Podorlicko – běžky

Oblast Podorlicko, kterou můžeme nazývat také podhůří Orlických hor, leží v nadmořské výšce do cca 600 metrů, dostatek sněhu zde tedy rozhodně není samozřejmostí. Ale když napadne, i zde se na několika místech upravují běžecké tratě strojově. Nad Českou Třebovou se nachází lyžařský areál Hory a tratě na Kozlovském kopci, na ně…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.1.2021 18:26
Kozlov, k večeru, -1, s šerem začalo sněžit. Díky dnešní úpravě a rychlému vlhkému sněhu, který po nočním sněžení a dnešní mírné oblevě začal umrzat, to byla opět pěkná lyžovačka. Na oraništi to trochu slehlo a občas leze hlína a místy se už boří hůlky s malými košíčky, ale jinak super. Na vrstvu staršího modrého extra jsem dával Rex +1/-1 a krásně to drželo a nenamrzalo, doporučuji. Díky třebovákům za vytrvalou péči o stopy!
Vloženo 18.1.2021 17:51
kozlov , díky za projetí skůtrem
Vloženo 17.1.2021 20:35
Dlouhoňovice - paráda. Podle lidí, se kterými jsem mluvila, mnohem méně narváno než na Kozlovském kopci. Stopy projeté skútrem zatím mělké, zrána zafoukané zasněžené, ale prošlápli jsme je :-) Jednoznačně na dobré lyže. Lze až do Písečné!
Vloženo 16.1.2021 20:24
Na Kozlově stopy najety skútrem, ale zapadané. Fučelo, tak to v otevřeném terénu bylo náročné, v závětří lepší. Nahoře kolem Kozlova lidí dost, kolem Svinné už jsme miseli zavátou stopu prošlapávat. Do zítřka to zapadá všechno, ale třeba ráno najedou okruhy znovu. Info o úpravě na stránkách Pekláku.
Vloženo 14.1.2021 16:16
Kozlov - 14.1 po 13 hodině jsem projel trasu od zastávky autobusu po chatu a z5. 2 stopy projeté skútry sice pomalé (díky teplotě vzduchu), ale jinak dobré. Pod chatou na pláních hodně foukalo. Kousky pro bruslení jsou zatím dost měkké. Kvůli větru je lepší zvolit trasu lesem na Kohout.
Vloženo 13.1.2021 22:30
V HK směr Stříbrný rybník po loukách se dá na horších lyžích. Sem tam drn, ze stop občas kouká tráva, ale dá se.
Vloženo 13.1.2021 15:48
Kozlov - stopa nic moc, neprojeto. Byl dost vítr a stopa místy zafoukaná.
Vloženo 12.1.2021 19:28
Pardubice.
Konečně napadlo i u nás v nížinách. Je možné se s kameňačkami dostat z města po cyklostezce a polích na Kunětickou horu. Na Kuňce na asfaltkách slušná vrstva sněhu, lyže nedrhnou. :-)
Vloženo 12.1.2021 17:49
Andrlák (nad UO),malý okruh,2 km,pak po zimní trase na Kozlovec a zpět,5 km,místy na cestě pod stromy méně sněhu.L
Vloženo 11.1.2021 11:58
Pozdě, ale přece. V sobotu i v neděli hodně lidí. Stopa vždy v obou směrem projetá skútrem, vedle na skate. Na klasiku super. Na skate to bylo místy trochu měkké, ale dalo se. Někde na loukách kouká trochu tráva, ale řekl bych, že i na jedničkové lyže by to šlo. Jenom pole od chaty M. Švabinského k hájence bylo zorané hlubokou orbou, tam to bylo projeté jen od běžkařů mezi hroudami hlíny, takže tam jsem nejel. V lese na Zhoř a na Litomyšl už je to horší. Bulvovka byla místy docela cross, pár škrábanců lyže dostaly.
(Odpověď na dotaz uživatele Míša z 9.1.: Jak to dnes vypadá na Kozlově?🤔 Děkuji)
Vloženo 8.1.2021 16:19
Kozlov, 10-15cm sněhu, drobně sněžilo, -2. Odpoledne čerstvě projeto skůtry (díky!), většinou dvě stopy a uprostřed pás na bruslení, který se musí pochopitelně ujezdit a vymrznout než to bude fajn i na skejt. Na klasiku krása, modrý extra tutový. Nejlepší podmínky asi jihozápaně od Kozlova nad vodojemem, bohužel je ta velká pastvina u chaty rozoorána až do kraje a velký kus padl za oběť už dřív těm plantážím, takže tam musí ještě připadnout. Kameny nejsou, ale hlína a krtičáky občas ano, tak zatím bych jedničky nebral. Jinak ale super
Vloženo 8.1.2021 13:11
Kozlov má optimální podmínky. Stopu dnes projížděli skůtry.
Vloženo 7.1.2021 23:18
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 7.1.: Jak to vypadá na Kozlově? Díky 🤔)

Ahoj, včera cca 10 - 15 cm mimo stromy, pod stromama bída. Vzhledem k tomu že celou noc padalo a dnes by mohlo i přituhnout, vypadá to nadějně.
Vloženo 26.12.2020 17:46
Po sněhu ani památka, bydlím tady a čekáme na sníh. Pouze v dáli na Suchém vrchu je vidět nasněženo.

(Odpověď na dotaz uživatele Petra z 26.12.: Dobrý den,
je někde blízkém okolí (Písečná, Letohrad) šance si již zaběžkovat?
Případně dostupné autobusem nebo vlakem z Lukavic v rozumném čase.
Moc děkuji a přeji krásné svátky)

Aktuality ze sezóny 2019/2020, popř. starších

Vloženo 24.2.2019 8:46
Tak jsem se dneska byl kouknout na Kozlove,jestli nahodou...Tak ne,zima na Kozlove skoncila. Jsou tam sice jeste nesouvisle pruhy,kde nejaky nadsenec jezdil,ale na normalni svezeni uz to neni.
Vloženo 18.2.2019 7:26
Diky za info o Kozlove. Vcera dopolko jsem tam byl. Snehu jeste celkem dost, trate na to jake bylo jarni pocasi byly pekne upravene,misty se uz ukazuje trava....Vypada to na posledni tyden,mozna par dni lyzovani.
Vloženo 17.2.2019 11:03
Ano, na Kozlove se lyžuje. Včera ráno jsem ja a ma dcera podívat na Kozlov. Shodou okolností tam byli lidi co to udržují. Počítá m že dnes je asi konečná.
Vloženo 17.2.2019 11:08
Odpolední lyžování
Vloženo 17.2.2019 10:54
(Odpověď na dotaz uživatele Milhaus z 16.2.: Zjistil jsem,ze nove muzete sledovat upravu na Kozlove na bilych stopach http://bilestopy.cz/cs/ceskatrebova
Nejak se mi nechce verit,ze se tam jeste jezdi. Muzete nekdo potvrdit? Dekuji.)
Vloženo 7.2.2019 10:59
Z Opatovce se dalo velmi dobře i při částečné samotvorbě stopy až na Kozlovský kopec a zpět, Jiráskova cesta po žluté se v případě většího poškození povrchu dá z velké části objet lesem nad Zlatou studánkou. Mělo by to ještě do víkendu vydržet, záleží jen na tom, jak razantně se tam vyřádí lesáci se svou technikou. Zatím se tam projevili umírněně, čili to stopě prospělo. A snad stopu po modré od Psí kuchyně směrem na Starý Valdek zase nerozdupe nějaký myslivec? se psem....
Vloženo 6.2.2019 23:46
Dlouhoňovice - rychlé stopy, místy led, místy leze trocha trávy, sněhu mimo stopy tak do 10 cm (přemrzlý prašan), ale pořád dobrý.
Vloženo 3.2.2019 19:16
Dnes jsem se byl podívat na Kozlově. Mlha, 1 nad nulou, nula běžkařů. Sněhu pořád habaděj (příliš ho neubylo), už začínal pomalu tvrdnout. Pokud dnes napadne kolem 5 cm čerstvého a pak tratě projede skútr, bude to tento týden naprostý luxus. Díky Třebovákům za úpravu trad.
Vloženo 1.2.2019 21:40
Na Kozlově dnes naprostá bomba. Mraky sněhu, dobrá úprava na klasiku i skate. Na skate místy měkčí podklad - sněhu je opravdu moc a skútr je na to moc lehký - ale bruslilo se skvěle. Kolem 4 hodiny ještě slabě pod nulou, sníh trochu tupější a pomalejší prašan. Začínal ale foukat silný vítr, místy přes stopy už jazyky. Vzhledem k zítřejší předpovědi si ale myslím, že lepší bude nejezdit a neničit stopy (hlavně asi platí pro pás na bruslení). Pokud nějak výrazně nezaprší, tak sníh oblevu přečká a bude to dobrý základ, až zase přituhne, případně něco málo případne. Inu, každý víkend není posvícení.
Vloženo 31.1.2019 17:57
