vloženo 25.1.2015 18:21
Ve východní části Jizerské magistrály (Václavíkova - Smědava - Paličník) jsou tratě stále ve výborném stavu, další úprava opravdu není třeba. Přesná trasa zde http://www.xcountry.cz/jizerky?t=XuCTN

Parkoviště na Jizerce bylo plné už před 10:30, z parkoviště pod Václavíkovou studánkou byl jediný nic moc úsek (hrbolaté, uježděné, neupravené, ale sněhu dost) podél silnice k Václavíkově studánce. Z doslechu - stejně nic moc je i trasa odtud podél silnice na Jizerku.
Vloženo 25.1.2015 18:13
dnes jsem projizdela pres Malinik a Central v 8.35, parkoviste temer plna. Kdo chce o vikendu zaparkovat, tak si bude muset privstat.

Na bezky jsem vyrazila az v 15.00, lidi uz malo, pomalejsi snih, nez vcera, stopa upravena. A zacala sypat jemna krupice. Ve stope se vosk na klasiku ne vzdy chyta, je to misty namrzle.
Vloženo 25.1.2015 17:22
karel: myslím, že mluví o závodním 5 km okruhu.
Vloženo 25.1.2015 17:07
Lyžaři, jaký okruh myslíš?
Vloženo 25.1.2015 16:55
....vše krásné, akorát mnoho "lyžařů" nepochopilo, že okruh u Bedřichova je jednosměrný....no jestli takto jezdí i autem, tak nevím...
Vloženo 24.1.2015 21:05
CHtěla bych poděkovat dnes těm, kteří mi pomáhali po pádu a přivovali horskou službu. bylo mi mizerně a oni se o mne starali až do příjezdu horské. Neznám jejich jména, takže alespon takto moc díky. Kulička
Vloženo 24.1.2015 19:32
Dnes paráda,Smědava-N.Louka-Hřebínek-Knížecí-Mořina-Promenádní-Písčiny-Smědava.Povrch rychlý,príjemně uježděný.Lidí na N.Louce hodně,ale na Knížecí katastrofa.Vypadalo to jako když do Polubního jezdí METRO,každé 3min hromada lidí!Zlatě v týdnu!
Vloženo 24.1.2015 18:16
Dnes super!!! Na klasilu i na bruslení upravené stopy, Tvrdý podklad a na tom cca 2 cm prašanu, Nejlepší lyžovačka po 2 letech. Nevýhoda - moc lyžařů. Děkuji za lyžaře za vzornou úpravu stop.
Vloženo 24.1.2015 17:38
Dnes klasika: Smědava - Tišina - Jizerka - Smědava. Super tvrdý stopy na klasiku, na bruslení taky luxusní. Mazal jsem gumu + fialovej klistr Swix. Čekal jsem že to bude potřeba překrýt tuhým, ale kupodivu to nenamrzalo. Do kopce super, ve sjezdech bych teda ocenil ten tuhej ale po tejdnu lyžování jsem preferoval jistej odraz ☺ Směrem na Předěl i málo lidí, na promenádní a dál už davy...
Vloženo 24.1.2015 15:19
Dnes luxusní svezení! Skate z Bedřichova přes Máří, Knajpa, Knížecí, Mořina,Promenádní, Smědava, Kasárenská,Knejpa a přes Máří zase zpět - 50km. Zpáteční cesta od Šámalky pěkně tahala za nohy, jinak to jelo na fialový -2 až -8 jako hrom:) Místy i ledovatá stopa pro klasiku rychlejší. Velké díky za úpravu.
Vloženo 24.1.2015 15:15
masakr, takhle plné Jizerky jsem dlouho nevidela. Doporucuji spise odpoledne vecerni jizdu.
Magisrala v super stavu, rychly snih.
Z Maliniku na Ceskou to fakt jet nejde ;) a i na botech je to zajimave.
Vloženo 23.1.2015 20:10
Dnes ve 14 h na Maliníku. Skate přes Vládní, u Buku, Hřebínek-K.Máří, Knejpu, dolů po červený na Smědavu. Sem to bylo takové tupější, místy nový sníh 2-3 cm,Ze Smědavy ke Kiosku, pótom zadem přes Mořinu na Jizerku.Zpátky nahoru po louce k Bukovci, potom po knížecí a Kasárenskou. Od Knejpy opět trošku tupější, návrat stejnou cestou. Byly z toho necelé 4 hodiny a jelo se mi velmi dobře. Perfektně upraveno, pocit výborný. Zítra mám v plánu Jakuszyce z Maliníku.
Vloženo 23.1.2015 19:08
Po obědě padesátka z Maliníku. Poměrně husté sněžení, stopa místy zafoukaná. Na Kristiánově šel klistr dolů a přimáznuto modrým extra. Ale místy zase stopa ledovatá - jako na potvoru většinou do kopce, takže ve finále máza jak víno - do kopce prokluzuje, z kopce brzdí. Fakt nevím, co tam naplácat zítra :-(
Vloženo 23.1.2015 17:19
Dnes odpoledne - najetej zmrzlej manžestr z rána plus na tom cca 2-3 cm nového sněhu. Novej sníh málo skluznej, kde z toho lezl manžestr tak tam to jelo. Ve stopách na klasiku většinou led, ale stopy tvrdý a pěkný, takže fofr...
Vloženo 23.1.2015 17:15
Tom: s tou gumou máš samozřejmě pravdu, jen jsem dnes ráno nějak neměl čas na pořádnou přípravu lyží... :-) Do stopy jsem šel ráno před devátou a podle mě to na mikrokontakt nebylo - stopa byla hodně ledová. Možná později kolem poledne, kdy už bylo více nového sněhu. Ale nepovažuji se za odborníka, takže máš třeba pravdu...
Vloženo 23.1.2015 14:45
guma se pod klistr dává vždycky, dnes to bylo na mikrokontakt
Vloženo 23.1.2015 12:01
Stadion - Vládní - Gregorák - Hřebínek - Bílá Kuchyně a zpět stejně.
Mazal jsem Swix KR50, bohužel bez gumy, takže se to rychle sjelo. Guma nutná!
Krásně upraveno, vymrzlé stopy, velice rychlé. Zpátky začalo trochu sněžit, přesto bych opět mazal klistr. Více nového sněhu bylo jen v úseku Hřebínek - Bílá Kuchyně, kdy byly lyže s klistrem trochu tupější.
Vloženo 23.1.2015 11:42
Kdopak byl dnes .. co mazal za stoupaky? .. ted lehce snezi .. ze by uz byl klid od klistru?
Vloženo 22.1.2015 18:25
Dnes navečer z Maliníku - bruslení. Dole rychlý transformovaný sníh, od Hřebínku a Kristiánova pomalejší vlhký. Okolo Knajpy pak překvapivě lepší. Lehce do toho mrholilo, ale jak na klasiku, tak na bruslení tratě OK. Na klasiku to vypadalo na klistry.
Vloženo 22.1.2015 15:00
ráno 7:15 Bedřichov-Hřebínek-Máří-Čihadla-Knajpa a zpět, cesta tam perfektní jak klasika tak skate, zpátky od Gregorova kříže na bruslení měké až do Bedřichova.Z Buku dolů mi jeden chytrák co jel z Bedřichova vjel do stopy,stačil jsem se mu vyhnout,ale s pádem,naštěstí se mi nic nestalo,chytrák zůstal na lyžích.Budte opatrní o víkendu bych do Jizerek nejel ani za nic.
Vloženo 22.1.2015 12:08
Omlouvám se. Přehlédl jsem se. Myslel jse, že se ptáš na stopu od Josefodolské přehrady. O stopě od Jablonecké přehrady nic nevím.
Vloženo 22.1.2015 12:05
To Honza: stopa je, ale od rolby již starší.
Vloženo 22.1.2015 11:48
Zdravím,neví někdo jestli je stopa od přehrady v Jablonci na Hrabětice?
Vloženo 21.1.2015 19:16
Z Maliníku na Rozmezí, Kneipu, Smědavu, Kneipu, Kr. Máří, Hřebínek, Olivetská a zpět. Klasikou. Velmi rychlá zmrzlá stopa, zatím snad v této sezóně nejlépe upraveno. Fialový Swix parafín a fialový klistr. Jelo to jako čert!
Vloženo 21.1.2015 18:51
Z Maliníku okruh přes vládní, novou louku, kristiánov, okolo přehrady k Jablonecké, Prezidentské, Královce, a po 5 km okruhu zpátky pod Novou Loukou, vládní, maliník. Všude upraveno se stopou, pouze na hrázi jen tenká slupka sněhu.Lze jet soupaží po chodnících kde je sněhu dostatek. Sníh čerstvý méně skluzný, ale ve stopě poměrně slušné. Teploty ráno okolo -4-5°C.
Vloženo 21.1.2015 18:07
Brzy ráno Velký okruh přes Rozmezí, zpět přes Olivajdu. Čerstvě upraveno, jak na klasiku, tak na skate parádní podmínky. Jel jsem tentokrát skate, na žluté LF Briko a přišlo mi, že to moc nejede. Ve stopě určitě rychlejší. Některá místa vzhledem k slabé pokrývce jen utažena, viz část vršku Olivetské hory (bez stopy). Sníh je všude, připadl i nový, skvělé podmínky.
Vloženo 21.1.2015 17:42
Václavíkova Studánka,Sedlo pod Zámky,Knížecí,Hraniční,Promenádní a zpět ke Studánce....super počasí,super stopa....
Vloženo 21.1.2015 15:19
Dopoledne Mořina - Předěl - Paličník a zpět. Částečně čerstvě projeto (Promenádní), jinde upraveno z předešlého dne a na tom tenká vrstva čerstvého sněhu. Dokonalé podmínky na klasiku, veliká krása i na bruslení, téměř bez lidí.
Vloženo 21.1.2015 11:16
Ráno ze stadionu na Hřebínek, asi 1 cm nového sněhu. V rámci možností krásně upraveno, velice rychlá stopa s velkým podílem starého sněhu a ledu, modrý -2-6 nedržel, odraz nejistý. Zkusit teplejší vosk a nebo "Na Standu"... :-)
Vloženo 21.1.2015 10:47
Tomas a Pavel, diky moc, je supr kdyz k infu o snehu date mazani.
Vloženo 21.1.2015 4:26
Hardes: modrý parafín, jiný ani nemám a vydrží mi tak na cca 100 km
Vloženo 21.1.2015 8:57
To Hardes: LF HWK P1 + na to H1 + struktura /šikmej vzorek/ a jede to :-)
Horší je nyní namazat na klasiku - jel jsem včera dvacku z Maliníku a postupně se ve stopě vystřídaly různý druhy sněhu. Rozhodně to nebylo na klistr. Měl jsem tam Extráč od Swixu a na tom růžový Rode (od 0° a víc.) protože na parkovišti sněžilo a odtávalo to. Prvních cca 2,5 km dobrý a pak to výš namrzalo. Přetřel jsem to Extráčem a docela dobrý. Lepší by byl asi Holmenkollen (jestli ho někdo ještě pamatuje a má zásobu) nebo nějakej fialovej tuhej ale jak říkám, cestou se vystřídaly asi čtyři druhy sněhu, takže to je pak každá rada drahá...
Vloženo 20.1.2015 15:51
Tomas H: Ahoj co jsi mazal na skate? Diky
Vloženo 20.1.2015 15:09
ráno 7:30 Bedřichov-N.Louka-Hřebínek-Máří-Ždarek-Čihadla-Kristiánov-Bedřichov perfektně upravené jak na klasiku tak na skate,který jsem jel, nejlepší letošní bruslení nikde ani noha
Vloženo 20.1.2015 13:24
Ze Smědavy až na Václavíkovu Studánku přes Sedlo pod Zámky skate super ke konci čerstvý sníh cca 2cm. Z Václavíkovy Studánky na Jizerku super cross country skate!! :) Pak parádní promenádní zpět. Jinak cena parkovného na Smědavě je 100kč (do hodiny 30).
Vloženo 20.1.2015 14:35
Smědava, Předěl a zpět s odbočkou mimo stopy na VJL. Podmínky výborný, sněhu cca. 50 cm, tvrdý, upravený, 1-2 stopy, podle toho, kde, na bruslení hezky pevný, asle ne tvrdý. Supa! :-)
https://plus.google.com/photos/102940190789350504706/albums/6106399947177032353?banner=pwa
Vloženo 20.1.2015 7:24
Soušská silnice od Souše na Smědavu po úpravě rozježděna vozidlem (řidič jel podle navigace :( ) Střední pruh pro bruslaře má dvě hluboké koleje!
Vloženo 20.1.2015 0:06
Krátce po práci, co čas dovolí: Smědava-Předěl-Paličník-Písčiny-Předěl-Smědava- úprava skvělá! Stopa místy zledovatělá, pro bruslení tvrdé, poprvé jsem nepotkal ani lyži, ale já se z toho neraduji, myslím, že je to škoda. Těším se příště... Lidi, neseďte doma! Skol!
Vloženo 19.1.2015 20:49
dnes vecer ... tvrdy podklad .. stopy vsude vporadku .. -2 stupne ..na Knajpe lehce popadaval snih
Vloženo 19.1.2015 18:46
petrLB: mazal jsem také modrý -2-6, ale protože jsem nejel nahoru, tak to byla chyba. Jezdil jsem Vládní a Studené údolí a klistr by byl určitě lepší.
Vloženo 19.1.2015 17:34
Pavel: mazal jsem tuhý, modré rode -2-6. Dole to teda smekalo, ale díky rychlé stopě a zvolenému směru, se dalo jet soupaž. Nahoře už to bylo mnohem lepší. Stopa byla vymrzlá, občas i ledová, jestli ale chceš tutový odraz, je klistr asi lepší volba.
Vloženo 19.1.2015 15:35
Jel jsem dnes kolem poledne z Bedřichova na Hřebínek a zpět. Rychlý sníh. Stopa na bruslení dobrá, pevná ale ne led. Já jsem jel na klasiku. Měl jsem tam od minule klistry - přes gumu Swix Klister KR30 jsem měl Swix Klister KR50. Bál jsem se, aby mi to nemamrzlo, tak jsem to lehce přetřel tuhým Swix VR 45. Když jsem nastoupil do stopy, tak jsem zjistil, že stopa je většinou rozbitá s častými umydlenými ledovými zrcátky a s občasnými hroudami zmrzlého sněhu, kde to rolba naházela. Lyže mi jely, odraz perfektní, nic nenamrzlo - sníh byl již přetransformovaný.
Vloženo 19.1.2015 10:46
petrLB: mazal jsi klistr nebo tuhý?
Vloženo 19.1.2015 9:02
Díky OPSce za precizně upravené tratě. DMSka vás nemine. Brzo po ránu klása - Velký okruh ke Knejpě plus pytlík zadem k Bedřichovské přehradě. Všude super vyfrézovaná stopa, jelo to jako z praku. I na skate to muselo být dobré. Kouzlo ranních Jizerek bez lidí.
Vloženo 20.1.2015 9:13
V neděli byla Soušská silnice skvělá.
Jak se tam vůbec může dostat vozidlo, přes zákaz od Smědavy nebo přes bariéru u přehrady?
Vloženo 19.1.2015 10:38
Parkoviště Mořina v NE v 10:00 obsazené, mlha - 1 st. 5 cm nového sněhu.Zaplacená nalepovací známka, od pracovníků OPS na lyže pro používání běžeckých stop za 50 Kč, byla ztracena po 5 km. Máza modrofialový, tratě špičkově upravené okolo Jizerky, Smědavy a Knajpy. Stopa okolo Smědavské hory vyšlápnuta od běžkařů. Děkujeme OPS za skvělé lyžování.
Vloženo 19.1.2015 8:10
Chválím včerejší Jizerky. Ráno se startem od Souše jsem si vybrala zřejmě vhodné cesty, hodně běžkařů jen mezi Čihadlem a Maří, jinak paráda.
Vloženo 18.1.2015 21:54
dnes 15h Bedrichov po Samalku rozmydlena stopa az po ten led, pak na Kristianov pekne, pres sedlo Holubnik, Hrebinek, Samalku a zpet - k veceru mene lidi a ve strede se pekne jelo na klasiku. Stopy na klasiku bud sjete na led, nebo zadne. Ale chapu ze dnes bylo milion lidi, takze diky OPS alepson za tu upravu. Doufam ze to dnes projedou opet, aby se tma zitra dalo vubec jet ;)
Vloženo 18.1.2015 20:00
V 9hod. z Václavíkovy studánky Knížecí,Jezdecká na Smědavu pak na Předěl.Stopy ráno super upravené jak na klasiku,tak na skate.Zpáteční cesta tou samou trasou,ale už v horším stavu,protože dnes bylo opravdu hodně běžkařů. OPSka dnes zaslouží velkou pochvalu!!! Díky !!!
Vloženo 18.1.2015 18:59
Dnes všude upraveno, stopa pěkná, trochu rozježděná a často lehce namrzlá. Jeli jsme z Hrabětic (nájezd na trasu okolo Josefodolské přehrady v pohodě), přes nádrž - na hrázi je sněhu málo, občas jsme vyměkli a kousek šli, většina je sjízdná, potom na Hřebínek, Knejpu - v pohodě, odtamtud na Smědavu také, ze Smědavy druhou stranou okolo Jizery mi přišlo, že je sněhu více, stopa dobrá a méně rozježděná, celkově méně lidu. Sumasumárum dneska super, občas sněhu není moc a přesto to bylo upravené. Díky :)
Vloženo 18.1.2015 18:52
Po ránu dobře upravené 2 stopy na klasiku, prostřední pruh výborný na skate. Lidí bylo opravdu hodně, takže po obědě byly stopy trochu rozježděné. S přihlédnutím k množství sněhu musíme poděkovat a smeknout před organizátory za úpravu tratí! Díky, chlapi...:-).
Vloženo 18.1.2015 17:16
http://bilestopy.cz/cs/jizerskehory/bedrichov

rano to bylo vse pripravene :-)
Vloženo 18.1.2015 16:33
mel si jet z Nove loky prez Krist na Knajpu .. tam stopa jak napravo tak nalevo .. a z Knajpy na Hrebinek a pak na Novou Louku taky .. samozrejme ze na Hrebinek z Louky jede milion lidi ktery ji treba rozmaslujou .. je to nejpouzivanejsi cesta .. chce to dojet dal nebo jet driv ..
Vloženo 18.1.2015 16:23
Tedy já jsem mezi Bedřichovem, kromě začátku, a Novou Loukou žádné vyříznuté stopy nezažil. Stopa byla rozjetá neudržovaná a samozřejmě kvůli minulému počasí zledovatělá. V takovém stavu bejvala stopa tak před 30 lety. Teplota 0, celou cestu z Bedřichova (9.00) na Bílou Kuchyni (tam přes Olivetskou, zpátky přes Hřebínek), navíc značný kus cesty v mraku.Naspod fialový klistr, přes něj zažehlený fialový a navrch červený speciál. Mimo led to šlo.Prostě nic moc. Stýská se mi po roce 2013.
Vloženo 18.1.2015 15:33
Jednim slovem nadhera! Vcera od Bedrichova, dnes od Jizerky, krasa, jede to samo!
Vloženo 18.1.2015 13:12
Parada, Marianska hora, Protrzena prehrada, Kasarenska, Knajpa - vse krasne upraveno jak na klasiku (vetsinou 1 stopa) tak na brusleni. Letos zatim nejlepsi lyzovani.
@Pepa: nikdo ti volat nebude tak pojd na bezky!
Vloženo 18.1.2015 11:22
dneska idealka .. snehu dost prez noc popr k ranu trosku zasnezilo.. nejlepsi lyzovani kolem Knajpy samozrejme .. i stopy na klasiku pekne vyriznuty .. kolem Krasne Mari trosku mensi vrstva ale i tak nikde zadny kaminky takze kdo byl nemohl litovat a pred obedem ..lidi jak much :-)
Vloženo 17.1.2015 22:18
Ahoj, dneska ráno jsme vyjeli z Prahy v osm a celou cestu pršelo a to fest. Ale kousek pod Rudolfovem se to přeměnilo jakoby zázrakem ve sněžení. Na to jsme ale nebyli připraveni a naše naklistorvané lyže trochu znervózněli. Nicméně stopa byla dost mokrá a až na Kristiánov to byla super máza. Jinže za Kristiánovem začal být nový sníh dost znát a stopa už nebyla vůbec mokrá, takže klistr musel dolů. Pořád sněžilo. Od Kristiánova to už byla pohádka. Knejpa - Kasárenská - Jezdecká - Pod Bukovcem - Promenádní - Smědava - Knejpa - Hřebínek - Nová Louka a Bedřichov. Jenom kolem Máří je sněhu docela málo a silnice prosvítá, zvlášť stopě. Mezi hřebínkem a novou loukou vykukují kamínky a u stadiónu to taky není ideál, ale jinak super klouzání. Stopy nejsou úplně super prořízlé skoro nikde, ale aspoň nějaké jsou.
Vloženo 17.1.2015 21:56
Přátelé nevíte, jak vypadá stopa po dnešku? Pršelo/sněžilo? Díky, V.
Vloženo 17.1.2015 19:22
Nevíte někdo, jestli je na klasiku stopa podél silnice z V.Studánky na Jizerku? Díky
Vloženo 16.1.2015 23:11
Tak tady to máš. Dneska v 6:30 ráno od Šámalky velký okruh plus odbočka z Gregoráče za Bedřichovskou přehradu a přes Vládní zpět na Šámalu. Sněhu je dost, stopa vymrzlá, na skate trochu pomalejší, ale tvrdý podklad. Upraveno vše, někde stopy dvě, většinou do kopce jedna. V poho na lepší lyže. Asi 200 m před Točnou 2 ledové místa, jinak sníh opravdu všude. Od lyžařů byla stopa kolem Smědavské hory, i ze Závor k Oldřichovu, stejně jako k Elektrárně v Rudolfově. Nejméně sněhu je ke konci kopce v lese od odbočky na Rudolfov směrem na Vládní.
Vloženo 16.1.2015 22:17
Vždy když přijdu na tuto stránku, chci se dozvědět informace jak to vypadá na magistrále, ale místo toho zde uvidím jen hádky znuděnejch chytrolínů, který nemají nic jinýho na práci, než se hádat na internetovejch diskuzích! A ještě k tomu si vybírají zrovna tu diskuzi, kde všichni chtějí vidět úplně něco jiného než tohle jejich rozptýlení. Zamyslete se nad sebou, v poslední době tu vzkazy ze stopy zanikají za hordami nadávek....těm co tu fakt řeknou, jak se jim dneska jelo, děkuju :)
Vloženo 16.1.2015 20:17
Tak z Bedřichova ke Gregoraku to bylo na klistr nejlépe se stříbrem, protože už v tom je jehličí a špína. Dále to je lepší a dalo by se asi i na tuhej. Stopy na klasiku jsou ale dost rozbitý, takže bruslení je lepší volba. No zítra to ale může být jinak dle počasí a úprav tratí.
Vloženo 16.1.2015 18:51
dnes to bylo na klistr, stopa přemzrlá, zítra to asi nebude jiné
Vloženo 16.1.2015 15:26
Nevím, proč tady pořád diskutujete o záležitostech mimo stopu. To, že Smědava jezdí čtyřkolkou po stopách je sprosťárna, neboť silnice je oficielně uzavřena a níže je tedy otevřené přiznání toho, že pro chatu na Smědavě zákaz neplatí, což by měl být námět pro P ČR.
Myslím, že Smědava není tak izolovaná, aby nešla zásobovat z druhé strany, navíc její ceny jsou takové, že by moc nezchudli.
Vloženo 16.1.2015 13:28
zdeněk 66: opravdu se nebudu snižovat k tomu, abych klesal na Vaši úroveň a reagoval na Vaše invektivy stejnou mincí- pokud nechápete ironii a nadsázku, nepohybujte se ve veřejném prostoru a neurážejte bezdůvodně lidi, které vůbec neznáte
Johny: vlastnictví čtyřkolky jaksi nemá žádnou spojitost s obhajováním psychpatů na obdobných strojích - já jsem pouze poukazoval na to, že tolerance, vstřícnost a jistá míra pochopení chybí všem zainteresovaným stranám - ač běžkař, tak respektuji, že hory jsou otevřený prostor, kde kromě nás, lyžařů, kteří se zde bavíme, je to taky prostor, kde ostatní lidé žijí a pracují a nějaký běžky mají na háku - kompromisy musí připustit všechny strany a jistě mají přednost ti, kteří na to mají ze zákona nějaké oprávnění - majetkové či správní. A ani jedno běžkař ( tzn. i já) nemá.
Vloženo 16.1.2015 13:09
Mám dotaz, jak to vypadá nahoře ohledně mázy? Je to na klistr? Zítra se chystám. Díky za info
Vloženo 16.1.2015 12:49
C2S: Než zas napíšete nějaký Váš blábol, zkontrolujte si prosím pravopis, takhle si představuji "klasycký ksycht ydyota"
Vloženo 16.1.2015 17:39
Jsme na Závorach potkali škodu octavii :-) a borec tvrdil, že má povolení. Lidi jsou zvláštní a ....
Vloženo 15.1.2015 20:58
C2S:Tak už tu z tebe vylezlo:) To chování s čtyřkolkou ve stopě, nikoho nechceš obhajovat - závodění na čtyřkolce... Víš, zásobování je normální věc a každý se s tím musí smířit a pochopit to. O tom jsem před cca týdnem nepsal, ale o tom, že mě nejaký závodník na čtyřkolce málem převálcoval. Tak teď jsi se přesně projevil, jak nikoho neobhajuješ :D
Sorry, není to k tématu úpravy sněhu, ale o takovémto příspěvku C2S, jak závodit na čtyřkolce ve stopě.
Jinak 99% zásobovačů jezdí úplně v pohodě a já s nimi neměl nikdy problém až na černou pásovou čtyřkolku 2 dny po sobě u Smědavy.

Jinak stopy dnes přes toto množství sněhu a teplotu OK. Radši ale volím dvojkové lyže.
Vloženo 15.1.2015 19:01
Dnes 7:30 Bedřichov-N.Louka-Hřebínek-Máří-Tetřeví bouda a zpět cca 3 cm nového sněhu, pod tím tvrdý podklad,za Točnou místy nafoukané jazyky na skate to jelo slušně a hlavně hlásí na příští týden ochlazení a sníh, takže paráda
Vloženo 15.1.2015 16:56
Omlouvám se, že to není přímo k aktuálnímu stavu stop, ale skutečnost, že se od Soušské přehrady jezdí na Smědavu na 4kolce je poměrně zásadní pro budoucí stav magistrály. Zejména při měkčím podkladu se od Souše nedá téměř bruslit díky hlubokým rigolům. Upravená trať od OPS tam nevydrží ani půl dne díky tomuto zásobování... úprava pak postrádá smysl..
Vloženo 15.1.2015 15:30
Ano,Smědavu zásobujeme ze Souše z Montanie. Antonie je ve Frýdlantě a tímto se omlouváme,že zásobujeme přez magistrálu. A když potkáte zelenou čtyřkolku,tak se omlouváme a naštěstí nejezdíme 50,ale 30.
Vloženo 15.1.2015 13:07
Dopoledne z Maliníku standardně na Kristiánov, po panelce, a od Gregorova kříže kolem přehrady k elektrárně. Skvělé. Všude asi 3 cm, mírně pod nulou. Projeto lyžníky, asi v půlce panelky jsem potkal rolbu (viz stránky ops). Sjezd k elektrárně pěkný, dobře sjízdný k zatáčce asi 500m nad závorou, no - na starších lyžích lze i k závoře
Vloženo 15.1.2015 10:53
Z druhé ruky: Na panelce 3 cm prašanu.
Vloženo 15.1.2015 9:03
Na Mariánských boudách byl skůtr naposled 6.1 takže to je hodně dávno. Chtěl jsem se zeptat je to dnes na vosk nebo na klister ? Budu vyrážet kolem 13h z Bedřichova. Díky za info
Vloženo 15.1.2015 2:43
Dobrý den, nevíte prosím někdo jak vypadá cesta z Jos. Dolu - Lesní Brány na Marián. Boudy? Na BILESTOPY.CZ není vůbec o projetí strojem žádný záznam. Ale prý některé stroje GPS nemají. Chtěl bych tam jet 18. ledna. Díky za info.
Vloženo 15.1.2015 16:05
petu: podle mě jezdíte zbytečně pomalu, já bych prosil plnej kotel, hezky slalom, ať jsou stopy pořádně rozrytý ( já bruslim, takže OK) a když mě budete míjet, tak přidat plyn a sníh pořádně do ksychtu. My čtyřkolkáři musíme držet při sobě :-))).
Jinak fčera klasycky Šámalka - Hřebínek, Kuchyně a zpět ještě k Buku. Lehce přimrzlý, krásně klouzací. Dnes asi panelka, bude¨to upravený a široký, prej jenom jedna stopa.
Skol
Vloženo 14.1.2015 23:36
Z Nové louky na Kristiánov přemrzlá, pevná stopa. Přes Bílé buky jedna stopa a široká trať na bruslení, mokrý sníh. Přes Olivetskou horu ledovka. Vládní proměnlivý sníh. Všude dost sněhu jak na klasiku tak na bruslení.
Vloženo 14.1.2015 21:29
Tak něco ke stopám : Dnes odpoledne skate na trase Souš - Kůrovec - Knajpa - Krásná Máří - Točna - Kristiánov - Rozmezí - Čihadla - a zpět na Souš. Vše zatím sjízdné. Ze Souše na Kůrovec pro skate hodně měkké a rozježděné (včetně od čtyřkolky) (stopa na klasiku OK), z Kůrovce na Knajpu slušné, od Knajpy někam před Máří parádní, okolo Máří - Točny hodně vodnaté, místy i kouká silnice - zatím lze bez problémů objet, ale je vidět, že v některých místech jsou tak 3 cm sněhu.
Vloženo 14.1.2015 17:33
Nevím jak je to se zásobováním, ale jídlo se na Smědavu vozí ze Souše (Antonie ) na 4kolce s vlekem. Na Smědavě se už nevaří.
Vloženo 14.1.2015 17:25
Tomasi,já si sice beru skoro vždy své občerstvení(nějaký pomeranč,banán,ionťák apod) ale někdy si rád dám i kafíčko,nebo čaj se sušenkou na Knajpě a respektuju,že lyžaři si pro dobrou pohodu i něco dávají u kiosků.Smířím se snadno s tím,že mezi stopy vjede skútr,horší paseku nadělají čtyřkolky,ale kromě zásobování by měli mít všichni ostatní zákaz vjezdu na cesty,které o.p.s-ka PRACNĚ A DRAZE upravuje pro jiné,než pro maniaky se skútry a čtyřkolkami.A jestli je to na jiných horách ještě horší,to mě nikterak neuklidňuje.Nebo mám mít radost,"že sousedovi také chcípla koza",nebo dokonce že byly dvě ?!
Vloženo 14.1.2015 11:04
Je to problém ve všech horách a Jizerky jsou na tom možná ještě dobře, že tratě spravuje jedna organizace, která to pak může komplexně řešit. Samozřejmě, když na tratě vtrhnou,, soukromé'' čtyřkolky, nebo skupina ožralů, který to rozdupou, tak za to Lesy ,nebo CHKO nemůže. Jednou takhle byly konský koblihy a stopy u josefodolský přehrady, to byla dobrá máza:D Jinak pro Tomáše, běžkuju i v Lužických horách, tak ted sleduji jak se rozvíjí činnost ski Polevsko, tak jim držím palce. Hlavně ten sníh aby byl:)
Vloženo 14.1.2015 9:22
to Nestor: ja bych to tak cerne nevidel.. mrkni se treba do Luzickych hor :) tam do toho jeste jezdi tereni auta, kone atd. :) Jinak reseni je mit vlastni susenku a cajik..a nebudou muset tolik zasobovat :)
Vloženo 14.1.2015 8:20
Petu,můžeš mi vysvětlit,jak se zásobuje restaurace na Smědavě ? To se vozí čtyřkolkami,nebo skútry z Liberce po Kasárenské,nebo "to jde" z Bílého Potoka-po silnici ?! Chápu,když 1-2x za den doplní své zásoby Knajpa a to buď právě od Smědavy(čehož jsem si všiml několikrát) ,že si dovezou potraviny provozovatelé kiosku na Hřebínek,ale ono je těch šílenců na skútrech a čtyřkolkách poslední roky až přespříliš. Nehleddě na jejich občasnou "ohleduplnost",kdy se okolo nás přeřítí nějakou 40-50 km rychlostí. Tady totiž jde o VZÁJEMNOU ÚCTU návštěvníků a horalů.Lesáci se také poslední roky "vyznamenávají",když se rozhodnou strhávat už tak slabou vrstvu sněhu,aby se jejich auta dostala do míst,kde se stále těží dřevo v době,kdy běží běžkařská sezóna.Myslím,že se shodneme v tom,že někdejší velká tolerance lesáků a kioskářů k lyžařům je někde v zapomenutí.
Vloženo 14.1.2015 9:03
Skol!18:30-21:30 - Maliník, Vládní, Nová louka, Hřebínek /0 st./, Točna, Kristiánov, Vládní, Maliník - manžestr, min. lidí, skate, klasika, nahoře hvězdy vše super.
Pro Nestora: plně tě chápu, ale žiješ v ČR, kde zodpovědnost, tolerance, opatrnost leží někde jinde.....užívejte!
Vloženo 14.1.2015 8:34
Bedřichov stadion- nová louka-hřebínek a zpět s sněhem dobrý,stopy fajn,místy trochu zledovatelý.Když se sníh udrží bylo by to dobrý
Vloženo 13.1.2015 23:39
Šámalka, Závory, zadem okolo přehrady na Vládní a zpět. Výborný, hezky upravený, i přes teplo ( 2 st.) u země většinou přimrzlý, trošku vlhčí a sem tam špína akorát pod přehradou pod stromama před napojením na Vládní.
Vloženo 13.1.2015 22:09
Tak si tu tak čtu,jak vám vadí lidi na čtyřkolkách a skůtrech. Pokuď se chcete na Smědavě najíst a napít,potraviny se tam samy nedostanou,takže je tam musí někdo dovíst. Takže místo toho,aby ste byli sprostí a neslušní,měli by ste si uvědomit,že se chaty na horách musí nějak zásobovat. Sme přece jen lidi a když se vám náhodou někde něco stane,budete ještě rádi,že vám přijedou pomoc lidi na skútru či čtyřkolce. Takže DĚKUJEME za vaše pochopení :)
Vloženo 13.1.2015 21:19
Bedřichov - Bunkr a zpět, super upraveno všude, zmrazky/špína kolem Bedřichova, odpoledne natáto od Kristiánova dolů. Oblast Rozmezí - Jizerka perfektní podmínky, kolem Máří taky OK.
Vloženo 13.1.2015 20:46
to Mirek: dnes na Jizerce na Mořině byla vidět najetá stopa skůtrem podél silnice, ale nejel jsem to.
Vloženo 13.1.2015 18:21
Dnes Mořina-Bunkr -Promenádní - Smědava - Hraniční - Kasárenská -Bunkr-Mořina. 15 km . Sníh vlhký super upraveno , nádhera . OPS Díky.
Vloženo 13.1.2015 14:58
Maliník → Vládní → Za Černou nisou → Pod Olivetskou horou → Olivetská hora → Bílá kuchyně → Hřebínek → Nad Hřebínkem → Kristiánov → Kristiánov most → Blatný rybník → Nová louka → U Nové louky → U Buku → Bedřichov stadion .... moc krásné svezení, akorát začátek z Maliníku na Vládní pár špatných míst... pak už super...
Vloženo 13.1.2015 8:56
Jizerské hory reloaded :-) Přes noc napadalo 15-20 cm hutného vlhkého sněhu, který spolehlivě zakryl led a vytátá místa, co zbyly po sobotní oblevě. Sjízdné je vše, i když upravená byla jen hlavní trasa. Souš, Smědava, Jizerka, Orle.
Vloženo 12.1.2015 22:52
Nová louka - Hřebínek - Máří - Čihadla - Rozmezí - Nová Louka všude upraveno a od Hřebínku po Kristiánov suchý sníh jen po cca 3km okolo nové louky mokřejší.
Vloženo 12.1.2015 15:55
Ráno v 7:30 parkovistě Bedřichov sněhu napadlo za noc cca 15 cm.Trat Bedřichov-Hřebínek-Točna-Ptačí kupy vše upraveno rolbou, super podmínky na klasiku, na skate dost měké, uprostřed rozbité od skůtru, bruslení byla makačka jinak paráda nikde ani noha
Vloženo 10.1.2015 18:46
N čumendu okolo Bedřichova: Mezi U Buku a U Nové louky - potoky podél i napříč, ale dá se to s opatrností projet.
Gregoráč a za Černou Nisou a směrem k Vládní nad očekávání dobré.
Občas se v dolíčcích udělá louže, ale vše se dalo objet.
Jestli to v noci zmrzne, bude to zítra mazec.
Místy je horní vrstva podmočená a hůlka se prošťouchne. Celkový pocit byl lepší než očekávání za okny doma, kdy člověk kouká jak sníh mizí před očima.
Vloženo 9.1.2015 13:47
Z Bedrichova kamkoliv po upravenych trasach,uz dlouho to nebylo takhle luxuxsni!
Vloženo 9.1.2015 10:19
Večer po 17h trasa J30 na klasiku. Silně mrholilo, teplota na nule. Na Čihadlech do toho občas i padal sníh ale ne moc. Sněhu stále dost a stopy na klasiku ve slušném stavu. Krásná klistrovaná až na Hřebínek, kde už celkem vydatně pršelo až do Béďova.
Vloženo 8.1.2015 21:16
18- 20- skate Maliník, Nová louka, Závory, Stammlerův k. a pak úprk před deštěm přes hráz.., kámošův kufr v mlze Pod přehradu, já slepě následoval a pak pěkně soupaž po kanále :D
Až Pod Olivetskou ok, pak už čím dál měkčí a hlubší.... nakonec chcanec a teď mi to v Liberci pěkně bubnuje na okno. Zítra jim těch 30 vůbec nezávidím.
Vloženo 8.1.2015 19:32
Dnes po 15 hod. - velký okruh. Kristianov - Rozmezí na klasiku OK na bruslení NOK (měkej podklad pro odraz hulkama i nohama), to bylo tedy dost drsný... Od čihadel pak překvapivě OK i na bruslení. Drobně mžilo a od poloviny i dost foukalo. Sněhu stále dost.
Vloženo 8.1.2015 16:07
Dopoledne jak za stara z Lidových sadů po sjezdovce k České Chalupě, na sedlo Maliníku, po Vysokém hřebeni k Hašlerově chatě a zase zpět. Skvělé od České Chalupy nahoru a hlavně po Vysokém hřebeni (i když trochu zapadaná včerejší stopa). Nikde nikdo až na pár sjezdařů u jednoho vleku. Sjezd do Lidových sadů už horší, bohužel projeto čtyřkolkou, od Křížového buku dolů už sníh vlhký a těžký.
Díky za projíždění Vysokého hřebene a cesty ČChMaliník
Vloženo 8.1.2015 14:15
Dopolední vyjížďka z Bedova,trasy perfektne upraveny.teplota stále ještě lehce pod nulou.
Vloženo 8.1.2015 6:47
Včera večer po 17 hod. Z Maliníku po Vládní na klasiku najeta pouze jedna stopa! Připadlo cca 5 cm novýho sněhu. Modrej Rode -2 - -6°C to docela pobral...
Vloženo 7.1.2015 20:32
Dnes klasikou Bedřichov stadion → U Buku → U Nové louky → Nová louka → Gregorův kříž → Za Černou nisou → Pod Olivetskou horou → Olivetská hora → Bílá kuchyně → Hřebínek → Nad Hřebínkem → Kristiánov → Čihadla → Odbočka na Peklo → Knajpa → Smědava → K Předělu → Kiosek → Na Kůrovci → Kůrovec → Kasárna → Knajpa → Čihadla → Štolpišská → Na Žďárku → Krásná Máří → Nad Hřebínkem → Hřebínek → Gregorův kříž → Nová louka → U Nové louky → U Buku → Bedřichov stadion. Fakt super,konečně sníh na nové lyže. Zítra hurá znovu.
Vloženo 7.1.2015 15:00
Z Korenova na Jízerku mene sněhu, cesta je hrbolata, u Kobyly chybí třetina mostku a je to vidětna posledni chvíli, což je trošku o držku do potoka. Jinak z Jizerky dál na Promenádu naprostý luxus, dal sice začalo hodně sněžit, ale i tak výstup ze Smedavy na Knajpu dobrou stopou. Dal přes Zdarek a Krásnou Máří na Hřebínek opět luxusní stopa, jen už víc lidí. Z Hřebínku (a zejména že Samallky) klasika - skoro ve frontě, i ve všední den. Celkový dojem: úžasný. Snad to v sobotu všechno neroztaje.
Vloženo 7.1.2015 14:14
pro Hardes ... naprosto v pohodě, hodně sněhu!!
Vloženo 7.1.2015 14:13
Dnes okruh Bedřichov stadion - U Buku - rozcestí u nové louky - vládní - pod Olivetskou - Olivetská - Bílá kuchyně - Hřebínek - Točna - Kristiánov - Nová louka - Bedřichov. Krásně upraveno, spousty sněhu ... super
Vloženo 7.1.2015 13:56
Ahoj, chci zitra vyrazit do jizerek vyrazit od Bedřichov, stadion – U Buku – Nová Louka – Kristiánov – Pod sedlem Holubníku – Bílé Buky – Hřebínek – Gregorův kříž – Nová Louka – Bedřichov, stadion je to na sutracky nebo si muzu vzit normalni lyze :-) Diky za info
Vloženo 7.1.2015 11:45
petrLB: Od Kuběnky nahoru na Bílou kuchyni stopa včera, alespoň dopoledne nebyla. Bohužel stopa dolů do Olřichova byla rozježděná od myslivců. Ale dalo se to sjet celkem v pohodě - až na to zmrzne, bude to horší.
Vloženo 7.1.2015 9:22
Včera po 15 hod. velký okruh (Bedřichov-Hřebínek-Čihadla-Kristiánov...). Všude sněhu dost, ve stopě na klasiku to jelo parádně, na bruslení to ještě nebylo dost sjetý a místy přemrzlý (hlavně vzadu od Hřebínku dál), takže se to při odrazu lehce bořilo a sníh byl méně skluzný. Dost to tedy tahá za nohy, ale až se nový sníh přetransformuje, tak to bude supr...
Vloženo 7.1.2015 8:42
pro mabra i ostatní: nedoporučuji jezdit na Kuběnkovu chatu (směr Oldřichov). Dolů je stopa od skútru po obou stranách, uprostřed hodně hluboký sníh, od křižovatky z Oldřichova až na horizont před Bílou Kuchyní byly stopy od auta. Přijde mi smutné, že stopa od OPSky tam nevydrží ani den. Jinak včera za den i noc muselo po Jizerkách projet hodně běžkařů (soudím podle stavu stop).
Vloženo 7.1.2015 8:10
mabr: uzavřené to nebude, magistrála je přístupná celý víkend, takže páteční noc je v pohodě.
Vloženo 6.1.2015 23:37
je super, že to konečně začíná stát za to. Může se zeptat zkušenějších, když si dám noční běžkování tento pátek před J50, je to ok? Nebo to už bude uzavřené. Moc díky všem
Vloženo 6.1.2015 21:11
Poděkování klukům co celou noc upravovali, na to že v 21:00 ještě padalo a fučelo se asi celou noc nezastavili. Také jsem potkal veterána co na Olivetské zahazoval žlaby. Jen upozornění pro nemístní, sněhu je i tak asi o metr a půl méně než by mělo, takže občas někde kouká větev či je barevnej sníh od podloží. To jen aby tady zase někdo nefńukal, že si škrábnul lyže z tuzexu.. Prostě na to jak škodí počasí se OPS snaží a dělá téměř nemožné. Dík
Vloženo 6.1.2015 20:33
to PetrV: S těmi psy s Tebou naprosto souhlasím, je to nebezpečné...
Vloženo 6.1.2015 20:26
Nepochopim lidi,kteri berou na vecerni lyzovani psy. Uz jsem vzdal hadani se s lidmi,kteri i pres zakazove tabulky na nastunich mistech vodi psy pres den,ale to ze je tahaji do stop vecer, naprosto nepochopim. Jejich majitele maji nejspis v hlave nasra..!!
Vloženo 6.1.2015 18:33
Dneska nejlepsi jezdeni po x letech. Pocasi, snih i uprava perfektni! .) Diky JOPS!!!
Vloženo 6.1.2015 17:44
Dnes jsem při sjezdu z Olivetské dokonce potkal maníka s lopatou, který nahazoval sníh na odvodňovací kanály. Asi to bylo kvůli nedělní J50, ale stejně to je super!!! :-)
Vloženo 6.1.2015 17:21
Paráda! Nikde sebemenší zádrhel. Azuro, spousta sněhu, přiměřeně lidí. Nemá to chybu, velká pochvala JOPS! Pro představu kolik je sněhu - K Buku je to ve dvou směrech - vpravo nahoru. vlevo dolu.
Vloženo 6.1.2015 15:04
Dnes to bylo famózní. Vykaslete se na praci a hurá na běžky. OPS supr prace.
Vloženo 6.1.2015 13:52
Dnes ráno trasa Bedřichovské 30ky. Mé obavy že se budu nahánět s rolbami byly liché. Rolbaři toho dnes moc nenaspali a upravili parádně snad úplně všechno. Dnes poprvé lyžovačka bez kompromisů. Jizerské OPS 3x hurá. Můj finanční příspěvek je nemine.
Vloženo 6.1.2015 12:36
Souš-smědava-jizerka caa 10h. výborné, boří se hole na souši více na trase50méně, souš, ale dlouho zde stopa nevydrží, již nyní je rozježděná plocha pro bruslení od ,,veledůležité" čtyřkolky s přívěsem, který to dolů hulí co to dá a je rád že se udrží na cestě, občas ho to vyneseaž do stopy.
Vloženo 5.1.2015 22:11
malé kolečko ze Šámalky po panelce a Kristiánovem zpět, start cca. 18,30 a rolbou bylo již projeto dosti dříve - napadáno dalších cca. 5 cm. Od hřebínku na točnu na manšestru už jenom +- cenťáček nového a na točně čerstvý manšestr od Máří směr panelka. Panelka ujetá asi na max. šířku, zahrnutý příkopy, bez stopy, luxusní bruslení dva vedle sebe a ještě spousta místa. Akorát že to bylo měkký, obzvláště pro 90.kg tlustoprdelníka. Ale jinak skvělej zážitek, za stálýho sněžení. U podkovy sněhu určitě už přes půl metru. Veliké díky, Jizerská ops!
Vloženo 5.1.2015 21:09
Jizerská OPS hlásí, že v noci přestane sněžit a pak vyrazí rolby. Upraví snad úplně všechno :-) - detailní rozpis na www.jizerskaops.cz

Jinak prosíme lyžaře, aby považovali diskusi o vyhýbání se na tratích za ukončenou, již se napsalo vše podstatné a poslední příspěvky posouváme hlouběji do historie, aby nahoře byly zprávy o aktuálních podmínkách, tedy to, k čemu je náš web určen... Díky za pochopení.
Vloženo 5.1.2015 23:18
Dobré :-).
Namět pro redakci: co uzavřít diskusi o chování odkazem na pravidla OPS někde v záhlaví? ( www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare/)
Vloženo 4.1.2015 20:45
Z Bedřichova na novou louku to šlo..pak paráda..na rozmezí spousta sněhu..stopa z knajpy na smedavu vzorové vyriznuta..totéž ze smedavy ne knajpu..bohužel se to poměrné rychle rozjezdilo...ale hlavně ze napadlo...
Vloženo 4.1.2015 20:20
Odpolední skate z Mořiny na Předěl. Jak už bylo řečeno od ostatních-ledová místa jsou pryč a až na na výjimky je kryje nový sníh. Subjektivně byla nejlepší Promenádní, Jezdecká byla celkem zafoukaná. Kolem Předělu je sice navátá neuježděná vrstva sněhu, ale bruslit jde v pohodě. Bezproblémový je i příjezd na Jizerku autem po uježděném sněhu.
Vloženo 4.1.2015 19:02
Pekny svezeni dneska.sice neni strojova stopa na klasiku ale to musi kazdy i amatersky turista pochopit vzhledem ke snehove vrstve.Jel jsem trasu stadion-nova louka-gregoruv kriz-hrebinek-tocna.Az sem byla docela dobra stopa od turistu misty bez stopy a dal od tocny docela hluboky snih stopa zadna(ale co hlavne ze byl snih) -sjezd dolu pod sedlo holubniku paradni i zacatecnik ho sjede az na kristianov pekny podminky nikde zadny kameni spodek led -blatny rybnik-šamalova chata(nova louka)tam nezbytne obcerstveni a opet chvalim obsluhu-rozcesti u nove louky-a zpet na stadion bedrichov.Bylo to pekny akorat u Šamalky vyfoukany kus cesty na led ale jinak pekne svezeni.
Vloženo 4.1.2015 18:20
Dnes odpo klasika ze Smědavy - cesty směr Smrk naprosto v pohodě, vždy vyřízlá jedna stopa pro klasiku - nového sněhu tak 5 - 10 cm
cesta ze Smědavy na Jizerku - stopa pro klasiku více rozbitá, na otevřených místech pak sníh vyfoukaný až na ledový podklad - to samé pak zpět z Jizerky na Smědavu po Pomenádní
Vloženo 4.1.2015 16:12
Dnes na novém sněhu paráda. Jednoznačně nejlepší úsek Mariánky-Protrženka-Kůrovec-Předěl-Paličník-Kiosek. Povětšinou supr stopa, od Protrženky se to trochu bořilo, ale i tak dobrý. Promenádní byla rozšmajdaná, úsek přes Vlašák taky. Sjezd k Souši v pohodě, od ní nahoru na Kůrovec humus, aspoň co se týká stopy. Kasárenská dole rozšmajdaná, výše už dobrá. Sjezd zpět na Mariánky taky v pohodě (nahoru stopa nic moc). Sem tam to stopu dost zafoukávalo.
Jinak si nemůžu stěžovat - bomba klása.
Jo a pro Nestora: asi si nečetl info z Krušných o týpkovi s Audinou a venčení bloncky,co? Naopak v Jizerkách naštěstí takoví trotlové ještě nejsou (a snad nebudou). Jizerky nabízejí nejlepší běžkování z celé ČR, ať si kdo chce, co chce říká.
Vloženo 4.1.2015 13:39
Dnes rano v 7:00 Smedava-Kneijpa-cihadla a zpet na klasiku. Do rána připadlo cca 10 cm nového snehu. Super podmínky, perfektně upraveno rolbou i na skate. Led ze včerejška nebyl nikde, ani kde hodne foukalo. Perfektní svezení!
Vloženo 4.1.2015 13:20
Dneska ráno, před devátou, výjezd do stopy na Jizerce. Včerejší ledovku přikrylo několik cm nového sněhu. Silný vítr foukal a stále tam je, co rolba upravila, to hodně zavál. Potkali jsme ji ale celkem dvakrát, paráda. Sjezd od Knaipy na Smědavu rychlý, docela vrstva hlubšího sněhu, při sjezdu to chce dávat pozor. Jinak spokojenost, na bruslení náročnější.
Vloženo 4.1.2015 9:22
Kurňa,co jsme to za pronárod,že si navzájem tak škodíme ? (čtyřkolky,nebo těžaři ve stopách ještě v lednu !) .Když tak čtu ty Vaše zkušenosti,kamarádi,tak se začnu asi bát jezdit na NAŠE hory.Kupodivu-mé "rodné" Krušné hory takové "radovánky" zatím neznají.A to to tam bylo vždycky "o jednu ligu" níže. Asi začnu příležitostně jezdit tam.
Vloženo 5.1.2015 11:02
Martine, co se čílíš, že tě to vůbec vzrušuje. Raději nám napiš, jak to vypadá dneska nahoře. Krásně padá, tak to musí být supééér, snad bude něco projetého, prošláplého. Lidičky, a hlavně v klidu!!!
Vloženo 5.1.2015 10:54
nestor - nevím co to tu kecáte o moudrosti, nemá to s tím co dělat, zmíněné pravidlo zná každý běžkař, tedy každý co znám a jsou to sportu znalí běžkaři, to že něco nevíte neznamená, že musíte hned ostatní urážet a šířit tu nepravdivé informace a mýty. tím diskusi končím, nemá cenu vám něco vysvětlovat
Vloženo 4.1.2015 13:48
nechci obhajovat "dementa se čtyřkolkou, ale jelikož jel s vlekem, tak tam asi na vejletě nebyl - buď to byl někdo z bufetu z Knajpy nebo lidi, co už připravujou J50 nebo prostě lesáci. Že nemusí jezdit jako psychopat, když tam lidi jezdí na běžkách je jasný, ale zase naopak běžkaři musí být soudní a pochopit, že se pohybují zdarma ve veřejném prostoru a ne na uzavřených tratích. V JH se střetávají zájmy více subjektů - lesy, rekreanti, podnikání apod. a měli bychom k sobě být hlavně ohleduplnější všichni. Analogicky mohu uvést příklad, že kdyby nejel "dement" na čtyřkolce, tak by zase byli podle některých "dementi" třeba na Knajpě, protož nemaj ani buřta...
Vloženo 4.1.2015 12:05
Lyžníci, běžkaři. Čtu tady mnoho rozhořčených zpráv o stavu tratí Jiz.magistrály a o prolhanosti našich činovníků kolem běžeckého lyžování v Jizerských horách. Za posledních 14 dní nezbývá než souhlasit. Jsem běžkař z Jablonce a vím, že Jiz.ops dělá pro nás lyžaře běžkaře po většinu zimní sezony velmi dobrou práci za kterou je nutné většinou chválit a děkovat. Pravda někdy chybí zkušený rolbař /asi nikdy neměl běžky na nohou/ a lidi, kteří se řídí zdravým selským rozumem a kteří by řekli, neblázněte, do tohodle se nedá jet, neb to jenom zničíme / viz.letošní začátek zimy/ Za to že není sníh ops fakt nemůže. Však bude líp. Co nám všem vadí nejvíce, je neupřímnost a prolhanost některých činovníků a organizátorů J.5O v čele s panem ředitelem. Zaslepeni businessem lžou v přímém přenosu ČT bez jediného začervenání se. Za to se jako jablonečák stydím nejvíce, neb ty lidi znám a potkávám je.
Vloženo 4.1.2015 9:13
Včera jsem byl mimo jiné na okruhu kolem protrženky a je tam třeba dávat bacha na těžaře dřeva. Přímo u rozc. Protržená přehrada na konci sjezdu a uprostřed cesty byl zaparkovaný stroj. Dnes tam třeba už nemusí být, ale v tom místě radši dávejte bacha. A to stoupání od přehrady ke křižovatce bylo trochu rozryté od pásů s trochu obnaženými kamínky, takže pokud dost nepřipadne, jedničkama to nejsjíždět.
Vloženo 4.1.2015 7:02
Včera trasy ledové a nedalo se moc dobře při bruslení odrazit, tak snad něco připadlo a bude to lepší:)
Ale proč hlavně píšu. Na trase od Smědavy po Kasárenské jsem v pátek i v sobotu narazil na nějakého dementa na černé pásové asi čtyřkolce či co to je, který tu jezdí asi cávody s vlekem. V pátek mě málem sundal z pravé stopy, proletěl asi 30cm od lyží a v sobotu mu v táhlé zatáčce zas popojel bokem ten přívěs. Tak si tam dávejte pozor. Pod těma pásama a přívěsem by to asi bolelo:(
Vloženo 3.1.2015 23:35
Výlet z Harrachova přes Orle, Jizerku do Bedřichova byl spíš takové safari. V Polsku neupravená ledová krusta, na cestě před mostkem přes Jizeru odplavený sníh, až nahoru k Jizerce pěší procházka. Klobouk dolů před borci, kteří upravují magistrálu. Tam už to bylo svezení, nehledě na to, že kolem trasy není skoro žádný sníh. Chce to tak půl metru sněhu navíc.
Vloženo 3.1.2015 17:08
V Jizerkách to dnes bylo opět jako na ledu. Oproti včerejšku byla ledová vrstva ještě o trochu tvrdší, protože nerozměkla. Kdo chtěl bruslit a neměl pořádné, hrany, připadal si asi ne úplně jako lyžař :-)

Doufejme, že nějaký sníh (nebo třeba i hory sněhu) dnes v noci napadnou ...
Vloženo 3.1.2015 16:42
Dneska okolo Jizerky a Smědavy stopa jako zrcadlo, na skatu se to dost smýkalo, na klasiku vypatlaná tuba klistru, ale jinak to jelo, až na pár úseků v podstatě bez kamínků. Jinak teď na Jizerce při pohledu z okna srdce plesá - sněží !!!
Vloženo 3.1.2015 13:07
Projel jsem ráno trasu Jizerské 25 - skate. Po včerejším dešti ledová a rychlá stopa. Celkově dobré, pořád ale raději starší lyže. Místy to připomíná lední bruslení. Dva úseky pozor: Nová louka - Blatný rybník, samý led. Bílá kuchyně - Olivetská hora, občas kameny ve stopě.
Vloženo 3.1.2015 11:37
Dnes v 11h přes Jizerky táhla dvě velká hejna husí na sever. Ono ti ptáci vědí co dělají... Finové říkají, že když přiletí husy, zima už nebude... :-(
Vloženo 3.1.2015 10:57
Trasa samalka-hrebinek-tocna-pod sedlem holubniku-kristianov-samalka.
Zmrzla trat, castmi bez stopy na klasiku. Je to tvrdy, z kristianova dolu o hubu.
Vecer ma nasnezit, tak je lepsi si pockat.
Vloženo 2.1.2015 15:55
Z Maliníku po kanále špatný - slalom mezi kameny a kořeny. K Závoře dobrý. Přejezd přes silnici na Nové louce, černý led. Na Kristiánov dobrý, Panelka kromě začátku od Kristiánova, kde je dost štěrku, taky dobrý. Jen v zatáčkách občas kamínky ve stopě. Z hřebínku na Gregorák, když se jede po prostředku, taky dobrý. Nejhorší je to od transformátoru směrek na Vládní, tam je to vytrhané a i spousta kamenů. Na horších lyžích to projet ale jde. To se týká i větší části Vládní. Skoro všude, kromě úseku Gregorák-Hřebínek, ledové. Sviští to pěkně. Pršelo, sníhu trochu ubylo, hlavně dole.
Vloženo 2.1.2015 12:11
Dnes Mořina -Smědava stopa dobrý trochu leďák ,ale zas to frčí.Smědava - Kneipa dodrý. Kasárenská horší (odvoz dřeva) , ale jen zkraje pak dobrý . V 10.00 začalo pršet a je tam prasecká ledovka,auta po příkopech z Mořiny až k Polubnýmu. Bez řetězů nejezděte. Skol.
Vloženo 2.1.2015 10:42
Bedřichov - Bílé buky, bruslení, ani horší ani lepší než včera. v 9,30 na Nové Louce mrholení, následně v Bedřichově prší....
Vloženo 3.1.2015 7:07
Martine,v tom případě asi platí heslo pana Wericha anebo Horníčka :Moudrost pokaždé nepřichází ruku v ruce se stářím,někdy přichází stáří osamocené. ;-)
Vloženo 2.1.2015 23:28
Nestor: závodil jsem před 30ti lety na úrovni MT, takže mám něco za sebou co se týká poukazu k věku, jinak to co jsem napsal je neoddiskutovatelný fakt a běžkaři kteř í"vědí" ctěné pravidlo, víc to rozebírat nemá smysl
Vloženo 1.1.2015 22:52
Dnes projeta trasa Bedřichov-Hřebínek-Tetřeví-Hřebínek-Bedřichov. Dnes poprvé bruslením.

Po nočním mžení byla z Jizerek ledová hora. Ale lyžovat se dalo parádně - myslím, že stavu tratí to dokonce prospělo, protože sníh lehce slehnul a na případné šutry (kterých ale opravdu není moc) je lépe vidět. Jinak tratě samotné podobný stav jako včera, začátek jde, místy to chce dávat bacha, ale když jste rozumní, tak ani při závodním nasazení šutr netrefíte. Úsek z Nové Louky na Hřebínek má uprostřed takový malý hrb od bruslařů, takže to tam není úplně optimální.

Prostě doufejme, že o víkendu připadne a lyžování bude ještě o něco lepší. I když už teď se lyžuje lépe než minulou zimu.

Jinak další zprávy od kamarádů jsou takové, že od Knejpy dále jsou mnohem lépe řízlé stopy (bylo projeto 31.12. večer) a třeba Soušská silnice je úplně luxusní dálnice s dvěmi stopami na klasiku a šířkou na 2 rolby.
Vloženo 1.1.2015 22:03
Nojo,ale je to v této chvíli bezpečné běžkování,Johny ? Já bych byl hrozně rád ve stpě už v říjnu,ale když čtu ty hrůzy o štěrku ve stopě a další "radovánky",tak se děsím,že můj zdrátovaný krk nemusí tyhle komplikace přežít.Mám totiž v krční páteři 4 šrouby,které mi drží hlavu(lebku) ,do níž jsou zavrtány další 3 "parkeráky" a tak se bojím-bojím. :-D Ale ruce i nohy se mi už kroutí nedočkavostí o 180° dopředu-dozadu. :-D
Vloženo 1.1.2015 21:47
Celý den plané plácání vpravo,vlevo,ale jak bylo dnes ve stopě skoro nic,lidi mějte rozum a nechte blaboleni doma,uzivejte tu trochu sněhu a hlavně dobrou náladu a ohledy k sobě.
Vloženo 1.1.2015 21:44
Čecháčku,proč máš tak "přizdisráčský" nick,když máš tak perfektní názory ? Takže - NAPROSTO S TEBOU SOUHLASÍM - přednost by měl mít AUTOMATICKY jezdec jedoucí napravo a na svahu ten,kdo jede DOLŮ. Každé "právnické výjimky" jsou paskvil na logiku.
Vloženo 1.1.2015 21:06
vím, že to sem nepatří, ale když čtu tu diskuzi o přednosti v jízdě a rady: " uhýbám vždy.." apod., tak už chápu, proč je tolik zbytečných kolizí.
Na širší cestě(všechny rolbované cesty, byť úprava proběhla třeba před týdnem) přednost má vždy člověk jedoucí vpravo... když někdo jede levou stopou, protože je vyřízlá a lepší, tak musí vždy ustupovat, ať jede z kopce, či do kopce a za případnou kolizi je odpovědný tento člověk (a pokud si netroufá vystoupit z kopce ze stopy, tak tam nemá co dělat a jet po pravé straně třeba pluhem).
Pravidlo o přednosti lyžaře z kopce je pouze v případě jedné stopy třeba jeté lyžařem nebo skútrem - bohužel tohle pravidlo na rolbovaných cestách je nesmysl, byť si někteří jedinci myslí opak a tento mýtus defakto z historie lyžování pořád přežívá.
Prosím proto všechny, jezděte vpravo a dávejte přednost uhnutím do pravé strany.(tj. kdo by uhýbal "do příkopu" má přednost)
Vloženo 1.1.2015 19:26
Jizerka - docela v pohodě, na šutry jsem nikde nenarazil i když sněhu žádná sláva. Akorát docela přimrzlé, klasika jedině na klistru, který jsme neměli takže soupaž na Řezáče:-)
Ta jedna stopa je vyloženě nešťasná. Nebylo by špatné, kdyby se dělaly stopy na pravé straně z pohledu sjezdu a bylo by po problému (aspoň kde to jde technicky).
Je to o slušnosti, bohužel některým lidem tato vlastnost chybí. Dokonce jsem dneska dostal hůlkou od nějakého borce, když jsem při sjezdu taktak vyskočil ze stopy (stopa byla vlevo):-)
Vloženo 1.1.2015 19:17
Odpověď pro Tomáše: od kapličky netuším, ale od josefodolské přehrady je to upravené všemi směry (Kristiánov, Chata věčného mlčení, zadní cesta kolem přehrady směr Blaťák) jak na klasiku tak na skate. A jede to všude jako z praku.
Vloženo 1.1.2015 18:21
Heracle,s tím Tvým názorem nemám žádný problém.Dolů a nohru po pravé straně,pokud je jedna jediná "rejha",tak jedu v ní,dokud se zhora někdo neblíží a VČAS mu uhnu = v té chvíli,kdy je cca 40-50 m ode mě.Stejně jako na silnici,kde dávám blinkr radši daleko před křižovatkou,aby ostatní mohli včas a v klidu reagovat. A když jedu stopou s kopce dolů,tam stejně moc nevěřím těm,co jdou proti mě a radši občas vylezu ze stopy já. :-)
Vloženo 1.1.2015 18:17
Ondro - velice moudré myšlenky !!! Já jsem také v mládí uměl sjet Žďárek šusem,ale jen tak,abych byl schopen reagovat na "turisty",kteří se belhali nahoru,nebo kteří plužili přede mnou.A dole v zatáčce nad Štolpichem jsem už jel krokem,abych za rohem (k Tetřevkám) nikoho,ano sebe nezboural.
Vloženo 1.1.2015 18:09
Milí chlapci z Jizerských hor,debata kterou zde vedete je zábavnější než včerejší silvestrovský program v televizi.Díky.Hodně sněhu,upravené stopy Vám přeje RAMPUŠÁK vládce Orlických hor.
Vloženo 1.1.2015 17:36
Podle mě základní pravidlo je, že pokud to není uzavřená závodní trať s jednosměrným provozem, tak má každý jet jen tak rychle, aby zvládl na situaci před sebou bezpečně zareagovat. Pokud se na cestě pohybují turisté, kteří jsou rádi, že se udrží bez pádu na běžkách a do toho se přiřítí nějaký "závodník", který si myslí, že mu každý uhne, tak je zaděláno na problém. S pravidly o uvolňování stopy je ještě problém, že existují ještě pravidla pro uvolňování volného prostoru pro bruslení...
Vloženo 1.1.2015 17:21
Nestore, pomuzu ti znovu. Prednost ma ten kdo jede vpravo,univerzalne. Kdyz je trat uzka jen na jednu stopu, treba z Maliniku, tam ma prednost lyzar skopce. Vsude plati pravidlo 1, tak uskakuj a vzdy to bude spravne. Navecer primrzlo a jede to jak blesk. Hore zdar, Heracles
Vloženo 1.1.2015 17:01
Vaše starosti bych chtěl mít? Nechte to ještě přírodě, aby napadlo více sněhu. Kameňačky jsem nechal ve sklepě a věnoval se manželce a lépe bylo včera na Sychrově a dnes na Rohozci se svařáčkem.
Tak skol!
Vloženo 1.1.2015 16:47
Nevíte prosím vás někdo, jak to vypadá(zda-li) je to sjízdné z Hrabětic od Kapličky k přehradě Josefův Důl a odud dál směrem na Kristiánov?Děkuju moc za informace...
Vloženo 1.1.2015 16:40
Milý Martínku,Nestor(už by Tě to moje jméno mohlo trknout podle jména,že mám pěkných pár desítek sezón za sebou) právě má až příliš mnoho špatných zkušeností s těmi zmatky a tak jestliže podle jednoho článku musí dát přednost ve stopě ten,co stoupá a podle druhého článku ten,který sjíždí (v případě,že sjíždějící jede po LEVÉ STRANĚ svahu,kde "není upravená plocha pro bruslení"),pak bych rád slyšel odpověď na tuto námitku : Jak dlouho od rána,od úpravy plochy pro bruslaře,poznáš,že ta plocha byla upravená,nebo ne ?! Jak rozeznáš v poledne a později,kde byla ta část upravena a kde si to ušlapali sami skateři ? Příklad - ráno v 8:00 projede rolba úsek mezi Hřebínkem a Máří,vyřízne PRAVOU stopu a zbytek cesty jen "sešlape" těmi koly s lamelami=UPRAVÍ JI PRO BRUSLENÍ.Já pojedu odpoledne ze Hřebínku nahoru a proti mě se bude řítit nějaký divous a bude si vědom,že jede po LEVÉ straně.Ta plocha pro skate bude už značně "rozšlapána" lyžaři a tak nebude vůbec jasné,jestli má přednost ve stopě on,který jede vlevo,nebo já,který stoupám vpravo.Zahlédnu ho skoro na poslední chvíli a tak ještě uskočím doprostřed silnice,což udělá "zodpovědně" i on,protože vidí,že plocha pro bruslaře NENÍ UPRAVENA a on mi tedy musí dát přednost.To bude křacha !!!
A představme si tento brutální nesmysl přenést na silnici.Ministr dopravy vydá zákon,podle kterého se jezdí vpravo,ale jen tam,kde jsou po obou stranách chodníky,ale tam,kde je u silnice jen jeden chodník anebo je bez chodníků,např.za městem,se bude jezdit vlevo. Docela "veselá" představa o bezpečnosti provozu a logice.
Vloženo 1.1.2015 12:55
podle mě tahle pravidla - a to i čl. 4 mají své opodstatnění a byla sestavena aby je všichni pokud možno dodržovali stejným způsobem. Zažil jsem několik situací, kdy naopak čl. 4 tak jak je napsaný smysl má:
- jedu stopou nahoru a shora několik lidí - jeden v mé stopě, středem několik lidé pluží - takže uhnout ani není kam (podotýkám vpravo žádný prostor)
- někdy se mi stane, že funím nahoru a dopředu moc nekoukám - pak vystoupení ze stopy na poslední chvíli může spíš způsobit karambol, než mu předejít
- to samé pokud stoupám za špatné viditelnosti, jsem pod zatáčkou atd - v takových situacích nebývá moc času ....
Vloženo 1.1.2015 12:30
A taky bacha na tzv. testéry-prudiče, co do poslední chvíle neuhnou ze stopy a myslí si, že sežrali všechnu moudrost světa. I takoví jezdí po Jizerkách. S jedním jsem se v týdnu potkal. Sám se snažím předvídat situace, pravidla nepravidla, radši uhnu, když to jde a nečekám než dojde ke srážce. Bohužel najdou se i jiní. Tak až vás někdo bude častovat do volů až na půdu, tak to bude on. Doufám, že dotyčný si to tady přečte a zamyslí se nad sebou.
Vloženo 1.1.2015 12:27
Velký okruh z Bedřichova - nový sníh žádný, všude ledová krusta - na klasiku rozhodně mazat klistry.
U buku - Nová Louka: dost špatné
Blaťák - Kristiánov: po stranách občas štěrk
Kristiánov - Čihadla - Žďárek: v pohodě
kolem Krásné Máří po stranách občas štěrk
Gregorák - Hřebínek: po stranách štěrk, uprostřed dobré
Vloženo 1.1.2015 11:05
Pravidla jdou jedna věc, druhá věc je dodržování. Z vlastní zkušenosti si nejsem jistý zda je 90% návštěvníků trasyzná a respektuje. Proto je důležitý udržet zejména vizuální kontakt a schopnost včas a správně reagovat. Pokud jedu z kopce a vidím unaveného turistu ve stopě se sklopenou hlavou raději v bezpečné vzdálenosti vystoupím a vyhnu se.
Vloženo 1.1.2015 10:50
pravdu má článek 4, tvrzení nestora je jen zažitou hloupostí, kdo se na běžkách pohybuje déle tohle ví
Vloženo 1.1.2015 10:12
Nebyl jsem na trati,jen přidávám svůj názor na předchozí dohady !
Článek č.4 je velice nešťastně formulován.Pravdu má Milan - pokud je vyříznuta jediná stopa,měl by mít AUTOMATICKY přednost lyžař JEDOUCÍ Z KOPCE !!! Svým způsobem autor článku 4 nevychází z logiky bezpečného provozu,ani z praktického stavu cest. POKUD JE VYŘÍZNUTA JEN JEDNA STOPA,AUTOMATICKY JE VEDLE NÍ PROSTOR PRO SKATE !!! Věta o dvou variantách (vedle jediné stopy je/není prostor pro bruslaře,je nelogická až nesmyslná,vyvolává jen zbytečný zmatek v chápání pravidel."Mělo by se to nějak a to brzy opravit".
Vloženo 1.1.2015 7:58
K uvolňování stopy podle pravidel OPS:

3. Pokud je upravena pouze jedna stopa, přednost má lyžař, který jede z kopce.

4. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce.
Vloženo 1.1.2015 1:33
Pro Kubu: Ano, pokud je jen jedna stopa, má přednost ten, co jede dolů. Jednak je to v pravidlech, která jsou dostupná, ale hlavně jsem přesvědčen, že je to logické i z hlediska bezpečnosti. Přeci jen pro Tebe, jedoucího do kopce, je snazší vystoupit než pro rozjetého z kopce. Ti, co Ti vystoupili ze stopy reagovali na to, že jsi Ty včas nevystoupil. Ještě lepší než pravidla, je podle mě řídit se zdravým rozumem a ohleduplností. Budiž jí v roce 2015 ve stopě i kolem nás více. M.
Vloženo 31.12.2014 21:34
Pravidla pro běžkaře dle Jizerské o.p.s.:
http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare/
Vloženo 31.12.2014 21:12
Ahoj. Chtěl bych se optat zkušených běžkařů... kdo má přednost v následující situaci? Jedu v pravo do kopce okolo jizery na knejpu. 99% běžkařů jedoucích z kopce stopu uvolní ale jeden me tvrdil že přednost ve stopě má ten, který jede z kopce bez ohledu na to, jede li v pravo nebo v levo. Díky Kuba.
Vloženo 31.12.2014 18:54
Dnes k večeru projeta trasa Bedřichov-Kristiánov-Čihadla-Hřebínek-Gregorův Kříž-přehrada-Vládní-Bedřichov. Celkově mně překvapilo, že i před dnešní úpravu většiny mnou projetých tras nebyla stopa moc vyříznutá - porovnávám se včerejší Protrženou přehradou.

Začátek ze stadionu je docela dobrej, jediné horší šutýrky jsem potkal mezi U Nové Louky a Novou Loukou, ale nezadrhnul jsem. A hlavně ten umělý sníh je krásně rychlý, takže to odsípá až skoro k Blaťáku. Zbytek trasy v pohodě, všude byla jen jedna stopa, ale vždy v mém směru. Před Novou Loukou jsem to vzal vpravo a objel konec včerejšího závodu - taky zcela bez problémů.

Prostě pěkné silvestrovské lyžování - Jizerka by se na tomto podkladu určitě konala, ale pár čísel navíc by neuškodilo :)
Vloženo 31.12.2014 18:53
Maliník - Hřebínek a dále směr Čihadla. Starší brusličky , ale ne kameňačky. V Jeseníkách jsme zatím jezdili na 700 metrech, které jsme si sami naházeli, takže pro mne paráda a díky za to. Skol a vše nej!
Vloženo 31.12.2014 16:47
z Knajpy kolem Smědavské hory na Žďárek, projeto jen lyžařiz předešlého dne a dnes námi, nádhera!! jedna stopa, nadýchaný sníh, výhledy na Paličník, skoro jak za stara...
Vloženo 31.12.2014 16:35
Dnes dopoledne skate od hajenky pres Marianskohorske boudy na Protrzenou, Kasarenskou a zpet. Od hajenky obcas kaminky, hlavne ve sjezdech nebezpecny. Na sedle ve stope odrbana kura od lesniku. V Albrechticich zacali pujcovat zimni horsky kola, takze cestou na boudy jsem potkal 3 cyklisty. Prostredek cesty rozryty od kola :( Od boud az na Kasarenskou parada. Na Kasarensky uz davy lidi, tak jsem to otocil.
Vloženo 31.12.2014 15:58
Z Rudolfova od elektrárny, dá se na lyžích už hned za závorou. Lepší volit klásu, spojka na Vládní taky ok,. Za Černou Nisou směr Gregorák dobrý, na Hřebínek je to horší, ale asi díky včerejším skejťákům je uprostřed dost sněhu i na odpichy. Z Hřebínku po Velkém okruhu dobrý. Za Máří je pořád sníh, troše štěrku ve stopě se dá v pohodě vyhnout. Rozmezí-Nová Louka dobrý. Zadem kolem Černé Nisy až do Rudolfova supr. Na to, kolik už projelo po magistrále běžkařů, supr sklouznutí, ikdyž radši pořád na kameňačkách.
Vloženo 31.12.2014 14:23
Dnes v 8:30 ráno ze stadionu, na rozcestí "U Nové louky" směr Vládní, pak Gregorák, Hřebínek, Olivetská, Vládní a zpět stadion. Podmínky byly dobré, bohužel při zpáteční cestě jsme potkali na Vládní rolbu, která měla za sebou likvidaci úseku "U buku - Vládní". Prostě v 9 hodin pěkné svezení, ale v 10 hodin mix štěrku a sněhu po průjezdu rolby.

Vůbec nerozumím tomu, proč tam OPS posílá rolbu?!? Úprava nutná nebyla, nového sněhu bylo 2-3 cm, což bylo bez problému na skate i klasiku a během dne by to běžkaři sami ujeli.
Vloženo 31.12.2014 13:59
OPS se snazi dlouhodobe delat maximum, aby se dalo lyzovat co nejdrive a vyjit nam tak vstric. A ano , je pravda, ze ne vse se povedlo, jako treba asfaltovy posyp (ktery se urcite dal strojove zamest a bylo by to tak bezpecnejsi i v lete na kole). Neni tedy fer, jen kritizovat, ale spise se zapojit a pomoci to spolufinancovat. Spousta penzionu a chat patri "Prazakum" a jinym naplavam a nijak zvlast se na spolufinancovani techto aktivit nepodileji - tam by se mozna mohlo zacit....

Navic pozn na konec - pro BNLM jasne napsali a to min 2x, ze se maji pouzit starsi lyze......
Vloženo 31.12.2014 13:51
ono je mozna rozdil kdyz nekdo jede na lyzich za 2t a nekdo za 10t .. nekdo jenom jde a druhej jede 15km/h a vejs .. z jizerky az nad tocnu hrebinku bez kaminku .. k hrebinku jsem ale nejel kdyz jsem videl ze kaminky hodne vykukuji z tocny smer male kolo na kristianov .. tam bych si teda s zavodackama netrouf .. a vubec si nedokazu predstavit jak to pak vypada na ty n. louce a okoli ..
Vloženo 31.12.2014 13:09
Včera paráda, dnes to stálo za nic rozdíl byl v tom, že jsem si dnes vzal brýle, mám 3 dioptrie a zničené lyže, zajímalo by mně kolik dioptrií má pan Kalina
Vloženo 31.12.2014 11:20
Tak problém je asi trochu jinde:

1/ informace že se povedlo "zasněžit" celou magistrálu nevzešla od návštěvníků ale od organizátorů (včera v TV) což nejsou Pražáci.
2/ nikdo nikomu nevyčítá že je málo sněhu, ale kdo jen trochu soudnej do toho mála vjede s rolbou, když je pod tím drť, aby ji promixoval se sněhem? Normální by bylo to ujet jenom skůtrem ne popř. max stopovač? To by měl ten kdo se o údržbu stará vědět...
3/ prachy - tak nevým, ale jednak necháte na parkovišti 120 Kč za dvě hodiny lyžování - což vyjde při průměrný návštěvě za sezónu na 7-10 tis. Kč, plus na údržbu přispívá město tj. prachy z daní, které od Vás stát vybere čili na návštěvníka to je tak 5-15 tis. za sezónu, což mi nepřipadá zrovna jako pakatel. Nehledě na to že v minulosti to často přes týden zůstávalo neupravený i když člověk přispíval a platil parkovný.

Připadá mi že Bedřichov dělá vše pro to, aby se zbavil obtížných "návštěvníků" a já osobně více začínám preferovat Smědavu, Jizerku, Jakuszyce, Lomnici ...
Vloženo 31.12.2014 10:57
Zatím mizerné-málo sněhu.
Ke komentáři C2S:
ad1/ souhlas,ale proč běžkařská trať vede po takové komunikaci?
ad2-3/souhlas ale proč OPS vykřikuje že je vše ideální (viz TV)?
ad4/ kde na to ti komouši brali?Nejsou-li peníze tak nasadit skutr a stopovač.Např.mezi N.loukou a Hřebínkem se přes upravenou trať řítí skutr s pivem!
ad5/ Absolutní souhlas.Prosím dejte vědět kdy se to bude konat.Zajistím si jízdenku na autobus.
Závěr:Není-li sníh je nutno čekat až napadne.Příroda si do toho kecat nedá.bohudík.
Vloženo 31.12.2014 12:00
Díky za upravené tratě od Nové louky a výše.Problém sněhu z Bedřichova jste vyřešili,je to na kamenačky,ale při vzpomínce na loňskou sezónu,paráda.Měli jsme lepší lyže,kritické úseky jsme přenesli a až napadne 10 cm sněhu,budeme OPS děkovat.
Zázraky se nedějí.Včera krásný lyžování.
Hodně pohody v 2015 všem:-))
Vloženo 31.12.2014 10:29
tady to je fakt samej "pravověrnej" návštěvník hor..
1) jenom idiot považuje lesní účelovou komunikaci za běžkařskou trať
2) pouze velmi neznalý pražák může mít scestnou představu, že lze uměle zasněžit 180 km upravovaných cest v chráněné krajinné oblasti
3) nechápu, jak lze někomu vyčítat, že je málo sněhu, to asi Jizerská ops těžko vyřeší..
4) když jsme u těch peněz, celkem zajímavé by bylo, kdo z těch objektivních kritiků tady někdy přispěl aspoň pár korunami na provoz tratí, když mají tolik připomínek, že?...
5) můžete vzít svoje prachy, nasněžit si za pár milionů okruh na Václaváku, pár dní házet celej den lopatou a sem vůbec nejezdit, všem se uleví
Vloženo 31.12.2014 9:52
Jenom idiot může použít 0-4 štěrk jako podklad pro běžkařské tratě. Toť vše co jsem měl na srdci.
Vloženo 31.12.2014 9:50
Tak já tedy nevím kde byl pan Kalina, ale Bedřichov - Nová louka rozhodně není na závodní lyže!!! Je to totální mix. drtě se sněhem a ne jen pár kamínků jak tady občas někdo inzeruje, takže jestli si nechcete doničit lyže, tak nedejte na informace, že je celá magistrála zasněžená!!! Jde to od Nový louky dál a OK to je od Točny přes Čihadla k Blatnejm rybníkům. Bude li to v tomto duchu pokračovat dál, tak mi asi začnou docházet kameňačky :-(
Vloženo 31.12.2014 9:28
Včera projet okruh Bedřichov-Kristiánov-Čihadla-Mariánskohorské-Protržená-Kasárenská-Smědava-Knajpa-Kristiánov-Bedřichov.

Celá trasa bez problémů sjízdná - když tady čtu nářky lidí v předchozích příspěvcích, byl jsem asi v jiných horách. Jizerská OPS nemá úmělé zasněžování po celé trase, není vlastníkem cest, takže současný stav je reálně to nejlepší možné.

Začátek z Bedřichova včetně klesání k rozcestí u Nové Louky je fakt hezky rozšířen umělým sněhem, jediný horší úsek je z rozcestí u Nové Louky na samotnou Novou Louku - tam je promíchán sníh se štěrkem (za což může letošní rekonstrukce cesty, na které je přes asfalt štěrkový popis). Ale projel jsem toto místo 2x, bez jakýkoliv zdržení a ani jednou jsem nezadrhnul. Nesmíte dbát na vzhled sněhu, ale na jeho skluznost.

Dále to jak pak zcela bezproblémové, až nahoru k Čihadlům byla stopa starší (trochu vymletější), pocit ale pak zlepšila krásně řízlá stopa přes Mariánské a Protrženou. Tam to byl opravdový luxus. Za zmínku pak stojí ještě stojka ze Smědavy na Knajpu, kde v té první části je pár šutírků - když jedete zespodu, tak to nevadí (vidíte je), když dolů, tak to máte mnohem horší a asi to trochu odnesou lyže.
Vloženo 30.12.2014 22:51
spis to chce napsat sem
https://www.facebook.com/skitour?fref=ts at se vyjadri
Vloženo 30.12.2014 22:48
BNLM-v jiném termínu to mohl být moc pěkný závod, takhle jsme si zaplatili za možnost totálně si zničit lyže. Na JizOPS bylo: Je tu NEPATRNÁ možnost se setkat s kamínky ve stopě. Nevím jak ostatní, ale já nemám dvoje lyže na skate a ty jedny jediný teď můžu vyhodit... Nezbývá než "poděkovat" organizátorům.
Vloženo 30.12.2014 22:45
Dnes krásný kolečko z Jizerky po Promenádní na Smědavu a Jezdeckou zpět a až na trochu horší sjezd zpátky k bunkru to bylo OK.
Vloženo 30.12.2014 22:27
asi se pocitalo ze ten sterk s celovkama neuvidite ..bohuzel to tu pisou uz 2dny ostatni ze tam je bordel .. to jsem zvedavej co napisou dalsi zavodnici
Vloženo 30.12.2014 22:00
Dnes večer jsem se zúčastnil nočního night light maratonu a těšil jsem se konečně na pěkně upravenou trať. Tolik sprostých slov jsem dlouho nevyslovil. Místy lyže se sklouzly po štěrkovém terénu, tak, že jsem je málem opustil. Mnoho míst absolutní mix sněhu a štěrku. Odvodňovací žlábky rovněž nezaházené. Možná by stálo za to, kdyby se někdo z organizátoru k tomu vyjádřil v čem je problém, že nedokážou upravit magistrálu i když neustále padá sníh. Ubrat peněz a přidat práce. Vyfasovat lopaty a ....
Vloženo 30.12.2014 21:57
Bedřichov - Nová Louka je bída, směs kamínků se sněhem, vyhnout se jim nedá. Nejhorší jsem přenášel, pár drobných šrámů na lyžích přibylo. Lidí spousta.
Nová Louka - Hřebínek - Bílá Kuchyně - Hřebínek - Na Ždárku a zpět je výrazně lepší, kamínky výjimečně, dá se jim v pohodě vyhnout. Lidí taky míň.
Vloženo 30.12.2014 19:48
Dnes jsem projel klasicky trasu JIZ50 mimo úsek Bedrichov-Nová Louka a Hřebínek-Bedřichov. Velmi mě zklamalo, že organizátoři JIZ50 kecají, a to i včera na ČT. Téměř všude krom hřebenu jsou občas kamínky, velmi často hůlka ťuká o podklad. Celý traverz kolem Máři je pocukrovaný kamínky. Místama začíná lézt i asfalt. Sněhu 2-3 cm. Dále sjezd k bunku je nebezpečný, dokonce s odkrytým potůčkem, který se musí přešlapat kolem. Vracečka u veřejného parkovište na Jizerce neexistuje, na louce je tak 5cm volného sněhu. Sice má sněžit, ale také pršet a kvanta lidí trasu spolehlivě rozrejou a vyhází kameny na povrch. Dneska plakaly i moje kameňačky.
Vloženo 30.12.2014 19:03
Jizerka - Promenádní - Hraniční - a kolem Černého vrchu zpět na Jizerku Mořina, ráno v 8:30 parkoviště prázdný, azuro, bezvětří, málo lidí, parádní sníh na skate, i stopa na klasiku byla v rámci možností dobrá. Kolem 11 hod. davy, Václavák a je to spíš slalom než prima svezení - ale jak čtu komentáře o Bedřichovu a Nové louce, tak zlatá Jizerka :)
Vloženo 30.12.2014 18:23
Dneska suverénně nejhorší svezení! Od Stadionu až na Novou Louku je to totálně domršené přípravou na NLM – samý kámen, rozhrnutá hlína a posledních 400 metrů před Novou Loukou promíchaný štěrk se sněhem – asi od navážení sněhu, nebo nevím od čeho – je to tam poslední dva dny. Od Nové Louky dále na Hřebínek a dále na Čihadla i Panelka tak o 300% lepší , i když sem tam ujíždějí hole na asfaltu, hlavně kolem Krásné Máři. Bylo by fajn, kdyby samotná Jizerská OPS vážila slova a nebalamutila veřejnost a možná i závodníky NLM a na své stránky uváděla pravdivé informace – zpráva typu „Je tu nepatrná možnost se setkat s kamínky ve stopě.“ je totiž naprostá hámotina. Pořád je to na šutračky a na nic jiného. Dokud nenapadne alespoň 10 cm dalšího sněhu, je to od Stadionu na Novou Louku pořád lyže.
Vloženo 30.12.2014 17:43
Bedřichov - Nová L. - Hřebínek Máří - Knajpa. Nejhorší úsek je na konci stadionu a výše, kde namixoval rolbař umělý sníh se šotolinou (a nikomu to asi nevadí) s neskutečným množstvím kamenů. Není zde vrstva 30 cm, jak píše organizační výbor ČEZ Jiz. 50. Dále u rozcestí U Nové Louky až na Novou L. je dokonale promíchaný štěrk se sněhem téměř v celé šíři (lépe lepší lyže přenést již z Bedřichova). Ve vyšších partiích (od Hřebínku) pěkné lyžování. Dokud se OPSKA nedohodne s Lesy o zametení cest s nadměrným množstvím nasypaného štěrku (zvláště u krajnic), budeme si několik let stále ničit lyže a radost z tohoto krásného sportu nebude tak velká.
Vloženo 30.12.2014 17:11
Mariánskohorské b.-Protrženka-Kůrovec luxus, dostatek sněhu, super stopa, málo lidí, co víc si člověk může přát. Kůrovec-Vlašák-Jizerka taky dost sněhu, stopa po náporu kvanta lyžařů již horší. Jelení stráň-Pytlácké kameny dost dobrý snow cross, Kiosek-Kasárenská paráda. Zpět na Mariánky ještě lepší.
Vloženo 30.12.2014 16:53
poznámka k parkování: mrkněte na www.janovskaops.net, parkování v Hraběticích u Kapličky, výrazně příznivější ceny než na Béďově!
Vloženo 30.12.2014 13:48
Zas taková nádhera na magistrále to všude není 1)bedřichov- nová louka, oliverská hora neskutečnej hnus skoro nesjízdné, samej kámen, vyhnout se nedá, navezenej umělej sníh se šutry, mnoho lidí, proto lyže nese až za novou louku. Noční závod vyjde lyžařůmdosti draze(k startovnému, ještě zničí lyže)
2)stopa od skútru na MH by byla výborná, kdyby skútr nezapad několikrát do škarpy a je otázkou, zda na tak úzké cestě vyrývat 2 stopy- bruslaři potom rozjezdí obě, jelikož se mezi nevejdou.
Vloženo 30.12.2014 12:52
Ráno v 7:30 první na parkovišti Maliník.Maliník-Vládní-Nová Louka-Hřebínek-Točna jet se to dá všude jak klasika tak bruslení, akorát se stále píchá do asfaltu.Chtělo by to ještě alespon 10 cm,ale díky i za tohle.
Vloženo 29.12.2014 23:40
Souš-Smědava: ráno pěkně projeté od lyžařů...dokud mě málem nepřejelo auto ze spoda a nerozrylo stopu (nešla by zavírat závora? kvůli takovým idiotům,rolbař by ji musel otevřít), na Knížecí cestě na jednom místě pár kamínků pod stromem, k Václavíkové studánce na "oko" krásné, ale míst s kamínky hlavně níže celkem dost - tam lze jet jen s velkou opatrností, Promenáda a okolí perfektní. Zpět na Souš po silnici už projela rolba se stopovačem, takže zpět k autu pěkné svezení.
Vloženo 29.12.2014 21:15
Nebudu psát o "vykřičených úsecích" a chválit je, jen: Skvělý sjezd k elektrárně, dvě paralelní stopy od skútru se stopařem. Díky za projetí.
Vloženo 29.12.2014 18:43
Dobrý podmínky, sníh skvělý prašan, nejhorší úsek je těch cca 300-400m mezi Novou Loukou a rozcestím "U Nové Louky" - tam je ten drobný štěrk z podkladu vyházený na povrch sněhu skoro v celé šíři cesty. Jinak bez problémů (Hřebínek, Točna, Kristiánov,...)
Vloženo 29.12.2014 10:49
Ráno neupraveno,napadáno 10cm, skoro bez lidí. Paráda! Cesta s Bedřichova na Hřebínek- místy 2-3cm sněhu, jinak v rámci slušnosti dobrý. Kopeček ze stadionu je docela dost se štěrkem. Na začátek po dvou letech dobrý!
Vloženo 29.12.2014 9:13
Během dopoledne se bude upravovat:
Rolba z Bedřichova: Bedřichov - Nová Louka - Hřebínek - Krásná Máří - Smědava - Kasárenská - Smědava - Mariánská hora - Hájenka - Protržená přehrada - Smědava - Knajpa - Kristiánov - Bílé buky - Nová Louka - Josefodolská přehrada - Kaplička - Hrabětice - Valešovka - Bedřichov
Skútr z Bedřichova: Bedřichov - Vládní - Maliník - Pod Černou Nisou - Olivetská hora - Přítok - Uhlířská - Bedřichov
Rolba z Jizerky (cca v 11h.): Panský dům - Mořina - Promenáda - Smědava - Knížecí - Václavíkova studánka - Vlašský hřeben - Darrská - Soušská - Smědava - Předěl - Písčiny - Paličník - Smrková - Jizerská - Orle - Jizerka.
V místech, kde bude nedostatek sněhu, bude upraveno na hladko.
Vloženo 29.12.2014 7:47
V Jizerkach taky nasnezilo cca 10cm, bohuzel o uprave zadny zpravy ...
Vloženo 29.12.2014 7:06
zdravím, tak přemýšlím, zda vyjet nyní do Jizerek na běžky.... V Novém Městě pod Smrkem dnes přes noc navalilo kolem 10cm nového sněhu a na stránkách ops nic nepíšou o dnešní noční úpravě? třeba tam nesněžilo.....
Vloženo 29.12.2014 23:54
Dárek od Lesů České republiky lyžařům. Cesty byly v létě opraveny nevhodnou technologií. V důsledku toho je spousta míst, kde se po projetí rolby dostanou kamínky na sníh.
Jinak paráda.
Vloženo 29.12.2014 0:38
Potvrzuji dnes Jizerku - parkoviště narvané. V 10.10 jsme urvali snad poslední místo... Jinak trasa Mořina-Bunkr-Promenádní-Hraniční-Kasárenská-Knajpa-Hřebínek-Nová louka-Knajpa-Kasárenská-Hraniční-Pod Vlašským hřebenem-Bunkr-Mořina. Nad očekávání velmi pěkné svezení (až na tu kosu). Čím blíže Bedřichovu, tím méně sněhu a o to více drobných kamínků...
Vloženo 28.12.2014 22:07
Dnes trasa Bedřichov-Kristiánov-Knajpa-Kasárenská-Knajpa-Hřebínek-Bedřichov

Pro klasiku je stav stop i sněhu v porovnání s minulou zimou furt docela dobrý. I když od včera se to trochu zhoršilo, doufejme že předpověď vyjde a zítra něco málo připadne. I třeba 5 centimetrů by hodně pomohlo.

Začátek na Novou Louku si to chce dávat pozor hlavně hned za stadionem v lesíku (je lepší projet přes konec stadionu) a pak ve sjezdu od Buku k rozcestí U Nové Louky. Další problémová místa - mostek mezi Novou Loukou a Blaťákem, točna nad Hřebínkem a navíc v celém úseku od Hřebínku na Novou Louku si to chce dávat bacha na sutříčky, hlavně u kraje jich je docela dost.

Ale celkově se toho nebojte a přijeďte si zalyžovat. Hlavně nahoře je to krása.
Vloženo 28.12.2014 21:57
Prosíme lyžaře, používejte kamzasněhem.cz k tomu, k čemu je web určen, tedy ke zprávám o aktuálních sněhovým podmínkám. Kdyby se zde rozjela diskuse o věcech jako parkovné v Bedřichově, nedalo by se zde vůbec orientovat. S ohledem na to zde nemůžeme tolerovat příspěvky, které nemají nic společného s aktuálními podmínkami, a budeme je muset mazat. Díky za pochopení.

Ty, které se týkaly pouze parkovného, jsou zkopírovány zde a jako samostatné smazány. Česem i tomuto příspěvku upravím datum, aby se zobrazoval až za aktuálními zprávami...

Komentář ke zprávě Romany:

MB, vloženo 29.12.2014 23:15
Ano, OK a souhlas. Není to jen o platbě za parkování. Je to i o spoustě práce kolem, kterou někdo musí zaplatit. Kdo to zná, tak to ví a potvrdí: přijedete do Rakouska (Šachty pod Javorem, kdejaké alpské údolí..), do Francie, do Švýcarska - a platíte za použití běžeckých tras. Tu 2 Eura, tu 5, tu 7. Takže já souhlasím a rád vždy zaplatím, ačkoliv bych samozřejmě přivítal ještě spravedlivější způsob, tj. aby zaplatili všichni, kteří upravené stopy používají...

Romana, vloženo 29.12.2014 22:34
já vím 150.- magické číslo, ale vězte, že to není číslo za flek kde stojíte, je to tak trochu sichr za minulou zimu, všechno se zdražuje a málokdo z nás se zamyslí nad tím,že za jedno je to část vkladu na údržbu tratí - nástupních míst je víc a nějak se nedaří vymyslet slušně a bez ztráty kytičky platbu za to, že se svezem, že někdo v noci nespí a jezdí pro náš požitek stopu atakdálatakdál, no a od dubna do prosince tu neleníme a děláme na dalších věcech, které se týkají dalších zim! tak nás podpořte a radujte se z tak obyčejné věci, kterou sníh je!

Maffersdorf, vloženo 28.12.2014 21:52
120 Kč za 2,5h parkování. To je jasný vzkaz všem Liberečákům, co si po práci jedou dát do těla! Myslím, že i zde bude platit přísloví: Kdo chce moc, nemá nic.

Nestor, vloženo 28.12.2014 21:51
Znovu jen zdůrazňuji - na Bedřichově jsem od léta nebyl a jak tak na to koukám,asi budu preferovat cesty do Jakuszyc.Když někdo nezná míru,nedostane ode mě nic.Je to nepochopitelné.Ti radní asi nikdy nečetli pohádky,zejména tu O rybářovi a zlaté rybce.Tam taky ta jeho chamtivá žena chtěla od rybky víc a víc a ještě víc a nakonec jí zůstala jen ta smradlavá chalupa namísto carského paláce,který jí nestačil.

Tomáš, vloženo 28.12.2014 21:22
Jen pro přesnost to parkovné je opravdu hrozně předražené, ale parkoviště na Bédáku patří obci a ty si odsouhlasili navýšení ceny pro rok 2015-16 a kolik a OPS z toho nemusí vůbec nic mít.

magic, vloženo 28.12.2014 20:39
Souhlasím s Jirkou, hodina parkování za 50 Kč trumfne i centrum Prahy!!! Naopak dvouhodinový tarif (za 80 Kč???) postrádá pro lyžaře smysl a naopak chybí sazba na 3 hodiny. Rád na provoz magistrály přispěju, ale vše má svoje hranice. Jezdím do Bedřichova celý život, ale tohle už je nehoráznost.

Jirka, vloženo 28.12.2014 18:27
Překvapení - za 2 hod 12 min na parkovišti v Bedřichově zaplaceno 120 Kč !! Miluju Jizerky, rád přispívám na stopy, ale tento tarif není dobrý. Nutí lidi hledat "náhradní" varianty. Jednak chybí sazba do 3 hodin a druhak je toto již sazba za hranicí přijatelnosti.
Vloženo 28.12.2014 21:06
Smědava-Knejpa-Josefův Důl-zpět-Kristiánov-Krásná Máří-Smědava ... podmínky nad očekávání dobré, sněhu je sice celkem málo a člověk píchá občas až do asfaltu, ale až na pár kamínků(drobný štěrk) při sjezdu na Kristiánov a pak na panelce, kterým se dá celkem vpohodě vyhnout naprosto bez škrábnutí. Sníh super, na zeleném to krásně stoupalo. V pohodě na dvojkové lyže.
Vloženo 28.12.2014 20:36
Já přijel po 9h,odjezd před 16h,platil jsem 150kč,taky se mi to zdá dost,třeba Jánky mají celý den za 60kc pod kabinou.Jinak běžky supr,jen usek Stadion-Nová louka trošku horší,hlavně ty přejezdy odvoďňovacích kanalu,od Hřebínku nahoru a sjezd z Knajpy supr,dnes byla pocitovka opravdu hodně dole,Šámalka ukazovala v 11h mínus 11st.Nahoře i dost foukalo.Ale zaplať pánbu za tyhle podmínky!!!!
Vloženo 28.12.2014 17:44
Dnes Skate, Bedřichov-Nová louka- Kristiánov- Na Knejpě- Hřebínek-Nová louka- Bedřichov
Na Trase Bedřichov- Nová louka je stav sněhu velmi omezený a občas vyčuhují i velké kameny takže při sjezdu si dávejte pozor na svélyže, po Nové louce je stav sněhu již docela dobrý. Při výjezdu na Knajpu jsou uprostřed štěrkové kamínky a při vracení z hřebínku je také trochu kamínků. Jinak jsem byl stavem sněhu celkem pozitivně překvapený.
Vloženo 28.12.2014 17:42
Dneska sme v 9:30 vyjeli ze skoro plného parkoviště na Jizerce. Sněhu i na začátku dostatek, u bunkru nahoru ke kamenům a dolů směr smědava všechno na skate v pohodě. Cesta ze smědavy na předěl taky. Možná z předělu lepší jet soupaž kvuli měkkýmu sněhu. Potom jsme jeli ke Kiosku a potom nahoru po Promenádní až na parkoviště. Na skate supr, jen někde měkčí sníh.
Vloženo 28.12.2014 17:27
Z Maliníku po kanále, slalom mezi kameny a kořeny. Dolů za Černou Nisu a ve stopě po autě dál na Olivajdu. Tam je to nejen o lyže, ale i o hole (odporoučel se mi tam jeden hrot). Sjezd na Bílou Kuchyni je špatný, jet to jde, ale drhne to. Z Hřebínku na Točnu a Panelka, nejlepší. Pěkná stopa i na skate dobré. Sjezd na Kristiánov v pohodě, kolem Blaťáku to taky projet jde. Dokonce i po Vládní se dá jet, to jsem nečekal. Bez kamenaček však ani ránu.
Vloženo 28.12.2014 14:38
Dnes vyjezd kolem 9h z parkoviste na Jizerce, snehu moc neni (max.10cm) stopa na klasiku jedna, zbytek cesty je v ramci moznosti upraveny.Kolem 11h parkoviste uzavrene a lidi jak na Vaclavaku.I tak to bylo dobre.
Vloženo 28.12.2014 14:33
naprostý souhlas s Jirkou (a to jsem závodník). Proč nerozvezou sníh ze stadionu, když je jasná předpověď, že až do J50 bude mrznout a zasněžovat se bude celou dobu o stošest a sníh rozvezený k Nové Louce by tak byl stoprocentně využit. Navíc jedno dělo mají umístěné tak chytře, že díky větru nesněží na stadion, ale na osla ve výběhu pod Lesní chatou...
Vloženo 28.12.2014 12:51
Silnice na Jizerku uzavřena min do 15 hodin, totálně plné parkoviště!!
Vloženo 28.12.2014 9:44
Bedřichov stadion - Nová Louka nejvíce používaná cesta na magistrálu. Otázka na Jizerskou OPS. Kovové odvodňovací kanály v tomto úseku mě přijdou jako docela velký problém pro projetí na běžkách. Dá se s tím něco udělat? Mám dojem, že Vám jde pouze o závody a na turisty se můžete vy....
Osvětlený okruh na stadionu taky není pravda. Hromady sněhu na stadionu z mého pohledu to jediné co se tu momentálně děje, zamezuje upravě stop na tomto místě. Pro návštěvníka Jizerek nepříjemné zjištění. Takže si počkejte až na závody pak snad se začne něco dělat.
Vloženo 28.12.2014 21:48
Vcelku pěkné svezení na kameňačkách, díky za úpravu stop. Bohužel mi na Bedřichově vyrazilo dech parkovné.Už loni mi přišlo vysoké a jak je vidět, nebylo. Dřív jsem si i několikrát v týdnu zašel po svezení do hospody na oběd nebo večeři a jel jsem spokojen domů, při těcto cenách nevidím důvod na Bedřichově setrvávat a hledám jiná přístupová místa, právě třeba i s tou hospodou. Je škoda, že to vedení obce nevidí. Ty peníze bych jim rád v místě utratil rozumějším způsobem.
Vloženo 27.12.2014 22:58
nebalamutit, sice je všude bílo, ale i nahoře člověk jezdí na pár centimetrech, někde doslova milimetrech, stačí chvilka nepozornosti a máte rýhu, je to stále na práskačky
Vloženo 27.12.2014 18:58
Na Štědrý den odpoledne byly Jizerky bez sněhu, byla jsem tam na kole, odpoledne začalo sněžit a dnes jsou hory krásně bílé a tratě upravené. Cesta z Mořiny po Promenádní, na Předěl a přes Jizerku zpět neměla chybu.
Vloženo 27.12.2014 17:32
Parkoviště Jizerka, Promenádní, Hraniční, Kasárenská, Rozmezí a zpět. Na Promenádní lehká opatrnost, dále pěkné. Za Promenádní dále pěkná stopa tam i zpět, od Promenádní zpět již stopa nestabilní. Nicméně díky za ty dary.
Vloženo 27.12.2014 14:48
Dnes projeta trasa Bedřichov-Kristiánov-Knajpa-Hřebínek-Bedřichov. Začátek z Bedřichova na Kristiánov nebo na Hřebínek není ještě žádná paráda (ale dá se to normálně projet na lyžích), ale pak směrem na Čihadla a dále už je to úplný luxus. Stopa na klasiku (od Kristiánova, Bilé Buky (panelka), Krásná Máří) je řízlá vždy jen jedním směrem.
Vloženo 27.12.2014 14:11
Zadní, méně známé cesty celkem dobře sjízdne. Po Kanálu to místy drhlo, ale ne nijak příšerné, přes Olvetskou horu jsou docela zrádné takové ty odvodnovaci kanály - málo zasněžené - takže dělají dobre hupy , jinak v pohode, z Bile Kuchyně na Hřebínek se jezdí spíš ve stopě od auta. Kolem Hřebínku a Nové Louky provoz jak na Václavaku jako obvykle ;-)
Vloženo 27.12.2014 9:51
Během noci a rána upravila JIZERSKA OPS následující úseky:

Rolba z Jizerky: Panský dům - Mořina (malá výška sněhů - bez stopařů jen na hladko) - Bunkr - Knížecí Hraniční - Kasárenská - Knajpa - Čihadla - Rozmezí - Kristiánov - B.Buky - Točna - Krásná Máří - Tetřeví boudy - Žďárek - Čihadla - Knajpa - Smědava - Předěl - Smrková - Promenádní (vše jedna stopa) - Bunkr - Panský dům (bez stopařů jen na hladko).

Skútr z Bedřichova: Bedřichov - Valešovka - Jablonecká chata - Hrabětice - Hrabětická louka - Královka - Přezidentská chata (bez stopaře na hladko).

Skútr z Mariánské hory vyrazil nad ránem směrem na Čihadla.

Informace převzaty z novinky vydané na webu www.jizerskaops.cz 27.12. v 7:20.
Vloženo 26.12.2014 19:59
Z Bukovce v hustém sněžení odpoledne přes Promenadni, Kiosek a zpět pod Černým vrchem. 10+ cm prasanu, zcela bez kamínků, ale hůlky smekaly po asfaltu. Stopa od skutru pro pokračující sněžení neznatelna, ale sněhu dostatek pro další dny.
Vloženo 26.12.2014 18:27
Velké kolečko z Bedřichova, klasika. Be-Nová Louka - Hřebínek, občas kamínek. Od Hř nahoru a kolem Máří na Čihadla v pohodě, projeto skútrem a stopa lehce zasněžená, přes Rozmezí na Kristiánov parádní a bez kamínku, až mezi Blaťákem a NL asi dva kamínky. Takže nahoře je cca 15 cm prašanu, stopa na klasiku projetá. Navíc v podvečer ještě trochu přisněžilo. jeďte!!
Vloženo 26.12.2014 17:41
Dnešní zpráva od Zuzky Kocumové

Aktuální zpravodajství - 10-15 cm sněhu, z Bedřichova skútrem projeté velké kolo přes Knajpu, krom cesty k Blaťáku žádné zadrhnutí. Na modrý extra. A jde to, je to krásný, bílý - a za krkem studený :-)
Vloženo 26.12.2014 13:01
V Jizerských horách napadlo maximálně 10 cm, z Bedřichova vyjely první rolby, aby vytvořily pevný podklad pro další sněžení (lyžovat se na tom asi zatím nedá). Na Jizerce pro změnu upravil část tratí a klasickou stopu protáhl sněžný skútr. - info od lidí pohybujících se v Bedřichově a okolí
Vloženo 22.12.2014 21:39
Brzo ráno ze Smědavy k rozc. Pavlína louka pěšmo (nechtěl jsem se hned na začátku utavit). Kraje ok, ve prostřed často vyčuhuje hlína. Ke Knajpě po přemazu na červený už krásné poježdění. Pak risk kolem Smědavské hory. Až ke letadlům celkem bez problémů po krajích cesty. U letadel na severním úseku s výhledem na vesnice 1,5km téměř bez sněhu. Před křížením se žlutou až ke rozc. Nad černým potokem celkem ok pokrajích nebo i uprosřed, když tam nebyl betonový podklad. Od rozc. Nad černým potokem až k rozhledně Čihadla docela slabota. Čihadla a směr Knajpa a celá Kasárenská docela obstojně sněhu. Akorát na Kasárně se kvůli podkladu moc nedalo odrážet. Silnice od rozc. U studánky až k zákazu u parkoviště Smědava dobře zasněžená. Projetá od pár aut, ale nebyl to problém. Počasí bohužel na facku. Polovina výletu s mírným dešťem, takže s takovýma teplotama jako jsou teď a jaké předpovídají na zítra, to nevypadá vůbec dobře.
Vloženo 22.12.2014 19:34
Smedava-Cihadla ráno v 8:00. Docela to šlo, ale jel jsem převážně jen soupaz. Kdyby se člověk odrážel, možná by drhnul. na skate to určitě není. Čím jsem ale více jel smer Kiosek, tím bylo sněhu méně.
Zítra ráno chci ještě zkusit Zimní kiosek-promenadni, neboť tam bylo rozhodne více sněhu v neděli. Ale to bude asi poslední "skluz"......
Vloženo 21.12.2014 17:53
Na Jizerce se da jezdit, upraveny to neni - jeden usek zkusili skutrem, ale ukazalo se to spise kontraproduktivni. Na asfaltkach ustrelujou hulky. Mistama je to vyfoukany, urcite na horsi lyze. Ale lepsi nez dratem do oka. - volně převzato z FB od důvěryhodného pisatele :-)
Vloženo 21.12.2014 15:36
Dnešní zprávy z Jizerek - podle všeho to vypadá, že dnes lyžovat šlo ...

Jizerská OPS - DÍky lehkému sněžení lze vyrazit do Jizerek z Jizerky i z Bedřichova na šutračkách. Vyjel skútr a utáhl sněhovou pokrývku. Lepší podmínky jsou ve vyšších polohách. Prosíme o zvýšenou opatrnost!

Zuzana Kocumová - Kdyby někoho zajímalo - jde to :-) :-) :-)

Luca Janatová - Huraaa, snih a dekujeme dedovi Ondrejovi ze nam projel stopu na Promenade ...
Vloženo 21.12.2014 8:31
V Bedrichove napadlo přes noc cca 8cm. Já teď odtud odjíždím do nížiny, takže běžky nevyzkousim. Zkusí to někdo jiný a napíše jaké to bylo?
Vloženo 12.12.2014 20:56
Zdá se, že v Jizerkách se podmínky spíš zhoršují: "Aktuálně se v Jizerských horách se teploty pohybují mezi +0,5 a +1,5 stupni. .... Na magistrále jsou místy zbytky mokrého sněhu, podmínky pro lyžaře však nejsou příznivé." - dnešní zpráva z webu Jizerské OPS.
Vloženo 11.12.2014 9:50
Tome,neumíš si představit,jak se už třesu na sníh,na běžky a tak se z té doslova deprese snažím nějak utéci.A jak lépe bych to mohl udělat,než (i trochu dětinským) vtipem. Hezký den všem "soukmenovcům",co už také mají běžkový absťák. :-)
Vloženo 11.12.2014 7:14
A.Suk: vy přímo sršíte vtipem, fakt ostatní co sem vlezou nečekají nic jiného než přiblblý příspěvek rádoby vtipálka
Vloženo 10.12.2014 20:23
Na loukách v Jizerkách první nadšenci vyzkoušeli, že se dá lyžovat... o stopách se asi nedá mluvit, natožpak o úpravě tratí - je to na kameňačky a ne pro každého, ale je to lyžování!

Foto převzaté od Jizerské OPS je na FB - https://www.facebook.com/Kamzasnehem
Vloženo 10.12.2014 19:33
Potkal jsem na silnici na Nové louce lišku,jak tam lyžuje.Koukal na ni zajíc a ptá se,jestli není blbá,že je ještě málo sněhu.A ona se podrbala za uchem a řekla : Nojo ! A já furt,proč mi to drhne !
Vloženo 8.12.2014 6:19
sněžííí!!!:) :D
Vloženo 19.10.2014 23:05
Možná ve středu :-)
Vloženo 11.9.2014 5:53
Pořád bez sněhu :(

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Bedřichov a Jizerská magistrála