Hřeben Orlických Hor – běžky

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi…

Číst celý text

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází jeden nezodpovězený dotaz
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 25.2.2024 19:39
Z Luisina Údolí směr Pod Jelenkou, Pod Homoli a oběma směry na Peticesti a z něj zpět. Neuvěřitelné, ale docela to šlo, místy nutné přenášení, sníh dost rozbředlý, žádný luxus, díky Orlicky, zase příští rok.
Vloženo 24.2.2024 23:56
Z VD pod Homoli sněhu ještě dost . Směs firnu a nové nadílky. Stopy prošlaplé od lyžařů. Celkem slušné. Klasikou to šlo lépe . Neupravenou. Škoda. Ale díky Bohu za projížďku. Zpátky večer vše přituhlo. Kolem VD, opět po lyžařské, trošku ubylo nové pokrývky a stopy se lehce pokřivily.
Vloženo 24.2.2024 14:11
Tak si odpovím . Na sněžilo 2 cm. Z Serlichu pěšky na rozcestí pěšky/ běžky. Pak paráda klasikou , stopa vyšlapal od běžkařů. Jedno tradiční přenášení v lese. Jinak zase příjemný překvapení. Pokračujeme pod Homoli. Sbohem
Dotaz Vloženo 22.2.2024 14:27
Prosím, mohl byste někdo písknout, jak to vypadá z VD pod Homoli? Díky
Zodpovědět
Vloženo 21.2.2024 20:16
Dnes krátký výlet se synem ze Šerlichu na Velkou Deštnou. Od parkoviště na Šerlichu prvních asi 400m pěšky, dále to již jakž takž šlo. Po cestě je ještě jeden asi 100m úsek na přenášení. Jinak je na cestě stále slušná vrstva ledu / zmrzlého sněhu, na které se drží velmi mokrý sníh. Stopa většinou zůstává patrná. Není to žádná hitparáda, ale ještě to jde
Vloženo 19.2.2024 10:49
Ještě fotky k předchozímu příspěvku. Foceno v neděli 18. 2.
11:42
11:45
11:45
12:13

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 19.2.2024 10:43
Pěkné jarní lyžování mezi Velkou Deštnou a křižovatkou Pod Homolí. Upraveno rolbou, rozdupáno pěšáky. Přístup asi nejlépe ze Šerlichu (viz popis v předchozích příspěvcích). Z Luisina údolí jsme šli skoro celou cestu pěšky (jet se dá rovinka ke srubu).
Vloženo 19.2.2024 7:25
Ze Zakleteho na VD. Z Peticesti severní stranou. Na začátek dubna dobrý:-). Mezi 5cestim a Homoli 2 asi 200m úseky na přenášení, několik kratších úseku, které se daly přejít po trávě, horší cestou ram, protože vytata místa byla ve sjezdech. Od Homole na VD sněhu ještě dost, místy jehličí, pas na bruslení upravený od pesaku a zmrzly. Proč tam lezou? Ale i tady místy začíná vykukovat podklad
8:41
9:47
Vloženo 18.2.2024 21:45
V Orličkách upravena pouze část ze Šerlichu na Homoli. Místy celkem v pohodě a pěkný firn, místy hodně jehličí. Od bufetu na Velké Deštné zadní cestou k Šerlichu lze tak cca 2,5 km, poté v lese už zcela nesjízdné. Sjezd na Homoli celkem v pohodě, druhá část hodně špinavá s jehličím. dvakrát jsem se pokoušel jet dál na Pěticestí severní cestou, ovšem vždy jsem to vzdal. Neupravené, jehličí, na traverzu potoky a velké plochy nutné přenášet v mokřínách. Takže nedoporučuji. I ta trasa z Homole k Šerlichu na některých místech mizí doslova před očima, ale v pátek a sobotu (16. a 17. 2) to místy bylo pěkné svezení.
Vloženo 15.2.2024 15:16
Dneska z Šerlichu severní cestou (tudy pěšky) na VD, dál pak Pod Homolí, Pěticestí (severní cesta na straně k Orlickému Záhoří) a zpět. Je potřeba jít pěšky z parkoviště cca 300m nad rozcestí běžky/pěšky a pak už se dá jet. Zhruba od místa, kde se napojuje "zkratka" z parkoviště. Cestou na VD je pár vytátých míst, ale lze objet, nebo přejet po ledu. Úsek Pod Jelenkou -> Pod Homolí je parádní. Dál pak na Pěticestí několik menších přenášení, ale sněhu stále dostatek. Úterní úprava pomohla. Škoda, že neproběhla i z Říček. Ale podklad stále tvrdý a jelo to dobře. Po zkušenosti z víkendu jsem ani nezkoušel jižní cesty.
Vloženo 15.2.2024 8:37
Novou lanovkou v Orlickém Záhoří jsme se nechaly vyvézt ke Koruně, jely směr VD - perfektně upravené i na skate bez problému. Pak okruh okolo Malé Deštné, nutno cca 300m přenést jinak to šlo. Tak neváhejte!
Vloženo 14.2.2024 14:37
Z Serlichu pod Homoli. Nenechte se odradit. K odbočce pěšky/běžky se dá tak napůl. Pak dnes parádně upraveno - stopa i pro skate. Firnový parádní lyžování. Bez ledu a vody.
Vloženo 14.2.2024 9:25
Na tu bídu (ale je únor 🤷☝️)..., od parkoviště po "Pruský roh" mizerný...hodně jehličí a vytátá mista která se ale daji ptojet po proužku ledu, to saména dvou mistech u srubu a na jednomu Malé D., pak už docela slušný....a kdyby to projela rolba (od srubu aspoň po Korunku ), tak by to bylo luxus 😇, ale takhle tam byla trošku oranice 🤷 - sněhu dost
Vloženo 13.2.2024 12:38
Nástup ze Šerlichu prvních 800 m horší. Slabá vrstva sněhu/ledu s jehličím, před rozdvojením pěší a lyžařské trasy vytátá místa, na horších lyžích jdou přeťapat po pruhu ledu. Na lyžařské cca v polovině nutno přenést 200 m, pak už sněhu dost. Trasa pro pěší je hodně rozdupaná, i tam jsou místa, která se přejíždí jen po úzkém pruhu ledu, ale není nutno lyže sundávat. Od Velké Deštné do sedla Pod Homolí již souvislá vrstva sněhu od 10 do 40 cm. Stále patrné stopy na klasiku od sobotní úpravy. Pruh pro bruslení bohužel tankodrom po sobotním nájezdu pěšáků. Celé dopoledne sníh tvrdý přimrzlý s lehkým popraškem nového sněhu.
Vloženo 10.2.2024 18:44
Dnes byla zprovozněna lanovka z Orlického Záhoří až na běžkařskou hřebenovku pod Korunu. Takže máme všichni, při věčně ucpaném parkovišti na Šerlichu, alternativu pro nástup do stopy. Kvituji vyjádření starosty Špinlera, že nebudou v zimě vozit pěšáky a doufám, že to tak opravdu bude. Skol!
Vloženo 10.2.2024 18:00
Dnes po 14. klasika Serlich- vpravo - VD -Pod Homoli- zpět kolem VD dolů pravou pro pěší. Parádní firn. Jelo to rychlé. Stopa mělčí, ale dobrá. Pro skate místy oranice, mekkci. K rozcestí pěšky/běžky špinavý. Na VD sem tam jehličí. Jen krátký úsek v lese jsem přes led a špínu přenášela. VD - Pod Homoli dobrý. Z VD pěší cesta par uzlkych průjezdu, jeden 5metrovy ledoasfalt. Šlo projit. Škoda, že včera nebo aspoň ráno někdo z lyžařů nenapsal zprávičku. Bylo to příjemné překvapení. Ze začátku i se sluníčkem.
Vloženo 10.2.2024 13:18
Jel jsem včera odpoledne 9.2. z Šerlichu na Peticesti a zpátky. Sjízdné to ještě je. Místy je ale hodně jehličí, místy led. Přenášet jsem musel jen jednou cca 5m úsek. Některé úseky byly kupodivu hezké. Každopádně to je na horší lyže a žádné pěkné svezení to není..
(Odpověď na dotaz uživatele Tony z 9.2.: Také bych rád poprosil někoho o aktuální info,jak vypadá hřebenovka v Orlickych horách,děkuji moc za info!)
Vloženo 8.2.2024 17:29
Ahoj, včera přes noc něco napadlo, takže dnes nahoře nějaký sníh byl a dokonce kolem poledne ještě začal padat znovu. Je tam jen jeden úsek v lese, kde je spíš led a jehličí než stopa, ale jinak se to dá. Jen to teda není upravený rolbou.
(Odpověď na dotaz uživatele Zdenda z 8.2.: Zdravím, neví prosím někdo jak vypadá trasa od Masarykovi chaty směr Velká deštná? Děkuji za info)
Vloženo 6.2.2024 20:21
Ahoj, docela to šlo. Od parkoviště na Šerlichu je dost jehličí, kolem Velký Deštný a hřebenovka kolem Jelenky a Koruny byla velice dobrá.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza1994 z 5.2.: Ahoj, má někdo info, jak to vypadá po víkendovém dešti? Zbylo aspoň kus hřebene sjízdného, nebo je to už bez šance do dalšího sněžení?)
Vloženo 5.2.2024 22:50
Ahoj, je to špatný, led a trava, sníh zbyl snad jen na sjezdovce a i tam jezdi uz jen nejvetsi nadsenci nebo blazni.
Vloženo 3.2.2024 17:50
Šerlich - Velká Deštná - Pěticestí.
Včera sice mlhavo a odpoledne se sněžením, ale tvrdý podklad, na něm pár centimetrů pomalejšího nového sněhu - téměř ideální podmínky pro klasiku i skate.

Dnes úplně jiné podmínky. Trasy sice protažené pro dnešní Orlický maraton, ale po noční oblevě tratě všude odměklé. Počasí jen pro skalní, k ranní mlze a větru se kolem 11:00 přidalo mrholení a později i déšť. Vzhledem k předpovědi budeme i tak zítra vzpomínat, jak bylo dnes na horách krásně...
2.2. 10:27
2.2. 10:36
Vloženo 2.2.2024 6:25
Vcera od 11,00. z parkoviste od Hanicky, pesky az k bunkru, pak stopa skvela, poprasek noveho snehu, az na Peticesti, super 😊👍
Vloženo 1.2.2024 23:12
Dnes běžky od 15h..z parkoviště Mezivrší -Pěticesti - Homole- Deštná. Poprašek nového sněhu a krásná stopa a bruslení taky super. Od Haničky nevím.

(Odpověď na dotaz uživatele Zdeněk z 31.1.: Jak to vypadá se sněhem na trase od parkoviště Tvrz Hanička směrem na Pěticesti dik)
Vloženo 1.2.2024 12:59
(Odpověď na dotaz uživatele KR z 1.2.: Prosím, když jsou ty závody, kde jinde se dá běžovat? Nějaké jiné fajn trasy? Děkuju)

Na druhé polovině hřebene od Homole po Annensky vrch. V sobotu to asi ještě trochu půjde, má pršet jen málo, na neděli hlásí už regulérní celodenní slejvák.
Vloženo 30.1.2024 18:36
Dnes vyšla i zpráva, že od čtvrteční půlnoci do neděle bude parkoviště na Šerlichu pro veřejnost uzavřeno. Pro závodníky budou jezdit autobusy z Deštného. Nástup z Luisina údolí možný bude, ale vzhledem k uzavření Šerlichu tam bude asi masakr. Trasa závodu povede od Šerlichu přes Jelenku hřebenovkou do sedla Pod Homolí, zpět po bunkrovce přes Korunu a Jelenku, vyústí ve stoupání od Lovecké boudy do sedla Pod Jelenkou, dál pojede do kopce do Velké Deštné a lyžařskou trasou zpět na Šerlich. Dlouhá trať pojede 2 kola. Pokud se tam budete pohybovat, je třeba jen dávat přednost závodníkům, hlavně ve sjezdech, protože oni jezdí velmi rychle a může jet i skupina, takže přimotat se jim do cesty by mohlo být nebezpečné. Podrobné informace o časovém harmonogramu sobotních i nedělních závodů, včetně map trati najdete na https://www.ski-tour.cz/propozice/orlicky-maraton.
(Odpověď na dotaz uživatele Monika z 30.1.: Lucie, děkuji za info ohledně závodů. Má tedy cenu jet někam jinam? Například Luis. udoli? Děkuji.)
Vloženo 29.1.2024 20:24
Jen malé info pro všechny ohledně víkendu. Orlický maraton je přesunut na Šerlich, tož myslete na to. Takže my, co se neúčastníme, máme tento víkend smolíka.
Vloženo 29.1.2024 11:02
Z Mezivrší až na Šerlich stále velmi slušné podmínky, obě strany hřebene. Ze Šerlichu na Vrchmezí sjízdné, ale již značně ledovaté a špinavé.
Vloženo 28.1.2024 20:36
Dnes od horní stanice lanovky v Deštném přes Luisino Údolí, Pod Jelenkou, Pod Homoli, Peticesti a zpět. Pouze od HS lanovky do Luisina Údolí led, ale dál uvedená trasa nádhera, úplně souhlas s předešlým příspěvkem, který cituji. Dost tvrdé, ale ne ledové, hezky to jede, je to rychlé. Nádherný den, kdy je smutno, že končí.
Vloženo 28.1.2024 18:21
Díky Lence za info.
Z Panského pole na Mezivrší a zpět rychlý skate. Až po Haničku led, ale skate možný, dále již sníh. Včera Suchý Vrch, kde i chůze byla obtížná, samý led.
Vloženo 28.1.2024 8:53
Na mezivrší lze vyjet autem, včera v 11 ještě volna místa. Silnice je pokryta ujezdenym sněhem.
Jela jsem z Panského pole, lyže jsem vynesla kousek pod Haničku, pak už skoro čistý sníh, u Anenskeho vrchu nejhezčí část jako vždy, prašan.
(Odpověď na dotaz uživatele Josef z 27.1.: Byl jste dnes někdo na Haničce nebo Mezivrší? A dá se na Mezivrší vyjet autem?
Díky.)

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi Šerlichem a Pěticestím na Říčkami, tedy zasahující do obou někdejších oblastí. Nově je tedy celý hlavní hřeben Orlických hor (tedy geograficky Deštenská hornatina) jednou společnou oblastí, vedoucí od Olešnice a Čihalky na severu až po Rokytnici nebo Bartošovice na jihu. Patří sem samozřejmě i všechna místa ležící pod hřebenem, ze kterých se dá na hřebenovku na běžkách vyrazit. Vedle již zmíněných obcí jsou to například Sedloňov, Orlické Záhoří, Zdobnice nebo Neratov.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory