Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 13.1.2022 9:34Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Odpoved: Pavis Vloženo 12.1.2022 19:51
Jak pises, chodci at uz se psem nebo bez muzou trate dost rozbit (klasicky diry kdyz se trosku propadnou), coz je pro nas lyzare dost na prd. Ale ofiko to neni lyzarska magistrala nybrz Jizerska magistrala a 90% vsech trati vede po turistickejch cestach a vetsina z nich je navic i cyklo trasa, coz se nemeni jen tim, ze je zima. Takze asi nikdo nemuze pesim a cyklistum jen tak a ofiko proste zakazat pristup. Je to o ohleduplnosti a to je vetsinou nejvetsi problem. Rozumnej chodec vidi, ze kdyz kazdej krok znamena dira jak po granatu, tak to otoci a zmizne. Rozumnej cyklista pozna, kdy muze jet na tvrdy a upraveny trase a kdyz ma fat bike a trat je pevna, tak po nem neni zadna skoda. Ale kdyz nejsou podminky pro kolo, tak to samozrejme zdevastuje fest. Bohuzel moc lidi na to nebere ohled.
Vloženo 12.1.2022 19:59Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pavis - plny souhlas. A kdyz jeste na ty coklre zavres, at si odvedou ty cokly k sobe ma zahradu, ze tu zpusobuji verejne ohrozeni, tak jeste maji misto omluvy blbe kecy. Pokud je organizovana cyklosticka expedice po magistrale, volejte prosim policii.
Vloženo 7.1.2022 19:00
Taky mám zkušenost s vybavením od simplerent. Hlavně u dětí, protože jim u nich co roku půjčujeme lyže na celou sezónu.
Vloženo 6.1.2022 16:59
Ad lyže od závodníků: Před pár lety je nabízel i Sporticus, teď už nic takového v nabídce nevidím. Třeba řeknou, kam zmizely :-), kontakty kdyžtak zde https://www.sporticus.cz/kontakt/
Vloženo 6.1.2022 16:55
Nitram: Krom již zmíněného popletení Červenovodského a Červenohorského sedla považuji tento příspěvek v souladu s podmínkami webu za spam...
Vloženo 6.1.2022 16:37Přesunuto z Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Pro Nitrama,........
Už jsem to tady četl kolikrát. Mezi Červenou vodou a Čenkovicemi se nachází Červenovodské sedlo.
Červenohorské sedlo je v Jeseníkách.
Vloženo 6.1.2022 15:49
velmi slušné jeté/testovací běžky nabízí třeba urbisport (nabídka na internetu). a pak samozřejmě sjíždět (polo) soukromou inzerci, třeba sbazar nebo bazoš - ale jak jsem pochopil, závodníci se sponzorskema lyžema už nekšeftujou jak dřív kšeftovávali, ale zpravidla je musí vracet poskytovateli.
Vloženo 6.1.2022 13:06Přesunuto z Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Kdo chcete přímo nahlédnout jak to vypadá se sněhem a zda běžkaři dorazili na Červenohorské sedlo doporučuji mrknout na https://www.ceskepetrovice.cz/bezky-suchy-vrch/, kde najdete mnoho informací o tratích i aktuální pohledy na Suchý vrch a Červenohorské sedlo.
Vloženo 3.1.2022 10:36
Dobrý den, nemáte prosím někdo kontakt nebo konkrétní sport kdo prodává jeté (jednu nebo dvě sezony) závodní běžecké lyže dovezené ze zahraničí nebo od českých týmů. Děkuji.
Vloženo 28.12.2021 15:03
Alena: u sjezdovek vybavení u dětí řešíme vždy až na místě. Půjčovny snad všude jsou. Navíc zvlášť v současné době se všechno plánuje těžko, pravděpodobnost že na hory nakonec neodjedeme není úplně malá. Na běžky jsme dítě ještě nepostavili - i když koukám, že oproti doporučení v https://www.sporticus.cz/poradna/jak-vybrat-bezky-pro-deti/ máme trochu zpoždění - ale spíš to budeme řešit nákupem (bazar atd.). Na běžky se přeci jen dá vyrazit víc operativně, když třeba napadne sníh u nás v nížině. A pak by nás nějaké půjčování zdržovalo.
Vloženo 20.12.2021 12:04
Pro Alenu: Vybavení vždycky půjčujeme. Nevyplatí se ho kupovat každý rok nové pokud nejde o dospělého. U dětí je to něco jiného, ty pořád rostou. Třetím rokem řešíme půjčení výbavy tady přes tu půjčovnu a jsem maximálně spokojená www.simplerent.cz
Vloženo 17.12.2021 10:43Přesunuto z Moravskoslezské Beskydy
Jiz50.cz
Vloženo 11.12.2021 22:08
Téma přednosti u běžkařů je věčné. Zažitá pravidla, která byla před rolbovanými trasami, bohužel přetrvávají i na rolbovaných. Souhlasím s Martinem Sajalem a Lukas B píše platná pravidla ve všech oblastech, která jsou mi známa, která platí například i na Šumavě, Paprsku nebo na Suchém vrchu v Orlickýh horách.
Dodávám, v rolbovaných trasách je "zdravý rozum" jinde. Pokud je řezaná stopa nakraji, tak kam budete uhýbat, do škarpy? Tam moc zdravého rozumu nevidím. Navíc řezané stopy vyhledávají sportovně ladění běžkaři, na turistiku si mohou kochaři šlapat svoji. Ono totiž přístupem zastavím a odpočinu si, byste taky nemuseli v exponovaných dnech nikam dojet. Naopak mi přijde dost sobecké si uzurpovat stopu, když mohu jet po zpevněném pásu vedle.
Vloženo 10.12.2021 22:57
Mohla bych se zeptat jak řešíte vybavení u dětí ? Jestli až na místě nebo je lepší ho zajisti dopředu ? Příští rok nás čekají první hory, tak z toho už mám pupínky ....
Vloženo 4.12.2021 19:33
Zdravím všechny. Dnes jsem byl na běžkách na Dolní Moravě. Upravené běžecké stopy, perfektní sníh.
Vloženo 4.12.2021 18:08
Kdyby ta zpráva o situaci ve východních Krušných obsahovala nějaké konkrétní info o úpravě z okolí Cínovce, tak ji sem nepřesouvám... Jinak je asi logické, že tržby z provozu menšího penzionu po nástupu koronaviru těžko umožní financovat aktivity, které třeba v minulosti financovat šlo...
Vloženo 4.12.2021 17:46Přesunuto z Východní Krušné hory
Fišer tradičně bulí jak malá holka a to ještě ani pořádně nezačala sezóna! Kluci na Cínovci jedou bomby bez keců!
Vloženo 4.12.2021 16:57
Honza1949: Jen zdravím - AHOJ :-) Obdivuji tvůj elán a děkuji za zprávy, čtu je ráda. Hlavně mě vždy pobaví: "Tak jezděte!" Mám to určitě na hory podstatně dál než ty. Jizerky mám ráda, ale nenávidím cesty typu "Promenádní", nebavilo by mě pendlovat jen mezi Smědavou a Jizerkou.
Vloženo 3.12.2021 11:55
dotaz k lyžím pro syna s odkazem na éšop se objevil v diskusích na mnoha serverech najednou. pevně věřím, že důvodem je pouze důsledná starost o to, aby syn měl vhodné lyže.
Vloženo 1.12.2021 16:07
K těm sjezdovým lyžím - kolik měří, kolik váží, jak je zkušený lyžař, a jak dlouhý oblouk chce jezdit?
Vloženo 27.11.2021 13:49
Rychlost odpovědi na dotaz ke sjezdovkám myslím ukazuje, že KamZaSněhem.cz je primárně běžkařský web a speciálně mimo sezónu jako poradna pro sjezdaře moc sloužit nedokáže :-)

Nicméně myslím, že na lyžák takové lyže bohatě stačit budou. Ony stejně takové akce v letošní sezóně nebudou žádná velká jistota a investovat do dražšího vybavení dopředu nemusí být taktické...
Vloženo 6.11.2021 16:07
Zdravím. Syn (18) letos jede na lyžák. Budou mu stačit tyto lyže http://trefasport.cz/sjezdove-lyze/541600-sporten-ahv-06-sl-tyrolia-race-evo-14-17-18-velikost-150.html ? Nebo mám raději investovat do dražších?
Vloženo 14.6.2021 9:07
Lyžařské hole;
obecně záleží, co od toho očekáváte. jako úplný zelenáč si vystačíte s tím nejlevnějším určitě, otázkou ovšem je, jak dlouho to vystačení bude trvat. jestli budete začínat a končit jako běžný typický dospělý běžkařský začátečník, měkké botičky, široké běžky se šupinami a výlet s kocháním krajinou, tak na to stačí hůlky za tři stovky v délce podle tabulek pro začátečníky a přinesou Vám spoustu radosti a možná ta pravidelná zimní radost bude trvat až do sešlosti věkem. jestli Vás to chytne trošku "sportovně" a budete se chtít zlepšovat, tak budete časem potřebovat opět hůlky za tři stovky, ale trošku delší, a k tomu možná lyže bez šupin. pak vás začne prudit to poutko držené nadhmatem, a pořídíte hůlky s košíčkem a prodloužíte odraz o délku zápěstí. pak si ujasníte, jestli klasika nebo bruslení (nebo oboje) no a pak do toho možná spadnete a potom půjdete po gramech a budete solit tisíce.
stručně: za tři stovky pro začátek rozhodně ano.
Vloženo 28.5.2021 13:02
Dobrý den,

píšete, že je zde možné ptát se na cokoliv lyžařského tak bych se rád zkusil zeptat na výběr správných holí. Jsem absolutní lyžařský začátečník tak jsem koukal na nějaká srovnání https://www.outdoortipy.cz/lyzarske-hole/ a ceny se pohybují od 500 až do 3000, čemuž vůbec nerozumím. To skutečně mohou mít dražší tak velkou přidanou hodnotu? A vystačím si jako zelenáč s tím úplně nejlevnějším?

Díky.
Vloženo 2.5.2021 15:16
Téma přednosti ve stopě se sice posunulo někam trochu jinam, než jsem očekával, ale nevadí :-)

Když to jde a neomezuji/neohrožuji tím někoho dalšího, taky se chovám podle "zdravého rozumu". Dávám přednost zejména dětem jedoucím v levé stopě (ani nemusí jet dolů), starším lyžařům, větším skupinkám, ale klidně i rychlému borci, když vidím, jak mu to hezky sviští dolů. Abych tím pomohl, je třeba uhnout s větším předstihem. Ale ve chvíli, kdy je okolo mě na běžkařské trati moc lidí (a tím spíš, když část jede klasiku a část bruslí), nebo jde o nepřehledné místo, odchýlení od pravidel může znamenat nepříjemný karambol.

Třeba ta zmíněná situace z Orlických nastala v poměrně nepřehledné zatáčce. Uhnout doprava směrem do škarpy ve chvíli, kdy má člověk přednost, se asi nikomu nechce. Jenže to jediné by bylo bezpečné. Kdybych se vyhýbal doleva směrem do pásu na bruslení, tak bych lyžařem sjíždějícím po té ploše na bruslení (tedy mimo stopu na klasiku) byl vidět až na poslední chvíli a už by se mi těžko vyhnul... Nebo jedna starší vtipná a zároveň smutná vzpomínka z Promenádní v Jizerkách - známé místo, kam se sjíždí z kopce z obou směrů a často to tam jede docela rychle - tady https://mapy.cz/s/hazorateca. Což je mimochodem hezký příklad toho, že nemůže fungovat pravidlo "kdo jede směrem dolů, má přednost". Paní, co jela dolů ve stopě z jejího pohledu po levé straně a rozhodla se, že má přednost, protože jede asi víc dolů, než ti co jedou taky dolů z druhé strany, měla smůlu, že za mnou jel ještě někdo. Já se na poslední chvíli vyhnul ještě v pohodě do škarpy, ale s tím druhým člověkem se srazili. A ještě to pak komentovala tak, že by měla mít přednost, protože je žena....
Vloženo 28.4.2021 21:43
Vážený pane Lukasi B.své dílko uplatněte až budou Jizerské hory vyhlášeny jednou velkou SKI ARENOU kam bude zakázán vstup různým ťapačům,případně turistům z Orlických hor(ehmmm) nebo jiných destinací.Myslím ale že i mnozí mistři Jizerských hor a přilehlého vesmíru budou mít problém s pochopením Vašeho díla.Já turista z Orlických hor se ztotožňuji s panem Pavisem. SKOL
Vloženo 27.4.2021 20:40
milý pane Jirko, co z toho, co jsem napsal, není pravda, co z toho, co jsem napsal, dokážete nějak aspoň trochu věcně rozporovat? dal bych tomu přednost před Vaším bezobsažným rádobyvtipným glosováním. nebudete kandidovat na prezidenta?
Vloženo 27.4.2021 20:10
Re:Lukas B
Teda pane vachmaistr Vy jste hlava.
Vloženo 27.4.2021 12:53
obecně v lyžaři nebo skůtrem vyjeté stopě má přednost ten co jede dolů. o tom diskuse není.
také snad není diskuse o tom, když jsou stopy pro klasiku dvě, potom je přednost v pravé stopě.
když se potkávají dva bruslaři na pásu pro bruslaře a ve stopách okolo pásu nikdo není, tak jednou jedno tempo soupaž po pásu, míjí se zásadně vpravo. jsou-li v místě míjení bruslařů stopy pro klasiku plné a nelze se na pásu bezpečně minout bez omezování klasiků ve stopách, má přednost bruslař jedoucí do kopce (sic!).

diskutovaná a nejasná je situace pro bruslení s jednostrannou stopou, strojově upravené. jizerský region to má ve svých pravidlech jasně, a ono je to jaksi "silničně" logické, míjíme se vpravo a kdo má napravo stopu, ten v ní má přednost. (pozn.: pro skutečné běžce na lyžích klasickou technikou (a ne ťapače) je stopa důležitá do kopce. z kopce soupaž není stopa potřeba a soupažit jde snadno i po upraveném bezstopí.)

a úplně silničně logicky platí, potkávání má přednost před předjížděním (a souběžnou jízdou). nemůžu vytlačit protijedoucího do pangejtu proto, že jedeme v čtyřstupu a žvaníme.

a vůbec, věcí běžecké cti je to, že uhýbá ten lepší a šikovnější (jak už bylo zmíněno)
Vloženo 25.4.2021 2:57
Ahoj, jsem take stara skola, prednost je proste z kopce dolu a to vcetne stredu,to hlavne pro skatetaky, ne hlavu do kolen a makat do kopce jako divej, pianko, pustit ty dolu a odpocinout si, jak je psano. Pro ne ma byt zavodni trat a samozrejme jednosmerna. Udivuje me, pokud je to jinak v pravidlech OPS. Klasiku, ne zadne novinky.Je to i podle zdraveho rozumu, jak take nekdo uvadi. Navrhuji i tuto zmenu do pravidel OPS. Dekuji a skol.