Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 27.1.2021 14:02
Já taky jezdím hlavně skate. Stačí se těm úzkým tratím přizpůsobit. O to více mě štvou borci, kteří prostě jedou 1:1 nebo při předjetí či vyhnutí se někomu klidně bruslí přes stopu. To podle mě nejsou sportovci, ale sobci...
Vloženo 26.1.2021 21:10
To neprojde, po užšich cestách by se špatně chodilo pěším a pejsci by se moc nemohli proběhnout :-)
Vloženo 26.1.2021 19:22
Letos je to trochu vyhrocené, lidí jezdí víc než dřív a navíc jsou zatím většinu zimy podmínky, kdy skejťáci stopám opravdu výrazně škodí. Ranní úprava je díky nim už po pár hodinách do značné míry znehodnocená. Ale myslet si, že se jim podaří klasiky z Jizerek vytlačit, je naivní. Já bych naopak navrhoval vyčlenit užší cesty jen na klasiku. A to jezdím i skate, ale za podmínek, kdy to dává smysl a zároveň to nikomu neškodí.
Vloženo 26.1.2021 17:17
Myslím si, že lobbing pro jednu stopu nakonec zvítězí. Dvě stopy je na tak úzkou cestu moc, pokud to bude některým klasikům vadit, mohou jezdit jinam...
Vloženo 26.1.2021 14:55
Docela sranda si to tady procitat. Dneska jsem ale potkal asi 15 skejtařů, kteří se sice krásně sklouzli, ale ničili obě stopy. Na to že to bylo na rovinkách a nemuseli nikomu vyhýbat fakt smutné. Kurňa lidi, když už chcete v Jizerkách bruslit - tak se to naučte:-) Resp. přizpůsobte se tomu jaké Jizerky jsou. Pokud potřebujete širší místo na skate, než Jizerky umožňují - tak jezděte jinam....
Vloženo 26.1.2021 6:18
Co se týče používání dárcovských SMS v jiných oblastech, pamatuji si, že někde (Krušnohorská bílá stopa = to jsou východní Krušné) tuto formu před lety zrušili kvůli mizivému zájmu od lyžařů oproti jiným možnostem podpory (prodej známek + platby na účet). Je to spojené s další administrativou a nic moc z toho, pokud jde o menší oblast. Jinak možnost podpory přes DMS má dle informací na jejich webu i Bílá stopa na Šumavě.

Z upravovatelů, se kterými trochu spolupracujeme, je tu kromě už výše zmíněných Čertovo břemeno, tam se dá přispět také na účet a fungovaly i kasičky u tratí. Viz https://www.kamzasnehem.cz/bezky/praha/ceska-sibir (dole v popisu pod zprávami). Platba na účet je asi nejobvyklejší metoda obecně.
Vloženo 25.1.2021 18:25Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
To Martin : Neptal jsi se hloupě, jen asi nikdo neví. Moc těchto projektů není, musíš hledat. Občas jezdím v Lužkách a tam se peníze za úpravu tratí posílají přímo na účet ski klubu Polevsko - běžecké lyžování. O ničem jiném nevím. Skol.
Vloženo 25.1.2021 17:59Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Odpovím si sám, když jsem se tak hloupě zeptal. Podle darcovskasms.cz existuje ještě DMS pro Krušnohorskou magistrálu. Jinak nic.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 25.1.: Ahoj, existuje kromě DMS MAGISTRALA pro Jizerskou ops ještě jiný podobný DMS projekt na podporu úpravy tratí? Třeba pro Lužické, Krkonoše, Šumavu? Rád bych za upravené stopy tu DMSku posílal i jinde, než v Jizerkách, ale nic dalšího jsem nenašel.)
Vloženo 24.1.2021 16:12Přesunuto z Východní Krušné hory
Pro Moniku co nepochopila: Nevadí mi platit za parkování, nevadí mi přispět na účet nebo koupí známky. Nevadilo by mi ani placení při vstupu do stopy. Vadí mi neustálé kňourání pana F.
Vloženo 24.1.2021 15:55Přesunuto z Východní Krušné hory
Omlouvám se za příspěvek, který nepopisuje, dané podmínky, jen ve zkratce, dnes na DL parádní, v chumelenici dost ztížené :)..... ale.....Nedokážu pochopit příspěvek od JPO. DL je na běžkování tady u nás bezkonkurenční. Vadí vám zpoplatněné parkování? Bože, kde žijete? Chcete parkovat na upraveném place pro desítky aut zadarmo? A dovedete si vůbec představit kolik stovek tisíc stojí úprava stop? Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se začalo za vstup do stopy platit, jako je to na mnoha místech v Rakousku. Vraťte se o 30-40 let zpět a možná budete spokojen.
Vloženo 24.1.2021 9:23Přesunuto z Východní Krušné hory
Hele nic ve zlým, ale Cínovecký si takhle nebrečej o peníze týden co týden jako tady pan F z DL. Teprve nedávno snad minulý týden na stránkách FB zveřejnili číslo účtu a to až po naléhání lidí, kteří chtěli nějakým způsobem pomoc. A úprava je luxus, větší možnosti dopravy (vlak, autobus, auto). A nemají nikde zpoplatněné parkování. ??!!
Vloženo 22.1.2021 21:06Přesunuto z Východní Krušné hory
Tak dlouho pište jak jezdíte do Německa, až se tam postaví pár celníků v civilu a nebude po žížalkách, ale po lyžování pro všechny ....
Vloženo 21.1.2021 16:37
Souhlas s Lukášem, Joséém i ehmmm - ohleduplnost a slušnost by měla být na prvním místě. Že je cesta úzká je fakt, tomuhle faktu bychom se měli přizpůsobit. Nicméně jak tady psala Gabča, dřív vjíždění bruslařů do stop dělo velmi málo, takže šířkou cest to tak úplně nebude.
Sám jsem začal jezdit skate hlavně kvůli problematickému mazání v určitých podmínkách. S příchodem skinových lyží tohle občasný (někdy častý :-)) mazací trápení odpadlo a klasika je prostě nádherná. A ikdyž to mnoho lidí nechce slyšet, klasika je základ a bez základů klasiky je učení se bruslení pěkný oříšek. Ostatně na magistrále těch špatně technicky jezdících jsou vidět mraky. Ti pak mají problém udělat pár temp soupaží při vyhýbání, odšlapů v zatáčce, neumí zkrátit skluz nebo zúžit véčko. A navrch se cítí dotčeně, když je někdo upozorní, že ničí klasickou stopu.
A uvědomme si, že klasikou se nás do Jizerek vejde víc, tak to prostě je. Tím nechci říct, že bruslení do Jizerek nepatří. Jen bych byl rád, kdyby do Jizerek jezdili ohleduplní lyžaři obou stylů. Skol.
Vloženo 21.1.2021 16:22
To Pavis: moc mi teda není jasný co chceš? Stěžuješ si, že skejtaři jezdí do stopy na klasiku a zároveň chceš aby ti uhýbali, když jedeš středem z kopce /asi děsnej problém si na 5 m skočit do stopy a pak zase zpět?/. Jak ti mají teda skejtaři uhnout ze středu a přitom nepřejíždět stopu na klasiku vpavo? To samý když jezdí klasici vedle sebe - jak se má skejtař teda vyhnout nbo když je chce předjet?
A nepřipadá mi že by byly úzký cesty aby se tam nevešli jak skejtaři tak klasici, snad jen nyní z Maliníku po vládní, kde to je najetý úzkou rolbou a klasický stopy jsou jak si vyjeli klasici /naprd/. Normálně to tam ale bývá lepší.
Hřebínek - Točna nebo Kristiánov - Rozmezí, tam je místa habaděj pro oba styly.
Jo a jezdím jak klasiku tak skejt, aby nevzniknul dojem že se zastávám bruslařů...
Vloženo 21.1.2021 11:01
Konecne zase klasicky flamewar. Cesty v jizerkach jsou az na par vyjimek (z Blataku do Kristianova, ze Smedavy na Promenadni) na poradne brusleni proste uzke. Co s tim? Ja to resim tak, ze kdyz je cerstvy snih a cerstva stopa, tak jdu na klasiku. To je hrich jit bruslit. U kdyz jdu bruslit, tak neni od veci trenovat soupaze. Pak tu byl navrh protahovat pouze stopu do kopce. Me to nevadi, obdobne to byva v Orlickych horach. Ale chapu, ze nekdo si ve sjezdu neni jisty v kramflecich a tu stopu na klasiku tam ma rad. No nic, svetu mir.
Vloženo 20.1.2021 22:15
Joséé to vystihl.
Vloženo 20.1.2021 21:56
Buď budeme dodržovat zásady slušnosti a nebudeme se dělat naschvály a nebo - bude občanská válka, která nikomu nic dobrého nepřinese. Bruslení vyžaduje jisté fyzično, které u neaktivních sportovců a starších lidí nelze očekávat. Takže stopy na klasiku jsou stejně rovnocenné jak prostor na bruslení, pokud ten prostor není a bruslař kur- domácí - ví stopu pak je to hulvát. Ale on má přece právo, máme svobodu, on může. A pak se najde klasik, který jinému bruslaři, nevinnému, úmyslně vleze před čumák - bac ho,. Chápete , že to che ohleduplnost a ne sobectví ?
Vloženo 20.1.2021 21:25
Ondro, 3 stopy jen pro klasiku v minulých letech byly ve Studeném údolí a bruslari je stejně rozjezdili. Řešením by bylo 2 stopy pro klasiku udělat skutrem na úzkých cestách, kam se bruslari nevejdou.
Vloženo 20.1.2021 21:24
anebo z druhé strany. klasičení (no, spíš tedy ťapání) ve vícestupech, vedle stopy, na opačné straně něž je stopa... kam se má chudák bruslař uchýlit, chce-li cestou do kopce zůstat "ve skuzu" a neťapat (na dva kilometry soupaže do kopce fakt každej nemá). chce to obecně toleranci a obecně snahu, uhnout, nekazit, usmívat se a zdravit (aspoň očima).
řeším to velmi časným nebo velmi pozdním startem. domovskou oblast mám okolo štěpánky, kde jsou cesty relativně úzké, a klasická stopa zpravidla jednostranná (a díky omezeným parkovacím možnostem frekvence jezdců téměř vždy přijatelná). přepředdloni(?) se tam objevila stopa oboustranná, což bruslení totálně zabilo, mezi stopami zbylo bůhví jestli metr dvacet, naštěstí se to už neopakovalo.
Vloženo 20.1.2021 21:19
Dnes krásné stopy ale jen mimo hlavní trasy. Problém je hrnutí sněhu bruslaři do stopy pro klasiku. Stopa pro klasiku se rychle mění v nestabilní oraniště. Hodně běžkařů také neumí nastupovat a vystupovat ze stopy. Úplně samostatná záležitost je pak zahrnování stopy pro klasiku lidmi jedoucími z kopce. Bezkar jedoucí z kopce ve stopě pak neví co dřív, když je stopa zahrnuta.
Vloženo 20.1.2021 20:56
Š. - máš pravdu, vyhnout se odpovědi je taky odpověď :-)
Úzká ulice je analogie úzkému pásu na bruslení, parkující auta a chodník je analogií stopy pro klasiky, parkující auta a chodník jsou pro jedoucí auto zakázanou zónou stejně jako klasická stopa pro bruslaře (výjimkou je bruslař, který jede ve stopě soupaž, nikoli přes stopu). V čem je tohle srovnání mimo? Jedině v tom, že řidiči správné chování na ulici chápou, bruslaři své chování vůči klasické stopě ne.
Pořád mě zajímá, jakou šířku pásu bruslař potřebuje.
Ivo, na některých úsecích už se dělala jen jedna stopa (alespoň loni, letos jsem na oněch úsecích nebyl). To je možné jen v místech, která nejsou tak frekventovaná. Mě osobně to nevadí, hlavně aby stopa nebyla na hraně příkopu. Bohužel jsem si ale nevšiml, že by tohle opatření ničení stop příliš pomohlo... Rozšíření cest je neprůchozí, jedině že zatlačí dřevařská lobby, pak ale hrozí prohrnování a těžba i přes zimu.
Vloženo 20.1.2021 20:54
Omlouvam se za dvoji vlozeni.
Vloženo 20.1.2021 20:51
Ahoj,tak pridavam zkusenost za dnesek.Pesaci prakticky zmizeli, psu do peti kusu.Tak problem je jen nas.Nad ranem byly diky OPS vytvoreny krasne stopy, do obeda oraniste. Cesty na provadenou upravu jsou uzke, ale spravne, jine nebudou. I tak jsou klasicke stopy tlaceny tak do kraje, ze na prave strane hulky zapadavaji do prikopa a stred stejne pro skate nestaci, treba stoupani od Hrebinku k Tocne kazdy skatetar ryl do klasicke stopy. Navic na vsedni den a stredu abnormalni pocer lyzaru. Co soboty, nedele a sest tydnu skolnich prazdnin? A pak je po sezone. Samozrejme je divna sezona, ale neverim, ze pristi bude o moc lepsi.Dalsi problem je sjezd z Rozmezi na Kristianov, zde jde i o neprijemne urazy. Skateri s hlavou u kolen makaji nahoru"jejich" stredem a vubec nereaguji na sjizdejici lyzare, nemusi jet ve stope dolu, mohou take vyuzivat stred a maji prednost, toto si ale vubec nepripousti, vetsinou to konci nadavkami, ale i pady, nekdy i s nasledky. Krasne by bylo vse resit ohleduplnosti, ale ta chybi. Tedy jedine reseni je rozdeleni stylu. Paterni cast by mela zustat klasicka a stopy samozrejne stahnout ke stredu, aby slo se oprit do odrazu. Pro skate delat kolecka napriklad ze stadionu, vyuzit petku, cesty kolem prehrady az po louky k Hrabeticim, dale moznost az k Bramberku a propojit do Brizek.Trasy poradne zvalcovat a mely by byt jednosmerne. Usmevne jsem si precetl komentar jak skate projizi 15cm prasanem. Kazdy styl potrebuje neco jineho a dosel cas je rozdelit.
Vloženo 20.1.2021 20:37
Ahoj,tak pridavam zkusenost za dnesek.Pesaci prakticky zmizeli, psu do peti kusu.Tak problem je jen nas.Nad ranem byly diky OPS vytvoreny krasne stopy, do obeda oraniste. Cesty na provadenou upravu jsou uzke, ale spravne, jine nebudou. I tak jsou klasicke stopy tlaceny tak do kraje, ze na prave strane hulky zapadavaji do prikopa a stred stejne pro skate nestaci, treba stoupani od Hrebinku k Tocne kazdy skatetar ryl do klasicke stopy. Navic na vsedni den a stredu abnormalni pocer lyzaru. Co soboty, nedele a sest tydnu skolnich prazdnin? A pak je po sezone. Samozrejme je divna sezona, ale neverim, ze pristi bude o moc lepsi.Dalsi problem je sjezd z Rozmezi na Kristianov, zde jde i o neprijemne urazy. Skateri s hlavou u kolen makaji nahoru"jejich" stredem a vubec nereaguji na sjizdejici lyzare, nemusi jet ve stope dolu, mohou take vyuzivat stred a maji prednost, toto si ale vubec nepripousti, vetsinou to konci nadavkami, ale i pady, nekdy i s nasledky. Krasne by bylo vse resit ohleduplnosti, ale ta chybi. Tedy jedine reseni je rozdeleni stylu. Paterni cast by mela zustat klasicka a stopy samozrejne stahnout ke stredu, aby slo se oprit do odrazu. Pro skate delat kolecka napriklad ze stadionu, vyuzit petku, cesty kolem prehrady az po louky k Hrabeticim, dale moznost az k Bramberku a propojit do Brizek.Trasy poradne zvalcovat a mely by byt jednosmerne. Usmevne jsem si precetl komentar jak skate projizi 15cm prasanem. Kazdy styl potrebuje neco jineho a dosel cas je rozdelit.
Vloženo 20.1.2021 19:54
Dne 16.1.jsem psala do diskuze ohledně ničení stop bruslaři, reagovala jen Gabča, byla bych ráda, kdyby na to reagovali další... Jinak za mne je dostatečné, když se upravuje jen jedna stopa na klasiku směr nahoru, hlavně, když ji budou bruslaři respektovat. Lepší, než aby se cesty ještě rozšiřovaly.
Vloženo 20.1.2021 15:59
Martin: Odpověď jste dostal, psal jsem, že analogiím bych se vyhnul, protože dost často nefungují - srovnávat pás na bruslení s úzkou ulicí, odřenými auty nebo jízdou po chodníku je úplně mimo.
Vloženo 20.1.2021 15:04
Š. - to, že někdo něco neumí není omluva pro to, aby svým neuměním něco ničil. Psal jsem o analogii s úzkou ulicí a jízdou autem, odpověď jsem nedostal. Nejsem sám, kdo píše a mluví o bezohlednosti bruslařů.
A jak už tady někdo poznamenal, na některých místech se stopa dělá na hraně příkopu, takže se nedá použít...
Gabčo, není zač. Musím ale dodat, že loňskou a letošní sezónu se ve špičce magistrále vyhýbám. Naštěstí se dá krásně lyžovat i v nižších polohách a má to i jiné výhody - dojdu tam pěšky (nebo autem, ale není problém s místem na parkování), žádné davy, úprava skvělá, stopa rovná.
Dobrá, bruslaři, jak široký potřebujete pás, abyste nezajížděli do stop pro klasiku? 3 metry, 4 metry? Navrhuju užší cesty osadit cedulí, kde bude šířka uvedená a kdo se neumí přizpůsobit, jezdit tam nebude.
K. - proč je spravedlivé dělit 1 pás a 1 stopa? Není náhodou spravedlivé to dělit podle prostoru, tj. šířky? Jak rád sedíte ve vlaku nebo v autobuse vedle obézního jedince, který zabere 1,5 sedačky?
Vloženo 20.1.2021 12:38
Ondro,jouda klasik ,který stojí uprostřed pásu na bruslení taky škodí,jelikož bruslař se mu musí vyhnout často do stopy.Ale navrhuji,přestat bulet a začít lyžovat.(smířit se s tím,že to tak prostě je)Za mých mladých časů jsme si jako závodnící museli prošlapávat stopy hlubokým sněhem a nevadilo nám to.
Vloženo 20.1.2021 11:29
Nojo, jenže jouda klasik nikomu neškodí, takže je to jen jeho věc. Jezdím podle podmínek a nálady oba styly, ale s návrhem vyčlenit část těch užších cest jen pro klasiku bych souhlasil. Jenže je jasné, že by to někteří bruslaři stejně nerespektovali. Teď je snaha maximalizovat na úzkých cestách prostor tím, že se stopy často dělají až na hranu příkopu, vnější stopa so do něho místy propadá a pravou holí se nedá pořádně odrazit, takže to také není ideální. Po oblevě se to snad už zpevní.
Vloženo 20.1.2021 11:24
@K. Já tak si taky čas od času na rovince zabruslím se svými klasickými běžkami, ale přijde mi naprosto absurdní chování některých bruslařů, kteří dělají, jako by byl všude závodní okruh a bruslí stopa nestopa. To, co navrhujete, tu na Železnorudsku praktikují na vybraných trasách, ale bruslařům je to očividně málo a potřebují jezdit i tam, kde to je naprosto nevhodné. To, že je klasický styl dominantní, je fakt a ať se vám to zdá nespravedlivé, je to demokratické, protože valná většina běžkařů nemá takovou výkonnost, aby celou dobu bruslili.