Hřeben Orlických Hor – běžky

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 6.2.2023 19:05
jj, jak jsem psal ze Šerlichu kolem Velké Deštné, myslím ideální pro začátek. Nebo na druhou stranu přes Masaryčku na Vrchmezí a zpět. Mrkni na úpravu stop pod užitečnými odkazy zde na stránce. Zpravidla jezdí úterky a pátky/soboty, ale samozřejmě v závislosti na aktuálních meteo podmínkách. Na mapy.cz máš i zimní variantu a tam komplet znázorněné běžkařské trasy vč, těch strojově upravovaných, nejen v Orlických, ale i v přilehlém polském pohraničí, třeba trasy kolem Jagodné jsou velmi pěkné...
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimíra z 6.2.: Dnes Karl
Upřesňuji svůj dotaz. Chtěla bych zkusit nějakou trasu ze Šerlichu . Něco co by zvládl i začátečník.
Díky moc.)
Vloženo 6.2.2023 9:58
Okruh v Deštném, skuhrovský, na začátku obce směrem od Dobrušky, vlevo u silnice, nejdelší okruh 5 km, rozumné převýšení pro začátečníka. Orlické Záhoří, osvětlený, pravidelně upravovaný, také bez velkého převýšení. Ze šerlišského pasu kolem Velké Deštné a zpět, sice převýšení větší, ale žádný prudký sjezd. Z Čihalky po Knížecí cestě na polomskou křižovatku a zpět, zpočátku trochu stoupání, ale pak krásná cca 4,5 km rovinka. Z Rokytnice po loukách na Panské pole je taky příjemné a nenáročné svezení. Těch míst je samozřejmě více, když chceš něco vědět, musíš aspoň napsat, kde jsi a kam máš namířeno...
(Odpověď na dotaz uživatele Vladimíra z 6.2.: Zdravím, mohl by jste mi někdo poradit nějaký okruh cca 15 km pro začátečníky, kde není náročný sjezd.
Moc děkuji za radu.)
Vloženo 6.2.2023 10:00
Byl jsem tam od 9,00hod a bylo to sněhové peklo a boj s přírodními živly. Ze Šerlichu až na rozcestí pod Homolí jen velmi špatně vyjetá turistická stopa, kolem jen hluboký sníh, do kterého se bořilo vše. Na bruslení bylo nutno zapomenout. Turistika krásná. Od Homole již byly tratě v týdnu projeté, tudíž tvrdý podklad a bylo to mnohem lepší. V 11,30hod se objevila rolba a bylo to super, i když měkké....
Vloženo 6.2.2023 8:18
Tak skoro po dvou měsících je zima zpátky :-) - uvidíme na jak dlouho :-/.
Trasa Panská pole - rozc. Pod Jelenkou a zpět, vše klasicky.
Teplota ráno v 9 na Panských polích -5°C, přes den cca totéž. Jinak počasí celý den nádherné - bezvětří a polojasno (toho sluníčka bylo víc :-))
Mazání kombinace fialového Swix V45 a modrého V40 fungovala velmi dobře a to po celý den (1 máza), resp. 37km.
Úprava stop byla vzhledem k počasí v předešlých dnech trochu slabší:
Panská pole - Mezivrší - stopa upravovaná cca v pátek, pro klasiku OK (díky těm co ji projeli předem mnou :-)), na skate nic moc.
Mezivrší - Pěticestí - zhruba totéž co předchozí úsek, jen stopa na klasiku trochu horší.
Pěticestí - Pod Homolí (po Bunkrovce) - asi nejhorší úsek prakticky bez úpravy (asi kvůli počasí), nicméně uježděný (rozježděný), stopa pro klasiku skoro žádná (skejťáci rozjezdili ;-)) .
Pod Homolí - Pod Jelenkou - úprava asi v něděli ráno nebo v sobotu - nebyl to zrovna ideál (zejména počáteční stoupání), ale dalo se to (podstatně lepší než předešlý úsek), stopa na klasiku celkem slušná (vyjma prvního stoupání).
Zpátky přes Korunku - první úsek bez úpravy jenom prošláplá stopa na klasiku (zimní pohádka :-)) - cca ve 2/3 popadané stromy (obcházení dost nepříjemné), takže rolba nemohla projet, za stromy až ke Korunce a potom na Pěticestí čerstvá úprava (ten den asi nejlepší úsek), takže OK (pro skejt i klasiku).
Z Pěticestí na Mezivrší po Bunkrovce - stopa na klasiku prošláplá (a zatím nerozdupaná od pěšáků), ale cca 500m před parkovištěm popadané stromy (obcházení velmi nepříjemné).
Z Mezivrší na Panská pole stav asi jako ráno (trochu více rozšlapané od pěšáků).
Celkově slušné svezení a exkluzivní počasí (až mne překvapilo, jak prázdná byla parkoviště - zejména na Mezivrší, více řeknou fotky.
9:01
9:47
9:47
9:55

» Zobrazit všechny fotky (celkem 18) + jejich polohy na mapě

Vloženo 5.2.2023 20:12
Luisino údolí -> Šerlich a zpátky. Většinu cesty stopa. Upraveno, paráda.
Vloženo 5.2.2023 17:52
Číhalka --> odbočka na Řivnáčovu cestu: popadané stromy, stopa na klasiku špatný, skate vůbec.
--> Polomský kopec a Šerlich: pěkná stopa na klasiku, skate výborný.
Vloženo 5.2.2023 17:43
Ahoj dnes z Mlýna na Polomske sedlo,po Knížecí směr Čihalka,pak Rivnacovou na Polomsky kopec a zpět ke Mlýnu,jel se Orlických Marathon, ale jel sem tam závodník,byli ukáznění,jeli v jedné stopě, všude krásně upraveno,super sníh a počasí
Vloženo 5.2.2023 17:09
Mezivrsi Hanička, upraveno, perfektní svezení. Jen chodci jdoucí uprostřed stopy a ani se naučnou jsou fakt na facku.
Vloženo 6.2.2023 12:38
Od šerlichu na Velkou Deštnou neupraveno, hluboký sníh. Projeto v pátek, ale pak chumelilo a rolba dělal stopy pro Orlický maratón. Dole v Deštném stopy upraveny, ale bohužel odpoledne zafoukány.
Vloženo 5.2.2023 0:00
Dnes odpoledne okruh v Orlickém Záhoří…sněhu dost najeté dvě stopy i pás pro bruslení, místy zafoukané, ale i tak dobré svezení… přehnalo se i několik sněhových přeháněk a dost sněžilo, takže sněhu ještě přibylo…po další úpravě a hlášeném mrznuti to bude velmi dobré
Vloženo 4.2.2023 22:00
V Deštném jsou nějaké běžecké závody, takže si budou žehlit okruh, ale nahoru nejspíš nevyjedou :(
Vloženo 4.2.2023 20:57
Říčky hlásí úpravu v plném rozsahu, takže až na Panské pole. Otázka spíš je, nakolik bude stopa zapadana.
(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 4.2.: Dá se jet od Haničky z parkoviště? Směr Pěticestí. Díky)
Vloženo 4.2.2023 18:58
Dnes Deštna Polomské sedlo Velká Deštná Pod Homoli a až do Rokytnice !
Deštná až pod Homoli projeto jenom od běžkařů ! Homole Rokytnice projeto rolba i když nebyla vidět stopa z důvodu sněžení ale aspoň se dalo jet ! Za mě velký zklamání rolbaři z Deštné že nevyjeli !
Vloženo 4.2.2023 18:16
Skicentrum ráno, nešel proud a byli zavřené WC. Na Letohradskou krásné projeto. Pak na Mezivrší ještě bez úpravy, protože v tu dobu dělala ještě Rolba okruhy u Rokytnice, ale podle mapy by to tam taky teď mělo být projeté. Z Mezivrší k Haničce, to vzala rolba na hrubo a místy kde museli řešit padlé stromy jen stopy po pásech (asi to měli v plánu opravit cestou zpátky). Tak jsem to otočil a jel na hřebeny. Po peticesti úprava ok. Dál bunkrovkou k Homoly to bylo zasypané a rolba ze Záhoří nevyjela, takže směr Deštná jen prošlapané od lidí + tam byl padlí strom v tom dojezdu od Deštné, tak jsem jel zpátky druhou stranou na peticesti a tam lidi vyšlapali docela hezkou stopu, jedno z nejhezčích svezení dnes. Z peticesti pak zdobnicky okruh do Říček - taktéž velmi pěkné svezení, ale opět padlé stromy. Z vesnice zpět do skicentra vše normální.

Všechno dnes na Áčkové lyže a ještě připadává :)
Vloženo 4.2.2023 18:04
Ano - Rolba jela dneska až do Rokytnice a Bartošovic a já jsem sám dojel z Mezivrší skoro až na Haničku. Sněhu dost.


(Odpověď na dotaz uživatele Leoš z 4.2.: Dá se jet od Haničky z parkoviště? Směr Pěticestí. Díky)
Dotaz Vloženo 3.2.2023 17:14
Tak kdo byl dnes na hřebenech ?
Jak to tam vypadá ?
Zodpovědět
Vloženo 2.2.2023 8:30
Nový sníh asi 10 cm. Od Masaryčky po bufet pod Deštnou až rozcestí pod Jelenkou prošláplá stopa, pouze na klasiku. Rozcestí pod Jelenkou až Pěticestí před hřebenem(strana k Čert´áku) a za hřebenem(strana k Záhoří) projeto rolbou a projetá stopa, ale jemně padalo. Vše pouze na klasiku. Bruslení ´na bejka´.
Vloženo 1.2.2023 19:06
Dnes ráno od Naroďáku, dřevařskou, Bukačku na Masaryčku a zpět konečně sněhu dost a samo díky chumelení a větru stopy po úterní úpravě zaváty .
Vloženo 1.2.2023 18:29
Oficiálně je silnice do Bedřichovky zavřena, zatím do zítřka ráno, pak se uvidí. Stopy jsou samozřejmě zaváté, od včerejší úpravy napadlo 20+ cm nového sněhu a k tomu fouká...
(Odpověď na dotaz uživatele JFK z 1.2.: Jak to teď vypadá v Orlickém Záhoří, není stopa zaváta a lze do Záhoří projet ? Díky.)
Dotaz Vloženo 1.2.2023 18:21
Cesta do serlichu je sjizdna? Od orła zahori?od destne?
Zodpovědět
Vloženo 1.2.2023 8:34
Z Čihalky dopol. upraveno jak na klasiku tak bruslení až na hřeben.
Vloženo 31.1.2023 16:10
Rolbovano též z Olešnice🤗
Vloženo 31.1.2023 16:07
Dnes rolbovano v okoli deštné sz k Masarycce
Vloženo 30.1.2023 21:08
bohužel jsem tam nedojel, dopravní značka zákaz vjezdu na konci Deštného mne zastavila v postupu. Takže jen okruhy dole u Nároďáku, bohužel na skate to téměř nešlo, hlubočák, boření.
Vloženo 29.1.2023 17:40
Trasa z Mezivrší na Pěticestí, potom dál na rozcestí pod Homolí, odtamtud vpravo zpět na Pěticestí. Trasa příjemná, sněhu dostatek.
Trasy upravené, na klasiku i na skate v pohodě.
Vloženo 29.1.2023 22:11
Z Haničky na 5cestí skatem. Z parkoviště k odbočce na Hadinec kouká hodně šutrů, dolů určitě pěšky, nahoru opatrně mezi šutříky, pak již sníh v pořádku, tvrdý podklad. Díky za úpravu tratí. SKOL.
Vloženo 28.1.2023 18:56
Jen pro doplnění, obe rolby vyjely ráno, rozsekaly tu ledovou krustu, ale stejně po pár hodinách, jak pro skate tak klasiku to bylo namrzlé, jeli jsme se skinem a drželo to náramně i na VD od Homole to jen občas podklouzlo, severní strana na 5cestí je horší, ta jižní má více sněhu, když jsme přijeli na Šerlich na parkoviště kolem 12, tak jsme měli na bundách půl cm ledovky, tak SKOL
Vloženo 28.1.2023 18:43
Jen doplním k tomu co bylo dříve:
1) Říčky skicentrum - Letohradská - Mezivrší - sem tam kamínek, ale s normální opatrností i na Ačkove lyže
2) ze serlichu na Polomské sedlo hodně lidí a rozhodně bych si nebral Ačkove lyže i když jsem nakonec žádný kámen nechytil.
3) Sjezd od Homole ke korunce absolutně super svezení bez lidí - prostě nádhera. Jen těsně před korunkou je spadly strom ale je to na rovině, tak každý v pohodě zastaví a obejde.
4) Sjezd z peticesti zdobnickou cestou k modré sjezdovce absolutně v pohodě. Ale při přejezdu z modré na černou je to ledovate a jsem chytil dvakrát kámen. Měl jsem to radši přenést :( :( :(
Vloženo 28.1.2023 18:08
odpověď pro MIchaelu 28.1. v 1605
o běžky je třeba se starat, včetně těch se skiny
Zkuste třeba
Toko Eco Skin Proof
Přípravek TOKO Eco Skin Proof zajistí dokonalý odraz a skluz běžek se skinem. Přípravek zabraňuje namrzání sněhu na lyži se Skinnem (stoupací pás pod vázáním).
Vloženo 28.1.2023 17:22
Mezivrší, Pěticestí, Velká Deštná a zpět skate. Bylo to velmi rychlé, nahoře místo chumelení jen prší, takže spíš po ledu. Jak už psali přede mnou, sněhu je dost málo. Na celé severní cestě kolem Homole je tráva, celkově ale letos nejlepší svezení.
Vloženo 28.1.2023 16:09
Ricky, Meivrsi Peticesti Homole obema cestami, VD, Serlich obema cestami - stopa je čerstvě projeta a vcelku rychlá. Podmínky dobré na sk8 i klasiku. Občas kouká tráva nebo kamínky, na jednickovych s opatrnosti sjízdné. Pozor na sjezd z 5cesti na Mezivrsi-asi po 200m uprostřed stopy na bruslení hodně kamínků.
Vloženo 28.1.2023 16:05
Ahoj, mám dotaz, jeli jste někdo dneska na běžkách se skinem? Máme je nove, z kopce tragédie, cukalo to, nejelo (z Vrchmezí k Serliskemu mlýnu).Může to být tím namrzlym sněhem? Díky.
Vloženo 28.1.2023 15:41
Ze Serlichu az na Panske pole se to dnes dalo bez vetsich komplikaci. Ale je videt ze snehu je bidne.....
Vloženo 27.1.2023 18:33
Dnes Mezivrší - Homole a zpět, mushery jsme potkávali ale bylo to v pohodě, bylo kolem -5, stopa už rozbitá, a přemrzlá, mlha a z nebe padal doslova led,chtělo by aby nasněžilo, tak snad o víkendu
Vloženo 26.1.2023 12:11
Od Šerlichu na Velkou Deštnou - perfektně upravená trať, super svezení.
Vloženo 26.1.2023 8:31
Včera, dnes a zítra, částečně ještě v sobotu, probíhají na části tras pro běžkaře závody psích spřežení. Nedotčena zůstává severní část hřebenovky od Vrchmezí přes Velkou Deštnou až po sedlo pod Homolí s nástupy od Olešnice, Deštného, Šerlichu a Bedřichovky. Spřežení hojně využívají okruhy mezi Homolí a Pěticestím. Aktuální mapa závodu: https://czechlongtrail.com/?p=5066

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Na dvě dílčí části – severní pojmenovanou jako Deštné v Orlických horách a okolí, a jižní nazvanou Říčky a Rokytnice v Orlických horách a okolí – zde byla dlouhodobě rozdělena oblast hlavního hřebene Orlických hor. Toto rozpůlení se však ukázalo jako nepraktické, protože množství lyžařů volí pro své výlety na běžkách trasu mezi Šerlichem a Pěticestím na Říčkami, tedy zasahující do obou někdejších oblastí. Nově je tedy celý hlavní hřeben Orlických hor (tedy geograficky Deštenská hornatina) jednou společnou oblastí, vedoucí od Olešnice a Čihalky na severu až po Rokytnici nebo Bartošovice na jihu. Patří sem samozřejmě i všechna místa ležící pod hřebenem, ze kterých se dá na hřebenovku na běžkách vyrazit. Vedle již zmíněných obcí jsou to například Sedloňov, Orlické Záhoří, Zdobnice nebo Neratov.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Orlické hory