Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 4.4.2023 18:40
Tak jsem vytáhl kameňačky a ještě vyrazil. Ze Šerlichu první dvě zatáčky pěšky, pak jsem nasadil a jel západní běžkařskou trasou, první kilák ještě semtam vytáté kousky, vícero přenášení, případně se dalo po novém poprašku na trávě. Sjezd z VD směrem na Jelenku je pár asfaltových fleků, pak až na Homoli bez přenášení a celkem i fajn poježdění. Tedy pro fajnšmekry. Pro zájemce bych doporučil vyjet si autem pod Homoli (pokud lze), nasadit tam a jet směrem na Jelenku, tento úsek bude ještě do konce týdne ok. Jinak napadlo asi 1-3 cm sněhu, což na jednu stranu pomohlo ledovatému povrchu, na druhou je to zrádné, páč není vidět asfalt a kameny :)
10:24
10:57
11:09
11:45
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.3.2023 12:05
Ještě to jde z šerlichu na velkou deštnou a kousek na pěticestí tam dál už jsem nedojel. Rozhodně je to na starý lyže na cestě jsou kameny , ale nepřenáší se
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.4.2023 13:49
Ahoj, měl bych prosbu. Na hřebenu OH mi upadla "podpaťenka" z vázání (chybějící žlutá část na levé lyži). Nenašel ji někdo náhodou? Díky za info na author65@seznam.cz.

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.3.2023 15:19
Potvrzuji slova Radka přede mnou. Rolba z Říček sice včera vyjela, ale sníh zmizel. Z Mezivrší už je to bez šance. Možná z Pěticestí dále na Homoli, ale raději až příští zimu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.3.2023 12:33
Dnes to bylo nedůstojné rozloučení s běžkařskou sezónou. Po příjezdu na Mezivrší to vypadalo docela ok. Směrem na Anenský vrch nic moc, ale směrem na Pěticestí to vypadalo docela dobře i nová stopa od Rolby byla vidět.

Tak jsem vyjel směr Pěticestí, bohužel hned za zatáčkou první přenášení. Pak hned další. Dolů od Komářího vrchu led. Když jsem kousek pod Komářím vrchem zjistil, že více času lyže nesu, než na nich jedu, tak jsem to otočil.

Směr na Anenský vrch to bylo o něco lepší. Sem tam přenést, ale našel jsem tam dva úseky o délce ani ne 100m které, ale byli fakt hezké, takže na nich stálo za to jezdit tam a zpět. Po přiblížení ke sjezdu k pěchotnímu srubu Průsek by bylo přenášení minimálně 300m dlouhé (dál člověk nedohlédl), ale pochybuju, že by to dál bylo lepší.

Po návratu na parkoviště, jsem potkal ještě dva kluky, co to zkoušeli víc směrem na Pěticestí, ale říkali že na Pěticestí vůbec nedojeli, že se to nedalo.

Pokud nenastane zázrak, tak letos naposledy.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.3.2023 15:33
Dnes dopoledne skatem Šerlich - Homole. Místy hodně špinavé, pár kratších několikametrových přenášení a další místa na hraně, ale i hezké úseky, kde se dá dobře pojezdit. Kolem Velké Deštné je potřeba to vzít západní cestou (běžkařskou), na té pěší jsou už delší úseky beze sněhu. Jel jsem pak i dál kapradinkou směrem na Pěticestí, kde to dnes projela rolba z Říček. Tam už toho přenášení bylo více, tak jsem to stočil kolem Homole na bunkrovku a jel zpět, ale možná dál směrem k Pěticestí to zas bude lepší..
9:51
10:01
10:12
10:17

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.3.2023 9:16
Vloni Dešteňáci jezdili až do půlky dubna, po neděli má připadnout čerstvý sníh, takže naděje určitě je. Říčky by mohly překvapit, ale těm moc nevěřím, jejich úprava v četnosti a délce za Deštnou vždycky trochu pokulhávala...
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 21.3.: Ahoj, myslíte, že se bude ještě strojově upravovat alespoň část hřebene na tento víkend, nebo už je konec?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.3.2023 10:40
V neděli parádní počasí při klasice na otočku Šerlich - 5cestí. Stopa po páteční úpravě stále slušně znatelná, typické jarní lyžování, ráno tvrdá kluzná stopa, odpoledne mokrý těžký sníh. Ale za mě stále bezvadné běžkování, Od Homole na obě strany jedno vytáté místo, ale stále bez přenášení, zjevně ale od úterý či středy už to na pár místech bude s přezouváním...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.3.2023 7:07
Včera z Panského pole na Pěticestí a zpět. Prvních 500 metrů hodně ledu a jehličí. Lepší jít spíše pěšky, poté se obcházelo u bunkru Průsek za Anenským vrchem. Cca 10 metrů. Jinak na sněhu jehličí a šišky, takže je to pomalé. Ale myslím si, že do cca úterý to ještě sjízdné.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2023 21:02
Dopoledne z Luisina údolí přes Jelenku na Velkou Deštnou, okolo Velké Deštné a zpět. Občas vytátá místa, ale šla objed. Místy jehličí a šišky, měl jsem raději "šutrovky". Pohodová, ale už jarní vyjížďka.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.3.2023 15:43
Ze Šerlichu na Pěticestí a zpátky. Skate. Přes den upraveno rolbou, jel jsem večer, už to bylo umrzlý, jelo to dost rychle. Sněhu zatím překvapivě docela dost, občas vytátá místa jdou vpohodě objet. Pěkné jarní lyžování.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.3.2023 16:39
Dneska jsem jel na běžkách z Luisina údolí pod Jelenku a dále pod Homoli. Tato část trasy zcela ideální, čerstvě projeto rolbou. Dále od Homole směr Pěticestí jsem jel jen kousek po straně nad Záhořím (kvalitní podklad, ale místy vytáto, dá se však objet), poté přejezd spojnicí na druhou cestu směr Pěticestí a po ní zpět na Homoli. Sněhu dostatek, ale voraniště a dost nebezpečné. Po návratu na Luisino údolí jsem ještě jel nad sjezdovky nad Deštném, cesta spíše ledová než sněhová, ale přenášet netřeba.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.3.2023 12:42
Dnes dopoledne směr Luisino údolí, Velká Deštná, Šerlich a zpět. Okruh na Velké Deštné paráda, rolba v dopoledních hodinách upravila. Od Luisina po hřeben klacíky, šišky ale dá se...
11:43
11:55
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.3.2023 18:14
Dneska paráda - okruh kolem Deštný je furt na áčkový lyže. Rovinka Pod Jelenkou - Pod Homolí naprosto super. Dál pak na Pěticestí zřejmě delší dobu bez úpravy. Východní strana (směrem do O. Záhoří) má furt celkem dost sněhu. Západní strana je na tom hůře - ale furt sjízdná. Bohužel z obou stran celkem oranice (na skate), na klasiku dobrý.
Po návratu na parkoviště na Šerlichu jsem chtěl ještě z Masárny na Vrchmezí, ale to sem musel po 300m otočit. Tam už to je jen pro skalní fanoušky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.3.2023 9:59
Stopa od parkoviště na Šerlichu parádní. -2 a jasno, sníh je cca od 800m.nm
9:22
9:50
9:55
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.3.2023 14:19
Dnes projeto Serlich-Peticesti.
Nejlepsi usek od Velky Destny-Pod Homoli, tak porad na ackove lyze.
Od Homole na Peticesti urcite lepsi strana od Zahori. Bunkrovka hodne rozbita, na par mistech brzo uz nebude snih.
Pozor i na trase z Velky Destny k Serlichu tou pesi cestou.Kousek od Velky Destny take uz na par mistech vytato na kaminky.

Jinak po vcerejsim desti a nocnim umrznuti to bylo rano spise na brusle nez na lyze. K obedu to uz trochu povolilo. Mistama hrbolaty a a v nekterych sjezdech to bylo o kotniky, hur se pluzilo. Ale na rozlouceni se sezonou se porad dalo. Do vikendu to jeste pujde. Po vikendu bude uz asi po vsem..
9:06
10:08
10:25
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 19:50
Kdo dneska vyrazil do Orliček na běžky, rozhodně neprohloupil. Zima se vrátila, ale jak to tak vypadá jenom na jediný den :-(
Trasa Panské Pole - Anenský vrch - Mezivrší - Pěticestí - Pod Homolí - Velká Deštná a zpět přes Korunku.
Sněhové podmínky kupodivu vynikající (celá trasa na áčkové lyže) - od pátku to typuji na cca 25cm nového sněhu (celkem tak od 30 do 70cm na závětrné straně hřebene). Ráno v cca 8:30 na Panském Poli -4°C, dopoledne postupné oteplování až na cca +2°C na V.D. Až Pod Homoli polojasno (kupodivu sluníčka celkem dost), na VD zataženo, při návratu na Pěticestí opět opalovačka. Stopy ráno v úseku Panské Pole - Pěticestí, neupravené, pouze krásně prošlápnuté na klasiku (ranním ptáčatům díky :-)). Na Pěticestí jsem potkal rolbu - odpoledne byl upravené všechno. Od Pěticestí až na VD krásná úprava, totéž přes Korunku. Mazat se kupodivu dalo nádherně - ráno kombinace oranž SKIGO -2/0 - 0/3°C + horní vrstvička fialového SWIX -3-0. Tato kombinace (dobře fungující) vydržela bez přemazání celý den (předpokládám, že ten Swix se sjel cestou na Pěticestí a dále už se jelo na SKIGO). Sníh byl měkčí ne moc rychlý (samozřejmě hřeben po čerstvé úpravě byl jiný než neupravený úsek kolem Haničky a Mezivrší), ale bylo to na pohodu :-)
Celkově super poježdění, ale tuhle zimu (stejně jako loni touhle dobou) možná taky poslední :-(
8:56
9:36
12:31
12:34

» Zobrazit všechny fotky (celkem 6) + jejich polohy na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 18:59
Dnes ze Šerlišského mlýna přes Šerlich,okolo Velké Deštné a zpět,.krásné počasí, perfektní úprava stopy,.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 18:45
Suchy vrch, buková hora, včera sice upraveno, ale možná jen klasika. Sněhu dost.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 12.3.2023 17:36
Poklona rolbařům za nedělni úpravu..paradni svezeni.parádní sníh..díky..
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 17:35
Dnes z parkoviště pod Šerlichem přes Velkou Deštnou a Homoli na Pěticestí. Krásné počasí a krásně upraveno.
7:37
7:51
7:51
8:11

» Zobrazit všechny fotky (celkem 8)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 16:46
Dnes dopoledne z Deštného na Vrchmezí a Šerlich. Na skate je najetá stopa z půlky louky nad Deštným. Všude parádní podmínky - jedinou vadou bylo zavřené parkoviště za Národním domem.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 15:21
Ahoj dnes že Zelence od kamene,přes Polomském sedlo,tam bylo upraveno rolbou,na Čihalku,tam už jen prošlapnuta stopa,ale super sníh,prašanek a sluníčko Soňa
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 13:57
Z Luisina přes Záhoří na Peticesti, anenský vrch a zpět, nový sníh, nová úprava, luxus, jedno z nejlepších letos...dole kolem Záhoří leze tráva, jinak sluníčko, lehce pod nulou... pěšáci v manšestr i kolen Anenský nejen kolem VD. Holt selfie na rozhledně je in..
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2023 11:05
Trasa Hanicka-Mezivrsi. Pocasi parada, cerstveho snehu 15cisel, prasan. Stopa pouze od lidi, zadna strojova uprava. Ale i tak parada!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.3.2023 18:48
Od hotelu Orlice po silnici pres Luisono udoli, Jelenku na 5cesti a zpatky, klasika, na bezkach az k hotelu. Rano v 8 hod, asi projeto rolbou ale nebylo to znat. Rychle vse zapadalo a snih namrzal na skluznici. Dřina, ale zitra znova, tentokrat v planu od Narodaku. Snehu hodne. Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.3.2023 16:02
Jeli jsme jen Annensky vrch - sedlo pod Haničkou a hromada nového sneho. V Rokytnici napadlo asi 10 cm. Po loukách by ti asi šlo, ale nejeli jsme.
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 11.3.: Prosím jestli někdo pojedete z Pěticestí na Haničku a dále směr Rokytnice dejte prosím vědět zda napadlo a zda je to sjízdné až do Rokytnice.

Děkuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.3.2023 15:59
Hřeben sjízdný a upraven.
V sobotu napadla hromada nového sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Renata z 10.3.: Dobrý den,
prosím, jak vypadá stopa vypadá na hřebeni po včerejším dešti?
Díky Renata)
(Odpověď na dotaz uživatele Mates z 11.3.: Skol lyžníci, tak jak dnes vypadáji hřebeny, připadlo hodně sněhu? Co vše provedl vítr? Myslíte že zítra ráno bude protažená nová stopa? Chtěl bych vyrazit z Haničky na Šerlich, předem díky za info)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.3.2023 17:58
(Odpověď na dotaz uživatele Radek z 10.3.: Máte někdo aktuální informace? Mezivrší?)

Rolba z Říček dnes na Mezivrší byla a dojela až na Haničku viz https://www.destne.info/#/bezky, takže se dají očekávat obstojné podmínky. Samozřejmě zprávy reálných lyžařů se budou hodit, podmínky pátečního odpoledne byly nevyzpytatelné.
Luke: V Orlických si zajišťují GPS tracking roleb sami. Nejspíš bude rozbitý export na mapy.cz, dřív tam jejich záznamy byly.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.3.2023 15:37
10.3.2023 Rychlá obleva posledních dní spláchla sníh v dolních úsecích. Hřebenové trasy sjízdné. V sobotu by mělo opět napadnout 5-10 cm nového sněhu. https://severovychod.estranky.cz/clanky/orlicke-hory-na-bezkach.html
PS: To by mě zajímalo, proč nemají Orličky aktuální přehled upravených tras na mapy.cz, stejně jako ostatní hory.
Hřeben Orlických Hor

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory