Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 4.2.2021 20:03
K. A víte že poslední dobou si spíše zoufám? Z krásných hor, do kterých se jezdilo za přírodou, se díky častým úpravám a dostupnosti, stalo něco přeplněneho rádoby sportovci, kteří mají superdrahe vybavení, ale potuchy o sportu žádné? neřeknu když jsou tratě tažené po loukách - tady není důvo, aby se plahočili po stopách, ale v horách jsou stopy tažený po normálních cestach. Nic jim nedává právo si hory uzurpovat pro sebe.
Vloženo 4.2.2021 19:27
Já se vždycky stydím za ty nevychované pěšáky... Je to ostuda, jako jít ve svetru a kraťasech do Národního divadla.
Vloženo 4.2.2021 19:24
o jejich..
Vloženo 4.2.2021 19:23
Kryštof: Kde se mají pěší větrat? V ČR je 43000km turistických cest a další desítky tisíc kilometrů cest neznačených. Je max. několik desítek km, možná několik set km v celé ČR, které se upravují pro lyžaře. Je to jen o aroganci a naprosté nevychovanosti pěšáků. V 99% případů chodí vedle sebe i za oblevy. Je to od nich drzé a svědčí to jejich o nulovém vztahu k okolí.
Vloženo 4.2.2021 16:20
Myslím, že jsem nadprůměrný běžkař a taky jsem Sokol. Trochu se stydím za Aleše "Sokola". Jezdí rád a často a já mu fandím jako nadšený sportovec sportovci ... Myslím, že jsem ho taky potkal a taky si neodpustil poznámku na mého psa, ale náladu mi nezkazil, i když v to dle svého příspěvku doufal. Troufnul si poznámku utrousit, až když byl ke mě zády... Můj pes je vrcholový sportovec a jinde než na pořádné trati s ním trénovat nemůžu. Nejezdím na lyžařském stadionu v Deštném, ale jinde ano. V česku zatím hory patří "všem" a je to jedna z největších hodnot, kterou tu máme. Kecy o tom, že psi a chodci ničí tratě neplatí obecně a neoprávněný zákaz ani nesmyslná rákoska nic neřeší. Proč by jen dres a dobře namazané lyže měly být vstupenkou na hory? Kde se mají větrat ostatní lidé, když třeba nemají žádné speciální vybavení? Nemají na to peníze nebo kondici nebo zkrátka rádi jen chodí? Já naopak všechny pěšáky a pejskaře s úsměvem zdravím, aby věděli, že jsou také vítaní. Na tratě má vliv primárně počasí a za půl dne je dokáže úplně zničit a primárně podle počasí se musí řídit úprava tratí (což se děje!) Pokud jsou dobré podmínky, stabilně mrzne a tratě jsou dobře utažené, tak pěšáci ze Šerlichu na Deštnou nic nezničí, dál téměř nikdy nechodí ... Víc toho "zničí" bojácní běžkaři, kteří vypluží koryto v celém sjezdu z Deštné k Pod Jelenkou ... taky je potřeba je napomínat? Pěšák by neměl šlapat ve stopě, ale vedle po kraji rovné části na bruslení, měl by sledovat provoz a pokud možno uhýbat lyžařům. To je celé. Konec konců ani my běžkaři za úpravu tratí přímo neplatíme. Když zmrzne rozbruslená trať při oblevě, je to úplně stejně nebezpečné jako stopy od lidí ... Po psech je nutné uklízet a naučit je neběhat přímo ve stopě a zkrátka nepřekážet. Jiný problém není. Pane Aleši prosím přestaňte být neustále brblající postavičkou Orliček a tohoto webu. Mějte se všichni krásně a užívejte hory a volte charakterní lidi do politiky :)
Vloženo 3.2.2021 8:31
Michal: Jsou upravené tratě, které vedou nikoliv po cestách, ale po loukách a polích se souhlasem majitelů. I přesto se najdou idioti, kteří tam chodí bez lyží...
Vloženo 2.2.2021 20:43
Martin Sajal: Děkuji za zprávu. Nerozumím programování, tak se možná zeptám hloupě: nebylo by možné jen Obecnou diskusi přejmenovat - třeba "Obecná diskuse o lyžování a společná autodoprava"? S tím, že uživatelé by se pak už domlouvali sami. Stačí krátká odpověď - např., že i to je neúměrně komplikované. Každopádně díky za tento web!
Vloženo 2.2.2021 20:22
Jakub: Buď rád za to, jak to v Jizerkách funguje. Asi by ses v Krkonoších divil, jak idioti bez lyží dokážou zlikvidovat upravené tratě. A hodně často už to není jen nepohodlí, ale i ohrožení zdraví. Zlikvidované stopy, rozdupaná plocha na bruslení. Pak to zmrzne a rolba vyjede někde třeba až ta 14 dní... Je třeba lobovat za takovou právní úpravu, aby v některých místech bylo možné pěší omezit. Stačí dosadit mezní hodnoty. Představ si jak bude vypadat trať, když tam bude 100% pěších.
Vloženo 2.2.2021 19:45
Michal: souhlas - nemůžeme si uzurpovat hory jen pro sebe. Je to prostě o ohleduplnosti a takovéhle vyjádření jako předvádí pán Aleš - to tomu moc nepomůže. Doporučil bych mít ty běžky pro radost a ne jen pro honění kilometrů na dokonalem povrchu. Já bych byl nejraději kdyby
U nás v Jizerkach tak často, noc a pěkně neupravovali. Aspoň by se hory trochu vylidnily ...
Dotaz Vloženo 2.2.2021 15:14Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Ales: ale jsou v pravu, nikdo tam vstup zakazat nemuze.. a kdyz jsou nekde cedule.. je to jen doporuceni a nema to zadny pravni podklad
Vloženo 2.2.2021 14:01Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Každýmu pěšákovi to řeknu, někomu rozumně, někomu od plic - alespoň jim to malinko otrávím, to samý čoklařům. Prostě říkám, že tam nemají co dělat, že je tam zákaz, že to ničí bruslařům, že jdou v urolbovaným za miliony apod. Věřím, že když jim to řekne co nejvíc běžkařů, příště si tento příjemný výšlap rozmyslej a projdou se jinde.
Vloženo 2.2.2021 12:10
na FB je skupina "bezky spolecne" ;)
Vloženo 1.2.2021 21:26
Vlček + téma spolujízdy na běžky: Je mi to i jako někdejšímu pravidelnému uživateli různých spolujízd líto, ale přidání takové funckionality není reálné. Kromě neoddiskutovatelného hlediska ekologického je tu bohužel i hledisko technické, ekonomické a v současnosti i epidemiologické. Podobný dotaz jsem nedávno dostal i emailem, tak se mohu zkopírovat část odpovědi:

V prvních plánech na předělání a rozšíření webu před pár lety jsme tuto funkcionalitu mezi zvažovanými rozšířeními měli, ale pak byla víceméně škrtnuta. Důvody:
- vše se ukázalo jako složitější, jak je popsáno i v článku https://www.kamzasnehem.cz/clanky/10-let-s-kamzasnehem-cz-a-kudy-dal - kapacita programátora na rozvojové záležitosti je malá a web negeneruje
významné příjmy, abychom se tím mohli živit. A ve volném čase se toho moc stihnout nedá
- sociální sítě bohužel takovéto služby v posledních letech válcují a spolu s tím se snižují příjmy, které by mohly zafinancovat podobná rozšíření. Aby bylo možné konkurovat skupinám na Facebooku, v nichž se spolujízda na hory řeší (např. "běžky společně"), byla by potřeba propracovaná funkcionalita
- takové rozšíření je programátorsky mnohem náročnější, než další zvažovaná vylepšení, ke kterým se také nedostáváme
- GDPR - při řešení spolujízdy bychom museli pracovat s více osobními údaji a umožnit je ve vhodné míře předávat mezi uživateli, což zvyšuje rizika

Z technického hlediska je KamZaSněhem.cz napsáno jinak, než klasická diskuzní fóra. Takže to bohužel ani v základní variantě není jen o tom, že by se přidala podobná sekce, jako současná obecná diskuze.

Jinak experiment s lyžařskou spolujízdou už tu byl v minulosti a byl zcela neúspěšný - někdy v 2.-3. sezóně provozu KamZaSněhem.cz (2011-2013?) jsme zkoušeli propojení webu se službou Jízdomat, která tehdy fungovala pro "běžné" spolujízdy autem z města do města. Oboustranně jsme tomu věřili, ale uživatelé neměli žádný zájem, ani já touto cestou v žádném z několika pokusů spolujízdu nenašel. Jízdomat byl po čase prodán globálnímu systému Blablacar, tam podobné tematické spolujízdy nešlo zadávat a od té doby jsem ho nepoužil.
Vloženo 1.2.2021 14:12
Ahoj lidi, chtěl bych poprosit - když už berete psa do stopy, přibalte si malou plastovou dětskou lopatku. Bude se vám hodit, až budete ten psí poklad házet do lesa. přeci jen to nemusí zůstat na upravené stopě....
Vloženo 30.1.2021 11:51
Skol! Nejedete prosím někdo z Prahy autem na běžky a nemáte volné místo? Lépe ve všední den (ale i o víkendu). Kamkoli, kde se dá jezdit klasickou technikou, stačí i stopy od běžkařů, aspoň 20 km. (Jezdím do 55 km za den.) Rád bych se přidal a samozřejmě náležitě podílel na nákladech. Nemám žádné příznaky covidu:) a používám roušku nebo respirátor. Moc sem nechodím, tak mě prosím příp. kontaktujte na telefon - 603156890. Díky.
Vloženo 30.1.2021 11:15
Martin Sajal: Nebylo by prosím možné přidal "sekci" pro společnou autodopravu na běžky? :) V Obecné diskusi to nikdo nenajde. Snad by o to byl zájem. Asi netřeba zmiňovat ekologický aspekt a volnější parkoviště:)
Vloženo 30.1.2021 11:05
Martin Sajal: Další nedokonalosti jsou na mapy.cz v ne vždy aktuálním času úpravy (a související barvě upravené stopy), jak jsem teď zjistil porovnáním právě s https://www.destne.info/#/bezecketrate . Ale celkově jsem hodně vděčný mapám.cz za bezkonkurenční podklad pro turistiku a běžkování. A snahu o zlepšování.
Vloženo 29.1.2021 20:55
Vlček: Zřejmě to na mapy.cz nasadili dnes jako test - sice jsou tam nedokonalosti (jako vyznačené začátky některých cest, co určitě upravované nejsou, já si to naštěstí v hlavě odfiltrovat umím :-), ale super je vyznačení přesného času, kdy kde rolba naposledy byla. Protože "dnes ráno" nebo "dnes večer" může být obrovský rozdíl. Toho Bílé stopy nebyly schopny několik let a jediným zdroj poskytujícím doteď tato data byl web https://www.destne.info/#/bezecketrate pro Orlické hory. A ano, o datech se tam píše, že jsou z Bílých stop. V Krušných horách, kde měří Skimapa nebo lokální technologie v Karlovarském kraji, tam zatím není nic na mapy.cz není.
Vloženo 29.1.2021 20:37
Lukáš B: Zřejmě lyžujeme každý na jiných horách, neboť těch co lyžují tak, jak popisujete, je tak málo, že bych je za letošní leden spočítala na prstech jedné ruky. Takže si těchto běžkařů všímám a pamatuju si je hodně dlouho. Jezdím v Jizerkách spíše strana k Bedřichovu a viz obsáhlé diskuze níže, letos je ničení stop bruslaři opravdu velký trend. Ale i tak Vám za všechny klasiky moc děkuju. :-D
Vloženo 29.1.2021 14:39Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nepochopitelné sjezdovky zakážou a tratě na běžky v návalu lidí okénka z frontou jak na banány posílené spoje atd buď zákaz všech nebo povolení i pro sjezdovky smutné až drzé
Vloženo 29.1.2021 13:42
Právě jsem zjistil, že mapy.cz (zimní) nově zobrazují UPRAVENÉ stopy vč. času úpravy, patrně na místech pokrytých serverem bilestopy.cz
Vloženo 29.1.2021 13:00
Karl: Používal jsem Endomondo, to skončilo. Data šly přehrát do MapMyRun bez problémů a to pár týdnů používám, zatím neplacenou verzi. Ale vypadá to zatím dobře, ale jen v angličtině...
Vloženo 29.1.2021 10:24
Skol! Na podobné téma jsem tu zatím nenarazil (nebo zapadlo někde v historii) a aktuálně mě zajímá: Jakou aplikaci používáte pro iOS? Spousta jich je určena pro běhání obecně, zatím jsem narazil na Strava, RunKeeper, Runtastic, Adidas Running, SportsTracker, ale nemám žádnou zkušenost s aplikací pro běžecké lyžování, samozřejmě primárně mi jde o nejpřesnější počítání ujeté vzdálenosti vč. výškových rozdílů... Dík předem za vaše zkušenosti a názory.
Vloženo 29.1.2021 9:27
Gabčo, ale tak to dělají (děláme) přece skoro všichni, a ještě se koukáme do očí a zdálky se přátelsky usmíváme (nejsme na závodě, jsme na víkendu/dovolené a jezdíme pro radost). akorát ti, co to nedělají jsou holt víc vidět a více si je pamatujete.
Vloženo 28.1.2021 21:52
Dneska jsem kolem poledne kousek od Točny směrem na Krásnou Máří viděla dva proti sobě jedoucí bruslaře. Nejen, že vůbec nezajížděli do stopy, ale při vyhýbání dali lyže k sobě a ten kousek jeli soupaž. Když se minuli, pokračovali dál v bruslení mezi stopami. Co vám mám říkat, čuměla jsem jak péro z gauče. Hoši, jste frajeři, díky moc!!!!!
Vloženo 27.1.2021 22:41
Moniko, bohužel naše krásné hory jsou plné lidí, kteří tam nepatří. To už bylo vidět v létě, kdy podél cest bylo plno odpadků. Když někoho upozorníš, že dělá něco, co se nemá, tak je hned agresivní. Spousta lidí si to tu plete s posilovnou a neberou ohled na ostatní. Je mi z toho smutno. Ale nenech si kazit náladu takovými blby. Většina lidí, co v Jizerkách potkávám, jsou fajn. Tak SKOL!
Vloženo 27.1.2021 21:33Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
No a ten hoch co ti přišlápl lyže dost možná někdy narazí na lyžaře ranaře a doplatí na to.

Jinak žádám o přesunutí do obecné diskuse. Omlouvám se.
Vloženo 27.1.2021 21:28Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Monika: Nic jsem ti nevytknul, mně se asi před 20ti lety stalo, že jsem omylem klepl holí člověka, který šel blízko vedle stopy. Zastavil jsem, otočil a dojel k němu s omluvou a on mi přišlápl lyže a namířil nůž na břicho... U Labský boudy to bylo. Ruce v poutkách holí. Sice to dobře dopadlo, ale dneska už bych to řešil. Tenkrát jsem to nechal plavat...
Vloženo 27.1.2021 20:59Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro K.
Já znám pravidla, tady jde o chování některých účastníků Jizerské magistrály. Tohle nebyla moje chyba. Já jsem zrovna běžkař, který se vyhýbá z kopce i do kopce...
Vloženo 27.1.2021 20:55Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro Moniku.
Mapa smíšeného provozu je tady:
https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/aktualni-uprava-stop-1/mapa-smiseneho-provozu-287cs.html