Lužické hory – běžky

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.2.2019 20:23
Dnes - stopa stále v Horní Světlé drží. Ráno zmrzlá, odpoledne to je lepší. Stopař odstraňuje vylézající špičky a kusy stromů. Zatím až na Šébr dojedete v pohodě.Sněhu dostatek.
Vloženo 18.2.2019 20:06
Podvečerní lyžování u kapličky stejné jako včera,
po 16 hodině začíná stopa umrzat a zrychlovat, 3ka kvůli jehličí není dobrá.
Vloženo 17.2.2019 19:25
Polevsko: podvečerní lyžování ( od 16hod) již zase na umrzajícím podkladu (obdobně to samé včera, podmínky se moc nemění), v lese na 3ce z Jedličné už dost jehličí - tam to moc nedoporučuji, i když stále to lze bez obav o lyže jet celé, zato louka nad kapličkou parádní, slušné stop, fičelo to jako vítr a klister držel, pěkné svezení i směrem na Prácheň a kolem vysílače (pár míst s jehličím tam je, ale je to pouze několik metrů), souhrnně vše mimo hustý jehličnatý les parádní. Je velká škoda, že se nepodařilo posunout Lužickou 30ku o týden dříve(byť proti jiným závodům), příští týden i s ohledem na předpověd to vidím dost nereálně. Louky určitě vydrží do většího deště pořád slušně sjízdné i přes větší teplo. Ideální jezdit od kapličky.
Vloženo 17.2.2019 15:41
Děkujeme Michalovi za krásný popis tratí v Horní Světlé. Víc už dodávat nemusím. Malý kousek stopař doházel - kámen - jinak je sněhu všude ještě dost. Za to, že padá jehličí opravdu nemůžeme. třeba ještě nasněží, ale zatím stále na poměry super. Díky, že to oceníte.
Vloženo 16.2.2019 16:53
Ve Varnsdorfu sice řádí jaro, ale na Luži a v okolí je ještě dobrých 40 čísel sněhu. Kam slunce nesvítí, je stopa přimrzlá, náramně vhodná na soupaž. Kam svítí, je sníh měký a propadá se. Jel jsem ze Šébru ke Kaufmannovu buku, stopa ještě pořád dobrá, esíčko pod Bouřným se brzdit nedá, ale na rovině před Bukem to zastaví samospádem. Chtěl jsem jet okolo Rousínova, ale magistrála od Buku je prohrnutá pluhem a nesjízdná. Nahoru na Kobylu ale vede pořád ještě pěkná cesta a to až na Milštejn. Tam to bohužel projeli lesáci technikou a co nestihli lesáci, dodělal expert na čtyřkolce, který zničil celou stopu Milštejn-Naděje, kam by lesáci vůbec nejeli. Od Sirného pramene k chatě Luž je to namrzlé, takže na výběr soupaž - stromeček - klistr. Od Luže k Ptačinci pořád dobrá stopa. Z Ptačince na Šébr ale už hodně zapadané jehličím a místy komplet led. Chtělo by, aby zas napadlo. Každopádně, MOC DÍKY ZA ÚPRAVU TRATÍ! Letos jsem si Lužické hory opravdu užil! Neuvažovali jste o něčem jako samolepky na hůlky za dobrovolný příspěvek 50/100/200 Kč (jako to dělají v Jizerkách)? Já bych přidal a určitě bych nebyl sám.
Vloženo 16.2.2019 15:34
V Horní Světlé sněhu ve stopách stále dost, tam, kde je jehličnatý les, tam je na povrchu spad prachu a jehličí, v bukovém lese čisto. Sníh místy mokrý a místy umrzlí, stopař se snaží, ale víc už asi neudělá.V noci se vždy ochladí, takže zatím se dá jezdit ve všech směrech. Běžkařů dnes bylo fůra- hodně německých - na jejich straně není pročištěno, tak jezdí u nás.
Vloženo 15.2.2019 17:32
Slunce svítí, ale stopy drží, sníh ubývá naštěstí pomalu. samozřejmě není prašánek, ve stopách je jehličí a někde vykoukne větev, ale vše je sjízdné a myslím, že zatím to v Horní světlé vydrží.Stopař čistí cestu od vylézajících větví.
Vloženo 14.2.2019 21:21
Dnes jsem projel 10 km okruh na Polevsku, v lese na trojce je sníh zmrzlý je ho zatím dost, jelo se dobře, místy je spadané jehličí. Na ledovci a louce to bylo měkké, ale sněhu je tak 40 cm. Okruh od kapličky k vysílači je stále ve výborném stavu, nově je udělaná stopa na lesní spojce, tam je hezké svezení. Po západu slunce celá trať umrzla a jelo se výborně, sjezdy se hodně zrychlily. Na víkend to bude parádní ježdění, hlavně po ránu.
Vloženo 14.2.2019 20:39
Nadšení běžkaři na Jedlové potvrzovali slova Hany. Sám jsem bohužel navečer stíhal jen opakování včerejšího výšlapu ze Cvikova na Milštejn, od Martiňáku k posedu je stopa poničená nějakým kličkujícím lesákem v džípu, ale jet se stále dá. Sjezdy v namrzlé stopě jsou hodně adrenalinové.
Vloženo 14.2.2019 17:25
Stopy v Horní Světlé stále dobré - slunce svítí, ale stopy drží.
Vloženo 14.2.2019 6:46
Navečer jsem zkusil, jak vypadá "cvikovská magistrála" - od Chlupa se jelo spíše po trávě, ale už pod Kamenčákem a dál k Milštejnu bylo v lese sněhu stále dost, stopa se občas ukázala, sníh byl těžký, povrch místy umrzlý. Snad to nebylo poslední lužické svezení.
Vloženo 13.2.2019 20:41
Dnes pro Vás stopař a pan Petr Morávek zprovoznili i trat, po které skútr normálně nejezdí. Na četná přání turistů.Z hory Luž chodí denně spousty pěších a proto se trať k Luži nejezdí, neboť by byla hned rozšlapaná.U odpočinkového domku pod horou odbočíte doleva a tato cest vede asi kilometr a jste na Lužické magistrále. Někteří lidé si ji pletou a jezdí tudy. Ovšem dodnes se tam jet nedalo, protože byla zapadaná stromy, takže se přelézalo. Dnes byly stromy z velké části prořezány a cestu lze používat. Je tam místy až metr sněhu / zítra se dokončí zbytek/, ale romantické svezení, muldy navátého sněhu - takže jak na houpačce. Místy některé větve jsou tak hluboko ve sněhu, že nejdou vytáhnout. Přesto již cesta uvolněná. Trasa , kterou denně pan Horák projíždí je v plném provozu a zatím v pořádku.Užívejte si, má se oteplovat.
Vloženo 13.2.2019 18:42
K německé mizérii:
https://www.saechsische.de/viele-reaktionen-auf-skiwege-report-5034663.html
https://www.saechsische.de/plus/kommentar-vertane-chancen-im-gebirge-5032391.html
https://www.saechsische.de/plus/beste-ski-bedingungen-wenn-man-glueck-hat-5032052.html
Vloženo 12.2.2019 20:36
Stále čtu a slýchám, jak je to u Vás super, tak jsem dnes vyrazil. auto jsem nechal na parkovišti a je lna Šébr a kauf. buk a zpět. No nádhera.Na Jizerce jedete furt rovně a lidi a lidi. Tady krásná příroda a klid a parádní stopa. Co víc s přát - jen aby to ještě vydrželo. Přijedu určitě. Ahoj- a zase někdy. Moc jsem si to užil. Klid a krása a parádní stopa a - prostě přijedu zas.
Vloženo 12.2.2019 18:45
Dnes jsem projel 10 km okruh na Polevsku. Napadlo 5 čísel prašanu, lesní okruh je stále v dobrém stavu, louka také. Od kapličky k vysílači byly dnes čerstvě říznuty stopy, zde bylo vynikající svezení. Na tratích leží cca 20 cm sněhu, na víkend to vydrží.
Vloženo 12.2.2019 8:41
Chvílemi sněží jak o závod, chvíli klídek, stopař vyrazil, zjišťuje, jestli něco nepopadal.Svezení bude dobré, na trase sněhu dost.
Vloženo 11.2.2019 19:48
Dnes sněžilo, stopař projel trasu, ale někde padalo ze stromů a foukal vítr. Stopa úměrná počasí, ale stále dobrá.Dole prší, tady sněží, i když sníh je mokrý.
Vloženo 10.2.2019 21:24
Tak oproti pěkné sobotě byla dnešní neděle ve stopě dost nevlídná. Foukal studený vítr, občas mžilo, zataženo, pochmurno. Od chaty Luž po Šébr jsem potkal celkem 15 statečných běžkařů. Snehoveho podkladu je zatim vsude dostatek, jen povrch je vlivem oblevy špinavý od jehličí a zelené šťávy kapající z větví. Na volných místech a v bukovém lese o dost lepší. Už je to dost uklouzané, ale to holt musíme počkat do dalšího snežení. Nebýt předchozí údržby cesty tak by se jelo o dost hůř, což můžete porovnat jned přes silnici na žluté trase k nádraží Jedlová. Tam se jelo dost blbě, stopa křivolaká a rozšmajdaná. Tak si vážím úpravy kolem Luže. Jo a doporučuji nádražku v Jedlové:-)
Vloženo 9.2.2019 17:46
Dnes ve stopě zhruba 11.00 - 16.00. Trasa chata Luz, lyzarska cesta k hranici ( ne cervena ale ta spodni), nemecka hrebenovka, Cerna Brana, kolem Weberbergu, Penkavci silnicka, Sebr, po vychodnim uboci Penkavciho vrchu kolem lesnicke chaty a po hrebenovce zpet pod Luz. Dopoledne krasne pocasi, bylo to spise umrzle, rychle. Na slunci to rychle meklo, kapalo ze stromu, misty jehlici. S mazanim neporadim, misty rychle, misty mekke, uvidime jaka bude nedele, snad se pak ochladi. Nemci letos opravdu neupravuji (proc?) prestoze snehu i pres oblevu
nahore opravdu hodne, tak 50 - 70 cm. Nektera mista rusnejsi, nektera naopak liduprazdna- nadherny klid:-)
Vloženo 9.2.2019 16:52
Dnes v Horní Světlé stopy projety, zatím vše drží, slunce, dnes i hodně běžkařů. Podařilo se nám dnes domluvit se s majitelem honitby v Horní Světlé, už by snad nemělo docházet k tomu, že nám rozjezdí stopy. Pan Horák doveze krmení pro zvěř na skútru. Dobrá zpráva pro všechny. krásný den.
Vloženo 9.2.2019 15:08
ahoj, dnes jsme vyrazili v 8:00 se svoru smer klic a start luzic.magistraly-propluzeno:( po modre pod klic dobra stopa. kocarovka dvojita stopa, parada. z kocarovky odboceni po leve stope nad sv.antonina, dale jsme vyslapli cestu pod velky buk na luzic.magistralu, ktera byla propluzena!:-( az na novou hut slo bruslit po vypluz.ceste. od nove huti smer rousinuv stopa od stopare super, ale trochu rozslapana. pote jsme odbocili ke kaufmannove buku, opet super stopa od stopare. k janovi byla dpbra stopa? od nej az k nadeji vypluzeno...od jana ke kameni perfektni stopa. parkoviste az jedlova-zastavka-uz bylo poledne,stopa se trochu borila.
Vloženo 9.2.2019 12:08
Sněhu tu je zatim dost. Ráno to bylo krásně zmrzlé a rychlé, alu už to povoluje. Ještě k tomu to tu dopoledne zase rozvoral idiot traktorista ze Svoru. Evidentně schválně.
(Odpověď na dotaz uživatele David z 9.2.: Jak to aktuálně vypadá na cvikovských okruzích, jsou upravené, je tam na loukách vůbec dost sněhu?)
Dotaz Vloženo 9.2.2019 22:28
Sächsische Zeitung napsal vcera stopar v Waltersdorfu je rozbity podle informaci Pan Otto.
Zodpovědět
Vloženo 8.2.2019 21:20
Jel jsem dneska ze Šébru přes Kaufmannův Buk, Novou huť, Jedličnou až na Prácheň a zpět. Šébr až Nová huť paráda, protaženo skůtrem. Namrzlé, tak to fičí. Jen nějakej Lojza se bál jet z kopce, tak sundal lyže a prošel přímo stopou. Od Huti až ke Sv. Antonínovi, cca 4 km to zas vzali lesáci pluhem. Ach jo. Nemohli počkat ty dva dny na oblevu? Zůstalo asi 3cm ledu. Dá se to odbruslit, ale sem tam šutr. Spojka na Kočárovku prošláplá od lidí. No a od Kočárovky až na Prácheň zas paráda, krásně upravené. Sněhu je dost, tak bych čekal, že do neděle by to ještě mělo jít.
Vloženo 8.2.2019 20:42
Dnes v 6.00 od parkoviste na sebru kolecko ke kameni a zpet. Smirgl, omrzlice, museli jsme nasadit styl Standa Rezac. Stopa ale paradni! Krasny zazitek.
Vloženo 8.2.2019 19:09
Na Polevsku 10 km okruh stále v dobrém stavu, Kočárovka je také dobrá, tady byl sníh jen malinko vlhký.
Zatím nic neodtálo.
Vloženo 8.2.2019 7:48
Večer padala trochu omrzlice. Stopař vyjel v Horní Světlé od parkoviště a právě upravuje tratě. Podmínky zatím stále ideální, stopa široká, dobrá.
Vloženo 7.2.2019 22:08
Kilometrový okruh v Novém Boru je ve skvělé kondici, podél uválcovaného okruhu na skate jsou říznuty i stopy na klasiku. Díky za úpravu!
Vloženo 7.2.2019 17:32
Ahoj, už se pár dní chystám napsat pachvalu novému stopaři Jirkovi Stůjovi za seper práci při vytváření běžkařských stop okolo Cvikov!
Jsem Cvikovák, tak využívám hlavně je.
Vloženo 7.2.2019 6:57
Potvrzuji - trasa Cvikov u Chlupa - Milštejn v pěkné stopě, bohužel zase nějaký inteligent se silným autem musel projet od Martiňáku k posedu pod Milštejem, ale jet se dá. Na loukách svezení kvalitní, díky.

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Lužické hory jsou nevelké pohoří, ležící zhruba na půli cesty mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří leží na území Německa a se nazývá Žitavské hory. Upravovaných běžkařských tras v Lužických horách mnoho nebylo, ale postupně přibývají. Výchozím bodem těch nejznámějších je Polevsko u Nového Boru. Množství upravovaných stop je ale i na německé straně mezi obcemi Waltersdorf, Jonsdorf, Oybin a Luckendorf. Ty jsou napojeny na trasy v okolí Luže, nejvyšší hory Lužických hor.

Na sněhovém zpravodajství z Lužických hor spolupracujeme s webem Lužické hory. Jeho součástí je již několik let sněhová samoobsluha, fungující na obdobném principu jako náš web. Od sezóny 2013/2014 zprávy sdílíme, díky čemuž budou moci oba weby nabídnout svým čtenářům větší množství zpráv o sněhových podmínkách.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Lužické hory