Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 11.2.2024 11:50
Jen doplním Pavise, že Honzův příspěvek do diskuze je schován v jeho zprávě ze sobotního lyžování, https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/64843. Některé z jeho myšlenek by se za určitých podmínek asi daly využít. Dnešní počasí potvrzuje, že zrušení J50 bylo správné. Škoda, že sem nikdo z účastníků J50, kteří trať i s pěšími vložkami absolvovali, zatím nenapsal, kde se dají nasadit lyže. I když teď už by možná zpráva o podmínkách v sobotu byla zbytečná, po nedělním dešti se podmínky ve spodnějších pasážích zas zhorší...

Co se týče alternativních tras, taky jsme čekal, že pořadatelé nějaké své nápady zveřejní. Nějaké náznaky se objevily v rozhovoru pro jeden sportovní web a a v podstatě se shodovaly s tím, nad čím jsem přemýšlel já. Ve chvíli, kdy se rozhodovalo, bylo na 95 % jasné, že úsek okolo Máří bude nepoužitelný. Což by řešil výjezd na Rozmezí i návrat stejnou cestou, tedy přes Kristiánov, kde za příznivějšího scénáře mohl sníh zbýt a na zbylá místa by se dal doházet. Tam je ale problém v tom, že než by se pomalejší lyžaři vydrápali na Rozmezí, nejrychlejší eliťáci by už jeli dolů. Takže se asi zvažovalo, že z Bedřichova bude startovat jen elita, ostatní odněkud z východní části Jizerek. Logisticky by ale nebylo jednoduchá dostat tolik lidí do míst, kam vedou užší silnice a není tam odpovídající infrastruktura. Ale bez uvažování o takových variantách to s J50 nevidím dlouhodobě dobře. Odhad meteorologů, že nedostatek sněhu bude v únoru jednou za 20 let, je 10 let starý. A v posledních cca 2 letech říká víc kvalifikovaných lidí, že globální oteplování se zrychluje víc, než kdokoliv čekal. Takže podobně špatné roky budou asi v dalších letech častěji. Alternativní trasa se startem na Souši může vypadat třeba takhle https://mapy.cz/s/gupohalase. Dopravní dostupnost Souše autobusy sice není nic moc, ale celkově asi pořád lepší, než třeba Martinské údolí (kousek od velké silnice, ale tam sníh za horších podmínek taky asi nebude, navíc ta trasa údolím je na začátek úzká), nebo než Jakuszyce (J50 jako přejezd z Jakuszyc do Bedřichova má zásadní slabinu ve velmi úzkém mostku přes Jizeru).

Ohledně možnosti umělého zasněžování. Jasně, technicky možné je skoro všechno, i zasněžit Máří. Ekonomicky ani ekologicky mi to to smysl nedává. Nějak zasněžit část úseku k Nové Louce může být přijatelný kompromis.
Vloženo 10.2.2024 21:35
Tak uz se do diskuze zapojil i Honza 1949, vse je mozne. Ale pokud se vytrati Ski Classics ( nechce destinace kde nezaruci 100% konani a to J50 opravdu neni ), zmizi penize a je konec. Tak uvidime, jak se budou bafunari snazit, jde jim o zivobiti, dnes jich bylo v Liberci pred radnici jako apostolu na orloji, a hlavne chvalte CEZ. Myslim, ze mel byt zruseny i doprovodny program.
Vloženo 10.2.2024 1:39
Nevadí mi podpora sportu, ale myšlenka umělého zasněžování trati Jizerské 50 se mi příčí. Pokud si obec Bedřichov vybuduje zásobník a bude ho financovat z parkovného nebo vstupného na okruh, případně přispějí místní hotely, penziony a restaurace, je to ok. Přesně to totiž dělají na trati Marcialongy – trať mají podél řeky, mezi vesnicemi a městečky, v údolí často mrzne – takže udělali drobné úpravy a mohou od prosince „vyrábět“ sníh, postupně dělat kratší úseky a na jeden víkend je propojit až na 70 km. Jizerky nic takového neumožňují. V Novém Městě sníh zaplatí sponzoři MS nebo SP, vstupné od návštěvníků. Slyšel snad někdo od organizátorů Jizerské 50, že každý rok přispějí třeba 3 miliony Kč na zasněžování? Ještě minulý víkend tvrdil pan Douša, že mají připravený sníh nejen na stadionu v Bedřichově a že mají desítky variant, jak závod uspořádat. Škoda že ani jednu variantu nezmínil a nějaký sníh neukázal. Každoročně se navzájem pochválí, jak dělají maximum pro závodníky, ve skutečnosti řada menších závodů je kvalitnějších. Chápu, že s počasím nic neudělají, ale do zlepšení neinvestovali nic. Pro mě je představený nápad plánem, jak si nechat zaplatit náklady na závod, ale výnosy shrábnout do soukromých kapes.
Vloženo 7.2.2024 17:22
petrxp: Technicky by to asi šlo. Vodovod a kabelový rozvod elektřiny pod cestami J50, systém čerpadlových posilovacích stanic a třeba sněžné tyče po 100-150m…To by byla romantika, ale zase by se lyžovalo od prvních mrazů do pozdního jara, zatím. Až se hranice sněhu posune zase o pár set výškových metrů, jako se stalo během mého života, tak bude s lyžováním definitivní konec…
Vloženo 7.2.2024 0:34
Pavis: Tak osobně si nedokáži představit, jak by bylo umělé zasněžování celé trasy Jiz50 vůbec technicky možné, i kdyby tomu nebránilo CHKO. Kde vzít v terénu dostatek vody a elektřiny. Něco jiného je pouhé zasněžování prvních km z Bedřichova. Co se uvádí v tom článku v odkaze působí rozumně a reálně. Rovněž tak provozování kratších uměle zasněžených tratí a areálů. Což sice nemůže nahradit projížďku horskou krajinou, ale aspoň ze sportovního pohledu (tréninkové zázemí) splní svůj účel. Však svého času jsem byl vděčný i za těch pár stovek metrů trati v pražské Chuchli a v průběhu té tragické sezóny před 10 roky to v některých obdobích pro mě byla jediná záchrana (Jizerky beze sněhu). A když normálně existují zimní stadiony, plavecké bazény, atletické dráhy atd. umělá sportoviště, rovněž provozně náročná a přitom pro dotyčné sporty dávno nezbytná, tak proč se pohoršovat nad umělými lyžařskými trasami (jak mnozí činí). Akorát to musí být nějak smysluplné, reálně proveditelné a ekonomicky schůdné. Což se o umělém zasněžení celé trasy Jiz50 říci nedá.

Co jsem zkoumal historii, tak Jiz50 se původně jezdila v únoru, teprve na přelomu tisíciletí se termín přesunul na začátek ledna (v souvislosti se zařazením do mezinárodních seriálů). Zrušení kvůli počasí nastalo několikrát již předtím, ale ten leden se ukázal nepříliš šťastným. Časté problémy se sněhem jako dozvuky vánočních oblev, poněkud se divím, že se v té éře nemuselo rušit častěji. Navíc pro běžné amatérské účastníky zásadní nevýhoda, že nemohli stihnout předem na sněhu dostatečně natrénovat. Proto mi přišlo jako velmi dobrý počin, že se podařilo termín přesunout zpět na výhodnější únor. Ty problematické ročníky 2015 a 2016 však byly ještě v lednu. Od té doby to zatím vycházelo, až letos opět padla kosa na kámen. A může se to stávat častěji a je třeba s tím počítat a vyvodit závěry. Přírodním rozmarům se nedá poručit, na tom nic nezmění ani (ne)účast ve Ski Classic.

Diskuze u článků v médiích lépe ignorovat. To je akorát jedna velká žumpa a výlevy omezených a hloupých lidí, co o daném tématu vědí houby. A v jejich vidění je vše, co je nezajímá a nevěnují se tomu blbost, co by bylo nejlépe zrušit, aby bylo víc peněz na jejich hospody, přiblblé TV pořady atd. Nemá cenu se zbytečně rozčilovat.
Vloženo 7.2.2024 0:04
Martin Sajal: Dobrý postřeh, pokud je mi známo (nejsem takový znalec, ať mě případně někdo povolanější opraví), tak strojová úprava stop v Jizerkách započala právě díky Jiz50, aby byla závodní trať náležitě připravena a aby bylo možno na závod náležitě trénovat. Což následně vedlo k rozvoji pravidelné úpravy dalších tras Jizerské magistrály a těžili z toho všichni návštěvníci hor. Přijmout omezení během jednoho závodního víkendu v sezóně za benefit kvalitní úpravy po celou zimu je myslím velmi výhodný stav i pro nezávodící lyžaře.

Nikde jinde v Česku nepanuje ohledně úprav tratí takový stav jako v Jizerkách, a když je tam zrovna situace lepší než běžně, tak právě díky místním závodům. Opakovaně jsem třeba navštěvoval Šumavu právě o víkendu konání Šumavského skimaratonu. Někdy jsem jeden den závodil a i když ne, tak jsem právě s výhodou využíval tu závodní infrastrukturu. Závodní trasu upravenou nad místní standard (včetně sobotního skate, což je jinak na Šumavě raritní) a když v daný rok zrovna panovaly horší sněhové podmínky, tak byla vymyšlena a dobře připravena trasa náhradní. V zázemí závodu bylo možné se ohřát a najíst za dobrou cenu (přístupné i pro nezávodnící). A hlavně o všem dostatečné informace, což je při nutnosti cestovat zdaleka stěžejní.
Vloženo 6.2.2024 22:16
Ano, to je zase vse pravda, proti zasnezovani jsou hlavne finance ale i CHKO, voda by se asi tahla z prehrady na Cerne Nise. Bude ale na to obrovsky tlak z Ski Clasic, uvidime jestli se to ustoji. Melo by to byt vybrano na dalsich deset let (prirodni snih by mel byt na 95%), tedy 19x ze 20 let, ale vime ze po roku 2014, byl problematicky i rok 2015 i 2016. Musime jen doufat, ze se to opakovat nebude. Na druhou stranu dle diskuzi by 80 az 90% odpovidajicich zruseni J50 privatalo. Tak uvidime.
Vloženo 6.2.2024 19:51
Jako lyžař, kterého závodění neláká (mimo jiné z důvodu, že závodění v létě už jsem si užil dost), vidím výhodu "obří" sportovní akce pro nezávodníky v tom, že kvůli ní bývá frekvence úprav tratí vyšší než situaci, kdy by takový velký závod neexistoval. Což pak znamená, že sníh vydrží na tratích déle, než by vydržel při méně častých výjezdech rolby. Letos to holt nestačilo.

O umělém zasněžování se mluví maximálně v prvních kilometrech, viz třeba https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-jizerska-50-se-bez-snehu-nejede-bedrichov-chysta-umele-zasnezovani-v-lese-245145. V místech, jako je problematická Máří, to reálné není - v tom má Jizerská 50 úplně jiné podmínky, než třeba zmiňovaná Marcialonga. Závod se koná z větší části "uprostřed" CHKO, ne v údolí blízko vody a cest, kam se dá umělé zasněžování natahat docela lehce natahat.
Vloženo 5.2.2024 23:29
Jo, take to tak vidim jako petrxp. Bohuzel ty krasne roky v Jizerkach uz mame davno pryc. Ale samozrejme byly roky lepsi a horsi a nekdy to proste neslo. Nyni ale tlak Ski Clasic bude takovy, ze zasnezovat a tedy nikdy nerusit nebo zavod odebrat. A zasnezovat 50km je hlavne financne nerealne. Tak opravdu muze zustat J50 v okresnim formatu. Jen se obavam kdo ji bude zajistovat. Nyni uz jsou v tom tak velke penize, ze se vratit k financni dobrovolnosti nebude lehke. Tak uvidime, ja uz to nejak dojezdim, bude mi sedmdesat ale mladi budou muset na tom zamakat.
Vloženo 5.2.2024 17:26
Se zrušením Jiz50 bohužel, osobně mě nepálí, ale škoda pro všechny, kdo se těšili a poctivě připravovali. Po 10 letech se tedy historie opakuje, tentokrát nepomohl ani vhodnější termín, ovšem pravděpodobnost a statistika neznamená jistotu. Čelit tomu lze stěží a nelze srovnávat nesrovnatelné. Někde mají příznivější konstelaci, tedy umělé dosněžování trati lze praktikovat, ale v podmínkách Jizerek až na výjimky (prvních pár km ze stadionu na N. Louku) nereálné. Přeci jen se jedná o trasu v přírodě navíc v chráněné oblasti. Kritický úsek kolem Máří, tam bývají při oblevách problémy pravidelně, naneštěstí neexistuje alternativní trasa. Jizerku lze vynechat a točit u Bunkru. Olivetskou taktéž a uhnout z Hřebínku na N. Louku. Ale s Máří se těžko něco vymyslí. A tam to bylo špatné už skoro dva týdny předem. Konečné rozhodnutí jsem tedy čekal, spíše by mě překvapil opak. A docela by mě zajímaly nějaké ty údajné alternativy. Přijde mi, že se z toho postupem času stala monstrakce, přirozeně postrádající organizační pružnost. V případě malého místního podniku by se jistě dalo zacházet volněji s úpravou trasy, posunem startu a cíle, případně změnou termínu. Jsitě se nabízí otázka, zda je současná podoba akce to pravé a zda by spíš neslušel některými zmiňovaný návrat ke kořenům. Moje pocity jsou rozporuplné, na jednu stranu mě těší, když se u nás pořádá závod takého významu a rád se podívám v TV na přenos závodu elity. Ovšem na druhou stranu už to představuje na můj vkus přílišný komerční cirkus a poněkud mě odpuzuje. Jediný pokus o účast jsem učinil právě v tom minule zrušeném ročníku a od té doby už rezignuji a bojkotuji. Tehdy se ještě startovné vůbec nevracelo a ani současná podoba mi nepřijde zcela košer a fér. Vnímám to jako riziko podnikání, které by se nemělo přenášet na platícího zákazníka. Ale i další aspekty příliš masové akce vnímám nekomfortně. Tedy jsem poté volil jinou cestu a opakovaně spokojeně si zazávodil na vícero menších tuzemských závodech, za podmínek pro mě všestranně příjemnějších a více vyhovujících. Akorát jsem kvůli tomu musel cestovat do jiných lokalit, zatímco v mnou nejvíc prozkoumaných Jizerkách jsem si kromě ojedinělých výjimek (jedna účast na NLM) nezazávodil. Což je poněkud škoda, ale bohužel. V posledních letech už beztak nezávodím vůbec a nechci se tím stresovat. Ovšem úplně fuk mi to není a stále chovám respekt a povzbuzení pro ty, co mají motivaci a vůli se na start postavit. Snad to za rok bude se zimou lepší. Letos je to bída a zmar, aktuálně hlavní starost, jestli se letos ještě v Jizerkách vůbec bude lyžovat.
Vloženo 3.2.2024 18:13
Konečně zas nové diskuzní téma :-) komentáře ke zrušené Jizerské 50 přehazuju sem do obecné diskuze. ať mezi nimi nezapadávají zprávy lyžařů, kteří v Jizerkách dnes fakt byli, jako třeba já :-) viz https://www.kamzasnehem.cz/bezky/vylet/64745 a hlásí, že teď se dá ještě mnohde lyžovat velmi slušně.
Vloženo 3.2.2024 17:22Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Tomasi, uskutecneni v podobe divacky i zavodnicky nudneho 10 km okruhu pro elitu by dost pravdepodobne znamenalo, ze by pojistovna neplnila za zruseny zavod a ostatnich x tisic zavodniku by nedostalo ze startovneho zpet ani korunu. Verim, ze se shodneme, ze je to stale zavod spise pro nadsene hobiky a elita je tam jako prijemny bonus.
Hromada snehu je na stadionu, ale podminky na trati jsou tak tragicke, ze by v zadnem pripade nestacil. Nehlede na to, ze neni zpusob, jak ho napriklad na Mari dostat, aby se neznicil zbytek trate.
Jinak, dnes z Bedrichova dost maso az na Kristianov. Led, jehlici, spina a potoky vody. Smerem na Rozmez postupne lepsi a nahore celkem fajn.
Vloženo 3.2.2024 15:48Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
I ops navážela sníh a tratě i přes nepřízeň počasí držela za dané situace na jedničku. A navážení sněhu na tratě? Možná právě za peníze (podle ověřených zdrojů 1800000,- na sezónu), která se zbytečně investují do zasněžování sportovního areálu Vesec! Areálu kde se žádné závody nekonají a lyžuje tam zanedbatelný počet lidí! Areálu kde byli schopni za mrazivých dnů nastříkat pouze cca 500m!
Vloženo 3.2.2024 14:07Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Jo, je to tak, je to po deseti letech plus dalsi upravene. Italove navezli 70km, maji po trati 26 mist na uschovu snehu. Tady se to neda, proste obcas nebude a vyradi se Ski Clasic, bude to takovy okresni podnik, tak jak to chteli horolezci. Jeste dotaz, co to plne parkoviste, cekam na reference, doufam ze pravdive. Proste z Bedrichova je konec, doufam, ze jen docasne.
Vloženo 3.2.2024 13:15Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Smutné že i v takovém termínu, vrchol zimy se nemůže Jizerská 50 uskutečnit ani pro elitní závodníky a t ani ve skracene podobě, udělali opravdu maximum proto aby aspoň elita mohla jed, v Itálii by se závod jel protože by navezly 10km okruh a ten by se snažili udržet u nás pořád spoléháme na zázraky, jo a ještě by mě zajímalo kde jsou ty hromady nastříkaneho sněhu co pan Douša sliboval že mají v zásobě v reportáži z BNLM. Díky
Vloženo 28.1.2024 19:50
Tak snad už máme následky jednoho Milanova neobratného vyjádření za sebou :-) a můžu vrátit téma 10 dní zpátky. Skoro týden jsem totiž na KamZaSněhem.cz ani nevlezl kvůli nemoci, která v tu dobu dosahovala svého vrcholu...

Lukas B.: Jo, taky mě zprávy od německých lyžařů z Lužických hor hodně potěšily, když jsem na ně někdy loni či předloni poprvé narazil. Myslím teda, že v tomhle mají hlavní zásluhy Jirka a Honza z Lužických hor, díky kterým se v těhle končinách používá KamZaSněhem.cz jako jeden z hlavních oficiálních komunikačních kanálů o úpravě tratí. Škoda, že tam obvykle mívají sezónu tak krátkou. Jo a tykat mi Lukáši samozřejmě můžeš, stejně jako všichni lyžaři.
Vloženo 25.1.2024 18:58
To teda nic moc Milane. To jsem dal při své jediné účasti na padesátce klasikou ze třetí vlny. A víš co, rád si připlužím, když je to o hubu. A babičky, rodiny a děti mi nevadí, prostě je objedu a frčím dál. Trochu pokory hochu 😉
Vloženo 25.1.2024 16:39
Beru,Milanovi hory sedí jak pr....na hrnec
Vloženo 25.1.2024 9:00
Milane,tak to na jakýho si hraješ závodníka ten čas skatem nic moc asi máš ještě hodně co zlepšovat!!!!
Vloženo 24.1.2024 23:46
ad Lyžař: pěkně ty! :)
Jinak bych navrhoval přejmenovat jizerky na Milanovo hory :))))
Vloženo 24.1.2024 20:16Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Napiš všem,jak kde mají lyžovat,aby ti něco nevadilo.A jestli třeba děti nebo starší lidé mohou vůbec vyrazit aby náhodou, když nedodrží přesný způsob lyžování podle tvých představ.Ahoj mistře světa a trenere 👍😁
Vloženo 24.1.2024 14:21
skiski - par let jo, tak 1500km za rok dam. Jiz50 jsem jel jen jednou v roe 2013. Ted uz klasiku nejezdim a i kdyby, tak bych jiz50 nechtel. Ale skatem jsem loni dal jiz50 za 2:42.

A ja se nedivim, pouze to komentuju (i.e. pesaky uz nekomentuju, to je marny).
Vloženo 24.1.2024 6:48
Milane,kolik roků jezdíš po magistrále že se divíš co se tam děje? Nebo seš nováček?!!!
Vloženo 24.1.2024 6:21
Milane ten kdo umí jezdit na běžkách tak tady pořád nebulí a nepoučuje nezapomeň se potom pochlubit s výsledkem na jiz.50 mistře
Vloženo 22.1.2024 19:18
Milan: Odpoledne a navečer ano, to mi vyhovuje, dle potřeby zvládám dojet nazpět s čelovkou, ale vyloženě noční ježdění z více důvodů nevyznávám. 1-1 jezdím rád, respektive se o to snažím, ovšem často fyzicky nedávám a jsem nucen "podřadit". Ovšem také si všímám a přijde mi škoda, že většina rekreačních bruslařů jezdí vesměs jen "pajdák" (včetně míst kde se krásně dá jet efektivnější symetrické 2-1) a nesnaží se o vylepšení svého technického repertoáru (ovšem každého věc).

Ano, pro začátečníka to je nahoru do prudšího kopce bezpečnější, ale často mu na to chybí technika (klasický stromeček či bruslení) a také fyzička. Mnoho začátečníků a turistů preferuje sjezdy kvůli tomu, aby se zadarmo vezli, ovšem potom musí být sjezd přiměřený jejich schopnostem. Většina takových se bojí a sjíždí opatrně, ale najdou se i střelci, co jsou na rovině a do kopce marní, ale ve sjezdu to pustí bezhlavě šusem. Takoví jsou pak nebezpečnější než závodníci ovládající techniku. Delší usilovné plužení je o kyčle, v tom plný souhlas.
Vloženo 22.1.2024 19:02
Mě ta šířka tratí v Jizerkách přijde na skate uspokojivá, přestože používám nejdelší lyže, dokáži se mezi stopy vejít. Ovšem přiznávám, že to vyžaduje určitou pozornost a někdy poněkud omezuje. Nejvíce samozřejmě do prudších stoupání, zatímco na rovinách a v mírných klesáních (např. Kasárenská), lze pohodlně bruslit úzkým V s rezervou šířky. Chápu, že mnozí se bruslit učí, nebo jezdí málo na to, aby vypilovali techniku, různí lidé také mají různý osobní styl. Nicméně ta ohleduplnost vůči stopám by měla být alespoň snahou. Jak už tu v minulosti opakovaně padlo, velice záleží na podmínkách, třeba včera byly stopy zmrzlé a tvrdé a bruslaři je příliš nepoškozovali.

Vhodné trasy v Jizerkách pro začátečníky, to je celkem oříšek. I ten Hřebínek má při cestě z Bedřichova záludnost v podobě toho počátečního výjezdu (a zpátečního sjezdu) k/od Buku. Pár známých už jsme takto zbytečně od běžek odradili, měli jsme je raději vysadit až na Nové Louce. Ani ten malý okruh není zcela snadný v obou směrech (kopce před a kolem Kristiánova a nad Hřebínkem). Spíš se mi jeví příznivější východní část (z Jizerky, Souše či Smědavy).
Vloženo 22.1.2024 18:54
Jeste pridavek pro petrxp - kvuli tomu jezdim radsi v noci, protoze tam jsou sportovni lyzari, kteri napriklad necekaji pod sjezdem v zatacce ve skupince, nesvaci uprostred trate. Nechodi se psy a vetsinou maji celovky. Vcera jsem dokonce videl typka mocit do stopy…
Vloženo 22.1.2024 18:51
Diky za diskuzi. Ranni vstavani ok, ale odpoledne je to lepsi, zejmena ze Souse. Lide proti tobe, ale pak nahore uz lepsi. Vcera idealni podminky a od 3 do 8 jsem to projel skoro cely - pres 70km. Co se sirky pasu na brusleni tyce - za me naprosto dostacujici. Zkus se podivat na nejaka videa na techniku brusleni a odrazet se vice dopredu a ne do strany. A nezvedat tolik nohy a neklimbat se ze strany na stranu. Idealne taky na vetsine useku jezdit 1-1.

Ad petrxp - muj point je v tom, ze i zacatecnik zvladne Kristianov - Tocna nebo Smedava - Knajpa do kopce. Jezdit to obracene je o kycle.

Btw. Musim uznat, ze jsem si vcera pri sjezdu k bunkru nepribrzdil a hodil jsem tam drzku. Takze asi tak…
Vloženo 22.1.2024 18:34
jo a já to řeším ranním vstáváním. je to někdy krušné, ale zase je krása zažít svítání a je to pohoda mít v půl desáté hotovo. samozřejmě to můžu jako víkenďák, kombinovat to s pravidelnou pracovní dobou moc nejde.
Vloženo 22.1.2024 18:32
Milane,
ano, v Jizerkách je jen pár kopců, které jsou vždy o život. neznalý obecně neudělá chybu, když se drží směru padesátky, protože ta je trasovaná tak, aby se soupažníci s perfektní mázou nezabili - a zrovna štolpišská ve sjezdu je masakr a výjezdu je (příjemná) dřina (kvůli tomu tam, ostatně, jezdíme). a jizerky nejsou jen Bedřichov - tam mi to přišlo přelidněné co jsem rozum bral a byl tam poprvé (někdy v osmdesátkách). od knajpy dál to jakžtakž rozumně reguluje omezená kapacita parkování.

já nemám problém svištět v ledové stopě rychle (kolik km/h nevím), ale do zatáček kam nevidím a při spatření houfce v protisměru ze stopy preventivně vystupuju, aby byl přechod do pluhu snadnější (a na hlouček někdy radši zajódluju a přiznávám, že na pěší rozšlapávače štěkám hlasem nasraného bernardýna). a i to nestačí, tuhle před lety jsem z ledové stopy musel skončit v kotrmelcích ve smrčcích při sjezdu od kiosku na promenádní ke smědavě, prostě borec s hlavou skloněnou předjížděl nějakou školičku levou stopou, koukal do země a na uších měl sluchátka a asi volume doprava. zpětně vidím svoji spoluvinu - kdyby to nebyl blb se sluchátkama ale výprava sportovního klubu neslyšících....