Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 20.1.2021 9:50
Matouš, když už se takhle ostře vymezujete proti bruslení, tak co takhle jen jedna upravená stopa a jeden pás pro bruslení, to by bylo férové, nemyslíte. Takhle byste to chtěl? Klasici nyní jezdí ve dvou stopách a bruslaři jen na jedné ploše, to není spravedlivé. Já jezdím klasiku i skate...
Vloženo 20.1.2021 9:22
Matouš: Máte dojem, že běžky na skate jsou něco speciálního nebo že jsou dražší než běžky na klasiku? :) A na slově "skate" není nic moc cool, ale píše a vyslovuje se to rychlejc než "bruslení". Ono někdy se člověku zdá, že se na něj někdo jiný povyšuje, ale ve skutečnosti to tak často vůbec není.
"areály přímo pro bruslení určené" - rád si nechám poradit, kde tyhle areály u nás najdu. Spíš bych vám doporučil apelovat na toho, kdo zajišťuje úpravy, aby na některých cestách upravoval jen na klasiku. Osobně taky radši jezdím do Jakuszyc, kde jsou širší cesty, nebo na místa, kde se řeže jen jedna stopa, bohužel tam si zase stěžují klasici, že se musí vyhýbat.
Vloženo 19.1.2021 23:49
Bruslaři jsou specifická sorta. Nakoupí speciální drahé vybavení na "skating" (to je dnes cool termín) a následně bruslí všude, kde mohou a hlavně kde nemohou. Výsledek je pak takový, jaký jsem zažil včera při cestě na Polom. Cesta od Zámeckého lesa se upravuje jednou za uherský rok a tak jsem byl rád za vyšlapanou stopu od svých klasických kolegů, kterou jsem u rozcestí našel. Bohužel mne předběhli dva bruslaři, kteří stopu s gustem rozryli (byl čerstvý sníh). Argument, že je cesta moc úzká, je úplně lichý a sobecký. Buď ať se přizpůsobí, a nebo ať vyhledávají areály přímo pro bruslení určené!
Vloženo 19.1.2021 22:13
Š: V dřívějších dobách jsem občas viděla někoho, jak vjíždí do stopy, letos je to přesně naopak a občas vidím někoho, jak nevjíždí. V tu chvíli mám nutkání mu za to poděkovat. Vzhledem k tomu, že šířka cest se nezměnila, tak z toho vyplývá jediné, a to že je bruslařům ničení stop u zadku, protože ,,já jsem bruslař a kdo je víc,,. Hlavně, že pak tady v diskusi níže na téma pěšáci tyto osoby nazývají parazity apod. a uzurpují si celé Jizerky pro sebe. V neděli jsem viděla několikero proti sobě jedoucích bruslařů jak se při míjení neobtěžovali jet pár metrů soupaž s lyžemi u sebe, ale vzali to na férovku přes obě stopy.
Martin: díky za osvětu. Mě už přestalo bavit neustále bruslaře upozorňovat a nechat si nadávat do kr... a pí..., takže dělám, že to nevidím a snažím si běžkování co nejvíce užít. Za pár týdnů přijde obleva a bude opět na několik měsíců po legraci.
Vloženo 19.1.2021 15:56
Martin: Měl jsem na mysli ten kontrast, že si na jedné straně představujete, že bruslaři vám ze své dobré vůle nebudou ničit stopy, na druhé nejste schopen tolerovat, že v úzkých místech často nejsou schopní se mezi stopy vejít (předpokládám, že se bavíme o tom co psal Vladik, ne že někdo zajíždí do stopy až po vázání, to je samozřejmě hovadina). Proto volám po nějaké větší toleranci. Příp. bych se na vás docela rád podíval, když říkáte, že to není problém.
Jinak k analogiím bych se radši neuchyloval, většinou to nefunguje a tady taky ne :)
Vloženo 19.1.2021 12:22
Lukáši, vy jste psal, že klasickou stopu bruslaři neničí naschvál. Můj pohled je, že sousta z nich nad svým konáním vůbec nepřemýšlí. Rozhodně jsem nikde nenapsal, že jste za jejich chování odpovědný.
Pokud dojíždím turisty ve trojstupu, vždy volám a vysvětluju, totéž u klábosících stojících ve stopě, v křižovatce, odhazovačů odpadků, atd.
Š, nějak nerozumím, co je na mém vyjádření bezohledného. Analogie ze silničního provozu - v úzké ulici jezdíš autem po chodníku (nebo sem tam škrábneš parkující auta), protože úzká ulice je otrava?
