Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 5 nezodpovězených dotazů
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 28.1.2020 15:25
Odpověď na dotaz ohledně sněžnic: se sněžnicemi, pokud půjdete prostředkem, tj. pruhem pro buslení, stopu neponičíte. Bez sněžnic naděláte do upravené stopy hluboké dolíky. Hřebenovka je pro lyžaře upravena v rozsahu od Vrchmezí až po Haničku + sjezdy na Luisino údolí, Šerlišský mlýn a přes Sedloňovský vrch do Deštného. Tam, kde se neupravuje leží od 10 do 20 cm sněhu. Dnes připadly asi 3 cm nového sněhu a v předpovědi je až do pátku další sněžení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2020 12:27
Ahoj!
jaké jsou podmínky na přechod Orlických hor na sněžnicích, Je nutné je mít? Neponičí cse lyžařská stopa?
Děkuji za odpověď
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2020 16:54
Dnes po obědě, Šerlich, okolo Velké Deštné, Jelenka, Pod Homoli a zpět, cca 16km, parkování super, trasa upravená, měl jsem sutrovky, ale úplně v pohodě na jednickove lyže, válela se mlha, občas bylo vidět i sluníčko
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 28.1.2020 15:15
(Odpověď na dotaz uživatele Marti Hubenej z 28.1.: Zdravím milovníky bílé stopy. Nebyl někdo z Vás v Orlické Záhoří na aréně? díky za odpověď.Marti.)
Byl jsem tam v nedeli, 26.1. Snih je, nebo malo, stopy vyslapane od lidi. Je to jetelne, nebo radej na beckovy lyze.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2020 16:17
Od Nároďáku bunkrovkou na Polomské sedlo, Šerlich, Šerlišský mlýn a zpět do Deštného. A ještě pár km po loukách mezi Ošerovem a Deštnou. Nejlepší úsek Š.mlýn- pod Sedloňovským vrchem. Ale i dole to překvapivě šlo - asi díky inverzi.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2020 8:47
Zdar, na hřebenu o víkendu jedním slovem PARÁDA - počasí i podmínky - upraveno, sněhu dost.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2020 16:35
Trasa z Luisina udoli - Pod Jelenku - Pod Homoli - Čertovym dolem k hlavni silnici na Zdobnici: v lese obcas jehlici a kaminky, ale nic hrozneho, od Jelenky k Pod Homoli super, Certovym dolem se da jet po silnici, na niz prekvapive hodne snehu, pod stromy obcas malinko ledu, ale jinak super sjezd az k hlavni silnici. Dnes krasne pocasi a rano i malo bezkaru :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2020 13:54
Hanička - Pěticestí - Kunštátská kaple a zpět, 20 km.Slunečno, při trošce opatrnosti vzhledem k lokálním zmrazkům ve stopě krásné svezení.L
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 27.1.2020 8:12
Ze Studeného vrchu přes Luisino údolí na Velkou Deštnou, Šerlich krásné stopy, občas jen ledové plotny na sjezdech, ale nahoře jasno a krásně. Jen ty davy lidí v botách a se psi je děsný, kazí běžkování a překáží ! Značky zákaz vstupu v botách asi nechápou :(
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 26.1.2020 20:00
Je už upravená letohradská?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 26.1.2020 11:32
Včera Mezivrší-Pěticestí-Pod Homolí-Velká Deštná a zpět, skate. Velmi dobré, dokonce svítilo nahoře slunce. Na severní straně kolem Homole už kouká tráva, ale zatím to jde. Snad připadne.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2020 22:02
Styl klasicky, trasa : Serlich - kolem Destne - Serlich - Polomske sedlo - Serl. mlyn - Polomske sedlo - Sedlon. Cern kriz - Destne v O.H..
Cesta kolem Destne na klasiku ok.
Od Masar. chaty po cervene smerem na Vrchmezi je cesta rozslapana, to by nevadilo, ale misty koukaji kameny ve sjezdech, ale da se to kdyz clovek da pozor. Kus za Bukackou je upravena stopa. Z polomskeho sedla na Serlissky mlyn je to ok, stopy v obou smerech, misty zledovatele ale nic dramatickeho. Smerem na Sedlonovsky kriz je bunkrovka upravena a stopa je cca po misto kde se odbocuje cyklostezka ze zelene pobliz rozcesti Nad narodnim domem. Dal po cyklostezce lze pekne dojet do Destneho, po prvni domy. Z te zelene bunkrovky smerem na modrou pres rozcesti Na nar. Domem to ale nevypadalo - malo snehu a vyfoukane holiny...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2020 20:01
Dnes několik okruhů v odpoledních hodinách šerlich - velká deštná. Super počasí, bezvětří a krásný pohled na inverzi. Trochu více lidí, ale po 3. hodině se to uklidnilo a naprosto skvělý běžkování. Sněhuje je sice málo, ale dnes to opravdu nebylo znát!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 25.1.2020 18:17
Vyrazali sme od Hanicky. Ziadna stopa, upravene iba na skate. Mala vrstva snehu a obcas lad.
Stopa (ale velmi slaba) zacala az za Anenskym vrchem a lepsia bola az za Mezivrsim.
Rolba spravila co mohla, chyba sneh. Skate si uzijete, klasiku velmi biedne.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2020 23:09
Okruh v Orlickém Záhoří: sice není upraven, ale kdo se moc nebojí o běžky, tak si tam trochu zajezdí. Místy sice vyčuhuje tráva, ale běžkaři už udělali stopu. Večer bezvětří, teplota -10°C. Na tu sněhovou bídu celkem spokojenost :-)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2020 21:23
Šerlich - Homole strojově upraveno a já tam jel ráno jako první, paráda!!! Homole - pěticestí tvrdý podklad obě cesty, na skate naprosto v pohodě, stopa na klasiku tam moc nebyla. Každopádně dnes pamparádní svezení, všem doporučuji.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2020 19:01
Nejezdí se tam, není to ani upravené, sněhu je tam jenom pár cm.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 23.1.: Ahoj, chtěl jsem zeptat jestli je sníh na okruhu v Orlickém Záhoří. Dekuji)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 24.1.2020 18:22
Dopoledne ze Šerlichu na Pěticestí, po Homoli čerstvá strojová úprava a podmínky velmi pěkné. Na Deštnou od Šerlichu pravou cestou taktéž velmi pěkný...prostě paráda.. :)
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 24.1.2020 22:40
Ahoj, máme v plánu zítra Zakletý - Šerlich a zpět, je to prosím na nový běžky nebo raději rezervní?
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.1.2020 20:54
Mezivrší-Pěticestí-Pod Homolí-Velká Deštná -> super, na bruslení paráda, na klasiku by to asi taky šlo :)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.1.2020 18:01
Z Masaryčky na Pěticestí, tam spodní cestou na Deštnou i na Pěticestí, zpátky obě cesty "horní". Celá cesta super. Stopa pod Homoli, dál nic moc. Spíš rovná plocha. Zpět po zadní cestě potkávám psi spřežení, běží se tudy Šediváčkův Long, cesta podle toho vypadá. Jede se tu i závod zimních kol. Ale dalo se jet v pohodě. Teplota těsně pod nulou.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 23.1.2020 17:12
Serlich pod Homoli a zpet.... nejlesi svezeni v OH diky rolbarum co to upravili po nedelnim snezeni znovu na zacatku tydne...na pravovni tyden dost lidi, hlavne cizinci, doprovod ze psich zavodu......
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2020 22:49
Zdar, pořád parádní, navíc malinko nasnezilo, škoda nechat to coklum
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2020 19:47
Dle skromnych snehovych podminek dokonale. Diky rolbarum vse "utazeno" kolem Bukovky dokonce i trosku stopovacem. Je to na starsi bezky ⛷ a pozor na lesni sjezdy! Kolem Bukovky se zdaji byt lepsi podminky, obcas i stopovacem ideal, najizdet proti smeru hodin kolem Bukovky, tedy od inficentra kde je led a kameni coz na stoupani nevadi, dojezd pak z druhe strany v pohode. Kolem Suchaku jsem jel od hvezdy doprava (po cervene) - dobre sjizdne jen ten prudky kopec sundat lyze, pak uz dobre. Ze Suchaku jsem jel dolu ke 3panum a 5bratrim (po bile), pak kousek po ceste zpet na hvezdu, k sedlu sjizdet nalevo. Tak si to uzijte! Snad nam jeste prisnezi 🌞
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 22.1.2020 18:02
Nároďák - V. Deštná: Od Nároďáku se to už plus minus dá, i když množství sněhu je na hraně a celkem často kamínky + vykukuje terén. (Viz fotka.) Rolba upravila bunkrovku už odspod, strojová stopa začíná asi po 4 km, ale nedá se v ní jet pořád, tráva atd. Pak dobrý. Vrchmezí je o skluznice, Polsko neupraveno (ani by to vzhledem k nedostatečnému množství sněhu nešlo), vyšlapaná romantika a nutná uwaga maximalna (fotka s větvemi). Před Šerlichem leze podklad, na V. Deštnou je to luxus.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 22.1.2020 14:25
Dopoledne kolem Bukovky, asi -3, včera poprvé najeto rolbou, mazal jsem fialový speciál. Je pár míst hlavně na mýtinách, kde je krásná vyřízlá stopa na klasiku a pěkný sníh, ale většinou je to tak na hraně, občas nějaký kámen nebo ledovatější úsek. Bohužel jak je trať už druhý nebo třetí den na hraně inverze, tak občas vítr zfoukává v lese dost jehličí nebo natátý sníh ze stromů a tak to někde tahá za nohy. Pozor pod náměstíčkem směrem na Čenkovice, jsou tam pod prašánkem schované kameny a pěkně jsem tam pocuchal dvojky. Áčkové lyže zatím určitě nebrat. Kdyby večer spadlo aspoň pár cm na to jehličí, tak by to bylo mnohem lepší.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 22.1.2020 13:46
Na trati byl 21-22.1...Šerlich-V.Deštná-Pod Homolí...Skvělé podmínky pro klasiku i skate k tomu parádní počasí.Jestli vydrží do víkendu,ví jen ten na hoře :)
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 22.1.2020 13:21
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda je to na hřebenu, resp. z Mezivrší na Homoli a Velkou Deštnou na áčkové skejty nebo si mám vzít raději starší lyže. Chystám se tam v sobotu, tak jestli to má šanci vydržet. :)
Zodpovědět Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2020 16:35
Ze Šerlichu na Anenský vrch a zpět. Rolba z Deštného upravila až po Homoli (Šerlišský mlýn ne). Většinou dvě stopy, pevná, místy prosvítá ledový podklad, ale je to na tuhý vosk, lepší ale mazat na gumu. Od Homole po Mezivrší upraveno z neděle, slušný stav. Tajně jsem doufal, že zpátky už rolba z Říček upraví svou trať, bohužel. Od Mezivrší na haničku zatím bez úpravy, rozoráno, skate horší, lepší klasika. Nejlepší podmínky a svezení v sezoně.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.1.2020 8:36
14,30-16,25 šerlišské sedlo-pod homolí-pak směr pěticestí serpentinami skatem. Na Deštnou jsem jel severní cestou-ušlapaná pěšáky-neboří se, dále občas více naváto prašanu, občas krásně uválcováno. Stopy na klasiku oběma směry projeté bez problémů.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2020 21:14
Dnes v 15 z parkáče z Masaryčky pod Homoli. Jako promenádní v Jizerkách to samozřejmě nebylo a nikdy nebude, ale na tu bídu letos na skate parádní svezení. Něco málo novýho sněhu bylo, ale dalo se celkem v pohodě.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2020 13:15
ze Serlich - VD ... na klasiku asi dobry ale skate nic moc, bohuzel se upravovalo tesne pred nedelnim snezenim, coz ocenili nedelni lyzari, ale kdyby se upravovalo az po snezeni tak se dnes a celý tyden (snezit nema)krasne jezdit oba styly a jeste se to utahlo pred tanim vzhledem k inverzi co ma byt od uterka... jestli se to neupravi znovu tak na skate spatny, severni cesta pro pesi je lepsi nez jizni pro bezkare...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2020 11:41
Dnes ráno jsem projel kolem Bukový hory, přes vrchol a zpátky k parkovišti, pak na Suchák a zpátky. Na tu bídu, to docela šlo, ale určitě je to na starší lyže. Lepší je to možná kolem Bukovky, je tam víc sněhu. Všude tak 5 - 8 cm prašanu, pod tím tvrdý podklad. Pod stromy prašanu jen tak 1 - 2 cm. Dalo se bruslit, ale je to hodně hrbolatý. Kolem bukovky je nejhorší úsek stoupání na vrchol ze směru od Výprachtic (dolů bych to určitě nejel, lezou tam kameny). Nevím jak sjezd k parkovišti, projel jsem to zpátky na spodní cestu. Na straně k Sucháku je tradičně nejhorší úsek od Hvězdy k silnici - led a kameny, na tom malá vrstvička prašanu. Občas kamen je i pak dál. Nejlepší úsek je od odbočky k rozhledně až k chatě. Chtělo by to ještě víc sněhu.
Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 20.1.2020 13:14
Šerlich-Pěticestí - super na klasiku a skate, kdo nevěří, ať tam běží - skvělý podmínky, upraveno, dokonce i málo pěšáků (tvrdej podklad)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 20.1.2020 7:27
Serlich Peticesti OK, dále Mezivrší,Annen.vrch, Hanička, Panske pole,Farský k. A Rokytnice,no byl jsem rád, že jsem bez úrazu skončil v Orlicanu na Bernardovi.. V lese misty led,na loukách trocha mokrého, těžkého sněhu,neupravenou,nebylo od Haničky co.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2020 21:20
Dneska trasa Serlich, Velká Deštná, Peticesti a zpět. Za mě naprosto super. Pohádka.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2020 20:19
Nechal jsem se zlákat rolbou, která podle www.destne.info projela okruz z Deštného přes hřeben Šerlich serpentínami upět do Deštného. Z Deštného nad sjezdovky jsem šel pěšky a bylo tam dneska pár centimetrů sněhu (v lese skoro nic). Okolo Luisina údolí to občas šlo občas jsem šel pěšky. Podobně až do sedla Pod Jelenkou. Hřeben byl super. Na Masaryčce jsem se dozvěděl, že sjíždět serpentinami do Deštného není dobrý nápad, tak jsem to otočil a vrátil se stejnou cestou zpět. Na druhé lyže se dalo, ale měl jsem vyražit zrovna nahoru. Jinak chvílemi docela chumělilo, tak snad to bude lepší :) SKOL
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2020 19:12
Ze Šerlichu na Údolí Bělé, první 3km ledový podklad a tenka vrstva nového sněhu, koukaly kameny. Pak na Vrchmezí stopa na klasiku, krásný prasan. Polská strana není upravená. Oblast u Sedloňovského vrchu a dal směrem na Deštné asi nejlepší, klasika i skate. Také velmi dobrá cesta na Šerlišský mlýn. Mírně sněžilo. Lidí málo. Parkování do 9h lze, odjížděla jsem ve13h a pár míst tam zase bylo.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2020 18:56
Ještě dodatek: Parkoviště na Mezivrší je uzavřené (skladujou se tam teď klády). Takže pokud jste byli zvyklí (jako já) ho využívat jako výchozí místo, radši zkuste něco jiného. Nějaká auta dnes tam parkovala podél silnice, ale nejsem si jistý, jestli tam není zákaz (pokud někdo ví, prosím upřesněte). Skol.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 19.1.2020 18:51
Dnes celý hřeben z Šerlichu přes V. Deštnou, Pěticestí, Mezivrší na Anenský vrch a zpět. Celý hřeben z Šerlichu až na Mezivrší parádní jak na klasiku tak skate (až na prvních pár set metrů s pěšáky) - v celém úseku nový sníh utažen rolbou, sněhu dost, nikde nic nevyčuhuje, severní i jižní cesta mezi Homolí a Pěticestím v podobně kvalitě - na jižní pouze na jednom či dvou místech vyfoukáno na tvrdší podklad. Dál z Pěticestí na Mezivrší už trochu horší, kolem Komářího vrchu jako obvykle tvrdý podklad, ale i ve sjezdu bezpečný a kupodivu ani tady nic nevyčuhuje. Mezi Mezivrším a Anenským vrchem neurolbováno, hrbolatý zmrzlý podklad, stopa jen jak si ji projeli lyžaři a na skate jen pro srdcaře :-) U bunkru pod Anenským vrchem, kde obvykle leze hlína a šutry jako první, sice tvrdé, ale stále hladce průjezdné.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2020 16:42
Dnes v podvečer po sněžení od Š. Mlýna. Bylo by to super, kdyby nám před 2. týdny neprojelo stopy auto. Tehdy vyjelo 20 cm hluboké koleje do té břečky, která následně zmrzla. Navíc nejel při jedné straně, takže rozjel obě stopy. Běžkaři kličkují mezi 20 cm hlubokýma a zmrzlýma kolejema a je to bramboračka. Sjezd je nebezpečný, nezkušený lyžař může vjet do koleje a úraz je tu.
Od Mlýna po Sedloňovský kopec, na Vrchmezí a Bukačku je základ pod novým sněhem výborný zmrzlý firn. Od Bukačky na Šerlich jako podklad pouze led, špatné, nesjízdné.
Prosím rolbaře, až vyjedou na okruh okolo Deštne, aby trasy od Bukačky upravili.
Děkuji.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.1.2020 16:41
Ze sedla pod Homoli bunkrovkou na peticesti, sjezd nad Zdobnici [dál už horší] a pak z peticesti zpět pravou cestou [lepší] do Certaku. Stopy na klasiku slušný a celou dobu lehce padalo, takže dojem velmi dobrý, až na ty pěšáky.
Hřeben Orlických Hor
Dotaz Vloženo 18.1.2020 18:27
Ahoj, nevíte někdo, jak to vypadá se sněhem okolo Bukové hory? Díky Marťa
Zodpovědět Okolí Suchého vrchu a Čenkovic
Vloženo 17.1.2020 16:31
Da se to, ale je to trochu narocnejsi. Nekolikrat jsem musel na ledu 'brzdit padem'.
Casti jsou fajn, ale nektere useky jsou hodne ledovate, coz je pri sjezdu z kopce dost o hubu.
Jel jsem z Komariho vrchu na Peticesti (vrchni cestou) a pak jsem se jel podivat k vrchni stanici lanovky. Zpet jsem jel tou spodnejsi cestou, ktera se vic klikati. Nejlepsi jezdeni bylo v okoli peticesti. Ke komarimu vrchu se to spis zhorsovalo. Chtelo by to alespon 5-10cm noveho snehu, pak to bude myslim paradni. Ale i tak jsem dnesniho vyletu nelitoval - za tech par modrin to stalo :))

Par fotek zde:
https://ibb.co/RzfvkT3
https://ibb.co/tKzmG3H
https://ibb.co/R6561Zy
https://ibb.co/gJPwxNh
https://ibb.co/BjyJWsT
https://ibb.co/RGK7GXg
https://ibb.co/Qr2sWPf
https://ibb.co/7pMFSmW
Hřeben Orlických Hor

Zobrazit i starší z této sezóny

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory