Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Dotaz Vloženo 20.4.2017 9:54Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Luďku,
je zajímavé, že ač jste majitelem obrovské firmy (píšete "mému podniku") s takřka monopolním podnikáním a pravděpodobně tedy miliardář, máte zásadní problém s chápáním textu.
Skutečností je, že na pluhování potřebuje Labská povolení KRNAPu, to je neoddiskutovatelný fakt a to povolení neměli, to je informace z KRNAPu. Cesta vede 1. zónou a velkou část cesty KRNAP také vlastní (Od Vrbatovy b. k Labské). Vosecká je sice menší, ale zásobuje bez protažení, jde to, jen se musí chtít... Že občas dochází ke kolizím mezi lyžaři a neukázněnými pěšáky se vůbec nedivím. Lidé nedokáží pochopit, že je na horách sníh a že se lyžuje a rozdupou stopy, plochu na bruslení a ještě se nesmyslně pletou, místo aby alespoň šli po jedné straně. Na sněhu rozdupaném od pěšáků a následně zmrzlém se skutečně lyžuje špatně.
Vloženo 19.4.2017 14:28Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ano, Luďku, hezky jste se nám tu vychválil, jak jste pro nás nepostradatelný, zatímco někteří běžkaři umí podle Vás jen sračky a měli by se dát vyšetřit. Také nám tu neopomenete najednou sdělit, že oblíbené místečko běžkařů je Váš soukromý majetek a tudíž si sním budete dělat, co chcete. Kdo s tím nesouhlasí, je nenormální. Opravdu nechápu, proč píšete na tyto stránky, tyhle jsou totiž pro běžkaře, aby si mohli předávat informace a dopřát si radost na sněhu.
Vloženo 19.4.2017 8:39Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Tak jsem zjištoval některé informace o pluhovaní cesty na Labskou boudu. KRNAP může prověřit, zda při tom nepoškodili nějak přírodu, ale jinak je na ně více méně krátký i kdyby to chtěl nějak víc řešit. Tedy snad jen můžeme apelovat na Labskou boudu, aby aspon ze slušnosti dali vědět, když cestu propluhují. Býva to poslední místo v Krkonoších (možná ČR), kde bývá poslední sníh. My ale bohužel ani nevíme, zda tam můžeme vyrazit, či nikoliv, protože nevíme, zda je to vypluhované. Nevíme, zda si vzít lyže, nebo už kolo. Myslím, že v době internetu (FB apod.) by nás Labská b. mohla tedy informovat, at víme. Já je o to požádám a možná by bylo dobré, kdybych nebyl sám.....Ahoj :o)
Vloženo 18.4.2017 22:58Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ahoj. Asi by jsme na takového člověka jako je Luděk neměli vůbec reagovat. Opravdu to je to škoda slov. Nebudu mluvit o tom, že píše, že jsou lidi agresivní, že se napadají apod. a pak je jeho psaní nejméně slušné. Ale dobrá, ted fakta. Letos občas Labská b. upravovala asi. Ale rozhodně se na to nedalo letos spolehnout a ty roky nazpátek neupravovala, jen to rolba poničila pásama, nezatahla za sebou a nebo pluhovali. Tedy Luděk fakta vubec nezná. Nevim zda vždy, tedy i na jaře, ale na pluhovaní skutečně potřebují povolení a např. minule Vánoce, kdy vypluhovali poslední sníh v ČR, tak toto povolení neměli. Sam jsem se informoval na KRNAPu. Tedy přátelé, měl bych návrh. Pláčeme dobře, ale na špatném hrobě. Tady se nic nevyřeší, je třeba to řešit jinak. Např., psát dotazy přímo na KRNAP. Já tam psal o těch předlonských Vánocích a nyní napíši asi znova. Když se nám něco nelíbí, je třeba to řešit. Zrovna tak jsem psal na obecní uřad Špindlu, protože si hrajou na světové středisko, v propagačních materialech a vsude uvádějí, jak skvěle se upravuji stopy a pak treba na Plán a okolí (kde je navíc nahoře cedule: BĚŽKAŘSKÝ RÁJ) neprojela rolba za první měsíc a půl zimy ani jednou. Pak parkrat v unoru a pak zase už nejezdila. Informovanost o úpravě kolem Špindlu nulová. Na stránkách ski-arealu informace neaktualizované. Když trate projedou, tak to napíšou po týdnu. Když je obleva a uz ani není sníh, tak píšou upraveno. Špindl je prostě ostuda. Tedy je třeba se ozvat a né si tady poplakávat. I když uznávám, ono se stejně nic nezmění v Krkonoších, tady si běžkařů nikdo neváží... A když se už něco upraví, tak to boudaři a ostatní zase poničí skůtrama.... Škoda mluvit
Vloženo 18.4.2017 22:34Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.4.: ad Luděk: aha, takže každý, kdo na to má jiný názor, než Luděk je nerozumný a nenormální a měl by se dát vyšetřit... Luděk evidentně spolkl všechnu moudrost a tak nám tu nechal kousek Šalamounova hovna, které předevčírem sežral)---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Dobrý večer,odpovím na tento příspěvek psaný ze zoufalství...Spolkl jsem více než jen všechnu moudrost poněvadž proto na Vás nezbyla žádná a voooo tom tooo jeee....Více Vás nebudu již Martine komentovat poněvadž dáme Já i Vy ze slušnosti přednost a prostor všem SLUŠNÝM běžkařům i pěšákům kterým tato stránka patří což nikdo zde ze všech vzdělaných nezaregistroval,a navíc tato stránka není lampárna takže asi tak,letím za Šalamounem pro kousek toho hovínka a třeba tam bude diamant z dolů krále Šalamouna ale nedělím se ani náhodou,jsem skrbla a přeji SPORTU ZDAR!ZDAR!ZDAR!
Vloženo 18.4.2017 22:18Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Odpověď pro Petra, vloženo 16.4.2017 0:20...)Přeji příjemný večer Petře,ono kdyby jste byl v oblasti častěji tak sám zjistíte že jakmile sníh po zimě povolil tak se všichni bez ohledu na věk propadali na zmíněné komunikaci do hluboké kaše která v noci zmrzla a s rozbřeskem okamžitě povolí,jinak jestli je Vám známo tak za mohylou již sníh nebyl vůbec žádný a na několika set metrech byl již v celé šíři asfalt a mimochodem jsem byl svědkem že i dobrý lyžař v té břečce neubrzdil a vjel do pěšáků a jiné...Jinak bych se rád zeptal proč zde nezmíníte že několikrát se zmíněnou počasím rozbředlou trať pokusila rolba v podvečer utáhnout a zmanšestrovat?Nejde to zkrátka do nekonečna což Vám jistě nikdo nemusí vysvětlovat poněvadž jste jistě vzdělaný a bystrý občan kterému nic neunikne...
Vloženo 18.4.2017 21:55Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Odpověď Hance, vloženo 16.4.2017 20:59)Dobrý večer Hanko,no se mnou to je totiž tak,aby jste se vyhnula mému podniku tak by jste musela vypnout televizi,mobil a rádiopřijímač...posílám televizní,datový i audio signál téměř 2 milionům spokojených zákazníků,takže odhlásit na poště v PL.položku poplatek za Televizi,rádio,zahodit mobil a máte mě navždy z krku...
Vloženo 18.4.2017 21:46Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Odpověď Honzíkovi z 18.4.2017 9:02.....Přeji hezký večer,no máte tedy poněkud zcestné informace poněvadž Velikonoce byli super,dokonce Velikonoční návštěvníci hor pochopili že je JARO a jak z Polské strany,tak od Vosecké tak z Míseček tak od Špindlerovky přišli shodně odhaduji v 80 procentech v POHORKOVÉ obuvi a zbytek SKIALPY a zmíněné BĚŽKY...Inu nejste přeci žádný zoufalec,hlavu vzhůru sněhu je stále dost,dejte e-mail a pošlu fotografie.Jinak Vám též VŠEM gratuluji poněvadž dnes sněží a běžky čekají ...
Vloženo 18.4.2017 21:18Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Info ze dne 13.4.Karel, vloženo 18.4.2017 11:03
Luďku,
je vidět, že buď nemáte patřičné informace, nebo záměrně lžete. Klíčové je totiž také to, že k pluhování potřebuje Labská bouda souhlas KRNAPu a ten majitelé Labské neměli. Strážci KRNAPu v nejbližší době vše prověří a budou vyvozeny důsledky. Bylo by vhodné se chovat slušně, podle všeho lze uvést jako příklad Voseckou boudu. Tam nic vypluhovaného doposud není.----------Zdravím Karle,Vy také žádáte obecní či Městský úřad zda si můžete Na jaře odhrnout sníh?Jinak o Vosecké nemám info ohledně nutného zásobování a navíc je nyní mimosezona ale Labská jede 365 dní v roce a to je markantní rozdíl nemyslíte?
Vloženo 18.4.2017 11:03Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Luďku,
je vidět, že buď nemáte patřičné informace, nebo záměrně lžete. Klíčové je totiž také to, že k pluhování potřebuje Labská bouda souhlas KRNAPu a ten majitelé Labské neměli. Strážci KRNAPu v nejbližší době vše prověří a budou vyvozeny důsledky. Bylo by vhodné se chovat slušně, podle všeho lze uvést jako příklad Voseckou boudu. Tam nic vypluhovaného doposud není.
Vloženo 18.4.2017 9:02Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Milý Luďku, jako běžkař ani jako turista si už na Labské boudě nikdy nic nedám. Je mi jasné, že jakmile vidíte běžkaře, plivnete mu do jídla. To riskovat nebudu. No a uvedu to na pravou míru. Cestu v zimě upravujete jenom ze tří důvodů: 1) Aby k vám dorazili nějací běžkaři a byl zisk 2) aby se cesta nezavála do té míry, že byste s rolbou už nepřivezli žádné turisty 3) Letos jsem vás viděl jet a upravovat s rolbou jen pokud jste vezli turisty+zásobování. No a pokud byste nejezdili vůbec, ještě teď by byla sjízdná na běžkách celá silnice z Míseček až na Labskou. A věřte, o Velikonocích jste se připravili o stovky až jednotky tisíc běžkařů a desetitisícové zisky jinak v takřka mimosézńě. gratulace, pokud bylo cílem připravit se o zisky.
Vloženo 16.4.2017 20:59Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Luďku, kde podnikáte? Abychom se my, nenormální běžkaři, co rádi užíváme sněhu do poslední chvíle, Vašemu podniku vyhnuli. Z Vašeho příspěvku čiší tak velká nenávist, až se bojím, že byste mi plivl do čaje.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 16.4.: ad Luděk: aha, takže každý, kdo na to má jiný názor, než Luděk je nerozumný a nenormální a měl by se dát vyšetřit... Luděk evidentně spolkl všechnu moudrost a tak nám tu nechal kousek Šalamounova hovna, které předevčírem sežral)
Vloženo 16.4.2017 0:20Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Milý Luďku,
samozřejmě každý má svůj úhel pohledu a svou pravdu. O tom, kdy prohrnout, se povede vždy spor. I dle mého názoru letos to ještě nutné nebylo zejména s výhledem počasí v příštích min 10 dnech. A pokud jde o to podnikání a péči Labské boudy o cestu nahoru (nemám informace, zda tomu tak skutečně je), pak to není žádný dar pro běžkaře, ale zcela pragmatický zájem vlastníka Labské, jelikož jinak by tam v zimě nikdo nedorazil a mohli by zavřít...Tedy brzdil bych s těmi ostrými slovy směrem k lyžařům, třeba by se mohli rozhodnout Labskou obejít příště obloukem!
Vloženo 14.4.2017 21:52Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Přeji krásný večer všem ROZUMNÝM a NORMÁLNĚ smýšlejícím lidem kteří jsou již nedostatkovým zbožím...Každý rok se všudemožně pravidelně kritizuje odhrnutí cest na hřebenech západních krkonoš což signalizuje že nikdo z Vás kritiků nikdy nepodnikal a nepůsobil v této lokalitě poněvadž pokud by jste v této lokalitě někdo měli živnost tak nikdy takové bludy a sračky nepíšete a přístupovou komunikaci by jste vyhrnuli ještě dříve a jelikož o této problematice nic nevíte a jen špiníte tak je zbytečné něco vysvětlovat.Pokud vím tak Labská bouda z vlastních prostředků každou zimu a celou zimu udržuje LYŽAŘSKOU cestu Mísečky-Labská bouda a věřte že pokud by Labská nejezdila tak běžky Vám budou akorát tak k hovnu poněvadž by jste se na nich nahoru zkrátka nedostali a zase by jste blbě žvanili proč není odhrnuto???Takže každý normální člověk by měl pochopit že pod rozbředlým sněhem po kterém již nemůže jezdit pásové sněžné vozidlo se ukrývá asfaltová cesta jinak zvaná přístupová komunikace a pokud někdo nechápe význam přístupová komunikace tak by se měl nechat vyšetřit zda je duševně zdráv aby zbytečně neobtěžoval a nezatěžoval své okolí nesmysly a mnohdy i agresivními výpady zkrátka neotravoval a aby se nechal pro jistotu hospitalizovat.Přeji krásný zbytek večera a prosím zamyslete se nad sebou...
Vloženo 15.3.2017 14:25
Gabčo, je dobře, že jezdíš vždy v pravé stopě a tak to má být. Takže pro všechny - vždy v pravé stopě. A slunce v duši.
Vloženo 15.3.2017 12:13
Ještě pro Jbc: Trochu se mi popletly dny :-) Zrcátka ve stopě byly až v pondělí. Ale i v sobotu jsem dotyčnému lyžaři záviděla mázu. Ráno jsem si nebyla jistá, co namazat, tak jsem vytáhla šupiny (vím, že bych to na tomto fóru snad ani neměla přiznávat ;-)) a nebylo to úplně ideální. Takže v pondělí jsem se rozhodla pro "mazačky" a úplně to nedopadlo :-(
Vloženo 15.3.2017 11:57
Odpověď pro Jbc: Vím, že při nedostatku sněhu se upravuje pouze jedna strana cesty, což v letošní sezoně (díky bohu) nehrozí. Stopy v tomto úseku byly upravovány z pátku na sobotu a jelikož v sobotu bylo celkem málo lidí, byly i kolem 11 hodiny, kdy se to stalo, ve skvělém stavu (když pominu zrcátka ve stopě ;-)). Nicméně ti dávám za pravdu, že při cestě od Buku dolů žádná šipka není, ale při cestě směrem nahoru k Buku šipka je, tudíž dotyčný šel v protisměru. Pokud si dobře pamatuji, tak v loňském roce, kdy se kvůli nedostatku sněhu upravovala pouze jedna polovina cesty, byly šipky sundány a letos znovu nainstalovány. Sjíždím (a všeobecně jezdím) vždy v pravé stopě, neboť se mi z ní tak nějak lépe přibržďuje a vystupuje směrem doleva, v případě, že se přede mnou stane něco nenadálého. Dotyčného lyžaře jsem viděla ve chvíli, kdy jsem stoupala směrem k Buku, takže mně karambol naštěstí nehrozil. Nicméně jsem mu celkem záviděla jeho mázu, neboť prakticky celý úsek vyběhl velkou rychlostí ve stopě a vystoupil z ní až těsně pod vrcholem. Já jsem tentokrát docela promazala :-(
Vloženo 14.3.2017 12:10
Gabčo, neomlouvám onoho padoucha, jehož chování popisuješ. Situace je taková, že ta jednosměrka z Bedřichova označená značkou, která je tam celou sezonu, se někdy, a to hlavně když je málo sněhu nebo není tak silný provoz, neupravuje. Nevím, jaká byla konkrétní úprava stop. Takže lyžaři od Bedřichova, když nejsou upraveny stopy v pravé cestě, jdou onou, pro tebe jedoucí od Buku dolů, jednosměrkou. Můžeš mi ale říci, když jedeš od Buku do Bedřichova, kdes viděla, že se shora jedná o jednosměrku? Tam žádná značka není. Takže doufám, žes jela dolů v pravé stopě a k žádnému karambolu s oním padouchem nemohlo dojít. Takže vždy vpravo. Skol.
Vloženo 13.3.2017 7:31
Odpověď pro Pavel68: V tom případě se Vám omlouvám. Nicméně mám čerstvý příspěvek do pravidel chování ve stopě. V sobotu jsem viděla lyžaře, který nepochopil nebo naprosto ignoroval jednosměrku v horní polovině stoupání z bedřichovského stadionu na rozcestí U Buku a šel v protisměru. Hlavně, že měl sluchátka, takže se s ním ani nedalo komunikovat. Samozřejmě se protijedoucím běžkařům neuhýbal, protože na trati jsou v tomto místě dvě stopy a on šel v jeho směru vpravo. K tomu už není, co dodat ...
Vloženo 10.3.2017 15:02
Odpověď pro Gabča: jenže toto jsem nepsal já, ale jak je na začátku druhého odstavce uvedeno - (Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: ...

Můj je jen první odstavec a byl právě reakcí na toho Martina a ne na Vás, ten druhý odstavec tam stránky kopírujou atomaticky, aby bylo právě vidět na co se reaguje. Já se na Vás nezlobím, ale řekl bych že se hádáte úplně zbytečně s nesprávným člověkem.
Můj názor koresponduje v podstatě s tím co napsal petrxp, akorát že to více rozvedl.
Vloženo 9.3.2017 22:50
Odpověď pro Pavel68: reagovala jsem na Vaši odpověď na můj příspěvek o bodě 3 pravidel chování ve stopě, i když v prvním odstavci souhlasíte s tím, že přednost má ten, co jde / jede vpravo. Mně však odpovídáte, že když někdo napíše na internet nějaká pravidla neznamená, že je to tak správně a logicky by měl mít přednost lyžař jedoucí ve stopě dolů, protože se mu hůře koriguje jízda. Nezlobte se na mě, ale pokud někdo nezvládne rychlou jízdu, tak by měl přibrzdit na rychlost, ze které bude schopen reagovat na nepředvídatelné situace a ne že si bude vynucovat průjezd, když neví, co se děje za ním a zda může protijdoucí lyžař bezpečně uhnout.
Vloženo 9.3.2017 22:32
Takže doufám, že všem je jasno, že se zásadně jezdí vpravo.
Vloženo 9.3.2017 18:07
Odpověď pro Gabča.
Vůbec nechápu na co reagujete? Respektive četla jste vůbec můj příspěvek a pakli že ano jste si jistá že mu i rozumíte?
Vloženo 9.3.2017 18:00
Však já těm pravidlům neodporuju, považuju je za rozumná a snažím se jimi řídit. Nicméně na žádná pravidla nelze slepě spoléhat, tak to prostě je, že řada lidí pravidla nezná nebo nerespektuje. Člověk musí podobně jako na silnici používat rozum i intuici a předvídat. Jelikož většina lidí ve stopě v Jizerkách je na tom hůře technicky i fyzicky než já, tak nemůžu jenom pasivně spoléhat na nějaká pravidla, ale snažím se aktivně vyhýbat nepříjemným situacím (což se ne vždy cizí vinou povede, ale alespoň minimalizovat).

Když se tu mluví o lidech ohrožující ve sjezdu ostatní, nejsou to podle mých poznatků sportovní lyžaři. Takoví totiž lyžovat umí a nedělá jim problém se vyhýbat. Problémy dělají naopak někteří svátěční běžkaři, co na lyžích pořádně neumí, ale přesto bezohledně sjíždí šusem aniž by měli lyže pod kontrolou a spoléhají, že jim všichni uhnou z cesty. Proti takovým se mám na pozoru a párkrát už jsem také uskakoval.
Vloženo 9.3.2017 14:23
@ petrxp: ale ta pravidla jsou jasně daná
http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare
možná nejsou tak rozšířená a plošná jako pravidla FIS pro sjezd - ale pochybuju ža by u nás (i za hranicí) v jiných běžkařských lokalitách platilo něco zásadně jiného - ale nevím, jezdím jen v jizerkách.
To, že starší generace má zažité jiné pravidlo - no ok, jsem schopný to pochopit. Ale když mě ve sjezdu ohrozí parta mladejch co to hulej dolů ve vajíčku - tak to je na pěst....
Vloženo 9.3.2017 13:53
Diskuze níže mě poněkud překvapila. Měl jsem odedávna za to, že přednost z kopce se traduje mezi turisty (z logických i zde uvedených důvodů jako horší manévrovatelnost technicky méně zdatných lyžařů ve sjezdu). Zatímco mezi sportovci a závodníky se pokud vím traduje spíš přednost stoupajících (též logicky, pro technicky zdatnější lyžaře není problém ve sjezdu manévrovat, zatímco je dost nepříjemné být ve stoupání rozhozen z rytmu nebo se nuceně zastavit a znovu rozjíždět). Takových verzí koluje mezi lidmi víc a je v tom zmatek. Přijde mi tak logické a rozumné v tom udělat pořádek a nastavit pravidla univerzální a srozumitelná všem bez rozdílu. Přednost jedoucích vpravo mi přijde intuitivní a odpovídající běžné zkušenosti (dopravní provoz). Nemám s tím problém, za několik let jsem měl jen pár incidentů, kdy proti mě někdo sveřepě sjížděl vlevo a donutil mě uskočit aby se předešlo kolizi. Osobně ani nechápu proč někteří tak zatvrzele trvají na sjezdu ve stopě. Pro sportovce není problém dle situace vyskočit a naskočit ze/do stopy a pro turisty je jistější sjíždět mimo ni. Pro stoupající je potřeba stopy rozhodně naléhavější (proto ji také rolba běžně dělá vpravo ve směru do kopce).

Přiznávám, že mě turisti na tratích také mnohdy štvou, ale to není kvůli přednosti, ale z řady jiných důvodů (nesledování provozu kolem sebe, nejrůznější blokování trasy - více lidí vedle sebe, stání na trati, obzvlášť na rizikových místech jako pod sjezdy a za nepřehlednými zatáčkami, obecně neumožnění hladkého předjetí, přecenění sil ve sjezdu vedoucí ke krizovým situacím, obecná nečitelnost a nevyzpytatelnost - někde těsně před vámi náhle vybočí, bez varování spadne apod., lezení na neadekvátní tratě - např. závodní areál Nové Město, jízda v protisměru tam kde je směr daný - např. závodní pětka v Bedřichově atd.). Prostě taková všeobecná neohleduplnost, neomalenost a nesoudnost, co není specifická jen pro lyžařské tratě, ale celospolečensky (džungle na silnicích, ve sportu např. chaos na cyklostezkách - podobnost s běžkama apod.).
Vloženo 9.3.2017 13:50
tak koukám, že co lyžník, to názor jak to řešit, jen probůh nedržet se starého osvědčeného způsobu

ok, vyhlašujte si tu svá nová pravidla, své změny, ono opravdu zdejší vyhlášení pravidle typu např. "jako na silnici", zasáhnout opravdu velké množství lyžařů a dosáhnete tím velikého pokroku

já jdu radši na trénink, debata tady je ztráta času

SKOL
Vloženo 9.3.2017 11:38
Oprava:
"pokud je místo raději doprava, aby náhodou jeho v té chvíli nenapadlo vystoupit ze stopy doprava a nedošlo ke kolizi.
Děkuji.
Vloženo 9.3.2017 11:35
Na běžkách trávím v Jizerkách každou zimu hodně času. Patřím i vzhledem ke svému už staršímu ročníku narození mezi průměrné klasiky. Padesátku dám bez problémů.
Taky mne občas překáží ve sjezdech turisté, hlavně když do poslední chvíle nevíte, zda vám neuhnou do cesty. A horší jsou leckdy ti, co také jedou. resp. pluží stejným směrem třeba dva vedle sebe a když křiknu, že je předjíždím třeba vlevo, uhnou tam taky.
Ale všechny respektuji, chápu a občas jsem taky předjížděn machry, kteří řvou, nadávají, nepoděkují. Nejhorší je v tomto ohledu z celých Jizerských hor oblast od Bedřichova k NL.
A nyní k té přednosti: Jednoznačně ve sjezdu, pokud je stopa vlevo a je volná, jedu v ní, ale pokud se někdo objeví proti mně, v dostatečné vzdálenosti vystupuji ze stopy a jedu vpravo, i když to leckdy znamená zpomalení a nejsem z toho nadšený.
Takže jednoznačně přednost má ten, kdo jede vpravo, ať už nahoru, nebo dolů.
Na druhou stranu nečumím při stopupání na špičky lyží, ale sleduji situaci hodně dopředu a když vidím, že někdo jedem dolů v mé stopě, nevadí mi včas vystoupit (pokud je místo klidně doprava, aby náhodou jeho v té chvíli nenapadlo vystoupat doleva a nedošlo ke kolizi) a udělat mu místo, i když bych nemusel.
Pokud se budeme takto slušně k sobě chovat, bude to v pohodě.
Vloženo 9.3.2017 11:35
Odpověď pro Pavel68: Jezdím 5 let a momentálně platí pravidlo pravé ruky. To že to bylo před 40 lety jinak, mě opravdu nezajímá. Také bych mohla začít jezdit autem vlevo, protože před 100 lety se přeci tak u nás jezdilo. Nevím, zda se během sjezdu ohlížíte i za sebe, protože se může stát, že stoupající běžkař se může uhnout pouze vpravo do příkopu, neboť v bruslícím pruhu může za Vámi sjíždět další běžkař. Nevím, proč bych tedy měla kvůli Vám skákat do příkopu, ze kterého Vy mě rozhodně pomáhat nebudete.