Bedřichov a Jizerská magistrála – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Bedřichov a Jizerská magistrála ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Bedřichov a Jizerská magistrála - aktuální zprávy

Vloženo 10.4.2023 22:38
Pokud by měl někdo absťák a trval by na Jizerkách, tak by to ještě teoreticky šlo. Zaparkovat na Šámalce a dojít pěšky nad Kristiánov na Panelku, tam se přezout a poblnout si na panelce :-) já byl pěšky, ale asi bych to zkusil, kdybych věděl, jak to vypadá. Dá se nasadit kousek pod rozcestím (pod Sedlem Holubníku), pak je souvislá vrstva někam za Krop-Seffův kříž (cca 1 Km) s dvěma přerušeními a dále nevím, předpokládám takové 2 Km by tam mohli být.
Vloženo 4.4.2023 19:37
Byl jsem v Bedřichově, běžky jsem nenasazoval, protože nebylo kde. Jel jsem na kole z Maliníku k Bedřichovské nádrži, za ní pak úseky sněholedu a permafrost (pro běžky nesjízdné). Děkuji Honzovi 1949 za pravidelné zpravodajství a těším se opět za rok.
Vloženo 4.4.2023 14:00
Jak jsem psal včera, tak sjízdná je trasa Kasárenská, okolo tetřívků na Rozmezí, s tím, že je třeba dojít pěšky ke Kasárenské.Je třeba 6x přenášet na Kasárenské.Povrch je zmrzlý, občas jen ledovka a jinde poprašek sněhu na ledu..Dle Aladina i když je zima, tak to nevypadá na větší sněžení.
Po více než 100dnech na běžkách po Jizerkách jsem se rozhodl přejít na in line brusle a jiné sportovní aktivity, takže budu dávat příspěvky až v nové sezoně.I když letos sezona byla podstatně kratší než minulá a předminulá, tak vzhledem k dobré úpravě díky OPS jsme si běžkování užili.
Těším se na setkání s lyžníky v příští sezoně na Jizerkách nebo i s některými u Bersdorfer See, kam budu jezdit pravidelně na in line bruslení a koupání a kam i dosti lyžníků jezdí též trénovat.Trať je po zimě čistá bez kamínků a nečistot.
Mějte se hezky
11:46
11:54
11:56
Vloženo 5.4.2023 23:43
Honza 1949 si zasloužíl nejen poděkování, ale i vděčnost za podrobné, pravidelné, přitom spolehlivé a sympaticky poskytované informace z této oblasti.

(Odpověď na dotaz uživatele AlenaH. z 5.4.: Vzhledem k tomu, že končí sezóna, tak chci poděkovat Honzovi 1949 za všechna jeho zpravodajství a fotky. Na Jizerce jsem byla v této sezóně jeden týden a to na začátku března. Protože je to pro mne daleko, tak vítám každou zprávu a foto z této mé oblíbené oblasti. Díky němu máme přehled, jak to v dané oblasti každý den vypadá.
S Honzou 1949 jsem se potkala a jsem za to velmi ráda. Je to velmi sympatický člověk.)
Vloženo 3.4.2023 12:59
Na Smědavě -5°C, chvílemi i slunečno a teplo , jinak oblačno a studený vítr.Jel jsem jen trasu, která je ještě sjízdná a to po Soušské silnici, po Kasárenské na Knejpu , okolo tetřívků na Rozmezí, na Čihadla ke Knejpě a po Kasárenské zpět.
Silnice ke Kasárenské je již ledovka s přenášením,Kasárenská je podobně jako minulý týden s 6 vytátými úseky o trochu většími než minulý týden, okolo tetřívů bez přenášení až k Čihadlům a na Rozmezí pár slabších ůseků.
Přikládám pár fotek, kde tratě vypadají velmi hezky,ale po oblevě jsou zmrzlé, tvrdé a místy jen ledovka s 1-2mm čerstvého sněhu, který pomáhá při sjezdu na zledovatělém povrchu.Hezký je pohled i na hory z Frýdlantska.
Žádného lyžníka jsem dnes nepotkal.
Celkový dojem z lyžování byl nic moc,vzhledem ke špatnému povrchu, i když sluníčko mně potěšilo a pokud nenapadne dalších pár cm sněhu, tak asi i já ukončím sezonu a přejdu na jiné sportovní aktivity.
10:22
10:58
Vloženo 3.4.2023 12:05
V neděli 2.4. jsme vyrazili s dětskou běžkařskou přípravkou na Jizerku rozloučit se s letošní sezónou.
Z parkoviště jsme jeli k bunkru, dál to bylo bez sněhu, uhnuli jsme pěšky na hřeben na Knížecí cestu, tam to bylo o něco lepší. Narazili jsme na zasněžený úsek 500 m dlouhý a tam jsme se vyřádili - obratnost, překážky, štafety, zábava. Poměr lyže x chůze byl tak 2 : 1. Počasí bylo zimní - teplota pod nulou, mlha, vítr mírný, trocha chumelení, sníh zmrzlý, naštěstí s lehkým čerstvým popraškem.
Asi jsme byli poslední větší parta, která tu letos lyžovala, protože sněhu je již opravdu pomálu a lze tedy doporučit už jen pro opravdu zarputilé nadšence a přívržence běžkování stylem sundat-nandat-sundat-nandat :)
Tak snad zase příští rok!
Vloženo 2.4.2023 14:50
Na Smedave v 10 rano 0C, mlha a vitr. Stopy dost tvrde, misty ciste led. Nicmene pomohl 0,5cm poprasek noveho snehu. Sel jsem Smedava, Kasarenska, Knajpa, Rozmezi a zpet. Potkal jsem 7 lidi, vic jak minulou nedeli, kdy naopak bylo vice snehu. Jako jeste to jde, ale par centimetru noveho snehu by se hodilo…
Vloženo 1.4.2023 14:23
Pro Petra - Knížecí cesta nevede na křižovatku u Smědavy
Vloženo 31.3.2023 21:28
Vyrazil jsem od Jizerky kolem pul sedme vecer. Pred Bunkrem prenaseni po asfaltu, Promenadni delsi vytate casti, stocil jsem to smerem na Knizeci cestu, rovnez nahoru prenaseni, ale Knizeci cesta jakz slusna takz az na rozcesti u Smedavy (se starymi bezkami kde neresim obcasne pretapavani), snih ale mizi pred ocima. Obavam se, ze pokud v nedeli nenasnezi, tak jsem byl pro tuto sezonu posledni bezkar, ktery tuto cestu projel. Je to skoda, nejake useky byly moc pekne, tvrde a rychle.
Vloženo 31.3.2023 13:19
Naštěstí ani včerejší déšť ani poté velká bouřka neponičily Kasárenskou , jak jsme se obávali.
Na Smědavě +5°C, mlha, ale nepršelo.Jel jsem stejnou trať jako včera, ale Kasárenská jela podstatně lépe a rychleji než včera, protože přimrzla.Je tam celkem 5 vytátých míst, z toho jen na 25m na přenášení před Kejpou, ostatní menší jdou objet.
Ze Smědavy je silnice na hraně, ale poté Kasárenská, okolo tetřívků na Rozmezí již v pohodě.
Na parkovišti Smědava jen 2 auta, na trati jsem potkal jen 4 lyžníky
Tak pokud nebude hodně pršet na víkend, tak jezděte.
10:43
10:56
Vloženo 30.3.2023 13:29
Dnes jsem vyrazil dříve, protože Aladin i Klára hlásali déšť okolo 12.30 , což opravdu nastalo.
Na Smědavě v 10hod +5°C, trochu mlha, ale příjemně a celou trať mi vydrželo počasí bez deště.
Jel jsem po Kasárenské na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a přes Čihadla a Knejpu po Kasárenské zpět.Silnice ze Smědvy ke Kasárenské šla ještě projet, ale je na hraně.Celá Kasárenská až na Rozmezí je v pohodě, místa, která jsme minulý týden přenášeli nebo obcházely mají tenkou vrstvu sněhu, takže to bylo dobré.Teď záleží co udělá déšť , který je hlášen postupně od dnešního odpoledne až do neděle.Doufám, že Kasárenská ještě vydrží.Pepu 1963 jsem opět včera minul o fous, dle fotek.
Tak jezděte.
10:35
11:22
11:22
11:56
Vloženo 30.3.2023 22:04
Včera na konec března slušné běžkování(13-17hod), díky ops za úpravu, dojel jsem z Bedřichova na Jizerku a zpět s jedním přenášením u Blatn. r.(Kristiánov a Nová Louka na hraně), bruslení.
Dnes ( 8-10.30hod.) od Blatn.r. ke kiosku na Promenádní a zpět, přenášení Kristiánov 150m, bruslení, ale moc to nejelo
Vloženo 30.3.2023 8:36
Z Mariánské hory KO. Vypluhováno. Pěšky skoro až na MHB
Vloženo 30.3.2023 1:16
Tak dnes jsem vyjel po 8.00 ze stadionu k Nove louce, projete bez stop, jen manzestr, malo snehu do 5cm, obcas vetvicky, kaminky, hlina, ale sjizdne. Bohuzel smer Hrebinek jen mizerne vyjeta stopa lyzari uprostred ( daleko horsi nez i znicena strojova stopa), navic projeto autem (Lesy CR?) pokracoval dolu do Ferdinandova, coz me potesilo. Jelo se mizerne, obcas lezl i asfalt. Dale az na Cihadla stopa od lyzaru, hned velky flek asfatu, pred Mari jiz velmi slaba vrstva, ale vse jsem jeste projel, az na Cihadla nic moc, skoda, ze to rolba neprojela alespon na manzestr. Od Cihadel ke Kurovci nejlepsi kus, projeto rolbou, obcas ale uz leze asfalt. Na Kurovci otocka a zpet, krasny sjezd az na Kristianov, rolbou a obe stopy. Kristianov jsem po loukach projel, ale uz je 100m asfaltu, dale dobre k Blataku, tam nutne prenest 20m, Nova louka rovnez po loukach, jinak take 100m prenaseni, jde i prejit silnice. K Buku jizda, ale spatne, hlina. Od Buku dolu neupravenym protismerem, je to lepsi a pak az pred Maru, zavreno, i novy stanek s ceduli pro nemoc, Hrebinek i Knajpa zavreno. Koncil jsem po 14.30. Dost lidi, tak kolem 100, navic dve skoly 50 a 20 deti. Bylo to dost jarni a z Bedrichova zase konec, uvidime az utery ( podle toho co v pondeli nasnezi), ale duben uz asi nic. Zdravim Honzu 1948 a jsem rad, ze uz dnes napsal a nebral si k srdci toho blba (Zuno nebo jak?)
Vloženo 29.3.2023 22:44
Bedřichov-Kristiánov-Čihadla a zpět. Do Kristiánova tenoučká vrstva občas prostřídaná hlínou nebo vètvičkami. "Zimní podmínky" začínají až na cca půli cesty od Kristiánova na Rozmezí s pěknou stopou i na klasiku. Pro niže položené části po očekáváném oteplení asi konečná. Na přenášení zatím pouze 2 cca 10m úseky.
Vloženo 29.3.2023 17:37
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Promenádní - u bunkru - Jezdecká cesta - Pod Černým vrchem - Hraniční - Promenádní cesta - Jizerka - Mořina - Údolí Jizery - Martinské údolí. Sice skoro celou cestu jsem píchal do asfaltu, protože sněhu je prostě málo, ale stopy upravené, málo lidí, počasí přijatelné - a nádherně jsem si to užil. Ani ten smažený sýr za 250,- Kč v chatě Pod Bukovcem mi to neotrávil 😎
10:33
11:37
11:37
11:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 29.3.2023 15:13
Hurá, opět zpět na upravený okruh Smědava-Hraniční-Promenádní-okolo Cimrmana-Jezdecká-cesta pod černým vrchem-Hraniční-Smědava.Na Smědavě okolo nuly, trochu větrno , ale potěšila cca 15cm nadílka sněhu na trati , výše uvedené, která byla již bez sněhu.Celá trasa ve velmi dobrém stavu, jen místy je třeba dávat pozor na místa, kde je vidět asfalt nebo kamínky, ale je jich málo.
Je jasné, že Kasárenská a na Rozmezí je lepší, protože tam byl i základ, ale i tento okruh potěšil mnoho lyžníků.Silnice z Bílého potoka na Smědavu již vypluhovaná a na parkovišti dosti místa.
Pokud nám déšť nezničí dnešní úpravu, tak to bude fajn.
Tak ještě jezděte.
12:18
12:18
13:04

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.3.2023 22:39
Dnes v 10:15 z Bedřichova - N. louka - Hřebínek - Maří - Čihadla - Mariánskohorské boudy - Protrženka - Kasárenská - Knajpa - Rozmezí - Kristiánov - Bedřichov. Dopoledne krásný prašánek, jen to prošlapávání stopy od Pařízka přes Protrženku až na Kasárenskou mi dalo trochu zabrat. Stále jsem doufal, že pojede někdo proti, ale nedočkal jsem se. Na skluznici měkolik záseků, ale jinak krásný den. Bez přenášení. Pozor po výjezdu z lesa nad MH boudami. Zdá se, že je zde ve sjezdu dost sněhu, ale při připlužení to jde hned na asfalt. Při návratu odpoledne problematický Kristiánov a kousek přenášení u Blaťáku.
Vloženo 28.3.2023 22:05
Z Mariánské hory na MH boudy a Kyselou vodou na Knajpu, Kasárenskou dolů na Hraniční a zpět. Všude ráj pro klasiky, snad všechny cesty prošláplé, většinou středem cesty. Na bruslení to stejně není, místy dost hlubočák. Ale tam kde bylo předtím vytáto, je slabá vrstvička, tam se píchá do země a po projetí občas stopa zčerná na asfalt, země je už moc ohřátá. Nikde jsem nesundával. Ale samozřejmě jen na kameňačkách. Z Mariánské jsem prošlapoval, pak na MH boudách potkal proti kolegu, takže paráda. Kasárenskou se jelo dolů doscela slušně. Pak stopa od skůtru mezi Promenádou a protrženkou (do Desné). Ještě zítra to bude podobné, pak se oteplí a vrátí se vytátá místa.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 28.3.2023 21:34
Potvrzuji, co píše Milan Jelínek - slušná stopa na klasiku od běžkařů všude, k večeru začala být již celkem pevná a rychlá (Hřebínek, Knajpa, Smědava, Jizerka, Bunkr ...).
Vloženo 28.3.2023 13:28
Z Bedřichova se dá jet všude bez přenášení lyží ve stopě vyšlapané od běžkařů. Sněhu opět dostatek, jen na návětrných mistech se dá chytit kaminek.
Vloženo 31.3.2023 21:10
Ahoj, osobně si myslím, že to bude veliký trápení. Kolem Nové louky jsme chodili minulý víkend a byly tam na přenášení i hodně dlouhé úseky. Směr Kristiánov kolem Blatného rybníka taky určitě ne resp ano, ale více budete nosit než pojedete. Od Krist. nahoru nevím.

(Odpověď na dotaz uživatele Michala z 31.3.: Dá se jet od stadionu v Bedřichově na Novou louku a dál, nebo je potřeba se nejprve vyšplhat výš (Smědava apod)?
Míša)
Vloženo 26.3.2023 20:48
Dnes poklad na Kyselé vodě. Šel jsem z Josefova Dolu k MH boudám, sice jsem v tom kopci nasadil kaměnačky na prvním sněhu a vyběh nahoru, ale stačí i pěsky k MH boudám. A nad boudami začíná super 3,5 km úsek Kyselou vodou (Pod Uhlířskou skálou), bez přerušení, čisté, ale zatím měkčí. Nahoře před křížem pak vede stopa pangejtem několik set metrů. Dojel jsem někam na Rozmezí a jel zpět. Postupně jsem si tu jednu stopu ujížděl, takže to pak i rychle frčelo na Kyselé vodě, pak začalo lejt a občas i sněžit. Jestli napadne 10 tak ta krásná stopa zmizí, ale stejně si tam asi v týdnu půjdu ještě zajezdit.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 26.3.2023 20:36
Také pro Zuldu: Souhlasím s Janem Z. Kvalita tratí se mění každý den. Člověk tak někdy musí dojít či doběhnout na místo, které stojí za svezení.
Pro mě to dnes odpoledne byla „panelka“. Na rozcestí Pod sedlem Holubníku je sice asfaltový podklad, ale po opatrném sjezdu od rozcestí směrem k Točně se stále dá větší část „panelky“ zajet bez sundávání.
Příspěvky, ať už od OPS nebo uživatelů, by měl člověk s průměrnou inteligencí brát jako orientační. Osobně jsem za obojí vděčný a OPS i ostatním za ně děkuji.
Velké poděkování patří Honzovi 1949.
A jedna prosba na závěr. Pokud to jinak neumíte, tak si jakékoliv osobní výpady a urážky nechte a nepište. A pokud nedokážete pracovat s informacemi v podobě místních příspěvků na konci lyžařské sezóny, kdy by měl člověk vyrážet bez velkých očekávání, za mě spíše pro radost, tak raději nejezděte.
Vloženo 26.3.2023 17:07
Podle poslednich reportu jsem si dnes vybral trasu Smedava-Knajpa (po Stolpisske, tuto cast nedoporucuju, prilis prenaseni, radeji to vemte po Sousske silnici a na Knajpu)-Parizkuv Kriz-Marianskohorske boudy-Protrzenka-Kasarenska-Sousska silnice-Smedava. Nahore 1cm noveho snehu. Potkal jsem jen 2 lyzniky, mrholeni, obcas dest a snih. Parizkuv kriz-Protrzenka jeste velmi slusna stopa na klasiku, uzil jsem si to.
Vloženo 26.3.2023 19:37
Ahoj, včera jsme šli pěšky trasu Jos.Důl přehrada, Kristiánov, Nová Louka, Prezidentská - lyžařů 0, míst na přenášení mnoho. Jsou místa, která jsou i několik stovek metrů bez sněhu - rozhodně už nedoporučuji na běhny, pěšky v pohodě:)
Vloženo 26.3.2023 0:15
dnes jsem byl pěšky na Paličníku a šel směr Předěl a sníh už žádný
Vloženo 25.3.2023 22:07
Jel jsem dnes Mořina - Promenáda - Kiosek - Kůrovec - Kneipa - Rozmezí - Pařízkův kříž - Mariánky - Protrženka - Kůrovec - Pod Černým vrchem - Knížecí - Mořina. Přenášení dost, o tom už tu napsali ostatní. Co bylo ale naprosto dokonalé, to byl úsek od Pařízkova kříže na Mariánskohorské boudy. Od kříže pár set metrů pangejtem, ale pak byl nejsouvislejší úsek dnešního dne, a navíc na neposkvrněném manžestru. Přes boudy po louce, a pak k Protržence opět super úprava. Okruh přes Protrženku je teď tak asi nejlepší vzhledem k nejmenšímu počtu přenášení.
Vloženo 25.3.2023 20:57
Souš, Smědava, ,kiosek, Promenádní, Vlašský, Souš. Přidávám se k Petrovi - já tedy sundavala lyže jen asi 40x, protože jsem promočená po lijáku jela jen krátkou trasu, ale 50% přenášení potvrzují, zpestřené zdoláváním potoků ve sjezdu od Jezdecké k Souši v dolní polovině. 2 menší asi 50cm, mělké se daly překročit, u klasického hlubokého, širokého metr jsem sešla kousek níž, kde byl trochu užší, sestoupila asi metrový sněhový mantinel na mokrou trávu a provedlo se mi ho překročit též ale obávám se, že zítra už to nepůjde, bude víc vody. Sjezd od Vlašaku byl celkem v pohodě, jen pár malých vytátých míst, ale dole u Souše hodně ledu s jehličím, stejně tak i na Soušské, tam je asi 500 metrů bez snehu. Promenádní od Kiosku až po sjezd před stoupáním fajn, pak se několikrát přenáší , ale jsou tam na tuhle roční dobu příjemná místa. Užila jsem si to, ale stejně jako Petr už letos naposled.
Vloženo 25.3.2023 16:47
Skol. Dnes kolem 11té jsem na parkovišti na Mořině (dalo se v pohodě zaparkovat :-) ) raději 20 minut počkal v autě než se zmírnil slejvák. Jezdil jsem po Promenádní a vybíral si místa, kde to ještě nějak šlo. Chvílemi pršelo a přecházelo to do sněžení, z toho i probliklo sluníčko. Tak jsem byl nakonec rád, že jsem ještě vyrazil, ale je to už hodně na hraně. Tak doufejme, že nám ještě něco napadne.
12:23
12:23

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 25.3.2023 16:04
Ahoj, kdybych nechytila po půl 11 hustý a studený déšť, tak bych si opravdu libovala!
Jela jsem ráno z Pekla. Cca 1,5 až 2 km špinavé, ale sjízdné od zatáčky 300m za Hájenkou. Nasledují další asi 2 místa k přenesení a pak se stopa jen lepší a po výjezdu z lesa je čistá a pěkná. Sníh je až k Pařízkovýmu křížku, cesta k Mariánkám v super kondici. Tam je nutné přenést až opět do lesa směr Protržená přehrada, odtud opět na 1. Bohužel, od Protrženky už se asi nesmí upravovat, ale jde to projet a přenáší se jen krátký úsek před Kasarenskou. Kasárenska krásná, krom krátkých přenášecích úseků až na Knajpu.
Knajpa na přenesení, rozcestí Čihadla také, ale ostatní vyžehleno, stopa rychlá (dopoledne).
Velké díky a poklonu OPS, že to ještě nevzdali a doufají spolu s ostatními nadšenci běžeckého lyžování a Jizerek, že nám Svatý Petr ještě něco nadělí a my se ještě párkrát sklouzneme.
Vloženo 25.3.2023 12:02
Dnes na Smědavě +3°C.Jel jsem po upravené trase ze Smědavy na Knejpu a pod tetřívkama na Rozmezí.Silnice u odbočky ke Kůrovci na 1 kratší přenesení, Kasárenská velmi slušná po úpravě, jen 2x přenesení a 3 x lze menší úseky objet, jinak vše v pořádku.Nejdříve hezké počasí a poté po11hod silné dešťové přeháňky , které přecházely ve smíšené a sněhové přeháňky.
Od jednoho lyžníka jsem dostal informaci, že jsem včera zaváhal u Pařízkového kříže, že cesta na Mariánky je pecka.
Tak jezděte.
Vloženo 25.3.2023 10:52
Dnes v 8:00 Morina-Bunkr-Promenadni-Vlassky hrbet-Knizeci-Smedava-Hranicni-Promenadni-Bunkr-Morina. Odhadem 70x sundat/nandat lyze, 50% trasy pesky, useky se snehem projete rolbou, ale pouze manzestr, stopa neni zadna, nekde jen stopy od pasu. Jediny souvisly snehovy usek na Promenadni cca 1 km pred kioskem na Hranicni, tam je i stopa. Rukavice zcela promocene od prenaseni. Pokud si to ten nahore jeste nerozmysli, tak letos v Jizerkach uz asi naposledy :-(
Vloženo 24.3.2023 19:58
Ahoj, dovolím si doplnit Honzu 1949 - cesta na Mariánskohorské boudy je ve velmi dobrém stavu, nenechat se odradit přenášením u Pařízkova kříže, po 100 metrech sněhu přibude a až k boudám bez přenášení. Ani žádná místa neprosvítají, takže by sníh mohl vydržet celý víkend. Upraveno ve čtvrtek, na klasiku super, na bruslení měkčí. Dále na Protrženku též bez problémů. Stav v pátek odpoledne.
Vloženo 24.3.2023 13:53
Na Smědavě +10°C, proměnlivé počasí.Chvíli sluníčko a poté dešť.Co platilo včera, již dnes neplatí.
Jel jsem trať po Kasárenské, okolo tetřívků na Mořinu.Zkoušel jsem jet i na Mariánské, ale když jsem dojel za Pařízkův kříž, tak již bylo hodně přenášení, tak jsem to vzdal.Na Kasárenské ještě včera to bylo bez přenášení až na jedno malé místo, dnes je asi 5 míst, kde je třeba odtátá místa buď objet nebo přenést.Jsou to jen malé cca 5m úseky.
Uvidíme , zda budou jen slabé přeháňky v dalších dnech , které nezničí stávající stopy.Vcelku je tato trasa pro jarní lyžování dobrá.
Tak jezděte.
11:04
11:26

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 24.3.2023 7:07
V odpoledních hodinách: Mořina, přes Vlašský hřeben okolo Cimrmana, Knížecí k Hraniční, nahoru k Jizerské silnici a poté po Promenádní na Mořinu. Před Bunkrem několik míst bez sněhu, jedno na přenášení. Cesta na Vlašský hřeben špatná, včera šlo kličkovat, Knížecí na Hraniční s mnoha místy bez sněhu, nikde žádné přenášení. Přenášení až poté: na vrcholu stoupání Hraniční, Jizerská silnice, na Promenádní, před malým hrbem a poté na vrcholu posledního kopce před Bunkrem. Dnes s deštěm očekávám mnohem více přenášení a pochodu. Pakliže nenasněží, pak už to bude kombinace chůze a lyžování. Věřím, že Kasárenská ještě vydrží na základě zkušenosti z úterý.
Vloženo 23.3.2023 15:27
Na Smědavě v 10.30 po dešti , +9°C, zataženo.Jel jsem ze Smědavy po Štolpišské okolo Jizery na Knejpu, okolo tetřívků na Rozmezí a zpět od Čihadel po silnici na Knejpu a po Kasárenské a silnici zpět na Smědavu.
Štolpišská ze Smědavy na Knejpu lze vystoupat, ale pro sjezd nevhodná a pro další výstup nedoporučuji.Od Knejpy poté celá trasa po včerejší úpravě velmi dobrá, příjemně mně překvapila kvalita Kasárenské.Doufám,.že déšť , který má přijít ji moc nepoškodí.
Nevím jak se bude počasí další 3 dny vyvíjet , tak uvidíme.Sám nerad jezdím když hodně prší.
Tak jezděte, pokud to půjde.Příští týden by mělo být lépe
11:21
11:30
11:47

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.3.2023 10:48
Ranni hodinka pred praci:)
Sousska silnice ze Smedavy sjizdna, ale vytata mista uz tam jsou. Kasarenska ke Knajpe tez. Prenaset se bude jen tesne pod Knajpou.
Stopa jede, skejtar v prostredku se bori i pres obdivuhodnou peci rolbaru a vcerejsi upravu.
Timto rolbarum dekuji za celou sezonu.
Vloženo 23.3.2023 7:33
Ve stredu klasicky z NL. Po prijezdu jsem si nejprve rikal, zda neni neco spatne, protoze po snehu ani pamatky. Po 200 m sme Blatak vsak jiz zacala stopa. Prenaseni kratce u Blataku a Kristianova, pak az na Knajpu ok. Stopa az necekane dobra a skluzna, mimo stopu pomale. Pote pres Mari, kde je cca 1 km uplne bez snehu. Prenaseni ve sjezdu z Tocny a tez kus od Hrebinku k NL.

Narozdil od lepsich sezon snih chybi i v hornich partiich, asfalt prosvita i na rade mist ve stoupani na Rozmezi, a tez nahore kolem Knajpy. Nestane-li se neco mimoradneho, tak koncime. Dnes bych to videl naposledy, po destivem vikendu bude lepsi kolo.
Vloženo 23.3.2023 0:19
Dustojné rozloučení se sezonou. Skate Pod Bukovcem - Promenádní - Černá Smědá - Smědava - Knajpa - Rozmezí - Jaegrova Smrt a zpět Knajpa - Kasárenská - Pod Černým Vrchem - Bunkr - Pod Bukovcem.

Na trati 0 - 15 cm sněhu, v závěji možná občas i 20 cm. Na spoustě míst holo, takže průjezd opatrně po stranách. Bylo vidět, že přes den se už břečka propadá na asfalt. Mezi Černou Smědou a Smědavou je 500m úplně holo. Cesta ze Smědavy na Knajpu po posledních zbytkách, ta už bude odpopledne odepsaná úplně. Nejlepčí podmínky jsou na Kasárenské a přes Rozmezí směr Kristiánov, s přimouhřenýma očima i cesta Pod Černým Vrchem a Promenádní.

Jestli chcete ještě přiložit lyže na sníh, tak doporučuji dnes, protože o víkendu už si na Knajpu dojedete na kole.
Vloženo 22.3.2023 23:56
Dnes cca 19:00-22:00 Sous - Kurovec - Cerny Vrch - Vaclavikova Studanka - zpatky Kurovec - Knajpa - Rozmezi - Sous. Spousta mist uz na doraz - lyze jsem nesundaval, ale na tak 5 mistech jsem tapal po 2mm snehu po stranach. Zitra uz to bude na caste prenaseni. Nektere mista nebezpecny - treba zacatek sjezdu z Knajpy nebo sjezd na Sous. Nejlepsi usek na Vaclavikovu Studanku. Chtel jsem skatem, ale bylo to bud mekky nebo tvrdy a hrbolaty, tak jsem jel 90% soupaz. Za me dnes naposled. Sezona presne 2 mesice (a jeste 14 dni v prosinci) - o dost kratsi nez loni. Diky OPS za upravu - dnes byla videt velka snaha, stopy drzely (tam, kde bylo aspon trochu snehu). Snih pristi tyden uz bude pozde - do te doby to na desti pujde skoro vsechno dolu!
Vloženo 22.3.2023 23:03
Stadion-Blatný rybník(pěšky po silnici a pak zadem), Blatný r.-Pod sedlem Holubníku - 2x Pod s. Holubníku-Točna a zpět - 1x Pod s. Holubníku-Bílé Buky a zpět - Blatný r.,
14.00-17.00hod., bruslení - spíše to jelo, ale na slunci dřina.....,potkáno 9 běžkařů...., přenášení Kristiánov 500m...., jestli nenapadne v pondělí avizovaných 15cm, tak to bylo dnes naposledy, lepší
už turistika, kolo, fotbálek...., díky ops za úpravu
Vloženo 22.3.2023 21:06
Mořina- Bunkr- vlevo na Vlašák-Jezdecká - cesta pod Černým vrchem - Hraniční - Kiosek - Promenádní - Mořina
17.45 - 19.10 h. cca 7C, Klasika, no klister, jen smirkem vybroušeno.
Pěkné podvečerní svezení, ve směru k Hraniční jsem přenášel jen kousek před Bunkrem, na zpáteční cestě od Hraniční bylo od odbočky z Hraniční/Jizerská silnice nutno po straně (mimo silnici) přejít cca 30 m. Promenádní (směrem od kiosku) až k prostřednímu "minikopci" krásná, pak některé tyto úseky zítra budou k přenášení, a to až k odbočce k "Cimrmanovi". Ďolík před Bunkrem bez vad.
Podvečerní kombinace běžek, zpěvu ptactva, tekoucí vody z potoků = nemá chybu.
Lyžařsky nejlepší byl sjezdík z vrcholu ¨Promenádní - podvečerní sníh udělal své a pěkně to na ski odjíždělo :-)
Zkuste též!
Vloženo 22.3.2023 20:31
Jel jsem skatem ze Smědavy (na parkovišti pouze pár aut) po Soušské silnici, cestě pod Černým vrchem, kde jsem několikrát potkal rolbu, a Knížecí na Václavíkovu studánku a zpět na rozcestí s Jezdeckou, sjezd dolů na Souš a po Soušské silnici zpátky na Smědavu. Jarní lyžovačka se vším všudy, sluníčko, teplo, k poledni na sluníčku již prostřední pás hodně měkký a kde bylo dost sněhu i hluboký. Běžky jsem sundával pouze jednou cestou z Jezdecké k Souši přes potok, ale na mnoha místech, kam hodně svítí sluníčko, to již bylo jen po ledu nebo úzkým pruhem s minimální vrstvou sněhu, takže v dalších dnech to již může být s přenášením. Nejvíc vytátých míst bylo na cestě pod Černým vrchem a Knížecí, ve sjezdu na Souš chybí sníh hned nahoře v zatáčce pod rozcestím. Asfalt hodně prosvítá i nahoře na Soušské silnici u rozcestí Kůrovec. Křižovatka na Smědavě je již také z velké části bez sněhu. Lidí po málu i na všední den.
Vloženo 22.3.2023 14:45
Na Smědavě +9°C, hezké počasí.Jel jsem jen oblíbený bezproblémový okruh Smědava-kiosek-Promenádní-Jezdecká cesta pod Černým vrchem.
Radost mi udělala rolba, kterou jsem potkal na Promenádní.Všechny stopy podobně jako včera, tedy velmi slušné na jaro.Uvidíme co udělá počasí na konci týdne, různé rosničky hlasí odlišné předpovědi.
Zítra má být opět hezky.Tak jezděte.
12:01
12:12
12:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.3.2023 10:53
Předpověd od Pondělí 27.3. vypadá slibně.
Vloženo 21.3.2023 23:19
Skate 17:30-19-30 od lesní brány na Knajpu, k prameništi Bílé Smědé a na Čihadla + zpět.
Z parkoviště pod lesní bránou se cca 500 metrů jde pěšky, pak se až na pár metrů u Mariánskohorských bud sundávat už nemusí. Samozřejmě na B/C lyže.
Potkáno celkem 0 živých duší, tak jezděte.
Vloženo 21.3.2023 22:04
Krátký a trochu naivní okruh na skate z Nové Louky, přes Hřebínek, Bílou kuchyňi a Olivetskou.
Už po příjezdu na Novou bylo něco jinak. Nikde nikdo, teplý vítr ve vlasech a kolem zpěv ptáků. Trochu pocit jako když na stadionu vlezete se šálou Sparty kolem krku do sektoru Baníku.
Na trase pak kombinace hlubšího mokrého a nahnědlého sněhu, vytátých míst s průsvitnou slupkou a poctivého minerálního podkladu.
17:15
17:35
Vloženo 21.3.2023 14:50
Na Smědavě +4°C, oblačno.Jel jsem své kolečko Smědava-Promenádní-Jezdecká -cesta pod Černým vrchem -Smědava.V této době není moc možností.Ze Smědavy po Jizerské silnici stoupání bez problému, pro sjezd bych volil Hraniční , protože na silnici jsou již některá místa s minimální pokrývkou.Odbočka Hraniční -kiosek ledovka, ale celá Promenádní již v pohodě.Kupodivu Jezdecká stále drží a je sjízdná na obě strany.Jen při sjezdu k bunkru je lépe jet vlevo.Cesta pod Černým vrchem též v pohodě, jen na 2 místech menší vytátá místa ve středu.
Celkově velmi dobré stopy, které jedou pěkně.Málo lyžníků.Zítra a ve čtvrek by mělo počasí vydržet ,aspoň podle Kláry.
Tak jezděte
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 20.3.2023 14:18
Před 2 lety jsme lyžovali do 12.5, minulý rok jsme mysleli, že to vydrží do června, ale na konci dubna se 2 dny oteplilo na 15°C a přišly silné deště a a 2 dny vše odtálo, tak jsme skončili 30.4.
Na víkend Klára hlásí déšť ,ale ne moc vysoké teploty, tak snad vše vydrží.
V každém případě je nutné začínat na Mořině nebo Smědavě.
Každý den dávám informace o stavu, tak je sleduj.

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš68 z 20.3.: dovolte dotaz, lze dle Vás "štamgastů" aspoň přibližně odhadnout počasí na tento pátek a sobotu ??
jsem ze Zlína a jet 5 hodin sedět na bar do hotelu se mi nechce
děkuju Vám.
Tomáš)
Vloženo 20.3.2023 14:05
Na Smědavě +8°C, chvílemi polojasno, slunečno a když jsme odjeli, tak poté přišla krátká dešťová přeháňka, neboli velmi proměnlivo.Jeli jsme jen okruh Smědava-Promenádní-Jezdecká-cesta pod Černým vechem-Smědava.Tento okruh je stále bez přenášení,stopy na klasiku čisté, měkčí, ale jedou a neboří se.
Na trati bylo jen pár lyžníků, ale jelo to dobře.Klára zatím říká, že zítra a ve středu by mělo počasí vydržet.
Tak jezděte.
11:44
11:55
11:59
12:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 20.3.2023 9:16
Souš- Jezdecká - Bunkr - Promenádní -Kiosek - Koleníková c. - Černá Smědá - Západní c. na Předěl - Předěl - Písčiny - Paličník - Předěl - Smrková - Smědava - Paulova louka - Knajpa - Kasárenská - Souš
Na parkovišti Souš hodně aut, cca 10 hod., všichni natěšeni na jarní lyžování. Sníh měkký, mokrý. CL, vybroušeno smirkem, trojkové měkké lyže. No klister .
Teplo, cca 6C - 8C, stopa od Montanie. Cesta nahoru na Jezdeckou LUXUSNĚ upravena, požitek.
Sjezd z vlašáku k Bunkru, na začátku klesání velká, hluboká díra, uprostřed cesty neoznačená (!!)
Promenádní příjemná, Kiosek zastávka na pivko. Sjezd po koleníkové pomalý ale bezpečný, sníh všude.
Na Předěl: Ve čtvrtek (16.3.) jsem jej opačně, tentokrát jsemu od Č.Smědé pokracoval JZ cestou přímo nahoru, pořád pěkné. Za dolíkem doprava nahoru vytáto až na vrchol stoupání ale ještě jsem obešel po straně vlevo. Dále Píščiny, a zadem na Paličník. Prakticky až k odbočce na vyhlídku Paličníku LUXUSNÍ stopa. Na Paličníku se přenáší ale vše nahrazuje výhled na okolní kopce a Krkonoše. Sjezd až ve spodní části cesty ve směru na Předěl, ale bez problémů.
Cesta na Zelený kámen pěkná, Smrková cesta v pohodě (maringotka je nicméně téměř na suchu). Dále Smědava a výlez od Parkoviště nahoru směr Knajpa. Na Knajpe vynikající štrúdl a čaj a hurá zpět po Kasárenské na Souš. Pomalé. Ať žije soupaž !

Krásný výlet! Sezona nekončí. :-)

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Vloženo 19.3.2023 19:43
Bedřichov-Hřebínek-Točna-Pod sedlem Holubníku-Točna -Máří-Knajpa-Rozmezí-Blatný r.-Bedřichov.Přenášení : 1. Hřebínek-Točna 15m., 2.Točna-oba směry 50m.,3.Točna-Máří 50% asfalt,50% krusta, 4.Kristiánov-100m od křižovatky ke Kamenici,5.Nová Louka 200m.
bruslení, 11.20-14.00hod, nejlepší asi panelka, nahoře( Knajpa) taky v pohodě..., díky OPS
Vloženo 19.3.2023 17:17
Jo, a z Orle až pod Smrk jsem potkal jen pět běžkařů, a celkově jich dnes bylo hodně málo, což mě - na rozdíl od Honzy - vyhovuje 😊
Vloženo 19.3.2023 17:08
Jakuszyce - Orle - Chatka Górzystów - Smrk - Na Písčinách - Předěl - Černá Smědá - Penzion Nad Jizerským Údolím - vřele doporučuju - výborně vaří a mají dobré pivo Albrecht 😎 - Jizerka - Mořina - Údolí Jizery - Martinské údolí. Před Chatkou Górzystów je potřeba přenášet, za ní ale strojově upravená stopa až pod Smrk, a překvapivě i ten zhruba kilometr nahoru k rozhledně jsem nemusel sundat lyže. Sníh ubývá, ale užil jsem si to náramně - a za Předělem jsem sice nepotkal Honzu, ale zato jeho krásnou ženu 😊
8:41
9:00
9:24
9:48

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 19.3.2023 14:30
Na Smědavě v 11.30 již 9°C, zataženo.Po včerejší úpravě J50, stopy na klasiku i po obědě ve velmi dobrém stavu na okruhu Smědava-Promenádní-Jezdecká -cesta pod Černým vrchem-Smědava.Velká díra stále neoznačená na Jezdecké-tak večer pozor na ní.
Stopy sice měkčí, ale nebořily se, pravidelné a dobře jely po celém okruhu.Nikde na okruhu není zatím problém se sněhem, ani na exponovaných místech.Jen chyběly lyžníci, protože na celém okruhu jsem potkal max. 30 lyžníků, což je škoda vzhledem k pěkným podmínkám.Sice bylo dosti teplo , ale mnozí lyžníci, říkali, že bude ještě hůř, bude tepleji.
Dokud nepřijde silný déšť s kombinací s teplem, tak budeme moci ještě vyrážet do stopy.
Tak jezděte.
12:04
12:08
12:31
12:57

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.3.2023 12:24
Dneska od 7 ze Souse na Knajpu, Rozmezi, Smedavu, Kiosek, kousek na Jizerku, Promenadni, par kolecek pod Cernym Vrchem a zpet. Ze Souse asi lepsi nez z Moriny - pri navratu po 10 cestu blokuji ospalove. Podminky dobre, ze Souse trosku rozryte, ale Kasarenska uplne fungl. U Kiosku a pod Cernym Vrchem uz na par mistech prosvita asfalt, zitra uz to bude horsi. Lidi po 9 uz dost…
Vloženo 19.3.2023 10:41
dnes stejně jako včera kolečko z mořiny; včera stejně jako předevčírem proběhla večerní úprava páteřních tras, takže ráno ledové stopy pro superrychlý soupaž nebo přimrzlý superrychlý manžestr (fakt bych ocenil, kdyby čelovkáři jezdili klasiku, pokud vůbec - v manžestru zamrzlé stopy bruslení nepotěší, a jeden z bruslařů se zřejmě nevešel mezi stopy, a v každém tempu uchřupnul okraje stop). po půl deváté to už měklo, a tak byl nejvyšší čas uvolnit parkovací místo někomu, komu se nechtělo z postele. promenádní, kasárenská a pod černým vrchem famosní, štolpišská ze smědavy nahoru (přestože od poslední úpravy uběhlo pár dní) přijatelná a nerozrytá (chápu že to někdo nevyťape nebo nevybruslí a zuje lyže a vyjde to pěšky, nechápu, proč ne po okraji a proč musí být otisky běžkových bot v celé šíři, ale nakonec se jim to nebořilo, a beztak je to souběh s turistickou značkou).
včera po desáté už policie zastavovala auta u granátu, dneska v devět ještě ne, ale už na mořině zbývalo jen pár míst; u pralinky parkoviště zavřené.
Vloženo 18.3.2023 18:08
Nástup od Desné (Údolní přístřešek) - Prostržená přehrada po Pašerácké cestě ke Kasárenské - vše naprosto bez chybičky.

Kolem hory Jizery (Ke Studánce, Smědava) až ke Knajpě - hodně lyžařů, více rozježděně, ale všude dostatek sněhu, stopy čisté.

Dále Kyselou vodou k Mariánskohorským boudám k Protržené přehradě - méně lyžařů, odpoledne už měkčí sníh.

Celý den jen krásné čisté stopy bez chyb.
11:32
13:13
Vloženo 18.3.2023 17:03
Na Smědavě +6°C, slunečno.Oproti včerejšku byly dnes upravené základní tratě i když trochu měkčí než včera.Naštěstí zatím bez přeháněk, tak stopy drží velmi dobře.
Jel jsem ze Smědavy po Promenádní k bunkru, po Jezdecké a po cestě pod Černým vrchem zpět.Celá tato trasa je v pohodě, bez přenášení včetně Jezdecké, která bývá ve středu vydřená,zatím drží.Problém vidím jen ve velké díře , která není označená a může zapříčinit úraz.HS nebo OPS by ji měla označit aspoň větví.
Poté jsem jel na osmičku Paličníku.V zásadě lze ji jet, spíše turisticky, protože nebyla upravená a je tam pár přenášení.Od Smědavy k Černé Smědé jsou 2 malá místa, lze je objet, po cestě přes Zelený kámen na vrcholu opět 2 malá místa , lze objet, od Předělu k Písčinám stejně 2 malá místa na objetí, poté k Paličníku již v pohodě, a poté na hřebenu 2x po 100m na přenesení, dále sjezd k Předělu v pohodě.
Dnes bylo podstatně méně lyžníků, což byla škoda, když lyžovačka byla bezvadná i když jarní na firnu.
Dokud nám nezačne pršet, tak půjde jezdit bez problému.Klára mluví o přeháňkách v druhé polovině příštího týdne, tak uvidíme, snad to nebude hrozné.
Tak jezděte.
11:57
11:57
12:04
12:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 18.3.2023 13:32
Dneska od 7 z Moriny na Smedavu, pak Sous, Knajpa, Zdarek, Rozmezi, Pod Cernym vrchem, Vaclavikova Studanka a zpatky na Morinu. Rano to svistelo, po 10 uz to na Morine bylo mekke. Souhlas s Davidem, ze nejlepsi byl usek na Vaclavikovu studanku (zacatek lesa) a Sousska. Dnes/zitra jeste snih vsude vydrzi, ale s pondelnim destem se uz asi ukaze pak vytatych mist… Zitra ze Souse.
Vloženo 18.3.2023 13:29
Ze Stadaku bez sundavani ne. Ze Souse nebo Moriny bez problemu.

(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 18.3.: Zdravím, běžkaři
Myslíte že je možné zítra 19.3 ještě vyjet na běžky?? např. ze stadionu směr Knajpa?)
Vloženo 18.3.2023 13:17
V 8:00 rano ze Souse, parking temer prazdny, nastup u Montanie, vcera vecer upraveno, pres noc primrzlo, jelo to jak das, cela Sousska silnice min 20-30 cm snehu, na Kurovec, pod Cernym vrchem az na Vaclavikovu studanku, nejhezci usek s malo lidmi, na Vlassky hreben umydleno, dale na Jizerku, pozor louka uz je out of order, musi se sundavat, leze trava, tecou potoky, Promenadni az na Smedavu naprosto bez problemu a po Sousske zpet. Na vetsine zminovanych tras snih jeste par dni vydrzi, opravdu skvele podminky! Ja byl dnes naposledy, uzivejte nejlepsi hory na bezkovani na svete, diky Ops a celou sezonu, jste nejlepsi, nenechte se odradit nesmyslnymi poznamkami typu, ze se nekde bori hulky apod. Skol!
Vloženo 17.3.2023 23:49
Odpoved Hance, rada od Harece
Jizerku jiz nedoporucuji, louka jiz velmi spatna, prenasi se. Rovnez uz ne z Bedrichova ( to by bylo nejlepsi, na Hrebinek a zpet, obed na Samalce) zitra tedy jen Smedava ( cesta z Liberce pres Mnisek, Oldrichov, Raspenava, Hejnice a Bily Potok, cca 30km), rano radeji brzo kvuli mistu na parkovisti ( na Smedave byt max. do 9,00 radeji drive)
Ze Smedavy1) smer Jizerka po silnici, po 1km vpravo pres Vlassky hreben a vratit se po Promenadni (kiosek Promenada) nebo Smedava.2) smer ke Smrku na Predel pravou cestou a zase se vratit, vyjet na Promenadni (kiosek), vlevo vytate, nebo jeste k Palicniku (krasny vyhled) zde ovsem take vytate, ale krasne po slunicku. Myslim, ze posledni jarni vikend, dalsi uz na kole do Raje. Pri stesti potkate Honzu 1949, mistniho nejvetsiho odbornika a dostanete dalsi rady. Tak skol!
Vloženo 17.3.2023 19:34
(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 17.3.: Může mi prosím někdo dát tip kam zítra jako začátečník s dítětem 6 let poprvé vyrazit? Ideálně, aby v polovině cesty byla restaurace na oběd a zpět se dojelo k autu. Moc děkuji.)

Auto bych nechal nad osadou Jizerka - parkoviště Mořina. Po magistrále jet na první křižovatku u bunkru, zde odbočit doprava a sjet do osady,. kde jsou restaurace - Panský dům nebo Pyramida, možná i další. Kdyby to bylo na prcka krátké, nechá se to u bunkru prodloužit, třeba doleva po Jezdecké na Vlašský hřeben, na hřebeni odbočit doprava zpátky na magistrálu a po této se vrátit k bunkru. Z osady Jizerka se nechá vyjet po louce zpátky na Mořinu. Ale nevím, kolik je momentálně na té louce ještě sněhu.
Vloženo 17.3.2023 19:15
Parkoviště na louce nad Horním Polubným bylo včera a dnes mimo provoz, už je to tam vytáté. Louky na Horním Polubném už jsou spíše bez sněhu. Zima začíná nad výše uvedeným parkovištěm. Ještě se nechá v pohodě vyjet na lyžích podél silnice k dřevěné boudě pod Václavíkovou studánkou. V lese je jehličí, po projetí lesa už je to dobré, sněhu stále dost. Kdo jede na Předěl, doporučuji Smrkovou cestu (doprava), tam je to dobré. Cesta doleva je před Předělem před horizontem pokryta místy pískem. Kdo jede na Paličník, tak musí před horizontem kus přenášet lyže. Kolem poledne to bylo na tratích na sluníčku měkké, místy trochu kaše. Ve stínu zmrzlé, místy ještě patrný středeční manšestr. Jestli bude na sobotu úprava, tak to bude vynikající. Předpověď na sobotu je příznivá, tak hurá na lyže. Tohle jarní ježdění nemá chybu ! SKOL
Vloženo 17.3.2023 19:09
Pro Jana M. Že Souše to zítra určitě půjde, sněhu je tam stàle dost
Vloženo 17.3.2023 19:04
A kam tedy prosím ideálně jet? děkuji
(Odpověď na dotaz uživatele Hana z 17.3.: Mohl by mi dát někdo tip, kam zítra jet jako začátečník se 6 letým dítětem? Moc děkuji.
Ideálně představa od auta k restauraci na oběd a zpět na parkoviště:-))
Vloženo 17.3.2023 18:39
Ano, určitě půjde. Dnes jsem jel ze Souše na Knejpu, sněhu po celé trase stále dost.
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 17.3.: Půjde prosím ještě zítra nástup ze Souše? Byl jste tam dnes někdo? Díky.)
Vloženo 17.3.2023 18:09
Odpoledne ze stadionu, parkoviste plne ze 2/3, podle clanku jsem cekal horsi, ale nakonec to takova hruza nebyla, i kdyz? K Buku pravou stranou, obcas trava, dale k rozcesti slusne, k Pritoku krasny, ale pres dreveny most chybi z poloviny snih, ale da se jet, ke Gregoraci umydleno, smer Hrebinek obcas kouka asfalt, ale jde to, na Tocnu je nutne v polovine a pak nahore prenaset par metru, Panelka temer cela v topu, vicemene 20-30 cm, to jeste tyden vydrzi. Celou cestu se stridal hlubsi snih s umydlenymi useky. Problem byl spise silnejsi vitr, nez teplota. Zitra zkusim Sous. Skol!
Vloženo 17.3.2023 16:17
(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 17.3.: Prosím o informaci zda je reálné vyrazit zítra ráno 18.3 jako začátečníci z Hrabětic (parkoviště kaplička) směr Královka, případně Prezidentská chata a zpět? Moc děkuji za zprávu) Určitě to nepůjde. Viz kamera: https://www.bedrichov-ou.cz/redakce/index.php?clanek=300209&xuser=&lanG=cs&slozka=284504
Vloženo 17.3.2023 15:46
Ahoj. Dnes ježdění supr. Jeli jsme z Bedřichova a přenášeli jsme jen kolem Krásný Máří. Jen se nám cestou podařilo ztratit mobilní telefon. Kdyby ho někdo našel a byl od té dobroty ho vrátit, tak by jsme to velmi ocenili. :)
Vloženo 17.3.2023 15:21
Opět super, jak počasí, tak i tratě, kde jsem byl.Na Smědavě sice +5°C,azuro, trochu foukal větřík od Souše.Jeli jsme ze Smědavy po cestě pod Černým vrchem k Jezdecké a po Knížecí na Václavíkovou studánku a zpět po stejné trase.
První úsek Smědava -cesta pod Černým vrchem k Jezdecké v bezvadném stavu, žádná vytátá místa ani kritická oblast uprostřed tratě, kde je nejvíce slunečno.Od Jezdecké k Sedlu pod zámky , části velmi prosluněné mají horší stopu a jsou pomalejší hlavně v 1.polovině, druhá polovina je bez problému.Od Sedla pod zámky k Václavíkové studánce pravá stopa je velmi rychlá, místy zledovatělá, ale pravidelná, jen posledních cca 300m před koncem v pravé stopě je dosti jehličí, které může hodně zbrzdit a přivodit držkopád.Obecně na trati je třeba dávat pozor při výjezdu ze stínu na slunečné partie, což platí vždy na jaře.Na trati je dosti sněhu, tak je to bez problémů.
Na trati se mně ptají lyžníci na článek od Standy Mitače , tak ještě pro ně dávám odkaz:
www.emontana.cz
Dále někteří lyžníci se mne ptali na rozhovor , který udělal minulý rok David Nýč.Je to 7 dílný pořad, já jsem byl v 7.díle , ale v ostatních dílech jsou další velmi pěkné rozhovory o Jizerkách.Odkaz je:
https://sport.rozhlas.cz/ceske-hory-nejsou-jen-preplnene-vleky-a-sjezdovky-jak-si-zalyzujete-na-hrebenech-8666355
Tak jezděte.
12:04
12:08
12:27
13:07

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 17.3.2023 15:01
Bez problému -více v mém dnešním příspěvku
(Odpověď na dotaz uživatele Marcela z 14.3.: Dobrý den, prosím jak teď vypadá Knížecí cesta od Václavíkovy studánky? Moc děkuji.)
Vloženo 17.3.2023 8:21
Bedrichov, Nová Louka, Hřebínek, Točna, Hřebínek, Bedřichov, ve večerních hodinách, podklad tvrdý, místy zmrzly. Nesundavali jsme lyže nikde, ale mezi Hřebínkem a Točnou vyleza asfalt. Tam pozor. Mezi Novou Loukou a Hrebinkem perfektní svezení. Do konce týdne to asi ještě půjde.
Vloženo 16.3.2023 23:31
Skate / Kořenov - Václavíkova studánka-Jezdecká - Vlašák-Bunkr-Mořina-zpět bunkr-Promenádní-Kiosek-Koleníková--Černá Smědá-Smrková - Předěl-zpět západní cestou Černá Smědá-Smědava-Kůrovec-Kasárenská-Knajpa-Ždárek-Máří-Točna-Hřebínek-Nová louka- Béďov
Slunce, pár mraků, tak aby se zkraje jara člověk hned nespálil.
Střídavá kvalita sněhu, což asi při takovém počasí nikoho nepřekvapí :-)
Nádherný den na běžkách, horní partie hor jsou zážitek, zhoršující se podmínky v dolních částech k jarnímu lyžování patří.
Vzhledem k tomu bych doporučil od zítřka dvojkové a i horší lyže!
Vše jinak perfektně popsáno od kolegů níže, snad jen ještě doplňující poznámky k průjezdnosti :
-kousek západní cesty od Předělu k Smědé za stoupáním ve sjezdu bude zítra (ASI) bez sněhu, objet se zatím dá po pravé straně, kritických je tak 100-200m, dále stopa za ďolíkem při návratu k nádrži v pohodě.
-od Máří k Točně, problematické, slabá vrstva sněhu, led, přenášel jsem (jen) dvakrát, což zítra bude horší a častější dvojkombinace (přesto, úsek mezi Tetřevkami a Máří stál za to)
-ve sjezdu Točna -Hřebínek, u můstku vytáté místo (!!!), nebude podle mne možné zítra objet.
-sjezd k můstku při sjezdu na stadion v Bedřichově, vypluženo (zbytečně, vracejícimi se lyžaři na stadion) až na led, opatrnost na místě
Doufal jsem v lyžování na Jizerkách ještě v dubnu ale při současné předpovědi počasí..... :-(
.¨Tak uvidíme
Vloženo 16.3.2023 22:15
Skatem: Peklo -> Čihadla -> Máří -> Hřebínek -> Gregorův kříž -> Olivetská hora -> Bílá kuchyně -> Točna -> Bílé buky -> Kristiánov -> Blatenský rybník -> Studené údolí -> Kristiánov -> Rozmezí -> Mariánská hora (tu vyhlídku od toho stromu na louce u parkáče mám fakt rád) -> Protržená přehrada -> Souš -> Jezdecká -> Hraniční -> Promenáda -> spojkou na Vlašák -> bunkr -> Mořina -> Jizerkská silnice -> Černá Smědá -> Předěl -> Smědava -> Kasárenská -> Knajpa -> Peklo
Nad očekávání skvělé podmínky. Vše co bylo upraveno na včerejšek tvrdé, rovné a v super kvalitě. Co bylo upraveno na víkend o poznání horší (měkčí, hrbolaté a v prudčích stoupáních dost rozryté).
Včera napadlo pár cenťáků prašanu, někde více, nekde méně, dost se to lišilo. Prašan zakryl bordel a pomohl i na ledu (méně to ustřelovalo a bylo to citlivější ke skluznici). Ráno prašan celkem brzdil, jak během dne natál, tak se to dost zrychlilo.
Sněhu kupodivu pořád souvislá vrstva, kromě výrazně nejhoršího úseku Máří -> Točna, tam je souvislá tenká vrstva ledu (potkal jsem na něm šupináře a myslel jsem si, že jede rolba) a 2x se přenáší (20 a 50m).
Pak je slabší louka na Jizerce, na tratích zatím leze podklad jen pár menších místech. Přenáší se od Panského domu k mostku přes Jizerku a pak zpět přes silnici pod Pešákovnou. Celkově je na louce Jizerce velmi málo sněhu, do víkendu to nejspíš nepřežije.
Ve stoupání západní cestou z Černé Smědé na Předěl je asi 100 metrů hlíny, zatím se dá velmi pohodlně objet po rovince podél cesty, brzy se tu ale bude přenášet, ostatní části okruhu ale úplně v pohodě.
Překvapilo mě, že i v níže položeném Studeném údolí je sněhu dost a je čistý (akorát se objíždí lesem asi dva metry bažiny, ale to je drobnost), celkově parádní trasa s méně lidma.
Velmi zrádné jsou asi dva metry v horní části sjezdu z Točny na Hřebínek, leze tu asfalt, projel jsem to bez úhony středem. Pravá stopa je v tomto místě o lyže i o hubu, o čemž svědčí zlomená hůlka ve škarpě. Na tohle místo opravdu pozor.
Dále je nepříjmý asi 1 m2 asfaltu na rozcestí na Kristiánově v místě, kde se brzdí při sjezdu od Bílých buků, je to ale dobře vidět a dá se zabrzdit jinde.
Celkově naprosto super jarní běžkování, čistý tvrdý sníh a málo lidí.
Vzhledem k předpovědi a nízké vrstvě sněhu po teplé zimě bude ale tento víkend nejspíš zavírací.
Tak vyražte!

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 16.3.2023 21:19
Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Knajpa - Smědava a zpět, odpoledne. Klasické předjaří, v lese tvrdé, místy i s uježděným sněhem z úterka, ještě nepřetátým (tam, kde nesvítí slunce vůbec). Na slunci rozměklé, později odpoledne umrzající oraniště (v pátek dopoledne, než to povolí, to asi nemusí být místy moc ideální na skate). Jel jsem na áčkových lyžích, ale pod Kristiánovem už je to spíš na béčkové. Dnes ještě bez přenášení, ale zítra už spíš s přenášením, dole už je sněhu málo a tenhle víkend asi bude poslední, kdy půjde ještě najet z Bedřichova. Pod Bukem, směrem na malý okruh, z toho leze asfalt, kolem Nové louky hlína, též klasické místo u Kristiánova: vykukuje asfalt. Kolem místy už ledové plotny, pozor na sjezdech. Nahoře je ale ještě půl metru. Nahoře je to čisté, dole trocha jehličí a šišek.
Vloženo 16.3.2023 18:15
Dnes skatem ze Souše na Knajpu pak přes Smědavu na Promenadní a zpátky na Souš.Všude perfektní podložka a celkově výborné podmínky.
Vloženo 16.3.2023 16:33
Kořenov - Václavíkova studánka - Sedlo pod Zámky - Jezdecká cesta - Hraniční - Kiosek - Promenádní - Jizerka - Mořina - Václavíkova studánka - Kořenov. Dneska nádhera a opravdu super lyžování, počasí bezvadné, a z Václavíkovy studánky celou cestu až na Mořinu krásné, tvrdé stopy, i když upravované naposledy před pěti dny, pouze s jedním jediným problematickým místem - 750 metrů před rozcestím Jezdecká cesta je místo, které se dá (zatím) překročit. Fakt paráda - a byl jsem si skoro jistý, že konečně letos poprvé potkám Honzu - a podle fotek jsme se minuli o chvilku 😎
12:30
12:33
12:53
12:55

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 16.3.2023 15:22
Opět super lyžování, počasí bez chyby .Na Smědavě -0,5°C, azuro, bezvětří.Dnes více lyžníků vyrazilo na vyše položená parkoviště, jak jsem doporučoval a v dopoledních hodinách zcela zaplnili jak parkoviště Mořinu, tak i Smědavu a nelitovali , protože bylo to asi jedno z posledních bezvadných lyžovaček, v této oblasti bez přenášení za azuro počasí.
Jel jsem po Jizerské silnici ke kiosku, po Promenádní na Mořinu, přes Jizerku k Pešákovně a po Jizerské silnici zpět.Stopy na klasiku většinou tvrdé, jen na slunečných místech povolily.
Jizerská silnice je perfektní ze Smědavy k odbočce na Smrkovou cestu, Promenádní je bez chyby až na Mořinu, sjezd z Mořiny ujde, nejsou ledové plotny, ale musí se dávat pozor na vytátá místa.Přes Jizerku ještě jde přejet k Pešákovně s přenesením jen 2x přes silnici.Od Pešákovny již Jizerská silnice není upravená, stopy měkčí a nepravidelné, až k odbočce ke Smrkové cestě, nikde se nepřenáší.Je to škoda, protože hodně lyžníků jí využívá , když jede kolečko Mořina-Promenádní-Jizerká silnice zpět a Mořinu.
Tak jezděte.
12:27
12:33
12:53
12:54

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Vloženo 16.3.2023 8:40
Včera skate z Bedřichova-Nová Louka-Rozmezí-Knajpa-Kasárenská-Souš-Vlašský Hřeben-Bunkr(na prvním hupu za bunkrem je místo bez sněhu, které se dá objet)-Kiosek-Hraniční- Smědava-Černá Smědá(tento úsek bude brzy neprůjezdný)-po Smrkové cestě na Předěl(ta druhá je neprůjezdná)-Paličník(na hoře už je to hodně na hraně)-Písčniny-Předěl-Černá Smědá-Kiosek-Smědava-Knajpa-Ždárek-Márí-Točna(mezi Točnou a Máří už je to neprůjezdné-přenáší se 3x)-Bílá Kuchyně a po trase J50 do Bedřichova (úsek U nové louky-Bedřichov je na hraně). Díky OPS
Vloženo 15.3.2023 23:28
Skate maly okruh ze stadionu a...Bylo to SUPER :) vzhledem k tomu, ze je brezen, je clovek vdecny, ze to svisti, klidne i sem tam po jehlici :)
Vloženo 15.3.2023 21:44
Silnice je zavřená (a sjízdná na běžkách) pouze mezi Smědavou a Souší. Od Lázní Libverda na Smědavu v pohodě vyjedete po silnici přes Hejnice.

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 15.3.: Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit? Dá se nějak dostat na východisko tras na Smědavě?
Podle tohoto webu je silnice v tuto dobu obvykle zavřená.
https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/silnice-sous-smedava-bude-uzavrena-do-jara-pristiho-roku-n1118937.htm

O víkendu se chystáme do Jizerek, ubytovaní jsme v Lázních Libverda. Rádi bychom se vydali na běžky, ale z této strany Jizerek to moc neznáme.)
Vloženo 15.3.2023 21:22
Já se snažím popisovat situaci na trati , kterou jsem projel klasikou.Pokud někdo projede stejnou trasu skatem, tak může mít jiný názor.
V žádném případě nelze srovnávat v tomto období trasu , kterou jel např. Pepa 1963 tj.Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerka - Mořina - Medvědí kout - Údolí Jizery - Martinské údolí.
s trasou , kterou jsem jel já tj. ze Smědavy po Štolpišské silnici přes Paulovu paseku, okolo Jizery na Knejpu, okolo teřívků na Rozmezí, zpět na Čihadla, na Žďárek a zpět přes Knejpu po Kasarenské na Smědavu. nebo s dalším lyžníkem, který jel trasu např.jx zero:
U Nove Louky se prenasi pres silnici a radsi i na louce smerem k Blataku. Primo u Blataku to prekvapive slo bez problemu prejet. Na Kristianove ok. Od rovinky z půlky kopce na Rozmezi už to zase pripominalo snih. Cesta okolo Krasné Maři špatna. Primo okolo Mareny to jeste slo nejak prejet, ale v zatacce s vyhlidkou na Polednik uz se muselo prenašet
Dále záležíi na čase projetí, kdy se podmínky mohou měnit.Každý z nás se snaží informovat další lyžníky , jak to sám viděl.
Já lyžuji a chodím po Jizerkách jen 50let , ale neříkám nikde , že jsem největší znalec Jizerek
Vloženo 15.3.2023 20:29
Odpoledne skate Jizerka-Kiosek-Předěl-Smedava- Knajpa-Protržená- po Pašerácké na Kasarenskou a po Jezdecké zpět na Mořinu

Po ujetých 100m v super tvrdé stopě začala velká chumelenice (cca hodinu) a bylo po rychlosti. Ale i tak to klouzalo obstojně.
Promenádní v pohodě, zleva na Předěl, tam už pozor v té vyšší pasáži se jede po hlíně skoro - objíždí se přes trávu asi 80m raději.
Kasárenská pohoda sníh. Na Mariánskohorské tam to letělo po tvrdým manšestru (tam vánice neprošla asi). Pašerácká měkčí a pozor v jednom místě kouká velký kus hlíny - je to vidět dost dopředu.
Jezdecká super, Vlašský hřeben též i sjezd k Bunkru nikde nic.
Jestli to večer OPS utáhne, tak to bude zítra super rychlé a kilometry zadarmo :) ovšem sezóna pro A-lyže už se asi chýlí ke konci.
Vloženo 15.3.2023 20:28
Stalo za to vyrazit ještě jednou z Bedřichova. Start v 10h ze stadionu. Na klasiku bez problémů, jen v lese před Novou Loukou s trochou opatrnosti. Pěkné rychlé tratě na Hřebínek. Asi 100m pod Točnou je malé místo s asfaltem na sjezd!! Mezi Točnou a Marií je konec, pokud nechcete bruslit na ledu. Z Mari na Čihadlo skvělé, hluboké stopy. Na výjezd se šupinami nebo skiny žádný problém, stačí jen síla v rukách. Kasárenská paráda i během sněhové nadílky. Na Promenádní a pod Černým vrchem není moc potěšení, už měkčí a slabší v poledne. Na sjezd z Rozmezí čerstvý sníh trochu pomohl, tak paradní až na Blaták. Nová Louka špatná a zbytek jen pro zkušené běžkaře.
Vloženo 15.3.2023 19:18
Dnes ze stadionu přes Hřebinek velke kolo.
Na Máří už se to přenáší na par místech.
Od Žďárku už zase krásny, ale v nižších polohách je potřeba dávat bacha.
Vloženo 15.3.2023 19:10
Všiml jsem si různých zpráv na kvalitu tratí. Skutečně záleží kde jedete. Jel jsem dnes ze Souše, Rozmezí, pak přes Mariánky a Protrženku zpět. Kromě 50 m na Maránkách úžasné svezení ve výborných stopách bez obav o lyže. Ze Souše na Kůrovec lehce napadáno, zbytek trvdé, rychlé stopy. Potvrzuji zprávu od Honza 1949.
Vloženo 15.3.2023 18:51
musím dát za pravdu Pepovi,jeli jsme podobnou cestu a podle inforamece to naprosto sedí a nebylo to SUPER jako podle pohádkáře Honzy 49.Dávejte si na jeho informace pozor,protože je píše jen aby se mohl ukázat jako znalec Jizerek,ale skutečnost je jiná.!!!!!Zulda
Vloženo 15.3.2023 16:02
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerka - Mořina - Medvědí kout - Údolí Jizery - Martinské údolí. Počasí nic moc, po poledni dost sněžilo, a stopy taky žádná sláva, sněhu ubývá, tam, kde jsem jel, neupraveno, a nad Karlovským mostem bude přibývat míst bez sněhu, jedno už je velké, vlévá se tam nějaký potok do Jizerky, tak zejména při jízdě dolů opravdu pozor. A z Mořiny dolů k viaduktu už místy šišky, větve, zmrzlý sníh.
11:57
11:58
12:16
12:29
Vloženo 15.3.2023 14:12
Opět super lyžování.Dle předpovědise na dnešek ochladilo a po úpravě . dík OPS, to jelo samo na mé trati.
Na Smědavě -0,5°C, dopoledne slunečno, po obědě zataženo a sněhové přeháňky.Jel jsem ze Smědavy po Štolpišské silnici přes Paulovu paseku, okolo Jizery na Knejpu, okolo teřívků na Rozmezí, zpět na Čihadla, na Žďárek a zpět přes Knejpu po Kasarenské na Smědavu.
Stopy perfektní , hluboké a tvrdé-ne zledovatělé na mé trati,jen úsek Čihadla-Žďárek byl slabší, nepravidelné , mělké stopy a místy již měně sněhu-zatím sjízdné.Pozor na sjezd na Smědavu od Paulovy paseky-manžestr ve středu velmi tvrdý, není zmrzlý, ale některým lyžníkům to dělalo problém.Lépe jet po Kasárenské od Knejpy-to je v pohodě.
Celá trasa byla super jako uprostřed zimy.Zítra má být opět chladno a hezky.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 15.3.2023 10:15
Otuzilci ze Smedavy to asi budou videt jinak, ale z Bedrichova dnes nic moc. Obcas uz rolbar radsi logicky nevykrojil stopu na klasiku. U Nove Louky se prenasi pres silnici a radsi i na louce smerem k Blataku. Primo u Blataku to prekvapive slo bez problemu prejet. Na Kristianove ok. Od rovinky z pulky kopce na Rozmezi uz to zase pripominalo snih. Cesta okolo Krasne Mari spatna. Primo okolo Mareny to jeste slo nejak prejet, ale v zatacce s vyhlidkou na Polednik uz se muselo prenaset. Sjezd z Tocny na Hrebinek prekvapive bez problemu. Z Hrebinku ke Gregoraku dobre, jenom nekde rolbar zakrojil stopu az do hliny. Vubec nevim, co se melo mazat (krome klistru), tak jsem si slusne zasoupazil (a kdyz nikdo nekoukal, tak i pribruslil :). Dnes to bruslari po tom zmrzlem mohli mit super. Kdych sel jeste zitra, tak na skate.
Vloženo 14.3.2023 20:40
Malý okruh z Bedřichova, skate.
To že se sezóna blíží ke konci je ze stavu tratí už celkem patrné. Je to měkčí, mokré a na obvyklých místech začíná lézt podklad, ale stále je to z 95% parádní svezení na relativně čistém sněhu. Každý den vyšších teplot ale bude znát. Pozor především ve sjezdech.
Vloženo 14.3.2023 20:35
Dnes v podvečer ještě souvisle projeto na A lyžích, s tím že tam je pár míst kde to brzy bude kritické.

