Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 31.1.2023 19:50
Dnes odpoledne proběhla úprava 3 a 5km trasy tj z Jedličné přes medvedí hůrku a ke kapličce pres “ledovec”…připadlo par cm tak je opět průjezdný usek ke Kytlickym pastvinám…na zitřek planujeme upravu “Kočárovky a spojovačky Lužická magistrála k Šébru…podminky idealní
Vloženo 29.1.2023 17:28
Okolí Krompachu, Juliovka, Světlá, Mařenice se dá celkem dobře jezdit po loukách, na přemrzlé vrstvě asi 20 cm sněhu je tenká ledová krusta.Sem tam stopy projeté od lidí. Jinak včera vyzkoušen okruh na Jonsbergu a louky kolem Janskych kamenů, upraveno rolbou na klasiku a bruslení, sem tam lehce vydřeno, ale převážně krásné svezení. Vlek na Jánské kameny byl v provozu.
Vloženo 29.1.2023 16:26
Lázeňské město Cvikov hlásí:tam, kde jsme dlouhá léta běžkovali, tzn. od Martiňáku na Milštejn, tam se prohánějí bezmozci na čtyřkolkách anebo cesty protahují lesáci. Takže nebuďte zklamaní jako ti v běžkařských botách, kteří šlapali oběma směry. I když sněhu je víc, než nám teď ukazují v Běžkotoulkách. Naštěstí je hned za hranicemi v Jonsdorfu jiný svět a běžkařský ráj - stadion nabízí vyříznuté trojstopy s upraveným širokým pruhem pro bruslaře, pěkné stopy vedou skoro do centra městečka, doporučujeme. Jen cesta lesem do Waltersdorfu pod lomem je rozšlapaná od pěších a těžko sjízdná. Ale - venku je pokaždé fajn. Skol!
Vloženo 29.1.2023 16:25
Spur war gut ein Dank an Knut (von der Kammbaude)
14:40
14:41
14:49
14:49

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (7)

Vloženo 28.1.2023 13:05
Luž: Dnes všechny trady projety ..Šebr,Bouřný , k Jánu,Ptačinec.Stopa pěkně řízlá.POZOR NÁMRAZA.PADAJÍ STROMY,VĚTVE.Jen co skútr dorazil domů,spadly v blízkosti parkoviště další špičky.Krátký odpočinek a jdeme uklízet.Skol.
Vloženo 28.1.2023 10:28
Každý mistr maže klistr, dnes na Šébru pěkná ledová struska, která bez kompromisů strhává vosky =-). Kdo tedy není mistr, tak si dnes hodně mákne. Jinak trasa: Parkoviště na sedle - pod Bouřňákem - k Jánovi - Sirné prameny - chata Luž -Hubertusbaude přes sjezdovku - po německé straně k Webrberku - sjezd z Webrberku - parkoviště. Skol
Vloženo 27.1.2023 22:31
Po dlouhých šesti letech můžeme v sobotu uspořádat závod Lužická třicítka.

Prosíme běžkaře, aby v sobotu uvolnili mezi 10:00 a 13:00 trať závodníkům mezi Jedličnou a Práchní.

Registrace je možná od 8:30 do 9:30 v lyžařské boudě na Jedličné. Start je hromadný v 10:00 a 10:03.

Tratě jsou připravené: na výběr je ze 7 km nebo 28 km klasicky, žáci 5 km.

Připomínáme, že sněhu není mnoho, není to na “áčkové” lyže. Přestože jsme na některých místech nahazovali sníh, místy může vyčuhovat podklad (kořeny, tráva, kamínky) hlavně v druhém až čtvrtém kole!!!). Do ideálu nám chybí 10-15 cm. Dělali jsme co jsme mohli… Věříme, ze si to užijte.

Neparkujte podél hlavní silnice Polevsko - Kytlice, parkujte pouze na odstavné ploše v prostoru křižovatky nebo na krajnici podél silnice směrem na Svor. A NOVĚ nám Obec Polevsko vypluhovala plochu 300 m od lyžařské boudy. Jinak hrozí pokuta od policie ČR. Poradatel vás správně navede.
Pro běžkaře - návštěvníky: Pokud bude plné parkoviště U Kapličky, využijte odstavné plochy u fotbalového hřiště.

Pro vítěze máme připraveny ceny, medaile, trofeje a poukázky do tomboly. Vyhlášení se uskuteční kolem 14. hodiny na sále Restaurace Na Křižovatce.

Těšíme se na vás na startu!
Ski Polevsko
Vloženo 27.1.2023 20:13
Dnes navečer proběhla úprava tratí na zítřejší zavod Lužická třicítka ,bylo upraven celý 7km okruh letodního závodu,podmínky i pres trvající nedostatek sněhu jsou celkem dobré,tak zítra na startu se na vás tešíme…😁 skol
Vloženo 27.1.2023 17:01
Grenzwiese super Spur danke an den PSV
14:37
14:37

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 27.1.2023 15:18
Zprávy z Luže: Včera v pozdních hodinách projel skutr trasy na Šébr, k Jánu, pod Plešicvem. Sněhu je dostatek. Od Šébru vedou asi tři kilometry dvě stopy. Právě sněží, takže zítra bude opět provedena úprava trati.Fotky na luzickamagistrala.cz Krásný víkend. Skol.
Vloženo 27.1.2023 11:00
Abschnitt ohne Schnee Forstweg wurde geräumt

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 27.1.2023 10:57
Stellenweise Eisig keine schlechten Abschnitte wenig gespurt

» Zobrazit GPX záznam trasy

Vloženo 27.1.2023 10:53
Lauschekamm Motorschlitten gespurt stellenweise eisig,um die Finkenkoppe Spur durch Skiläufer oft eisig.
Vloženo 25.1.2023 18:20
Projel jsem dnes z Jedličné Kočárovku a pak okruh k vysílači nad Práchní. Sněhu je zatím dost, místy i krásně řízlá stopa jak z katalogu. A pak jsou místa kde se by člověk brečel. Kočárovka projetá komplet autem, stopa zničená (na obou koncích uzavřená závora). Narazil jsem na stopy a naděláno od koně ve stopě. Mezi kapličkou a vysílačem probíhá těžba dřeva (teď?) - cca 200m zničeno. Cesta mezi Kytlickými pastvinami a Jedličnou zničená od LČR už od podzimu - doufám že toto není konečné uvedení do původního stavu. Nerozumím tomuhle pohrdání a ničení cizí práce, na úpravu se skládají lyžaři, přispívají obce i kraj.
(Odpověď na dotaz uživatele Edita z 25.1.: Dobrý den, mohu se, prosím, zeptat, jak to vypadá se sněhem v okolí Polevska po pondělní a úterní oblevě? Děkuji moc za info! EK)
Vloženo 25.1.2023 16:42
(Odpověď na dotaz uživatele Nedočkavý běžkař z 23.1.: Dobrý den, budou se ve Cvikově dělat letos stopy? Sněhu je tu dost. Díky.)
Cvikov má skútr připraven, ale zatím je málo sněhu :(
Vloženo 26.1.2023 7:41
byl jsem na kočárovce v úterý a po stopě jezdil Yetty se značkou lesy české republiky
Vloženo 24.1.2023 13:22
potvrzuji to co pise drahar Jiří . včetně toho lepení...
Vloženo 23.1.2023 21:07
Mlha, sněhu cca 15-20 cm. Na neprojetých místech to krutě lepí. Po aplikaci modrého vosku skoro dobrý. Z Jedlové přes Točnu, pak k hranici a k chatě pod Luží (dobrý oběd). Pak k rozc. U jána to jelo slušně, nahoru doprava zpět pod Ptačinec první část slušná, pak opět lepidlo. Od Ptačince zpět přes Jelení Brod to jelo slušně, tvrdší stopa. Do Stožeckého sedla dobré, pak na k vlakové zastávce Nová Huť je to slabší, hlavně sjezd od Staré Pražské cesty je kus o hubu, teče tam voda. Podjezd pod tratí a k Falknovské cestě je dost krutý, ale projet lze. Falknovská cesta je projetá auty, lze jet v těchto stopách, jede to slušně.
Vloženo 23.1.2023 20:10
Trasa Luž - po Lužické magistrále - Točna - Tolštejnská stezka a dále okolo Jedlové a poté zpět Luž. Na Lužické hory bezvadné podmínky, vyděl bych to už i na bečkové lyže, když jsme v neděli večer odjížděli, tak opět padalo. Bohužel spodek není moc promrzlý a utemovaný.
Mázu jsem dal Swix V40 modrý extra a drželo to jak beton a současně to nelepilo, jen to moc nejelo, ale to bylo sněhem a horší lyže. Pro sportovnější běžkaře by byl asi vhodnější Swix V30 modrý.
Vloženo 22.1.2023 10:58
Zrpávy z Luže: Vážení, tak konečně - dnes projeta celá trasa. padal sníh, dosněžilo i na místa, kde včera ještě bylo sněhu málo.Takže se podařilo projet celou trasu.Po cestě již spousta nadšenců, všichni se radují, že konečně začala zima a mohou se proběhnouz. Proto : Kdo nechce chodit pěšky, vem na nohy běžky.Nazuj je a už - vyraž směr Polevsko či Luž. Hezký den. Skol.
Vloženo 22.1.2023 8:11
Na Jedlové pozdě večer proběhla noční příprava stop na neděli, čekali jsme až přestane sněžit
❄ Jedlová - Dlouhá míle - Šébr lávka - Tolštejn
Sněhu je dost
Vloženo 21.1.2023 23:55
Dnes večer v 20h proběhla úprava,upravil se 3 a 5 km okruh i s loukou u Kapličky a tzv “ledovcem”.Z Jedličné smerem na Kytlice je sněhu méne a proto je projeto pouze válcem bez “rezání” stopy,vsude jinde je sněhu dostatek a je zde i stopa na klasiku…. Na “ ledovci jsou stopy dvě.Dale jsme strojově upravili Kočárovku tam je situace idealni….
Vloženo 21.1.2023 19:15
Hurá, sněží! A my máme dobré zprávy z Polevska: skútr vyjede po sněžení v sobotu večer. Za týden plánujeme závod Lužická třicítka.

Už ve čtvrtek proběhla úprava po středečním sněžení. Nejlepší podmínky panovaly na Polevském vrchu a na Kočárovce. Celou sobotu má sněžit, proto dnes večer/v noci (sobota 21.1.2023) vyrazí skútr Ski Polevsko upravit tratě: z Polevska na Jedličnou a odtud trojku lesem, pětku kolem Polevského vrchu a ke Kapličce a Kočárovku. Dle podmínek vyjede náš skútr také během neděle. V neděli ráno tratě upraví i skútr obce Okrouhlá z Okrouhlé k hřišti na Polevsku, ke Kapličce a k vysilači nad Práchní (pozor na spadlý strom u Wachsteinu).

Žijeme v naději, že bychom mohli za týden v sobotu 28.1. uspořádat po dlouhých šesti letech LUŽICKOU TŘICÍTKU - nejtěžší závod na běžkách v Lužických horách. Definitivní rozhodnutí a délky tratí zveřejníme nejdéle ve středu 25.1. Již teď se můžete registrovat přes naZávody.cz na www.nazavody.cz/zavod/372-luzicka-tricitka-2023/. Propozice najdete na webu závodu na https://skipolevsko.estranky.cz/clanky/zavody/luzicka-tricitka/.

Sjezdovka & Bikepark Polevsko plánuje zahájit provoz v pátek 27.1.

Byli jste spokojeni s úpravou tratí v okolí Polevska? Chtěli byste nás podpořit zasláním příspěvku přes přiložený QR kód nebo na číslo účtu: 43-1708990227/0100. Do textu prosím uveďte "dar". Přiložit můžete i pomocnou ruku při našich závodech a brigádách.
Děkujeme!

SKOL!
Honza

Lužické a Žitavské hory - neobjevený klenot severu
Lužická magistrála
Region Liberec
Vloženo 21.1.2023 17:41
Z doslechu výborná podmínka a navíc lze sledovat přes kameru na https://www.windy.com/cs/-Webkamery/N%C4%9Bmecko/Sasko/Luftkurort-Luckendorf/webcams/1428072213?50.835,13.942,9
(Odpověď na dotaz uživatele Petr.H z 20.1.: Ahoj, koukám že mají podle map upravené nějaké okruhy v Lufkurort Lückendorf. Máte o tom někdo nějaké info?)
Vloženo 21.1.2023 11:08
Na Luži trochu sněžilo.Právě pan Horák vyjel na trasu. Napadlo již ve středu, ale v lese byly jen tři centimetry. Tam,kde je víc stromů, tam bylo sněhu málo. Uvidíme, zda dnes již půjde projet trasa celá nebo alespoň část. Drobounce přisněžuje, tak ať to dopadne. První běžkaři již zkoušeli trasu, ale na mnoha místech museli lyže nosit. Snad to dnes bude lepší.Držme si palce, ať už je zima, jakou známe z minulých let.. Skol
Vloženo 19.1.2023 11:57
Dnes dopoledne upraveny trasy nad Polevskem projeto pouze valcem snehu malo,místy vyčuhuje podklad hlavne na Kytlickych pastvinach…nejlepsi svezení na loukach nad Polevskem,upravena Kočárovka kde se povedla “říznout” stopa,ale prvních 150-200m opet snehu malo a vyčuhuje podklad pak uz ale svezeni dobre.
Vloženo 18.1.2023 18:28
Dnes napadlo asi 10 cm mokrého sněhu,
skutr projel trasu Okrouhlá,fotbalové hřiště Polevsko, kozí farma, kaplička , směr vysílač Prácheň,
kousek před lomem probíhá stále těžba, tak to dál nešlo, zpět Okrouhlá
Po uválcované stopě to docela jelo, ale vemte si kameňačky.
Vloženo 18.12.2022 18:36
V neděli odpoledne/navečer proběhla větší úprava tratí z Jedličné přes Kočárovku a na zkoušku až na Stožecké sedlo(Šébr) a tzv. trojka a pětka v okolí Polevska.
Zde podrobně:

✔️ na Kočárovce prvních 200m pouze válcováním, pak 2 stopy na klasiku, zde super podmínky! Podklad po mrazech a válcování pěkně umrzl a stopa se do rána také pěkně zatáhne. Zde nefouká jako na loukách. Doporučujeme!
✔️ z Kočárovky po Lužické magistrále pod Velký Buk a na Novou Huť místy opravdu málo sněhu!!!, vyčuhuje hlína, kameny, je to jedině na kameňačky. Zde stále čekáme na přislíbenou opravu cesty od Lesů mezi Kočárovkou a falknovskou cestou. Snad se ještě letos dočkáme!
✔️ Z Nové hutě jsme poprvé v historii na zkoušku projeli cestu od parkoviště u usedlosti na Nové Huti k lávce na Šébr podél silnice po tzv. plynovodu. Trasa je pročištěná od náletů. Ale jsou zde mokré úseky a místy vyčuhuje podklad a klacky od náletů. Děkujeme Lesy České republiky a plynařům za pomoc s úpravou cesty. Zde musí napadnout dalších aspoň 15 cm, aby byla trasa dobře průjezdná pro skútr i pro běžkaře.
✔️ z Jedličné "pětka" k Jezírku nad vlek to v lese celkem jde, ale občas čouhá podklad a hlína. Doslova špatné podmínky jsou na Kytlických pastvinách směrem na Jedličnou - zde čouhají kameny a hlína. Nedoporučujeme se sem vydávat. Doporučujeme směr z Jedličné vlevo směr Jezírko a Polevský vrch.
✔️ na skate i na klasiku je upravena louka na Polevském vrchu nad vlekem. Zde opět hodně foukalo, takže stopa rychle zafouká. Zde velmi dobré podmínky. Nástup ideálně od parkoviště U Kapličky (mezi Polevskem a Práchní). Na našem oblíbeném Ledovci jsme uválcovali široký pás na skate + 2 stopy na klasiku.

Užívejte zimních radovánek, než nám sníh od středy začne brát obleva. Sněhu sice není mnoho, hlavně v lese vyčuhuje podklad. Super podmínky jsou na Polevském vrchu a na ledovci (i na skate) a na Kočárovce (zde JEN na klasiku!!!)

Byli jste spokojeni s úpravou tratí v okolí Polevska? Můžete nás podpořit zasláním příspěvku přes přiložený QR kód nebo na číslo účtu: 43-1708990227/0100. Do zprávy prosím uveďte "dar".
Děkujeme.

SKOL!

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Vloženo 18.12.2022 14:37
Byli jsme třikrát v Jonsdorfu a blízkém okolí. Na "stadionu" je několik stop, směrem k Hainu sněhová pokrývka roste, na pěkné stopy narazíte i na loukách u Kammbaude, kde se dnes závodilo. Sjezd zpět na stadion je rychlý. Projel jsem i část magistrály směrem ke Gondelfartu, zde stopa není a na cestě množství šlápot od pěšáků, celkově moc příjemná první svezení.
Vloženo 18.12.2022 11:12
Manžel s dcerou byli 17.12. a až na malé úseky pohádka :))).
Petra
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 17.12.: Nevíte jak nahoře kolem Luže?)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory