Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vloženo 14.3.2020 18:05Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Komentář k rozhodnutí Libereckého kraje k uzavření parkovišť: Plocha města Liberce 104 km2 a 104 000 obyvatel, plocha Jizerských hor 368 km2 a pár tisícovek běžkařů. Liberecký kraj tak záměrně soustřeďuje obyvatelstvo na malou plochu aby se rychleji nakazili. Opatření kraje jsou tak trestným činem, protože podporují šíření koronaviru.
Vloženo 14.3.2020 17:59
To už fakt všem z toho hrabe?!? Nejít do Jizerek, to snad není normální!!!
Vloženo 14.3.2020 17:45
Bures nam zakaze za chvili chodit ven, nicmene v utery vyrazim na Jizerku, doufam, ze magistralu neposypou sterkem a kamenim......
Dotaz Vloženo 14.3.2020 17:29Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
dosahuje již kreténství vrcholu nebo bude ještě eskalovat? kdy lidská pitomost praskne? co bude pak?
Vloženo 14.3.2020 17:09Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Když jsme dnes odjížděli z běžkování, tak v rozhlase mluvil pan Prymula. Zdůrazňoval, že by lidé měli být na čerstvém vzduchu a sportovat. Takže neupravit na zítra trasy je asi špatně.
Vloženo 14.3.2020 13:59
Klasici versus bruslari po stopadesatedvacate:

Nejsem nejaky starik, ale za meho detstvi jsme si stopy na klasiku museli slapat sami s tatou. (Skejt byl tenkrat novota, v podstate bylo mozne bruslit bud na zmrzlym poli nebo na lehce vypluhovane silnici.) Ale co s Jizerkami? Uz po nekolikate zopakuji mych nekolik pravidel: 1) Cesty v Jizerkach jsou oproti Krkonosim na skate uzke. (Zvlast kdyz jede uzka rolba a reze stopy na klasiku po obou stranach.) Dve vyjimky jsou kopec od Blataku a kopec ze Smedavy na Promenadni. 2) Kdyz uz musim nicit stopu, tak radsi tu z kopce. Na rovince pravidlo nemam, ale tam jsem schopen jet vic na uzko nebo soupaz. 3) Kdyz napada cerstvy snih (myslim vic nez tech par vlocek dnes v noci), tak je hrich nejit na klasiku. Jinak receno "Kdyz to je na modry extra, tak jdu klasit." Naopak kdyz to je na klistr, tak bruslim. 4) Pravidlo meho tatinka: Niceni stopy na klasiku je tezky zlocin a takovy clovek zaslouzi pretahnout hulkou. Nastesti me bije jenom zlehka.

Jeste pravidla k vyhybani se. Mam vypozorovano, ze v Orlickych horach maji prednost ti z kopce (protoze to tam neni tak hezky upravene a nekteri z nich ve sjezdu bojuji o zivot). Naopak v Jizerkach to je jako na silnici, prava stopa na klasiku je moje. Je v tom zmatek a do toho prazaci. Odvodil jsem si pravidlo, ze "vyhyba se ten lepsi a to jsem az na nekolik vyjimek ja, nebo aspon si to o sobe rad myslim, takze bych mel uhnout". Jeste dulezitejsi pravidlo "kdyz mi nekdo uhne, tak podekuju."

Nic sloziteho.
Vloženo 14.3.2020 12:42Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Také se moc přimlouvám, ať lidi neblbnou a ať zvítězí zdravý selský rozum! To by pak nesměly ani technický služby zamést smetákem cyklostezku, úprava jako úprava!?!
Vloženo 14.3.2020 7:16
Tušíte někdo, jestli je dnes otevřený Hřebínek, nebo zavření týká i kiosků?
Vloženo 14.3.2020 6:48
Nezávidím Jizerské OPS, že musela o téhle věci rozhodovat. S ohledem na složité posuzování, co je vlastně venkovní sportoviště, bych se z pohledu upravovatele bál cokoliv dělat. Jakkoli si myslím, že běžky jsou v současné situaci ideální aktivitou, samozřejmě při stoprocentním zdravotním stavu, individuální dopravě a vynechání zastávek v občerstvovnách, které ale už vlastně taky asi budou zavřené.
Vloženo 14.3.2020 5:43Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nerozumím té nesmyslně přehnané reakci OPSky, navíc před na podmínky skvělým víkendem. Tratě je normálně možné upravit i po nich jezdit, nedochází totiž k nepovolené kumulaci osob nad počet třiceti na malém prostoru ba právě na opak se všichni krásně rozmělní.

PS.: Navíc je pohyb na čerstvém vzduchu doručováný i instruktážním videem ministerstva zdravotnictví ke koronaviru!

Tak doufám, že zvítězí zdravý rozum a protáhnou to i přes jejich prohlášení.

Lyžaři zdar
Vloženo 14.3.2020 5:42Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Uprava nebude tak si aspon zajdu nakoupit do supermarketu nez je zavrou
Skvele.
Dotaz Vloženo 13.3.2020 21:31Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Taky se přimlouvám u OPS za vysvětlení, zda se zítra můžeme vydat na magistrálu. Nebude třeba úplně uzavřené parkoviště?
Vloženo 13.3.2020 21:10Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Reakce na Michal : Zamýšlím se, ale jasné mi to není - mohl bych poprosit nápovědu? Nejlépe by bylo, kdyby ops-ka něco napsala.

Zkus se trochu zamyslet nad významem slova venkovní sportoviště.
(Odpověď na dotaz uživatele Anette z 13.3.: Ahoj, nevíte, zda bude Magistrála od zítřka nějak uzavřená?
Cituji idnes.cz: Vláda dnes rozhodla o uzavření venkovních sportovišť s návštěvou více než 30 lidí od sobotní šesté hodiny ranní.

Díky)
Vloženo 13.3.2020 19:20Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Zkus se trochu zamyslet nad významem slova venkovní sportoviště.
(Odpověď na dotaz uživatele Anette z 13.3.: Ahoj, nevíte, zda bude Magistrála od zítřka nějak uzavřená?
Cituji idnes.cz: Vláda dnes rozhodla o uzavření venkovních sportovišť s návštěvou více než 30 lidí od sobotní šesté hodiny ranní.

Díky)
Vloženo 9.3.2020 18:57Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Mám pocit, že pro některé "lyžníky" je člověk jedoucí klasikou tvor, co by měl zmizet a ve stopě se vůbec nevyskytovat. Jsem obojživelník, dlouhodobě s mírnou převahou bruslení.
Takže moc dobře vím, že v Jizerkách jsou některé cesty úzké, ale také vím, že lze bruslit tak, abych stopu pro klasiky neničil. A to byl právě případ této soboty a trasy směr Paličník - krásná úprava, na tom čestvý sníh, stopa pro klasiky jen na jedné straně (proti téhle variantě nic nemám). V čerstvém sněhu 4 stopy od bruslařů, z toho 3 křižovaly klasickou stopu, vše v délce několika km - to vyhýbacím manévrem okecat nejde. A ani ničím jiným, jen neschopností (nebo nechtěním) bruslit v daném pásu.
Nechci kopat příkop mezi bruslaři a klasiky, jen chci, abychom k sobě a okolí byli ohleduplní. V obecné diskuzi se tahle problematika rozebírala.
A stejně jako bruslařům (včetně mě) vadí pěšáci, cyklisté na fatbicích (naštěstí tahle móda rychle přešla) když je měkko nebo čtyřkolka mezi Souší a Smědavou, tak stejně vadí nahrnování sněhu od bruslařů do stopy. Nebo jak níže píše Honza - lidé stojící na křižovatkách, venčící psi, atd. Příměr s chováním na silnici nebo křižovatce je přesný.
Snažím se to vysvětlovat i přímo ve stopě, snad to oslovení chápou. Stejně tak vystupuju ze stopy (ačkoli jsem v pravo) když vidím proti sobě třeba malé děti. A když holt není místo, tak zastavím a zase se rozjedu.
Veroniko, když jsi "donucena" jet přes stopu, můžeš mi ozřejmit, kdo a jakým způsobem Tě nutil jet přes stopu? Takový člověk by měl vyhledat odbornou pomoc.

Dalším problematickým úsekem je Protrženka - Kasárenská, stopy pro klasiku jsou najeté úplně na kraji, což v některých místech znamená, že jsou ve větvích (na jedné straně), nebo na hraně příkopu - v obou případech k ničemu. Tady bych byl raději, kdyby byla stopa jen na jedné straně, ale využitelná.
Díky za pochopení.
Vloženo 9.3.2020 18:10Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ad Veronika: Přesně! Dobře to píšeš! Nemá cenu se ma sebe zlobit a mysleme pozitivně :)
Vloženo 9.3.2020 17:58Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Souhlas s Veronikou i Lyžníkem. Klasici, nechte už toho buzerování.
Vloženo 9.3.2020 17:05Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Úzké stopy jsou vzhledem k počtu běžkařů problém. Ideálním řešením je jejich rozšíření (m.j. z důvodu bezpečnosti) anebo přistoupit na jednosměrné značení. Rozšíření by znamenalo cestu rolby nadvakrát - tedy dvakrát tolik najetých kilometrů. Na druhou stranu se široká stopa tak rychle nerozjezdí. Takže jen ty finance.... Rád bych poukázal na ceny skipasů na sjezdovkách: 300,- Kč za 3 hodinovou permanentku je běžná sazba, poplatky v zahraničí za upravené stopy (široké) jsou běžně okolo €10/den a úprava probíhá i 2x denně. Takže, než začnete psát rozhořčené reakce, vezměte do ruky kalkulačku a zdravý rozum. Skol
Vloženo 9.3.2020 16:39Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Počasí a stopy super a OPS má DMS . Díky moc.
Taky se vyjádřím také k probíhající diskusi o chování ve stopě. I pro lesní cesty platí pravidla jako na komunikaci (silnici), takže hlavně klasici jezdí vpravo.
Povídat se dá i mimo stopu nebo alespoň ty houfy mohou nechat místo na projetí, klidně i soupaž, ale že zaberou kompletně celé křižovatky, ti nejlepší kolmo na stopu a člověk nemůže ani spoupaž projet. Jak tu někteří píší, je to pro všechny a tak by mohlo zůstat pro ty ostatní alespoň místo na projetí. V autě si taky kdekoli nezastaví a nekecá uprostřed křižovatky. Naštěstí jezdím brzy ráno a tomuto se většinou vyhnu.
Kdyby to alespoň jako základ před nástupem do stopy, učili rodiče nebo vedoucí kurzů ty malé děti.
A Jana jak píše Lyžníkovi, aby dal při jízdě do kopce nohy k sobě a jel, Jani promiň ale zkus to někdy na nenamazaných lyžích, kolik toho ujedeš :) Jízda vpravo, pokud to jde, platí pro všechny.
Samozřejmě když vidím človíčka se smrtí v očích, jak pluží prostředkem, tak je prostor jeho, ale stává se, že v té šířce sjezdu ke stadionu by se vešli 2 plužící vedle sebe, ale najdou se borci, kteří jedou úpně středem a klidně i protisměrem a pak kudy mají jezdit ostatní.
Užívám si skate i soupaž a nechovám se tak, abych ostatním překážel a poprosil bych ostatní o totéž.
Skol :)
Vloženo 9.3.2020 16:36Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Veroniko - jezdím klasiku a když mi to do většího kopce již podkluzuje a jsem nucena jít stromečkem středem, snažím se sledovat cestu nejen před sebou, ale občasným otáčením i za sebou. Když vidím bruslaře nebo plužícího "sjezdaře", na dvě tři sekundy skočím do stopy stylem co popisuje Anna (ano též mě štvou předjíždějící závodníci, kteří těsně přede mnou do stopy najíždějí bez zvednutí nohy), a když mě dotyčný mine, pokračuji prostředkem vzhůru do kopce. Nevadí mi se uhýbat. Také je mi příjemné, když mi druhý vyjde na úkor vlastní pohodlnosti vstříc, což se u Vás evidentně nedá očekávat, neboť Vy na jednu stranu nadáváte na ty, kteří Vám blokují cestu (svačením, focením), ale na druhou stranu zničíte jiným stopu, ale to Vám samozřejmě nevadí, hlavně že jedete.
Dotaz Vloženo 9.3.2020 16:35Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Trochu si rýpnu, tratě v Jizerkách se mi vždycky zdály příliš úzké. A je to i nyní. Nejsou dvě stopy pro klasiku trochu moc, na tu malou šířku? Podle mě by jedna stačila, většina lidí se stejně jen bez stylu posunuje kudykoliv. My vysocí s dlouhejma lyžema se tam skutečně při bruslení nemusíme vždycky nacpat. Nebojte, jezdím jen v Krkonoších :-)
Vloženo 9.3.2020 16:13Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
ad Anna: problém nejsou závodníci, ti do stop a ze stop nastupují a vystupují podobně jako píšete, jen to umí rychle, že to ani nepostřehnete a stopám rozhodně neškodí, problémem jsou turisté mrcasící se ve stopě, svačící ve stopě, točící se ve stopě jako holub na báni, padající ve stopě atd., tedy nemám proti turistice vůbec nic a budiž jim to dopřáno, jen konstatuji fakt, aniž bych tím chtěl kohokoli urazit či zesměšnit
Vloženo 9.3.2020 15:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ráda bych se zastala Lyžníka... snažil se jen říct, alespoň já jsem to tak pochopila, že se do těch našich milovaných Jizerek musíme nějak vejít všichni. Bruslaři asi ráno nevyjíždějí s myšlenkou "hurá, dnes budu schválně celý den ničit stopy". Já také bruslím a pokud nikdo nepluží proti mě, případně nestoupá středem pásu na bruslení, nebo se nefotí, nebo nesvačí (to vše samozřejmě uprostřed) samozřejmě jedu středem a do stop nenajíždím. Bohužel nemám tolik sil, abych dokázala objíždět "překážky" do kopce soupaží, takže ano, občas jsem donucena jet přes stopu. Až bude ideální svět a klasici jen ve stopách, my pak budeme jen ve středu. Do té doby to bude chtít trochu tolerance...
Vloženo 9.3.2020 11:17Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Malá poznámka k diskusi o rozjetých stopách. Také se občas zlobím na bruslaře, že jezdí až přes stopu, ale ruku na srdce... Jsem starší osoba (63 let), ale když nastupuji do stopy, tak zvednu jednu nohu - šlápnu do stopy, zvednu druhou - našlápnu do stopy. Ovšem všichni ti závodníci, kteří mě předjíždějí, tak prostě do stopy najíždějí (jako Kateřina Neumannová). A když je hodně lidí, a tedy hodně závodníků- jako třeba včera a poměrně teplo - jako třeba včera, tak v poledne je stopa zdevastovaná. Také jsem viděla jednoho pána, který telefonoval ve stopě. Ale protože se nemohl odrážet oběma rukama, tak jednu nohou- levou - jel ve stopě a druhou nohou mohutně bruslil. Takto jel asi 1km,takže kilometr stopy vzal za své. Takže tak....
Vloženo 8.3.2020 18:15Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Lyžníku, proboha!, nauč se alespoň česky, kdo to má po tobě číst??? Skloňovat můžeš český výraz, nikoli anglický, čili buď bruslíš, instrumentál "bruslením" nebo jedeš skate, instrumentál opět skate... angličtina zná jen genitiv.
Vloženo 4.3.2020 10:42
Vysvětlení pro Romana: Zdejší admin nic nesmazal, to jen tento web slouží primárně pro informování o aktuálních podmínkách a tedy zpráva z neděle je řazena až pod všechny úterní či pondělní, protože zpravidla lyžařům pomůže méně... až teď jsem jednu z duplicitních zpráv přesunul sem do obecné diskuze. Z čehož plyne, že zprávu je lepší psát co nejdřív po lyžování. Kdyby obsahovala jen kritiku něčeho nesouvisejícího s podmínkami, asi by taky skončila zde v obecné diskuzi, takže je vždy lepší, když je základem zprávy info o aktuálních podmínkách a např. názor na fungování občerstvení na Hřebínku jako jeho doplněk.
Vloženo 4.3.2020 7:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pozor, na hřebínku se mě už poněkoláté pokusili natáhnout, velké varování.
Naposledy se tak stalo se to v neděli okolo 11:00 a tchána, který stál
o pár míst za mnou také, takže to už není náhoda! Zdejší admin tuto zprávu
hbitě smazal, takže na tom asi něco bude! Jinak vše ostatní super
Vloženo 29.2.2020 15:47Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Jak ničit běžkařské cesty : na internetu
Fatbikeři
Ahoj běžkaři, jak se máte? Otestovali jsme pořádné kolo do hor
Nejen sjezdovky, nejen běžky. Na sněhu se můžete pořádně vyřádit i jinak – na kole zvaném fat bike. V rakouském Ramsau jsme vyzkoušeli na vlastní kůži hit nadcházející zimy.
Myslím, že po pár zkušenostech by běžkaři vítali fatbikery v běžkařské stopě hůlkou přes záda.
Jinak je možné, že nepsaná pravidla časem vzniknou, ale i když nějaká pravidla existují, i dnes se najde dost lidí, kterým je nějaká slušnost naprosto šumák. Volně pobíhající pes mi na cyklostezce skáče přímo pod kolo a panička píše SMS, aniž by sledovala kam sama šlape, natož svého psa. Když jí řeknu, ať si ho uváže, tak jen odsekne, že mám dávat pozor.
+1/0

Úzce specifikovaná skupinka sportovců si na jinak veřejné polní cestě (například) vytlačí stopu do sněhu a tímto si dělá na tuto cestu nárok?
Odp.: Stopy jsou většinou deklarované i na mapách jako části turistické cesty (Krkonošská magiststrála), zabírají ani ne čtvrtinu nebo pětinu jejich šířky a jejich úpravu si běžkaři platí formou 50, 100 a 200 Kč známek.
... tak ináč - keď dlho padá sneh a žiadna technika nie je, keď stopu (cca desať kilometrov) šľiapem ráno najmenej dvakrát, niektorý bežkár po pár hodinách znovu, po obede sa vrátim a prejdem ju znovu, tak až na spiatočnej ceste sa "zveziem" ako sa patrí, nie je to už drina. tá stopa je vedľa lesnej cesty, ale organizovaný turista (v malom krajskom meste sa všetci predsa poznáme) bude šliapať v tej stope, nie po ceste. takže mu pekne poviem v troch rečiach (slovensky, maďarsky aj rusky) aký je (veľmi nevhodné slová)!
Co na to Vy, Vy i vy ?!
Vloženo 20.2.2020 9:02
Pokoušel jsem se hledat, co se v médiích za poslední týdny o lanovce ze Záhoří píše - a našel jsem jen následující. Zdrojem je denik.cz, vlastní článek je součástí placené části, ale ve zdrojovém kódu byl celý text...

Obec Deštné v Orlických horách by ráda rozšířila parkoviště na Šerlichu. Ulehčení už v příští sezoně by pak mělo přinést vybudování lanovky v Orlickém Záhoří, kam by se část návštěvníků mohla přesunout. Kácení stromů na její budoucí trase už začalo. Povede z katastrální části Jadrná. "Lanovka bude dlouhá 1460 metrů. Investice bude kolem 60 či 70 milionů korun," říká starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. O zřízení lanovky přitom obec usiluje už 15 let. Kvůli různým komplikacím, které projekt pozdržely, přišla o možnost získání dotací. Ale obec věří, že se investice vyplatí a situaci pomůže zlepšit. Právě přes hraniční přechod v Orlické Záhoří sem totiž míří velké množství polských návštěvníků a běžkařů, které lákají turistické a běžecké trasy v horních partiích. "Lanovka tady hodně chybí, protože když přijedou, nemají v hřebenové partii kde zaparkovat. Takto budou moci nechat auto dole na záchytném velkokapacitním parkovišti a ke spodní stanici lanovky to budou mít jen 50 metrů. Parkoviště i lanová dráha jsou také přímo na spodní části běžeckých tratí a my odsud lidi můžeme vyvézt o 300 metrů výše až na hřeben opět na běžecké trasy, na Jiráskovu cestu. Případně se mohou svézt i dolů," vysvětluje Vojtěch Špinler. Obec zatím řeší především zimní provoz lanovky, ale není vyloučeno, že by v budoucnu sloužila například i cyklistům.
Vloženo 18.2.2020 18:32
@Smrček Netušil jsem, že se sjezdovka zatím nekoná, možná chodím do špatné hospody :)...pak je ovšem otázka, jestli lanovku běžkaři z česka budou nějak masově využívat. Přijet mohou výhradně od Šerlichu (od Bartošovic jich asi moc nebude), tzn přejet hřeben, sjet dolů, pak vyjet lanovkou a zpět totéž opačně...no nevím. Zajímavé to snad skutečně může být jen pro Poláky, budou-li mít běžky či sněžnice, nic proti, pokud se ovšem budou vyvážet pěšáci, bude to pro běžkování nahoře spolu s rozhlednou rána z milosti. Tenhle režim nicméně 4sedačku nevytíží a povolení sjezdovky je asi jen otázka času. Ale nezdá se mi, že by to pak byl pro místní až takový přínos - bude se jednat převážně o jednodenní lyžaře, vzroste doprava a tlak na parkoviště se všemi průvodními neduhy. Záhoří není Deštné nebo Říčky, aby tam lyžaři trávili dovolenou, to nespraví 1 lanovka a sjezdovka. A hlavně tady hovoříme o 2-3 měsících v roce a zimách stále nejistějších.