(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 14.3.: Ahoj, uz vite nekdo jak to vypadá z Bedřichova na Hřebínek, Kristianov po těch deštích? Děkuji)
Vloženo 14.3.2023 17:19
Dobrý den, Honzo,
moc děkujeme za Vaše zprávy, co dáváte na Kam za sněhem. Jsme z Jižní Moravy a jezdíme do Jizerských hor jen jednou za rok o našich jarních prázdninách( letos tedy až teď od 12.3. 2023 ).
Máme to tady moc rádi a Vaše zprávy sledujeme a moc za ně děkujeme.
Vloženo 14.3.2023 13:55
Dnes super lyžování i počasí nám přálo.Na Smědavě sice +4°C, po pondělní úpravě J50,tratě ,které jsem jel, po včerejším dešti jsou ve výborném stavu.Jel jsem ze Smědavy po Promenádní k bunkru , po Jezdecké a pod Černým verchem zpět.Stopy jsou pravidelné , tvrdé , čisté bez jehličí a jedou velmi dobře.Jen pozor na velkou díru cca průměr 70cm před sjezdem po Jezdecké k bunkru.
Opravdu jsme si lyžování užili a nepřipomínalo to ani jarní počasí, kdy je už špatná kvalita sněhu.Na trase jen pár lyžníků, což je škoda.Doporučuji v tuto dobu začínat na Mořině nebo Smědavě, abyste se vyhnuli nekvalitnímu sněhu v dolních partiích.
Zítra má přimrznout, tak to pojede ještě rychleji.
Jsem rád, že mnoho lyžníků čte na webu rozhovor a říká mi , když mne potká, že to četli a motivovalo je to , aby přijeli do Jizerek.Stále se míjím s Pepou 1963.
https://www.kamzasnehem.cz/clanky/rozhovor-s-honzou-1949
Tak jezděte.
12:10
12:40
12:41
12:44

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 14.3.2023 13:47
Stadion-Nová louka-Gregorův kříž-Hřebínek-Kristiánov-Nová louka- Stadion
Vloženo 14.3.2023 13:35
Ahoj dnes jsem vyjel 7:30 z Bedřichova od stadionu směr Nová louka-Gregorův kříž-Hřebínek-Točna-Kristianov-Nová louka-Stadion sníh byl lehce přimrzlí jen mezi Točnou a Kristianovem měkčí a pomalejší. Jinak super jízda. Kdo pojede klasiku tak stopa je zledovatela a místy dost jehličí a někde prokukuje asfalt. Tak dávat pozor. Skol 👍
Vloženo 13.3.2023 14:41
Zdar, dnes okolo desáté skate z Rudolfova. V Rudolfově +4°C, drobný déšť, nicméně podklad pevný, nebořilo se, přestože patřím spíše k těžkonohým ptáčkům ( téměř 100 kg ). Stopa na klasiku z nedělní úpravy vcelku obstojná, bordelu přiměřeně, nicméně kdo bude stoupat na klistru, asi nějaké jehličí domů přinese. Z pod přehrady na Vládní, tady se již činil traktorista s radlicí, prostředek téměř všude až na asfalt, skate téměř nemožné, na zbytku tak cca. 2 cm sněhu - nic moc. Dál na Hřebínek stopa fajn, na obojí, pak přes Olivetskou a za přehradou zpět. Všude na to počasí ok, drobný déšť, vítr v lese nefoukal, na odkrytých místech to fouklo víc, ale šlo to. Chvílemi slejvák,ale na stavu trati to znát nebylo. Jen pozor při sjezdu ve stopě, tam kde kape ze stromů voda na jedno místo se lyže prudce zpomalí, trochu překvápko. Lidí minimum, tak snad to ještě chvíli půjde. Skol!
Vloženo 13.3.2023 14:36
Velké díky OPS za letošní úpravy tratí. Podmínky pro úpravu jsou díky proměnlivosti počasí v letošní sezoně složité, ale v neděli to bylo parádní svezení.
Vloženo 12.3.2023 20:58
Dnes parádní projížďka od Soušské přehrady na kasárenskou, dále na Knejpu a stejnou cestou zpět. Cestou tam sluníčko, azuro, paráda. Před dojezdem na Knejpu se zatáhlo a začalo foukat. Stopy všude bez poskvrnky díky OPS za skvělou úpravu po celou zimu. Snad ještě za týden bude na čem jezdit.
Vloženo 12.3.2023 19:18
Rano z Bedrichova po Vladni, Zavory, Hrebinek, Panelka, Tetrevi bouda a zpět pres Gregoruv kriz, Pritok a Vladni. Fantasticka uprava, opravdu TOP díky OPS, krome useku Gregorac - Hrebinek, skutr Hrebinkaru a nalozene sane tu udělaly pekne hrby:( Lidi adekvátně počasí, včera to bylo klidnejsi a komornejsi. U Tetrevi boudy je vylite koryto, dnes zmrzle, asi bude v týdnu po obleve problém. Skol!
Vloženo 12.3.2023 15:05
Na rozdíl od včerejší masáže celého těla bylo dnešní azuro balzám na duši.
Na Smědavě -1°C, azuro, super počasí i když rosnička tak hezky nehlásila, ale to nevadí.Dnešní krásný den přilákal hodně lyžníků,kteří si lebedili nejen na super upravených stopách , díky OPS, ale i opalovačku.
Vzhledem k velkému počtu lyžníků jsem zústal na své oblíbené osmičce na Paličníku a přidal jsem si prošlapanou ( ne strojově upravenou) cestu z Písčin na Nebeský žebřík.
Dávám pár fotek pro potěšení.Zatím Klára nevěstí dobré počasí na příští týden, ale snad to tak nebude.
Tak jezděte.
12:41
12:44
12:45
12:46

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Vloženo 12.3.2023 13:41
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerská silnice - Kiosek - Promenádní - Mořina - Václavíkova studánka - Polubný - u Pralinky. Jel jsem prvním vlakem, takže v osm ráno v Polsku lidí minimum, stopy čerstvě upravené. Z Orle jen uježděné od lyžařů, při sjezdu k mostu jsou dvě místa, která lze zatím překročit, od mostu nahoru na Jizerku pak zatím jedno - včera voda, dnes umrzlé, taky jde ještě překročit. Počasí nádherné, lidí spousta, stopy upravené až na Mořinu, potom do Kořenova podél silnice jen většinou prošlapaná jedna stopa.
9:05
9:05
9:05
9:43

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 14.3.2023 13:22
Děkuji všem, kdo se na mě v sobotu smáli. Děkuji za výborný čaj na Hřebínku a Knajpě. Krasné poježdění v sobotu. Skol.
Vloženo 13.3.2023 9:10
V sobotu to byla dobrá Hančovina, akorát mě překvapil dojezd od protržené na Kasárenskou, při průjezdu tím lesíkem je tam skoro rybník a musí se to obcházet mimo cestu. Na Jizerce je toho sněhu také málo a jsou místa, kde už jsou kamínky.
Vloženo 11.3.2023 23:16
Dnes dost rozdilne podminky. Jel jsem skat ve 4 ze Souse na Kurovec v chumelenici a hlubokem snehu. Pak jsem dojel na Smedavu a chtel jsem na osmicku, ale bylo mi porazeno, ze to je dost zafoukane, tak jsem vyjel Stolpisskou na Knajpu a pak dolu na Kristianov, Tocnu, Olivetskou a pres NL zpet na Hrebinek, Knajpu, pak na Kurovec a po Promenadni k Bunkru a zpet Pod Cernym lesem na Sous. Vsude napevo od Knajpy to bylo tvrde a vyfoukane (asi jela dole ropba), ale zase o dost min snehu. Napravo od Knajpy hluboky zafoukany a pomaly snih. Ale jinak hezky stravene 4 hodky…
Vloženo 11.3.2023 22:33
Díky moc za info. Jo líbil,znám to tu dobře,jsem z Jablonce,ale přestěhoval jsem se až na Šumavu :)
Vloženo 11.3.2023 22:02
Pro Folin: Měrka sněhu je několik metrů za odbočkou do Studeného údolí. Na mapy.cz (letní mapa) se toto místo jmenuje Pitelkův pomník. Odtud můžeš pokračovat rovně kolem Josefodolské přehrady, jak ji dnes popisují David S. a Tomáš. Doufám, že se ti dnešní výlet kolem Bedřichova líbil. Já bych určitě jela jen až pod Žďárek jako ty. Můžu taky doporučit zpáteční cestu přes Bílé buky, což je Magentový okruh.
Vloženo 11.3.2023 21:30
sobota 11.3 - nevím, jestli je Váš dotaz ještě aktuální, ale moje dnešní zkušenost je dobrá
Z Prahy jsem vyjela až ve dvanáct, takže ke Stadionu jsem se dostala před druhou, což znamenalo, že podmínky byly luxusní. Už nefoukalo ani nesněžilo, chvílema dokonce svítilo sluníčko, stopy perfektní. Udělala jsem malý okruh: Stadion, Nová louka, Olivetská hora, Bílá kuchyně, Hřebínek,okolo Nové louky zpět ke Stadionu. Za mne to nemělo chybu.
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 3.3.: Ahoj, jak dnes hodnotíte stopy, jsou upravené? Díky)
Vloženo 11.3.2023 21:28
Vcera jaro, dnes regulerni zima. Pres noc 15 a behem dne dalsich 10 cm noveho snehu. Vladni - 1. Km neprojeto, ale dal uz upraveno, Pritok, Hrebinek, Tetrevi bouda ( 2 mista s prosakujici vodou), Cihadla, Kristianov,, Blatak, Sudene udoli - u cedule pozor, chybi snih, ale lze s opatrnosti projet, Josefodolska prehrada, beze snehu, pouze led a asfalt, strasne foukalo, Jablonecka chata, Valesovka, dale k Buku po 5km, zpet opet po Vladni ( na 1 miste kouka asfalt. Snih pomaly, uprava pomohla zhutnila podklad, ale diky vetru vsechny stopy zafoukane. Presto bylo nadherne, temer bez lidi.
Vloženo 11.3.2023 21:28
Z Prahy jsem vyjela až ve dvanáct, takže ke Stadionu jsem se dostala před druhou, což znamenalo, že podmínky byly luxusní. Už nefoukalo ani nesněžilo, chvílema dokonce svítilo sluníčko, stopy perfektní. Udělala jsem malý okruh: Stadion, Nová louka, Olivetská hora, Bílá kuchyně, Hřebínek,okolo Nové louky zpět ke Stadionu. Za mne to nemělo chybu.
Vloženo 11.3.2023 20:55
Dnes z Bedřichova kolem 9hod,N.Louka,Hřebínek,Máří až pod Ždárek,dál jsem nejel kvůli silnýmu větru,místama lehce zafoukáno,ale v lese to na to mizerný počasí a cca 15-20cm novýho sněhu šlo. V pohodě na jedničkový lyže. Zpátky z Hřebínku proti rolba,takže po manžestru luxus. U nás na Lipensku po sněhu ani památka,závidím,ale přeju.Dotaz na Coco1966,odkud je fotka měrky sněhu z příspěvku z 6.3. ? Děkuji moc
Vloženo 11.3.2023 20:21
My jsem si to dne užili, z vyrazili jsme ze Stadionu okolo 11, směr Nová Louka a Hřebínek, dál přes Novou cestu na Kristiánov a kolem přehrady na Královku a zpět.
Počasí vyloženě zimní, stopy upravené a lidí překvapivě nikoliv strašně moc. Sníh pomalejší ale nelepil. Chvílemi husté sněžení ale chvilku i sluníčko. Zkrátka na letošní zimu paráda.
Jen hráz přehrady bylo utrpení. Vytáto a skoro zmrzlo a strašně vyfoukáno. Skol!
Vloženo 11.3.2023 16:21
Dnes jsem porušil svojí zásadu, že když mám o víkendu volno, nechodím na běžky ani na kolo, protože je všude strašně moc lidí. Jenže mi to nedalo, když jsem viděl z okna tu krásnou bílou nadílku. Ne, že bych vyloženě litoval, ale budu opravdu vyrážet pouze ve všední dny. Z Jakuszyc na Orle byly takové davy nejen běžkařů, ale i pěšáků, že jsem to ještě neviděl, taky tam byly nějaké závody na historických lyžích. Dál už lidí samozřejmě ubylo, jel jsem na Karlovský most a nahoru na Jizerku. Počasí bylo příšerné, silně sněžilo, takže pokud byly upravené stopy (což si nemyslím), tak zároveň zapadané, a vůbec to nejelo, ani z kopce, a sníh se lepil dokonce i na moje šupinaté běžky 😎 Z Jizerky nahoru na parkoviště takřka sibérie, a z parkoviště k rozcestí Pralouka jsem vzpomínal na Vrbatu a Hanče, protože to byl fakt masakr!!! A pak dolů do Kořenova. Byla to dřina, nejelo to, ale přežil jsem to, a nakonec si to i užil 😊
12:46
12:54
12:54
12:54
Vloženo 11.3.2023 13:53
Jak rosnička hlásila, tak to opravdu dopadlo.V noci okolo 2 hod. přešel déšť ve sněžení a paní Zima se vrátila aspoň na víkend.Příjezd po silnici na Smědavu byl obtížný, protože mnoho aut stálo na silnici včetně autobusu.Silnice byla sice upluhovaná, ale pod malou vrstvou sněhu byla ledovka.
Na Smědavě -5°C, větrno a sněžilo.I po úpravě a větším počtu lyžníků, byly stopy na klasiku zasněžené a zaváté a jely velmi pomalu.Místy silný protivítr též zpomaloval.
Jel jsem po Promenádník bunkru , po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Místy byl problém vidět na cestu, jak hustě sněžilo.
Zítra by již měly být lepší podmínky.Tak jezděte.
Vloženo 11.3.2023 13:47
Ahoj, dnes slusna drina. Nektera mista nebyla jeste v poledne rolbou projeta, nektera jsou uz naopak znova zafoukana. Od Souse na Jezdeckou k Bunkru a Smedave pouze projeto skutrem (7:30 - 8:30), Kasarenska lehce zasnezena, od Knajpy na Rozmezi a dolu na Kristianov totalni Borivoj a az na Nove Louce kolem 10. hodiny rolba. Pak solidni stopa nejen na brusleni na Tocnu, pres Krasnou Mari uz opet zafoukane a to stejne pres Knajpu na Kurovec a zpet po Jezdecke na Sous.
Alespon nejsou mraky lidi a ten cerstvy snih potesi :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 11.3.: Ahoj, jak dopadly tratě v Bedřichově po včerejším dešti a dnešním sněhu? Je to na skate? Díky!)
Vloženo 10.3.2023 23:21
Dneska od Směďavy dolů na Souš. Sněhu dost, stopy krásné jen trochu mokré, tak to dolů moc nejelo. Ale určitě nemějte žádné obavy (otázka co noční déšť / sněžení)

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 10.3.: Ahoj,
rád bych v neděli ještě vyrazil od v.n. Souš přes Smědavu na Paličník. Druhé části bych se tak nebál, ale nevíte jak je to se sněhem na trati okolo Souše?
Díky!
Martin)
Vloženo 10.3.2023 16:25
Dnes jsme vyrazili na magistrálu až v poledne a to z Jizerky na Smedavu. Počasí nakonec vyšlo. Nepršelo, dokonce se i trochu protrhaly mraky. Stopy byly dobré, ale až na magistrale nahoře nad Pesakovnou. V údolí na Jizerce jsou stopy ve špatném stavu. Museli jsme dojít po svých po silnici.
Vloženo 10.3.2023 14:30
Počasí-radar ukazovaly dnes počasí bez deště mezi 11.30 a 15.30, tak jsem vyrazil až na 11.30.Na Smědavě +4°C, bez srážek a bez větru.Jel jsem po Promenádní na Mořinu, po stezce Cimrmana na Jezdeckou a pod Černým vrchem zpět.Stopy na klasiku jsou i po dešti velmi dobré, kde projeli lyžníci tak se neboří, jsou sice měkčí, ale jsou pravidelné, nejsou vykloktané a kloužou slušně.Jen pár míst, kde nebylo moc lyžníků , tak se trochu boří tj. např.po stezce Cimrmana a dále i osmička na Paličník.
Dnes bylo velmi málo lyžníků, což bylo škoda, protože to bylo dobré.
Dnes po 16hod má opět pršet a po 2hod ráno má se ochladit a sněžit.Ranní úprava OPS by mohla pomoci, aby na víkend byla dobrá lyžovačka než se příští týden opět drasticky oteplí.
Tak jezděte

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 10.3.2023 6:53
Z Hejnice je to kousek na Smědavu (vozem, nebo busem), tamodtud na lyžích:
1)na Knejpu, Rozmezí, Kristiánov, panelka Točna, panelka, Čihadla, Knajpa, po Kasárenské dolů a na Smdavu. (je to hodně nahoru dolů).
2)Nebo ze Smědavy na Černou Smědou, Předěl, na Písčinách, Paličník, Předěl, druhou stranou na černou Smědou, zpět na Smědavu.
3)Nebo ze Smědavy na Hraniční, Promenádní, U Bunkru, Jezdecká, Pod Černým Lesem, na Kůrovec, zpět na Smědavu.
Sníh nahoře je.
Užijte si to.
(Odpověď na dotaz uživatele Michaela z 9.3.: Dobrý den, prosím Vás o radu kam ještě na sníh, výlet ideálně bruslení kolem 2-3 hod. Bydlíme v Hejnici. Budu vděčná za tipy, předem moc díky 🙂.)
Vloženo 10.3.2023 20:40
(Odpověď na dotaz uživatele Laďa z 9.3.: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na Bedřichov v sobotu. Dá se tam pohnout na klasiku, nebo je tam plno lidí?
Děkuji Vám za info.)

Zpravidla bývá plno lidí, ale závisí na aktuálních podmínkách. Silně větrná předpověď by mohla znamenat relativně volnější tratě.
Vloženo 9.3.2023 18:26
Dnes jsem nastoupila u elektrárny krátce po 10h. Trať je od závory pěkně upravená a čistá. Po čerstvém manchestru jsem vyjela rychle nahoru, stopa je pomalejší. Kolem Černé Nisy a přes Olivetskou to bylo měkčí. Tak přiště musím vyrazit dřív a na tomto úseku to chtělo ještě pár víc lyžařů. Byla jsem velmi spokojená z Bílé Kuchyně na Žďárkek, tam to dobře klouzalo. Čím výš, tím to bylo měkčí. Na sjezd z Rozmezí jsou potřeba rychlé lyže nebo dobrý soupaž. Uprostřed to vypadalo ze skutru dost rozjetě. Kolem Bedřichova zase rychlejší a Vladní také skvělé. Silnice k přehradě je stále sjízdná. Někdy jela tu rolba a poté pár aut, občas vykoukl asfalt. Tady jsem nejela, ale kousek po kanále. I tady je to ještě v pořádku a docela čisté. Zatím! Sjezd k elektrárně byl lepší než z Rozmezí. Na Panelce včera ještě nad 60cm sněhu.
10:16
11:54
11:55
13:53

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 9.3.2023 15:40
Na Smědavě +2°C, mezi 11 a 13.30 jsem stihl jízdu za sucha, po 13.30 již začaly dešťové a sněhové přeháňky.Ráno byl problém vyjet po silnici z Bílého potoka, protože na silnici byla cca 20cm břečka jako na tankodromu.Pluh přijel až když jsme odjížděli, tak už to je sjízdné.
Jel jsem po Jizerské silnici na Pešákovnu, na Mořinu a přes Jezdeckou a pod Černým vrchem zpět.Všechny trasy jsou upravené, jelo se velmi pěkně, i když jsou vlhčí , protože hodně pršelo.I přes Jizerku není zatím problém, ale je vidět,že sníh mizí.Na tratích je stále cca 10-15cm sněhu.
Zítra se má ještě oteplit ,přes víkend ochladit a dále zase oteplit, tak uvidíme jak se bude situace se sněhem vyvíjet.
Tak jezděte.
11:58
12:38
12:43

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 9.3.2023 0:14
Pro Pepu 1963
Dekuji, urcite vyrazim, bezvadny tip, z Bedrichova je to uz neunosne.
Vloženo 8.3.2023 17:26
Pro Pavise - v Polsku jsou tratě upravené na Orle, dá se několika různými cestami, výhoda je, že pokud člověk jezdí vlakem, nasazuje lyže skutečně jen pár metrů od zastávky, kterou nedávno posunuli přímo ke stadionu. Z těch Jakuszyc je to vážně nejlepší, pro mě určitě, a dá se pak končit na mnoha místech - v Harrachově, Kořenově, Desné, Josefově Dole ...
Vloženo 8.3.2023 16:19
Dnes ze sedla Maliníku přes Závory na Vládní a do Bedřichova odpoledne ve 14-16h. Stopy krásně upravené, sněhové podmínky výborné, jemně padal vlhký sníh. Kdo jel klasiku, tak mu to lepilo. Nám se šupinkami a moherem se jelo dobře, i když pomalé. Díky za úpravu stop.
Vloženo 8.3.2023 16:07
Prosba pro Pepu 1963
Vyborne, to chci jet, ale z Jizerky do Bedrichova( doufam, ze se to tam zase neroztece), kdyz jo, tak taky do Korenova na vlak. Jake to je hlavne na polske strane? Od Jizerky znam, referuje kazdy den Honza 1949. Diky.
Vloženo 8.3.2023 15:40
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Promenádní - u bunkru - Hraniční - pod Černým vrchem - Jezdecká cesta - Sedlo pod Zámky - Václavíkova studánka - Kořenov
10:57
10:57
10:57
11:17

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 8.3.2023 15:20
Na Smědavě -1°C, příjemné počasí.Díky OPS za úpravu osmičky, kterou jsme po delší pauze využili.Před obědem jsme najeli na čerstvý manžestr a od Předělu byly stopy od dvou bruslařů.Jelo to sice pomaleji, ale velmi hezky.Při zpáteční cestě od Paličníku na Písčiny už začínalo sněžit a manžestr mizel, ale stopy na klasiku byly dobré, jen na pár exponovaných místech byly stopy trochu zafoukané.Zatím Klára hlásí na další dva dny dešťové přeháňky a poté na víkend ochlazení, tak uvidíme jak bude.
Tak jezděte.
12:48
13:02

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 8.3.2023 13:34
Kořenov, podél silnice na Jizerku (úprava včera odpoledne, všechna parkoviště prázdná), Promenádní, Kiosek, Smědava, Knížecí, Václavíkova studánka, Kořenov. Perfektní úprava s malým popraškem sněhu. Jelo to super. Při odjezdu začínalo padat, takže odpoledne už to tak nepojede.
Vloženo 8.3.2023 16:32
Zpráva pro Soňu (bezohlední lyžaři se psy) - pokud pejsci pobíhají navolno, to chápu, ale my, co provozujeme skijöring, ostatní lyžaře respektujeme a co se týče mě, v Jizerkách jsem k potkání mezi 21h až půlnocí, abych nemusel provozovat slalom mezi lyžníky :)
Jinak Honza 1949 by měl být placen jakožto zpravodaj Jizerské magistrály, jeho informace jsou mnohdy neocenitelné.
Vloženo 7.3.2023 17:12
Super upravené tratě, zimní království. Jen nechápu někoho, kdo jde na bezky, skejtuje a ma před sebou velkého psa, který prebiha do stop.... 🤦‍♂️Proč jsou tito lidé fakt bezohledny.
Vloženo 7.3.2023 15:20
Na Smědavě v 12hod -1,5°C , v noci nasněžilo asi 5cm a do oběda dalších 5cm sněhu, takže většina již upravených tratí byla ve špatném stavu.Na Promenádní jen levá stopa od lyžníků směr Mořina, Jezdecká zasněžená, Knížecí a pod Černým vrchem sice dvě stopy, ale dosti zasněžené.Stále sněžilo, padal mokřejší sníh a lepil se na skluznici.Potkal jsem více lyžníků, kteří se snažili čistit lyže.
Pokud to jelo, tak to bylo velmi pomalé.Na další dny je třeba lyže řádně ošetřit, protože počasí bude podobné.Je vidět, že paní Zima se vrátila a budeme moci dále lyžovat.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 7.3.2023 10:02
Dnes v 6:00 z Bedřichova bruslenim přes Vládní a Olivetskou malý okruh a pak ještě velký okruh. Cca v 8 začalo sněžit, což v kombinaci s větrem úplně příjemné nebylo. Všude perfektně upraveno, jen sníh hodně pomalý - ještě se mi nestalo, že při sjezdu z panenky na Kristianov nebylo vůbec potřeba brzdit, následně pri druhém kole z Rozmezí na Kristianov jsem si z kopce musel přibruslovat, stopy vůbec nejela.
Vloženo 7.3.2023 8:54
Děkuji PetroviH. za odpověď.

Včera lyžování perfektní. Upravené stopy, málo lyžařů. Jeli jsme z Jizerky na Smedavu.
Vloženo 6.3.2023 22:01
Z Jizerky od parkoviště k U Bunkru, u něj odbočit vlevo nahoru Jezdeckou přes vrchol kousek dolů na rozcestí Knížecí. Tam pokračovat rovně (ne dolů) Cesta pod Černým vrchem (3 km rovina), na Hraniční doleva na Soušskou silnici doleva a pak doprava na Kasárenskou, po kilometru odbočit doleva na Pašeráckou cestu, na konci je rozcestí a tam se sjede prudce dolů přímo k přehradě. Je to 11 Km. Dá se to zkrátit na 9,5 km když sjedete Darrskou dolů a za Souší se odbočí zkratkou doleva, ale tam se neupravuje a budete muset kus pěšky nahoru, to se moc nevyplatí.
(Odpověď na dotaz uživatele Alena z 6.3.: Dobry den.
Můžete mi poradit nejkratsi cestu na běžkách z Jizerky na Protrženou přehradu?
Neznám to tady a na dlouhou trať si netroufám.
Děkuji za odpověď.)
Vloženo 6.3.2023 20:37
Tak jsem dnes vyjel v 9.00 ze Stadionu, Hrebinek, Krasna Mari, Na Zdarku, Knajpa a Promenada, zpet pres Kristianov, 35km. Pocasi dopoledne dobre, oblacno az zatazeno. Odpoledne vse mozne, snezeni, krupice i dest, ale v oparu i slunicko. Mazal jsem modrou extrovku, nic moc, rano to chtelo fialovy, pak se chytila a pak lepila, novy snih, protivne, tahalo za nohy ale vsem. Stopy rano dobre, trochu mekkci prava strana, pak zapadavalo, lepilo ve stope, lepsi byl stred, konec ze Samalky zase oraniste. Asi kvuli pocasi mene lyzniku, v 14.30 na Knajpe 7 kusu, tvrde zase pouze okenko. Na Promenade jsem o 20 minut minul Honzu 1949, tak snad priste, doufam, ze za slunicka, dnes tedy nic moc.
Vloženo 6.3.2023 20:18
Souš, Kasárenská, Knajpa, Kristiánov, Točna, Čihadla, Knajpa, Smědava, Jezdecká, Darská, Souš. Úžasně upravený prašan, ráno ze Souše asi chvíli za rolbou, ale celý den s minimem lidí. Po obědě sněžení, ale stále to jelo. Díky OPS.
Vloženo 6.3.2023 19:05
Moje trasa Stadion-Nova Louka-Hrebinek-Vládní-Nová Louka-Stadion. Perfektně upravena stopa, velké díky O.P.S Bedřichov. Nadhera.
Vloženo 6.3.2023 19:00
Fantastické podmínky v Bedřichově. Stačí vyrazit před 10h ráno. Jela jsem vlastní padesátku. Stadion - U Nové Louky - Vladní - Olivetská - Hřebínek - Nová Louka - Blatný rybník - Kristiánov - Rozmezí - Štolpišská - Smědava - Kasárenská - Čihadlo - Mari - Bílé Buky - kolem Josefodolské přehrady - Jablonecká chata - U Prezidentské - Pětka. Už pár dní mi chyběl výjezd na Rozmezí a to jelo samo. Z Čihadla zpět docela rychlé. V lese před Marií začalo sněžit, žádný problém. Na Panelce mě nadchla trať. Ještě v poledne hluboká stopa a pevný podklad a nový sníh byl jako sůl. Sjezd z Bílých Buků byl bezpečný. Jen asi sto metrů pod Bukem je pravá stopa hlubší a pravá hůlka se mohla bořit. Z Kristiánova na odbočku do Studeného údolí také skvělý. Studené udolí není upraveno, ale dá se lyžovat po staré stopě, není zasněžené. Nevím, jestli ještě někdy v zimě uvidím tak skvělou trať kolem přehrady, tak jsem pokračovala tady. Jasně je to tu trochu pomalejší a potřebovala jsem univerzální kluzný vosk. Přes přehradu jako vždy uprostřed a na kraji. Tohle bývala v minulosti moje úniková cesta, když bylo kolem Bedřichova moc lidí. Doporučuju ji, když je dostatek sněhu. Návrat přes závodní okruh dobrý i bez upravy.
13:37
13:38
Vloženo 6.3.2023 16:08
Na Smědavě jen -2°C,v noci napadlo asi 5-8 cm sněhu, chvílemi sněhové přeháňky, trochu větřík.Slunce nemělo moc šancí vylézt.Jel jsem po perfektně upravené trati jako včera po Promenádní na Mořinu , po Jezdecké, odbočka po Knížecí k Václavíkové studánce a pod Černým vrchem zpět.Trať Knížecí k Václavíkové studánce nebyla upravená, ale na klasiku šla.Ostatní tratě , které jsem jel byly upravené, ale při návratu byla cesta pod Černým vrchem již dosti zasněžená, tak byla pomalejší.
Tak jzděte.
12:23
12:23
13:11
13:12

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 8.3.2023 7:53
O.p.s. velký dík za úpravu tratí, víkend byl super, i když sněžilo,ale aspoň je na čem lyžovat :)

Ti majitelé psů jsou opravdu bezohlední,snad pokaždé se najde volně pobíhající pes ze strany na stranu, musí se objíždět a někdy i zastavit,než se pes uhne. Někdy je i na dlouhé šňůře, což je třeba ve sjezdu nebezpečné :( Majitelům je to úplně jedno. Jsem milovníkem psů,ale na běžky do strojově upravovaných stop a početného davu lyžníků bych nikdy psa nevzala. Chtělo by to, aby se pejskaři trochu zamysleli.
(Včera Soňa Vloženo 7.3.2023 17:12
Super upravené tratě, zimní království. Jen nechápu někoho, kdo jde na bezky, skejtuje a ma před sebou velkého psa, který prebiha do stop.... 🤦‍♂️Proč jsou tito lidé fakt bezohledny.)
Vloženo 5.3.2023 21:32
Pro Honzu 1949, diky za poznatky ze Smedavy, tedy opravdu letos lepsi, ale pamatuji ty potize s parkovanim vcetne potize dojet autobusem. Nevim, jestli me nova Smedava nadchne, hlavne provoz. Uz mam velmi spatne zkusenosti s novou Pyramidou a panem majitelem Dudou a to majitele Smedavy jsou jeste o tridu vyse. Tomu rikam moderni "kasamatsch". Bohuzel se ty Jizerky meni pred ocima, ale jen k horsimu.
Vloženo 5.3.2023 20:48
Z Nového Města pod Smrkem (parkoviště U Spálené hospody) - Smuteční cesta - U Červeného buku - Tišina - ještě 2 km po Francouzské cestě a zpět stejnou cestou. Celou dobu sněžilo přibylo 5-10cm prašanu. Zprvu se to lepilo, po namazání modrým voskem již OK, sjezd zpět měkký a tichý. Na Smuteční cestě tvrdý podklad, asi asfalt, někde možná led, ale teď vše zapadané. Nádherná cesta, potkala jsem velmi málo lyžařů. Kéž by byla znovu upravena, aby se sjízdnost udržela.
Vloženo 5.3.2023 20:37
Jeli jsme z Pekla na Knajpu, vyráželi jsme v 9:00, na Knajpě jsme byli před desátou-silné sněžení a vítr. Poté sjezd zpět-cca 10km. Při sjezdu sníh švihá do obličeje. Jinak super a chvíli bylo i sluníčko.
Tak jezděte
Skol
Vloženo 5.3.2023 20:28
Ahoj Lucko, po kanále to dobře klouzalo a vypadá to, že tam byla uprava skutrem. 2 malá mokrá místa se dají dobře objíždět. Dnes v noci stále sněží. Fotky západu slunce jsou z minulé středy a ostatní dnes odpoledne. Mnohem lepší než Vladní na klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Lucie z 5.3.: Zdravím, nejel jste někdo z Maliníku po kanále? Chystáme se tam zítra a ráda bych věděla, jak to tam vypadá. Díky. Lucka)
1.3. 17:16
1.3. 17:17
Vloženo 5.3.2023 15:18
Na Smědavě -3°C, trochu foukalo a dosti sněžilo na celé trase.Jel jsem jako včera po Promenádní.Jezdecké a Knížecí na Sedlo pod Zámky a zpět po cestě pod Černým vrchem.Stopy již dosti zapadané od vydatného sněžení,pomalejší , ale stále dobré.Zítra bude potřebná úprava.Méně lyžníků než včera.
Pro Pavise ke včerejšku: Letos na Smědavě ani jednou nebyl problém s parkováním , jednak kluci se dobře starají o parkování a v době největší invaze lyžníků tj. okolo Vánoc nebyly dobré podmínky a po Novém roce žádný sníh.V dalším období parkoviště stačilo na příjem lyžníků.A navíc byly i občas dobré podmínky v nižších polohách a někteří lyžníci zůstali dole.
Chata na Smědavě po požáru byla obnovená v roce 1935, a když došlo na demolici,tak bylo vidět , že byla postavená jako chlívek bez izolací a velmi špatně a nemohla vyhovovat dnešním potřebám.Mně se původní stavba velmi líbila a neměl jsem zprvu radost s jejím bouráním, ale když jsem sám viděl tu hrůzu po odkrytí, tak jsem změnil názor a doufám, že nová stavba zapadne do prostředí.
Příští týden má dosti sněžit, tak doufáme, že se nám lyžařská sezona protáhne.
Tak jezděte.
Vloženo 5.3.2023 12:33
Dnes po ranu od 6:40 Jiz50. Rano nikde nikdo, snezilo - ze zacatku krupka, coz docela jelo, potom dole velke vlocky a to uz bylo pomale. Stop vsude zafoukana, rychlejsi bylo bruslit i z kopce. Navrat 9:40 uz byl pri dojezdu na stadak o hubu (lide, co si v nejizsim miste pri dojezdu na stadak, ktery byl zavreny kvuli zavodum, stoupnou na kolmo, by fakt nemeli jezdit na bezky. @pavis - dneska to bylo pomalejsi, ale pod 3 hodiny jsem to dal. Pomalejsi snih a unava po vcerejsi Monzas 50. Zacatek 6:40 ideal - prvni clovek potkany az na ceste pod cernym vrchem…
Vloženo 5.3.2023 11:51
Ráno par cm noveho snehu, upravena temer cela magistrala. Jel jsem Vladni, Hrebinek, Knejpa, zpet na Olivetskou a Zavory. Vsude nadherne zimni podminky. Mezi Zdarkem a Cihadly foukal cerstvy SZ vitr, pocitova teplota vyrazne nizsi, jinak top, temer bez lidi:) Diky OPS za upravu. Skol!
Vloženo 5.3.2023 1:12
Ahoj Honzo 1949, dnes jen od TV, je sobota. Precetl jsem konecne podrobne cely clanek, jsi jednicka. Ja jsem 1955, slaby odvar, ale po Jizerkach mam najeto 50 000km, samozrejme obleceny a ten metracek mam porad.Lyze jsem mel kosiginky, Sprintky, Diamatky, Bohemky, Fischerky ale jen turisticke z Tuzexu, Germiny z NDR, ted asi koncim na Rossignolech, jedina znacka na metrak v r.2006, silham mozna jeste po lepsich Fischerech.Mas strasnou vyhodu nastupem na Smedave, i kdyz i tam je parkoviste plne a auta stoji po strane dolu alespon kilometr. Navic po zbourani puvodni boudy jsem si dal z nostalgie zakaz vstupu, dalsi obrovsky faul Jizerkam. Bedrichov uz je v SO a NE neresitelny.Tesim se na duben, snad se potkame. Tak skol!
Vloženo 4.3.2023 22:03
Odkaz pro Lucii.Dekuji za běžky Atomic -vratil jsem se našel .....dobrý skutek - pošlu dál a oplatim až bude příležitost...Hezký zbytek večera.Jirka.
Vloženo 4.3.2023 20:23
Ráno z Josefova dolu od Lesní brány. Byl jsem první lyžař ve stopě, ale předemnou se po manšestru pro bruslení prošli 3 pěšáci a pes...
Dál kolem Protrženky na Kasárenskou a přes Knížecí a Bunkr na Jizerku. Pak kolem Pešákovny na Smědavu a nahoru na Knajpu. Ve stoupání již dosti rozryté od plužících lyžařů. Z Knajpy pak do Pekla a následně směr nádraží. Sjezd z Pekla už místy o hubu. Jinak to dnes bylo fajn. Díky OPS za úpravu
Vloženo 4.3.2023 20:07
Na parkovišti v Souši jsme po 18:00h našli běžky Atomic. Nechali jsme je viditelně na místě. Pokud tam zůstanou i ráno, budou umístěny na Chatě v Souši.
Vloženo 4.3.2023 19:41
Díky za parádní ranní úpravu. Převážnou část dne slabě sněžilo, i tak ale tratě zůstávají většinou ve slušném stavu. Samozřejmě úprava na neděli by zejména na hlavních trasách pomohla.

Na mé trase jen minimum slabších míst, co se týče množství sněhu a různých nečistot: Pozor při sjezdu po Darrské cestě, v té jediné zatáčce hned pod Jezdeckou jsou kamínky. Podklad místy vylézá v úseku z Mořiny dolů na Jizerku.

Nějaké nečistoty jsou i ve sjezdu směrem k Novému Městu pod Smrkem, ale není jich moc. Úprava končí tam, kde jsem to otáčel, viz mapa (u Červeného buku). Pro místní je to asi použitelné i dál, ale cestu upravenou v pondělí již projelo nějaké auto, mně nestálo za to jet dál. Na celém upraveném úseku je i stopa na klasiku a ta je v těchto místech vhodnějším stylem, protože pás pro bruslení je místy podupaný od pěších a koně - na těch tradičních místech. Tedy např. mezi Tišinou a Nebeským žebříkem je stav krásný, od Nebeského žebříku na Písčiny už zas podupáno. Podupaný zůstává i úsek Písčiny - Paličník, tedy bruslařům doporučuji tento úsek jet po směru hodinových ručiček.
10:44
13:25
14:31
15:09

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 4.3.2023 19:13
Inspirována předchozími lyžaři, kteří tudy jeli a zde popsali: Z Oldřichova v Hájích - Kuběnkova chata - Bílá Kuchyň - Hřebínek - Točna - rozcestí U Tetřeví boudy a zpět stejnou cestou. Malebná cesta, málo lidí, až ke Kuběnkově chatě člověk potkal 2 lyžaře. Na parkovišti jen pár aut. Na začátku nutno lyže nést buď po silničce, neboť je bez sněhové pokrývky nebo zledovatělá (první respektive poslední 2km), nebo 1 km rovnou od parkoviště nahoru pěší cestou, která se posléze k silničce připojí. Jinak dobře sjízdné. Stále patrné stopy po automobilu, který se snažil kdovíkam dojet, ale Kuběnkovy chyty nedosáhl. K Bílé Kuchyni naposledy upraveno asi před týdnem, takže mezi Kuběnkovou chatou a Bílou Kuchyní stopy a pruh uprostřed dost nerovné. Bylo by krásné, kdyby se trasa upravovala častěji, takhle zejména sjezd zpět poměrně adrenalinový zážitek.
Vloženo 4.3.2023 14:51
Rano z Bedrichova za drobneho snezeni po Vladni , Pritok, Hrebinek, Tocna, Bile buky, zpet na Tocnu a Tetrevi boudu. Vetsina tras cerstve upravena a dalo se krasne bruslit, pouze vyjezd po Vladni k ceduli + spojka mezi Pritokem a Gregorovym krizem nekolik dni bez nejeta rolbou - zde umydleno a poslapano. Zpet jsem zajel i k Zavoram a Pod prehradu, ackoliv opet bez upravy, stale slusne, temer bez necistot ve stopach.
OPS, diky! Skol!
Vloženo 4.3.2023 14:30
Na Smědavě -0,5°C, střídavě drobný sníh s deštěm , což neodradilo statečné lyžníky, kterých dnes vyrazilo asi nejvíce za poslední měsíc.Jen škoda, že už nevyšlo na víkend pěkné počasí , které bylo celý tento týden.
Jel jsem ze Smědavy po Promenádní na Mořinu, po Jezdecké a po Knížecí na Sedlo pod zámky a po cestě pod Černým vrchem zpět na Smědavu.Nejlépe jela Promenádní, kde stopy byly tvrdé a hůlky se nebořily . Jezdecká i Knížecí též v pohodě, jen stopy na cestě pod Černým vrchem už byly místy nepravidelné po velkém náporu lyžníků.
Protože se mne mnozí lyžníci ptali na článek v časopise eMontana.cz. který napsal Standa Mitáč nejen o mně , ale i o lyžování a nástrahách Jizerských hor, tak uvádím pro zájemce odkaz:
https://www.emontana.cz/honza-1949-cernoch-snezny-muz-jizerske-hory/
Tak jezděte.
Vloženo 4.3.2023 12:37
Ahoj!
Včera okolo 17cté hodiny teplota kolem nuly, teplota ve 21:40 -3.
Čili měl jsem zažehleno modrý V40 a na vrchní vrstvu teplejší V50 fiaový - perfektní kombinace. Ve středních poloháchto drželo suprově, na Knejpě (pokud nebyly plotny ve stopách) tak také dobře.
Pohled na Ještěd byl ze silnice na Maliník úplně úžasný - tyčil se nad huňatou dekou z mraků - to jsem na živo nikdy neviděl. Škoda, že jsem to nestihl z autobusu vyfotit.
Trasa:
Stadion - Šámalka - Hřebínek - Knejpa - Šámalka - Stadion = cca 25Km
Na této trase rolby určitě nejely, protože stopa se občas ztrácela, a při rychlém sjezdu z Knejpy musí člověk s čelovkou občas vystoupit, protože stopy se dost vlní a mají ledové plotny. Ale v zásadě velice slušné podmínky, nikde nikdo. Na klasiku spíš zkušenější běžkaři, na skate všichni ostatní.
Zdar sportu!

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 3.3.2023 22:34
Nedá mi to znovu se nevrátit k těm skútrúm, poté co jsem dnes viděl louku u Hrabětic: jsou to 2 roky co mě Policie ČR prudila co dělám na běžkách ve stopách během COVIDu. Nevnímal jsem to tehdá nijak negativně, dostali to befelem a neměli z toho sami radost. Ale když tenkrát uměli zorganizovat tuhle akci, určitě si dokážou poradit s pár týpkama co se zatím beztrestně prohánějí po Jizerkách. Protože tyhle týpkové toho nenechají...
Vloženo 3.3.2023 19:47
Po poledni po Vladni, okolo NL a Rozmezi na Knejpu, Kasarenska, Kurovec, Cerna Smeda, 8-cka na Palicnik, stejnou cestou zpet. Snih se neustale menil, vetsina mist umydlena, nejhorsi Sousska a Kasarenska, za Predelem pisek v bruslicim pasu. 8-cka cerstve upravena, i kdyz mezi Piscinou a Palicnikem behem par minut uplne rozdupano pesaky. Lidi akorat, vsichni usmevavi:) Chtelo by to upravu vetsiny trati. Skol!
Vloženo 3.3.2023 19:28
Klasikou z Mariánské hory přes Protrženou ke Kůrovci, Kasárenskou na Rozmezí, Žďárek, zpět ze Štolpišské přes MH boudy. Stopy staré, docela drží, ale různé druhy sněhu a zrcátka ve stopě. První úsek hodně jehličí. Už si to říká o novou úpravu. Vzkaz pro Kubu, který reagoval na můj příspěvek z 1.3.: dnes byl na úseku, který jste si tak užil ze Štoplišské na MH boudy přímo chaos. Klasici jedou samozřejmě do kopce ve stopě vlevo, i když vědí, že by měli jet vpravo. Někteří se vyhnou, některým se vyhýbají ti, co jedou s kopce. Na pruhu pro bruslaře s kopce dolů pluží několik turistů. Nikdo neví, kam se kdo uhne. Všichni jsou ohleduplní, takže naštěstí vše dobře dopadne. Ale znovu jsem se utvrdila v tom, že předcházející úprava, kdy klasická stopa vede vpravo směr do kopce je rozhodně lepší. Pokud si někdo chce užívat sjezdíky, může jít na sjezdovku. Lyžařská magistrála, myslím si, je určena pro běžecké lyžování, které si opravdu klasický lyžař moc neužije v případě, že musí směrem do kopce neustále dávat přednost protijedoucím lyžařům.
Vloženo 3.3.2023 16:53
Včera jsem psal , že Aladin je optimista jako já a slibuje opět super počasí , tam mu raději věřím než Kláře, která předvídala špatné počasí na dnešní den na horách.Z toho vychází , že ženským nelze vždy věřit, i když manželce , kterou jsem si bral před 50 lety plně věřím.To bylo na úvod.
Na Smědavě opět azuro, -2°C a nemělo to chybu.Ze spodu již se valila oblačnost, celé Frýdlantsko bylo v mlze a stejně í bylo vidět z vrcholů oblačnost z jiných stran.
Jel jsem po Štolpišské silnici na Knejpu, okolo tetřívků na Čihadla a na Rozmezí.Poté odbočka na mé oblíbené Sněžné věžičky, které jsou stále půvabné.Zpět po stejné trase.Trať ze smědavy až na Rozmezí v bezvadném stavu, výstup k věžičkám je v hlubším sněhu, je to turistická záležitost, ale stojí to zato.
Včera jsm upozorňoval na článek Standy Mitáče na který mám pozitivní reakce nejen z ČR.
www.emontana.cz
Tak jezděte.
13:09
13:10
13:12
13:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 12) + jejich polohy na mapě

Vloženo 3.3.2023 15:28
Hrabetice-Kralovka-Olivetska hora-Samalka-Studene udoli-Prehrada-Hrabetice. Velká část stop včetně 5ky rozjezdena skútry. Tam kde je s tim je sníh dobrý, tak kde svítilo sluníčko je to ráno zmrzlé a odpoledne rozbredle.
Vloženo 3.3.2023 10:14
Hrabeticke louky totálně stopa rozjezdena skútry. Máš hrabeticemi rozjezdena terénním automobilem, který si tam někdo testoval. Zbytek rozslapany pesaky. Hodně zmrzlé a občas krtinec.
Vloženo 3.3.2023 8:54
Včera jsem potkal 3 skútry ( 6 kokotů ) kolem 19:00 na cestě od Nové Louky k Blaťáku . Zpomalovat a uhýbat se jim nechtělo ....
Vloženo 2.3.2023 15:42
Add skutry: jaka jsou pravidla pohybu skutru po Jizerkach? Predpokladam ze bez povoleni nesmi. Zaregistroval jsem je uz pred 2 tydny, krosili to napric Palicnikovou cestou, rekl bych ze sjizdeli cestou dolu kolem Hajenyho potoku, mozna nasedaji nakde nad Bartlovkou. Peni se mi krev kdyz o nich slysim….
Vloženo 2.3.2023 14:58
Velké rozdíly v teplotách jako včera .Na jizerce před 8hod -20°C, na Smědavě -15°C a před oběden na Jizerce +10°C a na Smědavě +3°C.Vzhledem k nízkým nočním teplotám, tak stopy na trati kde jsem jel jsou stále v dobrém stavu , jen na některých exponovaných místech jsou měkčí,ale nejsou zmrlé.Jen při sjezdu z Mořiny k Panskému domu je třeba dávat pozor na malé zledovatělé úseky.Jel jsem ze Smědavy po Jizerské silnici k Pešákovně, přes Jizerku na Mořinu a po stejné trati zpět a byla to opalovačka.
Včera vyšlo nové číslo časopisu eMontana.cz. v elektronické verzi.a ve kterém napsal Standa Mitáč dlouhý článek nejen o mně , ale i o lyžování a nástahách Jizerských hor.
Posílám pro zájemce odkaz:
https://www.emontana.cz/honza-1949-cernoch-snezny-muz-jizerske-hory/
pro kamarády lyžníky z okolních států připojuji i strojové překlady:
English:
https://www-emontana-cz.translate.goog/honza-1949-cernoch-snezny-muz-jizerske-hory/?_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp
Deutsch:
https://www-emontana-cz.translate.goog/honza-1949-cernoch-snezny-muz-jizerske-hory/?_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=de&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp
Po polski:
https://www-emontana-cz.translate.goog/honza-1949-cernoch-snezny-muz-jizerske-hory/?_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp
Aladin na zítra hlásí ještě hezky , ale Klára nic moc.Já věřím raději Aladinovi.
Tak jezděte.
12:06
12:16
12:16
12:32

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Vloženo 2.3.2023 13:53
@ Dušan - já je potkal kousek za Knajpou a zpomalovat se jim při setkání z lyžaři moc nechtělo, jeli prázdní, takže asi jen taková "vyjížďka"
Jinak podmínky na skate dobré, jen místy je střed už celkem uklouzaný a dost to ustřeluje (asi místa kam přes den hodně svítí a v noci to pak přemrzne), stopa na klasiku ve sjezdech velmi rychlá.
Vloženo 2.3.2023 11:30
Dnes v 6,30 ze Smědavy po Smrkové cestě. Od Nového Města přes Paličník, Předěl dále k Černé Smědé se vyřítili tři ocasové na skůtrech a rozorali střední pruh na bruslení, v zatáčkách vyjeli hluboké koleje. Jejich bezohlednost nemá obdoby. Nechápu!!!
Vloženo 2.3.2023 10:50
Rolba dnes nejela.
Vloženo 2.3.2023 14:42
Komentář k příspěvku Iva z Jizerek , dle mého názoru mi přijde nový způsob úpravy přes MH boudy smysluplnější. Lyžař jedoucí do kopce nemá problém dát přednost. Zatím co mnoho lidí má problém ve větší rychlosti ze stopy vystoupit, Jízda v oraništi uprostřed je dost riziková a namáhavá. Já jsem si ten dlouhý sjezd ze Štolpišský konečně náramně užil.
Vloženo 2.3.2023 10:51
Klasika z Mariánské hory na Knajpu, dále Smědava, osmička přes Předěl a Písčiny, Kůrovec, přes Protrženou přehradu zpět. Nová úprava přes Mariánskohorské boudy byla sice výborná, bohužel ale poněkud jinak, než se upravovalo dříve. Klasická stopa vedla s kopce dolů nebo stále po jedné straně. Takže člověk musel velmi často dávat přednost. Myslím, že předcházející systém při úpravě na jednu stopu, kdy byla klasická stopa ve stoupání, byl lepší a smysluplnější. Dobří lyžaři až tak stopu s kopce dolů nepotřebují a horší lyžaři stejně pluží na úpravě pro bruslaře. Přes Předěl stopy sice starší, ale dobré. Už je hodně druhů sněhu, podle toho, zda jedete ve stínu nebo na sluníčku (v poledne už to občas zatáhne za nohy).
Vloženo 2.3.2023 6:52
Tak vcera Stadion, Hrebinek, Krasna Mari, Zdarek,Knajpa, Kurovec a zpet pres Kristianov, 32km.A konecne chvalim OPS, stopy na klasiku byly 2m od sebe( byvalo 2,3 i 2,5) a tim zustal tvrdsi prostor pro odraz prave hulky. Bohuzel uroven skateaku je ruzna, pulka zcela bez problemu, dalsi to neumi a 2m je pro ne malo a pak "zavodnici" bezohledne nici vnitrni hranu stopy na klasiku, a ve stoupani s hlavou v kolenech vubec nereaguji na sjizdejici lyzare stredem, kazdy neni schopen kvuli nim skakat a vyskakovat ze sve stopy. Ale to je do obecne diskuze. Jinak pocasi nemelo chybu, zoufalost na Knajpe, fronta na pul hodiny, po poledni cca 200 lidi ! V 16.00 zpet ze Samalky oraniste, sjezd vypluhovany az na ledove plotny. Uz ani ve vsedni den nestaci kapacita, parkoviste plne, bus v 16.07 take preplneny.
Vloženo 1.3.2023 19:20
Dnes bylo na Mořině uplně full,auta se vracela na Polubny
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 1.3.: Nevíte někdo jak to bylo dnes s obsazeností parkoviště na Mořině?)
Vloženo 1.3.2023 18:48
Dnes velké rozdíly v teplotách po ránu a během dne.Ráno v 8hod u nás v Raspenavě -10°C,na Smědavě -15°C a na Jizerce-20°C a okolo11hod na Smědavě jen -2°C,je velmi cítit jak březnové slunce již pálí.Vzhledem k nejlepšímu počasí za poslední dobu jsem se rozhodl pro výlet, který mi udělal velkou radost a byl balzám na duši.
Jej jsem ze Smědavy přes Předěl a Písčiny k Nebeskému žebříku a poté po žebříku na Smrk k rozhledně.Z rozhledny jsem si užíval výhledy jak na Krkonoše včetně Sněžky, která je vidět jen z mála míst z Jizerek a dále na Lužické hory, Frýdlantsko a Jizerské hory.
Cesta k Nebeskému žebříku je upravená a stopa byla tvrdá, dobře jela a neměkla ani přes den.Z výstupu po Nebeském žebříku na Smrk jsem měl obavy, ale nebylo se čeho obávat, protože stopa pro výstup byla dobře prošláplá , nebořila se a nebyla zledovatělá.Takže výstup i sestup byly v pohodě a mohu je každému na zítřek doporučit, protože má být ještě azuro a pro návštěvu Smrku, nejvyššího vrcholu Jizerských hor na naší straně,budou ideální podmínky.Celkový výstup od odbočky Nebeský žebřík 931m na Smrk 1124m, délka dle ukazovatele 1km mi zabrala jen 20 minut a sestup 15minut.Je možné jet i přes Tišinu, ale tato trasa zabere daleko více času.
Když jsme s malými dětmi chodili v zimě na Smrk , asi před 40 lety, tak Smrk byl holý a dalo se sjíždět, což už nejde.Celou trasu Smědava-Smrk je možno ujet i s výstupem za cca 1hod, takže to stojí za to.
U rozhledny jsem potkal chladnokrevníka Toníka s pánem, který nabízel občerstvení.Bohužel není tam pravidelně, protože mi řekl, že to záleží na třech faktorech a to na počasí, jak se pánovi chce a jak se chce koni Toníkovi.
Z výletu jsem byl nadšený a tak jezděte.
12:45
13:14
13:14
13:17

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10) + jejich polohy na mapě

Vloženo 2.3.2023 9:40
At Pavis,
sorry, ale neda mi to nereagovat. Zavodnici urcite nerozjizdi stopy. Siroky skate maji spise slapaci zeli, je to neefektivni a pomale. A co se tyce sjizdecu ve prostred, neni to spis problem tech sjizdecu? Normalne z kopce se jezdi ve stope po strane!

Ale souhlas, ze pres den uz jsou Jizerky nepouzitelne - mezi 10:00 a 16:00 tam nema cenu jezdit.
Vloženo 1.3.2023 7:33
Moderním nešvarem z Oldřichova (díky Šimi za motivační odpověď na můj dotaz) na Závory, pak Gregorák, Hřebínek, Máří, Smědava, Protrženka, Knajpa, Kristiánov, Vládní, Olivetská a sjezd do Oldřichova.
Lidí vzhledem k supr podmínkám nečekaně málo, klasici a bruslaři k sobě ohleduplní, tratě parádní (kromě úseků, co popíšu níže) jak na skate tak na klasiku (alespoň podle mých měřítek). Počasí naprostý luxus. Nechápu místní stěžování si a házení špíny kolem sebe. Já měl nádherný den a lidi kolem mě vypadali podobně. I jsem s někym občas prohodil pár slov a všichni byli z podmínek a počasí nadšení. Doporučuji vyrazit a užívat krásu zimních slunečných hor, o víkendu má zase sněžit.
Dole v Oldřichově řádili lesáce (první pruda je už na parkovišti, jehož už tak malou plochu složené klády zmenšily o třetinu), první kilák je dle stop od traktorů trochu vypluhovaný a trochu rozjěžděný, je to hodně nízko (400 m), takže tam ani před tím nebylo sněhu moc, i když ve dvě odpoledne bylo na parkovišti 0°C a v sedm večer -7, takže mi něco říká, že počasí za nedostatek sněhu nemůže. Měl jsem A lyže, takže jsem tuhle část: https://mapy.cz/s/gehapesefa nesl radši pěšky, na B bych to prokličkoval případně některá kratší asfaltová místa objel měkkým sněhem ve škarpě, dle stop to hodně lidí dělalo. V té 180° zatáčce se zjevně točilo hodně strojů a pak jakoby náhodou skokově přibyde sníh a už není jediné místo, kde byste se měli bát o A lyže. Dále je povrch dobrý, i když se tudy projelo auto, vzdalo to až kilometr pod Kuběnkovou chatou, bořilo se ale jen posledních 300 metrů, takže to není až takový problém. Blbé je ještě stoupání od Kuběnkovy chaty na Závory, je to asi nejstrmější úsek všech upravovaných tras v Jizerkách, takže je totálně rozrytý od plužících lyžařů, těhle 700 metrů byla řezničina, podstatně horší než koleje od auta. Tady by to hodně chtělo projet rolbou, než to lidi vypluží na podklad. Naopak sjezd na Kuběnkovu chatu od Bílé kuchyně je podstaně mírnější a tudíž úplně v pohodě.
Celkově Oldřich doporučuji všem romantikům a objevitelům, mezi které se směle počítám, protože se odtud dá jet tak jednou za dva roky. To stoupání bukovými lesy podél skal a balvanů je prostě nádherné. A šesti kilometrový sjezd s čelovkou byla sranda, kupodivu jsem si nezlomil ani lyže ani nohy. Naopak závodníkům honícím vteřiny Oldřichov doporučit nelze.
Užívejte zimy!
14:40
14:40
14:50
15:50

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 28.2.2023 23:43
Včera jsem si skvěle zajezdil po perfektně upravených stopách od stadionu přes Čihadla a Hřebínek zpět, a dnes z Maliníku krásnou trasu přes Travnatou cestu na Hřebínek a zpět.
Přidávám se k Ivanovi, hlavně to nechte jak to je, krása běhání je přece i v tom přizpůsobit se přírodním podmínkám, v tom je běhání v Čechách krásné a jedinečné a když člověk bere jen trochu ohledu na ostatní tak je zážitek vždy skvělý. Díky ops za skvělou práci, jen tak dál!
Vloženo 28.2.2023 18:57
Naladěn čerstvou informací o úpravě do Nového Města pod Smrkem jsem ráno v 9h vyrazil z parkoviště U Spálené hospody - protaženo jen částečně s kapacitou cca 10 míst, nicméně byl jsem tam sám. Prvních 1200m bez úpravy rolbou, na zledovatělém podkladu po stranách vyjeté stopy, projel jsem bez zadrhnutí, vzhledem k hrbolatému zbytku cesty nelze skate. Poté až k Libverdskému mostu manšestr, jen jedno místo po stranách díry na podklad. Dále až k Červenému buku na silnici jen tenká vrstva mimo koleje od aut, sluníčko má sílu vyžrat až na asfalt, bude se to horšit. Zbytek už nádhera. Po cestě z NM až na Paličník jsem potkal jen 5 lyžníků a Ferdu - koně se saněmi s občerstvením (a s kočím), které vezl lyžařům na Smrk. Sjezd zpátky vzhledem k pomalejšímu sněhu bezpečný.
Vloženo 28.2.2023 18:20
Za suprového počasí z Maliníku Kanálem (stopy jen vyježděné lyžaři, ale dá se v poho), poté přes hráz přehrady a zasněženou "romantikou" po jejím levém břehu....a přes Novou Louku na stadion.
Zasněžená příroda nádherná, malá daň za tu nadílku prašanu je, že pravá hůlka se boří všude (v Kanále obě) a je i pár úseků, kde pravou lyží je člověk o dost níž jak levou či je pravá "kolej" úplně sesunutá do strany.....při sjezdech to není nic moc. Ale to jsou prkotiny.....zítra i pozítří za azura zase na značkách:-))
Vloženo 28.2.2023 15:52
Na Smědavě -4°C, azuro,bezvětří.Ráno bylo -15°C, ale sluníčko již hřeje silněji, tak teplota rychle roste a je to už i na opalování.Stopy bezvadně upravené a za to díky OPS.I za rozšířenou úpravu z Písčin na Tišinu a dále.To nám dává další možnosti, kam ještě zajet z osmičky Paličníku.
Vzpomněl jsem si na pořad BĚŽKOTOULKY - Hejnice, Jiřetín pod Bukovou z roku 2018, které byly natáčeny polovině března a dole bylo úplné jaro a na Smědavě -13°C.Pamatuji si to, protože na cestě na Paličník mne zastavila televize a udělala se mnou rozhovor , který je v pořadu.
Dnes jsem se nechal zlákat počasím a jel jsem opět osmičku na Paličník.Stopy bezvadné , pevné, je pravda, jak psal Pavis, že pravá hůlka se boří , protože není dostatečně pevný základ.S tím asi se nic nedá dělat.Klára slibuje jak jsem již psal ,azuro na středu a čtvrtek, tak kdo můžete, tak vyražte.
Pro potěšení pár fotek z osmičky.Jsou sice podobné jako minule, ale i tak snad potěší ty, kteří nemohli přijet.
Tak jezděte.
12:34
12:50
12:52
12:53

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 28.2.2023 8:51
Upraveno krásně, na klasiku vůbec suprově. Jel jsem včera skate, překvapilo mě, že se to dost bořilo, podklad byl ještě měký, takže stoupání poměrně náročné. Ale co nás nezabije ... . Skol!
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 27.2.: Koukám, že je upraveno dokonce z Oldřichova. Jel jste odtamtud někdo? Docela bych si ten stoupák zase po delší době dal.)
Vloženo 27.2.2023 23:24
Trochu poupravit Honzu 1949, bohuzel jeste letos jsem ho nevidel. Nebylo to spatne, ale ne dokonale. Opravdu neni stastne slucovat oba styly. Stopy pro klasiku jsou velmi blizko prikopu a cely den prava hulka propadavala pri silnejsim odrazu. Zustava tedy dost siroky pas na skate, presto rozjizdeji hranu stopy pro klasiku. Porad stejna pisnicka. Chtel bych treba zazit z Tocny az na Knajpu upravu jen pro klasiku, obe stopy vice ke stredu. Naopak petku ze stadionu nechat jen manzestr pro skate. Take pocasi bylo jine. Do 10.00 slunecno, do 12.00 obcas, odpoledne pouze chvilky, do toho ale snehove prehanky, celkove prumer. Ale proti minulemu tydnu neporovatelne, nevim kdo se Liberecakum na prazdniny pomstil, snad Katerina? Jedu ve stredu, ma byt vzorove, snad ne naposled.
Vloženo 27.2.2023 21:31
Z Horního Polubného projeto skatem tak nějak vše mezi Václavíkovoiu studánkou a Písčinami. Špičková úprava, na neděli i na pondělí opět vše! Ráno nečekaně tvrdé a rychlé. Sněhu všude souvislá vrstva na A lyže. Navzdory předpovědi tak od jedenácti až do večera skoro bez přestání relativně silně sněžilo. Odpoledne úprava už celkem zapadaná. Pokud na zítra opět upraví a vyjde azuro, bude to špica!
12:15
12:18
Vloženo 27.2.2023 16:03
Jakuszyce - Orle - Karlovský most - Jizerka - Mořina - Promenádní u bunkru - Jezdecká cesta - Souš - Darré - Desná. Ráno v Tanvaldu nádherně, slunečno, v Polsku zataženo, od mostu na Jizerku pak nevídaně silné sněžení. Stopy, čerstvě projeté skútrem, zapadávaly a doslova mizely před očima. Pozor při sjezdu od Orle k mostu - na několika místech je potřeba překročit vodu, tekoucí po cestě.
11:34
11:45
12:16
12:20
Vloženo 27.2.2023 15:12
Na Smědavě -4°C,bezvětří, takže podstatně tepleji než o víkendu.DíkyOPS za bezvadnou úpravu tratí, jsou upraveny jako dle učebnice.Stopy hluboké, pevné a kloužou hezky.I počasí je lepší, chvílemi i sluníčko, které hřeje již více a je příjemné.Jel jsem ze Smědavy po Promenádní na Mořinu, přes Panský dům, po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Užíval jsem si upravené tratě, všude je to již na áčkové lyže.Klára nám slibuje hezké počasí až do pátku, kdy se to má pokazit na víkend.
Tak kdo můžete vyrazit i v týdnu, tak neváhejte a užijte si pravou zimu, bezvadné tratě a pěkné počasí.
12:40
12:57
12:57

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 27.2.2023 11:46
Ano, je to tak, bohužel mnozí lidé, kteří se pohybují na trasách (včetně lidí bez liží), nejen jednosměrky, ale i další pravidla a zásady, nedodržují a pak vznikají i zdraví a životu nebezpečné situace - pokud se např. znenadaní někdo objeví v protisměru - především ve sjezdu, za zatáčkou apod. Ideálně by se lidé měli na trasách pohybovat v podobném režimu jako na silnici - včetně snahy sledovat "provoz" okolo sebe - např. při změně směru a rozhodně by neměli být někde, kde být nemají - jako např. právě v protisměru.


(Odpověď na dotaz uživatele Marty z 27.2.: Jednosměrné stopy?
Mám dotaz na znalce místních poměrů: Na "zimních" mapách.cz vidím, že některé naznačené trasy/stopy v okolí Bedřichova obsahují malou modrou šipku - předpokládám, že je to směr jízdy? Je to tedy tak, že na těchto stopách musím dodržovat výhradně tento směr?
Díky za vysvětlení...)
Vloženo 28.2.2023 14:24
Aspoň v neděli bylo a dost brzo bylo plné, v tomhle počasí očekávám, že to tak bude i dnes.

(Odpověď na dotaz uživatele Veronika z 28.2.: Prosím nevíte někdo, zda je otevřené horní parkoviště Pralinka v Polubnem? Děkuji)
Vloženo 26.2.2023 20:48
Velky dik ops za vikendovou upravu trati,v sobotu i v nedeli pekne svezeni ac se to diky padajicimu dalsimu snehu trochu na skejt borilo,ale diky za novy snih.vcera jeste horsi podminky na b lyze,dnes jiz ackove.Doufejme,ze snih vydrzi delsi dobu.
Vloženo 26.2.2023 20:07
Dnes v 8:00 ze stadionu v Bedove na Novou louku, Kristianov, Rozmezi, Cihadla, Jezdecka, Vlasky hreben, Jizerka, po silnici na kiosek Promenadni, zpatky Kasarenskou na Knajpu, na Zdarek a pres Hrebinek na Novou louku a do Bedova. Proste kdyz chces jet, tak si rano privstan. Lidi v pohode - rano. Borilo se to, ale bude to jen lepsi, Snehu dost, klidne na A lyze. Jizerska OPS dobra prace, ale bude to chtit vicekrat. Na Jizerce jeste lezla voda odspodu, jeste to nezmrzlo. Ale dobra volba jet po silnici, Promenadni byla od lidi rozvrtana. Kasarenska ale drzela dobre, podobne Jezdecka byla ok. Pristi tyden bude paradni podminka. Zbynek
Vloženo 26.2.2023 16:32
Snehu vsude dost, ale lidi taky. Bohuzel opat se potvrdilo, ze do Jizerek jenom s celovkou. Proc to nemuze fungovat jako v Rakousku a na kazdem nastupnim miste cekat kontrolor a vybirat denni vstup a zaroven zakazovat pesaky, psi atd. Psa si do stopy (jeste k tomu na volno) muze vzit fakt jen k.k.t!
Vloženo 26.2.2023 14:43
Na Smědavě -5°C,padala krupice, tak to bylo příjemnější než včera, kdy padal mokrý sníh .Nefoukalo , ale stopy byly zasněžené po ranní úpravě.Jel jsem po osmičce na Paličník a byla to příjemná změna.Na zítřek by mělo přestat intenzivní sněžení a pokud poté proběhne i úprava a navíc se vyjasní, jak slibuje Klára na příští týden, tak to nebude mít chybu.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 26.2.2023 11:36
Do rana napadlo v Bedrichove dobrych 20cm, ktere jsem odhazel a behem 2 hodin na bezkach dalsich 5cm. Vladni neprojeta/neprotazena. Jel jsem Olivetskou od Pritoku, hluboky mekky snih, nahore lepsi, misty mokre stopy, sjezd na Kuchyni ok, vyjezd na Tocnu relativne dobry, i cesta kolem Mari k Tetrevi boude. Odtud jsem se vratil pres Hrebinek a Gregorac na stadion. I pres upravu, casto oraniste, nejkritictejsi misto mei rozcestim U NL a Bukem tez lepsi, navic bylo dohazeno, diky! Skol!
Vloženo 26.2.2023 9:30
Snehu uz vsude dost - pres noc dalsich 15cm. Dost mekke, ale nikde zadny problem. Jel jsem Olivetskou, Kristianov a tak ruzne mezi (jelikoz zbytek jeste nebyl projety).
Vloženo 26.2.2023 9:39
Včera 21h.ze souše na knajpu, přes smedavu zpět. Sněhu mega, děsná dřina, ale zas nikde nikdo. Velký dík klukům z Knajpy, čaj fakt bodnul.
Vloženo 25.2.2023 18:56
Zatim traktor nejel, snehu dost, urcite to pujde:)
(Odpověď na dotaz uživatele Jirka z 25.2.: Nejel jste někdo dnes prosím z Maliníku? Je to tam prohrnuté na asfalt, nebo se dá jet?)
Vloženo 25.2.2023 15:30
Na Smědavě -3°C, chumelilo a místy dosti foukalo.Napadlo do oběda cca 15cm sněhu, na parkovišti břečka, před kioskem na Promenádní , kde byl asfalt , tak vítr odvál nový sníh, takže je vidět i asfalt.Jinde na trati Promenádní,Jezdecka a pod Černým vrchem nový sníh zakryl problémová místa.Výsledek se projeví až dosněží a po úpravě.Stopy dosti zaváté, sníh lepí, kde je mokrý podklad, a celkově je to pomalé.Zlepší se to asi až v pondělí.
Tak jezděte.
Vloženo 25.2.2023 13:01
Rano v 9:00 ze stadionu smer Rozmezi, Kysela voda, Marianskohorske boudy, Protrzenka, Paseracka, Knejpa a z Cihadel stejnou zpet. Pres noc pripadlo 5-7 cm a snezi dal. Vyrazne zlepseni, presto nekolik kritickych mist: vyjezd k Buku obcas kaminky, pred rozcestim U NL 150-200 metru po vetvich ( zdy by chtelo dovezt umely snih ze stadaku a bude ok), louka u NL obcas po trave, nad Blatakem obvykle vytate misto, pak na Paseracke potucky, ale lze prejet, na Kasarenske misto s asfaltem, opet objizdne. Kristianov komplet na snehu, vc sjezdu od Holubniku. Pokud pripadnou avizovane centimetry a moc se nevyfouka, zitra bude vyrazne lepsi a snad i chvili vydrzi. Skol!
Vloženo 25.2.2023 12:45
Dnes velky okruh se synkem. Blbe misto je mezi Bukem a Novou loukou - podmacene a prejizdi se vetve. Jinak v pohode - pres Mari na skate neupraveno, ale snehu OK (picha se asfalt, ale nikde nic nekouka.
Vloženo 24.2.2023 21:11
Na vikend v Bedrichove. Zkousel jsem vyjet na Novou louku ted vecer a nejde to bez premaseji za Bukem. I vyjezd ze stadaku uz jde jen po jedne strane. Brecka vsude. Ale zacina snezit, tak musime doufat!
Vloženo 24.2.2023 14:48
Na Smědavě +2°C,bezvětří, nepršelo.Ve spodní části Jizerek silná mlha, ale od Smědavy již bez mlhy a hlavně nebyl déšť.Jel jsem po silnici ke kiosku, po Promenádní , okolo Cimrmana, po Jezdecké, po Knížecí na Sedlo pod Zámky a zpět po cestě pod Černým vrchem.Všechny tratě ve stavu jako včera, sice již měkčí, pomalejší ale jelo se celkem dobře.Dnes chyběli lyžníci na trati jsem jich potkal jen 10, což je škoda, když bylo celkem hezky.Stále horší místa před kioskem a pár míst před odbočkou k Cimrmanovi a hned i za ní, a při sjezdu ke Knížecí jen malé holé místo ve středu, které se dá po straně objet.Knížecí bez poblému a cesta pod Černým vrchem má pár menších míst ve středu.Rosnička stále slibuje na zítřek 30-60cm sněhu, tak uvidíme s čím opravdu přijde.
Příští týden má být azuro a pokud něco opravdu napadne, tak to bude super.Tak jezděte
12:19
12:38
12:39

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.2.2023 14:52
Na Smědavě +6°C, oblačno a na trati i slunečno.Jel jsem ze Smědavy po cestě pod Černým vrchem a po Knížecí na Václavíkovou studánku.Tratě v dobrém stavu po úpravě, kloužou dobře na klasiku, místy firn a jinde i tvrdší stopa a jinde i slabá pár mm vrstva mokrého sněhu, ale ne ledová stopa i když v noci mrzlo.Pro bruslaře na pár místech ve středu již písek.Doufáme, že něco připadne.Rosnička včera hlásala, že březen má být nejstudenější měsíc v této zimě, tak uvidíme.
Tak jezděte
12:18
12:32
13:02

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.2.2023 8:36
Zdravím všechny lyžníky,
včera jsem byl bruslit od Bedřichova - stadion, Nová Louka, Hřebínek, Krásná Máří, Knajpa, Smědava. Pozor na sjezd od stadionu směr N. Louka - nutno kousek překročit potůček (u rozcestí). Poté na Hřebínek vše ok. Zde u bufetu hodně lidí. Na Krásné Máří je několik míst, kde je nutné lyže sundat a jít skutečně pěšky. Dále až na Smědavu celkem dobrá cesta na skate. Zpět po Kasárenské udržované a bez problémů až na Knajpu, kde je trochu voda. Na Čihadle a Rozmezí je cesta bez problémů a téměř bez jehličí. Čím blíže ke Kristiánovu, tím špinavější stopa od jehličí. Z Kristiánova před Novou Loukou nutné sundat lyže (cca 200 - 300 m). Z Nové Louky na stadion kromě jednoho místa u rozcestí vše bez problémů. Přesto je nutné zvýšené opatrnosti. Řada míst je zledovatělá nebo je nutné jet pouze po jedné straně cesty ... Trochu to včera připomínalo konec zimy. :( Děkuji všem, kteří se podílejí na údržbě tratí. :) Vím, že to není jednoduché. Přeju všem pohodovou cestu a snad brzy více sněhu. Skol.
Vloženo 23.2.2023 5:49
Vcera vecer od 7 z Moriny na Knajpu a pak jeste na Zdarek a Rozmezi. Nejlepsi Kasarenska a Pod Cernym Vrchem. Na Zdarek uz v prostred pisek. U Bunkru na Jizerske silnici je to o hubu - prouzek 1cm ledu. Na hodne mistech treba davat pozor a skalat pri sjezdech na strany. Dnes uz dost mist nepujde. Premasel jsem ale jen 1 na Kasarenske. Mel jsem Decko lyze a nemaji nove sramy, takze s trochou opatrnosti to jde. V 9 vyjizdela rolba Darskou a Jezdeckou ma Jizerku. Je potreba novy snih, ale na spouste mist zaklad zustande!
Vloženo 22.2.2023 17:51
Dopoledne malý okruh, teplota 5°+, od pondělka sněhu znatelně ubylo. Po panelce skvělé svezení, sněhu pořád dostatek. Zbytek bída. Cestou zpět se muselo přenášet několik míst z Hřebínku, to samé před Bukem. Zítra nejlépe dojet na Novou Louku a jet na Rozmezí. Od pátku dokud nenapadne.
Vloženo 22.2.2023 15:03
Na Smědavě +5°C, oblačno, celkem hezky.Jel jsem po Jizerské silnici na Pešákovnu, přes Jizerku k Panskému domu a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Jizerská silnice je horší na sjezd ke Smědavě, jinak směr Pešákovna až k 2.mostu od Pešákovny v pohodě , mezi 1.a 2. mostíkem již přenášení.Jizerka bez sněhu, je nutné jít po silnici po asfaltu až k Panskému domu.Poté je možné jet po Jezdecké celkem v pohodě až na pár vytátých míst bez přenášení.Cesta pod Černým vrchem sice místy špinavá , ale dnes ještě nejlepší z okruhu.Sníh podstatně měkčí a pomalejší než včera.
Minulý rok jsme jezdli do konce dubna, předtím do 12.května a byly roky, kdy jsme jezdili jen do konce února.Letos budeme rádi , pokud to bude do poloviny března.
Tak jezděte.
12:38
13:21

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.2.2023 14:53
Na stavění sněhuláka nebo koulování to jde, na lyžování už ne.
(Odpověď na dotaz uživatele Šum z 21.2.: Aktuální situaci na stopě na Jizerce někdo má po dnešním dešti? Děkuji)
12:38
12:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.2.2023 14:06
Mořina - Promenádní - Smědava - vpravo kolem Jizery na Knajpu - Kasárenská - Hraniční - Knížecí - přes Vlašák kolem Cimrmana - Mořína.
Přenášel jsem jen jednou, na Kasárenské je vymletý pruh od potoku. Stále se drží obrys stop. Některá místa budou za 1 či 2 dny na přenášení. Jedná se o známá místa z dubnových lyžovaček: Před bungrem, promenádní u sjezdu od Cimrmana, za Promenádní silnice. Cesta od Smědavy nahoru ve špatném stavu, dolu nedoporučuji. Kasárenská - nejlepší, i relativně čistý sníh. Knížecí, místy špinavá, prostředek na hraně. .... a v sobotu má sněžit :-)
Vloženo 22.2.2023 11:48
Překvapivě skvělé podmínky na celém úseku Rozmezí - Knajpa - Jizerka po Kasárenské a Promenádní. Myslím, že tento úsek vydrží klidně ještě týden oblevy, s pár výjimkami. Na Kasárenské je na obvyklém místě 2m široký potok, cestou dolů se mi ještě podařil přeskočit, ale nahoru to nejde bez sundání nebo kontaktu s trávou. Před bufetem na Promenádní a pak ještě v půlce Promenádní je horší kus, kde to půjde už jen tak 2 dny.
Ale nástup z Mořiny bude ještě několik dní stát za to, a pak třeba zase připadne.
Jo ale na Předěl a Paličník si nechte zajít chuť, pokud nejste dobrodruhové připravení sundavat i kameňačky. Na pár místech tam už není sníh vůbec nebo kouká štěrk a jednou jsem se ve sjezdu propadl uprostřed cesty 30 cm hluboko, což fakt nešlo ustát a vyústilo v tygra.
8:19
8:20
8:26
8:46

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 21.2.2023 14:54
Ráno z Bedřichova přes Kristiánov na Knajpu, pak po Kasárenské a Soušské silnici k Montanii, zpátky Darrskou na Cestu pod Černým vrchem, tou na Kasárenskou, po které zpět na Knajpu a přes Kristiánov návrat do Bedřichova. Celou cestu mrholení, popř. drobný déšť, občas fouknul vítr, teplota pochopitelně citelně nad nulou. Oproti včerejšku výrazné a nečekané zhoršení podmínek - od Buku na Novou louku dost špatné, přejezd Nové louky při návratu už velice na hraně sjízdnosti - obojí zítra už na přenášení. "Rovinka" na Kristiánově bude zítra už také nejspíše "prokvetlá" asfaltem a i na řadě dalších míst byla vrstva sněhu, popř. ledu hodně tenká, což při stávajícím počasí nedodává příliš "běžkařského optimismu" do následujících dnů.
Vloženo 21.2.2023 14:22
Na Smědavě v 11.45 teplota +4°C, nepršelo , byla mlha.Jel jsem po silnici ke kiosku , po Promenádní k bunkru a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět. K bunkru za sucha , poté drobné mžení až na Smědavu, ale nepršelo.Silnice ke kiosku už v horším stavu, velké ledové plotny před kioskem, pozor při sjezdu na Smědavu.Promenádní tvrdé stopy i na bruslení , občas jehličí, ale ne moc.Jezdecká sice tvrdá, ale špinavá od jehličí a šišek amísty již písek, sjezdy horší na obě strany.Cesta pod Černým vrchenm sice tvrdá ,ale místy dosti špinavá v partiích, kde jsou blízko stromy a někde ve středu již vydřená.Na klasiku bez problému.
Je to jen na béčkové lyže , kameňačky nechám ještě doma.Na celé trati jsem potkal jen 10 odvážných lyžníků, které Klára nevystrašila.
Tak ještě jezděte, zítra by mělo být lépe
12:18
12:18

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 21.2.2023 13:20
Ráno klasika z Bedřichova na Rozmezí, Knajpu, přes Máří a Hřebínek zpátky. Jen pro otrlé s kameňačkami, déšť, nahoře silný vítr, ale především hodně špinavý sníh a černá místa nejen u Krásné Máří. Už i mezi Bedřichovem a Novou Loukou či směrem na Hřebínek nepěkné. Nad Kristiánovem černo od jehličí. Škoda, že naše místní děti schytaly takové počasí na své jarní prázdniny ...
Vloženo 20.2.2023 22:24
Ve 14,30 ze stadionu přes Hřebínek na Ždárek a zpět.
Z Bedřichova až na Točnu hodně měkký a špinavý sníh a na Máří už jen špinavý.Vytáté to ale není skoro nikde,trochu dřina nejde to...
Vloženo 20.2.2023 21:40
15:30 skate Mořina -Promenadni-Smedava-Knajpa-Cihadla-Knajpa - zpatky po Jezdecké a přes Vlašák (nahoře levá varianta).
Oproti čtvrtku už to byla větší makačka. Stopa uprostřed měkká, ale celkem čistá. Na Áčkových to ještě šlo. Jen sjezd od Kiosku na Smědavu je místy roztátý led (ale asfalt zatím! nebyl nikde). Na jezdecké trochu jehličí, ale nic hrozného.
Ten zítřejší déšť tomu asi moc nepřidá. Skol!
Vloženo 20.2.2023 15:13
Na Smědavě před obědem +3°C, po obědě již svítilo slunce a teplota již +5°C.Trasa Promenádní po úpravě ve velmi dobrém stavu ( vytékající voda zmizela) a jelo to velmi dobře, stopy tvrdé.Sjezd z Mořiny a přejezd přes Jizerku již na hraně, je třeba již přenášet lyže na několika místech.Jizerská silnice od Pešákovny k odbočce k Černé Smědé nebyla upravena, občas jehličí a šišky, ale jede ještě slušné.Stejně tak i sjezd k jezírku Černá Smědá a cesta ke Smědavě.Uvidíme co nám udělá zítřejší avizovaný déšť.
U muzea na Jizerce jsem potkal Muhu, tak jsem se s ním vyfotil.
Tak jezděte.
12:49
12:54
13:12
13:16

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 20.2.2023 12:48
Ráno velký okruh + Olivetská. Překvapivě skvělé podmínky i na dobré lyže, od 850 m čerstvý prašan, všude krásné stopy po rolbě. Jen kolem Nové Louky a na Olivetskou horší s občasným jehličím a vodou, ale jezditelné.
9:45
9:46
Vloženo 21.2.2023 6:04
Je to podle trate. Z Bedrichova je to od 21:22 do 23:34. Z Jizerky zase od 1:12 do 3:33.

(Odpověď na dotaz uživatele Adam z 21.2.: Mám dotaz ohledně bruslení, nevite od kolika do kolika je povoleno? Nerad bych některým zkazil ranní vyjížďku. 😁😁)
Vloženo 20.2.2023 6:01
Vcera odpo Morina - Knajpa a tak nejak par okruhu mezi temito misty. Bejlepsi Cesta pod Cernym Vrchem. Stolpisska uz bude spatna/vydrena. Promenadni mekla a obcas podmacena. Kasarensk dolu OK. Na Knajpe bazen.

Ad Petr - s ceovkou jezdim, abych se vyhnul zastupum turistu, co blokuji cele trate, pluzi i na rovine a padaji nahodne do cesty, popripade svaci v pruhu na brusleni. A tak nejak se neda predvidat, ze rolby zrovna pojedou v 17:00 (vetsinou jezdi pozdeji). Tak si pliz ty vase soudy nechte…

Ale ma druhiu stranu jsem jel po Kasarenske dolu soupaz, abych to nerozjel a proti mne jeli slapaci zeli, kteri “bruslili” az do stopy - to je taky spatne - nekdo by jim mel vysvetlit, jak bruslit!
Vloženo 20.2.2023 0:11
Ano. Vím přesně o čem píšeš - a dnes ze Smědavy, večer v čerstvé stopě to bylo nepříjemný, a při návratu z kopce když jsem potřeboval připlužit to bylo v tom zmrzlým a rozrytým o hubu. Manželka jela se mnou, chtěla na skate ale donutil jsem ji na klasiku a nakonec to byla lepší volba. Každopádně nehaním bruslaře, dokážu si představit že někdo jede štreku a ke konci v těhle podmínkách potká rolbu a nezbyde mu nic jiného než v té čerstvé stopě bruslit - prostě daň za né ideální sníh a za to že běžkujeme i po setmění.....


(Odpověď na dotaz uživatele petr z 19.2.: Už někdo skejťákům vysvětlil, že jet večer v čerstvě upraveném pruhu pro skate je prasárna a bezohlednost? Napadlo je někdy, že to do rána zmrzne a je po parádě? Chápu, že někoho bere jízda s čelovkou, ale prosím, když už, tak maximálně klasicky.)
Vloženo 19.2.2023 23:14
Ahoj běžkaři hledám ztracený foťák. Při odjezdu z Jizerky jsem si ho hloupě položil na kapotu auta a poté vyrazil z parkoviště Pod Bukovcem do Kořenova. Pokud jste našli (na parkovišti/na silnici) prosím o vrácení, sdílení DĚKUJI Pavel Vavra 7217 85 097
Vloženo 19.2.2023 22:48
Dneska to byl luxus, na to jak dva dny chcalo. Vyjeli jsme po poledni a byl jsem překvapený, v jak skvělém stavu byly tratě. Jeli jsme ze Souše na Smědavu, zde velmi rychlé stopy, na skate poněkud kyprejsi. Ze Smědavy zadem na Knajpu a zde již byla pravá zima a dolů ke Kůrovci i na skate luxus. Snad se počasí umoudří a všechno nesplachne déšť.
Vloženo 19.2.2023 21:19
Večer kolem 18:00 ze Smědavy směr Kasárenská na klasiku, dal jsem klistr. 20 minut před námi jela rolba - ale už stačilo pár bruslařů a nějaký skútr začátek čerstvé stopy rozorat - akorát to začalo přimrzat. Ale ke Knajpě na klasiku pěkné, u Knajpy obří kaluž a hned za ní až na Žďárek úplně jiný sníh - skoro prašan, určitě to bylo na tuhý vosky. Dokonce pocukrováno bylo. Na to jak dole celé dopoledne cedilo fakt super podmínky....
Vloženo 19.2.2023 19:10
Mořina 14:30 (-1,5°C), po ranním dešti parkoviště překvapivě téměř plné, spodní parkoviště zavřené. Jel jsem skate - půlka Promenády - střed měkký, druhá půlka lepší a celou cestu se to střídalo, stopy rozježděné malinko ledovaté ale dá se to udržet a docela jedou. Dál Kiosek, Smědava, Kasárenská, čerstvý sníh (1-2 cm) jsem zaregistroval až tak 2km okolo Knejpy. Zpátky Kůrovec, Hraniční, Knížecí, z Vlašáku na Promenádu jsem jel raději tou levou (říká se jí nějak ?). Do asfaltu (nebo do země) jsem nikde nepíchal, občas šišky, větvičky, něco od pejska, a příkopy plné vody. Někde jsou kaluže ale mimo hlavní trasu. Pokud předpověď nezklame mohlo by příští víkend přituhnout a snad i malinko připadnout.
Vloženo 19.2.2023 17:40
Po více než 30 hodinách nepřetržitého deště jsme byli mile překvapeni, jak tratě odolaly. Vyrazili jsme po poledni od Maliníku Kanálem. Kanál je takový romantický, místy se stopa ztrácela, v lese větvičky / šišky a občasně je ledovější podklad, ale jelo se celkem dobře. Místy je trať v Kanále mírně přerušena potůčky, ale přenášet jsme nemuseli nikde. Dále jsme objeli v.n. Bedřichov po magistrále (Pod přehradou - U Závor - Pod Olivetskou horou - Vládní) a tento okruh neměl chybu. Stopa naprosto čistá, volná = skoro žádní lyžaři a docela to na okruhu i svižně jelo.
13:32
13:37
13:41
13:53

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 19.2.2023 14:23
Na Smědavě -0,5°C, napadly asi 3cm sněhu.Jel jsem po Promenádní na Mořinu, přes Jizerku k Panskému domu a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Chvílemi chumelilo a chvílemi bylo i sluníčko.Dnes bylo méně lyžníků než včera i když bylo dnes mnohem lepší počasí.Stopy na klasiku jsou dobré i když pomalé,protože napadl sníh na mokrý podklad.Na trati na pár místech vytékající potoky níčí menší úseky tratí.Ve středu tratě je hlubší měkký sníh.Bude třeba úprava.
Tak jezděte.
11:54
12:33
12:37
12:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 19.2.2023 9:51
Včera v půl páté skate přes velký okruh (Bedřichov, Hřebínek, Čihadla a přes Kristiánov zpět). Níže je to dost špinavé, občas je přes cestu velká louže s břečkou, nebo ryha, kde teče voda. Kolem maří dost špinavé a místy už jen omezeně sjízdné. V horních pasážích s nižší hustotou lesa je to celkem čisté a i sněhu zatím dost. Obecně ale se zvýšenou opatrností.
Vloženo 18.2.2023 15:29
Dnes kolem poledne: od stadionu k Nové louce potom na Vládní a dolů směr Melzerův pomník stopy ve velmi dobrém stavu. Od pomníku ke Klogertovu kameni silnice bez sněhu. Od rána vytrvalý déšť.
Vloženo 18.2.2023 14:03
Ahoj. Byl jsem s čelovkou z pátku na sobotu ze Souše přes Kůrovce dolů na Protrženku, Mariánskohorské boudy a nahoru na Knajpu, dolů na Smědavu a po jezdecké zpět na Souš. Celou dobu kolem 5C, sníh velice slušný, tvrdý, stopy jsou. Až ke konci začalo pršet a foukat. Jsou hodně šišky a místy jehličí, celkově ale ok. Rolbou čerstvě upraveno od Smědavy ke Knajpě, po půlnoci jsem ji pak míjel při sjezdu k Souši. Děkuji OPS.
Vloženo 18.2.2023 14:00
Na Smědavě +2°C, jemně pršelo.Jel jsem po Promenádní na Mořinu, okolo Cimrmana na Jezdeckou a pod Černým vrchem zpět.Na Promenádní více statečných lyžníků.Stopy po úpravě pevné ve velmi dobrém stavu, jelo to na celé trase velmi dobře.
V Jizerkách je upraveno cca 180km stop a každý z nás dává informace jen o úseku, který projel a proto se informace mohou lišit dle tratě, času projetí a zda bylo jeto na klasiku nebo na skate aj.Já vidím často rozdíl v trase ze Smědavy po Jizerské silnici nebo po Promenádní nebo pod Černým vrchem.Všechny vedou na Jizerku, ale mnohdy se liší jak kvalitou sněhu, tak i úpravou.
Snad dnešní déšť nám tratě neponičí.Zítra okolo oběda by již mělo být lépe.
Tak jezděte.
Vloženo 18.2.2023 6:44
Ahoj, tak kdyz to tady ctu, tak nevim, jestli jsem ve ctvrtek byl opravdu v Jizerkach. Myslim, ze je dobre sem psat pravdu. Abych byl slusny, tak to nestalo za nic, jen vyjimecne bylo pocasi, ale to bylo to hlavni. Stopy nebyly vubec, normalni kase, dopoledne trochu lepsi jen v lese, v noci to primrzlo. Samozrejme na klistr, kdo vyjel na tvrdych, tak premazaval, pujcoval jsem i klistr ( KPZ dobre, ale zase jen tvrde vosky, co klistr, byl a nekdo si ho pujcil?). Byl nekdo bezkovat v Rakousku, Italii, Nemecku nebo Francii, popr.Svycarsku? To je opravdu jiny svet i kdyz vetsinou denne za 10€, lepe vyjde permice.A o tom to je, i kdyz Cechackove to zkousi zadara, obcas to vyjde. Do upravenych stop si nikdo nedovoli pesky nebo se psem. Tak snad se toho take dockame v Jizerkach, uz jsme promarnili 33 let! Skol!
Vloženo 17.2.2023 21:08
Dnes v 16:00 malý okruh z Bedřichova na skate. Podklad tvrdý s pár centimetry firnu. Jelo to pomaleji než jsem čekal, ale jinak ok. Sem tam trochu jehličí a rozježděných šišek. Sníh zatím všude. Po víkendu to s ohledem na předpověď už asi bude na béčka...
Vloženo 17.2.2023 14:45
Na Smědavě +3°C, mlha.Jel jsem po Promenádní na Mořinu, po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět .Okruh jsem objel bez přeháněk. Promenádní jela velmi dobře, stopy tvrdé .Na Jezdecké a na cestě pod Černým vrchem stopy měkčí, pomalejší ,ale slušné.Uvidíme co nám udělá zítřejší déšť.
Poté by to mělo být lepší.
Tak jezděte.
Vloženo 17.2.2023 12:02
Včera ráno skate přes Hřebínek, Máří na Knajpu. Okruh Marianskohorské boudy, Protrženka super upravený, velká pochvala OPS. Okolo Máří a pod Ptačími kupami už hodně špinavé, tam mi bylo Áčkových lyží fakt líto.
Vloženo 17.2.2023 12:00
Tak to jsem včera byla asi v jiných Jizerkách. Odpoledne směr Jizerka i Kneipa ze Smědavy krásně upraveno. Horší to bylo směr Předěl a Paličník. Tam bych se primluvila za častější úpravu, ale jinak si nemůžu stěžovat 🙂
Vloženo 16.2.2023 23:03
Na dnesni ani na zadnou letosni upravu si nemuzu stezovat. Clovek jezdi tam kde upravili a ne tam kde je slunicko a kvanta lidi.
Snad se nam to pres vejkend vsechno nerozmoci a neskonci brzo zima.
Vloženo 16.2.2023 22:02
Dnes odpoledne skvele trate od Bedrichova az po Sous, super svezeni, trate tvrde vsude. Diky Ops!
Vloženo 16.2.2023 21:56
Tak dnes od 10,00 Stadion, Hrebinek, Krasna Mari, Knajpa, Kristianov, Stadion, 16.30,, 25km. Vyjel jsem protoze vecer na me vyskocila OPS, upravime 200km stop! A ono prd! Je pravda, ze ted je tam zprava, ze vyjeli a neslo to. Proc? Neni to nahodou tim, ze tam v nedeli pustili stopy rozryt 4800 lidi, vzhledem k pocasi meli odjet jen zavodnici a pro hobiky "50" zrusit. Je to znicene do konce sezony. Jet ve stope se nedalo, tak jsem se jen "mrcasil" a uzival si slunicka. Bylo neuveritelne moc lidi. Pri opalovani na Knajpe kolem 14.30 prijela rolba z Jizerky, pri sjezdu na Kristianov jela nahoru dalsi kolem 15.30 a treti o chvilku pozdeji zahnula na Tocnu. Tak nevim co OPS !? Urcite to nebylo dobre, hlavne v tom sjezdu na Kristianov, asi jen stesti, ze nedoslo k vetsimu urazu, nekolik "hub" tam bylo. Urcite to uz mohli nechat na noc. Na manzestru to jelo pekne, ale do vecera to bude zase oraniste. Navic jestli do toho zitra a hlavne v sobotu bude lit, tak je konec. A zacinaji prazdniny Liberec a Jablonec. Tak v pondeli skol na kole v Ceskem Raji.
Vloženo 16.2.2023 18:17
Na mém 65 km výletě jediné místo s náznakem nedostatku sněhu - malý zelený flek na objížďce okolo Pešákovny na Jizerce. Jinak všude dostatek sněhu pro boj s avizovanou víkendovou nepřízní počasí. Přenášel jsem jen asfaltovou silnici na Jizerce.

Vlastně ani nevím, co nakonec upraveno bylo a nebylo, ale na mé trase jsem neměl žádný problém a užil jsem si to. K Předělu a Paličníku mi přišlo, že muselo být upraveno relativně nedávno (ne před více než týdnem), slabší na skate to bude vzadu (zejména mezi Paličníkem a Písčinami), kde některá místa rozdupali pěší hluboko. Špinavější od jehličí od Točny ke Krásné Máří a pak spojka od Buku k 5km okruhu. Ve velmi slušném stavu se i odpoledne držel okruh přes Protrženku a Mariánskohorské boudy. A většina zbytku je teď už stejně přerolbovaná znova, třeba to pomohlo i té Máří...
9:07
9:38
10:43
11:09

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Vloženo 16.2.2023 17:46
Nechápu proč uprostřed zimy když je sněhu dostatek Ops neupravuje každý den.Jeli někdo menė zdatný lyžař,nėkteré úseky jsou fakt ozdravit.Sice trať projedete ale není to vůbec pohoda,pěkné svěže í a dobrý pocit.Hlavne dny 15. 16.2. hrúza.Zmrzly tankodromu. Tak čau Sedlon
Vloženo 16.2.2023 15:35
Opět azuro a super lyžování.Na Smědavě jasno, +6°C, bezvětří.Chtěl jsem využít ještě slunečné počasí než se zkazí na víkend, jak předpovídá Klára, tak jsem jel ze Smědavy po Jizerské silnici k Pešákovně a přes Jizerku na Mořinu a po stejné trase zpět.V této oblasi je to nejslunečnější trasa.
Stopy jak na klasiku , tak i na skate v pořádku,trochu přimrzlé a na sluníčku měkčí, ale nikde se neboří a jedou opravdu dobře.I sjezdy nejsou problémové.
Uvidíme jak bude zíra.Tak jezděte.
12:29
12:34
12:34
12:49

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 16.2.2023 13:17
Dnes kolem 11,45 jsem nasla na trase elektr.-prehrada Bedrichov tel.v cernem pouzdre.volejte 728 212 342
Vloženo 16.2.2023 9:50
(Odpověď na Dotaz uživatele Jana z 13.2.: Zdravím, jak vypadá sníh z Bedřichova na Hřebínek a Bílé Buky? Je to hodně mokré a špinavé? Díky.)

Po ranu krasne, ciste a tvrde. Dal v lese mezi Tocnou a Mari uz spiny v podobe jehlici vyrazne vic.
Vloženo 16.2.2023 12:43
Ted po rade dnu s jarnimi teplotami uplne v pohode. Ona i stopa je uz bohuzel jarni ...

(Odpověď na dotaz uživatele Marťas z 16.2.: Ahoj, dobrý den, na Jizerku často nejezdím, ale odpoledne bych tam rád jel a zaparkoval - dá se to bez řetězů? Je silnice bílá? Díky a hezký den.)
Vloženo 16.2.2023 0:42
Nájezd z Bedřichova a malý okruh, až ke Hřebínku, po poledni: zmrzlý podklad, na tom rozměklé 4cm, ve stínu zmrzlé celé i po poledni. Kolem 13-14h se většinou dalo i bruslit. Kolem 16h při návratu to opět přimrzalo, vrstva "nastrouhaného" sněhu. Místy je v tom jehličí a šišky, ale nic hrozného. Dnes jsem jel ještě na áčkových lyžích.
Vloženo 15.2.2023 19:46
My jezdíme s vnuky (4, 6) z Hrabětic na Královku a zpět, je to okolo 5 km přes louky s dobrou stopou. Na Královce je občerstvení a odpočinek.

