Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 9.1.2019 19:07
Běžky skiny
Nevíte někdo, kde by se v Krkonoších nebo v Podkrkonoší dali půjčit na vyzkoušení běžky s mohérovým pásem tzv. skiny? Většinou všude mají klasiku nebo běžky s šupinama.
Děkuji
Vloženo 9.1.2019 0:23Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
to Lenka, David:
Lenko a Davide a další souvěrci. Je mi naprosto jedno, jaké zastáváte postoje ve Vašich životech - občanské, zákaznické a další. Věru, každý svého štěstí strůjcem, jenže:

1) Za úpravu jizerské magistrály platí nejen ten, kdo si koupí nálepku nebo pošle DMS, ale rovněž každý, kdo přijede autem a zaparkuje. Nebo parkovné 200,-/den je již mimo rozlišovací schopnosti Vaše a Vašich naditých peněženek?

2) Myslím, že většina lidí je za úpravu vděčná, nemálo dokonce velmi vděčných. To, na co se zde ale dlouhodobě poukazuje a evidentně to OPS stále dělá, je zveřejňování informací odlišných od reality. Snad nebudu daleko od pravdy, že málokdo se nahněvá, když OPS napíše, že kvůli hustému sněžení 2 dny nevyjede, protože to není smysluplné ani rentabilní. Vyvěsí - li ale veřejně informace o úpravě, které nejsou pravdivé, pak se sama vystavuje oprávněné kritice.
Opakovaně zde a rovněž i z vlastních zkušeností, OPS uveřejňuje informace o strojových úpravách, které nebyly provedeny. Představte si, že vážíte cestu kolem hor na Smědavu, nandáte lyže na bruslení a na od Kůrovce se doslova propadáte nejen 20 cm prašanu, protože ač avizováno úsek Kůrovec - Protržená přehrada - Marianskohorské boudy - Knajpa neviděl úpravu minimálně týden...

Tož tak. Nic více, nic méně.
Vloženo 8.1.2019 22:14
KocIQ: Klidně polož 2 oddělené dotazy přímo do sekcí - asi nejlíp https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jeseniky/hruby-jesenik a https://www.kamzasnehem.cz/bezky/beskydy/moravskoslezske-beskydy. Tam je asi větší šance, že se dočkáš odpovědí od místních. Že je občas nějaký dotaz obecný a ne týkající se konkrétních podmínek nevadí, navíc pokud se zadaří, takovéhle otázky a odpovědi s dlouhodbou platností si nějak označíme a budou lépe dohledatelné do budoucna.

Jinak dřív byly na webu opravdu dotazy do konkrétních sekcí, pořád je lze vložit, jen už se označení zprávy dotazu vybírá jinak než na starém webu. A obecná diskuze se sama o sobě moc neujala, nicméně pro nás provozovatele účel splnila, primárně jsme ji vytvořili, aby bylo kam přesunout "plamenné diskuze" mimo téma úpravy a aspoň tyhle debaty se sem přesouvat daří.
Vloženo 8.1.2019 21:02
Pro Martina-admina: Martine, mockrát děkuji za přepečlivý popis (i za tento web obecně!). Když jsem ten dotaz pokládal, fakt jsem doufal, že se najde nějaký tamní patriot, který toho dotazu využije k vykreslení, jak je u nich krásně, a že není nutné dokola drhnout jen ty nejprofláklejší trasy. Už tehdy mi něco říkalo, že spíše odpovíš ty. Máš pravdu, z Ramzové na Paprsek je to skvělé, tam jsem byl. Dále na Dolní Moravu na běžkách už ne, jen v létě pěšky. Vím, že určitě v pořádku je cesta ČHS-Praděd, tu jsem taky kdysi jel, pak už nevím, na Alfrédce jsem nikdy nebyl.

Podle shokartí zimní mapy to vypadalo, že z Pusteven přes Bařiny na Třeštík to udržované je, ale čert tomu věř. Budu si tedy raději myslet, že není. Jsem odhodlán risknout začátek na Visalajích a tam uvidím. Kdysi dávno jsem to sjel do Starých Hamrů, takže jestli se něco nezměnilo, toto jet šlo. Odtud by to snad mohlo přes Bílou jít na hranici na Bobek. Ale jestli to na Visalajích půjde po hranici na Bumbálku, půjdu tudy. Tam se rozhodnu, zda dál na jih na Uzgruň a Razulu, nebo severní cestou přes Třeštík na Soláň. Nějak to dopadne.

Mám takový dojem, že kdysi šlo vložit dotaz do konkrétní sekce a ne do obecné diskuze (která tehdy, myslím, nebyla). Pokud bys nebyl proti (a hlavně bylo kam ho vložit), tak bych svůj dotaz rozdělil na Jeseníky a Beskydy a vložil přímo tam, ale zatím nevím jak, kam a nechci zdvojovat dotaz.
V každém případě díky tobě i komukoli, kdy by snad ještě měl nějaký tip.
Vloženo 8.1.2019 19:46Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Kvalita stopy odpovídala povětrnostním podmínkám. Klasické kolečko kolem Josefodolske přehrady. Každý kdo si stěžuje, tak by se měl nad sebou zamyslet, kolik za používání strojově upravovane trasy zaplatili. Souhlasím s Lenkou a pro Zdenka, i já jsem Pražák a v Hrabeticich blokovala dopravu Felicie s libereckou značkou. Lidi jsou celkove bezohledni, nezáleží na tom odkud jsou. Lidi je všude prostě moc.
Vloženo 8.1.2019 19:22Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nechápu komentáře některých přispěvatelů, kteří si stěžují na to, že tam či jinde nebyla provedena úprava. Ono to při tak silném sněžení asi ani není úplně možné, protože za chvíli je stopa stejně zasněžená a zavátá. Řada lidí očekává full servis zdarma, ale kolik z těch co denně po magistrále projede na běžkách si někdy zakoupilo dárcovskou samolepku i v té nejnižší hodnotě?
Vloženo 8.1.2019 19:13
Pro Smrčka, souhlas, jen mi přijde hrozný ničit drahého manzestr. Je to neohleduplnost, na straně nejsou, za sebou taky ne, sněžnice nikde. Všechny ostatní cesty jsou jejich, úprava je jen na jediný.. šli by tam v hlubokém bez úpravy?
Vloženo 8.1.2019 16:37
@Aleš Sokol: K těm pěšákům v Orlických horách se musím vyjádřit. S pěšáky je to jako s běžkaři, skyalpinisty nebo v létě s cyklisty atd. - většinou to jsou rozumní jedinci, které člověk ani nezaznamená a pak se najde pár idiotů, kdy na setkání s nimi vzpomíná každý dlouho a má tak pocit že je jich většina. Já celkem rozumím potřebě turistů navštívit v zimě V. Deštnou nebo rozhlednu na Anenském vrchu, je tam snad ještě kouzelněji než v létě. Turisté tu navíc byli dávno před běžkaři a opravdu nemůžou za to, že po páteřní Jiráskové cestě vede v zimě i běžecká trasa. Myslím že i přes svoji menší nadmořskou výšku jsou Orlické hory dost velké pro běžkaře i turisty, pokud se k sobě chovají ohleduplně.
Vloženo 8.1.2019 13:50Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Vzkaz pro Žuldu.Důchodci mě nic neprovedli(sám se blížím k důchodovému věku)To bylo spíš všeobecné konstatování,že se někteří lidi neumějí slušně chovat a neznají pravidla na sněhu.Toť vše Žuldo,ať se ti dobře jezdí
Vloženo 8.1.2019 13:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz na Zdenka.Co ti provedli ti chodiči?Nejsou to náhodou ti odporní důchodci,kteří,chtějí také využít magistrálu,která je přeci "určena" jen pro mladé,rychlé a sportovně nadané lyžaře a ne pro nějaké staré a pomalé otrapy,kteří v podstatě nemají nikde co dělat.
Vloženo 8.1.2019 8:22Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
@Jirka: nemyslim to utocne, ale presto: pisete, ze s prispenim nemate problem, zajimalo by me tedy, kolik jste prispel. Letos jsem navstevuji na bezkach predevsim Jizerky, ale myslim, ze situace je podobna. Byl jsem zatim 5x, zaplatil jsem postupne za znamky 100, 0, 50, 100, 100 (jednou byl stanek, kde znamku kupuji, zavren - OK, trochu vymluva, ale pres SMS me to nebavi, radeji znamku kupuji od cloveka). Plus pokazde 150,- parkovne, ze ktereho take neco na upravu jde. Platim pokazde, bez ohledu na to, zdali je ci neni zrovna (cerstve) upraveno, rozumim tomu, ze to nemusi byt zrovna mozne ci smyslupne.
Vloženo 8.1.2019 6:43Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Zdar, souhlas s Vašimi názory, můžeme být rádi, jak tu úpravu dělají. Super, že místo dneška vyjedou až zítra, je vidět, že mají rozum. Hůlky mám olepeny běžkolepkami, i tak kritizovat a nadávat nebudu. Naopak vyzývám ke kritice, vysvětlování nebo i nadávkám pěšákům. Dělám to s každým pěšákem, když to uslyšej od každýho běžkaře, přestane je ten jejich pěší špacír v manžestru s cigárkem a čoklem na volno bavit....Kolikrát stačí vysvětlit, oni nechápou, že nestačí šlapat v klasice a že ten manžestr není pro ně....K hůlce přes záda jsem se ještě nedopracoval....:-)
Vloženo 7.1.2019 20:25Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Souhlas s tim ze je treba praci rolbaru a tech co ji plati ocenit...... Kdyz sem si nedavno kupoval samolepku na upravu tak mi v kiosku dekovali tak, ze bylo jasny, ze se jim to casto nestava....skoda...dle myho jen ten kdo plati, ma pravo nadavat.... Nafta neni zadarmo, prace lidi taky a i proto je myslim dulezity upravovat s rozmyslem a dle predpovedi tak aby uprava vydrzela.... Nedavno sem videl na ski mape cerstvou upravu a tak sme vyrazili par hodin po rolbe a jeji prace uz nebyla videt ve snezeni a vetru videt....to je skoda lidsky prace, nafty a tim zivotniho prostredi.... Ale asi chapu ze zamestnat nekoho na rolbovani v zavislosti na pocasi, to asi nejde..... Ale upravovat stuj co stuj na vikend nemusi byt nejlepsi reseni
Vloženo 7.1.2019 18:44Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
@Jirka: Vzhledem k tomu, že není hlavní sezona, je pondělí a zítra má napadnout až 30 cm sněhu, do konce týdne možná až metr, tak je opravdu zbytečné, aby rolby pálily desítky litrů nafty, na kterou jim navíc kraj přispěje jen částečně a příspěvek běžkařů je spíš symbolicky. Na víkend vždy bývá perfektně upraveno, když jsou podmínky tak i během týdne. Za mě velký díky skistřediskům, které na tom ve výsledku prodělávají a ještě se na ně nese kritika od běžkařů, kteří úpravě zřejmě nerozumí ani za mák.
Vloženo 6.1.2019 22:31
K odpovědi na dotaz ohledně přejezdu Jeseníků či Beskyd chci spíš vyzvat místní znalce, sám jsem tam jen hostem a to jen zřídka a vyhledával jsem vždy jiné trasy - ale v Jeseníkách podle mě úsek z Alfrédky přes Jelení Hřbet na Ovčárnu není upravován, jde o hřebenovku se stopami jen od lyžařů. V mapách upravovaných tras jsem ji nenašel. Vede tudy sice trasa závodu http://www.jesenicka70.cz, ale na webu píší, že trasa zahrnuje i úseky bez strojové úpravy a je to závod klasickou technikou. Z pohledu lyžaře preferující upravené stopy bych v Jeseníkách šel spíš do přejezdu z Ramzové/Ostružné přes Paprsek a Kladské sedlo k Dolní Moravě (osobně znám ale sotva půlku trasy).

Přes Beskydy jsem úplně marnej, ale zas mám odtud slušně probrané zprávy z celé existence KamZaSněhem.cz. Zprávu zahrnující návštěvu Pusteven a Třeštíku jsem mezi nimi našel jedinou z roku 2015 a správně jsem si myslel, že problémem může být úsek Matriňák - Třeštík. Píše se tam "Červená Martiňák - Hlavatá bývá spíš kros, i teď jen velmi sporá stopa po 2-3 lidech, od sedla Kladnatá už jsem si to (s motáním) prošlapával sám. Žlutá nahoru na Třeštík aspoň trochu projdená pěšáky, po pevnějším chodníku se jelo pod Vysokou, a pěkným sjezdem Hanzlůvkou (jen dole už asfalt)." Píše to pravidelný pisatel zpráv Konarix, který se dle jeho dalších zpráv nebojí extrémů :-) Moc nepomohou ani weby s informacemi o úpravě tras - Skimapa.cz, která jinak informace o poslední úpravě obsahuje, i kdyby byla stará 2 roky, zde nemá žádné info. Ale data o úpravě z téhle části Beskydy (myslím tím Pustevny - Třeštík) nikdy neměli k dispozici v použitelné podobě, narozdíl třeba od Krušných, Jizerek, nebo co se týče Beskyd části okolo Velkých Karlovic
Vloženo 3.1.2019 21:39
Leden je tu a konečně dorazila i pravá zima. Tak snad nám pěkně nasněží. Příští týden vyrážíme na do Bělé pod Pradědem. Konkrétně sem (reklamní odkaz odstraněn - poznámka redakce). Jsem zvědavý jak na Ski areál Filipovice ale taky na samotné ubytování. Zatím jsem jezdil jen po Beskydech, tak jsem zvědavý.
Vloženo 3.1.2019 20:45
Zdravím všechny, poprosím o rady, kam se vydat na běžky (ideálně skate) v Jeseníkách a Beskydech, bohužel to tam v zimě neznám, navíc potřebuji, aby to bylo v dosahu hromadné dopravy, na oboje hory budu mít jen jeden den v průběhu ledna. V Beskydech jsem si vytypoval trasu Visalaje-Bumbálka-Soláň. Nevím, zda je možné projet i celou trasu Třeštík-Pustevny. Dále nevím, zda je to z Bílého Kříže na Bobek lepší po česko-slovenské hranici nebo raději přes Gruň.
V Jeseníkách bych zkusil Sobotín-Skřítek-Jelení hřbet-Ovčárna-Karlov nebo Karlova Studánka.

Několik z popsaných úseků je v zimní mapě značeno přerušovanou čárou, alespoň na českých horách někdy tyto trasy mívají nejistou úpravu, ale nevím, jak vypadají u vás. Pokud by nějaká z mnou navržených tras byla nevhodná na skate, dlouhodobě nesjízdná, nebo jste prostě věděli o fajnovější, budu vám vděčný za každý námět. Pokud by byla na skate nevhodná nějaká naprosto klíčová spojnice, tak samozřejmě radši vezmu klasické lyže, než abych se odněkud musel vracet zase zpět po té samé trase.

Mockrát vám děkuji za radu a všem přeji báječnou zimu 2019.
Vloženo 31.12.2018 12:13
Čerstvých zpráv z okolí Deštného je pár na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/orlicke-hory/destne-v-orlickych-horach - ptát se na věci tohoto typu v obecné diskusi moc nepomůže, mnohem vhodnější je položit dotaz přímo na stránce oblasti (ve chvíli, kdy se tam aktuální zprávy nevyskutují). Ve formuláři pro zadání data návštěvy stačí vybrat hodnotu "nebyl jsem tam, jen se chci zeptat"), případně překliknout nahoře na záložku "přidat dotaz". Obojí dělá totéž.
Dotaz Vloženo 30.12.2018 21:35Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
o situaci kolem ops víš prd, Bohůšu, tak raději v klidu
Vloženo 29.12.2018 14:27
Nějaké informace o tom,jak to dnes vypadalo v Deštném s bezeckymi stopami? Děkuji
Vloženo 28.12.2018 17:48Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Souhlasím s Janou, venčení psů.
Vloženo 27.12.2018 16:59Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Pro "Běžkaře": Proč mi nadáváš do dementů internetový hrdino? Chodím ve sněžnicích, nikomu nic neničím - po stopách nešlapu a rolbované trase se snažím co nejvíc vyhýbat, jenže to prostě nejde vždy. Jen jsem si tu dovolil zastat se nějakého neznámého pěšáka. Ale jak jsem psal - třeba zrovna ve středu jsem potkal běžkaře co to tam prostředkem urolbovaného dupal bez lyží. Udělejte si nejdřív pořádek u sebe a pak nadávejte ostatním. Ta agresivita v chování na netu i naživo je fakt zbytečná.
Vloženo 27.12.2018 16:38Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Pro chodce - dementa: Když jdeš po urolbovaným, tak dá rozum, že to asi urolbované ničí. Pokud nejsi dement, tak si vezmeš aspoň sněžnice. Ta úprava stop něco stojí a mnoho lyžařů si za to i zaplatí. Nehledě k tomu, že na parkovišti od Masaryčky, jsou vypsaná pravidla a jedním z nich, je zákaz vstupu v botách. Tak až tě někdo hodí do závěje, tak se ničemu nediv.

"Krásně projeto a velký dík rolbařům. Jen se pozastavuji nad dementními pěšáky v botech, kteří šlapou v botech od Masaryčky na Deštnou."

Snad nemá jít pěšák bos… Potkal jsem třeba i běžkaře bez lyží, který si to ťapal prostředkem. Hory nejsou jen běžkařů. Běžky nemám a neumím na nich, ale mám rád OH. Snažím se chodit po kraji cesty a když to jde tak mimo hlavní trasu, tak abych nepoškozoval stopu a neničil povrch po rolbě. Ale někdy to fakt nejde - stopa je místy vyjetá 30 čísel od kraje. Pak nemám jít kudy. A dementy si nech pro někoho jiného, i když nic nikomu neničím, tak se najdou jedinci na běžkách co mě div nesrazí nebo neprobodnou nohu hůlkou. Úplně stejně se ale najdou lidi se kterýma se člověk pozdraví, prohodí pár slov a s dobrou náledou pokračuje dál.
Vloženo 27.12.2018 15:05Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
"Krásně projeto a velký dík rolbařům. Jen se pozastavuji nad dementními pěšáky v botech, kteří šlapou v botech od Masaryčky na Deštnou."

Snad nemá jít pěšák bos… Potkal jsem třeba i běžkaře bez lyží, který si to ťapal prostředkem. Hory nejsou jen běžkařů. Běžky nemám a neumím na nich, ale mám rád OH. Snažím se chodit po kraji cesty a když to jde tak mimo hlavní trasu, tak abych nepoškozoval stopu a neničil povrch po rolbě. Ale někdy to fakt nejde - stopa je místy vyjetá 30 čísel od kraje. Pak nemám jít kudy. A dementy si nech pro někoho jiného, i když nic nikomu neničím, tak se najdou jedinci na běžkách co mě div nesrazí nebo neprobodnou nohu hůlkou. Úplně stejně se ale najdou lidi se kterýma se člověk pozdraví, prohodí pár slov a s dobrou náledou pokračuje dál.
Vloženo 26.12.2018 22:33Přesunuto z Východní Krušné hory
JPO, di do prdele! Či do Mexika?
Vloženo 26.12.2018 10:34
Na Kralickém Sněžníku bývá sněhu většinou skoro nejvíc, nebál bych se. Zvlášť když ve zprávách odtamtud tj. https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jeseniky/kralicky-sneznik se objevuje čerstvá pozitivní + dle http://www.bezkydm.cz/ napadlo včera 10-20 cm sněhu a plánuje se úprava všeho na dnešek.
Vloženo 25.12.2018 22:58
Zdravím,
prosím, nevíte někdo, jak je to aktuálně se sněhem na Kralickém Sněžníku a v okolí (popř. cestou z Dolní Morávky)? Nejde mi o to, jestli je upravený k běžkování, ale jestli tam vůbec v rozumném množství je (kvůli sněžnicím). Díky
Vloženo 25.12.2018 10:53
Cesta autem z Bedřichova na Jizerku přes Hrabětice, Josefův Důl a Desnou je asi na 40 minut. V případě většího množství sněhu na silnicích se dá jet i delší cestou přes Jablonec, Smržovku a Tanvald po větších silnicích, to může trvat o 10 až 15 minut déle.
Vloženo 24.12.2018 9:21
Prosím,dá se autem dojet z Bedřichova na Jizerku?Diky
Vloženo 22.12.2018 15:18Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Bohužel, musím souhlasit s Pepou... OPSka se zřejmě snaží, ale rozhodování o úpravě je amatérské. Chtělo by to se průběžně radit s někým, kdo má zkušenosti. Ne vždy platí, že nejlepší úprava je v sobotu nad ránem, těsně před tím, než do stopy naběhnou davy... P.S. samolepku za 200 Kč jsem si zakoupil na stadionu minulou sobotu