Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 28.1.2020 19:26Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Vzkaz pro kritiky jako je Honza 1949 a další. Už jsi někdy zaplatil Jizerské ops. nějaký příspěvek? Pokud ne, tak mlč. Jezdím po Evropě a málokde jsou tratě upravovány zdarma tak kvalitně (v rámci sněhových podmínek) jako v Jizerkach. A navíc pro tak velké množství běžkařů. Tam, kde je to v Evropě super upravené, tak se platí, což přináší i výhodu, že je tam méně lidí a tudíž stopy déle vydrží... Až se bude platit i v Jizerkach (okamžitě bych to zavedl ve výši 30 až 50 korun - srovnatelné s cenou 1svařáku), tak si můžeš ty i kdokoliv jiný stěžovat...
Vloženo 28.1.2020 15:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Lidi neblázněte, ta rolba má 8 tun a kdyby tam na pár centimetrech sněhu jezdila každý den, tak už dávno nemáme na čem jezdit, za mne pro OPS pochvala.
Vloženo 26.1.2020 17:07
K mohérovým lyžím aneb opožděná reakce Tomášovi - zkušenosti po 3 letech z pohledu zdatného turisty, kterého mazání vosků nebaví a nejde mu to: Za mě spokojenost téměř maximální. Lyže podkluzovaly jen při extrémně ledovatých podmínkách, jindy jsem to mohl svézt na svoji techniku a nebo na ojeté mohérové pásy. Měnil jsem je po 1400 km, přičemž jsem se o ně nijak nestaral. Pásy občas namrzají, což je opět dané asi tím, že jsem se o ně nestaral, a kdybych místo toho jezdil na lyžích namazaných, lepil by se mi na ně sníh mnohem víc. Důležitý mi přijde správný výběr délky lyží, já jsem i díky testování na prodejně "papírkovou metodou" trefil, ale není od věci lyže před nákupem při nějakém testování vyzkoušet.

K dotazu na zvířátka: z toho, co se ke mně dostává, je nejvíc náchylný na vyrušení tetřívek... Jizerská OPS onehdá měla ve zprávě info, že mu vadí narušitelé v brzkých ranních hodinách, viz https://www.jizerskaops.cz/turisticke-info/aktuality/od-153-pristupujeme-k-omezeni-upravy-na-vybranych-trasach-138cs.html K ostatnímu zas někdy jindy :-)
Vloženo 23.1.2020 7:18
K dotazu na lyžování v oblasti mezi Klatovami a Horažďovicemi (to je ten odkaz níže, pravděpodobně reklamní, další takové budu rovnou mazat). Jde o místo, kde se dá vyrážet na běžky jen v době, kdy napadne sníh i ve středních polohách a ve stopách, které si mohou běžkaři vyšlapat sami pokaždé jinde. Za obvyklých podmínek se odtud dá vyrážet na Šumavu, ať už přes Sušici (na Kvildu, Srní, apod.), nebo k Železné Rudě. Ale tuto zimu je to zatím špatné i v těchto místech, viz zprávy na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/sumava
Vloženo 22.1.2020 14:35
Dobrý den.
My jedeme sem http://www.nadrybnikem.eu/
A já bych se Vás ráda zeptala, jestli nevíte o nečem zajímavém v okolí (běžky)
Děkuji.
Vloženo 11.1.2020 18:28
Vzkaz pro krásnou skate-ařku z Liberce, se kterou jsme jeli Knejpa-Smedava-Bunkr : byl to nejhezčí úsek,co pamatuju.
Vloženo 11.1.2020 13:01
Hrozneho prejizdeni stopy jsem byl svedkem minuly tyden v Jizerkach, na uplne cerstve uprave z Kristianova na Rozmezi. Kdyz se prejedou obe dve stopy a jeste udela odraz, je to fakt hodne neprijemne za nekym takovym jet, i kdyz se to pak ujezdi. A to stopa smerem dolu protazena nebyla, a mnozi voli i na costu dolu prostor mimo stopu, takze se dalo pri brusleni zajizdet spis tam. Nekteri to prejedou zlehka a udelaji treba jen zarez nahore, to moc nevadi.

I jako hodne podrumerny hobik jsem musel pridat a toho bruslare predjet. Kvalita jizdy se zlepsila opravdu dramaticky, protoze nekteri udelaji fakt velke hromadky ve stope, ktere se musi ujezdit. V cerstve upravenem prasanu jsou ty hromadky vetsi.
Vloženo 9.1.2020 14:04
Pro Martina:
Opět děkuji, já jsem dokonce kdysi jednoho rolbaře zkoušel vyzpovídat, takže to, že to není sranda, jsem věděl, ale pořád toho o s sněhu a rolbování víc nevím než vím, je to fakt rozsáhlé téma.
Nejčastěji jezdím Jizerky, Krušné hory východní (Komárka-Cínovec-Dlouhá louka-Klíny) i západní (Boží Dar-Pernink-....), Šumavu (Kvilda, Modrava) a Orlické (hřebenovka Šerlich-Hanička). Občas zkusím epizodně něco jiného-Vysočinu (okolí NMNM), Rychlebky (Paprsek a okolí), Jeseníky (Skřítek-Alfrédka-Karlov), Krkonoše (Mísečky, Pražská bouda), Českou Sibiř (Čertovo břemeno). Zatím mi subjektivně přijde, že na skate jsou fajn ty mnou popsané úseky Krušných hor a Rychlebek a kus orlické hřebenovky, ale třeba Krkonoše nemám úplně dobře prozkoumané.
Ten mohér si někdy asi zkusím několikrát na den půjčit, abych věděl, zda to chtít, ale asi se mi nepodaři nasimulovat všechny podmínky. Proto se pídím tady. Takže děkuji za každý názor.
Vloženo 9.1.2020 12:05
Pro Tomáše: Není zač.
Problematika strojové úpravy je složitá, záleží i na výhledu počasí (upravovat už zmrzlý jarní firn jde jen těžko), moderní rolba má možnost volit i přítlak, stejně tak je důležitá rychlost pohybu rolby - tohle všechno by měl rolbař poznat, to jsou zkušenosti a cit, určitě je výhoda, když rolbař sám lyžuje (mám pocit že to v současnosti není pravidlem).
Nevím kam všude jezdíš, Jizerky obecně moc široké cesty nemají, co si vybavuju, tak v Krkonoších jsou dobré Mísečky, Černá hora, Liščí cesta. Prostě nejezdi na skate někam, kde je to úzké, sám taková místa po takových letech nejspíš znáš :-)
Ad mohér: používám skiny do podmínek, kdy je proměnlivo a problematické mazání (dole +2 a vlhko, nahoře -2 a prašan), lyže mi vždycky stoupaly (pokud usmekly, byl to můj špatný odraz). Jestli jedou o něco hůře? V některých podmínkách určitě (prašan, tvrdý firn - na tyhle podmínky ale jezdím na namazaných), ale rozhodně to není nic markantního, jako šupiny. Samozřejmě to vyžaduje správný výběr tvrdosti lyží.
Nejvíc zadrhávají právě na nerovnostech ve stopě nebo při odšlapech. Mohér mi namrznul jednou, ale jen proto, že jsem na lyžích dlouho stál. Strhnul jsem to lehce a jelo se dál bez problému.
Pokud si koupíš skiny za pár šupů v supermarketu, nečekej nic dobrého. Ale pokud si pořídíš nějaké vycházející ze sportovních nebo závodních lyží, budou fungovat dobře.
Vloženo 9.1.2020 11:03
Pro Martina S:
I tobě děkuji, pro mne je to užitečná debata, neboť znám nemálo lidí, kteří v tomto jasno prostě nemají (já mezi ně patřil také..) a tudíž nerozlišují, zda ta úprava je na noc či denní. Večer potkají (nebo si dokonce vyčíhnou) rolbu, nasadí čelovku a vyrazí a možná ani netuší, že něco dělají nevědomky špatně. Kdyby se ozval přímo rolbař, bylo by to skvělé, ale myslím, že to zásadní zaznělo už od vás obou Martinů. Každopádně se těším na případné další reakce, námětů jsem tam nasázal dost (po letech lyžování -hlavně denního bruslení- mne teprve letos přepadla snaha si udělat jasno v případné nevhodnosti večerního lyžování pro zvěř a úpravu stop, v ovlivňování klasiků bruslaři, v použití mohérových lyží, atd.; na základě rad rád zkusím upravit své běžkařské zvyklosti....)
Vloženo 9.1.2020 8:57
Ohledně potřeby "uležení" trati po úpravě můžu jen souhlasit s tím, co napsal Martin níže. Podrobněji by to dokázal vysvětlit snad jen zkušený rolbař. Za sebe doplním jen to, že do čerstvé úpravy po rolbě běžně vjíždím při úpravách během dne - ty stejnak probíhají zpravidla po napadnutí nového sněhu, kdy se nedá očekávat, že by trať vydržela v dokonalém stavu dlouho resp. se do něj působením času dostala. Jak kvůli vlastnostem čerstvého sněhu, tak protože na tratích bývá spousta dalších lyžařů, kteří někam jet taky musí. Do úpravy prováděné na noc bych nevjel. K ostatním dotazům zkusím něco napsat později.
Vloženo 8.1.2020 13:35
Pro Martina:
Velice ti děkuji za pečlivou a pro mne užitečnou odpověď! Je jediná, takže dokud nedostanu jinou, budu za bernou minci brát tuto. Jelikož jsem i trochu snowboarďák, ty odlišnosti sjezdovky upravené od 5 hodin staré docela znám, odzkoušeno na vlastním prknu a vlastním zadku...
Ta tvá pečlivá odpověď vedla k tomu, že až teď jsem si díky ní uvědomil, že přejetí klasické stopy skatem při současném odrazu (což myslím nedělám) tu stopu pokřivím ještě víc. Klásu samozřejmě také občas provozuji, takže snad nejsem úplný mimoň, ale je pravda, že jsem daleko častěji bruslař, takže právě proto jsem měl potřebu se zeptat a očekávat pořádnou odpověď, jak moc co klasikům vadí.
Myslím, že za těch 25 let praxe mám pár tisíc km odbrusleno, určitě je dost míst, kam se při bruslení mezi stopy vejdu i já, ale nemůžu si pomoct, někde jsou ty klasické stopy fakt strašně těsně u sebe a když tak vyjdou do prudkého stoupání, hodně úzkým véčkem to prostě nevyjedu. Nejsem až takový Rambo, abych ty prudké kopce vysoupažil, v podstatě bych musel stromkem a to je opět ničení stop...
V mém posledním příspěvku jsem psal, že právě já si na stav úpravy nestěžuji nikdy. Pamatuji osmdesátá a devadesátá léta, kdy si to člověk šlapal sám. Tím ale nechci říci, že když já sám jsem málo náročný, tak to samé očekávám i u jiných. Neočekávám, takže za sebe mohu slíbit, že já vědomě ničí stopu nijak ničit nebudu. K tomu potřebuji dvě věci: 1) najít místa vhodější na skate - víte někdo, kde bývá úprava stop taková, že tam je pro skate širší pruh nebo kde mají jen 1 stopu pro klásu a zbytek na skate? 2) zvážím koupit mohérové běžky - máte někdo zkušenost, zda ten mohér skutečně drží aspoň trochu na všem, tedy i na zmrzlém sněhu / firnu / mokřejším sněhu, atd.? Mockrát díky a skol!
Vloženo 8.1.2020 13:01
Pro Tomáše:
Ad vymrznutí sněhu po úpravě: raději bych použil výraz "vyzrátí" sněhu, "vymrznutí" svádí k tomu, že musí mrznout, ale tak to není. Rolby při úpravě "rozemele" a promíchá horní vrstvu sněhu, a je potřeba nějaký čas k tomu, aby se ta horní vrstva zase spojila - lyže se pak tolik neboří. Samozřejmě záleží na druhu sněhu, teplotě, vlhkosti - někdy se ten sníh nespojí ani po velmi dlouhé době. Zkušený rolbař už by tohle měl poznat a někdy je lepší úpravu vůbec nedělat. Zkus se někdy vydat podívat na sjezdovku hned po úpravě, pak třeba po hodině a po 5 hodinách, rozdíl bys měl poznat.
Ad přejíždění bruslařů do stopy: určitě ti jako bruslaři vadí, když jedeš po hrbolatém povrchu, typicky rozšlapáno od pěšáků a poté umrzlo. Velmi podobné je to v hrbolaté stopě, prostě to zhoršuje rovnováhu, odraz i skluz. Jednak je stopa hrbolatá horizontálně, ale často bruslaři ještě provádí odraz, když už mají lyži přes stopu a to ještě zbortí bok stopy, který by měl vést lyži. Opět doporučuji vyzkoušet na vlastní kůži, navíc objevíš další rozměr lyžování. A opět, hodně záleží na podmínkách - když je firn zmrzlý na kost, tak si přes stopu přejížděj, nic se nestane. Ale na nespojeném sypkém sněhu raději nepřejížděj ani o centimetr.
Na závěr osobní zkušenost - používám oba styly víceméně rovnoměrně, takže vím, co to obnáší. Proto nemůžu souhlasit s tím, že nejde bruslit tak, aby se nezajíždělo do stopy na klasiku. Jde to, jen je potřeba dělat užší "véčko", zkrátit skluz, jezdit vyšší frekvencí. Nebo skočit do stopy a mastit soupaž.
Slovy klasika - kde je vůle, tam je i cesta. Prosím všechny, respektujme se a neničme práci ostatních.
Cítím dnes velkou zhýčkalost - v době předrolbové by nikoho nenapadlo si stěžovat, že nejsou tvrdé stopy, 3m pruh na bruslení, atd.
A pěšáci ani cyklisté by do skútrové stopy nevyrazili.
Skol!
Vloženo 7.1.2020 15:17Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
OPS již několik let je tragická.Zprávy pozdě nebo vůbec. Myslím ,že od Nové louky by se mohlo upravovat.Hlavně že se chlubí novou rolbou.
Vloženo 6.1.2020 14:51
Pro pana Františka: Děkuji Vám za názor, vůbec se neposlouchám rád. Ale velmi nerad poslouchám věčné nadávky llidí, kteří mi nedokážou odpovědět na dvě elementární otázky, např. "Proč vlastně klasikům tak vadí, že jim čárnu stopu při bruslení tam, kde to jinak nešlo", případně "Proč vadí, když při +4°C, kdy nic nevymrzne, počmárám právě upravenou stopu". Myslím, že nejsem sám, kdo v tom nemá zcela jasno.Jinak samozřejmě platí, že vidíte-li příspěvěk nadepsaný mým jménem, nikdo Vás nenutí ho číst.
Omlouvám se všem, kteří v tom jasno mají a mé dotazy vnímají jako útok na příjemnost tohoto skvělého webu, k němuž žádnou méně skvělou alternativu rozhodně zakládat nebudu.
Vloženo 6.1.2020 14:39Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj, vím, že to sem možná nepařří, ale kamarádce se uvolnil apartmán na Bedřichově (2,8 km od stadionu) v termínu seriálu Jizerské 50 pro 6-7 osob.
4 lůžkový apartmán + samostatný dvoulůžkový pokoj (možná 1 přistýlka), 1x WC, 1x sprchový kout, kuchyňka, místo na servisování lyží, parkování přímo u objektu.
Podmínkou je naplnění celé kapacity 6-7 osob od čtvrtka do neděle 6.-9.2.2020
Ceková cena 12.000,-Kč.
Kamarádka sem nemá přístuip, proto mi pište SZ – předám na ni kontakt.
Jestli tato zpráva vadí, tak ji smažu.
Vloženo 6.1.2020 13:18
Pro pana Tomáše K. Navrhuji Vám, abyste si založil svůj osobní blog o lyžování. Nechci být hnidopich, ale evidentně se rád posloucháte - ty obsáhlé komentáře víceméně o ničem mi jdou trochu na nervy. Omlouvám se ostatním. Hezký den.
Vloženo 6.1.2020 9:39
Ještě k tomu bruslení: nechci tady zaplevelovat fórum tím, co se tu už mockrát řešilo, ale mám dotaz na klasiky: opravdu vadí tak moc, když my, bruslaři, vám do té vaší stopy kousek řízneme a nasypeme trochu sněhu z prostředka?

Kdekoli to jde, se snažím při bruslení mezi ty (zpravidla dvě) klasické stopy vejít, jenže leckde jsou najeté tak těsně u sebe, že bych se mezi ně nevešel, ani kdyby mé lyže měly délku jen metr a to mají 185 cm. Nejsem žádný úchvatný klasik, takže mázu zvládám jen částečně, ale když občas vidím, jak jsou ty klasické stopy mejdlovaté nebo vymrzlé a jak se mnozí klasici snaží co chvíli přemazávat, přijde mi, že za těch pár cm3 prašanu z prostředka by snad mohli být i rádi, protože díky nim to bude méně smekat. Pokud to tak není, tak mám ještě jeden dotaz: Opravdu až tak moc vadí, když vám stopu pro 2 metry dlouhé lyže šikmo řízneme tak, že tam máte 5 cm široký štráf? Vždyť ty vaše lyže jsou tak dlouhé, že ta stopa je pořád ještě krásně povede, ne?

A nakonec si dovolím možná kacířský názor. Jakožto lyžař bych si samozřejmě dokázal představit, že maximum cest bude ideálně využíváno jen lyžaři a ne pěšími nebo fatbikery. Jenže respektuji, že i oni mají právo na život. Ano, jsou mapy, ze kterých je jasné, které cesty jsou v zimě upravované jako lyžařské. Leckdy je k nim alternativa, kudy ti pěší a bikeři mohou jít/jet. Jenže ne všude, například Jizerky jsou v zimě rolbované prakticky úplně všude. Ano, lyžaři (ti slušní) zpravidla přispívají na úpravu formou lyžolepek, DMS, atd., takže za to očekávají nějakou úroveň komfortu lyžování. Poté, co jsem viděl, kolik pěších je např. v Polsku, se nemohu zbavit dojmu, že těch pár pěších a bikerů u nás ty stopy nezvládne až tak zničit, abych se ně musel kabonit. zvláště když mám to štěstí a potkávám většinou ty ohleduplné. A navíc, když tady vedeme boj klasici vs. bruslaři.

Takže i kdybychom nějakým zázrakem dokázali odklonit ze stop všechny nelyžaže, jak si ty stopy pak podělíme dál? Přijde mi, že na těch místech, kde to znám, jsou jednoznačně znevýhodněni bruslaři - mají mezi dvěma klasickým stopami úzký pruh na bruslení, co chvíli poslouchají nadávky klasiků, nevím o mnoha místech, kde by bylo vyhlášeno, že je tam úprava jen pro skate, zato míst, kde se upravuje jen pro klásu, je nemálo. Ano, jsou místa a podmínky, kdy to na i skate (vedle jisté klasiky) prostě upravit nejde, to respektuji, ale nemohu se zbavit dojmu, že tam, kde je to sdílené, by to respektovat měli všichni, i klasici. My bruslaři se totiž fakt nemáme kam odstěhovat.... A navíc mi přijde že bruslaři nejsou žádné fajnovky. Kolikrát je ten prostředek totální hrbatý masakr, kolikrát jsou po sněžení upraveny jen klasické stopy a prostředek je hluboká orba, kolikrát i přes dvě klasické stopy jede na "našem" prostředku třetí klasik, kterého objet třeba ve stoupání skatem je fakt zážitek, přesto si nějak nepamatuju, že bych někdy viděl nějakého bruslaře nadávat na stav věci. Vedle klasiků se protáhneme, chápeme to, že nemáme stejné rychlosti a možnosti, já tu nutnost se tam vejít beru jako formu tréninku dovedností, v té orbě si navíc pořádně mákneme nebo jdeme na soupaž, prostě se s tím nějak popereme. Fakt nechci paušalizovat, fakt si vážím všech správňáků, ale někteří klasici jsou takové fajnovky, že když nemají svou dokonalou vyřízlou stopu jen pro sebe (tedy bez bruslařů), jsou naštvaní a to mají leckdy o level lepší podmínky než bruslaři.

Díky za každý názor na věc, všem (klasikům, pěšákům, bikerům, rolbařům, bruslařům, ...) přeji v roce 2020 hlavně hodně štěstí, lásky, zdraví a ideálně i co nejlepší podmínky na naši milovanou aktivitu!
Vloženo 6.1.2020 8:43
Re. ehmmmm
Díky za reakci, snažil jsem se vyjádřit, že já jsem ten poslední, kdo by chtěl někomu něco ničit (rolbařům práci a lyžníkům požitek z rovné stopy). Jsem z Prahy, ale jezdím běžkovat po celé ČR, nejčastěji do Krušných hor, Jizerek a na Šumavu. Ten nápad jít po úpravě stopy rolbou raději na klasiku je hezký, jenže co mám dělat, když si odpoeldne vyrazím do už minimálně celý jeden den používané a rozbombardované bruslařské stopy se skateovými lyžemi a 10 km od cíle chytnu rolbu a nejde to objet jinudy? Ač se snažím v místě, kde běhám, sledovat, kdy ta úprava probíhá, ne vždy je to odhadnutelné. Takže já skutečně v devět večer uprostřed pustiny najednou nemůžu do cíle z toho místa setkání s rolbou odletět, fakt se už v té stopě vrátit musím...Ani si v té pustině nemůžu vyměnit lyže na klasiku a ne všechno jde na skateovkách odsoupažit. Jasně, že mne netěší tu stopu ničit. Jasně, že kdybych věděl, že tudy v nějaký čas pojede rolba, naplánoval bych si trasu jindy nebo jinam.

V mém dotazu mi šlo o to, jakou máte kdo zkušenost, kolik té stopě za jakých podmínek nechat. Jestli (pro příklad), když je v šest večer -5° a rolba právě projela, stačí třeba 2 hodiny, během kterých to zmrzne a bez výčitek jít od osmi na to, nebo i při takové teplotě (pořád pod nulou) to fakt chce nechat přes noc. Nebo naopak: když v šest večer jsou +4 °C, předpověď je, že bude pořád nad nulou (= stopa nevymrzne ani kdybych ji nechal do rána), tak nač vlastně čekat, proč nejet rovnou? Když nemrzne a mrznout nebude, tak v mnou vytvořených rýhách se nikdo trápit nebude, protože nezmrznou, naopak pomůžu uplácat ten propadající se manšestr a těm po mně se pojede lépe, no ne? Díky za jakýkoli případný názor na věc
Vloženo 5.1.2020 23:10
Re: Tomas K.

Nevim, odkud jsi a jak to tam u Vas vypada, ale v jizerkach mam osobni zkusenost, ze bruslit v cerstve urolbovanem je prasecina. Ne ze by to neslo nebo se to nesmelo, ale ti, co budou rano bruslit v tech zmrzlych hlubokych ryhach po tobe, te budou proklinat. Ono v cerstve urolbovanem se stopa trochu propada i na klasiku, idealni na klasiku je tak hodinu pockat. A podle me, kdyz je cerstva stopa na klasiku, tak je lepsi jit na klasiku a na skate treba az dalsi den, kdy uz ta stopa na klasiku bude stat za prd. Takhle to delam ja.
Vloženo 5.1.2020 9:28Přesunuto z Východní Krušné hory
Pro paní Janu. Parkování na dlouhé louce by se tedy rozhodně řešit mělo a rozhodně nesouhlasím s tím, že se nedá nic dělat. V současné fázi lze jen (prozatím) "poděkovat" městu Osek a nejmenovanému zlatokopu. Ať se jednou zastupitelé města Osek a p. Fišer podívat do SRN. Stačí hned za hranice. Třeba by pochopil jak to lze dělat a ne diktovat nesmyslné časové podmínky a pokuty za "pozdní" odjezd z parkoviště.
Vloženo 2.1.2020 13:53
Reaguji na příspěvek Martina Sajala ze 30.12., konkrétně na jeho poslední dvě souvětí. Poprosím o vysvětlení, jaký je zvyk ohledně chování se v noční stopě. Přestože běžkuji asi 25 let, až do loňska jsem ve tmě neběhal. Měl jsem za to, že to není vhodné kvůli lesním zvířatům, než mi jeden známý myslivec vysvětlil, že s nimi si dělat starosti nemám, prý v noci loví a spí přes den. Snad má pravdu, nechtěl bych kvůli svým radovánkám ovlivňovat jejich život až příliš negativně. Ohledně rolbování: chápu-li správně, dojedu-li v noc rolbu (nebo ona mne, což je pravděpodobnější) a dá-li se očekávat, že by trať mohla přes noc vymrznout, je záhodno, abych po ní nejel a jel jinudy. Předpokládám, že pravidlo opuštění stopy neplatí v případě, kdy se dá očekávat, že trať nevymrzne, protože pak jde de facto o stejný stav, jako když nás rolba dojede před den - to také jedeme normálně dál.

Máte někdo představu, kde je hranice, kdy v noci opustit čerstvě rolbovanou trať a nechat ji vymrznout (kolik stupňů jak dlouhou dobu to obvykle na vymrznutí chce) a kdy s klidnou myslí jet dále? (Musím říci, že musí být asi děsné dilema, když si člověk odskočí na noční lyžovačku z pěkné dálky, kdy do toho vrazil nemálo času a peněz, a teď řeší, zda to při setkání s rolbou otočit, nebo pokazit také pěkně časově i fanančně náročnou práci někoho, kdo to rolbuje...). A máte někdo představu, zda mezi našimi oblíbenými tratěmi pro noční lyžování jsou nějaké, kde skladba zvířat tam žijících je taková, že by skutečně bylo záhodno ta zvířata v noci nerušit?
Vloženo 30.12.2019 18:07
Reaguji na starší diskuzi na téma parkování a noční lyžování na Dlouhé Louce a tento komentář od Otakara Kohla: "Jinak nerozumím tomu, proč mi redakce smazala můj dotaz ze 17.12. ohledně parkování na Dlouhé Louce, přestože nebyl zodpovězen!!! Nikde není napsáno kde je možné koupit ten čip na celou sezónu (předpokládám že v penzionu Na Rozcestí). A opravdu by stálo za úvahu prodloužit provozní dobu, konec v 19:00 je opravdu brzy. Argument probíhající úpravy stop resp. parkoviště moc neberu, protože minimálně na tratích neprobíhá úprava každý den" - za zmizení toho dotazu se omlouvám, ale obecně vše, co je zadané jako dotaz, po 14 dnech zmizí, protože starý dotaz k podmínkám už nikomu nepomůže. Takže sám od sebe zmizel i tento nezodpovězený dotaz z 16.12. Překopíroval jsem aspoň vše na tohle téma, včetně zmíněného dotazu sem do obecné diskuze (o něco víc dole mezi staršími zprávami). Za sebe a KamZaSněhem.cz odpovědět neumím a upravovatelé tratí pokud sem koukají, tak spíš v sezóně, jen někteří a reagují výjimečně. Takže s dotazem je asi potřeba se obrátit přímo na lidi z Krušnohorského klubu. Za mě takové omezení parkoviště není šťastné, na druhou stranu rozumím upravovatelům, že nestojí o neukázněné noční lyžaře, kteří jezdí těsně za rolbou a zničí upravenou trať všem pro další dny. Bohužel na takové opatření pak doplatí i ti slušní čelovkáři, kteří by do čerstvě upravené nevymrzlé trati nikdy nevlezli.
Dotaz Vloženo 30.12.2019 0:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Fakt to někoho překvapuje, že o svátcích je všude plno chodců? Když není upraveno, tak ani neničí tratě. Zatím není komu a proč nadávat. ;)
Vloženo 29.12.2019 8:12Přesunuto z Hrubý Jeseník
Všechny weby, které mají prezentovanu podporu MMR, EU a buhvi koho ještě bych nakopal do r..... Každý za dotaci udelal web a nikde zadne aktualni info - vseobecna katastrofa. Za chvili budeme i na bezky jezdit do Rakouska
Vloženo 28.12.2019 21:55
Začátečníkům bych v Beskydech doporučoval trasy v okolí Velkých Karlovic, jsou doporučovány i mezi zodpovězenými dotazy zde https://www.kamzasnehem.cz/bezky/beskydy/trasy#otazky. Jenom je v případě Karlovic potřeba počkat, až tam napadne víc sněhu a budou upravovat - obecně dává smysl začátečníkům začínat na upravených tratích. Z míst, kde je dostatek sněhu na úpravu i nyní, bych na Pustevnách doporučil úsek směrem k chatě Mír, viz moje zpráva zde https://www.kamzasnehem.cz/bezky/beskydy/moravskoslezske-beskydy z 27.12., spodní trasou okolo Skalíkovy louky jsou tam kopce jen mírné a když vám to půjde, můžete vystoupat i na tu horní :-)
Vloženo 28.12.2019 16:40
Prosím poradí někdo z Vás,kam v Beskydech na běžky pro uplné začátečníky?Díky moc
Vloženo 28.12.2019 11:16Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Mně se zdá, že Petr X příliš vaří z vody, lesákům teda moc nerozumí.
Chystám se vyrazit, i když aktuální teploměr na stránkách Jizerské ops avizuje v Bedřichově 11°C , doufám, že se jedná o opravitelnou chybu teploměru :-)
Vloženo 28.12.2019 11:05Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
to je jasné mnoho let že lesáci, at skútrem nebo autem to rozryjí naschvál, to je poznat už ze způsobu jízdy, holt sníh nemají rádi a lyžaře už vůbec.
Vloženo 23.12.2019 21:48
Dárky k Vánocům začaly lyžařům chodit naštěstí s mírným předstihem, v nejvyšších polohách Krkonoš se už podmínky poslední 2 dny zlepšují, viz pár zpráv na https://www.kamzasnehem.cz/lyzovani/krkonose. A snad by mohly brzy začít pozitivní zprávy chodit i z Jeseníků a Beskyd, i když v tuto chvíli tam bude sníh asi taky jen v nejvyšších polohách.