Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 8 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 18.1.2020 16:42
Dnes v podvečer po sněžení od Š. Mlýna. Bylo by to super, kdyby nám před 2. týdny neprojelo stopy auto. Tehdy vyjelo 20 cm hluboké koleje do té břečky, která následně zmrzla. Navíc nejel při jedné straně, takže rozjel obě stopy. Běžkaři kličkují mezi 20 cm hlubokýma a zmrzlýma kolejema a je to bramboračka. Sjezd je nebezpečný, nezkušený lyžař může vjet do koleje a úraz je tu.
Od Mlýna po Sedloňovský kopec, na Vrchmezí a Bukačku je základ pod novým sněhem výborný zmrzlý firn. Od Bukačky na Šerlich jako podklad pouze led, špatné, nesjízdné.
Prosím rolbaře, až vyjedou na okruh okolo Deštne, aby trasy od Bukačky upravili.
Děkuji.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2020 16:41
Ze sedla pod Homoli bunkrovkou na peticesti, sjezd nad Zdobnici [dál už horší] a pak z peticesti zpět pravou cestou [lepší] do Certaku. Stopy na klasiku slušný a celou dobu lehce padalo, takže dojem velmi dobrý, až na ty pěšáky.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 18.1.2020 18:27
Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá se sněhem okolo Bukové hory? Díky Marťa
Zodpovědět Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 17.1.2020 16:31
Da se to, ale je to trochu narocnejsi. Nekolikrat jsem musel na ledu 'brzdit padem'.
Casti jsou fajn, ale nektere useky jsou hodne ledovate, coz je pri sjezdu z kopce dost o hubu.
Jel jsem z Komariho vrchu na Peticesti (vrchni cestou) a pak jsem se jel podivat k vrchni stanici lanovky. Zpet jsem jel tou spodnejsi cestou, ktera se vic klikati. Nejlepsi jezdeni bylo v okoli peticesti. Ke komarimu vrchu se to spis zhorsovalo. Chtelo by to alespon 5-10cm noveho snehu, pak to bude myslim paradni. Ale i tak jsem dnesniho vyletu nelitoval - za tech par modrin to stalo :))

Par fotek zde:
https://ibb.co/RzfvkT3
https://ibb.co/tKzmG3H
https://ibb.co/R6561Zy
https://ibb.co/gJPwxNh
https://ibb.co/BjyJWsT
https://ibb.co/RGK7GXg
https://ibb.co/Qr2sWPf
https://ibb.co/7pMFSmW
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 17.1.2020 9:51
Dobrý den, nevíte prosím někdo, jak aktuálně vypadají tratě v okolí Zakletý - Pěticestí - Kunštátská kaple - Homole? Příp. doporučíte nějaké vhodné v této oblasti (start skicentrum Říčky). Děkuji, jedeme zde na víkend.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2020 16:51
Dnes překvapivě jasno na Šerlichu kolem 13 hodiny a ledové plotny do třetiny trati k rozhledně, ale pak krásné svezení jižní stranou zpět. Dole inverze, mlha, ale vrcholové partie nádherné.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.1.2020 20:10
dopoledne skate Serlich- Pod Homoli a zpet...az na uvod k tecku kde je dost ledu prekvapive dobre svezeni, diky predchozi uprave, parkoviste prazdne.... zitra to jeste myslim vydrzi, pak zalezi na inverzi a teplotě na hrebenu ...nejspis to bude uz na prd, stridani teplot to promeni na led vsude..... nadavat na klima zmenu neumoznujci lyzovani je asi nepatricny kdyz clovek vidi jak se projevuje v Australii.... :-(
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.1.2020 16:08
Příští tyden.jedem.do.orlickeho Záhoří ma.cenu si brát běžky nude aspon jeste kousek kde se projet?navic jsou tam.nejake psí závody nevite jak.moc.zasahmou do trasy serlich v.destna hole peticesti? děkuji
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 13.1.2020 11:21
Chtěl bych se zeptat, jak to vypadá na trase Mezivrší - Pěticestí ?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.1.2020 19:02
Dnes Šerlich-Velká Deštná jižní stranou-Pěticestí-Zakletý, zpět Jelenka-Luisino-Deštná, podmínky viz jak popsáno níže, dobré jen v úseku V.Deštná-rozcestí Pod Homolí (včera opět upraveno, super na klasiku i bruslení). Pak na Pěticestí je v poněkud lepším stavu jižní cesta, severní je hodně nerovná, zmrzla v rozježděném a rozšlapaném stavu, ve sjezdech je třeba jet hodně opatrně. Sjezd na Luisino údolí už nedoporučuju ani pro kameňačky!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.1.2020 18:29
Sníh skoro žádný. Jen tvrdý sněho-ledový základ. Pěšky to je o ústa. Těď by mělo chumelit to by bylo dobré. Jinak celý hřeben od Čenkovic po turistický k Mladkovu a zpět hezky na kole. Pláště s hřebama. Páradní jízda. Ledu hodně, ale na hřebech se není moc čeho bát. Po Čenkovické sjezdovce dolů i nahoru je to jedná velká ledová plotna i někteří lyžaři šli dolů pěšky
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 12.1.2020 16:44
V okolí Velké Deštné stejné podmínky jako psala včera "Jana". Směr pěticestí krásně upraveno, místy ledové plotny, ale nic hrozného. Místo na skate i krásná stopa na klasiku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2020 19:58
Info pro všechny. Na Mezivrší není možno parkovat, místo parkoviště je sklad dřeva. Zbývá tedy pouze pár míst okolo silnice.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.1.2020 19:54
(Odpověď na dotaz uživatele Ondra z 13.1.: Jak vypadá trasa Mezivrší Pěticestí?)
Na klasiku nepoužitelné, je to jen led, který místy taje do louží, skate se dalo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 17:41
Tak dnes po obede po sjezdovkach maly vylet na bezkach ze Zaklety smer Peticesti..Kunstatska kaple..a zpet stezkou buď fit do Skicentra.Bohuzel obleva udelala svy..snehu ubylo a je to zmrzly na beton.Zadny pozitek to moc nebyl...skoda no..cim vic dolu tim vic ledu a kaminku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 17:36
Od Velke Destne - pod Homoli dobre podminky, upravene rolbou. na Peticesti hodne ledove, bez upravy. Jinak celkove lepsi na skate.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 13:45
Od Masaryčky na V. Deštnou .
Stoupani nahoru přes ledové plotny, misty asfalt. Od rozcesti, ktere děli pěšáky od běžkařů to začalo být konečně lyžování až na Deštnou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.1.2020 13:09
Dnes ráno ze Šerlichu,polskou stranou na Vrchmezí,dolů pod Polomský kopec ,Knížecí cestou, Ruským údolím do Olešnice.Na polské straně bylo sice více sněhu,ale asi 1km je komplet rozježděná cesta od těžby dřeva.
Jak píše Pavel - upravená stopa je rozježděná autem a to jelo Ruským údolím nahoru až na Polomský kopec a Řivnáčovou cestou dolů.
Celkem to byl vopruz - NEDOPORUČUJI. Ledové plotny střídají místa bez sněhu,špatně se brzdí.Na Knížecí cestě u odbočky na Sedloňov jsem sundával lyže a došel to pěšky.Sníh ještě byl,ale mezi kolejemi od auta to fakt bylo o ústa.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 11.1.2020 16:41
Zdravím. Nevíte někdo, jak to aktuálně vypadá na hřebeni mezi Pěticestím, Mezivrším a Haničkou? Děkuji
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2020 16:59
Dnes z Šerlišského mlýna na Polomské sedlo a dále přes Bukačku na Masarykovu chatu a dále okruh na Velkou Deštnou obě cesty. Úsek Šerlišský mlýn až Masarykova chata nedoporučuji komplet. Z mlýna na Polomské sedlo úprava od rolby silně rozbředlá na břečku a ta komplet mnohde až na asfalt rozjetá autem které jelo snad až na Vrchmezí a taky na druhou stranu na Polomský vrch. Vše zničeno, mohlo to ztuhnout a být OK. Škoda slov. Dále od Bukačky na Šerlich není v lese prakticky už sníh, nesjízdné. Kameny, louže, břečka... Šerlich - Velká Deštná a zpět konečne lyžovaní - lepší stav pravá úbočni cesta - na hlavní asfatce se občas objevuje asfalt, tak je třeba dávat bacha. Ale tady se dá pěkně svézt. Holt ta obleva to dost vyřídila :(.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2020 16:13
Od Šerlichu asi 1 km místy koukají kamínky, pak už OK, svážnice určená pro běžkaře je dobrá celá. Až na Velkou Deštnou je to celkem tvrdé, i stopa od rolby zůstala. Po sjezdu od bufetu se to výrazně zlepší, sněhu je více, ale při větším záběru se hůl proboří až na asfalt. Stopy na klasiku zůstaly. Dál na Pěticestí se dá, ale místy také kamínky. Bohužel od Jelenky šla dopoledne skupina pěších, kteří nadělali po celé šířce pruhu pro bruslení poměrně hluboké dolíky. Dnes dopoledne tam byla teplota těsně nad nulou, zítra se má ochladit. Jestli to zmrzne bude to na brusle, ne na lyže a v dírách po pěších na zlomení holí.
(Odpověď na dotaz uživatele Pavel z 10.1.: Ahoj, nějaké aktuální zpravodajství z trasy Masarykova bouda - Velká Deštná - Pěticestí? Jel bych v sobotu ráno na klasiku. Děkuji.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.1.2020 14:48
Šlo to na peticesti, ale mokro, voda, mrholení. Po dnešku bude asi víkend bída
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 10.1.2020 12:01
Ahoj běžkaři. Nemáte někdo info, jak to vypadá dnes po oblevě od Masaryčky na V. Deštnou a dále na Pěticestí? Je to sjízdné alespoň na B lyžích?Děkuji
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2020 19:12
Mezivrsi Peticesti a smer na Serlich prekvapive naprosta pohoda..upraveno...snehu dost..na hrebeni cca 15-20cm snehu...nikde ani kaminek...snad ta obleva tomu tolik neublizi..byla by to skoda...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 8.1.2020 7:41
7.1. jsem jela ze stadionu v Deštné na hřebeny. Přes louku v pohodě. Téměř celá "Bunkrovka" a navazující cesty na hřebenu mají projetou stopu. Díky rolbaři za skvělou práci!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 18:13
Jela jsem dnes od Narodaku, pres vyhlidku Nad Narodnim domem, Dale po modre na Serlissky mlyn, odtud pres Polomske sedlo na Masarykovo chatu. Cesta od posledni chalupy smer vyhlidka Az na mlejne v pohode, bez trasy, misty pod snehem led, ale da SE :) Od Serlisskeho mlyna je trasa protazena, misty kaminky pobliz mlyna a po ceste z Bukacky na Masarycku v lese (lepsi vzit mimo trasu kolem vleku na polske trase ten posledni kousek).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 15:19
Serlich az Mezivrsi,cele upraveno, pohoda,malo lidi. bohuzel nerozumím rozdeleni cest z Serlichu na Destnou, leva cesta na tecku chodci, prava bezkari. vysledek je ze chodci z Luisina nici tu běžkařskou pravou jizni cestu, na kterou se napojuji, taky... ocekaval bych ze min. jedna cesta na hrebenu musi byt vzdy ok na oba styly, coz nebude pokud budou pěšáci takhle je.at obe... myslim ze opačný usporadni se zakazem pesaku na levou severni cestu by fungoval lip..... taky by byla potřeba kyvadlovka z Destny na Serlich, aby se tam nemuselo autem, parkovaci místa o vikendu nejsou a byla by pohoda mit možnost koncit na Destny a sjet si na bezkach z hrebenu dolu.. jedna jizda vleku stoji 80 a clovek se dostane vejskove na uroven Luisna udoli, takze kyvadlovka za stejnou cenu by ani nemusela byt dotovana...jen napad
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 7.1.2020 9:37
Ahoj a jak to na hřebenu vypadá, asi určitě na dvojkové lyže co? Doufám, že mi to odpoledne vyjde a vyrazím.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 8:52
Takže konečně to pravé svezení! Dnes ráno Deštné strojově upravilo svoji část hřebenovky, s tím, že sjezdy dolů jsou kvůli nedostatku sněhu jen ke Mlejnu a na Luisino. A jak psal Leoš, už včera Říčky provedly stopy od Mezivrší přes Pěticestí až po Homoli (z obou stran). Děkujeeem!
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 7.1.2020 14:35
@Kamil: Je to skutečně tak a já bych se spíš přidal k tomu, že pro pěší se to upravovat nebude. Pěšáci si to prošlápnou sami a ušetří se na úpravu jiných míst. Člověk, který svedl běžkaře na úzkou traverzovku je totální D*M*NT.
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.1.2020 13:21
Dovolím si pár postřehů z hřebenovky z období 29.12.2019 - 6.1. 2020. Na tu bídu se sněhem v podstatě pořád docela dobrý, běžkaři to nějak samovolně vyjížděli nejen na klasiku, ale i na jakýstakýs skate. Co se mi ale zdá hrozný, je situace v úseku sedlo pod Masaryčkou - Velká Deštná, jehož větší část je obětována výhradně pěším. Dupou tam šílené davy se psy na volno, na běžkaře se pokřikuje, že tam nemají co dělat, že je to tak na cedulích. Dříve se tam také dupalo, ale s jakýmsi pocitem viny-rozdupávám to běžkařům, tahle legalizace však plošně povzbudila pěšáky k nebývalé agresivitě. No a když pěšákovi vynadáte, že dupe v tom pro běžkaře určeném uzoučkém kanálku po druhé straně V. Deštné, oboří se na vás, že vy jim také jezdíte po "jejich" chodecké hřebenovce. Je to paradoxní stav, kdy nejvyšší a pro běžkaře jeden z nejlepších úseků hřebenovky je legitimně obětován chodcům, takto to snad ani nemohlo být myšleno. Pokud jsou cedule myšleny doopravdy vážně, pak by hřebenovka pro pěší měla být upravována bez stopovače a s větším přítlakem, aby se chudáci nebořili:)
Hřeben Orlických Hor

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory