Obecná diskuse o lyžování

Toto obecné fórum můžete využívat k diskusi o čemkoli lyžařském. Zprávy o aktuálních sněhových podmínkách samozřejmě nadále patří k příslušným běžkařským oblastem. Naopak komentáře, které žádné informace o aktuálních podmínkách neobsahují, přesouváme občas ze stránek se sněhovým zpravodajstvím v jednotlivých oblastech sem do obecné diskuze. Přesunuté zprávy poznáte tak, že vedle data vložení mají uvedeno "Přesunuto z ...". A stránky se zprávami z oblastí pak budou přehlednější.

V obecné diskusi jsou tedy podmínky pro vkládání příspěvků benevolentnější. Nepatří sem ale neslušné komentáře a reklama, takové zprávy mohou být mazány, jak je popsáno i v podmínkách používání portálu.

Nejnovější diskusní příspěvky

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vloženo 16.1.2017 20:21Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Každý den sněží, stále padá, rolba nesmí jezdit přes den, jen v noci, jsou asi 2/3 na celý Jizerky. Neplatíme ani korunu za úpravu !!! když nejedete autem a nezaparkujete na obecním nic nepřispějete .... A stále se to některým chytrákům zdá málo ? Co kdyby neupravovali a zavřeli parkoviště ? To by jsme čuměli co, tak já si teda stěžuji jen když nesněží !!! Dnes opět upraveno a perfektně i přes sněžení.
Vloženo 16.1.2017 16:41Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Abych nehltil.

1) Nejprve se omlouvám:"...nešvary se vrátily..."
2) Rozdíl mezi nasněženo na včera upravený podklad a neprojeto je myslím snadno rozeznatelný. Ty Písčiny byly pod závějí 40+, bylo to úplně měkké, tj. ZCELA JISTĚ neupraveno v sobotu, jak ops inzerovala. Navíc přímé porovnání s ráno neupraveným úsekem "Bíle buky".
3) Jde o princip. Přijedeš - li po nahlášené úpravě kolem celých hor autem s bruslema na Smědavu,aby sis dal Knajpu-Mariánky-Jizerku a Písčiny a boříš se 40 cm prašanu, nechápeš PROČ nenapíší, že na úpravu nejsou peníze/čas/energie/personál.
4) Že si za to nezaslouží odměnu je nabíledni.
Vloženo 16.1.2017 15:52Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nejsem nějakým zarytým obhájcem o.p.s.ky, ale z těch neustálých stížností tady na fóru jsem poněkud na kaši. Krásnej sport, v krásný přírodě, valný většině lidí to "někdo" zadara upraví a ještě mají kecy??? To je jako někoho nějaká povinnost, žehlit mi přede mnou manšestr nebo co? Dyť ty v..e tejden v kuse padá, tak co má jako ta rolba dělat, jezdit stěžovatelům před nosem? Fakt Vás nechápu. Já v sobotu Jakuszyce - Lidový sady k tramvaji, 37 km skate v hlubočáku, protože od nočně/ranní úpravy zas deset napadlo a perfektní zážitek - sice megamakačka v měkouši až hlubočáku, ale potom večer dvě promile a naprostá spokojenost. Hlavně se hoďte všichni do klidu nebo nám to LČR zavře .. a všichni máme po p... - víte po čem.
Vloženo 16.1.2017 12:27Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Ten v cestářské bundě:

Tak za prvé nevím, proč by měla být zrovna o.p.s. posvátná a nedotknutelná. Navíc zrovna na tomhle webu jsou stížnosti na o.p.s. docela časté, otázkou je, zda oprávněně.

Ale k věci. Já bych to tak nehrotil. Jednak teda podle webu o.p.s. je napsáno "nad nedělním ránem" rolby upraví. Přeci musím počítat s tím, že se taková úprava asi 180 km může protáhnout klidně až do deseti. Nadto jsem na té Točně byl v podobný čas, neboť jsem tam potkal rolbu také, a tam se rozhodně nedá mluvit o šlapaní stopy, šlapání stopy si představuju situaci, kdy se brodím po kolena ve sněhu a ne když jedu po tvrdém podkladu, lyže 1 cm zabořena..

Na těch dalších místech jsem nebyl, takže nemohu mluvit. Já se třeba vracel přes neupravené Hrabětice, na webu pak ale byla hned vyvěšená omluva. Třeba na ty Mariánky byla úprava naposledy hlášena v noci na sobotu, a vzhledem k tomu, že až do neděle pořád sněžilo, jak by tam nemohl být prašan?

Na každý pád, pokud několik dní vytrvale sněží, nemůžu čekat extra upravené stopy, stejně se během dvou hodin zboří. Bruslař hold musí počítat s tím, že bude na magistrále omezen a pro klasikáře není problém jet kamkoliv. Ono naučit se běhat, zdůrazňuju běhat, za špatných podmínek také není k zahození, jen to vyžaduje víc sil a šikovnosti. Chodcům to může být jedno.

Kdyby se za to aspoň muselo platit, tak bych tyhle stížnosti ještě pochopil. Ale když je to pro běžkaře, nepočítaje těch pár korun z bedřichovského parkoviště, zadarmo? Čemuž teda osobně nerozumím. Takhle prostě stačí neposlat DMS.. Případně zatlačit na obce, které to z většiny platí, protože ty mají zájem na turistech, a ty jediné mají na o.p.s. páku..
Vloženo 16.1.2017 10:39Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Vím, že vzbudím vlnu nevole, protože jsou věci posvátné, na které se nesmí šahat. Bohužel se příliš rychle vrátili nešvary ze zim minulých:
1) Dle sobotního vyjádření webu ops mělo být na neděli upraveno (vše včetně ohlášeného rozsahu na webu ops),
2) přecházím, že jsem v 9:30 šlapal z Točny stopu. Nad Kristiánovem jsem se s Rolbou potkal, otázka organizace práce,
3) co mi ale vadí zásadně, že uveřejňované úpravy (a to včetně záznamu z GPS v mapě), neodpovídají skutečnému rozsahu:
a) osobně Písčiny - Paličník neviděli úpravu před víkendem ani o něm, závěje panenského sněhu (40+), úplně měkké,
b) z konverzace s lyžaři na Knajpě se to samé dá říct o úseku Knajpa - Marianskohorské boudy - Protržená přehrada, rovněž nahlášena sobotní úprava.

Avizované úpravy tedy neodpovídají skutečně provedeným. Vzhledem k tomu, že se toto neděje zdaleka poprvé, dokážete někdo pochopit, jaký motiv k tomu ops má?
Vloženo 15.1.2017 22:46
Pro Filipa: dříve třeba nebyly vleky. Takže člověk sjel kopec, vzal lyže na ramena, vyšláp kopec a mohl jet znova. Taky se dřív tolik nejezdilo autem, a taky to šlo. A takhle by se dalo pokračovat do nekonečna. Po upravených trasách se zkrátka jezdí líp. S menší námahou to jede rychleji, člověk toho víc stihne. Jinak chrti v harapeskách přece mohou koexistovat s turisty. Na upravených cestách se, mimo jiné, líp vyhnou. Každý to máme nastaveno jinak, někdo se chce kochat krajinou, jiný si zas dát pořádně do těla. Navíc není nikde psáno, že se ten chrt nestačí dívat okolo sebe. Na druhou stranu pokud už jsem po určité trase jel mnohokrát, tak už se ani moc okolo koukat nechci, resp. stačí mi ten můj pohled "z rychlíku".
Vloženo 14.1.2017 23:02Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Co třeba rolbama neupravovat? Dříve jsme si stopu prošlapávali a taky to šlo. Přijeli by sem turisté, kteří mají rádi hory a ne chrti, kteří se po zaparkování a běhu ve svých harapeskách ani nekoukají okolo a chrtí...
Vloženo 14.1.2017 19:14Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Moc nerozumím řízení úpravy tratí. Předpověď je, že bude celou noc kydat a upravuje se večer a ne nad ránem. Hodiny rolbařů a spotřebovaná nafta = udření a otrávení lyžaři. Skol
Vloženo 11.1.2017 23:07
Martin: práci s fotkami zvažujeme delší dobu, ale vždy to skončilo na tom, že nejde o zrovna jednoduchou úpravu. Takže závisí, jestli nás napadne nějaké elegantní řešení. Zatím je jediné řešení umístit fotky někam jinam (fotky Google, Rajče, FB, atd.) a dát na ně odkaz, což někteří lyžaři občas dělají.
Vloženo 11.1.2017 22:52
Adam Václavík: Souhlasím s Jbc, taky bych vyrazil do Bedřichova. Pro začátečníka se nabízí trasa přes Novou Louku na Hřebínek, o kterou doporučuji o pár příspěvků níže. O víkendu bych určitě začal z parkoviště na Maliníku, v pondělí bych se nebál ani z centrálního parkoviště v Bedřichově. Tam bývá o víkendech až moc lidí a sjezd zpět na stadion v takových podmínkách nemusí být pro začátečníka úplně jednoduchý - sám o sobě není ani tak náročný, tím se stává kvůli množství lidí. Tratě přímo v Liberci neposoudím, to by musel asi spíš někdo místní.
Vloženo 11.1.2017 22:01
Mám otázku spíše na adminy. Nepřemýšlíte o funkci přidávání fotek ke komentářům? Já osobně bych uvítal krom slovního popisu i nějaký fotky z těch míst.
Vloženo 10.1.2017 21:26
Pro Adama Václavíka: Nejsem sice Martin Sajal, ale dovoluji si opovědět za něj. Jeď do Bedřichova. Tam najdeš nejvíce a nejlépe udržovaných tratí (myslím tím celou oblast Jizerských hor) v celé ČR a přilehlém okolí.
Vloženo 10.1.2017 18:46
Martin Sajal: Mám přítelkyni v LIberci, v pondělí bych rád zajel na nějaké tratě tam v okolí. Jaké byste mi pro začátečníka doporučoval? KOupil jsem si lyže za 5tis, tak bych nerad jezdil na nějakých nekvalitních neupravených tratí :)
Vloženo 8.1.2017 17:00
Adam: Doporučoval bych asi nejvíc Dlouhou Louku - https://mapy.cz/s/1jETS nebo Klíny https://mapy.cz/s/1jEUA. Klíny jsou ze Zličína trochu blíž a závěr po lepší silnici, na Dlouhé Louce je zas míň sjezdů co by začátečníkům nemusely sedět, když lyžař vhodně naplánuje trasu. V obou případech je parkování hned u tratí, na Dlouhé Louce jsem byl včera viz http://www.kamzasnehem.cz/bezky/krusne-hory/lesna-kliny-bournak-telnice, místa tam bylo dost.
Vloženo 8.1.2017 16:00
Zdravím. Kam bych se měl prosím vydat na první běžkování, jsem začátečník, rád bych jel ze Zličína, tzn. něco co bude Zličínu nejblíž a bude pro mě dopravně jednoduché, tzn. zaparkování a následné vyjetí na tratě. Přemýšlel jsem o křušných horách? Ale kam přesně? Aby to bylo co nejblíže a abych co nejlépe zaparkoval? Nejlépe prosím tip na GPS pozici :)
Vloženo 8.1.2017 11:44
Pro Priserka a další začínající lyžaře:

S novými běžkami bych se v Praze spíš bál, chce to ještě víc sněhu. Kdo chce mít jistotu, že lyže nepoškrábe, tak jistotou by měl být Ski Park Chuchle (poté, co bude potrvzeno, že se tam skutečně už lyžuje na upraveném technickém sněhu). Ale tam je okruh zatím dlouhý jen 200 m a může tam být dost lidí. Tam se dá zkoušet i klasika i bruslení. Na klasiku bývají z hlediska nízkého rizika poškrábání lyží dobrá místa, kde jsou stopy vyjeté na loukách. Na http://www.kamzasnehem.cz/bezky/praha/praha se pár tipů nájít dá

Do "pořádných hor" to je z Prahy nejblíž do Jizerských hor (nejčastěji a tím pádem většnou nejlépe upravované tratě, ale zas nejvíc lidí, pro úplné začátečníky může být vhodná protože vede nejvíc po rovině z Maliníku v Bedřichově na Novou Louku a dál na Hřebínek, nebo pak některé trasy z Jizerky). Stejně blízko je to do Krušných hor, při vhodném naplánování (aby byly na trase jen mírné sjezdy) může být dobrým místem třeba Dlouhá Louka - zprávy na http://www.kamzasnehem.cz/bezky/krusne-hory/lesna-kliny-bournak-telnice
Vloženo 7.1.2017 21:44Přesunuto z Praha
(Odpověď na dotaz uživatele Priserka z 7.1.: ahoj...koupila jsem si bezky a chtela bych poprve vyrazit...jenze jsem zjistila, ze nevim z prahy kam a jak vlastne na to... poradite, prosim?)

Tak teď sněží v Praze, takže ideálně počkat až toho napadne víc. Jak píše kolega dá se běžkovat v oboře hvězda což je známá lokalita pražských běžkařů, pak třeb nad Prokopákem, tam to dnes k tomu ale ještě nebylo, nebo třeba v Krči. Za Prahu se jezdí třeba do Brd, nebo do Jizerek. Je potřeba to tady sledovat a jakmile někdo bude psát, že je to někde OK, tak se ho ptát jak se tam dostat.
Vloženo 4.1.2017 21:22
ad.Zoly
ad.Martin CHA,CHa,cha.
Vloženo 4.1.2017 15:11
člověče, Hawku, zvláštní, že z elitních závodníků nikdo lyže nezničil... howgh!
Vloženo 4.1.2017 11:15
as Zoly: "pajdak" je jeste lichotive oznaceni, protoze to je za urcitych podminek korektni styl, ja jim rikam "predcasne probuzeny medved"
Vloženo 4.1.2017 7:09Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
tak koukam ze na night lightu jsem si neznicil hrany sam od buku dolu :-( na ty rovince pri vraceni ..jeste ze jsem jel jen jedno kolo .. snad v servisu dokazou opravit hrany nejakym zbrousenim
Dotaz Vloženo 3.1.2017 17:43Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
ad lyžař: rád bych tvá tvrzení trochu opravil, takže:

1) o tom, že se od Buku pojede vlevo po závodní pětce pořadatel informoval před startem

2) jelo se tak i loni

3) a je to i moudré a logické rozhodnutí, protože jinak by se lyžaři na exponovaném sjezdu do Bedřichova potkávali protisměrně a mohl by z toho být pěkný masakr

4) tratě přes závodní pětku byly v pořádku a byly v pořádku i následující den, kdy jsem tam trénoval

takže méně rozhořčení a více úsudku, děkuji
Vloženo 3.1.2017 17:28Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
(Odpověď na dotaz uživatele Kocour z 3.1.: Ach jo,
proč se každej rok musí objevit nějakej ...ák/..ča, která mě zvedne ze židle. Takže jako každoročně pro nesvéprávné, Jizerská magistrála není uzavřený sportovní areál, kde si zaplatím stoprocentně připravené tratě a zázemí. Poslední 3 roky je sněhu pomálu, takže bych očekával, že každej jedinec bude aspoň trochu soudnej a pochopí, že i nahoře to s tím sněhem nebude uplně optimální. I na tu bídu je to nahoře supr a OPSka občas dělá i zázraky. Jezdím, od začátku prosince a lyže jsem si nezničil skate/klasika. Samozřejmě podle aktuální situace beru lepší či horší model. Takže tyhle žalozpěvy co tu jsou někteří schopni vyplodit ve mě vařej krev. Zakončím to dotazem, zda v létě, když vyrazíte do Jizerek na kolo, posíláte stížnosti na Lesy ČR, že máte kolo od bláta se kterým jste v přírodě nepočítala nebo tak něco...)
kocoure ák /čka jsi leda ty, když je na plánu tratí na NLM napsáno, že pojedeš od buku dolů na stadion a máš tu trať projetou 20x a je super a při návratu tam stojí borec v reflexní vestě a nažene tě na tratě po trase kterou nejezdíš v sezoně právě proto , že tam jsou kameny tak to je chyba pořadatele, který mimo jiné sliboval naházení tratí a totálně to osr..., takže když se tam jelo podruhý tak tam byly místa úplně bez sněhu, Martin jel asi jedno kolo.
Z deseti lidí co jsme jeli zničilo lyže na tomto úseku cca 150 m osm, tak nekecej takový blbosti, když jsi tam pravděpodobně nebyl, jinak bys byl nasranej pravděpodobně jako ti co jeli. Omlouvám se ale není to kam napsat nebo nevím.
jinak včera při tot chumelenici a sněhu projeta trasa bedrichov - NL - rozmezí - knajpa - kůrovec- hraniční - promenáda - mořina - vlašák - knížecí - smědava - knajpa - rozmezí - kristiánov - NL - bedřichov.
nový sníh , který nejede, stopa jakž takž jel jsem dopoledne, takže zapadáno jak jsem se vracel stopa lepší, skejt horší. Nahoru ze Smědavy na Pavlinu louku byl od plužení jen rygol takže stopa až po bunkr nebyla, pokud se to neupraví bude se tam hůř vyhýbat. Jinak všude bez problémů. Od Kristiánova už byl uježděný i střed na skejt jak vyjeli lidi. Takže doporučuji vyjet spíše na klasiku, protože tu si užijete náramně
Vloženo 3.1.2017 16:28Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Nemichejte tady ku... dohromady upravu trati a zavody!!!! Normalne na vyjížďce nereknu ani popel, ale když uz poradam nejakej závod, tak se snazim to vest nekudy, kde nelezou sutry, natožpak v noci, kde to pod svitem celovky neuvidi ani bystrozrakej!!!! ja tam teda nebyl, ale nechapu, proc by nemoh někdo zkritizovat organizaci neceho. Sam jsem si uz několikrát odrovnal takhle lyze, a verte mne, kolikrat se tomu při vsi dobry vuli při hromadných startech vyhnout nelze. Nastesti uz za ta leta vim, kde na to poradatele kaslou, a jak není metr snehu, tak tam ani nejezdim. Ale jinac, když nekde zaplatim petikilo startovny, tak ocekavam, ze pojedu po snehu. A co se tyce toho primeru s kolem a blatem, tak to je jako jet na silnicni cyklistickej závod, a najednou to nekde v pulce poslou poradatele na singltrek. Mam si snad kvůli tomu, ze někdo muze bejt takovej idiot, brat preventivne na všechny silnicni zavody celopero????!!!!
Dotaz Vloženo 3.1.2017 15:44Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
ad lyžařka: trať NightLightu byla v pořádku, pokud si tam někdo zničil lyže, tak jedině díky vlastní blbosti, neumětelství nebo prostě smůle (přišlápnutá lyže od soupeřů apod.)... jiná věc je totální chaos a chyby ve výsledcích, alr to je myslím věc, která nepatří na stránky o úpravě tratí
Vloženo 2.1.2017 19:38Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Bedřichovský NLM, nemůžu se stále vzpamatovat ze zážitku amatérské organizace a zničených lyží :-(. Nechci to nechat být jen tak. Kdo má stejný pocit prosím pište: filmyzdilny@gmail.com
Vloženo 1.1.2017 13:30
Ono je to těžké, zvlášť nyní o prázdninách. Magistrála je plná. Hodně bruslařů je fyzicky zdatných, ale s technikou je to horší. Říkám jim traktoristi... jedou pajdáka do kopce, z kopce, neumí uhnout, buď skoro zastaví, místo toho aby poslední dva kroky vnitřní skluz jen srovnali, nebo upřeně sledují špičky svých lyží... to raději skočím do klasické stopy, hlavně když jedu rychleji z kopce. Ale s tím se nedá nic dělat, jen vyrazit brzo ráno, to tam turisti ještě nejsou. Jinak dnes byla i klasická stopa po obou stranách z Mariánské hory, přes Kneipu a Protrženou ve výborném stavu...
Vloženo 31.12.2016 22:48
Reakce na Zoly.I když je stopa pro bruslaře široká stejně klasiku na obě strany zkazí,někdy je vidět,že jin to vyloženě děla radost.
Vloženo 31.12.2016 12:18Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Pro ZOLY a FANDU, proč to jde od Bedřichova po Smědavu a ne od Jizerky po Smědavu? Na Jizerce je malá rolba která neumí 2 stopy dost daleko od sebe, kdysi tam jezdívala proto 2x, dnes na to prej nejsou peníze.........
Vloženo 31.12.2016 9:30Přesunuto z Bedřichov a Jizerská magistrála
Názor pro Fandu Vernera a další: Pozor jen můj osobní pohled: Počet stop na klasiku závisí na šíři trati a množství sněhu. Dvě stopy na klasiku musí být v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby se mezi dostali bruslaři. Pokud se tam nevejdou tak spolehlivě rozbruslí obě stopy na klasiku. Je-li sněhu méně, není možné stopy pro klasiky vyříznout až na kraj, neboť se bortí a hrozí pády do rygolů a nelze se vnější hůlkou odpíchnout. Proto je leckde lepší jen jedna, ale jistá stopa na klasiku, než dvě bídné...