Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 31.12.2016 9:30Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Názor pro Fandu Vernera a další: Pozor jen můj osobní pohled: Počet stop na klasiku závisí na šíři trati a množství sněhu. Dvě stopy na klasiku musí být v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby se mezi dostali bruslaři. Pokud se tam nevejdou tak spolehlivě rozbruslí obě stopy na klasiku. Je-li sněhu méně, není možné stopy pro klasiky vyříznout až na kraj, neboť se bortí a hrozí pády do rygolů a nelze se vnější hůlkou odpíchnout. Proto je leckde lepší jen jedna, ale jistá stopa na klasiku, než dvě bídné...
Vloženo 31.12.2016 9:12Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Mne by odpověď OPS na dotaz FANDU VERNERA také zajímala. Nějaký důvod k tomu asi je . Ale jaký ?
Vloženo 31.12.2016 9:04Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro FANDU VERNERA, tento dotaz bylo by nejlepší poslat na mail o.p.s a pak tu zveřejnit jejich odpověď........Ahoj Kuba
Vloženo 29.12.2016 20:15
Silnici na Jizerku z Polubného mám ze svého pohledu řidiče, který nerad jezdí na sněhu, zařazenu do kategorie "teď fakt ne". Ale je to dost subjektivní pohled, mám ji tak zařazenu vždy půl zimy, navíc jsem ji dnes jen křížil na běžkách - to tam byl uježděný sníh. Ale mnoho dalších řidičů s tím problém nemá.
Vloženo 29.12.2016 16:08
Ahoj jak vypadá silnice na Jizerou z Podobného? Díky.
Vloženo 26.12.2016 19:41
Pokud někdo jede 40km/h z kopce vlevo a není tak dobrý lyřař, aby v této rychlosti vystoupil do skate postoru, nemá se do takové rychlosti vůbec pouštět proboha.
Vloženo 25.12.2016 10:26Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
V těchto zeměpisných šířkách platí pravidlo pravé ruky na zemi na vodě i ve vzduchu. Bohužel je čím dál tím víc vypiplaných típků, kteří si vynucují přednost v levé stopě. Když dojde ke střetu praskají kosti a šlachy. Myslete na to.
Vloženo 24.12.2016 14:29
Ať hledám, jak hledám. tak když otevřu stránky http://www.kamzasnehem.cz/, tak sekci "diskuze" nemohu najít.
Vloženo 24.12.2016 11:56
Přesunul jsem sem pár příspěvků na téma přednost ve stopě z http://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/bedrichov-jizerska-magistrala, některé sice chybí, protože obsahovaly i info o podmínkách, ale prioritou je, aby nebyl chaos ve zprávách o podmínkách.

Je pravda, že po posledním víkendu jsem se chtěl pustit do osvěty na toto téma, poté co jsem zažil dva "incidenty":

- jedu v pravé stopě do kopce a 2 lyžaři se podivují, že jim neuhnu. Jejich důvody? 1) jedním z nich je žena 2) jsou dva
- jedu v pravé stopě víceméně po rovině, jiný lyžař jede za mnou. v protisměru sviští někdo rozjetý z kopce (teda zas tak rychle nejel a na lyžích moc neuměl), nechce uhnout, já taky ne. vystoupil až na poslední chvíli, stejně tak vystoupil lyžař za mnou a srazili se. Nic závažného se jim nestalo, ale spíš proto, že měli štěstí.

Jinak já když jedu do kopce v pravé stopě, tak uhýbám jen a pouze v následujících situacích:
- proti jede větší skupina nebo skupina s dětmi
- proti jede hodně rychle někdo, kdo na lyžích zjevně umí
Ale vždy uhýbám hodně s předstihem a předtím se rozhlédnu i za sebe, jestli tím neomezím někoho jiné nebo není nikdo ve stopě za mnou.
Vloženo 24.12.2016 10:51Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
jděte už do prdele s těmi dohady o přednosti, stejně nic nevyřešíte, žádné pravidlo, kterým by se pak všichni řídili se tady nestanoví, tak si to řešte někde jinde! většina lidí sem leze, aby se dozvěděla zprávy jak to vypadá se sněhem na tratích
Vloženo 24.12.2016 10:06Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Tak naposledy pro mildu a Fandu V. Slušný lyžař je ten, který ctí pravidla. Taky ten, který se neřítí na hranici zabití sebe nebo ostatních. Nikde není zakázáno vyskočit že stopy a připlužit si. Uvědomte si, že na magistrále je čím dál více lidí a takový slušní jako vy, jste pak nebezpeční pro okolí. Protože je těžké si na rychlém povrchu vystoupit, tak je ještě těžší se na poslední chvíli vyhnout slušném lyžaři. Prostě ti slušní ať vystupují mimo pravidla ze stopy aspoň směrem k okraji. Napravo.
Vloženo 24.12.2016 0:51Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Z dnešní diskuse vyplývá, že stále existuje spousta mudrců, kteří neuznávají pravidlo o přednosti při jízdě vpravo. Na webu ops jsou sice všechna pravidla vysvětlena, ale asi by to chtělo osvětu na tabulích u stopy. Možná i názornou ukázku ve formě filmu.
Dotaz Vloženo 23.12.2016 22:28Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Mildo, když si jel po leve straně, tak si jel po nesprávné straně. Věz, že se zásadně jezdí vpravo. To ten pan, ktery v klidu stoupal, měl vystopit ze stopy a riskovat , že se srazíte?
Vloženo 23.12.2016 14:36Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
z pohledu lyžaře jede po pravé straně každý snad ne? když jede někdo proti mě tak bude také na pravé straně. omlouvám se ale nerozumím tomu

(Odpověď na dotaz uživatele Jan z 23.12.: 3. Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce.

4. Pokud je upravena pouze jedna stopa (úprava skútrem, bez pruhu pro bruslaře) přednost má lyžař, který jede z kopce.

Zkrátka pokud je upraveno i pro bruslaře, přednost má vždy ten jedoucí vpravo, což je ve většině případů. Pokud jedu divočinou s jednou stopou, logicky se vyhýbá ten do kopce jedoucí.)
Vloženo 22.12.2016 18:54Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Sohlasím s Juríkem, také to tak dělám. Když jedu do kopce vpravo tak uhýbám jenom těm kdo jede OPRAVDU hodně rychle. Lepší by bylo kdyby ty dvě stopy byly všude. Ještě 2014 se to tak dělalo, že rolba z Jizerky jezdila Vlašský hřeben, Promenádní a Soušskou silnici tam i zpátky. Proč už se to nedělá???????........
Vloženo 22.12.2016 18:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro slušňáka a sprosťáka :
http://www.jizerskaops.cz/jizerska-magistrala/pravidla-pro-bezkare/
Já to dodržuji , výjimku dělám u dětí a hodně plužících lidiček. Ono to má něco do sebe, pokud jedu tam a po obědě zpátky, je fajn mít jednou přednost a jednou uhýbat . Čusik ve stopě.
Vloženo 22.12.2016 17:46Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro slušňáka:
Tvrzení o přednostní jízdě vpravo za všech okolností je slušně řečeno defektní. Člověk jedoucí z kopce v upravené stopě rychlostí na hranici vlastních schopností není ani při nejlepší vůli schopen ze stopy vystoupit a umožnit průjezd vpravo jedoucímu a stoupajícímu kolegovi..... A není to ani bezohlednost, je to jen o tom, že tomu stoupajícímu se zkrátka lépe z té stopy vystupuje. Za sebe můžu říct, že dolů jedoucím uhýbám vždy, bez ohledu na psaná i nepsaná pravidla. Ono je to m.j. bezpečnější.....
Vloženo 22.12.2016 17:21Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Sprosťáku: "Je-li proříznuta jen jedna stopa a zbytek trati je upraven pro bruslaře, má přednost lyžař jedoucí vpravo, bez ohledu na to, jede-li z kopce nebo do kopce."
Vloženo 21.12.2016 20:07Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Sádlo s cibulí:)
(Odpověď na dotaz uživatele Luboš z 19.12.: Lidičky, zítra se chystáme do Bedřichova na klasiku, poraďte co namazat, nebo co jste dnes mazali?
Díky moc)
Vloženo 12.12.2016 21:11Přesunuto z Centrální Krkonoše - Mísečky, Benecko
Ne- jenom ze Slovenska
(Odpověď na dotaz: Dá se už vyrazit z Německa na Mísečky?
Milan)
Vloženo 12.12.2016 20:43
Kdyby někdo hledal záznam reportáže z Jizerské magistrály v Událostech ČT z pátku 9.12. o podmínkách úpravy před uplynulým víkendem, tak ji najde zde http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/216411000101209/video/509950

Kdo radši čte text než sleduje video, najde přepis na tomto lesnickém webu http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/lyzari-versus-lesnici-a-myslivci-ct-1

Z dnešních zpráv o lyžařů to vypadá, že napadlo dost sněhu, tak věřme, že snad už se pracovníci lesů na Jizerskou magistrálu nevrátí :-)
Vloženo 12.12.2016 20:37Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Je to děs s tou úpravou, spíše neupravou stop. Hlavně, že stále nabadate s nákupem samolepek ! Na co čekáte? Ze napadne metr sněhu?
Vloženo 9.12.2016 15:56Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nechci zavádět diskusní klub,ale vidím,že Lesy ČR jsou neomezeným pánem,který si muže dělat co chce.Jen čekám,kdy bude vydána vyhláška s povolením pro lyžaře v Jizerských horách.Mozna dojde i na povolení odstřelu běžkařů kteří ničí lesy běháním po cestách Jizerek.
Dotaz Vloženo 9.12.2016 9:53Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Protože z vyjádření Lesů ČR vyplývá, že si v podstatě mohou (a budou) jezdit kdykoli kamkoli, měl bych dotaz na OPS-ku, jestli neexistuje nějaká dohoda (smlouva), od kdy a kam by jezdit neměli, nebo jestli to je opravdu jen na jejich dobré vůli.
Děkuji.
Pokud jde o pěší chodce na magistrále (pokud se tedy bude upravovat), možná by bylo dobré umístit více cedulek "zákaz chůze", třeba se někteří otočí u třetí, někteří u čtvrté ...
Vloženo 8.12.2016 22:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
škoda, že přesunuli J50. To by se snažili využít sníh jako podklad. I přes veškerý provoz by urolbovaný sníh vydržel jako základ. Navíc lovecká sezóna je až do 15 ledna a vysoký už šla z hřebenů pryč. Navíc Bedřichov v sobotu na idnes lákal na ideální podmínky, upravené stopy. A na parkovišti je plná zimní sezona..