Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 20.1.2022 8:00
Vidím, že je zde široká diskuse na tohle téma. Bohužel zůstává faktem, že je ve všech možných oblastech lidského konání stále vidět spousta bezohledných idiotů. Vzhledem k věku se počítám spíš mezi klasiky, i když si někdy zabruslím (kvůli přípravě na lyžařské orienťáky, které se bruslí). Někdy se mi tak při bruslení "povede" zavadit o klasickou stopu, ale snažím se to minimalizovat - nejde přece o život. Co mi ale nebetyčně vadí (a to mám chuť vraždit) je když při J50, kdy jsou v celé šířce magistrály stopy na klasiku, někdo bruslí. A jsou to jak lidi bez čísel (kteří tam v ten moment skutečně nemají co pohledávat), tak i s čísly (a ti vlastně porušují pravidla a měli by být diskvalifikováni - bohužel kontroloři nemohou být po celé trati). A taky mi vadí když pěšák vysloveně hamtá ve stopě na klasiku - to by si určitě odpustit mohl, ničí tak práci která stojí na nákladech spoustu peněz.
Já pamatuji dobu, kdy se ještě nepoužívala rolba ani skůtr pro pravidelnou úpravu stop, a trénoval jsem na 5km okruhu v Bedřichově (tehdy tam byli ještě oba "velbloudi" a od lyžaře projetá i stopa na 10km okruhu :-). A asi 1 km od startu jsem v levotočivé zatáčce z kopce jel ve "vajíčku" (po pravé ruce byla tehdy louka, po levém mladý hustý les takže nebylo za zatáčku vidět) a na poslední chvíli jsem před sebou zahlídl v protisměru jedoucího turistu. Doleva uskočit nešlo (houští), doprava taky ne (to bych skončil v kotrmelcích v hlubočáku a asi ze zlámanými, tehdy dřevěnými lyžemi. Tak jsem jen zpevnil držení těla abych srážku odnesl co nejmíň a protijedoucího "trefil" hlavou asi do břicha. Kupodivu jsem nespadl, on se zřejmě pokusil na poslední chvíli uhnout a byl tím pádem míň stabilní než já a "odletěl" někam do závěje. Přiznávám se, že mě tehdy ani nenapadlo pátrat po jeho osudu - jeho problém, nemá jezdit v protisměru závodní trati. Uvědomil jsem si jen že to asi přežil, protože jsem kdesi za sebou zaslechl německé klení... Takže i to často znějící tvrzení že jen u nás jsou (na rozdíl od jiných zemí) bezohlední a sprostí taky není tak docela pravda - je to napříč národnostmi. A je to zase vidět i jinde - i v naprosto nelyžařském prostředí Prahy je často vidět skupinky "nepřizpůsobivých" německy mluvících (spíš ale pokřikujících) opilých mladíků, kteří se chovají tak, jak by si to doma v Německu rozhodně nedovolili...

Zdeněk
Vloženo 20.1.2022 7:43
Pavis: S tím doporučením aby lidi chodili po Krkonoších jsi to trochu přehnal. V Krkonoších jsou pěšáci v upravovaných tratích mnohem větší problém než v Jizerkách. V Jizerkách rozbité tratě velmi brzo opraví opska. V Krkonoších někde upraví tratě rolba třeba jednou za několik týdnů. Jsou i výjimky, Harrachov, Mísečky, Benecko, Černá hora. Ale frekvence úprav je mnohem menší a zničené tratě jsou mnohem nebezpečnější, prudší kopce... Když někdo třeba rozdupe upravenou Velbloudí cestu, tak se v těch dírách jezdí třeba měsíc, i déle. V Jizerkách se asi taky nevyskytuje úplné zničení tratě v dlouhém úseku, jako třeba průjezd auta hned za rolbou a koleje půl metru hluboké, skupiny třeba 30 pěšáků, co vystoupi na Pláních z lanovky a vydají se po upraveném pruhu během oblevy a je to třeba na 14 dní zničené...
Vloženo 19.1.2022 23:53
Ano bez upravy by bylo pesaku minimum, ale ruku na srdce - kolik by tam bylo bezkaru? Bruslari zadni a klasiku sotva pulka? Navic sneznice dnes v kazdym sportovnim krame. Proste je potreba se o ty hory nak podelit. Nebo resnim by bylo tocit trilete cykly :) jeden rok bez upravy (priroda a ops odpociva, pesaci a klasici at se probijou), jeden rok jen stopy na klasiku, jeden jen na skate (to pisu jako nadsazku samozrejme :) Nebo zcela vazne - ofiko vytycit treba dva sneznicovy okruhy, kde by se to setkalo s magistralou jen na par nutnych km. Pak by mi prislo mnohem vic fer vymaht ostatni trasy jen pro bezkare.
Vloženo 19.1.2022 20:53
A jeste prispevek pro Vladimira: nevim kolik ti je,ale me tahne na 70, tedy 65let jezdim po Jizerkach. Samozrejme se nic neda srovnavat. Ale je naprosta blbost chodit po vrcholech pesky. Mam to vse mockrat slezene, ale vzdy na bezkach. Byla krasna cesta z Sedla Holubniku k Sneznym vezickam a na Rozmezi, nebo Velbloudy z panelky primo na Samalku, nebo cela oblast Pytlackych kamenu a Jeleni strane az do Polska. Tenkrat by to ani pesky neslo, zapad by jsi po kulky a skoncil. Doba je jina, bezky take, dnes jsou do stopy a i kazde male poruseni velmi citlive. A je jedno jestli od pesaka,vetsiho psa,cyklisty nebo i od sneznic. To je takova novinka, tak chodte mimo cesty nebo po Krkonosich, na magistrale vadi vse. A jeste do vlastnich rad, stejnou skodu delaji skateci, porad jezdeji do klasicky stopy a nici nejvice!Dnes z Bedrichova nejmene na Hrebinek rano v 9.00 na ho..., za to bych nedal ani korunu!
Vloženo 19.1.2022 20:32
Doprava Liberec - Bedrichov Delate cim dal vetsi ptakoviny
Busy DPMLJ vubec nejsou vhodne pro prepravu bezkaru, navic jste vybrane spoje do Bedrichova nezaradily do SKI BUSU tzn. nahoru jen zastavky Trzni nam. Baltska a U transformatoru, vystup az Malinik, dolu jen pro vystup, hlavne nebrat studujici z Katerinek( maji linku 13 a 53) Nejlepsi reseni: 1/ vratit vse zpet, Bedrichov CSAD, 18 pouze Ceska chalupa 2/ celou linku do Bedrichova predat soukromemu dopravci, samozrejme s podminkami 3/pokud nechat DPMLJ tak s pripominkami na zacatku SKIBUSY a vcas davat posily!? Uz konecne myslete a pokud nevite, tak se zeptejte!
Vloženo 19.1.2022 17:41
Jsem dnes narazil třeba na americká pravidla ":) Obrázek odpovídá těm případným cedulím. A obecne lze říci, že v ČR nejsme sami, kde se to řeší.
https://gvlt.org/wp-content/uploads/2018/12/5a4eae6544123f00019ef5a3_2017-18BSF-Sourdough-Trail-Sign-LowRes-p-1600-644x966.jpeg

Co je ale zajímavé je, že v drtivé většině v zahraničí upřednostňují při potkávání přednost sjíždějícího nebo rychleji jedoucího běžkaře nebo to dále nerozvádějí a mají takováto obecná pravidla s argumentem, že rychleji jedoucí má hůře ovladatelnou jízdu. Co si pamatuji, tak jen na pár místech v Rakousku to mají podobné jako moderní pravidla v rolbovaných tratích u nás. Je to trochu škoda, že je v tom takový chaos. Za mě osobně mi přijdou logická ta moderní pravidla, ale zase je škoda, že se trháme od pravidel převládajících.
Vloženo 19.1.2022 16:12
kam by to mohlo kompromisně směřovat aby to mělo šanci a smysl:
1. obrátit se na klub českých turistů provádějící turistické značení, a odklonit turistické značení pro pěší mimo lesní asfaltky, které jsou v létě cyklostezky a v zimě jsou strojně upravovány. typicky mezi mezivrším a homolí v orličkách je to perfektní, značená trasa jde po hřebení pro výhledy, pěší a romanticky založené ťapače na lyžích, bunkrovka je pro svištící cyklisty a sportovně založené běžkaře. možná by to šlo bez násilí v podobném duchu prodloužit až k jelence a na deštnou na jednu stranu a skoro až k haničce na stranu druhou (v prvním případě vymístit červenou značku do jižního úbočí, v druhém případě nechat hřeben pěšákům a upravovat cestu v severním úbočí
2. tam. kde je souběh turistické značky a upravované trasy nevyhnutelný, tam bez ohledu na z kopce/do kopce upravovat stopu pro klasiku v celém úseku jen na jedné straně manžestru, a umístit cedule žádající pěší o chůzi husím pochodem po opačném okraji.

mě to rozšlapávání většinou připadá jako chůze po veřejné pláži, kdy ausgerechnet musím rozšlapat hrad z písku, protože se mi ho nechce obcházet.
tady bylo zastánci rozšlapávání stop argumentováno právním vakuem a nemožností zakázat vstup do lesa a na zemědělské pozemky (pokud není zákaz vstupu třeba z důvodu ochrany osení) . ale většina sjezdovek je katastrálně trvalý travní porost, podobně jsou na tom třeba golfová hřiště, a z obou míst Vás zlý hlídač velmi rychle vyhodí.
Vloženo 19.1.2022 9:25
Tam, kde jsou turistické trasy, tam je to jasné. Pěší by si na frekventovanějších trasách stejně vyšlapali cestičku. Je to těžké, protože zákazy ve státních lesích stejně nemají právní oporu. Možné řešení, jak se vyhnout konfliktům je buď nerolbovat nebo skůtrem nebo rolbou vytáhnout pěší trasu vedle, ale to je dost komplikované a když je méně sněhu tak i nereálné a stojí to peníze navíc, protože lesní cesty jsou šíří ve většině případů akorát na stopu + skate pás. Variant je více. I například oddělené skate a kalsické trasy, kde na kraji bude vždy místo pro pěšáky. Ale každé má své proti. Ideální je tedy ta ohleduplnost a pohyb pěšáků jen na turistických částech rolbovaných tras.
Vloženo 18.1.2022 23:24
Ano, idioti i slusni jsou na obou stranach. Mezi bezkari jsou zase takovi, co jsou schopni pretahnout 60ti letou zenskou po zadech hulkou nebo ji nadavaj do damskeho prirozeni... Asi ti co si pletou hory se soukromou posilovnou. Nechapu vubec tu agresivitu z zadny strany. Casto se tu sklonuje tolerance a slusnost, ale bohuzel taky volani po zakazech a pokutach a to mi je proste dost proti srsti. Tak hodne zdaru vsem milovnikum jizerek. Skol
Vloženo 18.1.2022 19:11
tak takhle s tím hejtem na pěšáky:
1. jsem schopen je tolerovat od parkoviště k rozhledně, to ani neceknu.
2. potkal jsem tátu co šel pěšky a táhnul odhadem čtyřletého kluka na sjezdovkách. šel úplně po okraji. ani neceknu a vesele jsem ho pozdravil, a doufám že z kluka taky vyroste príma chlap
3. potkal jsem bandu trempů co šli na sněžnicích husím pochodem po okraji upraveného, a hned jak to šlo tak zabočili do lesa na echt romantiku. zase ani slovo proti a nějak jsme pokecali o počasí (holt ne každej kopec vybruslím v kuse) .
4. okolo emilovy věže a poledních kamenů, podél hájeného potoka etc., kde se neupravuje a jen tak občas je šláplá stopa na klasiku, je to pěšky mnohem hezčí než po magistrále.
5. a taky jsem potkal jiné. v šestistupu hned za rolbou. krajní hamtali do stop pro klasiku, a na upozornění držkovali a jeden z nich se chtěl prát.
Vloženo 18.1.2022 16:02
Uz bezte s tim hejtem na pesaky nekam. Sam jsem bezkar, ale rad bych do jizerek vyrazil i jako pesi. Protoze to je uplne jinej sport. Argument, ze je jsou tu dalsi tisice km neupravenejch cest jde mimo. Ziju od narozeni v Liberci pod jizerkama, stejne jako moje rodina je milujeme a nevidim duvod, proc bych nemel jejich vrcholove partie Holubnik/Jizeru/Snezne vezicky/Krasna Mari/Smedavska hora v zime zazit jen proto, ze veskere hlavni cesty obsadi prkynkari (taky jezdim). Pro me za me, povolte vstup po stredovem pasu treba jen na sneznicich, nebo respektive apelujte na jejich pouzivani, ale rikat, ze pesaci do jizerek v zime nesmi, tak to je docela ulet a vypovida to jen o vasi netoleranci, nez o necem jinem... Clovek na sneznicich na kraji brusliciho pasu nenici stopu a neprekazi nijak vic nez prumerne zdatny skejtar.
Vloženo 15.1.2022 17:16Přesunuto z Hrubý Jeseník
Proč do čtvrtka? Ty jsi upad?
(Odpověď na dotaz uživatele Včela z 10.1.: Díky, ještě počkám do čtvrtka.)
Vloženo 15.1.2022 9:37
@Martin Sajal - spis nechapu ten hate mezi klsiky a bruslari - ale ten zastup pesaku na Breznik je v pohode. Sveho casu jsem na Zadove na zavodnich tratich v protismeru potkal rodinku tlacici kocarek. Dalsi vec jsou neosvetleni bezkari v noci…
Vloženo 15.1.2022 9:34
@Martin Sajal - Sumava z tohoto pohledu nestoji za nic. V porovnanim s Jizerkama je to naprosto o nicem. I Krusky jsou lepsi. Obce se nedokazi domluvit na centralizovanem systemu upravy trati. Frekvence a kvalita uprav je minimalni. Souhlasim s vami, ze by tomu prospelo zpoplatneni trati, jak je tomu v normalnim svete…
Vloženo 15.1.2022 8:43
Těch míst, kde je možné na Šumavě bruslit, je o něco víc. Některá další jsou zmíněna tady https://www.kamzasnehem.cz/bezky/sumava/zadov-kvilda/trasy#post14259 mezi dlouhodobými dotazy. Obecně je ale Šumava baštou klasiky se spoustou míst upravených tak, kde si to bruslař snad ani užít nemůže.

Ono je to složitější. Jsou podmínky, kdy stopám neuškodí ani bruslař, který do nich zajede každým odšlápnutím, stejně jako podmínky, kdy zajetí do stopy 1x za 20 metrů dokáže klasikům solidně zkazit zážitek. Stejně tak je pravda, že nešikovný klasik dokáže poničit stopu víc než ohleduplný bruslař - jenže každý nějak začínal a každý nemůže být na lyžích nejšikovnější, takže k opotřebení stopy nešikovnými klasiky mám větší pochopení, než když přijede bezohledný bruslař. A nebo jen nešikovný bruslař
Vloženo 14.1.2022 22:08Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Jakub: samozřejmě když je někdo šikovný, malý, lehký, trať je tvrdá vymrzlá...
Ale jak píše Kvilda, Modrava, aj. upravují na klasiku.
Bohužel, úprava stop nemá v ČR právní rámec, není zpoplatněna, bezkovani není regulované. To by si pak lidé více vážili úpravy a stopy by se mohly na Šumavě upravovat častěji.
Bohužel si na Šumavě každá obec hraje na svém písečku...

Na Šumavě daleko větší paseku dělají pěšáci...

Ale často člověk potká ťapkaly... stačí 1 a při prašanu je stopa zničená...
Vloženo 14.1.2022 21:00Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
@Honza:

Tohle je asi na sirsi debatu jinde, ale skejtar, ktery vjede nad stopu hranou spicky lyze jednou za x metru ji zmasti mnohem min, nez turisticky tank, co se do stopy nevejde, pada a bori se vsude kolem. Ale taky na ne nikdo nerve, ze? Ja jsem z principu extremne ohleduplnej clovek, kterej fakt nerad pusobi jakykoliv problemy, proto me tohle celkem sokovalo a za x let na bezkach to bylo poprvy, co jsem se dostal do nejakeho konfliktu a rozhodne si nejsem vedomy, ze bych tu stopu nicil (podotykam, ze mam metr sedmdesat, takze fakt nebruslim do sirky)

Na druhou stranu uznavam, ze jezdim hlavne do Jizerek a mistni pomery tolik neznam (ale taky tu nejsem zdaleka poprve). O tom, ze jsou stopy upravovane jen na klasiku slysim poprve. Kazdopadne polovina lidi co jsem dneska potkal bruslila …

Kazdopadne diky za pouceni, dam si jeste vetsi pozor nez doted a omluva vsem za spam.
Vloženo 14.1.2022 19:49Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
To bohužel pochopí jenom normální člověk ale né dement že stopa na klasiku je jen na klasiku.Tito lidé by měli zaplatit opravu všech stop které poničily a dostat zákaz vstupu na celou sezonu aby měli čas přemýšlet co to dělají.
Vloženo 14.1.2022 15:10
SKOL! Prosím o info, zda je to aktuálně sjízdné z Maliníku nebo od odbočky pod Maliníkem na skejt ?
Vloženo 14.1.2022 15:07
Vendulo, nezlobte se, to jsou jablka a hrušky dohromady a jak v tom vtipu "vy zase bijete černochy". nepopírám, že se najdou dobytkové, co odhazují odpadky, že spousta lidí neumí kouknout do očí, usmát se a kývnout hlavou, že si občas někdo vynucuje přednost atakdále. ale rozhamtávání stop v pětistupu to nijak neopravňuje.

jsem schopen pochopit a tolerovat pěší na upravené trase, vede-li například od parkoviště k vyhlídce (třeba od štěpánky na bílou skálu). ale nejsem popravdě schopen ani pochopit, co vlastně vede pěší ke korzování po okruhu "odnikud nikam" v lese bez výhledů (třeba po vnitřním okruhu okolo štěpánky). minulý rok jsem tam pět dní po sobě potkával jednu rodinku hamtající a táhnoucí pekáče po čerstvém manžestru hned za rolbou (za dobrých sněhových podmínek jezdívá okolo osmé ráno), poprvé jsem vysvětloval vlídně, pak čím dál méně vlídněji, ale marnost nad marnost - asi tam holt byli na dovolené a chtěli si to "užít".
Vloženo 14.1.2022 14:38Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Jakub: Na skate se na Šumavě upravuje pouze mezi Kvildami, na Horské Kvildě a na Zadově. Jinak ostatní stopy jsou na Šumavě upravovány pouze na klasiku. Přečti si to na webu bilastopa.cz. Nejdřív by ses měl zamyslet nad sebou a popřemýšlet, proč po tobě asi někdo pořvává...
Sám píšeš, že do klasické stopy zajíždíš 1x za 20 m.... tak se nediv, že ti někdo nadává, když se v daném úseku upravuje jenom na klasiku.
Vloženo 14.1.2022 11:15
Vendulo, kdybych tenkrát nepředvídal a nejel obezřetně, tak by to dopadlo ještě hůř, nehrajte si na všeználka, když vůbec netušíte jak a kde se to stalo. Jinak asi potkávám jiné lidi než vy, usmívají se a zdraví...
Vloženo 14.1.2022 10:51
zpráva byla na vyžádání smazána
Vloženo 14.1.2022 9:55
a samozřejmě - podporujte svého rolbaře (aspoň tam, kde jezdíte nejvíc).
Vloženo 14.1.2022 9:14
Už jsem to tady publikoval. Je to i o výchově lidí, o informacích z médií. Vše musí směřovat k tomu, aby bez lyží (sněžnic) nikoho ani nenapadlo vyrazit na upravené tratě. Je to jako přijít do Národního divadla v teplákách, prostě společenské faux pas. Pěšáky nechápu, v republice je více než 40000 km turistických cest a jen pár desítek km upravených tratí pro lyžaře a oni to musí ničit. Je třeba u všech pěší zastavit a slušně, ale důrazně je upozornit na to, jak škodí. (Já osobně jsem si na rozdupané stopě poškodil koleno a zlomil lyži.)
Vloženo 14.1.2022 8:59
když tak nad tím přemýšlím, tak jsem asi příznivcem placeného vstupu do upravované stopy (a že to upravování fakt stojí nezanedbatelné prachy, hodina malé rolby je nákladově něco okolo dvou tisíc, velká rolba ještě mnohem víc), tak, jak je to zvykem v alpských civilizovaných zemích. dospělé plnocenné vstupné, dětské, juniorské, důchodcovské a k tomu, abychom nediskriminovali, i pěší.

zatím jediná možnost je každého pěšího (skupinu pěších) slušně pozdravit, a poprosit aby chodili v upravované stopě po okraji a husím pochodem (pozn. - "stopa" nejsou jen ty dvě rejhy pro klasiku, ale i ten manžestr pro bruslení, plužení, míjení a předjíždění).
Vloženo 13.1.2022 19:17
Ahoj, tuto problematiku resime roky. Samozrejme se slusnymi neni problem, dokonce se omluvi a treba i vrati. Ale co ti neslusni? Na ne musi byt autorita, treba pracovnik OPS, popr.HS a tvrde vymahat opusteni maxistraly, vsude jsou pyktogramy se zakazem vstupu pesaku, psu i cyklistu. Pokud to vydrzi tvrde vymahat jednu sezonu, tak je vyhrano.
Vloženo 13.1.2022 16:06
Ještě k pěšákům: Myslím, že každý z nás by měl každého pěšáka slušně upozornit, že nám ničí stopu. Jedno upozornění nic neudělá, ale když to někdo uslyší 100×, možná to příště raději rozdupávat nepůjde. Já sám každému pěšákovi říkám „Prosím, nešlapte nám do stopy.“
Vloženo 13.1.2022 13:27
Milan - presne, este jsou lidi neprijemny. Ale ofiko pesakum a cyklistum asi nikdo pritomnost na magistrale zakazat nemuze a policie s tim taky nic neudela, pac jsou to vsechno turisticky a cyklo trasy. A pokud to zakazat lze, tak by bylo dobry vedet na zaklade ceho, aby sme si usetrili trapeni, kdyz maj blby kecy.
Vloženo 13.1.2022 9:34Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Odpoved: Pavis Vloženo 12.1.2022 19:51
Jak pises, chodci at uz se psem nebo bez muzou trate dost rozbit (klasicky diry kdyz se trosku propadnou), coz je pro nas lyzare dost na prd. Ale ofiko to neni lyzarska magistrala nybrz Jizerska magistrala a 90% vsech trati vede po turistickejch cestach a vetsina z nich je navic i cyklo trasa, coz se nemeni jen tim, ze je zima. Takze asi nikdo nemuze pesim a cyklistum jen tak a ofiko proste zakazat pristup. Je to o ohleduplnosti a to je vetsinou nejvetsi problem. Rozumnej chodec vidi, ze kdyz kazdej krok znamena dira jak po granatu, tak to otoci a zmizne. Rozumnej cyklista pozna, kdy muze jet na tvrdy a upraveny trase a kdyz ma fat bike a trat je pevna, tak po nem neni zadna skoda. Ale kdyz nejsou podminky pro kolo, tak to samozrejme zdevastuje fest. Bohuzel moc lidi na to nebere ohled.