Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 5.2.2019 8:48
Pro Vaška s dětmi! Nechá se dojet vlakem do Jakušic a jste hned u tratí dostatečně vysoko. Potom přes Orle na Jizerku a podél Jizery dolů do Martinského údolí (tam bývá i méně lidí). Z něj buď po silnici do Kořenova na nádraží nebo do Harrachova na vlakové nádraží, to je asi blíž a hezčí trasa. Oboje není daleko. Jezdí i busy do Tanvaldu. Podívej se na mapu: https://mapy.cz/s/3nNkb

Měj se
Vloženo 5.2.2019 7:05
Velmi nerad pro nemoc nabízím možnost přepisu startovného (nové startovní číslo, vlastní jméno) na letošní Jizerskou 50. Skol!
mobil 774 868 900
Vloženo 4.2.2019 23:31
@Vašek
Nějak si neumím představit ty menší děti, který zvládají jednodenní tůru na běžkách.Proto tu asi nikdo neodpovídá.
Hromadnou dopravou z Prahy se na jeden přestup dostaneš do Bedřichova, tam ale začínáš dokopcem k Buku. Ale pokud ty děti vydrží den na běžkách, tak by to měly dát.
Nebo můžeš v Jablonci přestoupit na vlak a jet do Kořenova, jít kousek pěšky a dostaneš se na +- rovinu.
Vloženo 4.2.2019 12:38
Ahoj, sháním běžkařskou trasu v jizerkách, která je dobře dostupná z mhd z Prahy a zvládnou ji i menší děti. (cca na 1 den)
Děkuji
Vloženo 3.2.2019 19:07
@Ondra ve vse h bodech s tebou plne souhlasim. Nejdulezitejsi je ze lidi nesedej na prdeli a vypadnou do prirody.
Vloženo 3.2.2019 19:01
Pro Ondru:
U psů vidím jako daleko největší problém, pokud běhají na volno. Představte si, že sjíždíte na stadion a do toho zpoza někoho vylítne do pravé stopy (nebo jen pravou stranu), pes. To je o zdraví.
Klasici vs. skejtaři, nj, ty silničky jsou úzké, ta klasičí stopa je až na kraji a každou chvíli se pak pravá hůlka propadne. Pak se nedivím, že jsou klasici nasr. , i když se většina skejtařů snaží apriori neničit klasickou stopu.
Vloženo 2.2.2019 17:12Přesunuto z Východní Krušné hory
2 Chodec: Tak ju. Zítra,kde a v kolik. Nemám problém.
Vloženo 2.2.2019 15:23Přesunuto z Východní Krušné hory
Abys nedostal po tlame ... Jirko
Vloženo 1.2.2019 8:15
Ahoj Lucie,

zkus Struhy v Turnově, ale než vyjedeš, zavolej si tam, aby se jezdilo, je to krátká sjezdovka, ale z Prahy tam po dálnici jsi za chvilku...

https://www.klturnov.cz/cs/areal-struhy/kontakty.html

Nebo třeba vlek v Zásadě, to je o něco dál, ale pěkné...

http://www.zasadaskicentrum.cz/

Měj se hezky...
Vloženo 31.1.2019 20:46Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ahoj všem, většinou tuto stránku používám jen pro získání informací o tom, jak vypadá úprava stop v určitých lokalitách Jizerek. V poslední době ale čtu zejména stížnosti na příliš hodně lidí na trati, na OPS, na pejskaře, na chodce, na fatbiky, na rodiny a v posledních několika příspěvcích dokonce i na "skejtaře". Do Jizerek jezdíme s přítelkyní každý víkend, jsme z Vysočiny a koupili jsme chalupu na Polubenské pod Souší. Nejsem zrovna diskutér, komentuju jen sporadicky, ale zejména pro poslední přispívající si dovolím říct svoje:

1) Informovanost ze strany OPS: Souhlasím, sám bych ocenil hbitější aktuality a něco jako předpověď o tom, kdy a co bude upraveno. Občas to vázne a lidi, kteří jezdí z daleka a váhají nad tím, jestli si mají zaplatit ubytování, ač vůbec nevědí, zda bude upraveno, to mnohdy těžce berou. Ruku na srdce, každý nepřispívá a OPS dělá, co může. Hejtem tady to ale lepší nebude.

2) Pejskaři, cyklisti - žádnej závaznej právní předpis to prostě nezakazuje. Mám pocit, že se to tady zvrhlo v něco jako v diskuzi na Novinkách. Štve mě, když se někdo chaoticky a bez jakéhokoliv respektu motá po trati - může to být pejskař, klasik, skejtař, je to jedno. Ale osobně mi tlapky od psa ani stopa od fatbiku na trati nevadí, prostě je přejedu, ne? Lyže mají dva metry. A jestli o minulém víkendu nasral na cestu mezi Kioskem a Smědavou pes, klasik nebo skejtař, je mi celkem taky jedno.

3) "Blbové a pitomci na skejtech", jak píše Johnny, Aleš a Zdeněk - tak tohle nechápu: každej má rád něco jinýho. Já jenom skate, protože neumím mazat a nebaví mě to. Proč ale kategorizujete "skejtry" a "klasiky" jako jablka a hrušky? To je podobná komedie, jako když na kole potkám "silničky" a "horáky", kteří se vzájemně nezdraví, totální fraška a nesmysl. Ty kopce jsou prostě pro všechny. Mě taky sere, že v tempu bruslím a musím zastavit kvůli klasikům, kteří prostě neuhnou a jedou v pásu nebo po obou stranách současně. Nedá se nic dělat, pokud s tím máte velkou potíž, tak zastavte, slušně jim to vysvětlete a jeďte dál. Nadávat tady ale na to, že bruslaři jezdí do stopy klasikům, je vedle, naschvál to určitě většina lidí nedělá.

4) Rodiny s dětmi a chodci - jo, jasně, tohle se prostě nedá uhlídat a je to nepříjemný každýmu z nás, ale opět: tady s tím nikdo nic neudělá, protože na stránky kamzasnehem/bezky asi moc pěšáků nezavítá.

Myslím si, že na trati by se měli všichni slušně pozdravit a pokud se někomu cokoliv nelíbí, tak si to s klidem a s úctou vysvětlit. Rodinka s dětma těžko chápe, že trénujete na J50 a z vašeho nasranýho ksichtu to asi ani pochopit nemůže.

Jinak kdybyste někdo sháněli ubytko, dejte vědět :D
Ondra
Vloženo 31.1.2019 12:39Přesunuto z Východní Krušné hory
V létě zákaz kvůli suchu, v zimě kvůli sněhu a ještě by to chtělo i na podzim, protože by si náhodou někdo mohl utrhnout muchomůrku zelenou a otrávit se. Jsem zvědavej, kdy přijde zákaz celoročně. Asi to už nebude dlouho trvat. Zajímalo by mě, jestli se tam byl někdo z těch, kdo dali podnět k zákazu vstupu, podívat osobně. Je to tam naprosto bezpečné a když bude vichřice, tak do lesa nikdo přece dobrovolně nepoleze, to dá rozum. A pokud ano, tak je to jeho problém. Pokud vím, tak podle zákona č. 289/1995 Sb. o lesích je do lesa vždy vstup na vlastní nebezpečí. Proto nechápu ty zákazy. Já to samozřejmě budu ignorovat dokud to bude možné. Jen nevím, jestli je to k smíchu nebo k pláči...
Vloženo 30.1.2019 12:25
Ahoj, jsem začínající lyžař, pořadíte mi sjezdovku dostupnou z Prahy, kam nejezdí příliš mnoho lyžařů? Na Chotouni a v Mnichovicích jsme už byli a lidí hodně, i ve všední den. Děkuji :-)
Vloženo 28.1.2019 21:43
Pro Pavla: Led o dálkovém bruslení je mrtvý jen co se týče článků, ale v diskuzi se zprávy o stavu ledu objevují, třeba z Věžáku tam nějakou vidím - http://brusleni.e-zpravy.cz/diskuse.php
Při pohledu na FB Dálkové bruslení vidím, že bohužel se nejspíš hlavním kanálem pro zprávy o dálkovém bruslení stává Facebook, ach jo...
Vloženo 28.1.2019 16:03
Pro Jardu z Kořenova: Jezdím busem, takže Šumava je pro mě dopravně mimo. Občas jezdím vlakem do Jakuszyc nebo bus+vlak+bus na Smědavu, což z Prahy obnáší skoro tři hodiny jedna cesta. Na Šumavu je to o cca hodinu déle, takže Šumava za mě fakt ne. Při každé návštěvě se snažím vyvarovat chyb: nepřekážím na silnici se svojí popelnicí, DMSku posílám po každé jízdě, z Bedřichova na rozcestí U Buku jezdím vždy v pravém pruhu, a když nastupuji nebo vystupuji ze stopy, ohlížím se za sebe. Co se týče pražáků, je třeba rozlišovat, zda jde skutečně o pravé pražáky nebo o náplavy, které si na pražáky jen hrají. Moje zkušenost je taková, že když jedeme s kolegy z práce na teambuilding, tak nejvíc arogantní vůči personálu a největší nepořádek nechávají moraváci, kteří toho času bydlí v Praze nebo přilehlých satelitech.
Vloženo 28.1.2019 9:03
Neporadil byste prosím někdo podobný server jako je tento s aktuálními zprávami o bruslení na ledě v přírodě?
Zajímaly by mě zprávy z terénu především v oblasti Českého ráje (Věžický rybník, Nebákov, Vidlák...).
Dříve fungovaly stránky http://brusleni.e-zpravy.cz/ ty jsou ale letos mrtvé.
Díky moc za odpověď.
Vloženo 26.1.2019 21:35
Odpověď Ladinovi:
Souhlas, taky to tam vypadá úplně jinak. Ale to kolikrát i ty ceny. V Německu jsem byl loni. Letos jedu pro změnu do Rakouska. Pokud se taky chystáte na lyže za hranice, tak pozor. Kamarád byl minulý týden a hned za hranicemi ho stavěli policajti a "kontrola pane řidiči" Naštěstí on je docela pedant na takové věci, takže měl vše v pořádku. Hodně se dívají na ukotvení lyží http://www.autopujcovna-cb.cz/pri-baleni-auta-na-hory-myslete-za-spatne-ukotvene-lyze-hrozi-vysoka-pokuta/ tak na to pozor, aby jste zbytečně nebyli překvapeni.
Vloženo 26.1.2019 17:14
Zvítězí ZDRAVÝ ROZUM nad AROGANCÍ MOCI? Ahoj Klasici,32 let, až do roku 2015 se páteř Jizerské Magistrály. to je trať Jizerské "50" upravovala bez vynechávání stop (mimo sjezdů k bunkru a ze Žďarku). A stopy z odboček se dotahovaly co možná nejblíž, takže lyžař jen přestoupil z jedné stopy do druhé. V roce 2015 potom odešel z o.p.s. jeden zkušený rolbař a zároveň s ním lyžař, který tu úpravu řídil a dohlížel na ní. Ty dva nahradil mladý ambiciozní člověk, bohužel značně ješitný a nemající s jízdou na lyžích vlastní zkušenosti. Přišel s tím, že: "Já to budu dělat líp". Jenže ono to už líp dělat nešlo. Takže to začal dělat jinak a tím vznikl tento vynechávací paskvil. Kdy na J"50"je asi 50x vynechaná stopa, většinou absolutně zbytečně. Loni mi zástupce o.p.s. lhal, že dělají úpravu podle nějakých pravidel. Dnes již víme ,že žádná taková pravidla neeksistují. Úpravu je pak možné dělat za použití "Zdravého (selského) rozumu", to je, tak jako se to dělalo dřív. Několikrát jsem o.p.s vyzýval, aby se jejich zástupce se mnou sešel na Magistrále. Zatím tuto nabídku neakceptovali, myslím z toho důvodu, že nemají konkrétní argumenty na obhajobu stávající úpravy. Vím, že i dnes se úprava v Jizerkách dělá líp než v jiných areálech, proč jí však za stejné peníze nedělat ještě lépe.
Vloženo 25.1.2019 8:34
Gabčo a nechceš jet lyžovat třeba na Šumavu ? Tam je taky hezky a od Prahy je to více na jih. Třeba tam pražáky mají více v lásce a budou tam lidé více tolerantní. Ty budeš ale třeba fajn ženská a všechno je jen o lidech. Bohužel na jednu stranu Zdendu, Johnyho aj. trochu chápu. Bydlím tady přes 40 let,...znám zde osobně mnoho lidí, kteří v horách přicházejí do styku právě s pražáky a to po mnoho let a s těmito se bavíme, co se děje kolikrát v Jizerkách - jsou to chlapi, co jezdí na sypačích, policisté, .....kamarádi, co mají pensiony apod.....bohužel většinou negativní zkušenost právě s obyvateli Prahy. Ale já rozhodně rozděluji lidi na pohodáře a blbce a ne, odkud jsou. Tak jen, že sice chlapy trochu chápu, ale buďme na sebe hodní,......v horách je stále místa dost a dobří lidé jsou zde vždy vítáni.
Vloženo 24.1.2019 22:30
Dotaz pro Johnyho: Proč mají jet pražáci do Chuchle? Pokud je tam posíláte kvůli lyžování, tak já jen, že se již druhou sezónu lyžuje na Vypichu, což je na opačné straně Prahy. 😀 Jestli je tam posíláte kvůli koním, tak se omlouvám za nepochopení, ale já (jsem pražanda) přeci jen raději pojedu do Bedřichova lyžovat. Dostihy mě moc neberou.😀
Vloženo 24.1.2019 21:11Přesunuto z Západní Krušné hory
Takže v létě nám naše slavná církev zakáže jezdit na kolech v jejich lesích, protože by nás třeba mohli pokousat vlci!!! ... děkujeme...
Dotaz Vloženo 22.1.2019 20:34Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
proč? já jsem taky pražák
Vloženo 22.1.2019 20:31
Johnny není Johny ,pro Maču, to je někdo jiný já jsem to nebyl s tou chuchlí.
Vloženo 22.1.2019 18:50
Těš se z krásného počasí a uživej si jak se těmhle všem nástrahám umíš vyhnout,lidi budou vždycky rúzní a tak to má být.Jizerky patří naštěstí všem, i těm méně ohleduplným.A jak si sám podotkl,že nedělíš na pražáky a ostatní (najednou,předtím at táhnou do Chuchle),já nedělím nijak.Kdyby byli všichni stejní,byla by to nuda a všichni občas někam jedeme,kde jsme cizí.Tak to tak ber a Skol
Vloženo 22.1.2019 18:20Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Asi Pražák
(Odpověď na dotaz uživatele údiv z 22.1.: teda jak může někdo na přemrzlý prašan mazat klistr... nestačím se divit)
Vloženo 22.1.2019 15:09
Nejsem ani Pražák ani Sudeťák z Jizerek,ale Jizeky miluju.Bohužel se v poslední době množí agresivita všech uživatelů běžeckých tratí.Jezdím na běžkách klasiku.Na snow biku do Jizerek ne,raději kvůli agresivitě.
Na podhuštěných pneumatikách šíře 5 palců na tvrdé stopě pro bruslaře zůstanou jen kostičky,bruslaři svým véčkem ničí klasikům stopu víc než kolo jim.Když vidím ty umělce co se ve skejtu rozcapují a neumí to jen se divím,vždyť úzké véčko je rychlejší,mávají holema kolem sebe pár jsem jich schytal.Ale mlčím,raději než bych nějakou schytal.Nemá cenu prudit,taky mi vadí kempování lidí ve stopě,kdy si vyndají sváču a leje čaj své milé,vedle stopy má místo,ale mlčím.Těším se,když mám dobrou mázu a ujíždí to.Ale páníčkové psů mi pijou krev.mám také psa,ale do stopy bych ho nevzal,je to opravdu bezohlednost a nebezpečí pro běžkaře i psa.Hnědý klistr fakt nemusím.Nědělil bych na Pražáky a ostatní,ale na blce a ostatní doufám,že nás ostaních bude více,blbce mlčky míjím neboť jak říkla Jan Werich nejhorší je srážka v blcem.SKOL.
Vloženo 22.1.2019 14:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Odpověd Johnovi . Jsem z Jizerek,ale s tímhle nesouhlasím.Když tohle píšeš jsi sám horší než kdejaký "pražák".Mimo jiné,jak ho poznáš ve stopě?A když ti vadí ostatní ve stopě,jsi netolerantní a patrně budeš sám ten bezohledný.A věř,že takového burana v Praze poznají na první dobrou,pokud si tam někdy byl a opustil svou možná rodnou sudetoněmeckou hroudu .
Vloženo 22.1.2019 13:09Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Jak píše Zdeněk 21.01. - je to děs, co se poslední dobou v Jizerkách děje a jak se někteří "nadržení lufťáci" chovají a nejsou ohleduplní na parkovištích, ve stopě aj. Sice hory patří všem a my "domácí" chápeme, že také potřebujete vyčistit v Praze aj. hlavu, ale někdy se nad sebou zamyslete (nikdo vás nehází do jednoho pytle, jsou i pohodáři). Jizerky jsou stále krásné hory, především pro pěší a cyklo turistiku, ale bohužel většina z nás by si opravdu přála, abyste na víkendy vyráželi max. ráno doma na velkou či do té Chuchle, případně na Václavák na klobásu, protože se tady opravdu nebude za pár let dát lyžovat :-) OPS jinak velké díky !
Vloženo 22.1.2019 0:28
Tak sem si byl namísto Bedřichova zalyžovat v Německu a můžu říct, že jsme teda tady sto let za opicema. Kdyby naši předci nevyhnali Němce ze Sudet , tak by to i tam teď vypadalo pěkně. Bordel, korupce, závist a nekonečné kecy, jak to nejde..to je vizitka našeho národa:(
Vloženo 21.1.2019 15:24Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Dobrý den,
přátelé uvědomujete si, že další parkoviště a další skibusy znamená mnoho a mnoho lidí a je otázka jestli to vůbec hory, mluvíme o chráněné krajinné oblasti, unesou. Byl by to ještě příjemný sportovní zážitek s dalšími davy ve stopě. Díky OPS za úpravu i obci a policii za tu regulaci.
Vloženo 20.1.2019 15:51
Pro pana Ladina, z jehož zprávy z Dlouhé Louky jsem si dovolil odmáznout větu. "Zpráva pro redakci a pana Sajala prosím pište co vidíte a ne co se domníváte z redakce.", i pro pana Bakyera.

Do https://www.kamzasnehem.cz/bezky/krusne-hory/lesna-kliny-bournak-telnice jsem pouze zkopíroval zprávy z Jizerských hor, kde poněkud nešťastně lyžaři v jedné zprávě popisovali Jizerky i některá místa v Krušných horách. Přišlo mi škoda, že jediná autentická zpráva z Altenbergu/Cínovce z toho dne ležela mezi zprávami z Jizerek