petrxp: Souhlasím v principu v podstatě se vším napsaným, včetně podrobného zhodnocení fungování v Jizerkách. Jako lyžař spadající spíše mezi turisty sice vnímám pár věcí jinak (rád poznávám různá místa a tak radši jezdím jinam než do Jizerek, když to jde, ale z hlediska úpravy je JOPS špička, z hlediska informování mi ještě o chlup lepší přijdou v západních Krušných
http://www.krusnehoryaktivne.cz/). Samozřejmě počasí je těžko předvídatelné, lidí v Jizerkách moc a někdy úpravu prostě nevymyslí optimálně, ale to bychom nevymysleli nikdo... (čímž trochu narážím na ten jeden letošní čtvrtek, který tu kritizoval Pavis, mně taky přišlo, že ten den mohl být z hlediska úpravy lepší, ale i tak jsem si to užil...). Pokusy o nějaké zpoplatňování by přinesly víc škody než užitku.
Ad osvěta na tratích: O něco takového jsme se v jednu dobu chtěli pustit ve spolupráci s jednou lyžařskou firmou, z té doby jsou taky zkopírovaná ta moje vysvětlení v předchozím komentu. Ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že není málo lidí, kteří pravidla z mého pohledu jasná a jediná správná neuznávají, jsme to poslali k ledu. Aby něco takového mělo úspěch, musela by se do toho pustit větší autorita. A s větším množstvím času se tomu věnovat.
Ještě pár poznámek ohledně sjezdů, stoupání a vzájemné přednosti. Stopa pro klasiku mi přijde podstatnější do kopce. Ve sjezdu stopa není tolik třeba a s výjimkou bezpečného pomalého sjezdu je pro většinu lidí lépe jet raději prostředkem, a tak si moci podle potřeby připlužit. Sjíždět ve stopě by měl pouze ten, kdo dokáže bezpečně a jistě nastoupit a vystoupit, jinak je to velice rizikové pro sebe i okolí. Přičemž (ne)bezpečnost sjezdu je dost relativní pojem a závisí na subjektivních (zdatnost lyžaře) i objektivních (sklon svahu, zatáčky a sněhové podmínky). A právě ty sněhové podmínky jsou zásadní, jelikož stejný sjezd může být na pomalém sněhu zcela bez problému i pro začátečníka, zatímco na ledovatém sněhu (plus třeba s vytátými místy na trase) nebezpečný i pro zkušeného. Potom je klíčová zkušenost a znalost místních podmínek, co si lze za dané situace zrovna dovolit. Tím spíš by měli málo zkušení sváteční lyžaři raději preferovat sjezd mimo stopu.
Obecně jsem pro větší opatrnost při sjíždění a neshoduji se s vyznavači rychlé jízdy. Rovnou přiznávám, že jsem špatný sjezdař (proto taky mám rád běžky a ne sjezdovky), ovšem zejména jde o bezpečnost. Stejně jako na silnici lze jet pouze tak rychle, aby bylo možno bezpečně zastavit před nenadálou překážkou, co se třeba může kdykoli vynořit za zatáčkou. Na frekventovaných cestách kudy hojně jezdí spousty méně zdatných lyžařů oběma směry prostě nelze bez rizika bezhlavě sjíždět. Osobně praktikuji aktivní přístup, sjíždím dle situace ve stopě i mimo. Pokud jsou podmínky rychlejší, mám raději když mohu mimo stopu pohotově přibrzdit či v zatáčce odšlápnout. Když potřebuji zregulovat rychlost, připlužím (ve stopě jednostranně, mimo oboustranně). Pokud někdo bruslí naproti nahoru, tak skočím do stopy a když ho minu tak zas vyskočím. Když naopak stoupám (bruslím) já, velice ocením, když se sjíždějící zachová stejně, ale nemám problém, když mi přednost nedá. Prostě uhnu do stopy a popojedu soupaž. Rovněž na rovině se aktivně vyhýbám protijedoucím, stejně tak uhýbám rychlejším, co mě dojíždí. Vůbec nemám problém v případě potřeby bruslení přerušit a popojet soupaž ve stopě i mimo. Nic na tom není a myslím že by to tak měli praktikovat všichni bruslaři. Jistěže ne každý zvládne soupažit i do kopce, ale potom třeba uhnout a vhodně přizastavit, nikoli rozbruslit stopu. Pokud stoupám klasikou ve stopě, preferenčně vpravo. Vlevo pouze když je vpravo plno, či jiný problém. Ovšem potom včas uhýbám sjíždějícím naproti. Naopak, když stoupám vpravo, očekávám, že protijedoucí zná dotyčné pravidlo OPS a zachová se podle něj, ale pokud ne, tak samozřejmě uhnu, protože lépe se vzdát přednosti, než přijít k úhoně na zdraví a materiálu.
Jaryn: shodneme se na tom, že když to jde a neomezuji/neohrožuji tím někoho dalšího, taky se chovám podle "zdravého rozumu". Dávám přednost zejména dětem jedoucím v levé stopě (ani nemusí jet dolů), starším lyžařům, větším skupinkám, ale klidně i rychlému borci, když vidím, jak mu to hezky sviští dolů. Abych tím pomohl, je třeba uhnout s větším předstihem. Ale ve chvíli, kdy je okolo mě na běžkařské trati moc lidí (a tím spíš, když část jede klasiku a část bruslí), nebo jde o nepřehledné místo, odchýlení od pravidel může znamenat nepříjemný karambol.
A to, co se nachází ve zmiňovaném běžkařském desateru (které na pár místech na internetu skutečně leží, stejně jako spousta odlišných pravidel) mi přijde jako nejednoznačná a nebezpečná formulace. Možná něco jako pozůstatek doby, kdy se ještě nebruslilo a neexistovala úprava 1 stopa na straně + pás na bruselní. Navíc možný výklad je, že prostor pro bruslení je taky stopou a pak je tak ještě bod 1, že lyžař má držet vpravo...
Co by měl dělat klasik podle těch podle mě nejasných pravidel v téhle situaci? Jede do kopce, stopa je jen na pravé straně, vlevo je pás pro bruslení. Před ním je zatáčka doprava, takže vidí jen na pár metrů. Proti němu bude svištět dolů třeba padesátkou jiný lyžař, kterého těžko může včas zaregistrovat. Takže jak by se podle těch pravidel měl na takovém místě chovat? Jet vlevo asi není dobrý nápad. A co by měl dělat ve chvíli, kdy proti němu jede dolů někdo ve stopě a kus za ním někdo mimo stopu? Uhnout doprava směrem do škarpy se asi nikomu nechce. Jenže to jediné by bylo bezpečné.
Nebo jedna starší vtipná a zároveň smutná vzpomínka z Promenádní v Jizerkách jako hezký příklad toho, že nemůže fungovat pravidlo "kdo jede směrem dolů, má přednost".- známé místo, kam se sjíždí z kopce z obou směrů a často to tam jede docela rychle - tady
https://mapy.cz/s/hazorateca. Paní, co jela dolů ve stopě z jejího pohledu po levé straně a rozhodla se, že má přednost, protože jede asi víc dolů, než ti co jedou taky dolů z druhé strany, měla smůlu, že za mnou jel ještě někdo. Já se na poslední chvíli vyhnul ještě v pohodě do škarpy, ale s tím druhým člověkem se srazili. A ještě to pak komentovala tak, že by měla mít přednost, protože je žena....
pro Jaryna: Jak to je zažité jinde přesně neznám, ale pravidla v Jizerkách považuji za dobrá a logická. Ta problematika přednosti (zda vpravo či sjíždějící) se tu už někdy řešila a tuším právě M. Sajal to osvětlil a poukázal na nesmyslnost přednosti z kopce (když oba jedou z kopce proti sobě a střetnou se dole). Zatímco přednost vpravo je funkční za všech okolností.
Užívat si dlouhý sjezd ve stopě může být jistě fajn, ale musí to být bezpečné (nerozbitá stopa, přiměřená rychlost, schopnost vystoupit v případě překážky apod.). Nejhorší jsou takoví co jedou stopou šusem dolů jak blázni a arogantně si vynucují přednost bez ohledu na situaci. A potom na rovině či do kopce to neumí a překáží či dokonce schválně komplikují předjíždění. Osobně stopu ve sjezdu nepovažuji za nutnou a obejdu se i bez ní. Rozumné řešení mi právě přijde na užších tratích úprava pouze na jednu stopu (vpravo do kopce). Samozřejmě je možné v případě volna sjíždět ve stopě vlevo, ale v případě lyžaře stoupajícího proti je třeba uvolňovat stopu a dávat přednost dle pravidla č. 3 z webu OPS.
pro Pavis: Navím zda správně pochopeno, já si právě myslím, že v Jizerkách je poměrně dobře a drobnostmi se nenechám vyvést z míry. A nemám pochopení pro věčné kverulování. Jeden takový už to před pár lety dotáhl až do médií a stejně neuspěl. Možná proto, že většina ostatních (včetně mě) nemohla pochopit co to řeší za detailní pitomosti.
https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/jizerska-magistrala-lyzarsky-veteran-zaloba.A180105_133020_liberec-zpravy_jape Jinak pokud je zájem něco řešit s OPS, tak asi bude třeba se na ně obrátit přímo, zdejší diskuzi zřejmě nesledují. Ale nic bych si od toho nesliboval. Pochopil jsem z kontextu, že Pavis je reprezentantem starší lyžařské generace. Tak starý zdaleka nejsem, ale dost na to abych vyrostl z naivních mladistvých představ a pochopil, že nemá smysl život promarnit marným bojem s větrnými mlýny. Raději si budu na běžkách užívat v rámci možnsotí, než se neustále rozčilovat a stresovat. Však toho je dost v běžném životě.
Poměry kolem parkoviště přesně neznám, je-li tomu tak, nic chvályhodného. Ovšem to není problém lyžařů, ale představitelů obce, ti by se měli stydět a zamyslet. Každopádně tučně vydělávat pouze na faktu, že náhodou máme bez vlastního přičinění za humny hory, kam lidi budou masově jezdit a protože nemohou parkovat jinde, tak nám tady zaplatí co si nadiktujeme, považuji na nemravné. Té neoznačení jednosměrce jsem se letos taky podivil.
Flagrantní porušování pravidel (viz. pěšáci a psi a zejména čtyřkolky či dokonce auta), by nějakou sankci zasloužilo, ale nejsem si jistý, jak se to celé má po právní stránce, zda taková pravidla mohou vůbec být obecně závazná a vymahatelná. A i kdyby ano, tak kdo to dokáže ohlídat a vynucovat, bez takové podmínky to ztrácí smysl. A každý kdo volá po silné represi, ať si sáhne do svědomí, zda náhodou taky něco neporušuje (podobně jako na silnici, piráti jsou vždycky ti druzí).
Chování na lyžařských tratích vnímám spíš než z legislativního hlediska po stránce praktické užitečnosti a obecné lidské slušnosti. Ovšem v tom je problém, jestliže to třeba na silnicích vypadá jak vypadá, těžko lze očekávat na lyžích něco jiného, lidi jsou stále stejní. Ale zase bych to neviděl tak černě a nedémonizoval, hodně prohřešků pramení spíš z neznalosti a nezkušenosti. Jistě by nebyla na škodu důkladnější osvěta. Nejen pár pravidel schovaných na webu, ale tak aby to lidi mohli lépe zaregistrovat a názorněji pochopit, třeba nějaká ta instrukční videa apod. Ovšem v zásadě vše vychází z normálního inteligentního, bezpečného a slušného chování na jakýchkoli komunikacích. Není ani třeba přesně znát běžkařská pravidla, aby se člověk dokázal chovat v jejich smyslu a duchu (tedy neriskovat, neohrožovat okolí, neblokovat a nebrzdit provoz, umožnit projetí a předjetí atd.).
Jaryne, asi se budeš muset smířit s tím, že v Jizerkách platí toto:
2. V upravených stopách jezděte vpravo, podobně jako na silnici.
3. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce.
Celé je to tady:
https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/
Pokud to budeš dělat jinak, tak nejspíš časem narazíš.
Pro Jaryna, dekuji za prispevek, je to tak. Prave proto apeluji na OPS, ta to musi vzit do svych rukou, jasne prevzit odpovednost, vyjednat, ze v zimni sezone je "panem" a ze Desatero (treba i 17 nebo 20 bodu) plati pro vsechny a take se dodrzuji. A kdo nedodrzuje, ten plati. Samozrejme az za sveho milacka a jeho vykal primo do stopy zaplati treba 2.000,- Kc ( dle sazebniku pokut), uz ho priste nevezme. Jinak z Bedrichova smerem ke Slovance, na Bramberk a treba az do Brizek, at na voditku si je venci a zadarmo.Porad jen rikat, ze to nejak jde, neni to teda ono, ale kdyz je to zadarmo, tak to nemenime,uz me nebavi! Platit dobrovolne je dobre, plati urcite jen ti slusni a to je malo. Tak co vedeni OPS? Chcete neco zmenit, nebo vam vyhovuje ten trochu smradlavy rybnicek? Rad bych zde videl nejaky vas prispevek, jak dal. Predem dekuji.
,
Martin Sajal a podomně smýšlející: Chcete po mne uvést konkrétní odkaz na běžkařské desatero, ale proč Vy neuvedete konkrétní odkaz na to, co hlásáte Vy, píšete jen, že téměř všude..., ale kde...? Zřejmě tím myslíte nějaké běžkařské desatero na stránkách ops, které si upravili na nějaké běžkařské 17-ctero... Nechci se nijak vytahovat, ale běžkoval jsem v posledních asi 25 letech v různých pohoří čr, (Krkonoše, Jizerky, Jesenicko, Králický sněžník, Beskydy, Krušné hory, Orlické hory, Lužky, Novoměstsko,... a skoro všude jsem ho někde viděl vyvěšené, na hospodách, odpočinkových altánech,... Navíc, pokud si dáte do hledače na seznamu "běžkařské desatero" vyběhne vám hned z několika běžkařských oblastí prakticky totožné! Navíc i video od nějakého člena lyžařského oddílu Jilemnice... Takže pravidla č. 2 a 5 to říkají jasně, pokud je jedna stopa, přednost má lyžař jedoucí z kopce, pročpak asi na Petra H. lyžaři remcali... Běžky bez dětí většinou jezdíme vlak+bus, takže různé přejezdy nejvíc v Jizerkách a Krkonoších a finále vymýšlíme na dlouhý "orgasmus" sjezd ve stopě, např. do Oldřichova v H., Bílého potoka, Josefova dolu, Martiňáku z podbukovce, Jablonce n. N., Harrachova od pramene Labe, Špindlu z Černé hory, z Rýchor do Maršova,... Ale toto pravidlo na 100% neupřednostňuji, pokud jedou proti děti, popř. nějaký namakaný soupažák, rád mu uhnu, ale nebudu uhýbat každému, zvlášť, když jsem v právu... Ještě historka stará asi 5 let, učil jsem tehdy svoji 6-letou dceru sjíždět z mírného kopce ve stopě kolem Štěpánky v levý/jedinný/ stopě a nějakej vyžranej týpek na nás řval na 100m jak pominutej, že nám určitě neuhne...! Jinak děkuji za tento web a ops za to, co celé roky předvádí, škoda jen všemožných przničů upravených stop... A pro upřesnění jsem z Českého ráje.
Tak nevim, pro petrxp, je to pekne, dlouhe a nakonec jeste toho spousta chybi. A zaver: tak neni to moc dobre, ale nechame to, hlavne asi zadarmo, parkoviste je predrazene. To je ono, ale hlavne z tech 300, jde 45 pro OPS a 255 pro obec Bedrichov, nesmrdi to nejak! Bohuzel to smrdi hodne a je pet minut po dvanacte to resit. Tak je na to leto, hlavni iniciativa je na OPS, vam se to vsechno libi? A co ta cedule jednosmerky od stadionu k Buku, letos nebyla, kde je?
Dlouho ho tu sleduji pouze pasivně a nechtěl jsem se pouštět do kontroverzních debat, ale nyní už mi to nedá. Ta záplava negativistických příspěvků z poslední doby mi už vážně leze na nervy. Rovněž tak různé sociálně inženýrské návrhy na řešení lyžařského provozu v Jizerkách, které mi přijdou odtržené od reality a spíš kontraproduktivní.
Ano, tato zima nebyla zdaleka uspokojivá, příliš dlouhá období tepla a oblev, kdy se nedalo lyžovat vůbec, či za hodně špatných podmínek. Ale přesto se zimní počasí opakovaně vracelo a padal nový sníh. Ani teď ještě nemusí být definitivní konec, ale zima se ještě může na čas vrátit, jako v některých předchozích letech. Když zrovna sníh byl, tak ho bylo dost, tratě kvalitní a rozsah úpravy velký. Byly v posledním desetiletí sezóny hubenější, kdy byla o sníh větší nouze a tratě nebyly v tak dobrém stavu. A úplně nejhorší sezóna 2014, kdy sněžilo minimálně a po většinu zimy byly trasy v Jizerkách holé. Buďme rádi za to co je, a že se vůbec může nějak lyžovat a navíc svobodně, po několika sezónách zmrzačených covidovou represí. A kdoví jak to bude se sněhem v budoucnosti.
Ano, Jizerky jsou v zimě přelidněné, ale co s tím. Přeci nejde nikomu zakazovat svobodný přístup do veřejně přístupné oblasti a uzurpovat si hory jen pro starousedlíky. A ta vysoká návštěvnost je mimo jiné známkou kvality. Osobně jezdím na běžky právě do Jizerek, protože to je v ČR bezkonkurenčně nejlepší možnost, co do rozsahu a kvality úpravy tratí a rovněž informačního servisu. A rovněž proto, že to je z Prahy nejlépe dostupné. Vážně bych raději pravidelně potrénoval někde v blízkosti bydliště a do Jizerek zajel jen svátečně pro zpestření, jenže bohužel není jiná možnost. A stejně jako řada dalších lidí v podobné situaci tak již také považuji Jizerky za svou domácí lyžařskou oblast.
S těmi lidmi to není zas tak horké, ano pokud někdo za každou cenu musí jet na nejfrekventovanější místa v „dopravní špičce“ tak se nemůže divit a stěžovat si. Vždycky je možnost, jak se nejhoršímu provozu vyhnout. Přivstat si a být na místě brzo, nebo naopak počkat až nápor opadne, všední dny místo víkendu, vyhnout se atraktivnímu počasí či nejvytíženější části sezóny, jet místo Bedřichova jinam, volit méně profláknuté trasy, dojet dál než většinový turista, však hory jsou velké a husto je jen někde a někdy.
Osobně nemám s Bedřichovem problém, závody o nejčasnější vstávání nehraji, místo toho přijedu z dálky až odpoledne a vždycky jsem v pohodě zaparkoval, maximálně vystál pár minut frontu. Když vyjíždím do stopy, davy už se vrací a po prvních pár km mám klid. Pojezdím do soumraku a když se nestihnu včas vrátit, tak to jistí čelovka. Kromě Bedřichova lze vyrážet na východ. Jizerka sice trpí podobnými nešvary, ale od té doby, co rozšířili parkoviště na Souši, tak je to vhodné tam. Dále existuje řada menších nástupních míst, obecně ne tak dobře využitelných, ale v konkrétních případech šikovných.
Nejhorší nápor bývá v Jizerkách přes Vánoce a zimní prázdniny, plus začátkem roku (v tu dobu mají všichni psychologicky zimu a chtějí si ji užít za každou cenu). Potom ještě v týdnech jarních prázdnin spádových oblastí (Liberecko, Praha a Střední Čechy). Pak už to je klidnější. Osobně si vždycky nejvíc užívám závěrečnou část sezóny (březen). Konečně jsem v nejlepší formě a najíždím nejvíce km, dny se prodlužují a je dlouho vidět, sníh mnohdy rychlý, lidí obecně ubývá. Dole v nížinách a velkých městech už mají lidi jaro a mnohé ani nenapadne že se nahoře na horách ještě lyžuje na sněhu. A když zima přeje, tak se sezóna ještě protáhne do dubna a dá se zakončit na Velikonoce či později. Prostě to chce obecně jít proti davu a najít si vlastní režim fungování odlišný od toho masového.
Busy a vlaky klidně, ať je víc možností a lidi se víc rozptýlí, ale ne každému to vyhovuje a při dojíždění zdaleka je veřejná doprava příliš komplikovaná. Také záleží na pojetí, jinak to má turista jedoucí na výlet s partou, s teplejším oblečením, batohem, s možností popojít pěšky v turistických botách. Zatímco sportovní lyžař jeden nalehko, potřebuje se po návratu hned převléct do suchého a zahřát, ve sportovních botách se nedá moc chodit a boty se při chůzi po tvrdém ničí. Ano, na stadionu v Bed. je převlékárna a úschovna, ale kapacita a provozní doba omezená. I s MHD jsou omezení, když se spoj nestihne a musí se čekat, nebo už další nejede (už jsem takto zachraňoval lyžaře co se potřebovali dopravit dolů do města). Nechť má každý svobodnou možnost volby pro něj vhodné dopravy. Samozřejmě když jsou kapacity příjezdu i parkování omezené, nezbývá než respektovat a zařídit se podle toho (viz. výše).
Placení za vstup na tratě se mi rozhodně nezamlouvá. Už takto jsou náklady (cestování a parkování) vysoké. A domnívám se, že v zájmu veřejného zdraví je spíše sportování populace podporovat a usnadňovat (zejména v případě takového krásného a zdravého sportu jako běh na lyžích), než ztěžovat různými překážkami včetně finanční náročnosti. Rozhodně si nepřeji, aby se běžky staly nákladnou aktivitou pouze pro vyvolené (podobně jako se ze sjezdování stala snobská zábava). Samozřejmě že symbolický poplatek nikoho nezabije, jenže ony se ty drobnosti posčítají a hned je z toho nezanedbatelný výdaj. Kromě toho si nedokáži představit, jak to celé organizačně zajistit (uhlídat kontrolovat, vynucovat). Dle mého nereálné, akorát by vyvolalo mnoho zlé krve. A představy že placení by automaticky vedlo ke zlepšení kvality jsou značně naivní. Podle teorií snad, jak to chodí v praxi této země netřeba rozvádět (akorát by se rozkradlo a rozházelo za blbosti).
Pokud někdo chce platiti dobrovolně, má už dávno možnost. Jinak přispívá každý, kdo parkuje. A úplně každý ze svých daní. Myslím, že je zcela v pořádku, když se úprava tratí financuje z veřejných prostředků, podobně jako řada jiných obecně prospěšných aktivit (viz. pozitivní efekt běžeckého lyžování na zdraví populace). Ano, leckde v zahraničí se za stopy platí, ale taky tam funguje řada věcí jinak než u nás a příjmy jsou někde jinde. Osobně nemám zkušenost, ale dle svědectví známého někde na Rakouské straně Šumavy. Platilo se, ovšem parkování bylo v ceně a ta činila několik euro, tedy srovnatelně jako (předražené) parkování v Bedřichově (které co pamatuji stálo před desetiletím několikanásobně méně). Nechtějme z Bedřichova udělat druhý Špindl, raději ať běžky nadále zůstanou co nejdostupnější aktivitou pro všechny.
Pěšáci a psi, klasika a bruslení, turisti a sportovci, jednosměrné a vyčleněné tratě, způsob úpravy, pravidla přednosti atd. Spousta témat a námětů ke kterým bych měl co říct, ale až jindy. Pro dnešek toho je víc než dost.
děkuju za info, jdu na tu slivku...zdar všem sportovcům T
Zprava pro Tomase 68: Sedni na bar v Moskve nebo Ondrasi ( pokud vam to tam jeste nezavreli) a dej si slivku. Tady uz to stoji za h..., jen Honza 1949 je velky optimista. Letos nevydrzi ani do 31.brezna. Narcisky letos u Hnojaku rozkvetou jeste v dubnu. Ale takove roky uz tu take byly. Tak v pristi sezone. Skol!
máte pravdu v tom, že pravidla neřeší přednost v pruhu pro bruslení uprostřed mezi stopami, a že spousta klasiků nejsou klasici ale ťapači a ťapají uprostřed, spousta lidí nemá odvahu dolů z kopce svištět v ledové stopě čtyřicítkou a pluží uprostřed (aspoň tedy nepluží ve stopě a neničí ji) a bruslařům je nepohodlné se uhýbat, neboť vypadnou z tempa a ztratí skluz. a ano, jsou hovada která hrají tu hru na kuře (jako piloti stíhaček čelně proti sobě), ale jedná se o mizivé procento lidí.
pro nás "normální" zůstává rozumné pravidlo že uhýbá ten lepší, se zřetelem na zvlášť ohledy k předškolním dětem, začátečníkům a babičkám.
a jak říkám, nejčastěji se mi stává, že uhýbáme oba a pak se tomu spolu zasmějeme. ale možná je to tím, že do "velkých" jizerek chodím zřídka, nejčastěji jsem brzy ráno nebo pozdě odpoledne okolo štěpánky (mám to tam pěšky) a když už popojíždím autem, tak nejradši na terex nebo do jakušic (a tam si dávám zatraceně bacha abych tam nebyl v prime time)
Pro jx zero
Jasne, jde o diskuzi a vybrat to nejcetnejsi. Pro me je usek Rozmezi - Kristianov nejlepsi usek ke sjezdu v Jizerkach. Vetsinou ho zvladnu ve stope dolu, ale pri namrzle stope to nejde. Ale je porad dost turistu, klasiku, kteri jedou stredem a jeste pluzi, jsou to take lyznici. A tem opravdu vadi ty zavodnici s hlavou u kolen, co nevnimaji okoli a nevyhnou se. Taky si nekdy pribruslim a chapu, ze v kopci zastavit a znova se rozjet neni to prave. Nejvetsi horor byl v tomto useku potkat v 15.30 rolbu. Myslim, ze se to vyresi, az tam dojde k velmi vaznemu urazu! Opravdu nastala doba Jizerky resit.
Hele Pavisi, jak mam uctu ke klasikum (zitra jdu, jdes taky?), tak tvoje nazory jsou divne. Z Rozmezi dolu do Kristianova snad nikdy nebylo nutny kvuli rychlosti vystupovat ze stopy doprostred. A zjednosmernovat zrovna tenhle usek je blbost. Kdyz uz, tak zrovna kvuli jizerske padesatce by se to melo zjednosmernit smerem do kopce, aby borci mohli trenovat soupaze. To uz spis, kdyz uz sikanovat, tak povolit klasiku obema smery (protoze z Kristianova na Rozmezi je ten kopec fakt hezkej, kdyz na to clovek ma, tak to je mnohem zabavnejsi, nez se placat pres Hrebinek a Krasnou Mari) a skate zakazat. Ale to by bruslari neprekousli a celkem spravne by tvrdili, ze to tam je stejne uzky jako pres Marenu, tak proc tam jo a tady ne. Uvedom si, ze bruslaru je bohuzel vic. Obavam se, ze to nema dobre reseni.
Co se tyka aut, tak ja s nimi nemam problem. Rano v sest vstanu, dojedu na parkoviste jako cca desate auto, pred sedmou nazouvam lyze, mezi devatou a desatou zpatky. Nejsem student nebo duchodce, abych travil cas v MHD.
Pro Lukase B.
Jo, take nazor, to je dobre. Je prakticky po sezone, ale je cele leto na reseni.
Vyzyvam pana hejtmana Putu, popripade namestka pro sport k debate, "kulaty stul", hlavne OPS, Lesy CR, primatori Liberce a Jablonce,starostove urcite Bedrichova, ale asi i dalsich obci a mest kolem Magistraly a verejnost. Myslim, ze cas na tento "stul" uz davno uplynul, ale alespon ted nez nikdy. Nejhorsi by bylo spokojit se se soucasnym stavem, je to jak takz, co do toho vrtat, hlavne ze to je zadarmo. Bohuzel je to asi vetsinovy nazor. A taky je dobre rict, kdyz se ti to nelibi, tak sem nejezdi! Uz nejezdim v sobotu, v nedeli, ve svatky a kolem J50. A nechci si nechat zrusit i vsedni dny.
frézování stopy vpravo do kopce (tam kde neprojede velká rolba a není možno frézovat stopu oboustranně a zachovat dostatečnou šířku manžestru pro bruslení) se dělá ze tří důvodů:
1. sportovní klasik potřebuje stopu pro odraz zejména do kopce
2. stopa není ničena pluhaři
3. z důvodu bezpečnosti na tratích, je jednoznačná přednost vyděšeného plužícího nešťastníka na hraně pádu před bruslícím do kopce
samozřejmě někdy a někde se stane, že je trať naprosto přetížená; ale to je na jednom každém, aby se smířil s tím, že si buď vychytá čas mimo špičku (ať už denní doba nebo den v týdnu a počasí), nebo se holt bude muset přizpůsobit provozu (stejně jako na silnici nebo třeba na branicko/modřanské cyklostezce). slunná neděle v jedenáct opravdu nenabízí možnost páchat svůj osobní rekord tratě (okolo bedřichova. úplně stejně jako do modřan).
jinak mě se většinou stává, že si v té jediné stopě dáváme přednost oba a oba se tomu zasmějeme (uznávám, že mi nedělá problém vyrážet za úsvitu nebo teď v březnu dvě hodiny před soumrakem, kdy jsou tratě praktivky prázdné). situace není ani zdaleka tak dramatická, jak by se dalo soudit s některých zapšklých diskusních postů.
Já teda nevím, ale dřív se říkalo, že pokud je jedna stopa, přednost má lyžař, co jede z kopce. Pravda, asi se to otočilo a rolbaři řežou stopu tak, aby do kopce byla vpravo. Páč z kopce se lidi bojí a pluží, až často kroutím hlavou.:)
Vše je to o ohleduplnosti a přemýšlení. Vymýšlet pravidla, regulace, zákazy, příkazy na všechno je kravina a nikdo je stejně nebude dodržovat a nemyslím jen úmyslně, on se o nich bohužel třeba ani nedozví.
Naše konzumní společnost bohužel strašně zpohodlněla a zaktivněla zároveň, musí všude dojet autem až pod nos, aby stihla tady tohle a zároveň jinde zase tamto a ještě večer támhleto. Jizerky jsou krásně dostupné, do Bedřichova busy z obou měst, Josefáč, Kořenov, Harrachov, Jakuszyce vlak. Jen to chce nebýt líný, vystoupit ze své komfortní zony, hodit pingl na záda a vyrazit. Zabere to víc času, ale užiju si to daleko víc, nemusím se vracet zpátky do stejného bodu, ale klidně přejet celé hory a skončit podle chutě, času a sil kdekoliv a že odpolko nestihnu bůhvi co jiného mi vůbec nevadí. Znamená to ale mimo jiné nebýt závislý jen na upraveném menčestru.
Jak tu někdo zmínil ,řežeme si pod sebou větev, za 30 let tu nebude skorem žádný sníh... O tom, co bude, rozhodujeme každý z nás, svým chováním, postoji atd.
Ale dost moralizování..:))
Jaryn: Vy rovnou skočte do Jizery, namísto sprchy. Prostudujte si pořádně pravidla a nedělejte tu ze sebe blbce.
Jo mnozi se prispevky k pravidlum pri jedne stope. Samozrejme jsme v Cesku a tady se nic nedodrzuje.Prvni je ohleduplnost, to se taky nenosi. Jako nejnebezpecnejsi misto vidim sjezd z Rozmezi na Kristianov. Prakticky porad jsou vyjete obe stopy a stred na brusleni. Take vetsinou prava stopa dolu je tak rychla, ze se v ni nejede a jede se stredem. A nahoru brusli "zavodnici" hlavu v kolenech a je jim uplne jedno, ze nekdo jede dolu a musi treba az zastavit, aby se vyhnul. Tady se presne nabizi tuto cast zjednosmernit a uzivat si sjezdu. Na Knajpu nahoru jet pres Hrebinek, Krasnou Mari a Zdarek, nebo pres Kristianov a sedlo Holubnika ( bylo by dobre taky cele upravovat, nejakou letni upravu a slo by i rolbou). Nebo take "zavodniky" vykazat na Petku s prodlouzenim k prehrade a motokros na loukach k Hrabeticim, tam upravovat pouze na manzestr.
Přesně tak. Zimy jsou zoufale teplé a krátké. Dříve na horách sníh od listopadu do dubna, za letošek trochu něco v prosinci, pak zoufalá obleva. Únor a počátek března to trochu zachránil, ale teď zase pršelo, takže výsledek opět (po kolikáté už?) spíše tristní. Neustále změny teplot. Vlastně už jsem za posledních 25 let byl jen jednou na týdenním běžkování, protože chytit týden, kdy by byl sníh a zároveň nebyla šílená obleva je skoro nemožné.
Ten autobus za dobrých sněhových podmínek v pracovní dny na Smědavu s návazností od vlaku v Bílém Potoce nebo Hejnicích by nebyl od věci. A já bych uvažoval i o busu navazujícím na vlaky v Kořenově na Jizerku a omezení parkování tamtéž jen pro ubytované.
Buďme rádi za to, co dnes máme. Podle mého pochopitelně subjektivního názoru jsou dnes zimy v 1000 m. n. m takové, jaké bývaly před 40 lety běžně v podhůří v cca. 500 metrech n. m. Jestli to takhle půjde dál, tak bude za 30 let konec s lyžováním na přírodním sněhu. Pokud tedy planeta nenastaví jiný režim. Ale to už tady dávno nebudu…
Jaryn: Při odvolávání se na běžkařské desatero je vhodné uvést odkaz, kde se to desatero nachází. Osobně nevím, že by bylo jedno univerzálně platné, se stejnými čísly bodů... Jinak téměř všude jsou pravidla definovaná tak, jak PetrH psal a Lukas potvrzuje. Při kombinaci stopa + pás na bruslení má přednost vždy ten, co jede vpravo. Nicméně v některých oblastech jsou pravidla nastavena trochu odlišně nebo popsána zmatečně...
@ Jaryn, pravidlo číslo 3 to říká jasně, pokud je jedna stopa a pas na brusleni, tak má přednost jedoucí vpravo a je jedno, zda jede z koček nebo do kopce... takže asi tak
Vzkaz pro PetraH. Pravidla o přednosti ve stopě neurčujete vy, ale jsou popsána v běžkařském desateru, body 2 a 5. Takze doporučuji ledovou sprchu, pořádně prostudovat a zamyslet se nad tím! Příště by takové neuvolnění stopy nemuselo skončit jen remcáním....
Pro Jiri str. Cechy
Vytesat do kamene. Ano, bylo by nejlepsi, kdyby tam lide nejezdili. Ale to nejde. Ja chci jen vyprovokovat odpovedne lidi, aby neco delali. Je to pan hejtman Puta, pani primatori Zamecnik a Vele, pan starosta Holub a cele vedeni OPS. To jsou dobre napady, rozdelit nastupni mista a jezdit vlakem. Ale oni nejezdi, autobus na Smedavu jen v sobotu a nedeli, vlaky jsou precpane viz prispevek Pepy 1963. A panove jen prihlizi, maximalne poslou pomahace a chranice na Ceskou chalupu aby lidi vraceli zpet do Liberce. Tak se panove probudte!
Pavis: uz konecne neco udelat pro Jizerky.
No pro Jizerky by se nejvíc udělalo, kdyby tam lidi moc nejezdili. Ale ten nápad s uzavřením silnic z Liberce/Jablonce o víkendy mi úplně špatný nepřijde (to by ale řvali právě ti co jedou auty - a těch je dost) Kyvadlová doprava busy by fungovat mohla, otázka kolik by byla potřeba busů/řidičů a kolik by to stálo peněz.
Pak je druhá možnost. Naučit lidi, že nemusí všichni o víkendu zrovna do Bedřichova. Že se jak z Liberce, tak z Jablonce v pohodě dá dostat vlakem třeba do Josefova Dolu, Kořenova, Oldřichova nebo na Smědavu. To by nestálo skoro nic, ale moc nadějně bych to neviděl.
Hele, to neni o predelani sveta (tam mame to zelene silenstvi) ale uz konecne neco udelat pro Jizerky. Zase blby napad. Na sobotu, nedeli a svatky uzavrit Bedrichov z Liberce i Jablonce n.N. pro soukromou dopravu. Liberecky kraj na tyto dny zajisti zdarma kyvadlovou autobusovou dopravu. Pak je opravdu zbytecne stavet dalsi patro centralniho parkoviste. Hlavne uz neco delat!
Někteří Češi skutečně nedodržují řády a pravidla, ale může se pomalu měnit. Když bylo nařízeno, že děti musí mít na kole a na lyžích přilbu, tak se to také nelíbilo. Dnes má přilbu na horském kole a sjezdových lyžích i většina dospělých, alespoň, kde se já pohybuji. Za pár let může tedy na tratě přispívat většina a může se upravovat více.
ad exhalace a hluk od rolby: moderní (tj. mladší než 30 let) rolba má spotřebu okolo 20 litrů nafty za motohodinu, to je rámcově srovnatelné s autobusem mezi libercem a bedřichovem.nebo mezi hejnicema a smědavou. zrovna tohle bych skoro nechal koňovi. a stejně tak je to s hlukem od rolby, pásy dělají hluk minimální a hluk motoru je u morderních (zase do 30 let věku) poměrně solidně utlumen. největší prokletí běžkování je parkování, mě by se nejvíc líbilo nějaké dostatečně daleko odstavné parkoviště a kyvadlový autobus (autobusy), ale chápu, že v našich horách nejsou alpinská údolí U profilu, kde se dobře parkuje.
samozřejmě rolbování stojí peníze, to nevokecáme. proto podporujme svého rolbaře.