Jen tak mimochodem, takhle široké cesty jsou v Jizerkách díky kůrovcové kalamitě, kdy těžké náklaďáky s návesy odvážely dřevo až z vrcholových partií.
A jak už jsem psal, jezdím klasiku i bruslení, lehce více bruslení. S projetím úzkých míst opravdu není problém, stačí jen chtít, druhá varianta je do takových míst vůbec nejezdit..
Vloženo 19.1.2021 12:02
Já jezdím podle nálady klasiku nebo bruslení, takže jako klasik vím, že je nepříjemné mít stopu rozbitou. Na druhou stranu jako bruslař vím, že na některých užších cestách do kopce nedokážu udržet takovou techniku, abych do vnítřní stopy vůbec nezasahoval a špičkou lyže se tam často dostanu ať se snažím sebevíc.
Vloženo 19.1.2021 10:14
Nemám ponětí jaká část bruslařů se snaží stopy neničit, jaká to neřeší nebo jaká ani neví, že by se přes ně nemělo jezdit. Tahle debata je celkem evergreen a myslím, že smysl má tak akorát co psal Martin - slušně se ptát a vysvětlovat, proč to vadí.
Jenom bych některé věci rád uvedl na pravou míru:

"je to určitá forma bezohlednosti a lhostejnosti - já chci bruslit a je mi jedno, jaké to má následky pro ostatní ... problém není šířka cesty, ale neschopnost bruslařů se do té šířky vejít." -tohle mi taky zní trochu bezohledně a lhostejně, asi by vám taky nelíbily řeči typu "Problém není rozbitá stopa, ale neschopnost klasiků v takové stopě jet"
Ono bruslit v úzkých místech tak, aby člověk žádnou stopu neporušil, je taky dost otrava, jestli se chcem někam posunout, tak by to asi chtělo víc tolerance z obou stran.

Pak tu ještě padlo, že čerstvý sníh je ideální na klasiku a opruz na skejt, to taky nevím odkud se vzalo. Naopak, mně přijde zdaleka nejzábavnější skejt na vrstvě prašanu, klasiku jsem kvůli tomu úplně přestal jezdit. Akorát na to člověk holt musí mít lyže a nehrabat se v tom jako prase :)
Vloženo 19.1.2021 9:02
Martine, stejně jako Vy jako klasik nejste odpovědný za skupiny ťapačů roztahané a klábosící přes celou šířku manžestru (a nechávající vonou jen stopu), ani já nezodpovídám za každé bruslící bezohledné hovádko (a že je jich mezi bruslaři dost, nejvíc mě točí ti športsmeni, co odhazují tuby od nutrigelů a jedou tak vostře, že nemají čas na oční kontakt, na pozdrav a na poděkování).
snad se všichni vejdeme a užijeme si to.
pozn.: bruslařem jsem se stal relativně na stará kolena, zlomiv hůl nad svou zoufalou neschopností slušně namazat na cokoli jiného než na jemnozrnný sníh při záporných teplotách.
Vloženo 19.1.2021 8:56
Martine palec nahoru.
Vloženo 18.1.2021 22:35
Lukáši, ono záleží, co myslíš že je "naschvál". Moje poznání je, že velká část vůbec nevnímá, že do stopy vjíždí a je jim to úplně jedno, přitom jedou sami, nikoho neobjíždějí. Loni se mi povedlo jet brzo ráno po noční úpravě, do které sněžilo a bylo tak krásně vidět, kolik lidí bruslilo - byli 4, 3 z nich při každém skluzu doprava končili tam, kde se odráží pravá hůl klasika. 2 z nich jsem dojel a zeptal jsem se, proč vjíždějí do stopy na klasiku. Ani jeden z nich nechápal, že stopu ničí a že to klasikům vadí.
Další část ví, že by to dělat neměli, ale jejich odpověď je, že je cesta úzká. To ale není omluva, pouze výmluva. Tahle skupina na svém chování nic měnit nechce - je to určitá forma bezohlednosti a lhostejnosti - já chci bruslit a je mi jedno, jaké to má následky pro ostatní.
Mimochodem, myslíš že kdyby na levém okraji stopy byly kameny, vjížděli by na ně bruslaři?
Ondro, problém není šířka cesty, ale neschopnost bruslařů se do té šířky vejít.
Bylo by dobré, kdyby si každý bruslař zkusil jet v hrbolaté stopě, snad by začal bruslit ohleduplně.
Vloženo 18.1.2021 18:54
Ondra má pravdu. Proto jsem si minulý týden pořídil nové klasičky. Když je takhle napadáno, lehko se namaže, člověk si to zpestří změnou stylu a tak nějak ta klasika v dobrých podmínkách je úplně jiný zážitek, než zarputilé koukání do země při bruslení na výkon za každou cenu v oraništi, kdy navíc člověk nevidí neslyší, co se kolem něho děje..:)
Vloženo 18.1.2021 17:23
Potíž je, že při dané šířce jizerských cest prostě většina bruslařů do stop při jízdě zasahuje. Když je stopa čerstvá a v měkkém sněhu (jako většinu minulého týdne), tak ji za chvíli úplně zničí a klasika se pak jede fakt blbě. Včera už byly stopy utemované, takže to nevadilo. Ideální je jezdit oba styly a střídat podle podmínek. Bruslení v oraništi je stejně opruz, zatímco na klasiku je čestvý prašan parádní.
Vloženo 18.1.2021 16:52
ono to ničení klasické stopy bruslaři je většinou bez zlého úmyslu. může mě čert vzít, když bruslím do mírného kopce, a celé to manžestrové letiště vedle stopy je zabrané trojstupem klábosících ťapačů. ano, samozřejmě zvládnu vjet do stopy, a dát pár (desítek) metrů do kopce soupaž (a dělám to), ale i tak to najetí do stopy a vyjetí ven stopu ničí. žádný bruslař nevjíždí do stopy naschvál a s úmyslem ničit, přes stopu se totiž bruslí pěkně blbě a kromě pár zoufalců žádnej příčetnej bruslař naschvál nevjíždí na cestu, kde je jen "lidská" (nestrojní) nebo skútrová stopa.
no a pěší (nejlépe s čoklem na lajně přes celou upravenou cestu), na ně z dálky štěkám (hlubokým hrdelním štěkotem nasraného a hladového osmdesátikilového bernardýna)- to uhnou nejspolehlivěji. fatbikerům prasícím stopu pak z dálky sprostě nadávám zcela bez výčitek.
Vloženo 18.1.2021 15:20
Teď si představte, že vydupou během oblevy, poté to zmrzne a rolba to projede znovu nejdříve za týden... např.
Vloženo 18.1.2021 15:18
Tohle byla cesta projetá rolbou, navíc tenhle oblouk pěší nemusí absolvovat, mohou jít okolo mohyly. Takhle mohou dopadnout běžecké tratě, když nebudou pěší regulováni, buď zákazem nebo dlouhodobou osvětou...

http://jdem.cz/fguat7
Vloženo 17.1.2021 13:23
Co říkáte na chůzi se sněžnicemi
Vloženo 17.1.2021 11:52
Josef, Karel a ostatní vyjadřující se k Drahanské vrchovině: Dotaz na podmínky v místě zde stačí napsat jednou, není třeba ho několikrát opakovat či "vtipně" komentovat, jako naposledy Karel. Resp. klidně komentujte, ale zde v obecné diskuzi...

Existují oblasti a Drahanská vrchovina mezi ně patří, ze kterých na tento web prostě moc lyžařů nepíše. Je normální, že některé dotazy zůstanou bez odpovědi. Tak to prostě je, i když bychom si to přáli jinak. Někdy je to i tím, že v daném místě zas tak dobré podmínky nejsou - a ti lyžaři, kteří by tam za dokonalých podmínek zajeli, ale teď jedou jinam.

Když hledáte informace o aktuálních podmínkách a chcete je opravdu najít, chce to jen o trochu víc úsilí. Na webu https://www.lyzarsketrasy.cz/ se nachází i diskuzní fórum a tam se zprávy o podmínkách objevují celkem pravidelně.
Vloženo 17.1.2021 11:35
Ahoj už ať otevřou sjezdovky a nápor lidí se rozmělní , musí jezdit rolby večer a ráno? Nemusí samozřejmě kdysi byla čest vyšlapat první stopu , prosíme všechny běžkaře aby nezapomeli že jsou v CHKO ne na sportovním areálu co si přineseš si také odnes víme o čem mluvíme Jizerky uklízíme několikrát do roka a jsou to tuny bordelu prosíme myslete na přírodu to vy ste na horách na návštěvě děkujeme
Vloženo 17.1.2021 11:04Přesunuto z Drahanská vrchovina
for MARENA - no normální je být (spisovně ) a nebo bet ( nářečím Drahanské vrchovine ) Rozhodně napsat " nebejt " je k smíchu. A nyní k tématu , do včerejšího dne na užitečných odkazech bylo psáno ----- cituji : ... včera 8,1, ......... takže o nějaké aktuální informaci nelze hovořit.
Děkuji za pozornost slovutná NEBEJT .
Vloženo 17.1.2021 6:56
Pro Ivku z Jizerek: to je věc názoru, jezdím klasiku a raději mám stopu z kopce dolů, která mě vede a jen si tak hovím, do kopce mít stopu nemusím, zvládnu to i v oraništi.
Vloženo 16.1.2021 18:30
K ničení stop bruslaři: včera krásné nové stopy od Smědavy směrem na Předěl a dál ihned zničeny od bruslařů. Já chápu, že ne vždy se vejdou mezi stopy, ale prosím, když už, tak ničte stopu, která vede s kopce dolů! Klasici se na cestě do kopce potřebují ze stopy odrazit, s kopce dolů si většinou poradí i v oraništi. Děkuji za pochopení a ohleduplnost.
Vloženo 16.1.2021 8:31
Martin: Taky tam píšu, že řešením by měla být výchova. Míněna osvěta, aby to nikoho nenapadlo, chodit na tratích bez lyží...
Vloženo 15.1.2021 22:03Přesunuto z Drahanská vrchovina
koukám, že tady nikdo na nic neodpovídá .
Vloženo 15.1.2021 20:55
Ahoj K., já jsem proti zákazům, nechci chodcům zakazovat vstup, já chci, aby se každý zamyslel a řekl si, co svým jednáním způsobím, že mám tisíce možností, kam jít jinam, aniž bych poškodil trasu pro běžkaře.
Rozšíření úvahy - všímáš si, že se čeští řidiči chovají jinak u nás a jinak třeba v Německu?
ad Vlček: nejenom při předjíždění, někteří naprosto standartně. To neříkám jako zarytý klasik, jezdím oboje, bruslení lehce víc.
Vloženo 15.1.2021 14:43
Ještě poznámku k bruslařům - při vyhýbání většinou bezohledně zajíždějí do stop pro klasiku. Myslím, že není problém udělat pár temp soupaž ve klasické stopě...
Vloženo 15.1.2021 10:04
Luděk: Martin: U těch sjezdovek to jde hlavně proto, že to nejsou veřejné cesty. Bavil jsem se o téhle problematice s člověkem z KRNAPu. Mohou zakázat vjezd vozidel, vjezd cyklistů, ale nemohou zakázat (kromě klidových zón) vstup lidem na cesty na území NP. Sjezdovka je soukromý pozemek nebo ji má areál v pronájmu. Jediný způsob je postupně vychovat populaci tak, aby nikoho nenapadlo ničit upravené tratě. Osobně jezdím posledních 25 let raději v Krkonoších, širší pruh na bruslení, lepší kopce a z toho plynoucí divoké sjezdy. Ale také větší procento lidí bez lyží... Obvzlášť v době oblevy jsou nebezpeční. Jsou schopni chodit i po závodních tratích na Benecku nebo na Mísečkách...
Vloženo 15.1.2021 9:06
Pavis ... Tohle mi taky vadí, rozřezané stopy od bruslařů, když to přimrzne, nedá se v tom ani jet. Přitom při trochu ohleduplnosti se mezi stopy vejdou. Ta ohleduplnost bohužel chybí ze všech stran.
Vloženo 14.1.2021 23:23
Ahoj,dnes se chci podelit o zkusenost skate proti klasika. V 10.00 jsem prijel na Tocnu a smer Knajpa bylo projeto jen prirodne stredem klasicka stopa tak asi od 30 lyzaru. Presto jsem vjel,ale nic moc,mekke, spise chuze nez jizda.Pod Ptacimi kupami zazrak, proti me rolba,diky OPS. To bylo svezenicko,ale bohuzel sotva k Tetrevkam.Projelo priblizne 30 skatetaku a konec.Klasicka stopa rozjezdena a z manzestru bramboriste. Skatetaci se vylozene trapili ale znicili to i klasikum.Dnes vubec nemelo vyznam na skate jezdit do hornich partii Jizerek, zkuzte si pujcit pri novem snehu klasicke bezky a prijdete na to,jak je to krasne svezeni a hlavne se nenadrete.My mame vyhodu, pokud je tvrdo, radi si rovinky pribruslime, nepotrebujeme primo skate lyze, take nechceme lamat rekordy, za 2 hodinky dat 40km, mame na to cely den.Na to si upravte 5km kolecko kolem Stadionu a my vam tam urcite nepolezeme,i novy snih se da poradne uvalcovat.
Vloženo 14.1.2021 23:21
Martin: krásně uvedený příklad s tima sjezdovkama. Obecně dobře napsaný. Díky