Lužické hory – běžky

Archiv zpráv zimy 2022/2023

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Lužické hory ze zimní sezóny 2022/2023. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Lužické hory - aktuální zprávy

Vloženo 9.3.2023 10:03
Dnes trasa projeta skútrem.Otepluje se,možná poslední svezení.Skol
Vloženo 8.3.2023 13:18
Dnes dopoledne pohodové svezení po trase Šebr, Pod Ptačincem, Černá brána, po patníkách k rozcestníku Lužická cesta, vpravo spodní cestou až k Chatě Luž a zpět po červené. Nikde nic neprosakovalo a i ledová část před Chatou Luž přikrytá sněhem :)
Vloženo 7.3.2023 21:46
Stozecke sedlo-Pod Ptacincem-Pod Bouřnym-Stozecke sedlo, sníh prašan , chvilema i slunko, mezi Na Milíři a Pod Ptacincem málo sněhu, jinak ok.krasne svezení
Vloženo 5.3.2023 10:33
Na Luži sněží. Stopa místy chybí, snad se to sněžením spraví. Nejvíc sněhu okolo Ptačince.Nejhorší úsek je kolem parkoviště u chaty Luž - těží lesáci , led. V lese je stopa ještě udržitelná. Pokud nasněží víc, napíšeme. hezký den. Skol.
Vloženo 28.2.2023 16:56
Dnes ledovec a louka nad Kapličkou, začíná vyčuhovat tráva, ale zatím to jde, většinou 2 stopy od lidí, modrý swix to jistil, poměrně dost lidí, do pátku to půjde, pak musí připadnout, sluníčko už je neúprosný.
Vloženo 27.2.2023 21:18
Vyrazil jsem až po páté ze stadionu v Jonsdorfu, sněhu málo, víc je nad kalvárkou ve Cvikově. Stopy jen od několika běžkařů až na Hain. Zkusil jsem dojet pod Hvozdem na Kammloch a skoro za tmy zpět, občas lyže zadrhly. Ale mnoho nečekaných výhledů na osvícený Oybin fakt příjemně překvapilo. Nejvíc sněhu je na loukách nad Krompachem, tam jsem ve sněžení málem zahučel do díry po hotelu a končil kousek od toho hangáru, který tam nečekaně vyrostl (stejně jako obří "rodinný dům" v Naději). Venku je však pokaždé fajn, tak vyjeďte nebo vyjděte kamkoli.
Vloženo 27.2.2023 9:15
Na Luži je 2o až 30 cm sněhu.Stopa k Šébru dobrá.K Plešivci a Bouřnému spousta vodních lagun.U chaty Luž v první zatáčce také voda.Lepší obejít lesem.Mínus 7 a slunce Skol.
Vloženo 27.2.2023 13:00
Šli jsme s vnukem z parkoviště u Sirného pramene na běžkách až na Chatu Luž a pak po žluté stezce zpět. Cca 15 - 20 cm sněhu, bohužel u země mokrý tak se dost lepil. Ale dalo se a pokud spodek umrzne tak doporučujeme.
Vloženo 26.2.2023 23:08
Okolí Luže.
16:50
17:03
17:03
17:03

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 26.2.2023 23:02
Start z Luže, první kilometr horší, ale pak už na to kolik napadlo sněhu to bylo bezva, nezbývá než jezdit. Dnes mazán modrý Swix a byla to dobrá volba, pondělí a úterý to vypadá opět na modrej. Jinak asfaltka od Jána k Luži sjízdná, čekal jsem místy bídu, ale byla hodně dobrá, samozřejmě hůlky bodaáte do asfaltu.
Vloženo 26.2.2023 22:46
Zima je zpátky v Lužických horách

❄️☀️🌨️ Dnes odpoledne velká bežkařská paráda na Polevském vrchu.

Na tratich leží od 5 do 20 cm sněhu. V lese vyčuhuje podklad - lesní úseky nedoporučujeme kromě Kočárovky.

Upraven Polevský vrch na klasiku i na skate.
(Ve spodní části u kapličky vyčuhuje tráva). Upravena je také Kočárovka včetně dvou stop. Nejlepší podmínky v druhé polovině od Řachvaje a dále.

