Čertovo břemeno na běžkách - mapa a video

Čertovo břemeno - mapa

Běžkařské trasy na Čertově břemeni vedou především po loukách a polích a tak jsou pokaždé najety trochu jinudy. Na mapě s podkladem zimních Mapy.cz (kde modré čáry ukazují „oficiální vedení tras“) je zobrazen GPS záznam z lyžování v sobotu 21.1.2017, kudy v reálu vede podstatná část tras projetých rolbou pro klasiku i bruslení + některé další projeté jen pro klasiku. Co jsem neprojel a na GPS záznamu není je uvedeno pod mapou.

Mezi aktuálními zprávami od lyžařů z Čertova břemene se k tomuto záznamu vztahuje zpráva z 21.1. 17:05. Dále jsou k tu okomentované fotky z výletu.

Z tras projetých rolbou (2 stopy na klasiku + pás na bruselní) na GPS záznamu chybí:

  • úsek Křivošín – Sychrov
  • tratě jižně od Jistebnice (tam jsem vůbec nebyl) + krátký úsek jedné z příjezdových tras do Jistebnice
  • trasa z Busin do Veletína
  • trasa z Kostelce na Tábor (na mapkách je sice značena jako projížděná jen skútrem, ale minimálně od Kostelce se tvářila jako projetá rolbou)
  • naopak tam NECHYBÍ úsek Businy – Ounuz, který není upravený

 

Navíc je na GPS záznamu jediný okruh, který je projetý pouze na klasiku:

  • Businy – Chyšky – Nadějkov – Businy

Starší video + popis trasy

Toto video je záznamem z výletu na běžkách ze soboty 19.1.2013, kdy byly poprvé v této zimní sezóně upraveny běžkařské trasy "Greenways Čertovo břemeno" a my vyrazili na jejich průzkum.

Video je doplňkem ke zprávě o aktuálních sněhových podmínkách pro běžkaře oblasti Čertova břemena. Video je natočeno s použitím kamery primárně určené pro umístění na helmě (tady ale byla připevněna na opasku).

Komentář k trase zaznamenané na videu

Zaparkovali jsme na parkovišti na křižovatce u obce Libenice. To je největší z parkovišť přímo u lyžařských tras, přesto to vypadalo, že někdy okolo poledne mohlo být zcela zaplněné. Parkovné se zde neplatí.

Náš výlet vedl po trasách, které jsou upravovány rolbou. Připraveny bývají a i tento den byly dvě stopy na klasiku a mezi nimi pás na bruslení. Jak se píše v běžkařské sekci webu Společenství obcí Čertovo břemeno, běžkařské trasy se upravují pouze před víkendem, v týdnu nikoliv.

Z Libenic jsme vyrazili západním směrem a už po prvních kilometrech lyžaři poznávají specifika místních tras. Ty vedou téměř výhradně po loukách a polích a často kříží různé silničky. Ty byly dnes až na výjimky zasněžené a nebylo při jejich přecházení nutné lyže sundavat, i když nějaký štěrk většinou na silničkách ležel.

Přes Aleninu Lhotu jsme dojeli až do Cunkova, kde se nachází další i když menší parkoviště a také bizoní farma, což může být pěkný cíl pro výlety rodin s dětmi. Odtud jsme pokračovali do kopce k obci Ounuz. Severně od Ounuzi, na loukách kus od nejvyššího kopce celé oblasti, Javorové skály (723 m n.m.), bývají někdy upravené krátké okruhy. Dnes tam byly dva. Kus odtud je i horní stanice lanovky ski areálu Moninec, až tam ale upravované trasy nevedou, kus se musí jet stopou vyšlapanou jen od lyžařů. To se nám tentokrát nechtělo.

Vrátili jsme se do Ounuzi a odtud zamířili po trase vedoucí po žluté turistické značce směrem Businy. Zde je snad jediný úsek vedený lesem, podmínky zde byly odlišné od zbytku trasy - klasické stopy chyběly a kamenů na trase bylo o něco víc. Za lesem následoval sjezd, rozcestí s odbočkou na Nadějkov (tam vede jen klasická stopa upravovaná skútrem) a úsek v blízkosti golfového hřiště. Projeli jsme si ještě spojku z rozcestí Na skalce k Alenině Lhotě a zpět, a pak už zamířili na jih k Jistebnici.

Jistebnice je dalším místem, kde se dá dobře nastoupit do stopy. Několik parkovacích míst je u rybníka Chadímek, tam ale bylo dnes plno, nebo se pak dá parkovat v ulicích obce. Od rybníků na okraji Jistebnice jsme zamířili do kopce severovýchodním směrem až do Křivošína, kde je další rozcestí bežkařských tras upravovaných rolbou.

Zde jsme místo přímého návratu k parkovišti do Libenic (to by měl výlet tak 25 km) ještě vyzkoušeli delší trasu přes Kostelec a Borotín. V těchto místech ale buď napadlo zatím méně sněhu, nebo vedou trasy po polích, každopádně zde tentokrát vylézalo ze země větší než akceptovatelné množství hlíny a v podstatě celá tato část výletu nestála za nic.

Mapa s GPS záznamem trasy