Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 4 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 6.2.2023 19:05
jj, jak jsem psal ze Šerlichu kolem Velké Deštné, myslím ideální pro začátek. Nebo na druhou stranu přes Masaryčku na Vrchmezí a zpět. Mrkni na úpravu stop pod užitečnými odkazy zde na stránce. Zpravidla jezdí úterky a pátky/soboty, ale samozřejmě v závislosti na aktuálních meteo podmínkách. Na mapy.cz máš i zimní variantu a tam komplet znázorněné běžkařské trasy vč, těch strojově upravovaných, nejen v Orlických, ale i v přilehlém polském pohraničí, třeba trasy kolem Jagodné jsou velmi pěkné...
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimíra z 6.2.: Dnes Karl
Upřesňuji svůj dotaz. Chtěla bych zkusit nějakou trasu ze Šerlichu . Něco co by zvládl i začátečník.
Díky moc.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.2.2023 13:54
Kozlov-zmrznutý sneh, dnes dopoludnia prebiehala úprava tratí, snehu pomenej-trčia bohato steblá trávy, ale nie kamene, takže i A lyže moc netrpia. Na tú biedu so snehom v tejto nadmorskej výške je to viac než dobré.
11:36
11:36
12:02
12:41
Podorlicko
Vloženo 6.2.2023 9:58
Okruh v Deštném, skuhrovský, na začátku obce směrem od Dobrušky, vlevo u silnice, nejdelší okruh 5 km, rozumné převýšení pro začátečníka. Orlické Záhoří, osvětlený, pravidelně upravovaný, také bez velkého převýšení. Ze šerlišského pasu kolem Velké Deštné a zpět, sice převýšení větší, ale žádný prudký sjezd. Z Čihalky po Knížecí cestě na polomskou křižovatku a zpět, zpočátku trochu stoupání, ale pak krásná cca 4,5 km rovinka. Z Rokytnice po loukách na Panské pole je taky příjemné a nenáročné svezení. Těch míst je samozřejmě více, když chceš něco vědět, musíš aspoň napsat, kde jsi a kam máš namířeno...
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimíra z 6.2.: Zdravím, mohl by jste mi někdo poradit nějaký okruh cca 15 km pro začátečníky, kde není náročný sjezd.
Moc děkuji za radu.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.2.2023 12:36
Na Karlowě perfektně upravené stopy. Pouze na loukách. V lese neupraveno.
Má někdo www stránky na areál na Karlowě? Díky
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 6.2.2023 10:00
Byl jsem tam od 9,00hod a bylo to sněhové peklo a boj s přírodními živly. Ze Šerlichu až na rozcestí pod Homolí jen velmi špatně vyjetá turistická stopa, kolem jen hluboký sníh, do kterého se bořilo vše. Na bruslení bylo nutno zapomenout. Turistika krásná. Od Homole již byly tratě v týdnu projeté, tudíž tvrdý podklad a bylo to mnohem lepší. V 11,30hod se objevila rolba a bylo to super, i když měkké....
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.2.2023 8:18
Tak skoro po dvou měsících je zima zpátky :-) - uvidíme na jak dlouho :-/.
Trasa Panská pole - rozc. Pod Jelenkou a zpět, vše klasicky.
Teplota ráno v 9 na Panských polích -5°C, přes den cca totéž. Jinak počasí celý den nádherné - bezvětří a polojasno (toho sluníčka bylo víc :-))
Mazání kombinace fialového Swix V45 a modrého V40 fungovala velmi dobře a to po celý den (1 máza), resp. 37km.
Úprava stop byla vzhledem k počasí v předešlých dnech trochu slabší:
Panská pole - Mezivrší - stopa upravovaná cca v pátek, pro klasiku OK (díky těm co ji projeli předem mnou :-)), na skate nic moc.
Mezivrší - Pěticestí - zhruba totéž co předchozí úsek, jen stopa na klasiku trochu horší.
Pěticestí - Pod Homolí (po Bunkrovce) - asi nejhorší úsek prakticky bez úpravy (asi kvůli počasí), nicméně uježděný (rozježděný), stopa pro klasiku skoro žádná (skejťáci rozjezdili ;-)) .
Pod Homolí - Pod Jelenkou - úprava asi v něděli ráno nebo v sobotu - nebyl to zrovna ideál (zejména počáteční stoupání), ale dalo se to (podstatně lepší než předešlý úsek), stopa na klasiku celkem slušná (vyjma prvního stoupání).
Zpátky přes Korunku - první úsek bez úpravy jenom prošláplá stopa na klasiku (zimní pohádka :-)) - cca ve 2/3 popadané stromy (obcházení dost nepříjemné), takže rolba nemohla projet, za stromy až ke Korunce a potom na Pěticestí čerstvá úprava (ten den asi nejlepší úsek), takže OK (pro skejt i klasiku).
Z Pěticestí na Mezivrší po Bunkrovce - stopa na klasiku prošláplá (a zatím nerozdupaná od pěšáků), ale cca 500m před parkovištěm popadané stromy (obcházení velmi nepříjemné).
Z Mezivrší na Panská pole stav asi jako ráno (trochu více rozšlapané od pěšáků).
Celkově slušné svezení a exkluzivní počasí (až mne překvapilo, jak prázdná byla parkoviště - zejména na Mezivrší, více řeknou fotky.
9:01
9:47
9:47
9:55

» Zobrazit všechny fotky (celkem 18) + jejich polohy na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2023 20:12
Luisino údolí -> Šerlich a zpátky. Většinu cesty stopa. Upraveno, paráda.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2023 17:52
Číhalka --> odbočka na Řivnáčovu cestu: popadané stromy, stopa na klasiku špatný, skate vůbec.
--> Polomský kopec a Šerlich: pěkná stopa na klasiku, skate výborný.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2023 17:43
Ahoj dnes z Mlýna na Polomske sedlo,po Knížecí směr Čihalka,pak Rivnacovou na Polomsky kopec a zpět ke Mlýnu,jel se Orlických Marathon, ale jel sem tam závodník,byli ukáznění,jeli v jedné stopě, všude krásně upraveno,super sníh a počasí
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2023 17:09
Mezivrsi Hanička, upraveno, perfektní svezení. Jen chodci jdoucí uprostřed stopy a ani se naučnou jsou fakt na facku.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2023 14:32
Dnes na Kozlově perfektní. Upraveno na klasiku i skate.
13:10
13:11
13:11
Podorlicko
Vloženo 5.2.2023 9:18
Zdravim ze stopy. Dnes jsem vyrazil z Cenkovic kvuli zakazu. Strana Bukovky nic moc, pres 10 stromu pres cestu. Nicmene pres les v pohode objizdne. Strana Suchaku prorezana a na rolbovanem podkladu cca 5cm noveho.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 6.2.2023 13:52
Dobrý den,
upravené úseky se zobrazují v zimní verzi mapy.cz (Janovičky, Adršpach, okolí Police) + je dobré sledovat info na https://ski.kladskepomezi.cz/aktuality
T.
(Odpověď na dotaz uživatele Radka z 5.2.: Dá se někde v okolí Broumova vyrazit na běžky, Janovičky, Křinice.. kde by byla stopa? Karlow netřeba uvadět :))
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 6.2.2023 12:38
Od šerlichu na Velkou Deštnou neupraveno, hluboký sníh. Projeto v pátek, ale pak chumelilo a rolba dělal stopy pro Orlický maratón. Dole v Deštném stopy upraveny, ale bohužel odpoledne zafoukány.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.2.2023 0:00
Dnes odpoledne okruh v Orlickém Záhoří…sněhu dost najeté dvě stopy i pás pro bruslení, místy zafoukané, ale i tak dobré svezení… přehnalo se i několik sněhových přeháněk a dost sněžilo, takže sněhu ještě přibylo…po další úpravě a hlášeném mrznuti to bude velmi dobré
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2023 22:00
V Deštném jsou nějaké běžecké závody, takže si budou žehlit okruh, ale nahoru nejspíš nevyjedou :(
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2023 20:57
Říčky hlásí úpravu v plném rozsahu, takže až na Panské pole. Otázka spíš je, nakolik bude stopa zapadana.
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 4.2.: Dá se jet od Haničky z parkoviště? Směr Pěticestí. Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2023 18:58
Dnes Deštna Polomské sedlo Velká Deštná Pod Homoli a až do Rokytnice !
Deštná až pod Homoli projeto jenom od běžkařů ! Homole Rokytnice projeto rolba i když nebyla vidět stopa z důvodu sněžení ale aspoň se dalo jet ! Za mě velký zklamání rolbaři z Deštné že nevyjeli !
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2023 18:16
Skicentrum ráno, nešel proud a byli zavřené WC. Na Letohradskou krásné projeto. Pak na Mezivrší ještě bez úpravy, protože v tu dobu dělala ještě Rolba okruhy u Rokytnice, ale podle mapy by to tam taky teď mělo být projeté. Z Mezivrší k Haničce, to vzala rolba na hrubo a místy kde museli řešit padlé stromy jen stopy po pásech (asi to měli v plánu opravit cestou zpátky). Tak jsem to otočil a jel na hřebeny. Po peticesti úprava ok. Dál bunkrovkou k Homoly to bylo zasypané a rolba ze Záhoří nevyjela, takže směr Deštná jen prošlapané od lidí + tam byl padlí strom v tom dojezdu od Deštné, tak jsem jel zpátky druhou stranou na peticesti a tam lidi vyšlapali docela hezkou stopu, jedno z nejhezčích svezení dnes. Z peticesti pak zdobnicky okruh do Říček - taktéž velmi pěkné svezení, ale opět padlé stromy. Z vesnice zpět do skicentra vše normální.

Všechno dnes na Áčkové lyže a ještě připadává :)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2023 18:04
Ano - Rolba jela dneska až do Rokytnice a Bartošovic a já jsem sám dojel z Mezivrší skoro až na Haničku. Sněhu dost.


(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 4.2.: Dá se jet od Haničky z parkoviště? Směr Pěticestí. Díky)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.2.2023 17:45
Na Kozlove překvapivě dost sněhu. Po včerejším dešti na povrchu ledova krusta, po které vítr honil prašan. Stopy v podstatě žádné , ty po lyzarich vítr během hodiny zaval. Na loukách se dalo povetsinou obstojně bruslit.

» Zobrazit polohu fotky na mapě

Podorlicko
Vloženo 4.2.2023 15:58
Trasa Jamné - U 5 bratří: minimálne známky strojovej úpravy, vrstva 7-10 cm nového prachového, ale skôr tupého snehu, v lese množstvo popadaného "bordelu"zo stromov dané veterným počasím v posledných dňoch a lyžiaska cesta rozrytá od nejakého SUV. Iba na klasiku, skate s ohromným trápením. Až od Pod Suchým vrchem po U 3 pánů vyborne upravená stopa pre oba štýly. Od U 3 pánů po U 5 bratří iba stopa na klasiku od lyžiarov, 3 stromy cez cestu popadané. Celkovo všade dostattočné množstvo snehu na A-čkové lyže. Dnes to bolo hlavne na klasiku vhodné.
12:09
12:19
12:24
12:48

» Zobrazit GPX záznam trasy a všechny fotky (8)

Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.2.2023 21:10
Dnes na Karlowě parádní lyžovačka! Projeto na klasiku i skate.
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 2.2.2023 10:48
Ahoj,
okruh kolem Bukovky, sněhu dost, teplota cca + - 1 st. ujeto od rolby, asi dopoledne.
Pozor na padající stromy, jeden leží přes cestu před odbočkou na Valteřice ?
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 2.2.2023 8:30
Nový sníh asi 10 cm. Od Masaryčky po bufet pod Deštnou až rozcestí pod Jelenkou prošláplá stopa, pouze na klasiku. Rozcestí pod Jelenkou až Pěticestí před hřebenem(strana k Čert´áku) a za hřebenem(strana k Záhoří) projeto rolbou a projetá stopa, ale jemně padalo. Vše pouze na klasiku. Bruslení ´na bejka´.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2023 19:06
Dnes ráno od Naroďáku, dřevařskou, Bukačku na Masaryčku a zpět konečně sněhu dost a samo díky chumelení a větru stopy po úterní úpravě zaváty .
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2023 18:29
Oficiálně je silnice do Bedřichovky zavřena, zatím do zítřka ráno, pak se uvidí. Stopy jsou samozřejmě zaváté, od včerejší úpravy napadlo 20+ cm nového sněhu a k tomu fouká...
(Odpověď na dotaz uživatele JFK z 1.2.: Jak to teď vypadá v Orlickém Záhoří, není stopa zaváta a lze do Záhoří projet ? Díky.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 1.2.2023 13:28
Dneska (1.12.) tam dle mapy.cz upravovali stopy.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 1.2.2023 8:34
Z Čihalky dopol. upraveno jak na klasiku tak bruslení až na hřeben.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 31.1.2023 16:10
Rolbovano též z Olešnice🤗
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 31.1.2023 16:07
Dnes rolbovano v okoli deštné sz k Masarycce
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.1.2023 21:08
bohužel jsem tam nedojel, dopravní značka zákaz vjezdu na konci Deštného mne zastavila v postupu. Takže jen okruhy dole u Nároďáku, bohužel na skate to téměř nešlo, hlubočák, boření.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 30.1.2023 7:26
Sníh kvalitní, ale je z něj opět nedostatkové zboží. Od sedla dolní cestou ke sjezdovkám Červená voda to vcelku šlo a protože tam není sjezd, tak se kamenům dalo úspěšně vyhýbat. Na Bukovku koukaly kameny, nechtěl bych to jet dolů. Sjezd Bukovka dolů OK, ale sjezd do sedla od Náměstíčka zase bída. Člověk musí být pořád ve střehu a čekat, že se mu lyže zadrhne. A ani není do čeho padat, chybí peřina. Přesto byly obě parkoviště naplněné do posledního místa.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 29.1.2023 17:40
Trasa z Mezivrší na Pěticestí, potom dál na rozcestí pod Homolí, odtamtud vpravo zpět na Pěticestí. Trasa příjemná, sněhu dostatek.
Trasy upravené, na klasiku i na skate v pohodě.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.1.2023 15:30
Ze sedla kolem BH to je za sjezdovkama horší, několikrát jsme sundávali. Kolem SV lepší až od Hvězdy. Na A lyže to není, na skate taky moc ne. Stopa spíše vyšlapaná a namrznutá. Všude spousta šlápot.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 29.1.2023 22:11
Z Haničky na 5cestí skatem. Z parkoviště k odbočce na Hadinec kouká hodně šutrů, dolů určitě pěšky, nahoru opatrně mezi šutříky, pak již sníh v pořádku, tvrdý podklad. Díky za úpravu tratí. SKOL.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.1.2023 17:16
Včera upraveno, ledová krusta rozdrcená rolbou, rychlé, pěkné na skate i klasiku.
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 29.1.: Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jak je na tom osvětlený okruh v Orlickém Záhoří? Předem mockrát děkuji za odpověď.)
Podorlicko
Vloženo 28.1.2023 18:56
Jen pro doplnění, obe rolby vyjely ráno, rozsekaly tu ledovou krustu, ale stejně po pár hodinách, jak pro skate tak klasiku to bylo namrzlé, jeli jsme se skinem a drželo to náramně i na VD od Homole to jen občas podklouzlo, severní strana na 5cestí je horší, ta jižní má více sněhu, když jsme přijeli na Šerlich na parkoviště kolem 12, tak jsme měli na bundách půl cm ledovky, tak SKOL
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2023 18:43
Jen doplním k tomu co bylo dříve:
1) Říčky skicentrum - Letohradská - Mezivrší - sem tam kamínek, ale s normální opatrností i na Ačkove lyže
2) ze serlichu na Polomské sedlo hodně lidí a rozhodně bych si nebral Ačkove lyže i když jsem nakonec žádný kámen nechytil.
3) Sjezd od Homole ke korunce absolutně super svezení bez lidí - prostě nádhera. Jen těsně před korunkou je spadly strom ale je to na rovině, tak každý v pohodě zastaví a obejde.
4) Sjezd z peticesti zdobnickou cestou k modré sjezdovce absolutně v pohodě. Ale při přejezdu z modré na černou je to ledovate a jsem chytil dvakrát kámen. Měl jsem to radši přenést :( :( :(
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2023 18:08
odpověď pro MIchaelu 28.1. v 1605
o běžky je třeba se starat, včetně těch se skiny
Zkuste třeba
Toko Eco Skin Proof
Přípravek TOKO Eco Skin Proof zajistí dokonalý odraz a skluz běžek se skinem. Přípravek zabraňuje namrzání sněhu na lyži se Skinnem (stoupací pás pod vázáním).
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2023 17:23
Buková hora. Sice hlásí upraveno, ale je to spíš na klasiku. V určitých úsecích kameny.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 28.1.2023 17:22
Mezivrší, Pěticestí, Velká Deštná a zpět skate. Bylo to velmi rychlé, nahoře místo chumelení jen prší, takže spíš po ledu. Jak už psali přede mnou, sněhu je dost málo. Na celé severní cestě kolem Homole je tráva, celkově ale letos nejlepší svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2023 16:09
Ricky, Meivrsi Peticesti Homole obema cestami, VD, Serlich obema cestami - stopa je čerstvě projeta a vcelku rychlá. Podmínky dobré na sk8 i klasiku. Občas kouká tráva nebo kamínky, na jednickovych s opatrnosti sjízdné. Pozor na sjezd z 5cesti na Mezivrsi-asi po 200m uprostřed stopy na bruslení hodně kamínků.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2023 16:05
Ahoj, mám dotaz, jeli jste někdo dneska na běžkách se skinem? Máme je nove, z kopce tragédie, cukalo to, nejelo (z Vrchmezí k Serliskemu mlýnu).Může to být tím namrzlym sněhem? Díky.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2023 15:41
Ze Serlichu az na Panske pole se to dnes dalo bez vetsich komplikaci. Ale je videt ze snehu je bidne.....
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2023 20:29
Slavný - podél lesa sněhu dost
V sobotu 28.1. ráno projel Jirka Černý stopu z Police na Slavný k parkovišti. Od parkoviště nad vysílač je slušné lyžování, jen v úseku přes pole trochu leze hlína. Krusta je rozbitá, ale led je namíchaný s jemnozrným sněhem, takže na fialový klistr. Dolů nad Suchodol a k Polici nejezděte, skútr tam jel pouze "z technických důvodů" a asi tam bude málo sněhu.
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 27.1.2023 20:25
Karlów - ledovec
Rolba jela odhadem v pondělí, nyní je tam cca 5mm ledová krusta, takže na klasiku těžko namazat, bylo by to na klistr, jenže ve stopě leze dost trávy. Na bruslení je to taky nic moc, na urolbovaném je to ledovaté, mimo se krusta prolamuje a chytá za boty. Na trénink jsme si museli ušlapat plácek...
Broumovsko a Náchodsko
Vloženo 27.1.2023 18:33
Dnes Mezivrší - Homole a zpět, mushery jsme potkávali ale bylo to v pohodě, bylo kolem -5, stopa už rozbitá, a přemrzlá, mlha a z nebe padal doslova led,chtělo by aby nasněžilo, tak snad o víkendu
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2023 12:11
Od Šerlichu na Velkou Deštnou - perfektně upravená trať, super svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2023 8:31
Včera, dnes a zítra, částečně ještě v sobotu, probíhají na části tras pro běžkaře závody psích spřežení. Nedotčena zůstává severní část hřebenovky od Vrchmezí přes Velkou Deštnou až po sedlo pod Homolí s nástupy od Olešnice, Deštného, Šerlichu a Bedřichovky. Spřežení hojně využívají okruhy mezi Homolí a Pěticestím. Aktuální mapa závodu: https://czechlongtrail.com/?p=5066
Hřeben Orlických Hor

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory