Jizerské hory – běžky

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná…

Číst celý text

Členění oblasti Jizerské hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 6 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Dotaz Vloženo 23.2.2020 17:25
Dobrý den jak to prosím vypadá nástup z Pekla nahoru. Díky za info
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2020 22:38
Pro Di, po tom co jsem loni (u Zvonku v Prichovcich) prisel o carbonove LEKI "vymenou" za poctivy "hlinik", patrne z pujcovny, aspon ve stejne delce si je beru zasadne dovniř nebo občerstvovaci zařizeni radsi vynechavam
P.S: preju hodne stesti - treba to dopadne
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2020 19:03
Maliník - Hřebínek - Holubník - Knejpa - Smědava: Solidní svezení, sněhu je relativně dost, v nižších polohách byla trať trochu mokrá, výše kolem Knejpy až výborná. Na hřebenovce Holubníku prošláplé jednoduché stopy a hlavně bez davů lidí jako na Hřebínku. Dnes (neděle) se nám nahoru nechtělo, ale nemyslím, že by déšť nějak narušil slušné podmínky.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2020 16:22
Ahoj, věřím, že to byl omyl, kdy mi v sobotu 22.2. před 14 hodinou zmizely od Pešákovny moje hůlky - hliníkové KV a zůstaly tam o 20cm kratší "inovik". Ráda je vyměním zpátky:-). Díky za vzkaz zde.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 23.2.2020 14:49
od Harrachovského nádraží stačí popojít 200m a pak už na lyžích kousek do perfektní stopy, v Jakuszycích hodně lidí, navíc závody, nad Szklarsku Porebu slušná stopa, ale se snižující se nadmořskou výškou ubývá sněhu, pak velký pozor při začátku stoupání směr lom, prvních 200m lezou uprostřed kameny a pak ještě po trase cca 2 místa - nahoru celkem bez problému, ale dolů bych to fakt jet nechtěl, vyhněte se tomu (byť je to upraveno rolbou), lom-Orle nádhera, na Orle sice hodně lidí, ale v horním baru za 5 minut obsloužen(ještě že všichni čekají frontu dole:-), z Orle na chatu Gorzystow rozšmajdané od pěších, stopa žádná, pak na Polanu Izersku ve stopách po pásových vozidlech ale totálně rozhamtané od pěších-pocitově nejhorší úsek (dost stoupání, aby to člověk soupažil, z lyží se na tom hrbolatém terénu nejde odrazit), z Polany do sedla mezi Stogem a Smrkem hezká stopa od turistů - člověk si spraví náladu, zpět je to z kopce, tak to rychle uteče ... ale jako celek to není moc lyžování :-(, bohužel Poláci na tuto oblast kašlou s úpravou a je to škoda. Z Orle k Jizeře hezky uprveno i se stopou (jenom jeden potůček je potřeba přeskočit), od mostu na Jizerku také upraveno, Předěl příjemný a bez lidí, Knajpa, panelka, Kristiánov, Mariánskohorské boudy a i sjezd do Josefova Dolu k vlaku perfektní ... ke konci sjezdu už sníh trochu vyplužen, jak do toho dneska prší, tak to dole už může být horší. Krakonoš v hospodě u nádraží výborný, bohužel již neměli nic k jídlu, sušenka to spravila.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 23.2.2020 14:20
Tišina - Nové Město p. S. Jen doplním fotkou místo kde již vykukuje asfalt. Je to kus pod Francouzskými kameny na té rovince (naštěstí vidět z dálky, neb se tam sjíždí v nejprudším klesání). Jinak v Martinském údolí, flek pod železničním mostem zřejmě brzy vytaje a napojení na hřiště přerušeno těžbou dřeva.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 22:11
Jakube, omlouvám se za ten nabouraný blatník. Zřejmě jsem napsal špatně číslo telefonu.Kdybych neměl snahu
škodu nahradit,nepsal bych vůbec. Napište mi váš telefon na mejl. adresu vasek.sed@email.cz. Jsem momentálně na návštěvě v Liberci, telefon mám vybitý a nevzal jsem si nabiječku. Domů se vracím v pondělí večer.
Ještěd, Liberec, Jablonec a okolí
Vloženo 22.2.2020 19:43
Zdravím, dnes úžasné podmínky, díky Ops za úpravu Předělu i Písčin, i když se to bruslařům lehce bořilo, na Smrkovou cestu už stopa držela, odměnou byly krásné výhledy. Omlouvám se pánovi ve svítivě zelené bundě, že jsem zmizela, ale mojí metou bylo objet Předěl z druhé strany.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 16:42
Od Václavíkovy studánky na Jizerku podél silnice nahoru v pohodě, směrem dolů to chce dávat pozor v nejprudším sjezdu, zejména v jeho konci. Na "obchvatu" Jizerky směrem na Jizerskou silnici to chce objíždět tradiční bažinu pod Pešákovnou o pár metrů níže, mimo trasu vyjetou rolbou, ta je vidět na fotce. Směrem na Nové Město pod Smrkem krása až někam kousek před Tišinu, pak se střídají špinavější úseky (jehličí apod.) s hezkými. Na úplný konec úpravy jsem nedojel, skončil jsem cca 300 metrů pod místem, kde končila stopa na klasiku, dál už by k nepoškrábání lyží nestačila opatrnost, viz GPS záznam mého výletu https://strava.app.link/sKjsS88Zh4. Vše ostatní v těchto pasážích parádní (včetně Paličníku, Knajpy, návratu k Václavíkově Studánce od Knížecí atd.). V oblasti Předělu, Paličníku a podobných končinách, kam rolba zajíždí méně a byla tam asi poprvé od sněžení v tomto týdnu, se bruslaři trochu bořili, ale jen nepatrně.

Díky moc za úpravu, jen se taky přimlouvám za nevynechávání klasických stop ve sjezdech jako na Kasárenské u odbočky k Protržence, jak tady níže https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory#post18946 psal Zdeněk, přijde mi to bezpečnější.

Ve 12:45 jsem při průjezdu Polubným (kde je taky dostatek sněhu) viděl, že nahoře (Jizerka + Václavíkova studánka) je už moc aut, tak policista nahoru pouštěl další až ve chvíli, kdy se někdo vracel, a ve frontě čekalo minimálně 10 aut. Já parkoval v Polubném nad sokolovnou, v 8 ráno bylo toto parkoviště úplně prázdné, při návratu možná taky úplně plné. Ale podobný nával nás už asi tuto zimu nečeká...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 16:36
Děkuji člověku, který mi dnes na parkovišti kousek od Souše naboural auto a nechal mi za stěračem papírek s telefonním číslem, které neexistuje. Díky!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 16:11
Rano po Vladni na N. Louku, Kristianov a Cihadla, dale smer Marianskohorske boudy, zde asi nejhezci usek, pres Protrzenku na Kasarenskou, z5 pres K. Mari a Hrebinek do Bedrichova. Vsechny trasy skvele upraveny, pocasi vyslo fantasticky, jen v nekterych partiich trochu foukalo. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 15:39
ráno v 9 hod z Kořenova - slunečno, u tratě krásný přemrzlý křupající sníh, nahoře už nekřupal, ale paráda - čisťounký, upravené stopy, dobře to jelo (na skate), sluníčko postupně trochu zastřené, žádný vítr, po Kasárenské sníh už trochu povolený, ale stále dobré - od Knajpy (v poledne) už zataženo a vítr, až na Žďárek sněhově stále dobré - za Žďárkem na Máří a Točnu - sníh už trochu špinavý jehličím, ale stále bez problémů. Od Buku do Bedřichova jsem jela doleva - první úseky špinavé jehličím.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 14:56
Co OPS slíbila, tak splnila.Pěkně upravené tratě ze Smědavy na Předěl, Písčiny,Tišinu a zpět přes Paličník.Uvidíme co zítra, má začít pršet, dnes nad nulou ale jelo to super samo.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 22.2.2020 23:18
Ahoj, bohužel nemám auto. Ale rád bych se svezl do Bedřichova + okolí magistrály s někým na 1 den (ráno tam a odpoledne zpět. Jsem z Čelákovic u Prahy. Příspěvek na benzín je pochopitelně samozřejmostí. Tel. 777-019440 (lépe sms) nebo info@spolujizda.cz
Děkuji.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 16:53
Dnes dopoledne Maliník-Vládní (v tomto úseku ledovaté a bez stopy)-Nová Louka (už dobré)-Kristiánov-Čihadla-Krásná Maří-Hřebíkek-Nová Loka (naprostá nádhera, bezvadné stopy i počasí)-Vládní-Maliník (o něco lepší než ráno). Mimořádně dobrý den.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 22.2.2020 0:55
Pozor, pokud budete sjíždět po Darrské cestě dolů na Souš. Poté, co přejedete víceméně "rovinku" a začnete sjíždět dolů je tam jeden potok, který se už nedá přejet - nutno sundat lyže a překročit ho. Pak až dolů není třeba se bát, žádné další místo bez sněhu už tam není.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 20:53
Z Maliniku Maly okruh, vsude krasne upraveno, pouze zacatek Vladni misty ledovaty, jinak luxusni. Dnes se vsichni ranni bezkari divy, ze se upravovalo az pozdeji, staci cist ty spravne stranky. Dnes to byl pro nas “prazaky” prijizdejici v patek navecer mansestrovy vecer. Zitra rano znova. Diky Ops. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 21.2.2020 19:00
Ahoj, nevite jak vypadá trasa z Mořiny na Smědavu, díky za info
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 17:50
Dneska paráda! Pravá zima, jak má být, lehce pod nulou a hodně nového sněhu. Ráno jsem se nad skimapou rozhodoval mezi Souší a Jakuszycemi a rozhodl se pro Polsko. 95% tratí čerstvě upraveno, takže se jelo skvěle. Vzal jsem to dolů k trati a podél ní směr Sklářská Poreba, těsně před ní nahoru k lomu a pak zadem okruh Orle a po vrstevnici zpět. V odlehlejších částech jsme byli skoro sami, haldy prasanu a prorizle stopy, nádhera 😀
Jakuszyce a okolí
Vloženo 21.2.2020 15:05
Dopoledne Smědava, Promenádní. Krása střídala nádheru.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 14:02
Také jsem byla dopoledne a musela jsem to voraniště přebruslit, s úpravou začala Opska až před polednem, tak odpolkáři mají upraveno!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 13:18
Také zdravím, zajel jsem si hezky, ale škoda, že nebyly stopy vůbec upravené, i když jsem vyrážel až po půl deváté. Zklamalo mě to, ale netrápím se tím, čistého vzduchu a pohody tam bylo dost. Jen moc tedy nechápu ten mechanismus, na běžky mohu vyrazit tak jednou týdně a bylo mi to trošku líto.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 12:03
Zdravim, rano paradni snehova podminka, lidi po malu, velka skoda, ze nebylo dneska dopoledne vubec nic upraveno.Jel jsem velke kolo na Knejpu a od Hrebinku jsem celou cestu dupal stopu.Bruslit se v tom fakt nedalo.Bohuzel tento stav, jsem tu letos nezazil poprve.Timto bych chtel pozadat rolbare a organizatory upravy trati, zda by nestalo za zvazeni za takovych podminek alespon cast magistraly upravit a necekat az na vikend, kdy budou jizerky opet zahlceny davy bezkaru ... S pozdravem Sokol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 21.2.2020 23:22
Ahoj, nevíte někdo, zda je v provozu chata Pod Bukovcem na Mořině?
Díky za info.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 22:32
Byl jsem vcera u Protrzene Prehrady - nevim jak vypadalo to na dole, ale na hore trat' smerem na J. Dul vypadala docela dobre.
(Odpověď na dotaz uživatele Daniel z 21.2.: Ahoj, nevíte jak vypadá trasa Josefův Důl- protržená přehrada, děkuji za odpověď)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Dotaz Vloženo 21.2.2020 19:06
Co jste dnes mazali na klasiku? Dík za odpověď.
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 16:27
Ahoj, ano, jev lrovozu
(Odpověď na dotaz uživatele Marta52 z 21.2.: Ahoj, nevíte někdo zda je v provozu na Mořině chata Pod Bukovcem.
Díky.)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 21.2.2020 9:20
20.2. Jsem jel (bruslení) od Rozdrože pod Cicharovna právě doprava směrem na Velký kámen a Sklarskou porebu a byla to jedna báseň. Zpočátku již v půl jedenácté manšestr mírně opotřebovaný, ale kousek výš už zase nádhera. Jinak nejfrekventovanější úseky z Jakušic na Rozdrože, sjezd do Orle a zejména trasa Orle - Jakušice beznadějně ušlapana, uklouzaná.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 21.2.2020 8:55
Maliník, Nová Louka, Blatenský rybník, Točna, okolo přehrady zpět. Parádní poježděníčko.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2020 23:40
Dnes o berlích Bedřichov - Černá Nisa. Závidím všem, co mohou lyžovat.
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2020 23:26
Upraveno skoro všechno, stopa výborná na jedničkové lyže. Jel jsem i směrem ke Szklarske Porebě, ale to nebyla žádná sláva. Lepší je držet se Jakuszyc, Orle a Tiché Rovné. Okruhů je tam stejně hodně, Pro mě dnes nejlepší lyžování v sezoně.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 20.2.2020 20:40
Štěpánka je po nočním sněžení a ranním projetí rolbou v luxusním stavu. Kolem Kapradníku k Hvězdě, zpět po Staré silnici. Moc lidí tu nepotkáte, odpoledne byl ještě patrný manšestr. Stopa z 80% z nového sněhu, pár úseků z přemrzlého, místy ledík, ale jinak skvělé. Od Pašeráka rolba projela Starou silnici skoro až k parkovišti u Prdka.
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 20.2.2020 18:17
Děkuji OPS, že dává na web info o chystaných úpravách s předstihem! Umožnilo mi to přeorganizovat si ještě večer kalendář, vzít dovču a vyrazit dnes "na otvíračku" užít si skvěle upravených tras a slunce!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2020 13:32
Dnes dopoledne super počasí, jen škoda že nebylo upraveno i směrem na Předěl a Písčiny. Sněhu dost ale chtělo by ho utáhnout. Jinak paráda. Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2020 20:09
Hele určitě. Byl jsem včera, z Bedřichova OK, dneska sněžilo 5-10 cm a v noci ještě bude. V sobotu z Jakuzsyc přes hory a všude OK, kromě kousku za hraničním mostem přes Jizeru. Jediný, co nevím, je odbočka za Orle do Harrachova, tam jsem nikdy nejel. A přes Harrachov směr Mumlavský vodopád nejlépe asi pěškobus.
(Odpověď na dotaz uživatele matyas z 19.2.: Ahoj, dá se v současných podmínkách dojet z Bedřichova do Krkonoš? Rád bych si udělal několikadenní výlet (asi Bedřichov - Harrachov - Špindl - Pec). Dík!)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2020 15:07
Silné sněžení mezi 11-14 hod, stopy zaváté, pomalý skluz. na trati Ze Smědavy jak na Mořinu , tak i na Čihadla velmi pomalé.Snad to ustane a budou nové stopy,
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 19.2.2020 9:31
Čus, jediný panely jsou tak v délce cca 300 m těsně před Hřebínkem, když jedeš směrem od Šámalky a pak taky na "panelovce" mezi Točnou a Bílejma bukama. Hřebínek - Máří - Tetřevky je drťí posypanej a uježděnej asfaltovej nástřik. Panely jsou až pak zase od Žďárku na Čihadla. Asi to píšou jako takovou básnickou nadsázku a tak to ber :-)
(Odpověď na dotaz uživatele Martin z 19.2.: Premyšlim kde je na Maří "beton? a kde se jede "od Hřebínku po panelce"? :)- SKOL)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 20.2.2020 11:17
Štěpánka: zledovatělé stopy pro klasiku, pevný podklad pro bruslení. Sjízdné vše. Sjezdy do údolí jsou ve spodní části bez sněhu. Jinde než ve stopách se nedá reálně jezdit.
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 18.2.2020 20:32
Stopy stale ve velmi dobrem stavu. Od blataku pak ve výborném. Na rozmezi v 6 vecer chumelilo. Ani na mari se jeste nepicha do betonu .
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2020 20:20
Dnes odpoledne klasikou z Mořiny přes Bunkr a Promenádu na Předěl a odtud jsme to krosili zadem přes Pytlácké kameny zpět na Jizerku. Sníh super, občas trochu sněžilo, občas sluníčko, takže paráda.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 18.2.2020 19:16
Od stadionu az pod Hřebínek mokrý sníh ale dalo se to,od Hřebínku po panelce a pak i na Kr.Máří skvělý sníh
Nad Žďárkem připadlo tak to nejelo,ale hezke podmínky- sněhu dost.Od Blatného rybníka na stadion zase hlubší mokrý sníh
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 17.2.2020 14:31
Dnes ze Smědavy po Promenádní na Mořinu ,Panský dům, bunkr a po Knížecí zpět nemělo chybu, stopy perfektní, 3 oC, nebyly žádné přeháňky, a chyběli lyžaři.Asi se nechali odradit předpovědí počasí.Nelze ji brát vážně.Jezděte dokud to jde.Na Jizerce je vidět úbytek sněhu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2020 21:12
Skate Jizerka - Smedava - Knajpa - Kristianov - Mari - Knajpa - Smedava a zpet na Jizerku. Od 15 do 18. Ze zacatku prselo. Dost rozdilny snih - nahore tvrdy, dole u Kristianova uz dost brecka a spina. Ale snehu dost - zitrejsi teploty to nahore vydrzi...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2020 19:45
Rano po Vladni, Stammeluv kriz, Zavory, Olivetska, pres Hrebinek a N. louku zpet. Lehce foukal studeny vitr,na Hrebinku kolem 10:30 hod +1C, takze otepleni se nekonalo, stopy hezky tvrde!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2020 15:48
Stadion - U Nové louky - Vládní - Za přehradou - Olivetská hora - Hřebínek - Bílé Buky - Kristiánov a zpět po stejné trase. V 9.40 od Vládní až po Kristiánov a zpět perfektní stopa na klasiku a na "A" lyžích.

Prosím, kdo dnes na Hřebínku v čase cca 10.30-11.00 h vyměnil jednu hůlku Fischer za Leki (obě černé se stříbrnými nápisy, černými poutky a délka u obou je stejná 150 cm), tak prosím ať se ozve na telefon 736 464 691, 736 540 655 nebo e-mail: jakubjose@seznam.cz.

Moc děkuji a SKOL.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2020 15:02
Ze Smědavy po silnici na Pešákovnu a Mořinu na Jizerku a zpět přes Jezdeckou a Knížecí nemělo chybu, stopy upravené , do 13.30 i sluníčko viz fotky, jako na jaře .Na Jizerce + 5,5oC, na trase skoro bezvětří i když meterologové varovali oproti Frýdlandsku, kde je silný vítr neustále od včerejška.Asi se lyžaři zalekli, protože parkoviště na Smědavě jen z poloviny obsazené oproti sobotě.Na trase málo lyžařů, což byla škoda.Uvidíme co zítra.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 16.2.2020 14:30
Stadion v Jakuszycích je celý oplocený, musí se buď objet po závodních tratích nebo jít pěšky po silnici.:-( Krásná stopa ze vlakovézastávky přes křižovatku 21, Czerwony Potok (25), dul Stanislaw, Rozdrozie po Cicha rownia (22) téměř po celou dobu prašan (!), stopa z Rozdrozie pod Cicha rownia (22) na křižovatku 22 bez úpravy. Ale cesta z Orle na Chatku Gorzystow ujela rolba, spojka k hraničnímu mostu ujeli krásně úzkou rolbou, ale posledních 100m před mostem se to musí nést, potok.... Sjezd z Jizerky k Jizeře ujela rolba- bacha na posledních cca 300m koukají šutry! Poláci trasy Biegu Piastow opečovávají, doporučuji mrknout na novou trasu http://bieg-piastow.pl/img/files/44/mapy/A4_50km_CT_45k%20(1).jpg a vyrazit.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.2.2020 21:09
Jakuszyce - Terex. Pokud by někoho zajímalo jak se dostat z Jakuszyckých tratí na Terex a vyhnout se při tom sjezdu do Harrachova, tak v sobotu jsem šel od prvního železničního přejezdu v Jakuszycích směrem CZ. Asi pět set metrů se dalo jet po příkopě, pět set metrů jsem nesl. Od bývalé české celnice vede vyšlapaná stezka přímo na rozcestí s přiléhavým názvem Celnice (asi 100 m). Odtud možno pokračovat směr Vosecká apod. Oproti Jizerkám minimum lidí, ale samozřejmě náročnější profil. Pokud vychytáte úpravu rolbou, tak krásné svezení.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 16.2.2020 11:17
Celá trasa letošního boboloppetu na jedničkové lyže. Jen pod přehradou už je sněhu málo a je špinavý.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 22:01
Příchovice, okolo Štěpánky 17h. Nastoupil jsem nad Pašerákem jel přez rozcestí ke Spálené hájence, Kapradník, Rovná cesta, Úboční cesta, Turnovská chata a Starou silnicí zpět k Pašeráku, několik různých okruhů na těchto cestách. Nejhorší místa: pod Turnovskou chatou a dále Stará silnice k Pašeráku + to rozcestí a kousek ke Spálené hájence. Ještě směrem k Vystrkovu to nebylo nic moc. Na těch místech je málo sněhu, trochu nepořádek od stromů, stopy tmavé nebo v dezolátním stavu. Od Spálené hájenky dále to bylo super - stopy relativně pěkné, sněhu dostatek, čisté, ne moc široké, ale docela tvrdé (čekal jsem rozbředlou břečku, opak byl pravdou). Pozor na Rovné cestě ze sjezdu, na pár místech stopa u kraje rozbitá, sjetá do příkopu. Úboční, Kapradník, Rovná cesta - jsou parádní jak na skate tak na klasiku. Navečer již přimrzalo. Další cesty zkusím najet zítra pokud budu mít dost sil.
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Vloženo 15.2.2020 20:49
Dnes dopoledne velký okruh směr přes Rozmezí se zastávkou na Knajpě, opět milá obsluha, stopy byly krásně projeté, při návratu byly v nižších polohách už rozměklé, díky OPS príma poježděníčko
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 20:47
VYNECHÁVAT stopu na Kasárenské a na mnoha jiných podobných místech může jen někdo, kdo nikdy nestál na lyžích a ještě k tomu nedisponuje “Zdravým selským rozumem”, o tom totiž celá úprava je. Žádná jiná pravidla pro tuto činnost neexistují.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 20:36
Velké diky kucí ópéesacký. Tomu rikam upravene trate. Krasna prace. Palec nahoru !!!!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 20:26
Skate po Vladni, stav temer stejny jako v patek, na Hrebinek uz mirne rozjety, od Tocny na Zdarek umrzly, krusta, ktera zapadavala do stopy, nahore opravdova zima, sjezd na Kristianov o zivot, ne pro kvalitu snehu, ale z duvodu bezohlednych tapalu, ve 2, 3-stupech, sileny. Od Blatnaku na N. louku misty uz hlina. Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 20:20
Z Maliniku je to ok, bylo upraveno, ale bez stopare. Pouze vyjeto lyzari. Na skate dobry, pozor na velke mnozstvi zapadanych sisek, obcas to drhne!
(Odpověď na dotaz uživatele Dan z 15.2.: Zdravím, jel jste někdo prosím z Maliníku? Bude tam ještě zítra dopoledne dostatek sněhu? Chceme jet na klasiku, dál kolem přehrady. Dá se přejít hráz nebo je uzavřená? Díky moc!)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 19:13
V Jakuszycích celkově parádní lyžování, pěkně upraveno a davům se dá docela dobře vyhnout, i když nejznámější trasy jsou plné lyžařů. Cca pod 900 m n.m. (tj. Orle, Jakuszyce, odtud na Porebu) je sníh výrazně vlhčí a pomalejší, výše byly poslední srážky sněhové a podmínky jsou víc zimní. Slabší jsou některá z těch míst, kde poslední úprava proběhla už v noci na pátek. Na okruhu směrem na Porebu je vyloženě špatný protože hodně rozdupaný úsek mezi rozcestími 41 - 40, kličkovat na tom ve sjezdu mezi protijedoucími lyžaři bylo složité. Stejnak tam za den dva něco vytaje. Docela podupaný je i úsek ze 40 na 21 podél železnice, ale do stop na klasiku nikdo nedupal. Horší je i stoupání z Rozdroże Pod Działem Izerskim nahoru k Samolotu (3 - 10), křížení s potůčky mohou být v dalších dnech problematická. Naopak v okolí bodu 11 (Sepik) vše pěkné, přestože upravené dříve. Vrstevnicová cesta mezi Jakuszycemi a Orle překvapivě i po poledni ve slušném stavu, lidí samozřejmě mraky.

Kdo potřebuje nápovědu ke zmíněným číslům, tak mapka s legendou je zde https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce, v nejbližších dnech ji ještě vylepším ;-)

Přejezd z Jizerky na Orle lepší, než jsem čekal, upravený a i na skate vhodný. Na české straně pozor posledních cca 100 metrů sjezdu před tradičním koncem úpravy, jinak úplně v pohodě. Z Polska taky čerstvě upraveno pro oba styly (na Bílých stopách to není zaznamenáno), chce to opatrnost v mírném sjezdu k mostu přes Jizeru, kde se na jednom místě 5m přenáší, viz poslední z fotek. V pondělí tipuju, že už to bude 100m.

GPS záznam, možná s polohou některých fotek https://strava.app.link/3CnT7NDE63

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Jakuszyce a okolí
Vloženo 15.2.2020 18:17
Na Darrské cestě (=ze Souše na Jezdeckou) 1x křížení s potokem,kde se už dopoledne překračovalo půl metru obkročmo, zbytek cesty ok. Na obchvatu Jizerky směrem na Jizerskou silnici je mostek u Staré Pily vhodný na kameňačky, jinak je lepší lyže sundat. Tradiční bažina pod Pešákovnou sice zřetelná,ale stále průjezdná v plné rychlosti,což se ale bude zhoršovat. - to jsou horší místa na trase ze Souše skoro přímo do Polska a zpátky se zajižďkou přes Smědavu. Soušská silnice je upravena na šířku 1 rolby (1 stopa + na bruslení),tedy ne po celé své šířce. S ohledem na vyšší teploty se zejména na sluníčku stopy celkem rychle opotřebovávaly.

Přejezd z Jizerky na Orle lepší, než jsem čekal, upravený a i na skate vhodný. Na české straně pozor posledních cca 100 metrů sjezdu před tradičním koncem úpravy, jinak úplně v pohodě. Z Polska taky čerstvě upraveno pro oba styly (na Bílých stopách to není zaznamenáno), chce to opatrnost v mírném sjezdu k mostu přes Jizeru, kde se na jednom místě 5m přenáší. V pondělí tipuju že už to bude 100m.

(Odpověď na dotaz uživatele Kuba z 14.2.: Ahoj, dá se projet skatem z Orle na Jizerku prosím? Jak to tam vypadá?)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 15:05
Dobrý den, dnes cca v 11:00 v Bedřichově u skiservisu Mára moje mamka omylem vzala hole kW+ 155cm poutka velikost s. Postrádáme hole Swix ct3 155cm. Pravděpodobně došlo k záměně. Kontaktujte mě prosím na 728348678 rád bych to dal dopořádku. Díky Přemek
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 14:39
Dnes ze Smědavy na Knajpu, Mariánské , .Protrženou a po Pašerácké zpět. Stopy byly super upravené, ale bylo cítit teplotu nad nulou, po obědě již stopy a povrch měkly.Uvidíme co bude zítra a v pondělí , když se oteplí.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 13:18
Dnes brzy ráno klasicky velký okruh ze stadionu, podmínky naprosto dokonalé. Stopa vymrzlá, níže už pomalejší. Ale to, co v každém trochu prudším stoupání dělají se stopou lidé, kteří si myslí, že bruslí, víme všichni. Tak se polepšete a vypilujte styl. A poraďte to i svým známým. Díky.
Skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 13:16
Smedava-Kiosek-Promenadni-Morina-Jedecka-Knajpa a zpet na Smedavu.Magistrala super upravena,akorat od Bungru-Morina spatny.Tam to nebylo upravene.V 8,30h to nemohlo byt uz od lyzaru znicene.Tam nam asi rolba z Jizerky nezajela.Lidi dost,ale na vikend pochopitelny,
čuski skol
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 15.2.2020 10:17
Ráno vyjezd na klasiku z Nové Louky na Hrebinek. Sníh vlhký ale skluz dobrý. Od Hrebinku uz stopa vymrzla, pevná, jen ve stoupání vpravo často rozbitá od skejtařů. Dále podmínky ideální krasny skluz. Stále mlhavo jen misty polojasno. Občerstvení na knajpe zavřeno, Smedava v provozu.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2020 21:30
Trasy směrem k Předělu, Paličníku a Smrku na víkend upraveny budou, jak je psáno v čerstvě zveřejněné zprávě na webu Jizerské OPS - https://www.jizerskaops.cz/zimni-info/zimni-aktuality/uprava-na-vikend-209cs.html. Tato místa patří mezi méně upravovaná a častěji se stává, že úprava probíhá jen před víkendem.

(Odpověď na dotaz uživatele Mirek1959 z 13.2.: Dneska jsem byl skate okruh Souš,Smědava,Předěl,Písčiny, Paličník a zpět. Sněhu všude dostatek, nepochopím proč se neupravuje trasa Předěl, Písčiny, Paličník. Bude na víkend upravená??? Nejlepší byl upravený základní okruh. Děkuji za info)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2020 20:53
Dnes odpoledne sk8 - malý okruh. Z Bedřichova na Novou louku, Kristiánov na Knajpu zpět přes Krásnou Máří Olivetskou a Vládní zpět. Vše krásně upravenou ještě nad Novou loukou s deštěm, pak už jen sníh, během cesty napadlo tak 5 až 8 cm nového. Nahoře to jelo hezky, od Hřebínku jsem měl pocit že jedu po koberci ale jinak super.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2020 20:00
Čerstvý sníh a dost těžký,ale ve stopě dobrý. Od rána makají rolby , v podstatě upraveno do 10.00 veškeré hlavní tratě,později sníh stále vlhčí.Magistrála na Orle a okolí centra Jakuszyc už v 11.00 mnoho lidí.Hold prázdniny i v PL.Zítra to bude plné.Trasa na Harrachov a okruh na Orle -voda ve stopě.Nejlépe je jet na lom a okruh nad Porebu.Zdar.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.2.2020 19:47
(Odpověď na dotaz uživatele Vit z 14.2.: Ahoj, chystam se v nedeli vyrazit na otocku do Jakusz. a mam dva dotazy.

1) Jak je to s parkovanim? V kolik tam musi clovek byt, aby v pohode zaparkoval? Driv to bylo v pohode i v 10. Dlouho jsem tam nebyl a po zkusenostech z Bedova, kdy po 8 je problem, se radsi ptam...
2) jsou v Jakusz. tuto nedeli nejake zavody?
Odpověď dle dnešní zkušenosti- 1/Když tam budeš v 8.00,tak naděje je ,na později zapomeň- V Polsku jsou taky prázdniny a už dnes to okolo stavby a zastávky vlaku bylo plné z rána. Můj typ zní-nech auto v Kořenově a projeď se tam vlakem . Jede každou nebo skoro každou hodinu a zpátky můžeš taky nebo na prknech přes Orle. Na vlak dáš pár korun,za auto v Polsku 3x tolik.Bude tam ale nábuch .Viz. IDOS.
Predem diky!) 2/Závody nejsou,až za 14 dní Bieg Piastow-- info viz.Jakuszyce. info--nebo Bieg Piastow.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 14.2.2020 17:37
Odpoledni skate po Vladni z Maliniku, upraveno bez stopare, stopy az od odbocky u prehrady, lehce nad nulou, dest se snehem, od Hrebinku uz bylo na nule a na panelce bylo tak 3-5 cm prasanu, fantazie az po Kristianov, zde uz opet mokre, kolem Blatneho rybniku podmacene, no dnes to musel byt pro klasikare s mazou "orisek":)) Skol!
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 14.2.2020 15:02
Ze Smědavy po Promenádní na Mořinu a po Knížecí zpět, po Kasárenské na Krásnou Máří vše v pohodě na klasiku i skate, jen byla teplots nad nulou a padal sníh s deštěm.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2020 23:34
Od Václavíkovy studánky po Knížecí , Kasárenská, Knajpa, Čihadla , a zpátky ke Knajpě, po Štolpišské ke Smědavě, Smrkovou na Paličník , Jizerskou silnicí a podel polubenské silnice dolu.
Na páteřních trasách tvrdý podklad, rychlý , ale ani zbytek slušné svezení. Sněhu dost. Vyražte :)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2020 21:55
Trasa z Hrabětic kolem přehrady na Knajpu, Protržená přehrada, k Drsné, pak zpět kolem přehrady do Albrechtic na Mariánskou horu a přes Knajpu zpět. Cesty mimo páteřní trasu s pomalejším prašanem, ale dobré. Na hrázi přehrady jedno místo bez sněhu, kde se musí přenášet, jinak vše OK.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2020 20:39
Počasí pěkné, akorát docela dost foukalo. Sněhu všude dost. Lidí málo.
Silnice ze Souše a osmička kolem Předělu projetá malou rolbou obvykle s jednou docela dobrou stopou na klasiku. Na bruslení tvrdý podklad s asi 2 cm prašanu -> pomalé ale dobré.
Trasa J50 od Nové louky nahoru (dole jsem nebyl) byla čerstvě projetá, obvykle dvě pěkné stopy na klasiku -> na bruslení super.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2020 15:31
Včera nebo dnes hodně tras protaženo, takže asi v pohodě.

https://bilestopy.cz/map/area/krkonose/paseky-nad-jizerou


(Odpověď na dotaz uživatele Vitas z 13.2.: Nevíte prosím jak je to se sněhem na běžky okolo Štěpánky? Diky)
Hranice Jizerských hor a Krkonoš
Dotaz Vloženo 13.2.2020 10:30
Dotaz na klasikáře , co jste mazali resp. co by přicházelo v úvahu na sobotu ráno s ohledem na předpověď . Vím , je to daleko . Ale každá rada dobrá :-)
Zodpovědět Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2020 10:18
Snehu dost, projeto rolbou v utery, po Kanale ( zelene znacene) skutrem vcera, podivej se na www.bilestopy.cz , tam je vse hezky videt
(Odpověď na dotaz uživatele Aleš z 13.2.: Nejel jste někdo z Maliníku? Jak vypadají trasy na Vládní?)
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 13.2.2020 9:17
Jel jsem z Rudolfova od elektrarny jeste za svetla a vyoranych kaminku a hliny tam bylo dost, na upravu rolbou je tam snehu malo, takze tomu moc neprospela. Nahoru se to dalo vsude objet, ale dolu bych to na dobrych lyzich jet nechtel. Od pramene uz v pohode.
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.2.2020 23:31
Večer s čelovkou skate ...Od Rudolfovské elektrárny, Závory, přes Olivetskou horu, Knajpa a zpět přes Kristiánov. Od závory pár metrů pěšky, pak již na lyžích, k rolbě tak 200m, pak první kilák dejte pozor, občas rolba vyhrabala hlínu asi i s kamením z bočních kolejí od aut, prostředkem je to v pohodě, jenom je potřeba trochu opatrnosti. Pak již luxus... u Knajpy lehce zapadané, při zpáteční cestě jsem potkal rolbu z Bedřichova, tak jsem to již soupažil- stopa velmi rychlá,neodpustím si drobný postesk, kdy na rovince k Šámalce kde jsem raději jel stopou,jsem potkal brusličku, která nejenže jela tak agresivně z hran, že dělala uprostřed hluboké rýhy v tom krásném manžestru, ale ještě jela tak široce, že se jí dařilo současně ničit obě klasické stopy ... nechápu to. Jinak zimní nádhera, defakto bezvětří, ani jedna zlomená větvička, prostě paráda...
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.2.2020 18:45
Upraveno, absolutně čisto, vítr minimální, jedno z nejlepších běžkování, jak na skate tak i na klasiku, díky Opsko! 👍👍👍
Bedřichov a Jizerská magistrála
Vloženo 12.2.2020 11:04
Zde je original web ,z kterého jsou mapy pro Jakuszyce,je to pěkně udělané,možno i ve 3D verzi.
Jen sem tam taky nikde nenašel ty popisky číselných pointů.
https://www.jelkart.pl/jakuszyce.html
Nechápu proč v Jakuszycích zvládnou úpravu prakticky obden a jen o pár kilometrů vedle v Harrachově, je to takový utrpení a narazit na čerstvou úpravu je tak trochu otázka náhody.
Navíc teď je celá magistrála projeta jen malou-úzkou rolbou,kde zbývá pro skate jen 2m pás a člověk je nucen neustále bruslit i přes stopu pro klasiku o nějakém vyhýbaní na frekventovaných místech ani nemluvě. Pokud je to ta nová rolba ,která byla zakoupena na úpravu tras,tak je to teda velký krok zpět...:-(
Rád bych se mýlil , třeba to bylo vynuceno nějakými tech.důvody a příští úprava bude zase standartně v celé šíři.
Jakuszyce a okolí
Vloženo 12.2.2020 9:09
Mapu tratí s názvy jednotlivých rozcestí se mi na internetu najít nepodařilo. Našel jsem ji ale mezi svými fotkami z lyžování a protože názvy rozcestí nejsou moc čitelné, tak jsem je ručně přepsal. Beta verze zde https://www.kamzasnehem.cz/clanky/mapa-bezeckych-trati-jakuszyce. Po doladění zveřejním víc viditelně na https://www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/jakuszyce/trasy. Zatím jsou pojmenována ta rozcestí, jejichž jména byla v té mapě, nebo je znám i bez toho. I některé další body budou asi mít své jméno podle popisů tras na https://www.jakuszyce.info.pl/trasybiegowe.php (to je ten zdroj, který zmiňovali Luděk a Pavel), ale je asi třeba ověřit v terénu :-)

(Odpověď na dotaz uživatele Nyvla z 11.2.: Take jsem kdysi hledal legendu, ktera by popisovala ciselne body na mape, ale dodnes se me ji nepodarilo najit. Pokud ji nekdo objevil, tak prosim o info, kde je mozne ji stahnout. Dekuji)
Jakuszyce a okolí
Vloženo 12.2.2020 16:14
Ahoj, jel jsem v sobotu i neděli a sněhu bylo dost, bez problému. Upraveno to bylo jen na sobotu, ale i v neděli to bylo pořád ok.
(Odpověď na dotaz uživatele Aleksander z 11.2.: Ahoj!
Jak vypadá trať Martinovo údolí v Kořenově-Jizerka?
Díky za odpověď)
Bedřichov a Jizerská magistrála

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Rozlohou sice nevelké, ale lyžaři hodně vyhledávané – to jsou Jizerské hory. Jen málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžkařských tras, jako Jizerky. Není to jen Jizerská magistrála, nejrozsáhlejší a nejznámější oblast v Jizerkách s hlavním nástupním místem v Bedřichově, ale i další méně známá a přesto velmi pěkná místa.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Jizerských horách na Skimapě.

Členění oblasti Jizerské hory