Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 6.1.2021 20:00Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
napr. v Jesenikach uz několikrát upravovali, aktualne čerstve upraveno 80km !!!!! ...v Orlickach nejde nic? tam se jen dělají hloupa rozhodnuti o tom jak na trasy pozvat co nejvice pěšáků a jak zacpat silnice... to tam nemuze rozhodovat nekdo s mozkem? nejlepsi cesta k tomu aby tyhle hory bezkari vynechali ....
Dotaz Vloženo 6.1.2021 14:45Přesunuto z Západní Krušné hory
Prosím, nejedete někdo z Prahy do Krušných hor (kamkoli, kde jsou jakékoli stopy na klasiku) a nemáte volné místo v autě? Nejlépe na celý den. Časově se přizpůsobím, i ve všední den. (Jezdím klasickou metodou, i docela dlouhé trasy.) Samozřejmě hradím podíl na nákladech+. Příznaky covidu nemám, mohu mít roušku:)
Dotaz Vloženo 6.1.2021 14:38Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Prosím, nejedete někdo z Prahy do Krkonoš a nemáte volné místo v autě? Nejlépe na celý den. Časově se přizpůsobím, i ve všední den. (Jezdím klasickou metodou, i docela dlouhé trasy.) Samozřejmě hradím podíl na nákladech+. Příznaky covidu nemám, mohu mít roušku:)
Dotaz Vloženo 6.1.2021 14:27Přesunuto z Východní Krušné hory
Prosím, nejedete někdo z Prahy do Krušných hor a nemáte volné místo v autě? Nejlépe na celý den, časově se přizpůsobím, i ve všední den. Samozřejmě hradím podíl na nákladech+. Příznaky covidu nemám, mohu mít roušku:)
Vloženo 5.1.2021 18:00
Martin to shrnul pěkně, jen "hlasuji", aby se upravovalo i pro skate, Jizerky jsou úpravou unikátní a kdo k nim čuchne, tak si je zamiluje, nikde jinde takové běžkování není
Bylo řečeno hodně a i tenhle portál já osobně považuji za užitečný
Přesně, je to o slušnosti a ohleduplnosti, ale ještě je potřeba víc, aby i v chování na horách byla určitá "vzdělanost", větší osvěta, existují pravidla jak se chovat ve chráněných oblastech, možná by pomohl nějaký kodex slušného chování v JIzerských Horách a zejména Jizerské magistrály, a to jak v zimě tak i mimo zimu, protože já osobně jsem tady celorok a spousta nešvarů se děje i mimo zimu, když magistrálou rajtuju na biku, ale toto je zimní portál
Skol
Tomas
Vloženo 5.1.2021 8:53
Trochu delší (můj subjektivní) pohled na spory okolo lyžarů, chodců, psů, cyklistů – už delší dobu si říkám, kde pramení ono „mám právo na …“ (doplňte si cokoli). A tak turisté mají „právo“ na hory víc než lidé, kteří v nich žijí, lyžaři mají „právo“ na parkování hned u stopy či sjezdovky a perfektní úpravu tratí, … Nejsem právník, tak by mě zajímalo, z jakých zákonů tato „práva“ vyplývají.

Mono, v zásadě nemám nic proti psům, ale taky osobně moc dobře vím, jak se pes ve stopě chová. Takže sám beru psa na lyže jen při volném pochodu, kde si stopu razím sám. A k onomu mushingu – nevím o jakých oblastech v severských zemích mluvíš. Několik let jsem ve Skandinávii žil a výskyt spřežení jsem zaznamenal jen na opravdu dalekém severu (blízko polárního kruhu) a jezdili po „skútrových“ cestách, jen výjimečně po urolbovaných trasách pro běžkaře. Navíc hustota lyžařů na trasách v ČR mushingu moc nepřeje, obzvlášť v Jizerkách. Pokud si každý pejskař po svém psu uklidí, pes se nebude motat pod nohama jiných, ať si klidně lyžují se psem. S ničením trasy záleží na podmínkách, někdy ji ničí i pes. Ale radši potkám 5 dobře vedených spřežení, než 5 bruslařů, co to berou přes stopu na klasiku.

Podobně je to s chodci – většina z nich by prostředkem ulice nešla, navíc vedle sebe. Na magistrále bez zamyšlení… A když se jich zeptám, proč si nezvolí neupravenou cestu, tak řeknou, že žádnou neznají (ale do mapy se raději nepodívají), případně že by se propadali – tak se propadají méně na upravené magistrále, lyže nebo sněžnice si nikdo z nich nepůjčí... Naštěstí se to děje jen okolo Vánoc a Velikonoc. Pro Martina – pravidlo je jednoduché, jít po kraji upravené trasy a nikdy nešlapat do vyřízlé stopy na klasiku. Jako běžkař bys mohl vědět, jak se jede v rozšlapané stopě nebo bruslí po hrbolatém povrchu.
Alexi, chodili by pěšáci po magistrále, i kdyby nebyla upravená rolbou? Máš pocit, že když na něco přispíváš (navíc to není úplně jisté), tak to mužeš poškozovat?

Móda fatbikerů naštěstí poměrně rychle skončila, takže ti už stopy ničí jen ojediněle.
Poslední (a bohužel nejrozšířenější) je spor lyžaři s mozkem vs. lyžaři bez mozku. Hlavní bezohlednosti které často vídám – zastavení a stání ve stopě, nejlépe ve velké skupině v křižovatce cest (úplně nejlépe ve sjezdu) a její úplné zablokování (nevím jestli to dělají i jako řidiči na silnici), při jízdě z kopce rozplužení stopy, rozjíždění stopy na klasiku od bruslařů (to, že je cesta úzká nebo že to bruslař neumí, není omluva).

Možná bude do budoucna lepší, když se bude úprava dělat pouze skútrem a stopovačem na klasiku, pěší si vedle vyšlapou svoji cestu a bude klid. Prostě slušnost a ohleduplnost všech návštěvníků. SKOL!
Vloženo 4.1.2021 23:40
tak o vikendu to na bezky jeste nebylo,tak jsme je s sebou nebrali. dnes posledni den dovolene, nechteli jsme sedet na zadku, naplanovala jsem vylet pres holubnik, na castech magistraly jsme tedy sli bohuzel pesky. nechtelo se mi niz, kde prselo? vzdy jsme sli mimo stopu, dost dopredu bezkarum uhybali skoro do prikopu, a stejne me
jich par malem srazilo a jeden nas hnusne okrikoval, a to kdyz jsme stali na rozcesti absolutne mimo.. je to fakt nutny tohleto?
Vloženo 4.1.2021 16:38
Sice pozdě, ale odpověď pro Anetu Mai: uvedené lyže bych nedoporučil ani začátečníkovi nepříteli - jedná se nepochybně o výborné lyže, ale je to nejzávodnější model značky (nejtvrdší a neodpouštějící chyby), vyžadující perfektní techniku.
Vloženo 3.1.2021 21:16
Psi na tratích: Vítám iniciativu Libora Š. I když je to asi víc o osvětě než "vymáhání zákazů". Většina lyžařů se psy si neuvědomuje, jak jsou se svými čtyřnožci nepředvídatelní a nebezpeční. Z druhého pohledu smekám před těmi lyžaři, co zvládnou se psem lyžování tak, aby nikoho neohrozili a trať nepoškodili. Chce to vyrazit ve vhodnou dobu (kdy jezdí minimum lyžařů), vyhnout se některým trasám, mít skvěle vycvičené psy a uklízet po nich... Samozřejmě nejlíp v oblastech, kde se lyžování se psy nezakazuje.

Právně do toho za sebe rozhodně nechci rejpat ani to studovat, ale - jaký rozdíl je v tom, jestli pes pobíhá po lyžařské trati a znečišťuje ji, nebo třeba leze za podobným účelem na dětské hřiště. To taky nejde postihnout?

Místa, kam jde jít na běžky, se psem i pěšky: Nevím, jestli to platí i teď, ale pamatuju dobu, kdy trasa na Vysokém hřebeni byla "se smíšeným provozem" - mohli tam všichni. Když už se pěší turista dostane na upravenou trať, nejlíp udělá, když půjde mimo území mezi stopami (když jsou dvě a mezi nimi pás na bruslení) - někdy je i tam tvrdší podklad, i když spíš zřídka.
Vloženo 3.1.2021 20:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj běžkaři
dobré zprávy o technice, má být pod nulou tak to vydrží do víkendu
Věřím, že tlup chodců a smeček psů bude méně; jen se vracím k diskusím níže
Bohužel se to nelepší, za posledních 11 let chodci pořád stejné, prostě si to neuvědomují a asi ani nechtějí, přibylo pejsků, byť se najdou vyjímky co používají vodítko
Skřípu zubamam, a kde to jde, se snažím buď "vychovávat" nebo i poděkovat, když náááhodu někdo malenko sleduje, co se děje okolo, ale zázraky nečekejme
Asi bych se pokusil o nějakou osvětu, a začal už na stadionu, bilbordem, že v zimě je magistrála hlavně pro běžkaře
Ale ani mezi běžkaři to není ideální, od 26.12 do 2.12, kolikrát sem se klepal, zda člověk jedoucí v protisměru uhne, kolikrát sem čekal, kdy mě "široký" bruslař při sjezdu jebne či sejme, kolikrát jede "páreček" nebo dvojička (i skupinka) vedle sebe, a okolí nesledují, ale pravda, když sem uvolnil cestu rychlejšímu "skejtaři" při stoupání, většinou sem slyšel dík, a při sjezdu hodně přejde na soupaž, všem těmto běžkařům dík, děláte Jizerky a běžkování lepším, bezpečnějším a ukazujete vzájemný respekt
Bude líp a Jiz50 pojede
Skol
Vloženo 3.1.2021 17:28
Piktogramy tam být můžou, nicméně legislativně to nijak zakázané není, náhodou mám právní vzdělání. Věřte nebo ne, ty hory nejsou jenom jedné určité skupiny. Ano, nedostatek sněhu nás trápí všechny, ale o to víc bychom se asi měli umět pochopit a vycházet si vstříc. Stopa po psech v zápřahu opravdu zůstává minimální a tu trať nějak neničí, i tak se ale snažíme jezdit buď brzy ráno nebo pozdě večer, abychom případně omezili co nejméně lidí. Neřeknu, když se tam projede někdo na koni (a ani to mu nemůžete zakázat...), ale ten 30kilový pes na zpevněné trati fakt neudělá žádnou tragickou spoušť. Do Alp jezdíme závodit a trénovat a náhodou tam jsou lidé velmi tolerantní. A přírodě prostě neporučíme, tak se holt musíme spokojit s tím, co je.
Vloženo 3.1.2021 16:04Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Kdo řekl, že je na upravené tratě zákaz vstupu, běžkařům musí dojít, že i neběžkaři chtějí do hor a můžete být všichni rádi, že ti pěšáci tady jsou a dělají zde útraty a tím pádém přispívají na úpravu tratí.
Vloženo 3.1.2021 15:32
Pro Mono: Bohuzel nemame ty prostory jako ve Skandinavii,kdyz tak se podivat do Alp, jak vypada areal pro bezkare a to ne zavodni, ale turisticky.Opravdu nelze do jedne trate skloubit vse,dokonce mame problem mezi sebou, klasika a bruslari. A verte, ze vadi kazda pesi stopa, dokonce i ta psi, nehlede projeti autem nebo cyklistou.V zadnem pripade nechci vas mushery odstrkovat,ale na magistrale to nejde.To je problem nedostatku snehu, jinak jste meli spostu trati po loukach od Smrzovky, kolem Bramberku az ke Kralovce, ted tam prakticky snih neni, bohuzel.Letos jeste ani uprava magistraly nenastala a problemy jsou tady.Ale piktogramy jsou vetsinou nainstalovany a tam je jasne: nevstupovat pesky, se psy, s koly. Auta tam nejsou, ale to je problem Lesu CR.Jen to dodrzovat.
Vloženo 3.1.2021 14:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Stroje dnes vyjedou!!!!!!! Takže nazdar pěšáci se psama😢😢
Dotaz Vloženo 3.1.2021 13:57Přesunuto z Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Dobrý den přeji, při pohledu na tuto diskuzi mě napadá, jestli existuje nějaké pravidlo pro chození pěšky tam, kde jsou upravené běžkařské stopy. Rád chodím na běžky, ale už jsem se párkrát ocitl na dráze i bez nich a bez toho blbého pocitu, že mě někdo zprdne, se tam asi rozumně jít nedá. Bylo by fajn, kdyby upravující rolba vytvářela i úzký chodníček pro chodce ;-)
Vloženo 3.1.2021 10:05
Pavis:"Vsichni ti "darecci"si mysli, ze Jizerky jsou jejich a delaji si to, co chteji." Lol, to mluvíte o sobě, ne? Chápu naštvání a všeobecnou nevraživost vůči chodcům na UPRAVENÉ magistrále, ba dokonce i vůči pejskařům - idiotům, kteří si po svým psech neumí uklidit, protože tím nám ostatním, kteří se tam s těmi psy snažíme sportovat, dost zadělávají na problém. Protože horší než lidi, co nemají rádi psy, jsou lidi, co ty psy mají a chovají se takhle nezodpovědně. Na druhou stranu nevidím nejmenší problém v tom, aby si na magistrále zasportovali musheři registrovaní pod svazem, kteří se tomu věnují na profi úrovni, mají psy vychované, ukázněné a v tahu s nimi pracují na trati. V severských zemích je to naprosto běžná praxe a hleďme - všichni tam spolu zvládají fungovat, aniž by při vzájemném setkání měli chuť se zavraždit. Protože k tomu všemu by stačilo tak málo tolerance a ohleduplnosti z OBOU STRAN, až je to směšné. Ale ne, my se tu radši budeme vzájemně nenávidět a uzurpovat si něco, co buď nepatří nikomu, anebo všem. A to jsou krásné české hory. Peace.
Vloženo 3.1.2021 8:48Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nazor Libora je jen nazor dalšiho sobce, pešaci maji v tuto chvili nepreberne množstvi možnosti kam se vydat, proto me prekvapuje, že musi nicit to malo na cem se da lyžovat. Stejne tak se chovaji i v ramci skiareálů, kde ničí nasněžene sjezdovky. Chodí se sanema, psama sjezdovkou nahoru i dolů, protoze jsou to navštevnici hor a maji na vše právo.
Vloženo 2.1.2021 15:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Krásný den všem :-) Koukám na ty krásné příspěvky a myslím, si, že je to o vzájemném respektu a slušném chování. To, že tratě nejsou upravené neznamená že se na nich nedá jezdit a že je potřeba je ničit necitlivou chůzí a naopak, že se i po upravených tratích nedá v pohodě chodit a nikomu tím neškodit. Stačí se prostě chovat ohleduplně a trochu přemýšlet 😊. Bohužel z toho co jsem zatím viděl (a to jsem ve stopě každý den) jsou to většinou pěšáci, co chodí jak stádo, neuhnout a rozdupávají i tu mrzkou stopu co zatím je. Nelze se pak běžkařům divit, že jsou naštvaní. Takže lidi, nechovejme se jak idioti, mysleme a vzájemně se respektujme a věřím, že to bude v pohodě 😉. SKOL!
Vloženo 2.1.2021 14:56
Libore S., tak to presne je, diky za snahu. Co s tim? Kdyz uz tu je ta OPS, dat ji plnou moc, i nad Lesy CR a CHKO Jiz.hory. Samozrejme by se i vybiralo, ale trate by byly neustale perfektne upravene, rozdelene pro styly, castecne i jednosmerne. Take by dohlizeli na ty vsechny nesvary a rovnou to pokutovali. Tak trochu policejni stat, ale jinak to uz nejde. Uz je to pusteno tak daleko, ze domluvami se nic nevyresi. Vsichni ti "darecci"si mysli, ze Jizerky jsou jejich a delaji si to, co chteji.
Vloženo 2.1.2021 12:13Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Čtu příspěvky a žádný agresivní jsem nečetl,myslím,že všem běžkařům je situace jasná.
Trochu příliš příkrý příspěvek .
Vloženo 2.1.2021 11:39Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Magistrála není upravená nikde a to z jediného důvodu - je opravdu málo sněhu. Proto také není důvod, aby ti lyžaři, kteří si na těchto zbytcích chtějí poničit lyže, byli agresivní vůči ostatním návštěvníkům hor. Poku je mi známo, tak, dokud nezačne strojová úprava stop, není nikde řečeno, že by na cesty nemohli chodci, běžci, cyklisté a třeba i jezdci na koních. Je zcela jsné, že úprava tratí něco stojí a vstup nelyžařů na upravené tratě je poškozuje. Tato situace letos ještě nenastala, tak, prosím běžkaře: nepruďte! Jste zatím jenom jedni z mnoha návštěvníků hor.
Vloženo 31.12.2020 18:01
Mnoho let mě i mé další kamarády - laufaře a běžkaře znepokojují tyto skutečnosti . My ,kteří využíváme každého milimetru sněhu a považujeme se i za skalní , kdy si razíme od počátků zim stopy po Jizerkách , kdy tam ještě rolba nemůže , tak jsme ohrožování pěšáky , kdy nám ničí urolbované stopy a pak rádoby běžkaři se psy ,jak na vodítkách - což je nejhorší - tak i volně pobíhajícími psy a vrchol všeho jsou výkaly těchto psů po běžeckých tratích . Co už bylo zranění skrz psy na b.tratích ! V lepším případě máte namazané lyže a hole psími výkaly a v tom horším máme psí výkaly na oděvech - v tom úplně nejhorším v pitné vodě u přehrady Souš - kde při jarní tání sníh se jen hnědí až černí těmito výkaly .Je zajímavé že to nevadí ani hygieně ? Musím podotknout, že na Jizerkách jsou piktogramy se zákazem chůze a pobíhání psů po běžeckých tratích! Kamarádi laufaři - běžkaři bojujme !!! Já se obracím na hejtmana pana Půtu , senátora pana Zemana a starosty obcí Albrechtice v J.h. ,Desná v J.h. , Bedřichov , Kořenov , Hygienu v Liberci , Jizerskou 50 a Jizerskou OPS . SKOL - a Ať to frčí v roce 2021 - bez pěšáků a psích výkalů v naší Bílé stopě po Jizerkách i jinde !!! Libor Š.
Vloženo 29.12.2020 20:07
Vilda: v posledních letech jsem výrazně víc běžkař než sjezdař a právník nejsem, tak doporučuju brát můj názor s rezervou: Zákony tohle podle mě řešit nebudou. Obecně bych proti takové aktivitě nebyl, pokud ji výslovně nezakazují pravidla vydaná daným střediskem. Myslím, že většinou to budou zakazovat právě kvůli riziku setkání s rolbou. Z hlediska ohleduplnosti vůči dalším lyžařům není dobré vjíždět na svah brzy poté, co tam byla rolba - často musí úprava ještě "vymrznout" a když tam vjede někdo po čerstvé úpravě, nadělá rýhy od svých lyží a pak to zmrzne, je to pro další lyžaře o hubu. Je to podobné, jako u běžkařských tratí, někdy v minulosti jsme to tu taky řešili. Z vlastní zkušenosti, i když se to týká víc osamělých sjezdů večer za tmy, kdy jsem takto sjel pár již zavřených sjezdovek na běžkách. Být v takovém případě co nejopatrnější. Když se lyžař někde nepříjemně vymlátí osamocen, nikdo ho tam hledat nebude. Sice jsem sem před 10 lety psal: "Zpátky jsem radši jel po červené sjezdovce z vrchu Žalý, za tmy to byl příjemný sjezd, sjezdovka byla krásně upravená :-)", ale reálně jsem byl skoro podělanej, abych se na tvrdém vymrzlém sněhu nevymlátil, pač by mě našli až ráno...
Vloženo 29.12.2020 16:54
Zdravím všechny lyžaře a snowboardisty. Měl bych takový možná netradiční dotaz: nevíte prosím někdo jak se zákon, popřípadě všeobecná tolerance staví k lyžování mimo provozní dobu areálu? Řekněme že bych připnul lyže na batoh a vyšel na kopec půl hodiny před spuštěním lanovky - chci aby mi při sjezdu dělal společnost pes, chci jet rychle a nerušeně nebo si chci jen užít prázdné sjezdovky a východu slunce. Vyberu si proto čas kdy svou aktivitou nebudu ohrožovat, ani omezovat ostatní lyžaře, zároveň už se jedná o dobu kdy se na trati nepohybují rolby. V provozním řádech skiareálů jsem našel zmínku že užívání sjezdových tratí je po uzavření zakázáno, tuto informaci se mi ale nepodařilo ověřit v zákonu a tak nevím zda se jedná pouze o snahu zbavit se odpovědnosti za případné zranění lyžařů jezdících takto "na vlastní pěst", nebo o zákonnou vyhlášku, za jejíž porušení by mě mohla stihnout pokuta.
Za odpověď předem děkuji.
Vloženo 14.10.2020 19:52
Dobrý den. S manželem plánujeme jet letos na hory a plánuji si koupit tyto lyže (upraveno adminem - reklamní odkaz tu nemusí být celý :-) sporten-ahv-06-sl-tyrolia-race-evo-14-17-18-velikost-150 chci se Vás zeptat, jestli jsou tyto lyže pro začátečníka ideální. Budu ráda za Vaše rady ohledně značek lyží a podobně. Předem děkuji.
Vloženo 24.9.2020 21:38
Vlk: Děkuji za zhodnocení článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/kdy-zacne-a-jaka-bude-zima, přestože není pozitivní. Aspoň vím, že bych měl příští rok udělat něco jinak, i když netuším přesně co. Ale vymýšlet si zaručené zprávy o tom, jak dopadne něco, co se s takovým předstihem nedá vůbec odhadnout, opravdu nebudu :-) Možná kdyby byl mezi lyžaři někdo s meteorologickým vzděláním, mohl bych ho požádat o vyjádření, jaké procento úspěšnosti má předpověď (resp. přesněji asi výhled), co vzniká s takovým předstihem...
Vloženo 20.9.2020 14:53
Takže abych to shrnul, úplně zbytečný článek, který má generovat pouze návštěvnost a nic, ale vůbec nic se z něj nedozvíme.
Vloženo 25.5.2020 22:09
S odstupem doby - panika byla přehnaně velká, ikdyž ji v některých ohledech chápu. Na druhou stranu se někteří lidé chovali, jako by se nedělo vůbec nic, a to i okolo občerstvoven v Jizerkách. Takže zavření parkovišť vyřešilo situaci tak, že místní nadšenci na lyže chodili a hory si odpočinuly od určité sorty lidí, kterou mám rád stejně, jako politiky obecně.
Neodpustím si osobní názor - hejtman Půta je v žebříčku politických dinosaurů bezpečně ve spodní polovině, ač ho nemusím, je to dle mého názoru nejlepší hejtman Libereckého kraje. Jestli je to nízkou kvalitou jeho předchůdců, nebo jeho vysokou kvalitou, to je téma k dlouhé diskuzi.
Vloženo 4.4.2020 14:35
Pánové, já bych se bála Půtových voličů - viz příspěvek o agresivním chování šíleného domorodce v Polubném. Místní se na základě šíření paniky bojí lidí z měst, a říci, že jsem přijela z Prahy, tak mě asi opravdu zabijí a spálí, abych se nenakazili. Tedy alespoň v médiích to podávají, jako na základě stížností místních obyvatel. Naštěstí je už vlastně po sezóně. Tedy já jsem si taky ještě včera užila, parkovat se dá, jen musíte hledat., ale už je to hodně vytáté nebo ledovaté nebo pak vodové, jarní sníh. Nejvíc se mi líbilo potkávání fajn příjemných usměvavých (fakt!) lidí. i když jich je jich teď pomálu. A ty, Půto, pukni, jelikož tyhle diskuze určitě sleduješ! Skol!.
Vloženo 3.4.2020 19:03Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
(Odpověď na dotaz uživatele newli z 3.4.: Co (kdo) je SLK?)
Starostove pro Liberecky kraj, odnoz STAN, pod tim jsou i v Parlamentu. Dalsi drobny skraloupek, moznost do teplaku na 5 let za prijeti uplatku 850 tis. Kc. Kdyby tento clovek mel svedomi, tak je do vyreseni sveho sraloupku davno mimo politiku.To je ta arogance.