(Odpověď na dotaz uživatele Daniel z 15.2.: Poradíte prosím nástupní místo nebo okruh kolem 5 km s minimálním převýšením, potřeboval bych vzít mladého na první běžky a neodradit ho. Díky)
Vloženo 15.2.2023 16:33
Na Smědavě velmi teplo +5°C, na Jizerce až 10°C, jasno, azuro,bezvětří.Jel jsem po Jizerské silnici na Jizerku,po Lasičí cestě, odbočka na Jelení stráň, Pytlácké kameny a přes rezervaci Černá jezírka k Zelenému kameni a zpět na Smědavu.Silnice na Jizerku v pohodě, stopy bezvadné.Lasičí cesta velmi špatná, na výstup to jde, ale sjezd nedoporučuji i dále nad Hojerem.Stejně i další úsek na Jelení stráň, přes Pytlácké kameny až k Zelenému kameni.Tato část trasy byla jednak zmrzlá s krustou a stpami po pěšácích a nepravidelnou stopou od lyžařů po které šlo sice stoupat ale ne už sjíždět.V krustě se občaszapíchly hůlky hluboko, někde se prošlápla, muselo se jet opatrně.Od Zeleného kamene na Předěl a Smědavu již aráda, ve stínu zmrzlé stopy , na slunci vyměklé, ale jelo to dobře.Bude třeba upravit osmičku na Paličník.
Zážitek jsem měl z výhledů z Jelení stráně,z Pytláckých kamenů a navštívil jsem ještěrku Jizerinku.
Krkonoše zářily,ale do vnitrozemí byla již oblačnost.Zítra má být více oblačno, ale počasí se má zkazit až v pátek.
Tak zítra vyražte.
12:33
13:07
13:08
13:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10) + jejich polohy na mapě

Vloženo 15.2.2023 15:16
Dnes skate okruh Jizerské 50. Ráno balancování ve zmrlých rýhách, prostě ledovaté oraniště žádný super zážitek, takže návrat v měkké oranici byla vlastně úleva.
Vloženo 15.2.2023 13:54
Jops většinou zaslouží pochvalu, ale dneska velký špatný. Kdyby byl konec března, tak neřeknu ani popel, ale jasou jarní prázdniny, a neupravit včerejší oranici s predikcí nočního mrazu byla blbost největšího kalibru. Třeba ve Studeném údolí to ráno bylo o zlámání nohou. Ve sjezdech brzdit na to zmrzlým oraništi byl skutečně adrenalinový zážitek. Nechápu...
Vloženo 15.2.2023 10:38
Sory, ale nechat zmrznout na led ten tankodrom ze včera, se Jizerské ops hodně nepovedlo. Dejte na sebe pozor než to změkne, je to dost nebezpečný.
Na malém z Bedřichova hlavně mezi Točnou a Kristiánovem.
Vloženo 15.2.2023 21:35
Zdravim,
Varianta od Montanie (Sous) na Smedavu 7km a na Smedave je obcerstveni vevnitr a zpatky. Celkem 14km. Prvni cast rovina a dale mirne stoupani, posledni km mirne klesani. A pak zpet.
Nebo Jizerka Morina- kiosek Promenadni (pripadne az Smedava) a zpet pres Jizerskou silnici kolem Pesakovny zpet na Jizerku .
Pekny vylet

(Odpověď na dotaz uživatele Šárka z 15.2.: Dobrý den, můžete mi někdo prosím poradit nějakou nenáročnou trasu pro desetiletého běžkaře začátečníka, tak 10 až 15 km. Odkud kam? Ještě jsme tam nebyli, tak prosím nějaké orientační body, díky moc.)
Vloženo 15.2.2023 0:01
Dneska vecer z Montanie nahoru - totalni borici se bahno. Po 3km jsem to otocil a vratil se pro hulky s vetsimi kosicky (tbs leaf) a vyjel jsem nahoru na Jezdeckou - tam super tvrde a krasne ledove - jelo to jako blazen. Cely okruh Pod Cernym Vrchem - kiosek - bunkr - Morina super tvrdy a rychly. Silnice na Smedavu totalne rozorana. Idealne zacinat na Morine!
Vloženo 14.2.2023 21:22
Cesta stále z části odtávající tankodrom👎… ale běžkařské stopy krásné, na klasiku super a od Smědavy sluníčko až na Jizerku…
(Odpověď na dotaz uživatele M z 13.2.: Zdravím pls nevíte jaká je sjízdnost cesty nahoru na Souš autem? A stopy ze Souš směr Smědava?Díky moc za info. M)
Vloženo 14.2.2023 20:13
Ahoj,
dnes v poledne z Bedřichova přes Kristiánov na Bílé buky, klasika. Sníh měkký, rozbředlý, stopa až k Nové louce nic moc, dál už to šlo. Kupodivu stopa čistá, jen tu a tam jehličí, ale nic dramatického. Sjezd z Točny na Hřebínek ok, sníh je pomalý, stopa až dolů, bez překvápka, to samé potom z Olivetské směr k přehradě. Na klasiku to vcelku jde, co se týká skate, pro lehkonohé ptáčky asi dobré, ale pozoroval jsem pár skejtařů, kteří vozí batůžek i na břiše a ti se dost bořili a vypadali vcelku utrápeně. Takže pro těžší váhové kategorie teď skate asi moc nebude. Lidí přiměřeně, žádná tragédie, na centrálu cca. 30 volných míst, Maliník má víc, ale netuším, jak vypadá Vládní. Skol!
Vloženo 14.2.2023 16:38
Na Smědavě +1,5°C, mlha, ale když se vystoupalo na Promenádní, tak celá oblast v horních partiích a na Jizerce byla slunečná, prostě azuro a po úpravě to bylo k sežrání.Stopy bezvadné trochu přimrzlé ale na slunci měkčí.Je už třeba dávat pozor při dojezdu na slunečná místa, protože sníh velmi zpomalí .
Zítra má být ještě lepší počasí na většině Jizerek, tak jezděte.
12:43
12:47
12:50
12:57

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Vloženo 13.2.2023 15:01
Na Smědavě +2°C, mlha,ale nepršelo a hlavně díky OPS jsou zase tratě upravené, takže parádní lyžování, i když jsou tratě měkčí.Jel jsem po Promenádní na Mořinu,Panský dům a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Celý okruh v pořádku, bez jehličí ( jen pár metrů na silnici před Smědavou trochu jehličí pod stromy).Na parkovišti málo aut, silnice z Bílého potoka dobrá.
Na úterý a středu Aladin hlásí hezké počasí i sluníčko,tak snad tovyjde.
Neváhejte přijet kdo můžete.Na trati už nebude 5000 lyžníků jako v neděli.
12:52
12:57

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 12.2.2023 15:32
Na Smědavě v poledne již +1,5°C, zataženo ale už konečně přestaly drobné srážky, které trvaly 24 hod s oblevou.Jel jsem po cestě pod Černým vrchem a poté po Knížecí na Sedlo pod zámky a zpět.
Trať J50 po projetí závodníků je skoro beze stop jako by nejeli klasikou.Je měkká a hůly se boří.Je čistá bez jehličí a i bez odpadků.Knížecí na Václavíkovou studánku je v dobrém stavu, stopy jsou jako v minulých dnů a potkal jsem jen pár lyžníků.
Na cestě jsem potkal Honzu 1969, který obešel celou repubilku a ušel 950km, což je úctyhodný výkon.
Doufám, že obleva příští týden nezničí tratě a doufám, že po úpravě budou zase stopy na klasiku v pořádku.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 12.2.2023 9:28
Netusil jsem, co se lze stat s kvalitou stop behem 24 hodin:( Rano v 6:30 po Vladni za drobneho mrholeni, dale sjezd pod prehradu, trate plne jehlici a vetvicek, vyjezd k Zavoram, relativne slusne, pote Kubenkova chata a Bila kuchyne, zde v zadnem pripade nedoporucuji jet, extremne mekke, bori se lyze i hulky, dale trasou JIZ50 na Hrebinek, stopy pomale a spinave, u kraju se bori hulky, smerem na Gregorac pouze upluhovane beze stop, dale Pritok a Zavory. Ve srovnani se sobotou jako den a noc. Uvidime co pristi tyden a teploty nad nulou? Skol!
Vloženo 11.2.2023 10:06
Brzo rano po Vladni, rozsirena rolbou, umydleno, dale smer Samalka, Studene udoli, Kristianov, Panelka sjezd na Hrebinek, Gregoruv kriz, Zavory, Malinik. Vsechny trate v dobrem stavu, misty jsem krizoval trat dnesni 25-ky, byly 3 stopy, jinak rychly snih, v hornich partiich drobne mrznouci mrholeni. Potkal jsem tak max 10 lyzaru, nadherne lyzovani. Skol!
Vloženo 10.2.2023 19:47
Dnešní krásné lyžování mi bohužel zkazil majitel volně pobíhajícího psíka, který se mi připletl do stopy při sjezdu z Knajpy. Pan majitel mj. oblečený v zelené bundě Lesy ČR na můj pád zaviněý jeho mazlíčkem vůbec nereagoval a bez omluvy pokračoval s kamarády směr Knajpa. Buďte opatrní, já mám díky natlučenému koleni stopku.
Vloženo 10.2.2023 16:12
Na Smědavě -3°C, zataženo, na trati střídavě zataženo, polojasno i slunečno.
Jej jsem po cestě pod Černým vrchem a po Knížecí na Václavíkovou studánku a poté podél silnice na Jizerku a po Promenádní zpět na Smědavu.Problém je jen od chalup nad Václavíkovou studánlou, kde asi traktor zcela zničil asi 300m úsek.Jinak podél silnice je mělká stopa a lze i bruslit.Ostatní tratě jsou v bezvadném stavu.
Tak jezděte
12:28
12:54
13:21
13:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 10.2.2023 12:19
ahoj, silnice stále připomíná tankodrom, ale je sjízdná. Vyjel jsem nahoru i sjel dolu, bez řetězů, pomalu, ale jistě. Neboj.
(Odpověď na dotaz uživatele bigben z 10.2.: Prosím o info jak vypadá příjezdová cesta na parkoviště u Soušské přehrady. Minulý týden to byl tankodrom a pro normální auta (ne čtyřkolky) v podstatě nesjízdný.)
Vloženo 9.2.2023 17:04
Bedřichov - Královka - Hrabětice - Horní Maxov - Jindřichov - Jablonec sádky
Trasa na kterou se tady pár lidí ptalo. Kvůli Jizerské 50, jsme museli pěšky vystoupat z Bedřichova k hájovně. Poté už pěkná umrzlá cesta až přímo na Královku, kde byla protáhla i cesta od Valešovky (což v minulých letech nebylo vždy zvykem). Celou cestu do Jablonce vše krásně umrzlé, lesní úseky v horším stavu ( jehličí, šišky, větvičky). Úseky na loukách bez problému. My jeli skate, po většinu času i klasická stopa. Tobogán ke konci jinak narovnaný než obvykle ( v minulých letech to vedlo do esíčka na louce). Nyní při výjezdu z lesa to jde rovně a trochu těžší na zledovatělé ploše ubrzdit před silnicí.
Vloženo 9.2.2023 16:22
Zdravím Honzu - byl jsem tři dny konečně na běžkách, a ani jednou Tě nepotkal 😎 Dneska asi nejkrásnější počasí. Harrachov - Orle - Karlovský most - Jizerka - Kiosek - Hraniční - Kasárenská - Protržená přehrada - Mariánskohorské boudy - Josefův Důl.
9:43
9:43
9:43
10:11

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 9.2.2023 15:21
Na Smědavě -3°C.Dnes jeden super krásný den bez mráčků, azuro, jen někde foukal větřík z Frýdlantska.Velké rozdíly mezi partiemi v bezvětří na slunci a místy ve stínu kde foukalo. Nedalo mi to,abych nevyrazil na svůj oblíbený Paličník na krásné výhledy a podělil se s vámi o zážitky.Proto přikládám pár dnešních fotek pro potěšení pro ty, kteří nemohli přijet užít si krásný den než se počasí zkazí.Bohužel Klára na příští dny nevěstí hezké počasí, ale to nás nesmí odradit.Stopy jsou všude po úpravě v bezvadném stavu,Je jen škoda, že není upraven úsek mezi Písčinami a Tišinou, který by rozšířil další možnosti.
Tak jezděte.
12:31
12:31
12:32
12:34

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13) + jejich polohy na mapě

Vloženo 9.2.2023 15:09
V neděli budou problémy s parkováním, budete muset přijet brzy.Dá se jet z Mořiny přes Jizerku k Pešákovně a po silnici směr Smědava u odbočit před kioskem na Promenádní doprava směr Černá Smědá a dále k Předělu nebo ze Smědavy osmičku na Paličník , případně po první trase z Černé Smědé na Jizerku.
(Odpověď na dotaz uživatele Eliška z 9.2.: Dobrý den,

v neděli chceme s kamarádkou vyrazit z Prahy na běžky do Jizerek. Neporadil by nám někdo pěkný, nenáročný okruh, tak abychom se vyhly Jizerský 50 a cestou narazily i na nějaké občerstvení.

Předem moc děkuji za odpověď.)
Vloženo 8.2.2023 23:06
V Sobotu ano, tedy pokud bude parkovací místo na Smědavě :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 8.2.: Dotaz ohledně J50. Dostanu se v sobotu autem na Smědavu? Ze Smědavy pak na Jizerku a zase zpět? Díky)
Vloženo 8.2.2023 22:24
Na Čihadlech nalezena dnes večer po 20. hodině zapomenutá termoska. Majitel se o ni může přihlásit na tel.: 777 276 213.
Vloženo 8.2.2023 18:47
Dívám se na Jizerky z Frýdlantska a je tam nyní jasno, tak snad to zítra vyjde.Aladin iKlára to vidí stejně jako já.Tak uvidíme.
16:40
16:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 8.2.2023 15:54
Na Smědavě -5°C, po obědě již více oblačnosti a slunce jen místy a studený vítr, takže celkové chladněji oproti včerejší idylce.
Jel jsem přes Paulovu paseku na Knejpu, okolo tetřívků na Čihadla a Ždárek a poté na sedlo Holubníku okolo jesliček na Sněžné věžičky, Rozmezí a přes Knjpu zpět na Smědavu.
Stopy jsou díky OPS bezvadné na hlavních trasách.Od Ždárku na sedlo Holubníku je hlubší stopa v prašanu , je jen pomalé stopání, od sedla Holubníku okolo jesliček ( nejsou skoro vidět-strom je obalený sněhem-viz fotky) k Sněžným věžičkám bez stopy od lyžníků, jen hluboké stopy od pěšáků, sjezd k Rozmezí prašan a jelo to dobře
Pár fotek z cesty přikládám.Zítra by mělo být ještě hezky.
Tak jezděte.
12:55
12:55
12:56
13:09

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7) + jejich polohy na mapě

Vloženo 7.2.2023 16:07
Na Smědavě na sluníčku jen -5°C, zatímco v noci bylo -20°C a na Jizerce -27°C.Azuro a bezvětří, takže ideální počasí nejen na opalování ,ale i na běžkování.Dnes využilo perfektní podmínky více lyžníků a všichni byli spokojení.Jel jsem po silnici k Pešákovně, přes Jizerku na Mořinu, po Promenádní k bunkru ,po Jezdecké a po cestě pod Černým vrchem zpět.
Stopy perfektní a jelo to samo.Na zítra slibuje Klára opět azuro.Pro potěšení dávám pár fotek .
Tak jezděte.
12:24
12:29
12:29
12:32

» Zobrazit všechny fotky (celkem 11) + jejich polohy na mapě

Vloženo 7.2.2023 8:59
Včera večer klasika Bedřichov-Kristianov-Točna-Olivecká-Bedřichov. Sice kosa -15st, ale paráda. Připojuji fota😂
19:26
19:44
19:48
20:05

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 6.2.2023 20:18
(Odpověď na dotaz uživatele Hanka z 6.2.: Ahoj, ví někdo zda nebude omezená stopa pro běžkaře kvůli jizerské padesátce? Chystáme se ve středu 8.2. Děkuji)

Ve středu ještě k žádným omezením docházet nebude, to až během dalších dní. Zejména ta týkající se parkování a dopravy jsou popsána v dnešním článku na webu Jizerské OPS - https://www.jizerskaops.cz/turisticke-info/aktuality/informace-pro-navstevniky-bedrichova-v-dobe-konani-zavodu-jizerska-50-500cs.html Obecně platí, že každý den se najdou místa, kde si mohou zalyžovat i lyžaři, kteří se závodů neúčastní.
Vloženo 6.2.2023 19:56
Dnes skate z Rudolfova, stopa na klasiku trochu od jehličí, ale čím výš, tím líp, na skate super od začátku. Od Závor jsem sjel na Kuběnkovu chatu, sjezd už docela ledový, chce to opatrně. U chaty si dal lesní dělník v lakatoši zřejmě o štamprdli navíc, takže křižovatka rozjěžděná, hluboké koleje, tak opatrně. Na Bílou kuchyni zkoušel jet někdo autem, naštěstí to po chvíli vzdal, dál jen podpatky nějakých pěšáků, ale skate jde dobře, klasika bez chyby. Pak Hřebínek, Bílé buky, vše ok, lidí kupodivu nemnoho. Vládní jsem popsal níž a sjezd do Rudolfova za odměnu, tady zatím ani stopa po ledu. Skol!
Vloženo 6.2.2023 19:47
Ahoj, kupodivu to vypadá celkem slušně, přišlo mi, že už to jela rolba, sice jen hladila, bez stopy na kalsiku, ale kamínky nikde a přišlo mi, že je o chlup víc sněhu než dřív. Alespoň hůlky jsme do asfaltu zapíchl jen zřídka.
(Odpověď na dotaz uživatele Slávek z 6.2.: Jel dnes někdo z Maliníku po Vládní cestě? Je sjízdná nebo vypluhovaná nakost? Dík za info)
Vloženo 6.2.2023 15:44
V noci klesala teplota k -20°C, dopoledne bylo ještě zataženo, ale po 13hod se vyjasnilo, bylo azuro jak Klára slíbila a teplota byla jen -5°C, bezvětří, suchý vzduch , takže velmi příjemně.Jel jsem ze Smědavy na Mořinu , po Jezdecké a několikrát po cestě pod Černým vrchem.Všechny tratě v bezvadném stavu jak na klasiku , tak i na skate.Na úterý a středu Klára slibuje hezky a poté nic moc.
Tak jezděte.
13:44
13:44
13:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 9.2.2023 16:06
Dobrý den,
myslím, že bude lepší jet už v sobotu, to se jedou jen krátké závody (Bedřichov - Čihadla). Takže můžete jen z Josefova Dolu, např. takto https://mapy.cz/s/jevaderaca
Sobota je lepší i podle předpovědi počasí, na neděli hlásí oblevu (už v sobotu odpoledne může pršet).

Sám chci jet v sobotu s kamarádkou také z Prahy, také na pohodu 15 - 20 km. Pro mě to bude letos druhé běžkování. Můžu se zeptat, jak to máte s dopravou? Autobusem/vlakem to není nejrychlejší, jestli jedete autem a nevadí Vám změna termínu, tak bychom se rádi přidali. :-)


(Odpověď na dotaz uživatele Eliška z 9.2.: Dobrý den,

v neděli chceme s kamarádkou vyrazit z Prahy na běžky do Jizerek. Neporadil by nám někdo pěkný, nenáročný okruh, tak abychom se vyhly Jizerský 50 a cestou narazily i na nějaké občerstvení.

Předem moc děkuji za odpověď.)
Vloženo 6.2.2023 16:01
odpověď pro:
Včera Jurik Vloženo 5.2.2023 19:36
Ahoj, ztratil jsem dnes vinovy nakrcnik
Stary bavlněný, sparťanský. Pokud někdo nalezl ,prosím zprávu na mail : jurikjurikt@seznam.cz . Kde přesně nevím, projel jsem toho hodně a zjistil až hodně pozdě. Děkuji

Jeden nákrčník jsem viděla při stoupání z Kristánova na Rozmezí, byl pověšený po pravé straně na větvičce stromu. Měl nějaké malé černé motivy. Byla jsem tam asi po 9:45h.
Vloženo 6.2.2023 13:13
Vjela jsem od Vidlicové cesty na magistrálu a byla zděšena. Celá cesta, ač Jizerská magistrála, přes Tišinu až k Červenému buku rozšlapaná, nepříjemná, skoro nesjízdná. U Buku jsme zvolili raději sjezd k Bártlovce, ale také hrozné, vlastně téměř nesjízdné.
(Odpověď na dotaz uživatele Pajson z 5.2.: Neví někdo jak je to sjízdné od Tišiny do Nového Města?)
Vloženo 5.2.2023 23:14
OKRUH Z BEDŘICHOVA: přehrada JD – Knajpa – Holubník – Olivetská hora. Prašan na pevném podkladu, výborně upravené tratě; občasné jehličí nevadilo. Trasy přes pásmo Holubníku mají jednoduché projeté stopy, odbočka na vrchol (od východu) je poněkud méně pohodlná, zvláště závěj na stupni pod závěrem - ovšem za ten výhled a skoro liduprázdno to určitě stálo.
12:33
13:30
14:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 5.2.2023 19:36
Ahoj, ztratil jsem dnes vinovy nakrcnik
Stary bavlněný, sparťanský. Pokud někdo nalezl ,prosím zprávu na mail : jurikjurikt@seznam.cz . Kde přesně nevím, projel jsem toho hodně a zjistil až hodně pozdě. Děkuji
Vloženo 5.2.2023 18:51
Z Maliníku kanálem za přehradu, Závory, sjezd na Kuběnkovu chatu a zkouška do Oldřichova. Bral jsem jedničkové lyže, což byla chyba, proto jsem to otočil asi 700m před nástupním místem Oldřichov. Ale lepší je to otočit už u Klobouku (skalka u cesty). Dole je to spíš ledová plotna a spoustu větviček a i větších větví. Mít kameňačky tak to klidně sjedu. Potom nahoru na Bílou Kuchyň jsou stopy hluboké a tvrdé, nicméně pravá hůka často půl metru v hloubce. Skin mi dnes docela podkluzoval, ale mám skluznější. Kanál je taky trochu zaneřáděn větvičkama a stopy rozviklané, skůtr to už nezpraví, je to utemované.
Vloženo 5.2.2023 18:36
Vcera Hrabetice,josefodol.prehrada,kristianov,cihadla a zpet a dnes Montanie,U studanky,knajpa,smedava,montanie.Oba dny super uprava na skate i stopy a dnes umocneno krasnym pocasim :) velky dik o.p.s.
Vloženo 5.2.2023 16:29
Polubný parkoviste, Knizeci cesta, Smedava, Knajpa, Jizerka a zpet .. Pro klasiku super stopy, pro nas bruslare taky, mozna trochu roztapane, ale celkove velke SUPER. Hodne lidi, ale da se. Azuro. Jedte!!
11:51
11:51
Vloženo 5.2.2023 15:30
Na Smědavě před obědem již -5°C, slunce prohřálo vzduch po raním ochlazení, jen ve stínu bylo chladněji, ale vcelku bylo teplo.Bezvětří a po delším období slunečno . Klára slibuje slunečno celý příští týden.Příští víkend bude závod J50 a hlavní tratě budou v neděli pro závodníky, tak pokud můžete, tak přijeďte v týdnu užít si perfektní tratě za slunečného počasí a načerpat pozitivní energii.
Pro potěšení přikládám pár fotografií z mého oblíbeného Paličníku, kde jsou překrásné výhledy na Krkonoše, Jizerky, Lužické hory a Frýdlantsko.
Tak jezděte.
12:28
12:28
12:32
12:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 6.2.2023 9:03
Napadá mě jen Bedřichov, stadion, jsou tam zamykatelné skříňky na věci.

(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 3.2.: Můžete mi doporučit nějaká místa, kde bych se mohl převléknout a nechat tašku, když lyžuji?)
Vloženo 4.2.2023 20:53
Dnes jsem cestou od Čihadel ke Žďárku našel peněženku s doklady Josef Havlík Jablonec Mšeno. Pokud ho někdo znáte, tak ať volá 724 031 407. Díky. Dcera ho zkoušela najít na FB, ale bez úspěchu.
Vloženo 4.2.2023 17:32
Dnes super lyžování. Skvěle upravené trasy. Z Maliníku Vodovodní cestou, kolem Černé Nisy, Bílá kuchyně, Hřebínek a zpět na Bedřichov. Po celou dobu pěkné stopy, kolem Černé Nisy málo lidí. Díky OPS.
Vloženo 4.2.2023 15:04
Na Smědavě -4°C, zataženo, trochu poletovaly vločky, trochu pofukoval větřík, ale díky rozsáhlé úpravě OPS byli všichni lyžníci nadmíru spokojeni.Stopy byly ostré a jelo to dobře.Užíval jsem si úpravu na osmičce, kde bylo méně lyžníků, jinak návštěvnost byla velká,jak jsme mohli očekávat.
Kláa slibuje příští týden azuro, tak to bude fajn.
Tak jezděte.
12:37
12:46
12:47

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 3.2.2023 18:04
Odpolední vyjížďka, v Bedřichově prudký déšť s ostrými krupkami, který byl hodně nepříjemný. Ale v lese už OK, jela jsem ze shora z Valešovky po magistrále směrem na Kralovku, nožní stopou zpět přes závodní 5, ta tedy nebyla ani slapla, a nahoru k buku. Pak už klasika Nová Louka, Hřebínek a přes Olivetskou horu zpět na Gregoruv kříž NL Buk a stadion. Mokrý sníh, občas sněžení i déšť, máza VR55 držela. Zítra snad už počasí dostane rozum, ale dnes aspoň nebylo moc lidí.
14:56
15:24
15:24
Vloženo 3.2.2023 15:59
Na Smědavě v poledne okolo nuly, smíšené srážky, výše již sněhové, ale po 14 hod teplota +1°C a přišly silné dešťové přeháňky i bouřka.Jel jsem po silnici na Promenádní k bunkru a po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Stopy na Promenádní již rozviklané a měkčí, Jezdecká a pod Černým vrchem trochu lepší.Je třeba na sobotu úprava, protože déšť ničí úpravu.
Silnice z Bílého potoka na Smědavu ve velmi špatném stavu, vysoká břečka a jen na pár místech upluhovaná.Snad do zítra silničáři něco s tím udělají.
Tak jezděte, sněhu je dost a druhá polovina příštího týdne má být hezky.
Vloženo 3.2.2023 12:36
V 10 hodin ze stadionu po Petce smer Buk, ranni uprava je znat, presto vsude novy lepivy snih. Kristianov a Sedlo po Holubnikem, cim vyse, tim se menila kvalita snehu a hustota snezeni. Panelka sice pomala, ale prazdna, od Hrebinku smer Gregorac hodne ujete, okolo Zavor na Vladni. V tu dobu Vladni pouze proslapana, okolo 12. uz ale uraduje Radlice a hobluje, skoda. Jinak oproti predpovedi pouze snih, nize vsak mokrejsi. Skol
Vloženo 3.2.2023 14:25
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 3.2.: Ahoj, najdu někde info o úpravách tras z Hrabětic do Lučan a Jablonce? Díky za odpověď.)

Samotného mě to překvapilo, ale na https://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory vyznačená úprava na trase Hrabětice - Maxov - Jablonec je. U úseku z Maxova do Lučan není vidět ani historiské datum úpravy, takže ten Skimapou sledován není.

Zprávy od lyžařů samozřejmě vítány.
Vloženo 3.2.2023 10:16
Odpověď na dotaz uživatele Jurek z 2.2.: včera ráno, tj. čtvrtek, byla konečně upravena rolbou trasa z Václavíkové studánky na křižovatku Jezdecká resp. knížecí cestu + z parkoviště nad Horním Polubným při silnici na parkoviště Mořina-Pod Bukovcem.
Vloženo 2.2.2023 19:51
Ahoj,dnes skate Bedřichově -Kristyánov -Rozmezí-Máří-Hřebínek-Bedřichov. Nádherný podmínky, skvělý svezení, parádně upraveno. Díky OPS.
Vloženo 2.2.2023 17:12
Dopoledne ze Souše pres Knejpu, Na Žďárku, Smědava, Černá Smědá, Kiosek, cesta pod Černým vrchem, Pašeracká, Souš. I když bylo upraveno, stopy povětšinou zaváté. Ale klasicky se dalo dost obstojně. Později stopy misty trochu rozrvklané, přesto krása a ani nefoukalo tak, jak bylo předpovědi. Nejvíc asi cestou z a na parkoviště Souš. Mazal jsem Swix V45, stoupalo to velmi slušně. Žádost bruslařům. Místa je všude dost a není jediný důvod proč rozjíždět, byť dnes nedobré stopy
Vloženo 2.2.2023 14:56
Jizerskaops.cz
(Odpověď na dotaz uživatele jurek z 2.2.: Nemá někdo zprávu, zda se upravuje Knížecí z Václ. studánky?)
Vloženo 2.2.2023 14:43
Na Smědavě -1,5°C, chvílemi sněhové přeháňky a foukalo.Díky OPS za velkou úpravu tras.Jel jsem ze Smědavy po silnici na Jizerku , od Panského domu po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Tratě upravené, sněhová nadílka tento týden pomohla , jen stopy jsou někde zaváté a jsou mělké, pomalejší , ale vcelku velmi dobré.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 1.2.2023 18:56
Dnes velke kolo ze stadionu přes Hřebínek,od Žďárku po Rozmezí je to hlubší jinak v pohodě svezení na skate.
Vloženo 1.2.2023 14:09
Panelka 40 cm sněhu.
Vloženo 1.2.2023 13:47
Dopoledne od úpravny vody na Bílé Desné směr Protržená, bylo upraveno, přesto jsem potkal rolbu. Od Mariánskohorských bud zapadané, přesto celkem dobře sjízdné až na Knajpu. Zde trochu lepší. Celou dobu sněžilo. Ze Žďárku zpět pres Knejpu směr Smědava, Protržená a zpět k úpravně. Lidi celkové moc nebylo, k polednímu začalo foukat.
Vloženo 2.2.2023 18:57
Kanálem bez problémů.
Vloženo 31.1.2023 16:37
Dnes z Maliníku na Knajpu, Kasárenská, Smědava, Hřebínek a zpět na Maliník. Situace se sněhem se zlepšila, všude dostatek, občas leze nějaké to borůvčí. Na hřebenu stopy místy zafoukané, ale jinak spokojenost.
Hrázný Radlice z Černé Nisy opět nezklamal a vypluhoval Vládní až na asfalt. Minimálně na půlkilometrový úsek je potřeba sundat lyže a jít pěšky... možná na céčkových lyžích by to šlo, ale je to fakt hnus - viz fotka.
Vloženo 30.1.2023 14:45
Na Smědavě -1,5°C, do oběda napadly jen 3cm sněhu, jinde i více dle informací od lyžníků.Místy foukalo a vítr zavál stopy , že zmizely.Pomalejší nový sníh, ale šlo to.Jel jsem jen osmičku na Paličník a potkal jsem pár statečných lyžníků.Po 13hod již nesněžilo.
V úterý a ve středu musím jet na služební cestu do Continentalu do Púchova, jako pracující důchodce , tak se ozvu až ve čtvrtek.
Tak jezděte
Vloženo 30.1.2023 13:10
K parkovišti na Mariánské hoře je ledovka, skoro na sněhové řetězy. Z parkoviště k závoře je písek a kamínky, asi po 200 m od parkoviště už je upraveno, včera velmi dobré podmínky na klasiku. Na Protržence byl bufet otevřen, na Knajpě rovněž.
(Odpověď na dotaz uživatele Verča z 30.1.: Vite prosim nekdo, jak to vypada z Mariánské hory? Diky)
Vloženo 29.1.2023 21:06
V úseku mezi Bunkrem a rozcestí Knížecí/ Jezdecká/ Dřevařská jsme potkali několik vydřených míst a pár vykukujících žulových kamenů. Sem tam pár míst s kamínky také na Knížecí směrem od rozc. Knížecí/ Jezdecká/ Dřevařská ke Kasárenské. S opatrností lze vše projet, ale chce to koukat nebo vzít starší lyže. Jinak parádní podmínky.
Vloženo 29.1.2023 20:28
Dnes i vcera skvele podminky.Oba dny z Bedrichova-stadionu,Nova louka,Hrebinek,dnes pres Olivetskou horu,Krasna Mari,Cihadla,Knajpa a zpet na Kristianov,dnes pres Bile buky,Blatak do Bedrichova.Na to,jak je nemnoho snehu,tak vsude pekne svezeni.Jela jsem skate.I stopy jsou pekne.Lidi dost,ale dalo se:)Velky dik o.p.s. za upravu trati!
Vloženo 29.1.2023 20:16
Ze Souše, Promenáda, osmička, Smědava, Knajpa a zpět. Super podmínky skate i klasika, pouze někdy trochu problém s oporou na pravou hůlku u klasiky. Dost rychlé
Vloženo 29.1.2023 15:05
Start pod Malinikem, kolem Zavor, nebylo upraveno, ale jelo skvele, Krasna Mari, Zdarek na Knejpu, dobre podminky, obcas necistoty ve stopach, Kasarenska i Sousska silnice top, prujezd na Stopiskou nad parkingem Smedava, nutno sundat lyze, chybi snih, 1. nekolik set metru vyjezdu je vypluzeny az na kameni, doporucuji vsem sjizdejicim jit radeji pesky, dale pak uz vse v pohode. Skol!
Vloženo 29.1.2023 14:18
Na Smědavě podstatně tepleji jen -4°C, nebyla mlha , méně vlhkosti a bylo příjemné počasí.Jel jsem opět oblíbenou osmičku na Paličník a na stejné trase bylo dnes více lyžníků, protože je to v oblasti Smědavy nejlepší trať jak na klasiku , tak i na skate.Nejsou zde nálety a nikde není problém s podkladem..Příští týden má něco připadnout , tak uvidíme.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 28.1.2023 22:40
Souhlas s Honzou (mimochodem, viděli jsme ho projíždět u odbočky na Paličník).

Na loukách kolem Jizerky dnes zmrzlé krusta. V lese po Jizerské silnici už méně ledovaté, na bruslení velmi slušné. Osmička kolem Předělu po úpravě parádní. Jelo to pěkně na klasiku i skate. Sněhu dostatek, podklad nikde neleze. Nejlepší je zadní část kolem Klínového vrchu, kde třeba na rozdíl od Jizerky připadlo 1-2 cm sněhu. Dle mě v současné době nejlepší úsek z celých Jizerek.

Šli jsme ještě kousek směr Tišina. Zde pouze vyšlapaná stopa, ale sněhu hodně, klidně by šla i úprava strojově. Na závěr jsem si dal z Jizerky asi dva km (a zpátky) po Panelové cestě ve vyšlapané stopě střídavé kvality a užil si absolutního klidu. Stopa pokračovala dál a pravděpodobně se někde napojuje na Lasičí cestu. Jinak lidí přiměřeně víkendu. Mezi Předělem, Písčinami a Paličníkem běžkařů celkem málo.

Počasí mrazivé cca mínus 5°C, mlha, syrovina, ale překvapivě skoro bezvětří.
Vloženo 28.1.2023 20:45
Pochválit lze pouze za úpravu v okolí Zavor. Výjezd a sjezd do Bedřichova v kamení. Připravený sníh by vše napravil, ale Ops bohužel
Vloženo 28.1.2023 20:28
Dneska odpo Bedrichov - Hrebinek - Knajpa - kolecko pres Smedavu - Kristianov - Hrebinek a zpet. Obvas prosvita asfalt nebo kaminky - hlavne ve vydrenych sjezdech na Kristianov nebo na Stolpisske - lidi by nemeli tolik brzdit 😀😀😀
Vloženo 28.1.2023 16:45
Povětrnostní podmínky:
-4°C, zataženo, ve vrcholových partiích mlhavo, bez výrazných srážek.

Výchozí bod:
Bedřichov, Maliník Parking

Trasa:
Maliník - Vládní - Pod Olivetskou horou - Bílá Kuchyně - Hřebínek - Krásná Máří - Na Žďárku - Čihadla - Knajpa - Čihadla - Rozmezí - Kristánov - Nová Louka -Vládní - Maliník
30 km

Zalidnění:
1. Občerstvení (Knajpa, Hřebínek) přeplněná, fronta beznadějná
2. Restaurace Šámalova chata s početnou frontou (čekání odhadem 15 min). Porce více než dostačující.
3. Stopa: sjízdná, místy nutno se vyhýbat se.

Kvalita stopy:
1. Maliník - Nová Louka: pokryv 2-6 cm sněhu, ve šlápějích prosvítá asfalt, hůlky narážejí na zem. S běžnými lyžemi sjízdné, pro profi lyže nedoporučuji.
2. Zbytek trasy: pokryv kolem 20 cm, bez problémů, poslední úprava podle stránek jizerskaops.cz v sobotu 28.1., ale stav bruslícího pasu zcela neodpovídá (místy vyježděný hřeben).

Predikce:
Pokud se budou teploty drzek pod nulou, můžeme předpokládat výdrž stop (mimo Vládní-Maliník) min. týden

Doporučení:
zážitek skvělý, návštěvu vřele doporučujeme.
Vloženo 28.1.2023 14:57
Na Smědavě -6°C, mlha.Díky OPS za upravenou osmičku na Paličník.I když šlo o první úpravu, tak stopy byly perfektní a jelo to samo.100% kvalita , perfektní pokrývka snšhu.Tuto trať dnes využilo mnoho lyžníků a i když byla mlha, tak to nevadilo, jen nebyly výhledy.Mlha při nízké teplotě namrzala a připadal jsem si jako sněhulák i když nechumelilo.
Tak jezděte
12:45
13:04

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.1.2023 13:54
Celkem dobrý. Jel jsem po promenádní a občas nějaké kamínky. Výborný jako základ pro další decimetry sněhu.
Vloženo 28.1.2023 12:23
Velke kolecko z Bedrichova + Olivetska + Zavory. Nad ranem bylo upraveno a vsude skvele podminky. Na teto trase pouze 2 nebezpecna mista - vyjezd od Blataku smer zelva, uprostred vytate misto az na asfalt, druhe je sjezd z Olivetske na Bilou kuchyni, zde v delce 10 m obnazene kameny uprostred. Jinak pochvala OPS za upravu vc. Oblasti Zavor a Za prehradou. Dekuji!! Skol
Vloženo 28.1.2023 22:19
Včera 27.1. - od Pěšákovny směr Smědava jsme dělali malou předvolební anketu:) Vzkaz pro mladíka ročník 78 - pojďte to dořešit u piva:)
Vloženo 28.1.2023 1:24
Soušská projeta v noci rolbou, mělo by to být asi v cajku.
Vloženo 28.1.2023 0:12
K rozježděmym stopám od aut.
Zpráva se netýká úprav stop.
Holanďané rozjeli stopy mezi Montanií a Smědavou naprosto záměrně. Po 17 hodině se pokoušeli na uzavřenou silnici dostat od Montanie, ale díky nahrnutému sněhu se jim to nepodařilo. Pak se několikrát vraceli zpět, nakonec jsme je potkali u Černé Říčky, kdy vyjížděli od H. Polubného a jeli před námi až do Jablonce. Očividně hledali v horách zasněženou silnici, aby se mohli projet na sněhu. Celkem jelo cca 7 velice zvláštních, převážně terénních aut s majáky a houkačkami. Dvě z nich by měla být na kamerovém záznamu čerpací stanice Tank & Oil před Smržovkou.
Vloženo 27.1.2023 22:53
Vecer Stadion - Hrebinek - Knajpa - Smedava pres Kasarenskou a pak Stolpiskou nahoru a ores Knajpu a Hrebinek zase zpet. Na par mistech s opatrnosti (treba najezd na Stolpiskou nebo jedno misto za Loukou videt asfalt). Od Kurovce do Smedavy asi nejaky volic Babise (v Praze jim rikame c.r.k) rozjel autem celou trasu. Z kopce to jeste slo ubruslit, ale nahoru to nepujde. Zahybali k Montanii - fakt kokoti. Priste propichnout gumy!
Vloženo 27.1.2023 20:31
Přesně tak, máme s kamarády naprosto stejný názor jako David S. Investice do autobusové točny na Maliníku pro lyžaře od Jablonce je nyní naprosto absurdní. Vládní je vypluhovaná skoro na asfalt a je to často na zničení lyží. Po kanále to jde max. na klasiku, často používán i chodci. Nechápu nemožnost dohody OPS + obec Bedřichov s Povodím Labe, když v minulosti to fungovalo...
Jinak potvrzuji lyžařské podmínky přesně jak je popsal David. Příští týden případne nový sníh, tak by se to v celých Jizerkách, kromě Vládní, mělo hodně zlepšit :-)
Vloženo 27.1.2023 20:24
Pozor Soušská mezi Smědavou a přehradou Souší je rozjeta několika vozidly!
Byli to holanďané, z Montanie někdo volal i policii. Asi navigace, schválně to zřejmě nebylo. Jedna stopa (ta u svodidel, blíže k vodě) zůstala skoro celá bez poskvrny. Ale občas se rozpojí, tak si nerozbijte hlavu o svodidlo při sjezdu! Párkrát jsem ji projel, ta druhá stopa je kaput. Magistrála by to měla zřejmě upravit, vědí o tom.
Vloženo 27.1.2023 18:34
V podvecer z Maliniku po Vladni, za prahradou, Gregoruv kriz, Hrebinek, Panelka, sjezd na Kristianov a kolem NL zpet. Stav stop odpovida posledni uprave v pondeli, vsude dostatek snehu, tedy krome Vladni. Liberecky kraj vybudoval na Maliniku za mnoho milionu tocnu autobusu mmj. pro zlepseni nastupu lidi do stopy, bohuzel zapomnel na to B a to dohodnout se s posetilym dedulou na prehrade Cerna Nisa. Ten vesele dal nechava usek pluhovat az na kost, uprava teto smisene cesty neni tim padem mozna. Obec ani Ops s tim nic nedela. Je mi z toho smutno. Zde opravdu opatrne, na mnoha mistech asfalt! Skol!
Vloženo 27.1.2023 14:53
Na Smědavě -5°C, mlha, trochu poletovalsníh.Přibylo jen pár mm.Jel jsem po Kasárenské na Knejpu, okolo teřívků na Čihadla a Rozmezí a zpět.Jelo to dobře, jen na klasiku jsou stopy již mělké a někde již nepravidelné a potřebují strojovou úpravu na víkend.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 27.1.2023 21:47
(Odpověď na dotaz uživatele David z 27.1.: Dobrý den, nevíte jestli jsou upraveny stopy z Maxova ke Kapličce? Díky)
Dobrý den...nene...aspon ve stredu nebyly...tam se ceka vzdy na vic snehu...na bazine a louce nahoru je potreba na upravu vic nez 10 cm snehu...takze na vikend urcite nebude
Vloženo 26.1.2023 18:51
Okruh Bedřichov - Nová Louka - Kristiánov - Bílé Buky - Hřebínek - Nová Louka - Bedřichov. Umrzlé, upravené, nikde žádný problém.
Vloženo 26.1.2023 17:58
Z Jizerky na Mořinu vytátá místa, ale jde objet (s opatrností lze i sjíždět). K bunkru pěkné, na Vlašský hřeben nic moc - uplužené a lezou kameny. Dolů tudy je to o odření běžek - nedopoporučuji. Lépe je využít cyklotrasu 3022 na Promedádní, kde je stopa luxusní (a nejlepší v okolí Jizerky). Knížecí včetně Hraniční a Soušské ke Smědavě velmi pěkná. Dál jsme jeli osmičku přes Předěl. Zde sice jen vyšlapaná stopa, ale povětšinou (vyjma prudších rozplužených úseků) pěkná. Sníh kvalitní prašan a hlavně je ho tu hodně, odhadem ke třiceti centimetrům. Škoda, že OPS tuhle část neupravila, na druhou stranu jsme potkali minimum lidí. Jizerská silnice už umydlená, ale dojet se dá v pohodě až na Jizerku (na loukách pod Pešákovnou několik vytátých míst).

Oproti dnům minulým celý den mlha, ale bezvětří. Teplota cca -5°C.

Ještě na doplnění.
V úterý jsme jeli okruh kolem Protržené přehrady a kousek (Pašerácká cesta) byl poničen teréňákem. Stopa zůstala povětšinou netknutá, v bruslařdkém pásu ale zůstaly koleje, naštěstí díky nižší vrstvě sněhu ne příliš hluboké. Jinak je tahle trasa slušná, jen od Mariánskohorských boud směr Kneipa rozbředlý sníh s vytátým místem na začátku lesa.
Vloženo 26.1.2023 14:27
Na Smědavě -3°C, mlha.Jel jsem po silnici ke kiosku na Promenádní a dále na Mořinu, po Jezdecké a cestě pod Černým vrchem zpět.Tratě jsou ve velmi slušném stavu jen na posledním stoupání k bunkru je více náletů pro klasiku v obou stopách.Jezdecká je sjízdná, ale už je to na hraně.Snad něco co nejdříve připadne.
Tak jezděte.
Vloženo 26.1.2023 17:41
Včera projeto. Vzhledem k velké frekvenci běžkařů stopy umydlené, místy chyběla na jedné straně úplně. Pod stromy nebo na přímém slunci stopy zledovatělé nebo rozbředlé. Spíše jde o kratší několikametrové úseky. Sjízdné vše v pohodě včetně Blaťáku a Máří. Nejlepší stopy v horních partiích.
(Odpověď na dotaz uživatele Vasek z 26.1.: Prosím o info nevíte jak vypadá velký kolečko ? Nová louka - Hřebínek - Čihadla - Rozmezí - Nová louka)
Vloženo 25.1.2023 21:49
Pro Báru: Jel jsem od hájovny , jen prvních cca 300 metrů je už dost podezřelejch a jakoby místy prokukují nečistoty, pak už to bylo dobrý, ale sněhu málo, tak se to může měnit. Dál směrem na knejpu nebo i po pašerácký v pohodě. Měl jsem béčka.
Vloženo 25.1.2023 18:31
U elektrárny je opravdu dost sněhu. V pondělí byla v Rudolfově hustá mlha a dnes odpoledne taky lehká mlha. Slunce se v lednu v tomto studeném údolí dostane jen na pár úseků a sníh se lépe drží. Dá se tam nastoupit od závory. Ze začátku je cesta trochu hrbolatá, ale po 500m se to zlepšuje a jsou tam stopy na obou stranách. Když jsem se vrátila, bylo to uprostřed už mnohem lepší pro bezpečný sjezd. Žádný led, žádné jehličí, větvičky atd. Jela jsem taky podél kanálu a bylo to nádherně zasněžený. Občas vykukují kořeny, ale to nevadí. Stezka pro nadšence. Díky za výborné občerstvení na Maliníku. Pokud nemusíte nutně běhat každý den a nepotřebujete tolik slunce, jsou tyto stezky pro vás tak akorát.
13:41
13:41
13:42
13:59

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 25.1.2023 16:08
Opět parádní počasí a super lyžování.Jak jsem včera nabádal lyžníky, aby přijeli si užít pěkné počasí a bezvadnou lyžovačku, tak vše vyšlo na jedničku.V noci bylo na Smědavě -11°C a na Jizerce -17°C, ale sluníčko ohřálo během dopoledne vzduch a v poledne bylo již na nule .Stopy byly opět rychlejší a jelo to velmi dobře.
Jel jsem ze Smědavy po Kasárenské na Knejpu a Rozmezí a poté zpět po Kasárenské a odbočil jsem po Pašerácké na Protrženou přehradu.Nenašel jsem informaci, že Pašerácká byla upravená jak na klasiku , tak i skate a byl jsem příjemně překvapen pěknou úpravou na obojí a jelo to samo.Po Pašerácké a Kasárenské jsem se vrátil zpět na Smědavu.
Je škoda, že ještě nedošlo na úpravu osmičky na Paličník, ale snad o víkendu k tomu dojde.
Jinak oproti mlze a nízké oblačnosti pod cca 600m to byla paráda.
Tak jezděte,přes víkend má ještě něco připadnout, tak uvidíme.
12:33
12:38
12:39
12:56

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 25.1.2023 15:51
Dnes v 6:30 Bedřichov centrál,úplně prázdné na teploměru -7stupnů,jel jsem skate a směr Hřebinek-Ždárek-Knajpa a zpět,sněhu není úplně moc,ale super upravené a tvrdé,jelo to dosti rychle.Doufejme že ještě něco připadne
Vloženo 25.1.2023 8:08
Druhá odpověď Vlaďce, z webu Jizerské ops 24.1:

ODPOLEDNE UPRAVIL SKÚTR TRASY U ČERNÉ NISY
Stopa pro klasiky je z Maliníku přes kanál, pod Černou Nisou, Rudolfov, elektrárna - Závory - Pod Olivetskou horou.

Jinak - sjížděl jsem v úterý na stadion po pětce (od Buku), pro mě, "polochromého", - mnohem lepší sjezd (nezledovatělý) než v pondělí po magistrále.
Vloženo 25.1.2023 6:57
Odpověď Vlaďce. K elektrárně bych určitě nejezdila. Není tam dostatek sněhu.
Vloženo 24.1.2023 20:56
Dnes naprostá nádhera, v 10 skoro plný parkoviště, ale od Nový louky tradičně po trase Jiz50 pohoda, sníh super. Na Knajpe narváno, ale po Kasárenský a Jezdecký opět klid😊Pozor na sjezd k bunkru, málo sněhu, led a kamínky, nebrat! Jizerka překvapivě dost špatné podmínky, skoro jak na jaře, sjezd na vydřený louce, nic moc, tam musí napadnout, jinak to bude špatný…Od Smědavy dobrý, překvapivě dobrá i severní hrana, jen to asi už bude chtít úpravu, díky moc!😊Od Hřebínku přes Olivetskou výborný, nula lidu! K Buku v pohodě, sjezd na stadion opatrně, spousta lidí, rychlý, a zítra zase bude nával, bo bude zase azůro!😎SKOL!!!😊
Vloženo 24.1.2023 15:36
Na Jizerkách Azuro, azuro , oproti pohledu z Frýdlantska, kde je mlha a hory nejsou vidět. Na Smědavě 0°C a bez mráčku, nejkrásnější den na lyžování v letošním roce.Jel jsem ze Smědavy přes Paulovu paseku na Knejpu, Rozmezí ,na Sněžné věžičky a po Kasárenské zpět.Stopy na trati perfektní, jeli lépe než včera.Cesta z Rozmezí na Sněžné věžičky je hluboký sníh, kerý se lepil , ale byla to turistický výlet k oblíbeným věžičkám.
Zítra by mělo pěkné počasí podle Kláry vydržet, tak jezděte.
11:54
12:03
12:18
12:44

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 24.1.2023 10:20
Dnes opět azuro, tak šup do stop! 🙂. Dnes bez upravy, takže pro skate lepší a pro klasiku už celkem vykvrdlané. Hlavně v blízkém okolí Bedřichova. Pozor na předposlední sjezd k Bedřichovu. Ve stopě šusem je to tam jen pro zkušené( led) Obecně stopy rychlejší než včera. Skiny už trochu podkluzujou a musí se víc prošlapovat odraz. Nedoporučuju. Sneslo by to asi i klister
10:01
10:02
10:13
10:13

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.1.2023 23:00
Dnes dopoledne Jizerka, Smědava, Promenádní. Jel jsem skiny a držely dobře, kámoš jel modrý extra a nic nepřimazával. Doporučuji B lyže. Měl jsem áčka a přes velkou opatrnost jsem si něco na skluznici odvezl.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 23.1.: Prosím, mohl by někdo napsat, co dnes odpoledne mazal na odraz na klasiku?)
Vloženo 23.1.2023 20:56
Jak píše Honza. Dnes již solidně utemované. Vzal jsem mohérové Skiny a super odraz. Najeto 60km..Těch 30cm tam ale není. Max kolem Knajpy do 25cm. Jinak se dá i na dobrých lyží s opatrností ve sjezdech. Varuju před Jizerkou. Tam je to o zničení skluznice. I Promenádní je lepší vynechat, nálety na mnoha místech ve stopě. Jezdecká luxus. Celý den slunečno tak to už dělá zrcátka a ledové úseky tam kde pražilo slunce delší dobu. Celkově ale luxus na to jak málo napadlo. K Bunkru nesjíždět!
8:58
9:17
9:17
11:02

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8) + jejich polohy na mapě

Vloženo 23.1.2023 15:12
Parádní lyžování.Na Smědavě 0°C, dopoledne azuro odpoledne již oblačnost.Díky OPS za bezvadnou úpravu, nyní jse to jak na klasiku, tak i na skate.Druhá úprava již udusala včerejší měkké tratě a stopy na klasiku jsou ostré ,tvrdší i když ještě pomalejší.Na skate jsou středy podstatně tvrdší a již se neboří.Jel jsem po Promenádní na Mořinu ,pro klasiku jen problém s nálety po okrajích, protože je zatím málo sněhu.Napadlo v průměru jen 30cm sněhu.Od bunkru po jezdecké není upraveno a boří se to , ale jen v části stoupání.Poté sjezd ke Knížecí a cesta pod Černým vrchem jsou v pohodě.Chvílemi azuro a chvílemi oblačno.
Hospoda na Smědavě je otevřená každý den od 10-17hod.
Tak jezděte.
12:04
13:05
13:05

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.1.2023 10:52
Mapa na bilestopy.cz mi nefunguje, je třeba jít na skimapa.cz.
Vloženo 22.1.2023 20:10
Konečně po více než měsíci opět na běžkách. Dnes z Jizerky po Promenádní na Knajpu, sjezd na Smědavu, odtud k Černé Smědé (zde bez strojové úpravy), po Knížecí zpět na Jizerku. Čerstvý sníh moc rychle nejel, ale i tak to bylo super svezení.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 22.1.2023 19:56
Skiny dnes držely naprosto bez problému (tam kde stopa nebyla zničená). Jen moc nejely, kvůli čerstvému sněhu. Trasa stejná.
Buď špatně vybraná lyže na vaši hmotnost, nebo problém s technikou odrazu.

(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 22.1.: Ahoj, dneska jsem testovala nové "chlupáče", které se ne a ne chytnout, jedině po rovině to jakžtakž šlo, ale i tak bída.. Doteď šupináče z Dekáče, které mě vždy a všude podržely. Můj dotaz tedy na vás, kteří jste dnes vyrazili na skinech (ideálně taky trasa Bedřichov, Kristiánov, Rozmezí a přes Hřebínek zpátky), měli jste to stejně nebo mám prostě špatný lyže?
Moc dík za odpovědi.)
Vloženo 22.1.2023 19:33
Dnes nejprve skate Jizerka-po Promenádní na Kiosek. Dále na Knajpu a dál na Smědavu a zpátky na Jizerku. Na skate hodně hluboké, strašná dřina. Trochu lépe to šlo po Kasárenské na Knajpu. Kolega jel od Protržené přehrady na Kasarenskou, tam to bylo tvrdší, dobré i na skate. Odpoledne pak klasikou po Promenádní, na klasiku stopa dobrá.
Vloženo 22.1.2023 19:10
Projel jsem dnes J50, vše sjízdné, cca 5cm nového sněhu, upravené tratě, chvílemi padá, na skate místy hlubší, Nová Louka i kolem Blaťáku bez problému, nikde výtáté, sezóna pokračuje!👌
Vloženo 22.1.2023 17:48
Jel jsem malý okruh z Bedřichova. Sněhu dost , ale zatím měkké. Stopa nedrží místy je poničená. Tratě zaplněné jak při padesátce. Snad už sníh vydrží.
9:42
10:20
10:37
10:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 22.1.2023 17:42
Velká paráda, zvlášť když včera ještě nešlo nic.
Bylo to na bruslení trochu měkčí, ale sněhu dost. Občas jsem píchnul do asfaltu. Na cestě od bunkru nahoru čouhají velké šutry, směr dolů tam nedoporučuji. Cesta Pod Černým Vrchem (dále jen PiKoVá) byla na hraně, uprostřed koukaly drny, možná i kamínky. Jel jsem na dobrých lyžích, ale s opatrností to šlo bez následků. Zbytek co se týče množství sněhu bez problémů a teď ještě padá, takže myslím, že následující týdny už nebude o čem psát.
U bunkru mě potěšil pan Honza 1949, pozdravuji!

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 22.1.2023 16:21
Příchovice. Z Kořenova neupravené. Sjízdné v pohodě. Nahoře v Příchovice už upravené, ale vyjezdene na trávu místy. Sněhu méně jak 20cm.
Vloženo 22.1.2023 14:28
Díky OPS za úpravu, po 3 týdnech opět zpět ve stopě.Na Smědavě -4°C, zataženo, ale radost nám udělala sněhová nadílka, a upravené tratě.I když po první ůpravě jsou měkké, což je normální, tak hodně lyžníku vyrazilo užít si první pěkné lyžování v letošním roce 2023.
Jel jsem po Promenádní na Mořinu, po Jezdecké a po cestě pod Černým vrchem zpět na Smědavu.Jen sjezd po Jezdecké k bunkru je horší- jsou vidět kamínky, ale jinak trať byla bezvadná .Tak jezděte.
12:19
12:20

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.1.2023 12:25
Rano z Maliniku po Vladni, neupraveno, od odbocky uz projeto rolbou, dal smer Pritok, Olivetska, B. kuchyne, Tocna, Zdarek, Cihadla, zpet pres Rozmezi a NL. Snehu vsude dost, mezi 20-40 cm. Obecne, uprava probehla, ale skate pruh je oraniste, ale ne vsude, zalezelo na pritlaku rolby, chce to vice zhutnit a malou oblevu:) Kdo jel dnes klasiku, neprohloupil! Skol!
Vloženo 22.1.2023 11:37
Úprava proběhla, ale je to zatím dost měkké. Jel jsem klásu, tak mi to moc nevadilo. Bruslení asi bude celkem dřina. Bude to chtít dalši úpravu, aby se podklad zhutnil.
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 22.1.: Ahoj,
Probehla chystana uprava? Na skimapy ani bilestopy neni nic videt. Jaka je podlozka?
Diky,
Milan)
Vloženo 22.1.2023 10:51
Dnes ze stadionu skatem na NL a přes Hřebínek na Tetřeví boudy a zpět
Stadion - NL skatem ještě jde, ale pak uz je to hodně hluboké.
Vloženo 21.1.2023 16:59
Nástup Rud.Elektrárna - prašan 5cm, Olivetská (10cm),Hřebínek, NLouka,Rud.El ektrárna - většinou beze stop nebo jen prošláplé ,bylo to brodění prašanem nebo dírami od chodců, hole píchali do cesty, od Hřebínku k NLouce a dál k Bedřichovu,Maliníku zástupy chodců, stopy nebyly, tak nebylo co ničit . Ale zima OK, sněžení celý den, tak snad chvíli vydrží a dočkáme se úpravy-
Vloženo 21.1.2023 13:40
Z parkoviště pod Bukovcem, Jizerka, stále sněží, magistrála - Promenádní s cca 15 cm sněhu, zatím neupravená, projetá stopa od lidí. Autem jen pro 4x4
Vloženo 20.1.2023 14:08
Dnes dopoledne Bedřichov - Nová Louka po silnici, na Blatný rybník raději nejezdit (štěrk), na Hřebínek je to hodně na hraně, miniaturní vrstvička sněhu, co chvíli se drhne o kameny. Skutečně jen pro otrlé lyžaře s práskačkami. Nejlepší na celém dni: Hřebínek otevřen.
Vloženo 19.1.2023 16:31
Na Smědavě -5°C, jasno, sluníčko potěšilo na rozdíl od skutečnosti, že napadl jen 1cm sněhu.Šel jsem po osmičce na Paličník ale na trati byly jen 3cm sněhu.
Potkal jsem pár lyžníků, kteří měli radost , že aspoň na 1cm ujetého sněhu mohli jet.
Snad něco napadne přes víkend a příští týden.Na procházky po horách je to parádní.
13:01
13:01
13:48

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 19.1.2023 13:01
Z Bedřichova Za Novou Louku bída i na kameňačky, jediný úsek, kde to s opatrností jde i bruslit bez zadrhnutí, je mezi Novou Loukou a Vládní.
Vloženo 19.1.2023 12:35
Hrabětická louka v poho;-) Reálně tráva, krtiny a trocha sněhu - pod heslem "podélná rýha nevadí" se dá.
Vloženo 18.1.2023 14:21
Na Smědavě -1°C, mlha.Napadlo 2-4cm sněhu, šel jsem pěšky po Hraniční, kus Promenádní , Smrkové a potkal jsem 2 německé lyžníky, kteří přijeli po Promenádní z Mořiny a po projetí zanechali stopy 0-5mm hluboké a pokud nebyly kamínky tak byly stopy celistvé, jinak jeli po kamínkách.Je škoda i použít šutračky.Zdálky to vypadá dobře, ale počkáme, jestli něco do neděle nepřipadne.
je to o mlácení hůlkama do asfaltu a pomalém šoupání .
12:27
12:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 18.1.2023 11:54
Pro všechny nedočkavé s plechovými lyžemi, dá se už i ze stadionu na Novou Louku. Projeté válcem, holt nějaký šutr nevadí.
11:51
11:51
Vloženo 16.1.2023 14:33
Na Smědavě jasno, 0°C, větrno.Napadlo 1-2 mm poprašek sněhu , zatím jen na trek, ale snad něco připadne tento týden.Některé předpovědi ukazují sněžení, tak uvidíme.
Pro potěšení pár fotek.
12:43
12:43
12:44
12:45

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 1.1.2023 20:34
Ahoj, dnes na procházce jsem našla otevírací nůž CRKT. Ať se majitel ozve na tel.číslo 604256385
20:31
20:31
Vloženo 1.1.2023 19:56
Dnes to bylo spíš na kolo a jen tak tak to šlo z Bedřichova, Novou louku, Kristiánov, Knejpu az na Jizerku...někdy samozřejmě pěšky, občas čistý led takže vážně bacha, ale tak z 80 procent to šlo jet. Místa určitě poznáte
10:59
11:25
11:42
11:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 13)

Vloženo 1.1.2023 12:16
Na zacatku vladni cesty v Bedrichove nalezeny klice s priveskem fotbaloveho dresu, vice fb Jana Vaníčkova
Vloženo 31.12.2022 14:04
Na Smědavě +8,5°C, mlha.Jel jsem jako včera, ale na trati se zhoršily podmínky, byla již jen polovina trati sjízdná.
Byla to moje poslední jízda v letošním roce.Tak se těším na nový sníh v příštím roce, který Klára slibuje po 10. lednu.
Hezký Nový rok všem .
Vloženo 30.12.2022 13:54
Na Smědavě +2°C, jasno, ale po nočním ochlazení všude silná ledovka.Jel jsem po zledovatělé silnici na Hraniční, která byla též zledovatělá.Prvních cca 300m při stoupání po cestě pod Černým vrchem též kompletní ledovka , ale poté již pohoda, stopa tvrdá, rychlá ,ale nebyla zledovatělá.Tak jsem jel cestu pod Černým vrchem k Jezdecké celkem 3x tam a zpět a byla to pohoda.Jen cca 15m ůsek uprostřed byl již s malým množstvým sněhu, ale nebylo nutné sundavat lyže.
Zítra má být cca 10°C, tak to bude horší.
11:07
11:07
11:12
11:12

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Vloženo 29.12.2022 16:12
Dopoledne na Smědavě pršelo, teplota + 3°C.Co platilo včera už dnes bylo jiné.Celá strana na Předěl je prakticky bez sněhu , jen malé zbytky .Stejně i celá cesta přes Zelený kámen a rezervaci na Pytlácké kameny je ve špatném stavu až na poslední úsek.Je to vše na pěší zimní turistiku.
Silnice mezi Jizerkou a Smědavou je na tom lépe a lze jet po straně v mělké stopě.
Přikládám foto Jizerinky z Pytláckých kamenů pro zpestření.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 29.12.2022 15:04
Ze Souše 3-4km jen led a poprasek.. Pravděpodobně dnes ze silnice zmizí.

Mezi Smědavou a Knejpou vzhledem k okolnostem fajn podmínky.
Vloženo 28.12.2022 22:01
Pridavam fotky k predchozimu komentu

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 28.12.2022 21:56
Procházka jelení stráň-předěl-smědava-jizerka, překvapivě poměrně příjemné podmínky na běžky a nikde nikdo předěl-smědava. a pak větší část cesty smědava-jizerka byla take ok, ale tam jiz byl pocukrovany led.
Vloženo 28.12.2022 17:16
Na Smědavě +0,5°C, napadly asi 2cm sněhu.Vyjelo dosti lyžníků oproti minulým dnům.Od pondělí cesty zmzly .
Asfaltové cesty pokud na nic zbyl zledovatělý povlak tak jsou pocukrované, ale sjízdné ,ale pískové cesty mají problém pokud je tam více kamínků, tak jsou na povrchu.Je to spíše jen jarní turistika.
13:29
13:35

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 28.12.2022 15:51
Od stadionu po rozcestí u Nové louky střídavě sjízdné/chůze -≥ Na Hřebínek led a na něm slabá vrstva sněhu (300m nutno nést) . Každopádně za mě překvapivě fajn svezení.
Vloženo 28.12.2022 12:09
Pokud máte rádi pocukrovany led pak hurá na to ...sjezd od bunkru na Pánský to radši zujte...
11:41
11:41
11:41
11:41

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 27.12.2022 13:45
Jizerka ...ani očko nenasadíš...
Vloženo 26.12.2022 14:51
Bedřichov - Točna - Panelka ( Nová cesta, Dřevařská, Traverz )
Od včera výrazné zhoršení, přenášení, asi jako na začátku dubna. Hezké jen na části Panelky a část na Hřebínek. v 13h začalo pršet, už to bohužel odchází....
Vloženo 26.12.2022 14:38
Na Smědavě +5°C, mlha a po 13 hod začalo pršet.Oproti včerejšku došlo k podstatnému zhoršení podmínek na lyžování.Jel jsem jen po cestě pod Černým vrchem k Jezdecké a zpět.Silnice od Smědavy již jen břečka , Hraniční také a cesta pod Černým vrchem z 1/3 břečka.Zatím bez přenášení, ale zítra už bude asi jen břečka.Včera stejná trasa byla v pohodě.
I když zítra má být ochlazení, tak už to nepomůže a budeme muset si počkat na nový sníh po Novém roce a do té doby se věnovat jiným sportovním aktivitám.
Vloženo 26.12.2022 13:11
Rano ze stadionu na Knejpu a zpet. Je konec! Vyjezd k Buku uz prenaseni, sjezd k rozcesti nebezpecny v mnoha usecich, mezi NL a Blatakem se musi cca. 300 m po svych. Od Blataku plotny a obcasny asfalt, cely Kristianov po svych, vyjezd smer Holubnik - cisty asfalt, od Kristianova smer Rozmezi se stridaji lepsi useky s horsimi, dale na Cihadla asi nejlepsi cast, na Stolpiske od Pekla smer Zdarek projelo auto a brutalni koleje, lepsi je vyjet pres Smutnou louku. Doporucuji pesi vylety, tohle nema cenu. Dle ostatnich lyzaru je vyjezd ze Souse celkem v pohode, Kasarenska se musi asi 2x prenaset. Vzhledem k desti, to lepsi nebude. Skol!
Vloženo 25.12.2022 15:32
Na Smědavě +4,5°C, zataženo i když dole bylo azuro.Přijelo pár lyžníků, kteří si užili slušné podmínky na lyžování.
V noci stopy trochu umrzly,takže byly dololedne tvrdší a slušně klouzaly.Jel jsem po silnici směr Souš , po Hraniční , Promenádní , okolo Cimrmana, po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.
Silnice ze Smědavy -pravá stopa velmi dobrá, Hraniční pravá stopa dobrá, ale pro sjezd špatný střed, první část Promenádní od kiosku velmi dobrá , ale druhá polovina již horší-více míst s málo sněhem, okolo Cimrmana je to dobré, sjezd po Jezdecké na Knížecí je dobrý, cesta pod Černým vrchem pravá stopa kupodivu velmi dobrá.
Není jisté, jak to bude zítra, protože Klára vyhrožuje deštěm, ale snad to tak nebude.Od úterý by to mělo být lepší.Na Kasárenské jsem dnes nebyl, ale pár lyžníků mi řekli, že byla sice měkčí , ale šla.
Tak jezděte.
12:07
12:13
12:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 25.12.2022 10:47
Štědrovečerní odpolední lyžovačka z Jizerky. Všude vlhká/mokrá břečka. Nad kioskem Promenáda, Kasárenská a Soušská ke Smědavě je kousek rychlejšího firnu. Chtěl jsem na Knajpu, ale začalo zase chcát 🌧️ Smrková cesta za chvilku zmizí, na Předěl jsem se nedostal. Většina tras rozdupaná pěšákama. Nejlepší to bylo asi od Smědavy po Soušské a nahoru Kasárenskou. Schovaná místa rychlejší, otevřená místa pomalá. Na předpověď se nedá spolehnout, prší si tady kdy chce.

» Zobrazit všechny fotky (celkem 10)

Vloženo 25.12.2022 7:44
Z Bedrichova ze stadionu pres NL na Hrebinek a zpet. Vyjezd k Buku uz je nutne protismerem, pred rozcestim u NL potucky pres cestu, dnes urcite prenaseni, od NL lepsi, ale vydrzi to max 1-2 dny, skoda. Skol
Vloženo 24.12.2022 15:26
Teď jsem se vrátil ze Smědavy a byl jsem překvapen.Na Smědavě +4°C,polojasno , déšť nepřišel jak Klára předpovídala.Určité úseky jsou ve slušném stavu jako např. jezírko Černá Smědá ke kiosku, neprojel jsem další úseky, tak zítra si beru šutračky a zkusím více tratí.
Pro skalní lyžaře je ještě prostor ze Smědavy.Jsou určité ůseky slušné a jinde je zase břečka.
Zítra by nemělo pršet, tak by to mohlo jet.Hospoda bude otevřena až 26.12.
Na ukázku pár dnešních fotek.
12:34
12:50
13:02

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 24.12.2022 12:37
Ahoj, bohuzel je to vsechno pryc i kdyz 13.12. to vypadalo, ze to vydrzi az do konce dubna. Tak na kolo do Ceskeho Raje, uz leze slunicko. Honza uz snih objednal u Jeziska, tak jen aby nebyla dlouha dodaci lhuta, ale bude to az v novem roce. Tak krasny a pohodovy Stedry den.
Vloženo 24.12.2022 9:46
Je to škoda, v letošní sezoně na lyžování byly v listopadu 2 dny a v prosinci 14 dnů.A takto to dnes vypadá na Jizerce.
Tak si dnes na Ježíška přeji, aby nám sníh opět přinesl.
Hezké Vánoc všem.
Vloženo 24.12.2022 1:19
Jet nyní n lyze je jako jít v lete na koupaliste když je 15 stupňů a prší.Jde to ale je dost jiné lepsi zábavy.
Vloženo 23.12.2022 19:37
Po zime prvni bezky. Z Bukovce na Cihadla, pod Smrk a zpet. Trochu firnu, vasto mekci stopy. Ale snehu jeste kupodivu dost. I pres obcasne destiky.
Takze radost z prvniho bezkovani.
https://strava.app.link/4mvFlsd2Zvb
Vloženo 23.12.2022 14:18
Rano po Vladni, dnes urcite naposledy, plno vytatych mist, ale slo jet soupazi, od odbocky smer k ceduli vyrazne lepsi, az na jednoho ultrakretena na fatbiku, nechapu, proc nicil i to malo, co tam jeste je. Pritok na Gregorac, stale podobne, mekke, bori se lyze i hulky. Dale na Hrebinek asi nejlepsi cast, ale misty uz zacina prosvitat, zapadane, ale celkem to jelo, pod Tocnou hodne mokra mista, vyjjezd ok, ale nahore uz vse pod vodou, snaha jet smer Mari, ale po 1 km jsem to vzdal, slaba vrstva mekkeho snehu k tomu brutalne zanesene jehlicim. Panelka podobne jako vcera, jen snehu pomalu, ale jiste ubyva. Zpet pres NL na stadion. Netusim, jak dlouho toto vydrzi, ale vidim to uz jen na par dni. Vyhled spatny.Skol
Vloženo 23.12.2022 9:12
Večer 21:00 velký okruh z Bedřichova, jarní lyžování, v nižších polohách namrzlé, be vyšších Žďárek Točna mokré, jehličí. Sníh zatím byl všude. Nahoře se to začínalo trochu bořit.
Vloženo 22.12.2022 16:50
Dnes v 15:00 z Bedrichova po Vladni, s velkou opatrnosti sjizdne, Pritok, Gregorac, Hrebinek, zde vsude ledova krusta, stopy misty zapadane jehlicim a mokrym snehem ze stromu, od Tocny byl teplejsi vitr a bylo znat na snehu, firn, ve stopach spise mokrejsi. vsude mezi 5-15 cm snehu, obcas uz prosvita asfalt, Panelka byla prijemna na skate. Zpet stejnou cestou pres NL, smer k rozcesti k Buku misty kaminky, sjezd na stadion velice rychly. Jeste to vydrzi, ale uvidime co zitrejsi dest? Kazdopadne bych to neupravoval, bylo by vice skody, nez uzitku. Skol.
Vloženo 22.12.2022 15:36
Dnes dopoledne

Vládní - Závory - Olivetská - Hřebínek - Točna - Kristiánov - Knejpa - Žďárek - Máří - Točna - Hřebínek - Nová louka - Kristiánov - Točna - Hřebínek - Nová louka - Vládní

Někde mokrý špinavý sníh, někde ještě ledovka. Všude stará úprava, ale ještě to drží. V úseku u Máří už prolízá asfalt. Vládní je pořád ještě sjízdná, ale je to už jenom tenká vrstva ledy na asfaltu. Sjezd ke Kristiánovu od plachty na ledu, prolízá asfalt.
Vloženo 22.12.2022 11:22
Ráno z Rudolfova přes Olivetskou na Točnu, pod Holubník, zpět k Hřebínku a přes Novou Louku zpátky. Hodně ledovaté (nejhorší kolem Nové Louky) a sjezdy nepříjemné. Nejlepší byla dneska panelka.
Vloženo 22.12.2022 8:52
Morina - Knížecí - Knajpa - Smědava - Kiosek - Promenádní - Mořina. Jelo to parádně, do většího kopce to smekalo. Odjezd z Mořiny v půl dvanácté pouze s řetězy, silnice velký kluziště. Obávám se, že dnes poslední lyžování.
Vloženo 22.12.2022 7:21
Václavíkova studánka, Smědava, Knejpa, Čihadla, proti směru hodin z5 Smědava, Předěl a 8 přes Písčiny, Jizerská silnice a Mořina. Všude led, z kopce to jelo jako blesk, naprostá paráda. Nejsem velký jezdec, ale takové skvělé podmínky bez davů jsem nezažil. 38 km za 4,5 hodiny. Bohu díky.
Vloženo 21.12.2022 18:51
skatem odpoledne z Louky na Točnu - konec panelky a zpět z Točny na Máří a zpět na Louku. ledovate a rychlé vhodné pro Sáblíkovou. V centrální části ještě obleva nedorazila, ale kolem Máří již od Frýdlantu obleva přichází...Občas namrzající deštík
Vloženo 21.12.2022 17:53
Dnes kolem 16h jsem dole na Kasarenske, kousek pred krizovatkou se sousskou silnici, nasel sjezdarske bryle s bilou obrouckou..... Jinak podminky promenlive, vetsinou led, jen kolem Mari prekvapive mokry, skoro az jarni snih.
Vloženo 21.12.2022 13:54
Dnes dopoledne
Vládní - Závory - Olivetská - Hřebínek - Točna - Kristiánov - Knejpa - Kůrovec - Jezdecká - Mořina - Promenádní - Smědava - zase Knejpa - Žďárek - Točna - Hřebínek - Nová louka - Vládní.

Celou dobu namrzající mrholení, stopa pod ledem, někdy pod ledem A pod vodou. Kdybych byla místní a nohla si vybrat lepší den, tak nevyjedu.

Sjezd k bunkru nebezpečný, na ledu tam stojí voda plus lezou zespod šutry.

Nicméně kombinací soupaže (do kopců) a usilovného plužení (z kopců) jsem to celé nějak objela, dokonce bez pádu. Ale velká radost to teda nebyla a na to, jak vypadají hrany lyží, jsem se ještě neodvážila podívat.

Jediný úsek který se vymykal byl sjezd ze Žďárku a úsek odtama k Točně - tam se znatelně oteplilo, ledovka jako mávnutím kouzelného proutku zmizela a zbyl těžký špinavý sníh. To bylo úplné požehnání. Takže kdybyste chtěli mermomocí něco jezdit a nezabít se na ledu, tak od Točny ke Žďárku sem a tam do zblbnutí.

Všude jinde je lepší si vzít brusle.
Vládní je pořád ještě sjízdná, ale je pod ledem.
Vloženo 21.12.2022 12:59
Na Smědavě -0,5°C, mrholí a je od cca 800m ledovka a tratě jsou nesjízdné.Domníval jsem se, že bude poprašek sněhu , protože po ránu bylo -2°C, ale není.
Tak jsem to dnes musel vzdát a uvidím, jak to bude v dalších dnech.Je možné, že ve spodních.partiích to bude dobré.
Nemohu dnes nabádat, abyste jezdili do horních částí.
Vloženo 21.12.2022 10:11
Z Bedřichova OK, stopy i skate, občas na okrajích vřes a tráva, ale dá se i na dobré lyže. Je to několik zpráv.
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 20.12.: Ahoj běžkaři. Nějaká zpráva, jak to vypadá z Bedřichova nahoru nebo z Hrabětic? Díky.Tomas)
Vloženo 21.12.2022 10:02
Večer 19-21, -1°C, stopa v otevřených prostorech ledovatá, pod stromy s opadaným prašanem a jehličím. Bedříchov-NL-Kristiánov-Knajpa-Máří-Hřebínek-NL-Bedřichov. Od Máří až po NL to už měklo, stopy dlouho neupravované, od víkendu občas zmizely nebo mělké a rozbité. Špatně se mazalo, NERO KN33 držel, ale na prašanu trochu drhnul. Na skate a DP asi super. Situace stabilní, občas leze vřes a tráva, hlavně po NL, kamínky jsem neviděl, opatrně i na dobré lyže. Máří ještě OK, cestou zpátky pocitově teplý vítr.
Vloženo 21.12.2022 9:20
Vcera vecer Montanie - Knajpa - Rozmezi - Kristianov - Tocna a zpet. Jelo to super, hlavne Sousska silnice byla super ledovata a svistela jak o zivot - idealni podminky na skate! Na Mari uz to bylo melke a pomale a dost spinave… Nemyslim si, ze to vsude vydrzi do pristiho tydne
Vloženo 20.12.2022 23:51
15.30 -18 h
Bedřichov- U buku - Rozcestí - Vládní - Olivetská - Hřebínek -Točna- Krásná Máří - Tetřeví Boudy zpět - Točna-Hřebínek - Nová Louka - stadion Bedřichov
Klasika, Multigrade Rode 0 / -2, zažehleno, a přes 3 další vrstvy- rozkorkováno.
Kvalitu sněhu poznamenala ranní ledovka, úprava stop z víkendu vcelku dobrá, stopy drží.
Vosk fungoval jen v úsecích pod stromy, jinak soupaž (viz zvolený profil trasy) nebo pohyb do kopce mimo stopu. Sjezdy docela v pohodě, připlužit se dá, lyže se nesekala, podložka už odpoledne tvrdá nebyla.
U mě dobrý!
Vloženo 20.12.2022 19:18
Dnes později odpoledne ze Stadionu na Ždárek přes Máří a zpátky , podložka perfektní jen místy v lese jehličí
Vloženo 20.12.2022 15:49
Dnes dopoledne:
Vládní - Závory - Olivetská - Hřebínek - Točna - Kristiánov - Knejpa - proti směru hodinových ručiček kol Jizery - zase Knejpa - Žďárek - Točna - Hřebínek - Nová louka - Vládní.

Ráno namrzající mrholení, sníh zatím přes oteplení na celé trati drží, ale pokryla ho krusta ledu. Místy to jelo jako šílené, sjezd na Kristiánov z Holubníku je na zabití (aspoň pro lidi co neumí sjezdy, jako já). Zákeřné střídání míst pokrytých námrazou a prašanu setřeseného místy ze stromů - pokud jedete na namazaných, bacha může to slušně cukat.

Vládní je s opatrností sjízdná. Před nějakou dobou byla prohrnutá, nyní je tam tenká vrstva uježděného sněhu, po kterém se dá jak skate tak soupaž celkem bez problémů, ale hůlkama budete propíchávat na asfalt. Na pár místech upadla z nějakého auta hrouda sněhu se štěrkem, tak bacha. Stopa na klasiku tam moc není.

Ostatní úseky jsou v pohodě, upravené, sněhu je zatím dost. Po větrném pondělku místy ve stopě jehličí a listí, ale žádná hrůza.
Vloženo 20.12.2022 15:16
Dnes ráno 7:30 parkoviště centrál prázdné jel jsem skate Bedřichov-Hřebínek-Máří-Ždárek a zpět,vše upraveno místy mimo les hodně namrzlé,jelo to jako čert.Chci jet ještě ve čtvrtek ráno,ale mám obavu o sníh z Bedřichova tak uvidíme
Vloženo 20.12.2022 22:11
Bacha při sjezdu z Holubníku na Kristiánov, asi 50 m nad křižovatkou je tam na levé straně asfaltová plotna, orval jsem tam část skluznice :-(
Vloženo 19.12.2022 22:27
Dnes na Smědavě se výrazně oteplilo a bylo v poledne jen -4,5°C, zataženo a trochu foukalo.Vítr byl slabý aspoň na trati, kterou jsem jel.Jel jsem po Promenádní, Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.
Stopy jsou uježděné po íkendu a klasika jela dobře.Na několika místech je méně sněhu, ale uvidíme na konci týdne, co nám obleva způsobí.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 20.12.2022 16:14
Minimalne v nedeli odpo byli trate na snehove podminky v top kondici. Jenom se zeptam - kolik uz jste letos poslal na OPS na upravu trati? Libi se mi, jak ocekavate denni upravu zadarmo... Opravdu by stalo za to zavest povinne placeni za vstup na upravovane bezkarske trate - tak, jak je to treba v Ramsau. 200 na den, 1000 na tyden, 3000 na sezonu - to nikoho nezabije...


(Odpověď na dotaz uživatele Bohouš z 20.12.: Nevíte prosím, proč se už několik dní neupravují tratě? Jizerská OPS jsou borci, ale s očekáváním navštěvníků moc pracovat neumí, když k tomu není ani žádná komunikace.)
Vloženo 19.12.2022 9:50
Někdy z pátka na sobotu byla Rudolfovská upravena, i když ops-ka to nikde nezmiňuje. V sobotu parádní, v neděli klasicky rozšlapané od pěších, ale pořád dobré jak na skate tak na klasiku.
Vloženo 18.12.2022 22:31
Byli jsme v této sezoně poprvé. Bukovec - Bunkr - Pod Černým vrchem - kiosek - Předěl - kiosek - Jizerská silnice - Bunkr - Bukovec. Parádní podmínky, vše upraveno, sluníčko a mráz. Místy ještě málo sněhu = tráva nebo borůvky ve stopě. Díky OPS za úpravu, příspěvek jsme poslali.
Vloženo 18.12.2022 21:03
Dnes okruh Paseky- Famberka- Hvězda...teplota mínus 10, podvečer 12. Úžasné výhledy( inverze, Ještěd...), azuro...Stopy dost zapadané jehličím, bukvice dost rozhodí jízdu:)...
Ale celkově PARÁDA
Vloženo 18.12.2022 16:02
Dnes byl asi nejlepší den letošní sezony a proto jsem vyrazil na oblíbený veselý Paličník, abych si užil výhledy jak na Jizerky, tak i na Krkonoše ,na Lužické hory a na Frýdlantsko.
Na Smědavě bylo -10°C , ve stínu i chladněji, ale azuro a sluníčko byly parádní.
Stopy na osmičce jsou perfektní jen je třeba dávat pozor na pár místech kdy pravá stopa je prošápnutá , protože byla jeta do měkkého podloží.
Pro potěšení dávám více fotek.
Uvidíme co nám přinese plánované oteplení v druhé polovině příštího týdne.
Tak jezděte.
12:46
12:46
12:46
12:47

» Zobrazit všechny fotky (celkem 15) + jejich polohy na mapě

Vloženo 18.12.2022 14:05
Klasika, přes Kristiánov na Rozmezí, Mariánskohorské boudy, Protrženka, Smědava, zimní Kiosek, Knajpa, Krásná Máří, Olivetská a zpět. Neni jak to popsat, než "pohádka"! Stopy tvrdé. V užších místech s jehličím, čí borůvčím. Někde se trochu boří hole. Ale slunce, zima a žádní lidé - celý pytlík k Protržence ani 1 člověk, vyváź vše. Opatrně akorát ve sjezdu k Mariánskohorským b hned zkraje končí pravá stopa ve škarpě, ale je to vidět.
Vloženo 18.12.2022 12:43
POZOR, POZOR! Ve sjezdu v Kristiánově u hřbitova je velká ledová plotna, myšleno směrem od sedla Holubníku. Brzděte včas, pěkně jsem si tam ustlal. Brzdit od plachty s upozorněním je asi pozdě, soudě podle "tygra", kterého jsem hodil. Kolemjedoucí dokonce říkali, že tam byl asfalt. Nevím, nestudoval jsem to, jel jsem dál. Autobusy nečekají.
Jinak moc pěkné svezení, zelený Swix. Vládní vypluhovaná, na klásu nejspíš lepší Kanál.
Vloženo 17.12.2022 22:48
Po Vládní se ze sedla Maliníku jezdit od čtvrtka dalo docela dobře . Minulou neděli bylo sice vypluhováno ,ale na zmrzlý podklad na silnici zase něco připadlo a tak se dá bez ničení lyží projet jak na klasiku tak bruslením . Klasika je lepší ale po kanále . Zatím nebyla stopa ani příliš rozbruslena ( dá se jet bez problému soupaž ) ani rozchozena .
Zda se bude v průběhu této zimy Vládní pravidelně pluhovat až na asfalt ( a z jakého důvodu ) by mě také zajímalo .
To je dotaz na ops zda o tom jednala . OPS ale dělá maximum a patří jim velký dík . Jen jsem si dnes říkal , že ve snaze ,aby si klasici zase nestěžovali , že jim bruslaři rozbíjejí stopu , byly ty stopy vyjety zcela na okrajích , že se v některých úsecích nedalo jet , propadala se pravá hůlka a tak to bylo lepší i mimo stopu.
Ale to je evergreen . Kdo má zájem se bruslit dobře technicky naučit tak se mezi stopy vejde. A některé borce , kteří se tváří jako mistři světa a umí toho ve skutečnosti málo a bezohledně ničí stopu fakt rád nemám

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel LB z 17.12.: Nevíte někdo, jestli je upravena rolbou Vládní pod Maliníkem? Vloni se vůbec tento úsek neupravoval, tak třeba letos... když máme tu novou točnu autobusu na Maliníku...)
Vloženo 17.12.2022 20:31
Vikend pod Bukovcem. Projel jsem to tak nejak pres Palicnik. Smedavu, Kristianov, Mari, Knajpu. Stoupani od Bunkru dost vydrene. Cesta Pod Cernym vrchem na skate ok, ale ve stope bordel, najezd na Stolpisskou hodne spatny (prenest cca 50m). Jinak vsude na A lyze - nejlepsi Knajpa - Kristianov - Tocna - Knajpa - tam to i jelo. Jinak snih dost pomaly
Vloženo 17.12.2022 15:04
Na Smědavě -7°C, mlha .Díky OPS za upravenou stopu osmičky na Paličník a Písčiny, která nám umožní další možnosti ze Smědavy.Stopa na osmičce je sice měkčí po první úpravě, ale velmi dobrá.
Tak jezděte.
12:51
12:52

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 17.12.2022 14:50
Ahoj, dole v Raspenavě je asi 20cm sněhu a podobně to bude okolo Nového Města.Tak nevidím problém jet od Spálené hospody .Dnes je upravená osmička na Paličník, takže na Písčinách se napojíš.
(Odpověď na dotaz uživatele phe02 z 17.12.: Dotaz (asi na @Honza_1949):
Nevíš náhodou, kolik je sněhu na severu pod horami? Chceme jet zítra z Nového Města p/S na Bedřichov. Upravenou stopu čekáme až na Písčinách, ale jde o to, jestli půjde jet turisticky už od Spálené hospody anebo se bude muset pěšky až k Červenému buku.)
Vloženo 17.12.2022 14:27
Dnes Bedřichov, Hřebínek, Žďárek, Knajpa. Super upraveno, velké díky OPS, známka koupena :) Sněhu dostatek, i okolo Máří čisto, prostě nádhera
Vloženo 17.12.2022 9:29
Strojově upravená stopa na skate i klasiku, neboří se, pěkné svezení, Knajpa otevřená. Děkujeme OPS za překrásné stopy.
Vloženo 16.12.2022 14:57
Dnes sice nebylo azuro jako bylo včera, ale podmínky jsou výborné, teplota na Smědavě -4°C, trochu foukalo a bylo zataženo.
Trať po Promenádní na Mořinu,Jezdecká a pod Černým vrchem jela velmi dobře , napadlo jen pár mm sněhu, takže pohoda.
Tak jezděte.
11:42
11:59
Vloženo 16.12.2022 12:42
Bedřichov-Hřebinek - Knajpa -Kristianov - Bedřichov, všude hodně sněhu, vše upravené, na Hřebínku občerstvení je otevřené, na Knajpě zatím ne.
Vloženo 17.12.2022 11:09
(Odpověď na dotaz uživatele Peťan z 16.12.: Ahoj, neví někdo jestli už proběhla úprava na 8mičce Předěl-Písčiny? Děkuju)

Ano, je to upravené komplet včetně Paličníku..
Vloženo 16.12.2022 13:43
parkoviště dobře vypluhované, cesta tam v pohodě, jen je třeba dbát opatrnosti při míjení protijedoucích aut, včera byli 2 sjetý v příkopě.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.12.: Dobrý den, jak to vypadá prosím na parkovišti na Mořině, jde tam dobře dojet autem a zaparkovat? Děkuji za info.)
Vloženo 16.12.2022 10:48
Po trase Jiz50 (z Hřebínku bez Olivetské). Podmínky ideální, na modrý extra, azúro, mrazivo. Začátek v 11h (-7°), dojeli jsme za tmy v 17h (-10°). Na trase od Knajpy liduprázdno, vyplatilo se vzít si v práci den volna:). Děkujeme OPS za krásné stopy po celé trase! Skol.
Vloženo 16.12.2022 9:47
Ahoj. Velké parkoviště u Pralinky vypluhované, včera asi 2 auta. z Kořenova na Jizerku neupraveno, asi je ještě malá sněhová pokrývka na to, aby to zakrylo ty stromky a keříky, které jsou rok od roku vyšší. tak jen prošláplo od lyžařů. U Václavíkovy studánky probíhá těžba a odvoz dřeva, včera byly v lese od silnice zacouvány 2 kamiony a dál se pohybovala vyvážečka, tak asi s úpravou počkají, až bude dřevo odvezeno. nevím jak je to s úpravou ve směru od Jezdecké cesty, je možné že se někde rolba otáčí, ale podle skimapy se to neupravuje.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 15.12.: Zdravím vás, mám dotaz,jestli někdo nevi jak to vypadá s úpravou trasy z Kořenova buď na Jizerku a nebo okolo Václavíková studanky směr na Smědavu???
Děkuji a mějte se krásně)
Vloženo 15.12.2022 21:05
Zdravím všechny.
Dnes poprvé a suprově svezení. Díky luxusní u počasí a parádní stopě. Diky
OPS
Vloženo 15.12.2022 19:33
10.30 Bedřichov, Kristiánov, Točna, Hřebínek. Lepší už to být nemůže. Skvěle upraveno, parádní sníh,slunce, mínus 5.
Vloženo 15.12.2022 16:16
Dneska poprvé v této sezóně. Harrachov - Orle - Karlovský most - Jizerka - Promenádní - u bunkru - Kiosek - Hraniční - Kůrovec - U Studánky - Kasárenská - Protržená přehrada - Desná.
11:25
11:25
12:07
13:36

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 15.12.2022 8:14
Top projeto rolbou
7:53
7:53
8:07
8:09
Vloženo 14.12.2022 22:35
Ze stadionu, Hrebinek, Knajpa, Kristianov, Bedrichov - super svezení!!
Vloženo 14.12.2022 20:03
Tak jela jsem z Maliníku,za prehradou hrebinek,stadion.jelo se dobre.
A loni a predloni se rozhodne dalo jet z Maliniku i na skate💪
Vloženo 14.12.2022 15:04
Na Smědavě jen -8°C, zataženo.Po včerejší mrazivé noci byly stopy tvrdší a rychlejší.
Dnes bylo méně lyžníků než včera, kdy bylo slunečno.
Jel jsem opět po Promenádní na Mořinu , od bunkru po Jezdecké a pod Černým vrchem zpět.Všude stopy dobré, jen část od bunkru po Jezdecké na vrchol je dosti vyplužená.
Čekáme na úpravu osmičky na Předěl, zatím nebyla jeta.
Tak jezděte.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Vloženo 14.12.2022 10:43
U Šámalky jsme našli ledvinku SWIX (černočervená), je k vyzvednutí v hospodě.
Vloženo 13.12.2022 20:18
Ahoj, dnes poprve a rovnou do normalni zimy, snehu dost, 30cm dole, 50cm nahore, uz na "A", modra extrovka drzela. Navic otevren Hrebinek, na Knajpe mrtvo, ani nepripravuji. Od obeda slunicko, asi to vytahlo strasne moc lidi, jako v sezone. Usek Stadion az ke Gregorovu krizi odpoledne uplne rozslapany, mnoho deti, skoly, oddily? Stale hodne psu, navic i maserka, v mekkem snehu je videt kazda stopa, navic skutr stred uplne rozbil.Doufam, ze vecer nebo brzy rano bude uprava, bez ni dole oraniste, kazda jizda dobra, potrebuje udusat, strasne mekke.
Vloženo 13.12.2022 19:02
Takové sněhové podmínky v prosinci v Bedřichově jsou už 5 let za námi. S trochou vosku pěkný svezení i nahoru na Rozmezí. Všude parádné stopy. Na Cestě pod Černým vrchem doporučuji směr Padesátky. V dolní části vlevo stále vykukují borůvky a malé smrčky. Ve středu je sníh stále měkký, ale stopy se sluncem trochu zpevnily. Jela jsem na křižovatku Jezdecké cesty a stejnou cestou zpět ke stadionu. Bohužel to byla na nějakou chvíli moje poslední velká jízda v týdnu. Nemohlo to být krásnější. Uvidíme se odpoledne.
12:31
13:03
13:22
14:16

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 13.12.2022 16:32
Dnes na Smědavě ještě v poledne -8°C, jasno.Silnice z Bílého potoka pluhovaná, parkoviště uklizené, hospoda bude tento týden otevřena od pátku do neděle.
Díky OPS za bezvadnou úpravu po včerejší nadílce cca 25cm prašanu.Na trati jsou 2 stopy, jen okraje jsou měkčí při odrazu.
Jel jsem po silnici ke kiosku, po Promenádní a poté okolo zastávky Cimrmana na Jezdeckou a pod Černým vrchem zpět.
Dnes využilo slunečné počasí a upravené tratě více lyžníku, kteří si užili pohodu.
Tak jezděte.
12:38
12:48
12:50
13:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 13.12.2022 14:40
(skate)Ze stadionu nahoru na Rozmezí pecka podklad tvrdý. Od Čihadel směr Tetřeví pravý opak. Sníh hlubší, ale tím jak je suchý tak to prostě rolba neuválcuje s tím nic udělat nejde. Od Hřebínku zase OK . Nádherné dopoledne. Vyražte.
Vloženo 12.12.2022 21:10
Z Maliniku skate nejde uz asi 3 roky - silnice k prehrade je vypluhovana a upravuje se jen skutrem pres kanal na klasiku.

(Odpověď na dotaz uživatele Marketa z 12.12.: Ahojda,jel jste nekdo skate z Maliniku?da se ?? Diky)
Vloženo 11.12.2022 22:55
Dneska vecer Montanie - Smedava - Morina - Knajpa a zpet skatem. Podminky OK. Trosku horsi jen pri stoupani od bunkru (asi kvuli tomu, ze to zacatecnici bohuzel pluzi!). Kousek pred Montanii uprostred diry, ale da se objet. Usek Smedava - Kiosek nic moc (protahnuto asi jen skutrem, dost uzke). Padal novy snih, tak to bylo pomale…
Vloženo 11.12.2022 20:45
Včera 10.12.a dnes 11.12 super z Jizerky na Smědavu a Knajpu občas nějaký kamínek ale to nevadí jsou to jenom lyže.Reaguji na p.Jenika který nabádá Honzu 1949 aby nehodnotil kvalitu stop.Honza 1949 si může hodnotit co chce.Tak jezděte SKOL
Vloženo 11.12.2022 19:09
Všude podmínky super,na první svezení nadstandardní. Pozor n a sjezd na Marianskohorske boudy. Na středu nylo vypluhovano. Ale pokud vydrží předpověď, tak se to zahladi. Dík OPS že šla do akce při první možné příležitosti.
Vloženo 11.12.2022 15:43
10.00 skate trasa Bedřichov, Kristiánov, Točna, Hřebínek, Bedřichov. Naprosto úžasný podmínky na bruslení, sněhu není sice moc, ale na začátek prosince luxusní svezení, opatrně jen v Kristiánově zatáčka u hřbitova je ledová. ⛄
Vloženo 11.12.2022 15:37
Na Smědavě -7°C, zataženo , trochu chumelilo a trochu foukalo.Nasněžilo asi 2-3cm sněhu a stopy po úpravě již byly mělčí vzhledem k většímu množství lyžníků.Je pravda , že Promenádní je z hlediska množství sněhu asi nejlepší a stopy jsou slušné od kiosku až na Mořinu.Část Jezdecké od bunkru na vrchol je hladká a jsou již vidět kamínky,sjezd na Knížecí je bez prolému.Cesta pod Černým vrchem je lepší než včera, ale pod stromy je méně sněhu.
Oproti včerejšku je trať po nasněžení podstatně pomalejší a malá úprava by byla dobrá.Asi je lepší mít zatím béčkové lyže hlavně na skate, kdy jsou problémy uprostřed , zatímco při klasice, jak jedím já, to není .
Tak jezděte.
Vloženo 11.12.2022 13:08
Klasika, Bedřchov, Kristiánov, Rozmezí, Kneipa, Zimní kiosek, Smědava, Kneipa, Krásná Máří, Hřebínek, Bedřichov. Po nočnim sněžení na B lyžích úplně v klidu. Stopy mělké a po sněžení zapadané, ok Kristiánova sněhu dost. Ze Smědavy nahoru bez stopy - prošlapávání stopy do toho kopce byla opravdová výzva. Od Kneipy jen jedna stopa až na Točnu, ale v poho mimo ní. Na první svezení úplná pecka!
Vloženo 11.12.2022 11:25
Mořina 7:15 (-7,0° parkoviště prázdné), kiosek, Smědava, a zpět přes Hraniční, Pod Černým vrchem, Vlašák, Bunkr. Upraveno od včera, celou cestu lehce sněžilo, všude 2-3 cm nového sněhu. Vlašák -Bunkr občas kamínky, jinak všude OK.
Vloženo 11.12.2022 11:13
Chtěl bych poprosit Honzu 1949, aby zůstal u svého motta "tak jezděte" a nehodnotil kvalitu stop z hlediska množství sněhu. Včera to podle mě nebylo ani na dvojky a byť jen zmínit jedničky je zločin! Já jsem si naštěstí vzal staré lyže a pak jsem si za to gratuloval.
Dnes to bylo již o něco lepší.
Vloženo 11.12.2022 10:19
Podívat se na oficiální zahájení sezony na Magistrále 🥳, Bedrichov, Kristiánov, Knajpa, Máří, Hřebínek, Bedřichov, klasika na skinech, nakonec neprotáhli všechno, přes Čihadla na Máří hančovačka v jedné rozdupané stopě, na silnicích cca 5 cm uježděné vrstvy, píchání do asfaltu, jako obvykle ulomený bodec. Dole ledovaté, nahoře prašan, jestli napadne zítra a v pondělí těch 20 cm sněhu, bude to už dokonalé, zatím max na Béčkové lyže.
16:23
17:25
17:43
Vloženo 11.12.2022 2:57
jel jsem z Bedřichova na Hrebinek na lyžích na klasiku. Místy jen tenka vrstva ale projet se s opatrností jde všude . Po revizi skluznice žádné škody nezjisteny, tratě upraveny citlivě jestli v ne trochu napadne od po už se jezdí bez problémů .
Vloženo 10.12.2022 19:46
Ops se snažila,ale dostatečnou vrstvu sněhu nenahoni. Radost z pěkného svezení na lyžích teprve přijde.Dnes to bylo o hledání lepších míst mezi horsimi.
Vloženo 10.12.2022 19:10
Souhlasím s Michalem. Dnes ráno jen malý okruh od Šámalky a B lyže klasiky byly na hraně. Od Točny pod Holubník občas i kamínky ve stopě. Ale na ty podmínky úprava od OPS parádní. Dokud nenapadne, tak to na lepší běžky nebude.
Vloženo 10.12.2022 17:55
Skatem Bedřichov - Nová louka - Kristiánov - Rozmezí - Kasárenská - Knížecí k Jezdecké, a to samé zpět. Sněhu je pořád málo, úprava na ty poměry moc dobrá - díky JOPS. Na áčkové lyže ani omylem. Nejhorší na Knížecí - typicky kde jsou větve nad cestu, a sníh nespadne na zem, a zároveň je břicho uprostřed perkové cesty, vyházené kamínky. A ne ojedinělé, ale celé fleky. Stačí chvilka nepozornosti a lyže mají záser do skluznice. Jinak ve stopách je mraky míst s boruvčím, jehličím, i pár míst s rozemletým drnem. Prosím všechny přispěvatele, aby si uvědomili, že je potřeba hodnotit kvalitu tras podle nejhorších míst. Čte to tu spoustu lidí, a fakt hrozí, že si zbytečně zničí lyže. Díky.
Vloženo 10.12.2022 15:44
Souš - Kůrovec - Knajpa - Mariánky - Protržená přehrada - Kůrovec - Promenádní - U bunkru - Vlašský hřeben - Knížecí - Kůrovec - Souš.
Podél přehrady je to taková bouchaná, pak je již stopa, kde je jen trochu možné. A-lyže rozhodně ne, B jsem také nevzal. Často čouhá tráva, kamínky, borůvčí. OPS vykouzlila to nejlepší co uměla. Jako vždy nejlepší Kasárenská.
Vloženo 10.12.2022 14:54
Na Smědavě -2,5°C, parkoviště zaplněno na 50%, restaurace otevřena (bude zatím o víkendech).
Poprvé upravené tratě, tak mohu mluvit jen v superlativech o bezvadném svezení.Nemuseli jsme si dělat stopy .Ze Smědavy jsem jel na Promenádní , dále na Mořinu a poté zpět od bunkru po Jezdecké a pod Černým vrchem.Mimo silnice ke kiosku všude bezvadné stopy na klasiku i úprava na bruslení.Vyrazilo více lyžníků a všichni si užívali pěkné lyžování i když okolo 14 hod začala padat mlha.Je možné již jezdit na áčkových lyžích ( jen na silnicích jsou někde menší vrstvy sněhu).
Velké díky OPS za úpravu.
Tak jezděte.
12:33
13:08

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 10.12.2022 11:29
Sobota v 8 (parkáč plný z 1/3) ze stadionu, klasika, vosk fialový swix, vcelku držel. Od stadionu k Buku utemované, občas stopa, často kamínky či tráva ve stopě. Buk - NL bezpečné. NL-Gregorák ujeto od lesáků: "stopy" od kol ledovaté, uprostřed metr široký pás sněhu na bruslení, při krajích náznaky hobby stopy. Od Gregoráku ke Hřebínku už utaženo, bez stopy, občas ledová plotna. Hřebínek - Točna jde to nahoru i dolu solidně. Bílé Buky (panelka) velmi pěkné, dvě stopy (občas tráva či borůvčí). zde už na A-lyže. Jinak bych doporičil B-lyže a spíš skejty než klasičky. Po desáté plný parkáč, ve frontě 2-3 auta.
Vloženo 10.12.2022 7:53
Včera v podvečer malé kolo z Bedřichova ,ale z Bedřichova až na Kristiánov to chce opatrně a pak už je sněhu dostatek,takže spíš ještě vzít starší lyže
Vloženo 9.12.2022 22:20
Ráno v 08.00 od Mořiny k bunkru a zpět.Taková hoblovačka. Krásnej prašánek cca 30 čísel a -6 st.C.Stopa byla prošláplá asi už od čtvrtka od Honzy,díky,kterou jsem jenom utemoval.Ta od bunkru pokračovala na Vlašák.Ke kiosku nic. Tak dobrý.V sobotu bude už asi na Skejt po projetí OPS.
8:12
8:13
9:45

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 9.12.2022 18:40
Z Bedřichovského stadionu na Novou louku, Kristiánov, Bílé buky a přes Hřebínek nazpět. Urolbováno pro bruslaře, pokud to podmínky dovolily, byla i jedna stopa. Dole ale pozor na kamínky, občas se nějaké najde. Sníh lehce pod nulou, s občasným ledem ve stopě, osvědčilo se Rhode multigrade 0/-2. Krásné podmínky panovaly zejména za Kristiánovem a výš a hloub do Jizerek to bude jen lepší.
Vloženo 9.12.2022 16:10
Na Smědavě -2°C, i sluníčko se objevilo a užili jsme si o na většině trati.Jel jsem po Kasárenské na Knejpu , okolo teřívků na Čihadla a Rozmezí a zpět přes Knejpu a Paulovu paseku na Smědavu.
Už se těším na zítřejší ůpravu, protože větší část tratě je poničena jak od skůtrů , tak i od aut.
Parkoviště na Smědavě je uklizeno, i když kapacita bude menší vzhledem ke stavbě hotelu.
Tak jezděte.
12:30
13:15
13:53
13:59

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 8.12.2022 15:34
Na Smědavě -2°C, mlha a napadlo dalších 5-10cm sněhu.V horních partiích je sníh suchý prašan.
Včerejší stopy jak ty, které jsem si udělal na Promenádní, tak i stopy po autech pod Černým vrchem úplně zapadalytak jsme si museli prošlapovat nové stopy na celém okrhu.Jeli jsme po silnici ke kiosku, po Promendní k odbočce okolo Cimrmana na Jezdeckou a pod Černým vrchem zpět.Pouze krátký úsek okolo Cimrmana a část Jedecké byla projet od auta.
Žádné lyžníky jsme nepotkali, což je škoda, protože jsou velmi dobré podmínky na klasiku.
Silnice na Smědavu je upluhovaná, parkoviště na víkend uklidí, hospoda je do 25.12. zavřená.
Tak jezděte a pomožte s prošlapováním stop dokud nedojde na úpravu.
12:49
12:49

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 8.12.2022 13:58
Sněhu dost, pouze prošlápnutá stopa. Sníh vlhčí, ale docela to jelo. Na skate to nejde.
Vloženo 7.12.2022 16:16
po 2 týdenní přestávce nám na dnešek napadlo až 10cm sněhu, tak je to víc než předtím.Na Smědavě bylo -1,5°C a trochu chumelilo.Lyžníci nebyli a musel jsem si prošlapovat stopu.
Jel jsem ke kiosku , po Promenádní k bunkru, poté po Jezdecké na Knížecí a pod Černým vrchem zpět na Smědavu.Panenský sníh byl jen na Promenádní, ostatní tratě byly projeté od aut, ale jelo to slušně.Nebyly třeba ani kameňačky, stačily béčkové lyže.
Chumelí, tak jezděte.
12:28
12:37
12:48

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 25.11.2022 21:38
Dnes dopoledne jsem si dopřál svoje první sklouznutí v nové sezóně a kolem desáté vyjel od Montanie na Knajpu a dál na Čihadla, teplota kolem 1-2°C a to málo, co zbylo z minulých dní, doslova tálo před očima. Paradoxně byla trasa sjízdnější a možná lehce přimrzlá v nižších partiích. Vlastně jsem nikde nepřenášel a ani moc nezadrhával, ale bylo to
opravdu na hraně. O víkendu už to bohužel sjízdné nebude a nejspíš to roztaje úplně všude. Uvidíme, co přinese příští týden ;)
10:20
11:00
11:13
Vloženo 25.11.2022 9:56
Z Nové louky na Blatný rybník to po včerejším dešti již nejde není to ani na kameňačky...
6:19
6:20
6:21

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 24.11.2022 15:48
Na Smědavě + 1°C a v horních partiích směr Knajpa a Rozmezí 0°C.Při návratu z Rozmezí začal poletovat sníh, ale v dolní části před Smědavou již drobně pršelo, tak pokud se neochladí, tak sníh nevydrží.Na silnici, kde je asfalt, tak to sic jede dobře, ale vzhledm k malé pokrývce jsou velké otřesy hůlek a pokud jedete po pískové cestě tak otřesy hůlek nejsou, ale sníh po projetí se vytrhává.
Je to jen opravdu pro potěšení z prvního lyžování.
Na cestě jsme potkali jen jednoho lyžníka.
My jsme oslavili dnešní zlatou svatbu na lyžích.
Tak snad se to zlepší, ale asi až od neděle, kdy se má ochladit.
12:56
12:57

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 23.11.2022 13:55
Na Smědavě +1°C, tak jsem si udělal stopu po Štolpišské silnici na Knajpu a dále okolo tetřívků horem na Čihadla a Rozmezí a zpět po Kasárenské silnici na Smědavu.Při stoupání již teplota okolo nuly a nikde sníh netál a nelepil se.Je třeba brát pouze šutračky , kde je asfalt , tak není problém, ale kde jsou cesty pískové, tak tam mohou být kamínky.Od Knajpy již byly vidět v kolejích po autech stopy od lyžníků.Na Knajpě jsem potkal jednoho lyžníka , který přijel od Liberce a bylo to prý v pohodě.
Pokud nenastane obleva, tak doufám, že něco ještě do pátku připadne, tak jezděte, je to paráda i tím málem sněhu.Silnice na Smědavu z Bílého potoka je upluhovaná a posypaná.
11:10
11:24
11:47
11:47

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 22.11.2022 16:51
Z Bedřichova po silnici na odbočku k Blaťáku a pak na Rozmezí. Vše uježděné od aut, což ale nevadí, aspoň si tak často neorvete hrany při zahranění. Sněhu tak kolem 3 cm, a to nahoře i dole, ale stačí to, nicméně radši opravdu na horší šutrovky.
11:55
12:42
Vloženo 22.11.2022 15:00
Na Smědavě -1°C, oblačno, napadlo prvních 5cm sněhu, ale většina cest je projetá od aut na 1-2cm ujetého sněhu, tak to chci zítra zkusit na kameňačkách a uvidím.
12:19
12:46
12:46

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Bedřichov a Jizerská magistrála