Dlouhoňovice - taktéž nejlepší podmínky letošní zimy. Škoda, že to během víkendu zmizí :-(
Vloženo 31.1.2019 14:35
(Odpověď na dotaz uživatele Milhaus z 31.1.: Dobrý den, jak to prosím Vás vypadá na Kozlově a na Horách u České Třebové? děkuji.) Včera dopoledne nově projeto , stopy na klasiku i na bruslení, nejlepší podmínky v letošní zimě.
Vloženo 26.1.2019 16:15
Borohrádek- Veliny. Fantazie. Pár cm a bylo by to i na nové lyže
Vloženo 20.1.2019 23:52
Dlouhoňovice mile překvapily, stále to jde! Umrzlý sníh ideální pro skate, kolem hřbitova mají najeto cca 2,5 km stop, které jsou v současném mrazivém počasí nezničitelné :-) Lze i na lepších lyžích, ale koukat před sebe, občas kousíček hlíny leze.
Vloženo 20.1.2019 19:54
Kozlov
Dnes nádhera, hlavně díky počasí. Slunce za pracovalo a led trochu povolil a spolu s malou vrstvou vrchního prašanu bylo možné bruslit i mimo ujetou trať. Vypadalo to i na strojovou úpravu na klasiku, ale jen na duhé straně silnice směrem na Pazuchu. Tato strana o poznání lepší i na klasiku. Celkově ok.
Vloženo 18.1.2019 20:41
Kozlov, večerní skate s čelovkou. Umrzlé až ledovaté, 1-2 cm nového prašanu, někde vyfoukaný úplně, jinde až 10-15 cm nafoukaná vrstva. Pás většinou značně hrbolatý, obtížně se místy drží blanc, ta trochu nového sněhu nicméně značně pomáhá podmínky zlepšit. Mnohdy je ovšem lepší jet úplně mimo pás. Je to sice trochu pomalejší, ale naprosto rovné. Podklad je tak umrzlý, že se neboří a dá se tak jezdit prakticky všude po loukách. Co jsem viděl, stopy na klasiku zčásti projeté běžkaři, stopa většinou už vystlaná tou trochou prašanu. Celkově nic excelentního, ale slušné, ucházející, za mě spokojenost. Mnohem lepší než minulý pátek.
Vloženo 18.1.2019 15:23
Kozlov
Sněhu je dostatek, ale to je asi jediné plus. Na všech pláních okolo chaty je ledová pista a stará stopa je z 80% zafoukaná. Pokud sníh nepovolí, tak už asi skůtrem neupravitelné.
Lesem směrem na Zhoř aspoň nějaká stopa, ale zase velké množství větviček a jehličí, tudíž vosk po kilometru úplně pryč.
Nic moc. 3/10

O oblasti

Oblast Podorlicko, kterou můžeme nazývat také podhůří Orlických hor, leží v nadmořské výšce do cca 600 metrů, dostatek sněhu zde tedy rozhodně není samozřejmostí. Ale když napadne, i zde se na několika místech upravují běžecké tratě strojově. Nad Českou Třebovou se nachází lyžařský areál Hory a tratě na Kozlovském kopci, na ně se napojují i trasy od Litomyšli. Upravovány bývají i tratě od skiareálu Dlouhoňovice v blízkosti Žamberka. Letohrad je známý hlavně biatlonem, tamní biatlonový areál může využít v určitých časech i veřejnost. Svitavy leží zeměpisně kus za hranicí této oblasti, ale my je sem zařadíme, i zde se už tratě za dobrých sněhových podmínek upravovaly. U dalších měst na Podorlicku si lyžaři zatím vyšlapávají stopy sami, zprávy už zde byly např. z Rychnova nad Kněžnou či Ústí nad Orlicí. A když napadne sníh jednou za čas v nížinách u Hradce Králové, běžkaři vyráží i do tamních lesů, zprávy z nich můžete také psát sem, přestože ani Hradec geograficky na Podorlickou nepatří. Ale má k němu nejblíž.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory