Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 15.3.2017 11:57
Odpověď pro Jbc: Vím, že při nedostatku sněhu se upravuje pouze jedna strana cesty, což v letošní sezoně (díky bohu) nehrozí. Stopy v tomto úseku byly upravovány z pátku na sobotu a jelikož v sobotu bylo celkem málo lidí, byly i kolem 11 hodiny, kdy se to stalo, ve skvělém stavu (když pominu zrcátka ve stopě ;-)). Nicméně ti dávám za pravdu, že při cestě od Buku dolů žádná šipka není, ale při cestě směrem nahoru k Buku šipka je, tudíž dotyčný šel v protisměru. Pokud si dobře pamatuji, tak v loňském roce, kdy se kvůli nedostatku sněhu upravovala pouze jedna polovina cesty, byly šipky sundány a letos znovu nainstalovány. Sjíždím (a všeobecně jezdím) vždy v pravé stopě, neboť se mi z ní tak nějak lépe přibržďuje a vystupuje směrem doleva, v případě, že se přede mnou stane něco nenadálého. Dotyčného lyžaře jsem viděla ve chvíli, kdy jsem stoupala směrem k Buku, takže mně karambol naštěstí nehrozil. Nicméně jsem mu celkem záviděla jeho mázu, neboť prakticky celý úsek vyběhl velkou rychlostí ve stopě a vystoupil z ní až těsně pod vrcholem. Já jsem tentokrát docela promazala :-(
Vloženo 14.3.2017 12:10
Gabčo, neomlouvám onoho padoucha, jehož chování popisuješ. Situace je taková, že ta jednosměrka z Bedřichova označená značkou, která je tam celou sezonu, se někdy, a to hlavně když je málo sněhu nebo není tak silný provoz, neupravuje. Nevím, jaká byla konkrétní úprava stop. Takže lyžaři od Bedřichova, když nejsou upraveny stopy v pravé cestě, jdou onou, pro tebe jedoucí od Buku dolů, jednosměrkou. Můžeš mi ale říci, když jedeš od Buku do Bedřichova, kdes viděla, že se shora jedná o jednosměrku? Tam žádná značka není. Takže doufám, žes jela dolů v pravé stopě a k žádnému karambolu s oním padouchem nemohlo dojít. Takže vždy vpravo. Skol.
Vloženo 13.3.2017 7:31
Odpověď pro Pavel68: V tom případě se Vám omlouvám. Nicméně mám čerstvý příspěvek do pravidel chování ve stopě. V sobotu jsem viděla lyžaře, který nepochopil nebo naprosto ignoroval jednosměrku v horní polovině stoupání z bedřichovského stadionu na rozcestí U Buku a šel v protisměru. Hlavně, že měl sluchátka, takže se s ním ani nedalo komunikovat. Samozřejmě se protijedoucím běžkařům neuhýbal, protože na trati jsou v tomto místě dvě stopy a on šel v jeho směru vpravo. K tomu už není, co dodat ...
Vloženo 10.3.2017 15:02
Odpověď pro Gabča: jenže toto jsem nepsal já, ale jak je na začátku druhého odstavce uvedeno - (Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: ...

Můj je jen první odstavec a byl právě reakcí na toho Martina a ne na Vás, ten druhý odstavec tam stránky kopírujou atomaticky, aby bylo právě vidět na co se reaguje. Já se na Vás nezlobím, ale řekl bych že se hádáte úplně zbytečně s nesprávným člověkem.
Můj názor koresponduje v podstatě s tím co napsal petrxp, akorát že to více rozvedl.
Vloženo 9.3.2017 22:50
Odpověď pro Pavel68: reagovala jsem na Vaši odpověď na můj příspěvek o bodě 3 pravidel chování ve stopě, i když v prvním odstavci souhlasíte s tím, že přednost má ten, co jde / jede vpravo. Mně však odpovídáte, že když někdo napíše na internet nějaká pravidla neznamená, že je to tak správně a logicky by měl mít přednost lyžař jedoucí ve stopě dolů, protože se mu hůře koriguje jízda. Nezlobte se na mě, ale pokud někdo nezvládne rychlou jízdu, tak by měl přibrzdit na rychlost, ze které bude schopen reagovat na nepředvídatelné situace a ne že si bude vynucovat průjezd, když neví, co se děje za ním a zda může protijdoucí lyžař bezpečně uhnout.
Vloženo 9.3.2017 22:32
Takže doufám, že všem je jasno, že se zásadně jezdí vpravo.
Vloženo 9.3.2017 18:07
Odpověď pro Gabča.
Vůbec nechápu na co reagujete? Respektive četla jste vůbec můj příspěvek a pakli že ano jste si jistá že mu i rozumíte?
Vloženo 9.3.2017 18:00
Však já těm pravidlům neodporuju, považuju je za rozumná a snažím se jimi řídit. Nicméně na žádná pravidla nelze slepě spoléhat, tak to prostě je, že řada lidí pravidla nezná nebo nerespektuje. Člověk musí podobně jako na silnici používat rozum i intuici a předvídat. Jelikož většina lidí ve stopě v Jizerkách je na tom hůře technicky i fyzicky než já, tak nemůžu jenom pasivně spoléhat na nějaká pravidla, ale snažím se aktivně vyhýbat nepříjemným situacím (což se ne vždy cizí vinou povede, ale alespoň minimalizovat).

Když se tu mluví o lidech ohrožující ve sjezdu ostatní, nejsou to podle mých poznatků sportovní lyžaři. Takoví totiž lyžovat umí a nedělá jim problém se vyhýbat. Problémy dělají naopak někteří svátěční běžkaři, co na lyžích pořádně neumí, ale přesto bezohledně sjíždí šusem aniž by měli lyže pod kontrolou a spoléhají, že jim všichni uhnou z cesty. Proti takovým se mám na pozoru a párkrát už jsem také uskakoval.
Vloženo 9.3.2017 14:23
@ petrxp: ale ta pravidla jsou jasně daná
http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare
možná nejsou tak rozšířená a plošná jako pravidla FIS pro sjezd - ale pochybuju ža by u nás (i za hranicí) v jiných běžkařských lokalitách platilo něco zásadně jiného - ale nevím, jezdím jen v jizerkách.
To, že starší generace má zažité jiné pravidlo - no ok, jsem schopný to pochopit. Ale když mě ve sjezdu ohrozí parta mladejch co to hulej dolů ve vajíčku - tak to je na pěst....
Vloženo 9.3.2017 13:53
Diskuze níže mě poněkud překvapila. Měl jsem odedávna za to, že přednost z kopce se traduje mezi turisty (z logických i zde uvedených důvodů jako horší manévrovatelnost technicky méně zdatných lyžařů ve sjezdu). Zatímco mezi sportovci a závodníky se pokud vím traduje spíš přednost stoupajících (též logicky, pro technicky zdatnější lyžaře není problém ve sjezdu manévrovat, zatímco je dost nepříjemné být ve stoupání rozhozen z rytmu nebo se nuceně zastavit a znovu rozjíždět). Takových verzí koluje mezi lidmi víc a je v tom zmatek. Přijde mi tak logické a rozumné v tom udělat pořádek a nastavit pravidla univerzální a srozumitelná všem bez rozdílu. Přednost jedoucích vpravo mi přijde intuitivní a odpovídající běžné zkušenosti (dopravní provoz). Nemám s tím problém, za několik let jsem měl jen pár incidentů, kdy proti mě někdo sveřepě sjížděl vlevo a donutil mě uskočit aby se předešlo kolizi. Osobně ani nechápu proč někteří tak zatvrzele trvají na sjezdu ve stopě. Pro sportovce není problém dle situace vyskočit a naskočit ze/do stopy a pro turisty je jistější sjíždět mimo ni. Pro stoupající je potřeba stopy rozhodně naléhavější (proto ji také rolba běžně dělá vpravo ve směru do kopce).

Přiznávám, že mě turisti na tratích také mnohdy štvou, ale to není kvůli přednosti, ale z řady jiných důvodů (nesledování provozu kolem sebe, nejrůznější blokování trasy - více lidí vedle sebe, stání na trati, obzvlášť na rizikových místech jako pod sjezdy a za nepřehlednými zatáčkami, obecně neumožnění hladkého předjetí, přecenění sil ve sjezdu vedoucí ke krizovým situacím, obecná nečitelnost a nevyzpytatelnost - někde těsně před vámi náhle vybočí, bez varování spadne apod., lezení na neadekvátní tratě - např. závodní areál Nové Město, jízda v protisměru tam kde je směr daný - např. závodní pětka v Bedřichově atd.). Prostě taková všeobecná neohleduplnost, neomalenost a nesoudnost, co není specifická jen pro lyžařské tratě, ale celospolečensky (džungle na silnicích, ve sportu např. chaos na cyklostezkách - podobnost s běžkama apod.).
Vloženo 9.3.2017 13:50
tak koukám, že co lyžník, to názor jak to řešit, jen probůh nedržet se starého osvědčeného způsobu

ok, vyhlašujte si tu svá nová pravidla, své změny, ono opravdu zdejší vyhlášení pravidle typu např. "jako na silnici", zasáhnout opravdu velké množství lyžařů a dosáhnete tím velikého pokroku

já jdu radši na trénink, debata tady je ztráta času

SKOL
Vloženo 9.3.2017 11:38
Oprava:
"pokud je místo raději doprava, aby náhodou jeho v té chvíli nenapadlo vystoupit ze stopy doprava a nedošlo ke kolizi.
Děkuji.
Vloženo 9.3.2017 11:35
Na běžkách trávím v Jizerkách každou zimu hodně času. Patřím i vzhledem ke svému už staršímu ročníku narození mezi průměrné klasiky. Padesátku dám bez problémů.
Taky mne občas překáží ve sjezdech turisté, hlavně když do poslední chvíle nevíte, zda vám neuhnou do cesty. A horší jsou leckdy ti, co také jedou. resp. pluží stejným směrem třeba dva vedle sebe a když křiknu, že je předjíždím třeba vlevo, uhnou tam taky.
Ale všechny respektuji, chápu a občas jsem taky předjížděn machry, kteří řvou, nadávají, nepoděkují. Nejhorší je v tomto ohledu z celých Jizerských hor oblast od Bedřichova k NL.
A nyní k té přednosti: Jednoznačně ve sjezdu, pokud je stopa vlevo a je volná, jedu v ní, ale pokud se někdo objeví proti mně, v dostatečné vzdálenosti vystupuji ze stopy a jedu vpravo, i když to leckdy znamená zpomalení a nejsem z toho nadšený.
Takže jednoznačně přednost má ten, kdo jede vpravo, ať už nahoru, nebo dolů.
Na druhou stranu nečumím při stopupání na špičky lyží, ale sleduji situaci hodně dopředu a když vidím, že někdo jedem dolů v mé stopě, nevadí mi včas vystoupit (pokud je místo klidně doprava, aby náhodou jeho v té chvíli nenapadlo vystoupat doleva a nedošlo ke kolizi) a udělat mu místo, i když bych nemusel.
Pokud se budeme takto slušně k sobě chovat, bude to v pohodě.
Vloženo 9.3.2017 11:35
Odpověď pro Pavel68: Jezdím 5 let a momentálně platí pravidlo pravé ruky. To že to bylo před 40 lety jinak, mě opravdu nezajímá. Také bych mohla začít jezdit autem vlevo, protože před 100 lety se přeci tak u nás jezdilo. Nevím, zda se během sjezdu ohlížíte i za sebe, protože se může stát, že stoupající běžkař se může uhnout pouze vpravo do příkopu, neboť v bruslícím pruhu může za Vámi sjíždět další běžkař. Nevím, proč bych tedy měla kvůli Vám skákat do příkopu, ze kterého Vy mě rozhodně pomáhat nebudete.
Vloženo 9.3.2017 11:17
Pokud hledáte aktivní, sportovní zimní lyžařskou dovolenou, tak ve Val di Fiemme Vám to bude splněno. Skvělé lyžování. http://www.visitfiemme.it/cs/active-relax/lyzovani-val-di-fiemme. Mohu jedině doporučit. Pokud máte děti, nevadí.
Vloženo 9.3.2017 11:16
Nesouhlasím s Martinem, že sjíždějící má přednost vždy. Používejme pravidla, která platí na silnici, tzn. že se jezdí vpravo. Tohle pravidlo o přednosti sjíždějícího dolů sahá do historie, kdy se ještě neupravovalo rolbami anebo se neupravovalo vůbec (byla jedna stopa), pak měl lyžař jedoucí dolů opravdu problém vyskočit v plné rychlosti do hlubokého sněhu. To už se dnes moc nestává, že?Nechme stopy klasikům, kteří ji potřebují hlavně při jízdě do kopce!
Vloženo 9.3.2017 10:21
Martin.
Pokud jde o turistické tratě jako v Jizerkách, tak když pojedete ve stopě v protisměru, tak opravdu nechápu, proč máte mít přednost, ať už jedete z kopce nebo do kopce. V autě byste to taky netvrdil.

A když jste tak dobrý, že každého předjedete, tak by pro Vás měla být hračka si každého objet. Mě osobně by teda přišlo dost trapné na někoho, kdo se s tím pere a je rád že jede, řvát "stopa". Kolikrát by to bylo i kontraproduktivní, protože takový člověk naopak může zazmatkovat a zdrží mě ještě víc. Navíc někdy skutečně nemá kam uhnout než doprostřed a tam zas jedou jiní skatu.
Vloženo 9.3.2017 9:58
pavel 68. pokud v tom začneme dělat bordel, nebudeme poučova tděti že mají uhybat a bude jednou platit tohle a podruhé něco jiného, k čemu dojte? třeba taky k opačnému extrému - dítě ustoupí a sjíždějící běžkař vystoupí ze stopy taky a opět ho nechtíc srazí

prostě je třeba se držet jednoho zažitého pravidla a učit jej i příští generace - sjíždějící má přednost

pak nebude sporu, nebude v tom guláš na bude méně docházet ke kolizím, než když si tu nastolíme různé standardy
Vloženo 9.3.2017 9:55
pajson: ano, i toto pravidlo (stopa) platilo a lyžníci, kteří "věděli" jej dodržovali

především jde o to, starat se o děti, když už s nimi vyrazíme do stopy, když už jsem to mohl dělat já a plno dalších běžkařů, proč se najednou najde nezodpovědný blbec, který nechá děti nepoučené neuhýbat sjíždějícím běžkařům a ještě si tady na to stěžuje?

nejde o to, co vyšetří policajti, jde o to ohleduplným chováním předcházet problémům, debilním předpisům navzdory
Vloženo 9.3.2017 9:40
@ Martin: také bývalo logické letité pravidlo na povel "stopa" uvolnit stopu rychlejšímu....
Až takhle "logicky" sestřelíš ve sjezdu v levé stopě někomu dítě a bude to vyšetřovat pojišťovna a policajti, tak hádej komu dají zapravdu.....
Vloženo 9.3.2017 8:39
ad Martin Salaj: je to obecné letité a logické pravidlo, na rozdíl od Plaze, který vidí v závodnících hned testosteron, jsem toto učil i své dítě již od dvou let, kdy začalo na běžkách, samozřejmě, můžeš začít dělat věci jinak, jen proto, že někdo někde napíše nesmysl, můžeš třeba mazat klistry na prašan a pevné na hrubozrnný sníh, můžeš v každém sjezdu kokrhat, pokud to někdo někam napíše jako pravidlo, na tom, co platilo odjakživa to však nic nezmění
Vloženo 9.3.2017 8:28Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Tak já jezdím již také 40 let a to co píše Martin logiku tedy nemá, resp. chybí tam hlavně doplnění že to platí v případě že lyžař jede ve "své" stopě, tj. vpravo z pohledu sjíždějícího lyžaře. Speciální případy jsou když je najeta jen jedna stopa. Tj. např. když pojedu dolů v levé stopě tak si troufám tvrdit že přednost proti stoupajícímu nemám. Dále bych si netroufal jednoznačně tvrdit, že ten co jede dolů hůře koriguje směr jízdy. Tam více záleží na tom jak je trať upravená a na samotných zkušenostech lyžaře. Naopak stoupajicí lyžař nemá zdaleka takový přehled o tom co se děje před ním protože nečumí pořád 50 metrů před sebe ale kousek před lyže. Já tedy nejezdím zrovna pomalu, ale dětem a pomalejším/nejistým lyžařům se preventivně vyhýbám i když by měli podle pravidel oni. Většinou než stačí vůbec zareagovat tak jsem stejně pryč. Je to sice někdy namáhavější když takto míjíte padesátýho turistu ale co už... respektujte ty co na tom tak neumí. Jednou třeba v 90 letech se tam budete plazit taky jak oni :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: nevím kolik jste toho na běžkách naběhala Gábino, já na nich jezdím aktivně už bezmála 40 let, z toho 20 závodně, nejde o jakési nesmyslné pravidlo, které někdo umístí kamsi na web, jde o obecné status quo, které má naprostá většina v podvědomí a které i vyhovuje prosté logice pohybu na lyžích - lyžař, jedoucí ve stopě dolů, má přednost - odjakživa, každý to ví (jde zkrátka o to, že sjíždějící běžkař hůře koriguje směr jízdy, hůře vystupuje ze stopy atd., na rozdíl od stoupajícího lyžaře nebo mrcasících se hobíků a dětí)
Vloženo 9.3.2017 8:20
Pravidlo mi rozhodně nepřijde nesmyslné, naopak nesmyslné mi přijde to, co píše Martin (9.3.2017 7:40). Nějaké důvody jsou popsány i v hloubi téhle obecné diskuse, už se to tu párkrát řešilo.

Něco jiného jsou turistické tratě, mezi něž patří téměř celá magistrála - tam pravidlo "ten, co je ve stopě na pravé straně, má přednost" prostě platit musí a je úplně jedno, jak kdo umí lyžovat, naopak zdatní lyžaři musí brát ohled na děti a začátečníky. A něco jiného závodní okruhy se svými pravidly (jednosměrný provoz apod. + doporučení že jsou jen pro zkušené)
Vloženo 9.3.2017 7:32Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Než vyjedete do stopy, měl byste se nejprve seznámit s pravidly pro chování ve stopě: http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare. V tomto případě doporučuji hlavně bod 3, ale nic se nestane, když si to přečtete celé ;-)

(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 9.3.: ad Plaz: každý, jehož sportovní výkon převyšuje vaše chápání a pojetí jízdy (zřejmě plazení) není nutně posílen testosteronem. Pokud chcete učit děti na běžkách, měl byste jim především vštípit pravidlo, že ve stopě sjíždějícím se uhybá)
Vloženo 8.3.2017 20:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj Plaz, když si přečteš pravidla na Jizerské magistrále, tak zjistíš, že jsi s dětma měl přednost zprava !!!!! Měl jsi ty frajery přetáhnout holí po hřbetě !!!!
Vloženo 8.3.2017 18:53
Zdravíčko, byli jste někdo ve Val di Fiemme? My tam letos byli prvním rokem a naprosto úžasné sjezdovky a krajina! Moc doporučuji. Pokud jsem někoho inspiroval, určitě si přečtěte více informací na http://www.visitfiemme.it/cs/active-relax/lyzovani-val-di-fiemme
Vloženo 25.2.2017 15:32
Už jsem tam také byl, je to opravdu zážitek, co nejdřív musím jít znovu
Vloženo 21.2.2017 19:47
Já chodím na vnitřní sjezdovku v praze je to freestylekolbenka.cz, podívej se tam stojí to za to :-)
Vloženo 16.2.2017 7:29
Zbyněk:Díky.

Je to tak, v Haidmuhle jsou okruhy. U Bischofsreutu resp. Philippsreutu jsme se tehdy taky skoro ztratili. Koukám ještě na web, že ani na webu Heidmuhle http://www.haidmuehle.eu/czech/aktiv/wintersport/langlaufen/index.html mapku nemají, dá se získat v infocentru. Ale na Bergfexu http://www.bergfex.cz/bayern/langlaufen/haidmuehle-bischofsreut-frauenberg/loipenplan/ mapku mají.
Vloženo 15.2.2017 13:43
Dobrý den, slyšel někdo z Vás o té vnitřní sjezdovce v Praze?