Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.4.2024 17:49
Boží dar. -0,5 stupně, pod mrakem. Sněhu od 15 do 25 cm. Dalo se, za celý den jsem snad ani běžky neškrábl. Místy šly hůlky na asfalt. Od podkladu začíná někde odtávat, ale tak 1-2 dny to určitě ještě půjde.
Západní Krušné hory
Vloženo 21.4.2024 13:56
Moldava nádraží, mostek Zaunhaus, Rehefeld.
Pěkně bílo, ale na běžky to není, jen sem tam se najde ve stínu 100m v kuse.
Navíc v poledne už bylo dost teplo.
10:25
11:01
11:05
Východní Krušné hory
Vloženo 5.2.2024 8:03
Od odbočky pod Meluzínou 2x kolečko Na Skalách-Pytlácká Rokle-Traverz-odbočka Na Dámské-Pod Macechou-Na Skalách. Podmínky relativně slušné na tu bídu kolem, přenášet se nemuselo nikde, jen asi 2x to chtělo opatrně přeťapat cca 10 m vytátý úsek pod stromy. Dole spíš mejdlo nebo led, nahoře v úseku Traverz-Na Dámské podmínky nejllepší, tam to pěkně jelo. Pro otrlé nejlepší jezdit jen nahoře tam a zpět, případně ještě s malým kolečkem okolo Traverzu. Stopy nahoře pěkné, na bruslení by to ale asi už moc nebylo (neprojetý střed a spíš rošlapaný od pěších). Ve sjezdu občas led, tak to chce asi víc opatrně, než já, a nenechávat to moc rozjet - 3x jsem tam někde ležel.
Západní Krušné hory
Vloženo 28.1.2024 6:23
Dobrý den, je po sněhu. Kdyby se dalo na ski, jistě tu bude dost příspěvků.

(Odpověď na dotaz uživatele Ir z 27.1.: Dobrý den, můžu se zeptat na stav z dnešního dne Cínovec-Vitiska?děkuji za info)
Východní Krušné hory
Vloženo 27.1.2024 15:24
Kolem Božího Daru už není sníh. Jediné, kde to jde je nástup do stopy Pod Meluzínou a jet směr Na Skalách, Pytlácká rokle, Traverz, tam nahoře jsou stopy nejhezčí. Stopa na klasiku krásná, asi 1.5 cm prašanu na totálně umrzlém podkladu, ale celá trasa sjízdná bez sundání lyží, občas šišky nebo jehličí, ale nedrhlo to nikde. I bruslit se dá, jen je to hodně ledové
Mimo tuto hlavní trasu je to výrazně horší, místy hodně ledu i jehličí, nedoporučuju odbočovat..
10:22
12:40
Západní Krušné hory
Vloženo 23.1.2024 22:41
Podvečerní ježdění mezi Komárkou, Cínovcem a Vitiškou, stopy vymrzlé a rychlé. U Sedmihůrské vyhlídky kouká asfalt, ale ještě nebylo nutné jet příkopem, ve sjezdu od Cínovce na Sedmihůrskou silnici občas vykukují kamínky ale nebylo jich mnoho, jinak tenhle sjezd byl pro mě na zledovatělém sněhu spíš za trest (lepší sjezdař co se nebojí by asi problém neměl).

EDIT: kdo parkujete na Komárce, při vjezdu na parkoviště pozor na podélnou prohlubeň v cestě, je třeba jet krokem, jinak je to o nápravu.
Východní Krušné hory
Vloženo 23.1.2024 22:15
Klíny - Mníšek - Klínská brána a zpět. Parking na P4 bez potíží. Nad ránem připadlo něco málo čerstvého sněhu, který pěkně schoval nepořádek ve stopě. Sníh mokrý a měkký, takže pomalejší, bylo třeba si to trochu prošlápnout. V pohodě i na skate. V lese pod stromy stopa bez čerstvé pokrývky tvrdá a vymrzlá, ale na starších lyžích pořád výborné svezení. Ode dneška teplota leze nad 0, tak se to asi bude bohužel rychle zhoršovat. SKOL!
9:04
9:21
9:49
9:54

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 23.1.2024 14:17
V noci pršelo a na to nad ránem napadalo pár cm nového sněhu. Ve výsledku to vůbec nejelo. Stopa na klasiku zapadaná nebo mokrá a skate byl prostě děsná dřina. Už dlouho jsem nemusel bruslit i z kopce. Ale dobrá zpráva je, že na většině míst je víc sněhu než o víkendu. Na moji trase bylo horší místo jen u Hamerské silnice. Ještě kolem Jelení je to hodně vyfoukané.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Západní Krušné hory
Vloženo 22.1.2024 16:30
Super podminky, krasna stopa (nikoliv strojem upravena), snehu dostatek. Jeli jsme 12km okruh Dlouha louka-Flaje prehrada-Dlouha louka.
Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 22:06
Do Skimapy se opět nezobrazují data z GPS naší rolby. Stalo se to opakovaně a závada není na naší straně. V oblasti Klínů tuto mapu neberte vážně, řiďte se spíše popisem uživatelů. Josef Dlouhý
Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 20:50
Dnes Sněžník, na klasických tratích stopy dobré, ale pokud zaprší, bude to nesjízdné.
Tisá a Děčínský Sněžník
Vloženo 21.1.2024 18:34
Plešivec - Pod Spičákem - kousek za Maringotku v neděli podvečer
Sněhu není moc, ale lyžovat se dá. Nejlepší je to na širokých lesních cestách, kde stromy nestíní cestu (kolem rozcestí Pod Špičákem). Nejhorší naopak v lese pod stromy na kamenitých cestách (Mrtvý rybník, Plešivec). Na loukách u maringotky je to vyfoukané, ledové a s trávou a krtinami, ale taky to jde. Na kameňačkách obstojné lyžování, ale určitě lepší na klasiku. Na ni je slušná stopa překvapivě skoro všude. Na Plešivec rolba nejela, to je vysloveně bojovka, kterou nedoporučuju.

» Zobrazit GPX záznam trasy

Západní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 17:02
Z Tisé od autobusu směrem k Petrovicím sněhu málo a ještě projeto rolbou, která to totálně zničila až na zem. Takže u rybníčka skoro bez sněhu. U Petrovic sněhu víc, dál k Ostrovu taky nic moc. Od Ostrova k chatě u skal jakž takž, tady je sněhu víc. Celkově dost zoufalé podmínky, navíc silný vítr. Nakonec 20 km skoro bez sundávání lyží, ale sjezdy jsou jen pro otrlé. Lyže trpí, takže berte céčkové. Po oblevě bude sníh hned pryč.
Tisá a Děčínský Sněžník
Vloženo 21.1.2024 16:41
Klíny - Klínská brána - kolečko přes Jelení hlavu - Schwartenbergloipe nad Seiffenem a přes Klínskou bránu zase zpět. Parkování na Rašově (P3), ale dalo by se i nahoře na P4 (parkoviště neupravené, ale sjízdné). Přibližovačka za obecním úřadem ke Klínské oboře místy trochu backcountry, jestli začne ubývat sníh, bude to špatné. Od větrníků přes Desítku až na Klínskou bránu pěkně upravené, dá se skate i klasika, ale určitě doporučuji starší lyže. Hlavně v lesních úsecích je málo sněhu a na mnoha místech čouhají šutříky. Z tohoto pohledu tradičně riziková místa i při sjezdech z Jelení hlavy, lepší varianta za mě jet ve směru hodinových ručiček. Na německé straně krásně prořízlá stopa, ale sněhu taky méně a čím blíž k Seiffenu, tím víc listí a hlíny ve stopě. Překvapivě málo lidí, hlavně na Jelení hlavu a Schwartenbergloipe jsem jel místy skoro sám. SKOL!
9:48
10:03
10:25

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 16:21
Trasa Vitiška - Cínovec golf - Kahleberg Loipe až na vrchol - hranice Cínovec/Georgenfeld - Pomezí - směr Komárka k Sedmihůrské cestě a zpět po KLM na Vitišku. Brzo ráno (8:30) ještě bezproblémové parkování na Vitišce, koridor na Cínovec luxusní svezení. Na německé straně chvíli před námi projela rolba, ale úprava až na vrchol Kahlebergu nebyla šťastná volba, ve stopě hrozně kamení, byl to jediný kritický úsek na trase. Od Cínovce dále ke Komárce procesí běžkařů, ale pořád slušná stopa bez problémů i na nové lyže. Sjezd k hájovně Pod sedmi štíty už jsme kvůli kamínkům neriskovali, takže otočka a společně s davem mydlit zpět na Vitišku. Cca po 10 hodině už na magistrále tolik lidí, že se prakticky nedalo jet ve stopě, takže opatrný vyhýbací skate uprostřed. Zatím nejlepší podmínky v letošním roce, snad to vydrží. SKOL!
9:18
9:18
9:19
9:32

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 15:20
Dnes luxusní podmínky na Cínovci a okolí, poslední úprava tomu prospěla. Je to jednička s hvězdičkou. Zato u Němců bída, tam je to s bídou 2 mínus, poslední úprava proběhla včera, ale ze zákulisních zdrojů vím, že tamní rolbař Mohamed se s tím moc nepáře, takže často vykukují kamínky. Proto asi všichni jezdí k nám.
Jinak aktuální informace z Cínovce jsou na Facebooku - zde odkaz: https://www.facebook.com/bezeckestopy
Byla tam informace o proběhlé úpravě. Aktuálně se nepropisuje informace z GPS na mapy.cz.
Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 13:21
Dopoledne. Taky jsem úpravu nečekal. Super svezení i dnes, dnes méně lidí. Se slušností ohledně příspěvu na úpravu souhlas. QR kódy jsou po celé trase a na webu.
Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 10:02
Dnes opět🔝běžkování na trase Vitiška…. Cínovec. Že bude upraveno jsem nečekala…. jste borci 👏🏻 U vojáka slabší než včera, ale celkový dojem je naprosto skvělý. Podpora na úpravu je téměř povinnost, ale hlavně slušnost…. Takže 💸, jo a děkuju.
7:05
7:45
7:56
8:42

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 9:20
Z Horní Blatné směr Boží Dar. Často tráva, led, kameny. Také hodně pesaku, po německé skupině stopa totálně rošlapaná. Na to v jakém stavu stopy byly, bylo neuvěřitelné množství lidí. Bylo to davové šílenství, kdy se běžkari hnali jeden přes druhého, docela dost bezohledně. Bylo to na kamenacky.
Západní Krušné hory
Vloženo 21.1.2024 7:41
https://www.idnes.cz/usti/zpravy/rolba-porucha-krusnohorsky-klub-dlouha-louka-bezkari.A240119_152022_usti-zpravy_grr

Odkaz k článku o situaci na Dlouhé Louce. Tam letos asi už neupraví.
Východní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 22:34
Dnes krasne bezky na Klinech, parking P4 (neni prohrabany, auta v rade vedle sebe u silnice), zluty okruh proti smeru kolem mlynu, pak na Klinskou branu a okruh kolem Jeleni hlavy, stale proti smeru rucicek, hlavni stopa pro klasiku je vpravo, zpet znovu pres branu a druhou pulku zluteho okruhu, stopa rolbou upravena, tvrda, akorat hluboka, zridka se objevila trava nebo hlina a vetvicky, ale nic zasadniho, proste parada, bezkujte 🙂
Východní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 20:16
V pátek Boží Dar, Huberta , přes Tellerhauser na Myslivny, v NDR krása, u nás ucházející , dále na Mílov slušné, přes Háje na Bludnou proslapano, dalo se, zpět na Hrebecnou , louky kolem velká bída, od Mrtvého rybníku pod Špičák dobre, magistrála přes rašeliniště na Bozi Dar se dá doporučit jen jako nejrychlejší návrat , v lese občas kořeny , louka před Božím Darem tráva, krtince.. sněhu je pomálu
Západní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 19:28
Dnes super bezkovani od Obora klíny na jelení hlavu super úprava Krásný manzestr a vyrizla stopa,pak na dlouhou louku sice stopa od lyžařů,ale byl krásný den a vůbec to nevadiloa pak sjezd na hvězdu a do Mezaku.Velke poděkování rolbařum z Klínu.
Východní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 18:09
Včera i dnes ježdění v oblasti Cínovce a Altenbergu. Rolbaři na obou stranách hranice odvedli skvělou práci. Samozřejmě že sněhu je málo, čili občas vykukuje tráva/větvičky/kamínky. Dnes mraky lidí, zítra to bude asi stejně. Čili by bylo dobré dodržovat určitá pravidla, třeba nejezdit vedle sebe nebo se rozhlížet pokud chci předjet někoho před sebou. Sedmihůrská silnice - stopy jsou blízko sebe, čili bruslit mezi se bez najíždění přes stopu nedá.

Jinak k tratím v Altenbergu existuje i interaktivní mapa, přikládám odkaz:
https://www.altenberg.de/mobile/de/tours/#area=1012921&bm=oac%3Awinter&cat=Langlauf&filter=r-fullyTranslatedLangus-,r-onlyOpened-,sb-sortedBy-0&ov=winter_alpine&wt=Altenberg&zc=11,13.8184,50.77468
Pokud kliknete na Karte (v mobilním zobrazení dole uprostřed), tak se vám ta mapa zobrazí. Vedle denního "Berichtu" v pdf docela užitečná věc.
Východní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 17:22
Pernink nádraží, Korce, az na par vyjimek supr, stopa na klasiku všude cista, na Henneberg nic moc, malo snehu, misty jen mansestr kde prosvita binec, stopy casto s kaminky, po Kammloipe az na prechod na Rolavu, celou Kamm je nutne koukat pod lyze, lehce sterk ve stopach, sjezd k Weiterglashutte nesjizdny, nutno jit pěšky, pokud mate kamenacky, tak si to uzijete, stopy cerstve upravené. Od prechodu az na Rolavu k pomníku o ničem, snehu fakt malo, neupravitelne. Nova magistrala k Celnici z prvni třetiny take o nicem, postupně se to zlepsi, místy top. Sjezd do Jeleni take mizerie, po obci pesky a nahoru na Korce supr az do Perninku, s vyjimkou tradičně useku podel Hamerske. Okruh 40km, jediny usek kde není vubec sterk a jiny binec ve stope je Jeleni az Pernink, vsude jinde to chtelo cumet do stopy, alw stejně jsem par sutru vzal. Snehova bida, ale luxus pocasi, takze to za to stalo!
Západní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 13:59
(Odpověď na dotaz uživatele Anninka z 20.1.: Ahoj. Byl někdo na německé straně? Jak to tam vypadá s úpravou? A víte o nějakých stránkách, kam se dívat,jak to tam kde upravují. Díky za info :-)) https://www.altenberg.de/mobile/cs/page/denni-info-a-mesicni-psehled-ke-stazeni/47003971/
Východní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 13:49
Lara to pospala úplně přesně. Jel ještě kousek za Vitišku, v lese taky trochu slabší. Asi jako čtverec U vojáka, k polednímu už davy lidí. Chápu, že je hezky a lidí fotí, ale stále to není důvod se zastavovat uprostřed cesty. Super, taky rad přispěju.
Východní Krušné hory
Vloženo 20.1.2024 10:17
Tak tuto zimu mé první letošní běžkování. Vitiška…. Cínovec je parádní. Smyčka U vojáka občas tráva a sem tam šutry, ale dá se objet. Kamení je lépe viditelné ve stínu. Na přímém slunci mi to občas nevyšlo. Parkoviště na Vitišce málo shráblé, u silnice hromada sněhu. Takže je ještě menší. Bohužel, pár pitomců si řekne, hlavně, že jsem zaparkoval já…… V půl desáté o víkendu nemá smysl sem jezdit…. v dobré zimní sezóně nezaparkujete, pouze když už někdo má ski za sebou. Děkuji za úpravu a s radostí přispěju 😊👍🏻
8:13
8:23
8:31
8:35

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 19.1.2024 22:29
Znovu z Louček na Dlouhou Louku. Okruhy již více projeté od lyžařů, takže to jelo dobře. Úvozem asi nejlepší. Od Vysoké mýtě nejel zatím nikdo. Na Vrch Tří pánů rovněž hezká stopa. Vede i dál na Nové Město. Do Vilejšova už jelo lidí méně, na louce téměř zaváto. Stopa pak pokračovala k Žebráckému rohu. Po silnici zpátky na DL jsem jel jako druhý, tudíž nejslabší úsek. Okruh Fláje také dobře prošlapaný, nahoře u plotu závěje. Na Jihobřežní odbočovala stopa i směr Klíny. Sjezd do Litvínova na ledové krustě ještě ušel, ale člověk už si to neužil jako v úterý.
15:51
15:59
16:18
16:27

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 19.1.2024 17:19
Trasy včetně magistrály z Petrovic až na Sněžník upraveny. Místy méně sněhu, doporučuji starší běžky. Dostatečné parkování v Petrovicích u letadla.
Východní Krušné hory

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory