Snad poprvé letos upravená Jihobřežní okolo Flájí mě přiměla vyrazit do oblasti Klínů a Dlouhé Louky, a byla to výborná volba. Parádně upravené tratě, které se i pozdě odpoledne udržovaly ve výborném stavu, a horší místa pokud nějaká vůbec byla, tak se jim dalo vyhnout v pohodě. Stopy na klasiku mi vyhovovaly víc ty v oblasti Klínů, ty upravované z Dlouhé Louky byly mělčí, ale i tak velmi dobré. Díky za úpravu!

A teď dobrodružnější část výletu: odbočka kus za Jelení hlavou směrem k Českému Jiřetínu vypadala kdysi (čtvrtek?, každopádně před sněžením, natátím a následným ztuhnutím) upravená včetně stopy na klasiku, nicméně taky byla od něčeho dalšího poničená. Protože začátek sjezdu za moc nestál a stopa pokračovala i horní trasou okolo Jestřábího vrchu, vydal jsem se tudy - a to už bylo relativně pěkné lyžování (i když s čerstvou úpravou na hlavních trasách samozřejmě nesrovnatelné). Prudký sjezd ke Pstružnému potoku jsem si na této úpravě nedovedl přestavit, tak jsem zamířil k vršku červené sjezdovky ski areálu Český Jiřetín. A tam jsem objevil odloženého "stopaře", viz foto, tedy o tuto úpravu se patrně stará místní skiareál. Dolů jsem sjel po sjezdovce a přešel do Německa.

Údolní hraniční cesta upravená stále není, ani by asi upravit nešla, je tam pár míst skoro bez sněhu. Nahoru ale zcela bezpečné ve slušné stopě od lyžařů mezi kolejemi od traktoru, dolů bych se naplno kvůli těm horším místům bál. Až při napojení na 13km okruh z Holzhau (Flossgrabenloipe) přichází úprava, ale starší (čtvrtek?), kvality proměnlivé, úsek úplně na západě za silnicí je vyloženě špatný, návrat do Holzhau lesem po hřebeni naopak mnohem lepší. Čerstvě upravený úsek u Holzhau je až na loukách nad německými sjezdovkami, asi i něco východně od Holzhau upraveného bylo čerstvě, jen na ten západ ne... K napojení na české tratě na Žebrácký roh to každopádně čerstvě upravené bylo. A pak zas začala česká paráda.

GPS záznam: https://strava.app.link/gGTUU09hpnb