Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 19.4.2022 14:37
Skol přátelé, prosím lze ještě vyrazit od stadiónu v Béďově, směr Hřebínek, případně Čihadla atd na Knajpu? Děkuju
Vloženo 18.4.2022 22:22
Taky díky, Honzo, za skvělé zpravodajství. My pracující si potřebujeme plánovat víkend v týdnu, takže je skvělé, že víme, jak to vypadá každý den. A ještě se přitom krásně natěšíme.
Vloženo 18.4.2022 13:15
Skol! Chodím do práce, padám po ní na držku a do důchodu mám daleko (respektive nejspíš nepůjdu nikdy). Bydlím v Podkrkonoší a do Jizerek nejraději jezdím ke konci sezony, když už je čas se tam “na pohodu” otočit občas i po práci díky letnímu času a dlouhému dni. I když už OPS nejezdil a všichni jsou už na kole. Honzovy každodenní zprávy se mi v tomto období vysloveně hodí a taky jsem mu za ně nedávno ve stopě děkoval. Často bych přemýšlel, jestli vyrazit, a mám jistotu, že když se podívám tady na aktuální situaci od Honzy, nemám co řešit. Kéž by bylo takových Honzů víc i v jiných oblastech! Ať to frčí!
Vloženo 18.4.2022 9:59
Taky se pridavam ke kladnemu ohlasu k Honzovi, kazdy den jsem zpravu cetl a prohledl si fotky, hlavne ty mimo magistralu. Dobra je i zprava o koupani i kdyz mi to jeste chvili ponechame na vetsi teplo. Letos jsem vybiral jen krasne slunne dny, tak mi do Honzy dost kilometru chybi, ale sezona byla dobra. Na rozlucku jeste pojedu, ale uz to bude muset byt ze Smedavy nebo Jizerky. Jinak pro pracujici verim ze je to smutne, ale musite to dotlacit do penze a pak si to takle krasne uzivat jako Honza a spousta dalsich penzistu. Dokud jsem pracoval, tak to take byly soboty( pokud nebyly pracovni, to uz si ani nikdo nepamatuje) nedele a svatky nebo dovolena ( pozor ta byla za cely rok 10 dnu). Vyhoda tedy byla ze bylo tak malo lyzniku, ze jsme se i zdravili a vetsinou i pokecali.Ted je to bohuzel o necem jinem. Tak Skol.
Vloženo 18.4.2022 9:49
Díky bohu, že existuji takové lidí jako Honza - zdroj nejen zpravodajství, ale neskutečného elánu, pozitivity, altruizmu. Potkat ho na trase pro mně je vždy dobré znamení.
Vloženo 18.4.2022 7:29
Přidávám se k děkovačce Honzovi za parádní každodenní zpravodajství. Když nad tím tak přemýšlím, Honza je asi skoro jediný, komu "projde" občasná zpráva o něčem jiném než lyžování. Tu včerejší o koupání v Německu jsem nechal na svém místě a nepřesouval sem do obecné diskuze i z důvodu, aby pravidelní čtenáři Honzových zpráv věděli, že tento den výjimečně zpráva ze Smědavy nebude :-)
Vloženo 18.4.2022 0:13Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
I já děkuji Honzovy 1949 za reporty, díky nim jsem navštívil rašeliniště Jizery i Jizerky , Zelený kámen a Paličník, a byly to nejlepší fotky z Jizerek.., jelikož jezdím MHD, tak pouze z Bedřichova ( a pouze skejtem), tak někdy to se sněhem nesedělo, Smědava je prostě výše...
Vloženo 17.4.2022 21:58Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Diky Honzo 1949 za konzistentni zpravy z Jizerek. Nemyslel jsem si, ze me cteni Honzikovi cesty vydrzi az do dospelosti.
Vloženo 17.4.2022 21:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Honzo, klobouk dolů, chtěl bych se dožít Vašeho věku a ještě se prohánět po Jizerkách, a děkujeme za info. Dneska to nemělo chybu, skol.
Vloženo 17.4.2022 21:25Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Já letos pouze 4x na běžkách a poté problémy s kyčlí i tak chci tímto moc poděkovat Honzovi 1949,za perfektní informace,které ač letos téměř bez běžkovani,jsem každý den pročítal.Přeji ti Honzo pevného zdraví a už se těším na příští zimu
Vloženo 17.4.2022 21:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Zdendo 1966, nevím co Vám na ten Váš příspěvek napsat........závist? Honzo, pro mě jsou tvé reporty strašně důležité, dost přesně mi podle toho vychází jestli vzít skate nebo klasiku a co případně maznout. Jezdím z Jizerky nebo Polubneho a to je přesně co chci vědět! V prosinci skol
Vloženo 17.4.2022 19:42Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Honza je milý, s tím souhlasím, ale určitě se nevytahuje, a za jeho každodenní reporty jsem rád. A myslím, že nás bude víc.
Vloženo 17.4.2022 17:37Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Milý Honzo, nezlobte se na mne, ale ty Vaše každodenní vychloubavé raporty, to už se mi zdá hraničí až s drzostí, nejenže jste každý den na Smědavě a informujete nás, že máte najeto již 120 dnů a více než 2500 km, ale teď nám ještě sdělujete, že budete každý den (do prosince), na Berzdorfském jezeře? Co mi ostatní, co přijdeme každý den z práce, padáme na držku a jsme rádi, že sebou flákneme do postele, jak se máme cítit - jako peciválové?
Vloženo 9.4.2022 21:13
vypluhování bych chápal - kdyby bylo lesnicky co dělat. možná jsem příliš úzkoprsý, a tak uvítám, co je možno v lese dělat, leží-li tam půl metru zhutněného sněhu (nemluvím o svážení na saních, jednak v jizerkách nemá na rozdíl od krkonoš moc tradici, a druhak pan Adolf z Lahrovek už pár let není)
Vloženo 9.4.2022 17:47Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
české lesy, hovada, za to vypluhování
Vloženo 27.3.2022 21:43
Ad zamykání kola; po naivním schováváním kola do roští jsem dospěl k zamykání kola ke kadelabru, stromů nebo třeba kůlu se znackami na co nejfrekventovanější křižovatce turistických cest, samozřejmě mnohem lepší je umístění do zahrady místního domkáře, ale to někdy na turistický zatížených místech není bez předchozí osobní známosti úplně snadné.
Vloženo 27.3.2022 15:35
Poprosím o radu, jestli kromě Ramsau existuje ještě nějaké jiné středisko v Rakousku, kde to na běžky bude předpokládaně OK ještě o velikonocích (letos v polovině dubna). A k Ramsau bych se zeptal, zda chápu správně, že to celoroční běžkování na ledovci se týká těch 18 km nebo je tam ještě nějaký mnou zatím neobjevený další okruh. Uvítám i tip na levné ubytování. Děkuji
Vloženo 19.3.2022 11:20
Přemýšlím, kdy jsem naposled musel nějak naložit s běžnými botami před nástupem na běžky... asi hodně dávno a asi ty boty se mnou jely při přejezdu hor v batohu. Ale zkušenosti mám
- ze sjezdovek, u vleků/lanovek lidi často nechávají batohy a na takovém místě se mi nikdy nic neztratilo. Asi jak tam bývá těch batohů víc a můj nikdy nevypadá nejlíp
- v létě schovávám v lese (obvykle v hustníku, aby z cest a vzrostlého lesa nebylo vidět) i kolo. Kolo zamčené na jednom místě, klíče od zámku schované na jiném místě
Vloženo 16.3.2022 10:46
Boty schovávám ideálně pod větve smrčků v igelitový tašce, aby nebylo nic vidět. Lidé neznalí mohou považovat pověšenou igelitku se starejma botama za odpad a "uklidí" to.
Vloženo 14.3.2022 8:01
kde nechávat civilní boty; po několika podobných zkušenostech, kdy mi někdo vyhodil staré tenisky pověšené na kandelábru, jsem vždy volil jednu ze tří možností: v igelitce zakopat do sněhu, pověsit na strom do minimálně pětimetrové výšky, nebo, v případě potkání se s vlídným místním domkařem, zastrčit do dřevníku na pozemku obehnaného plotem.
Vloženo 13.3.2022 18:40
Ahoj, dnes neděle 13.3. Ramzová mi někdo vzal vak s botami pověšený na stromě na úrovni začátku "elektrického" ohradníku. chtěl bych se zeptat:
1) jak to děláte vy, když nechcete přijet v běžkařských botách, kde si civilní boty necháváte?
2) v Ramzové jsem byl poprvé a neznám zdejší zvyky. Myslíte, že jsem tím někoho naštval a proto mi boty vyhodil. Nepředpokládám, že je někdo chtěl ukrást, kdybyste je viděli pochopíte.
Vloženo 8.3.2022 9:28
Ahoj, chci zeptat jestli někdo nemá zkušenosti s běžkama kolem Zakopaneho v Polsku? Předem moc děkuju za odpovědi.
Vloženo 7.3.2022 18:38
Včera při komentování Vasova běhu kterysi odborník upozorňoval na Fischerky 3D jako zazracnou novinku.Není to pravda ja jsem si již před dvěmi roky kupoval 3D skiny u Fischeru. Letos jde pouze o nový model lehčí ale už tenkrát jsem kupoval přípravek na zlepšení skluzu pro boční stěny u 3 D,letošní model nese jméno Helium.Zatím lze predobjednat pouze skate model brzy snad bude i klasic teď je dostali na OH.
Vloženo 7.3.2022 9:34
k výběru prkna podrobně a srozumitelně (třeba) tady: https://www.boardstar.cz/5-podle-ceho-vybrat-nejlepsi-snowboard-pro-zacatecnika-blog/
Vloženo 7.3.2022 8:18
k prohnutí snowboardu:
je to nemlich stejné jako u sjezdových lyží. klasické prohnutí čili "camber" je dobré na tvrdší upravenou sjezdovku a umožní rychlou jízdu po hranách. lyže (nebo prkno) prohnuté obráceně ("rocker") výrazně zjednodušují nasazení oblouku a odpouštějí chyby, a velmi usnadňují jízdu po odpolední rozryté sjezdovce a v hlubokém sněhu s krustou. jestli chce snouborďák jezdit jak Ledecká, potom Camber, jestli chce pozdě vstávat a pak se povalovat na mezi a skákat ve snouparku, potom rocker.
Vloženo 6.3.2022 10:22
Zpátky k šupinám - výkonnostní lyžaři nad nimi sice často ohrnují nos, ale pro turisty, kteří vyrážejí jednou za čas v okolí svého bydliště, a lyžují i mimo upravené stopy, je to podle mě dobrá volba. Že jedou pomaleji dolů typický turista spíše ocení. Ke srovnání šupin a skinů uvedenému zde nebo třeba v článku https://www.sporticus.cz/poradna/jak-vybrat-bezky/ doplním ještě to, že běžky se skinem se tolik nehodí do stop strojově neupravených, zatímco šupiny bez problému.

Já mám tedy ještě speciální alternativu k šupinám - 25 let staré běžky, o které jsem se nikdy nestaral, co se týče parafínování. Za tu dobu získaly skvělé stoupací vlastnosti - za většiny podmínek je není třeba mazat a s výjimkou prudkých stoupání drží. Ideální výbava zejména na loňskou sezónu, kdy jsem nejvíc dní na běžkách strávil ve stopách v okolí města. U těhle lyží nějaké poškrábání fakt neřeším. Navíc narozdíl od sjetých skinů nenamrzají, takže přišly vhod i za specifických podmínek na horách. Letos tedy dostaly zatím jen jedinou šanci, při téhle průzkumné výpravě https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/51667
Vloženo 4.3.2022 21:59
@Prolimili: nejsem žádný odborník, pár prken jsem už kupoval a tuhost jsem nikdy neřešil. Ale ano, měkčí prkno spíš pro začátečníky, odpustí nějaké chyby. Moje zkušenost: po první sezoně už nebudeš začátečník a pokud nejsi vyloženě prkno, budeš jezdit obstojně - a pak už měkou desku nepotřebuješ. Odzkoušeno na třech dětech....Jinak teď mi v obchodě ukazovali prkno který je tvarovaný jinak než běžný prkna - místo klasickýho prohnutí desky je naopak trochu vypouklý - prý tenhle tvar taky usnadňuje začátky a hrany se tolik nekoušou.....
Vloženo 4.3.2022 21:15
Zdarec, vybíráme první snowboard a potřebovali bychom trochu poradit. Moc nechápeme parametr tuhosti. Četli jsme o tom tady https://www.arecenze.cz/snowboardy/#tuhost-prkna a píšou tam, že pro začátečníka jsou dobré měkčí. Je to tak?
Vloženo 4.3.2022 17:16
Aleno, běžky se šupinami jsou pro váš účel v pohodě. Taky jsme na nich začínali, než jsme úplně propadli běžkování, začali jezdit pravidelně do Bedřichova atd. a pořídili si vloni běžky skinové. A je to přesně tak, jak píše Lukáš B. - o šupináče se nemusíte starat, popadnete je a jedete. Sem tam nějaká hlína, větývka, hlubší sníh.... v pohodě. A to, že je pojedete z kopce trochu pomaleji a budete "vrčet" vy asi řešit nemusíte. Skinové jedou opravdu podstatně lépe, ale už se o ně bojíme víc. Takže je bereme do fakt dobře upravených tratí. Šupináče ještě vytáhnem občas "kolem komína", když třeba i u nás v nížině napadl sníh. Mazací běžky bych nechtěla vůbec.
Vloženo 4.3.2022 13:11
Co se tyka supin, tak ja to s detmi u novych levnych lyzi z Decathlonu delam tak, ze koukam, jak spatne jim to jede a vecer supiny trochu opiluju pilnikem. Dalsi den jeste jednou a treti den uz to jede jakz takz a porad jeste to i dobre stoupa.