Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 11.1.2021 12:50
Ještě předevčírem jsme byli nadšení, že brzy se dvěma psy vyrazíme do Jizerek na skijöring. Jsou perfektně ovladatelní, 100 % času na špagátu, umí start, stop, stranové povely, změny rychlosti, atd. Měli jsme v plánu vyrazit na horní cestu z Jizerky na Smědavu (a zpět), kde je oficiální sníšený provoz a snad i cedule, které přímo povolují pohyb psů, samozřejmě za přepokladu vzájemné ohleduplnosti ke všem ostatním. Tuto trasu (spolu se 2 z Bedřichova) mimochodem pro portál Běhej se psem přímo doporučil mluvčí Jizerské OPS jako vyhrazenou pro běžce se psem.

Pak jsme si postupně přečetli posledních pár desítek komentářů jak v obecném fóru, tak ve fóru Jizerek, a nadšení vystřídala fobie z toho, jestli nás někdo (jenom) seřve, nebo dostaneme po zádech hůlkami my, nebo psi. A to v situaci, kdy věříme, že budeme stoprocentně v právu.

Tolik nesnášenlivosti jako na tomhle fóru jsem dlouho neviděl, včetně výrazů typu "paraziti ve stopách" a podobně. Nejhorší je, že je to nesnášenlivost a bezohlednost mezi snad všemi navzájem - klasici nenávidí bruslaře (a naopak), rychlí bežci pomalé (a naopak), lidi na lyžích chodce (a naopak), pejskaři s vodítkem pejskaře bez vodítka, a takhle by šlo pokračovat donekonečna.

V Jizerkách je v případě ideálních sněhových podmínek až 250 km upravovaných běžeckých tras. To se vážně nenajde prostor pro všechny, kdo si chtějí hory užít po svém? Věřím, že současné situaci by výrazně prospěla aktivita ze strany provozovatele platí, který by lépe komunikoval rozdělení tras na striktně běžecké, smíšené, pěší, klasické, freestylové, psí, atd. V roce 2015 se usilovně mluvilo (vč. celostátních médií) o tom, že by se jedna cesta vyhradila výhradně (!) pro skijöring a mushing, což by snížilo výskyt psů na ostatních tratích na minimum. Proč se to nestalo? Proč je takový problém vyhradit 5 km z celkových 250 km pro regulérní sport, jež v Česku provozují tisíce lidí?

K diskuzi níže jenom podotýkám, že neexistuje žádná platná právní úprava, která by dávala komukoliv (včetně správce tratí) právo zakázat jiné skupině (chodcům, pejskařům, zeleným mimozemšťanům či komukoliv jinému) pohyb na veřejných komunikacích, jimiž státem vlastněné cesty na horách jsou. Vše je tedy jenom o vzájemné ohleduplnosti, šťastně cílené a vedené komunikaci a porozumění. To "paraziti ve stopě" teda opravdu nejsou.

My se pokusíme vyhnout cizím lidem obloukem, ale strach z návštěvy zůstává. Vážně chcete, aby se lidi kvůli vám báli na hory?
Vloženo 11.1.2021 12:16Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
..s nápadem osazení cedulí v nástupních místech magistrály o pravidlech pohybu v nich, včetně zákazu vstupu pěšáků do upravených stop lze souhlasit. Musíme to komunikovat slušně. Otázka zní, jak ťuknout do OPS, aby cedule nechali vyrobit a osadit. Osobně bych určitým obnosem přispěl.
Vloženo 11.1.2021 12:02Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Vašek: Nejdřív jsem si myslel, že je to myšleno jako recese, ale asi to opravdu bylo myšleno vážně.
Jednak to patří do Obecné diskuze, ne sem (prosím redakci o přesun obou těchto příspěvků).

Druhak - nad výrazy typu "paraziti ve stopě" nebo "okupují naše stopy" docela kroutím hlavou. To nejsou žádné naše cesty a jako běžkaři na ně nemáme monopol - na ty cesty má přístup kdokoli. Samozřejmě je hulvátství rozdupat stopy ale stejně tak je hulvátství nadávat pěšákům že na magistrále nemají co dělat.
Jak říkáte - "Pojďme být slušní", třeba jim slušně vysvětlit, že ničí práci někoho jiného a doporučit jim trasy, co se neupravují nebo kde se s pohybem pěších počítá.
Vloženo 11.1.2021 10:46Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Spolulyžníci! Měli bychom něco udělat s těmi parazity ve stopě. Ano, myslím ty davy pěších, kteří okupují naše stopy a dělají z nich tankodrom a z běžek adrenalinový sport.

Jen ta na okraj, jsem opravdu rád, když lidi chodí do přírody. Taky jsem rád, že rodiče chtějí vzít děti na hory, bobovat s nima atd. Nicméně si myslím, že stejně důležité jako trávit s dětmi čas v přírodě je dětem vštípit respekt ke zdraví a práci druhých.

Absolutně nechápu, jak je možné, že velká část lyžařů je schopna tolerovat fakt, že stopy ničí davy pěších a neupozrnit je na nepatřičnost jejich počínání (mnozí totiž ani neví, že jsou ve stopě nebo netuší, že existuje něco jako styl skate a naivně si myslí, že prostřední část stopy je chodník). Např. tento víkend na Krkonošské lyžařské (!!!) magistrále v částech, které jsou strojově upravované nebylo v podstatě možné bruslit ani jet klasiku, protože obě dvě stopy byly úplně rozdupané. O faktu, že když jede lyžař z kopce a připlete se mu tam pěšák, ideálně s dětmi, psem, saněma a já nevim s čim, tak že je to sakra nebezpečný, ani nemluvim. Dokonce se mi podařilo ve stopě potkat i kolo, to už jsem si říkal, kdy si do té bežkařské stopy půjde někdo zaplavat, protože to je eivdentně snad už poslední sport, co se v ní nedělá.

Pojďme být slušní, ale pojďme za stopu bojovat, protože jinak se nám z běžek stane úplné peklo a o ten náš prostor, který je navíc rok co rok na kratší dobu, přijdem. Do hor se dá pěšky celý rok úplně bez omezení, vyjma 2-3 měsíců (záleží na horách samozřejmě), kdy tam jsou stopy, tak nechápu, proč musí lidi za každou cenu nejen ničit práci druhých ale i ohrožovat požitek a zdraví dalších.

Přeji hezkou sezónu, málo šrámů na skluznici a žádné zranění!
Vloženo 11.1.2021 10:16Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Hele sorry taky jsem cyklista,ale kolo ani pěšák s čoklem nemá na magistrále v zimě co dělat. Je to samozřejmě o ohleduplnosti, což se v čechách moc nenosí a nějaký úvahy,že skate taky ničí stopu jsou irelevantní. Skate v zimě samozřejmě na magistrálu patří stejně jako klasikář. Nasaď běžky a doraž. Hezký den.
(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 11.1.: Ahoj,
tenhle rok jsem ještě nebyl, ale jinak jezdím na běžky pravidelně. Ale moc rád se projedu na sněhu i s kolem. A jelikož mimo hor sněhu moc nezbývá, chce to vyrazit někam do hor...
Vím, že cyklisti taky oblíbení nejsou a nepatři do stopy, ovšem pokud se jede mimo stopu vedle ní, není příliš rozbředlý sníh, že by kolo lítalo ze strany na stranu a pneu jsou dostatečně podhuštěné, můžu zcela jistě říct, že to naruší cestu zpravidla méně než bruslicí běžkař, natož pak pěší. Jet pouze mimo upravené trasy vždycky nejde, i když je snaha. Ovšem v tyto časy se zdá pěší a psi začínají převažovat.
Zkrátka pokud by se používal selský rozum a ohleduplnost, můžou se do lesa a hor vejít všichni.)
Vloženo 10.1.2021 12:56Přesunuto z Modravsko a Srní
Ad brusleni na Breznik - je to tam dost siroke a bruslit se da bez toho, abych nicil stopu. Pejskare samozrejme neonlouvam. Soucasny problem je, ze na Sumave neni kam jinat jit na bezky - Kvilda z nejakeho duvodu neupravuje trasy.
Vloženo 10.1.2021 12:34
Š: asi tak špatně jsem se vyjadřoval. Děkuji, že jste to udělal za mě. Chodci mějte rozum. Je to fakt nepříjemné, když dete v prostředku cesty. Díky.
Vloženo 10.1.2021 11:36Přesunuto z Modravsko a Srní
Souhlas s Frantem, na Modravě neukáznění běžkaři, bruslí ve stopě ač se tam upravuje pouze na klasiku. A ještě jsou drzí. Nakopat jim pr... Pak to tady všude vypadá jak to vypadá, každý si dělá co se mu zlíbí...
Vloženo 10.1.2021 11:04
Luděk: Můžete tomu říkat pravidla, jde o to, že ops chodcům vstup na upravenou trať zakázat nemůže :) navíc v těch pravidlech to není úplně jasně napsáno, rozhodně to nezní jako zákaz vstupu, spíš bych to chápal jako "chodci, vyhýbejte se upraveným trasám - pokud se vyhnout nejde, tak jděte tak, abyste je neničili"
Vloženo 10.1.2021 10:09
Štěpán: myslíte, ze synonymum ke slovu pravidla je slovo doporučení? 🧐🤨Ops má nastavena pravidla, která určují jak se mají lidé chovat na tratích a mezi nima je i pravidlo zákaz vstupu chodců po upravení trati strojema.
Vloženo 10.1.2021 9:19
Luděk: Co se vám na Michalově komentáři nezdá? Veřejné cesty může podle zákona opravdu využívat každý - když tu cestu projedete rolbou tak to neznamená, že najednou tam můžete někomu zakázat vstup. Ops může pouze napsat doporučení. A pak už je to o lidech a vzájemné toleranci.
Vloženo 10.1.2021 8:03
Michal: dost stupidní komentář🤣 zamyslete se nad tím co jste napsal. Moc logické to není sorry😆
Vloženo 10.1.2021 0:34Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ludek: ty pravidla muzou bejt napsana jak chteji.. zakony jsou ale jine.. verejna cesta.. muze tam kazdy..
Vloženo 10.1.2021 0:07
Čím dál větší problém nejsou na Jizerské magistrále chodci ale především rok od roku rostoucí počty nás lyžařů. Obávám se, že situace začíná být v tomto směru neúnosná a bohužel směřuje k nějaké formě regulace. Vylévat si zlost z přecpané stopy na pár pěších je hloupost a zákazy vstupu, po kterých tu voláte, nejsou právně podložené.
Vloženo 9.1.2021 22:13Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Chodci jsou cim dal tim vetsi problem? Nemohla by OPS dat vsude cedule zakaz vchodu/vjezdu na kole/psu - stejne, jako je tomu v Rakousku nebo v Italii? Bohuzel chodci tuto diskuzi nectou a mozna ani nechapou, ze neco nici (treba nikdy nejeli skate na premrzlem rozslapanem podkladu)
Vloženo 9.1.2021 21:44Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Redakci: zamyslete se jak váš web přispívá a prospívá Jizerkám a horám vůbec. Od počátečního dobrého nápadu komentovat aktuální sněhové podmínky - přes diskuse jak správně upravovat při nedostatku sněhu - dále konflikty a nenávistné komenty pěšáci vs. běžkaři vs. klasici vs. skejťáci vs pejskaři vs. místní vs. lufťáci atd. - dále sdílení kde bylo hezky aby se tam následně nahrnuly davy...lidi nevím, mám jenom já pocit že je něco špatně? Kdo má skutečně hory rád, nepotřebuje tenhle web. K horám vždy patřilo neznámo, nebezpečí, nepohoda....
Vloženo 9.1.2021 21:05Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Chodci!!!!!!
Prosím dodržujte pravidla. Po výjezdu technické služby nemáte na tratích co dělat.

https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/
Vloženo 9.1.2021 15:46
Bedřichov již dávno za zenitem.Nejsou parkoviště,je potřeba rozšířit tratě a udělat nové trasy.Bedřichov již dávno tragédie.Nic se zde neděje,Po nás potopa.
Vloženo 9.1.2021 14:48
tak jo Jirko, pokacej sekyrou strom, hoblikem si udelej lyze, odrazej se větví.... preci nebudes jako ty svinsky skatari co podle tebe do hor nepatri...
Vloženo 9.1.2021 13:42
Ahoooj, je možno finančním darem přidat ruku k dílu tomuto webu? Např. paypal? Nemám k dispozici tisíce, ale myslím, že i stovka popř. i trošku víc by mohla udělat radost. Díky za odpověd.
Vloženo 9.1.2021 8:49Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Tohle je šílenství a muže za to vláda protože stále nechce otevřít vleky. Kdo muže tak na ne apelujte:)
Vloženo 8.1.2021 23:15Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Mildo, a jak si prisel na to ze kdyz jedou 2 klasici vedle sebe tak jsou bezohledni? Porad zabiraji mene mista nez ty pri brusleni, navic vetsina skejtaru bezihledne nici stopu klasikum. Obvykle jsem ve stope rychlejsi nez bruslari a casto je musim prosit aby me vubec pustili. Zkus se zamyslet Mildo. Vlada
Vloženo 8.1.2021 20:46
Zdar, zítra plánuju autem z Prahy, Edenu do Liberce, Lidové sady. Vyrazil bych někdy kolem 9h, možná i dřív, zpět až se bude stmívat. Kdyby chtěl někdo vzít, tak napište: martinned(na)volny.cz - samozřejmě doplňte zavináč místo závorky.
Vloženo 7.1.2021 21:24
Mono: Rozumím, zároveň je ale fakt, že daleko vhodnější jsou pro mushing Krkonoše a částečně Orlický hory, kde jsou "zásobovací" cesty, které se neupravují pro běžkaře, jsou to prostě zimní komunikace (a chodců se psy tam moc nepotkáš). Přesto je dobré být tolerantní a vysvětlovat, ikdyž je to někdy marný... A druhá věc je, že mushing má nějakej historickej základ - proč vzniknul a jeho místo v tak zalidnených oblastech jako je česká kotlina prostě není.
A podobně je to i ve Skandinávii - u velkých aglomerací spřežení skoro nenajdeš, naopak v odlehlých oblastech a kde je (nebo spíš býval) sníh 6 měsíců v roce, tam byl dost často nutností. Já mám takovou zkušenost z Finska.
Vloženo 7.1.2021 18:03
Miluna:Právě tuto skupinu,která si většinou plete hory se Ski-arénou jsem myslel.
Vloženo 7.1.2021 16:48Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Zuzano, díky za nabídku! Zítra ráno bych vyrazil. Můžete mě prosím zavolat, abychom se dohodli? T. č. 603156890. Vlček
Vloženo 7.1.2021 16:15Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
můžu jet zítra ráno,
vyrážím od Ládví v 9, event.bych mohla i dřív, návrat ve 4, v 5, event. dle domluvy

(Odpověď na dotaz uživatele Vlček z 7.1.: Prosím, nejedete někdo z Prahy do Jizerek a nemáte volné místo v autě? Nejlépe na celý den. Časově se přizpůsobím, i ve všední den. (Jezdím klasickou metodou, i docela dlouhé trasy.) Samozřejmě hradím podíl na nákladech+. Žádné příznaky covidu nemám, mohu mít navíc roušku:))
Vloženo 7.1.2021 10:46
Martin: Nemůžu než souhlasit. Mluvím zásadně o sportovcích se psem, kteří k tomu psa mají vycvičeného, pes běží mimo stopu na klasiku, neřeší okolí, prostě maká. A je nás takových hodně. Byli jsme teď v týdnu trénovat v Jizerkách a naopak na trati jsme měli problém s pěšáky se psy na volno - a věřte, že pak mám chuť se taky dost vztekat, protože to je prostě na houby a tihle "tůůůristi" mně lezou krkem úplně stejně jako všem ostatním.

Co se Skandinávie týče, mluvím třeba o oblasti kolem švédské Asarny, v Norsku kolem města Elverum, to jsou moje zkušenosti z míst, kde se konají třeba i mezinárodní závody. Jasně, mají pro to dost odlišné podmínky, přesto si myslím, že i naše české hory jsou i tak dost velké, aby ukázněné a vzájemně se respektující sportovce pojaly všechny.
Vloženo 7.1.2021 9:28
mozna to některým stale unika, ale existuje jisty zpusob bezkovani, kteremu se rika skate..... preji mnoho radosti pri proslapani stopy na nej..... zacinam si myslet ze Orlicky jsou nejaka lobotomicka zona, v tech Jesenikach tohle napr. vi....
Vloženo 7.1.2021 7:09
To by byla nádhera kdyby Orličky opustili běžkaři,kteří si neumí prošlápnout stopu.