Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 7 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
2 zprávy byly přesunuty do obecné diskuse
Vloženo 26.1.2021 18:05
Tak ja se tady anonymne udam. Zkusili jsme prejet po hrazi prehrady na Cerne Nise a je to fakt blbost. Prvni plot se da obejit, druhy v pulce hraze uz se musi oblezat po zabradli a treti na konci hraze smerem k Rudolfovu a Zavoram navazuje na dalsi plot, takze se musi proste prelizt. Rozcilenemu panu hraznemu (i kdyz doufam, ze to tu necte) slibuju, ze uz to delat nebudu. Navic jsme u toho roztrhli bundu.

Jinak cesta okolo Kubenkovy chaty je super zmena. Skoro se nabizi otazka, proc rolba nezajela az dolu k pile. Podle me to je v jizerkach jeden z nejvyzivnejsich kopcu na trenink.
Vloženo 26.1.2021 14:44
Ahoj Lyžníci,
dnes dopoledne velký okruh, parádně upraveno, zmíním jen okruh ke Kuběnkově chatě. Předně velké díky za úpravu OPS! oba sjezdy v pohodě, zvlášť ten od závor, sněhu všude dost. Na klasiku super, na skate je trochu zvedlý prostředek a místy se propadají kraje, ale stojí to za to. Skol.
Vloženo 26.1.2021 6:10
Při ranní úpravě zajela rolba poprvé v této sezóně i ke Kuběnkově chatě, jinak toho bylo upraveno opravdu hodně, viz https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/aktualni-uprava-stop-1/zitra-vyrazime-na-okruh-kolem-kubenkovy-chaty-291cs.html nebo http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory.

Komunikaci na téma dárcovské SMS přesouvám do obecné diskuze https://www.kamzasnehem.cz/diskuze, kde je možné dál lépe diskutovat, zvlášť když je to primárně k jiným oblastem. Jinak jak podpořit Jizerskou magistrálu najdete zde https://www.jizerskaops.cz/financovani/verejna-sbirka/
Vloženo 26.1.2021 9:24
Že stadionu přes Oliveckou na Hřebínek Knajpu, Rozmezí, Kristiánov, stadion. Stopy dobré.Odpoledne však na frekventovaných úsecích zcela zničené. Rolby by měly vyrážet na tratě v noci, aby stopy měly čas vymrznout a měly delší životnost. I když po zbytek noci lehce zapadají, prvních pár lyžařů je lehce projede. Ani bruslařům nebude vadit do 5 cm prašanu. Předpovědi o počasí, sněžení a teplotách jsou dnes přesné. Mimo jiné také velmi záleží na rolbařích, jak rychle trasy projíždí. Čím pomaleji, tím kvalitnější výsledek. Přesto OPSce dík. Skol.
Vloženo 25.1.2021 17:38
Bezvadné stopy ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a zpět po Knížecí.Teplota -4, přestalo chumelit a bylo i sluníčko po 12hod.
Parkoviště na Smědavě obsazenost jen na 10%.
13:06
13:06
Vloženo 25.1.2021 12:36
Zdar Lyžníci,
dnes okolo osmé z Rudolfova, stopa krásně potažená, na skate se to mohlo trochu borit. Za přehradou téměř nikdo, radost kazila jen slečna s nevychovaným psem a,pardon, idiot na čtyřkolce, sice s pásy, ale zkoušejícího si své umění na čerstvě urolbované trati. Dál pak přes Hřebínek, Točnu a NL zpět, stopy projeté, ale docela sypalo, takže lehce zapadané. Lidí málo, V 45 mě podržel no a sjezd údolím Černé nisy byl sice pomalý, ale krásný, aspoň byl čas vnímat tu krásu kolem. Skol.
Vloženo 26.1.2021 12:00
To by me taky zajimalo. Ja asi zkusim modry extra, prinejhorsim fialovy special. Nic jineho nez swix nemam.

(Odpověď na dotaz uživatele LEMI z 26.1.: Skol,moc prosím o radu , jakým voskem dnes namáznout pod patu na klasiku ....děkuji :-))))
Vloženo 25.1.2021 10:32
Pro "závodníka", který nás včera cca v 10:00 hod. při sjezdu málem smetl při stoupání ve stopě po silnici od Smědavy, vzkazuji, hochu, který nemáš elementátrní návyky slušného chování, přečti si zásady přednosti jízdy ve stopě. Tj. pokud je frézovaná pouze stopa a zbytek je utažený pro bluslaře, přednost mají vždy ti, kteří jedou vpravo. Zbytečně se nervuješ a ostatním jsi jenom k smíchu.
Vloženo 25.1.2021 8:25
Včera (ne 24/1) bylo ráno krásně upraveno, nový sníh s potkal se starým, přemrzlým ... namazat na klasiku byla trochu loterie, tuhý to moc nebral, chtělo to patrně do spod klistr. Poděkování již tradičně OPS.

Na magistrále se potkávají závodníci, sportovci i turističtí běžkaři, zkušení i začátečníci, staří i děti. Při dodržování (sepsaných a dostupných) pravidel a elementární dávce ohleduplnosti se tam všichni vejdeme bez problémů, včetně těch, kteří tam nemají co dělat (pěší, psi, cyklisti, ...). Stačí jen ukočírovat ego, přidat trochu ohleduplnosti a používat normální selský rozum. A to platí nejen na jizerskohorské magistrále. SKOL!
Vloženo 24.1.2021 22:06
Dnes kolem 4 tam byla jeste spousta aut a behem nasi cesty na Polubny - u Pralinky jich take dost odjizdelo, takze zjevne ano. Ale napadlo dost noveho snehu, tak mozna pribalit retezy...

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 24.1.: Skol, chtěl bych v pondělí jet na Jizerku, jak aktuálně vypadá cesta? Dá se dojet autem na parkoviště Jizerka - Mořina? Díky moc za info!)
Vloženo 24.1.2021 21:18
Taky si myslím, že by neškodilo trochu více opatrnosti ve sjezdech. Když někdo závodit, tak ať hlavně zabere do kopce 😬😬 jinak dnes odpoledne to stejně nejelo ani z toho kopce, jak bylo hodně nového sněhu. Ale moc hezké to bylo
Vloženo 24.1.2021 20:59
Jeff: Myslím, že běžkaři to někdy s těmi sjezdy přehánějí. Jak si mohou být jistí, že ve stopě nebude nějaká překážka, která není vidět. Nebo místo psa tam může být dítě. Jela jsem z Olivetské hory, přede mnou dítě a dospělý, předjel mě nějaký šílenec a do nich to napral, byli na zemi všichni tři.
Vloženo 24.1.2021 19:58
Kořenov - Jizerka - Kneipa - Krásná Máří - Bílá kuchyně - Nová louka - Kristiánov - Knížecí - Příchovice, motorest. Stopy ze soboty upravené, dopoledne zledovatělé, odpoledne na to začal padat čerstvý sníh, takžeto už tolik nejelo. V úseku od Polubného k Tesařovské kapli bylo zaváto, marně jsem hledala jakoukoliv stopu.
Další dny, až se stopy upraví, to bude úplně parádní svezení!
Vloženo 24.1.2021 19:54
Jeff: K těmhle případům by se měla volat policie, ten co upadl může mít zdravotní problémy až později...
Vloženo 24.1.2021 17:40
Pěší skupinu cca 15 lidí jsem před Paličníkem viděl někdy o půl jedenácté s asi třemi malými bílými psi. Sice když jsme jeli kolem, tak ustoupili ze stop, ale bohužel ve sjezdu si před jednoho běžkaře stoupl do stopy jeden z volně pobíhajících psů a byl z toho velmi nepříjemný pád ve vysoké rychlosti. Pán okolo 55 let se už málem nezvednul a to doslova. Ta skupinka koukala jak parta blbečků, že asi něco způsobili.. Řekl jsem jim pár peprných vět, ale pochybuju, že to nějak pomůže. Ty psy by měl někdo řešit .. na tratích, kde jezdí běžkaři ve sjezdech běžně 50 km/h nemají co dělat. To se asi bude muset stát nějaký veliký malér, aby s tím někdo začal něco dělat.
Vloženo 24.1.2021 16:05
Přidávám fotku v 7:30 Předěl-Písčiny... říkala jsem si , že to muselo být stádo slonů (zvířatům se omlouvám za přirovnání)
Vloženo 24.1.2021 15:41
V 7.00 hodin ze Smědavy. Těsně přede mnou asi 15 mladých pěšáků s čelovkami a s pejsky vyrazili po nádherně upravených tratích směr Předěl. Ptal jsem se, zda myslí realizaci turistického výletu vážně. A mysleli. Zavřel bych je do Kosmonos. Jinak krásné svezení v okolí Jizerky, jen Ti bezmozci mi kazili náladu.
Vloženo 24.1.2021 14:36
Dva okruhy kolem Bedřichovské přehrady, hezké svezení, méně lidí, mezi spojkou na Závory a odbočkou na přehradu neupraveno, ale v pohodě se dá, od odbočky dále opět krásně upraveno! Cestou od Buku na stadion minimálně 3 lidé v protisměru ☹ - hlavně od Buku dolu to není úplně sranda vyhýbat se lidem co jedou dolů a ještě někomu nahoru, tak jsem jenom chtěl poprosit ty "idioty" co tam jezdi v protisměru, ať raději zůstanou doma a dívají se na televizi 😊 Nikomu alespoň neublíží :-D SKOL a velké díky Jiz50 za super stopy!
Vloženo 24.1.2021 10:10
Pěkné vyžehlené stopy s ledem, přikryté 1cm prašanu.
Vloženo 23.1.2021 22:18
Jeli jsme sedmnáctku z Béďova přes Kristiánov, sedlo Holubníku, Točnu, zaplakali na Hřebínku u zavřeného stánku a po rychle mrznoucí stopě dojeli zpět na stadion. Stopa většinou velmi dobrá. Na Blaťáku jsme potkali Lukáše Petruska, 140centimetrového běžce, který běžel svoji virtuální padesátku. Děkujeme ČSAD Liberec za bezpečnou přepravu, všem pěšákům, kteří nechodí po magistrále, pejskařům, kteří své miláčky nechávají doma a běžkařům, kteří po zastavení uvolní stopu. SKOL!
Vloženo 23.1.2021 17:43
Obleva nebyla a dest byl par hodin. V klidu.

(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 23.1.: Je po obleve a desti jeste vsude dost snehu? I na Mari? Dik za info,
Milan)
Vloženo 23.1.2021 16:33
Počkali jsme si až přestane pršet do 12 hod a dočkali jsme se pěkného svezení ze Smědavy na Žďárek po Kasárenské.Stopy byly mírně zasněžené , pod nulou a jelo to vcelku dobře.
Jak se říká:Kdo si počká ten se dočká.
Vloženo 23.1.2021 14:07
Dnes v 10h z Kapličky na Královku velká mlha a déšť. Od Prezidentské podél josefodolské přehrady husté sněžení. Upraveno rolbou po celé trase. Velké díky OPS.
Vloženo 23.1.2021 9:51
Ahoj Michale, dle webkamer to vypadá, že pořád prší (https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/kamery/), u nás teď leje (cca 10 km od Jizerky). Okolo poledne by to mělo přejít do sněžení, tak sleduj kamery. Taky dnes vyrazím později, bojím se ale trochu stavu sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 23.1.: Zdravim. Je nekdo na Jizerce? Prsi tam jeste?
Diky)
Vloženo 23.1.2021 8:30
K diskuzi ohledne parkovani na Bedrichove. Temer vzdy je volno na Parkovisti 4. Najdete ho smerem z Bedrichova na Hranicnou, kousek od park Nisa pod sjezdovkami. Staci sledovat cedule. Pak cca 1km na stadion.
Vloženo 22.1.2021 22:58
(Odpověď na dotaz uživatele Jiřina z 22.1.: Dobrý den,
rádi bychom v neděli vyrazili z Prahy do Jizerek na běžky. Nejsme moc znalí, poradí někdo, kde se dá většinou zaparkovat kolem 9h?
Předem moc děkuji.) Ahoj Jiřino, o víkendech v 9hod. už nezaparkuješ nikde, myslím parkoviště u nástupních míst. Já přijíždím v 7 hod. a někdy jsou problémy. Hold ranní ptáče...... však víš?
Vloženo 22.1.2021 22:42
SKOL Jiřino
Je bez debaty že o víkendu je 9:00 na příjezd do Jizerek pozdě - riskuješ že nezaparkuješ , zvláště Bedřichovská parkoviště . Jestli to chceš mít bez nervů - koukej si přivstat - stojí to za to . Pohybu chtivých je ale plno - počítej s tím že o víkendu v horách nebudeš sama . Martin
(Odpověď na dotaz uživatele Jiřina z 22.1.: Dobrý den,
rádi bychom v neděli vyrazili z Prahy do Jizerek na běžky. Nejsme moc znalí, poradí někdo, kde se dá většinou zaparkovat kolem 9h?
Předem moc děkuji.)
Vloženo 22.1.2021 22:32
Ahoj ( tedy SKOL ) byli jsme tam dnes ( příjezd cca 12:30 ) - příjezd zcela bez problému - ujetý povrch . při cestě zpět díky teplotě sníh na silnici rozjetý a poměrně hluboký ale průjezd i s osobním vozem a dobrými zimními pneu bez komplikací . Prostě příjezd udržují velmi dobře . Nicméně platí , že parkoviště dnes O.K. ale víkend určitě PLNO k prasknutí . Nutno si přivstat . Martin
(Odpověď na dotaz uživatele Marty z 22.1.: Zdravím, dá se prosím dojet autem na parking Jizerka-Mořina? Díky za info)
Vloženo 22.1.2021 21:50
Projeli jsme skatem všechny trasy mezi Jizerkou a Paličníkem. Úprava špičková, jako vždy. Velice děkujeme! Byla to nádhera. Ráno to celkem jelo, odpoledne už to bylo dost mokrý a pomalý. Zítra má ale zas mrznout a hodně sněžit, takže by obleva žádnou škodu napáchat neměla.
Vloženo 22.1.2021 21:34
Ahoj,
v Bedřichove je nastup stadion (parkovisko cca 100) alebo cca. 200 m pred stadionom Malinik (parkovisko cez cestu) pozri mapu. Je to ráj na bežky. Vikend vela ludi a aut. Problém je s parkovaním plné parkoviska. Ale poradim. Normálne zaparkuj nekde u restaurace penzionu a dohodni sa s nimi a zaplat im. Moja bežna prax.
Inak blizko ešte Hrabetice parkovisko u kaplicky. A potom pozri do mapycz a zimna mapa. Je videt nastupne miesta.
(Odpověď na dotaz uživatele Miloš z 22.1.: Dobrý deň / ahojte.
Chcel by som vedieť, kde sa dá dobre pobežkovať v okolí Liberca a bolo mi poradené, že v Bedřichove.
Plánujem cez víkend (23.1. alebo 24.1.) ísť na bežky. Takže by som išiel z Liberca do Bedrichova.
Moc by mi pomohli pri rozhodovaní odpovede na moje otázky:
1. ) Ako to je so snehovými podmienkami v Bedrichove?
2.) Akú trasu odporúčate? Kde sa dá na ňu "nastúpiť"?
3.) Nikdy som v Bedrichove nebol, a rád by som zažil nejakú peknú scenériu na bežkách.
4.) Dá sa požičať bežkárska výstroj v Bedrichove alebo si ju mám radšej požičať v Liberci?
Ďakujem pekne za odpovede.

Miloš)
Vloženo 22.1.2021 16:43
Je již průjezdná cesta z Bílého Potoka na Smědavu prosím? Včera večer se nahoru jet nedalo (15cm vrstva rozbředlého sněhu) ani se 4kolou. Děkuji
Vloženo 22.1.2021 15:04
Při pátku přibylo podstatně více lyžařů a všichni si mohli užít výborné tratě, díky OPS.Na rozdíl od Raspenavy , kde bylo již 10o na Smědavě bylo 2o , ale stopy byly výborné.
Pohledy jak z Paličníku, tak i z Nebeského žebříku na Krkonoše byly úžasné.
11:57
12:28
Vloženo 22.1.2021 9:00
Asi už s křížkem po funuse, ale kdyby náhodou... Na bruslení je to upravené ze všech nástupních míst jestli se nepletu, horší je to s těmi kopci - jedná se spíš o úseky jako:
-Nová Louka-Hřebínek
-Hrabětice-Královka
-Jizerka,Mořina-U bunkru-Promenádní
-silnice okolo Souše, pak se to zvedá k sedlu
-Jakuszyce a držet se v nižších partiích
Takže vybrat něco z toho a pak případně přidat pár kopců podle sil.

(Odpověď na dotaz uživatele Simona Peškova z 21.1.: Chtěla bych zítra vyrazit na běžky aby to nebylo moc do kopce a byla upravena stopa na bruslení, poraďte mi,prosím, trasu)
Vloženo 23.1.2021 9:08
Kdo ztratil na centrálnim parkovisti poutko od hole Leki tak ho mam. Napiste mi e-mail na polarfit"zavinac".centrum.cz (oprava e-mailu)
Robert
Vloženo 22.1.2021 8:34
Pepa Saska: Možná by nebylo od věci se na web ops občas podívat nebo je sledovat na fb, pak byste věděl, že Vysoký hřeben ani Studené údolí zatím nemůžou upravovat kvůli lesákům. Řešilo se to i tady.
Vloženo 21.1.2021 22:21
Vysoky hreben - N.Louka - Studene udoli - Kristianov - Zav 5ka - Hrabeticka louka - Bedrichov
Vysoky hreben, ktery ma byt unikovka preplnenych paternich trati, LETOS JESTE NEPROTAZEN. Ops zrejme ceka az vyska snehove pokryvky dosahne 1m? To same obvodovka kolem Josefovske prehrady (Studene udoli) - krasna trat, aktualne hluboka orba, letos rolbu nevidelo, treba se nekdy postesti. Kristianov-Bedrichov stopa vymydlena, bidna, pro nezkusene docela nebezpecne.
Vloženo 21.1.2021 20:35
Perfektní svezení, upravená trať ze Smědavy po silnici na Jizerku,Mořinu, bunkr a po Knížecí zpět.Jelo to samo.Díky OPS.
Chvílemi byly mraky a střídaly se se sluncem.Teploty těsně pod nulou a stopy nebyly přemrzlé jako na Paličníku.
Přikládám mimo mých fotek i fotku z kamery z Jizerky, je tam vidět hezký západ slunce
12:37
12:43
12:52
13:01
13:02
13:35
15:56

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 21.1.2021 18:10
Magistrála nebyla v dobrém stavu jak bylo avizováno. Až ke Hřebínku to byl pouhý "náznak" stopy. Okolo Máří stopa nulová (zapadaná od padajícího sněhu ze stromů), od Žďárku dál stopa dobrá, okolo protrženky stopa vynikající. Od Kristiánova k Blatnýmu rybníku stopa jen pro sebevrahy. Obě parkoviště plná, hodně lidí (homeoffice dělá své). Stačilo dnes projet malý okruh a okolo Máří k Tetřeví boudě a zpět a bylo to zlaté.
Vloženo 21.1.2021 13:08
Po poslední úpravě dnes nebyla Magistrála v dobrém stavu, neboť sníh který včera napadal ze stromů do stopy zmrzl a ve sjezdech byla jízda ve stopě vyloženě nebezpečná
Vloženo 21.1.2021 12:06
Zdar Lyžníci,
ráno kolem osmé elektrárenskou nahoru, klasicky. Stopa slušná, první necelý kilometr bordel na trati, ale nic hrozného, dál už pěkné. V 55 mě moc nepodržel, musel jsem přidat trochu bílého klistru ( -3 + 10), pak už skvělé. Dále za přehradou přes Olivetskou, Hřebínek a NL zpět. Stopa všude dobrá, jen z Hřebínku na NL již rozťapana. Lidí na pátek spíš málo, sjezd do Rudolfova super, jen občas malé ledové plotny, trochu opatrnosti škodit nebude. Tak hezký den, Skol.
Vloženo 21.1.2021 11:45
Díky Ops pěkné stopy, široký akorát tvrdý pruh na bruslení. Na stromech vlhne a těžkne sníh, občas spadne špička stromu,na Panelce je 80cm.
Vloženo 24.1.2021 22:18
Knajpa byla minulý týden otevřená i ve všední dny.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 24.1.: Skol. Jak to prosím je s otevřením občerstvení (Hřebínek, Knajpa) na Magistrále ve všední dny? Předem děkuji.)
Vloženo 24.1.2021 22:03
Viděl jsem lidi parkovat přímo u zastávky autobusu Rudolfov, Elektrárna. Jestli sem tam stát může, netuším, jsou tam kontejnery na papír, plasty a sklo. Zákaz zastavení nebo stání tam myslím není, takže by se snad dalo, pokud si tam člověk nestoupne nějak hloupě.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 24.1.: Dobrý večer, když bych chtěl do stop nastoupit v Rudolfově u elektrárny, kde se dá nejblíže zaparkovat? Díky)
Vloženo 21.1.2021 9:57
Včera 19-21h skate z Maliníku po Kanálu-Závory-Nová Louka-Kristiánov-Knejpa-Máří-Gregorův Kříž a po Vládní zpátky na Maliník. Nejhorší úsek byl právě kanál, kde byl na středu val rozdupaný od chodců a stopy nikde. Jinak ale luxusní podmínky, střed hezky tvrdý, sice malinko křivý, ale nic hrozného. Ve vyšších polohách sušší sníh, ale i tak to jelo pěkně. Mimochodem i stopy byly většinou v dobrém stavu. Celkově vzato parádní svezení!
Vloženo 20.1.2021 20:08
Jedním slovem - nádhera. Chci poděkovat OPS za vzornou úpravu stop. Samozřejmě posílám DMS.

Zdraví Pepa
Vloženo 20.1.2021 18:55
Dorazili jsme v 8:00 a cca 1/3 parkoviště obsazená, při odjezdu v 10:30 byl centrál i maliník plný a celkem dost aut čekalo na silnici.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 20.1.: Do kdy se prosím dnes nechalo zaparkovat na P1 nebo P2 v Bedřichově? děkuji)
Vloženo 20.1.2021 18:17
Paráda a zase paráda.Perfektní stopy , azuro od Smědavy na Paličník, v Bílém Potoce ještě +6 o, ale na Paličníku pod nulou, stopy tvrdé a jelo to samo.V příštích dnech má být hezky.
Přikládám více fotek pro potěšení, kteří se na hory nedostali.
12:14
12:22
12:24
12:26
12:30
12:31
12:43
12:43
12:56
12:56
13:18

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 11)

Vloženo 20.1.2021 14:57
Bylo tyto naprosto famózní. Na tu sněhovou pohádku si dnes posvítilo sluníčko, takže vše dostalo další dimenzi. Z Mariánské hory, přes Protrženou přehradu, Jezdeckou, Vlašský hřeben, Promenádní na Knajpu a zpět na Mariánskou horu. Někde to pěkně klouzalo, někde méně. Lidí málo, na Knajpě pěkné dostaveníčko. OPS za úpravu zasluhuje obrovské poděkování od srdce a finanční příspěvek. Děkuji moc!
Vloženo 20.1.2021 12:26
Ráno z Rudolfova přes Olivetskou na Hřebínek a po Panelce na Kristiánov a zpět. Sníh vlhký, ale ještě to docela jelo. Na odraz zhruba od 700 m.n.m. dobře držel V45. Volání po rozšiřování cest kvůli lyžařům je v Jizerkách, doufám, úplně mimo realitu. Pořád to jsou hory, navíc v CHKO, a ne nějaká sportovní aréna.
Vloženo 20.1.2021 9:05
Ano
(Odpověď na dotaz uživatele Šobe z 20.1.: Dá se občerstvit na magistrále? (Knejpa))
Vloženo 23.1.2021 1:29
Dobrý den, dá se tam dojet. Dobré zimní gumy a zkušenost s jízdou na sněhu. Praská to tam zcela ve švech. Tipuji plno kolem 7:00.

(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 22.1.: Ahoj, prosím jak je to s parkováním a s příjezdovou cestou k parkovišti Pod Bukovcem? Dá se tam autem normálně dojet? Je to sjízdné? A nepraská to tam už ráno ve švech?)
Vloženo 23.1.2021 1:28
To není nejlepší nápad. Pěšky lze jít jen a pouze po silnici a to pouze na konec osady Jizerka (Pešákovna). Dál jse stopa pro běžkaře. Parkoviště pod Bukovcem bude plné kolem 7:00. Silnice bude sjízdná - dobré zimní gumy a trocha zkušenosti s jízdou na sněhu je nutnost.

(Odpověď na dotaz uživatele Marie z 21.1.: Zdravím, rádi bychom tuto sobotu podnikli pěší výlet od parkoviště Pod Bukovcem směrem Jizerka a Rašeliniště, a zpátky k parkovišti přes Bukovec. Zajímalo by mě jak je příjezdová cesta pro auto k parkovišti Pod Bukovcem sjízdná? Dá se? Parkování tam je ok? Díky moc za vaše tipy a odpovědi:))
Vloženo 19.1.2021 20:19
Ta věta o rozšíření cest vznikla na základě neustálých stížnosti od klasiků-bulínků, jak jim bruslící ničí stopy. To tak prostě je a bude, asi ikdyby se tratě rozšířily. Vzniká to hodně při předjížděni do kopce, vyhýbání se skupinkám. Ale když vidím jací lidé se vyskytuji poslední dobou, tak se nedivím ničemu.
Vloženo 19.1.2021 19:49
Neni co psat - obvykle kolecko z Bed pres NL, Hrebinek, Mari .... proste parada. Zprava pro uzivatele "Dc": sice jsem bruslil, ale volani po rozsirovani cest nechapu ani ja, Nemam problem s tim, kdyz se neopak ochrana prirody pritvrdi a budu muset prejit zpet na klasiku.
Vloženo 19.1.2021 19:12
Lyže jsem musel nasadit už na peróně v Kořenově, půlmetr minimálně a ani nebylo poznat kolik je pod sněhem kolejí :) Ale dopolední paráda a díky za stop z Béďova. Jinak když tu čtu, jak bruslaři chtějí ještě rozšířit ty jizerské dálnice, je mi smutno. Býval to dobrý sport to klasické běžkování po horách ...
Vloženo 19.1.2021 17:47
Nádherně upravené stopy, příjemné počasí cca -4st. Pesaky jsem potkal pod Prezidentskou, ale sli slušně. Také bylo pár bezkaru se psy na vodítku. Problém jsou ale velké psy na volno. Dnes se velký pes jednoho bruslare kousek od Blatneho vykadil přímo do stopy pro klasiku. Majitel psa to neřešil. Ale myslím, že to byl člověk, kterého tady už někdo popisoval, že je velmi arogantní a bezohledný. Jako hodně velký problém se ale ukazuje bezohlednost bruslaru, kteří ničí stopu pro klasiku. Speciálně ve stoupání je klasická stopa skoro nesjizdna. Někdy je cesta úzká, ale i tam, kde je široká je mezi stopou pro klasiku a okrajem úpravy více jak metr. Nechápu, že není klasika víc u kraje. Dokonce někdy to vypadalo, že byla jedna stopa u kraje, ale pak ji přejeli stopou více u středu.
Vloženo 19.1.2021 0:18
Kolem poledne - Maliník, kanál, hráz ČN a po skútrovce kolem Černé Nisy a přes "opravdivý" Hřebínek po "NS Černá Nisa" ke kiosku na Hřebínku, návrat už po standardní magistrále Olivetská hora, Závory, elektrárna. Díky OPS skvělá stopa. I velmi dobré sněhové podmínky. Kolem -5°C. Modrý drix za východoněmeckou DM 1.50 dobře držel. Příjemná tečka sjezd k elektrárně.
Vloženo 18.1.2021 16:14
Važte si toho, co v Jizerkách máte, tahle dopadají lyžařské trasy po víkendovém náporu pěšáků u Vrbatovy boudy... http://jdem.cz/fguat7
Vloženo 18.1.2021 12:21
Musím vyjádřit nesouhlas s příspěvkem jmenovce. Jedna stopa je těžká nouzovka a činí problémy při (ne)dávání si přednosti. Cesty jsou postaveny lesáky pro hospodaření v lesích a těm stávající šíře stačí, nyní jsou, a ještě pár let budou, ve finančním svrabu.. Nikdo jiný je tam stavět ani rozšiřovat nebude.
Vloženo 18.1.2021 7:13
Jestli by nebylo dobré dělat dve stopy pouze z Bedřichova na Hřebínek a z Bedřichova do Kristiánova, pak by mohla stačit jen jedna stopa, když je to tak úzké. Nebo rozšířit cesty, taky by se nic nestalo...
Vloženo 17.1.2021 19:09
Vyjeli jsme ráno od Smědavy do čerstě upravených stop, nádhera! Díky OPSko. Z pravé strany směr Knajpa, Mariánskohorské boudy, Protrženka, Kasárenskou na Promenádní a zpátky na Smědavu. Sněhové podmínky luxusní, parádní svezení. Místy se ve stopě trochu bořila pravá hůlka, ale když člověk vychytal kam bodnout, tak se to dalo:)) Mrazík dotvářel krásnou atmosféru a omrzlé vousy a vlasy udělaly z běžkaře severského drsoně.. ;) Přeji všem také tak krásný sportovní den jako jsem zažil dnes já s přáteli. Díky obsluho rolb, kiosků,, díky Jizerky!
Skol
Vloženo 17.1.2021 17:59
Jezdim vetsinou skate, ale kvituju Marcelu, dnes klasika za odmenu, a diky za upravu trasy z Hrabetic
skol
Vloženo 17.1.2021 17:47
Dnes mezi 10 a 14 relativně málo lidí na neděli, ikdyz jsem se musel občas vyhýbat. Většina trati slušně upravena.
Vloženo 17.1.2021 14:40
Ještě tam pracujou lesáci - https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/aktualni-uprava-stop-1/dnes-doslo-k-upresneni-podminek-uprav-276cs.html
Každopádně doporučuju se ptát spíš na jejich fb, tady dotazy na ops nemají moc význam...

(Odpověď na dotaz uživatele Robert Tiser z 16.1.: Nešlo by prosím upravit Vysoký hřeben? Děkuji předem za odpověď.
R)
Vloženo 17.1.2021 13:08
Rano minus 7 a oblacnost, lidi relativne akorat. Trat jizer.magistraly a elektrarenske cesty kolem bedrichovske prehrady a pak k Maliniku slusne upravena. V Bedrichove se dalo velmi dobre parkovat.
Vloženo 19.1.2021 14:43
Lavka je fakticky most, je ji chybi zabradli, jinak je betelna.

O vikendu se dalo dojet az na prehradu.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš Dvořák z 19.1.: Ahoj. Chtěl jsem se zeptat jestli je provizorní lávka mezi ORLE - Jizerka v pohodě a dá se udělat přejezd Jízerek ?
Nevíte jak je to s údržbou Maxov - Jablonec přehrada ? Díky Tom)
Vloženo 19.1.2021 11:38
Odpověď pro Martina z 16.1. ...jojo pane, tomu se říká skijöring. A pejskům, co se to s nimi provozuje, se říká ESP (evropský saňový pes). Uhýbat nemusíte, jen nesmíte skočit do cesty. Kdo skijöring provozuje, má i adekvátně natrénované a poslušné pejsky, řídí se to prakticky jako skůtr, jen pusou-povely :) Z důvodu bezpečnosti (a ohleduplnosti) vůči ostatním ale raději já vyrážím s pejsky na lyže až hodně dlouho po setmění. Užívejte zimu!!!
Vloženo 16.1.2021 22:33
Kořenov - Martinské údolí - Jizerka - Kiosek - Předěl - Nové Město pod Smrkem klasicky. Hlavně úvod údolím a sjezd do Nového Města kouzelné. Celou dobu fest sněžilo, stopa zapadaná, ale v těchto podmínkách vůbec nevadilo.
Vloženo 16.1.2021 20:37
Dnes po ránu paní v modré bundě svištěla dolů po Kasárenské tažená docela statným psem, určitě 25 km/h. Sotva jsem stačil skočit ke kraji, druhý pes bez vodítka kolem mě jen proletěl. Co bude příště, kompletní psí spřežení?
Vloženo 16.1.2021 18:49
Dnes na klasičkách, byla by škoda za takových super podmínek bruslit, kolik je jich za zimu, z Maliníku po kanále, děkuji OPS za projetou stopu, škoda, že do ní najíždějí i bruslaři, kolem přehrady k Závorám, pak netknutou zasněženou přírodou ke Kuběnkově chatě a na Bílou Kuchyni, byla to trochu prošlapávačka, ale zato bez lidí, přimlouvám se, pokud by to OPS v budoucnu stíhala i za úpravu tohoto úseku, stojí za to, a pak klasika Hřebínek a z točny po panelovce na Kristiánov, Novou Louku, Maliník a z něho po lyžích až do Liberce před dům. Ani si nepamatuji, kdy se takto bez problému dalo sjet, prostě super. Když jsem sjížděla z Maliníku na Č. Chalupu dalo se jet ještě v levé, rolbou upravené stopě a pěkně to frčelo a nebylo nutné si ani přibrzďovat. OPS, ale hlavně klukům na rolbách moc děkuji, a věřím, že nám budou v úpravě stop nakloněni po celou zimu až do jara.
Vloženo 16.1.2021 16:12
Klasikou z Bedřichova na Šámalku, z rozcestí pod Kristiánovem kolem Josefodolské přehrady přes Jabloneckou chatu zpět do Bedřichova. Všude krásná stopa od rolby, prašan a málo lidí.
Vloženo 16.1.2021 14:37
Dnes při návratu z Bedřichova dojezd na běžkách až k Lesnimu koupalištii😉 Tolik sněhu už dlouho nebylo😂. Je to sjízdné úplně bez problémů, bez kamení a větví.
Vloženo 19.1.2021 11:31
Ano , jsou snad všechna kromě Smědavy, ta myslím jede jen přes víkend. Hřebínek jsou návaly i všední dny, jinde celkem pohoda (např promenádní či Knajpa).

(Odpověď na dotaz uživatele Šobe z 19.1.: V pátek 22.1. se chystám do Bedřichova na Jizerskou magistrálu. Jsou někde na cestě otevřená okénka na občerstvení? díky skol Šobe)
Vloženo 16.1.2021 16:23
Bomba. Doporučuji.Všude milion sněhu.

(Odpověď na dotaz uživatele Daniel z 16.1.: Ahoj, nevíte jak vypadá cesta z maliníku,jsou udělaný stopy,jezdím na Souš a chci udělat změnu,díky za odpověď,skol)
Vloženo 16.1.2021 8:18
Zdravím Lukáš. Pokiaľ to bolo mierené takto, potom 100% súhlasím, Lesy vzali Benecko kde sa behávala Jilemnická 50 napr. V Krkonošiach nie je jeden poriadny 25 km úsek. Je to o peniazoch, ale dajú sa zohnať. Pre info: Štrbské pleso dostalo od EÚ ratrak (rolbu) tak vzorne upravujú 5 km okruh lebo vraj ďalej zafúka stopu. Ked som bola na ZŠ a gympli, existovala 7,5km; 15km. Ale to asi vtedy v Tatrách nefúkalo. Lenže chyba je aj na strane nás bežkárov. Veľky problém zaplatiť vstupné na trať! Pritom nafta a ratrak niečo stoja a aj tí ľudia. LB je naozaj široko ďaleko top. Vážim si to. Musíme sa posúvať, v tom s Vámi plne súhlasím!
Vloženo 15.1.2021 22:58
Tatiana: přesně tak, podnět a námět na zlepšení stávajícího info systému úprav, který je vážně vlastně nepoužitelný. Co se týče četnosti úprav, nesrovnávám, jen říkám že se upravuje málo na to jak krátkou zimu máme a každý rok se úprava podřizuje Lesům (v tom takzvaně ultra běžkařském ráji Lbc kraje a jeho městech sportu). Samozřejmě pokud bychom se trochu přiblížili tomu co je v NO, bylo by to pěkné. Vždyť se podívejte kolik km tu máme proti nim. Na skisporet je jen část co skutečně upravují. Zde ale zbytečná diskuze, věřím v lepší zítřky a inovaci :) a přeji všem pěkné km na trati!
Vloženo 15.1.2021 21:25
Odpoveď Lukášovi z 20:59h. Nemôžete porovnať Nórsko a ešte top stredisko Sjusjøen! Norsko je bežecká business class. Určite inšpirácia ale ja by som si to úplne netrúfla porovnať. Medzi Oslo a Asker čo je 20 km po dialnici je 8 máp na každej 100km tratí z toho na každej 10 km osvetlených. Bymarka v Trondheime ma 15km osvetlenej trati, nečudo že je to mekka. Sjusjøen upravujú čo 3 hodiny práve sa odtiaľ vrátila Therese Johaug. Tam idú iné prachy! Skol! Ale chápem, podnet!
Vloženo 15.1.2021 21:09
Dobrý večer. Veľmi si vážim Jizerske OPS a Bedrichov je určite naj stredisko v Strednej Európe ani Ramsau sa nechyta, o SK ani nehovorím. Dnes som nastupila na stopu 11:20 po dlhej dobe na pretekárksch lyžiach, vosk VR40. Držal ale stopa zapadávala a naviac ako snežilo, bola hrubá vrstva na skate a samozrejme neštýloví skatetári alias tlačiči kapusty klasickú stopu veľmi ničili. Naviac, nikdy sa mi nestalo a to behám skoro 3-5x do mesiaca v Bedřichove že by sa mi tak borila pravá palica do snehu hlavne v úseku Čihadla smer Krásná Máři. Nie su stopy urobené príliš po okraji? Skrátka dnes suveréjne najpomalší čas, veľmi ťažke podmienky, stopy vobec neboli vyrýsované. Dnes drina. Chce to malinko hlbši zárez a trochu naužšie ale inak ste super. Dík.
Vloženo 15.1.2021 20:59
Nahoře by byly výborné podmínky na lyžování, bohužel rolby upravují pouze páteřní trasy a tím je potenciál aktuálně napadaného sněhu z velké části nevyužit :( a hodně lidí na jednom místě. Jestli to je "ne/dohodami" s Lesy, nebo nedostatkem zdrojů ví čert. Spousta lidí včetně mě tápe kdy bylo co upraveno. Kupříkladu Jablonec kolečko upravené, aktualizace skimapa.cz ukazuje 02/2020. Hlavní trasy Jizerek s informací kdy co bylo upraveno od jednoho dne výše - v dnešní době dostupnosti GPS a trasování by to šlo snad na hodiny, nebo se mýlím? Za mě osobně by to chtělo trochu systém oživit a upravovat více a častěji - zimy jsou krátké. Trocha inspirace: https://skisporet.no/setView/61.1602336/10.7007349/14.27/norges_grunnkart .Skol!
Vloženo 15.1.2021 16:21
Klasikou z Václavíkovy studánky k Hraniční a zpátky. V 10.30h už se muselo na parkovací místo čekat (parkoviště prohrnuto jen z cca poloviny), ale někteří už se v té době vraceli a po 12h už pár volných míst bylo. Celou dobu sněžilo, takže stopa se stávala mělčejší, ale pořád super svezení. Díky OPS za bezvadnou údržbu!
Vloženo 15.1.2021 14:59
Dnes bezvadně upravená stopa z Nového Města pod Smrkem. Chci se zeptat, zda budete upravovat i směrem na Bílý Potok. Děkuji za odpověď.
Vloženo 15.1.2021 14:50
(Odpověď na dotaz uživatele Jakub z 14.1.: Zdravím Vás. Nevíte, jestli je stopa od Lázní Libverda směrem na Smrk?..popř. v jakém stavu...díky. (Jakub)
Stopa je projetá rolbou z Nového Města pod Smrkem. Na Lázně Libverda ani na Bílý Potok dnes projetá nebyla.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Jizerská magistrála v centrální části Jizerských hor patří k nejnavštěvovanějších areálům pro běh na lyžích v ČR a je známá pravidelnou strojovou úpravou bežeckých stop o celkové délce přes 180 km. Největším nástupním místem Jizerské magistrály je Bedřichov, dalšími nástupními místy jsou pak např. Smědava, Jizerka, Horní Polubný, přehrada Souš či Hrabětice. V oblasti Jizerské magistrály se každoročně v lednu koná nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem v Bedřichově.

O úpravu tratí se stará JIZERSKÁ, o.p.s. Pro udržení vysoké kvality úprav se musí každý rok zajistit dostatek finančních prostředků. Významná část přichází z rozpočtů obcí, měst, Libereckého kraje a od sponzorů. Stranou ale nezůstávají ani samotní lyžaři, kteří mohou stopy v Jizerských horách využívat zdarma. Dobrovolní dárci mohou zvolit některou z možností veřejné sbírky, která je povolena a kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje. Využití těchto prostředků musí být vždy řádně doloženo, lidé tak mají jistotu, že všechny peníze budou použity na úpravu běžeckých tratí a činností s tím spojených. Děkujeme za vaši podporu - v současnosti mohou lyžaři přispět hned několika způsoby:

  • Zasláním libovolné finanční částky na účet veřejné sbírky č. ú. 255899476/0300.
  • Zasláním dárcovských SMS na tel. číslo 87 777 ve tvaru DMS MAGISTRALA 30 nebo DMS MAGISTRALA 60 nebo DMS MAGISTRALA 90 (cena je 30, 60 nebo 90 Kč a Jizerská magistrála obdrží 29, 59 nebo 89 Kč).
  • Platební kartou nebo aplikace Klikni a daruj přes internet. Stačí kliknout na webové stránky www.jizerskaops.cz.
  • Vhozením peněz do zapečetěné kasičky v informačním centru v Bedřichově.
  • Zakoupením samolepek a odznaků s logem Jizerské magistrály, z jejichž prodeje jde na účet veřejné sbírky celých sto procent.

Pro plánování tras a měření jejich délky použijte interaktivní kilometrovník Jizerské magistrály.

Pomoci může i mapa aktuálně upravených tratí Jizerské magistrály na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jizerské hory