Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 26.1.2022 11:22
Zprávy z Luže :Mrzne, malinko přisněžilo. Stopa dobrá, běžkaři jezdí. Dole tvrdé a nahoře přisněžíno. Tak hezký den.Skol.
Vloženo 26.1.2022 10:17
Ano,dá.Od Šébru až k Luži je stále dostatek sněhu a stopa drží.Odpověď na dotaz uživatele Jitka z 26.1.: Dobrý den, dá se běžkovat na Šébru a Luži?
Děkuji)
Vloženo 26.1.2022 9:18
Na Polevsko je ideální "stará sjezdovka"-tj. na levé straně u skiareálu při pohledu od spodu, nebo pak svah po levé straně při cestě na Jedličnou (nad pomníčkem T.Holého-nad svahem lze i zaparkovat-pár aut).
(Odpověď na dotaz uživatele Kateřina z 24.1.: Chtěla bych se zeptat, ne ohledně lyzovani, ale sáňkování. Kde je nejvhodnější místo k sáňkování, abychom třeba nenarušili i běžecké trasy. Děkuji)
Vloženo 23.1.2022 20:07
Stožec- Pod Ptačincem po zelené, Černá brána, Luž, zpět E3 červená....ač dole prší, tady sněžilo, podmínky super, stopy paráda, děkujeme za úpravu, pane Horáku
Vloženo 23.1.2022 18:38
Dnes ve 14hod. poprchávalo, od Kapličky bylo vše mokré :-) ale zatím bez šutrů, snad se počasí umoudří.
Vloženo 22.1.2022 22:46
Polevko-od parkoviště u hřiště, celou 10ku + kočárovka, vše slušné, na "2" lyže, neškrábnul jsem, jen je nutno jet od jezírka dolů na Jedličkou a pak na Kytlické pastviny-zde je nutno dát velký pozor, a kopec od pastvin jedině nahoru-(dolu zničíte lyže) ... tak jako defakto vždy tj. proti doporučení směru(mělo by se to opravdu změnit). Jinak Kočárovkou proběhnul středem kůň, na vysílač nad Práchni zas leze dost pěších od kapličky ☹️... ty policajti fakt nemají nic lepšího na práci, něž naprosto bezdůvodně otravovat lidem život, u kapličky dávali pokuty, přitom lidi parkovali ohleduplně na kraji, vím že to Honza psal, ale je přesně jak píše Pavel níže, když vezmu děti a půjdu s nimi kilák, nejlépe po asfaltce kde mě nějaký závodník v autě sejme, tak je dost otrávím, a fakt není relevantní důvod. Policie by měla sloužit lidem, ale je to rok od roku horší ☹️ (15 let jezdím ke kapličce, na Šébr, na Jedličnou a naprosto bez problémů se parkovalo u cesty, poslední 2 roky to najednou strašně vadí...
14:53
15:47
16:35
Vloženo 22.1.2022 21:03
Zákaz parkování na Šébru? Dnes, v sobotu, nás hlídka policie nenechala parkovat na Šébru, že se zde neparkuje a plac slouží k otáčení vozidel údržby. Přeposlali nás na parkoviště ke žlutému statku. No,dobrá. Ovšem cesta stopou nestopu ze spodniho parkování k nové lávce nám se synkem ubrala dost elánu.. Na mapách je místo pod lavkou označené jako nástupní na běžky a zároveň jako parkoviště. Značka zákaz tam není... A na závěr ještě dolů k autu. Jinak jízda ve stopě kolem Pěnkaváku moc pěkná. Děkujeme. S pozdravem
Vloženo 22.1.2022 18:05
(Odpověď na dotaz uživatele Venda z 15.1.: Jaky je prosim dnes stav na stopach smerem ze Sebru na Luz? Diky. Venda) Dnes super, zítra se to asi nezmění. Přijeďte
Vloženo 22.1.2022 18:03
Zprávy z Luže. V noci a ráno sněžilo. Opět napadlo asi 10 cm sněhu. Stoipa je krásná, sněhu dost a konečně i ti běžkaři se rozrostli. Dnes to bylo ideální. zZtra by mělo být to samé. Tak kdo zaváhal, ať vyrazí v neděli. Skol
Vloženo 21.1.2022 21:14
PARKOVÁNÍ a ❗KONTROLY POLICIE O VÍKENDU NA POLEVSKU❗, SOBOTNÍ ZÁVOD UKAPLIČKY, AKTUÁLNÍ ÚPRAVA.
Zima se konečně trochu rozjela. Sněhu není moc, ale radost je veliká. Pojďme si to trochu shrnout...
✔️ ZÁVOD a PARKOVÁNÍ
V sobotu se U Kapličky nad Polevskem od 9 hodin koná nový závod Severska20. Ski Polevsko pro závod zajišťuje tratě. Počítejte tedy s omezením tratí na Polevském vrchu a U Kapličky. NENÍ POVOLENO parkování podél silnice U Kapličky ani na louce!!! Policie nás upozornila na kontroly během víkendu. V týdnu zde zapadl dokonce i sypač!!! Je nutné zajistit průjezd na dva pruhy a průjezd techniky. Protože je počet míst U Kapličky omezený, pořadatelé navedou závodníky i všechny ostatní běžkaře od Kapličky na záchytné parkoviště P1 u fotbalového hřiště (kapacita 50 aut): https://mapy.cz/s/jozacohero.Odtud je možné dojít pěšky (cca 1 km) nebo přímo od parkoviště na běžkách po ujeté trase od skútru až ke Kapličce. U Kapličky bude umožněno POUZE vyložení věcí nebo otočení.
Těm běžkařům, co nezávodí doporučujeme rovněž využít záchytné parkoviště P1 nebo další parkoviště přímo v obci P2 u hospody (stopa začíná hned za zastávkou) nebo na Jedličné - i zde na Jedličné je omezené parkování a zakázané stání aut podél silnice. Mapa parkovišť je ke stažení na https://skipolevsko.estranky.cz/file/161/parkovaci-mista--1--page-001.jpg nebo na www.skipolevsko.cz. Žádáme všechny o respektování pravidel i o ohleduplnost. Vyhnete se nervům a pokutám.
✔️ AKTUÁLNÍ ÚPRAVA STOP v okolí Polevska
Sněhu není moc, nesouvislá pokrývka prašanu v kombinaci se zmrzlým podkladem od 5 do 15 cm. Na tu bídu se podařilo upravit kolem 20 km v okolí Polevska. Odstraněno bylo několik stromů z tratí. Naši skútraři dělají co mohou.
❄️ Skútr Ski Polevsko upravil z Polevska a z Jedličné tzv. trojku lesem (POZOR na vyčuhující podklad v lese u Kytlických pastvin) a navazující pětku až ke Kapličce. Na Polevském vrchu je ujetý okruh cca 2,5 km na klasiku i na SKATE. Prosíme bruslaře, aby bruslili jen zde a neničili stopu jinde. Upravena je od pátku i Kočárovka - na začátku vyčuhuje podklad a kamínky!!!, ale dále už to je dobré místy výborné. Další úprava proběhne po sněžení v sobotu ráno.
❄️Skútr z Obec Okrouhlá upravil zatím válcováním trasu od benzínky KM Prona z Okrouhlé lesem kolem Wachsteinu k fotbalovému hřišti a dále ke Kapličce a k vysilači na Prácheň. V sobotu ráno se pokusí vyříznout stopu tam, kde to umožní sněhové podmínky.
❄️Dále jsou v Lužických horách upravené trasy ještě v okolí Jedlové a v okolí Luže.

ℹ️ Pro více informací sledujte FB stránku Lužická magistrála, kam přispívají všichni skútraři/upravovatelé stop. Podrobnosti o úpravě v Lužických horách najdete pravidelně na webu www.kamzasnehem.cz a na webu www.bilestopy.cz jsou aktuální informace GPS o pohybu skútrů a časech poslední úpravy.
Příští týden má opět sněžit či sněžit s deštěm, teplota má jít ale nahoru. Zatím věříme, že připadne a 29.1. se uskuteční Lužická 30.
Užívejte parádní počasí i podmínky!
SKOL! Honza

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 21.1.2022 10:54
Jedlová
❄ projeto z hlavního parkoviště v Jiřetíně (kde se parkuje při lyžování, neparkujte na náměstí❗) odtamtud traverz na Křížovou horu, okruh kolem Jedlové - Dlouhá míle (pozor v úseku u odbočky na Chřibskou probíhá těžba, zhoršené podmínky asi 1 km) dále k Jedlovskému nádraží a na Šébr přes novou lávku a zpět k Jedlové kolem Ranče k parkovišti. 👌
❄ sněhu je na loukách dost, v lese pod stromy se místy trhá, tam je sněhu méně.
❄ trasa projeta dnes ráno, o víkendu snad ještě připadne 🤗
Vloženo 21.1.2022 9:40
Tak pily jsou připraveny a skútrař vyjíždí dořezat ty včerejší stromy a projede trať. Napadlo dalších 10 cm , svítí sluníčko, tak si ten dnešní den užijte. Skol.
Vloženo 20.1.2022 20:08
Dnes připadlo par cm noveho snehu tak jsme vyrazili upravit 2km kolečko na Polevskem vrchu……POZOR….kouká silný vítr tak na některých místech vylézají tzv.ledové plotny,ale na našem Ledovci jsou podmínky super (2stopy na klasiku + široký pás na skate)…sledujte úpravu na http://www.xn--blestopy-c2a.cz/ a na kam za sněhem ….5km okruh pres Jedlicnou jsme projeli pouze valcem…okruh je sjízdný ale s omezením místy vyčuhuje podklad a kameni…
Vloženo 20.1.2022 18:02
Dnes padal sníh. Celá trasa projeta. Pod stromy leží méně, na otevřených místech více - celkem asi 20 cm. Podklad už tedy je. U chajdy spadly jeřabiny. Část již odřezána, ale mrzlo a byl vítr a zamrzla pila. Tak se to musí dodělat zítra.Pokud bude připadávat, už to bude svezeníčko. Tak si to užijte. Hana Luž
Vloženo 19.1.2022 12:12
Sněhu málo, ale jet se dá.Napadlo nepatrně sněhu, takže se zledovatělá místa nepatrně zakryla.A vzkaz pro Jendu - jinak, než skútrem se na odstranění stromů a větví nedostaneme a skútr jel po trase ,když napadl sníh - nepojede, když není po čem.A to, že stále ještě můžete jet po trase je i tím, že tam pan Horák mnoho sněhu navezl, pokud byl. Když nečemu nerozumíte, tak je lépe nekritizovat. Snažíme se dělat vše, aby se jezdit dalo. Počasí však neporučíš. Díky za pochopení.
Vloženo 19.1.2022 7:39
Svezeni pod Luzi pekne, od Penkavaku k hranici lezi na ceste strom, preleza se obtizne. Zatim cesty ten duchodce NASTESTI neprojel skutrem. Az to projede, opet odhali travu a kameny, nechapu, ze nechape, ze kdyz je malo snehu / cca do 10 cm / je projeti skutrem k horsimu.
Vloženo 18.1.2022 18:34
Na mnohé dotazy odpovídáme, že aktuálně leží v okolí Polevska 5-8 cm sněhu. Na staré lyže jsou podmínky na Polevském vrchu překvapivě výborné!!! Na Ledovci je stále stopa v dobrém stavu. Na promočenou vrstvu napadlo v pondělí asi 1 cm čerstvého sněhu, prašanu.

Od čtvrtka by mělo opět sněžit. Jakmile napadne aspoň 10 cm sněhu, spustíme opět strojovou úpravu.

Sjezdovka & Bikepark Polevsko jede v týdnu večerní lyžování.

V minulých dnech jsme horko těžko upravili základní okruhy (trojku a pětku), ale sněhu je málo. Děláme co můžeme, ale přírodě neporučíme.
Pokud chcete podpořit naše úsilí, můžete nám poslat příspěvek formou daru na náš účet 43-1708990227/0100 nebo přes přiložený QR kód. Firmám na požádání vystavíme darovací smlouvu. Do poznámky prosím uvádějte "dar" a vaše jméno.

A co nás čeká v nejbližších dnech?
Pokud napadne tento týden dostatek sněhu, v sobotu 22.1. se uskuteční závod Severska20, jehož je Ski Polevsko partnerem. Závod se uskuteční na okruhu na Polevském vrchu od Kapličky přes Ledovec, tratě 12 km (muži) a 6 km (ženy a junioři). Více na https://severska20.webnode.cz/sluzby/

Kdy bude v dalších dnech padat ještě víc - vyhlídky počasí jsou na další dny více než příznivé, plánujeme na sobotu 29.1. nejtěžší závod v Lužických horách - Lužickou 30.
Děkujeme za vaši přízeň. Konec hlášení.
SKOL!
16:53
17:01
17:02

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 14.1.2022 8:48
Zpráva pro Miladu. Přes noc vše zmrzlo, takže na vrcholcích pod Luží je sníh, led a krusta. Ale jestli bude svítit, tak to povolí.
Vloženo 13.1.2022 18:10
Dnes na vrcholcích hor okolo Luže také tálo. Ale ještě stále se dalo jezdit. Pan Horák ořezával povislé větve, které bránily běžkařům v jízdě.Jak to bude zítra si netroufám říci. Zatím to šlo, ale uvidíme až ráno, co nás čeká. Skol
Vloženo 12.1.2022 20:49
Odpoledne jsme vyjeli od kapličky a užili si moc příjemné lyžování. Na ledovci se v jednostopě a v pruhu na bruslení prohánělo pár nadšenců, dá se zajet do lesa ve směru k Medvědí hůrce asi tak kilometr. Každopádně moc děkujeme za úpravu. Ahoj zítra zase ve stopě.
Vloženo 11.1.2022 19:12
Zprávy z Luže :Dnes projeta celá stopa. Kromě čtyř menších úseků - u chaty Luž a u turistické chaty, je stopa dfobrá. trošku sněhu včera napadlo. Takže na svezení je dobrých 15 km perfektní stopy. Je to ztuhlé a dobré. Musíme být rádi zta to, co je. Cetsa od Jána k chatě Luž byla projeta, ale odpoledne lesáci vypluhovali až na silnici. asi budou odvážet dříví. Dá se sjet, ale dře to.jinak myslíme, že zima je tu. tak skol a zítra krásné svezení. Hana Luž
Vloženo 11.1.2022 17:06
Aktuální info z Polevskeho vrchu projeto a strojově upraveno z Jedličné pres Polevsky vrch okolo Kaplicky na tzv. Ledovec….Z Jedličné v lese sněhu opravdu malo 2-3cm a vycuhujici podklad!!!!!!!!,mnohem lepsi svezení je tedy opet na “Ledovci” kde se povedlo říznout dvě stopy a na celém cca 2km okruhu jednu souvislou stopu + širokou stopu na skate zde je asi 7cm snehu
Vloženo 8.1.2022 19:19
Zdravim,par lidi psalo dotaz jak to vypadá na Polevsku,snehu je okolo 7-8cm a na strojovou úpravu to zatim neni.Přes noc by mohlo připadnout dalsich pár cm,snad se zima brzy vrati i do Lužických hor 😉
Vloženo 12.12.2021 16:55
Včera od vlaku v Jedlové přes novou lávku na Šébru a doprava kolem Portyšovky k Ptačinci, na Černou Bránu a po německé straně na Myslivny, zpátky po české straně na rozcestí pod Ptačincem a Nové cestě na lávku a zpět k vlaku. Hezké svezení na starých lyžích, občas byly kameny.
Vloženo 11.12.2021 19:47
I když podmínky nejsou úplně ideální, občas vykukuje podklad ( tráva, kámen), tak přesto to stojí za vyjížďku na stopy kolem Luže. Děkujeme, pane Horáku👍.
Vloženo 11.12.2021 11:57
Hezké dopolední svezení od Jedlicne ke kapličce a okruhem zpět, sněhu dostatek, s trochou opatrnosti i na lepší lyže.. Kdo nechce do precpanych Jizerek, tak tohle je ideální alternativa 😊
Vloženo 11.12.2021 10:17
Dnes vyrazil skůtr na trať Horní Svšětlá, Šebr,Ptačinec, Bouřný. Připadlo trošku sněhu. Task hezké svzeníčko. Hana Luž
Vloženo 10.12.2021 23:12
Dnes jsme vyrazili projet plánované trasy kolem Jedlové.
Skútr projel Dlouhou míli kolem Jedlové až k Jedlovskému nádraží a dále nahoru k nové lávce na Šébru. Zatím bez stopaře, sněhu není dostatek, ale je to nádhera, vezměte starší lyže a přijeďte si užít první sníh.
13:50
13:51
Vloženo 10.12.2021 14:06
Dnes dopoledne upraveny trasy kolem Jedličné tj 3 a 5km okruh nad vlekem,upraveno strojově válcovánim.Na tzv. ledovci se povedlo upravit 2 stopy(snehu dostatek) jinde jeste porad vylézá podklad,na Kočárovce stále probíhá svoz dřeva a zatim se neupravuje….proces úpravy můžete sledovat na www.bilestopy.cz
Vloženo 9.12.2021 17:00
Zprávy z Lužických hor:
Oproti zbytku republiky v Lužických horách napadlo během čtvrtka jen kolem 3 cm sněhu, na strojovou úpravu to zatím není. Přes noc ze ČT na PÁ má napadnout 5-10 cm. Dle podmínek plánujeme v pátek po sněžení tj. kolem poledne projet základní trasy z Polevska na Jedličnou a trojku kolem Medvědí hůrky a navazující pětku nad vlek přes Polevský vrch ke Kapličce. To samé plánuje skútrař z Okrouhlé ke Kapličce a k vysílači na Práchni a skútrař z Horní Světlé v okolí Luže a Šébru. Zprávy budou během pátku. Uvidíme, co se podaří upravit na víkend. Zatím je řada míst, která je sjízdná a projetá od lidí např. ze Šébru pod Ptačinec a k chatě Luž, ze Šébru k Jedlové, v okolí Polevska.
V pátek nás na Polevsku čeká tradiční koordinační setkání všech zainteresovaných subjektů k zimní údržbě lyžařských tratí za účasti zástupců Lesy ČR, CHKO Lužické hory, starostů z Lužických hor a Českého Švýcarska, skútrařů, Svazku obcí Novoborska, o.p.s. České Švýcarsko a DMO Lužické hory.
Aktuální úpravu z Lužických hor sledujte na stránce Lužická magistrála, na webu www.kamzasnehem.cz a na www.bilestopy.cz.
SKOL! Honza
Vloženo 8.12.2021 16:54
Es geht ganz gut mit alten Ski um die Finkenkuppe. Drei Skifahrer getroffen
Vloženo 8.12.2021 10:09
Dnes vyjel skůtr po trase z Horní světlé na Šébr, Pěnkavčí..., aby zjistil, zda je celá průjezdná. Popřípadě odstraní napadané větve či stromy. Sněhu není mnoho, ale na staré prásdkačky dobrý. Takže ať se ta nová sezona povede! Skol.
Vloženo 5.12.2021 21:53
Dnes v neděli skútrem z Jedličné ujetá trojka a pětka ke Kapličce a na Ledovec zatím bez řezání stopy. Místy pěkné, jinde vyčuhuje podklad - v lese i na loukách nad vlekem. V okolí Polevska leží 5-15 cm sněhu.
Skútrem z Okrouhlé projeta také trasa ke Kapličce a k vysílači nad Práchní.
Na první úpravu prima svezení. Doporučujeme starší lyže.
Mapa tras na www.Bilestopy.cz
SKOL!
16:34

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Vloženo 5.12.2021 10:17
Stožecké sedlo, most, otočka, Milířka, Pod Ptačincem, Černá brána a zpět. Už se dá, je to super, takchle na Mikuláše. 😉Myslivci na chatu vyjeli auty, ale úplně to nerozjezdili.

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory