Beskydy – běžky

Archiv zpráv zimy 2018/2019

Tato stránka je archivem zpráv o stavu běžeckých tratí v oblasti Beskydy ze zimní sezóny 2018/2019. Zajímají-li vás současné podmínky, přejděte na stránku Beskydy - aktuální zprávy

Vloženo 18.3.2019 14:27
Bílý Kříž - Lysá Hora

Nedělní výlet za jarního počasí jako tečka za letošním běžkováním. První polovina trasy ráno již na hranici sjízdnosti, na pár místech bylo nutno sundat lyže. Na upravované trase z Papežova zatím sněhu dost. Z Lysé luxusní výhledy na fatry a tatry.. Odpolední návrat již značně kašovitá konzistence, velmi znatelný úbytek sněhu proti ránu. Každopádně krásná vyjížďka.. v Beskydách už to vypadá na jaro..
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 5.3.2019 21:26
Trasa Pustevny - Martinak dnes odpoledne...na spoustě míst jehličí, větve, stromy, takže asi uz jen pro "nadšence". Od Pusteven prvnich cca 500 m jsem 2x vyzula lyže, pak uz jsem jela, ale cesta tam pomalá, jehlici to hrozne brzdí, stopa je pořád pekne vyjeta, trošku nového sněhu. Ale i tak se to ještě dalo.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 4.3.2019 22:44
Trasa Pustěvny - Martiňák, dnes dopoledne stopa upravena, nikdo nikde, sem tam jehličí na trase (hlavně v lese), jinak paráda.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 3.3.2019 18:17
Trasa Pustevny - Martiňák dnes dopoledne ....krásná stopa, asi udělaná včera, trošku nového sněhu, parádní svezení. Kamarád to jel bruslením a taky byl nadšený.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 2.3.2019 19:15
Pustevny - okruh kolem Zmrzlého - upraveno.Na zrzlém podkladu včerejší sněhová vrstvička,takže ok jak z kopce tak i do kopce.Ve dvou místech se musí vyzouvat.Pustevny-Radhošť - až za Radegasta "klasika" od pěšáků.Dál už při krajích spíše než strojová tak běžkaři projetá stopa a o něco více včerejšího sněhu,takže pak až po Radhošť ok
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 2.3.2019 18:55
Dnes odpoledne cestou z Pusteven jen na skok Machůzky - parkoviště Razula a zpět.Nevím jak to vypadá za Galíkem směrem Horal.Jarní měkký firn,sněhu ubývá,nevím kdy projížděli stopu,ale tím že tam skoro nikdo nebyl tak použitelná stopa i odpoledne.Nejvíce sníh mizí na horní straně pod svahem.U cesty je ho ještě relativně dost.Samozřejmě že přes příjezdové cesty spíše přenášet.Za Pepišem na dostihovce taky někdo.Byl jsem ve čtvrtek večer,ale už je to zůžené.
(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 1.3.: Dobrý den, jak vypadá situace v Velkych Karlovicích?)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 2.3.2019 14:15
Pustevny - pres noc napadlo 3cm prasanu,teplota kehce nad nulou,okruhy kolem Tanecnice a Martinak celkem fajn,klasika ve stope projete pred par dny,jen v lese misty hodne jehlici,ale vsude se to da projet. Na brusleni misty spatne.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 2.3.2019 13:49
Velke Karlovice-v udoli zmrzla stopa,na slunicku rozbredle,nutno pres jakoukoli cestu sundat lyze. Ale stopy jeste celkem upravene,klasika ok,brusleni uz horsi. V lese spatne,vsude jehlici a sutry uz. V patek 1.3. do 800m prselo cely den...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.2.2019 18:33
Dnes Pustevny Radhošť azzuro 8 stupňů. Stopa ve špatné kvalitě jehličí atd, počasí krásné ale samozřejmě to skoro vůbec nejelo na rovinkách bych tipoval 40 cm sněhu ve sjezdech už to docela mizi
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 24.2.2019 22:55
Javorníky, Kasárna - Portáš: Nejvyšší část hřebene (Velký Javorník - Ztracenec) ujeta skútrem, sypký sníh, sice bez stopy, ale v pohodě sjízdné. Od Malého Javorníku přibývala pod stromy zledovatělá místa se spoustou jehličí, popadané stromy odklizeny. Závěr před Portášem už byl dost špatný, převážně pěšky.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 24.2.2019 18:46
V Beskydech se nasla damska vetrovka Swix a damska vetrovka Klimatex. Pokud ji postradate, prosim piste do zprav barvu a velikost bundy a den a pribliznou lokalitu kde jste ji vytratili. Tel. 777522016.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 24.2.2019 22:43
Pustevny - Martiňák: Nově upravená stopa, dobrý rychlý sníh, bez ledových míst.
Pustevny - Radhošť: Taky v pohodě, po stranách pěšácké cesty byly dvě stopy na klasiku.
Pásmo Kladnaté: Velmi špatné, beton s dírami starých šlápot, hodně jehličí. Prakticky nesjízdné, ale schůdné. Vcelku se dalo jet po vrstevnicové cestě jižně po hřebenem (Zadní Mečová - Hlavatá), ovšem bez stopy.
Výstup na Třeštík: Zledovatělé, pouze pěšky.
Sjezd Velkou Hanzlůvkou do Léskového: Špatné, zledovatělé, nahoře jenom stopy po vozidle.
Velké Karlovice: Spousta pěkných stop po Karlovské 50.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 23.2.2019 19:05
Lysa hora - mam tam "svou" trasu, na BC s pasy, ale pak taky jedu po magistrale. Tvrda zmrzla, ale kupodivu projeta rolbou v useku Zimny-Ivancena, i diky tomu to celkem slo, i dal az k Albinovu jsem jel. Snih co mel za posledni 2 dny na vrcholu dle Chmu napadnout (19 cm) nejak neni videt, leda sotva milimetry.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 23.2.2019 17:35
Dnes jsme zkoušeli trasu Soláň - Třeštík. Z počátku to vypadalo, že to bude v pohodě, ale po cca 1 km jsme to otočili zpět. Je to hodně zmrznuté a sjezdy jsou na rozbití huby. V lese taktéž dost jehličí. Pak jsme prošli pěšky trasu Soláň - Tanečnice a ta vypadala v pohodě o hodně lepší než na druhou stranu a dle mě ještě v pohodě sjízdné, sice zmrzlé ale sjizdné.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 23.2.2019 15:36
Dnes sme boli Soláň - Tanečnice, bolo to zamrznuté, plno popadaneho ihličia. Poobede sme šli Soláň smer Trestik, po cca 1.5 km sme sa otočili. Trasa vyzerala rovnako. Je to pre skalných :) Stará stopa je viditeľná, ale poriadne ľadová.
(Odpověď na dotaz uživatele Robert z 22.2.: Zdravím nevíte někdo ,jak vypadá trasa Soláň -Benešov-Třeštík ...? Děkuji za info...)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 21.2.2019 16:32
Pustevny. Radhošť a zpět. Upraveno rolbou bez stopovače, který tady v davu pěšáků stejně nemá smysl. Mokrý sníh na pevném podkladu, dobré svezení i na skate. Závodní okruh upraven jen v délce 3 km, opět bez stopovače. Asi příprava na možné sněžení. Dal jsem si ho v celé délce a nestálo to za nic - jehličí, větvičky, vršky ulámaných smrků těsně vedle stopy...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 18.2.2019 18:04
Zdravím všechny běžkaře, kteří to ještě nechtějí vzdát. Dnes jsem byl na Bílé. Trasa Bílá - Mezivodí - Bílá. Jel jsem nejoprve nad sjezdovku na jih a pak dookola pře Javořinku atd. Trasa je projetá, ale ne dnes či včera, jak se někde píše, ale před třemi dny. Nicméně ne všude je projeto. Navíc je ve stopě tolik nepořádku ze stromu jako šišky, jehlice, větvičky, že to moc nejede a neklouže. Je to tak trochu na rozbití držky.Tam, kde je stopa čistá je to super. Dále chci upozornit na to, že jsem vyjížděl v 8:30hodin a stopa byla zmrzlá, což je fajn, když člověk jede dolů a pěkně to sviští, ale škrábat se v tom ledu nahoru je docela mazec. Mám běžky se šupinami a stejně jsem pořád klouzal zpět, čili dřina nadvakrát :-)
No a v neposlední řadě při sjezdu na Mazivodí mizí stopa, je tam cesta k chatám a ta je celá ledovatá, čili nejde brzdit, vážně vůbec, lepší je na úsek asi 1 km běžky sundat a jít pěšky, i když i to je poměrně složité v těch botech.
Každopádně jet se to dá a myslím, že pokud ještě něco nenapdane, je to jedna z možností, kde si ještě jít se projet.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.2.2019 15:44
Solaň-Tanečnice -Cáb- Buřov strojově upravena ale v lesích z polomů zeleno z větví a jehličí jinak krásné jarní běžkování.Překvapivě žadni lidi.Potkal jsem jen jednu ženu.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 18.2.2019 8:14
horní stanice Razuly - Bařinka - Lemešná -Velký Javorník - Kasárna a zpět

úsek vedoucí po lesní svážnici od rozcestí pod Bařinkou až k Lemešné je vypluhovaný a v sobotu byl na hranici sjízdnosti. vše ostatní sněhu dostatek, zmrzlé úseky se střídaly s změklými. Nejhezčí úsek byl na hřebeni od Hričovce na Velký Javorník - sluníčko a výhledy :-)

Dle info od ostatních běžkařů úsek Kasárna - Melocík upraven v celé trase rolbou, naopak Kasárna - Kohútka pouze projeto skůtry a běžkaři.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.2.2019 20:53
na doporuceni jsme dnes dojeli autem na Vsacky Cab a jeli jsme na solan. Krasne upravena stopa rolbou. snehu bylo dost nekde trochu namrazy a vetvicek. Spatky to bylo mekci ale krasna tura a super viditelnost. Na to ze dole neni snih super
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.2.2019 17:19
Cáb - Ptáčnice - Lušovka - Tanečnice - a zpět , stopa pěkně strojově upravená, místy zelená od větviček, někde jehličí,
ve stínu stopa rychlá, jinak dobré běžkování,lidí málo.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.2.2019 12:20
Kohútka - Melocík a zpět. Trasa je sjízdná, pouze 1 spadlý strom na trase, ostatní odstraněno nebo lehce obejítelné. Stopa od běžkařů a na hřebenu převěje. Trošku dřina a spíše chození než běžkování, ale nižší části ok. Od Melocíku až na Kohútku si to projeli dva .... na skútru, takže stopu od běžkařů defacto zničili (odbočili pouze u Kasáren ale za VJ najeli zpět). Jinak to byla paráda a na BC běžky ideál.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.2.2019 19:26
Velké Karlovice. Na zpáteční cestě ze Slovenska jsem byl v podstatě jenom zvědavý, jestli to bude stejně špatné jako včera. NEBYLO!!! Karlovice opět potěšily. Dvě stopy vedle sebe projety od Pepin centra, celým údolím, k Horalu a nahoru k tabulím, kde bylo vidět, že pokračovala ještě dál směrem k Bumbálce! Dal jsem si 16 km Babská - Miloňov a zpět a to skate na backcountry lyžích! Ten včerejší absťák byl prostě moc silný. Dnes to tady nemělo chybu a hluboká poklona!!
Bonusem pak byly poslední 3 km v "ještě teplé" stopě vytvořené vracející se rolbou. Bohužel teplota stále stoupala, vzduchem létaly drobné dešťové kapky a ani výhled na další dny moc optimistický není. Proto držím palce, ať počasí neohrozí víkendovou Karlovskou 50. Mimochodem, ten název jsem nikdy nepochopil a stále mě lehce irituje. Řekl bych, že správně by bylo "Karlovická 50"!? Ale hádat se nebudu. Valaši mají tvrdé palice!😀
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.2.2019 19:01
Slovenské Javorníky: Melocík - Kasárna. Podle webu Žilinské župy byla stopa upravená 4. resp. 7.2. a kvalita těmto údajům odpovídá. Nejdříve neúspěšný pokus Melocík - Semeteš. Ten skončil u kapličky Velké Rovné, k níž se jede po zasněžené silnici se sněhovým popraškem. Stopa vedla dál metr vysokými návějemi a dva rozladění vracející se běžkaři mě přesvědčili, že dál to nemá smysl. Takže zpět k Melocíku a opačným směrem k moravské hranici. Stopa občas viditelná, prošlápnutá, vymrzlá nebo zafoukaná. Typické Javorníky s velkým převýšením, prudkými stoupáními a stejně prudkými sjezdy. Tolik pluhů a stromečků jsem si letos ještě nikde neužil. Nicméně vše rozhodl sílící vítr a mizerná viditelnost, od nadmořské výšky 900 metrů už to bylo vyloženě o ničem. Tato trasa je jedna z těch, jejichž hlavními trumfy jsou výhledy. Ty se dnes nekonal a proto jsem to pod Čemerkou otočil a rychle zpět. Zvažoval jsem ještě pokus dostat se na Kasárna z jiné strany, z Makovského průsmyku, ale tam bylo počasí ještě horší. I tak poctivých 16 km backcountry 👍
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.2.2019 13:29
Troják a pak Tesák - marný pokus o běžkování po značených trasách. Teplota kolem poledne asi -1,5 °C, stopa nikde žádná, asi půl centimetru čerstvého sněhu, všude pod tím led, jinde promrzlý shíh. Možná dál by to bylo lepší, ale vzdali jsme to. Na Trojáku se sjezdovalo, lidí málo, na parkovišti pár aut.
Hostýnské vrchy
Vloženo 12.2.2019 20:31
k uzivateli Miri usek rozcesti pod ptacnici na Ptacnici se neupravuje rolbou ani neprorezáva protoze vedle je cesta na Cab ktera seupravuje rolbou i kdyz neni turisticky znacena a tudy se jezdi s cabu na Santov.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 12.2.2019 19:37
Velké Karlovice. Naprosto jiné pocity z dnešních 25i kilometrů proti neděli. V neděli jsem jen chválil, dnes není co. Nejdřive Miloňov - Babská a zpět volnou technikou. Těšil jsem se, jak si zabruslím na přimrzlém podkladě pokrytém 3-5 cm prašanu, ale ouha. Stopy se tady upravovaly naposledy ze soboty na neděli. Povrch byl díky noční teplotě pod bodem mrazu skutečně pevný, ale zamrzly v něm veškeré nerovnosti, vytvořené během posledních dnů. Pod prašanem pochopitelně nebylo nic vidět a bylo téměř nemožné spolehnout se na skluz lyže po odrazu opačné nohy. Lyže se okamžitě svezly do nejbližší rýhy a veškerou pozornost a energii jsem musel soustředit na udržení rovnováhy. Možná to navenek nebylo až tak patrné, ale častokrát to bylo vysloveně o hubu. Vyměnil jsem lyže i boty a dal si to ještě jednou klasicky. Výsledkem je rychlejší tempo klasicky než při skate, což je samo o sobě zarážející.
Nechápu, proč resort, který má díky své poloze a profilu tratí ideální šanci být jedním z top středisek u nás, nedokáže během jarních prázdnin, tedy vrcholu zimní sezóny, upravit aspoň jednu stopu v každém směru. Je snad 150-200 běžkařů, které jsem odhadem potkal, málo na úpravu alespoň nejfrekventovanější části trati Machůzky-Razula? Nebo se upravuje jen když zaplatíme stovku parkovného? Vím, že úprava stop není levná, ale tímto přístupem těžko přesvědčíte běžkaře, aby vám poslali příspěvek na úpravu tratí, jak je na svých cedulích vyzýváte! Zaplatím rád a dělám to i jinde, ale musím vědět za co. První krok je vždy na provozovateli tratí. Velké Karlovice mám rád a mám to sem jen pár desítek kilometrů. Představa, že přijedu z daleka, zaplatím si ne zrovna levný týden lyžařského pobytu a budu se trápit jako dnes, mě děsí a moc lituji ty, kteří to právě udělali.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 11.2.2019 15:55
11.2.host.mag.mimo provoz po nocnim desti.v lese zmrzle misty ledove plotny loouky nesouvisly snih.10-5 cm.+ 3 st.
Hostýnské vrchy
Vloženo 11.2.2019 12:45
Jak vypadá celá trasa, nevím. Včera jsem zkoušel vyslapnout kousek od Horalu směr Razula, ale rychle jsem to zabalil. Jen prošlápnutá stopa. Vrstevnice budou dobré, ale stoupání a hlavně klesání nic moc.
(Odpověď na dotaz uživatele kuty z 11.2.: horní stanice Razuly - Bařinka - Lemešná - Kasárna

Ahoj, nevíte někdo jak to aktuálně vypadá na téhle trase? Podle info na netu se neupravuje rolbou, ale jestli je projeto, není to samý polom atd... Dík za info!)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 10.2.2019 18:25
Velké Karlovice. Pepin centrum - Horal a zpět. Úprava na jedničku, slunečno, proti předpovědi jen mírný větřík, dopoledne pevná a rychlá stopa, odpoledne mokrá a pomalá, lidí málo (na Karlovice🤔)... Jen mě překvapilo, že se tu (na webu) včera neobjevil žádný příspěvek. Pomohlo by to... 😕Ale i přesto, že to byl dnes výlet naslepo, nemělo to chybu...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 10.2.2019 16:15
Valašská Bystřice Buřov - stopa špinavá, samé jehličí, napadané šišky a větvičky, misty led, kameny,pak uz stopa lepší ,ale jehličnatá,na rozcesti směr Ptáčnice spousta spadlých stromů, sněhu vice,od Ptáčnice stopa dobrá až na Cáb.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 12:38
Parta chlapu ze Zlína,Soláň-Cáb-Vsetín,stopa výborná upraveno polomy prořezány spokojenost.Kyselice výborná,zákusky No1.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 9.2.2019 6:54
Jel jsem z Albínova nám. Stopa až po Malen.kotel spíš žádná, potom je to kapku lepší. Ovšem žádná strojovka to není, vše od běžkařů. Z Ivančeny po Zimný to jde, ze Zimného na Lysou stopa neexistuje. To už jsem běžky nesl. Přeju hezký den všem!
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 9.2.: Ahoj, nevíte někdo, jak je to s úpravou tras na Lysou horu? Jsou upravené trasy z Malenovic?

Díky moc)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.2.2019 16:27
prave se rolbou upravila a prorezala hrebenovka Solan Vsacky Cab,dale Solan Hazovske dily Val. Bystrice a Cab Santov Cab Burov vsem doporucuji
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 8.2.2019 10:02
(Odpověď na dotaz uživatele Maras z 7.2.: Zdravím,
chtěl bych v sobotu na Morávku na okruh nad Sviňorkami, jel tam teď někdo, je tam stopa? Díky.)
Ve středu tam byla nová strojová stopa viz. můj příspěvek.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.2.2019 19:55
Dolní Těšice. Včera i dnes jasno, ráno hluboko pod nulou, poledne kolem nuly, bezvětří, spousta stop kolem Strážného, cca 10-15 cm sněhu dlouho nevydrží. I tak každý den po práci krásných 25 km. Důkaz, že když napadne, není třeba jezdit daleko do hor...
14:52
15:01
Hostýnské vrchy
Vloženo 6.2.2019 19:48
Morávka - Sviňorky okruh OK, nově udělána strojová stopa, někdy ale bylo lepší jet mimo, podklad pevný, takže tyčky se neboří, padlý strom odstraněn. Velké díky za úpravu! Cesta z rozcestí Pod Malým Travným směr na Visalaje totálně shrnuta, takže bez stopy a skoro i bez sněhu!
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 6.2.2019 19:44
Viz odkaz
http://www.hm52.cz
Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 6.2.: Jak daleko je prosím z Tesáku na Hostýn na běžkách? Popř. z Trojáku na Hostýn a nebo Tesák-Troják, děkuji Pavel.)
Hostýnské vrchy
Vloženo 6.2.2019 14:56
Všem milovníkům bílé stopy musím bohužel oznámit zrušení nedělního závodu Zděchovská 30. Víkendová obleva napáchala velké škody. Stopy však nadále udržujeme a je pořád kde se u nás pěkně sklouznout : -)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.2.2019 19:10
Host.mag.v provozu po obleve idealne do patku dalsi otepleni.- 4 stupne novy snih 10 cm 25 cm.panoramata.tesak nad kycerou,3 kameny vyroba druhe stopy lyzari lyzarum trojak,maruska,konciny zpet podminky vyborne.
Hostýnské vrchy
Vloženo 5.2.2019 10:19
okolo Čerňavy (Tesák) Čerstvý prašan pod ním mokrý sníh, stopa projetá pouze od běžkařů v Hostýnkách jak jinak; vyrážím většinou až večer s čelovkou, dřív se z práce nedostanu. Asii nejpřijatelnější trasa(okruh) pro běžkaře v Hostýnkách bez náročných stoupání nebo sjezdů a kde se nemotají pěší. Stopa většinou vydrží dokud ji nerozjezdí lesáci nebo kreténi na čtyřkolkách. Škoda že jen cca 6km.
Hostýnské vrchy
Vloženo 5.2.2019 10:13
Bílá-Charbulák-Bílý Kříž-Konečná-Bobek-Bílá. Stopa od rolby už po oblevě ztvrdla. Napadl nový sníh 10-15cm, ale stopa ještě šla vidět. Ještě že tak, jinak by v lese ani nešlo jet, všude spousta větviček a jehličí. Kolem osad je stopa rozdupaná pěšáky. Díky tomu, že v ní chodili za oblevy jsou v ní dost hluboké díry takže se z kopce blbě brzdí. Teplota -2/3 takže fialový VR držel parádně
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 2.2.2019 19:57
Dnes Machůzky,Galík,Horal a zpět,,stopa dobrá,nato jak byl mokrý sníh tak to pěkně jelo...
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 2.2.2019 19:41
Hřebenovka z Kohútky na Kasárna a zpět až do Vranče. Kupodivu dost dobré. Vosk Swix - 3 až +10.Ideal. Stopa ok, větvičky v lesních úsecích, ale bezpečné a 100% prujezdne. Bohužel na zpáteční cestě "bezvadni pěšáci a vystrašení běžkaři" kompletně zničili stopu v délce 4km,ve směru od Portáše na Malý Javorník. Nakopal bych všecky do pr...a dal jim lopaty ať si to opraví. Jak by se tam přehnalo stádo krav. Děs. Škoda. Jinak vršek od Bukoviny po Velký Javorník výborný.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 1.2.2019 19:01
Troják - Hostýn: Strojovou úpravu tahle "magistrála" už asi dlouho neviděla, ale turistickým tempem to je dobře sjízdné, sněhu dost. Plno lidí tam chodí pěšky nebo se psy, zřejmě jim ani nedojde, že jde o upravovanou stopu. V lesích mírně zmrzlé úseky nebo hrboly kvůli chybějící úpravě - nepříjemné v prudších sjezdech. Na loukách to dnes kvůli silnému větru dost nafoukalo.
Hostýnské vrchy
Vloženo 1.2.2019 18:56
Visalaje - Bílý kříž - Švarná Hanka, Grůň - Bílá: Kvalitní strojově upravená stopa, hodně sněhu. Jen úvodní úsek Visalaje - rozcestí k Bílému kříži je spíš na nesení běžek, cesta lesem je úzká, poškozená pěšími turisty, spadlý strom apod.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 31.1.2019 21:01
Trasa Jablunkov - Mosty u J. (skiareál) - chata Studeničné

Perfektně upravená trasa vede již z Jablunkova. Je možno zaparkovat na benzince nebo u hřbitova (projdete zadem kolem pohřební služby a kamenictví) a ihned možno nasadil lyže.
Mezi benzinkou a hřbitovem jsou 2 naprosto ploché a nádherné okruhy (cca 1000 a 500 m - vhodné i pro děti a začátečníky). Vlastní trasa vede teda pěkně do kopce až k areálu. Místy jsou až 4 stopy pro klasiku / ve větších stoupáních je vždy aspoň jedna/. Sněhu tak cca metr.
V areálu SkiMosty je nepříjemné, že musíte překřížit sjezdové trati a vyhnout se jak lyžařům jedoucím dolů, tak na pomách nahoru (hlavně při cestě zpět je to dost nebezpečné, protože vede z kopce). Pak až chatě Studeničné - vše perfektně upraveno. Žádné popadané stromy, pouze kolem chaty je to trochu rozbité. Za mně pět hvězdiček :-D
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 31.1.2019 8:14
Jendo,včera jsem projel celou trasu.Ze Solane upraveno az po Benesky(4,5km) pak az na Trestik hluboky snih ale projeta stopa,sem tam klickovana mezi polomy ale nadhera.Vyjel jsem uz v 8 rano a zadni lide a azuro,nadhera.Pak Trestik po sjezdovce k Sukenicke a opet ve stope ale v hlubokem snehu az dolu k Partizanovy (opatrne ve sjezdech ale pada se do mekkeho)Od Partizana az k Pepicentru krasne upraveno a spousta obcerstvovacich stanic 🍺😬.Na vikend hlasi oblevu a jako vzdy Vaclavak tak opatrne.... M
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 30.1.2019 20:58
Morávka - Sviňorky, k popisu níže přidávám pár fotek.
14:19
15:24

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 30.1.2019 18:46
Valašské Meziříčí. Po ranních dvaceti kilometrech v Dolních Těšicích jsem se nechal nalákat rádiem Orion na upravené stopy v Podlesí. Nejdřive jsem se projel po hřebeni z Malé Lhoty přes Velkou Lhotu a dal po modré značce směr Rožnov. U tabulí V Javoří otočka a zase zpět. Hodně sněhu, stopa pouze prošlápnutá, těžká turistika. Počasí na jedničku.
V Podlesí jsem nejdříve projel spodní krátkou trasu (2km) a potom vystoupal podél penzionu na horní cestu Podlesí - Veselá. Stopy upravený skutrem, fold dvě, nahoře jedna, stoupačku už stihl těsně přede mnou zprasit traktor a polovinu horní trasy zase hnědá škodovka s jihočeskou značkou a s povolením vjezdu za sklem! Asi někdo z lesáků, protože si musel otevřít táborů. Tyčka mě svrběla v ruce, když mě ten ko..t míjel a kur...l stopu. Naprostá arogance a bezohlednost. Jinak jako krátké svezení po návratu ze zaměstnání dostačující. Bohužel na severní straně kopce a tedy stále ve stínu...
https://m.youtube.com/watch?v=rHTB21qvW9E
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 30.1.2019 18:36
Morávka - Sviňorky. Okruh OK, pořádná stopa začíná od rozcestí Kobzok, jel (šel) jsem pak stoupáním vpravo, v půlce už pějná stopa na běžkování až na rozcestí Pod Malým Travným. Dále jsem pokračoval pěknou stopou až na další rozcestí Úbočí po Travným. Cestou spadlý jeden strom, pod kterým se dá projet. Z rozcestí Pod Malým Travným jeli dva chlapíci směrem na Visalaje, takže i tam nějaká stopa bude. Z Úbočí pod Travným jsem se (blbec) vydal nahoru na Travný. Fakt nedoporučuji, snad leda masochistům. Stopa tam tak po 3 lidech byla, ale podklad oproti okruhu měkký, tyčky se bořily, takže to byl spíš skialpinismus. Cestou několik spadlých stomů, ale nebylo třeba sundat běžky. Nejhorší přišlo asi 300 m před vrcholem Travného. Cca 15 spadlých stromů a tam už bylo třeba sundat běžky. Bořil jsem se až po koule a nahoře toho měl fakt dost. Zpátky na rozcestí Úbočí, pak vpravo na pokračování okruhu, místy tam byly i dvě stopy, ale v nižších pasážích už to bylo i dost tvrdé (přimrzlé). Nahoře to není ani na pěší procházku, fakt se člověk boří, je tam 1,5 m sněhu. Na prochajdu i se psy můžu doporučit trasu od pekárny v Dolní Lomné nahoroukolem Polany, pak pokračovat po cestě k rozcestí na Kozubovou a krásně se dá dojít až na Kamenité, kde bylo i včera do 17:00 otevřeno. Tam i zpět 15 km.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 30.1.2019 11:36
Dolní Těšice. Ráno minus devět, v poledne minus čtyři, 10 cm přemrzlého sněhu, asi 10 km prošlápnutých stop z Dolních Tešic směrem na Skaličku i na Kelč. Slunečno, bezvětří. Škoda v takovém počasí někam nevyběhnout, kamkoli, třeba na nejbližší louky a pole...
https://m.youtube.com/watch?v=DvKazqlZz8Y
Hostýnské vrchy
Vloženo 29.1.2019 19:20
Martine díky dám vědět jestli se tam podívám Díky Fanda
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 5:57
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 25.1.: Poradíte někdo pro začínající běžkaře kam z Tesáku a nebo z Trojáku, okruh Čerňava už jsme dali, tak kam dál, kterým směrem, a kolik km je to z Tesáku, nebo Trojáku např. na Hostýn? Děkuji Lenka)
Hostýnské vrchy
Vloženo 28.1.2019 8:05
Z Čartáku směr Cáb (až na Cáb jsme nedojeli, otočili jsme to přibližně na Skálí) sněhu dostatek, stopa projetá od běžkařů, místy rozšlapaná, občas rozježděná. Popadané stromy přes cestu většinou uklizené, pár jich zůstalo, případně jejich zbytky, pod Skálím je úsek, kde je stromů přes cestu víc. V kombinaci s pěkným nedělním počasím pro nenáročného běžkaře-turistu, který nevyžaduje vyloženě závodní stopu, paráda.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 11:49
Zdar. Naprosto skvělé. Kpl. Prorezane pilou. Strojově neupraveno. Ale to byl detail. Na Bumbalce vše zavřené. Vystup na Trestiku nebo pod Sukenickou.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 28.1.: Ahoj bezkari,projel nekdo o vikendu trasu Solan Bumbalka? Nebo mate nekdo info o stavu trasy? Chystam se tam ve stredu.Dik M.)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 29.1.2019 5:23
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 28.1.: Zdravím, chystáme se s přítelem za týden někam na běžky. Oba jsem začátečníci a chtěli bychom poradit nějakou pěknou trasu. Klidně i delší, máme dobrou fyzickou kondici a rádi se pořádně projedeme. Jsme z Brna, našlo by se něco do cca 150km od Brna? Nebo. Nemáte někdo odkaz na nějakou stránku, kde se dají trasy vyhledat znázorněné na mapě? Díky moc za případnou odpověď.)
Proč nevyzkoušet od vás nejblíže Nové město na moravě,,spousty upravených běžeckých tratí...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.1.2019 14:40
Projeli jsme hřebenovou trasu Javorový - Slavíč - Visalaje. Je tam sice stopa od běžkařů, ale spousta popadaných stromů. Nedoporučuji. Max. pro chodce se sněžnicemi.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 27.1.2019 7:26
Machuzky - Galik -Horal -Galik -Machuzky stop je hodně a parádní, celý den sněžilo, takže nejsou tak ledové, dobré běžkování.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.1.2019 20:44
Zděchov - Pulčín. Spousta sněhu, lehké sněžení, tři stupně pod nulou, stopa projeta včera, jen pár běžkařů, projel jsem většinu trasy Zděchovské třicítky až do Pulčína a okolo Šernklavy. Stopa projeta zřejmě i do Valašské Senice a po hřebeni směr Kohútka, jak daleko, netuším... Pěkných, ale prudkých odpoledních 20 km jako naprostý kontrast se čtvrtečními rovnými pláněmi v Rakousku.
https://m.youtube.com/watch?v=uWrDOx_zIbw
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.1.2019 18:12
Nová Lhota,,dnes jsem projel úsek Nová Lhota,Kubíkův vrch,Velká Javořina,Holubyho chata a zpět cca18km naprostý luxus,pochvala kdo udržuje tratě,nemělo to chybu,doporučuji,palec nahoru...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 26.1.2019 11:55
Oblast Nová Lhota
Dneska jsem projížděl brzy ráno směr Stará Myjava a vše ve velni dobrém stavu. Stopa upravena asi vnoci na dnešek a tudíž úplná pohoda. Sníh spis měkší a teplota cca -2 Odjížděl jsem cca v 10 a již se to začínalo hezky plnit. Parkoviště dole u sjezdovky už bylo zcela plne( když jsem přijel, tak nás tam bylo asi pět ) a auta už staly všude možně. Tak ať se vám daří ve stope😉
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 27.1.2019 11:45
Velké Karlovice, odpoledne, -6 až -8, modrý Swix, skate a klasika, úsek Babská Milonov 2x, supr sníh, úprava vysoká kvalita, parking pohoda. Úžasný skate mezi Galikem a Babskou. VK si příspěvek na úpravu od běžkařů zaslouží.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 25.1.2019 12:23
Usekem Cab-Solan se zrovna prosekavaji lesnici (polomy) a tvori fajn stopu.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.1.2019 19:45
PRO POUTNIKABABYLONEM:MÁŠ U MNE VELKÉHO RUMA ZA DOPORUČENÍ. JEŠTĚ JEDNOU DÍK ROSTA
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.1.2019 19:38
Děkuji POUTNÍKOVIBABYLON za radu super stopy od pepicentra až nahoru k sjezdovce Kyčerka a pak spodem udolím V.Karlovic až k hotelu Galik a zpět. Máš u mně velkého RUMA.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 25.1.2019 20:01
Děkuji Martinovi..:)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 25.1.2019 19:40
Pro Pavlínu : jen odkaz neprojeto ,ale včera upraveno .
http://www.zilinskazupa.sk/nas-kraj/krasy-zaujimavosti-kraja/lyziarska-turistika/beskydsko-javornicka-lyziarska-bezecka-magistrala/trasy-beskydsko-javornickej-magistraly.html
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 23.1.2019 21:13
Jel jsem trasu Hlavatá - Třeštík - Čarták - Ptáčnice - Vsetín. Třeštík - Čarták neupraveno, částečně projeto skůtrem HS a polámané stromy částečně prořezány. Čarták - Vsacká Tanečnice projeto rolbou, dále na Ptáčnici
asi třetina trasy projetá rolbou, až k Lušovce mnoho polámaných stromů, jen stopa projetá lyžaři.Dál už upraveno rolbou až k chatě Cáb a dále pod odbočku k Baťově chatě. Žlutá odbočka na Putýrky jen projeta lyžaři a rozšlapaná pěšáky.Zbytek trasy prohrnut a u Vsetína posypán. Takže úprava na Valašskou 50 se moc nekonala.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 23.1.2019 13:58
Pustevny - Martinak upraveno vcera, stopy pěkné, tvrdé, občas jehličí ve stopě, občas trčí menší větev, ale super svezení! Pustevny závodní okruh (5 km) upraven dnes dopoledne a taky skvělé. Vetvicek méně. Okruh 9 km ještě upraven není. Na Radhost bylo taky cerstve upraveno. Takze dobré :)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 23.1.2019 6:47
Zdravím,tak dnes jsem si přečetl na webu Pustevny,že rolba upravila stopu na Martiňák.Vždyť už to bylo trápné vymlouvat se na popadané stromy.Jde o úsek cca 8 km a ne všude jsou jehl.stromy.Co mají říkat např. v Jizerkách,Krkonoších a pod.Už to,že byla upravená hřebenovka Bumbálka - Vsetín na Valašskou 50 něco napovídá.Vidím to tak,že z Pusteven bude pouze centrum pro pěšáky.Vždyť i zvýšení ceny parkovného na 150 Kč nikoho neodradí a což už tak nová Cesta korunami stromů.Ráj běžkařů se tak bude zřejmě stěhovat do jiných lokalit,bohužel.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 25.1.2019 19:06
Ale ano da da.... je to cca 4 km zpravidla s bezkami v ruce....
(Odpověď na dotaz uživatele Tonda z 23.1.: Ahoj běžkomaniaci.
Bohužel Pustevny nebudou již nikdy pusté, ještě chybí kolotoče a vietnamci s digitálkama...
A teď dotaz. Protože jsem od Brna a cestováni řeším autobusem mám v plánu Pustevny busem, dát konečně "sportovní okruh", Radhošť kostelík, zpět Pustevny a sjezd na Martiňák. Je prosím reálné dostat se od hotelu Martiňák na BUS v Horní Bečvě? Díky.)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 22.1.2019 7:46
Bila - lanovkou na Bobek - Konecna - Sulov - Grun - Bila. Vyhledy na Malou Fatru a Rohace. Hospoda Sulov v rekostrukci, funguje Dorotanka, Svarna Hanka a Charbulak. Cely cerveny okruh je upraven rolbou a odstraneny spadle stromy - VELKY DIK CHLAPCUM Z BILE.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 23.1.2019 17:02
Trasa Mosty-Gírová-Hrčava a z5, stopa byla ale už něco pamatuje. Borec na 4kolce si to projel po stopě a vůbec mu to nevadilo, bezohlednost je třeba trestat na místě, tyčkou přes záda.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 21.1.2019 13:03
Trasa Hostýn - Tesák - Troják zledovatělé,a napadané větvičky a listí v lese,na otevřeném prostoru je to trochu sjízdnější.
Hostýnské vrchy
Vloženo 20.1.2019 17:56
Albínovo náměstí - Zimný - včera projeté rolbou bez stopy, dneska náznaky stopy po běžkařích ze včerejška. Místy rozbité pěšáky, ale pouze při křížení s turistickými chodníky. Všechny popadané stromy odstraněny, takže při té "bídě" okolo, paráda :-)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 20.1.2019 17:31
Čarták-Hážovské díly-Rožnov. Nahoře sněhu hodně a kvalitní. Včera se jela 50 z Bumbalky přes Soláň na Vsetín, a tak je vše prošlápnuto (ne jako ve St). Z Čartáku na Tanečnicu popadané stromy, ale dají se v pohodě objet, stopa vyjetá od běžkařů. Nejvíc popadaných stromů je ve stoupámí na Tanečnicu. Z Tanečnice do Valašské Bystřice přes Hážovské díly je to prořezané a všechny popadané stromy odstraněny. Obec Valašská Bystřice zajistila rolbování v tomto úseku. Velký dík! Ještě jsem to na tomto úseku nikdy nezažil. Krásně vyrolbována stopa a manšestr na bruslení v celém úseku! Hospoda na Dílech klasicky vynikající. Sjezd do RpR až na louky nad Kramolišovem je klasicky hrůza. Ledové koryto nebo rozhrnutá cesta. Raději sjíždět do Bystřic a domů busem. Celkový dojem až na ten závěr je vynikající. Mazal jsem modrý swix.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 21.1.2019 22:58
Hostýn-Troják-Bludný-Hošťálková: rychlé, místy zledovatělé, ale sjízdné, sjezd z Bludného nic moc: zmrzlý kopec, průjezd lesíkem navíc nejen po zmrzlém, ale i rozbitém sněhu.
Hostýnské vrchy
Vloženo 19.1.2019 23:29
Bílá - Samčanka - zezačátku lehce zmrzlé stoupání, pak upravená stopa v čerstvé vrstvičce prašanu na tvrdém podkladu. Odbočka k Samčance ztuhlá, i z plužení byl na ledu problém. Restaurace na Samčance zavřená.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 19.1.2019 21:18
Javorovy - Ostrý - winter classic - turistická stopa, 24 popadanych stromu, které podlezate a prelezate , hůlky se boří metr hluboko - sousta sněhu , málo lidi a na Ostrém super kuchyně - bezkovani to není ale velmi náročná zimní turistika luxus
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 19.1.2019 20:02
Velké Karlovice. Krásný den, slunečno, teplota - 7 až - 2, bezvětří. Lidí mraky, převážně v úseku Machůzky - Gálik, kde je naštěstí několik stop vedle sebe, takže jsem žádné vypjaté situace nezaznamenal. Do kopců k Horalu nebo nad Machůzky se naprosté většině běžkařů nechtělo a díky tomu jsou tam stopy nejhezčí. Klasika a modrý swix bez problémů. Přezul jsem i lyže na skate, ale vzdal jsem to hned na oválu u Pepiša. Zmrzlý a poměrně nerovný povrch za moc nestál. Podobně to vidím i na většině tras v Karlovicích, kde je skate pruh vtěsnán mezi dvě klasické stopy a je poměrně úzký. Pokud máte klasiky na háku a nevadí vám, že jim občas, vlastně hodně často, nabouráte stopu, bruslete. Já tentokrát doporučuji klasiku!
A tak nějak to tam dnes vypadalo :
https://m.youtube.com/watch?v=gM0tqANYBRM
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 19.1.2019 19:00
Bílá střed - mezivodí. Upravená stopa, jen lehce namrzlé, krásné počasí. Skvělé.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 19.1.2019 15:10
Stopy upravene od patku jeli jsme až nahoru k partyzánovi vse ok az na tu masu lidi dole od galika po machuzky jinak o vikendu jsou všechny
Parkoviště zpoplatněny stokorunou.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 19.1.2019 13:34
Velké Karlovice, -2st, odpoledne, zpočátku i slunko, pak sněžení, převážně křupky. Sněhu dost, podklad tvrdý, na tom vrstvička nového. Konečně i širší stopy na skate než minulý týden. Skate za sněžení pomalý, takže spíše klasika, modrý Swix do -4 ok. Standardně Galik - Milonov a zpět vícekrát, málo lidí. Směr Babská jsem kvůli tvrdému podkladů nezkoušel. Stopy jinak jako obvykle strojové, ok.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 18.1.2019 21:17
Bílá-Bumbálka-Soláň-Cáb-Vsetín. Strojová úprava až po Masarykovu chatu před Bumbálkou, úsek Čarták-Solán bez problémů, parádní stopa od běžkarů, 4x spadlé stromy hned na úvod, rolbu s motorovou pilou jsem potkal u Benešek, lze tedy předpokládat že to na víkend zprovozní. Úsek Soláň-Cáb docela katastrofa, prvních cca 6-8 km ještě dobrý, opět parádní stopa zpočátku strojová, následně od běžkařů, ale úsek za vrcholem Beskyd k Lukšové je problematický. Stopa většinu spadlých stromů hezky obchází, jen Beskyd-Lukšová je místy prolézačka mezi popadanými smrky. Dojezd do Vsetína a průjezd Vsetínem po bývalé železnici již bez problémů.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 18.1.2019 21:14
Bílá-Bumbálka-Soláň-Cáb-Vsetín. Strojová úprava až po Masarykovu chatu před Bumbálkou, úsek Čarták-Solán bez problémů, parádní stopa od běžkarů, 4x spadlé stromy hned na úvod, rolbu s motorovou pilou jsem potkal u Benešek, lze tedy předpokládat že to na víkend zprovozní. Úsek Soláň-Cáb docela katastrofa, prvních cca 6-8 km ještě dobrý, opět parádní stopa zpočátku strojová, následně od běžkařů, ale úsek za vrcholem Beskyd k Lukšové je problematický. Stopa většinu spadlých stromů hezky obchází, jen Beskyd-Lukšová je místy prolézačka mezi popadanými smrky. Dojezd do Vsetína a průjezd Vsetínem po bývalé železnici již bez problémů.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 18.1.2019 19:50
Ahoj, jel jsem dnes okruh na Sviňorkách. Od parkoviště na začátek stezky to pěkně klouzalo, na běžky to nebylo. Úsek od začátku až ke Kobzoku byl oprvadu ledový, nejelo se dobře, stopa žádná, ale bylo to něčím projeté, takže se člověk nebrodil ve sněhu. Od Kobzoku jsem to vzal nahoru na rozcestí Pod Malým Travným, stopa stále žádná, ale středem cesty se jet dalo. Asi kilák od rozcestníku na Malý Travný se najednou ve sněhu objevila něco jako stopa. Přišlo mi, že to bylo spíše od běžkačřů, alemožná tam i něco jelo. Stopa jen na klasiku, docela hodně zapadaná, asi zde nikdo moc nejezdí. Navíc začalo vlmi hustě sněžit, čili i mé projetí zítra nebude vůbec znát. Stopa byla už dále po celé cestě, ale jak jsem psal, zapadané a neklouzalo to, ale lepší, než kdyby tam nebylo nic. Na trase k rozcestí na Travný bylo asi pět popadaných stromů, u čttyřech bylo nutné sundat běžky, nešlo projet. Za rozcestím na Travný stpa více zapadaná. Byla už celou dobu až k místu, kde se napojuje žlutá od ˇuspolky, pak se zase jede po cestě, ale nějaké stopy tam ve sněhu byly.
Je škoda, že tahle trasa není normálně projetá ato už od samého počátku, tedy hned nad parkovištěm Lipový.
Každopádně sjízdné to je.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 18.1.2019 18:12
Dnes jsem to jel zkusit na Morávku-Svinorky tak 45min pak jsem to vzdal na tom ledu do kopce trápení a zpět jsem raději sundal běžky tak na zlomeninu
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 18.1.2019 18:09
Mám aktuální zprávy z dneška od běžkařů,trasa Troják-Lázy, ledová krusta, takže opatrně...
Hostýnské vrchy
Vloženo 18.1.2019 16:19
Dnes na golfu Ostravice skleněná plotna,lyže jsem ani nevytáhl z auta.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 18.1.2019 9:12
Ahoj, podle téhle stránky se upravuje, zkus si tam cinknout..

https://severnimorava.travel/musite-videt/beskydska-magistrala/seznam-upravovanych-tras/lysohorska-bezecka-magistrala(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 18.1.: Ahoj, nemohu najít žádné zprávy ohledně tras na Lysou horu? Byl tam někdo? Chci jet z Papežova.
Děkuji za info :-))
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.1.2019 17:17
Hrebenovka Cartak-Ptacnice absolutne silene, masark, vsude popadane stromy, opruz furt sundavat bezky a prelizat kmeny. Stopa zadna, projizdeli jsme to dnes prvni. Sjizdeli jsme do Valasske Bystrice, kde asi 500metru pod Ptacnici zacinala slusna stopa.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 19.1.2019 13:40
Veřovice "areál", sněhové podmínky neregulérní, trápení, po 5km kroužení s vyhýbáním se hlíně, větvičkám, kamínkům apod., jsem to balil. Dokud pořádně nenasnezi, je to o lyže. Pár dalších nadšenců to tam dřelo. Krajské závody podle mne nehrozí, jako obvykle skončí na Pustevnách.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.1.2019 12:14
Bílá - Mezivodí přes Roztrže: teplo, stopa po posledním sněžení projetá jen běžkaři, hodně měkká, mokrá a místy dost špinavá. Z Mezivodí směr Salajka hluboký sníh bez lyžařské stopy.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.1.2019 8:32
Trasa Pustevny - Martiňák špatně sjízdná, popadané stromy stopa pouze po předchozích běžkařích. Pro hobby hodně špatné. Kdo se chce ale kochat přírodou tak doporučuji.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.1.2019 6:44
Dusna - Vsacky Cab - Ptacnice. Puvodne jsem chtel dojet az na Solan, ale na hrebeni je strasne hodne polamanych smrku. Od Ptacnice uplne zatarasene a zivotunebezpecne. Lesni cesta ubocim smer Mala Bystrice v pohode sjizdna - na useku 5km 1 spadly strom.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.1.2019 15:25
Pro ,,VlaKo,, já tam většinou jedu kroužit, takže jdu od velkého parkoviště dole, zajezdím si a pak nazpět tamtéž.
https://mapy.cz/s/3kuit
Naposled jsem ale viděl, že u rozcestí Pod malým Travným byla prošláplá stopa směrem k Přelači, takže tam asi půjde projet na Visalaje.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 14.1.2019 14:58
Trasa hostyn,tesak - novy snih 5 cm,cca 30 cm.dost Spadenych vetvi i pri sjezdech.u tri kamenu tesak naveje vyroba stop pres kyceru.stopa dobra.
Hostýnské vrchy
Vloženo 14.1.2019 14:13
Dotaz pro "Vencu" (Morávka - Sviňorky) z 11.1., popř. zkušenosti ostatních ?:
Odkud je nejvhodnější se na tuto stopu napojit ? Na vrchu sjezdovky "Sviňorky" a poté pokračovat směrem na Visalaje přes Plato ? Děkuji za odpověď. (Většinou totiž jezdím na Bílou...).
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 13.1.2019 18:34
Dopoledne od Pepiša údolím k otočce na Babské a zpět. Hned na startu zklamání - neupraveno a od včerejška napadlo 10 cm, navíc nula, veškeré vosky smekaly. Objel jsem závodiště a vrátil se pro lyže s mikrokontaktem. Sice to moc nejelo, ale odraz parádní. Navíc od Machuzek už projeto rolbou. Celou dobu chumelilo, zatímco cestou zpět už v Halenkově pršelo.
10:16
11:07
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 13.1.2019 10:38
Beato, slušná tedy strojem upravená stopa na Hostynech, no nevím, třeba někdo jiný uvede pozitivní případ. Spíše je to běžkaři sobě.
(Odpověď na dotaz uživatele Beata z 13.1.: Zdravím, kterým směrem se vydat z Tesáku anebo z Trojáku aby to byla slušná stopa a lehčí trasa (ideálně po vrstevnici). Díky moc.)
Hostýnské vrchy
Vloženo 16.1.2019 18:28
Jel jsem z Bílé na Bílý kříž až k hotelu Visalaje přes Konečnou. Stopa super, běžkaři žádní. Docela náročné a kopcovité, ale krásné. Jen z Bílého Kříže k hotelu Vislaje je to o ničem. Stopa žádnáa člověk se brodí ve sněhu nebo jede ve stopě vyšlapané od lidí. Nechápu, proč tam neudělají nějakou stopu. Já to zkusil jet z Bílého Kříže dolů na Morávku a pak v polovině zpět na Visalaje, ale jak píšu, hrůza a děs, stopa žádná.
Zajímalo by mě, zda někdo jel trasu z Visalají na Přelač a pak na Morávku na okruh, zda je to projete, budu rád, když někdo napíše, díky.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 14.1.2019 9:41
V noci ze čtvrtka na pátek projeta trasa z Albínova náměstí na Zimný. Jel jsme to v sobotu ráno, stopa zapadaná nmovým sněhem cca 5 cm, před Zimným i zafoukaná, od Zimného na Lysou horu stopa prakticky neexistuje - chodí tam hodně pěší + skialpinisti. Dolů jsme jel na Zlatník, po odbočení z asfaltky mám pocit že tam rolba nejela letos ještě vůbec. Jinak trasu doporučuju pro ty co chtějí mít klid od lidí, až na Zimný jsme nikoho nepotkal. Dle hodinek je to necelých 14 km šel jsme to 2 h 45 min.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 13.1.2019 13:48
Promiňte mi ten rozsah, ale tento zápis je hlavně pro ogary z Prahy a okolí, kteří to u vás neznají. V diskuzi mi nikdo neporadil, tož jsem si musel pár věcí vyzkoušet na vlastní kůži a myslím, že začínám tušit, kam pražske ogary poslat a kam ne. Beskydy jsou na rozdíl od Šumavy, Jizerek, Orlických a Krušných hor sakra razovite, navíc nejde udělat hřebenovku po jejich nevyšších horách. Na Radhošti a Lysé hoře stopy jsou, ale (podle mne) na Kněhyni a Smrku už ne, takže musíte vzít zavděk nižšími hřebeny, pod 1000 m.n.m. Já zvolil ten nejvýchodnější, na hranici se Slovenskem.

Z Frýdku-Místku vás fajně vezme bus linky 18 za mrzkých 15 Kč až na Visalaje, ale tam nejezděte. Všichni místní vystupují v Papežově, odkud jdou na Lysou horu. Ne tak já, exot pražský. Já jediný začal na Visalajích. Dle mapy tam měla být lyžařská cesta na Bílý kříž, ale prostě jsem ji nenašel. Z doslechu vím, že prý tam není, a i dva místní, co šli přede mnou, šli na BK po žluté cykloturistické, kterou nebyla nijak upravená. Po kilometru se tato napojí na zelenou (myslím od Morávky), která také nebyla (ten den nebo vůbec?) udržovaná, odtud je to na BK ještě 1,5 km pěkným prďákem, který se jde z velké části bez lyží. Já na BK úpravu neměl, ale asi tam bývá od Ski Bílá najetá stopa - červený okruh. Úsek BK-Bobek je totiž částí červeného okruhu z Bílé, z Bobku na Bumbálku je to zase žlutý okruh. Ski Bílá má pěkné webovky, ale nevím, zda se dá věřit datům průjezdu rolby. Např. dnes (13.1.) web ukazuje, že 12.1. jela rolba jen modrý okruh (pro nás teď nepodstatnou trasu Bílá-Mezivodí-Bílá), avšak já 12.1. potkal jakousi rolbu (čí by byla, když ne Ski Bílá?) v 10:15 na Doroťance.

Mmch, právě od Doroťanky to začíná být výživné. Místní jsou asi zvyklí, ale pro mne byl hlavně úsek Bobek-Masarykova chata maximem mých vrchařských a sjezdařských schopností. Vyšel jsem všechno, něco 90° stromkem, ale už ne všechno jsem sjel, jeden úsek jsem vzdal a fakt šel pěšky. Z BK na Bumbálku je to asi jen 20 km ale fakt interesantních. Jak jsme si ukázali, díky Ski Bílá je celý úsek sledovatelný na webu a rolbovaný, ale je to pro drsňáky. Prakticky neustále se střídají prudké výběhy a sjezdy, díky tymu už pár minut po průjezdu rolby jsou ta místa rozoraná od plužících a naopak stromkujících lyžníků. Kdo se necítí na celou štreku, může si dát její část (zmíněný červený a žlutý okruh do/z Bílé, případně začít od busu na Konečné (tak se jmenuje rozcestí na hranici CZ-SK).

Z tohoto webu a doslechu jsem vydedukoval, že z Bumbálky je to přes Bařiny upravované (nebo minimálně běžně průchozí) až na Pustevny nebo na východ na Soláň. Když jsem koumal spojení na Pustevny a Soláň, zjistil jsem, že na Pustevny je možné jet vlakem do Frenštátu, pak busem do Trojanovic-Ráztoky a poté lanovkou za 180 Kč na Pustevny. Jenže už nevím, jak dolů. Podle mapy to vypadá, že úprava stopy je do Vítkovic nad Rožnovem (a pak to holt sejít pěšky), ale důkaz nemám. A ze Soláně jede bus na Rožnov.

Já z Bumbálky pokračoval na Velké Karlovice. Je to snadnější, než jsem si myslel, ale zadara to není (prý 14,5 km). Na mé starší lyž.mapě je u Makovského průsmyku (křižovatka slov.silnice 18 na Makov a české 487 na V.Karlovice) k hotelu Horal namalována taková jedna horně klikatá lyž.cesta připomínající tvarem kravské vemeno, délka 5 km. Na křižovatce ale začíná nějaká jiná místním značením (velká cedule s výčtem cílů) označená lyž.cesta, která dolů na Horal vede příměji. A rychleji - bacha, asi po 2 km, v místě nejrychlejšího sjezdu křižuje silnici! Za Horalem už to s výjimkou dvou výjezdů a jednoho výšlapu (nejde vyjet, naštěstí je krátký) vede do Karlovic údolím Vsetínské Bečvy po rovině s krásnou úpravou - je tam hned několik stop (minimálně od Karlovic po tzv. otočku U Lenina -kus od Horalu- je ráj pro děti nebo ty, co neradi prudké kopce, stop hodně, protože jde vlastně o obrovský ovál).

Závěr: nezačínat na Visalajích, na úsek Bílý Kříž - Bumbálka počítat raději 5 hodin a několika megajouly energie, naopak tam nepočítat se skateovými lyžemi. Pro ty, co neví, kolik ujedou, bych řekl, že začít v Bílé a uvidí se.
Všem, valašskym ogarum, robkam i blbym Pražakum přeju, ať si to užijí
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 12.1.2019 21:09
Dolem si to nedovolili, ale hřebenovku dneska "prošlápli", metrové díry....škoda, dopoledne to bylo ještě boží
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 12.1.2019 20:22
Zvolil jsem trať Troják,,směr Lázy-Krčma na Prženských pasekách(mimochodem super posezení a jídlo z grilu nebývalé chuti!!!) a zpět, délka trasy 26km,,, dnes opravdu excelentní běžkařské podmínky,myslím že příští víkend už to takové nebude vzhledem k teplému počasí a dešti,doporučuji využít zítřejší neděli,opravdu to stojí za to,zdravím všechny běžkaře a SKOL!!!
Hostýnské vrchy
Vloženo 12.1.2019 19:07
Sedlo Čarták-Soláň - hospoda Pod kotlovu zavřená, sněhu hodně, měkká dobrá stopa ,bezva sjezdy, na Třestiku hospoda zavřená,fungoval jen bufet, směr Súkenická,tam vše o.k., zpátky na Třeštík směr na Laďův pramen,sjezd špatný, neupravený, hodně lavorů.... směr hotel Gálik- Machůzky - U Pepiša -stopy výborné.Sněhu je všude hodně, bezvadné běžkování.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 12.1.2019 18:52
Trojak Tesak, snehy tuny, nas lidi tuny, stopa klikata, spatna. Cerveny swix, nelepil a jel rychle.
Hostýnské vrchy
Vloženo 12.1.2019 17:11
Hřebenovka Soláň - Třeštík, pak přes Soukenickou k Tabulím, dolů k Horalu, od Babské údolím a od Podťatého nahoru úboční cestou přes sjezdovku Machúzky a dolů na závodiště. Hřeben projetý včera bez stopovače, takže stopa mělká, ale na turistiku úžasné, aspoň metr sněhu, lidí taky hodně. Od Třeštíku k Tabulím, čerstvý menžestr, taky bez stopy, sjezd k horalu projetý včera, takže dolů paráda, v této části nikde nikdo. Dole v údolí spousta stop i lidí, trochu se to mydlilo, takže to frčí, sněhu v Karlovicích tak 60 cm.
10:38
11:09
11:10
11:21

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 12.1.2019 16:20
Soláň -Cáb projeto rolbou. Minulou neděli ještě nebylo. Dnes paráda. Sjezdíky boží. Sněhu mraky. A dá se až na Vsetín.😊
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 12.1.2019 15:32
Trasa Razula-hotel Horal:
V polovine je moznost se napojit na okruh, ktery vede lesem. Skvele podminky. Jak prijedete pod hotel Horal tak bud musime zpet stejnou trasou (opet pres les) nebo udolim kolem cesty.
Bohuzel - trasy nejsou uprave na hrebenech, udajne silnicari zapomneli rolbovat a nyni je tam tolik snehu ze by rolbou zapadli. Pokud tady zamyslite vyjet lanovkou z Razuly tak Vas nepusti. Skoda! :(
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 12.1.2019 8:26
Dolní Těšice, dnes ráno ideální podmínky pro kondiční i turistické svezení. Více na:
https://motopospa.webgarden.cz/rubriky/vitejte-v-mem-svete/ski-classics-dolni-tesice
Hostýnské vrchy
Vloženo 13.1.2019 10:22
Velké Karlovice, odpoledne, oblačno -6st., ideální podmínky hlavně na klasiku, 3 / 3 stopy, na skate ale velmi úzké, kromě Galik - Babská a okruh pod Lanternou, kde pruh byl široký. Parkoviště poloprázdné, lidí málo, paráda. Jen pro skate to chce vylepšit.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 12.1.2019 20:49
Trasa Řeka-Šindelná-Kalužný-spodem na Javorový a zpět do Řeky. Stopa projetá běžkaři ale problémem je množství sněhu 100cm takže tyčky se boří hodně hluboko. Má to ale jednu výhodu, nejsou tam pěší turisté protože bez lyží to nejde.
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 12.1.2019 18:04
Ahoj vsichni. Jeli jsme Trojak - Hostyn a zpet. Dostatek snehu. Vse bile. Fantasticke svezeni. Stopa uchazejici - jen v jednom miste rozorana od kretena na ctyrkolce.
Hostýnské vrchy
Vloženo 11.1.2019 19:21
Tesák - Hostýn - Rusava. Magistrála upravena předevčírem, pravděpodobně jen utažena rolbou, stopovač jen na pár metrech. Nevadí, domácí jsou zvyklí a stopu si prošlápli i v hromadách navátého sněhu. Holt hřebenovka. Ale jinak nádhera jako v pohádce. Prachový sníh, pár stupňů pod nulou, polojasno, bezvětří. 20 kilometrů turistiky a kochání se. Vhodný protiklad k ranním kondičním deseti kilometrům v Dolních Těšicích. Posuďte sami:
https://m.youtube.com/watch?v=G2YAPd6G414
Hostýnské vrchy
Vloženo 11.1.2019 14:42
Dolní Těšice, podmínky skvělé, jde do i bez roleb, skútrů a grantů.👍👍👍Obzvlášť okruhy II a III jsou vynikající s dostatkem sněhu, ale raději na dvojkových lyžích. Podél cesty ve směru na Kelč - ideální na trénink soupaže. Při mírném stoupání k vysílači a vodárně se dá pilovat klasika, je zde tupý sníh. Pro zdatnější to jde absolvoval i na holých lyžích.
Hostýnské vrchy
Vloženo 11.1.2019 14:39
Dnes Tesák - Hostýn, sjízdné v pohodě, ke Třem kamenům vyfrézovaná stopa, dále vyplužené na šířku cesty,semtam zafoukané, :-)
Hostýnské vrchy
Vloženo 11.1.2019 14:12
Morávka-Sviňorky dneska parádní svezení! Bylo vidět, že rolba projížděla někdy předevčírem, takže bylo možné rozpoznat zbytky stopy pokryté čerstvým prašanem.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 11.1.2019 11:19
1)Martiňák-Třeštík se neupravuje
2) ano nekdy se upravuji (rozhodne ne kazdy den)
3)na skate to neni, znicis stopu (hlavne prosim nejezdi Pustevny Martinak), na hrebenech muzes narazit na zaveje
(Odpověď na dotaz uživatele KocIQ z 9.1.: Zdravím všechny, poprosím o rady, kam se vydat na běžky (ideálně skate) v Beskydech, bohužel to tam v zimě neznám. Vytypoval jsem si trasu Visalaje-Bumbálka-Soláň. Podle https://www.skibila.cz/cs/zima/bezecke-trate/ se zdá, že upraven je celý úsek z Bílého Kříže na Mas.chatu. Když zvolím plán B, tak asi není problémem trasa Pustevny-Martiňák, ale nevím, zda je možné projet až na Třeštík a odtud až na Soláň. Plán C jsou trasy u Bílé, červená a žlutá trasa. Budu vděčný, když mi někdo poradíte 1) zda je upravována trasa Martiňák-Třeštík, 2) zda ty trasy, které mám za upravované, upravované skutečně jsou, 3) která z tras je vhodná na skate a která ne. Mockrát díky, jestli to zvládnu, sdělím výsledky svého průzkumu.)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 11.1.2019 8:18
Včera večer strojově projeta trasa Valašskobystřického okruhu tj. ski Bůřov-Cáb-Tanečnice-Díly
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 10.1.2019 11:05
Dolní Těšice, v noci mrzlo, stopy pevné a rychlé. Několikrát jsem projel okruhy 2 a 3 v obou směrech, nečekaných ranních 13 km. Lehce sněží a mrzne, předpokládám, že do soboty to tady vydrží.
9:56
10:03
Hostýnské vrchy
Vloženo 13.1.2019 10:28
Ostravice, večerní lyžování, 100 Kč poplatek v recepci, luxus šatny se sprchami v ceně, parking v tom před recepcí. Okruhy na stadionu dobře osvětlené, na modrém okruhu jen zčásti, čelovka nutná! Modrý okruh jen na skate, náročný, členitý. Stadión skate i klasika, úprava spíše pro skate. Na modrém místy hlína prosvítala. Nevím o jiném podobném areálu, kde jít večer na běžky bez čelovky.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 9.1.2019 9:09
Hostynska v provozu.asi letos mimoradne.8.1.novy snih cca 20 cm celkovych cca 30 cm.na nove lyze.podminky tezke.dekujem vsem kteri budou vyrabet stopy pak vyborne o vikendu.z hostyna na tri kameny budou asi misty naveje.tesak,trojak asi dobre.
Hostýnské vrchy
Vloženo 8.1.2019 20:24
Omlouvám se za špatné vložení, aktuální stav Lysohorské magistrály zde: https://severnimorava.travel/musite-videt/beskydska-magistrala/seznam-upravovanych-tras/lysohorska-bezecka-magistrala
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 8.1.2019 20:17
(Odpověď na dotaz uživatele bob z 8.1.: Ahoj všem.. nikde nemůžu najít žádné info natož on-line zpravodajství o stavu běžkařské trasy na Lysou horu..:(( zajímala by mne hlavně trať z Albínova náměstí pře Zimný.. děkuji za rady, kontakty, odkazy,..!!)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 22:36
super počasí super sníh stopa projetá jen běžkaři ale prašan a pevné
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 20:40
Sviňorky upraveno!
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 19:17
Dnes Pustevny-Martiňák.... běžkařův sen (modro, prašan všude, lidi nikde :-) ) Čerstvě projeto rolbou, dvě luxusní stopy. Na bruslení asi hodně měkké, je to zatím prašan, ten nezhutní ani rolba. Knížecí v pohodě až k autu, podklad udusaný, bez stopy.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 13:57
Dolní Těšice, prošlápnuté 3 okruhy, celkem 7 km, všechny vedou po ozimech, takže i když sněhu není jako v Alpách, na dobré svezení to stačí, nikde žádné kameny, bez obav o lyže.
Aktuální video z dnešního rána: https://www.youtube.com/watch?v=ygVah6ZrtmM
Odkaz na aktuální info: https://motopospa.webgarden.cz/rubriky/vitejte-v-mem-svete/ski-classics-dolni-tesice
Hostýnské vrchy
Vloženo 7.1.2019 14:23
Javorový vrch - Ostrý, dolní cesta. Úžasné! Měkká stopa vytvořená lyžaři.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 10:21
Pro Romana : Sviňorky - byl jsem tam včera odpoledne, sněhu dost, ale neupravené - jen 1 stopa vyjeta od běžkařů. Na strojní úpravu včetně bruslení asi můžeme zapomenout, už nejmíň 3 roky :-(
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 10:17
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 7.1.: Sviňorky, na mapách ukazují, že je to upravené. Byl tam někdo? Několik sezón se tam neupravovalo, aspoň mám ten pocit. Dík za info.)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 8:46
Ostravice, GOLF CLUB: pro běžkaře zatím bez úpravy, dle sdělení IC úprava stopy možná v tomto týdnu. Více info na t.: 595 538 538. Chystaný poplatek 50,- Kč/osoba/denní, 100,-Kč/osoba/večerní.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 7.1.2019 8:40
Bílá - Mezivodí - Bílá (modrý okruh, 20 km): Super, vše upraveno - pro klasiku i skate. Sněhu nadmíru, žádné "přenášení" (jen přes cestu na Mezivodí :-)).
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.1.2019 22:09
Kohutka - Kasarna podle stranek skikohutka trasa upravena jiz dva dny, ale velky omyl nechapu proc uvadeji nesmysly, snehu moc zaveje neprojeto rolbou myslim nikdy priserne.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 6.1.2019 22:04
Dnes, Javorový - Ostrý, stopa vyjetá běžkaři - pohádková zima (chtělo by to upravit stopy a bude to Paráda!!!).
Slezské Beskydy a Jablunkovsko
Vloženo 6.1.2019 18:47
Dnes Pustevny - Martiňák a zpět. Stopa dnes neprojetá rolbou. Bylo to měkké a docela náročné. Pozor na Pustevnách chtějí za parkoviště už 150Kč na den. Takže je lepší jet autobusem a nebo si tam dojet na běžkách z jiné strany. Jinak nahoře je pohádková zima.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 6.1.2019 16:38
Hostynska mag.v provozu.kolem 0 stupnu snezeni.trasa trojak,lazy louky stopa dobra v lese sjezdy malo snehu kameny na horsi lyze kamenacky.lazy hospudka otevrena so,ne vyborne polevky,jidlo,pivko,grog.vyhled na pristi vikend dobry.
Hostýnské vrchy
Vloženo 6.1.2019 8:53
Zděchov - strojově upravená trasa na Pulčín, včetně okruhu na Senické luky. Kolem Pulčína a Radošova však stopa poškozena od bezohledných pěších turistů a jejich věrných pejsků. V úpravě stop budeme pokračovat i dalších dnech, včetně okruhu Zděchov - Tanečnica - Huslenky (Chladná) - svážnice nad Stříbrníkem.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 6.1.2019 7:06
Pepicentrum - Horal a zpet, spousta snehu i bežkařů, stopa nekvalitní,v novem snehu prakticky jen vyšlapnuta, na podkladu z predesleho dne, vytrvale snezeni.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.1.2019 19:20
Bežkaři ze Zlína a okolí - hezký 2km okruh za Kudlovem směr Pindula. Doporučuji.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.1.2019 17:13
Zděchov - Pulčín projeté rolbou.Stopa dále pokračuje z Radošova po svážnici až na senické lúky.Sněhu dostatek.
Stále sněží.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 5.1.2019 16:51
Troják - Lázy- Prženské paseky, Troják -Bludný sněhu dost, silný vitr, v lese snih ,stopa projeta běžkařem,sjezd z Čečetkova trochu kamenitý ,ale dá se sjet, před Lázama v lese taky trocha kamení,ale dá se taky projet,po ceste z Lazů sníh,super sjezd k myslivecké chatě, tam stopa skončila ,na Prženské paseky sněhu dost, celý den sněžilo.
Hostýnské vrchy
Vloženo 5.1.2019 10:39
Velke Karlovice, odpoledne, Galik - Milonov a zpet vicekrat, pak okruh pod Lanternou s celovkou, klasika i skate, A-lyze. Vytrvale snezeni, na skate mekke, borilo se, k večeru projela rolba. Lyzaru relativne malo, parkoviste Razula poloprazdne, pohoda. Jsou jeste mista, ktere by potrebovaly dosnezit.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 4.1.2019 22:06
Dnes sme byly v Karlovicich a už před 9 hod. to projížděla rolba. Velmi slušně upravené až 4 stopy od Pepicentra směr Galik. Bylo to super.
(Odpověď na dotaz uživatele Ladislav z 4.1.: dobrý den
jak to prosím vás vypadá velké karlovice ? díky)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 4.1.2019 20:03
Trasa Kohútka-Kasárna,zasypaná totálně místy velké zavěje,které jsme prošlapávali až za Ztracenec potom jsme potkali běžkaře,kteří prošlápli stopu od Kasáren.Cesta zpět o hodně lepší prošlo tady hodně běžkařů.Rolba podle řeči upravuje zatím pouze slovenskou stranu ,směr Kohútka určitě nic nejelo.
12:56
12:56
12:56
13:21

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 4.1.2019 17:22
Okruh Bílá Mezivodí Bílá , pěkná upravená stopa , jenom úsek cca 1 km špatné ,led málo sněhu i kameny. Jinak hodně dobré podmínky.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 3.1.2019 20:05
Pustevny Martiňák super
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 3.1.2019 17:10
Dnes v Karlovicích projete rolbou což bylo super, ale rychle to zapadalo sněhem takže se sníh začal bez mázy lepit na běžky. Jinak i lesní úseky byly velmi slušně upraveny. Sněhu tak 30-40cm takže jinak nádhera.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 3.1.2019 15:53
Zdravim,dnes z Trojanovic po knížecí cestě na Pustevny cesta místy zavátá ale jinak dobré.Na Pustevnách upraven zavodní 5km okruha ale vzhledem velkému větru stopa rychle zafoukavala.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 3.1.2019 10:04
10:00h.právě projíždí rolba od dostihového okruhu směr leskové.
Pochvala pro obec Karlovice
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 2.1.2019 17:08
Psali včera před půlnocí na FB: Javornická magistrála 1.1.2019 strojově upravena. Očekáváme opět sněžení. Na hřebeni hrozí závěje.
Podle mne to bude trochu zapadané dnešním sněžením, zítra a pozítří víc a víc.
(Odpověď na dotaz uživatele Víťa z 2.1.: Jak to po víkendu vypadá na trase Kasárna-Kohútka Dejte někdo zprávu děkuji.)
(Odpověď na dotaz uživatele Víťa z 2.1.: Jak to po víkendu vypadá na trase Kasárna-Kohútka Dejte někdo zprávu děkuji.)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 2.1.2019 15:11
Dnes super počasí, sníh perfektní, bohužel stopy neupravené ani na stadionu, ani na zavodnim okruhu, ani na Martinak....velká škoda
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 1.1.2019 16:13
Velké Karlovice - z parkoviště u Razuly (téměř prázdného a bez poplatku) kolem Galíku, lesní běžeckou trasou pod Babskou a zpátky. Dále po běžeckých trasách po most pod vlekem Machůzky. Po loukách vyjeté strojové stopy min. 4 pro klasiku a pás tam i zpátky pro skate. Na loukách občas lezou krtince, ale nic dramatického, jsou obalené ledem. V lese pouze projeté rolbou bez stop a bez kamenů. Oba sjezdy jsou čisté. Ve stopách dopoledne namrzal led, takže hodně rychlé.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 4.1.2019 17:02
Dobrý den,
já jsem jela na běžkách tuto trasu 19.12.2018 (to bylo před tou oblevou) a musím říct, že trasa byla pouze projetá terénním autem (od Třeštíku) a v kolejích auta byla běžecká stopa anebo uprostřed vozovky. Na Vysokou vedla běžecká stopa vlevo od turistic. značky, já jsem to šla do kopce pěšky. Potom to jelo celkem dobře, ale celkově tam bylo max. 20 cm sněhu, takže málo. Cca 4 km před Solání to bylo špatné - v lese cca 5 - 10 cm sněhu - musela jsem sundat lyže, protože bych poškárabala skluznici. Takže tam bylo méně sněhu než na Visalajích, které leží pod Lysou horou - tam bylo 30 cm sněhu a byla jsem tam 15.12.2018. Takže současnou situaci neznám. Ale volila bych možná raději jinou trasu.

(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 4.1.: Ahoj všem,
jak to prosím aktuálně vypadá na hřebenovce z Třeštíku na Soláň?
Nevíte někdo, jestli to protahovali rolbou?
Předem moc díky za jakékoliv info.)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 31.12.2018 16:59
Na pomery bez strojove naprosto super.. Cartak .... Trestik obcas chodec ci psisko ve stope ale kupodivu vetsinou dodrzen vlastni pesi chodnik. Krasne snehove podminky a dokonce bez sutru..
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 31.12.2018 9:26
Jeli jsme okruh pod Tanečnicí. Od hotelu Tanečnice cca 1 km k rozcestí projeté stopy,velmi hezké. Dál sjezd po traverzu bez lyžařské stopy, ale dalo se. Stoupání nazpět k Pustevnám projela rolba, kde to šlo, dělala i dvě stopy pro klasiku. Nepotkali jsme jediného turistu, dokonce ani běžkaře, velká paráda. Pokud to dnes znovu projede rolba po včerejším sněžení, bude to je ještě lepší.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 30.12.2018 22:26
Pokus o hrebenovku z Bumbalky smer Masarykova chata.Magistralu bych prejmenovala na "srackostradu", protoze ty mraky pesaku se namisto silnice vrhaji do bezkari vyjete bezkarske stopy,aby ji zlikvidovali.Do toho jeste nejdpis lesacke auto vyjelo koleje,takze to opravdu stoji za ho... jelikoz jsme jeli s malymi detmi,tak jsme to asi 1km za Masaryckou otocili,deti bobovali a ja se pokusila jet dolu z Bumbalky po zlute a na "rolbou vyjetou"trasu u Bile.vubec nechapu,kolik bylo snehu,kdyz tam rolba pred 5ti dny jela, ted tam nebylo nic, pres pulku trasy jsem sla pesky a zbytek s opatrnosti. Takze jedine misto v celych beskydech na bezky asi budou jen Pustevny :(
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 30.12.2018 18:31
Velké Karlovice (Benešky): Hřebenovka Čarták - Třeštík docela překvapila, nový skoroprašan na pevném podkladu, kolem Vysoké až 40 cm. Tradičně horší úseky za Čartákem, dvakrát jsem sundával, od sedla pod Kotlovou už obstojně po jednoduché prošlápnuté stopě - zřejmě ji však dočasně zrušila podroušená partička, kterou jsem míjel u Polany. Mlhavo, ale tahle malebná hřebenovka (sic převážně užívaná pěšáky) se prostě neomrzí. Sjezd Hanzlovou do Léskového trochu kostrbatě v kolejích po vozidle, dole už na minimální vrstvě. Údolní trasa ve VK o něco lepší než včera. Popisovaný stav ovšem jistě změnilo odpolední intenzivní sněžení.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 30.12.2018 15:31
Do 700mnm vůbec neuvazujte o běžkách, prostě není sníh. Bílá má cca 550mnm, sníh je tak na loukách do 10cm, už nesouvisle, v lese sníh skoro není žádný.

Pustevny jsou asi jediné místo, kde sníh je. Závodní okruh čerstvě upravený, stopa + bruslení. Ale zrovna byly závody, tak jsem to stihl projet před startem 1x, bylo to výborné.

Červená na Martiňák protažena rolbou, ale jen na bruslení, tak jsem to vzdal. Možná rolba cestou zpět vyřízla i stopu, ale to jsem nekontroloval. Potoky cca 1km od Pusteven se musí přenášet.

Zelená na Tanečnici skvělá na klasiku, 2 stopy, ne bruslení... ale je to jen 1 km, tak se člověk natočí ... spousta lidí, ale nejlepší svezení. Vhodné i pro děti.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 30.12.2018 15:19
Dnes jsem dorazil cca 8:30 A parkoviště bylo tak ze 2/3 plné... myslím, že tak max do 9 ... pak už se musí čekat, až někdo odjede.... fronty jsou velké ... lidi najizdeji, i když dole svítí cedule OBSAZENO. Odjížděl jsem v 11:30, nahoru jely desítky aut ... jeden se snažil asi v pulce kopce nasadit řetězy, jiný couval dolů na letňácích... chce to trošku přemýšlet, než se někdo vydá do hor. Dole pak už stali na křižovatce policajti a nahoru nikoho nepouštěli.(Odpověď na dotaz uživatele Dana Rypackova z 30.12.: Pustevny-co znamena byt tam brzo, aby nebylo parkoviste plne?do 9:00? nebo je nutne drive?Diky)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 31.12.2018 8:43
Jel jsem z Papežova na Lysou horu. Stopa žádná nikdo nic nupravuje a ze zimneho na Ivancenu taky ne. Přitom sněhu dost a mapa běžecké magistraly co kousek. Nevím, ale kraj na to letos dal dost peněz tak kde je ta chyba.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 30.12.2018 7:20
Albínovo náměstí -Lysá hora. Sněhu ze začátku málo, ale asi po kilometru, už celkem pohoda. Čím výše tím více, nahoře asi metr. Stopa pouze vyjetá od běžkařů. Sem tam rozšlapaná. Nejvíce od Ivančeny, asi půl km. Sníh dobrý.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 29.12.2018 17:40
Velké Karlovice (Léskové): Žádná hitparáda, ale dalo se. Údolní trasa (mezi rozcestím Podťaté a Babskou, vč. odbočky nad Galikem) je neupravená, ale dostatečně projetá, stopa často mokrá, níž vylézá tráva, ale hratelné. Horní lesní cesta Léskové-Dynčák-Hanzlůvka rozchozená pěšáky, jinak sjízdná, nad 700 mnm je už celkem dost sněhu. Cesta v Hanzlůvce (Capúrách) samozřejmě nepoužitelná, takže zbytek k pivovárku by walking...
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 28.12.2018 18:36
Jel jsem dnes přes Bílou na Pustevny, dole je málo sněhu, tak 10-20cm, směrem na Javorinu cesta prohrnuta na asfalt, je to prostě jen 550mnm. Výš to bude asi lepší, ale neměl jsem jsem chuť to zkoušet ... chtělo by to 20 cm, ale bohužel dnes dost silně pršelo, lepší to tam hned tak nebude ...

Dost sněhu bylo na Pustevnach, ale je tam hodně lidí a ještě hůř se tam parkuje.... parkoviště je brzy plné a musí se stát fronta ... navíc rozumný okruh má jen 5km ... ale v Beskydech nic lepsiho dnes není k dispozici ....

(Odpověď na dotaz uživatele Venca z 28.12.: Ahoj, nevíte jak to vypadá dneska na Bílé a na Morávce, jestli se dá na běžky? Jinak zítra prý nebude moc rozumné vydávat se na Pustevny-Martiňák, má se tam konat nějaký běžecký (ne běžkařský) závod.)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 28.12.2018 18:20
Pustevny, od 11:30 závodní okruh, po dešti a chumeleni (raději jsem podle radaru počkal 30 min v autě a vyplatilo se). Sněhu dost, jen občas větvička ve stopě. Klidně závodní lyže. 1 - 2 stopy + na střed na bruslení. Jel jsem klasiku na stříbrný klistr, odraz docela šel, ale bohužel je to závodní okruh a tak když už stoupání, tak většinou na stromeček. Bruslení vypadalo snadněji, i když do bylo měkké a viditelně se trošku bořili.
Bohužel tam není moc dobré značení, snažte se držet stále vlevo včetně odboček, jinak se dostanete do protisměru a protože je to tam docela úzké se spoustou zatáček a hrozí pak zbytečně srážka.
Jinak i když je u vstupu jasný zákaz vstupu pěšákům, tak tam samozřejmě byli včetně psů ... a ještě byli uraženi ... asi dostali čočku od všech lyžařů. Je to tam fakt úzké a nebezpečné. Bohužel lidi mraky a všem se mezi zástupy na Radegast nechce ...
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 22:16
Modrá trasa projeta celá rolbou, ale pouze úprava pro skate. Některé úseky jsou luxusní s krásným manchestrem, sníh je trochu pomalejší, ale paráda. Jiné části trasy jsou zase plné kamenů, jak je rolba "vyorala". Dá se to jet celé, jen některé části je třeba jet opatrně. Při sjezdu na Mezivodí je stopa rozdupaná pěšími turisty. Chtělo by to tak ještě 10-20 cm sněhu, pak tu bude skvělé.

(Odpověď na dotaz uživatele milda z 26.12.: nevite někdo jak vypadaji okruhy na Bílé chystáme se tam v pátek. dik milda)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 21:09
Bílá - Javořina - Kozí hřbety - Rožnovská vrch - Mezivodí - pak po druhé straně údolí zpět na Bílou. Trasa upravená rolbou, mokrá, sněhu dosti.
(Odpověď na dotaz uživatele Šela z 26.12.: Jaké jsou stopy na Mezivodí a Bumbálce? Díky)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 19:19
Velké Karlovice - v údolí stopa projeta pouze skútrem, sníh mokrý, semtam ve stopě hlína. Na starší běžky, lepší skate než klasika.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 19:08
Velké Karlovice (Léskové): 20 cm nového sněhu bez pevnějšího podkladu, jen občas je nasáklý nebo prosvítá tráva. Údolní magistrála udržovaná četnými běžkaři, obstojná stopa, bruslení na okruhu pod Lanternou. Výš od Galika k Babské už jenom skromná prošlápnutá trasa. Kromě pěkné zimní krajiny a prvního lyžování mě Martine potěšil i nový vzhled oblíbeného webu.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 17:20
Karlovice, tu info o uprave danych tras/useku:
http://www.velkekarlovice.cz/bezecke-trasy
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 17:17
ad Karlovice, byl jsem pouze na chate na odbocce na Podtate. Ve stope dnes par bezkaru, za vcera +20cm snehu, vcera stopa bez stroje dnes nevim, ale krasna zima. Nevahal bych a jel dokud tam ten snih je.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 16:31
Dnes Portas - Kasarna stopa proslapnuta od bezkaru, na par mistech znicena od pesich. Jinak vcelku pekne bezkovani.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 26.12.2018 14:05
Morávka - okruh Sviňorky. Podle www.bilestopy.cz čerstvě upraveno. Ve skutečnosti tam rolby nebyla min.14 dnů :-( Ale stejně to stalo za to. Jen v nižších polohách už byl sníh dost vlhký až vodnatý.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 25.12.2018 20:10
Směr Martiňák - Pustevny, sněhu hodně - celý den sněžilo-stopa moc neupravená,ale dobrá, lidí málo...... běžkování bezvadné.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 20.12.2018 14:10
Pustevny - Ano okruh Závodní je ok, jen je to zaváté takže stopa je jen sporadická a ke konci jsou i sněhové jazyky, ale dá se to jet.
Pustevny - pod Velkou sjezdovkou 5F je celkem fajn, jen to není moc dlouhé. Stopy občas ještě jsou a je to za větrem.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 20.12.2018 9:30
Pustevny, Tanecnice okruh super snehu dost, stopa dobra, trochu vetrno, ale jinak super pocasi, smer Martinak (z casovych duvodu otoceno v puli cesty) taky dobra stopa, jen pri prejezdech potoku sem tam
uz zacina teren se objevovat pres snih, jinak zde je cesta chranena stromy, takze zde nebylo tak vetrno.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 19.12.2018 19:56
visalaje-bílý kříž-švarná hanka. Sněhu dost bez kamenu apod. Klasická stopa není, ale běhá se ve 40% ve vyjetých kolejích po autech, zbytek po ušlapaných chodnících a pár set metrů klasická stopa. Není to úplně super, ale bylo to pěkné bez nějakých výmolu a překvapení. Dobrý sníh a krásné počasí.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 18.12.2018 19:01
Tak Pustevny-Martiňák stále pěkné svezení, jen v těch kratších prudších sjezdech se už objevují kameny. A Rázkoka-Pustevny po Knížecí taky sjízdná, jen to tam projel nějaký chytrák s autem.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.12.2018 18:59
Bežky kolem ondřejníka-solárky nedoporučuji. Do sedla je cesta sypaná, kolem ondřejníku taky. Jediná možnost je kolem skalky, nebo na skalku. Pokud pojedete po směru hod. ručiček kolem skalky, tak do půlky cesty vedou stopy od traktoru + uježděné běžkaři. Potom je ale cesta vyhrnutá a budete celkem často škrkat. Lepší je jet po směru hod. ručiček, aby jste škrkali do kopce.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 17.12.2018 12:39
Trestik - Benesky - Palenice parada! Jedna bezecka stopa uprosted. Sjezdy dobre, ani jednou jsem nesundaval. Na Trestiku uz jezdil vlek. Skol:))
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.12.2018 16:12
Sviňorky-Morávka potvrzuji - super stopa na klasiku začíná kousek nad rozcestím pod Malým Travným (vrch sjezdovky Sviňorky) a končí v zatáčce(vracečce) u Travného potoka. Nedá se udělat okruh, ale jen jet tam a zpět. Upravený úsek je dlouhý cca 5 km. Trasa od parkoviště Morávka po tento úsek (rozsestí a zatáčka) - zhrnutý povrch rolbou - zledovatělý povrch pokrytý novým sněhem ze sobotní noci 1-3cm. Do kopce se dá, z kopce jsme to zkusili 100m a raději jsme šli po sjezdovce. Dle jiných běžkařů je stopa od Visalají (zpočátku zhrnutá) přes Malý Trávný na tento okruh.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 16.12.2018 16:10
Běžecká stopa z Machůzek až na Gálik,stopa dobrá, upravená strojově, sněhu je dost,lidí málo .... paráda.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.12.2018 20:27
Kohutka»Kasárna sjízdné, v sobotu nebylo prohrnuté, sněhu 30cm, svezení parádní, stopa od běžkařů, akorát od Portáše směr kasárna první větší sjezd dolů pozor na pár kamenů.
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.12.2018 9:05
Ahoj, trasa Machůzky - Razula projeta skútrem, místy tráva, hlína dá se na starší běžky. Okruh u Razuly super tam je to v pohodě. D.

(Odpověď na dotaz uživatele Ladin z 15.12.: Poslete někdo zprávu, jestli se dá na běžky Velke Karlovice, hotel Gálik, hotel Horal?? Díky za info L.)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 16.12.2018 8:44
Martiňák Pustevny super svezení, upravená stopa, málo lidí, akorát není vyřešené parkovné na Martiňáku. Auto nechat dole a jít cca 1,5 km pěšky
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.12.2018 18:15
Morávka - krásná stopa začíná kousek nad rozcestím pod Malým Travným a končí v zatáčce u Travného potoka. Nedá se udělat okruh, ale jen jet tam a zpět. Upravený úsek je dlouhý cca 5 km.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.12.2018 17:54
Rožnov - Golfové hřiště - upraveno skůtrem ve čtvrtek. A do dnes slušně sjízdní. Výška sněhu ca. 25-30cm.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.12.2018 13:28
Moravka - dle gps upraveno ve ctvrtek. Clovek co tam dnes byl tvrdil, ze snih byl vyhrnut/odhrnut. Jednalo se tudiz o opak upravy.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 15.12.2018 9:47
Běžecké tratě Velké Karlovice dole v obci protažené, hezké. Nevíte, jak je to hřebenovka Soláň směr na Vyoskou?
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 15.12.2018 4:04
Sjízdné to je, jestli to ale upravili aspon skutrem teko rict...spise jeste ne http://www.kohutka.ski/lyzovani-bezecke-stopy
(Odpověď na dotaz uživatele Simona z 14.12.: Má někdo info k hřebenovkám Kohútka-Kasárna nebo Soláň-Třeštík.Díky)
Javorníky a Vsetínské Beskydy
Vloženo 14.12.2018 19:40
Mosty u Jablunkova, směrem na Gírovou. Od vyhlídky až po rozcestí pod Studeničným rozježděno nákladním autem :-(
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 14.12.2018 12:28
Chata Mir - Pustevny. 30 cm prasanu. Bezkari projeta stopa. Na jednickove lyze, nikde ani kaminek. Krasny zacatek sezony.
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 13.12.2018 8:58
A kde jsi Fixo jezdil,nejde z toho poznat lokalitu :)
Moravskoslezské Beskydy
Vloženo 12.12.2018 14:37
20 cm údolí až 40 cm hřeben, dole mokrý hore prašan. Super!!!
Moravskoslezské Beskydy

Zpět na aktuality současné sezóny v oblasti Beskydy