Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 13 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.1.2021 22:03
Dnes večer projety Cvikovské okruhy ale stále sněží,tak uvídíte co do zítra zůstane :-O

pro Františka z 18.1. : na Cvikovské okruhy lze u benzinky Ono ve Cvikově, na okolí Luže buď u Chaty Luž na Horní Světlé velké parkoviště nebo na kopci Šébr ,kde lze vyjet i směrem k Jedlové,pak na Polevsku u vleku.
Vloženo 19.1.2021 21:47
Po škole rychlých 5 kol 2 km dlouhého okruhu na ledovci + trojka okolo jedličné. /POLEVSKO

Tratě za mě v supr kondici, poměrně pevné i na skate. Stopy v pohodě hluboké (nevím kolik do toho večer napadlo). To co padalo nebylo ani nijak extra mokré, ale bylo to pomalejší. Celou dobu sněžilo, při sjezdech po loukách na Ledovci jsem si připadal jako na opravdovém ledovci na severním polu, takže super zážitek. Parkovat se dalo u kapličky, i když poměrně plno. Lidí tak akorát.

Lyže: Sjel jsem kousek sjezdovky, a super pevný podklad a slušná vrstva technického sněhu, snad nám brzy povolí lyžovat

PS: Velký dík všem subjektům za to, co tady vytváříte - 100 km stop v Lužických horách? Wow! Naprostá paráda.

Virtuální Polevská lyže probíhá až do neděle!
Vloženo 19.1.2021 20:10
Prosím o úpravu okruhu polevské lyže. Díky 🙂
Vloženo 19.1.2021 13:11
V 7:40 ráno od parkingu na Jedličné směrem k Nové Huti. Stará stopa + čerstvý sníh = docela paráda. Lužické výhledy mě dnes potěšily.
Vloženo 19.1.2021 12:55
Dnes píši ještě jednou. Skútr právě dorazil je hodně popadaných stromů v cestě, takže opatrně. Pan Horák jich dnes asi 15 odstranil, ale když se vracel, zase nově popadaly další. Až si odpočině, ještě vyjede. Dále pozor - u myslivecké chaty. Od Jána až k chatě je prohrnuto traktorem, což by tak nevadilo, kdyby tam zůstal podklad. Ale cesta je posypána kamíny, takže pozor na běžky a úrazy.. Němci takticky nahoře neprohrnují - děláme přece my. ale od běžkařů vím, že dole ve vesnici mají krásné projeté běžecké trasy.A běžkaře asi / ? / nikdo nekontroluje. Tak SKOL.
Vloženo 19.1.2021 10:25
Skútr vyrazil již brzy ráno. Napadlo určitě přes 10 cm sněhu. Nádhera.Dívala jsem se na Bílé stopy. Občas se asi trasa neobjevuje, ale skútr je na trati. Tak sledujte víc Kam za sněhem, tam je vždy napsáno, pokud skútr upravuje. Dnes je ještě na trase, bližší info zatím nemám, ale stopa se upravuje. Je to nádherná zima, opravdu jak od Lady. Užívejte krásné chvilky .
Vloženo 19.1.2021 9:27
Trasy kolem Stožeckého sedla, Luže a Cvikova jsou upravovány na klasiku. Cesto jsou to i užší cesty, kde stopa vede středem, takže a bruslení to není. Jinak doporučuji ověřit trasu na bilestopy.cz, některé úseky kolem Milstejna mohou byt nesjizdne kvuli kůrovcové těžbě ale vetsina trasy by mela byt v pohode.
(Odpověď na dotaz uživatele Jiturd z 19.1.: Nikdy jsem v Lužických neběžkovala. Naplánovala jsem si okruh z Cvikova přes Stožecké sedlo, Ptačinec, Luž a přes U Jána zpět do Cvikova. Poradíte, prosím, zda je tahle trasa dost široká a upravená i na skate, nebo jen na klasiku? Nerada bych ničila stopu, tak abych věděla, jaké lyže si vzít. Díky!)
Dotaz Vloženo 19.1.2021 21:48
Dotaz na Hanku... To vyplužení cesty k chatě znamená, že cca 600m musí člověk běžet s lyžemi v rukou po V traverzu pod Pěnkavčím vrchem? aby si lesáci mohli běžnou čtyřkolkou zajet ožrat hubu ☹️ , jinak je to jedna z nejpěknějších cest, kde se drží sníh i v době, kdy jinde už žádný sníh není...
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 19.1.2021 21:00
Skol, zdravím všechny běžkaře v Lužických horách. Omlouvám se, ale můžete někdo poradit, kde se "nalodit" do Lužek? Vůbec to v Lužkách neznám, nevím, kde je vhodné "nasednout" do stopy, samozřejmě na klasiku. Když jdu do Jizerek, jasné /Bedřichov, Polubný, Smědava atd./, ale Lužky jsou pro mě v zimě absolutní neznámá. Sice zde píšete o místech, kde jsou stopy, ale kde se "nalodit". Za případnou radu díky moc! Užívejte!!!
SKOL!
Zodpovědět
Vloženo 19.1.2021 7:44
Trasa Stožecké sedlo - Ptačinec - chata Luž trasa nádherně upravena po české i německé straně. Velmi málo běžkařů a musím potvrdit na několika místech popadané větve a větvičky ve stopách pod tíhou sněhu. Jinak nádherné svezení a děkuji všem za úpravu!!!!
Vloženo 18.1.2021 19:48
Shrnutí z víkendu: v Lužických horách strojově upraveno přes 100 km běžkařských tras. K tradičním tratím v okolí Polevska a Okrouhlé, kolem Luže se přidaly tratě na Cvikovsku, kolem Prysku, cyklostezka Varhany byla sjízdná a projetá skútrem celá z Práchně až do České Lípy. Nová místa: trasy v okolí Rybniště až do Podluží a do Krásné Lípy a na Kamennou Horku. Nově trasy ve Svojkově. Snad jsme na nic nezapomněli.
Od soboty až do příští neděle 24.1. probíhá individuální závod Polevská lyže. Více na www.skipolevsko.

DNES projety trasy v Okrouhlé. V pondělí večer byl skútrem upraven ovál v Novém Boru včetně cyklostezky do Sloupu. Na oválu možná klasika i skate = městské lyžování se světlem z pouličních lamp.
V úterý dopoledne i přes avizované sněžení bude dopoledne upravena trasa z Polevska na Jedličnou a dále tzv. trojka kolem Medvědí hůrky a navazující pětka přes Polevský vrch a Ledovec ke Kapličce. Odstraněn bude spadlý strom U Jezírka.
Z úterý na středu po sněžení předpokládáme úpravu okruhu na skate rolbou na Polevském vrchu, ve středu odpoledne bude upravena trojka, pětka a Kočárovka.
POZOR: pod novým těžkým sněhem hrozí riziko pádu větví a stromů.
SKOL!
Vloženo 18.1.2021 17:10
Dnes projety stopy okolo Luže a znovu sněží.Pozor na uzlamující se větve.
Dotaz Vloženo 18.1.2021 9:18
Jezdí se kolem Doubic? Mapy.cz ukazují krásné okruhy, tak by mne zajímalo jak je to tam s kvalitou stopy :) Díky, Ondra
Zodpovědět
Vloženo 18.1.2021 6:20
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 17.1.: Chci se zeptat, neví někdo jestli na Stožeckém sedle a dál mohou s běžkaři i vychovaní psi? díky)

10.1. Honza Šmíd, Ski Polevsko
Pro majitele psů: pes do stopy nepatří (jsme také milovníci a majiteli psů, ale do stopy je nebereme).
Vloženo 17.1.2021 23:57
V současné bohaté sněhové nabídce se nabízí další běžecké tratě. i mimo Lužické hory, ale v těsné blízkosti. Viz: https://mapy.cz/s/juvonupeco
A to v Rybništi za nádražím na loukách přiléhajících okrajem k silnici na Rumburk. Jedná se o frézované běžecké stopy - okruh v délce 2,4 km . A to díky obecnímu úřadu v Rybništi.
Další frézované stopy jsou na louce od Rybniště k Hor. Podluží pod silnicí spojující obě obce. A nad žel. tratí z Rybniště do Hor. Podluží. obojí dostupné vlakem i autobusem.
Vloženo 17.1.2021 22:38
V sobotu boj o Lužickou lyži a Kočárovka. V neděli cyklostezka z Manušic do Volfartic. Všechny superlativy už použili přispěvatelé přede mnou tak snad jen: “Opravdu nádherný víkend.” Moc díky organizátorům závodu a všem stopařům. Příspěvek na údržbu stop odeslán. Doufáme, že podmínky vydrží. Příští víkend jdeme totiž znovu na Lyži. Zlepšovat časy :-)
Vloženo 17.1.2021 19:44
od nádraží Jedlová pár minut do kopce pěšky, pak již pěknou stopou od turistů, na Sožecké sedlo doporučuji dojít spíše po asfaltě, cesta ve výstavbě a hlavně pak slézti dolů pod budovaný most je dost nepříjemné. Pak již krásné svezení, stopa trochu mělčí, od sedla pod Ptačincem do německa a po luxusní strojové stopě (válcovaná a pak řezaná stopa) - viz mapka, němci toho najíždějí více, ale zatím jsem to letos nezkoumal, po lyžařské stopě na chatu pod Luží - otevřené okénko s výborným svařákem, dolů k Jánovi, spojkou na Pražskou cestu, k Leinertovu obrázku, po lyžařské magistrále do podjezdu a k Nové Huti, dále po nově vedené lyžařské magistrále (pozor na odbočku z modré značky je potřeba na asfaltce zahnout doprava (ne klasicky doleva k Sv. Antonínovi), není to tam moc značené, jinak tato trasa je bezvadná-krásná jednostopá skútrovka, asi 3 potůčky které ani nestály za řeč, ale je to v těchto ideálních sněhových podmínkách, jinak se obávám, že to bude dost podmáčené. Pod Malým Bukem - Jedličná - ke Kytlickým pastvinám - ke kapličce (zde si dovolím úvahu, která mě už mockrát napadla, že směr 5km základního kolečka by se měl držet dle Lužické 30ky, takto jak se jezdí Polevská lyže se prostě vydře ten sjezd u pastvin a dnes to bylo jediné místo z 40km trasy, kde si člověk mohl dost nepříjemně odřít lyže - ve středu je to vypluženo na kamení...sjezd serpentinou k lyžařské boudě je stabilní a kameny tam nejsou), pak už k vysílači na Práchni a zpět směr sjezd do Okrouhlé ... nádherně upraveno, dost široký, sjezd naprosto bezpečný, okruh po louze k benzínce KM Promo v některých místech lehce podmáčený. Nádherný výlet, defakto pořád upravená stopa, lyže bylo potřeba sundat jen na přejití hlavních silnic, jinak super (už několik posledních let tento přejezd nebyl možný). Užívejte.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 17.1.2021 19:39
Prácheň 11:30, parkování za kostelem tj. 300m na stopu za sámoškou, Klučky s vyhlídkou nad čedičovým lomem, ke kapličce severní dolu-prudší cestou, pak nad vlekem k Jezírku a okolo studánky jednosměrným sjezdem na Jedličnou. Místní to jistě znají, pro nás, kteří jsme zde byli poprvé, prudkost sjezdu a na konci prudká zatáčka stály zato :-). Zpět přes "ledovec" s odpočinkovým přístřeškem a za silnicí jižní cestou okolo kozí farmy zpět na Prácheň. Výhledy jsou úžasné a stopy jsou rájem pro klasiky.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 17.1.2021 15:07
(Odpověď na dotaz uživatele Kamila z 17.1.: Dobry den, prosim muzete mi napsat presnou trasu u toho Cvikova? Neznam to tam. Dekuji.)

https://www.bilestopy.cz/map/area/luzickehory/cvikov
Vloženo 17.1.2021 13:50
Stopy u Luže projety. Nádhera. Nic víc psát nemusím. tak nádherná zima už dlouho nebyla.
Vloženo 17.1.2021 18:52
Foto parkoviště - Polevsko U hřiště, kolem 13hod (nenahrálo se mi to).
Vloženo 17.1.2021 10:03
Ahoj, včera kolečko Cvikov- Rousínov-Kaufmannuv buk-Ján-- kolem Sirného pramene - chata Luž - po německé cestě kolem Weberbergu pod Ptačinec - parkoviště na Šebru - kolem jedlovského nádraží na Novou huť (zde jsme v přímém přenosu viděli demolici stopy pěšími- fakt na pěst :-( ) - poté přes Velký buk do Svoru. Všude krásně upravené a dají se udělat opravdu slušné okruhy, tento měl cca 32 km. Moc díky, ať sníh drží, SKOL!
Vloženo 17.1.2021 8:04
Prácheň - Jedlovske nádraží. Super. Ačkoliv je zákaz pěších a psů ve stopě. Jsou tam cedule tak řada lidí to jako obvykle nedodržuje. Rozhamtali krásnou stopu.
Vloženo 16.1.2021 20:37
Okruhy z Jedličné.Nádherné zimní scenérie,jak z pohádky.Parkovistě vyhnuté,stopy upravené.Velké díky panu stopaři z Okrouhlé za úpravu.
Vloženo 16.1.2021 20:23
Krásné lyžování nad Polevskem. Na otevřených pláních občas zaváto, ale díky skůtrařům, např. panu z Okrouhlé, všechno sjízdné.
Vloženo 16.1.2021 18:36
Dodělány Cvikovské okruhy až za Svorský hřbitov ,ve Cvikově udělána stopa ke komunitnímu domu,dále pak louky u Chlupa a nad esíčko směrem na Milštejn, poté jsem se musel otočit -nešlo projet, tam to musíme prošlápnout sami :-).Včera válcem udělána cesta z Kaufmannu na Kobylu (je to tam rozbité),pak stopa až na Kaufmann.
Vloženo 16.1.2021 17:37
Cvikovske okruhy - nadhera :)! Dekujeme za udrzbu, stopa paradni.
Vloženo 16.1.2021 17:30
Lužické hory děkuji! Byla jsem zde prvně a nádhera. Stopy fajn a v nich milí lidé (a žádné davy, zpět u auta jsme byli 14.30h). Potvrzuji Polevsko, Jedličná, Prácheň zimní pohádka.
Vloženo 16.1.2021 17:17
Polevsko,Jedličná,Prácheň... zimní pohádka, velmi slušné stopy. (posílám příspěvek). Jinak parkoval jsem přímo v centru obce, parkoviště docela volné a okénko hospody otevřeno. Pak ještě jeden typ na bezproblémový parking-u fotbalového hřiště, parkoviště vyhrnuto tak pro 20 aut, parkovalo tam jedno. Přímo na stopě...viz foto.
Vloženo 16.1.2021 14:06
Moc díky panu skútrařovi z Okrouhlé, který kroužil na trasách mezí Jedličnou a Práchní. Parádní protažené stopy na klasiku, pohádkové scenérie a dopoledne bez lidi :)
Vloženo 16.1.2021 12:44
Stále sněží, okolo Luže je již 60 cm sněhu. Cesty prohrnuté až k Rousínovu, okolo Kaufmanova buku jezděte velmi opatrně. Dnes tam zapadl skůtr a jsou tam díry až metr a něco , které jsou zaváté a nejsou vidět.. Jinak paáda. Pan Vrabec ji vše napsal, ale stejně děkujeme těm dvěma neznámým běžkařům za pomoc.
Vloženo 16.1.2021 12:14
Velmi!!!!!! chci poděkovat všem zodpovědným ze Cvikova za úžasný "okruh". Vyvezla jsem poprvé všechny své 3 děti, nejmladší má 8let a naprostá spokojenost. DĚKUJI.
Vloženo 16.1.2021 12:04
Zdravím všechny milovníky běžeckých stop. Snažíme se, aby komfort stopy byl co největší a běžkaři si co nejvíce užili sněhových podmínek. Proto se musím podělit o zážitek z včerejšího večera a dnešního dopoledne. Na poničených cestách nám uvázly oba naše skútry. Bylo to u sv. Jána a Kaufmanova buku. Vyproštění bylo velmi náročné, protože u cvikovského skútru se rozbil navíc startér a museli jsme na řetězu za traktorem odtáhnout až do Autocentra Zahrádka. Vše se zdařilo a poděkování patří všem, kteří pomohli jmenovitě Tonda Grežďo (SMC s.r.o.), Pepa Zahrádka, Martin Bureš a dva bezejmenní běžkaři (viz foto). Poděkovat chci i oběma "skútrařům" p.Horákovi a p.Stůjovi, protože to opravdu nemají jednoduché. Petr Vrabec - místostarosta města Cvikov
Vloženo 16.1.2021 11:59
Ano na stopu lze nastoupit u tankono.
Vloženo 16.1.2021 17:08
Příjemná procházka na běžkách z Boru z cyklistického oválu do Sloupu... jedná stopa stopovačem.
Dotaz Vloženo 16.1.2021 10:15
Chtěl bych se zeptat, kde se ve Cvikově dá nastoupit do lyžařské stopy. Lze to naproti benzinové stanici TANKONO?
Zodpovědět
Vloženo 16.1.2021 8:13
Polevsko jedním slovem PARÁDA, Norové by záviděli. Chybí snad jen okénko, kde by se prodával rum s čajem.
Vloženo 15.1.2021 23:11
Vše bylo již napsáno, letos zimní paráda, oproti minulým letům je tu ještě jedna příjemná změna, a to že zatím lesáci nevyhrnuli ani hlavní lesní cesty, což dříve bylo dost běžné. Po mnohých cestách jezdí, těží se dřevo, ale neodhrnují. Aspoň v prostoru od Rousínova k Šébru a na Luž.
Vloženo 15.1.2021 22:18
Na doporučení jsme místo do Bedřichova - kde je to hektik - vyrazili z Mladé Boleslavi na Luž.Nejprve jsme jeli lesem směr Šébr a pak další cesty....protože to tu neznáme. Stopa nádherně projetá, lidé milí, usmívají se, není jich tu tolik.Tak nádherné svezení jsme letos ještě neměli. Děkujeme všem, co upravují. I příroda je tu krásná, překvapilo nás to množství sněhu a klid. Byl to moc hezký den. Skol.
Vloženo 15.1.2021 21:05
Dnes večer projeta stopa z Rousínova na Novou Huť a na Kaufmanův Buk(zde je stopa až na Luž-pro Forresta).Na tuto stopu se lze dostat ze Cvikovských okruhů podél cyklostezky směr Svor,na konci doprava kolem chovné stanice psů po stopě a dále sjet dolů kolem bývalého "smeťáku" a pak kousek po silnici a jste tam. Jinak v lese sněhu dost, nejsou poničené od těžby.
Vloženo 15.1.2021 20:44
Cesta ze Cvikova od Hokra směr Milštejn- čistila jsem prošláplou stopu od lidí v kolejišti lesnické techniky, jelo se dobře středem, kdyby to projel stopař, bylo by to dolů lepší svezení. Myslím si, že dál k Luži také běžkaři razili. Skol
Vloženo 15.1.2021 20:43
Cvikovské okruhy jsou povedené, díky za vzornou a citlivou úpravu, pěkně jsme se svezli. Kdo by chtěl ze Cvikova na Luž, mohl by zkusit mnou popsanou cestu ze včerejška, nebo vystoupat krpál od totemů z Rousínova na Milštejn a dál. Včera potvrzovala dvojice běžkařů, že z Luže sjela. U Sampera stojí harvestory, takže je nebezpečí zničení už tak špatné stopy.
Vloženo 15.1.2021 19:35
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 15.1.: Dá se někde i bruslit, nebo je to vše ve stopě?)

Na Polevsku je celkem velký okruh.
Vloženo 15.1.2021 19:34
(Odpověď na dotaz uživatele Forrest z 15.1.: Ahoj,Chci se zeptat, zda se dá dostat ze Cvikova na Luž, hlavně dotaz pro Jirku. Podařila se projet stopa, je něco vyšlapané, nebo je to zničené od lesaku? Díky moc F.)

Stopa asi všude nebude.
Vloženo 15.1.2021 16:52
Tak jsem si dal jeste jednou cvikovske okruhy, super. Akorat u hrbitova u Svoru traktor jel po stope )-: to fakt nechapu kdyz kolem je tolik mista.
Vloženo 15.1.2021 16:25
Cyklostezka Varhany (Česká Lípa - Kamenický Šenov) je projeta skútrem se stopařem od České Lípy až k silnici K.Šenov - Slunečná, upraveno je 16 km - stopa pro klasiku i uválcováno pro bruslení či chůzi. Úsek Č.Lipa - Manušice není moc kvalitní, je tam málo sněhu
Vloženo 15.1.2021 15:05
Polevsko
kolečko Jedličná ke kapličce a zpět. Stopy dnes protaženy. Ve spodní části místa s prosakující vodou/ledem (nic dramatického) občas pozor na větvičky a na hůlky. V některých místech je podklad měkký a hůlka se může zabořit níže než čekáte,tak ať někdo nezlomí. Byla upravena i kočárovka a měli by protáhnout až na Luž. Perfektní poježdění.
Vloženo 15.1.2021 14:50
Ve Cvikově to je naprosto TOP! Nechápu co si níže pán stěžoval...
Vloženo 15.1.2021 14:10
Rybniště připravilo díky sněhové nadílce několik nenáročných běžkařských okruhů, vhodné pro začátečníky, rychlý trénink nebo výcvik dětí.
Aktualizované informace na webových stránkách obce: https://www.obecrybniste.cz/aktuality/do-rybniste-bezky.html.
Vloženo 15.1.2021 12:38
Stopy upraveny. Stále sněží, je už asi 50 cm sněhu. Pozor na větve- praskají, jsou plné sněhu a neunesou tíhu. Jinak vše ok. Zítra pojede skútr až k podjezdu u Svoru, takže bude propojena Lužická magistrála. V týdnu to nemá cenu, nikdo tam nejezdí.U Kaufmanova buku po těžbě špatné cesty. Jinak nádhera.
Dotaz Vloženo 15.1.2021 11:59
Ahoj, poradili byste prosím, kde zaparkovat a jaký nejdelší okruh se teď dá v Lužičkách jet prosím :)? Samozřejmě si klidně spojíme menší různé okruhy, kouknu do mapy. Moc děkuju.
Zodpovědět
Vloženo 15.1.2021 11:43
Musím se připojit, cvikovské okruhy super. Poděkování pro Jirku na skútru 😀
Vloženo 15.1.2021 9:48
Tak jsem si projel cvikovske okruhy a je to perfektni. V noci trosku prisnezilo ale stopa super. Diky Jirko .
Dotaz Vloženo 15.1.2021 18:47
Zdravím ve spolek. Nevíte někdo, jak to vypadá kolem Srní hory, Velké Tisové a Javoru (případně až na Chřibský vrch, či Studenec)? Dá se tam narazit na stopu od běžkařů, nebo spíš na koleje od lesáků?
Děkuju za jakékoli informace a horám zdar!
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 15.1.2021 15:32
Ahoj,
Nevíte jak to vypadá Cvikov-Luž? Je alespoň nějaká stopa, nebo je vše zničené lesáky, Mockrát dikes, F.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 15.1.2021 15:29
Ahoj,
Chci se zeptat, zda se dá dostat ze Cvikova na Luž, hlavně dotaz pro Jirku. Podařila se projet stopa, je něco vyšlapané, nebo je to zničené od lesaku? Díky moc F.
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 15.1.2021 8:02
Děkuji všem, kteří se starají o tratě. Je to nádhera, klid, pohoda. Kéž by sníh vydržel co nejdéle. Příspěvek na údržbu zašlu dnes. Nemáte prosím někdo zprávy, jak to vypadá na Krompachu? Díky
Zodpovědět
Vloženo 14.1.2021 22:13
Běžkaři, od soboty 16.1. do neděle 24.1. si nenechte ujít Virtuální závod Polevská lyže .
Ti co nemají sportovní hodinky či jiné aplikace mohou využít kontrolního měření během soboty a neděle. V sobotu i v neděli bude trať závodu upravena ráno do 10 hodin. Více na https://skipolevsko.estranky.cz/clanky/polevska-lyze.html
Vloženo 14.1.2021 22:11
Po dnešním sněžení napadlo dalších 15-20 cm sněhu. Zima jak má být!
Upraveno okolí Polevska včetně Kočárovky (na posledních 500m u SVoru se těží!), Okrouhlé, dále tratě v okolí Luže a Šébru, okruhy ve Cvikově. Večer upraven rolbou okruh na skate na Polevském vrchu. Večer rovněž upraven býv. cyklistický ovál a cyklostezka do Sloupu. Ráno kolem osmé vyrazí Skůtr Ski Polevsko z Jeldičné po trase Lužické magistrály na Kočárovku a dále na Novou Huť. Ráno bude upravena "trojka" kolem Medvědí hůrky a "pětka" přes Polevský vrch a Ledovec nad sjezdovkou ke Kapličce. Zde navazující tratě na Prácheň.
V pátek a na víkend má být kromě výše uvedeného upravena také cyklostezka Varhany, okruhy kolem Prysku a tratě v okolí Rybniště.
Online informace ze skútrů Ski Polevsko, z Luže, ze Cvikova a z Okrouhlé najdete na www.bilestopy.cz

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 14.1.2021 20:55
Šébr - Luž - Šébr

stopa už trochu rozjetá, ale ucházející, nahoře -3 stupně, slabej vítr, nemělo to chybu..
Vloženo 14.1.2021 20:49
Dnes večer protaženy Cvikovské okruhy ,sněhu dost ,pouze na několika místech voda,večer začalo trochu foukat ,snad to do rána vydrží :-)
PS :zítra zkusím napojit stopu na Kaufman ,ale bude to trochu problém, vše je poničeno od těžby dřeva,ale zkusím to přes Kobylu.Pro Jirku :sice nejsem pan Ramisch, ale pokusím se mu aspoň trochu "šlapat na paty" :-)
Vloženo 14.1.2021 19:39
Jel jsem, no spíš těžce se drápal, ze Cvikova stejně od Chlupa, kolem Kamenčáku a za serpentinou a křižovatkou cest rovně, u doupného buku vlevo na silničku Rousínov-Milštejn. Ta je projetá těžkou technikou, ale projet k Semperovi a dál se dá, musel jsem otočit u bunkru. Potkal jsem tři běžkaře a žádnou upravenou stopu. S vděkem jsem vzpomínal na pana Ramische, který nám před lety obětavě projížděl stopařem okruhy u Cvikova a také upravoval cesty až na Šébr.
Vloženo 14.1.2021 11:39
V Horní Světlé stopy upravené. Napadlo, takže je 40 až místy padesát cm sněhu - někde je nafoukáno, takže víc. Stále malinko přisněžuje. Běžkařů docela dost, na to, že není sobota. To je dobře. Přejeme krásné svezení všem.
Vloženo 13.1.2021 21:33
Zkusil jsem dnes odpoledne projet tradičně od Chlupa ve Cvikově po cestě pod Kamenčákem a nahoru serpentinou k Milštejnu. Jel jsem první, sněhu od 20 do skoro 40 centimetrů na místech, kde chybí les, a těch je plno. Až k hradu možná půjde dojet v dalších dnech, hlásí přes noc až 20 centimetrů nového sněhu, jinak jsou na cestě obrovské koleje a nerovnosti po harvestoru. Byla to hančovina, ale krásná. Ale, když se budu chtít projet, zkusím hřeben od Luže, Krompach nebo Polevsko. Lesácký koleje mě fakt nelákají. A Jizerky jsou přece úplně jiné hory, že jo, kolego. SKOL!
Vloženo 13.1.2021 21:07
Tak jsem se projel z Luže až do Novýho Boru. 28 km. Nějaký postřehy:

Od Luže až k Bouřnému naprosto suprový. Potom jsem u místa těžby trochu zaboudil, jel sem zpět na Luž a u chaty v lese se vrátil zpět. Cestu jsem si prošlápl až k silnici u Kaufmannova buku po žlutý. Stopa tam byla, ale někdo musel prostě jít 2 km v ní, takže rozdupaná. Ale dala se sjet.

Od Buku jsem jel přes silnici sjezd pod Černou stráň směrem k Milštejnu. Tady jsem jel v koleji od techniky lesáku, stopa tady není, ale je to sjezd z kopce, takže v pohodě. Dole jsem se napojil na stopu a dojel k hlavní na Huti. Tady jsem přešel přes silnici a jel podél, potom jsem uhnul a pokračoval Falknovskou cestou. Tady začalo hrozně sněžit, takže nevím jestli stopa byla upravená, ale když sem jel, tak nebyla moc vidět. Ale to nevadilo.

Dojel sem k Zaječímu vrchu a potom po Kočárovce na Jedličnou. Tady sem premejšlel, že bych mohl dojet domů do Cvikova zadem po silnici kolem Klíče, určitě by to šlo, ale chtěl sem ještě na Polevsko. Tak jsem jel Pod Stříbrným vrchem a potom po žlutý na Polevsko. Tady jsem objel hlavní polevskej tah, kterej byl super.

Nakonec jsem jel ten šílenej sjezd z Polevska do Okrouhlý k silnici. Neznal jsem to tam a měl sem co dělat. Vyflákal sem se asi jen 5x. :))

Sumasumárum. Sněhu je hromada, v lesích stopa moc nebyla vidět, ale to bylo kvůli tomu, že dost sněžilo a dá se jezdit naprosto všude i po cestách v lesáckejch kolejích. Jinak opravdu super svezení. Děkuji všem, kteří upravují stopy. Po cestě jsem potkal maximálně 10 lidí. Jizerky se můžou jít vycpat :)
Vloženo 13.1.2021 19:35
Ahoj Dany, mně doporučili Kočárovou cestu nad Polevskem, stála jsem na lyžích po 13ti letech. Je tam mírné stoupání, i sjezdy, ale v pohodě. Pro začátek ideál. SKOL!

(Odpověď na dotaz uživatele Dany z 13.1.: Ahoj, poradil by mi prosím někdo nějaký ideální okruh pro začátečníka? Zatím mi větší kopce dělají problém..Díky moc)
Vloženo 13.1.2021 9:25
Skútr právě vyjíždí. napadl sníh, určitě už je zde 40 cm.Fouká, mohou být návějě, ale je to nádhera. Prašan, bílo, klid. prostě idyla.
Vloženo 13.1.2021 9:06
(Odpověď na dotaz uživatele Roman z 7.1.: Nevíte, zda se může bezkarit kolem Jonsdorfu ? Jedná se o vjezd do Německa. Dík Roman)
Dá, ale v Německu je lockdown. Musíš tajně :)
Vloženo 13.1.2021 9:05
Jinak, kdyby se podařilo propojit Nový Bor (Polevsko) se Svorem až Cvikovem, tak by to bylo úplně super. Musím opravdu pochválit, vypadá to, že po Jizerkách zde máme nejvíc km upravených stop :)
Dotaz Vloženo 13.1.2021 9:04
Dobrý den Jirki, prosím Vás kde máte ve Cvikově nástupní místa do stop? Děkuji. SKOL!
Zodpovědět
Dotaz Vloženo 13.1.2021 11:16
Čau všem..., poraďte kam zítra na běžky..., kde jsou upravené tratě pro klasiku... a nějaký nenáročný terén pro začátečníky... :) co něco v Lužických horách? :) díky Vory
Zodpovědět
Vloženo 12.1.2021 23:06
Dnes jsem protáhl Cvikovské okruhy,místy kouká tráva a na několika místech je voda.Jinak stopa celkem dobrá,akorát když jsem dojížděl po desáté večer ,tak začalo sněžit.
Vloženo 12.1.2021 21:53
NAPADL DALŠÍ SNÍH, místy 10-15 cm. PROBÍHÁ ÚPRAVA, PŘIPRAVUJEME VIRTUÁLNÍ POLEVSKOU LYŽI NA VÍKEND. AKTUÁLNÍ ÚPRAVA NA WWW.BILESTOPY.CZ
✅ dnes skútr Obec Okrouhlá uválcoval trasu z Okrouhlé ke Kapličce a dál k vysílači na Práchni
✅ pan Horák upravil trasu od chaty Luž po Hřebenovce pod Ptačinec až na Šébr a kolem Pěnkavčího vrchu k Jánovi a zpět k chatě Luž. Vše je již zakresleno na www.bilestopy.cz
✅ zítra odpoledne vyrazí skútr Ski Polevsko z Polevska na Jedličnou a upraví tzv. trojku kolem Medvědí hůrky a navazující pětku přes Polevský vrch a Ledovec ke Kapličce
✅ jeden ze skútrů nám o víkendu přímo na trati vypověděl službu, zítra ráno ho odvážíme z Polevska na opravu
✅ na víkend plánujeme spolu s Sjezdovka & Bikepark Polevsko úpravu okruhu pro skate na Polevském vrchu a na Ledovci
✅ z důvodu velkého množství parkujících aut připravuje Obec Polevsko rozšíření odstavných ploch na území obce. Již nyní můžete využít kromě parkoviště na Jedličné a U Kapličky také tyto plochy: u forabalového hřiště, u základní školy, pod kostelem, na návsi u obecního úřadu a hospody na křižovatce nebo u sjezdovky. Na dodržování pravidel silničního provozu bude o víkendu dbát policie ČR.
✅ pokud ještě připadne další sníh, pokusíme se na víkend upravit tratě na býv. cyklistickém oválu v Novém Boru a cyklostezku do Sloupu.
✅ od soboty 16.1. do příští soboty bude probíhat virtuální závod POLEVSKÁ LYŽE. Podrobnosti ve středu večer na webu www.skipolevsko.cz.
SKOL!
Vloženo 12.1.2021 14:03
Dnes sněží opravdu hustě. Skútr vyrazi před chvílí, protože nemá cenu jet, když za půl hodiny stopa není vidět. Nyní již sněží drobně, tak se stopa určitě udrží. Díky všem, kteří chválí řidiče skútrú. Je to náročná práce a všichni - Polevsko, Dymník, Krompach atd - ti chlapi ,co jezdí stopy, si zaslouží pochvalu. Máme radost, že většina běžkařů chápe náročnost a když stopaře potkají, mávají, nabízí čaj, sváču a usmívají se. Díky moc.Je to motivace, proč to dělat.Chlapi mají radost, že jejich práce je užitečná.
Vloženo 12.1.2021 13:14
Tak dnes fest snezi celý den. Jestli bylo někde málo sněhu, tak od dnes už nebude. :)
Vloženo 11.1.2021 19:14
Potvrzuji zprávu Matese - u Krompachu se dá běžkovat opravdu skvěle. Od Farmy Hvozd jedete vyšlápnutou stopou vlevo od silnice k Babičce, po chvíli odbočíte vlevo a loukami k tisům, zde na chvíli bez běžek, u domu s velkou hvězdou vlevo po silničce a u krásné dřevěnky vpravo do kopce. Dojedete kolem pastvin na vyříznuté stopy, které vedou jednak po vrstevnici a pak i k Hainu, pak i pod Janskými kameny k hranicím. Oblíbená trasa Hain - Kammloch upravená není, podle zpráv je na stadionu v Jonsdorfu běžkařský ráj. Užijte si sklouznutí jako my, kdo ví, jak dlouho ještě.
Vloženo 11.1.2021 13:56
Dobrý den Jakube, moc děkuji za tip. Dnes jsem si to tam projela, místy ledovka, ale po 13ti letech super 👍. Je to jako s kolem, nezapomíná se to :-)
Vloženo 11.1.2021 13:21
V neděli dokonalé svezení z nádraží Jedlová, pod Konopáč zelenou TZ a modrou TZ na Šébr, odsud klasika kolem Pěnkavčího, pod Luž, od Jána cca 100 metrů bohužel pěšky přes rozoranou cestu od lesáků směr Bouřný a zpět na Šébr, po žluté TZ na nádraží. Běžky jdou nasadit už na nádraží. Už jsem tu zažila i více sněhu, ale na první letošní to byla pětihvězdičková bomba! Vyplatilo se vstát v pět ráno, abychom v půl desáté vystoupili na Jedlové z vlaku. Lužičky (i při těch davech, co byly včera) za to budou stát vždycky. V životě jsem zde nepotkala tolik lidí, ale povětšinou byli všichni moc milí, zdravili, usmívali se, velice slušní běžkaři i chodci, fakt mi to udělalo radost! Autem bych nedoporučovala kvůli narvaným parkovištím, na Šébru i u Jána...
Vloženo 10.1.2021 20:31
Jak jste si užili běžky v Lužických horách? Takový nával Lužické hory dlouho nezažily. Úsměvy mnoha z vás a pozdravy Ahoj! a SKOL! byly důkazem radosti.

Vejít se museli běžkaři, pěší, pejskaři i bobující rodiny s dětmi. Prosíme pěší, aby šli mimo upravenou stopu. Pro majitele psů: pes do stopy nepatří (jsme také milovníci a majiteli psů, ale do stopy je nebereme).

Nejlepší podmínky nyní panují v okolí Luže. Zde již bylo možné část tratí upravit skútrem oana Horáka včetně stopy: od Chaty Luž k Sirnému prameni k Jánovi a po lesních cestách a cestičkách na Šébr, pod Ptačinec a po Hřebenovce k chatě Luž (viz výstřižek z mapy.cz na facebooku @luzickamagistrala, na zprovoznění GPS modulu od Bílé stopy pracujeme s technikem). Od Lužické cesty a Černé Brány vedou na německé straně stopy přes Weberberg k Waltersdorfu.
Dopoledne byly uválcované trasy z Okrouhlé k vysílači nad Práchní. Skútr Ski Polevsko vyrazil na Kočárovku (zde náš starší stroj Tajga vypověděl službu a musel být druhým skútrem odtáhnutý). Následně byly projeté tratě z Jedličné na Polevský vrch a dále Kočárovka (pozor na posledních 400 m poblíž Svoru, probíhá těžba).
Dále skútr pokračoval po nové trase Lužické megistrály Pod Bouček a podél Velkého buku na Novou Huť. Již zaneseno na www.bilestopy.cz/luzickehory.
Domluven úklid parkovišť na Šébru a na Jedličné. Nově instalované cedule na Jedličné a U Kapličky již plní svoji funkci, další přibydou v okolí Luže a Polevska.¨
SKOL!
Vloženo 10.1.2021 17:59
Dobrý den Petro,
pro začátek bych doporučil Kočárovou cestu. Nad Polevskem. S lyžařským pozdravem SKOL ;-) přeju hezké svezení

Jakub

(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 10.1.: Dobrý den, ráda bych se po 13letech opět postavila na běžky. Dříve jsme běhali v Jizerkách, ale tam se mi nechce. Můžete mi prosím poradit, kde by to bylo pro začátek pro mě vhodné. Předem děkuji.)
Dotaz Vloženo 10.1.2021 17:01
Zdravím. Také by mě zajímala odpověď na dotaz od Petry, viz níže. Děkuji.
Zodpovědět
Vloženo 10.1.2021 10:07
Děkuji za informace a úpravy stop! Po obědě vyrážím :-D
Vloženo 10.1.2021 8:44
Dnes opět přisněžil. Skútr vyjel brzy ráno, aby opravil rozšlapané stopy od pěších.Pro Petera - od Jána nádherná cesta až k Luži projeta skůtrem, lesáci udělali technikou stopy naštěstí po kraji, takže je tam nádherné svezení.Okolo Bouřného se těží a část stopy se nedá projet skútrem. Na běžkách se dostanete s opatrností.zatím má pořád sněžit, takže to bude lepší a lepší.Komu nevadí jezdit bez stop, může využít množství luk a plání okolo chaty Luž, kde se také již dá jezdit.
Vloženo 10.1.2021 14:52
Ahoj, v sobotujsem projel lokalitu okoloLuže, Jána, Bouřný apod. Od Stožeckého sedla krásné bruslení k Ptačinci. Potom takový boj o život, stopa nestopa. Ale masakr lidí, chodci se strašně pletou, psi na volno, hrůza. Jasně, lesy nejsou jen pro běžkaře, ale prosím ty psy na vodítko a srát ať chodí do lesa a ne do stopy.
Jak vypadá Polevsko a okolí, nevíte? Chystám se s čelovkou, jestli je to v pohodě? Díky...
Vloženo 9.1.2021 22:33
Ze Stožeckého sedla na Chatu Luž. Z Luže k Jánovi, s odbočkou k Sirnému prameni, a pak po zelené, okolo Bouřného, zpátky na Šébr. Začátek nádherné svezení. Sněžná snová krajina. Na turistické běžky sněhu dost. Stopa ale prakticky jen od běžkařů. Na trati k Chatě Luž skupiny pěších se psy. Od Luže dolů k Jánovi krásné svezení. Od Jána, po asi 750m se na Bouřném těží. Trasa je prakticky neprůchodná. Musí se jít vedle cesty. Asi tak 250m. Pak už ale dobrý. Od Řopíku pod vrcholem krásné svezení zpátky na Šébr. Dneska to byla opravdu krása. Děkujeme všem, co se o trasy starají.
Dotaz Vloženo 9.1.2021 21:01
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nejel od Jána na Horní Světlou? Zajímalo by mě, jestli se dá dobře zaparkovat a jaká je tam stopa :-) Předem děkuju
Zodpovědět
Vloženo 9.1.2021 19:09
Dnes nad očekávání slušné svezení. Děkujeme za úpravu stop. Čemu nerozumím jsou pejskaři. Jděte s těmi čokly někam, idioti. Mimo hoven ve stopě a rozjetých hoven uprostřed rozcestí pod Ptačincem jsme dnes potkali asi 5 idiotů s čokly na volno. Běžně běhají bez náhubků kolem dětí. Dávejte si pozor na držku! Také mám psa, ale do stopy rozhodně nepatří a už vůbec ne na volno. Někteří bezmozci mají s sebou ve výbavě na volno i tři kusy. Dávejte si pozor :)
Vloženo 9.1.2021 18:38
Přidávám report z Krompachu, který jsem dnes objel po okolních pláních - pod kopcem Kulich (nad Farmou Hvozd), pod Hvozdem a Jánskými kameny. Kdo má rád ,,divoké'' bězkování o samotě po rozlehlých pláních a táhlé sjezdy, přijde si tu na své. Pod Jánskými kameny jsem natrefil na vyříznuté stopy od skůtru, které jsou částečně i na české straně a dál asi vedou směrem na Jonsdorf a možná kolem Hvozdu.
Vloženo 9.1.2021 16:24
Skútry vyrazily, ale sněhu je na strojovou úpravu v okolí Polevska málo a lidí je ve stopě velké množství včetně pěších, psů a dětí na bobech. Lidi chtějí být na čerstvém vzduchu. Pěkné svezení je od Kapličky k vysílači na Prácheň, kolem Polevského vrchu a na Jedličnou. Zde vyrazil skútr z Okrouhlé k vysílači. Vše zatím bez stopy. Místy vyčuhuje podklad.

Byly instalované oplůtky a nové cedule U Kapličky a na Jedličné. Prosíme pěší a majitele psů, aby neničili lyžařskou stopu!!!

Kočárovka projetá od lidí, opět krásné svezení a méně lidí. Doporučujeme. V neděli se pokusíme upravit válcováním Kočárovku. Pozor v zadní části Kočárovky u Svoru se těží, nevstupuje mimo cestu do prostoru těžby.

V okolí Luže projeté tratě skútrem pana Horáka od chaty Luž k Jánovi i na Šébr včetně spojky od Jána pod Ptačinec. Místy bylo možné udělat stopu. na současné posminky luxusní záležitost. Pozor na české červené Hřebenovce podél hranice koukají v úzkých místech kameny. Stopa je i na německé straně kolem Ptačince a přes Weberberg. Zde je lepší použít německou hraniční cestu pod Ptačincem od Černé brány k Lužické cestě.

V neděli dopoledne vyjede skútr Ski Polevsko znovu z Jedličné na Kočárovku a na Polevský vrch. Velkým válcem se pokusíme upravit okruh nahoře na Ledovci pro skate. Všechny ostatní tratě jsou na klasiku vyjma Ledovce a Polevského vrchu. Tentokrát vyjede nový skútr s GPS.

Na webu bikestopy.cz zatím žádný záznam nenajdete, pro úpravu nyní používá Ski Polevsko starší skútr bez GPS. Na Luži má GPS modul technický problém, řešíme.

Užijte si pohybu na čerstvém vzduchu. Buďte prosím ohleduplní při lyžování i parkování. Na tratích a na výchozích místech se pohybuje velké množství lyžařů i turistů. SKOL!
Vloženo 9.1.2021 14:27
Diky moc paní Doskočilové, p. Šmídovi a týmu Lužické magistrály za informace, organizaci a servis. Včera a dnes jsme vyzkoušeli část od chaty Luž na Ptačinec a chatu Na Milíři. Od chaty Luž je na bezkach urcite lepší jet spodní (tz. lyžařskou trasou kčt) a z rozcestí Lužická cesta pokracovat po německé strane na Černou bránu a spojkou se vratit do ČR. Pojedete po hezkych stopach a vyhnete se tak červené trase Luž - Ptačinec , která je v nekterych mistech uzka a dnes (oproti patku) tam chodili i pěší, hodne lidi míří na novou rozhlednu na Luži.
Vsude jsou jinak projete stopy od lidi, svezeni pěkné, i pid stromy dost sněhu , na turistické rekreační ježdění v zasněženém lese super. Da se jezdit i na pláních kolem Horní Světlé :-)
Vloženo 9.1.2021 9:24
Skútr vyjel, na Lužické cestě je určitě 25 - 30 cm, celou noc malinko sněžilo. Jinak vše napsal krásně a detailně pan Šmíd. Dnes bude krásná lyžovačka.
Vloženo 8.1.2021 22:44
POZVOLNÉ ZAHAJENÍ BĚŽKAŘSKÉ SEZÓNY V LUŽICKÝCH HORÁCH
V okolí Luže a Polevska vyjedou v sobotu skútry na úpravu části lyžařských tratí Lužické magistrály. Více sněhu je v severní části hor (15-20 cm) v okolí Stožeckého sedla/Šébru a Luže. O něco méně (10-15 cm) je v jižní části hor v okolí Polevska, Svoru a Práchně. Upozorňujeme běžkaře, že především v lesních úsecích a na vyfoukaných místech na loukách může vyčuhovat podklad. Ze sedmi subjektů, které udržují na Novoborsku lyžařské stopy vyjedou v sobotu zatím dva sněžné skútry spolku Ski Polevsko a pana Horáka z Horní Světlé. Předpokládáme zlepšení situace a rozšíření udržovaných tras v dalších dnech, kdy má opět sněžit. Z celkových 100 km lyžařských tratí propojených Lužickou magistrálou bude v sobotu upraveno kolem 20 km tratí. Na řadě dalších míst je stopa projetá od lyžařů.

Skútr Ski Polevsko vyjede na tratě během sobotního dopoledne a projede trasu Polevsko - Jedličná - Polevský vrch - U Kapličky - vysílač nad Práchní. Zde bude na louce vytvořen okruh. Zejména v lesních úsecích je sněhu stále málo a nebude možné řezat stopu. Nástupní místa s možností parkování: Polevsko střed obce u autobusové zastávky a u hospody, ze sedla Jedličná, od Kapličky nad Polevskem a z Práchně. Další tratě vzhledem k malé sněhové pokrývce zatím upravovat nelze. Během sobotního ráno budou členové Ski Polevsko instalovat oplůtky a zábrany proti vjezdu aut a čtyřkolek do lyžařských stop U Kapličky nad Polevskem a na Jedličné. Osazeny budou i cedule upozorňující na zákaz vjezdu a vstupu do lyžařské stopy. Apelujeme na turisty a pejskaře, aby nevstupovali do upravených stop a pro své procházky zvolili jinou trasu.

Druhý skútr vyjede z Horní Světlé, kde se o tratě pečlivě starají pan Horák s paní Doskočilovou. Od chaty Luž bude projeta trasa k Jánu a Hřebenovka od chaty Luž kolem Ptačince až na Stožecké sedlo/Šébr. Upozorňujeme na probíhající těžbu v okolí Bouřného. Od křižovatky cest Lužická cesta na červené Hřebenovce na hranici s Německem začínají upravené německé tratě, které vedou podél hranice po modré značce kolem Ptačince a na Weberberg a dále do do místní části Waltersdord Neue Sorge. Vstup do Saska za účelem turistiky není z důvodu nařízení spolkové vlády není povolen. Doporučená nástupní místa: Myslivny - chata Luž, U Jána a Kauffmanův bud mezi Novou Hutí a Horní Světlou a parkoviště na Šébru. Pozor na pohyb lesní techniky a uskladněné vytěžené dřevo na odstavných plochách a podél cest.

Novinkou je stavba lávky na Šébru přes hlavní silnici 1/9, která je nyní přerušena a bude pokračovat na jaře. Stavbu financuje Ústecký kraj včetně navazujících tras. Na celém projektu dále spolupracuje Klub českých turistů, okolní obce, Lesy ČR, o.p.s. České Švýcarsko a Liberecký kraj. Stavbou lávky na Šébru bude zajištěn bezpečný přechod mezi oběma kraji a destinacemi pro turisty, cyklisty a běžkaře. Pro tuto zimu se podařilo ve spolupráci se starosty a Libereckým krajem dojednat zimní údržbu velmi vytíženého parkoviště. Řidiče upozorňujeme, že pro vjezd na parkoviště je možný příjezd od Nové Hutě (řidiči od Lesného se musí otočit na Nové Huti a dojet zpět na Šébr). Při výjezdu apelujeme na výjezd pouze na směrem na Jiřetín s bezpečným otočením v Lesném.

Informace o upravených tratích najdete na webu www.kamzasnehem.cz a na nové facebookové stránce Lužická magistrála.

Možnost občerstvit se přímo na tratích Lužické magistrály jsou nyní pouze u výdejního okénka Chaty Luž. Otevřeno má i výdejna na nádraží Jedlová. Užijte si běžecké lyžování v Lužických horách.

SKOL! Honza Šmíd, Ski Polevsko
Vloženo 8.1.2021 22:36
Teď je čerstvý, čistý sníh - maže se stoupací a skluzný vosk (nebo prášky). Žádný klistr.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 8.1.: Ahoj, nevíte, zda se dá projet na běžkách z Nové Hutě, okolo Bouřného na Stožecké sedlo? A co mažete na klasiku?)
Vloženo 8.1.2021 20:41
Luz - Ptacinec po Německé straně super, zpět Česká strana taky. Jedno místo 5 m kouká sutr.
Vloženo 8.1.2021 12:05
V noci a dnes zatím pomaličku připadává snížek, takže velm pomaličku přibývá sněhu.Což je výborná zpráva. Dá se říci, že je tu už asi 10 až 15 cm sněhu.Od Šébru se dá jet dobře. Od Luže k Jánu také.
Vloženo 8.1.2021 11:57
Dnes poprvé vyjíždí skútr Ski Polevsko z Polevska na Jedličnou a dále lesem k Jezírku, na Ledovec na Polevském vrchu a kolem Kapličky k vysílači na Prácheň. Zatím tratě pouze ujíždíme bez stopy, další dny se pokusíme řezat stopu. Pozor na vyčuhující podklad.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory