Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 3.4.2022 22:33
Věřili jsme, že z Perninku na Jelení se hezky, naposledy tuto zimu, projedeme, a bylo to tak :-D Až na pár míst, které se daly "přeťapat", pěkný sníh, stopa na klasiku slušná, a i na skate tvrdý podklad. Střídalo se slunce s chumelenicí, prostě klasické aprílové počasí :-D Díky moc za celosezónní perfektní úpravu stop.:-)
Západní Krušné hory
Vloženo 3.4.2022 17:12
Tak jsem to riskla a na Klinovci paradni svezeni. Stopy teda spis nejsou nez jsou, ale snehu dost a lidi zadny. Zitra to bude jeste parada, vemte dovolenou a vyrazte. Dalsi snih bude az za trictvrte roku :)
Západní Krušné hory
Vloženo 3.4.2022 6:49
(Odpověď na dotaz uživatele Silvie z 2.4.: Ahojte! Nevíte nekdo prosim, jak to vypada v okoli Klinovce nebo Boziho daru? Klidne spis v lese, mam BC a chci vzit psa. Jde mi spis o snih nez o úpravu, diky moc!)

Do okolí Božího Daru a to asi někam ke Špičáku bych bez přehnaných očekávání klidně vyrazil. Bude to s občasným přenášením, ale bude to lyžování. Na základě toho, co píší na http://krusnehoryaktivne.cz/ (podle mě nejlepší "oficiální" zdroj v ČR, co se týče podrobnějšího popisu podmínek i okem lyžaře) i mého 10 dní starého pobytu na Božáku. Klínovec spíš ne, ale je pravda, že já ho tehdy vynechal hlavně kvůli jehličí, chybějící úpravě a neupravenému napojení na další trasy.
Západní Krušné hory
Vloženo 2.4.2022 23:37
Na Dlouhé Louce možno postavit sněhuláka. Asfaltka k oboře ale jen s popraškem ze včerejška. Něco jako lyžování jsem zkoušel u plotu na hřebenu Loučné. Největší závěj má pořád ještě kolem 1,5 metru. Bohužel už sníh není souvislý, na vrcholu a hlavně u brány u odbočky na Střelnou jsou úseky téměř bez sněhu, takže letos opravdu naposledy.
9:13
9:20
10:16
Východní Krušné hory
Vloženo 23.3.2022 9:50
Se svítáním z Božího Daru do Abertam krásné svezení bez jediného přenášení (nejpozději v pátek se už přenášet bude) i bez objíždění mimo upravenou trať (vytátá místa už šikovně objel rolbař).

Jehličí zas zlobí o trochu víc, než včera po úpravě. Od Mrtvého rybníka to dost drhne, ale pořád o něco lepší, než v neděli. Po ránu je lepší volbou klasika, kam svítí slunce, tak je prostor na skate rozježděný z minulého dne a zmrzlý.

Do Abertam je to lepší delší trasou po louce než přes les.
6:28
6:59
7:19
8:00

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Západní Krušné hory
Vloženo 22.3.2022 20:29
Boží Dar, fotka ukazuje stav jedné z nejfrekventovanějších tras pozdě odpoledne po celodenním sluníčku. Takže brzy ráno asi nakonec půjdu na klasiku.
Západní Krušné hory
Vloženo 22.3.2022 14:09
Díky za večerní úpravu, pomohla moc. I v jehličnatých úsecích - např. v úseku od Mrtvého rybníka oproti včerejšku obří rozdíl. Včera drhlo všude, dnes sice špinavé ale mimo stopy na klasiku skoro nedrhne. Stopám na klasiku místy už nepomůže nic, toho jehličí je moc, ale dá se jet mimo ně.

Nejlepší je to mimo les na pláních a nejkrásnější je trasa od Bludné na hřeben, na magistrálu se vrací nedaleko maringotky. Viz můj GPS záznam, na žádných mapách tato upravená trasa vyznačena není. Jen 200 m v lese horších, jinak nádhera.

Na Blatenský vrch kvůli jehličí nic moc, ale pořád lepší, než další lesní trasy v těch místech, co upraveny nebyly.

Směrem k Božídarskému Špičáku nejslabší okruh, co je označován jako jednosměrný pro skate. V oblasti Hubertky - Myslivny dost jehličí a nepoužitelné stopy, na skate lepší. U Mysliven přenášení 30 m asfaltu viz foto, to bylo dnes jediné místo bez sněhu.
9:12
9:20
9:57
10:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Západní Krušné hory
Vloženo 21.3.2022 19:45
Z Božího Daru jsem dojel až na Rolavu skoro bez přenášení a užil jsem si to. Je ale znát, že přišlo jaro, a nedivil bych se, kdyby se tratě upravovaly už jen v okolí Božího Daru. Největším nepřítelem je jehličí napadané v lesních úsecích.

Magistrála z Božího Daru patří mezi nejlepší úseky až k Mrtvému rybníku. Od něj až na konec lesa směrem na Abertamy je polovina trasy hodně zapadaná jehličím.

Přes pláně k Abertamům a Perninku pěkné, sníh zatím na loukách sluníčku odolává. Rozhodně lepší cesta do Perninku než Černá cesta, správně před ní na http://krusnehoryaktivne.cz/ varovali. 1x přenášení 20m, další min. 2 problematická místa a nahoře kde je sněhu dost rozjeto traktorem. Směrem dolů nebezpečné pro lyže i lyžaře.

Z Perninku na Jelení nedoporučuji kvůli extémně jehličnatému úseku od železnice po křížení se silničkou Horní Blatná - Nové Hamry. Dál přes Zaječí vrch výrazně lepší i když ne dokonalé.

Na Jelení méně sněhu, např. směrem do Německa na Kammloipe, kde ještě v sobotu projel Jiří, komplet vytáté na asfalt. Ale stejně jsem tam nechtěl :-)

Směrem na Rolavu na loukách dnes ještě bez přenášení, zítra už ne, ale je tam krásně. Zato přes les k Rolavě hodně jehličí. Sjezd přes louku dolů na Rolavu rozdupán pěšími včetně stopy na klasiku.

Místo do Německa, kde se dalo čekat jehličí, jsem zamířil po loukách na Chaloupky. 3x přecházení krátkých úseků bez sněhu po trávě a bude jich víc, ale je tam krásně. Z Chaloupek na Jelení dobrý úsek z hlediska jehličí, stopa na klasiku často chybí.
9:14
9:51
10:02
10:14

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (26)

Západní Krušné hory
Vloženo 20.3.2022 19:40
Odpoledne z Božího Daru na Plešivec jarní lyžování se svými krásami i nevýhodami. Kde svítí přes den sluníčko, je to obvykle na skate hluboké, když to přes noc zmrzne a nebude upraveno, po ránu to bude na skate o hubu. Klasika bude v pohodě i ráno, stopy jsou v celkem slušném stavu i na sluníčku. V lese množství jehličí až na níže zmíněné úseky snesitelné, na druhou stranu mimo stopu jsem kvůli jehličí vystupoval často. Sněhu až na jednu výjimku zatím dost.

Horní polovinu trasy od Abertamské silnice na Plešivec nedoporučuji, moc jehličí. Asi v úterý už budou tak 3 vytátá místa.

Mezi Abertamskou silnicí a rozc. Slatina 30 m přenášení a pár dalších jehličnatých míst poblíž. Další 1-2 místa vytajou asi v úterý.

Sjezd z magistrály k Eduardu vhodný spíš jen pro ty, co tam parkují - ve stopě jsem kvůli jehličí nejel ani metr. Na Eduardu už sezónu ukončili (poslední úprava víc jak týden stará), ale kudy jsem jel, tam bylo sněhu dost a na skate to je slušné, stopa na klasiku dle očekávání chyběla. Odbočky na další cesty tam ale už moc vábně nevypadaly.
14:47
15:09
15:23
15:27

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (10)

Západní Krušné hory
Vloženo 20.3.2022 10:25
Boží dar-mrtvý rybník-maringotka-špičák-Ježíškova cesta. Skate. Ráno stopa skvěle upravená a zmrzlá, jelo to skvěle. Se stoupající teplotou se člověk stále víc bořil, jelo to děsně pomalu. Kolem poledne prašan překryl jehličí, v lese se ale stejně musí opatrně. Dávám tomu pár dní, než nebude na čem. Stojí zato brzy vstát, ranní kilometry jsou zdaleka nejlepší.
Západní Krušné hory
Vloženo 19.3.2022 19:40
Z Božího Daru až na Jelení, okruh Německem přes Henneberg a zpátky do Božího Daru. Po poledni chumelilo, 1cm nového sněhu částečně překrylo jehličí a další nečistoty ve stopě. Přes Zaječí vrch i na německé Kammloipe pěkná stopa, hospoda v Jelení i občerstvení Celnice nad Jelením otevřené. Pozor ve sjezdu od Schuppenberské cesty dolů k Perninku (hodně ledovaté) a od Červené Jámy k Perninku (vytáté místo) Jinak všude sněhu dost. Zítra a začátkem příštího týdne bude ještě hezké lyžování, pak už nástup jara.
10:07
10:10
11:25
12:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (9)

Západní Krušné hory
Vloženo 19.3.2022 14:38
Boží Dar před 9 ráno, lehce pod nulou zataženo, postupně polojasno, přes rašeliniště, mrtvý rybnik, zde tradičně jehličí, přes Rýžovnu, nahoře ve vysokém lese kus brutál koberec jehličí, jinak zbytek luxus, Bludná, Jáma, maringota, celý úsek Hřebečné a přilehlé okolí krom toho koberce čistě bílý sníh, stopy zmrzlé, na slunci povolily, pohádka, viz fota. Mrtvý rybník, okruh Karla, zde sníh špinavější, do hněda, spodní pasáž jehličí, nutno přenést pár metrů odtáteho místa. Na Špičák, zde kolečko na Jachymovskou spojku, zas Špičák a po bruslícim proti směru, kvůli lepším podmínkám, magistrála, začíná dost chumelit, pomalá stopa, je to mokré, přidám ještě okruh přes Bažiny a na Božák. Nový sníh přikryl ten špinavý a hned to vypadá zase zimně. Zítra poslední možnost, je po sezoně...
9:06
9:16
Západní Krušné hory
Vloženo 19.3.2022 11:41
Dopoledne na Cinovci směr Vitiška. Místy i výborná stopa, jinak upraveno jak jen to šlo. Obvyklá místa je nutné objet, někde půlka cesty se sněhem nebo ledem a půlka asfalt. Podle mě poslední příležitost se ještě relativně slušně svézt. Kolem 9 hodiny trochu sněžilo, jen poprašek, ten jízdu dost zpomalil. Mlha a foukalo. Určitě doporučuji starší lyže.
8:03
8:03
9:34
9:34

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Východní Krušné hory
Vloženo 17.3.2022 17:23
Z Božího Daru 36km okruh přes Špičák, Abertamy, Pernink, Bludnou, Háje, Mílovskou kapličku a Myslivny. Proti včerejšku se oteplilo, sníh pomalejší, v okolí Špičáku a Bludné stopy pěkné, v úseku z Bludné přes Háje a Mílov horší - stopa občas úplně pokryta jehličím a pár vytátých míst. Na Ježíškova cestě s přihlédnutím k podmínkám zase dobré. Na zítra hlásí déšť, ale o víkendu má přimrznout a půjde ještě dobře jezdit ;-)
11:00
13:57
14:10
14:17

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Západní Krušné hory
Vloženo 16.3.2022 19:39
Pohodové jarní svezení z Božího Daru přes Hubertky do Německa na Fichtelberg. Odpoledne sluníčko a +5 °C, stopy čerstvě upravené, pod smrky občas ve stopě docela dost jehličí a šišek. Nahoře na Fichtelbergu přes noc napadlo pár cm sněhu a stopy po vrstevnicích jsou moc pěkné. Večer po 18h přimrzlo a sjezd z vrcholu ke stadionu byl velmi rychlý. Lyžařů minimum a v polohách nad 900 m n.m je sněhu všude dost.
16:39
16:45
16:54
16:59

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (5)

Západní Krušné hory
Vloženo 14.3.2022 8:53
Zdravím, včera jsme ještě natočili pohodových 25 km na DL. Je tam hodně míst co se musí přenášet, ale pro srdcaře se to ještě dá. Souhlasím s kolegou níže, že web Dlouhé Louky je bohužel spíše nepoužitelný. Myslím že tenhle týden tam ještě něco natočit půjde, je tam dobrá vrstva, která chvíli vydrží, pokud nezaprší. Skol!
Východní Krušné hory
Vloženo 14.3.2022 8:17
Nejprve jsem jel na Dlouhou Louku, tam pláně prakticky bez sněhu a při pohledu na stopy jsem to vzdal a jel na Cínovec. Přes Pramenáč na Vitišku (zledovatělé, místy nutné objíždět). Pak jsem zkusil okruh 10 km a to je katastrofa - stará zledovatělá stopa plná jehličí, často je nutné přenášet. Celkově velké zklamání.
Je škoda, že o stavu jednotlivých tras nejsou někde přehledné aktuální informace. Dají se sice najít v těchto příspěvcích, ale to je někdy (třeba v terénu) dost obtížné. A "aktuální informace" na webu Dlouhé Louky jsou už úplně mimo (i když mají třeba dnešní datum), tak pozor.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.3.2022 23:15
Dnes selský les - halze na klasiku už bída. Stopy vesmes jsou, ale i pres úpravu už to není úplně ono. Jsou často velmi melke, obcas nenavazuji nebo vas vyhazuji do prikopy a taky jsou dost ledovate, takze je to spis na soupaz. Na skate to vypadalo v pohodě. Tvrdé tratě, ale ne ledovate. Směrem k halzim je par míst bez sněhu, ale žádná tragédie a zvlášť smer loucne jeste vydrzi, protože tam je vesměs snehu dostatek.
Západní Krušné hory
Vloženo 13.3.2022 21:21
Dnes 6:30 Cínovec, výjezd na Kahleberg a tratě kolem biatlonového areálu - umydlené, vo držku; zpět na Cínovec a po červené na Komáří hůrku, resp. rozcestí Pod Komáří hůrkou - zcela bez lidí a celkem pěkný sníh, jen jedno místo metr dlouhé se musí přejít po trávě; zpět na Cínovec a pak okruh U vojáka a na Pramenáč velmi pěkné; sjezd na Vitišku a po magistrále zpět na Cínovec - nejhorší zážitek, po celé šířce umydlené, i v 11 dopoledne na slunci zcela ledové, na starých kombíkách bez hran jsem se nemohl odrazit při bruslení.
Východní Krušné hory
Vloženo 13.3.2022 19:09
Boží Dar, přes rašeliniště, Mrtvý rybník, Bludná, vrchní cestou přes rýžovnu, Mrtvý rybník, Špičák, Božák. Super podmínky tam kde se včera večer upravilo, nečekal jsem, že všechno to jehličí a bordel rolba zaorá a zmrzlý sníh frezou tak pěkně rozbije, že to bylo jak prašan. Jediná magistrála kolem Hřebečný i horní cesta přes rýžovnu ledovka, ale dalo se.. vyloženě špatná místa zatím nejsou, neni třeba sundavat...
Západní Krušné hory
Vloženo 13.3.2022 8:37
abertamska zatacka- Jachymovska spojka-Milov-Bludna-Mrtvy rybnik....krasne urolbovano ale bohuzel zapadano jehlicim...misty hruza...stopy plne nafoukaneho jehlici...vubec v tom neslo jet
Západní Krušné hory
Vloženo 13.3.2022 8:29
trasy kolem Klinovce i silnice Loucna -Halze byly cerstve urolbovane, perfektni. Snehu dost
Západní Krušné hory
Vloženo 12.3.2022 17:35
Ranní svezení po kahleberských okruzích. Všude čerstvě urolbováno, občas bez stopy pro klasiku, ale celkově pohodové svezení bez slabších míst.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.3.2022 15:52
Cínovec - Vitiška, hezké svezení, tam přes Pramenáč a zpátky po magistrále, všude zatím sněhu dost
10:48
11:24
14:55
15:08
Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2022 22:48
Dlouhá Louka - po silnici Žebrácký roh - přes pastviny vrch "Nad Křížkem" - Vilejšov - Pod vrchem Tří Pánů - ČTZ zpět na DL. Začíná to být pro skalní běžkaře. Na několika místech pořád pěkné svezení (nejlepší úseky za mě louky kolem "Křížku" a spojka mezi rozcestím Pod vrchem Tří pánů a DL), ale rychle přibývá kritických míst (viz foto). Pokud vám nevadí lyžování na trávě a jehličí, vyražte si užít sluníčko, než sníh definitivně zmizí. Jinak vytáhněte pohorky a kola, jaro je za dveřmi. SKOL!
14:56
15:08
15:30
15:51

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2022 14:53
Větrno,ale jinak paráda směrem Kahleberg, sice namrzlý,ovsem radost z pohybu mi to nezkazilo
9:52
9:52
10:06

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2022 13:01
Cínovec. Hodně větrno a tím pádem chladno, ale slunečno. Směrem na Vitišku téměř výborná stopa, ale až
tam jsem nebyl, smyčka u roz. u Vojáka horší kvalita, ale dá se velmi dobře i na lepších lyžích. . Stopy zmrzlé, občas jehličí, které nepříjemě brzdí. Sněhu zatím dost, ale sem tam místa, která jsou horší.
8:10
8:44
Východní Krušné hory
Vloženo 11.3.2022 8:27
PERNINK - BUBLAVA: Ve čtvrtek byly skvělé podmínky, nahoře je stále dostatek sněhu, na celém přejezdu upravené trasy, někde čerstvě. Kvalita stopy se měnila, převážně ovšem byla slušná až výborná. Místa exponovaná vůči slunci odpoledne měkla do krystalků, ale ne až na břečku, dalo se po tom jet. Jen občasně se vyskytly úseky znečištěné jehličím. U Korce stojí za to odbočit na německou stranu, kde najdete pěkné tratě a na hranici bufítek Celnice. V aktuálním počasí byly ke kochání parádní scenerie zvláště na pláních Jelení a Rolavy - tam navíc takřka liduprázdno. Sjezdem do Bublavy (U Altánu, 800 m n. m.) běžkařská idyla nekompromisně končí, pásmo Vršiny směr Kraslice jsem už nezkoušel, sic tam byl nahoře vidět sníh.
Západní Krušné hory
Vloženo 11.3.2022 7:44
Z Horni Blatne pres Bludnou, pak po KLM na rozc. Pod Spicakem a zpet pres Abertamy do H. Blatne. Vylet s rodinkou, cc 22km. Snehu celou trasu dost, obcas v lese namrzle, jinak na slunku rozmekle. Stopa vetsinou parada, znecistena trosku sem tam v lese. Posasi super a lidi malo.
Východní Krušné hory
Vloženo 10.3.2022 22:58
Dnes ráno Dlouhá Louka. Pod vrch tří pánů paráda. Na Vilejšov se také dalo. Dolů k Flajim dvě místa bez sněhu, jedno se dá objet a druhé přeběhnout po trávě. Někde je to už ale na hraně. Kolem přehrady ve stínu ok, na slunci místa s blátem. Běžky jsem sundal jednou při stoupání podél obory kde už byl jen asfalt. Pár nepříjemností ale několikanásobně převážilo krásné počasí a liduprázdná krajina. Pokud se vyrazí ráno a vemou nějaké horší lyže, dá se ještě trochu zablbnout.
Východní Krušné hory

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory