I u začátečníků se těžko odhaduje, jaká vzdálenost je adekvátní a jestli jsou cílem jen první "krůčky" na běžkách, kraťoučký výlet, nebo něco třeba k 10 km.
- děti jsme ve věku 3-4 stavěli let na běžky poprvé na stadionech. My v Harrachově, podobně je to třeba v Bedřichově. Jezdit tam a zpět nebo do kolečka jim stačí.
- kraťoučký výlet po úplné rovině mě napadá třeba v Krušných horách na Dlouhé Louce - z Dlouhé Louky k oboře Fláje je to 1,7 km + totéž zpět. V Jizerkách z Jizerky (parkoviště Mořina) k Bunkru - 1,5 km + totéž zpět, nebo ze Souše po Soušské silnici, podél nádrže jsou první 3 km taky po úplné rovině (a dál je stoupání mírné).
Samozřejmě závisí, odkud jste, abyste kvůli kraťoučkému sklouznutí nejezdili zbytečně daleko. A dále na sněhových podmínkách - krom toho, že sníh na daném místě vůbec je, tak pro začátečníky není vhodné vyrážet ve chvíli, kdy je např. zledovatělý.
Povzdech Ivy z Jizerek na zmizelou tabuli se zákazem vstupu psů je spíše komický. Rozhodně si nemyslím, že psi patří na trať Jizerské magistrály, je to o ohleduplnosti a zvážení situace. Někdy v týdnu, mimo hlavní sezonu a ty nejvytíženější tahy to třeba není zas tak velký problém, zvláště když pes poslouchá svého pána, případně je dokonce na lajně. Tabuli jsem sice neviděl, ale zajímal by mě právní podklad, na jehož základě někdo, kdo není orgán státní správy, nebo samosprávy něco takovéhé, jako vstup psů do lesa zakazuje. A podotýkám, že moc dobře znám zákon o lesích, zákon o myslivosti a zákon o ochraně přírody a krajiny. Jediné, co může OPS udělat, poprosit lidi, aby do lesa (na tratě) se psy nevstupovali. A pokud někdo toto doporučení nevyslyší, nemá OPS v ruce žádné právní nástroje na vymáhání, případně postih. Pořád se totiž (i v zimě a na upravené stopě) jedná o lesní cesty a na ně se vztahují obecně zásady vstupu do lesa - v tomto státě velmi benevolentní.
Dobrý den, můžete mi prosím doporučit bězeckou trasu pro úplné začátečníky, nejlépe jen rovinu? Děkuji
Vždy když se chystáme jet do Jizerek, tak se podíváme na tyto stránky, co píše Honza 49 o minulém dnu. Je to pro nás nejlepší informační kanál.
Honza opravdu podává super info.Ja to z Mikulášovic ,mám také z ruky a za to dík.Dik za info a zítra ve stopě,ahoj
dlouho jsem myslela,že tento portál je informační pro lyžaře ale stal se z něj fenomen Honzy 49 a je stejný jako na netu od Agáty Hanychové neznáte se náhodou?
ledovaté stopy a rolba; pokud je dostatečná vrstva sněhu a rolba která to umí, potom se dá ledovatost rozmydlit a rozemlít frézou. nové rolby na sjezdovku to standardně umí, jak to umí rolby používané na stopy v tom kterém areálu netuším. budu si je muset prohlédnout někde zaparkované.
když nemá rolba frézu, tak ledovou vrstvu jen nabuřtíkuje pásy a buřtíky uválcuje, i to je lepší než nic, ale i to potřebuje minimálně 15 centimetrů sněhu (na rovném podkladu), jinak to vyorá kamínky a udělá to víc škody než užitku.
Martin Sajal: Ano, koukám že Bílé stopy mají to rozlišení vyřešeno šikovněji (různé barvy, čerstvá úprava do 24 h). Ovšem Skimapa to měla pokud pamatuji udělané ještě lépe. Další drobný nedostatek, co jsem si teď všiml na zimní Mapa.cz. Totiž že na tratích bez barevně signalizované úpravy (tedy modrá) nevyskakuje žádná bublina s informacemi (tak jako na fialových úsecích). Jakmile tedy stáří poslední úpravy překročí limit 7 dní, tratě se začnou jevit jako neupravované bez možnosti zjištění upřesňujících údajů. To se mi právě líbilo na Skimapě, že ta data poslední úpravy zůstávala zachována. Bylo tak možno vystopovat, zda se daná trasa upravuje méně často, anebo vůbec. Zda tam v letošní sezóně nějaká úprava proběhla (a jak dávno), anebo naposledy loni apod. Jasně, toto nejsou tak životně důležité informace. Podstatné je správně a bez prodlení zobrazovat aktuální stav (čerstvá úprava).
Ivane, Jizerky si samozřejmě stále drží auru nejlepších tratí v ČR, ale doporučuji vyrazit na Paprsek. Tam už několik let ukazují celé ČR, jak se tak dá starat o stopy, kdy to upravují v podstatě na každodenní bázi a nepotřebují k tomu žádnou OPS přisátou na cecek veřejných peněz.
K přesunutí zpráv do obecné diskuze doplním jen to, že příspěvek od Carlose jsem přesunul jen z důvodu, že se kvůli technické chybce vložil 2x, tak se nabízelo ho jednou přesunout sem a jednou nechat na původním umístění, protože aktuální užitečné informace o podmínkách obsahuje.
Jinak vhodnost případné úpravy za aktuálních podmínek je těžké posuzovat. Pravděpodobnost, že rolba udělá víc škody než užitku, není malá. V Jizerkách jsem tento víkend a po něm nebyl, ale v Krušných jsem toho najezdil v sobotu dost a bylo to tam asi takhle: 1) nechat úpravu ze středy nebo ze čtvrtka byla chyba, v sobotu se na tom nedalo lyžovat, 2) v sobotu bylo na většině míst úplně jedno, jestli byly tratě upravené v noci na pátek nebo v noci na sobotu. 3) ledovatým místům mimo sluneční paprsky by další úprava (v noci na neděli nebo další dny) rozhodně nepomohla, tam je třeba čekat na další sněžení.
Omluva, asi patří do diskuze, ale reaguji na komentáře níže. Při současném stavu tratí by úprava spíše uškodila. Krom pár úseků popisovaných kolegy nevidím problém. Úprava při současných teplotách a stavu podkladu by způsobila, že by manžestr i stopy byly "hrudkovaté". Jinak asi souhlas, že by úprava třeba kolem Černé Nisy mohla proběhnout daleko dříve, ale my víme kulové, jak povolení udělují Lesy ČR
Navazuji na Bohuše, i když to asi patří spíše do obecné diskuze, tak případně prosím o přesunutí. Nestěžuji si, běžky v Jizerkách jsou bezkonkurenční nejen v rámci ČR. Ale také mi přijde, že letos je úprava méně častá než třeba loni. Zejména teď o předminulém týdnu kdy kolem 10. a 11. napadlo na některých místech až půl metr sněhu. Taková nadílka přijde jednou za zimu, proto bych čekal, že rolby využijí situace a pár dní poté budou vyrážet každý den, včetně všedních, a množství sněhu budou zpracovávat. Stejně tak nyní bych čekal pravidelnější úpravu jako prevenci ledových a zcela zmrzlých úseků.
Zároveň bych se přimlouval o informování o plánovaných úpravách před a ne až po úpravě. Chápu, že někdy to není možné, pokud je chumelí a je nejistá předpověď, ale takových případů bylo letos minimálně.
Opakuji, není to kritika, jen by, myslím, stačilo vysvětlení. A chápu, musí se pracovat s takovými prostředky, které jsou k dispozici.
Úprava stop je v Jizerkách letos mimořádně špatná. Je to škoda, obzvlášť s ohledem na to, že sněhu je dost (s výjimkou Krásné Máří a tam kolem) a na počasí, kdy to taje a mrzne. Může se k tomu někdo vyjádřit?
Pozval jsem kamarady z kraje na nekolikadenni pobyt na bezky na Jizerku a sliboval jim paràdnè upravene stopy = pry chlouba Jizerskych hor. Jsme tady od nedele, dnes je utery vecer a po upravenych stopach ani vidu ani slechu. Tvrde, ledove neupravene trate. Pozitek z lyzovani O. Naposledy upravene v patek v noci. Ptam se proc.? Mame za takoveto trate platit.?
petrxp: Díky za reportování problému, i touto cestou to pomohlo! Duplikát smazán, originál opraven, nešlo o chybu na straně pisatele :-) Ona se teda zpráva dobře uložila, ale špatně zobrazovala. Pokusíme se tu chybu opravit, ale vyskytuje se nejspíš jen velmi zřídka, u specifických zpráv.
Ano, tahle vlastnost mapy.cz je nešťastná. Jiná barva pro kousek upravený před půlnocí a kousek po půlnoci je nešťastná, taky jsem se tím párkrát nechal zmást. Lepší je varianta zobrazovat jednou barvou staří do 24h, až starší úpravu jinou barvou. Tohle mají Bílé stopy vhodnější, ať je ve všem nekritizuju :-)
Vkládání zprávy nějak zlobí (pouze začátek a ořízne zbytek). Prosím admina o vymazání torza příspěvku a jeho duplikátu.
Ještě zpět k tématu Skimapa. Čerstvě jsem si všiml jednoho nedostatku na zimní Mapě.cz. To barevné rozlišení stáří úpravy bohužel není ideální. Pouze tři úrovně a ta nejčerstvější (méně než 1 den) platí pro kalendářní den, nikoli do 24 h od poslední úpravy. Tedy když rolba upraví ještě před půlnocí, druhý den ráno se to jeví, jako by čerstvá úprava neproběhla (viz. o posledním víkendu). Sice lze najetím kurzoru na úsek trasy na mapě zobrazit vyskakovací okénko s přesným časovým údajem, ale taková kontrola je otravná a zdržující. Skimapa to měla vyřešené šikovněji. Více úrovní stáří úpravy a jejich výraznější grafické rozlišení. Tedy pro slušný přehled stačil letmý pohled na mapu.
Jako bývalá učitelka nedělní školy se s vámi musím podělit o hrůzný zážitek. Nedaleko Smědavy jsem potkala chlapa, který byl skoro nahý. Než jsem se ale dovolala na kliniku docenta Chocholouška, tak chlap ujel.
skol, stve-li vas (stejne jako me a asi i vetsinu mistnich) hromada lidi v Jizerkach, zamyslete se nad vychvalovanim alternativ - pokud to na miste X bylo tak super, nechte si to, prosim, pro priste pro sebe, ppst, ze to zaujme prespolni natolik, aby to Jizerkam ulevilo je mala ve srovnani s ppsti toho, ze dane misto bude za chvili zajebany stejne jako Jizerky samotne. To vyplyva uplne jednoduse z kapacit danych alternativ, bohuzel je nyni spise rozumne "prenechat" nastupni mista jako kuprikladu z Bedrichova na Novou Louku prespolnim a smirit se s tim, ze se tam mezi ne holt nepojedu placat, nez si je natahat vsude jinde. Totez plati i pro rozliseni vikendu a pracovnich dnu, potazmo denni doby atp. Diky ;)
Vodu jsem jel pouze ojediněle a tehdy to šlo. Zprávy ohledně situace na té Vltavě mě dost odrazují od případných dalších pokusů (když už tak jinde a v méně exponovené temríny). Naštěstí vodácké sporty jsou pro mě jen příležitostné zpestření a nikoli srdeční záležitost jako běžky.
V případě běžek aspoň pozitivní fakt, že se při tom pohybuje po regulérních cestách (podobně jako v létě na kole). Tedy pro přírodu méně závadné. Horší v případě těch outdoor sportů provozovaných ve volné přírodě, mimo lidské komunikace. To už je poněkud na hraně a v případě většího zájmu jistě pro přírodu kritické. Nechci ale příliš kritizovat, aby to nevyznělo pokrytecky. V tomto mám výhodu, že mě ty zmíněné sporty netáhnou a snadno se jich vzdám. Zatímco obětovat zážitky z běžek je pro mě nepříjemné. Kdybych však na běžkách tolik nelpěl, jistě by byla moje situace jednodušší a ušetřil bych si spousta stresu a nákladů navíc. Zatím mi to však za to stále stojí a pozitiva převažují nad negativy. A k přírodě se snažím být v rámci možností ohleduplný (ne nějak striktně a extrémně, ale tak nějak normálně a přirozeně).
no, zelení fanatikové, ocaď-pocaď. samozřejmě u běžek to není tak silný jako třeba u skialpů, horolezectví nebo divoké vody, prostě lokality, kde se to dá provozovat, nejsou nafukovací, a o ně se dělíme s přírodou a aspoň něco bychom ji mohli ponechat (dokud bylo skialpinistů v celých krkonoších pět a půl, tak to problém nebyl). taková letní vltava z vyššího brodu je něco, co by mě na běžkách dost děsilo.
Mě naopak docela ano ovšem nikdy jsem se nepohyboval v krajních pozicích (aktivní závodník versus gaučový fanoušek). Nikdy mě netáhlo to masové povalování u TV sportovních přenosů, ani fandění na tribunách. Mnoho sportů mi není sympatických, ale některé naopak ano. A v takových případech mám vesměs snahu nejen sledovat zprávy a přenosy, ale i se tomu sám aktivně věnovat. Alespoň kondičně, ale třeba se i zkusit osobně postavit na start a zažít ty pocity. Což je mimo jiné právě případ běžek (nikoli v mládí a v oddílu, ale teprve v dospělosti amatérsky).
Určitě souhlas, že závodní sport táhne vývoj (nejen) technologických novinek, které následně pronikají do rekreační sféry. A osobně třeba právě preferuji závodní modely běžek, byť rozhodně nemám a nechci žádné žhavé novinky (ty peníze bych za to nedal, raději se spokojím s nějakými staršími modely za zlomek původní ceny, však stále jedou výborně).
A s biatlonem podobně, osobně jsem vždy preferoval klasické lyžování a biatlon jsem vnímal jako druhořadý. Což se nezměnilo ani během toho tuzemského biatlonového boomu před cca 10 roky. Spíše mě ten mediální humbuk a celonárodní třeštění poněkud otrávily (ačkoli jinak proti biatlonu samotnému nic zvláštního nemám). A současný ústup z předchozí slávy mě nijak nebere (však jednou nahoře jednou dole). A na ty co ten současný nedostatek úspěchů kritizují trefně platí poznámka v jedné diskuzi: "To nejsou fanoušci biatlonu, ale fanoušci úspěchu".
Sporty jsou přirozeně různé, co do prostředí v kterém jsou provozovány. Osobně preferuji spíše (nikoli výhradně) ty venkovní, právě z motivu zdravého pohybu v přírodě na čerstvém vzduchu. A neuznávám názory zelených fanatiků, že příroda je božstvo. Naopak příroda je tu pro člověka, aby ji užíval mimo jiné i pro to sportování. Samozřejmě rozumně a ohleduplně (aby si člověk to bohatství sám neprozřetelně nezničil). Ani sportovní závody v přírodě mi nejsou proti mysli, za dodržení rozumných podmínek. V případě světového poháru v klasickém lyžování či biatlonu to je myslím ještě rozumné. Areály jsou rozlohou omezené, tratě okruhy pár km délky a na nich omezený počet závodníků. Ovšem pravda, že ty masové lyžařské maratony přivádějící značné množství závodníků do chráněné oblasti (viz. příklad naší Jiz50) už jsou přeci jen na hraně. A ten moderní overturismus davů nevychovaných lidí, co se v přírodě neumí chovat a dělají tam bordel vnímám jednoznačně negativně.
závodní sport mě nezajímá a připadá mi neutěšeně nudný („podívaná pro muže, kteří nejsou příliš stateční, ale rádi by byli"). jediné, co mi přináší pozitivního je to, že si mohu na své hobíkování koupit za lidové peníze špičkové vybavení odvozené od závodního. no bóže, tak nebudeme mít nikoho na bedně, no což, nestanese se víc, než že děti hlupáků zase nechají biatlon biatlonem a budou zase chtít hrát tenis nebo cokoli jiného, kde aktuálně nějaká hvězdička vozí medaile.
trošku je mi proti mysli posouvání do tlaku na výkon a "propagace" u sportů, kde je hřiště velmi omezené a není nafukovací a dělíme se o něj s tetřívky, srnkami, stěhovavými sokoly, tařicí, třoucími se boleny a tak dále. fakticky jen proto, aby na tom pár bafuňářů založilo svou živnost.
Tak já měl právě na mysli to rekreační lyžování. Výkonnostní (vrcholový) sport je zas něco jiného. V té kategorii snad všude kromě Skandinávie panují přirozená omezení. Sportovní kluby a závodní tratě se logicky koncentrují v místech, kde podmínky na lyžování jsou. Kdo se chce věnovat závodnímu běžeckému lyžování na vrcholové úrovni, tak se nutně musí stěhovat za sněhem. Včetně soustředění na severu či v Alpách. Souhlas, že nikde kromě Skandinávie není závodní běžecké lyžování tolik rozšířené a pro výběr talentů není tak široká základna. Přesto i jiné (neskandinávské) země leckdy dosahují vrcholné úspěchy. Což je jistě v kontrastu se zdejšími poměry, kdy je ta amatérská a rekreační základna relativně nezvykle široká, ale výsledky ve vrcholovém sportu tomu už delší dobu neodpovídají (ačkoli v minulosti jsme také měli slušné úspěchy). Což jistě značí, že je v systému něco špatně. Ale tím se tolik netrápím, jelikož nesleduji závody na běžkách pouze kvůli nacionálním úspěchům, ale především protože mě ten sport baví a mám ho rád.
Co jsem se však vyjadřoval platilo pro to zmíněné rekreační lyžování. Z nějakých historických důvodů se v naší zemi lyžování (včetně běžeckého) poměrně ujalo a stalo populárním. Ovšem to bylo v dobách, kdy zimy bývaly sněhově příznivější i nižších polohách a rovněž materiální náročnost (vybavení, úprava tratí apod.) nebyla tak vysoká. Současné trendy bohužel vedou k navyšování nákladnosti lyžování, i toho běžeckého (tradičně méně náročného ve srovnání se sjezdovým). Jak stále sofistikovanější vybavení, tak nutnost cestování za nedostatkovým sněhem (tedy další náklady a čas). Dost lidí z těch důvodů již na lyže rezignovalo (znám více takových), ale pořád ještě je zájemců dost na to, aby to při jejich nevyhnutelné koncentraci do omezených zbývajících lyžařských lokalit působilo ty diskutované logistické problémy. Otázkou je budoucí vývoj, zda se podaří uspokojivým způsobem vyřešit dané problémy a zachovat tak u nás širokou dostupnost lyžování. Anebo časem nevyhnutelně dojde k úpadku a zůžení tě dosud široké základny.
ale ať si mají běžky slávu. jako v itálii, francii, německu nebo rusku. mají reprezentanty velmi často na bedně, v televizních zprávách, spousty vlajkonošů, ale nemají širokou základnu rekreantů, fitnesáků a výkonných hobíků.v tom je to u nás podobnější spíš skandinávským zemím.
Hlavní příčina přelidněnosti Jizerek podle mě spočívá v trendu slabších zim. Pokud by byl sníh běžný všude (jako to dříve bývalo), spousta lidí by si ho užila doma a nesnažila se za ním cestovat na hory. Zatím pořád ještě v lidech přetrvává ta vzpomínka na minulé časy a touha po "pravé" zimě se sněhem. Ale pokud trend bude pokračovat a většinová populace se v městech bude setkávat se sněhem čím dál méně, dá se čekat, že sníh a aktivity s ním spojené přestanou být pro další generace normální a žádané, jejich životní styl se promění a přizpůsobí přírodním změnám. Staří milovníci sněhu a lyží odejdou a nových nenastoupí dost. Z celonárodního zájmu se stane pouze regionální specifikum. Třeba se tedy napjatá situace v Jizerkách i jinde časem vyřeší sama. Ale jistě to nebude rychle a hned, ale pozvolný vývoj. A i když bych si na jednu stranu též přál v Jizerkách větší klid a menší návaly lidstva, tak mě na druhou stranu ústup lyžování ze slávy zrovna netěší.
řešením neúnosné situace v Bedřichově a na Jizerce by mohla být teoreticky hromadná doprava. jednomže - kde udělat parkoviště? tady holt nemáme "alpský" reliéf se širokým plochým údolím tvaru "U", tady máme staré hory s "véčkem" a silnice vedoucí údolím jsou křivolaké a úzké bez šance na rozšíření. a lanovka? proboha odkud? a kam?
jasně, první nápad je omezit (pro dnešní dobu předimenzovaná) kolejiště v Tanvaldě a v Polubném, předělat na parkoviště a odtud popojet vlakem a busem (se zákazem vjezdu jiných než místních) . ale i to je utopie. řešením by mohlo (a nemuselo) být brutální zdražení vjezdu na jizerku, s turniketem (třeba) u granátu nebo ještě níž. a liberečáci/jablonečáci a bedřichov, to se pod závoru dát ani snad nedá. jo jasně, na centrálu by mohla být tři patra. ale to je taky utopie, to by se stejně, málo platný, o slunečné prašanové sobotě zaplnilo v půl osmé ráno. obávám se, že řešení neexistuje, a prostě bude dál platit, že ten, kdo vstane, ten parkuje/jede busem a ostatní zažijí peklo. šerlich budiž memento (a vida, najdou se tam prý podnikavci s dodávkou co za cenu méně než čepovaného piva vozí kyvadlově, sláva jim).
Prodám startovné na Marcialongu 2025 a ubytování ze soboty na neděli poblíž startu.
Cena dohodou. Původní cena cca 5500,- (startovné 2000,- + ubytování 3500,-)
Prosím SMS na 602 282 213
Honza
Já myslím, že hodně lidí jezdi na běžky za turistikou a ne se polykat km. Ale opravdu neni vhodne kritizovat stopy, kdyz se neplatí. A diky parkovani za 350 u nas na Šumavě určitě nechceme. Dálnice je i do Liberce, kdo chce bruslit může v Jizerkách a platit 350 km za parkovaní. Pěkné tedy sportovní lyžováni přeji.