Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 24.4.2021 7:58
Re: Martin Sajal

To, ze ma jizerskaops neco na svem webu neznamena, ze to tak plati vsude. V Orlickych jsem vyrustal, proto mam dodnes posvatnou uctu k vyslapane stope na klasiku. A uz babicka me ucila, ze kdyz jede nekdo z kopce, tak mu uhnu, on mi podekuje a ja si mezi tim odpocnu. Uznej sam, ze turisti v Orlickych nemaji najety ty stovky kilometru jako my v Jizerkach, ani to tak neumi a hlavne tam nikdy nebyvaly takove davy. Obcas fakt vidis, jak se i v dost jednoduchych sjezdech boji. Se strojove upravenou stopou to uz neni tak uplne pravda, ale mistni to nejspis porad maji v hlave.

Pro sebe mam univerzalni pravidlo, ze se uhyba ten lepsi. Obcas se pak stydim, kdyz mi uhne nejaky veteran. To potom veeeelmi uctive dekuju.
Vloženo 23.4.2021 21:36
Tohle téma už tu bylo několikrát. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce. Doslovná citace z pravidel Jizerské OPS https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/

Přesto celkem pravidelně narážím na lyžaře, kteří jsou přesvědčeni o opaku a ještě při tom nadávají. Naposled minulý víkend v Orlických, v nepřehledném místě to málem skončilo srážkou a takovéhle zážitky mě naštvou víc, než nějaký bezohledný pěší návštěvník... Tak zas přemýšlím, jestli se nepustit do nějaké osvěty.

Dotaz: nevíte někdo o nějaké lyžařské oblasti, která má na svém webu pravidla pohybu lyžařů definovaná opačným způsobem, tedy že vždycky má přednost ten, kdo jede z kopce? Kdyby takové byly, asi by osvěta s celoplošnou účinností ztratila smysl...
Vloženo 15.4.2021 20:34
Vzkaz pro Markéta aj., co zmiňují chybějící přímý spoj Praha - Bedřichov (v Jizerkách). Většinou jezdím autem sám, což v pandemii určitě výhoda byla, jinak se ovšem chytám za hlavu, když si vzpomenu na ekologii. Přelidněné hory rád nemám, proto jezdím ve všední den. Pokud to někoho zajímá (asi už z pohledu příští sezóny), nechť pošle kontakt.
Vloženo 10.4.2021 19:35
Vážení mistři Jizerských hor a přilehlého vesmíru,s oblibou si před spaním pročítám Vaše komentáře a říkám si ,,Jirko nejsi na tom tak špatně,jsou i větší volové než ty''.Proto hoši pište,pište. Skol.
Vloženo 10.4.2021 13:34
Myslím že LČR by měly být dobrým správcem lesů, a dobrý správce by měl o les pečovat a chovat se maximálně ohleduplně (to samé platí i pro lyžaře, turisty, kohokoli). Když však vidím, jak občas vypadá těžba, nejlepší slovo pro tuto činnost je "drancování" a to včetně území CHKO.
A také vím, že někteří zaměstnanci LČR vystupují a chovají se stylem "les je náš a my budeme určovat, kdo tam smí a kdo ne". Až se LČR takových lidí zbaví, začne se používat zdravý rozum, pak budu spokojen.
A pokud bude pro ochranu některých živočichů potřeba, aby neprobíhala strojová úprava, je to ok. Pak ale nechci vidět v CHKO ani čtyřkolku, auto nebo traktor kohokoli jiného. Jinak je to pokrytectví.
Prozatím je situace taková, že vytěžené dřevo z Jizerek se vozí do Rakouska, těží se zdravé stromy (ačkoli kůrovcového je všude nadbytek) a to podle mě správné hospodaření není. Lyžaři jsou jen zástupný problém.
Vloženo 9.4.2021 14:02
Ja respektuji vsechny zde uvedene nazory.
Lesy potrebuji peci a zima trva dele nez bylo v poslednich letech obvykle a jejich planovana prace stoji.
Na druhou stranu nejde o nejake umele prodluzovani sezony, ale pripadl novy snih (a pristi tyden nejspis znovu stejna davka ...) a laik jako jsem ja si moc nedokaze predstavit co si v tom lese tento a pristi tyden technika a pesak pocne. Jde jen o tyden max dva ...
Lesy CR jsou statni podnik a pecuji o statni lesy - tj nejsou jen pole nastojato ale plni i rekreacni funkci.
Rozumni lide se domluvi - neco lze nejen prestat hned rolbovat (ale klidne i rovnou vypluhovat) a presto o kousek vedle by slo i nadale bezkovat na upravenych tratich. Preci jen jsme nekde jinde nez za casu Hance a Vrbaty.
Napr soukrome acibiskupske lesy v Krusnych horach tento tyden lokalni upravu dodatecne povolily.
A pokracuji napr i Jakuszyce.
https://lesycr.cz/volny-cas-lese/program-2020-lesu-ceske-republiky/
Vloženo 9.4.2021 13:14
Fascinuje mě sebestřednost některých lyžařů. Kromě ostatních uživatelů (chodců, pejskařů etc.) turistických tras, na kterých se v Jizerkách lyžuje, by z cest teď nejraději vypudili i lesáky, kteří si je postavili a potřebují je k práci. Opravdu máte pocit, že se vám mají zpovídat, protože v půlce dubna potřebují začít v lesích pracovat? Přitom nás lyžaře nikdo nevyhání, jen se bude jezdit bez úpravy.
Vloženo 9.4.2021 10:57
Pane revírníku, ono "chystání" těžby byste mohl více konkretizovat, jinak to má stejnou vypovídací hodnotu jako když se teď "chystám" na letní dovolenou.
Všichni totiž víme, že v lesním porostu je v horních partiích více než půl metru sněhu a bez sněžnic v porostu nic neuděláte. Takže onen zákaz úpravy je pouze kvůli tomu, že si nechcete inkriminovaná místa prohlédnou z lyží nebo skútru, ale musíte tam jet autem. Je to o to smutnější, že se kde kdo ohání ochranou přírody, ale Lesům ČR je to dlouhodobě putna (peníze jsou na prvním místě), čest výjimkám. Tím neviním Vás osobně, hlava chobotnice je až na ministerstvech (životní prostředí, zemědělství, finance).
Vloženo 8.4.2021 19:38
Revírník Berger: z Vašeho textu bohužel není vůbec zřejmé, proč se tyto činnosti musejí odehrávat ještě dva týdny ve sportovně atraktivních oblastech a nemůžete se zaměřit nejprve na ty méně atraktivní tak, aby se mohlo upravovat. Lyžovat se může kdykoliv a kdekoliv nezávisle na vaši činnosti. (s trochou nadsázky klidně i v létě) Bohužel je to bez úpravy turistika a ne sport, o což většině na tomto webu jde...
Vloženo 8.4.2021 19:27
Martin,ano ve sněhu v 90 letech jsme sázeli na Černém Vrchu v listopadu ve sněhu nejdříve příde pochopitelně na řadu těžba a oprava ochrany u stromků ,oplocenek poté sázení práce se chystají i v EVL
Vloženo 8.4.2021 19:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
OK
Vloženo 8.4.2021 17:20
Sázení? Ve sněhu?
Vloženo 8.4.2021 17:04
Pro Martin ano chystá se těžba lapáky, kůrovec odvoz dřeva následně sázení prosadby a také kůly na PR a PP dohoda je mezi ops a LČR ještě jednou říkám že na běžky můžou vyjet všichni a tam kde se pracovat nebude bude se na horách dál lyžovat
Vloženo 8.4.2021 16:18
Ptal jsem se na konkrétní práce, např. těžba, sázení, atd. Že o ukončení rozhodlo nějaké vedení, o tom nepochybuji. Proto ještě jednou prosím o konkrétní popis prací, které budou v dalších 2 týdnech prováděny.
Neberte to jako moji kratochvíli, ale už několikrát jsem zaznamenal zákaz úpravy kvůli "práci v lese", přičemž v inkriminované lokalitě se neudělalo buď vůbec nic, nebo byly pokáceny 4 stromy za týden, aniž by byly vytaženy z lesa a úprava stop by tuto práci nějak omezila.
Vloženo 8.4.2021 16:02Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Přijde mi, že by se to tady mělo jmenovat spíš KAM ZA DŘEVEM, než kam za sněhem 😂.
Vloženo 8.4.2021 15:11Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro Karla: jestli to je mysleno jako szirava ironie pak ok. Jestli jste zamestnanec LCR pak je to smutne ale take ok. Ovsem jestli neplati vyse uvedene asi jste zesilel? LCR nevlastni zadne cesty!!! Pouze se zanase dane maji starat o les!!!! Misto toho casto schvalne nici upravene stopy a vykazuji cinnost. Jejich pece postupne privadi lesy po cele Cr do katastrofalniho stavu!!!!
Dotaz Vloženo 8.4.2021 13:48Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Karel: že Lesy ochotně uzavřou CELÉ Jizerky? To není přeci nutné. Jistě by se dalo upravovat dalších několik dní ještě na menším okruhu, aniž by byly Lesy omezeny, místní sportovci mohli užívat těch skvělých a propagovaných Jizerek a všichni by byli spokojeni. V Polsku stále upravují a světe div se, taky tam rostou stromy a někdo se o les musí starat. Tady je každá rada marná, komunikace Lesy a OPS je vážně zda se mi tragická. (I to oznámení ze dne na den to dokazuje) Vlastne tak jako na začátku zimy. Jinak když už tak každý rok sportovci na začátku a konci zimy omezují Lesy, proč se nenatahají trasy, kde si nebudou překážet? V rámci okolí stadionu, ATP? Tam se to prostě taky utne. To nepochopíš...Skol.
Vloženo 8.4.2021 13:06
Pro Martin chystá se práce u křižovatky Závory ,a stojí práce v Kořenově , Dlouhý Kopec , Smědavská hora,pro ukončení rozhodlo vedení LČR to že by se upravovalo někde a jinde ne je o dohodě ale jelikož už je duben nikdo kompromisy řešit nebude a zrovna zima na horách zůstává ,ale práce v lese je čím dál víc nicméně všude kde se pracovat nebude běžkaři mohou dál v klidu běhat stejně jako to bylo před rokem 1984 kdy se strojově také neupravovalo
Vloženo 8.4.2021 11:33
Těžit se musí.60% zakázek má BUREŠ
Vloženo 8.4.2021 11:07Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Je potřeba se opravdu ozvat! Pište dotazy na Lesy ČR, Liberecký kraj... Přece nikdo nechce uvěřit tomu, že se dneškem začne hromadně pracovat v lese!
Vloženo 8.4.2021 10:53
Pro Revirnika. Asi by bylo nejlepší uzavřít celé lesy pro rekreaci a udělat z nich jednu velkou fabriku na dřevo. Škoda, že právě Lesy ČR propagují právě své lesy jako nejlepší místo pro rekreaci! A letošní přelidnění v Jizerkách? No když uzavřete veškeré areály pro sport... A návrh ještě plno dalších cest uzavřít pro rekreaci? Kolik aut lesníků potkáte v létě a na podzim na cestách v Jizerkách? A když se někde těží tak pak je uzávěra na místě a vše je OK. A ty cesty. Ano souhlas, vznikly kvůli kalamitě, ale jejich opravy už byly financovány často i ze zdrojů právě pro rekreaci. Dá se to lehce dohledadat.
Vloženo 8.4.2021 10:49
Pane revírníku (případně jiní zaměstnanci LČR), můžete konkrétně napsat lesnické činnosti a lokality ve kterých budou prováděny po tomto víkendu v oblasti Jizerských hor? Případně jak tyto činnosti naruší strojová úprava lyžařské magistrály?
Opravdu není možné najít kompromis?
Díky za opověď.
Vloženo 8.4.2021 10:35
Zdravím, každý svoja pravda. Není to tak že co je štátne patrí štátu - a to znamená občanom? Teoreticky. Aj ked máme demokratický kapitalizmus štát su občania alebo nie?
Lesáci sú správcovia. Bežkari uživatelia. Myslím že nárok ma každý rovnaký. Kompromis a spokojnost to zavisý od kompetentných.

R
Vloženo 8.4.2021 10:29
asi jste zapomněli zmínit akce dřevoštěpka v podání LČR - kácení zdravých stromů pro evropské dotace na pálení dřeva v teplárnách apod. Chápu, že zbyteční svědci této devastace české přirody, jsou nepříjemný element. Bude lepší CHKO uzavřít a bez turistů v zádech celou vykácet. Je zvláštní, že všude v Rakousku, Itálii apod. jsou turisté výtáni a lesy v mnohem lepším stavu než u nás.
Vloženo 8.4.2021 10:01
Pro Romana cesty v 70 a 80 letech vznikly kvůli kalamitě v lese a sloužili jako možný odvoz stromů dolů do údolí to co se děje teď na horách myslíme před uzávěrkou je neúnosné ano kompromis by byl ideální upravovat tratě které vznikly před rokem 1970 a ty ať plně slouží turismu ostatní ponechat lesním účelům a spokojenost může být otázka je ovšem jestli se tam vejdou
Vloženo 8.4.2021 9:57
Pro údajného Romana cesty v 70 a 80 letech vznikly pouze pro lesní účely ne rekreaci
Vloženo 8.4.2021 9:46
Pro údajného revirnika a pod. Plno cest bylo v Jizerkách zhotoveno na základě státních dotací a grantů právě za účelem rekreace! A kdysi dokonce cesta kolem Nové louky sloužila v létě jako trať pro trénink na kolečkových lyžích. Určitě si každý kdo miluje Jizerky váží práce lesníků a je rád, že hory jsou opět zelené! Ale po pravdě. Opravdu nelze najít kompromis a některé cesty upravovat o týden, dva déle? Opravdu po všech cestách budou jezdit auta lesníků? Opravdu v každé části začnou lesní práce? Opravdu je potřeba se v dnešní už tak těžké době chovat nepřátelsky?
Vloženo 8.4.2021 9:21
Revírník,jsem zvědav co o víkendu budete kácet.Mohlo se to nechat alespoň do konce týdne.
Vloženo 8.4.2021 9:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Prosím všechny slušné lyžaře ať nezapomenou na podzim jít v co největším počtu k volbám ať se konečně zbavíme těch Stbáků.Jinak můžeme být v další zimě,tam kde jsme.
Vloženo 8.4.2021 9:09Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
ještě jen k tomu ukončení úpravy:
Opravdu by mě zajímalo, co budou Lesy v metru sněhu nahoře dělat. A jestli by těch 14 dnů nějak zásadně narušilo plány a nedalo se upravovat, alespoň částečně. Skol