Tisá a Děčínský Sněžník – běžky

Běžkařské trasy v okolí Tisé a Děčínského Sněžníku jsou sice napojeny na trasy východních Krušných hor, ale zaslouží si být nově vyčleněny do samostatné oblasti. Do Krušných hor totiž geograficky ani nepatří, leží totiž v Děčínské vrchovině. Krása lyžování zde navíc spočívá v něčem jiném - není moc takových míst, kde můžete na…

Číst celý text

Běžkařské trasy v okolí Tisé a Děčínského Sněžníku jsou sice napojeny na trasy východních…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 21.1.2024 20:50
Dnes Sněžník, na klasických tratích stopy dobré, ale pokud zaprší, bude to nesjízdné.
Vloženo 21.1.2024 17:02
Z Tisé od autobusu směrem k Petrovicím sněhu málo a ještě projeto rolbou, která to totálně zničila až na zem. Takže u rybníčka skoro bez sněhu. U Petrovic sněhu víc, dál k Ostrovu taky nic moc. Od Ostrova k chatě u skal jakž takž, tady je sněhu víc. Celkově dost zoufalé podmínky, navíc silný vítr. Nakonec 20 km skoro bez sundávání lyží, ale sjezdy jsou jen pro otrlé. Lyže trpí, takže berte céčkové. Po oblevě bude sníh hned pryč.
Vloženo 8.12.2023 19:50
V okolí Tisé všechny cesty upravené od lesáků.Od turistické chaty směr Sněžník slušné svezení ve stopě až na posledních cca.1200m,které opět vylepšil trakor.Dá se jet souběžnou stopou nad silnicí.Jen jsem nepochopil,proč jel traktor ze silnice na upravenou stopu a po ní do Sněžníku,když tam mohl jet po asfaltové silnici.Pro některé blbečky je ničení běžeckých stop něco jako bourání báboviček dětem.
Vloženo 7.12.2023 9:36
Ahoj všem milovníkům bílé stopy.
Nedalo mně a po všech našich zkušenostech s ničením běžkařských stop LČR v oblasti Tisá - Děčínský Sněžník, jsem se obrátil na obor cestovního ruchu a turistiky ÚK.
Zde je odpověď náměstka hejtmana ÚK Mgr. Jiřího Řeháka:
Děkujeme za váš podnět, komplikace v oblasti úpravy lyžařských tras v oblasti Tisá – Sněžník registrujeme také.
Po jednání s oblastním ředitelem Lesy ČR v Teplicích se nám podařilo uzavřít kompromisní dohody prakticky v celých Krušných a Lužických horách, bohužel jednání o zmiňované oblasti, které proběhlo v minulých dnech, je komplikovanější, protože existuje jakási historická dohoda o tom, že Lesy ČR mohou magistrálu využívat k lesní činnosti. Nicméně v tuto chvíli do toho vstoupí Ústecký kraj, který v minulé dohodě nefiguroval, a pokusí se uzavřít novou dohodu tak, aby byl kompromis pro lyžaře přijatelnější, než je tomu dosud.

Tak teď už nám nezbývá nic jiného než čekat a věřit v brzké a rozumné vyřešení dané situace.
Vloženo 2.12.2023 14:21
Ráno se objevilo na fc vyjádření k situaci na Sněžníku - likvidace běžeckých tras. Je to prý výsledek jednání s LČR. Účastníci tohoto jednání snad ani neví co odsouhlasili. Proč se ničí trasa vedená jako krušnohorská lyžařská magistrála. Proč přemýšlet a hledat vhodné řešení. Jak typické pro některé zodpovědné pracovníky. Těžba dřeva, krmení zvěře je běžná skutečnost, která tu existovala i dříve. Jen o pracovních postupech rozhodovali lidé kteří brali ohled i na ostatní.
Vloženo 1.12.2023 22:50
Edit - dnes to lesáci za hotelem Sněžník opět protáhli pluhem až na šutry. Tohle je skutečně cílená likvidace zdejších lyžařských stop. Vážení úředníci města, je vám to putna, nebo to konečně začnete řešit?
Vloženo 30.11.2023 12:08
Běžkovat se dá jak bylo někde uvedeno. Jen to chce nadhled a optimismus. Lesák opět nezklamal. Neděle 26.11. paráda. Aby nadšení netrvalo dlouho 27.11 část cyklotrasy směrem od Sněžníku seškrábnutá buldozerem na hlínu. 29.11. jedeme tedy směr Oborský rybník. Opět část trasy seškrábnutá na hlínu. Důvod??? Trasa od turistické chaty směr Rájec projeta autem. Takže ano, dá se ale s sebou hodně pozitivní nálady. O pěšácích a psech ve stopě už se ani nezmiňují.

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 28.2.2023 18:57
Na hlavni trase Sneznik - Tisa jsou stopy z vetsi casti v ymleté. Na vedlejsich cestach je poměrně jeste snehu dost, stopy upravené byly
Vloženo 27.2.2023 21:38
Kolem Tisé, skoro všechny stopy vyznačené na mapy.cz coby lyžařské jsou projeté od lidí. Sněhu tak 10-15 cm, bez podkladu. Hodně míst, kde je mokrý podklad, hlavně na vedlejších cestách. V těchto místech to dost ukrutně lepí. Jinde v projetější stopě je to slušné. V restauraci Na Kovárně super gulášek a pivko. Prudký kopec u Vlkovy věže nesjízdný, málo sněhu cca 100 m nutno přenést. Dále k chatě u Tiských stěn těžba a hodně mokrých míst. Od chaty dál k obci Sněžník a severní trasy k hranici cca 20 cm sněhu stopy skoro všude slušné. Pokud je zas někdo z pěších nerozšlape, jak jsem to viděl hned 2x. Po 30 kilometrech jako bonus pěšky z běžkami do Tiských skal, skoro bez lidí paráda.
Vloženo 5.2.2023 15:20
Sněžník-Tisá, sněhu relativně dost, stopa jen od běžkařů, nic moc nebo žádná, ledovaté.
Vloženo 29.1.2023 18:49
Dneska okruh od Petrovic nad sjezdovku u Letadla úplná tragédie, akorát tak zničit běžky. Myslel jsem, za když na Skimape svítí upraveno rolbou, takže tam je dost sněhu a bude to O.K. jenže rolba to akorát všech přeorala a šutry byly všude. K.O. hrůza.
Vloženo 25.1.2023 11:22
Včera na od silnice mezi Snežníkem a Tisou směrem do vesnice Sněžník, od odpočivadla shrábnuté traktorem a zledovatělelé, na bruslení asi ok, do té doby stopa -+ ok, otočka zpět a pak od silnice na Tisou, postupně méně sněhu,ze stopy vykukovaly kameny atd tak zase otočka zpět. Celkově se dá, ale chtělo by to více sněhu...
Vloženo 18.12.2022 10:38
Bohužel nemohu potvrdit. Sněhu dost ale jsou místa kde už se dostává podklad nápojích, zejména trasa Sněžník kostel po cyklostezce k silnici a dal k Turistarne je že začátku s kamínkem a pak pod stromy vydrena stalo mě to několik sramu na skluznice.
Vloženo 17.12.2022 13:42
Dobre podmínky zejména na klasiku, ale dalo by se i skatovat asi. Sněhu je dost.
Vloženo 13.12.2022 14:35
Od hotelu Sněžník až po silnici jezdily auta “LESY ČR” a v cestě tím na pár místech mírně odhalovali kamínky.
Od silnice dál k turistické chatě a dolu na Rájec lepší.
Vloženo 10.2.2022 14:43
(Odpověď na dotaz uživatele Lenka z 10.2.: Ahoj, nemáte někdo info jak to vypadá teď k 10. 2. mezi Tisou a Děčínským Sněžníkem? Je tam nějaký sníh? :))

Podle mereni CHMI tam neni zadny snih
https://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_snh_detail.php?seq=2822384
Vloženo 24.1.2022 19:22
Krasny den do stopy i mimo, vcera 23.1.jsem pojezdila na vrcholu Snezniku, kam jsem prisla po cervene od Decina. Snih pod stromy hodne podmaceny. Vrchol byl v pohode, souvisla jeste rano celkem tvrdsi vrstva snehu. Dalo se sjet hodne nizko po asfaltce. Louky vsak temer bez snehu, nastup do stopy az na cervene u lesa. Okruhy okolo Tise byly sjizdne avsak podmacene a misty lezly kameny. Mam to tam rada, lidi tak akorat. Vesmes neustale mrholilo tak nevim co ze snehu zbylo na dnesek. Stopy mely tvrdsi podklad, ale deste nakonec asi bylo prilis. Pokracovala jsem po Krusnohorske magistrale na Rajec, Petrovice, Adolfovske okruhy, Komari Vizku. Mezi Rajcem a Petrovicemi zadny sjizdny.snih. Nad Petrovicemi magistrala proslapla od lidi, jedna velmi mekka stopa. Misty to bylo příliš narocne kvuli propadavani se. Nekde znicene ctyrkolkami. Od Krasneho lesa uz to ma jine parametry, stopa sice od lidi avsak s pevnym podkladem, hodne jezdena. Okolo Adolfova strojova uprava, siroke na brusleni a dve stopy. Mezi Adolfovem a Komarkou misty vyfoukana silnice na led, snih promoceny mrholenim a destem ochlazovany silnym vetrem odpoledne namrzal a klouzalo to. Samozrejme mlha, orientace pro otrle, obri boule navatin splyvaly se vsim okolo, tankodrom u Komarky rozslapany pesaky a rozbity ctyrkolkou pro udrzeni pozornosti.. Stereotip urcite nehrozi, chtelo by hodne nasnezit. Hlavne okruhy Snezniku bych si moc prala:)
Vloženo 22.1.2022 7:59
Byly jsme po 5 večer a super , bez lidí. Mohlo by trochu napadnou , jinak dobry
(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 21.1.: Zdravím a prosím info, jaký je stav na Sněžníku, děkuji velice a jsem s pozdravem.)
Vloženo 14.1.2022 17:12
zmrzla stopa, nic moc
Vloženo 9.1.2022 18:42
Sněhu málo, ale dalo se. Občas se hůlkou odrazíte od nějaké ho šutru nebo od toho co je pod sněhem, ale na to vyprdění to stačí. Je to však spíše na "kameňačky" než na lepší běžky. Stopa vyšlapaná od běžkařů jak zmiňuje Petr v předchozím článku. Bohužel pěší turisté ještě nepochopili, že stopa je pro běžkaře a ne pro ně.
Vloženo 9.1.2022 12:29
Dnes zcela v pohodě jen by to chtělo ještě pár centimetrů stopa jen vyšlaplá.Ale spokojenost.😁
Vloženo 27.12.2021 12:09
Včera jsem byl na Děčínském Sněžníku a sněhu do 10 cm, přemrzlý prachový, na lyže by mě to ani nenapadlo.
(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 26.12.: Nevíte jak to vypadá na Adolfove a v Tisé se sněhem? Dá se už na běžky? Spadlo tam něco na stopy.)
Vloženo 12.12.2021 11:56
Stopa je sjízdná, ale občas rozjeta od aut a nebo roztapana, ale na prosinec super, tak snad nám to tu chvilku vydrží.. Lazy
Vloženo 11.12.2021 12:33
Včerejší Sněžník, jen přeposílám fotku. Magistrála by měla být sjízdná. Dnes se tam večer chystám, tak ještě napíšu.
Lazy
Vloženo 21.3.2021 10:21
Včera štěstí na čerstvou stopu směr Petrovice-Tisá, místy kamínky, pravděpodobně poslední možnost letošního svezení. Luxusní a děkujeme!
Vloženo 19.3.2021 20:36
20 až 30 cm, - 1°C,stopa od konečné aut. k silnici k turistické chatě.

(Odpověď na dotaz uživatele Koci z 19.3.: Dobrý den, nevíte jak je to aktuálně s podmínkami na běžky v okolí Tisá, Děčínský Sněžník?
Děkuji velice a sportu zdar.)
Vloženo 23.2.2021 20:23
Tak jsem to nevydržel a vyjel jsem s celovkou na Sněžník a bylo to super. Sněhu je fakt ve stopě dostatek. Vřele doporučuji, ještě to vydrží pár dní..
19:28
19:37
Vloženo 23.2.2021 16:22
Už bych tam nejezdil, viz jejich facebook, zbytky "sněhu".
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 23.2.: Dobrý den, nevíte někdo jak na Sněžníku?)
Vloženo 21.2.2021 20:13
Sněžník dnes dopoledne - dlouho neupravované, zmrzlé stopy, trasa místy špinavá (jehličí, listy, větvičky), pofukovalo, mlhavo. Sněhu není málo, ale je to taková přemrzlá krusta, na slunci pak taje. Už to prostě není ten super zážitek na čerstvém sněhu. Skol!
Vloženo 19.2.2021 17:41
Petrovice od letadla, směr Rajec, nad Petrovicemi zbytky sněhu, mezery, nutno přejít, od lesa dále souvislá stopa až po Rajec, tam končí čistým asfaltem. Další možnost, malý okruh nad Petrovicemi, kolem dokola, mokrého sněhu dost. Dnes od 11 hod do 16 hod.

O oblasti

Běžkařské trasy v okolí Tisé a Děčínského Sněžníku jsou sice napojeny na trasy východních Krušných hor, ale zaslouží si být nově vyčleněny do samostatné oblasti. Do Krušných hor totiž geograficky ani nepatří, leží totiž v Děčínské vrchovině. Krása lyžování zde navíc spočívá v něčem jiném - není moc takových míst, kde můžete na běžkách projíždět okolo pískovcových skal. Však tomu odpovídá i jiný název této oblasti, Labské pískovce.

Nejvyšším vrcholem je 723 metrů nad mořem položený Děčínský Sněžník. Podle něho je sice část tratí pojmenována, ale k této stolové hoře uprovované stopy nevedou. Tratě označované jako Děčínský Sněžník se nachází mezi Tisou a obcí Sněžník v nadmořské výšce v nejvyšších bodech jen lehce přesahující 600 metrů nad mořem. Což naznačuje, že zde sezóna bývá spíše kratší. Úpravu běžeckých tras na Děčínském Sněžníku zajišťuje a financuje společnost Hudy. Uživatelé Facebooku mohou sledovat informace o stavu a úpravě tras na Sněžníku i na FB stránce @bezkysneznikTratě se zde upravují jen pro klasiku.

Bruslaři ale nemusí zoufat, trasy od Tisé k Petrovicím upravuje rolba pro oba styly. Z Petrovic se pak dá pokračovat dále ke Krásnému Lesu, kde začínají Krušné hory a nedaleko odtud se nachází nejvýchodnější středisko Krušných hor Adolfov.

Jak přispět na úpravu stop?

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Krušné hory