Krušné hory – běžky

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně…

Číst celý text

Členění oblasti Krušné hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 17.12.2018 7:03
Dlouhá louka - Fišer - excelentní - pochopitelně po prvním projetí rolbou se to v sobotu bořilo, ale jinak skvělé. A bude to lepší. Díky
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 15:11
Z Cinovce na Komarku to rozjeli tri cyklisti, nejeli sice ve stope, ale i tak udelali v jedinym useku kde by se jeste dalo jakztakz bruslit slusnou paseku. Tohle fakt nepochopim - kdyby meli jeste fat bike, ale jeden z nich mel gravel ...
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 14:18
Teihaus - Holzhau hezká stopa pro klasiku a v Holzhau už jezdí sjezdovky.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 13:22
Lesná dnes upravena stopa i bruslení, doporučuji starší běžky, ještě není všude dostatečný sněhový podklad a od rolby jsou vytahané kamínky, větve a tráva. Upraveno zhruba 15km, část červené a fialové trasy.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 13:03
Z Komárky směr Cinovec. Stopy jsou, ale je to měkké a ne bruslení to fakt neni. Jinak rozdupáno od pěšáků se psi či saněmi nebo boby. Nemám slov. A pak samozřejmě rozjeto čtyřkolkou. Sněhu dost, kromě Sedmihorské vyhlídky.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 10:47
Okruh Fláje, dlouhá louka....Super upravené tratě avšak na klasiku asi lepší prožitek než na brusleni.

Prosím pěšáky ať neničí stopu. Bylo by dobré aby, stejně tak jako na Šumavě, byly cedulky s informaci zákazu vstupu pěších na tratě. Určitě my všichni běžkaři rádi dobrovolně přispějeme částku na úpravu tratí, ale takto to postrádá smysl.Tomáš J.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 8:58
Včera večer opět s čelovkou, tentokrát z Cínovce po magistrále, pak přes Pramenáč, je tam jedno místo kde vykukuje pár kamínků, od vrcholu až k Vitišce totálně rozdupaný od pěšáků, jen stopa na klasiku je ok. Dále za Vrch tří pánů, pak přes Vilejšov, po silnici na Dlouhou Louku, odtud přes Vysokou Mýť a po magistrále na Cínovec. Jako celek super tratě.
Východní Krušné hory
Vloženo 16.12.2018 7:36
Dlouhá louka 16.12. upraveno a rozšíreno 30 km okruhů Fláje, Vysoká mýť, Vlčí hora, Vilejšov, louky a červená cesta. Celkem upraveno 64 km okruhů a magistrál.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.12.2018 21:52
Telnice.Rekreční tratě projety rolbou/viz.skimapa/.Sněhu tak akorát,minimum míst,kde vykukuje tráva,na bruslení nepatrně měkčí,ale celkem velmi pěkné svezení.Lyžníků minimum tak do 20,ale parkoviště plné.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.12.2018 17:52
Dnes konečně Cínovec. Rolba vyjela na Klínovčík netradičně za Oseckou boudou a nad železničním tunelem doprava. Za Klínovčíkem ve stopě na klasiku dřepěla panička na bobku a fotila děťátko na bobu. Otec zimními botami produpával manšestr. Na mé vysvětlení, že úprava stop stojí velké peníze, a že do upraveného záhonu by taky nelezli, chlápek nám všem lyžařům doporučil, ať si zaplatíme nějaký neveřejný okruh.
Hospodskému z Vytišky se zase nelíbilo, že mu najíždí stopu za jeho putykou, tak do země zasadil pár pražců a naskládal k nim dřevo, aby rolba neprojela a lyžaři projížděli okolo jeho vchodu. A přece se tam jezdí :-). Z Cínovecké magistrály jsem odbočil na paralelní elko, které se napojuje na Štěničárně. Okruh na Pramenáč byl rovněž upraven, stejně jako okruhy k Vápenici. Na cínoveckém golfáči jsem objížděl stopy plánované pro lednový závod v lyžařském orientačním běhu, proto dnes nedoplním odkaz na projetou trasu :-).
Na: https://photos.app.goo.gl/z92eRE733PdHaiHW9 jsem doplnil pár fotek z dneška.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.12.2018 17:43
Dnes Klíny-Fláje-Žebrácký roh-Holzhau-Moldava-Cínovec a na vlak na Moldavu. Ideální podmínky, stopy super. Jen okruhy Holzhau trochu slabší a Bahndammloipe nic moc. Na české straně a okruhy na německé straně Cínovce nádherný. Nejlepší z celého dne úsek Klíny-Fláje, tam jsem byl asi úplně první v sezóně. Jen ti pěšáci, to je opruz.
Východní Krušné hory
Vloženo 15.12.2018 16:36
Parkování na Cínovci u hotelu Pomezí, pěkně prohrábnuto. Z Cinovce téměř až Ke třem pánům výborné podmínky, Jen kolen Vytišky není stopa, asi nejen kvůli složenému dřevu. Nejhorší jsou opět pěšáci a lidi se psy. Absolutní neúcta k práci druhých
Východní Krušné hory
Vloženo 15.12.2018 8:53
Večerní lyžování s čelovkou, start ma Komárce, směrem na Vitišku, pak 10 km okruh, a zase zpět. Parádně upraveno, podklad zatím měkčí, tak se občas boří hůlky. Zhruba první 2-3 km od Komárky rozšlapáno od pěšáků, samozřejmě chodí i ve stopě. To by bylo ale to nejmenší, Sedmihůrská cesta v délce 3.5 km rozježděná od čtyřkolek, tam stopa chybí úplně. Bohužel tam asi přijeli po lesních cestách, takže závora (která se dá i autem objet) je k ničemu.
Východní Krušné hory
Vloženo 14.12.2018 21:01
Klíny výborné, kromě cesty na Mníšek jsem projel vše, co bylo. Upraveny i okruhy Schwartenbergloipe, tam se to ale trošku boří. Vynikající podmínky.
Východní Krušné hory
Vloženo 14.12.2018 16:45
Původně jsem mířil na Cínovec, kde musím dodělat mapu pro lednový lyžařský orienťák, ale tam rolba najede stopy až dnes v noci. Úzká stopa na klasiku směr Vytiška mne přiměla změnit směr, u Pěšorestu jsem se otočil směr Dlouhá Louka. U Trafa na mne čekal téměř neporušený urolbovaný manšestr, na obou stranách stopa pro klasiky. Pokračoval přes Vrch tří pánů, za ním až do sjezdu k rozc. Pod Vrchem 3 pánů jsem musel objíždět vyorané kamínky. Další šutry hrozí u rozcestí Vysoká Mýť. Dojel jsem k hospodě Na Rozcestí (zavřeno), spolknul jednu datli a pokračoval po flájské silnici k odbočce cyklostezky 23. Na louce u potoka Tří pánů rolba objíždí obloukem ďolík na cestě, pak jsem se stejnou cestou přes Bouřňák vrátil zpět.
Sníh se trošku bořil, lyže nejely, plíce nestíhaly, ruce nepíchaly… Zkrátka první lyžování jak má být :-).
Fotky jsem nahrál na: https://photos.app.goo.gl/z92eRE733PdHaiHW9, trasa výletu: https://mapy.cz/s/3gXpD
Východní Krušné hory
Vloženo 14.12.2018 12:55
Klíny nádherně upraveno
Východní Krušné hory
Vloženo 14.12.2018 10:22
Aktuální stav v NDR viz. příloha, v podstatě vše upraveno, v ČR je hotovo Komárka až Vitiška, jeto večer, tak je to krapet měkčí. -6°C a skoro nefouká
Východní Krušné hory
Vloženo 13.12.2018 20:15
Boží Dar-tratě upraveny, sněhu opravdu dost, kolem 40-50 cm, takže není důvod se bat o lyže. Je to spíše na klasiku, skate se hodně boří, protože toho sněhu napadlo najednou opravdu hodně 😉
Západní Krušné hory
Vloženo 13.12.2018 19:45
Na Dlouhé Louce skvěle upraveno, jen u rozhledny místo s vyčnívajcíím štěrkem a na Vysokou mýť taky jednou trochu méně sněhu (nejspíš odfoukáno). Stopy parádní, tvrdé a rychlé, nádhera. Jen nějací pejskaři pošlapali okruh Vysoká mýť. Ta neúcta je mimořádně zarážející :(
Východní Krušné hory
Vloženo 13.12.2018 9:52
V OBLASTI DLOUHÉ LOUKY NAPADLO OD 25 DO 35 CM PRAŠANU. DNES RÁNO UPRAVENY OKRUHY VYSOKÁ MÝŤ, VLČÍ HORA, LOUČNÁ A OKRUHY LOUKA NA KLASIKU I SKATE. NA VÍKEND PŘEDPOKLÁDÁME ÚPRAVU V PLNÉM ROZSAHU. PODMÍNKY NA PROSINEC VELICE DOBRÉ.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.12.2018 16:34
Altenberg, doplnění... postupně už je projeto okolo Kahlebergu skoro vše, hlavní okruhy 3 x, už je i stopa na klasiku. Sněhu v lese bez vlivu větru rovných 50 cm. Přikládám fotky.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.12.2018 14:28
Altenberg, už včera projeli hlavní okruhy a dnes ráno znovu. Zatím vše na skate. Sněhu je cca. 40 cm, ale je to dost ovlivněno větrem.
Východní Krušné hory
Vloženo 12.12.2018 13:21
Úprava stop mezi Božím Darem, Myslivnami, Mrtvým rybníkem, Hřebečnou,... (a dále - jak to půjde) je v plném proudu.
Navečer je naplánovaná také úprava lyžařských tras z Jelení (směr hranice, Bučinská a Schuppenberská cesta). Stopy mezi Perninkem, Abertamy a Červenou jámou by měly být upraveny během čtvrtka.


https://www.facebook.com/KLMzapad
Západní Krušné hory
Vloženo 12.12.2018 11:24
ADOLFOV:
Bude se upravovat odstavná plocha u Adolfovského dvora a běžecké stopy, kde nám to výška sněhu dovolí (zejména pláně, kde je nafoukáno).

https://www.facebook.com/Horský-spolek-Adolfov
Východní Krušné hory
Vloženo 12.12.2018 11:07
Pomalu si dnes večer začneme připravovat jednotlivé úseky. Zítra večer přidáme. Na sobotu bude upraveno Komárka-Cínovec-Nové Město-Moldava, okruhy 5 a 10km. Vždy až rolba vyjede, tak dáme vědět, který úsek je připravený. Jestli se ptáte kolik je sněhu, tak cca 35cm v místech kde nefouká.

https://www.facebook.com/bezeckestopy/
Východní Krušné hory
Dotaz Vloženo 11.12.2018 20:33
Nebyl dnes někdo na Altenbergu?
Zodpovědět Východní Krušné hory
Vloženo 9.12.2018 11:15
Info od Pavla:
Na Fichtelbergu se dá lyžovat, pokud chcete lyžovat za každou cenu. Okruh se změnil v ledovku se špinavým povrchem, na cestách je půl centimetru uježděného sněhu a pod snowfarming okruhem přibyl okruh v lese - nahoru dolu. Ale sněží, tak se to snad zlepší.


Zdroj fotky: Pavel Vojta
Západní Krušné hory
Vloženo 25.11.2018 23:15
První letošní běžky. Sparkassen skiarena Fichtelberg. Parkování zatím zdarma, vstup do arény 3 eura nebo nic (záleží, zda zrovna někdo vybírá vstupné). 530m kolo, kde je rozhrnutý loňský sníh klidně na jedničkový lyže. Na okruzích 2,5km | 3,3km | 3,75km by se vám skluznice při opatrné jízdě také poškodit neměla, je to projeté rolbou. Lyžuje se na vrstvě pár centimetrů sněhu (kromě 500m kola na stadionu). Na 5 km okruhu je to horší - tam jsem škrábnul. Jinak se dá horem vyjet z arény a bezpečně na běžkách vyjet až na Fichtelberg. Oficiálně má být pro veřejnost otevřeno od 11 do 14 hodin, ve skutečnosti toto vůbec neplatí, můžete tam strávit klidně celý den.


VIDEO z dnešního lyžování na našem Instagramu: https://www.instagram.com/p/BqnSkeFiQQO/
Západní Krušné hory
Vloženo 23.11.2018 18:26
Ve Skiaréně byly na dnešek upraveny také okruhy 2,5 a 3,5 km. Oba jsou sjízdné. Na 500 m okruhu je také již vyříznutá stopa. Celkem by tedy mělo být upraveno cca 7km tras. V okolí se nachází asi 15 cm sněhu. Typ sněhu zmrzlý. Informace o ceně a otevírací době ve zprávě níže.

Aktuální fotky: https://www.instagram.com/wsc_erzgebirge_oberwiesenthal/
Západní Krušné hory
Vloženo 22.11.2018 19:17
Aktuálně je upravený minimálně 500m okruh ve Skiaréně na Fichtelbergu. Lyžuje se převážně na loňském sněhu, který byl přes léto přikrytý dřevní štěpkou. Upravený by měl být i 2km okruh, není však jasné, zda zde vydrží sníh i o víkendu (sem nebyl rozhrnut sníh z loňské sezony). Stopa zatím není vyříznutá ani na 500m okruhu.

Skiaréna je otevřena denně pro veřejnost od 11 do 14 hodin (ostatní hodiny vyhrazeny pro kluby) za symbolický jednorázový poplatek 3 eura.

Přikládáme fotky, které jsou pořízeny cca 16 a 17 listopadu. Aktuálně se v okolí nachází asi 10cm sněhu.

ZDROJE FOTEK:
https://www.facebook.com/wsc.erzgebirge/
https://www.tag24.de/nachrichten/oberwiesenthal-sport-ski-schnee-depot-winter-schueler-868933?fbclid=IwAR1jDvL6GUC8IrbPPMMO_dOHoRDcnRbciXV_sGAZVGq_Aw6TZdS-2R2YplE
Západní Krušné hory

O oblasti

Krušné hory už nějakou dobu nejsou pohoří zničeným kvůli k přírodě nešetrnému průmyslu a těžbě v podhůří. Jedno z nejdelších českých pohoří ležící na severozápadě republiky na hranici s Německem nejde přejet celé na běžkách, neboť ve střední části Krušných hor mezi Božím Darem a Lesnou se nacházejí maximálně tak náhodně vyšlapané stopy od lyžařů. Ale jak západní tak východní část Krušných hor stojí lyžařsky za to – v každé najdeme několik středisek s upravenými (někde i závodními) tratěmi v okolí, navíc tato střediska jsou většinou propojena stopami i navzájem.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v západní i východní části Krušných hor na Skimapě.

Členění oblasti Krušné hory