Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 9.3.2017 9:58
pavel 68. pokud v tom začneme dělat bordel, nebudeme poučova tděti že mají uhybat a bude jednou platit tohle a podruhé něco jiného, k čemu dojte? třeba taky k opačnému extrému - dítě ustoupí a sjíždějící běžkař vystoupí ze stopy taky a opět ho nechtíc srazí

prostě je třeba se držet jednoho zažitého pravidla a učit jej i příští generace - sjíždějící má přednost

pak nebude sporu, nebude v tom guláš na bude méně docházet ke kolizím, než když si tu nastolíme různé standardy
Vloženo 9.3.2017 9:55
pajson: ano, i toto pravidlo (stopa) platilo a lyžníci, kteří "věděli" jej dodržovali

především jde o to, starat se o děti, když už s nimi vyrazíme do stopy, když už jsem to mohl dělat já a plno dalších běžkařů, proč se najednou najde nezodpovědný blbec, který nechá děti nepoučené neuhýbat sjíždějícím běžkařům a ještě si tady na to stěžuje?

nejde o to, co vyšetří policajti, jde o to ohleduplným chováním předcházet problémům, debilním předpisům navzdory
Vloženo 9.3.2017 9:40
@ Martin: také bývalo logické letité pravidlo na povel "stopa" uvolnit stopu rychlejšímu....
Až takhle "logicky" sestřelíš ve sjezdu v levé stopě někomu dítě a bude to vyšetřovat pojišťovna a policajti, tak hádej komu dají zapravdu.....
Vloženo 9.3.2017 8:39
ad Martin Salaj: je to obecné letité a logické pravidlo, na rozdíl od Plaze, který vidí v závodnících hned testosteron, jsem toto učil i své dítě již od dvou let, kdy začalo na běžkách, samozřejmě, můžeš začít dělat věci jinak, jen proto, že někdo někde napíše nesmysl, můžeš třeba mazat klistry na prašan a pevné na hrubozrnný sníh, můžeš v každém sjezdu kokrhat, pokud to někdo někam napíše jako pravidlo, na tom, co platilo odjakživa to však nic nezmění
Vloženo 9.3.2017 8:28Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Tak já jezdím již také 40 let a to co píše Martin logiku tedy nemá, resp. chybí tam hlavně doplnění že to platí v případě že lyžař jede ve "své" stopě, tj. vpravo z pohledu sjíždějícího lyžaře. Speciální případy jsou když je najeta jen jedna stopa. Tj. např. když pojedu dolů v levé stopě tak si troufám tvrdit že přednost proti stoupajícímu nemám. Dále bych si netroufal jednoznačně tvrdit, že ten co jede dolů hůře koriguje směr jízdy. Tam více záleží na tom jak je trať upravená a na samotných zkušenostech lyžaře. Naopak stoupajicí lyžař nemá zdaleka takový přehled o tom co se děje před ním protože nečumí pořád 50 metrů před sebe ale kousek před lyže. Já tedy nejezdím zrovna pomalu, ale dětem a pomalejším/nejistým lyžařům se preventivně vyhýbám i když by měli podle pravidel oni. Většinou než stačí vůbec zareagovat tak jsem stejně pryč. Je to sice někdy namáhavější když takto míjíte padesátýho turistu ale co už... respektujte ty co na tom tak neumí. Jednou třeba v 90 letech se tam budete plazit taky jak oni :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: nevím kolik jste toho na běžkách naběhala Gábino, já na nich jezdím aktivně už bezmála 40 let, z toho 20 závodně, nejde o jakési nesmyslné pravidlo, které někdo umístí kamsi na web, jde o obecné status quo, které má naprostá většina v podvědomí a které i vyhovuje prosté logice pohybu na lyžích - lyžař, jedoucí ve stopě dolů, má přednost - odjakživa, každý to ví (jde zkrátka o to, že sjíždějící běžkař hůře koriguje směr jízdy, hůře vystupuje ze stopy atd., na rozdíl od stoupajícího lyžaře nebo mrcasících se hobíků a dětí)
Vloženo 9.3.2017 8:20
Pravidlo mi rozhodně nepřijde nesmyslné, naopak nesmyslné mi přijde to, co píše Martin (9.3.2017 7:40). Nějaké důvody jsou popsány i v hloubi téhle obecné diskuse, už se to tu párkrát řešilo.

Něco jiného jsou turistické tratě, mezi něž patří téměř celá magistrála - tam pravidlo "ten, co je ve stopě na pravé straně, má přednost" prostě platit musí a je úplně jedno, jak kdo umí lyžovat, naopak zdatní lyžaři musí brát ohled na děti a začátečníky. A něco jiného závodní okruhy se svými pravidly (jednosměrný provoz apod. + doporučení že jsou jen pro zkušené)
Vloženo 9.3.2017 7:32Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Než vyjedete do stopy, měl byste se nejprve seznámit s pravidly pro chování ve stopě: http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare. V tomto případě doporučuji hlavně bod 3, ale nic se nestane, když si to přečtete celé ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: ad Plaz: každý, jehož sportovní výkon převyšuje vaše chápání a pojetí jízdy (zřejmě plazení) není nutně posílen testosteronem. Pokud chcete učit děti na běžkách, měl byste jim především vštípit pravidlo, že ve stopě sjíždějícím se uhybá)
Vloženo 8.3.2017 20:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj Plaz, když si přečteš pravidla na Jizerské magistrále, tak zjistíš, že jsi s dětma měl přednost zprava !!!!! Měl jsi ty frajery přetáhnout holí po hřbetě !!!!
Vloženo 8.3.2017 18:53
Zdravíčko, byli jste někdo ve Val di Fiemme? My tam letos byli prvním rokem a naprosto úžasné sjezdovky a krajina! Moc doporučuji. Pokud jsem někoho inspiroval, určitě si přečtěte více informací na http://www.visitfiemme.it/cs/active-relax/lyzovani-val-di-fiemme
Vloženo 25.2.2017 15:32
Už jsem tam také byl, je to opravdu zážitek, co nejdřív musím jít znovu
Vloženo 21.2.2017 19:47
Já chodím na vnitřní sjezdovku v praze je to freestylekolbenka.cz, podívej se tam stojí to za to :-)
Vloženo 16.2.2017 7:29
Zbyněk:Díky.

Je to tak, v Haidmuhle jsou okruhy. U Bischofsreutu resp. Philippsreutu jsme se tehdy taky skoro ztratili. Koukám ještě na web, že ani na webu Heidmuhle http://www.haidmuehle.eu/czech/aktiv/wintersport/langlaufen/index.html mapku nemají, dá se získat v infocentru. Ale na Bergfexu http://www.bergfex.cz/bayern/langlaufen/haidmuehle-bischofsreut-frauenberg/loipenplan/ mapku mají.
Vloženo 15.2.2017 13:43
Dobrý den, slyšel někdo z Vás o té vnitřní sjezdovce v Praze?
Vloženo 14.2.2017 19:03
Martin Sajal:
Klidně, však jsem to psal hlavně pro ostatní.

K těm stopám v Německu:
My jeli jen trasu podél hranic, ale několikrát z ní odbočovaly stopy do vnitrozemí. Podle směrovníků šlo o zřejmě na sebe navazující okruhy. Mapy jsem si nikde nevšiml. Zde bylo upravené i na bruslení (příhraniční trasa jen na klasiku). Trochu minusem cesty Nové Údolí - Haidmuhle - Mlaka je, že nikde nejsou ukazatele na ČR. Jeli jsme tedy intuitivně a tlačili se na rozcestích vpravo. Např v Haidmuhle se musí asi 200 metrů po silnici (stopa, co logicky pokračovala hned za silnicí, vedla do vnitrozemí. U Bischofsreutu byla orientace nejhorší, naštěstí nějaká dobrá duše na správné ukazatele dopsala ručně CZ, jinak bychom se tam asi zamotali.

Pak jsem opomněl ještě jednu drobnost. Pro ty, kteří chtějí spíš trénovat, jsou kolem Stožce na loukách tři malé okruhy. Jeden je hned u vesnice za hřištěm (cca 1-1,5 km), další menší cestou k Ministerce/Černému kříži a poslední podél silnice na České Žleby (1-2 km). Kolečka jsou upravená na klasiku i bruslení.
Vloženo 13.2.2017 18:26
Rozumím argumentům. Budu rád když lidi budou psát co tam dali ráno, jak to jelo a jak to vypadá při dojezdu. Většinou lidi jedou na půlden, takže by to mohlo dát ty rozumné časy - ráno / dopoledne / večer. Když jsou rozumní lidi, tak napíší co jsou: turista, hobík, závodník - ono to taky lidem ukáže co kdo tam dává a poučí je to. Myslel jsem také, že zainteresovaná firma z Béďova by se mohla vytáhnout a dávat to tam (nechci a nemohu dělat reklamu) přece dávají dost fotek a zpráv na média. Ten kdo tomu rozumí to nepotřebuje. Ale těch je málo, neb málo lidí přizná, že to neumí... Já se rád nechám poučit.
Vloženo 13.2.2017 9:04
S přispíváním o mazání souhlasím s předřečníkem. K tomu dodám, že např. mnou doporučená máza z dnešního rána může být v poledne k ničemu.
Současný stav je dostatečný - kdo chce, píše sám od sebe a občas nějaký dotaz padne.
Vloženo 12.2.2017 22:43
Prochy: Nevím jak ve zprávách na webu, ale do mailu (jako správci webu) už mi o tématu mazání určitě někdo psal dříve. Bylo by super nějak lépe přimět lyžaře, aby doporučení na mázu do zpráv psali, na druhou stranu se bojím (protože už to tak párkrát dopadlo), že na dotazy co mazat každý doporučoval něco jiného a zvrhlo se to spíš v nepřínosnou diskusi.

Taky hodně závisí na období - teď je zrovna doba dostatku sněhu, klistrů a ledovatých stop, v oblastech s pravidelnou kvalitní úpravou jako je Jizerská magistrála je mazání jedno z hlavních témat zpráv, protože ostatní je docela jasné :-) V době kdy stačí modrý extra už se na mazání nikdo neptá.

Já bohužel nebudu ten, kdo půjde se zprávami o mazání příkladem, protože jsem to nikdy neuměl, nebavilo mě to a po pořízení lyží s mohérem už mazání budu řešit jen v případě nedostatku sněhu, kdy vytáhnu kaměňačky.
Vloženo 12.2.2017 22:32
Zbyněk: Díky za parádní popis Stožecka i za pravidelné zprávy na http://www.kamzasnehem.cz/bezky/sumava/trojmezi-stozec. Strávil jsem v těhle končinách před cca 15 lety asi 3x období mezi vánočními svátky a zhodnotil bych Stožecko podobně. Nejvíc vzpomínám na lyžování podél Schwarzenberského kanálu a k Plešnému jezeru. Koukám na mapy.cz, že od té doby ještě pár upravovaných tras přibylo, a že v německém Haidmuhle na Mapách určitě nemají všechny trasy. Skoro si to říká, že bych tenhle popis umístil na nějaké viditelnější místo webu pro další lyžaře, mohu-li?
Vloženo 12.2.2017 15:28
Ahoj, možná že to někoho napadlo a již to psal. Nehledal jsem. Nechtěli by chytré hlavy v Bedřichově, Jizerce, Dlouhé Louce, Mísečkách, prostě tam kde jezdí nejvíce lidí, a z těch míst přichází vždy informace o úpravě stop, připojovat doporučenou mázu? Taková mazací předpověď? Pro turisty, pro hobíky, pro výkonostní a pro závodníky ne ty to umí samy :-) třeba na ráno, na odpoledne. To rozdělení je nutné. Díky. SKOL.
Vloženo 7.2.2017 21:33
Prodám číslo na sobotní 25km závod (18.2.) v rámci Jizerské 50 za 700,- Kč. Za přepis je nutno zaplatit ještě 300,- Kč, ale lze i bez přepisu. Email: malyprinc@email.cz nebo 603 348 349.
Vloženo 6.2.2017 17:05
Pokusil bych se o shrnutí dojmů z běžkařské lokality v okolí Stožce na Šumavě.

Co do množství tras má Stožec opravdu výbornou pozici srovnatelnou snad jen s Kvildou a Jizerkou v Jizerských horách. Jezdit se dá všemi směry bez nutnosti měnit výchozí místo po celý týden. V Novém Údolí se pak dá navázat na stopy v Německu. Plusem je i možnost využití vlaku, který jezdí po trase Nové Údolí - Stožec - Nová Pec. Taková podpora jinde na Šumavě chybí snad vyjma autobusové linky Železná Ruda - Prášily - Hartmanice. Též se mi líbil "obchvat" Stožce, kdy lze objet horní polovinu vesnice v upravené stopě (s jedním nebo dvěma přenášeními přes silnici).

Co se týká samotných stop, tak byly ve slušné kvalitě srovnatelné s jinými i známějšími lokalitami. Někde (častěji) jsou frézované dvě stopy na klasiku, jinde jedna stopa + pás na bruslení (zřejmě záleží, která rolba upravuje). Pás na bruslení mně někde přišel úzký (pro jízdu do kopce). Stopy nebyly nikde poničené čtyřkolkami, skútry nebo rozdupané od koní, pouze v některých případech pás na bruslení pošlapaný od pěšáků. Profil tratí je pestrý. Najdou se tu krátká prudká i táhlejší stoupání stejně jako rovinky např. kolem Schwarzenberského kaná lu nebo vděčná trasa Stožec - Volary. I krajinářsky je to oblast zajímavá. Střídají se lesy a louky, ve východní části převažují lesnaté partie. Další výhodou je málo lidí. V neděli jsme potkali tak 50, 60 běžkařů, ve všedních dnech jen kolem deseti a jednou dokonce vůbec nikoho.

Minusem Stožecka jsou díky srážkovému stínu a nižší nadmořské výšce horší sněhové podmínky, což je pro běžkování zásadní. Letos jsme měli štěstí, i když se kvůli inverzi a následné změně počasí kvalita sněhu neustále měnila a bylo obtížné namazat. Riziko, že tu sníh v zimě nebude je ale reálné. Přesto si myslím, že takhle lokalita za vícedenní návštěvu stojí.

Skol

Zbyněk Anděl, Šternberk
Vloženo 17.1.2017 0:01
Taky těm stížnostem tady nerozumím. Na tuhle zimu čekáme od zimy 2012-13. Napadlo hodně a ještě napadne, rolby upravují, máme kde jezdit. Když náhodou nestihnou upravit u Paličníku nebo Mariánek, můžeme jet přeci jinam. Kdo tohle v ČR má? Pošlete radši DMS, alespoň jednou za měsíc, o.p.s. si to zaslouží. Skol.
Vloženo 16.1.2017 23:54
Kolik penez z parkovneho 150 nad 3 hodiny (a tusim 200 nad nevim kolik) jde o.p.s-ce a kolik obci ... tusi nekdo?
Vloženo 16.1.2017 22:33
Ten v cestářské bundě: Úseky přes Mariánskohorské boudy a Protrženku + na Paličník a Písčiny v noci z pátku na sobotu upraveny být musely. Sice možná někdy brzy v noci, ale byly. Zvlášť na cestě k Paličníku dokáže vítr nafoukat tolik sněhu, že to působí dojmem, že upraveno nebylo. Ale GPS záznam, který se shoduje ve 2 relativně odlišných a z hlediska prezentace dat na webu nespolupracujících systémech, prostě JOPS ani nikdo jiný úpravu nafejkovat neumí. Ze soboty na neděli dle GPS na Paličník + Písčiny rolba skutečně nejela.
Dotaz Vloženo 16.1.2017 22:24Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Myslite, ze kdyz nadavate na kvalitu stopy, ze byste mohli i psat, jestli jste klasili nebo bruslili? At vime, jestli tu jenom nenadavaji troubove, co jdou bruslit, kdyz nekolik dni sype o sto sest. Kdybyste si misto toho vzali lyze na klasiku, tak mam uplne luxusni stopu ja i vy.
Vloženo 16.1.2017 20:21Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Každý den sněží, stále padá, rolba nesmí jezdit přes den, jen v noci, jsou asi 2/3 na celý Jizerky. Neplatíme ani korunu za úpravu !!! když nejedete autem a nezaparkujete na obecním nic nepřispějete .... A stále se to některým chytrákům zdá málo ? Co kdyby neupravovali a zavřeli parkoviště ? To by jsme čuměli co, tak já si teda stěžuji jen když nesněží !!! Dnes opět upraveno a perfektně i přes sněžení.
Vloženo 16.1.2017 16:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Abych nehltil.

1) Nejprve se omlouvám:"...nešvary se vrátily..."
2) Rozdíl mezi nasněženo na včera upravený podklad a neprojeto je myslím snadno rozeznatelný. Ty Písčiny byly pod závějí 40+, bylo to úplně měkké, tj. ZCELA JISTĚ neupraveno v sobotu, jak ops inzerovala. Navíc přímé porovnání s ráno neupraveným úsekem "Bíle buky".
3) Jde o princip. Přijedeš - li po nahlášené úpravě kolem celých hor autem s bruslema na Smědavu,aby sis dal Knajpu-Mariánky-Jizerku a Písčiny a boříš se 40 cm prašanu, nechápeš PROČ nenapíší, že na úpravu nejsou peníze/čas/energie/personál.
4) Že si za to nezaslouží odměnu je nabíledni.
Vloženo 16.1.2017 15:52Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nejsem nějakým zarytým obhájcem o.p.s.ky, ale z těch neustálých stížností tady na fóru jsem poněkud na kaši. Krásnej sport, v krásný přírodě, valný většině lidí to "někdo" zadara upraví a ještě mají kecy??? To je jako někoho nějaká povinnost, žehlit mi přede mnou manšestr nebo co? Dyť ty v..e tejden v kuse padá, tak co má jako ta rolba dělat, jezdit stěžovatelům před nosem? Fakt Vás nechápu. Já v sobotu Jakuszyce - Lidový sady k tramvaji, 37 km skate v hlubočáku, protože od nočně/ranní úpravy zas deset napadlo a perfektní zážitek - sice megamakačka v měkouši až hlubočáku, ale potom večer dvě promile a naprostá spokojenost. Hlavně se hoďte všichni do klidu nebo nám to LČR zavře .. a všichni máme po p... - víte po čem.
Vloženo 16.1.2017 12:27Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ten v cestářské bundě:

Tak za prvé nevím, proč by měla být zrovna o.p.s. posvátná a nedotknutelná. Navíc zrovna na tomhle webu jsou stížnosti na o.p.s. docela časté, otázkou je, zda oprávněně.

Ale k věci. Já bych to tak nehrotil. Jednak teda podle webu o.p.s. je napsáno "nad nedělním ránem" rolby upraví. Přeci musím počítat s tím, že se taková úprava asi 180 km může protáhnout klidně až do deseti. Nadto jsem na té Točně byl v podobný čas, neboť jsem tam potkal rolbu také, a tam se rozhodně nedá mluvit o šlapaní stopy, šlapání stopy si představuju situaci, kdy se brodím po kolena ve sněhu a ne když jedu po tvrdém podkladu, lyže 1 cm zabořena..

Na těch dalších místech jsem nebyl, takže nemohu mluvit. Já se třeba vracel přes neupravené Hrabětice, na webu pak ale byla hned vyvěšená omluva. Třeba na ty Mariánky byla úprava naposledy hlášena v noci na sobotu, a vzhledem k tomu, že až do neděle pořád sněžilo, jak by tam nemohl být prašan?

Na každý pád, pokud několik dní vytrvale sněží, nemůžu čekat extra upravené stopy, stejně se během dvou hodin zboří. Bruslař hold musí počítat s tím, že bude na magistrále omezen a pro klasikáře není problém jet kamkoliv. Ono naučit se běhat, zdůrazňuju běhat, za špatných podmínek také není k zahození, jen to vyžaduje víc sil a šikovnosti. Chodcům to může být jedno.

Kdyby se za to aspoň muselo platit, tak bych tyhle stížnosti ještě pochopil. Ale když je to pro běžkaře, nepočítaje těch pár korun z bedřichovského parkoviště, zadarmo? Čemuž teda osobně nerozumím. Takhle prostě stačí neposlat DMS.. Případně zatlačit na obce, které to z většiny platí, protože ty mají zájem na turistech, a ty jediné mají na o.p.s. páku..
Vloženo 16.1.2017 10:39Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Vím, že vzbudím vlnu nevole, protože jsou věci posvátné, na které se nesmí šahat. Bohužel se příliš rychle vrátili nešvary ze zim minulých:
1) Dle sobotního vyjádření webu ops mělo být na neděli upraveno (vše včetně ohlášeného rozsahu na webu ops),
2) přecházím, že jsem v 9:30 šlapal z Točny stopu. Nad Kristiánovem jsem se s Rolbou potkal, otázka organizace práce,
3) co mi ale vadí zásadně, že uveřejňované úpravy (a to včetně záznamu z GPS v mapě), neodpovídají skutečnému rozsahu:
a) osobně Písčiny - Paličník neviděli úpravu před víkendem ani o něm, závěje panenského sněhu (40+), úplně měkké,
b) z konverzace s lyžaři na Knajpě se to samé dá říct o úseku Knajpa - Marianskohorské boudy - Protržená přehrada, rovněž nahlášena sobotní úprava.

Avizované úpravy tedy neodpovídají skutečně provedeným. Vzhledem k tomu, že se toto neděje zdaleka poprvé, dokážete někdo pochopit, jaký motiv k tomu ops má?