Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 18.2.2020 14:04
@Kamil, CHB: jo, to máte pravdu, okolí Záhoří je moc hezké, zvláštní a kouzelné. Nejen krajinným rázem se vždy oblast Záhoří lišila od zbytku obcí Orlických hor. Hodně mi to připomínalo Šumavu a je s podivem, že to je stále patrné. I když se krajina od války hodně změnila, tak odlišnost tu stále panuje. A nezměnila to ani silnice přes Šerlich, ani prakticky kompletní výměna obyvatel. Vesnice od české kotliny oddělené hřebenem spolu se svými sousedy přes řeku tvořily vlastní enklávu a vždy měly blíže k Prusku než k Rakousku či Čechám a víceméně žily svým způsobem odlišně. To zvláštní kouzlo Záhoří vytrvalo téměř do konce 90. let, pak se charakter lidí a hlavně krajiny hodně změnil rozparcelováním pozemků a postupující výstavbou "oranžád" ("uni"staveb roubených rekreačních domů, nejlépe natřených žlutým odstínem lazury) a víkendovou záplavou masňáků, zaujatých okamžitou spotřebou a kterým historie a zachování charakteru krajiny nic neříká... Nejsem zcela proti sjezdovce jako takové, ale mám obavu, že kromě mamonu vybraným jedincům, to oblasti za horami nepřinese nic dobrého...
Vloženo 18.2.2020 13:48
Uvedu všechny ty polopravdy co se asi vypráví po hospodách trochu do reality. Orlické Záhoří tvrdí s železnou pravidelností, že bude stavět lanovku příští rok už asi deset let a nejspíš to dalších deset let tvrdit bude. Kvůli sporům s ochránci je současný plán jen lanovka bez sjezdovky (ať si každý posoudí absurdnost tohoto nápadu sám), a to s celoročním provozem, především ale v zimě pro běžkaře, což by mělo konečně uvolnit sedlo na Šerlichu. Mě osobně by tam nevadil ani ten skiareál, ti co tady píší o chalupách a konci klidu si nedokáží představit život místních obyvatel, kteří jsou po je Jesenicku snad nejvíce odříznutí od zbytku republiky. Jediné co je tam uživí a tím pádem udrží je turistický ruch a proto obec dělá co může aby ho podpořila, jak osvětleným okruhem (který se rozhodně rušit nebude), tak plánovanou lanovkou. Na hřeben v současnosti vede jen lanovka z Říček, ta z Deštného se nedá počítat. Myslím že dvě lanovky se na téměř třicetikilometrový hřeben pohodlně vlezou aniž by narušily CHKO.
Vloženo 18.2.2020 12:18
Okruh v Záhoří by měl zůstat i po stavbě lanovky, jen se na jedné straně zkrátí a na druhé by se měl roztáhnout. A navíc v zimě, když jezdí lyžaři, tak na lanovce moc pěšáky vozit nechtějí.
Vloženo 18.2.2020 12:17
Ano, je to pravda. Orlicke Zahori bylo doposud krasnym klidnym koutem, takove pohlazeni na dusi v porovnani s Destnym, Rickami, Olesnici nebo jinymi obcemi v Orlickych horach. Budme radi, ze jsme ho zazili jeste nepoznamenane komerci a masovym turismem. Od pristiho roku uz budeme jen nostalgicky vzpominat. Skoda, ze treba sprava CHKO nema pravomoc takoveto projekty zakazat. Nase hory nejsou tak velke, abychom mohli mit sjezdovku na kazdem kopci. Je to projekt pod heslem: Co nam je do prirody, hlavne ze budou prachy......
Vloženo 18.2.2020 10:46
Špinlerovi jsou běžkaři někde...podstatný je souvislý proud Poláků od Mostowic...koupí permici a dají smažony ser ve stánku na kolečkách pod sjezdovkou....nějak nechápu místňáky, mají po klidu.....málem jsem tam před pár lety koupil chalupu, klika, že to nevyšlo, dneska bych se šel odstřelit.....
Vloženo 18.2.2020 8:29
Po stavbě nové lanovky a sjezdovky v Orlickém Záhoří, bude i po běžkařském okruhu...:-( vzal jsem tam dětičky letos poprvé na běžky. Pro začátečníky luxus...minimum lidi, klid...pěkné stopy.
Vloženo 17.2.2020 16:31
Já jen doufám, že když už si Špinler tu sjezdovku vymyslel, tak bude mít dost rozumu omezit zimní přepravu lanovkou jen pro lyžaře, maximálně pěšáky se sněžnicemi...
