Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 14.1.2021 19:47
si tak
Vloženo 14.1.2021 19:47
Jakmile jdou pěší v počtu větším než 2 jdou vždy vedle sebe, aby pokryli celou cestu na šířku... mohou ti tak dobře povídat. Jsou to moje zkušenosti za několik desetiletí lyžování!!
Vloženo 14.1.2021 18:58
Michalovi - k příspěvku ze dne 12.1.- nezbývá mi, než na něho reagovat a znovu se, ač nerada, vrátit k diskuzi o psech na magistrále. Když pes jde proti vám jednou doprava, pak doleva a pak si usmyslí, že půjde zase zpátky, tak s tím nikdo jen tak něco neudělá. Zvláště, když je na úvazku, kterým zabere celou šířku cesty. Manželovi nezbylo nic jiného, než zajet do příkopu, aby neohrozil další lyžaře, kteří na tom místě byli. Pokud někdo zná Hraniční cestu, která je relativně úzká, umí si to představit. Právě proto, že jsou na magistrále místa, kde se i dobrým lyžařům hůře "přizpůsobuje rychlost", může docházet ke konfliktům. Vlastní dítě si člověk snáze ohlídá, než psa (podle mých zkušeností). Mohla bych popsat další nehodu se psem, jejíž svědkem jsem byla na Kristiánově, ale je to zbytečné, protože většina pejskařů je přesvědčena, že si ty nehody my ostatní jen vymýšlíme.
Dotaz Vloženo 14.1.2021 18:48Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Dobrý večer, k obecné diskuzi bych chtěla jen sdělit moji zkušenost. 90% lidí co běhají, chodí a"dupou" nebo jezdí s kočárky a podobně ve stopě na bruslení se totiž domnívá, že STOPA je jen to rovné pro klasiku a ten zbytek manšestru je pro pěší. Na druhou stranu nemají většinou kudy chodit. Skoro žádné cesty pro pěší na Šumavě neexistují. Zrovna včera jsem se to snažila dvěma mladým dámám se sáňkami a dětmi vysvětlit. Prý jim manžel řekl, že je to pro pěší...Pokud nebude jasně na ceduli uvedeno, že celá cesta je pouze pro lyžaře, a nebudou mít jinou cestu pro pěší, budou problémy pořád. MOžná by bylo lepší kdyby tam někdo vybíral drobný polatek (pokud bude stopa:-)) a rovnou ty pěšáky vyhazoval...tedy poučil...:-)
Vloženo 14.1.2021 15:22
Omlouvám se, těch 90% bylo to napsáno s nadsázkou. Ale pokud se jedná o ty hlavní tahy tak možná i jo. Abych se dostal na ptačí kupy - tak se prostě magistrále nevyhnu. Předěl bude podobny. Prostě jde o to se tolerovat. Jasně když půjdou pěší přes celou cestu a budou ničit stopu - tak je to špatně, ale pokud jdou za sebou a snaží se ji ničit co nejméně. Jen Ať si hory taky užijí. Stejně tak jako ostatni
Vloženo 14.1.2021 15:16
Jak mám vypozorováno, tak klasik nejvíc naštve, když bruslícího předjede... :-)
Vloženo 14.1.2021 14:28
Jakube, rozhodně není pravda, že 90% cest v Jizerkách je pokryto magistrálou. Taky nerozumím tomu, proč musí pěšák jít právě tam - už jsem tu psal, kam všude se dá po okolí jít pěšky bez dotknutí se lyžařských tras, další jsou třeba ze severní strany Jizerek (Hejnice, Frýdlant, atd.).
Vašku, nikdo nezpochybňuje bruslení jako styl. Jen je prostě neohleduplné, když bruslař jede přes stopu na klasiku - ničí ji podobně jako chodec. Určitě víš, jak je nepříjemné bruslit po "oraništi", podobné je to s klasikou v rozbité stopě.
Tak jako říkám chodcům, ať si půjčí sněžnice nebo lyže, tak stejně říkám bruslařům, ať přizpůsobí svůj styl podmínkám (třeba úzké cestě).
Čím klasik mimo stopu vadí bruslařům? Tím že ho musí objet?
Vloženo 14.1.2021 14:09
Vašek: zaprvé se blbý píše jinak:-). Sám jezdím skate, a snažím se stopu ničit co nejméně. Fakt mi vadí "skejtař", který při každém skluzu projede stopy po obou stranách. Samozřejmě, že oba styly do Jizerek patří, ale stejně tak tam patří i ostatní lidé a je to jen o tom, abychom se chovali slušně všichni.
Vloženo 14.1.2021 13:58
Pak je ještě spousta lyžařů, kteří pochopitelně jezdí oběma styly a střídají je třeba podle podmínek, přípravy na závody, nálady atp. Takže skate i klasika do Jizerek patří.
Vloženo 14.1.2021 13:29Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dobrý den,
neuvažuje se o zpoplatnění Jizerské magistrály? Stopy jsou upravovány perfektně, každý den a například v Rakousku je samozřejmost si za tento servis platit. Byl bych pro. Třeba bychom si i této práce začali více vážit a do přírody vstupovali s pokorou. Ještě bych se chtěl zeptat, zda se neuvažuje o zákazu běžkování v nočních hodinách, kdy jsou rušena zvířata, která mají nárok alespoň v noci na klid. Navíc se běžkuje v CHKO. Díky.
Vloženo 14.1.2021 13:14
Jakub: nevím co to mate za blbi komentář. Skate je lyžařský styl stejně jako klasika. To ze je úzká cesta tak za to rozhodne nemůže samotný skatar🤨. Klasikum taky ne vždy drží vosk ve stopě tak jedou mimo a skaturum to vadí. Ja osobně se jim vždy omluvím a podekuji.

Co se tyče přelidnění Jizerek tak je to trochu více, ale za to vděčíme vládě, která nemůže povolit vleky, aby se lidsko rozdělilo. 🙃
Vloženo 14.1.2021 12:17
Ahoj, ono ta ochota není očividně na žádné straně. Není přece možné někomu zakázat vstup do veřejného prostoru. Jizerky nejsou velké hory, a bohužel 90% cest je teď pokryto magistrálou. Strašně mi chybí Jizerky, kde nebylo tolik lyžařů. A nenávisti vůči všem. možná by stálo za to, aby to OPS tak často neupravovala. Jel jsem v úterý během sněžení a byl to super zážitek. Místo honění kilometrů si zkuste ty hory užít...

P.S. možná horší než lidi co jdou pešky, jsou bruslaři, kteří nejsou schopni se přizpůsobit úzkým jizerskohorským cestám a ničí stopu všem....
Vloženo 14.1.2021 11:21
K mailu co jsem psal (viz níže) - podle očekávání mají teď na ops celkem fofr, nicméně dávají dohromady text ohledně pěších na magistrále. Takže jestli máte nápady, co by mohlo pomoct (a je to v moci ops), klidně napište a můžu to pak přeposlat najednou.
Vloženo 14.1.2021 11:01
pokud
Vloženo 14.1.2021 10:23
cest
Vloženo 14.1.2021 10:22
Jako připomínám vždy, je potřeba osvěty mezi lidmi. Chodit bez lyží po upravené trati je faux pas, něco jako tepláková souprava v Národním divadle. Ideálně by měla zafungovat média. Pokut dosadíme mezní hodnoty, tedy 100% chodců na upravené trati, tak získáme pro lyžaře nepoužitelný povrch, hlavně když je teplota nad nulou. Z toho je jasné, že chodec by na upravené trati být neměl. Navíc má k dispozici více než 40000 km značených turistických test v ČR, kde ke střetu zájmů nedojde...
Vloženo 14.1.2021 9:51
já ty pěšáky nechápů, z takové procházky, nemůžou mít žádné potěšeni, když na ně každý lyžař nepřátelsky kouká, někdo jim slušně nebo neslušně vynadá. Co asi mají z takové procházky po lyžařkých tratích a jejich děti musí poslouchat nadávky od každého x-tého lyžaře.
Vloženo 13.1.2021 20:51
Skol, dotaz na OPS : uvažuje se s úpravou z Rudolfova od elektrárny a dále na Kuběnkovu chatu? Je to super trasa, kde se člověk ještě cítí jako na horách a ne jako na Václaváku....
A z Maliníku po Vládní- nebo tam je uzávěra kvůli hráznému ?
děkuji za info
Vloženo 13.1.2021 14:07
Pro Martina: Ale vyrazím. To že mě přístup mnohých naštve neznamená že se budu hned chovat jako oni.
Vloženo 13.1.2021 13:43
Skol! Na horách nastávají ideální podmínky! Nejedete prosím někdo z Prahy autem na běžky a nemáte volné místo? Lépe ve všední den, počínaje pátkem 15.1. (to bude po sněžení a asi úpravách stop). Kamkoli, kde se dá jezdit klasickou technikou, delší trasy. Rád bych se přidal a samozřejmě náležitě podílel na nákladech. Aktuálně jsou (a asi dál budou) nejlepší podmínky ve východních Krušných horách (z Prahy stejně vzdálených jako Jizerky) a Jizerských horách. Nemám žádné příznaky covidu a používám roušku nebo respirátor.
Vloženo 13.1.2021 10:54
(pro Šumavu): poprosil jsem rodinku, jestli by mohli jít po kraji či ještě lépe po neupravené cestě a nikoliv prostředkem (stále ještě relativně měkkého) manšestru. Dědeček, ženy, děti v klidu, ale pan manžel, namachrovaný bezkrčník, že prý co se do něj navážím a začal demonstrativně dupat prostředkem - všichni známe. Ale mezi invektivami řekl jednu zajímavou věc, kvůli které to sem píšu: že prý ŽÁDNOU CEDULI NEVIDĚL. A možná to není špatný nápad, co kdyby u větších parkovišť byla u stopy cedule s pravidly (nebo alespoň piktogram nevstupujte bez lyží do upravené stopy). Konkrétně toto bylo z parkoviště pod Přilbou, zde by byla efektivita 100%, když by cedula byla u šraňky... Ku zvážení... Pěkný den, j.v
Vloženo 13.1.2021 10:52Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Obecná diskuze, ale jen pro Šumavu, tak snad píšu dobře: poprosil jsem rodinku, jestli by mohli jít po kraji či ještě lépe po neupravené cestě a nikoliv prostředkem (stále ještě relativně měkkého) manšestru. Dědeček, ženy, děti v klidu, ale pan manžel, namachrovaný bezkrčník, že prý co se do něj navážím a začal demonstrativně dupat prostředkem - všichni známe. Ale mezi invektivami řekl jednu zajímavou věc, kvůli které to sem píšu: že prý ŽÁDNOU CEDULI NEVIDĚL. A možná to není špatný nápad, co kdyby u větších parkovišť byla u stopy cedule s pravidly (nebo alespoň piktogram nevstupujte bez lyží do upravené stopy). Konkrétně toto bylo z parkoviště pod Přilbou, zde by byla efektivita 100%, když by cedula byla u šraňky... Ku zvážení... Pěkný den, j.v
Vloženo 12.1.2021 22:29
Na toto tema jsem se 25 let nevyjadroval, s tim ze se snazim byt tolerantni a priroda patri vsem slusnym lidem. Ale dnes jeden pejskar prekrocil moje meze slusnosti. Jedu po vladni s 2 dcerami a vidim jak se v dalce honi dva psy mezi stopami. Radeji si instinktivne predjedu dcery v prave stope a co se nestane, jeden pes mi na posledni chvili skoci primo pod nohy ( ja v prave stope, dcery za mnou). Leknu se , vrazim do neho holenemi - rychlost max 12-15kmh (pes ridgeback, nebo vymar - docela velkej). Skupince lidi slusne rikam at psi co nemaji pod kontrolou do stop neberou. Ty mi odveti ze pes neni jejich, ale brusliciho pana za nimi. Tomu reknu to same, a dostanu odpoved aby ses neposra*. No tak si brusliciho pana dosoupazim, a zacneme si nadavat, ze tohle neberu jako adekvatni omluvu. Ano adrenalin na hrane maxima, pan 100kg , ja 100kg, jeste ze jsem se udrzel pouze ve verbalni rovine, asi pan necekal ze ho tak rychle dojedu:) Ani si nechci predstavit ze by toho psa trefila moje 30kg dcera. Pokud nemate psa 100% pod kontrolou takl ho nepoustejte z bytu, natoz do stop - sam jsem pejskar, bezkar, turista. Tolerance je, ze jdu do stopy na lyzich, na sneznicich, nebo i se psem pod kontrolou a ne jako retard - sorry, a ani se neumim omluvit. Nohy ani hole Swix Triac jsem si tentokrat nezlomil, ale co se stane priste - budeme se pak honit po soudech? Prosim myslete a pak az konejte-diky.
Vloženo 12.1.2021 13:34
Iva> tak zalezi jak se to stalo.. pes byl na voditku.. takze majitel psa vse splnil :D pokud to bylo ve sjezdu, tak jste asi neprizpusobila rychlost.. nebo dite by jste taky srazila?
Vloženo 12.1.2021 11:24
Přimlouvám se také za větší informovanost ohledně smíšených tras. Například i na nástupu na Jizerce na Promenádní by mohla být velká šipka pro pejskaře rovnou na Jizerskou silnici, kde jsou psi povoleni a je téměř souběžná s Promenádou. Také na Maliníku by je asi šlo poslat rovnou na Vysoký hřeben. Přestože trasy pro pejskaře přibyly, psů na magistrále neubývá. Měla bych dvě otázky pro Monu s právním vzděláním: jak vymoci náhradu za zlomený palec s trvalými následky na člověku se psem na úvazku, kvůli němuž se úraz na magistrále stal? (konkrétně na Hraniční) Umíte si představit, jak by to na magistrále vypadalo, kdyby si všichni, kteří mají psa, vyrazili se svým miláčkem do stopy? Naštěstí je ještě spousta ohleduplných pejskařů, kteří dodržují pravidla a chápou, že to prostě není vhodné bez ohledu na to, zda na to mají právní nárok a psa nechají doma. Díky jim!
Vloženo 12.1.2021 11:19
Znovu se budu opakovat, používejme zdravý rozum. Jak málo se to děje a jak vysoká je míra bezohlednosti se ukázalo na dopravní situaci okolo Bedřichova o víkendu - opravdu máme právo zaparkovat kde chceme, nebo zajet až ke stopě?
K pěšákům a bikerům - nevadí mi, když vás potkám "ve stopě", pokud jste ohleduplní a slušní. Co to v praxi znamená? Že když vidím, že se bořím, tak se otočím a jdu pryč, chodím za sebou, ne ve dvoj a vícestupu. Mám opět jedinou otázku - šli/jeli byste po stejné trase, pokud by nebyla upravena rolbou nebo skútrem?
Vidím v tom analogii pohybu po silnicích, tam to (snad) chápe každý, proč ne na lyžařské magistrále?
Argument že není kudy jinudy chodit neberu, stačí si otevřít mapu (dnes ji máte i v telefonu) a vidíte jich desítky.
A poslední věc - pro snadnější pohyb ve sněhu naši předci vynalezli saně, lyže nebo sněžnice, proč je někteří "moderní" lidé nepoužívají?
Pro Petra - označení parazit je daleko přes čáru, nicméně tvoje reakce je nepřijatelná. Proč nevyrazíš na Slovanku, Bramberk, Černou Studnici, Štěpánku - to je jen pár míst, který mě napadnou během pár vteřin a kde strojová úprava není? O většině Krkonoš nemluvě.
Vloženo 12.1.2021 8:43
Já jsem na webu ops taky marně hledal nějaké info o smíšených trasách, našel jsem až na https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/17560-agrese-mezi-lyzari-stoupa-vyjimkou-neni-ani-svihnuti-hulkou.html -je tam i mapa. Jinak ten článek tu problematiku běžkaři vs pěšáci vs psi dobře vystihuje, doporučuju přečíst.
Zkusím sesmolit nějaký mail na ops, jestli by ty informace daly přidat na web.
Vloženo 12.1.2021 8:05
Martinovi z redakce děkuji, ze aspoň někdo tu přemýšlí😍 děkujeme
Vloženo 12.1.2021 7:39
S těmi příspěvky je to asi těžké, byl jsem v neděli na Sovinci, mají tam kasičku na dobrovolné příspěvky. Jezdily tam desítky lidí, pod kopcem plno aut a v podvečer v kasičce pár drobných a jen jedna papírová (ode mne). Příspěvek jen pro dokumentaci ochoty lidí přispět na údržbu tratí...
Vloženo 12.1.2021 7:11
Zdeněk: Těší mě zájem finančně podpořit tento web. Nad formou komunitního financování jsem zatím hlouběji nepřemýšlel (a v současné situaci bych se asi cítil nekomfortně, kdybych přijímal dary na rozvoj webu a pak jeho další rozvoj nedokázal zajistit... - přestože aktuálně je to lepší, než jak naznačoval loňský článek https://www.kamzasnehem.cz/clanky/10-let-s-kamzasnehem-cz-a-kudy-dal, a nějaké pokusy o rozvoj tu jsou, o jistotách se psát nedá a vlastně jsem rád, že se web z víkendového náporu návštěvnosti nesložil :-) Vlastně ani nevím, jestli se dá formou komunitních příspěvků řešit projekt, který formálně provozuji jako fyzická osoba.