Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 14.1.2021 13:29Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dobrý den,
neuvažuje se o zpoplatnění Jizerské magistrály? Stopy jsou upravovány perfektně, každý den a například v Rakousku je samozřejmost si za tento servis platit. Byl bych pro. Třeba bychom si i této práce začali více vážit a do přírody vstupovali s pokorou. Ještě bych se chtěl zeptat, zda se neuvažuje o zákazu běžkování v nočních hodinách, kdy jsou rušena zvířata, která mají nárok alespoň v noci na klid. Navíc se běžkuje v CHKO. Díky.
Vloženo 14.1.2021 13:14
Jakub: nevím co to mate za blbi komentář. Skate je lyžařský styl stejně jako klasika. To ze je úzká cesta tak za to rozhodne nemůže samotný skatar🤨. Klasikum taky ne vždy drží vosk ve stopě tak jedou mimo a skaturum to vadí. Ja osobně se jim vždy omluvím a podekuji.

Co se tyče přelidnění Jizerek tak je to trochu více, ale za to vděčíme vládě, která nemůže povolit vleky, aby se lidsko rozdělilo. 🙃
Vloženo 14.1.2021 12:17
Ahoj, ono ta ochota není očividně na žádné straně. Není přece možné někomu zakázat vstup do veřejného prostoru. Jizerky nejsou velké hory, a bohužel 90% cest je teď pokryto magistrálou. Strašně mi chybí Jizerky, kde nebylo tolik lyžařů. A nenávisti vůči všem. možná by stálo za to, aby to OPS tak často neupravovala. Jel jsem v úterý během sněžení a byl to super zážitek. Místo honění kilometrů si zkuste ty hory užít...

P.S. možná horší než lidi co jdou pešky, jsou bruslaři, kteří nejsou schopni se přizpůsobit úzkým jizerskohorským cestám a ničí stopu všem....
Vloženo 14.1.2021 11:21
K mailu co jsem psal (viz níže) - podle očekávání mají teď na ops celkem fofr, nicméně dávají dohromady text ohledně pěších na magistrále. Takže jestli máte nápady, co by mohlo pomoct (a je to v moci ops), klidně napište a můžu to pak přeposlat najednou.
Vloženo 14.1.2021 11:01
pokud
Vloženo 14.1.2021 10:23
cest
Vloženo 14.1.2021 10:22
Jako připomínám vždy, je potřeba osvěty mezi lidmi. Chodit bez lyží po upravené trati je faux pas, něco jako tepláková souprava v Národním divadle. Ideálně by měla zafungovat média. Pokut dosadíme mezní hodnoty, tedy 100% chodců na upravené trati, tak získáme pro lyžaře nepoužitelný povrch, hlavně když je teplota nad nulou. Z toho je jasné, že chodec by na upravené trati být neměl. Navíc má k dispozici více než 40000 km značených turistických test v ČR, kde ke střetu zájmů nedojde...
Vloženo 14.1.2021 9:51
já ty pěšáky nechápů, z takové procházky, nemůžou mít žádné potěšeni, když na ně každý lyžař nepřátelsky kouká, někdo jim slušně nebo neslušně vynadá. Co asi mají z takové procházky po lyžařkých tratích a jejich děti musí poslouchat nadávky od každého x-tého lyžaře.
Vloženo 13.1.2021 20:51
Skol, dotaz na OPS : uvažuje se s úpravou z Rudolfova od elektrárny a dále na Kuběnkovu chatu? Je to super trasa, kde se člověk ještě cítí jako na horách a ne jako na Václaváku....
A z Maliníku po Vládní- nebo tam je uzávěra kvůli hráznému ?
děkuji za info
Vloženo 13.1.2021 14:07
Pro Martina: Ale vyrazím. To že mě přístup mnohých naštve neznamená že se budu hned chovat jako oni.
Vloženo 13.1.2021 13:43
Skol! Na horách nastávají ideální podmínky! Nejedete prosím někdo z Prahy autem na běžky a nemáte volné místo? Lépe ve všední den, počínaje pátkem 15.1. (to bude po sněžení a asi úpravách stop). Kamkoli, kde se dá jezdit klasickou technikou, delší trasy. Rád bych se přidal a samozřejmě náležitě podílel na nákladech. Aktuálně jsou (a asi dál budou) nejlepší podmínky ve východních Krušných horách (z Prahy stejně vzdálených jako Jizerky) a Jizerských horách. Nemám žádné příznaky covidu a používám roušku nebo respirátor.
Vloženo 13.1.2021 10:54
(pro Šumavu): poprosil jsem rodinku, jestli by mohli jít po kraji či ještě lépe po neupravené cestě a nikoliv prostředkem (stále ještě relativně měkkého) manšestru. Dědeček, ženy, děti v klidu, ale pan manžel, namachrovaný bezkrčník, že prý co se do něj navážím a začal demonstrativně dupat prostředkem - všichni známe. Ale mezi invektivami řekl jednu zajímavou věc, kvůli které to sem píšu: že prý ŽÁDNOU CEDULI NEVIDĚL. A možná to není špatný nápad, co kdyby u větších parkovišť byla u stopy cedule s pravidly (nebo alespoň piktogram nevstupujte bez lyží do upravené stopy). Konkrétně toto bylo z parkoviště pod Přilbou, zde by byla efektivita 100%, když by cedula byla u šraňky... Ku zvážení... Pěkný den, j.v
Vloženo 13.1.2021 10:52Přesunuto z Centrální Šumava - Zadov, Kvilda
Obecná diskuze, ale jen pro Šumavu, tak snad píšu dobře: poprosil jsem rodinku, jestli by mohli jít po kraji či ještě lépe po neupravené cestě a nikoliv prostředkem (stále ještě relativně měkkého) manšestru. Dědeček, ženy, děti v klidu, ale pan manžel, namachrovaný bezkrčník, že prý co se do něj navážím a začal demonstrativně dupat prostředkem - všichni známe. Ale mezi invektivami řekl jednu zajímavou věc, kvůli které to sem píšu: že prý ŽÁDNOU CEDULI NEVIDĚL. A možná to není špatný nápad, co kdyby u větších parkovišť byla u stopy cedule s pravidly (nebo alespoň piktogram nevstupujte bez lyží do upravené stopy). Konkrétně toto bylo z parkoviště pod Přilbou, zde by byla efektivita 100%, když by cedula byla u šraňky... Ku zvážení... Pěkný den, j.v
Vloženo 12.1.2021 22:29
Na toto tema jsem se 25 let nevyjadroval, s tim ze se snazim byt tolerantni a priroda patri vsem slusnym lidem. Ale dnes jeden pejskar prekrocil moje meze slusnosti. Jedu po vladni s 2 dcerami a vidim jak se v dalce honi dva psy mezi stopami. Radeji si instinktivne predjedu dcery v prave stope a co se nestane, jeden pes mi na posledni chvili skoci primo pod nohy ( ja v prave stope, dcery za mnou). Leknu se , vrazim do neho holenemi - rychlost max 12-15kmh (pes ridgeback, nebo vymar - docela velkej). Skupince lidi slusne rikam at psi co nemaji pod kontrolou do stop neberou. Ty mi odveti ze pes neni jejich, ale brusliciho pana za nimi. Tomu reknu to same, a dostanu odpoved aby ses neposra*. No tak si brusliciho pana dosoupazim, a zacneme si nadavat, ze tohle neberu jako adekvatni omluvu. Ano adrenalin na hrane maxima, pan 100kg , ja 100kg, jeste ze jsem se udrzel pouze ve verbalni rovine, asi pan necekal ze ho tak rychle dojedu:) Ani si nechci predstavit ze by toho psa trefila moje 30kg dcera. Pokud nemate psa 100% pod kontrolou takl ho nepoustejte z bytu, natoz do stop - sam jsem pejskar, bezkar, turista. Tolerance je, ze jdu do stopy na lyzich, na sneznicich, nebo i se psem pod kontrolou a ne jako retard - sorry, a ani se neumim omluvit. Nohy ani hole Swix Triac jsem si tentokrat nezlomil, ale co se stane priste - budeme se pak honit po soudech? Prosim myslete a pak az konejte-diky.
Vloženo 12.1.2021 13:34
Iva> tak zalezi jak se to stalo.. pes byl na voditku.. takze majitel psa vse splnil :D pokud to bylo ve sjezdu, tak jste asi neprizpusobila rychlost.. nebo dite by jste taky srazila?
Vloženo 12.1.2021 11:24
Přimlouvám se také za větší informovanost ohledně smíšených tras. Například i na nástupu na Jizerce na Promenádní by mohla být velká šipka pro pejskaře rovnou na Jizerskou silnici, kde jsou psi povoleni a je téměř souběžná s Promenádou. Také na Maliníku by je asi šlo poslat rovnou na Vysoký hřeben. Přestože trasy pro pejskaře přibyly, psů na magistrále neubývá. Měla bych dvě otázky pro Monu s právním vzděláním: jak vymoci náhradu za zlomený palec s trvalými následky na člověku se psem na úvazku, kvůli němuž se úraz na magistrále stal? (konkrétně na Hraniční) Umíte si představit, jak by to na magistrále vypadalo, kdyby si všichni, kteří mají psa, vyrazili se svým miláčkem do stopy? Naštěstí je ještě spousta ohleduplných pejskařů, kteří dodržují pravidla a chápou, že to prostě není vhodné bez ohledu na to, zda na to mají právní nárok a psa nechají doma. Díky jim!
Vloženo 12.1.2021 11:19
Znovu se budu opakovat, používejme zdravý rozum. Jak málo se to děje a jak vysoká je míra bezohlednosti se ukázalo na dopravní situaci okolo Bedřichova o víkendu - opravdu máme právo zaparkovat kde chceme, nebo zajet až ke stopě?
K pěšákům a bikerům - nevadí mi, když vás potkám "ve stopě", pokud jste ohleduplní a slušní. Co to v praxi znamená? Že když vidím, že se bořím, tak se otočím a jdu pryč, chodím za sebou, ne ve dvoj a vícestupu. Mám opět jedinou otázku - šli/jeli byste po stejné trase, pokud by nebyla upravena rolbou nebo skútrem?
Vidím v tom analogii pohybu po silnicích, tam to (snad) chápe každý, proč ne na lyžařské magistrále?
Argument že není kudy jinudy chodit neberu, stačí si otevřít mapu (dnes ji máte i v telefonu) a vidíte jich desítky.
A poslední věc - pro snadnější pohyb ve sněhu naši předci vynalezli saně, lyže nebo sněžnice, proč je někteří "moderní" lidé nepoužívají?
Pro Petra - označení parazit je daleko přes čáru, nicméně tvoje reakce je nepřijatelná. Proč nevyrazíš na Slovanku, Bramberk, Černou Studnici, Štěpánku - to je jen pár míst, který mě napadnou během pár vteřin a kde strojová úprava není? O většině Krkonoš nemluvě.
Vloženo 12.1.2021 8:43
Já jsem na webu ops taky marně hledal nějaké info o smíšených trasách, našel jsem až na https://liberecka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/17560-agrese-mezi-lyzari-stoupa-vyjimkou-neni-ani-svihnuti-hulkou.html -je tam i mapa. Jinak ten článek tu problematiku běžkaři vs pěšáci vs psi dobře vystihuje, doporučuju přečíst.
Zkusím sesmolit nějaký mail na ops, jestli by ty informace daly přidat na web.
Vloženo 12.1.2021 8:05
Martinovi z redakce děkuji, ze aspoň někdo tu přemýšlí😍 děkujeme
Vloženo 12.1.2021 7:39
S těmi příspěvky je to asi těžké, byl jsem v neděli na Sovinci, mají tam kasičku na dobrovolné příspěvky. Jezdily tam desítky lidí, pod kopcem plno aut a v podvečer v kasičce pár drobných a jen jedna papírová (ode mne). Příspěvek jen pro dokumentaci ochoty lidí přispět na údržbu tratí...
Vloženo 12.1.2021 7:11
Zdeněk: Těší mě zájem finančně podpořit tento web. Nad formou komunitního financování jsem zatím hlouběji nepřemýšlel (a v současné situaci bych se asi cítil nekomfortně, kdybych přijímal dary na rozvoj webu a pak jeho další rozvoj nedokázal zajistit... - přestože aktuálně je to lepší, než jak naznačoval loňský článek https://www.kamzasnehem.cz/clanky/10-let-s-kamzasnehem-cz-a-kudy-dal, a nějaké pokusy o rozvoj tu jsou, o jistotách se psát nedá a vlastně jsem rád, že se web z víkendového náporu návštěvnosti nesložil :-) Vlastně ani nevím, jestli se dá formou komunitních příspěvků řešit projekt, který formálně provozuji jako fyzická osoba.
Vloženo 12.1.2021 7:01
Ondřej K.: Zmiňovaný článek na webu Běhej se psem je zde https://www.behejsepsem.cz/na-bezky-se-psem/. Z mého pohledu problém je, že na web o běhání se psy běžkaři logicky nechodí, a na webu Jizerské OPS jsem viditelnou informaci o trasách se smíšeným provozem nenašel. Nepočítám zastrčený obsah, který bych bez pokročilého vyhledávání s pomocí Google nenašel - zmiňovanou 5 let starou tiskovku o otevření nové trasy se smíšeným provozem, a pak zprávu v archivu předchozího webu - https://www.jizerskaops.cz/turisticke-info/aktuality/aktualne-archiv/

Kde se píše následující - trasy se smíšeným provozem:
- Maliník - Vládni - Černá Nisa
- Vysoký hřeben nad Bedřichovem
- Maliník - Česká chalupa
- Jizerská silnice (Jizerka, Pešákovna - Smědava)

Např. já o Vysokém hřebeni věděl z té tiskovky a dávné komunikace, Jizerskou silnici jsem tak nějak považoval za trasu se smíšeným provozem vždy. Ale co platí teď, resp. jak se to má lyžař dozvědět?

Na webu Jizerské OPS jsou viditelná pravidla pro běžkaře https://www.jizerskaops.cz/magistrala/pravidla-pohybu/, tak se nedivím, že se na ně i slušní běžkaři v adekvátních situacích odvolávají, když se tam píše:
- "12. Na lyžařské tratě nevoďte psy! Těžko předvídatelné chování zvířat může být velmi nebezpečné pro lyžaře ve stopě i pro vaše čtyřnohé miláčky samotné. Zcela nepřípustné je nechat se ve stopě táhnout psy na řemenu."
- "15. Ve stopách se pohybujte jen s připnutými lyžemi. Pěší chodci volte jinou cestu, není-li zbytí, pohybujte se mimo upravenou trasu, prošlapaná stopa velmi znepříjemní cestu všem lyžařům."

O trasách se smíšeným provozech se zde bohužel nepíše. Kdyby se psalo, bylo by to rozhodně lepší. Doporučuji se na Jizerskou OPS obrátit a zeptat se jich přímo.

Ke stylu komunikace: Neznám fórum, kde by se nevyskytovali uživatelé, kteří volí slovník, který je někdy za hranou. Spojení "paraziti ve stopě" použil jeden člověk. Taky bych byl radši, kdyby takové téma získalo menší prostor.
Vloženo 12.1.2021 3:22
Kdyz tu ctu o parazitech ve stope a zakazech vstupu pro pesi, mam tak akorat chut jit par stop rozdupat a to jsem se tady i jinde roky informoval kam se jeste pesky da a kam uz ne, abych vam nic neznicil.

Stejne casem nezbyde nez na nekterych trasach dat stopy na klasiku bliz k sobe a na jedne strane nechat prostor pro pesaky. Tomu se jak vidite nejde ubranit.

Par kilometru zpristupnit sdilene i pro mushing, par pro fatbike... Jinak se z toho zblaznite.
Vloženo 11.1.2021 20:01
Do 500 m od bydliste, abys taky nikam nemohl, mistnaku.
Vloženo 11.1.2021 19:37
Už aby byl vyhlášen zákaz pobytu 15 km od bydliště.A všechny problémy budou hned vyřešeny.
Vloženo 11.1.2021 17:05Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
K: Nemusíš jezdit jako blázen. Také nemám ráda rozdupané stopy. Jak se např. dostanu pěšky nebo na běžkách se psem na Vlašský hřeben, aniž bych použila upravenou trasu?
Vloženo 11.1.2021 16:04
Hněvu zlosti je tu dosti.Je to všechno jen o toleranci a slušném chování.Je pravda,že hory patří všem také jsem byl radikální ,ale to není řešení musíme si vyjít vstříc.Také se tu řeší fatbiky. Pokud jede na tvrdé skatove pistě kolo neškodí je podhuštěné a udělá méně škody než lyže jen drobné kostičky má li cyklista rozum do měkkého nejede ono ani to kolo nejede.Mě nevadí fatbiky sám ho mám ale do Jizerek po té co jsem viděl chování k nim nejezdim.Užiju si doma na lesních cestách bez agrese. Buďme tolerantní v této hnusné době snad ještě víc a uzivejme pobyt v přírodě s radostí a úsměvem zdravme se jako dřív slůvkem ahoj tak SKOL a bude nám lépe.
Vloženo 11.1.2021 15:44Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
V předchozích příspěvcích kdosi nabádá k větší toleranci pěšáku a lidí se psy. Nechápu jak se jich někdo může zastávat, je to vrchol arogance chodit bez lyží tam, kde je to upraveno na lyžování. Míst pro pěší turistiku je v ČR je několik desítek tisíc km, tak by si těch několik desítek km mohli v zimě odpustit a nechat je lyžařům... Já osobně jsem si způsobil díky pěším zranění kolena a zlomil špičku u lyže. Projetá stopa v hlubokém sněhu do které se v prudším sjezdu napojili pěší (hluboké díry) a pak to zmrzlo. Zvlášť blbá je situace tam, kde se neupravuje tak často jako v Jizerách, za oblevy to rozdupou skupiny idiotů a lyžaři tam po tom třeba několik týdnů jezdí... Třeba v Krkonoších už pak jde o zdraví...
Vloženo 11.1.2021 14:59
Už bych otočil list. Nic jiného než chodci se tu neřeší. 😉🙄
Vloženo 11.1.2021 14:37
Osobně jezdím skate a rozdupaný trati jsou vždycky nepříjemný, ale to se v posledních dnech v Jizerkách podle mě nedělo. Pár chodců jsem potkal, pár i se psy, ale míjení proběhlo vždy bez problémů a stopy po chodcích na prostředku tratě byly taky minimální. Kdyby byla situace jiná a chodcům se to bořilo a zůstalo by po nich oraniště, tak bych taky nebyl moc nadšenej...

Add chodci v prostředku cesty, nevím kudy jinudy by měli chodit, po stranách jsou stopy na klasiku, za nimi už hluboký neupravený sníh kudy se jít nedá. Chodec ve prostřed cesty je úplně stejně nepříjemný na vyhnutí jako pomalejší bruslař, nebo rodinka s malými dětmi na běžkách, bruslař se dokonce předjíždí ještě hůř, protože je daleko rychlejší než chodec, kterýho člověk mine raz dva.

Add psy, osobně mi přijde lepší, když pes raději na vodítku není a nebo hodně nakrátko, představa že se člověk přerazí o vodítko je děsivá. Pes samotnej při střetu nějak odlítne, ale vodítko zmasakruje i lyžaře a možná i pejskaře... :)