Aktuální úpravu sledujte v zimní mapě Mapy.cz

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 25.2.2023 22:30
Na Šebru jsem nebyl, ale něco napadlo a přes noc snad taky spadne, ze šebru na Ptačinec by to mohlo být hodně dobrý, ale rozhodně jen na horší lyže, bude tomu chybět vymrzlý podklad.
(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 25.2.: Jak to vypadá dnes v Lužických horách po sněžení? Dalo by se zítra ze Šébru na horších lyžích?)
Vloženo 25.2.2023 22:27
Z Luže: Dnes napadlo 5-10 cm sněhu, je to bez základu a tak to bude na kameňáčky a místy urřitě drhnout o kameny ale pujde to, uvidíme co napadne přes noc, sníh je nový mokřejší ideální na sněhuláka, dnes bych mazal fialovej Swix, ale nezkoušel jsem, zítra uvidíme, skol ve stopě.
Vloženo 19.2.2023 13:57
Stozecke sedlo-Pod Ptacincem, ve stope jehličí a vetvicky, trochu mokry snih, ale dalo se..mela jsem starsi lyze. Skol
Vloženo 17.2.2023 18:49
Polevsko - okruh na louce nad vlekem je ještě sjízdný, ale je to jen pro skalní nadšence. Od kapličky je potřeba dojít cca 50 metrů na první sníh a nahoru se dá vyjet. Nakonec dnes docela fajn svezení. Ledovec tradičně nejlepší.
Vloženo 15.2.2023 13:46
Zprávy z Luže.....Sníh zatím je. Není to již žádná hitparáda, ale jezdit se dá - lépe na starších lyžích. Místy jsou větvičky, led, jehličí - ale to neumíme zamést. Lyžaři jsou. Pozor od Jána k Luži a od Jána na Bouřný jezdí lesáci, takže je to zorané. Myslím, že poslední možnost se svézt. V pátek má pršet.Skol
Vloženo 11.2.2023 9:07
Luž - pod mrakerm, stopa drží, sněhu dost, na některých místech led od slunce.Cestou pod stromy i větvičky. Svezení ale dobré, celá trasa včera projeta. Skol
Vloženo 10.2.2023 19:52
Ahoj ahoj dnes upraven okruh na “Ledovci přes polevsky vrch ke Kapličce a zpět….vcera odpoledne kluci z Sjezdovka & Bikepark Polevsko rolbou upravili okruh na skate a mi dnes stopařem řízli stopu,podmínky ideální,v lese v okoli Jedličné to uz moc hezké neni stopa je ledová je v ní spousta větvicek,to samé i Kočarovka…
Vloženo 10.2.2023 16:44
‼️POZOR na PARKOVANÍ‼️

Řekneme si na rovinu… nejlepší podmínky v okolí Polevska jsou na Polevském vrchu s parkovištěm U Kapličky nad Polevskem.
V lese je ve stopě hodně větviček a jehličí včetně Kočárovky. ALE…

❌ NEDOPORUČUJEME ❌ parkovat na silnici jako dnes. Porušujete silniční předpisy, je omezena šířka vozovky a je omezený průjezd např. hasičů nebo vozidel údržby. Na víkend nám policie hlásila zvýšené kontroly U Kapličky. Hrozí vám zde pokuta policie‼️

Parkoviště 🅿️6 U Kapličky má omezenou kapacitu. Když je plné, využijte záchytné parkoviště 🅿️1 U Fotbalového hřiště, které pro tento účel vybudovala Obec Polevsko - to je obvykle úplně prázdné. Odtud vede stopa k vysílači nad Prácheň i Ke Kapličce. Možné je využít i parkoviště 🅿️4 u sjezdovky (vlek zdarma vyveze běžkaře nahoru na Polevský vrch).

Na víkend plánujeme upravit Polevský vrch a Ledovec rolbou ze sjezdovky pro skate a následně skútrem na klasiku.

Dobré podmínky jsou dále v okolí Luže, na loukách v okolí Hainu a Lückendorfu. Dále pak ze Šébru po tzv. Točně a po Dlouhé míli až na louky u Křížové hory nad Jiřetínem (jsou zde některé úseky rozježděné od aut).

V provozu je Sjezdovka & Bikepark Polevsko. sjezdovka v Obec Horní Podluží a sjezdovka v ASVL Waltersdorf

Užijte si nádherné dny ve stopě, než se výrazně oteplí. Chovejte se k sobě ohleduplně nejen ve stopě. A neparkujte, kde to není povoleno! Děkujeme!
SKOL!

» Zobrazit všechny fotky (celkem 7)

Vloženo 9.2.2023 14:40
Šel jsem na průzkum sněhových podmínek v okolí Milštejna, s překvapením našel slušně prošláplou stopu od hradu po Staré pražské cestě. Od Milštejna na další směry je rozježděno od lesáků, taky svážnice ke Cvikovu je nesjízdná kvůli hlubokým kolejím od čtyřkolky. Je to škoda, běžkovat by se jinak dalo.
Vloženo 8.2.2023 21:50
Kolem Jedlové máme dnes upraveno🥶👌 je to krása, Dlouhá míle má i dvě stopy, jen úsek z Jedlovského nádraží k Tolštejnu je na....🙈
Dnešní mapka - https://mapy.cz/s/pedaromode
Vloženo 7.2.2023 16:39
Eisige Spur
14:27
14:28
14:40
14:40

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Vloženo 7.2.2023 10:56
Na Luži svítí slunce, sněhu stále dost. Stopa pěkná.Odklidili jsme snad vše, co popadalo.Tak hurá na běžky, dole už je zeleno.Skol.
Vloženo 5.2.2023 13:02
Vyjeli jsme kolem desáté od jonsdorfské chaty lyžařů ve směru na Hain, resp. na kolečko pod Jonsbergem. Upřímně přiznávám, že zledovatělý povrch si s běžkami dělal, co chtěl a taky tisíce větviček, bukvic a šišek ve stopě na dobrém pocitu nepřidaly. Dobře se sklouznete jen na části kolečka po Staré lipské cestě a dále asi 500 metrů, dál pokračovat fakt nedoporučuju. Taky parkoviště na Sternu není upravené. Ale venku a hlavně na sluníčku je určitě fajn.
Vloženo 6.2.2023 9:58
z Práchně, přes vysílač, kolem kozí farmy - docela ledovka, v lese větvičky, "až moc rychlé", pak kolem kapličky pěkné, v lese bohužel dost větviček, ale dá se. Od Jedličné po Kočárovce, zde z počátku větvičky, ale pak už to je bez problému, sjezd po lyžařské magistrále v pohodě, výšlap k asfalce je dost měkký (skútr tu jel jen jednou a pak bohužel skončil). Sjezd po modré značce by byl pěkný - plno velmi příjemného sněhu ..., ale není upraveno a bohužel zde chodí na výlety zaměstnanci českých lesů (páreček roztažený po celé cestě držící se za ruce, sice uhnuli, ale rozdupali celý sjezd a jsou tam půl metrové díry :-(, nastoupili do auta "lesy čr". Pak výšlap ke stožeckému sedlu byl také hančovina (sněhu dost), klasický okruh kolem Pěnkavčího vrchu zprava- krásný, pak to chce "přeskočit" na žitavskou magistrálu - ta byla čerstvě upravena, 2 hezké stopy, na chatu Luž, po zimní cestě na chatu pár vytátých míst, ale dá se to přeskočit, cesta zpět stejně (na červený hřeben nejezdím, tam chodí pěšáci-zde by bylo lepší i oficiálně vést "magistrálu" německem), bohužel zpáteční cesta na sedlo kolem chaty na Milíři byla rozdupaná (pěšáci lezou přímo ve stopě, proč by šli vedle :-( ... Sjezd z lávky a traverz na Jedlovou parádní, bez problémů s krásnými výhledy.
Shrnuto ... větvičky v lese otravují, ale jde to, led na pláních je trochu o ústa, škoda že není dotažená úprava na Šébr - sněhu je tam spousta, je měkký, stromy tam popadané nejsou a úprava by pomohla zahladit stopy od pěších - tedy poslední úsek na lávku jsem jel po turistické značce přes hřeben, nějak jsem zapoměl uhnout, tam možná nějaký strom bude. Kolem Luže o dost lepší, méně ledu, více nového sněhu, na žitavské magistrále parádní. Lyže(dvojkové) kromě přechodu silnic nebylo nutno sundat. Byl to krásný víceméně slunečný den.
Vloženo 4.2.2023 22:52
Jedlová - projeli jsme dnes večer co se dalo, stopa je, byla to dřina 😅 na Jedlové foukalo o 106, takže místy závěje, skútr několikrát zapadl a řidič hledal cestu s lopatou v ruce. Po lesních cestách řádil někdo na čtyřkolkách, jsou vyjeté hluboké koleje, až k Šebru se dnes skútr bohužel nedostal...nedalo se 😞

https://mapy.cz/s/panenedefu
Vloženo 4.2.2023 21:16
Dnes probehla plánovana úprava,projeli jsme vse co se dalo z Jedlične pres zelenou vrstevnici k “Medvědí hůrce” pres “Jezírko a Ledovec” az ke Kapličce dale jsme pokracovali na druhou stranu silnice az k Vysílači na Pracheňske strane…dale pres Wachstein k fotbalovemu hrišti kde se da pohodlne a bezpečne odlozit/zaparkovat auto a rovnou “skočit” do stopy😉a cele zpět…bohužel stopa je pěkná pouze na nekterých místech kde zustalo dostatek sněhu,jinde kde silný vítr vše sfoukal až na ledový podklad se stopa říznout nedala..byl odstraněn spadlí strom nad kozí farmou
Vloženo 4.2.2023 16:23
Jeschkenloipe Lückendorf
14:07
14:07
14:11
14:41

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Vloženo 4.2.2023 15:05
Jaká je situace po dešti na Polevsku na tratích? Úprava proběhne v sobotu večer.

Sníh vydržel, po pátečním dešti vše zmrzlo a sníh je velmi rychlý, stopa umrzlá. V lese je ve stopě spousta větviček, na vrstevnicové cestě z Jedličné na Kytlické pastviny jsou tři vytátá místa od vody. V sobotu odpoledne lehce sněží a občas se ukáže sluníčko. Očekáváné jsou sněhové přeháňky.

Nejlepší je situace na Polevském vrchu a na Kočárovce.

I když je stopa zmrzlá, nechte své čtyřnohé miláčky doma. Pes ničí stopu a hrozí střet s bežkařem. Žádáme pěší, aby neničili běžkařskou stopu.

V sobotu večer vyrazí z Polevska skútr na úpravu tratí. Bereme speciální řezačku na zmrzlý snich, uvidíme jak si s tím poradí.

Nástupní místa doporučujeme:
🅿️6 U Kapličky (pozor omezený počet míst, neparkujte na silnici, hrozí pokuta!),
🅿️3 Jedličná (pozor omezený počet míst, neparkujte na silnici, hrozí pokuta!)
🅿️4 u Sjezdovka & Bikepark Polevsko (vlek vás zdarma vyveze na Polevský vrch),
🅿️1 fotbalové hřiště
🅿️2 Polevsko náves/u hospody
🅿️7 Panská skála

V provozu je také sjezdovka na Polevsku.

SKOL!
12:34
12:38
12:45
12:57

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Vloženo 4.2.2023 11:19
Sníh naštěstí zůstal.Jezdit se dá. Všude plno větví a větviček, opatrně. Hana Luž
(Odpověď na dotaz uživatele Dana z 3.2.: Má cenu jezdit zítra ze Šébru? Zůstal tam nějaký sníh? Nebyl jste tam někdo prosím?)
Vloženo 4.2.2023 11:17
Luž - včera napadlo 30 cm sněhu, ale vzápětí začalo pršet a pak už jen lilo celé odpoledne. Sníh se naštěstí udržel. Navrchu je zmrzlý, ale stopa docela drží.My musíme odklízet spadané větve a stromy. Kdo má facebok, tak mrkněte, jsou tam i fotky. Běžkaři už vyrazili. Opatrně.Hezký den. Skol.
Vloženo 3.2.2023 10:44
Prší,prší a proto jsme se rozhodli dnesní upravu a propojení Luzicke magistrali k Šébru odlozit na so/ne dle podmínek
Vloženo 2.2.2023 19:51
Supr svezení ze Stozeckeho sedla směr Luz a zpět, chvílemi fujavice, ale dalo se :-)
Vloženo 1.2.2023 19:42
Ahoj skol….dnes podle plánu upravena Kočárovka (stopy v obou směrech)doufam ze vydrží,dale jsme se pokusili upravit spojnici k Šébru a Lužická magistrála ale zastavila nás spatna cesta(podmočeny terén a spadlé stromy)…o nápravu se pokusíme v pátek…dále projeta 5km trasa z Jedličné ke Kapličce kde silný vítr stopu po průjezdu techniky ihned zafoukavá…odstraněno bylo pár popadaných špiček stromů.Sněhu všude dostatek….
Vloženo 1.2.2023 16:37
Nasser Schnee (Jeschkenloipe)
15:31
15:31

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 1.2.2023 9:43
🌝 Noční úpravy stop na Jedlové 🌨
Po vydatném sněžení jsme se vydali na kopec, trochu jsme si museli vyklidit cestu 🪚
....hlásíme těžký mokrý sníh, ale je ho tady dost, stopy jsou hotové jak to šlo:
https://mapy.cz/s/jedahegosa
Pořád padá těžký mokrý sníh a do konce týdne ještě hlásí velké množství srážek.
Vloženo 31.1.2023 19:50
Dnes odpoledne proběhla úprava 3 a 5km trasy tj z Jedličné přes medvedí hůrku a ke kapličce pres “ledovec”…připadlo par cm tak je opět průjezdný usek ke Kytlickym pastvinám…na zitřek planujeme upravu “Kočárovky a spojovačky Lužická magistrála k Šébru…podminky idealní
Vloženo 29.1.2023 17:28
Okolí Krompachu, Juliovka, Světlá, Mařenice se dá celkem dobře jezdit po loukách, na přemrzlé vrstvě asi 20 cm sněhu je tenká ledová krusta.Sem tam stopy projeté od lidí. Jinak včera vyzkoušen okruh na Jonsbergu a louky kolem Janskych kamenů, upraveno rolbou na klasiku a bruslení, sem tam lehce vydřeno, ale převážně krásné svezení. Vlek na Jánské kameny byl v provozu.
Vloženo 29.1.2023 16:26
Lázeňské město Cvikov hlásí:tam, kde jsme dlouhá léta běžkovali, tzn. od Martiňáku na Milštejn, tam se prohánějí bezmozci na čtyřkolkách anebo cesty protahují lesáci. Takže nebuďte zklamaní jako ti v běžkařských botách, kteří šlapali oběma směry. I když sněhu je víc, než nám teď ukazují v Běžkotoulkách. Naštěstí je hned za hranicemi v Jonsdorfu jiný svět a běžkařský ráj - stadion nabízí vyříznuté trojstopy s upraveným širokým pruhem pro bruslaře, pěkné stopy vedou skoro do centra městečka, doporučujeme. Jen cesta lesem do Waltersdorfu pod lomem je rozšlapaná od pěších a těžko sjízdná. Ale - venku je pokaždé fajn. Skol!
Vloženo 29.1.2023 16:25
Spur war gut ein Dank an Knut (von der Kammbaude)
14:40
14:41
14:49
14:49

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 28.1.2023 13:05
Luž: Dnes všechny trady projety ..Šebr,Bouřný , k Jánu,Ptačinec.Stopa pěkně řízlá.POZOR NÁMRAZA.PADAJÍ STROMY,VĚTVE.Jen co skútr dorazil domů,spadly v blízkosti parkoviště další špičky.Krátký odpočinek a jdeme uklízet.Skol.
Vloženo 28.1.2023 10:28
Každý mistr maže klistr, dnes na Šébru pěkná ledová struska, která bez kompromisů strhává vosky =-). Kdo tedy není mistr, tak si dnes hodně mákne. Jinak trasa: Parkoviště na sedle - pod Bouřňákem - k Jánovi - Sirné prameny - chata Luž -Hubertusbaude přes sjezdovku - po německé straně k Webrberku - sjezd z Webrberku - parkoviště. Skol
Vloženo 27.1.2023 22:31
Po dlouhých šesti letech můžeme v sobotu uspořádat závod Lužická třicítka.

Prosíme běžkaře, aby v sobotu uvolnili mezi 10:00 a 13:00 trať závodníkům mezi Jedličnou a Práchní.

Registrace je možná od 8:30 do 9:30 v lyžařské boudě na Jedličné. Start je hromadný v 10:00 a 10:03.

Tratě jsou připravené: na výběr je ze 7 km nebo 28 km klasicky, žáci 5 km.

Připomínáme, že sněhu není mnoho, není to na “áčkové” lyže. Přestože jsme na některých místech nahazovali sníh, místy může vyčuhovat podklad (kořeny, tráva, kamínky) hlavně v druhém až čtvrtém kole!!!). Do ideálu nám chybí 10-15 cm. Dělali jsme co jsme mohli… Věříme, ze si to užijte.

Neparkujte podél hlavní silnice Polevsko - Kytlice, parkujte pouze na odstavné ploše v prostoru křižovatky nebo na krajnici podél silnice směrem na Svor. A NOVĚ nám Obec Polevsko vypluhovala plochu 300 m od lyžařské boudy. Jinak hrozí pokuta od policie ČR. Poradatel vás správně navede.
Pro běžkaře - návštěvníky: Pokud bude plné parkoviště U Kapličky, využijte odstavné plochy u fotbalového hřiště.

Pro vítěze máme připraveny ceny, medaile, trofeje a poukázky do tomboly. Vyhlášení se uskuteční kolem 14. hodiny na sále Restaurace Na Křižovatce.

Těšíme se na vás na startu!
Ski Polevsko
Vloženo 27.1.2023 20:13
Dnes navečer proběhla úprava tratí na zítřejší zavod Lužická třicítka ,bylo upraven celý 7km okruh letodního závodu,podmínky i pres trvající nedostatek sněhu jsou celkem dobré,tak zítra na startu se na vás tešíme…😁 skol
Vloženo 27.1.2023 17:01
Grenzwiese super Spur danke an den PSV
14:37
14:37

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 27.1.2023 15:18
Zprávy z Luže: Včera v pozdních hodinách projel skutr trasy na Šébr, k Jánu, pod Plešicvem. Sněhu je dostatek. Od Šébru vedou asi tři kilometry dvě stopy. Právě sněží, takže zítra bude opět provedena úprava trati.Fotky na luzickamagistrala.cz Krásný víkend. Skol.
Vloženo 27.1.2023 11:00
Abschnitt ohne Schnee Forstweg wurde geräumt

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 27.1.2023 10:57
Stellenweise Eisig keine schlechten Abschnitte wenig gespurt

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 27.1.2023 10:53
Lauschekamm Motorschlitten gespurt stellenweise eisig,um die Finkenkoppe Spur durch Skiläufer oft eisig.
Vloženo 25.1.2023 18:20
Projel jsem dnes z Jedličné Kočárovku a pak okruh k vysílači nad Práchní. Sněhu je zatím dost, místy i krásně řízlá stopa jak z katalogu. A pak jsou místa kde se by člověk brečel. Kočárovka projetá komplet autem, stopa zničená (na obou koncích uzavřená závora). Narazil jsem na stopy a naděláno od koně ve stopě. Mezi kapličkou a vysílačem probíhá těžba dřeva (teď?) - cca 200m zničeno. Cesta mezi Kytlickými pastvinami a Jedličnou zničená od LČR už od podzimu - doufám že toto není konečné uvedení do původního stavu. Nerozumím tomuhle pohrdání a ničení cizí práce, na úpravu se skládají lyžaři, přispívají obce i kraj.
(Odpověď na dotaz uživatele Edita z 25.1.: Dobrý den, mohu se, prosím, zeptat, jak to vypadá se sněhem v okolí Polevska po pondělní a úterní oblevě? Děkuji moc za info! EK)
Vloženo 25.1.2023 16:42
(Odpověď na dotaz uživatele Nedočkavý běžkař z 23.1.: Dobrý den, budou se ve Cvikově dělat letos stopy? Sněhu je tu dost. Díky.)
Cvikov má skútr připraven, ale zatím je málo sněhu :(
Vloženo 26.1.2023 7:41
byl jsem na kočárovce v úterý a po stopě jezdil Yetty se značkou lesy české republiky
Vloženo 24.1.2023 13:22
potvrzuji to co pise drahar Jiří . včetně toho lepení...
Vloženo 23.1.2023 21:07
Mlha, sněhu cca 15-20 cm. Na neprojetých místech to krutě lepí. Po aplikaci modrého vosku skoro dobrý. Z Jedlové přes Točnu, pak k hranici a k chatě pod Luží (dobrý oběd). Pak k rozc. U jána to jelo slušně, nahoru doprava zpět pod Ptačinec první část slušná, pak opět lepidlo. Od Ptačince zpět přes Jelení Brod to jelo slušně, tvrdší stopa. Do Stožeckého sedla dobré, pak na k vlakové zastávce Nová Huť je to slabší, hlavně sjezd od Staré Pražské cesty je kus o hubu, teče tam voda. Podjezd pod tratí a k Falknovské cestě je dost krutý, ale projet lze. Falknovská cesta je projetá auty, lze jet v těchto stopách, jede to slušně.
Vloženo 23.1.2023 20:10
Trasa Luž - po Lužické magistrále - Točna - Tolštejnská stezka a dále okolo Jedlové a poté zpět Luž. Na Lužické hory bezvadné podmínky, vyděl bych to už i na bečkové lyže, když jsme v neděli večer odjížděli, tak opět padalo. Bohužel spodek není moc promrzlý a utemovaný.
Mázu jsem dal Swix V40 modrý extra a drželo to jak beton a současně to nelepilo, jen to moc nejelo, ale to bylo sněhem a horší lyže. Pro sportovnější běžkaře by byl asi vhodnější Swix V30 modrý.
Vloženo 22.1.2023 10:58
Zrpávy z Luže: Vážení, tak konečně - dnes projeta celá trasa. padal sníh, dosněžilo i na místa, kde včera ještě bylo sněhu málo.Takže se podařilo projet celou trasu.Po cestě již spousta nadšenců, všichni se radují, že konečně začala zima a mohou se proběhnouz. Proto : Kdo nechce chodit pěšky, vem na nohy běžky.Nazuj je a už - vyraž směr Polevsko či Luž. Hezký den. Skol.
Vloženo 22.1.2023 8:11
Na Jedlové pozdě večer proběhla noční příprava stop na neděli, čekali jsme až přestane sněžit
❄ Jedlová - Dlouhá míle - Šébr lávka - Tolštejn
Sněhu je dost
Vloženo 21.1.2023 23:55
Dnes večer v 20h proběhla úprava,upravil se 3 a 5 km okruh i s loukou u Kapličky a tzv “ledovcem”.Z Jedličné smerem na Kytlice je sněhu méne a proto je projeto pouze válcem bez “rezání” stopy,vsude jinde je sněhu dostatek a je zde i stopa na klasiku…. Na “ ledovci jsou stopy dvě.Dale jsme strojově upravili Kočárovku tam je situace idealni….
Vloženo 21.1.2023 19:15
Hurá, sněží! A my máme dobré zprávy z Polevska: skútr vyjede po sněžení v sobotu večer. Za týden plánujeme závod Lužická třicítka.

Už ve čtvrtek proběhla úprava po středečním sněžení. Nejlepší podmínky panovaly na Polevském vrchu a na Kočárovce. Celou sobotu má sněžit, proto dnes večer/v noci (sobota 21.1.2023) vyrazí skútr Ski Polevsko upravit tratě: z Polevska na Jedličnou a odtud trojku lesem, pětku kolem Polevského vrchu a ke Kapličce a Kočárovku. Dle podmínek vyjede náš skútr také během neděle. V neděli ráno tratě upraví i skútr obce Okrouhlá z Okrouhlé k hřišti na Polevsku, ke Kapličce a k vysilači nad Práchní (pozor na spadlý strom u Wachsteinu).

Žijeme v naději, že bychom mohli za týden v sobotu 28.1. uspořádat po dlouhých šesti letech LUŽICKOU TŘICÍTKU - nejtěžší závod na běžkách v Lužických horách. Definitivní rozhodnutí a délky tratí zveřejníme nejdéle ve středu 25.1. Již teď se můžete registrovat přes naZávody.cz na www.nazavody.cz/zavod/372-luzicka-tricitka-2023/. Propozice najdete na webu závodu na https://skipolevsko.estranky.cz/clanky/zavody/luzicka-tricitka/.

Sjezdovka & Bikepark Polevsko plánuje zahájit provoz v pátek 27.1.

Byli jste spokojeni s úpravou tratí v okolí Polevska? Chtěli byste nás podpořit zasláním příspěvku přes přiložený QR kód nebo na číslo účtu: 43-1708990227/0100. Do textu prosím uveďte "dar". Přiložit můžete i pomocnou ruku při našich závodech a brigádách.
Děkujeme!

SKOL!
Honza

Lužické a Žitavské hory - neobjevený klenot severu
Lužická magistrála
Region Liberec
Vloženo 21.1.2023 17:41
Z doslechu výborná podmínka a navíc lze sledovat přes kameru na https://www.windy.com/cs/-Webkamery/N%C4%9Bmecko/Sasko/Luftkurort-Luckendorf/webcams/1428072213?50.835,13.942,9
(Odpověď na dotaz uživatele Petr.H z 20.1.: Ahoj, koukám že mají podle map upravené nějaké okruhy v Lufkurort Lückendorf. Máte o tom někdo nějaké info?)
Vloženo 21.1.2023 11:08
Na Luži trochu sněžilo.Právě pan Horák vyjel na trasu. Napadlo již ve středu, ale v lese byly jen tři centimetry. Tam,kde je víc stromů, tam bylo sněhu málo. Uvidíme, zda dnes již půjde projet trasa celá nebo alespoň část. Drobounce přisněžuje, tak ať to dopadne. První běžkaři již zkoušeli trasu, ale na mnoha místech museli lyže nosit. Snad to dnes bude lepší.Držme si palce, ať už je zima, jakou známe z minulých let.. Skol
Vloženo 19.1.2023 11:57
Dnes dopoledne upraveny trasy nad Polevskem projeto pouze valcem snehu malo,místy vyčuhuje podklad hlavne na Kytlickych pastvinach…nejlepsi svezení na loukach nad Polevskem,upravena Kočárovka kde se povedla “říznout” stopa,ale prvních 150-200m opet snehu malo a vyčuhuje podklad pak uz ale svezeni dobre.
Vloženo 18.1.2023 18:28
Dnes napadlo asi 10 cm mokrého sněhu,
skutr projel trasu Okrouhlá,fotbalové hřiště Polevsko, kozí farma, kaplička , směr vysílač Prácheň,
kousek před lomem probíhá stále těžba, tak to dál nešlo, zpět Okrouhlá
Po uválcované stopě to docela jelo, ale vemte si kameňačky.
Vloženo 18.12.2022 18:36
V neděli odpoledne/navečer proběhla větší úprava tratí z Jedličné přes Kočárovku a na zkoušku až na Stožecké sedlo(Šébr) a tzv. trojka a pětka v okolí Polevska.
Zde podrobně:

✔️ na Kočárovce prvních 200m pouze válcováním, pak 2 stopy na klasiku, zde super podmínky! Podklad po mrazech a válcování pěkně umrzl a stopa se do rána také pěkně zatáhne. Zde nefouká jako na loukách. Doporučujeme!
✔️ z Kočárovky po Lužické magistrále pod Velký Buk a na Novou Huť místy opravdu málo sněhu!!!, vyčuhuje hlína, kameny, je to jedině na kameňačky. Zde stále čekáme na přislíbenou opravu cesty od Lesů mezi Kočárovkou a falknovskou cestou. Snad se ještě letos dočkáme!
✔️ Z Nové hutě jsme poprvé v historii na zkoušku projeli cestu od parkoviště u usedlosti na Nové Huti k lávce na Šébr podél silnice po tzv. plynovodu. Trasa je pročištěná od náletů. Ale jsou zde mokré úseky a místy vyčuhuje podklad a klacky od náletů. Děkujeme Lesy České republiky a plynařům za pomoc s úpravou cesty. Zde musí napadnout dalších aspoň 15 cm, aby byla trasa dobře průjezdná pro skútr i pro běžkaře.
✔️ z Jedličné "pětka" k Jezírku nad vlek to v lese celkem jde, ale občas čouhá podklad a hlína. Doslova špatné podmínky jsou na Kytlických pastvinách směrem na Jedličnou - zde čouhají kameny a hlína. Nedoporučujeme se sem vydávat. Doporučujeme směr z Jedličné vlevo směr Jezírko a Polevský vrch.
✔️ na skate i na klasiku je upravena louka na Polevském vrchu nad vlekem. Zde opět hodně foukalo, takže stopa rychle zafouká. Zde velmi dobré podmínky. Nástup ideálně od parkoviště U Kapličky (mezi Polevskem a Práchní). Na našem oblíbeném Ledovci jsme uválcovali široký pás na skate + 2 stopy na klasiku.

Užívejte zimních radovánek, než nám sníh od středy začne brát obleva. Sněhu sice není mnoho, hlavně v lese vyčuhuje podklad. Super podmínky jsou na Polevském vrchu a na ledovci (i na skate) a na Kočárovce (zde JEN na klasiku!!!)

Byli jste spokojeni s úpravou tratí v okolí Polevska? Můžete nás podpořit zasláním příspěvku přes přiložený QR kód nebo na číslo účtu: 43-1708990227/0100. Do zprávy prosím uveďte "dar".
Děkujeme.

SKOL!

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 18.12.2022 14:37
Byli jsme třikrát v Jonsdorfu a blízkém okolí. Na "stadionu" je několik stop, směrem k Hainu sněhová pokrývka roste, na pěkné stopy narazíte i na loukách u Kammbaude, kde se dnes závodilo. Sjezd zpět na stadion je rychlý. Projel jsem i část magistrály směrem ke Gondelfartu, zde stopa není a na cestě množství šlápot od pěšáků, celkově moc příjemná první svezení.
Vloženo 18.12.2022 11:12
Manžel s dcerou byli 17.12. a až na malé úseky pohádka :))).
Petra
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 17.12.: Nevíte jak nahoře kolem Luže?)
Vloženo 16.12.2022 20:48
Ahoj, dneska Kaplicka - Prachen - Kaplicka - Kocarovka - Kaplicka

Od Kaplicky na Prachen celkem rozumne svezení, ale na cca 100 metrech řáděj lesaci. Objel jsem Prácheň, celkem to slo komplet na bezkach. Na ledovci prostě parada, ale pak horor smer Kocarovka:( Vycuhuji kaminky a uz bych tam nejel. Musi nasnezit. Jinak kocarovka lahoda a slast. Bez stopy, ale o to lepsi svezeni. Diky za upravu
10:35
10:53
11:09
11:09

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (6)

Vloženo 16.12.2022 16:55
!!!Info z Polevska …probíhá uprava…….tak nakonec jsme projeli(upravili)cely 3 a 5k okruh s loukou u Kaplicky a tzv.Kočárovkou vse je upraveno pouze valcem ( nedostatek snehu) stopa pro klasiku je pouze na tzv.ledovci …Upozornuji….v lese je stale malo snehove pokrývky takze pozor na vyčuhující podlad (kořeny,kameny)
Vloženo 15.12.2022 18:08
Polevsko - U kapličky - na válcovaném podkladu příjemné svezení, vzhledem k malému množství sněhu i tak paráda, a to i v lese
Vloženo 14.12.2022 18:16
Teď jsem byl krátce u kapličky, okruh 2 km skate, místy zafoukáno, sněžilo a vítr. Sněhu dost
Vloženo 14.12.2022 17:33
Info z dnešní upravy…..dnes jsme se pokusili upravit louku na Polevskem U Kapličky,ale fouka silny vítr a stopa po projetí techniky okamzite zmizí,na nekterych místech prachový sníh vlivem větru dokonce zmizel uplne.Dále jsme projeli naši oblíbenou “Kočárovku” zatim pouze valcem.Sněhu je hlavně v lesních úsecích zatim málo a cekame na dalsi sněžení….další úpravu planujeme na pátek v dopoledních hodinach
Vloženo 13.12.2022 12:58
Dnes upravena stopa válcem z Okrouhlé ke škole v Polevsku,zpět k Wachstejnu,okolo kozí farmy ke kapličce,k vysílači a na Prácheň.U práchenskeho lomu běžky sundat asi 200m těžba dřeva.Jinak dobrý.Stopu budu řezat až připadne.Skútrař Okrouhlá
Vloženo 13.12.2022 10:33
LETOŠNÍ PRVNÍ ÚPRAVA

V pondělí navečer proběhla úprava trati na Polevskem vrchu a na Jedlicné: okruhy 3 a 5km. Okruh je sjízdný s opatrnost, hlavně v lese vylézá podklad, především na tzv. Kytlickych pastvinách je pokrývka slabá a jsou vidět vyčuhujíci ledove plotny a kameny - tam opatrně!!!
Opět nejlepší svezeni je na louce u Kapličky a tzv..”Ledovci” kde místy leží i 30cm sněhu. Na loukách se stopa rychle zafouká.

Celý okruh na Polevském vrchu je upraven válcem na Ledovci a u Kapličky se povedlo říznout stopu. Zde parádní podmínky 😉

Další úpravu plánujeme v úterý.
Vloženo 12.12.2022 19:49
Velký dík za první ohlídku tratě. Byli jsme první ve stopě na Hřebenovcé. Užili jsme si svezení na prašanu v zimním lese. Nikde nekoukaly borůvky ani větve. Dávejte si pozor na kameny na hraniční stezce, hlavně na přechodu u Černé brány. Nejlepší byla cesta k Šebru v bukovém lese. Na okruh kolem Penkavči vrchu jsme bohužel neměli čas. Zítra to tam určitě bude hezké. Silnice v Horní Světlé byla sjízdná a my jsme bezpečně zaparkovali před Chatou Luž. Když jsme se vrátili, bylo vše uklizeno. Zatím raději si vezměte bečkove a vyrazte.
14:31
15:24
15:25
15:26

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 12.12.2022 11:28
Přátelé ...padá nám snad všude, takže i v Horní Světlé. Za chvíli vyrážíme na první obhlídku tratě se skůtrem ještě bez stopovače, ale už určitě půjde jezdit. Naspadlo už asi 15 - 20 cm a stále padá. Je to prašánek. Tak hurá na trať. Skol A krásné svátky vánoční a šťastný Nový rok přejeme z Luže
Vloženo 11.12.2022 22:26
Nazdar soupalisti, kamenacky Ptacinec - Sebr se da s trochou stresu.

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Lužické hory