Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 27.1.2021 9:24
Čerstvý sníh, vymrzlá čerstvá stopa, ano, tuhý vosk, cca -3°C / -4°C, takže nejspíš modrý, záleží na výrobci...
(Odpověď na dotaz uživatele Pavka z 26.1.: Pro Karl : Zdravím, jak prosím vypadala stopa - sníh. Bylo to na tuhé vosky? Moc děkuji za info 😉)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2021 23:53
Olešnice-Zadní Polom-Bunkrovka-Polomský kopec - spojnice na Knížecí - Knížecí - rozcestí s modrou a zpět přes Zadní Polom do Olešnice.
Po louce Olešnice-Zadní Polom prima v obou směrech, pevný podklad na vrchu par cm prašanu, vytátá místa zakryl nový sníh.
Lesem ze Zadního Polomu na rozcesti s modrou a na Bunkrovku - bída, umrzlý sníh, hluboké stopy jak od lyží tak pěšáků, z kopce poměrně nebezpečné
Bunkrovka - hřeben - urolbováno, bez stopy na klasiku, ta se objevila až v horní partii.
Na hřebenu to nemá chybu, čerstvý prašan, tvrdý podklad
Sjezd na Knížecí po Řivnáčově cestě, nejlepší část dnešní trasy. Jedna stopa na klasiku a úzký pruh na skate nebo plužení z kopce.
Knížecí cesta - pomsta klasikům, projeto rolbou, ale dobré dvě třetiny zmrzlé hroudy uplácané do dvou kolejí. Ocenil jsem, že na začátku sezóny rolbař vyčkal,až bude dostatek sněhu, ale tentokrát se asi ukvapil. Do Ruského údolí jsem raději nesjížděl, neboť minulý víkend to projel pluh až ke krmelci. Ty dva cm sněhu, co tam nechal zřejmě oblevu nepřečkaly. To kontrastuje s tim, že dole v Olešnici v ulici ke škole tak dokonale vypluhováno není doposud :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2021 21:58
Z Luisina údolí na Mezivrší přes Korunku...luxus, úprava i sníh fantazie na skate i klasiku, stopa rychlá...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2021 19:38
Dnes ze Záhoří po čerstvé stopě od rolby na Pěticestí. Zde se rolba točila a jela zpět (projela i cestu od Korunky k Homoli. My pokračovali směr Zdobnice a posléze přes sjezdovky v Říčkách na Mezivrší. Tady starší stopa trochu zasněžená, ale lehce jetelná (prašan). Lidí tu zřejmě moc neprojelo, takže kvalita zůstala slušná. Z Mezivrší na Pěticestí většinou rozmydlené, dál po Bunkrovce trochu zafoukané, ale celkově OK. Luxusní stopa ke Korunce a k Záhoří. Pěkné nové stopy i na loukách. Dnes asi lepší na klasiku, než bruslení.

Cekově dnes málo lidí (např. Pěticestí - sjezdovky - Mezivrší nikdo). Teplota po celý den lehce pod nulou. Určitě na pevné vosky. Já mazal VR45, někde to smekalo, někde OK. Bufet na Pěticestí zavřený.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2021 19:00
No, když už jsem tady. Tak dnes překvapivě výborné svezení ze Šerlichu přes Korunku na Pěticestí a zpět. Hlavně díky čerstvé stopě od Záhoráků a rovněž brzy ráno vyjeli Dešteňáci, chlapi díky za pěknou úpravu! Jinak zlatě vyjet si takhle ve všední den, bez "covid" turistů, šmajdajících ve stopách po celých Orličkách...
Ještě drobná noticka ke včerejší vyjížďce z Čihalky, první úsek na Grenze je totálně rozvoraný od osobáku a pěšáků, od hranice nahoru to ujde, ačkoli je zde znatelně méně sněhu. A pozor při sjezdu opačným směrem, pod odbočkou z Knížecí cesty ke Gabelbaude včera lesácí tahali kmeny a totálně rozvorali zhruba 250 m pod odbočkou k Čihalce. Budiž jim k dobru, snažili se jet bokem, ovšem bez kladného výsledku, to málo sněhu je zde promícháno se zeminou a kamínky, tam už to není na jedničkové lyže...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2021 18:47
Jejda, to je otázka! V tom ti nemůže nikdo soudný poradit! Každý den jsou jiné podmínky, dnes by to v pohodě bylo na modré skivo... Jednu radu bych na takovou zoufalou otázku přeci jen měl, kup si "kobercovky". Jezdím na nich už 4 roky a fakt spokojenost, kožíšek napustíš roztokem proti namrzání a na zbytek skluznice zažehlíš základní skluzný vosk a v 99% ti to bude stačit. Na sportovní trénink či vyspělou turistiku ideál! Pokud jsi však covidový běžkař, nech to plavat...
(Odpověď na dotaz uživatele Aleš z 26.1.: Poradí někdo prosím, co aktuálně na hřebenu Orl. hor namazat na odraz na klasiku? V sobotu byl nutný klistr. Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2021 19:41
Šerlich - směr Čihalka - Vrchmezí - Šerlich - Homole - Orlické Záhoří

Po odbočku k Šerlišskému mlýnu nic moc (hlavně kolem Bukačky), pak ale pěkná stopa byť lehce zapadaná. Ten centimetr nebo dva stopám velmi prospělo. Dojeli jsme na skládku dřeva cca 4 km před Čihalkou a zde odbočili vpravo propojkou na Vrchmezí. I tady překvapivě pěkná stopa ve starší úpravě od rolby a nula lidí. Na Vrchmezí taky slušná stopa. Z Vrchmezí zpět na Šerlich a pravou variantou na Velko Deštnou. Následný úsek Jelenka - Homole - Orlické Záhoří neměl chybu , především od vysílače ke křižovatce na Pěticestí. Jen od Jelenky k Homoli pravá stopa už rozglajdaná, ale dalo se v levé (po druhé odpoledne liduprázno). Pozor pouze v závěru klesání lesem k Záhoří - ledovaté a leze podklad. Na loukách nad Záhoří čerstvá stopa od rolby.

Dnes velmi pěkné svezení na klasiku (daleko lepší na namazání, než včera) i bruslení a málo lidí. Teplota celý den lehce pod nulou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2021 15:39
Z Luisina údolí přes Pěticestí na Mezivrší, perfektní svezení, letos asi nejlepší, hezky to jelo. Ideál na skate i klasiku, nová vrstva sněhu tomu prospěla. Paradoxně nejhorší to bylo od Korunky k Homoly, kde v upraveným tvrdým podkladu bylo několik zářezů, který braly nohy (jindy nejlepší úsek). Jinak pecka, krom několika tupejch pěšáků (nejvíc sáňkaři s dětičkama hned nad Luisiným údolím).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2021 20:06
Šanov směr Severomoravská chata - de facto nezjazdné: zo Šanova až po turistický smerovník Pod Křížovou horou - ryb. je rozdupané oranište od chodcov, kt. cez noc zmrzlo na ľad, jediná šanca si vyšlapať stopu po postranných lúkach, kde trčia stebla trávy. Za smerovníkom sa objavuje zvyšok stopy, kt. je však ľadová a miestami vylieza hlina, kamene etc a tečie i voda cestou.Ďalej smerom ku kóte U Větráku je zmrzlý podklad, stopa premrzlá, miestami hrboľatá, od kóty ďalej lesom stále bieda na sneh, ľadový podklad z ktorého lezie "bordel" na povrch, asi po 1 km za kótou to už nebolo v lese ani na "kamenačky" a musel som to obrátiť spät.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 24.1.2021 16:14
Polsko - Spalona

Čerstvě upravené stopy buď z dnešního rána nebo včera večer. Sněhu celkem dost. Některé úseky trochu zledovatělé, povětšinou ale stopa pěkná... nicméně namazat na klasiku dost obtížné. Na bruslení skoro ideální podmínky. Kolem poledne už docela větrno, většina trasy je ale schovaná v lese, což je výhoda. Trasy jsou zde (nečekaně) pěkně široké, ale náročné. Minusem je obrovský počet lidí, zejména pěšáků, kteří se běžkažům často motají pod lyže, navíc Poláci jsou dost neukáznění. Většina jich ale chodí na rozhlednu Jagodna, pravá strana okruhu (červená?) o dost klidnější (nevýhodou je pak drsné stoupání na Jagodnou). Úplně nejlepší byla však propojka okruhu, kde byl lepší sníh a takřka netknutá stopa.

Cekově to hodnotím jako zajímavou alternativu k české straně, zejména pak ve větrném počasí. Z Orlického Záhoří je to na Spalonu cca 5 km.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2021 16:05
-2, ze sedla kolem Bukovky. Na starý zmrzlý sníh napadl (bohužel jen) poprašek, takže celkově spíš tvrdé a ledovaté, s prolézající špínou a sem tam větvičky, na otevřených místech lepší. Stopy umydlené, ale celkem slušné, na to že nechyběli pěšáci s bobama, psi na volno apod., tak docela fajn svezení.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 23.1.2021 14:17
Dnes dopoledne v okolí Orlického Záhoří fajn podmínky - spíš na skate. Stopy občas nejsou. Trošku měkčí, ale jestli to rolba utáhne bude to zítra za mrazu pěkné a rychlé.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2021 22:14
Z Luisina údolí přes Jelenku a Korunku dolů do Záhoří a dále pod Mezivrší - nahoru a přes Pěticestí zpět....dole měkko a vlhko, padá to ze stromů, i voda, nahoře v pohodě....dával jsem fialky a dole červenej, za Záhoří tvrdá krusta a starší úprava....nahoře slušný, nejlepší a nejnovější úsek do Homole ke Korunce....konec sjezdu dolů do Záhoří od Korunky už lezl asfalt, jinak ale naprosto v pohodě.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2021 18:45
Kozlov, +4. Sníh mizí před očima, ale ještě docela slušné (jarní) svezení. Ve stínu lesa lepší, na výslunných místech vodnaté a ve stopě místy vylézá hlína, pás na bruslení lepší. V lese směrem na Zhoř sníh drží, ale začíná se špinit, okruh na poli u Zhoře už nic moc, lezly kameny a na tom slunci to dostalo zabrat, tak jsem to otočil. Každopádně jedničky bych zase chvíli nebral. Klistr Maplus 0-5st smekal, až Rode multigrade -6+6 trochu pomohl. Sdad to do zítřejšího ochlazení jako podklad vydrží.
Podorlicko
Vloženo 22.1.2021 17:03
Šerlišský mlýn - Šerlich - V. Deštná, zpět Polskem přes Vrchmezí. Před Šerlichem v lese hodně větviček, v Polsku historická úprava, tam to na bruslení není, ale na klasiku v pohodě (a bez lidí), u nás upraveno čerstvě, super svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2021 16:44
Dnes od běžeckého areálu na Masarykovu chata. Čím víš tím lepší. Krásná stopa. Upraveno.slunicko.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2021 12:36
Štíty - Suchák: Ze Štítů do Valteřic už nic moc. Sjezd z Větru do Štítů je už hodně odtátý. Trochu jsem se bál o skluznici. Z Valteřic dál, kolem Bukovky a kolem Sucháku paráda. Obleva se tu nijak neprojevila.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 22.1.2021 11:58
poprvé jsem zkusil na doporučení kamarádky z Náchoda trasu Čihalka směr Šerlich, občas napadaný větvičky na cestě pod stromy ale jinak skvělý, hlavně dál od Čihalky přímo pohádka, čím výše tím to bylo lepší, skate lyže mi moc nejely díky vlhčímu sněhu ale fakt paráda, dojel jsem tak 1km před Knížecí a pak se vydal kvůli tmě zpět, skoro jsem nikoho nepotkal.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2021 20:42
Dnes z Haničky na Pěticestí, neupraveno ale sněhu dost i na jedničkové lyže. Raději klasika. Zatím fungují i pevné vosky, dnes V55. Chtělo by to projet. Skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2021 20:21
... Paráda, viz předešlý příspěvek.
13:47
14:00
14:20

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 6)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2021 20:06
Dnes v poledne jsem zaparkoval na Šerlichu a vydal se směr Velká Deštná. Počasí slunečné, 1C a tak to bylo znát na sněhu. Sníh vlhký, stopa dobrá jak na klasiku, tak i skate. Občas pošlapáno od pěšáků,ale nic hrozného. Z VD jsem se vydal zpět k parking Šerlich a jel jako na Vrchmezi. Tam to bylo bez lidí, stopa parádní, ale sníh mi připadal daleko vlhčí. Byl jsem spokojený.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2021 23:49
Ze Šerlichu na Velkou Deštnou super - stopa i skate. Dál směr Pod Jelenkou přes Luisino údolí zpátky do Deštný ke sjezdovce a dolů taky vpohodě. Sníh byl lehký, prašan.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2021 9:47
Z Čihalky na Šerlich a zpět, úplně v poho na skate i klasiku, nahoře lepší, i novější úprava, dole vlhký, čím výše, tím lépe...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2021 18:42
Bohužel informace o plánované úpravě na Suchém vrchu bohužel nebyly až do odpoledních hodin k dispozici, proto jsem se rozhodl jed na hřeben do Hrubého lesa. Autem na Hedeč a pak směr Severomoravská chata. Bilestopy ukazovaly úpravu do 1 dne, tak jsem doufal, že to bylo projeto po sněžení, ale bohužel. Nejlepší je tedy první kousek absolvovat po prohrnuté cestě (dá se bruslit) a pak již začínají stopy, na kterých bylo cca 3 cm nového sněhu, ale projeto od běžkařů. Bohužel po zhruba 1km stopy rozjeté od nějakého "všeuměla" takže místy stopa a místy jen stopa od auta a rozježděno.... ani měl někdo nutně potřebu něco kontrolovat v lese.... Jinak nejlepší stopa až u Sv. Trojice, ale jen cca 500 m. Sněhu dost. Podmínky pro lyžování horší. Potkal jsem 2lidi.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 19.1.2021 18:26
Kozlov, k večeru, -1, s šerem začalo sněžit. Díky dnešní úpravě a rychlému vlhkému sněhu, který po nočním sněžení a dnešní mírné oblevě začal umrzat, to byla opět pěkná lyžovačka. Na oraništi to trochu slehlo a občas leze hlína a místy se už boří hůlky s malými košíčky, ale jinak super. Na vrstvu staršího modrého extra jsem dával Rex +1/-1 a krásně to drželo a nenamrzalo, doporučuji. Díky třebovákům za vytrvalou péči o stopy!
Podorlicko
Vloženo 19.1.2021 8:59
Byl jsem v neděli na Čihalce a určitě to půjde, šlo to už v neděli, od tý doby ještě připadlo....klasikou určitě, skate od Čihalky nebo až na Knížecí cestě...


(Odpověď na dotaz uživatele Kuba91 z 19.1.: Ahoj, nevíte prosím někdo, jak vypadá nástup do stopy v Olešnici směrem k Šerlichu?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2021 16:00
Dnes projeto okolo Bukové hory a pak sjezd dolů do Štítů. Kvalita stop odpovídala poslední úpravě v pátek. Místy bez stopy. Na místech, kde to bylo otevřené, tak to bylo zafoukané nebo oraniště... Sjezd na Valteřice pouze pluženo od běžkařů. Od Valteřic do Štítů jíž zafoukané a jen prošlapaná stopa místy...... ale krásná zima....
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 19.1.2021 10:04
Z Olešnice lze na klasických lyží odkudkoli, sněhu dost, krásná zima. Nicméně rolbou upraveno až cca z poloviny ruského údolí (od bývalé lesní školky). Od Hartmana přes Panský vrch rolbou také není upraveno.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2021 17:51
kozlov , díky za projetí skůtrem
Podorlicko
Vloženo 18.1.2021 11:34
Vyrazil jsem z vlaku z Jablonného a od kurtů na okraji města na běžkách (zelená TZ). Odpoledne sice foukal na polích studený vítr, jinak výhledy nádherné na krajinu, kopce Jablonné a Jamné. Na začátku to vede po uježděné cestě (bez kamínků) s malou vrstvou poprašku (asi se dá bruslit, ale jezdím klasicky, měl jsem navoskováno docela dobře). Od křížení se zástavbou v Jamném se pak najíždí na vyšláplou stopu po polích. Jelo to dobře a nebořilo se to. V horní vrstvě všude lehký sníh - nebyl problém prosvištět hlubším sněhem - i nahoře u Sucháku. Dále k pěti bratřím, ke třem pánům, nahoru na Suchý vrch (nahoře trochu deka, difúzní světlo), kolem něj (Karlova stopa) a dolů kolem Boudy. Parádní sešup ve sjezdech, skvělý podklad. Níže od Vysokého kamenu ke Křížku místy vykoukl ledový podklad z dřívějších dní (jak kapala voda ze stromů), ale bylo, kde se vyhnout (i v rychlosti sjezdu) a jet po sněhu. Od Křížku parádní sjezd do Mladkova rovnou do vlaku, sněhu dost. (Délka trasy: 18 km.)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 17.1.2021 20:37
Pěkné svezení klasikou mezi Šerlichem a Pěticestím a zpět. Odpoledne už nebylo moc lidí, lufťáci spěchali domů. Bohužel přes noc připadlo asi 10+ nového prašanu a stopa nebyla nic moc, jen vyšlápnutá a na mnoha místech hlavně kolem VD ještě rozšlapaná od pěšáků :( Příjemné bylo, v noci protažená stopa od Záhoráků, sice jen od konečné jejich sjezdovky pod Homoli, ale moc fajn pěkná široká úprava. Oba bufety fungovali a sortiment jako vždy. Celý prodloužený víkend na běžkách byl super, od Čihalky po Pěticestí!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2021 20:35
Dlouhoňovice - paráda. Podle lidí, se kterými jsem mluvila, mnohem méně narváno než na Kozlovském kopci. Stopy projeté skútrem zatím mělké, zrána zafoukané zasněžené, ale prošlápli jsme je :-) Jednoznačně na dobré lyže. Lze až do Písečné!
Podorlicko
Vloženo 17.1.2021 14:07
Z Cihalky do Mlýna a zpátky, skate docela šel, 10 cm prachu zas tak nevadilo. Nahoře jen 2 pěšáci mezi Mlýnem a P.Sedlem, tak jsem jim to trpělivě vysvětlil... Před Cihalku nastupoval pár lidí s 2 coklama na volno a nějakej pitomec v Passatu těsně pod Cihalkou, kterej to tam zazdil a několikrát mu nešlo přejet kopec ani na zimakach. Jinak parkování místo bylo...díky za Cihalku, ten mumraj na hřebenu nemusím
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2021 11:49
Skate. Tragedie. Vsude 10-15cm prasanu, na rozbitem podkladu z predesleho dne. Skoda, ze se upravuje ve ctvrtek v noci a do nedele se na to nesahne.... Kdyz jinde muze byt kazdou noc upravena stopa. Dneska tak na sneznice...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.1.2021 17:44
Včera jsem projel Babiččino údolí od Boušínské lávky do Skalice.V lese sněhu méně,na loukách luxusně upraveno skutrem několik stop.Dnes okruh kolem Sedloňova - velmi pěkné.
Včera i dnes klid,minimum lidí a pohoda.Souhlasím s Alešem,že ten mumraj na hřebenu nemusím.
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 16.1.2021 20:24
Na Kozlově stopy najety skútrem, ale zapadané. Fučelo, tak to v otevřeném terénu bylo náročné, v závětří lepší. Nahoře kolem Kozlova lidí dost, kolem Svinné už jsme miseli zavátou stopu prošlapávat. Do zítřka to zapadá všechno, ale třeba ráno najedou okruhy znovu. Info o úpravě na stránkách Pekláku.
Podorlicko
Vloženo 16.1.2021 19:24
Kolem 12 okolo bukovky - jedna stopa na klasiku. Trochu zima ale jinak super. Snehu plno. Prijezd z Jablonneho hodne snehu na silnici, ale slo to i bez retezu.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 16.1.2021 17:29
ze Sedlonova, odbocky na Polom nad Čihalku a zpet.... da se dobre bruslit uz od hlavni silnice, kde sice cca 2 km neni upraveno ale jen ujeto, ale vlastně se tam bruslilo lepe nez na upravene trase ktera byla zasnezena prasanem...v Sedlonove na krizovatce šlo parkovat.... pekna pro me nova trasa, kterou sem neznal, diky za upravu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 22:22
Bohužel. Mají nějakou dohodu s lesáky? myslivci? o pluhování cesty až ke krmelišti nedaleko tzv. ruského pomníčku. Před lety jezdila rolba aspoň k hájovně, ten kousek se dal z točny autobusů snadno dojít, to se dalo. Teď lze jen doufat, že pluh zvedne radlici nad 20 cm a nechá tak prostředkem možnost vyšlápnout si stopu... je to dlouhodobý problém...
(Odpověď na dotaz uživatele Milan z 15.1.: ruske udoli je dle mapy upravene jen do pulky, je to pravda a nebo je to hotove cele a da se parkovat v Olesnici a projet ho cele (skate)? na Cihalce byva s parkovanim problém a.moc se.mi tam nechce...diky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 21:08
Dnes už ano, viz https://www.destne.info/bezecketrate/
(Odpověď na dotaz uživatele Eva z 15.1.: Nevíte někdo, zda je upravena stopa z Olešnice na Masarycku?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.1.2021 18:53
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 15.1.: Nevíte prosím někdo jestli je vyhrnuté parkoviště na šerlišském mlýnu? Díky)
Ano je.
Hřeben Orlických Hor

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory