Východní Vysočina – běžky

Východní Vysočina je v našem členění oblastí v rámci Vysočiny tou nejméně lyžařsky známou a zároveň nejrozlehlejší. Leží na východ popř. jihovýchod od Žďárských vrchů a Jihlavska či Telčska a zasahuje až téměř k Brnu, kde hraničí s oblastí Brno a jižní Morava. Vymezení východní Vysočiny je nejlépe zřejmé z mapy.

Upravovaných…

Číst celý text

Východní Vysočina je v našem členění oblastí v rámci Vysočiny tou nejméně lyžařsky známou a…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 9.12.2023 20:35
Dnes z Bystřice n.P. od Penny směrem na Borovinku a dále na Skalák... zpátky přes Domaňák po cyklostezce k nádraží. Krásných 15 km, stopa na klasiku super, bez velkých krtinců, modrý vosk byl pro dnešek ideální. RS Borovinka otevřené, výborný hovězí vývar. Zkusíme to i zítra, ale tím to asi bohužel skončí.
Vloženo 4.12.2023 21:41
Na BC lyžích přes pláně z Deblína do Maršova a zpět. Na hřebeni kolem 500 m.n.m sněhu všude přes 20 cm, na polních cestách hlubší závěje, prašan.
Místy hluboká orba, tam na lyže pozor, mimo orbu na BC bez problémů.
13:37
14:46

Aktuality ze sezóny 2022/2023, popř. starších

Vloženo 18.12.2022 22:37
Križanovsko - prošlápnutá docela pěkná stopa od Fajťáku na Ambrožný a kolem Svinů obloukem ke křížku pod Pradlánem. Kolem Svinů je jedna dvě další stopy, ale většinou jen ve stopách od traktoru, třeba směrem na Loučky. Na loukách se dá všude i na lepších lyžích, směr Křižanov je po oranici neprojetý, spíš raději kamenačky. Úsek nad 600m Lhotky - Ambrožný - Pradlán přiložen
12:54
13:10
13:29

» Zobrazit GPX záznam trasy a polohu fotek na mapě

Vloženo 24.1.2022 19:08
Křižanovsko: V sobotu se dalo s odřenýma ušima od hřiště podél cesty na Sviny, mezi železnicí, Drakem a Králomožným rybníkem byly vyšlápnuty celkem pěkné dva okruhy. Dnes už to po těch teplotách nad nulou z Křižanova nejde. Jakžtakž souvslá vrstva je nad 600-620m kolem Ambrožného kde zůstal z hřebenovky jen menší úsek. S občasným přejezdem po trávě a s vyhledáním nafoukaných míst se dá projet zhruba na vyznačeném úseku viz. https://eu.zonerama.com/esence77/Album/8104617
skol
Vloženo 14.12.2021 13:07
Křižanovsko 4-6 stupňů už se vpodstatě nedá, rychle to leze dolů
Vloženo 13.12.2021 10:41
Zdravím, včera moc pěkné svezení ve stopě od Roubenky v Borové po poli směr na Lucký vrch a zpět. Dnes už to asi bude měkké a někde též bude prolézat kamení nebo hlína, takže pozor, další dny bohužel obleva takže to půjde dolů. Díky místním za úpravu a vyříznutí stopy.
Vloženo 12.12.2021 19:19
Křižanov - sněhu je všude vcelku dost, jen nahrubo rozoraná pole se ještě nedají. Trasa sběrný dvůr - Podhorský ryb. - Kravaček - Sviny - Ambrožný - kolem ryb. Velký Pastyřík na křižovatku u hájenky Loučky - po cyklotrase ke Draku a za nim zpět nahoru na Kravaček a zpět směr Podhorský ryb. Stopy vedou i směrem k nádraží, od Šibeniku na Sviny, z Ambrožného směr Fajťák, od Loučského směr letiště, od Křižanova k Draku, vše vyšlapané stopy. Hlína lezla vpodstatě jen na krátkém úseku u Svinské stodoly a lesní cesty v okolí Loučské háj. jsou vyhrnuté občas bohužel až na hlínu, při bruslení pozor na kameny. Projet se ale dá. Snad to alespoň do středy ještě vydrží.
15:30
15:47

» Zobrazit polohy fotek na mapě

Vloženo 17.2.2021 1:49
Bystřicko: okruh Písečné - Vítochov - Dalečín sjezdovka - Lísek - Janovičky. Teplota -1, stopy pouze mezi Dalečínem a Lískem a pak sem tam nad Janovičkami, ale dalo se na tvrdém povrchu a nepravidelné vrstvě prašanu vpodstatě kdekoli a to i bruslit. Spíš ale tam kde byla vrstva prašanu menší, na výše položených vyfoukaných místech. Nad Lískem kolem Pletenice je nutné objíždět rozorané pole či pár desítek metrú i přes. Zítra dopo ledovka, přichází obleva tak tyto polohy letos asi naposled...
trasa viz. https://mapy.cz/s/pedurefufa
foto https://www.zonerama.com/esence77/Album/7028948
Vloženo 8.2.2021 20:56
Dnes trasa Krásné do Ústupky.Nepotkali jsme ani živáčka.Stopu jsme si museli prošlápnout.
Sněhu překvapivě málo.
Ale nadšence to neodradí ;0)
Vloženo 6.2.2021 20:18
Na webu lyzovani.nmnm.cz je info, že trasa upravena naposledy před týdnem. Správci trati psali, že pres noc z pátku na sobotu malinko napadlo, ale a úpravu to ještě není. Místy mokré kaluže. V nižších polohách v NMNM beze sněhu.
(Odpověď na dotaz uživatele Martina z 6.2.: Ahoj, jak to prosim ted vypada Tri studne a okoli?)
Vloženo 29.1.2021 4:19
Křižanovsko: ve středu nad 600m bylo už uvažovatelné množství sněhu ale B-čkové lyže. Od Kadolce po loukách na silničku od Bojanova na Svatou horu vcelku stačí, na silničce kolem Svaté to na ty kamenačky klasikou už by taky skoro bylo. Podklad ale slabý a nepravidelný. Někdo testoval běžky od hájenky Rohy. Středem lesní cesty, po naučné stezce Svatá směr Ořechov to jakž takž šlo, ve stopě ale často fleky, podklad chybí. Od Ořechovskeho lomu, resp. od Ronova kolem Horky po zaváté polňačce opět paráda, slušná vrstva sněhu. Pak krátký úsek s minimem sněhu k lesu a v lese kolem kóty 625 opět postačující vrstva. Středem lesní cesty to vcelku jde prakticky až do Březejce i když tam jezdí vozidla. Kolem Březejce zprava na rozoraném poli sněhu málo. Možná zleva by se dalo. Za ním směr Ambrožný už se na louce celkem dá, po chvíli začínala vyšlapaná stopa na Ambrožný a dál směr Fajtův kopec. V lese u křížení stopy a silnice Sviny-Lhotky bylo ještě málo sněhu. Stav stopy dál neznám. Po louce dolů ke Kozlovu se střídají závěje s popraškem, projet se dá. Lesem prakticky taky lze až po turistické zelené po tunýlek pod železnicí, dál je méně sněhu, v lesíku před Kozlovem čouhají kameny. Ve čtvrtek připadl mokrý sníh asi 5cm, takže v pátek by to mohlo jít lépe. Škoda že teplota je na nule a nezamrzne to, byla by to paráda. Bohužel bude +2 a více a v sobotu až k +5. Nezbývá než víkend v o kousek vyšších polohách, např. Novoměstsko. Snad tam nepřestanou definitivně s protahováním rolbou do širšího okolí, např. k Samotínu jak údajně avizovali vzdáleným obcím plány na tento rok. Jednou to letos už projeli. Pokud přispíváte, zkuste připsat že je to na vzdálenější okruhy od Nového Města, ať se tam letos nemačká tolik běžkařů. skol
popisovaná trasa: https://mapy.cz/s/huvoserama
Vloženo 23.1.2021 10:58
Křižanov už jen tráva a oranice. Snad zas po víkendu něco nasněží dle předpovědi
Vloženo 22.1.2021 18:16
Dnes klasicky od has. zbrojnice v Čachnově na Karlštejn a přes Knížecí studánku zpět. Ve spodní části sněhu výrazně ubylo, na horších lyžích ale v pohodě sjízdné. Od přístřešku rozvodí Labe-Dunaj ok i na skate. Ve stoupání po lesní cestě (pravá trasa) od Čachnova probíhá těžba dřeva.
Vloženo 22.1.2021 14:06
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Takovou oblevu jsme nečekali ani v tom nejhorším snu. Ani v noci nepřišlo ochlazení aspoň na nulu. Ještě včera večer sjízdná dolní část. Dnes už pouze pro otrlé u rozhledny.
Jakmile se sněhové podmínky zlepší natolik, že bude možné udělat stopy určitě písneme😉 SKOL
Vloženo 21.1.2021 9:40
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Milí přátelé, podařilo se znovu najet stopy. Bohužel již ne do Nové Vsi u Jarošova, ale dá se stále dojet. S nadmořskou výškou klesá i výška sněhu. Uvidíme jestli udržíme stopu do sobotního sněžení😉 Je tady nad nulou, sníh přemrzlý☃️
Vloženo 21.1.2021 1:27
okolí Křižanova: teplota +4 chvílemi i +8, v noci už -4 ale do půlnoci vystoupalo na -1. Ztuhne to ale na skate na pláních to asi nebude. Dva dny to bude jakž takž, ale v sobotu hlásí deštivo a celý den kolem +4. Stav: Před několika dny najeta strojová stopa z Fajtova kopce k vysílači Ambrožný nad Sviny. Stopa stále vcelku udržovaná. ostatní trasy jen vyšlapávané. Projeta trasa Křižanov hřiště - Ambrožný - Ronov - Kadolec - Kostěné kopce - ZD Křižanovsko - hřiště. Stopy celkem fajn, na backcountry lyžích se nebořilo tak moc, hlína ve stopě místy u Svinů, v lesích (co z nich zbývá) u Loučské hájenky stav kupodivu fajn, u Ronova kolem lesní školky přes silnici 37 stoupáním k lesu stále ok, pak ale podél lesa hlína těch 400m, tam to sleze brzy. Lesní cestou nahoru do Kadolce paráda, jen 1 místo těžká technika vyjela z těžby. Objížďka Kadolce, u plotu pily opět sem tam hlína, a při sjezdu k silnici na Křižanov tenká vrstva sněhu leze hlína. Pod silnicí strništěm směr Kostěné kopce ok, ale u nich opět sem tam leze hlína. Pláně směrem ke hřbitovu jsou projeté a bez problému. Od sádek kolem ZD opět krásná stopa, kolem Šibeníku zpátky k silnici na Sviny stopa mimo polní cestu moc nebyla. Trasa viz. https://mapy.cz/s/fejeragoze, foto viz. https://www.zonerama.com/esence77/Album/6957295. Přehled tras v okolí: čárkovaně = staré stopy, modrá = stará strojová stopa na Fajťák. Na pláních u Svinů a pod Kostěnými kopci je stop určitě víc než vyznačeno. skol
Vloženo 16.1.2021 20:34
Večer mezi 17:00 a 19:00 už byla severní část tratí zafoukaná. Vzhledem k hustému sněžení očekávám,že ráno půjdou stopy sotva vidět.
Nejlepší pasáž byl krátký okruh u rozhledny. Super skate.
Vloženo 16.1.2021 9:20
TOULOVCOVY MAŠTALE# JAROŠOVSKÝ KOPEC# TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Stopy čerstvě protaženy rozhledna-jarošov-nová ves u jarošova a zpět, ideální podmínky kromě několika míst nad Vranice, kde vedeme stopu po poli, ale drobně chumelí, takže večer i tam ideál. Těšíme, že se potkáme ve stopě. Skol
8:54
8:54
8:54
Vloženo 14.1.2021 21:08
TOULOVCOVY MAŠTALE#TOULOVCOVA ROZHLEDNA#JAROŠOVSKÝ KOPEC
Posílám slíbený odkaz na umístění stop
https://mapy.cz/s/fupeganumu
Vloženo 14.1.2021 17:04
TOULOVCOVY MAŠTALE#JAROŠOVSKÝ KOPEC#TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Právě jsme dokončili úpravu lyžařských stop mezi Jarošovem a rozhlednou. Nově lze dojet až do Nové Vsi u Jarošova. Večer zveřejníme mapu trasy a kilometráž. Skol
15:49
15:49
15:50
Vloženo 14.1.2021 15:40
Melechov Ledec n.S. nevíte někdo jak to tam vypadá? Četl jsem, že sněhu je dost ale nevím jestli je upraveno jenom ma klasiku nebo i na skate?

Diky za info
Vloženo 9.1.2021 11:09
TOULOVCOVY MAŠTALE#JAROŠOVSKÝ KOPEC#TOULOVCOVA ROZHLEDNA
Dnes ráno pěkné svezení na 1dničkových lyžích. Jo, tráva nám z toho kouká, ale ta lyžím neuškodí. Doplňuji profil 2x nahoru + malý okruh u rozhledny + 1x nahoru, celkem 8,66 km. Skol
8:27
8:42
10:51
10:53
Vloženo 8.1.2021 17:42
Dnes Oldris- Pribylov-Lucky vrch-Blatina-Damasek-Maleni kout-Spaleny kopec- U lipky - U mudrosky- Hranicny-Pusta Rybná - Lucky vrch -Oldris.
Snehu moc není obecně. Nejlepší je to na loukach. V lese je to docela špatne. Snehu tam je pomalu a cesty vyhrnute (Spálený kopec z obou smeru, od lipky na Čachnov) nebo probíhá těžba (Blatina směrem k Žižkovu). Takže to většinou drhne. Chce to širokou cestu bez provozu. Při návratu zase radili na Luckém vrchu 2 maníci s terénní motorkou a sneznym skútrem. Mají to tam zvalchovane dost, snad nevjedou do stop. Prakticky celou cestu byla nějaká stopa. Hlavní je, že se dá vůbec vyrazit. Je to jen na staré lyže a v lese opatrne
(Odpověď na dotaz uživatele Libor z 7.1.: Jak to prosím vypadá se sněhem na Čachnově?)
Vloženo 8.1.2021 16:37
Toulovcovy Maštale#Jarošovský kopec#Toulovcova rozhledna
dnes čerstvě upraveno, převážně skate, vrstva sněhu na hraně, ale je to na louce, 1dničkové lyže zatím doma, příští týden čekáme další sněžení.skol
13:45
13:45
Vloženo 8.1.2021 11:22
SKOL! LYŽUJEME!!!
http://www.cyklo-ski-policka.cz/stav-stop/aktuality
v 8 hod cca 10 cm prachového sněhu - 2C, slunečno. Celá horní část Mirkem od včera částečně upravená, sníh ujety a v něm šláplé stopy, velmi dobré podmínky na klasiku. Pruh na skate dovalcuji dnes večer. Stopy od města i od přehrad prošlapané jakožto celý velký 5 km okruh, ucházející stav, jen 3 přejezdy cest obnažené a občas mokro. Budeme v průběhu víkendu doupravovat a hlavně zítra ráno zahazovat přejezdy přes cesty. PŘIJDTE SI ZAJEZDIT!!!! PŘES VÍKEND BY TO MĚLO VYDRŽET
Vloženo 7.1.2021 22:03
Okolí Křižanova se už běžkovat dá, né teda v oranici. Podklad z předchozích dnů je zatím slabý, zem občas nepromrzlá a vlhká. Nad 600m okolí Svaté hory je 15cm sněhu čili skoro na Ačkové lyže
Vloženo 7.2.2020 16:47
Dnes Oldris-Na Babce- Borova-Pod Blatinou-Blatina-Zizkov-U roubene studne-U Lipky- pred Spalenym kopcem jsem odbocil na bocni cestu a dojel na Karlstejn-Knizeci Studanka-Hranicny-Maleni kout-Pusta Rybna-Kobyli-Lucky vrch-Pribylov-Oldris. Puvodne jsem vubec nechtel zajizdet do lesa.Ale v lese je to o dost lepsi nez na loukach, kde je to hodne zfoukane. Navic snih mizi pri teplote +3°C pred ocima. Kdyz jsem vyjel po 2 hodinach z lesa, situace byla o dost horsi. V lese,kde se tezi, jsou vyhrnute cesty. Jedna se o usek Blatina-Zizkov-odb. k modrinovemu kopci. Dale U lipky cyklostezka pres Spaleny kopec a nad Pustou rybnou. I tyto useky jsem projel, ale je tam jen 1-2 cm snehu na ledovem podkladu. Dalsi cesty byly projety auty, dalo se jet hezky ve stope od kol nebo prostredkem na cca 10cm snehu. Na stoupani ke Karlstejnu po modre se stopa trha a leze asfalt. Je tam jen 5 cm. Jak to nekdo sjede pluhem, bude to holy. Sjezd na Knizeci studanku dost drhnul, pak uz dobry az pred Pustou Rybnou. Na kopcich uz leze hodne trava. Smerem na Kobyli a dal pres Lucak uz slo jet jen v navejovych mistech. Na tu bidu letosni zimy to uslo. Ale nikdy bych necekal, ze budu vdecny i za takoveto nuzne podminky
Vloženo 2.2.2020 15:49
Čachnov - Svratka zcela bez sněhu (asi jako celá Vysočina)
Vloženo 7.1.2020 19:43
POLIČKA - areál v Poličce u Salaše, cca 3 cm sněhu, -3C, letos poprvé LYŽUJEME , zatím velmi omezeně, po trávě a námraze, aktuální INFO na http://www.cyklo-ski-policka.cz/stav-stop/aktuality
Vloženo 9.2.2019 15:54
okruh cca 7km mezi Křižanovem a železnicí se stále dá, jen zbytky stop ale jede se krásně v nich i bez nich, sníh tvrdý se 2-3cm rozměklého, tedy přes den. Asi 6 stupňů a stále to drží, na 550 m.n.m je to paráda. Jen některé louky s náklonem na jih jsou špatné, např kolem silnice směr Jívoví. Hlína čouhá jen minimálně, skoro to bylo na jedničkové běžky.
13:32
13:41
13:44
13:56

» Zobrazit polohy fotek na mapě

O oblasti

Východní Vysočina je v našem členění oblastí v rámci Vysočiny tou nejméně lyžařsky známou a zároveň nejrozlehlejší. Leží na východ popř. jihovýchod od Žďárských vrchů a Jihlavska či Telčska a zasahuje až téměř k Brnu, kde hraničí s oblastí Brno a jižní Morava. Vymezení východní Vysočiny je nejlépe zřejmé z mapy.

Upravovaných běžkařských tras se zde nachází méně a jde zpravidla o kratší upravované okruhy, které ale zajisté dělají místním lyžařům radost. Objevují se zde zprávy z okruhů u Poličky či z Jarošovského kopce u Toulovcových Maštlalí. Na upravované trasy lze narazit také u Třebíče či Velkého Meziříčí. Jinde si běžkaři vyšlapávají stopy sami, například na Křižanovsku.

Pravidelní návštěvníci KamZaSněhem.cz možná odhalí, že tato oblast vznikla přejmenováním oblasti “Ostatní Vysočina”, která původně sloužila pro různé méně známé a okrajové části Vysočiny. Což ve chvíli, kdy jsme začali s vymezováním oblastí na mapě, nebylo moc praktické. Pelhřimovsko, které se naopak nachází v západní části Vysočiny, byl tedy vyčleněno do samostatné oblasti.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Vysočina