Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 10.2.2020 21:36
Skol lyžníci obracím se na vás s otázkou zkušeností s lyžemi Fischer skin mě vydržely mohérové pásy cca 200 km pak se na jedné lyži shrnuly kamarádovi 50 a druhému ještě méně.Jsme všichni letití lyžaři,použito na perfektním sněhu bez kamenů větviček a jiných příměsi ve stopě máte lepší či stejné zkušenosti díky za info.
Vloženo 10.2.2020 12:28
Nevím jak pěšákům vysvětlit, že mají chodit, tam kde to není strojově upravené a nebo alespoň chodit po okrajích a ne šlapat ve stopě. Ale největší neomalenost je vyrazit do stopy pěšky, se psy a kočárky. Většinou pěšáci argumentují tím, že se jim to mimo stopy boří. A o tom to je. Kdyby nebyly tratě strojově upravené, pěšáky vůbec nenapadne do hor vyrazit pěšky. V jizerských horách je plno cest pro pěšáky, ale tam se samozřejmě boří než si to ušlapou.
Vloženo 8.2.2020 10:15
Zdravím všechny hobiky, kteří se chystají na zítřek! A zároveň prosím radu, co namazat. Mam obyc tuhé stoupací vosky od swixu. Zatím mám variantu červený, snad přidat klistr?
Díky!
Vloženo 5.2.2020 12:02
Je nádherné, a i pro všechny účastníky víkendových závodů v Bedřichově jistě povzbudivé, že nám takhle krásně
nasněžilo. Ať už se pojedou jakékoliv tratě, okruhy, nebo celá 50tka, chtěl bych touto cestou moc poděkovat všem, kteří se nyní usilovně snaží, aby se nám o víkendu dobře jelo a vše se povedlo ke spokojenosti všech.
Moc si vaší práce vážím a přeji vám hodně sil a zdaru! Skol! S úctou Rudolf.
Vloženo 4.2.2020 21:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Jirko, píšeš, s prominutím, hlouposti, resp. srovnáváš nesrovnatelné... trať Marcialongy je velmi specifická tím, že na její přípravě se podílí všechny obce přes které (nebo kolem kterých) trať vede, čili každá obec připravuje kousek a takové podmínky v Jizerkách opravdu nemáme, zde je na všechno OPSka sama... netvrdím, že je vše bez chyb, ostatně, chybujeme občas všichni, ale tuším a pevně doufám, že lidé z OPSky vědí co dělají a že to dělají dobře, resp. nejlépe jak podmínky dovolují. SKOL!
Vloženo 4.2.2020 21:27Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dnes super svezení na trati Marcialongy. Trať je většinou beze sněhu.Proč to v Itálii jde a my za podobných podmínek nejsme schopni uspořádat důstojně J50 a čekáme od přírody na zázrak ?Kdo je za tu neschopnost zodpovědný ?Věřim,že dojde ke změně a opět pojedeme celou krásnou J50!Skol Jirka
Vloženo 3.2.2020 17:28
Reakce na Tomáš K. : Nojo Tome teď na to koukám taky, že máme na vlas stejný nick pod starými příspěvky:-) Abych mohl vkládat fotky musel jsem se registrovat a Tomáš byl obsazen, tak jsem zvolil Tomáš K. ;-)
Jinak předpověď (nový Aladin ) vypadá luxusně. S ranní vichřicí se skokově ochladí a vypadá to na zásyp. Takže buďme optimističtí. Já stále věřím plné verzi. Dokonce si myslím, že zítra to může na silnicích klouzat na břečce i kolem 500m :-D
Vloženo 3.2.2020 12:47Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nebojte holky, poručíme větru dešti a ta pajda prostě bude. I kdyby jsme měli kroužit kolem Knajpy!
Vloženo 2.2.2020 21:25
Dnes jsem si všiml, že ten dobroděj, který pro nás dnes (2.2.) tak skvěle zdokumentoval stav stop v Jizerkách, se podepisuje jako Tomáš K., tedy stejně, jak jsem se dosud podepisoval já v této obecné diskuzi. Takže pozor, jsme dva různí tvorové, mé výplody zmíněnému dobroději nepřipisujte. Abychom se odlišili, odteď budu KocIQ (a ty, Tome, si nadále klidně buď Tomášem K.). Sportu zdar a lyžnikům se jménem Tomáš K. zvlášť :)
Vloženo 2.2.2020 19:03Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro tomas k ... Ty asi nevis, kde se startuje. To že projedes vrcholové partie neznamená ze se to da jet. Ono potapat par km,neni J-50
Dotaz Vloženo 1.2.2020 21:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
všem co spekulují o J50: závod se pojede na zkráceném okruhu, zítra nebo v pondělí se to dozvíte
Vloženo 1.2.2020 19:59
Ano, letos jsou podmínky velmi složité a sněhu je málo, ale musím se zastat Roberta T.
Opravdu je spousta věcí, které před několika lety fungovaly.
OPS-ka letošní sezonu vyjela se skůtry až po několika denní kritice lyžařů. Když konečně napadlo a pak mrholilo a byla ledovka, opět celý týden nikdo nejel (a to už šlo, dle mnohých reakcí, o bezpečí).
Mám pocit, že rolbaři nejsou lyžaři. Nikdy asi po sobě nejeli ve stopě a nikdo z OPS si neprojede trasy jako to dělali dřívější ředilelé&lyžaři.
Z projektů EU byly pořízeny nové rolby a to i s příspěvky na naftu (a v prosinci se ušetřilo tolik, že jet 2x navíc v lednu by opravdu bodlo).
V loňské sezóně bylo mnohokrát s mnohými kamarády diskutováno Tour de rolba (závodní tempo při vyřezávání stop). Ty se musí dle podmínek řezat za určité rychlosti, aby to technologie zvládala.
Zajeďte se podívat na Marču nebo Vasák, co se tam dá přes no udělat za parádní stopy i při hrůzných podmínkách a nemají lepší stroje.
Jak se píše v příspěvcích je to o lidech, jejich přístupu a chtění. Jak na straně OPS tak i lyžařů, pěšáků, psovodů, kočárníků, cyklistů a dalších (ale to je na jinou diskuzi).
Pokud si každý plnit své povinnosti a budeme si naslouchat, snad si to v Jizerkách užijeme.
Zamysleme se a inspirujme, co lze zlepšit (až zas bude sníh) a naslouchejme a spolupracujme.
Vloženo 1.2.2020 19:52
K návrhům od Roberta Tišera přesunutým ze zpráv na Jizerské Magistrále - jakkoli bych ve své odpovědi ve většině případů použil podobná fakta jako C2S (díky za obsáhlou reakci, aspoň to nemusím psát :-), napsal jste to poměrně konstruktivně, tak doporučuji se s tím obrátit na Jizerskou OPS, třeba najdou čas na vysvětlení z jejich pohledu.

Jen doplním k bodu 1 - na http://skimapa.cz/oblast/jizerske-hory by mělo být možné doplnit ručně ze strany Jizerské OPS, že někde proběhla úprava, pokud ji GPS nezaznamenala. Bílé stopy to dříve určitě neumožňovaly, jak je to v nové verzi tohoto webu nevím, ale na první pohled se zdá, že se nic nezměnilo.

Z mého pohledu - vždycky se dá něco dělat lépe, ale každý je něčím omezen - ať už jde o lidskou kapacitu, finanční prostředky nebo stanovené priority, a pak nemůže být všechno dokonalé. Speciálně v běžeckém lyžování, kde těch finančních prostředků moc není. S ohledem na to z mého pohledu funguje Jizerská OPS velmi dobře.
Vloženo 1.2.2020 18:15
Reakce na Martina Sajala: Děkuji moc za pro mne užitečný popis chování skinových lyží a potvrzení mé domněnky, že skutečně mohou existovat zvířata, jimž naše noční putování horami není lhostejné. Za mne je škoda, že toto téma není nějak více "komunikované". Pokud o tom někdo něco víte, tak zrovna za reakce na toto téma vám poděkuji nejvíce, protože se sice nejmenuji Mirek Dušín nebo Don Quijote, ale pokud by mé noční lyžařské radovánky měly znamenat zhoršení života toho, kdo se nemá jak bránit, buď ho bránit budu přímo já, nebo minimálně já sám upravím své chování. Díky.

Reakce na Davida S. a Bohouše: I já se domnívám, že OPS stopy udržuje jak nejlépe to jde, čistě na základě subjektivních dojmů se domnívám, že letos tu úpravu museli dělat velice opatrně (skútrem, nikoli denně, ...), protože (jak již zmínil Standa Ř. - wow, že by Řezáč!) rolba by těch pár cm sněhu přeorala k nepoznání.

Reakce na Lukáše Nováka: já bych si stopy prošlapávat už asi nechtěl, toho jsem si v mládí za socialismu a na méně navstěvovaných místech užil až dost, ale naprosto s Vámi souhlasím s tím, že nevím, kde leckdo bere tu jistotu, že hory jsou jen pro běžkaře. Ač jsem sám běžkař a zimní hory poznávám jen na nich a nejčastěji v udržované stopě (tudíž na údržbu rád přispívám), znám nemálo těch, kteří na běžky nemají dostatečné zdraví či výkonnost, jsou tudíž pěšáky a já jim přesto nemíním odpírat radost ze zimních krás. Více případně vizte ve 3. odstavci mého příspěvku ze 6.1. 9:39 h.
Vloženo 1.2.2020 16:56Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Zdravím všechny lyžaře a nechci tady rozpoutávat diskuzi, které asi zřejmě nepatří do této rubriky. Chci jenom připomenout Jizerské o. p. s., že vše co jsem zde kritizoval, dříve na JM fungovalo. Moc dobře vím, že kritizovat je snadné, ale smyslem mého příspěvku bylo upozornit na nedostatky a snaha posunout úpravy JM k ještě vetší dokonalosti. Jsem si vědom, že máme na JM nejlepší podmínky pro lyžování z celé ČR, ale proč je nemít ještě lepší.
Vloženo 1.2.2020 15:58Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Sice je to házení hrachu o zeď, ale taky s dovolením zareaguji na pana Tišera. Napsal jste to alespoň velice korektně, tak se také pokusím. Podotýkám, že nemám s opskou nic společného:
1) mapy aktualizují samostatné aplikace resp. "firmy" Bílé stopy, Skimapa apod., které nemají s opskou nic společného, to nedělá opska, pouze umožňuje sdílení gps dat těmto subjektům - asi jako stěžovat si Applu, že vám na Iphonu neběží Android; pokud je to oblast Protržené přehrady, je to jedna trasa a není na tom co upřesňovat ( odbočka ze Štolpišské k Pařízkovu kříži, Mariány, Protrženka, Pašerácká, Kasárenská), ostatní trasy , pokud jsou upraveny, jsou obvykle zmíněny samostatně jako nástupní místa - Peklo, Mariánská hora, když je sníh, tak možná ještě z Desné
2)Při vší úctě - dostatek sněhu tuto zimu ještě nebyl, obzvláště pro rolbu a obzvláště z Bedřichovské strany a obzvláště na vedlejších trasách, typicky Vysoký hřeben. Hraje tam roli několik faktorů a běžný laik to neumí posoudit - rolba má několik tun a pokud vyjede špatně, zdevastuje i to málo, na čem jezdit lze. Skůtr to samé - má za sebou akorát placku bez dostatečné váhy a jakékoliv hydrauliky, na třech centimetrech uježděného ledu nic nevytvoří, akorát škody.
3) To samozřejmě můžete resp. jste dávno mohl :-). Jenom si dovoluji upozornit, že se budete pohybovat po pozemcích, které vám nepatří, k jejich "údržbě" nemáte jakékoliv oprávnění a tyto pozemky se nacházejí v CHKO, tudíž se budete pravděpodobně dopouštět přestupku podle zák. 114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
4) Rolbař obvykle jede v noci resp. ve tmě, několik hodin v kuse a s prominutím není možné z jeho pozice kontrolovat do detailu, jak to vypadá za ním resp. co zrovna přejel a vyoral každých pět metrů cesty. Jinak přesně důsledek Vašeho nerozumného názoru v bodě 2 - o tom, kdy má rolba vyjet k úpravě a jak upravovat, musí rozhodovat někdo, kdo tomu rozumí, ne přispěvatelé tohoto fóra :-) (i tak se chybka vloudí). Kdyby rolba vyjížděla v intencích vašeho názoru o nedostatečné úpravě, byly by stopy jedno velké kamenné a blátivé struhadlo úplně po celých horách.
5) To nemá vůbec žádný smysl - nemá to oporu v žádném zákoně nebo předpisu. Běžkařské trasy jsou obvykle vedeny po lesních pozemcích a ty jsou ze zákona přístupné všem. Je to pouze o nás, o zdravém rozumu a o vzájemné toleranci a ohleduplnosti. Zákazů snad už máme všude dost a i když mi třeba bezohlední pěšáci taky vadí (ale třeba nejsou bezohlední, prostě to možná jenom nechápou), je nutno objektivně podotknout, že lesní účelové komunikace nejsou určeny k běžeckému lyžování (a přece se tam můžeme jezdit a upravovat).
A ještě závěrem - buďme rádi, že máme to, co tady máme a že vůbec někde jezdit můžeme a že to nějak funguje ( a funguje to dobře). Zkuste být trochu pozitivní, nehledat na všem chybky a těm druhým to naopak zpříjemnit a to i tady na tom webu. SKOL!
Vloženo 1.2.2020 13:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
No jako na jaře. Jen jsem taky proti panu Tišerovi. Hory jsou pro všechny. Ne jen pro lyžaře a výborný lyžař přeci nemá problém s ničím. Važme si každého stromku.Nebo ještě máte těch zákazu a příkazů málo? Není lepší se radovat? Vždyť na hory nemusíte jezdit s auty. Stopa se dá snadno udělat. Děkuji
Vloženo 1.2.2020 9:17Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dnes jsem tam sice nebyl (naposledy ve čtvrtek, a to byla paráda), jen se chci vyjádřit ke kritice:
- Pokud se neplatí několikaeurové denní vstupné jako i v menších areálech v Alpách, tak díky Jizerké za to jak to dělá. GPS mi skutečně neschází, to by byl jen ten pověstný kanon na vrabce, kromě toho cesty svoji polohu nemění. A slovní popis je srozumitelný i tomu, kdo se nevyzná v mapě.
- Co se projíždí bych nechal na posouzení lidí z Jizerské (a zrovna cesta kolem chaty Věčného mlčení byla vždycky když jsem tam byl projetá, někdy skůtrem, jindy lyžařem).
- Jsem proti tomu vykácet vše v okolí JM, i náletový stromek je stromek a pomáhá vracet kyslík do ovzduší (a zaplaťpánbůh za to když už se čím dál míň můžeme spoléhat na kácené a vypalované plíce planety v Amazonii). Za normálního stavu sněhu by ty stromky byly pod sněhem, a nějaká ta větvička na sněhu mi rozhodně nevadí.
- Rolbař se obvykle při jízdě musí dívat před sebe, ne za sebe, to by musel jezdit s pomocníkem...
- Zákazové cedule jsou sice pěkna věc, ale nefungují, což je vidět na standardní "pětce": Kdykoli po ní jedu, tak potkávám v protisměru lyžaře, a dokonce i pěšáky.

Takže MOC VELKÉ DÍKY lidem z Jizerské ops, děláte to výborně.
Vloženo 1.2.2020 8:40Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Chci se přidat ke včerejší kritice Roberta Tišera. Ze všeho nejvíce mi chybí pravidelné a přesné informace o stavu stop a nesprávná aktualizace mapy.
Vloženo 31.1.2020 22:50Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Chtěl bych touto cestou napsat několik kritických připomínek k práci Jizerské o. p. s. Asi jsem se stal moc rozmazleným lyžařem a tak se předem omlouvám všem těm nadšencům, kteří píšou samou chválu. V minulých letech to ale fungovalo mnohem lépe. Úpravu stop v současné době beru za profesionální práci a měla by tedy být na odpovídající úrovni. Patřím mezi ty lyžaře, kteří každým rokem přispívají na úpravu JM a byl bych rád, kdyby se řada věcí zlepšila ke spokojenosti i nás "rozmazlenců".
Co mi vadí:
1. Občas nepřesné a pozdní informace o provedených úpravách typu: ... oblast kolem Protržené přehrady (tam se dá dojet z několika směrů).
Navrhuji aktualizovat pravidelně interaktivní mapu, ze záznamu GPS rolbařů a nemusí být pracně vypisovány trasy.

2. Často nejsou upravovány vedlejší trasy i když je dostatek sněhu. Vysoký hřeben, za Černou Nisou, okolo Josefodolské přehrady, chata Věčného mlčení, Hrabětice, ... Zde by stačila jedna stopa od skůtru pro klasiku.

3. Před zimou nebyly odstraněny nálety kolem trasy JM. Místy je pak po úpravě rolbou stopa plná zlámaných větviček a jehličí.
Navrhuji uspořádat na podzim dobrovolnou brigádu na vyřezání náletů a nebo se domluvit s Lesy ČR na prořezaní.

4. Pokud rolbař najede do hlíny, měl by to po zaházet lopatou a ne pokračovat dále a táhnou za sebou ještě několik desítek metrů stopu plnou hlíny a kamení. Například dnes za bažinou ve Studeném údolí.
Nepomohlo by zde projet pouze se zdviženým stopařem?

5. Zvážit, zda neumístit na všech nástupních místech JM cedule se zákazem vstupu se psy a jízdy na kole.

Děkuji a přeji lepší sněhové podmínky.
Vloženo 29.1.2020 14:31
Ony ty běžecké trasy snad Jizerské o.p.s. patří, že se volá po jejich zpoplatnění? Pokud vím, jde o veřejné komunikace, na které má právo vstupovat každý. Já osobně nikdy nic platit nehodlám -- jestli někdo upravuje stopy a někdo jiný za to dobrovolně platí, je to jejich věc, mně by vůbec nevadilo prošlapávat si stopy sám (naopak, víc bych si to užil). Kde se bere představa některých, že si můžou jednoduše zprivatizovat celé Jizerky pro svoji soukromou rekreační aktivitu???
Vloženo 29.1.2020 7:22Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ad Jizerská ops - o stopy se starají výborně, rozumí svému řemeslu a patří jim poděkovat, ať již touto cestou nebo finančním příspěvkem. Jistěže by si mnoho z nás umělo představit ještě lepší stopy, úpravu každý den, ale buďme realisti a vděční za to, co v Jizerkách máme.
Ad zpoplatnění běžeckých tras - jsem pro, dostupná cena pro jednotlivce (30 korun, např.), děti zdarma, sezonní permanentky ... už aby to bylo.
Vloženo 28.1.2020 20:18Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Souhlasim s Mirou, je neskutecne, jak pri letosni snehove nadilce, vypadaji trate v Jizerkach. Luxusni! Jedte se podivat do Krkonos. Tema placeni je hodne citlive, ja osobne silne podporuji, je az neunosne kolik je o vikendech lidi. Fandim nejen opsce, ale i dobrovolnikum! Skol!
Vloženo 28.1.2020 20:00Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro Míru, jak jsem napsal 25.1., tak jsem dal v sobotu příspěvek na úpravu pro OPS a dávám je pravidelně.Mám známky nalepené na holích a je možno je vidět.Stačí se podívat.
Vloženo 28.1.2020 19:49Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Souhlasim s Mirou, je neskutecne, jak pri letosni snehove nadilce, vypadaji trate v Jizerkach. Luxusni! Jedte se podivat do Krkonos. Tema placeni je hodne citlive, ja osobne silne podporuji, je az neunosne kolik je o vikendech lidi. Fandim nejen opsce, ale i dobrovolnikum! Skol!
Vloženo 28.1.2020 19:26Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Vzkaz pro kritiky jako je Honza 1949 a další. Už jsi někdy zaplatil Jizerské ops. nějaký příspěvek? Pokud ne, tak mlč. Jezdím po Evropě a málokde jsou tratě upravovány zdarma tak kvalitně (v rámci sněhových podmínek) jako v Jizerkach. A navíc pro tak velké množství běžkařů. Tam, kde je to v Evropě super upravené, tak se platí, což přináší i výhodu, že je tam méně lidí a tudíž stopy déle vydrží... Až se bude platit i v Jizerkach (okamžitě bych to zavedl ve výši 30 až 50 korun - srovnatelné s cenou 1svařáku), tak si můžeš ty i kdokoliv jiný stěžovat...
Vloženo 28.1.2020 15:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Lidi neblázněte, ta rolba má 8 tun a kdyby tam na pár centimetrech sněhu jezdila každý den, tak už dávno nemáme na čem jezdit, za mne pro OPS pochvala.
Vloženo 26.1.2020 17:07
K mohérovým lyžím aneb opožděná reakce Tomášovi - zkušenosti po 3 letech z pohledu zdatného turisty, kterého mazání vosků nebaví a nejde mu to: Za mě spokojenost téměř maximální. Lyže podkluzovaly jen při extrémně ledovatých podmínkách, jindy jsem to mohl svézt na svoji techniku a nebo na ojeté mohérové pásy. Měnil jsem je po 1400 km, přičemž jsem se o ně nijak nestaral. Pásy občas namrzají, což je opět dané asi tím, že jsem se o ně nestaral, a kdybych místo toho jezdil na lyžích namazaných, lepil by se mi na ně sníh mnohem víc. Důležitý mi přijde správný výběr délky lyží, já jsem i díky testování na prodejně "papírkovou metodou" trefil, ale není od věci lyže před nákupem při nějakém testování vyzkoušet.

K dotazu na zvířátka: z toho, co se ke mně dostává, je nejvíc náchylný na vyrušení tetřívek... Jizerská OPS onehdá měla ve zprávě info, že mu vadí narušitelé v brzkých ranních hodinách, viz https://www.jizerskaops.cz/turisticke-info/aktuality/od-153-pristupujeme-k-omezeni-upravy-na-vybranych-trasach-138cs.html K ostatnímu zas někdy jindy :-)
Vloženo 23.1.2020 7:18
K dotazu na lyžování v oblasti mezi Klatovami a Horažďovicemi (to je ten odkaz níže, pravděpodobně reklamní, další takové budu rovnou mazat). Jde o místo, kde se dá vyrážet na běžky jen v době, kdy napadne sníh i ve středních polohách a ve stopách, které si mohou běžkaři vyšlapat sami pokaždé jinde. Za obvyklých podmínek se odtud dá vyrážet na Šumavu, ať už přes Sušici (na Kvildu, Srní, apod.), nebo k Železné Rudě. Ale tuto zimu je to zatím špatné i v těchto místech, viz zprávy na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/sumava
Vloženo 22.1.2020 14:35
Dobrý den.
My jedeme sem http://www.nadrybnikem.eu/
A já bych se Vás ráda zeptala, jestli nevíte o nečem zajímavém v okolí (běžky)
Děkuji.