Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 14.12.2019 18:16Přesunuto z Východní Krušné hory
To Radek. Zkus jiné areály, vytvoř si svůj (provozuj ho zdarma) nebo seď doma na pr... ale hlavně přestaň tady prudit. Skol
Dotaz Vloženo 14.12.2019 10:51Přesunuto z Východní Krušné hory
Dobrý den,

když si tedy budu chtít zaběžkovat večer po práci s čelovkou jako vždy, tak kde zaparkuji?

Díky za odpověď
Vloženo 14.12.2019 9:16Přesunuto z Východní Krušné hory
si asi dělá pr..l za stání v půl metru bláta dobrá cena a těch 500,- za odjezd po 19h taky dobrý:

Cena: Osobní vozidlo 100,- Kč/den (pouze mince 10,20,50 Kč nebo 1, 2 EUR ne kombinace!!!)
Vjezdový čip: platný od 1.11. do 30.4. 2000,- Kč opravňuje k vjezdu 1x denně (vratná záloha čip 500,- Kč)
Porušení provozní doby odjezdu po 19.00 hodině 500,- Kč
Vloženo 10.11.2019 21:33
V sobotu večer leželo v Krkonoších na výše položených místech 5-7 cm sněhu. V průběhu týdne se sníh podle mého určitě udrží, navíc mezi úterkem a čtvrtkem může sněžit víc a nedivil bych se, kdybychom do tabulky na https://www.kamzasnehem.cz/clanky/kdy-zacne-a-jaka-bude-zima zaznamenávali jako datum prvního lyžování v roce 2019 třeba 14.11. Na druhou stranu tipuji, že během plánovaného oteplení příští víkend všechen sníh zmizí.

Předchozí zprávu jsem s ohledem na její diskuzní charakter přesunul do obecné diskuze, ať je na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/krkonose volno pro zprávy prvních nadšenců ;-)
Vloženo 9.11.2019 15:48Přesunuto z Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Dobrý den tak co jak to vidíte už se to na te Sněžce udrží zem snih? Ze by konečně začátek :D
Vloženo 17.9.2019 7:15Přesunuto z Úpa a Rýchory
Zdravím všechny příznivce bílé stopy. Už se těšíte na zimu a na běžky? Já moc.
Vloženo 14.4.2019 12:32
Prosím, máte-li chviličku, vyplňte dotazník ohledně spokojenosti se zimními středisky u nás a v zahraničí. Je to rychlovka.

Moc děkuji.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCIyCGwR_69FkOe_1dGQo7Kg0-iHwDx-0WT4M6NRDYnpZoLQ/viewform?usp=sf_link
Vloženo 2.4.2019 10:45
Pro Martina Salaje: Bylo by třeba krásné, kdyby existovala stabilně upravená páteřní trasa např. z Bedřichova( Jizerské hory) až do Žacléře. S ubytovacími zařízeními podél ní, jejichž majitelé by se mohli částečně podílet na úpravě. A lidé by se naučili tuto trasu využívat k přejezdům, tak jak se na severu jezdí přejezdy mezi sruby... Mohlo by se to i jako podnikatelský záměr "chytnout", všichni dnes potřebujeme tak trochu "instantní" rychlá řešení, ne každý zná každé hory a když se předloží něco připraveného, zájem by mohl být... https://mapy.cz/s/3qojx Třeba s variantou mimo hřebeny, okolo Vídeňské skály v případě špatného počasí... https://mapy.cz/s/3qojS

Trasa je přerušena místy dostupnými, takže by šly zvolit kratší úseky a i ostatní by měli jistotu upraveného.
Vloženo 1.4.2019 20:53
S Krkonošemi souhlas - info o plánech na úpravu chybí a info o proběhlé úpravě má místo od místa různorodou kvalitu, každopádně spolehnout se na to nedá. Jizerská OPS to má tedy lehčí, koordinuje úpravy na relativně malé ploše oproti Krkonoším, navíc všechny rolby má tak nějak ve správě pokud vím... Spíš bych subjekt, který by pomohl, přirovnal k První Krušnohorské v západní části Krušných hor, ta (pokud tomu dobře rozumím) navíc koordinuje aktivitu různých upravovatelů.

Poskytování lepších informací určitě nějaké návštěvníky přivede, sám jsem toho byl uplynulý víkend příkladem. Po vyloučení Jizerek, kam se mi nechtělo potřetí za sebou, jsme se doma rozhodovali mezi Harrachovem, Černou horou a Božím Darem. Harrachov o plánech neinformuje a o množství sněhu se nedalo nic zjistit, ten šel ze hry první (navíc odhad, že se nebude upravovat + že blízké Jakuszyce budou ten víkend nepředvídatelné, se potvrdil). Šance Černé hory drželi nahoře hlavně místní pisatelé s pochvalnými zprávami (díky), ale jistotu úpravy na víkend jsem neměl a když nikde nezveřejnili záznam páteční úpravy, hledal jsem nejprv ubytování v jiných končinách. Zato na http://krusnehoryaktivne.cz/ byl plán úpravy v okolí Božího Daru zveřejněn s předstihem a to rozhodlo v jejich prospěch. Jak je vidět ze zpráv https://www.kamzasnehem.cz/bezky/krusne-hory, s touto volbou jsem byl spokojen a tím, že Boží Dar na nás udělal dojem i jako středisko pro rodiny s dětmi, se tam chceme v brzké době zas vrátit...
Vloženo 1.4.2019 14:05
Letošní zimu mně jako každý rok došlo, jaký zmatek v úpravě běžeckých tratí u nás v Krkonoších panuje. Každé středisko si hrabe na vlastním písečku, nedá se odhadnout, kde jsou i stopy a kde je jen plocha na bruslení. Navíc jedni upraví, druzí ne, takže když chce člověk jet nějaký přejezd, tak to nikdy není souvisle upravené. Některá střediska jsou na bilestopy.cz, někteří ne nebo jen některé stroje. Informace na webech skiareálů jsou bez data a času úpravy a často dlouho neaktualizované. Pomohlo by něco podobného jako Jizerská o.p.s.. Věřím, že i pro obce v Krkonoších by bylo lepší podporovat něco podobného než skiareály... Já osobně už nemám věk, sílu, chuť a ani schopnosti něco organizovat.
Vloženo 29.3.2019 9:37
Zdravím. Sháním dárek pro kamaráda a ocenila bych od vás radu. Je to vášnivý lyžař, ale mně lyže nic moc neříkají tak si nejsem jistá co by byl ideální dárek. Napadlo mě nějaké tričko nebo mikina s lyžařským potiskem. Co byste mi doporučili vybrat z této stránky https://www.sportinator.cz/lyzovani-panske ? (mám s ní dobré zkušenosti) tak bych upřednostňovala tuto, ale nebráním se i jiným návrhům.. předem díky.
Vloženo 28.3.2019 8:44
Souhlasím, že téma poškozování stop ze strany roleb či skútrů + úprava běžeckých tratí navazujících na skiareály je dobré otevřít, stejně tak že to patří spíš do obecné diskuze, tak sem tyto zprávy rovnou přesouvám. Aspoň nebude obecná diskuze dál skrytá kvůli dlouhodobé neaktivitě :-)

Hlášení/focení vozidel poškozujících upravené tratě je dobrý nápad. Jenom moc nevím, komu takové chovaní hlásit. Upravovateli? Toho na mnohých místech, třeba v těch Krkonoších, kam jezdívám zřídka, ani neznám. A jak můžu zjistít, že daná zásobovací rolba nebo skútr na daném místě nemá co pohledávat?

Co se týče údajů o úpravě/stavu běžeckých tratí přidružených ke skiareálům, které jsou poskytovány jako součást dat o provozu skiareálů, často se na ně nedá spolehnout. Dokonce tyto údaje pro účely KamZaSněhem.cz k dispozici máme, ale když jsem loni v závěru sezóny zkusil systematicky zkontrolovat, jak moc odpovídající realitě, tak byl verdikt jasný - neaktuálních údajů je tam tolik, že nedává smysl zobrazování takových dat programovat. To bychom se museli hodně nudit, což nehrozí :-) Co se týče diskutovaného Špindlu, tam už jsem si nějak zvykl, že je to loterie, jestli bude upraveno nebo ne. Navíc já měl často štěstí, že nějak upraveno bylo, i když letos jsem tam nebyl. Z upozorňováním na neaktuální stav mám osobní zkušenost z Koutů nad Desnou - na můj mail obsahující "doporučuji změnit ... stav okruhu Medvědí hora ze současného "upravené" na něco jako "částečně sjízdné" - minimálně spodní úsek je nesjízdný zcela a jinde se nedá označovat jako upravený ..." jsem dostal odpověď, že děkují, že se na to podívají. A v dalších týdnech na tom místě lhali dál. (je to zkušenost několik let stará)
Vloženo 27.3.2019 11:39Přesunuto z Východní Krkonoše - od Špindlu přes Pec po Janské Lázně
Pro Petra (též se omlouvám, patří to do obecné diskuze): Obecně souhlasím s tím, co píšeš, Střediskům a KRNAPu (i CHKO Jizerky) píšu. S focením skútrů a roleb je to ale těžší, jsem na výletě a ne na trestné výpravě, nestíhám sundat hůlky, sundat bágl, vyndat mobil, sundat rukavice, fotit. Skútry jezdí strašně rychle, spíš mám co dělat, abych jim uhnul, natož abych je ještě fotil. Fotky zničených tras posílám, ty ale viníka nijak nedokazují.
Vloženo 26.3.2019 22:36Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ahoj, omlouvam se, vím, že to zde není na nějaké debaty, ale myslím, že je to dost věcné (do budoucna), kor když čtu poslední příspěvky. Pokud se Vám (nám) nepozdává úprava a případně její ničení, nenechávejme si to pro sebe a neplačme zde. I když třeba zrovna úprava kolem Špindlu je jedna z nejhorších, tak nikdo z principu nemůže chtít po nikom, aby upravoval stopy, pokud nemá zájem on sám, tedy bych byl opatrný s kritikou (nadáváním někomu) . Ale pokud se nám něco nelíbí, piště na konkrétní místa. Když vím, jak se obec Špindlu propaguje všude, jak je skvělé, světové středisko (včetně běžek) a přitom třeba za první měsíc a půl zimy neprojede rolba na Pláně, tak jim napíšu maila, proč v těch propagačních materialech tak strašně lžou a at si sundají na Pláni ceduli: běžkážský ráj. Že snad každý ví, že když je metr sněhu, že si může prošlápnout stopu. A at se jedou podívat třeba do Jizerek, jak vypadá běžkařský ráj. Nebo když se všude ohánějí upravenou magistrálou, která je de facto bez upravy (nebo jen částečně) Nedávno jsem psal skiareaulu, když v TV někdo od nich říkal, že denně upravují na Mísečkách 40km a když jsem četl, že maji na stránkách psano, ze denně upravují celkem 90km. Denně neupravují zdaleka ani pulku. O 90km si myslím, že se v součtu ani vubec nestarají. (na zakladě mého dopisu aspon tyhle lži změnili na lži menší, už nepíšu denně upraveno 90km). Na obecní úřad i skiarelau jsem sám osobně napsal víc připomínech. Aktualizace o úpravě atd., atd. Ono třeba napadne, týden se upravuje a oni to neuvedou, pak třeba přijde vanoční obleva, už tyden není sníh, není na čem jezdit a oni maji pořád uvedeno upraveno. Pak tam někdo přijede spousty km z kraje na základě podobných informací a pak se na místě nestačí divit. Je dobré na konkréktní věci regaovat na konkrétních místech. Zrovna tak, když vidím rolbu z konkrétní boudy, jak jede kde nemá, navíc přímo stopou, tak ji nejlépe vyfotím a napíšu jim k tomu svoje, být to příště znova, tak to zveřejním. Před cca 14 dny jsem se ptal KRNAPu na skůrt, ktery jel z Benecka na Mísečky a dál, zda mi k tomu něco mohou napsat.Samozřejmě jel, kde neměl, ja jen věděl SPZ, bohužel jsem zrovna neměl fotku, jinak bych to zveřejnil a ptal se jaký bude pro něj postih, zda mu příště nedají povolenku?! (KRNAP mi ale slíbil, že si na něj dají více pozor) Je třeba si všímat, dotazovat se a nenadávat v tichosti, je to na nás, jinak se tu nic nezlepší. (a snad jen pro Pavla z 23.3. Ano trasa Bud-fit je úzka...jistě i z tohoto duvodu je nyní provozovana pouze pro turisty klasiky. Na začátku této tratě je celou tuto sezonu cedule zakaz bruslení, tedy i já bruslař toto respektuji)
Dotaz Vloženo 15.2.2019 16:23Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Johnny, děkuji to jsem právě našla a chtěla jen vědět, zda s tím má někdo dobrou zkušenost či raději ten tuhý, ač horší na mazání.. Diky ;)
Vloženo 15.2.2019 13:08Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Té slečně k mazání klistrů.Ve sprayi klistry jsou viz stránky SWIXSHOP,mazání třeba univerzál s velkým teplotním rozpětím nebo speciálně pro různá rozpětí,koukněte a určitě koupíte k tomu smývač a je vystaráno skol.
Vloženo 15.2.2019 11:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pavle,
Děkuji za informaci. Včera jsem právě zkusila mazat klistr poprvé, chtěla jsem doma, právě, že by byl lepší na rozetření, ale nevěděla jsem, jaké budou podmínky, no nakonec jsem ho tam musela natřít :D... Příště to půjde třeba líp, třeba se to i naučím.. Takže sprej nedoporučuješ, asi se ani nedivím... Já jsem toho nanesla asi moc, prvně to drhlo, tak jsem to střela trochu škrabkou :D, no na Knejpu jsem nakonec dojela :), občas se i odrazila, na soupaž mi to ale moc nejelo, tam bych musela dát nevím co prozměnu :D. Těžko asi mazat, když je někde stín, někde pálí slunce že?
Hezký den a ať si ještě zaběžkujem.

Ahoj, buď si chceš pěkně zalyžovat a pak bys teda měla tu chvilku na namazání věnovat nebo si ulehčíš mazání a pak se nadřeš ve stopě - to si musíš rozhodnout sama. Něco v konsistenci klistru aby fungovalo jako sprej si popravdě představit neumím. Nicméně klistr se ti bude v pohodě nanášet, když bude zahřátý. Můžeš ho dát např. (zabalenej v mikroteňáku) a do kapsy u bidonu s čajem/ionťákem. Pak nanášíš stromeček do stoupací komory (je kratší než pro tuhý vosky) a palcem a dlaní rozetřeš do hladka (dva tři tahy - dokud je zahřátej tak to jde snadno). Oprasenou ruku pak ošetříš např. niveou popř. hadrem se stahovačem vosků. Je to celý záležitost cca 3 min. a lepší než se pak trápit na špatně namazaných lyžích. Většinou když se maže klistr tak si i pěkně zalyžuješ, pokud ti to ovšem někde nezačne namrzat. Pak je dobrý mít s sebou tuhej vosk na zatření.

(Odpověď na dotaz uživatele Lída Lbc z 14.2.: Doporučil by mi někdo klistr ve spreji? Někdo nějaké zkušenosti? Potřebovala bych něco snadnějšího na nanášení, než klistr v tubě. Děkuji)
Vloženo 15.2.2019 9:53Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj, buď si chceš pěkně zalyžovat a pak bys teda měla tu chvilku na namazání věnovat nebo si ulehčíš mazání a pak se nadřeš ve stopě - to si musíš rozhodnout sama. Něco v konsistenci klistru aby fungovalo jako sprej si popravdě představit neumím. Nicméně klistr se ti bude v pohodě nanášet, když bude zahřátý. Můžeš ho dát např. (zabalenej v mikroteňáku) a do kapsy u bidonu s čajem/ionťákem. Pak nanášíš stromeček do stoupací komory (je kratší než pro tuhý vosky) a palcem a dlaní rozetřeš do hladka (dva tři tahy - dokud je zahřátej tak to jde snadno). Oprasenou ruku pak ošetříš např. niveou popř. hadrem se stahovačem vosků. Je to celý záležitost cca 3 min. a lepší než se pak trápit na špatně namazaných lyžích. Většinou když se maže klistr tak si i pěkně zalyžuješ, pokud ti to ovšem někde nezačne namrzat. Pak je dobrý mít s sebou tuhej vosk na zatření.

(Odpověď na dotaz uživatele Lída Lbc z 14.2.: Doporučil by mi někdo klistr ve spreji? Někdo nějaké zkušenosti? Potřebovala bych něco snadnějšího na nanášení, než klistr v tubě. Děkuji)
Vloženo 7.2.2019 7:36
Johnny: Já osobně bych asi takový komentář nenapsal, ale myslím si, že Hana osobu ničící stopy charakterizovala naprosto přesně a vůbec bych jí to nevyčítal... Pro trefné označení některých jedinců je nutné použít vulgarismy.
Vloženo 6.2.2019 15:27
Pro Hanu,Vy také neoplýváte příliš inteligencí Váš slovník na úrovni hostů restaurace Večerka ze seriálu Most o Vás dost vypovídá,chápu,že to štve,ale tohle je příliš,můžete si ho vystopovat vyřídit na místě nás to nezajímá.
Ještě pro Pegy vosky HF ztrácí na kvalitě,mě 10 let nevydrží,ale my běžní rozdíl nepoznáme,klidně mažte i starší vosky
Vloženo 6.2.2019 11:19
Ahoj/dobrý den. Toto není reklama! :) Jen sháníme za dva lidi, co nám ze zájezdu vypadli, jiné dva na zájezd do Francie do střediska Flaine (centrum lyžařské oblasti Grand Massif s 265 km sjezdovek). Neměl by někdo zájem?
Jede nás cca 25, polovina věk přes 20-30 let, další polovina přes 40-50 let. Všichni fajn lidi a lyžařští a snowboard nadšenci.
Termín: 22.-31. 3. (čistého lyžování 7 dní). Na lyžování ve Francii super cena – komplet na osobu 12 500 Kč >> v ceně je cesta vybaveným autobusem (samozřejmě s prodejem drinků, hlavně pivka za symbolickou cenu 😊), skipas i ubytování v hotelu přímo na sjezdovce, kam dojedete rovnou na lyžích. Tedy žádné cesty autobusem na sjezdovku. Cena takto nízká i se skipasem díky známosti a tomu, že jede větší parta.
Ubytování v apartmánech (buď samostatný pokoj s kuchyní nebo samostatný pokoj v apartmánu, kde je společná kuchyň s dalším pokojem) v hotelu Madame Vacances Les Terrasses De Véret, kde je sauna, bazén a vířivka vevnitř i horká vířivka venku, což po sjezdovce bodne. 😊
Samozřejmě čím dříve se ozvete, tím lépe. Zájezd je opravdu kvalitní, lyžování ve Francii zážitek, a navíc za takto výbornou cenu. V případě zájmu pište na email snowflaine@email.cz
Děkujeme a budeme se těšit.
Vloženo 6.2.2019 9:50
Poradil byste někdo trasy okolo Tesáku, Trojáku, jak daleko z Tesáku na Hostýn na běžkách apod. nebo Tesák - Troják, pro začátečníky. Děkuji Lenka
Vloženo 5.2.2019 21:11Přesunuto z Lužické hory
Kterej zmrd pravdepodobne z Rousinova kazdorocne s konem rozjebava stopy? Tahni uz do hoven, kretene - jestli ho nekdo znate, poslete mu tuhle zpravu. Takovy hovado fakt pohledat. Vylozene se v tom vyziva...
Vloženo 5.2.2019 15:15
No dyť jo, těch 16 km je tak akorát, na Jizerce si můžete pojezdit, je tam i vhodné zázemí a pak sjedete dolů do údolí. Lze dojet až do Kořenova k nádraží, tady: https://mapy.cz/s/3nSDy Od 8.2. do 10.2.2019 se jede Jizerská 50, je to vhodné i z tohoto důvodu. Z Prahy hl.n. v 7:19, přestup Tanvald, Jakušice v 11:07. Zpět z Kořenova 17:04, přestup Tanvald, Praha hl. n. 20:35 :-) O víkendu jezdí tenhle vlak až do Prahy bez přestupu v 17:14. Raději vše ověřit. :-) (Szklarska Poreba Jakuszyce)
Dotaz Vloženo 5.2.2019 14:17Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
dobrý den, moc to sem nepatří, ale třeba odpověď pomůže více lidem, chtěl bych se zeptat vosky HF strácejí po letech svoji kvalitu, nebo vosk je stále možno použít i po 10 letech bez toho, že by se snížila jeho kvalita, díky za odpověď pegy
Vloženo 5.2.2019 14:13
Ahoj, díky za tipy. Špatně jsem napsal ty děti, jedná se o 11-13 let. :)
Vloženo 5.2.2019 8:48
Pro Vaška s dětmi! Nechá se dojet vlakem do Jakušic a jste hned u tratí dostatečně vysoko. Potom přes Orle na Jizerku a podél Jizery dolů do Martinského údolí (tam bývá i méně lidí). Z něj buď po silnici do Kořenova na nádraží nebo do Harrachova na vlakové nádraží, to je asi blíž a hezčí trasa. Oboje není daleko. Jezdí i busy do Tanvaldu. Podívej se na mapu: https://mapy.cz/s/3nNkb

Měj se
Vloženo 5.2.2019 7:05
Velmi nerad pro nemoc nabízím možnost přepisu startovného (nové startovní číslo, vlastní jméno) na letošní Jizerskou 50. Skol!
mobil 774 868 900
Vloženo 4.2.2019 23:31
@Vašek
Nějak si neumím představit ty menší děti, který zvládají jednodenní tůru na běžkách.Proto tu asi nikdo neodpovídá.
Hromadnou dopravou z Prahy se na jeden přestup dostaneš do Bedřichova, tam ale začínáš dokopcem k Buku. Ale pokud ty děti vydrží den na běžkách, tak by to měly dát.
Nebo můžeš v Jablonci přestoupit na vlak a jet do Kořenova, jít kousek pěšky a dostaneš se na +- rovinu.
Vloženo 4.2.2019 12:38
Ahoj, sháním běžkařskou trasu v jizerkách, která je dobře dostupná z mhd z Prahy a zvládnou ji i menší děti. (cca na 1 den)
Děkuji