Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 12.2.2022 18:07
Mě mohér namrzal jen na místech, kde už byly "chlupy" vytrhané a zůstalo jen podkladové plátno - to se děje až po x-stech km. Ale o mohér se starám, nicméně žádnou drahou vodičku nepoužívám. Pokud je mohér špinavý, omyju ho vlažnou vodou a mýdlem, po vysušení naimpregnuju parafínem - lze jak píše Lukáš, ničemu ale nevadí i přejet mohér teplou žehličkou s filmem parafínu.
Vloženo 11.2.2022 12:46
namrzání pásů se samozřejmě občas děje, dá se tomu předejít údržbou pásů, čili jejich pravidelným ošetřováním drahou vodičkou. ze skialpinistických zkušeností to přímo v terénu okamžitě a spolehlivě řeší mejdlíčko skluzného vosku a studené převoskování pásů po srsti.
Vloženo 10.2.2022 21:33
Všem děkuji za pro mne cenné rady s mohérem!
Vloženo 10.2.2022 21:28
Zkušenosti s mohérem vlastně jen potvrzuji - mohér mi držel vždy s výjimkou naprosto ledovatých stop. Za jiných podmínek to bylo OK a případné drobnější komplikace šlo svézt na špatnou techniku nebo na ojeté mohérové pásy. Jako turista rychlost směrem dolů moc nepotřebuju, ale výběr lyží jsem taky řešil v kamenné prodejně z důvodu, které tu popisuje Lukáš. Jediným významnějším problémem pro mě je, že pásy občas namrzají, což tedy nastává jen za specifických podmínek (čerstvý vlhký sníh). Letos zatím ani jednou, loni bylo takových dnů víc.
Vloženo 8.2.2022 7:50
k mohéru - prostě když se dotýká stopy tak brzdí. kdo si chce užít rychlost sjezdu, musí mít lyže, na kterých se musí pro odraz skutečně běžet, lyže, na kterých se dá ťapat pojedou z kopce blbě. vybírat dle tabulek spíš v tvrdší polovině a nejlépe v kamenném obchodě ověřit, že je komora s rezervou delší než chlupatá kůže.
Vloženo 7.2.2022 22:40
Sice nejsem Sajal, ale napíšu svoji zkušenost s mohérem, ať máš víc názorů. Vlastně jen jednou jsem na mohéru smekal - stopa jak sklenice (umydlená stopa zmrzla), jinak jsem se odrazil vždycky. Jiná otázka je, jak to na mohéru jede - je pomalejší, samozřejmě je to lepší na tvrdších lyžích.
Vloženo 7.2.2022 19:30
...a já zase k tomu (ne-) voskování v Kruškách: Martine Sajale, děkuji za info o mohéru. Až budeš mít čas, ještě tedy poprosím o krátké info, na čem podle tvé zkušenosti ten mohér naopak nedrží. Děkuji za info i celý tento skvělý web
Vloženo 7.2.2022 15:39
ještě k tomu tématu průšvihu s libereckým mistrovstvím:
ano, prezidentka výboru samozřejmě vrcholově odpovídá "za všechno". ale je to bohužel furt stejný příběh (napříč sporty a nejen sporty), najde se nějaká "tvář", úspěšný sportovec těsně po ukončení kariéry, kterému je těsně po třicítce, mnohokrát byl v prestižních soutěžích "na bedně" a nikdy v životě nedělal nic jiného než furt dokola tréning a samostatně neodpovídal ani za to, kdy se půjde (s prominutím) vykakat. a teď ho postaví do nějaké manažerské funkce, a lákají jej jako kaprál rekruty v pohádce S čerty nejsou žerty (Dovopravdy není na tý vojně žádná práce? Prosím tě a co bys na tý vojně chtěl dělat? Tam sou samý parády, přehlídky, vycházky a hlavně peníze!).

no a tak tam vykukové v pozadí nastrčí nějakou loutku nebo spíš maskota kterého všichni znají a který si myslí, že jeho pravní náplní je chodit na recepce a usmívat se při focení, a nakonec se napakovaní vykukové tiše vypaří a všechny průšvihy zůstanou na hřbetě chudáka "prezidenta". jo, samozřejmě, byla naivní a blbá, že se nechala takhle zneužít.
Vloženo 6.2.2022 21:55
Mohér držel v sobotu v Krušných velmi dobře, až mě to při stupni ojetosti mých pásů překvapilo.
Vloženo 6.2.2022 19:29
Mohl by mi prosím poradit někdo, kdo byl v sobotu 5.2. na Dlouhé louce, Flajich nebo Klínech, čím se dalo mazat, aby to nesmekalo? Když vítr nafoukal aspoň trochu vloček do stopy, držel mi fialový, ale po většinu času byla stopa vymrzla na led a smekalo to. Zkusil jsem i červený, ale i to bylo blbě. Jsem bruslař, na klasiku jdu jen občas, takže stoupací vosky moc zmakle nemám. A držel vám na tom mohér? Mockrát dík.
Vloženo 6.2.2022 17:15
Ano, je pravda, ze Eurosport rusi reklamy, ihned prepinam na CT sport, ale hned se zase vracim. Opravdu se to neda, at uz pochopi, ze ta Katerina toho mela uz dost a zkusi nekoho noveho. Ted byly boule a Nikola byla jednicka. A nejvic mi vadi, ze ty prava jen prekoupili a pak vam zajimave veci utikaji, davat to ze zaznamu uz neni ono. Meli koupit klasicka prava a davat soubezne dva programy, asi CT2, ostatni by to snad vydrzeli dva tydny bez socialistickych repriz a navic na to je jak vysity CT3. Dokonce davaji i program Eurosportu 1 i 2, dobre vedi,ze toho moc nedavaji. I Padesatku budeme mit snad na CT3.
Vloženo 6.2.2022 12:01
Jo, kde jsou ty časy, kdy jsem Pavla Čapka považoval za špičkového (i když tehdy primárně fotbalového) komentátora. Od té doby už jsem se asi dost posunul a Pavel s věkem taky nesměřuje k lepšímu. Katka N. mi přijde jako spolukomentátor vlastně v pohodě (lepší, než kdyby tam nebyla), jsou znát zkušenosti z dělání toho sportu na top úrovni, aktuální situaci už asi zas tolik nesleduje, mnozí spolukomentátoři včetně zde zmiňované Zuzky mi vyhovují víc.

Ale ten dnešní skiatlon mi přišel sám o sobě tak zajímavý, že mi vlastně bylo jedno, co komentátoři říkají. Eurosport jsem kvůli nadbytku reklam a kvůli tomu, abych na TV nekoukal tak moc, zrušil, stejnak by u mě kvůli těm reklamám nevyhrál i s potenciálně lepším komentářem. A jinak vývoj závodu tak trochu dle očekávání, a vlastně můžu být rád, že se v některých věcech (kdo umí klasiku a kdo bruslit, kdo může mít problém s tempem Niskanena, na koho to bude moc těžké, a obecně čtení závodu) orientuju líp než ti, co jsou za to i placení. Přestože v sezóně moc závodů nevidím, protože radši vyrazím na běžky sám (výletním tempem tak 3x pomalejším, než tihle borci :-). No, vlastně jsem protentokrát byl za ten skiatlon taky placenej díky sázkám a to asi vyšší průměrnou hodinovkou, než komentátoři :-)
Vloženo 6.2.2022 8:17
Tak sedím u TV a sleduju skiatlon mužů za opět úžasného komentáře Pavla Čapka.Jeho květnaté a obšírně rozvité věty , kdy přesně ví co se odehrává v hlavě každého běžce za přispění Kateřiny.Budu muset vypnout zvuk to se opravdu nedá poslouchat.
Vloženo 5.2.2022 13:44
Ivo, každý máme jiný pohled, to je v pořádku.
Jistě že byla a je Neumannová svéprávná a že udělala chybu. Na druhou stranu úvaha, že prezident (ředitel, předseda) odpovídá za vše, co udělají nebo neudělají jeho podřízení v mnoha ohledech neodpovídá realitě. Navíc v tomhle případě ona nebyla šéfem - tím byli ti, kteří ji na tohle místo dosadili a ti ji také řídili. Neumannová by měla být odpovědná za rozhodnutí, která udělala ona sama, což třeba cena vstupenek nebyla. Přitom souhlasím, že nejenom tohle bylo na MS v Liberci špatné. Svět prostě není černobílý a kopnout do někoho je jednoduché, toť vše.
Vloženo 5.2.2022 5:14
Jo jo, uz se vcera Katetina chlubila jak bude komentovat olympiadu, se slzou v oku, ze jen z Kavcich hor, po x letech nebude o toho. Tak zase neco uplne nevyzere. Jeste ze existuje Eurosport, dokonce 1 i 2. Ted koukam, na 1 krasobrusleni na 2 prkna, na nasi drahe CT nic!!! Nemaji pravo ani vysilat na dvou programech soucasne ( vyjimka, kdyz v obou budou medailove sance). Jo, jo co si koupili a za kolik, to maji.
Vloženo 3.2.2022 16:12
Ano, to mohu potvrdit. Vždy na celou sezónu půjčujeme lyže pro děcka přes simplerent a ceny mají v poměru s ostatními pořád v mezích únosnosti a vybavení je kvalitní. Neměl bych nic co vytknout.
Vloženo 3.2.2022 15:50
ad Martin a Lukas B.: moc nechápu, že stále Kateřinu omlouváte, jako by byla ve svých 34 letech nesvéprávná... Kdo jiný by měl odpovídat za organizační chyby, než prezidentka organizačního výboru? To, že je prima holka (a já to nechci zpochybňovat) z ní přece odpovědnost nesnímá. Navíc rozdávané volňásky po Liberci jen dokazují další chybu, tedy jak špatně byly na začátku nastavené ceny... Jinak co se týká fungování svazu lyžařů či biatlonistů je zcela jiné téma, nemám dostatečné informace, abych se k tomu mohla jakkoliv vyjadřovat.
Vloženo 3.2.2022 13:57
ad ehmmm: Jasně že odvolání Kumpošta byla prasárna, sám znám lidi, kteří po této události z organizace MS okamžitě odešli. Ale jak už jsem psal, je potřeba se podívat, kdo ho odvolal a kdo to nabídnul Neumannový - to byli viníci. Ona do toho spadla svou naivitou a neznalostí, vždyť neměla ani špetku potřebných znalostí a zkušeností. Stejně jako ty jsem tehdy byl až na závěrečný padesátce díky volňáskům (tehdy je snad rozdávali někde ve městě).
Využití areálu ve Vesci je třešinkou na dortu. Jen tak mimochodem, i tenhle areál měla nějakou dobu pod palcem Zuzka Kocumová a situace se nezměnila. Tím ji nekritizuju, jen konstatuju, že na radnici v Liberci (a nejenom tam) je dlouhodobě cosi shnilého, bez ohledu na název týmu, který to tam zrovna vede.
Vloženo 2.2.2022 18:12
mistrovství v Liberci byla ostuda od začátku do konce, a smutný pustý areál u Vestce je memento pokaždé, když tam pohled z dálnice zabloudí.
nevyčítal bych to paní Kateřině (mimochodem, při osobním kontaktu na křižovatce stop je to moc příjemná holka a je výrazně drobnější, než by se z obrazovky zdálo). byla prostě zneužitá. jako spousta zpěváků, herců, sportovců a dalších populárních tváří.
Vloženo 2.2.2022 15:52
V podstate uz jen zopakuji, co tu bylo receno. Vymena Kumposta za Kacenu byla totalni prasecina a to, co potom nasledovalo, to uz byla zlodejina. Slaba organizace byla podle me proto, ze ti z Liberce, kdo to organizovat chteli, to organizovat nemohli. A zbytek Liberce to naschval bojkotoval. Podivat jsem se sel az nakonec na 50 km, kdyz kamarad nekde sehnal hromadu listku zdarma. Mohla tenkrat rict, ze do toho nejde, ale asi do toho chtela jit...
Vloženo 2.2.2022 10:20
Ivo, souhlasím, že organizace byla tehdy dost "pochybná", a to už jsem spoustu detailů zapomněl. Vlastně neznám nikoho z "místních" nebo zainteresovaných, kdo by z příprav a fungování MS měl dobrý pocit. Jenže se budu opakovat - to, že Neumannová něco "plácala" na kamery a diktafony neznamená, že něco řídila, naopak. Ona byla jen loutkou (papouškovala naučený fráze) a pokličkou, která zakryla ten amatérismus a neschopnost uvnitř. Kdyby to tehdy opravdu řídila, možná by žádný MS nebylo. Ale z hlediska těch, kteří z ní udělali "šéfovou", splnila úkol - strhla pozornost na sebe a posléze slízla klitiku, zatímco šíbři v pozadí měli klid na "práci". Ano, za svoji hloupost a naivitu může, za MS s velkou pachutí naprosto minimálně. Jen tak mimochodem, máš pocit že na svazu lyžařů to funguje a že se o té doby něco změnilo? Srovnej si to s fungováním biatlonistů...
Vloženo 1.2.2022 18:59
Na vysvětlenou pro nezasvěcené: závody SP v běžeckém lyžování dávají na Eurosportu snad všechny, komentuje je obvykle Štěpán Straka. Pokud by měl někdo tušení, že má v té sezóně komentovat ZOH nebo MS pro ČT, tak bych předpokládala, že bude SP sledovat. Tolik ke komentování. Špínu na nikoho neházím, finanční záležitosti ohledně MS nekomentuji. Mám na mysli organizační chyby. Nebylo jich málo, je to už dlouhá doba, nevím, jestli to sem patří, ale pokud na tom Martin trvá, zmíním alespoň některé, na které si právě teď vzpomenu. Např.: nefungovala dostatečně slibovaná kyvadlová doprava z Jablonce, tělesně postižení diváci museli pěšky asi 1 km od kruhového objezdu ve Vesci dojít do areálu po svých, nebylo možné včas ani se značným předstihem získat vstupenky na atraktivní mužské štafety, vstupenky se nedaly uhradit kartou, na pokladně neuměli slovo jinak než česky, nebyla upravována Jizerská magistrála (a to ani v den volna, kdy se tam prohánělo spousta lyžařů, turistů i reprezentantů z ciziny téměř na pětníku kolem Nové Louky - kde asi měli trénovat? Jen ve Vesci? A kam mohli na lyže fanoušci z ciziny?), zejména zpočátku chyběli diváci školáci, protože nedostali žádné vstupenky zdarma, alespoň na některé méně atraktivní závody tak, jak je to běžné v jiných zemích (na prvních závodech bylo téměř komorní prostředí neodpovídající důležitosti akce), v rolích organizátorů "dobrovolníků" byli nakonec lidé vedení na úřadech práce, kteří o lyžování a průběhu závodu nic nevěděli, protože bohužel při nástupu do funkce měla Kateřina takový postoj, že to zvládne i bez těch, kteří tam byli do té doby... (mě osobně se to netýká). Je mi to líto, Kateřině přeji jen to nejlepší, fandila jsem jí a uznávám, že dosáhla mnoho skvělých výsledků, ale ta odpovědnost za nepříliš povedené MS zůstává především na ní.
Vloženo 1.2.2022 14:24
Ivo, pachuť z MS v Liberci je velmi slabý slovo, byl to tunel jak vyšitej a někdo rozhodně měl jít sedět. Ze střípků, co se ke mně donesly, to měla Neumannová zakrýt jako největší osobnost klasickýho lyžování a že na to přistoupila, byla její nebystrost/hloupost. Jestli víš o tom, že se na tom tunelu podílela, ven s tím. Není moje oblíbenkyně (kromě svých výkonů), nemám proč ji hájit. Jen nemám rád, když se na někoho hází špína bez sebemenších důkazů.
To samé ke komentování, SP v běhu na lyžích naštěstí moc nedávají, takže 3x za zimu Neumannovou skousnu a ani nevím, že tam komentuje nějaký Straka. Zuzka je i pro mě lepší komentátorka, ale i místo ní jsou lepší alternativy.
Vloženo 1.2.2022 11:01
Pánové, to nemyslíte vážně. NaBezkyZodpovedne má pravdu v tom, že je to hnus, kdyz vám nekdo smrkne do ksichtu. Evidentně to na závodě nebylo. Urážet nikoho sice dotyčný nemusel, ale hezky jste ho vyprovokovali. A pro Milana: A Lycra je jen obchodní název pro elastan, takže jej jistě používáte také.
Vloženo 1.2.2022 9:36
Prosím, netahejte do diskuze o lyžování diskuzi o politice... Ovšem když už jsme u srovnávání komentování Zuzky a Kateřiny, tak to se téměř srovnat nedá. Kateřina se mnohdy totiž ani nedá poslouchat. Nejen, že je strašná její čeština, ale mnohdy v minulosti bylo vidět, že ani nesleduje v té sezóně SP a neměla dost znalostí o aktuálním vrcholovém lyžování a pravidlech, což by člověk od experta, kterého si pozvou do ČT očekával. V poslední době se to malinko zlepšilo... Straka sice také není moc velký expert, ale poslouchá se lépe. No a přidávám se k těm, kteří dosud cítí pachuť z MS 2009. Těch chyb tam bylo mnoho a dovoluji si podotknout, že tvrdit, že Kateřina byla jen tváří je hodně zjednodušující názor.
Vloženo 31.1.2022 23:28
ad Pavis: Opravdu si myslíš, že za odstraněním Kumpošta byla Neumannová? Ona byla jen loutkou, sám jsi to napsal. Nezlob se, ale v nasazování psí hlavy pokračuješ...
Jediný úspěch Zuzky a jejich spolku byl odchod předchozí mafie, během svého působení neudělali nic. Neměli ani vizi, jak to dělat jinak. Velký očekávání bylo následováno ještě větším zklamáním. Ale jen u toho, kdo je neznal. Co myslíš tím "rvala se o bazén"? Že chci v krajským městě bazén, to ti řekne i němej. A dělat ze Zuzky oběť nepřechylování? To snad ne...
Vloženo 31.1.2022 14:03
Pro Martina (omlouvam se za jmeno) ano, nakonec takto vysvetleni souhlasi, ale presto lidsky je mi blizsi Zuzka. Do politiky nemela jit ani jedna, u Kateriny mi nejvice vadi podrazeni Romana Kumposta, i kdyz to nebylo z jeji hlavy, nechala sebou strasne manipulovat. Dodnes jsem jeste porad to mistrovstvi jako Liberecak nezkousl. Mas pravdu, ze Zuzka na te radnice take zadnou diru do sveta neudelala, ale treba se hodne rvala o bazen, ale bohuzel prohrala. Tech sibru uz radnici proslo a porad nic, snad na podzim uz bude stastna ruka pri volbach, Liberec by si to zaslouzil. A to komentovani mas taky pravdu, umim si tam predstavit spoustu dobrych jinych, ale do CT se moc nezenou. A uz jenom co si Zuzka uzila od "odborniku" s neprechylovanim zenskych prijmeni, preferuji ji.
Vloženo 31.1.2022 13:29
ad Pavis: Jsem Martin, ale nevadí :-)
Se spoustou věcí s tebou souhlasím, nicméně nejsem tak militantní. Nechci srovnávat Zuzku s Neumannovou, obě bezpochyby skvělé lyžařky, obě komentují dobře (ikdyž se najdou i lepší). Jen mi vadí, že Neumannový nasazuješ psí hlavu - jako liberečák víš, že byla jen ksichtem a poté i hromosvodem všech problémů, přitom nerozhodovala vůbec o ničem. Myslím, že dnes toho lituje.
Zuzka šla do politiky s oprávněnou kritikou předchozích poměrů, jenže když ona (a její kolegové ze Změny) měli možnost na magistrátu i kraji předvést, jak se to dělá lépe, neudělali vůbec nic. Škoda. Na druhou stranu to nebylo moc velký překvapení, kromě lyžování/sportu žádné jiné odborné znalosti nebo dovednosti Zuzka nemá. Ikdyž je to fajn člověk.
Dotaz Vloženo 31.1.2022 11:30Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Odpověď ohledně večerní cesta Praha-Jizerky @Milan Vloženo 30.1.2022 23:32
Pardon za spamování, bohužel mi nejde přes portál poslat zpráva ani zjistit mail.
Zde je můj kontakt 731722334. Prosím, můžete napsat na whatsapp.
Díky moc, Stepanka
Vloženo 31.1.2022 9:40
některé půjčovny nabízejí i celosezónní zapůjčení, které je za velmi rozumné ceny, obzvláště pro děti. třeba jeden velký pražský řetězec.