Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 25.3.2019 17:12
V patek jarni , v sobotu az skoro letni lyzovacka :-).Smer Bukacka, Cerny kriz i pres nocni upravu misty hodne jehlici, lepsi bylo jet smer Velka Destna,Homole,Peticesti... Tentokrat Destenakum uprava moc nevysla, uz v sobotu rano v 7h stopa mekla a po 14h nebylo skoro znat, ze v noci projela rolba. Musim souhlasit s Jirkou a Tomem, ze kdyby se najelo v tydnu kdy mrzlo, tak by kvalitni stopa vydrzela vice dni, oproti jednodenni sobotni.
Treba to vyjde tento tyden, kdy ma do ctvrtka pres noc mrznout ....
Jinak velke podekovani za letosni kvalitni upravy.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.3.2019 18:29
Dopoledne stejná trasa jako v pátek tedy Šerlich - Pěticestí - Šerlich. Tam přes Korunku, zpět o pár desítek metrů výše východním úbočím Tetřevce alias pruskou stranou jak už píše Tomáš. Tomáš jel asi skatem, protože na klasiku to celkem ušlo ze Šerlichu někam pod Homoli a pak už to bylo hodně měkké. Ikdyž se to bořilo méně než v pátek, byla přeci jen znát sobotní úprava ze Záhoří. Po Rauchenpause na Pěticestí už to na cestě zpět bylo rozměklé i tou horní cestou. Vezmu-li v úvahu počasí a datum bylo to pěkné svezení. Nahoře je pořád kolem metru sněhu, má se trochu ochladit a snad i něco spadnout, tak to snad nebylo poslední jarní běžkování...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.3.2019 15:21
Dnes dopoledne, kolem 10, Šerlich, Deštná, Pěticestí a zpět. Podmínky dobré, trochu měkké, ale pod tím tvrdý podklad, hůlky se neboří. Z pod Homole je lepší cesta vlevo, kolem vysílače, bez jehličí a méně rozdupané.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.3.2019 21:45
Dnes Šerlich - Pěticestí přes Korunku a zpět Bunkrovkou. Sněhu dost, kameny nikde, na Bunkrovce a u Korunky jehličí, ale většinou pohoda. I přes velké teplo to byla paráda, jak to bylo měkký, tak to na klasiku aspoň stoupalo. Opalovací krém a brýle si vemte s sebou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.3.2019 14:08
Budfitkou nahoru,misty dost spinave,ale vytata mista jeste videt nebyla.Z Mezivrsi nahoru taky spinava stopa,misty dost mekka.Z Peticesti pres Korunku na Homoli to byl boj,hodne rozmekle.Zpatky z Homole na Peticesti to bylo lepsi,slunicko tam svitilo pozdejs.Upraveno bylo vsude,kdybychom vyrazili brzo rano,tak by to bylo jeste lepsi pojezdeni.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.3.2019 19:48
Sice Dešteňáci prehodili úpravu az na pozdní vecer, nedalo mi to a po obede jsem vyrazil ze Serlichu na Peticesti a zpet. Na klasiku to bylo trápení, vubec to nejelo a borilo se to. Nebýt toho nádherného pocasi, tak stalo za prd. Trochu to jelo jen ve stinu. Vzal jsem to spodem od Homole pres Korunku a to nebyl dobry napad, týden tam nikdo nešel a misto bezek to byl sakra pomalý skialp. Nastesti mezitím vyjeli Ricky a udělali nádhernou stopu, tak jsem to vzal horní cestou zpet a aspon k Homoli to byla parada. Pak zas trapendo az na Serlich. Myslim, ze na skate to bylo výrazně lepsi. A věřím, ze zitra po projetí rolbou z Destne to bude pres vikend fajnove svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.3.2019 22:23
Skuníčko paráda. Ale jinak dřina, Ten čerstvej sníh je od oběda měkkej a nejede to ani z kopce bez píchaní. Jel jsem skate ze Zakletýho po Homoli a zpět. Trvalo to hodinu a byl jsem na kaši. Ale prostředí krásný a údržba by tomu nepomohla. Jedině jet brzo ráno když je to zmrzlý. Pak by to bylo ale z kopce docela o hubu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.3.2019 10:05
Ze Mlýny pod Homoli - skate - překvapivě slušný podmínky, ani měkký, ani tvrdý, tak akorát. Sice není manžestr, ale potvrzuju slova Karla - úprava by tomu až tak nepomohla, lidí málo...Stopa pro klasiku pěkná, sice ledovatá, ale kdo umí namazat a odrazit se, v pohodě...místama stopa po obou stranách....Sníh čistej, asi napadlo pár čísel novýho. Ani kritický místa mezi Bukačkou a Šerlichem nebyly tak strašný a špinavý...Takže v kombinaci s počasím paráda
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.3.2019 10:05
Pro Karla. My Vám děkujeme za Vaše informace, jak to vypadá na orličkách. Doufáme,že v tom budete pokračovat.Ještě jednou díky
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2019 19:03
Tome, vyplašený z mých komentářů budete asi jen vy, rozhodně ne rolbaři v Orlických. Oni vědí o situaci mnohem víc než se vám zřejmě zdá a rozhodně se neřídí dle diskuzního fóra. Olešnice skončila nejen se sněhem, ale i s financemi již minulý týden. Říčky přešly na nouzovou úpravu jednou týdně ještě v době hlavní sezóny, kdy stopy byly plné běžkařů nejen o víkendech, také z ekonomických důvodů. Ski arena v Záhoří je rovněž bez sněhu. V pátek už na bufetu na Velké D. také nikdo není. Hlavní vleky v Olešnici již skončily ne vlivem nedostatku sněhu, ale poklesem zájmu lyžařů.... atd, po celých horách podobný příběh. Jo, Tome, a teď perlička - je to v druhé půlce března každý rok stejné... a bude bez ohledu na ohlasy na sociálních sítích...
No a teď z jiného soudku, sezóna byla parádní a věřím, že ještě nejméně začátkem dubna bude pěkné svezení v partiích nad 900 mnm, tak jako posledních pár let. Ačkoli letos nebylo tolik času jak jsem chtěl, tak 800 km našlapaných v Orličkách nebylo vůbec špatných a rolbařům ze všech orlických středisek patří za letošní úpravu velké poděkování! Ski Heil!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2019 12:50
Skol, jak píše Jirka, je velká škoda že se dnes neupravuje, když jsou ideální podmínky oproti pátku, kdy už nemá mrznout ani v noci.Dnešní úpravou by stopa vydržela bez problému do víkendu. Páteční úpravou při teplotách nad nulou se ani nezpevní.... Přitom se v Deštné najíždělo podle počasí a intenzivněji, oproti třeba Říčkám....

Pro Karl : Před týdnem píšete jaké bylo fantastické svezení , ale možná díky Vašim komentářům - minimum lidí, hory se vylidňují .... se dnes již neupravuje. Jste jednička!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.3.2019 17:58
Včera přes Serlich, Destnou a Jelenku jeste relativne slusne svezení, spíše na klasiku, je teplo ale lidi hodne malo, snih odtava a vidím to tak, že do konce tydne to jeste půjde a pak finito.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.3.2019 12:47
@Jirka: už se není čemu divit, skončili prázdniny a přes pracovní týden se hory vylidňují. V pátek byly nádherně upravené stopy a za celou štreku 13,3,km ze Šerlichu přes Korunku na Pěticestí jsem potkal 3 běžkaře a na cestě zpět asi 6...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.3.2019 12:28
Další úprava tratí má být dle IC Deštné až v pátek.Je to škoda,protože následující dva dny má být ideální počasí.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.3.2019 7:33
Pro Martina - bohužel je těch cedulí právě zoufale málo, divím se, že se v tomhle směru nic neděje. Ani žádná osvěta a snaha v tomhle směru něco zlepšit...V poslední době se nám zde objevil takový nešvar - Poláci se naučili chodit na procházku mezi Šerlichem a Vrchmezím - po jedný straně hranice tam, po druhý straně zpátky...bohužel zrovna cesty, kde to protahuje rolba - a Polákům je to šumák...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.3.2019 10:28
Národní dům - Vrchmezí - Pěticestí a zpět + Okruhy Ski Skuhrov.
Od Nároďáku na hřebeny překvapivě bez zouvání lyží, i když místy už lezla hlína, uvidíme, kolik toho odtaje v neděli. Na hřebenech zásoba sněhu luxusní, ale i přes úpravu se sníh dost boří a i hůlky s většími košíky se propadají cca o nějakých 10 čísel. Skate do kopce nepříjemný, ale i s lyžemi na skate šlo v tom hlubokém sněhu pohodlně vybíhat klasikou. Z Vrchmezí na Šerlich podklad pevnější, ale totálně rozdupaný pěšáky. Úsek Pod Homolí - Pěticestí ať se jelo kteroukoli cestou, sníh tam byl nejbořivější z celého projetého hřebenu.
V Deštném už byl sjízdný jenom 1km okruh, ale po víkendu už nejspíš konečná i na něm.
Shrunutí: svezení na půlku března docela dobré, nebýt rozdupaného povrchu od pěších, bylo by ještě lepší. Hlavně že jsou všude cedule se zákazem vstupu do upravených stop. :-/
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 15.3.2019 15:45
Šerlich - Jelenka - Luisino - Jelenka - k Pěticestí (spodní severní cestou), upraveno. Nádherně bílo, stopy naprosto čisté, skvělý odraz, minimum lidí. Snad to přežije pařák, co má být o víkendu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 14.3.2019 18:52
Dnes z Šerlišského Mlýna na Černý Kříž, na Šerlich, na Velkou Deštné a ještě kousek před Homoli. 2-5cm nového sněhu, pod tím tvrdší podklad. Stopa svépomocí, ale dobré svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.3.2019 18:02
Šerlich, Deštná, Jelenka a zpět... krása, jen pár lidí, nový sníh cca 5-10cm. Svezení luxusní.
Děti nechápaly jak je to možné, že tam nikdo nikde není...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2019 23:03
Šerlich-Homole-Korunka-Pěticestí a zpět. Einfach fantastisch! Wintertraum! Čerstvý prašan, právě vyfrézované stopy, slunce a minimum lidí! Jedno z nejlepších svezení tuto sezónu. Snad si to zopakujeme v pátek...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2019 18:21
Ze Šerlichu na Velkou Deštnou a zpět, na Polomské sedlo a dolů do Deštného. Prašan, čerstvé stopy pro klasiku i manšestr na bruslení. Počasí perfektní (pod nulou) a asi pro tuto sezonu dnes poslední nádherné svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.3.2019 14:36
Šerlišský Mlýn - Sedloňovský vrch - bunkrovkou k Deštnému - Vrchmezí - Šerlich. Nový sníh, upraveno (v Polsku ne, tam to byla vyšlapaná romantika), kromě pár míst s chlorofylem úplná nádhera. Zima is back. (I když asi jenom na chvíli.)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.3.2019 19:16
Šerlich,Velká Deštná,Jelenka,Luisino údolí, Deštné-po sjezdovce dnes odpoledne. Čerstvých 10 cm sněhu,zcela neprojeto. Pokud by nyní projela rolba,byla by to "zimní" paráda.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.3.2019 12:50
POZOR, NA HANIČCE JE ZAVŘENÉ PARKOVIŠTĚ A NERUDNÍ VŠICHNI OKOLO, KDYŽ SE PARKUJE PORŮZNU !!!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.3.2019 13:51
Trochu zpozdena info z patecniho pozdniho odpoledne. Klasika Masarycka - Velka D. - Pod Homoli. Sem tam v dobre mokrejsi stope, na skate mekci. Od Jelenky - Luisino udoli hajenka lesem bylo cerstve protazeno. Spinava stopa jela dobre, mimo stopu tupe hnedo. Od hajenky v Luisine udoli k horni stanici vleku Na Frantisku? do Destne protazena cista stopa. Po sjezdovce do Destne vecer cerstvy manzestr bez lyzaru.. Cesta k sv. Matousi uz vic trava, hlina'.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.3.2019 20:23
Naši předpovědní experti hovoříli o vichřicích na hřebenech hor. Dobe jsem udělal, že jsem jim nevěřil, ostatně, není proč, obvykle nejsou schopni předpovědět ani den dopředu, protože to už vše dělají z modelů a klasická meteorologie kasmi odešla... Tedy v Orlických horách pravda větřík trochu foukal, ale co by za to dali letos borci na Vasáku, kdyby tam byl takový... V podstatě nebyl vůbec cítit. Stopy včera upravili pouze z Orlického Záhoří, takže jsme vyjeli odtud... Směr Pěticestí, zpět po stejné cestě až ke křižovatce spojnice na Homoli, Homole, Jelenka, Velká Děštná, zpět na Jelenku, Bedřichovka a do Záhoří. Byl to pochopitelně klistrový sníh, nicméně na hřebenech byl dokonce čerstvý sníh, který ještě nestačil zfirnovatět, takže to tam, na rozdíl od nižších partií, s klistrem moc nejelo, ale dalo se... Předpokládá se ale aspoň LF skluzné, jinak se moc nesvezete. Sjezd z jelenky na Bedřichovku je možný i přes úpravu asi tak do dvou třetitn, pak se to kvůli jehličí musí sundat (popř. sjet po sjezdovce., která ale je místy namrzlá. Z Bedřichovky až ke sjezdu do Záhoří skvělý rychlý frin, nicméně u Záhoří je to už asi konečná. Když jsme vyjížděli, bylo vše ještě víceméně v pořádku, při návratu už přes stopu u Záhoří na dvou místech tekl docela solidní potok, který jsme brodili na lyžích... Jinak na hřebenech je sněhu hodně, tam nic podobného nehrozí. To vydrží i při současné oblevě aspoň tři týdny na solidní lyžovačku. Odhaduji to na více než metr... Hory byly liduprázndé, většinou jsme jeli v panenských stopách... Pouze od Homole ve stoupání nějací bruslařští neumětelové zničili svým širokým stylem obě stopy. Z Jelenky na Deštnou neupraveno, je tam stará stopa. Ve sjezdu pozor, střídá se tam sníh, takže to občas cuká...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.3.2019 9:09
Tak v pátek, pokud to počasí dovolí by měla vyjet rolba z Olešnice, ale obávám se, aby to nebylo letos naposled, sněhu kolem Čihalky kvapem ubývá. A rovněž se probudily Říčky a slibují vyjet v pátek, ačkoli zároveň uvedly nedělní datum 10.03., tak se necháme překvapit. Deštnou a Záhoří asi zmiňovat nemusím, ti jsou letos příkladní a snaží se upravovat jak mohou. Skol!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.3.2019 9:11
Vcera pozdni odpoledne klasika sedlo Serlich - Velka Destna - Pod Jelenkou - Pod Homoli - sjezd Korunka - Zahori pila. Na Velkou D. BYL rozjezdeny cerstvy snih bez stopy.. Pro brusleni lepsi. Pod Jelenkou aspon klikata stopa. Pred sjezdem pod Homoli "prekazila" puvodni zamer (na Hanicku) rolba ze Zahori. Svedla mne v cerstve ciste, primrzajici stope pres Korunku az k pile do Zahori na bus. Nahore misty prasan. Vytaty bylo jen 5m silnice ve spodni casti lesa a na louce se presel potok .Jinak z pod Homole na Peticesti navecer nebylo projeto rolbou. Z Korunky na Peticesti rolbou bylo projeto. Skoda, ze tlacil cas a chybela celovka. Dnes dopo musi byt parada. Uzijte si to.
Muze nekdo dat vedet, jak to vypada dal z Peticesti na Hanicku? V pondeli misty hodne jehlici a hucak vitr.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.3.2019 21:40
Od Národaku na Polomský sedlo až na velkou a zpět. Vlhký nový sníh cca 4 cm přikryl špínu, škoda, že až po úpravě.. bruslení těžší, klasiku se sádlem..od sedlo k šerlichu rozšlehané od polských šmejdů, co se tam naučili chodit... zpět k večeru to začalo tuhnout, sjezd byl docela fofr ve stopě. Po úpravě by to ještě mohl být luxus
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.3.2019 19:24
Dnes v podvečer Zakletý - Pěticestí - Korunka - Pod Homolí. Z Pěticestí až Pod Homoli perfektní čerstvě najetá stopa rolbou na klasiku i bruslení. Celý hřeben je zasypán čerstvým sněhem, na severní straně téměř prašan. Všechno jehličí zmizelo.Večer už začal sníh přimrzat, najeté stopy budou zítra dopoledne určitě luxusní. Cesta zpátky bunkrovkou na Pěticestí je projetá jen od lyžařů a dost rozbruslená.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.3.2019 14:06
ahoj, 13,40hod-16,55hod-od Masaryčky po Homoli a po východním úbočí na 5cestí pěkná trat, ale měkká. Rychlejší prostředkem než stopou. Kolem Komářáku hrozně špíny, jehličí a větví v cestě-do kopce nelze bruslit. Zpět z 5-cestí pod Homoli po západním úbočí hřebenu-výrazně horší terén než východní-opět pro jehličí a větvičky. Najeto 30km a byla to sakra dřina...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.3.2019 15:29
Včera po práci - z parkoviště u Masaryčky na Velkou Deštnou a "jen" k Homoli. Celkově hrozné - strašná špína. Sněhu je dostatek, ale jak není trať upravená, tak je vše nepořádek ze stromů. Raději jsem se otočil a jel zpět. Jinak by to bylo na skate vcelku rychlé.
Pokud dojde k úpravě, tak to bude na jarní lyžovačku slušné :)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.3.2019 23:40
Masarycka - sedlo Pod Homoli - Korunka - Peticesti. Na skate temer idealni podminky, hezky skluz a upava. Ve stope to jelo pomaleji, v noci jiz nemrzlo, tak to bylo znat, podklad ale porad hezky tvrdy. Nejhezci usek byl ke Korunce (tam je snih jeste bily). Pekvapive nejhosi o bylo z Peticesti do sedla Pod Homoli zapadni stanou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.3.2019 18:06
Včera i dnes skate Mezivrší, bufet Deštná a zpět. Včera rychlé a tvrdé, dnes po dešti dost měkké. Oblast kolem Komářího vrchu z obou stran velmi špatné, jehličí a větve. Skate do kopce velmi obtížný. Dál už to celkem jde.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.3.2019 11:01
Dnes ráno Šerlich,Vrchmezí,Deštné.Hustá mlha,mrholení,vítr.Velmi pěkně upraveno,bohužel hodně jehličí ve stopě,místy sníh spíše černý.
Bunkrovkou krásný, rychlý a bezpečný sjezd až k Nároďáku - tento úsek je vcelku bílý.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 4.3.2019 20:38
Zrovna jsme se o tom tady bavili - tipujeme to tak na 14 dní bez fleků. Sněhu je nahoře tak 50-60cm, odtává pomalu. Čeho naopak přibývá, to je jehličí a spol.
Jinak po OH se dá ještě na Černou horu, blíž než Jeseníky:)
(Odpověď na dotaz uživatele Filip z 4.3.: Zdravím, tento víkend jsem bohužel propásl, myslíte, že trasa Mezivrší-Deštná bude sjízdná i příští sobotu? (=skate) :-/ Vím, že se to těžko odhaduje, ale to počasí mě děsí a sněhu raketově ubývá. Jistota je pak až Praděd..)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.3.2019 23:34
Sedlonov od kostela pres louku na Cihalku, bunkrovkou do Destne, pres Masarycku na V. Destnou. Hezka byla bunkrovka, traverz po vlek nad Cihalkou a pekvapive od Masarycky na V. Destnou. Na ostatnich usecich dost jehlici ale porad to celkem jelo, snih byl misty primzly, na skate hezky tvdy podklad.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.3.2019 21:47
Šerlišský mlýn - V. Deštná. Pár úseků před Šerlichem jehličí a drcené větvičky, jinak většina cesty z Mlýna a celý úsek ze Šerlicha na Deštnou v pohodě. Úprava z dnešního rána a nebýt toho nepořádku, který asi hned tak stejně nezapadá, tak v rámci předčasného jara krásné podmínky na skejt i klasiku.
Na parkovišti na Šerlichu dleli dva příslušníci, při průjezdu tam i zpět v nastartovaným autě. Snažili se občas pomáhat s parkováním, ale nebylo to vůbec potřeba - ostatně skoro vždycky se to tam obejde bez nich, zlatý Orlický, že zatím fungují krásně bez regulace, placení, závor. Zregulovat by potřeboval ten ropák, který je tam poslal.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 2.3.2019 21:00
Když jsem viděl, že nevyjela dnes rolba z Říček, tak jsem po letech zavítal na Suchák.

Mám z toho takové rozporuplné pocity. Sněhu hodně - tahových 20-30 cm všude. Někde i půl metr. Rolbou projeto snad přes 40km stop. No bohužel všechnu snahu rolbařů pokazilo jehličí. To pokazilo minimálně 12km z dnešních 18. Hezkých bylo pár km u okruhu u boudy a pak odbočka od Tří pánů po východní straně suchého vrchu než se člověk dostane k té pro mnoho lidí nesjízdné spádnici.

Na parkovišti bylo sice aut hodně, ale většinu lidí co jsem potkal šla pěšky, což naštěstí nemělo na stopy velký vliv.

Je mi líto, že na Sucháku se můžou přetrhnout a rolbují 2x týdně a výsledek nic moc a jinde zase nevyjedou s rolbou 14 dní.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 28.2.2019 7:43
Odpovím si sám - ano 27.2. jsem osobně projel a spokojenost. Bělost sněhu se trošku ztrácí...ale pořád to má skluz a stojí to za to :)

(Odpověď na dotaz uživatele vašek z 25.2.: Dle webu http://ski.ttnet.cz/ projeli v pátek 22.2. rolbou což je záslužné.
Jak to vypadá s postupným táním sněhu- ?dá se ještě udělat kolečko kolem Sucháku a dokončit 8ku kolem Bukovky? Zel byz nového sněhu to nebude žádné svezení, ale za pobyt na sluníčku na zbytcích sněhu stojí za to. Díky za info o průjezdnosti :-)
V)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 28.2.2019 7:42
Je třeba pochválit rolbaře, kteří 26.2. projeli co mohli - klasická 8 kolem Suchaku a Bukovky super vyfrézováno.
Dle možností sněhu a "najehličeno" jsou podmínky odpovídající. Nikde není led, nelezou kameny.
Stopa je samozřejmě pomalejší tak 30% trasy hodně brání skluzu, zbytek jede super. Překvapilo mne k tak vysokým teplotám co je tam ještě hodně sněhu. Tak SKOL do stopy a užít sluníčka :-)
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 27.2.2019 17:44
Deštné od Nároďáku - Šerlich - V. Deštná - Luisino údolí. V celé délce upraveno, ve stínu tvrdo, na slunci rozbředlo (ale krásně to stoupalo). V horní části bunkrovky, kus před Šerlichem a kolem L. údolí bylo místy pod stromy intenzivně hnědo, jako kdyby tam probíhal okamurovský míting. Většina trasy ale v podstatě čistá. Svah nad Kozím chlívkem už ukazuje hroudy.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.2.2019 15:42
Ahoj, kdo nechce mazat stoupací vosky,nechť vyrazí...od Rubáčka na Vrchmezí, Řivnáčova cesta,Šerlišký mlýn ,Bukačka ..po startu i jinde v lese nebo pod stromy jak na koberci - plno jehličí , od posl.odbočky k Zielenci se to vcelku jde, od Vrchmezí taky. nejhezčí to je k mlýnu...ale jinak fajn :)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.2.2019 15:02
Jel jsem před polednem kousek za rolbou v oblasti Bukovky. Bylo znát, že v noci nemrzlo, sníh začíná hodně povolovat a je těžký. Sněhu je dostatek, ale objevují se klacky a větvičky po předchozích polomech, tak pozor na lepších lyžích. Sníh je samozřejmě většinou špinavý, ale úprava aspoň trochu schovala jehličí.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 25.2.2019 16:54
Z Čihalky v poledne po Knížecí cestě na Sedloňovský kopec- Masarykova chata a zpět na Polomský kopec a dolů po žluté na Čihalku. Umrzlé, na modrý klistr perfektní svezení na klasiku ve stopě i s tím jehličím a jelo to pěkně i na sluníčku. Ale vzhledem k tomu , že to není rozbité od pěšáků tak se to dá ubrzdit bez problémů. Akorát zpět před napojením na Knížecí nad Čihalkou je v lese dost jehličí a ve stopě dolů kupa hlíny.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.2.2019 16:42
Tak hreben (mimo les) ujde, chvilkama ledove plotny - stoupani, zatacky, tam jdes na hubu hned. V lese spadle vetvicky a jehlici, je to plne klistru, takze zadna hitparada.
Cokoliv v hrebenu dolu utrpeni, nejede to nebo naopak jede po ledu do nekontrolovatelne rychlosti, staci siska nebo kousek rozbredleho snehu a tygr jak vysity. Destna v lese uz bez snehu.

(Odpověď na dotaz uživatele Jarka z 25.2.: Může dát někdo info, jaký je stav sněhu na trase Šerlich, Velká Deštná, Pěticestí, Anenský vrch, Hanička. Zda je sjízdná až do Rokytnice. Děkuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.2.2019 18:03
Doplňuji předchozí post, který jsem psal ve srubu na Velké Deštné. Dále po hřebeni směr Jelenka - úprava rolby z Říček úplně špičková - dvě stopy na klasiku vyřízlé jedna báseň a v nich pár milimetru prašanu, který na fialový stoupal. Paráda. Dolů sjezd pak z Jelenky na Luisino a pak kolem vleků do Deštné. Obecně platí čím níže, tím horší. Horší lesní úseky - kupa jehličí a led, louky lepší, níže v Deštném to odpoledne měklo. Ale hřeben paráda!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.2.2019 12:50
Dnes okruh kolem Velké Deštné z Šerlichu. Překvapivě hezká stopa na klasiku, zejména část úbočí “bunkrovka” - tam ve vyšších částech vůbec není led. Super svezení. Čekal jsem to horší ...
Hřeben Orlických Hor

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory