Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 11 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 26.1.2021 22:03
okruh na skate od Kapličky příjemně překvapil, pěkné tvrdý, velmi slušný, fajn protažení s čelovkou po práci... ještě v 20 hod tam kroužily bludičky.
Vloženo 26.1.2021 17:49
Dnes opět projety trasy. Už se začíná vozit dříví od Jána k Luži - na té trase - tak tam jezděte opatrně. A u Rousínova se těží. U Kaufmanova buku se těžit terpve bude, snad v únoru.Pokud je někde stopa méně kvalitní - děláme, co můžeme, ale to by se muselo jezdit tak čtyřikrát denně. Už takhle jezdí pan Horák ráno i odpoledne, ale do toho jsou ty polomy. Víc se dělat nedá.Sněhu je dost a stále přisněžuje.
Vloženo 26.1.2021 13:27
Já jsem jel předminulý víkend tudy https://mapy.cz/s/bucozotuga a docela to šlo, jen posledních 200 metrů bylo potřeba jít po silnici, tj. pešky se nevyhneš. zmiňovaná trasa, není nijak upravovaná, občas ji projede někdo na běžkách. tj. bez záruky, ale mělo by to jít. Druhou možností je přes Staré Mlýny a Kaufmanův buk, ale tuším, že už tady někdo psal, že tam probíhá těžba dřeba a tudíž je to tam horší.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 26.1.: Když pojedu z Polevska na Luž, dá se nějak projet mezi Novou Hutí a Stožeckým sedlem, nebo se musí ten kus pěšky?)
Vloženo 25.1.2021 21:02
Dnešní Kočárovka neměla chybu... Nejlepší podmínky této zimy. Mají vydržet celý týden. Neváhejte a vyrazte do stopy.
Dnes projetá trasa z Polevska na Jedličnou. Dále pětka z Jedličné na Polevský vrch a ke Kapličce a přes Kytlické pastviny zpět na Jedličnou. Odtud Kočárovka až k těžbě. Na většině míst dvě stopy. Stále dobře sjízdná je Lužická magistrála z Kočárovky přes Velký Buk na Novou Huť (projeto skútrem z víkendu).
Upravený také cyklistický areál v Město Nový Bor a cyklostezka do Obec Sloup v Čechách . I zde parádní podmínky.
Upravují také cvikovští, kolem Prysku, Jirka Horák kolem Luže. Dále obec Rybniště kolem obce.
Fotky z Kočárovky. A od Hanky Doskočilové a Jirky Horáka. Jirka si opět pořádně máknul. s úklidem tratí. Kdyby se našel nějaký dobrovolník, pomoc na trati bude vítaná.
16:03
16:03
16:06

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 25.1.2021 20:15
Start žst, Jedlová (stopa prošlapána v rámci možností směr Stožecké sedlo). Odsud dále k rozcestí Pod Ptačincem (stopa ne moc kvalitní, zledovatělý podklad, hodně rozježděná, ve velmi dobrém stavu max. 1 km). Poté směr chata Luž a i zde místa velmi dobrá s prostory, kde je nutné držet lyže ve stopě dobrou technikou nebo jít doslova pomalou procházkou. To vše však vynahradilo úžasné počasí plné slunce a krásných výhledů a pohledů na krásnou zimní krajinu!
Vloženo 25.1.2021 19:51
Zdravím ze Cvikova. Vše dnes znovu projeto, snažil jsem se ve stejné stopě :-))),podklad super, okruhy prodlouženy o louku u cvikovského hřbitova-průjezd lesem za dřevěným srubem.
Vloženo 25.1.2021 18:13
(Odpověď na dotaz uživatele Andel z 25.1.: Ahoj, nevíte jak vypadá trasa z České Lípy do Kamenického Šenova? V minulosti jsem tady četl, že je trasa projetá skútrem (Miroslav Pröller?). Díky)
Zdravím, zcela určitě sjízdné z Volfartic do Kamenickeho Šenova. Stopa dobře upravena, lidi málo. Jela jsem dnes 25.1. Odpoledne.
Vloženo 25.1.2021 17:46
Dnes odpoledne jsme prořezali cestu k Luži a od Luže vlevo směr Ptačinec. Právě jsme skončili.Jezdí tam také hodně běžkařů, takže máte na výběr. Pozor- od Jána k Luži - po té cestě budou svážet dříví, nejprve prohrnou a pak budou odvážet. Pozor, abyste se nestřetli s kamionem. Jinak nádhera, stromy obalené sněhem, bílý prašan. Krása.
Vloženo 25.1.2021 8:57
Přes noc napadlo asi deset cm prašánku. Je to jak v pohádce. Nádhera. Skůtr vyrazil již v šest hodin, jak včera. Nevím, proč to ještě není zobrazeno na bílých stopách, ale je na trati. Vyražte, dnes to je supračka.využijte novou nabídku - zavoláte Lunataxi Nový Bor a oni vás za dobrý peníz odvezou na místo, odkud můžete vyrazit na běžky. Buď pro vás přijedou a nebo sjedete ke svému autuz. Skol.
Vloženo 25.1.2021 21:04
PŘEPRAVA OSOB/SHUTTLE PRO BĚŽKAŘE V LUŽICKÝCH HORÁCH
O víkendu se zástupci Ski Polevsko a Luna taxi Nový Bor domluvili na transportu běžkařů mezi výchozími místy na trase Lužické magistrále.
Cena je 20 Kč/km. Například z Práchně k chatě Luž zaplatíte solidních
💸 400 Kč za vůz Škoda Octavia combi pro 1-3 osoby
💸 500 Kč vozem VW Transporter T5 pro 4-7 osob.
Další trasy dle dohody.
Kontakt: Luna taxi Nový Bor: tel.: 800 100 020.
Jak to bude fungovat? Vlastní dopravou nebo veřejnou dopravou se dopravíte na výchozí místo magistrály např. na Prácheň, Novou Huť nebo na Polevsko, kde jsou dostatečně velká parkoviště. Tady necháte své auto. Na uvedeném čísle si potvrdíte místo a čas vyzvednutí (řidič s vámi bude předběžně počítat). Na běžkách vyrazíte požadovaným směrem. Přesný čas si poté upřesníte až se budete blížit k cílové zastávce např. chata Luž, Prácheň, Polevsko, Nová Huť nebo Šébr. Upozorňujeme, že čas příjezdu se může významně prodloužit vlivem sněhových podmínek. Možnost transportu i pro přejezd Cyklostezka Varhany mezi Českou Lípou a Práchní.
Druhá varianta je, že přímo od svého auta vyrazíte shuttlem na místo startu a zpět k autu přijedete na běžkách. A nemusíte čekat někde v mrazu na taxi.
Řidiči jsou seznámeni s tím, že povezou běžkaře s lyžemi. K dispozici mají nové trhací mapy pro případné zájemce. Znají výchozí místa.
16:08
16:13
Vloženo 24.1.2021 21:28
Podle mě jen na okruhu nad Polevskem. Ve Cvikově si myslim, že skate není. Jinde ani ránu. Každopádně Polevsko je supr okruh, celkem asi 2.5km (dá se jezdit nahoře menší kolečko, 2.5 je to se sjezdem a výjezdem ke/od Kapličky.) Klidně mě někdo opravte, říkám, co si myslim a čem vim.

(Odpověď na dotaz uživatele Láďa z 24.1.: Zdravím, chci se zeptat, kde by se dalo bruslit?)
Vloženo 24.1.2021 19:47
Dnes opět pohádková zima 🙂, trasa pro inspiraci https://mapy.cz/s/kedokahuco , start teda z nádraží Jedlová, pivko bodlo, zapnul jsem stopaře až na chatě na Milíři, Z trasa pod Pěnkavčím vrchem je spíš jen na soupaž, stopa mělká, ostatní i od turistů pěkné, svařák na chatě pod Luží, V traverz suprový, na Kaufmannův buk bez problémů, pak slušná stopa mezi kolejemi, ovšem pozor, na točně techniky na cestě do Rousínova, kompletně vypluženo na štěrk, zabrzděte nad ní, ať nezničíte lyže. Pak již stále lepší, magistrála výborná tvrdá stopa a Polevsko komplet perfektní. Užívejte...
11:44
11:45
Vloženo 24.1.2021 13:51
Polevsko dnes suprově upravená trať. ALE, lidi opravdu není rozumný a bezpečný válet se a povídat si ve sjezdech v půlce kopce. Prosimvás trochu u toho sportu premýšlejte. :)
Vloženo 24.1.2021 13:30
Dnes jsem jela poprvé vyzkoušet cvikovské okruhy, podklad místy mokrý, jinak ale super poježdění, díky moc za úpravu tratí!
Vloženo 24.1.2021 13:28
Podmínky na Polevsku se zlepšily, už je to zase hezké svezení. Asi nejlepší kolem vysílače. Zaskočila mě jednosměrka u pastvin, lepší by to bylo obráceně, jak psal Čecháček.
Vloženo 23.1.2021 22:42
Dnes odpoledne Kočarovka a Lužická lyže. Kočárovka rozježděná. Asi od těžařů. Po cca. 2 km jsme se vrátili a nastoupili ještě jednou Lyži. Stopa hezká. Nahoře u Bonsaie to docela lepilo, ale to byla drobnost. Lehce sněžilo, okolo nuly. Prostě nádhera. Vlastně i ta Kočárovka. Děkujeme všem stopařům a Ski Polevsko. Skol.
Vloženo 23.1.2021 21:55
Dnes večer proběhla úprava stop po dnešním sněžení. Napadlo kolem 10 cm a stále drobně sněží. Kde to šlo jsou dvě stopy.
Do neděle máte šanci se zúčastnit závodu Virtuální závod Polevská lyže. Více na www.skipolevsko.cz.
V sobotu večer upraveno:
✅ Trasa z Polevska na Jedličnou (stopa začíná za zastávkou u hospody).
✅ Upraven cvičný okruh pro děti na Jedličné naproti boudě přes silnici.
✅ Kočárovka z Jedličné až k těžbě na svorské části
✅ Trasa Lužická magistrála z Kočárovky na Novou Huť. Zde odstraněno velké množství popadaných stromů.
✅ Z Jedličné tzv. trojka kolem Medvědí hůrky a navazující pětka přes Polevský vrch ke Kapličce.
✅ V neděli ráno vyrazí skútr Obec Okrouhlá od benzínky v Okrouhlé k hřišti v Polevsku, Ke Kapličce a přes vysílač na Prácheň.
✅ Okruh na oválu v Město Nový Bor a cyklostezku na Sloup není možné po oblevě upravovat strojově. Po nedělním sněžení rozhodneme o případné pondělní úpravě.

V sobotu odpoledne/večer upravené tratě v Obecní úřad Prysk - obec Prysk , dále tratě kolem Luže a na Cvikovsku.

Na Jedličné v zádveří lyžařské boudy jsou volně přístupné mapy Lužické magistrály. K dispozici pro běžkaře.
Do rána má drobně sněžit, tratě by do rána mohly ztuhnout. Zítra předpokládáme výborně podmínky. NOVĚ jsou některé úseky sjízdné pouze v jednom směru z důvodu bezpečnosti na trati - instalovány byly nové značky STOP PROTISMĚR. V druhé polovině týdne má přijít oteplení, proto využijte výborných sněhových podmínek.
Připomínáme otevřená okénka v Restaurace Arnultovice a Restaurace a penzion Polevsko - Na Křižovatce.
Další informace na Lužická magistrála, skútry Ski Polevsko, Město Cvikov, Obec Okrouhlá a pana Horáka z Horní Světlé můžete sledovat onlina na mapách www.bilestopy.cz. Další informace také na www.kamzasnehem.cz.

Jak přispět na úpravu tratí v okolí Polevska a na činnosti Ski Polevsko najdete zde https://www.facebook.com/ski.polevsko/posts/4158945964133509
SKOL!

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 23.1.2021 20:28
Dnes večer projety Cvikovské okruhy,na několika místech voda.Sněhu celkem dost.
Vloženo 23.1.2021 19:53
Dnes projeto válcem s řezačkou od hřbitova v Prysku přes drážní těleso v Šenově a na Práchen pod vysílač. Sníh mokrý.
Vloženo 23.1.2021 19:49
Dnes na Polevsku z Jedličné až k odbočce na Svor byla cesta okolo Medvědího vrchu děs běs. Vyjeté hluboké koleje od milovníků zimního sněžného automobilismu. Nejde běžet, nejde brzdit, je to víc práce než zábava. Nejvhodnější by bylo nazout sněžnice. Zbytek okruhu (Kočárovka) ucházející, i když pěšáci dávají stopě na frak.
Vloženo 23.1.2021 18:33
Ráno bylo vyloženě hnusně s deštěm, po desáté to přešlo v husté snežení a kolem třetí se vyčasilo. Dal jsem si kolečko po traverzech kolem Plešivce u Krompachu, misty cesta divočinou hlubším sněhem, po jižní straně po červené byla prošlápnutá stopa,bez větví. Zakončil jsem to za soumraku volným sjezdem po loukách do Dolní Světlé. Sněhu opravdu dost, na starém podkladu čerstvý sníh, který teď umrzá. Také louky u Juliovky a Mařenic dobře sjízdné, misty vyšláplá stopa, sněhu dost. Řidiči bacha na lokálních silnicích, misty ledový tankodrom :)
Vloženo 23.1.2021 17:50
Od Polevska kapličky na prácheň vysílač, mlha, foukalo, -1, do 10cm nového sněhu, všude sněhu dost lepilo to, spíše fragmenty stop, spíš jen tak protáhnout se..žádný zážitek :-)
Vloženo 23.1.2021 9:52
Pršelo ráno. nyní sněží. ale v lese je docela nebezpečno. Pan Horák zase vyrazl na spadlý strom. Tak pozor, dnes asi nic moc ježdění.
Vloženo 23.1.2021 8:23
Prší :(
Vloženo 22.1.2021 17:59
Cyklostezka Varhany - stopa dnes projeta skútrem se stopařem mezi Kamenickým Šenovem a Novou Vsí u Volfartic
Vloženo 22.1.2021 16:22
Dnes dokončeno prořezávání spadlých stromů a špiček - trasa od chaty Luž k Jánu. Pan Horák zkoušel jet až do Rousínova - nelze- proti němu vyjel harverstor - málem byla kolize. Těží se tam fest, takže nedoporučujeme tudy jezdit - nebo lyže do ruky.. Všude, kde to šlo ,je dnes dořezáno a projeto.Dnes další dobrovolník pan Chour - který zatím neběžkuje, ale nadchlo ho to - nám dal na začátky běž. tras cedule, které žádají chodce, aby nevstupovali do tras a psy aby nechali doma. Panu Chourovi patří velký dík - my na to díky kalamitě nemáme vůbec čas. Jinak dnes v lese nebezpečno. Také zde je obleva a padají větve,veliké kusy sněhu a ledu, lámou se další špičky. Sníh mokrý a těžký, boří se.Jezděte opatrně.Ještě jednou moc veliké díky panu Milanovi a panu Chourovi za pomoc.
Vloženo 21.1.2021 22:00
Dnes Polevsko. Na Ledovci pěkné svezení, ale studený vítr (holt ledovec :-)). V lesních úsecích okruhů je ve stopě plno nečistot (větvičky, šišky, bukvice atd.), sjezdy jsou vyplužené, tak opatrně.
Vloženo 21.1.2021 20:15
Dnes jsem projel Cvikovské okruhy, luxusní svezení, doporučuji, čistá bílá stopa. Parkovat se dá u benzinky ONO.
Vloženo 21.1.2021 8:38
Díky facebku se již přihlásili dobrovolníci. děkujeme za pomoc. Dnes se pokusí zpřístupnit alespoň celou trasu až k Šébru. Pokud někdo jede od Jána k Luži, je tam hodně popadaných, ale menších špiček. jestli máte sílu, odhoďte je, prosím , do strany a nepřejíždějte. Tím se větev jen více zaryje do sněhu a pak nejde vytáhnou, protože přimrzne. Díky všem. Dnes mlha, ale sněhu dosti. Skol.
Vloženo 20.1.2021 21:42
DNES SE OPĚT UPRAVOVALO + ❗ POZOR NA PADAJÍCÍ STROMY A VĚTVE❗ + POMOCT NÁM MŮŽETE SBÍRÁNÍM MENŠÍCH VĚTVÍ + POMOC NA LUŽI + POKRAČUJE ZÁVOD POLEVSKÁ LYŽE

Dorazila lehká obleva. Ve stínu je stopa zmrzlá, na sluníčko lehce taje. Dnes bylo umění dobře namazat... Napadl mokrý a těžký sníh, který zapříčinil pád mnoha stromů. Nejhorší je situace v okolí Luže. Upozorňujeme na riziko pádu stromů, větví a sněhu ze stromů ❗❗❗ Dávejte pozor v lesních úsecích.

Největší dřina čekala dnes pana Horáka z Horní Světlé. Postupně odstraňuje popadané stromy (viz fotky). Pan Horák zde maká od rána a uvítal by pomoc od dobrovolníků z okolí, kteří by mu mimořádně i pravidelně byli ochotni pomoct v lese na lyžařských tratích s odstraňováním stromů. S pomocí prosím kontaktujte paní Horák - Doskočilovou na tel.: 775 642 715. Děkujeme.

Dnes dopoledne proběhla členy Ski Polevsko úprava tzv. trojky a pětky z Jedličné na Polevský vrch a ke Kapličce. Z úterý na středu byl upraven okruh na skate na Polevském vrchu s nástupem od Kapličky. Odstraněno bylo několik spadaných stromů. Další úprava včetně Kočárovky a trasy na Novou Huť je v plánu ve čtvrtek.

Z Polevského vrchu bylo dnes možné pozorovat Krkonoše včetně Sněžných jam a Luční hory, od Práchně bylo možné pozorovat stolové hory Saska jako Lillienstein, Gr. Schirnstein, Stříbrné stěny, Bukovou horu nebo Sedlo. Jako na dlani byl Střední a Ovčácký vrch, Studenec, Zlatý a Chřibský vrch, Jedlová. a samozřejmě Klíč, Ještěd nebo Hvozd.

Skútr Ski Polevsko upravil okruh na bývalém cyklistickém oválu v Novém Boru a cyklostezku do Sloupu pro Město Nový Bor

Skútr z Obec Okrouhlá upravil trasu od benzínky KM Prona kolem hřiště ke škole v Polevsku, ke Kapličce a dále k vysílači na Prácheň. Odstraněno několik stromů a větví. Ve středu bude opět řezat stopu.

Upravené jsou ze středy tratě v okolí Obec Rybniště, jejichž popis najdete zde https://www.obecrybniste.cz/aktuality/do-rybniste-bezky.html

Od soboty až do příští neděle 24.1. probíhá individuální závod Virtuální závod Polevská lyže. Více na www.skipolevsko.

Informace o aktuální údržbě také na www.kamzasnehem.cz. Aktuální online data z GPS ze čtyř skútrů (Okrouhlá, Ski Polevsko, na Luži a ve Cvikově) na www.bilestopy.cz.
Za podporu děkujeme Svazek obcí Novoborska, Liberecký kraj a dalším drobným dárcům, kteří již přispěli na základě výzvy Ski Polevsko https://skipolevsko.estranky.cz/clanky/aktuality/byli-jste-spokojeni-s-upravou-trati-v-okoli-polevska--zde-je-navod-jak-nas-muzete-podporit..html
SKOL!
14:11
14:20
14:23
15:21

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Vloženo 20.1.2021 20:56
K večeru projetá klasická 5ka (Jedličná - kaplička), moc pěkně upravené, spadlé větve v lese jsou odklizeny, moc děkuji. Nádherná vyhlídka v pozadí s Ještědem. Stopa nad očekávání velmi rychlá i celkem tvrdá, ačkoliv se dle teploty zdálo, že to bude rozbředlé, od spoda hezky namrzala.
15:52
16:25
16:30
Vloženo 20.1.2021 20:55
Ahoj lyžníci!
Dnes poprvé v Lužických horách ... . Neměl jsem moc času, tak jen z Jedličné nad Polevsko ke kapličce, okruh a zpět. Jako "odchovanec" Jizerek musím smeknout před těmi, kdo tratě upravují. Po včerejším sněžení již část stop upravená skútrem, okruh na skate nad kapličkou úplně famozní. Cestou zpět jsem potkal dva borce na skútru se stopařem, jak bojují s popadanými stromy! Díky za vaši práci a čas! Byl jsem mile překvapen a určitě se sem rád podívám zas. A nějaké drobné jako díky na účet posílám. Všem hezké lyžování, Skol!
Vloženo 20.1.2021 17:31
Byli jsme poprvé ve Cvikově.Super upravené stopy na louce.I 2 stopy vedle sebe.Parkovaní u pumpy Ono.Vhodné i pro začátečníky.😀Menší sjezdy.
Vloženo 20.1.2021 17:17
Po online učení jsem vyjel až před třetí tradičně od Chlupa ve Cvikově, stopa trochu měkčí, v lese pod Kamenčákem jsem projížděl první, pak serpentinou a rovně za dřevním placem směrem k "rousínovské" silničce na Milštejn. Na té hluboké koleje od harvestoru nebo vyvážečky. Cesta zpět místy velmi rychlá v namrzající stopě. Hlavně se nezranit!
Vloženo 20.1.2021 14:48
Obec Rybniště má čerstvě zaříznuté stopy na všech pěti trasách v obci - 1-3 kilometrové nenáročné okruhy.

Veškeré aktuální informace najdete na webových stránkách obce: https://www.obecrybniste.cz/aktuality/do-rybniste-bezky.html
Vloženo 20.1.2021 12:19
Dnes skúrr vyjel, ale dostal se asi 50 metrů a už to začalo. Popadané stromy a větve.Takže za tři hodiny se prořezal teprve ke krmelci, což je asi 1 km. Pak jel natankovat a vyrazil znovu. Kolik toho objezdil, nevím, ještě je na trase. Včera do večera stopy zapadaly, i když byly projety. Stále hustě sněžilo. Dnes je nádherně, ale všude stromy a větve. Prosíme běžkaře.......pokud na cestě leží větev, kterou unesete, prosíme, odkliďte ji stranou. Pro skútraře je to veliká pomoc.Může pokračovat a odklízet stromy. Mooc děkujeme.Pokud nebude celá trasa projeta, nedivte se. Nedá se vše stihnout. Díky za pochopení.
Vloženo 20.1.2021 11:09
Pokud chcete jet autem a mít pohodlný přístup, doporučil bych třeba parkoviště na Šébru, tzn. Stožeckém sedle, které je přímo u silnice 1/9, která je jako hlavní udržovaná i solí. Přímo u parkoviště nazujete lyže a jedete přímo kolem Pěnkavčího vrchu směrem na Luž. Z druhé strany můžete zaparkovat pod Luží, před chatou Luž. Zde narozdíl od Šébru je v chatě i občerstvovací okénko. Na druhou stranu je toihle místo v srdci CHKO, takže silnice jsou udržovány jen plužením a štěrkem/pískem, po cestě několik kopců, takže spíše pro zdatnější řidiče. Lyže opět nazouváte přímo u parkoviště a vyrážíte směrem na lyžařské trasy, které si můžete zpestřit pěším výstupem na Luž s rozhlednou. Pokud by vás omrzely frekventovanější lyžařské cesty, je zde mnoho možností vyrazit volným terénem po pláních k Horní Světlé. Jak Šébr, tak Luž nabízí parkování zadarmo.
Dalšími centry jsou Polevsko (doporučuji sledovat facebook Ski Polevsko a Lužická Magistrála, kde jsou popsaná místa k parkování (Jedličná, U kapličky). Do stopy se dá dostat taky z Práchně -( parkoviště u slavných Varhan).
Pokud chcete jet veřejnou dopravou, dobré spojení je do stanice Jedlová, kde staví i rychlíky a ve stanici je vyhlášená restaurace s okýnkem s nabídkou české kuchyně. Z nádraží se dá jet směrem na Šébr a odtud pokračovat v upravených stopách.
(Odpověď na dotaz uživatele František z 19.1.: Skol, zdravím všechny běžkaře v Lužických horách. Omlouvám se, ale můžete někdo poradit, kde se "nalodit" do Lužek? Vůbec to v Lužkách neznám, nevím, kde je vhodné "nasednout" do stopy, samozřejmě na klasiku. Když jdu do Jizerek, jasné /Bedřichov, Polubný, Smědava atd./, ale Lužky jsou pro mě v zimě absolutní neznámá. Sice zde píšete o místech, kde jsou stopy, ale kde se "nalodit". Za případnou radu díky moc! Užívejte!!!
SKOL!)
Vloženo 20.1.2021 8:03
Nad Polevskem - Jedličná - chata Luž a zpět, stopy byly spíš zapadané, ale místy šlo navázat na pozůstatky stop starších. Odpoledne již vyjeto celkem slušně. Polevské okruhy odpoledne super, akorát byla trochu vánice. Ski klubu držíme palce, je to super!
Vloženo 19.1.2021 22:03
Dnes večer projety Cvikovské okruhy ale stále sněží,tak uvídíte co do zítra zůstane :-O

pro Františka z 18.1. : na Cvikovské okruhy lze u benzinky Ono ve Cvikově, na okolí Luže buď u Chaty Luž na Horní Světlé velké parkoviště nebo na kopci Šébr ,kde lze vyjet i směrem k Jedlové,pak na Polevsku u vleku.
Vloženo 19.1.2021 21:47
Po škole rychlých 5 kol 2 km dlouhého okruhu na ledovci + trojka okolo jedličné. /POLEVSKO

Tratě za mě v supr kondici, poměrně pevné i na skate. Stopy v pohodě hluboké (nevím kolik do toho večer napadlo). To co padalo nebylo ani nijak extra mokré, ale bylo to pomalejší. Celou dobu sněžilo, při sjezdech po loukách na Ledovci jsem si připadal jako na opravdovém ledovci na severním polu, takže super zážitek. Parkovat se dalo u kapličky, i když poměrně plno. Lidí tak akorát.

Lyže: Sjel jsem kousek sjezdovky, a super pevný podklad a slušná vrstva technického sněhu, snad nám brzy povolí lyžovat

PS: Velký dík všem subjektům za to, co tady vytváříte - 100 km stop v Lužických horách? Wow! Naprostá paráda.

Virtuální Polevská lyže probíhá až do neděle!
Vloženo 19.1.2021 20:10
Prosím o úpravu okruhu polevské lyže. Díky 🙂
Vloženo 19.1.2021 13:11
V 7:40 ráno od parkingu na Jedličné směrem k Nové Huti. Stará stopa + čerstvý sníh = docela paráda. Lužické výhledy mě dnes potěšily.
8:24
8:24
9:34
Vloženo 19.1.2021 12:55
Dnes píši ještě jednou. Skútr právě dorazil je hodně popadaných stromů v cestě, takže opatrně. Pan Horák jich dnes asi 15 odstranil, ale když se vracel, zase nově popadaly další. Až si odpočině, ještě vyjede. Dále pozor - u myslivecké chaty. Od Jána až k chatě je prohrnuto traktorem, což by tak nevadilo, kdyby tam zůstal podklad. Ale cesta je posypána kamíny, takže pozor na běžky a úrazy.. Němci takticky nahoře neprohrnují - děláme přece my. ale od běžkařů vím, že dole ve vesnici mají krásné projeté běžecké trasy.A běžkaře asi / ? / nikdo nekontroluje. Tak SKOL.
Vloženo 19.1.2021 10:25
Skútr vyrazil již brzy ráno. Napadlo určitě přes 10 cm sněhu. Nádhera.Dívala jsem se na Bílé stopy. Občas se asi trasa neobjevuje, ale skútr je na trati. Tak sledujte víc Kam za sněhem, tam je vždy napsáno, pokud skútr upravuje. Dnes je ještě na trase, bližší info zatím nemám, ale stopa se upravuje. Je to nádherná zima, opravdu jak od Lady. Užívejte krásné chvilky .
Vloženo 19.1.2021 9:27
Trasy kolem Stožeckého sedla, Luže a Cvikova jsou upravovány na klasiku. Cesto jsou to i užší cesty, kde stopa vede středem, takže a bruslení to není. Jinak doporučuji ověřit trasu na bilestopy.cz, některé úseky kolem Milstejna mohou byt nesjizdne kvuli kůrovcové těžbě ale vetsina trasy by mela byt v pohode.
(Odpověď na dotaz uživatele Jiturd z 19.1.: Nikdy jsem v Lužických neběžkovala. Naplánovala jsem si okruh z Cvikova přes Stožecké sedlo, Ptačinec, Luž a přes U Jána zpět do Cvikova. Poradíte, prosím, zda je tahle trasa dost široká a upravená i na skate, nebo jen na klasiku? Nerada bych ničila stopu, tak abych věděla, jaké lyže si vzít. Díky!)
Vloženo 19.1.2021 7:44
Trasa Stožecké sedlo - Ptačinec - chata Luž trasa nádherně upravena po české i německé straně. Velmi málo běžkařů a musím potvrdit na několika místech popadané větve a větvičky ve stopách pod tíhou sněhu. Jinak nádherné svezení a děkuji všem za úpravu!!!!
Vloženo 18.1.2021 19:48
Shrnutí z víkendu: v Lužických horách strojově upraveno přes 100 km běžkařských tras. K tradičním tratím v okolí Polevska a Okrouhlé, kolem Luže se přidaly tratě na Cvikovsku, kolem Prysku, cyklostezka Varhany byla sjízdná a projetá skútrem celá z Práchně až do České Lípy. Nová místa: trasy v okolí Rybniště až do Podluží a do Krásné Lípy a na Kamennou Horku. Nově trasy ve Svojkově. Snad jsme na nic nezapomněli.
Od soboty až do příští neděle 24.1. probíhá individuální závod Polevská lyže. Více na www.skipolevsko.

DNES projety trasy v Okrouhlé. V pondělí večer byl skútrem upraven ovál v Novém Boru včetně cyklostezky do Sloupu. Na oválu možná klasika i skate = městské lyžování se světlem z pouličních lamp.
V úterý dopoledne i přes avizované sněžení bude dopoledne upravena trasa z Polevska na Jedličnou a dále tzv. trojka kolem Medvědí hůrky a navazující pětka přes Polevský vrch a Ledovec ke Kapličce. Odstraněn bude spadlý strom U Jezírka.
Z úterý na středu po sněžení předpokládáme úpravu okruhu na skate rolbou na Polevském vrchu, ve středu odpoledne bude upravena trojka, pětka a Kočárovka.
POZOR: pod novým těžkým sněhem hrozí riziko pádu větví a stromů.
SKOL!
Vloženo 18.1.2021 17:10
Dnes projety stopy okolo Luže a znovu sněží.Pozor na uzlamující se větve.
Vloženo 18.1.2021 6:20
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 17.1.: Chci se zeptat, neví někdo jestli na Stožeckém sedle a dál mohou s běžkaři i vychovaní psi? díky)

10.1. Honza Šmíd, Ski Polevsko
Pro majitele psů: pes do stopy nepatří (jsme také milovníci a majiteli psů, ale do stopy je nebereme).
Vloženo 17.1.2021 23:57
V současné bohaté sněhové nabídce se nabízí další běžecké tratě. i mimo Lužické hory, ale v těsné blízkosti. Viz: https://mapy.cz/s/juvonupeco
A to v Rybništi za nádražím na loukách přiléhajících okrajem k silnici na Rumburk. Jedná se o frézované běžecké stopy - okruh v délce 2,4 km . A to díky obecnímu úřadu v Rybništi.
Další frézované stopy jsou na louce od Rybniště k Hor. Podluží pod silnicí spojující obě obce. A nad žel. tratí z Rybniště do Hor. Podluží. obojí dostupné vlakem i autobusem.
Vloženo 17.1.2021 22:38
V sobotu boj o Lužickou lyži a Kočárovka. V neděli cyklostezka z Manušic do Volfartic. Všechny superlativy už použili přispěvatelé přede mnou tak snad jen: “Opravdu nádherný víkend.” Moc díky organizátorům závodu a všem stopařům. Příspěvek na údržbu stop odeslán. Doufáme, že podmínky vydrží. Příští víkend jdeme totiž znovu na Lyži. Zlepšovat časy :-)
Vloženo 17.1.2021 19:44
od nádraží Jedlová pár minut do kopce pěšky, pak již pěknou stopou od turistů, na Sožecké sedlo doporučuji dojít spíše po asfaltě, cesta ve výstavbě a hlavně pak slézti dolů pod budovaný most je dost nepříjemné. Pak již krásné svezení, stopa trochu mělčí, od sedla pod Ptačincem do německa a po luxusní strojové stopě (válcovaná a pak řezaná stopa) - viz mapka, němci toho najíždějí více, ale zatím jsem to letos nezkoumal, po lyžařské stopě na chatu pod Luží - otevřené okénko s výborným svařákem, dolů k Jánovi, spojkou na Pražskou cestu, k Leinertovu obrázku, po lyžařské magistrále do podjezdu a k Nové Huti, dále po nově vedené lyžařské magistrále (pozor na odbočku z modré značky je potřeba na asfaltce zahnout doprava (ne klasicky doleva k Sv. Antonínovi), není to tam moc značené, jinak tato trasa je bezvadná-krásná jednostopá skútrovka, asi 3 potůčky které ani nestály za řeč, ale je to v těchto ideálních sněhových podmínkách, jinak se obávám, že to bude dost podmáčené. Pod Malým Bukem - Jedličná - ke Kytlickým pastvinám - ke kapličce (zde si dovolím úvahu, která mě už mockrát napadla, že směr 5km základního kolečka by se měl držet dle Lužické 30ky, takto jak se jezdí Polevská lyže se prostě vydře ten sjezd u pastvin a dnes to bylo jediné místo z 40km trasy, kde si člověk mohl dost nepříjemně odřít lyže - ve středu je to vypluženo na kamení...sjezd serpentinou k lyžařské boudě je stabilní a kameny tam nejsou), pak už k vysílači na Práchni a zpět směr sjezd do Okrouhlé ... nádherně upraveno, dost široký, sjezd naprosto bezpečný, okruh po louze k benzínce KM Promo v některých místech lehce podmáčený. Nádherný výlet, defakto pořád upravená stopa, lyže bylo potřeba sundat jen na přejití hlavních silnic, jinak super (už několik posledních let tento přejezd nebyl možný). Užívejte.
9:12
9:54
10:32
12:44

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 17.1.2021 19:39
Prácheň 11:30, parkování za kostelem tj. 300m na stopu za sámoškou, Klučky s vyhlídkou nad čedičovým lomem, ke kapličce severní dolu-prudší cestou, pak nad vlekem k Jezírku a okolo studánky jednosměrným sjezdem na Jedličnou. Místní to jistě znají, pro nás, kteří jsme zde byli poprvé, prudkost sjezdu a na konci prudká zatáčka stály zato :-). Zpět přes "ledovec" s odpočinkovým přístřeškem a za silnicí jižní cestou okolo kozí farmy zpět na Prácheň. Výhledy jsou úžasné a stopy jsou rájem pro klasiky.
12:25
12:25
14:14
14:14
14:25
14:25

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 17.1.2021 15:07
(Odpověď na dotaz uživatele Kamila z 17.1.: Dobry den, prosim muzete mi napsat presnou trasu u toho Cvikova? Neznam to tam. Dekuji.)

https://www.bilestopy.cz/map/area/luzickehory/cvikov
Vloženo 17.1.2021 13:50
Stopy u Luže projety. Nádhera. Nic víc psát nemusím. tak nádherná zima už dlouho nebyla.
Vloženo 17.1.2021 18:52
Foto parkoviště - Polevsko U hřiště, kolem 13hod (nenahrálo se mi to).
13:39
13:39
Vloženo 17.1.2021 10:03
Ahoj, včera kolečko Cvikov- Rousínov-Kaufmannuv buk-Ján-- kolem Sirného pramene - chata Luž - po německé cestě kolem Weberbergu pod Ptačinec - parkoviště na Šebru - kolem jedlovského nádraží na Novou huť (zde jsme v přímém přenosu viděli demolici stopy pěšími- fakt na pěst :-( ) - poté přes Velký buk do Svoru. Všude krásně upravené a dají se udělat opravdu slušné okruhy, tento měl cca 32 km. Moc díky, ať sníh drží, SKOL!
Vloženo 17.1.2021 8:04
Prácheň - Jedlovske nádraží. Super. Ačkoliv je zákaz pěších a psů ve stopě. Jsou tam cedule tak řada lidí to jako obvykle nedodržuje. Rozhamtali krásnou stopu.
Vloženo 16.1.2021 20:37
Okruhy z Jedličné.Nádherné zimní scenérie,jak z pohádky.Parkovistě vyhnuté,stopy upravené.Velké díky panu stopaři z Okrouhlé za úpravu.
Vloženo 16.1.2021 20:23
Krásné lyžování nad Polevskem. Na otevřených pláních občas zaváto, ale díky skůtrařům, např. panu z Okrouhlé, všechno sjízdné.
Vloženo 16.1.2021 18:36
Dodělány Cvikovské okruhy až za Svorský hřbitov ,ve Cvikově udělána stopa ke komunitnímu domu,dále pak louky u Chlupa a nad esíčko směrem na Milštejn, poté jsem se musel otočit -nešlo projet, tam to musíme prošlápnout sami :-).Včera válcem udělána cesta z Kaufmannu na Kobylu (je to tam rozbité),pak stopa až na Kaufmann.
Vloženo 16.1.2021 17:37
Cvikovske okruhy - nadhera :)! Dekujeme za udrzbu, stopa paradni.
Vloženo 16.1.2021 17:30
Lužické hory děkuji! Byla jsem zde prvně a nádhera. Stopy fajn a v nich milí lidé (a žádné davy, zpět u auta jsme byli 14.30h). Potvrzuji Polevsko, Jedličná, Prácheň zimní pohádka.
Vloženo 16.1.2021 17:17
Polevsko,Jedličná,Prácheň... zimní pohádka, velmi slušné stopy. (posílám příspěvek). Jinak parkoval jsem přímo v centru obce, parkoviště docela volné a okénko hospody otevřeno. Pak ještě jeden typ na bezproblémový parking-u fotbalového hřiště, parkoviště vyhrnuto tak pro 20 aut, parkovalo tam jedno. Přímo na stopě...viz foto.
Vloženo 16.1.2021 14:06
Moc díky panu skútrařovi z Okrouhlé, který kroužil na trasách mezí Jedličnou a Práchní. Parádní protažené stopy na klasiku, pohádkové scenérie a dopoledne bez lidi :)
Vloženo 16.1.2021 12:44
Stále sněží, okolo Luže je již 60 cm sněhu. Cesty prohrnuté až k Rousínovu, okolo Kaufmanova buku jezděte velmi opatrně. Dnes tam zapadl skůtr a jsou tam díry až metr a něco , které jsou zaváté a nejsou vidět.. Jinak paáda. Pan Vrabec ji vše napsal, ale stejně děkujeme těm dvěma neznámým běžkařům za pomoc.
Vloženo 16.1.2021 12:14
Velmi!!!!!! chci poděkovat všem zodpovědným ze Cvikova za úžasný "okruh". Vyvezla jsem poprvé všechny své 3 děti, nejmladší má 8let a naprostá spokojenost. DĚKUJI.
Vloženo 16.1.2021 12:04
Zdravím všechny milovníky běžeckých stop. Snažíme se, aby komfort stopy byl co největší a běžkaři si co nejvíce užili sněhových podmínek. Proto se musím podělit o zážitek z včerejšího večera a dnešního dopoledne. Na poničených cestách nám uvázly oba naše skútry. Bylo to u sv. Jána a Kaufmanova buku. Vyproštění bylo velmi náročné, protože u cvikovského skútru se rozbil navíc startér a museli jsme na řetězu za traktorem odtáhnout až do Autocentra Zahrádka. Vše se zdařilo a poděkování patří všem, kteří pomohli jmenovitě Tonda Grežďo (SMC s.r.o.), Pepa Zahrádka, Martin Bureš a dva bezejmenní běžkaři (viz foto). Poděkovat chci i oběma "skútrařům" p.Horákovi a p.Stůjovi, protože to opravdu nemají jednoduché. Petr Vrabec - místostarosta města Cvikov
Vloženo 16.1.2021 11:59
Ano na stopu lze nastoupit u tankono.
Vloženo 16.1.2021 17:08
Příjemná procházka na běžkách z Boru z cyklistického oválu do Sloupu... jedná stopa stopovačem.
Vloženo 16.1.2021 8:13
Polevsko jedním slovem PARÁDA, Norové by záviděli. Chybí snad jen okénko, kde by se prodával rum s čajem.
Vloženo 15.1.2021 23:11
Vše bylo již napsáno, letos zimní paráda, oproti minulým letům je tu ještě jedna příjemná změna, a to že zatím lesáci nevyhrnuli ani hlavní lesní cesty, což dříve bylo dost běžné. Po mnohých cestách jezdí, těží se dřevo, ale neodhrnují. Aspoň v prostoru od Rousínova k Šébru a na Luž.
Vloženo 15.1.2021 22:18
Na doporučení jsme místo do Bedřichova - kde je to hektik - vyrazili z Mladé Boleslavi na Luž.Nejprve jsme jeli lesem směr Šébr a pak další cesty....protože to tu neznáme. Stopa nádherně projetá, lidé milí, usmívají se, není jich tu tolik.Tak nádherné svezení jsme letos ještě neměli. Děkujeme všem, co upravují. I příroda je tu krásná, překvapilo nás to množství sněhu a klid. Byl to moc hezký den. Skol.
Vloženo 15.1.2021 21:05
Dnes večer projeta stopa z Rousínova na Novou Huť a na Kaufmanův Buk(zde je stopa až na Luž-pro Forresta).Na tuto stopu se lze dostat ze Cvikovských okruhů podél cyklostezky směr Svor,na konci doprava kolem chovné stanice psů po stopě a dále sjet dolů kolem bývalého "smeťáku" a pak kousek po silnici a jste tam. Jinak v lese sněhu dost, nejsou poničené od těžby.
Vloženo 15.1.2021 20:44
Cesta ze Cvikova od Hokra směr Milštejn- čistila jsem prošláplou stopu od lidí v kolejišti lesnické techniky, jelo se dobře středem, kdyby to projel stopař, bylo by to dolů lepší svezení. Myslím si, že dál k Luži také běžkaři razili. Skol
Vloženo 15.1.2021 20:43
Cvikovské okruhy jsou povedené, díky za vzornou a citlivou úpravu, pěkně jsme se svezli. Kdo by chtěl ze Cvikova na Luž, mohl by zkusit mnou popsanou cestu ze včerejška, nebo vystoupat krpál od totemů z Rousínova na Milštejn a dál. Včera potvrzovala dvojice běžkařů, že z Luže sjela. U Sampera stojí harvestory, takže je nebezpečí zničení už tak špatné stopy.
Vloženo 15.1.2021 19:35
(Odpověď na dotaz uživatele Tomas z 15.1.: Dá se někde i bruslit, nebo je to vše ve stopě?)

Na Polevsku je celkem velký okruh.
Vloženo 15.1.2021 19:34
(Odpověď na dotaz uživatele Forrest z 15.1.: Ahoj,Chci se zeptat, zda se dá dostat ze Cvikova na Luž, hlavně dotaz pro Jirku. Podařila se projet stopa, je něco vyšlapané, nebo je to zničené od lesaku? Díky moc F.)

Stopa asi všude nebude.
Vloženo 15.1.2021 16:52
Tak jsem si dal jeste jednou cvikovske okruhy, super. Akorat u hrbitova u Svoru traktor jel po stope )-: to fakt nechapu kdyz kolem je tolik mista.
Vloženo 15.1.2021 16:25
Cyklostezka Varhany (Česká Lípa - Kamenický Šenov) je projeta skútrem se stopařem od České Lípy až k silnici K.Šenov - Slunečná, upraveno je 16 km - stopa pro klasiku i uválcováno pro bruslení či chůzi. Úsek Č.Lipa - Manušice není moc kvalitní, je tam málo sněhu
Vloženo 15.1.2021 15:05
Polevsko
kolečko Jedličná ke kapličce a zpět. Stopy dnes protaženy. Ve spodní části místa s prosakující vodou/ledem (nic dramatického) občas pozor na větvičky a na hůlky. V některých místech je podklad měkký a hůlka se může zabořit níže než čekáte,tak ať někdo nezlomí. Byla upravena i kočárovka a měli by protáhnout až na Luž. Perfektní poježdění.
Vloženo 15.1.2021 14:50
Ve Cvikově to je naprosto TOP! Nechápu co si níže pán stěžoval...

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory