Ladův kraj – běžky

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.1.2021 17:57
Senohraby, večer se rozsněžilo, ale i tak bezva bruslení, s klasikou je to o namazání, pěkné stopy. Ale bohužel jsou mezi námi občané, kteří mají potřebu volat policii, tak v té "křižovatce" u KMK neparkujte, dávají pokuty, Opravdu nemarní a přijedou, je to smutné. Děkuji za úpravu stop.
Vloženo 18.1.2021 17:43
Sruby nad Tehovem, Hajdaláci, vysílačka, rybník V Doubí, Tehovec , po kraji lesa do Svojetic a pak křížem krážem lesem zpátky do Tehova. Stopa pod náporem víkenďáků a dnešními teplotami okolo nuly zmejdlovatěla..
Foto 49.9786136N, 14.7229169E (v této části je lidí pomálu)
Vloženo 18.1.2021 18:46
Byl jsem bezkovat v patek odpol a to chulelilo jak blazen a nic moc.
V sobotu rano a snih myl meky, ale fajn.
V nedeli a to bylo naprosto super. siroky pruh pro brusleni - proste parada.

diky vsem za pripravu a udrzovani stop. opravdu velike diky, ze clovek nemusi na hory a muze se bruslit i taky u prahy...
Vloženo 18.1.2021 14:08
Vcera bezkovani v Senohrabech. Podekovani mistnimu SKI klubu za pekne trasy. Urcite pokud to pujde prijedu znovu. Poslu dar na ucet za upravu stop. Diky!
Vloženo 18.1.2021 12:53
Senohraby - směr Altán - Pětihosty. Jedná se lokalitu cca 20 minut od Prahy , D1 Exit21, směr Benešov, snadno dostupné jak autem tak vlakem. Krásně strojově upravené trasy,okruhy jsou vytvořeny jak na klasiku tak na bruslení . Pěkné výhledy na zasněženou krajinu, naleznete zde hlavně rovné tratě, tak i ale i možnost stoupání a klesání, vše skvěle upraveno.

Děkuji SKI Senohraby , velmi obětavá práce
Vloženo 17.1.2021 15:16
Okolo zámku Štiřín, asi pět kilometrů po loukách, upravený dvě až čtyři stopy na klasiku vedle sebe. Sněhu tak tak, občas vykoukne tráva. Parkování u hotelu.
Vloženo 17.1.2021 14:34
(Odpověď na dotaz uživatele Samuel z 16.1.: Dobry vecer, nahodou nevie niekto poradit kontakt z okolia prahy idéane ricany Mnichovice lde by som si vedel zajtra pozicat bezky ? Dakujem)
no, můžu přidat i tuhle odpověď, i když je to jak přes kopírák a možná zbytečný, kouknout se net asi napadne každýho ...

- po zadání 'půjčovna lyží mnichovice říčany' pochopitelně na googlu něco vyjelo, a aspoň jedna byla přímo v Říčanech - http://www.mibasport.cz/domu - jen teda není jasný, jestli fungujou i při souč. omezeních;
po okolí jsou i další půjčovny

samozřejmě osobní zkušeností podložený (a na netu třeba nevyhledatený) info by bylo něco jinýho, ale to nemůžu sloužit...
Vloženo 17.1.2021 11:53
Pro ilustraci, jak to vypadá v lese na vedlejších cestách...
Křižovatka 49.9730592N, 14.7183144E , pohled na cestu západním směrem.
Vloženo 16.1.2021 20:52
Krásné běžkování pro každého kdo rád klasiku a spokojí se s dobře vyšlapanými stopami je z Mnichovic/Myšlína (zaparkovat se dá např. na konci ulice Polní) přes Krásné vyhlídky až do Zvánovic a za ně. Dnes večer už tam byly pěkné vyšlapané stopy, jelo to parádně, po většinu trasy dokonce dvě souběžné stopy. Rozhodně doporučuji přejít silnici mezi Třemblatem a Struhařovem u kompostárny Struhařov a pokračovat na Zvánovice. Dá se udělat krásných 20 km, aniž by člověk musel kroužit několik koleček.
Vloženo 16.1.2021 19:37
Na loukách a polích v okolí Tehova super. V lese ohraničeném vesnicemi Vojkov,Tehovec, Svojetice, Klokočná, Tehov jsou stopy na klasiku nic moc (většinou poničené od pěšáků), spíš na vedlejších cestách najdeš občas dobrou stopu, někde to je dobré i na skate (frekventované asfaltky v okolí křižovatky V Jedlici).. Hodně lidí dělá trasy Voděradské bučiny - Olivovna Říčany nebo Ondřejov - Říčany.
Vloženo 16.1.2021 17:59
Senohraby - Vávrův palouk. Krásné okruhy na klasiku i skate. Na skate krasne široké. Sníh byl měkčí, tak to místy byla dřina. Ale musím říct, že to bylo krásné lyžování 👍❄️
Vloženo 16.1.2021 16:59
V Senohrabech se nejčastěji na tratě nastupuje u místa, kde se potkávají ulice U Dálnice a Pětihostská. Je to vidět např. na záznamu mého dnešního lyžování - https://www.strava.com/activities/4628645235. Zde také zpravidla parkují auta, co přijdou mezi prvními.

(Odpověď na dotaz uživatele Michal z 16.1.: Zdravím a chtěl bych se zeptat, kde je nástup na trať v Senohrabech? Díky!)
Vloženo 16.1.2021 13:35
Štiřín: na strojovou úpravu asi ze čtvrtka připadlo dost sněhu, ale lyžaři udržují stopy na většině míst ve velmi slušném stavu. Úprava se dvěma stopami na klasiku vedle sebe = na bruslení to tu není. Okruh dlouhý cca 5,5 km - GPS záznam viz https://strava.app.link/vUDw02XP5cb

Porovnání dvou blízkých míst se strojovou úpravou: Senohraby na skate a trénink, úprava bude častější. Štiřín má delší okruh a přijde mi vhodnější na výletní jízdu klasikou. Pro mě jako řidiče, co nerad na sněhu, vyhrává Štiřín parkováním - je na dobré silnici, i když většina míst je asi na placeném parkovišti. Ze Senohrab jsem byl rád, že jsem se při své nešikovnosti vůbec dostal.
Vloženo 16.1.2021 9:11
Senohraby update: skútr už obnovuje úpravu, díky moc! Stopy na klasiku zatím dokážou dobře obnovit lyžaři = je to paráda.
Vloženo 16.1.2021 8:25
Senohraby teď po ranu. Dost nového sněhu a jsem první. Na cca 15 % trasy těžké najít, kudy vedla stopa. Ale jinde i ty zavate trochu pomohou. Fotky z místa s nejvyraznejsimi stopami.
Vloženo 17.1.2021 11:55
Byla jsem na cyklostezce naposledy v pátek, ale myslím, že se to příliš nezměnilo. Kolem Říčan klasika paráda, skate také jde, často jsou vidět bruslařské stopy. Sněhu je dost, cesty ušlapané, takže ne úplně rovné, ale neboří se to.
(Odpověď na dotaz uživatele Tom z 17.1.: Cyklostezka Kolovraty-Mnichovice jak to vypadá běžky-Skate díky???)
Vloženo 15.1.2021 17:23
Z nádraží Senohraby s lyženi v ruce výstup po lesní silničce na Lensedly.Dá se jet,ale do kopce to moc nemá smysl.Občas může jet auto-pozor!Z Lensedel přes vysílač Horka do Turkovic dobré,dále po poli k Ondřejovu.Přes Ondřejov opět lyže do ruky,vzhůru k hvězdárně.Kolem hvězdárny již pěkné stopy.Dále po žluté k Třemblatu,dobré- lesní cesta se stopou(okruhy u Třemblatu prošlápnuté).Za Třemblatem doporučuji vpravo k Zvánovicím,kde je stopa.Já šel hlubokým sněhem přímo k Struhařovu.Dále po lesních cestách k Tehovu dobré svezení.Okruh nad Tehovem rovněž projetý od lyžařů.Dojel jsem do Říčan.Sněhu dostatek- mimo les Senohraby 20,Ondřejov 25 a Ŕíčany cca 15 cm.V lese je méně, ale jde to.Při sjezdech může občas někde vykouknout kámen.Ve stopě to většinou jelo,některé úseky lepily(prašan).Cca 23 km mi trvalo bez spěchu 5 hodin.Za poslední léta asi nejvíc sněhu v okolí Prahy...
Vloženo 15.1.2021 11:29
Dopoledne Vávrův palouk. Moc díky Sokolům za úpravu tratí! Upraveno na skate i na klasiku. Žel je sněhu pořád dost málo -- zejména na tu klasiku, kde je stopa nikoli bílá, ale leckde podezřele tmavá. Zvlášť v té vzdálenější části i skate tratí prorůstala řepka nebo co.
Dopoledne trochu sněžilo, ale v principu to situaci nevytrhne.
Každopádně jezdit se dá a upravená stopa je parádní věc. Dík! Můžu někam poslat příspěvek na údržbu?
Vloženo 15.1.2021 22:42
Mapa okruhu ve Štiříně je vidět u příspěvku na FB Kamenice - https://www.facebook.com/Kamenice/posts/3487595074682953

(Odpověď na dotaz uživatele Kamila z 15.1.: Prosim kde se zacina na Stirinskem okruh?)
Vloženo 15.1.2021 8:19
INFO Z KAMENICKA - Pha - východ Dnes jsme znovu projeli běžkařské stopy. Mezi Štiřínem, Petříkovem a Křížkovým Újezdcem je velký okruh cca 5 km. Bohužel asi 400 m nám hned zničil modrý ford, ale zbylé kilometry jsou parádní. Nově projetá je i stopa mezi Skuhří a Kostelcem u Křížku. Těptín je v pořadí.

Pokud chcete s dětmi bobovat nebo sáňkovat, tak je na mapě označený bezpečný svah v údolní nivě mezi ulicí Hamerská a Sídliště I.
Bruslaře chceme zatím odradit a tím i jejich rodiče, led je zatím slabý a hrozí propadnutí do rybníků.
Mapa na fb Kamenice u Prahy nebo na webu Kamenice
Vloženo 15.1.2021 0:47
Dnes parádní večerní kolečko s čelovkou 4,7 km... Byly čerstvě upravené dvě stopy na klasiku ze Štiřína.. Místy kouká tráva nebo hlína, tak radši starší lyže, ale jinak asi nejlepší okruh JV od Prahy, co jsem jel...
Vloženo 14.1.2021 22:44
Říčanský les - vysílačka Tehov - rozc.
V jedlici . Sněhu dost, ale vítr zafoukává stopu. V lese už dostatek sněhu, ale tam zas stopy ničí jezdci na koních.
Vloženo 14.1.2021 19:52
Senohraby - po včerejší parádě dnes trochu hančovina, ale díky Ski Senohraby - večer najel skutr mraky stop na klasiku. Bruslit šlo na okruhu 1,5km díky velkému množství lyžařů, kteří to ujezdili. Na “parkovišti” dnes 3x více aut než včera.
Vloženo 14.1.2021 16:53
Senohraby - strojove upravenu okruh zaval snih takze dnes spis cross country ve vyslapanych stopach. Klasika OK brusleni NE.odpoledne by to meli znovu protanout - neoverene info od mistiho cloveka, ktereho jsem potka ve stope.
Vloženo 14.1.2021 14:29
Večer louky nad Tehovem - stopa občas i pěkně tvrdá, místy jazyky a zavátá. V Říčanském lese tvrdý podklad oi mna skate. Potom jsme jeli po hlavní k Jedlici, tvrdý podklad na silnici, šel by skate. Nakroužili jsme krásných 13 km, dnes asi vyrazíme znovu.
Vloženo 14.1.2021 12:38
Včera večer super svezení na loukách mezi Brtnicí, Krámským a Lojovicemi. Dohromady, se tam dá nakroužit až 15 km ve stopách. Někde slušně tvrdé i na skate. Někde však už zapadané a zafoukané.
Vloženo 13.1.2021 22:03
Super podmínky v Senohrabech umožnily místním lyžařům nakroužit 5 km okruh v polích. Zaparkoval jsem u KMK, přímo u trati. Na skate trochu měkčí ale dost široké a dvě stopy na klasiku, občas čouhá hrouda, ale radost veliká.
Vloženo 13.1.2021 18:28
Senohraby paráda, za firmou KMK strojově najeto - 4 km okruh, dvě stopy na klasiku a vedle na bruslení. Trochu se to asi zafouká, místní lyžaři a i ti z širšího okolí si to užívají.
Vloženo 13.1.2021 9:22
V úterý v noci překvapivě pěkně vyšlápnutá stopa na Krásných vyhlídkách nad Mnichovicemi, přestože celý den sněžilo. Sněhu dost, nikde nic nečouhá. Dá se vyrazit z ulice Polní v Mnichovicích-Myšlíně pěkně traverzem na vrchol kopce a tam už je slušná stopa až k silnici mezi Struhařovem a Ondřejovem (cca 3 km). Končil jsem u kompostárny pro Mnichovice a Struhařov, ale kdo chce může pokračovat po loukách až ke Zvánovicím a dále, dá se udělat 20 km víceméně na loukách, polích, kde není oranice (jen nevím, jak tam to bude vyšlápnuto). Dnes bude zase snežit, ale ten úsek z Polní ulice ke kompostárně podle mě bude prošlápnutý, protože tam chodí celé Mnichovice a okolí.
Vloženo 12.1.2021 18:31
Pole a louky nad Tehovem. Připadlo od neděle 10 cm. Dnes odpoledne ve vánici jen pár lyžařů.
Staré stopy jsou zasněžené a zafoukané. Budou se muset vyjet nové. Celkem sněhu více jak 20 cm.
Bohužel ale zatím není vespodu základ, takže se budete občas bořit až na hlínu.
Vloženo 12.1.2021 12:09
Louky a pole u V. Popovic maji vyjete stopy na klasiku, obcas zadrhne hrouda, lyze B, od rana pripadlo 5cm snehu, ktery porad pada, snih zavava stopy a zakryva misty prosvitajici hroudy, novy snih misty dost lepí.
Vloženo 12.1.2021 0:34
Louka/pole mezi Struharovem-Tremblati - dnes dobre podminky, snih se nelepi, nove i par mm prasanu
Vloženo 10.1.2021 22:20
Dnes na dvou mistech, co jsou cca 10km od sebe - Senohraby (Vavruv palouk) a V. Popovice (mezi Popovicemi a Kunicemi). Lip vysly Popovice, snehu vic. U Senohrab se dalo jezdit jen u silnice na Benešov. Cast byla fajn, cast jen tenka slupka s hlinou pod. Vavruv palouk jako takovy leda s bidou na boby. Popovice byly v pohode cele, prijemny prasanek. Obe mista obcas lepila jak svin. Vyslapane stopy v obou mistech, lidi sympaticky pomalu.
Vloženo 10.1.2021 18:12
Dnes rano na tremblatskych loukach to celkem slo. Ale jen do pulky. Nad Zvanovicemi to byla bida. Leze trava, obcas kamen, ale na starych lyzich se to da. Dnes navecer okruh u hvezdardny na Ondrejove. Ale i tak 5-10 cm noveho snehu by pomohlo. Presun od hvezdarny na Tremblata nebo Zvanovice lesem lze, ale je to o skluznice. Nedoporucuji
Vloženo 10.1.2021 17:37
Louky a pole nad Tehovem , mezi Říčanským lesem, vysílačkou a osadou Hajdaláci. Proti pátku výrazně horší. V pátek stopy bílozelené, dnes už bílozelenohnědé. Zatím je to jen na staré lyže. Nutně to chce aspoň 10 cm nového sněhu.
Do lesa lepší vůbec nezajíždět. Jde to jen na loukách a na dobře uvláčeném poli.
Vloženo 9.1.2021 22:02
Louky nad Třemblatem a Zvánovicemi - stopy vyjeté od lyžařů-výletníků, tedy dost kostrbaté, občas hlína. Nakonec jsem skončil na celkem použitelném zhruba 800 m dlouhém úseku lesní silničky směrem k Ondřejovu: https://mapy.cz/zimni?mereni-vzdalenosti&x=14.7777334&y=49.9254570&z=15&rm=95BP3xWzzEV0SXW1gTrgR1gdDW1-XZ0TEgP18TX1We Uprostřed cesty je tam jakžtakž stopa. Každopádně si neberte nové lyže, spíš nějaké staré "práskačky". Plánujete-li vycházku na lyžích, pak doporučuji, chcete-li spíš potrénovat, jeďte jinam. Pokud v příštím týdnu něco připadne, mohlo by to být lepší.
Vloženo 9.1.2021 19:08
Dnes odpoledne ze Zvánovic, slušné stopy na loukách nad silnicí Třemblat - Zvánovice, z horního konce se dá po lesních cestách dostat k hvězdárně na Ondřejově a tam na louce opět sjízdné kolečko. V lese kus po široké cestě výborný, jinak lesní cesty nic moc. Cestou autobusem z Třemblatu jsem viděla u Struhařova všude stopy po lukách/polích. Určitě se vyplatí držet se mimo les, kde je víc sněhu a stopy vyšlapané, asi i po více trasách než je vidět na zimní mapě na www.mapy.cz.
Vloženo 9.1.2021 18:29
Krámský - stopy na louce projeté skútrem se stopovačkou, sníh souvislý prašan, cca 15cm, jen navečer se začal lepit, jinak ale perfektní svezení. Prosím pozor na parkování na začátku lesní cesty v zatáčce nad Krámským (za zákazem vjezdu) - v sobotu tam jeli s kamionem dřeva a měli problém kolem parkujících aut běžkařů projet.
Vloženo 9.1.2021 17:55
Pole mezi Vel. Popovicemi a Kunicemi celkem fajn. Snehu primerene, obcas to zadrhne. Stopy vsude mozne, vyslapane od lidi, ne strojove. Okruh na Mapy.cz je zavadejici, je si potreba najit stopu a jet. Lidi minimalne. Volne parkovani pred zameckem v Kunicich.
Vloženo 8.1.2021 21:03
Ted jsem se tam zastavila jen po ceste z prace na čumendu... Da se krasně, mistama i skate... Lidi jezdili s čelovkama... O vikendu tam jdem..
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 8.1.: Jak prosím vypadá stav běžeckých tratí - Třemblat u Ondřejova a okolí? Dá se alespoň na klasiku? Bruslení předpokládám nejde?)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Ladův kraj je turistický region, který se rozkládá od Prahy na jihovýchod směrem k Sázavě. Největšími obcemi regionu jsou Říčany, Mnichovice či Velké Popovice. V posledních letech se zde lyžaři spoléhali zejména na stopy, které si sami vyšlápnou, výjimkou byl snad jen okruh v Senohrabech upravovaný místním lyžařským oddílem. Od sezóny 2011/12 však se startem projektu Ladovská zima možnosti upravovat stopy přibyly. Místa se strojovou úpravou stop se mohou rok od roku lišit podle sněhových podmínek a dalších okolností. V minulých letech se stopy upravovaly od Říčan směrem ke Klokočné, v okolí Kunic, u Ondřejova a Zvánovic. Lyžaři-turisté však jistě nepřestanou jezdit ani do Voděradských bučin, kde si budou stopy vyšlapávat i nadále sami.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Praha a střední Čechy