Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 1.2.2018 18:35
Na webu to být nemůže,tam vládne cenzura
Vloženo 1.2.2018 18:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
No ona je velká škoda hlavně to, že v posledních dnech není ze strany ops o čem aktuálně psát, protože z nějakého důvodu rolby nevyjíždí. Kupuji si pravidelně ročně známku za 1000 Kč pro sebe i svou ženu a platil bych rád i víc, kdyby to fungovalo jako v každé rakouské vesničce, kde rolba vyjede každý den. Co na to OPS?
Vloženo 1.2.2018 17:18
Upozornění na nevhodné chování je potřebné - s tím plně souhlasím. O to víc mne překvapuje, že v situaci, kdy u Knejpy je spousta lyžařů a já odkazuji přítomné pejskaře mimo magistrálu se ke mne nikdo další nepřidá. Minulý týden jsem během dvou hodin potkala pět psů... Ještě, že jsou i rozumní pejskaři, jinak už by to na lyžování nebylo vůbec. Prosím, přidejte se a nenechte ty bezohledné, aby jim to stále bez problémů či poznámek procházelo (některé potkávám téměř pokaždé). Navíc by neškodilo, aby na to bylo výrazněji upozorněno na webu o.p.s. či skimapě - kam psi mohou a kam nikoliv.
Vloženo 1.2.2018 16:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
je velká škoda, že již nedává aktuální info o úpravách a stavu magistrály přímo jizerska ops, ještě vloni to docela šlo, ale letos tam třeba 3 dny není ani řádek, jsem přispěvatelem a tenhle přístup mne mrzí
Vloženo 1.2.2018 15:33Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Redakce - můžete mi prozradit, jestli dnes večer projedou rolby Jizerky ? Asi by se to hodilo - než začne pořádně mrznout. díky
Vloženo 1.2.2018 10:55
"... je nešvar..." pardon
Vloženo 1.2.2018 10:54
Pro M. , pěšák jdoucí slušně po straně je sci-fi, když už jdou, tak pásem pro bruslení vedle sebe, aby toho rozdupali co nejvíc. Když je to tvrdé, tak to není devastující, ale v době oblevy ano. Chůze po upravených tratích se nešvar, který je potřeba osvětou vymýtit. Fyzické a verbální útoky jsou pochopitelně špatné, upozornění na nevhodné chování je ale potřebné.
Vloženo 31.1.2018 16:36Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Já si naopak myslím,že debata o hloupých lyžařích sem patří.Někteří slušní lidi si třeba rozmyslí sem jet a pojedou jinam.Cenzura už tu kdysi byla
Vloženo 31.1.2018 16:33
Odkud si myslíte,že tyto takzvaní lyžaři jsou.?Že by z Prahy?
Vloženo 31.1.2018 14:52
Skol,mám z letoška taky jednu zkušenost.Jedu od Buku ke stadionu,byl leden,kdy byla jen stopa na původní trati,dvě pro klasiku a mezi skejt.Proti mě skupinka bruslařů,kteří sledují cestu pohledem nahoru,znáte to doprava nezaplužíte je tam příkopa a vlevo bruslaři.Jedna z nich na cestu nekouká hlava skloněná řvu jak divý všichni až na tu blbku dávají bacha.Její levá lyže závora,mrcha jako hrom,nabitý horní pysk,něco červené z nosu,děvče na kolenou.Celkem nezájem co je se mnou a když zjistila i její matka,že mi celkem nic není začaly na mne obě řvát,že jedu s kopce jako magor kdyby mi bylo 20 možná,ale v 67 už člověk jako magor nejede.Nějaká slečna mi pak pomohla se dát dohromady a když jsem se z toho zmátožil tak přijel borec,který mne seřval co se tam motám,neviděl co se stalo,chápu,ale chtěl jsem běžky zahodit do lesa a už nikdy nejezdit.Teď si raději počkám a koukám skoro na stadion jestli někdo nejede.Tak kdoví jak to bylo za Gregorákem.Bacha,bacha,bacha.
Vloženo 31.1.2018 13:31
Bohužel to co zde psal Milan je pravdou, také se s tím setkávám, není například nijak ojedinělé, že běžkaři záměrně bodají pěšáky jdoucí zcela po straně do bot a s ohleduplností těch arogantních, bezohledných, egoistických borcích v kombinezách, jezdících především skejt kteří si myslí, že jsou pány stopy nemluvě. Ti samý nám své IQ předvádí následně i kolech až roztaje sníh. Ostatně nemusíme chodit daleko o tom chování, viz dnešní článek:
https://www.novinky.cz/domaci/461916-bezkar-srazil-chlapce-na-lyzich-a-od-zraneneho-ujel.html
Vloženo 31.1.2018 11:18
Když už jsem měl nějaký konflikt s někým, kdo se choval nevhodně, typu pěší, psi na upravené trati, skupinka blokující celou trať v zatáčce pod kopcem atp., tak se téměř nikdy nejednalo o někoho místního. Vždy se jednalo o jednorázové návštěvníky. Těm je jedno jak se chovají, zda zničí úpravu tratě, odjedou a že to bude po druhý den téměř nesjízdné je nezajímá.
Vloženo 31.1.2018 10:01
To Milan: Do Jizerek jezdím na lyže několikrát za týden (3-5x). Mimo zimní sezónu pak běh a kolo, a s tím co popisujete, jsem se za těch 30 let tedy ještě nesetkal. Marně vzpomínám na byť jen jediný případ. Pravda je že jezdím spíše ve všední dny a o víkendu kvůli "turistům" jezdím jinam, ale ani o víkendech jsem neviděl, že by na sebe někdo řval nebo na někoho najížděl. Tak mě napadá jestli chyba nebude tedy spíše ve Vás a v tom co se tam navalí právě na víkend ze vzdálenějších oblastí.
Co se týká toho Vašeho "psychopata" tak by mě zajímala právě i výpověď té druhé strany. Protože to mohlo být jakkoliv, např. kluk jel ve tmě bez reflexních prvků a bez čelovky (což se běžně děje). Vyhnuli se oba na poslední chvíli ale málo a kluk po střetu nevypadal že by mu něco bylo... takže s tím lynčem bych počkal. Nemuselo to být tak, jak jednostranně prezentují média.
Vloženo 30.1.2018 23:26
My jezdíme lyžovat každý rok. A uznávám, že to není zrovna ta nejlevnější zábava :) ale jezdíme celá rodina a všechny nás to moc baví a hodně sbližuje. Nejčastěji jezdíme lyžovat někam v Česku, ale ani to Slovensko není špatné. Jednou jsme byli dokonce lyžovat v Chorvatsku. Konkrétně v lyžařské oblasti Platak. Je to kousek od hranic cestou na Rijeku. Dá se tam v pohodě dojet autem. Koukal jsem se a teď je tam skvělé počasí a pěkně nasněženo :) Pokud nad tím někdo přemýšlí tak zde (reklamní odkaz odstraněn - poznámka admina) vždy seženu poměrně levné ubytování.
Vloženo 30.1.2018 21:44Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Laskavě prosím, nechte si svoje komentáře s problémy s lyžaři nebo je řeště na místě. Tohle není fórum, ale informativní stránky o STAVU STOP A SNEHU.

Prosím adminy aby offtopic příspěvky mazal... Nebudu se tu probírat haldou diskusí abych konečně našel kde a jak je upraveno.
TOHLE NENI FB!!!!!
Dotaz Vloženo 30.1.2018 21:20Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
ad Milan: vážně??? "Na Vysočině, Šumavě , v Krkonoších a Jeseníkách zatím jezdí slušní lidé"

tak zrovna minulý víkend na Šumavě se během závodů na závodní trati motal jakýsi nerudný turista, což o to, křikl sjem na něj standardní STOPA, na které slyší většina ohleduplných běžkařů, neuhnul, ale nejen to, když jsem ho objížděl tak se slovy "zasraný závodníci" švihl po mě úmyslně holí a přerazil mi karbonovou hůlku za 5000, to se ví, po dojezdu do cíle jsem se ho vydal hledat po okolí, bohužel nenašel, gezicht si dobře pamatuju napříště, nicméně s tvrzením, že do Jizerek jezdí hulváti, kdežto do ostatních hor slušní lidé kategoricky nesouhlasím, naopak si myslím, že je to největší hloupost, kterou se v této diskusi podařilo vyplodit
Vloženo 30.1.2018 19:27Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Na Jizerské magistrále se lidi dělí na 40% blbců a 60% normálních
Vloženo 30.1.2018 16:46Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Milane, trochu mě vaše zpráva rozladila... opravdu to bylo tak hrozné, nic hezkého jste v Jizerkách nezaznamenal? Taky mě "chrti v harapeskách" občas předjedou, ale nikdy jsem se nesetkala s jejich arogantním chováním, ba naopak - někteří i pozdraví. Jezdím tam každý víkend. A také já jsem zastánce toho, že ve stopě pěšáci a pejsci nemají co dělat - občas to mají i na značkách (zákaz vstupu) a má to svůj význam - ne každý pes je na vodítku a téměř každý pejskař nechává jejích hromádky ve vyjetých stopách a sjezd na umrzlém sněhu mezi pěšáky taky není piánko. Na Jizerské magistrále jezdí spousta slušných lyžařů, škoda, že jste je nevnímal...
Vloženo 29.1.2018 22:03Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dobrý den . Jsem sice sportovec, ale považuji se spíše za jedince, který má rád všechny sporty a od každého trochu. Snowboard, sjezdové lyžování, skateboard, horské kolo, snowkiteboarding, surfing, kolečkové a zimní brusle atd. Rád cestujeme s mojí přítelkyní po krásných koutech České republiky. Tentokrát padl návrh navštívit na běžkách Jizerskou magistrálu. Hned na začátku se přiznám, že sem už nikdy nepojedu. Byl jsem naprosto v šoku z toho, jak se k sobě lidé chovají ve stopách. Byl jsem svědkem, kdy pánové hrající si na vrcholové sportovce častovali vulgárními výrazy starší ženy na běžkách, viděl jsem napadení paní, která šla s pejskem vzorově mimo stopu a tudíž nic nepoškozoval, viděl jsem najíždět běžkaře záměrně do lidí, kteří byli pomalejší a nakonec jsem dnes zaznamenal i pátrání policie po psychopatovi, který zranil ve čtvrtek děcko a ujel. Vážení styďte se a prosím Vás zůstaňte zde na Jizerské magistrále nikam jinam nejezděte. Na Vysočině, Šumavě , v Krkonoších a Jeseníkách zatím jezdí slušní lidé , kteří se mezi sebou dokonce i pozdraví. Tak zde prosím zůstaňte a netahejte nám Vaše zvyky do jiných středisek. Děkuji Vám.
Vloženo 29.1.2018 13:14
Vasův běh 2018 - z důvodu úrazu přenechám dvě čísla včetně dopravy a ubytování na tři noci. 12.150,- / os.
ondrej.rejsek@seznam.cz
Vloženo 24.1.2018 11:50
Kolik je pro vás běžná cena za noc ubytování na horách v zahraničí? Nemám zatím zkušenost. Jak jsem se dočetla, tak v ČR to vychází +- stejně https://edufi.cz/am/clanky/8-lyzarskych-stredisek-jarni-prazdniny/. A co ceny lanovky? Vyplatí se vyjet ven?
Vloženo 19.1.2018 16:16
Jen bych ráda znovu apelovala na některé bruslaře, aby nechávali klasikům stopu směrem do kopce, aby ji zbytečně nepoškozovali. Když se na střed nevejdou, je lepší držet se vlevo. Prosím nejen za sebe. Když jsem dnes na toto ve vší slušnosti upozorňovala, s výsměchem mi byl sdělen trapný argument, že prý laufaři si nikdy nestěžovali. Ti špičkoví v dnešní době jezdí soupaž, tedy nemažou na stoupání a stopu k odrazu ani zas tak nepotřebují. My, co si mažeme (a je nás určitě mnohem víc), bychom měli rádi stopu takovou, aby se z ní dalo slušně odrazit. Na magistrálu přispíváme všichni.
Vloženo 9.1.2018 21:59
Ten článek, ke kterému se tu rozjela diskuze, se objevil i na Idnes - https://liberec.idnes.cz/jizerska-magistrala-lyzarsky-veteran-zaloba-fnl-/liberec-zpravy.aspx?c=A180105_133020_liberec-zpravy_jape

Jako je to věc, ke které se asi dá vést zajímavá odborná diskuze, nejspíš to má své výhody i nevýhody, ale z mého pohledu je to úplná malichernost. Jezdím klasiku a je mi vlastně úplně jedno, jestli jsou stopy přerušené nebo nepřerušené.
Vloženo 9.1.2018 10:50
Jinak níže malý příklad z Krkonoš, jak skupina blbů bez lyží je schopna zničit slušné lyžování a rolba tam nepojede třeba týden:

" Tomb, vloženo 9.1.2018 10:27

Byl jsem večer, tak to bylo už přimrzlé. Od Harrachovky z Nového Světa kolem Mumlavské Boudy na Krakonošovu snídani dobré, tvrdé. Kládová cesta na Ručičky, Luboch - Ptačinec rozšlapáno od nějaké větší skupiny pěších. Pouze stopa po kraji na klasiku jinak téměř nejetelné. Bruslit se nedá (oraniště). Stačilo by to jednou projet rolbou, přes noc by to pěkně ztvrdlo."

Tady není prostor na klid a pohodu, jezdíš někde pravidelně a skupina pitomců ti zlikviduje trať třeba na týden...a nejen tobě.
Vloženo 9.1.2018 10:40
gven:: Sice už víc bruslím, než jezdím klasiku, ale přerušování stop na křižovatkách mi moc nevadí. Pokud to někomu vadí, měl by přijet na "detoxikaci" k nám do Krkonoš, to by si užil... Co se týče pěšáků, v Jizerkách s jejich mírnými kopci (až na vyjímky) by až tak nemuseli vadit (ale nemyslím si to), ale pokud rozdupou sjezdy v Krkonoších, může to způsobit úraz, zranění, pády. Proto i KRNAP se staví k pěším na lyžařských tratích negativně, ale nemá žádné zákonné páky, aby chůzi zakázal. Je to zatím jen o výchově, osvětě. Lyžují i lidé starší 80 let, nevidomí, postižení. Není třeba chodit bez lyží tam, kde se lyžuje. Já osobně, kdybych měl vstoupit bez lyží na upravenou plochu, tak bych si připadal jako idiot, popřípadě větší idiot než jsem ve skutečnosti :-). Situace je dle mne jasná, upravené tratě nejsou pro pěší! Stačí obrátit poměr, tedy pokud bude více chodců než lyžařů, tak lyžaři budou mít smůlu. Chcete lyžovat po chodníku? Z toho jasně vyplývá, kde je pravda.
Vloženo 9.1.2018 9:08
Ano Zdeňku, přesně to je funkce Marka Pazderského, aby se s každým lyžařem, který má svůj názor na úpravu tratí, sešel někde na trati, a osobně s ním jeho názor prodiskutoval. Řekl ti to myslím ještě velice slušně...
Přerušování stop na křižovatkách je naprosto logické opatření.
Jinak je to tu jako v každé jiné internetové diskuzi. Zejména nenávist k pěšákům dosahuje epických rozměrů. Chtělo by to trochu víc klidu a pohody.
Vloženo 8.1.2018 22:07
Na Smědavě mě 29.12. mezi 13:00 - 14:30 hod. ukradli běžky i s hůlkama. Salomon Escape 6 Classic 2016/17 délka 190 cm, s vázáním Salomon SNS Pilot Sport Classic spolu s hůlkami Salomon Active 2016/17. Měly najeto necelejch 40 km. Hůlky byly označený logem našeho týmu - logo tady: https://www.facebook.com/sbrtrilit/

Dávám to sem jako info kdyby si to přeci jen náhodou omylem vyměnil. Ale žádný na Smědavě ten den nezůstaly. O tomhle webu jsem se dozvěděl až v pátek 5.1. od šéfa místní policie.

Tak díky za případný info, a bacha na lyže.
Dotaz Vloženo 8.1.2018 19:58Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Prosím pana Zdeňka, ať píše na FB o.p.s. Admina prosím, ať jeho zprávy přesune nebo smaže a pak i tuto mojí :-) Bude to to jinak nepřehledné. Díky
Vloženo 8.1.2018 17:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Piste o stavu trati,prosim
Vloženo 8.1.2018 16:46Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ještě k článku v MF Dnes z 5.1.2018
Bezpečnost na kterou se pan Pazderský odvolává je argument velice diskutabilní. Nevím proč by klasik jedoucí ve stopě byl nebezpečnější pro své okolí než klasik jedoucí mimo stopu nebo bruslař. Stopy jsou vynechávány nejenom přes křižovatky ale i na místech kde je to úplně zbytečné. O pravidla FIS kterými se údajně Pazderský řídí jsem jej žádal 3 X, jestli by mi mohl poslat odkaz na ně (do dnešního dne mi nevyhověl). Neboť ty které jsem našel na internetu se zabývají pouze úpravou tratí pro závody. Mimo to jsem mu nabízel (mailem) aby se se mnou sešel někde na magistrále a promluvili jsme si o problému. Na to mi odpověděl, cituji: " prostě nemám chuť a čas někde mrznout a vybavovat se o nesmyslech". Mně vůbec nepříjde jako nesmysl bavit se o tom, co mnoha lidem otravuje život. Jinak náš první kontakt skončil tím, že se se mnou o těchto věcech nebude bavit a položil mi telefon. S paní ing. Nedvědickou jsem v roce 2006 dalo by se říct spolupracoval, tenkrát se stopy nevynechávaly, nevím proč změnila svůj názor. Argument, že ne všichni umí vystoupit ze stopy. K tomu mohu říct jen to, že by se to v Bedřichově na stadionu v Lyžařské škole měli naučit a pak teprve vyrazit na magistrálu. V zahraničí jsem se s vynecháváním stop nesetkal. mají tam však ve zvyku na prudké sjezdy a zatáčky upozorňovat předem značkami podobnými značkám dopravním ve žlutočerném provedení. zš