Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 22.1.2024 18:10
Konecne zase nejake poradne tema! Milanovi lze poradit, ze kdyz to nezvlada ve vypluzenym, tak at tam nejezdi. :)

Co se tyka sirky na skate, tak opet tu letos zopakuji, ze jizerky jsou podle me na skate uzky (s vyjimkou kopce od Blataku do Kristianova a ze Smedavy na Promenadni). Mozna to jen neumim, mozna mam delsi skluz (staci rano koukat na stopy pred sebou, kolik kroku udelam ja a kolik ten prede mnou, rozhodne uz nejsem schopen jezdit frekvencne), ale krkonosska 70 pro me vzdycky byly bruslarsky orgie. Tam to bylo siroky. Takze v jizerkach na skate, pouze kdyz to nejde na klasiku.

A jestli lidi umi nebo neumi sjizdet? No, nekteri neumi, ale s tim nic nenadelas. Nemuzes po vsech chtit, aby jezdili jen na Hrebinek a zpatky, to je sikana. A to jeste v jizerkach lidi obecne docela umi, zajed se podivat do Orlickych hor, tam nekteri maji fakt smrt v ocich. A stejne to nejak dopadne.
Vloženo 22.1.2024 17:54
Také mi ten příspěvek od Milana přišel poněkud přehnaný a arogantní. Většina lyžařů v Jizerkách nejsou zkušení závodníci a nemají dostatečné schopnosti. Přitom jizerské kopce nejsou vždy zdaleka tak mírné a bezpečné a nedá se jim na trase vždy vyhnout. Navíc hraje roli nezkušenost (terénní situace a sněhové podmínky). Zdaleka ne každý návštěvník má v Jizerkách najety mraky km za různých podmínek a bezpečně ví, co kde může očekávat. Právě rozmanitost sněhových podmínek je velice zrádná. Některé sjezdy jsou na pomalém snahu zcela bezpečné i pro začátečníky, zatímco na umrzlém ledovém mohou být o hubu i pro zkušené. Osobně jsem zastáncem doktríny bezpečnost především a chápu že na turistických tratích nelze jezdit hlava nehlava jak na závodě. Podobně jako v létě při tréninku na kole na běžných komunikacích za plného provozu. Raději ať někdo zapluží, než aby se vysekal a ublížil sobě i jiným. Osobně se sice počítám mezi sportovně založené lyžaře, ale zrovna sjezdy jsou moje slabina a raději nepokouším osud. Nevyznávám ani rychlý sjezd následovaný razantním zabržděním, ani agresivní plužení po celou dobu, spíš se snažím rychlost průběžně kontrolovat a upravovat občasným přibržděním. Pustit to naplno ve stopě dolů lze jen když to je zaručeně bezpěčné. Ovšem většinou si člověk nemůže být jistý, zda stopa není někde rozbitá a nevyhodí ho do lesa, či se za zatáčkou neskrývá nějaká překážka, lyžař v protisměru apod. Tedy podobně jako na silnici třeba defenzivní jízda a snažit se předvídat možné problémy. Částečně výhrady chápu, také mě mnohdy mrzí vydřené sjezdy (a zatáčky ve sjezdech), které bych si za optimální situace mnohem lépe užil, bezpečně sjel bez nadměrného přibržďování, odšlapal apod., zatímco takto je to akorát adrenalin a boj. Jenže chápu, že to tak prostě přirozeně je, nejen stopy ale i středy tratí se provozem opotřebovávají a ničí a jediné řešení je vyrazit včas. Ze zkušenosti již znám v Jizerkách řadu problematických míst a mohu si dát dopředu pozor. Ten Kristiánov je jedním z nich. Při jízdě nahoru jsou vyplužená koryta a ledové plotny jistě nepříjemné, ale obvykle to jde nějak objet po straně (i skate, natož klasika). Při sjezdu dolů problém křížení do T, tedy nelze pokračovat rovně, ale nutno prudce zatáčet. Do toho tam často překáží odpočívající skupinky. Což je zrovna jeden z velkých a rozšířených nešvarů v běžkažském provozu.

A když už zmiňuji nešvary, tak v neděli jsem zaznamenal ještě několik dalších. Konkrétně jízda za tmy bez čelovky a reflexních prvků, telefonování ve stopě (při zastavení v pruhu pro bruslení) a přehnané máchání holemi u některých technicky nedokonalých bruslařů (ohrožující cizí hole i zdraví).
Vloženo 22.1.2024 16:52
Tome - diky za nazor. Ja proto jezdim radsi ve spravnem smeru z Kristianova nahoru. To same Stolpisska. A navic na Kristianove ted udelali tu spojku nad tou chatou, tak se nemusi jit sjezd az do zatacky. Jde mi spis o to, aby si lide byli vedomi svych schopnosti a nejezdili tam, kde to nezvladnou a pak histericky nepluzili uprostred. Zrovna tyhle 2 sjezdy jsou nebezpecne - souhlas.:
BTW. Nemusite pluzit - da se zabrzdit normalne smykem jako na lyzich. A rychlost 50km/hod na bezkach je dost normalni, to naberete i z Rozmezi nebo od Kiosku na Smedavu...

Add Lukas - bohuzel do Jizerek se jinak nez s celovkou jezdit neda. Bud rano od - 6-9:30 nebo odpoledne od cca 15:00. Kdyz chci jezdit na cely den, tak jedu do Rakouska. Ale tam se bohuzel dostanu jen parkrat rocne. A souhlas s tim, ze jezdit hned za rolbou je prasarna. Stejne jako rozjizdeni stop - ale to delaji spis ti slapaci zeli, normalni skate nezajizdi do stopy - neni to efektivni mit tak siroke V.
Vloženo 22.1.2024 11:35Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Chtěl bych vidět toho strašnýho závoďáka Milana jak jede ve stopě dolù ke Kristiánovu směrem od Točny a uhne do leva směrem na Rozmezí aniž by si připlužil za takových rychlejších podmínek, přijedu se podívat.skol
Vloženo 21.1.2024 21:24
add Milan:
Sjíždět z panelky na Kristiánov dole bez připlužení může jen magor. Rozjede se to klidně i na 50 a dole stojí nic netušící lidi, často i děti a do zatáčky notabene není ani vidět ! Jizerky nejsou uzavřené závodní tratě !!!
Navíc tento úsek bývá dost často zledovatělý a dole v zatáčce ještě nedávno chyběl sníh.
Vloženo 21.1.2024 11:08Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Na to se nedá nic říci. To jsou ti "kanáři" v dresech, kteří se neumí chovat v zimě na běžkách a v létě na kolech.
Vloženo 21.1.2024 10:53
abych nezapleveloval diskusi k Jizerské magistrále: příspěvek "dneska vecer trenink na Night light maraton. Na Kristianove dost vydreny. Nechapu lidi, kteri to neumi projet normalne sjezdove a pluzi z kopce. Pokud neumi jezdit na bezkach, tak at zustanou nekde na rovine" mě trochu pobavil a trochu nadzvedl. uznávám, že vydřené vyplužené koryto znepříjemňuje bruslení. ale spojit ničení manžestru uprostřed plužením s čelovkováním mi připadá úsměvné. zrovna nájezdy čelovkářů hned po večerní úpravě donutily rolbaře upravovat nikoli po setmění, ale po půlnoci (nebo dokonce ráno), a stopy nemají čas pořádně vymrznout. bruslař který jede hned za večerní rolbou v měkkém sněhu nadělá hluboké otisky, které když do rána zamrznou, tak znehodnotí úpravu pro všechy. notabene když se nevejde (nesnaží vejít) mezi stopy a v každém tempu zarazí lyži do stopy až po pytel (ééé, po vázání).

lyžníci nepluží proto, že by chtěli škodit. prostě se necítí na větší rychlost. ať už proto, že jsou začátečníci, jsou už staří, jsou po úraze nebo operaci, jsou těhotné - a případný pád ve velké rychlosti by pro ně byl veliký průšvih.

ve všech pravidlech pohybu ve stopě je nejdůležitější pravidlo první, "Berte ohled na ostatní, vzájemnou ohleduplností předejdete většině případných nepříjemných situací". já to vnímám jako (téměř) absolutní přednost malých dětí a babiček.
Vloženo 21.1.2024 9:58Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pan Milan si Jizerky nespletl se závodními okruhy, on to bohužel mysli vážně … přesně ten typ arogantních pospíchajících bruslařů, kterých se vyskytuje na tratích v Jizerkách mnoho a kvůli kterým jezdím raději do Krušných hor, kde je tolerance a úsměv ve stopě častým jevem
Vloženo 19.1.2024 10:50
v diskusi k jizerkám a ke stížnosti/informaci/povzdechu že na mapy.cz situace úpravy ne zcela odpovídá: na bilestopy.cz je vidět skutečná trasa rolby, včetně úseček mezi ztrátou a znovu získáním gps signálu. na mapy.cz se to nějak přebere a přechroustá nějakým algoritmem a napasuje se to na běžkařské trasy na mapách.cz routovatelné (nejsem počitadlák, promiňte mi možná nepřesnou terminologii). a tedy mapy.cz jsou spolehlivou informací že "tam někde rolba jezdila a něco upravené tam je", ale není to přesný záznam trasy.
Vloženo 18.1.2024 19:21
teď mi udělal ohromnou radost příspěvek autora "Kitt" z Lužických hor. německy. naplnil mě takovou tou správnou hrdostí na mé krajany, co něco dělají fakt dobře, stejnou, jako když kamarádi z Dresden maji v mobilu české Mapy.cz a když kamarádi horolezci ze Sachsen diskutují k horolezeckýcm cestám na skalnioblasti.cz. Martine. jsi v fakt dobré společnosti (můžu-li tykat, asi bychom si na běžkách tykali)
Vloženo 17.1.2024 8:41
Ahoj lyžníci, nevíte zda je upraven okruh kolem Vysokého hřebene z Maliníku?
Díky!
Vloženo 16.1.2024 18:16Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Honzo 49 budeš zítra na své trase,děti by tě rády viděli,jseš pro ně prý něco jako rýbcal.
Vloženo 30.12.2023 18:20Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Honzíku,ti lidé z Dobrušky prý ještě šli 9 km pěšky.Tak si zítra jezděte.
Vloženo 29.12.2023 18:25
Honza 1949: Duplicitní zprávy jsou pryč. Myslím, že chyba nebude na straně uživatele ani toho počítače, jenom je o ty zprávy velký zájem :-) Server nestíhá a občas se mu podaří nějakou zprávu vložit víckrát. Ale není tolik sněhu, takže stíhám vše kontrolovat a čistit.
Pepa1963: Mazat zprávy nejde, jde je jen upravovat, ale vždycky něco zbyde, třeba jedno písmenko.
Vloženo 29.12.2023 16:52Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Honzo, zprávy můžeš smazat sám 😉
Vloženo 29.12.2023 16:13Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Mám jiný počítač a zpráva se mi nahrála 3x,prosím správce o nápravu
Vloženo 14.12.2023 19:22Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
I am driving to liberec for skiing this Saturday from Prague. I could offer a free ride. Please contact me through WhatsApp +37256785073 if you would like to join.
Vloženo 14.12.2023 18:05
Dnes výborné sněhové podmínky, upravené stopy na trase Jizerka -Smědava. Stopy bez běžkařů 👏. Super 👌
Vloženo 14.12.2023 12:51
Stále nemám vytížené auto (Octavia Scout) na zítřek (15.12.). Pokud se to zítra nehodí, nabízím svezení do Jizerek (nemusí být nutně Bedřichov) kdykoliv v průběhu zimy pokud bude nějaká projetá stopa a slušné počasí. Preferuji všední den kvůli menšímu návalu ve stopě i na parkovištích.
Zatím to vypadá dobře ještě na tuto sobotu a pak dlouho nic.
Já jezdím jen klasiku a rekreačně. Odjezdy do Prahy kolem západu slunce, příjezdy podle očekávaného zaplnění parkovišť. Tak se ozvěte na g_matejka@yahoo.com a uveďte rovnou svůj telefon pro rychlejší domluvu.
Vloženo 14.12.2023 6:58
Zima přišla letos tak rychle a v takové intenzitě, že jsem to zde nestihl začít moderovat dřív :-) KamZaSněhem.cz je web určený k informování o aktuálních podmínkách. Zprávy na jiné téma na stránky určené jednotlivým oblastem až na výjimky nepatří. Info o aktuálních podmínkách se kvůli nim pak ztrácí a je nepřehledné. Takže je přesouvám sem do obecné diskuze, kde tato témata "zakázaná" nejsou:

1) spolujízda na hory - na to tento web bohužel není stavěn a když jsem se snažil před lety o spolupráci s webem zaměřeným na spolujízdu obecně, nebyl o to mezi lyžaři zájem. Jirko 1960, opakovat stejné téma vícekrát asi nemá smysl, jen to tento web zapleveluje. Pokusy typu "napíšu zprávu o podmínkách a na jejím konci doplním krátké info o nabídce spolujízdy na příště" by byly za mě asi v pohodě.

2) Beskydy - článek ve zmiňovaném periodiku nikdo z KamZaSněhem.cz nepsal, tak ho nemá cenu komentovat zde, když zpráva neobsahuje žádné info o aktuálních podmínkách

3) Sněžník a stopy rozježděné od lesní techniky - proti zprávám, které informují o aktuálně rozježděných stopách, samozřejmě nic nemám, ty zde mají svoje místo. Příspěvky, které situaci jen komentují, případně se v nich jen na někoho nadává, sem nepatří. Kolize zájmů lyžařů a lesáků je zvláště na začátku sezóny holt realita. A asi si dovedu vysvětlit, proč je těžké to ohlídat právě na Děčínském sněžníku. Tamní úprava není financována z veřejných rozpočtů, pokud vím. Takže "likvidace investic do úpravy stop" nebyla pod takovým dohledem.
Vloženo 13.12.2023 21:52Přesunuto z Javorníky a Vsetínské Beskydy
Pavle :) Lekce češtiny by neškodila :)
Vloženo 13.12.2023 20:32Přesunuto z Javorníky a Vsetínské Beskydy
ktery trouba s Visitu psal nebo psala clánek do Specialu DNES 8,12,2023 Valašsko zve do bílé stopy.asi na běžkach nikdy nestál nebo to tu vubec nezná.Velká podkova se v zimě nejezdí,nejoblíbenější trasy nejsou Milonovky ale Beskydská magistrála která
vede s Konečné na Beskyd,Bumbálku,Třeštík,Solán,Cáb do Vsetína. Proto je to Beskydská magistrála pro svou velkou návštěvnost a upravuje to 5 rolb !!!a je to na Bílých stopách a mapy CZ.Zapoměli jste na tratě Zděchova a Val.Bystřice kde opět mají rolby. Na konec Vám unikla Javornická Hřebenovka s Kohutky na Kasárna.Podruhé pište o tom co aspon trošičku znáte. Hezky den Váš čtenář.
Vloženo 13.12.2023 19:34Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ad Jirka 1960 : Jirko, já jedu vlastním autem již zítra, takže já zájem nemám. děkuju. No obávám se ale situace, jak to tam bude vypadat. Zítra se chci vydat na nějakou kratší trať- třeba 10-15 km, tak případně pak můžu napsat, jak to vypadá...
Vloženo 13.12.2023 19:04Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Znovu nabízím odvoz autem do Bedřichova a zpět tento pátek (1-3 místa) ale jen v případě, že OPS slíbí úpravu stop na páteční ráno. Poslední úprava byla v pondělí ráno a od té doby jen pršelo a bez úpravy to bude v pátek ráno ledovka.
Případně se můžeme domluvit i na jiné místo v Jizerkách a na tuto sobotu či na další zimní dny se slušným počasím a dobrými stopami.
Pište na g_matejka@yahoo.com.
Vloženo 12.12.2023 23:03Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Chce někdo vzít v pátek autem z Prahy do Bedřichova a zpět (1 až 3 lidi)? A nebo má jedno místo v autě a chce připlatit na palivo? Rád bych si udělal rekreační kolečko klasikou cca 20 - 30 km.
Napište na g_matejka@yahoo.com. Obě varianty platí i pro další zimní dny, kdy bude slušné počasí a dobrá stopa.
Vloženo 12.12.2023 21:15Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Někdo zítra autem Bedrichov zajezdit a odpo zpátky?
Vloženo 12.12.2023 18:44Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Minulý pátek byly v Bedřichově výborné stopy a navíc i trochu sluníčka. To mě namlsalo. Pokud by se to mělo opakovat i tento pátek, rád bych si udělal rekreační kolečko klasikou cca 20 - 30 km.
Níže v dotazech jsem nabízel, že někoho přiberu do auta v Praze u metra C Holešovice. Nemám to jako přivýdělek, o platbu za benzín bychom se rozdělili podle počtu osob. Zatím žádný zájem, možná proto, že je teprve úterý a obleva. Když se nikdo neozve, sám nepojedu. Takže opačně. Chce někdo připlatit na palivo za odvoz z Prahy do Bedřichova a zpět?
Napište mi na g_matejka@yahoo.com. Běžkám zdar.
Vloženo 11.12.2023 22:51Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pokud by ve čtvrtek připadl na ten mokrý sníh nějaký prašan a byly projeté stopy či by OPS slíbila, že v pátek nad ránem vyjedou rolby na magistrálu, chtěl bych si udělat z Bedřichova rekreační okruh klasicky cca 25 - 30 km (přes Knajpu příp. Smědavu), ale v jedné osobě autem z Prahy to není ani ekologické ani ekonomické (můj benzínový Scout dost papá). Pokud by se chtěl někdo připojit a nechat se nabrat u metra Holešovice v cca 8 hodin napište na g_matejka@yahoo.com. Běžkám zdar.
Vloženo 8.12.2023 13:09Přesunuto z Tisá a Děčínský Sněžník
Děkujeme moc za snahu a následné informace k situaci na Sněžníku. Jen je z těch informací člověku smutno. 🥲
Vloženo 8.12.2023 8:54Přesunuto z Tisá a Děčínský Sněžník
Díky Láďo. Tak uvidíme, jestli uvidíme.