Vloženo 17.2.2020 14:07
Čau lyžaři. Prosím vás, nebyl někdo z vás v poslední době na chatě nisanka? (http://www.dojizerek.cz/cs/ubytovani-a-restaurace/chata-nisanka.html) Pokud ano, je to tam dobré, hezké, atd. Respektive, stojí to za tu cenu?
Hledáme hezké ubytování na jarní prázdniny s rodinou, ale skoro všude už je plno. Máte kdyžtak tipy, kde by mohli mít ještě místo?
Vloženo 17.2.2020 13:12
Ta lanovka ze Záhoří jako součást skiareálu Jadrná příští rok skutečně bude. Bude končit přímo na hřebenovce pod Korunou a mám dojem, že je to v podstatě projekt pro Poláky. Faktem je, že kromě sjezdařů vyveze i mraky chodců, kteří zlikvidují úpravu k rozhledně i z druhé strany, takže s běžkováním na hřebenovce minimálně o víkendech bude už asi definitivně konec....blbý je, že všichni běžkaři této země se do Jizerek prostě nevejdou :(
Vloženo 17.2.2020 10:05
Pěší turisté vždycky chodili a budou chodit po horách i v zimě, stále jich přibývá, stejně jako běžkařů. Bohužel s úpravou tras pro běžkaře se přesunuli na tyto trasy, protože chůze po urolbované cestě je snazší, než v hlubokém sněhu. Mé zkušenosti z Alp jsou takové, že jsou vyznačené trasy pro pěší turistiku (boty + sněžnice), upravované trasy pro běžkaře, cesty pro koně, cesty pro kola apod. Všichni to respektují a nikdo si nedovolí vjet na kole, koni nebo jít pěšky v lyžařské trase. Myslím, že ani Češi, kteří takové oblasti navštěvují, si to jednoduše nedovolí. Je jasné, že se tyto trasy někde kříží, v našich horách by se asi někde překrývaly, pak je to o toleranci a cedulích s piktogramy, kudy mají jít pěší a co je stopa pro běžkaře (klasika + pruh na bruslení).
Dokud nebudou i u nás vyznačené trasy pro pěší zimní turistiku, nevzniknou např. půjčovny sněžnic, nebude tomu dána dostatečná propagace a všichni to nebudou respektovat, boj mezi "pěšáky" a běžkaři nepřestane.
Na závěr ještě dodám, že v Orlických horách se pro běžkaře blíží po nové rozhledně hned další pohroma. Na podzim by měla být postavena lanovka z Orlického Záhoří na hřebeny. Ta vychrlí až na hřeben další ničitele upravených stop do míst, kde je v současné době ještě relativně klid. Nejen, že bude zničená stopa na Velkou Deštnou od Šerlichu, ale díky nové lanovce to bude v příštím roce i z druhé strany od Jelenky. Bohužel.....
Vloženo 17.2.2020 8:24
Michale, ale cesta pro pěší a běžkaře na Velkou deštnou je vyznačená a oddělená (když nepočítám začátek v serpentinách), bohužel někteří militantní běžkaři ničí značení, čímž paradoxně nám slušným běžkařům ještě víc komplikují situaci. Co se týče pokutování, to je naprosto nereálné, není pro to žádný právní základ, hory jsou zkrátka všech. Daleko užitečnější by byly cedule na všech nástupních místech s pravidly pro pěšáky, nejlépe s obřími piktogramy, protože text si ti co stopy ničí stejně nikdy nepřečtou.
Vloženo 16.2.2020 22:24Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Než se udělala rozhledna bylo to vždycky fajn i když pěšáci tam taky chodili, ale co se tam děje těd je mazec. Omezit to prostě nepůjde a je to jen o lidech jak se k sobě budou chovat a dodržovat pravidla. O víkendu tam jezdim maximálně navečer, když začínají všichni odjíždět. Včerá od 17 do 20 a bylo to nádherný. Nikdo nikde. Užil jsem si to parádně.
Dotaz Vloženo 16.2.2020 21:30Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Přidám taky jednu zkušenost. Ve čtvrtek 6. 2. odpoledne jsme potkali rolbu kousek od Masarykovy chaty, jela proti nám od Polomského sedla. S radostí jsme naskočili do nové stopy a bylo to perfektní svezení. Asi po půl kilometru proti nám kráčí skupina pěšáků. Neřekl bych ani slovo, kdyby šli po kraji cesty. Ale bylo to přesně tak, jak zmínil Karl. Šli vedle sebe a rozdupali obě stopy i pruh pro bruslení. Pochopitelně mě to rozčílilo, když si představím, kolik stojí výjezd rolby. Netvrdím, že všichni chodci se chovají takto a chápu že i pěší se chtějí v zimě podívat na hřeben. Dokázal bych pochopit, kdyby se některé z cest na hřebenu vyčlenily pouze pro pěší. Prostě bych se jim jako běžkař vyhnul.
Proč je takový problém zavést jasná pravidla? Určit cesty, které jsou pro pěší, aby se mohli v zimě projít třeba na rozhlednu na Velké Deštné a dále určit cesty, které jsou určené výhradně pro běžkaře. A pak prostě pokutovat, pokud pěší vstoupí na upravenou běžeckou stopu, ale také pokutovat, pokud běžkař vjede na cestu určenou pro chodce. Prostě auta také nesmí na cyklostezky (většinou) a cyklisté na dálnice. Nechápu proč je takový problém zavést jasná pravidla na horských cestách, umístit tam značky i s uvedením výše pokuty za porušení pravidel.
Vloženo 16.2.2020 21:18Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Až do dnesniho dne jsem si myslel, ze se snad nemuze najit nikdo, kdo by byl schopen jit pesky stopou, kdyz ma vedle sebe 3-4 m siroky pruh k dalsi stope, ale mylil jsem se, pri sjezdu z Velke Destne jsem videl hned dva...
Karl to rozebral vycerpavajicim zpusobem, bohuzel...Ale i tak patek az nedele skvele podminky.
Vloženo 16.2.2020 21:01Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Jestli ono to nebude jako vždy o lidech. Jako člověk z města, který se pohybuje přibližně stejným poměrem na kole, pěšky a autem mi toto přejde jako dost podobné téma nekončících sváru, jako mezi běžkaři a pěšáký. Výsledek je samozřejmě stejný, tedy to, že nezáleží jestli má člověk, pohorky, sněžnice, kolo, běžky nebo auto, ale záleží na tom co má v hlavě, jeden příklad za všechny, příspěvek zde od Jirky z 31. 1. kdy nesmyslně něco tvrdí o pokutách od policie. Já jsem především běžkař, ale i tak se alespoň jednou do roka z různých důvodu dostanu na hřeben pěšky a samozřejmě se přitom snažím chovat ohleduplně k běžkařům, ale to samé vyžaduji od nich. Běžky tu máme necelé století, ale turistiku dvakrát tak dlouho a to mi věřte, že se na hřeben chodilo na špacír v zimě už v devatenáctém století. V OH trávím poměrně dost času celoročně a nikdy jsem si nevšiml podobné nevraživosti například v létě mezi cyklisty a turisty. Hřeben je dost velký, aby se člověk nádherně projel na běžkách a zároveň přežil ten kilometr u Deštné s pěšáky. A pokud se člověku něco nelíbí, tak není nic lehčího než zastavit hezky pozdravit a s úsměvem tomu blbýmu Polákovi vysvětil, že stopa na klasiku není pěšinka, osobně odzkoušeno že to funguje...
Vloženo 16.2.2020 10:11Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
No, a je to tady znovu a obávám se, ne naposled. Běžkaři a chodci, v Čechách a na východ od nás neřešitelný problém. Ublíženecký příspěvek Jany jen dokresluje absolutní nepochopení situace a vše korunuje řečnická otázka -proč by jako nemohla chodit na VD... Achjo, tak třeba proto, že běžně je od Šerlichu nahoru metr+ sněhu a chodci by bez urolbované cesty nikam nešli! Ano, překvapení pro polovinu pěšáků, cesta se rolbuje pro běžkaře a většina z nich si na úpravu tratí přispívá! Normální chodci? To je pokus o humor? Budu fér, jsou slušní a normální, naprosté výjimky. Někteří si dokonce nacvaknou sněžnice, ale těch se naše výtky netýkají. Mnoho z těch mála slušných chodců má s běžkami již nějakou zkušenost či se věnuje outdoor aktivitám obecně a na jejich chování na horách to je znát. Ale naprostá většina zbylých pěšáků? Když už nejdou vyloženě stopou, šlapou 3-4 vedle sebe, protože si nutně musí sdělovat dojmy a naprosto nerespektují své okolí. Několikrát jsem zažil partičky ožralých Poláků roztažených přes celou cestu, na které můžete křičet jak chcete a stejně se neuhnou. Sobotní rodinky masňáků ani zmiňovat nemusím, ti vůbec nechápou proč zrovna teď může někdo běhat na lyžích, když oni právě sežrali dvě kila vepřového. A po takových návštěvnících hor je lahůdkou například sjezd z VD umrzlou a hlavně rozdupanou cestou. Když pominu otrhané hrany je to čistý boj o zlomeninu, a Jano, věř mi, po takovém vynuceném kaskadérském kousku by jsi mě někam (pardon) neposlala... mě, tedy ne!
Je to ale obecný problém, který nechce nikdo vyřešit, politici, policie i vlastníci pozemků jen krčí rameny. Řešení je u nás v nedohlednu, zkušenosti z Rakous a Bavor přeci nejsou pro nás... :( Jen se podívejte kolik desetiletí se jen tlachá o hloupém parkování na šerlišskému pasu, to už připomíná komedii. A nová rozhledna? Nikdy bych si nemyslel, že to řeknu, ale to je jednoduše průser. A to říkám jako vášnivý turista a milovník výhledů do kraje a samozřejmě i rozhleden. Ale co se děje mezi Masaryčkou a Velkou Deštnou, to je korzující "Václavák", vyšlapané chodníky po lese, všude PETky a obaly od jídla... To se hrubě nezvládlo, od parkování po úklid. A v podobném duchu se to bohužel zbytečně odráží i do vzrůstajícího napětí mezi pěšáky a běžkaři... Jinak tedy SKOL! Užívejte rychle sníh, předpověď není moc dobrá... -:)
Vloženo 15.2.2020 22:36Přesunuto z Hřeben Orlických Hor
Až mě zase nějaký vášnivý běžkař bude říkat, že se nemůže v obuvi na Velkou Deštnou, tak ho ráda pošlu někam (pardon) ale šla jsem po asfaltové silnici, snažila se do stopy nevstupovat a vyhýbala jsem se abych nepřekážela..také viděla ceduli kde byla značena trasa pro běžkaře a prý už letos byla i cedule pro pěší, ale nějaký chytrák ji oddělal..takže jsem šla cestou, která je pro pěší bezpečná a normálně přístupná..nevím proč by normální lidé, kteří prostě běžky nemusí nemohli na Velkou Deštnou chodit! Mějte krásné dny posledních i pár se sněhem a buďte občas milí k nebezkarum.
Vloženo 14.2.2020 20:23
Dobrý den, nevíte někdo, jak to vypadá se sjezdem z Červ. sedla po staré cestě? / žlutá značka/
Vloženo 12.2.2020 13:30
Ad chata na Smědavě. Jako všude platí, že ryba smrdí od hlavy, v tomto případě od osoby majitele. Viz např. https://www.nasliberec.cz/aktuality-a-zajimavosti/2917-misto-vezeni-byznys-v-jizerkach-za-korupci-odsouzeny-podnikatel-bude-bourat-smedavu
V podobných případech dávám svůj názor najevo nohama a peněženkou - podobní lidé ode mě nedostanou ani korunu.
Vloženo 12.2.2020 13:18
Nebyl bych tak radikální. Pokud si pohlídáš přilepení začátku pásu, aby nevyčníval, bude to držet bez problémů. Bohužel někdy je potřeba vlastních šikovných rukou, aby byl výrobek bezproblémový. Možná jsi měl smůlu na kus, nebo má Fischer špatnou výstupní kontrolu. Já bych si je za dobrý peníze koupil, čas strávený úpravou mi nevadí.
Vloženo 11.2.2020 18:58
Neváhám ale dle zkušenosti jiných jen nalepí.Tohle se stalo mezi Bukem a Novou loukou návrat dobrý na stadion den před Jiz50 nedokážu si to představit někde na trati Rozmezí Knajpa nebo jinde už jim nevěřím půjdou z baráku problém s mazáním nemám tohle mne bohužel zklamalo možná jiné značky nejsou tak problémové.
Vloženo 11.2.2020 18:28
Hmm, tak u top modelu bych s reklamací neváhal ani minutu. A pro jistotu si to vyfoť.
Vloženo 11.2.2020 17:22
Mám speed max 3d bohužel kvalita ceně neodpovídá
Vloženo 11.2.2020 15:55
Ahoj, já mám úplně první model skinů od Fischera (tehdy se jmenoval Twin skin race, tuším že modelový rok 2014/15), mají za sebou cca 1000km, pásy stále drží, jen konec pásů pod patou (asi 5cm) je ohoblovaný na plátno (bez chlupů). Myslím že je hned na začátku dobré zkontrolovat, jestli začátek pásu nevyčnívá nad rovinu skluznice - i malý hrb bude brzdit a navíc hrozí odlepení/stržení pásu. Taky bych se nedivil, kdyby kvalita levnějších modelů pokulhávala za těmi drahými...
Vloženo 11.2.2020 15:19Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Příspěvkem restaurace na Smědavě je rozježděná stopa od Souše při zásobování Smědavy z Montanie...
Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 11.2.: ...tušíte někdo jakou částkou nebo procentem výdělku přispívají hospody na úpravu tras? Zajímá mě to především u Smědavy.
Dotaz Vloženo 11.2.2020 12:42Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
souhlasím s Tomem, odvolávat se na cenu v Alpách je s prominutím nonsens, protože to bychom museli porovnávat nejen absolutní cenu, ale také její relativní hodnotu vzhledem k tamní kupní síle a především KVALITU a upřímně... u nás je to tedy bída, speciálně třeba na Mísečkách se už místní docela zbláznili nejen s cenou jídla, ale i ubytování, v tomto ohledu dohnali a nezřídka i předehnali alpské lokality, přičemž kvalita služeb zůstala jako za krále klacka
Vloženo 11.2.2020 12:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj, provozovatel restaurace odvádí daně do obecní poklany a obec následně přispívá na úpravu tras, viz zde https://www.jizerskaops.cz/financovani/verejne-zdroje/
Výše cen za službu je zcela věcí provozovatele, na zákaznících je, jestli službu využijí. Nabídka / poptávka. Restaurace je na unikátním místě, což se nutně promítlo v pořizovací ceně nemovitosti a to se dál promítá do ceny služeb.

(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 11.2.: Tom: To chápu, vůbec jsem ale nedostal odpověď na svůj dotaz ohledně výše příspěvku Smědavy na úpravu tras. Problém je, že má byznys založený na upravovaných trasách v okolí a není jasné, jakou výší na ně přispívá, bez nich by se jí byznys sesypal. Máte někdo skutečnou odpověď na můj dotaz?)
Vloženo 11.2.2020 12:35Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Příspěvek je čistá nula a není na tom nemorálního. Hospody třeba pod Karlštejnem taky nijak nepřispívají na údržbu hradu, bez kterého by do vesnice nepřijela ani noha.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 11.2.: Tom: To chápu, vůbec jsem ale nedostal odpověď na svůj dotaz ohledně výše příspěvku Smědavy na úpravu tras. Problém je, že má byznys založený na upravovaných trasách v okolí a není jasné, jakou výší na ně přispívá, bez nich by se jí byznys sesypal. Máte někdo skutečnou odpověď na můj dotaz?)
Vloženo 11.2.2020 9:20Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pavle. Podnikání není charita. Takže zdražení chápu. A nezdálo se mi to nijak přemrstěné. Vzhledem k tomu že je to na horách a dost sezonní zaležitost. Ja tam byl maximálně spokojen. Rychlost, dobré jídlo, teplo. Cena přiměřená místu. V Alpách necháš za oběd pro jednoho klidně i 500... takže asi tak.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 11.2.: Ahoj,
tušíte někdo jakou částkou nebo procentem výdělku přispívají hospody na úpravu tras? Zajímá mě to především u Smědavy. Letošní zdražení je zde zcela mimo hranice slušnosti. Navíc je jasně patrné, že kvalita služeb se nijak nezvedla, jedná se tedy pouze o maximalizaci zisku. S tím by měl být spojen i vyšší příspěvek na úpravu tratí, jinak se jedná o sprostý parazitismus. Navíc neslušně vysoké ceny (převyšující ceny kvalitních restaurací v centru Prahy, kde dostanete za menší peníze lepší servis i jídlo) považuji za hyenismus. Ne každý dokáže dojet z Bedřichova až na Jizerku a za špatného počasí nebo s dětmi je oběd v teple nutností, tito lidé nemají jinou možnost než zaplatit Smědavě, majitel to dobře ví a sprostě toho využívá. Pokud se nepodaří tlakem veřejnosti srazit ceny dolů, byl bych rád, kdyby alespoň díky zdražení šlo více peněz na úpravu tras, bez kterých by Smědava měla v zimě nepatrný zlomek zákazníků.
Díky za odpověď.
P.S. Každopádně všem doporučuji vzít si vlastní jídlo nebo dojet až na Jizerku nebo se občerstvit ve venkovních bufáčích (Promenáda, Knajpa, Protržená přehrada).)
Vloženo 11.2.2020 7:49
Skiny mám od jiného výrobce (Salomon). Původní pásy držely bez problému. Když jsem je po opotřebování nechal vyměnit v servisu, na jedné lyží vydržel připevněný stoupací pás jen cca 20 km za relativně slušných podmínek (cca 5 cm prašanu na upraveném podkladu), pak se v přední části odlepil. Vyřešil jsem vlastními silami, po ustřižení malinkého kousku stoupacího pásu a přilepení s minimem použitého lepidla to drží a už jsem najel od té doby přes 400 km. Za mě pokud se strhávají původní pásy, tak reklamovat.