Orlické hory – běžky

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Členění oblasti Orlické hory

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Vloženo 29.4.2022 22:41
Dnes v 15 30 skate Šerlich - pod Homoli - pak cca 1km smer Peticesti a zpet.
Na 29.dubna v Orlickych porad dost snehu od Velke Destne.
Ale usek Šerlich-Velka Destna to bylo dve prenaseni po cca 100 m + cca 10 krat posunovani po trave, mechu. Nelituji ale zitra by jsem jel radeji Krkonose.
Tak zase pristi sezonu. Skol
A diky rolbarum z Destneho - bez uprav by to tak dlouho nevydrzelo, bylo to docela tvrde akorat od pesaku trochu rozdupane
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 29.4.2022 11:46
Dnes ráno v 7:00 jsem vyrazil skatem ze Šerlichu na Homoli a dál kapradinkou k posedu s výhledem na O. Záhoří. Celkově to překvapivě docela drží, i když místy je trasa trochu rozbitá, v úsecích lesem špinavá a tradiční místa jsou už bez sněhu. Stopa patrná už jen občas. Na konec dubna paráda (pro fajnšmekry).

Prvních 500m hodně špíny, po cestě na VD pěšáckou cestou dvě kratší přenášení (cca 50-100m), nahoře plácek kolem bufíku už bez sněhu. Pak až pod Homoli celkově lepší a bez přenášení (!), dál kapradinkou směrem na Pěticestí jsem jednou přenášel (asi 50m). Nazpátek jsem to vzal z VD běžkařskou (západní) trasou, tam jsem také asi dva kratší úseky přenášel a v tom lesíku u potoka bylo hodně jehličí a špíny.

Užívejte jarních dnů nejen na běžkách!!
7:30
7:54
8:33
8:38
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.4.2022 12:52
Dnes kolem 7:30 jsem projel trasu z Šerlichu pod Homoli. Bylo lehce nad nulou, včera připadlo asi 5 cm mokrého sněhu, na skate hodně namáhavé, stopa na klasiku projetá od lidí o něco rychlejší. Zatím jsem nikde nepřenášel, i když na pár tradičních místech na hlavní pěší cestě na Velkou Deštnou už se dá jen po kraji na pár centimetrech sněhu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.4.2022 20:23
Aha, tak Jirka to vysvetlil. To jsou ovsem rolbari z Ricek slusna paka... pravdou je, ze jejich uprava bezkarskych trati celou sezonu, nejen ke konci, dost pokulhavala za Destenaky.
(Odpověď na dotaz uživatele Karl z 20.4.: Je záznam GPS z rolby Říček skutečný? Opravdu včera projela stopu z Annabergu až pod Homoli?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 21.4.2022 18:43
Včera jsem vyrazil na běžky Pod Homolí a jaké mě čekalo nemilé překvapení, místo urolbované tratě dle destne.info byla Bunkrovka rozrytá. Podmínky na horách v nejvyšších partiích jsou stále velmi dobré, je jen škoda, že tratě už 3 týdny Říčky neupravují a teď když tam vyrazí, tak to zničí a ani nic nenapíší na stránky a lidé tam jezdi zbytečně, aby zjistili, že si nezaběžkují. Přitom by stačilo zakrýt čidlo GPS alobalem či ho odpojit...
Jinak Kapradinka(pravá cesta z Pěticestí na Pod Homolí sjízdná až na Šerlich bez přenášení
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.4.2022 21:19
Stale paradni svezeni ze Serlichu k Homoli. Kolem 9. jeste prijemne tvrde podlozi a pekne to jelo, podobne jako v sobotu. Protoze se obavam, ze to letos bylo naposled, musel jsem si to dat 2x... -:) Minimum bezkaru, hafo pesaku, ale nastesti se ti pajdove motali jen kolem VD. Ano, velke podekovani rolbarum z Destne a vlastne vsem od Olesnice po Zahori. Jen skoda, ze Ricky to posledni mesic uz mely na haku... Hezkou “mezisezonu” vsem milovnikum schilaufu a SKOL nejlepe uz koncem listopadu!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.4.2022 11:32
Souhlasim, krasne nedelni svezeni, na A lyzich skate ze Serlichu - pod Homoli a zpet. Skoda jen, ze trat byla poslapana pesaky. Velke podekovani rolbarum za upravu v teto sezone a za par mesicu opet SKOL.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 18.4.2022 1:45
Krásné poslední svezení této sezóny, jel jsem ze Šerlichu pod Homoli a zpět ...
Velké díky rolbařům za super práci ...
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.4.2022 19:08
Šerlich - V. Deštná - Homole - Peticesti. Pěkné jarní rozloučení se sezónou, korunované nádhernými výhledy.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 17.4.2022 7:58
Serlich - 5cesti. Upraveno Pod Homoli, pak cestou nad O. Zahorim bez prenaseni, skate. Z 5cesti serpentinama podstatne horsi, uz bych tudy nejezdil, misty spousta jehlici.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.4.2022 20:42
Šerlišský mlýn-Polomské sedlo-Šerlich-Deštná-Pod Homolí. Na sedlo byl většinou sníh ale ledový manšester s jehličím, dále přes Bukačku na Šerlich často bez sněhu, tj. až sem pěšky. Pak ale změna a tvrdá urolbovaná lehce pocukrovaná trať.Nejlepší část za bufetem nad závěrečné klesání. Po poledni vysvitlo slunce a trať změkla. Zpět ze Šerlichu k mlýnu po modré, sníhu dost ale na běžkách nesjízdné
10:14
11:04
11:11
11:52

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9)

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.4.2022 20:04
Šerlich - Velká Deštná - Homole. Na duben neuvěřitelné podmínky. Ráno tvrdý a rychlý podklad, odpoledne už na slunci stopa odměklá. Díky moc rolbařovi za perfektní úpravu pro klasiky i bruslaře!
14:14
15:22
15:54
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 16.4.2022 6:24
Jel jsem brzo,abych si užil včerejší úpravu deštenskou rolbou.
Ze mlýna,přes Bukačku,Vrchmezí a zpět na mlýn.
Místy je sníh černý,místy bílý a někde už chybí úplně.
Nejlepší úsek z Polomského sedla na Mlýn.
Myslím,že už jen pro nadšence.
Díky za úpravu včera i celou sezónu.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 13.4.2022 20:37
Zdar, cti zpravy, sak jsem vcera psal ze je snehu dost. Dnes jsem byl znova Serlich-pod Homoli, pujde to i na Velikonoce…
(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš z 13.4.: Ahoj, byl jste dnes někdo na hřebeni kolem Velké Deštné? Je stále ještě dost sněhu a myslíte že to půjde ještě i zítra? Díky za odpovědi)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.4.2022 20:04
Dnes Šerlišsky mlyn - Pod Homoli a zpet, skate, odpoledne od 14 30. Ze zacatku pomaly a meky nejlepe to jede v useku pod jelenkou - pod Homoli. Na duben porad parada, snehu dost.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 12.4.2022 15:20
Stúpal som po červenej zjazdovke- istota snehu a relat. najkratšia trasa.

(Odpověď na dotaz uživatele Tomáš F z 12.4.: @Tom von Lichwe. Děkujeme za info. Můžu se zeptat, kudy jsi jel z Říček na Zakletý? Po sjezdovce nebo je možné jet po některé z mírnějších cest (letohradská, zdobnická)?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.4.2022 22:04
Trasa Ski centrum Říčky- Zakletý-5C- Korunka - Pod Homolí - V Deštná a späť bunkrovkou.Vynikajúce snehové podmienky- absolútne žiaden lesný binčus -všetko dokonale prekryté novým,síce vlhkým a tupým,snehom.Iba 4 skalní za celý čas. Balzam na nervi po nedeľnej 24 hod šichte v práci.
Východná časť- žiadne známky po niekdajšej úprave rolbou, buď panenský sneh, alebo stopa po jednom predchodcovi,severná trasa cez Korunku je super kompaktná,vysnežená a tam určite i po Veľkej Noci ešte sa bude dať.Južná časť- okolo bunkrov je už hodne mäkká a prepadá sa podklad pri odraze.
Západná časť-jasný rozdiel, súca stopa na klasiku a na skate tiež dobré po úprave z víkendu. Vykrojená stopa na klasiku výrazne mydlovitá,že v najväčšom stúpaní ani moher nedržal a podklzoval.Zato z VD k Pod Homolí to parádne fičalo dolu z kopca. Sumárne- krásne podmienky na ročnú dobu a ešte to i chvíľu vydrží,obzvlášť ak trochu posneží cez VN.
14:23
14:32
14:32
14:42

» Zobrazit všechny fotky (celkem 9) + jejich polohy na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.4.2022 12:09
Start ze Šerlišského mlýna přes Polomské sedlo na Šerlich - sněhu dost, úprava ze soboty zapadaná vrstvou čerstvého sněhu, takže bruslení obtížnější. Poté Šerlich - V. Deštná - Pod Homolí a zpět: perfektní podmínky na skate, úprava vydržela i díky spoustě běžkařů, kteří nový sníh ujezdili. Celá trasa bez problému na áčkových lyžích bez přenášení. Vypadá to, že na Velikonoce se ochladí a připadne, tak snad ještě opět vyrazí rolba. Díky za úpravu! Tak jezděte, lyžníci! :)
10:03
10:29
11:12
11:37

» Zobrazit všechny fotky (celkem 5) + jejich polohy na mapě

Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.4.2022 9:10
Jak již bylo psáno vynikající podmínky mezi Šerlichem a Homolí včetně sjezdu do Luisina údolí. Další část hřebene Homole-Annenský vrch turistická stopa od lyžařů, ale kromě jednoho vytátého místa cca 50 m v nejnižším místě mezi Pěticestím a Mezivrším sjízdné bez problému.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 11.4.2022 8:52
My to dali z VD až na 5-ťo a to už byla od “Pod Homole” trochu turistika, ale i tak parádní sníh. Obsluha kiosku tradičně skvělá a byli rádi, že někdo dorazil - nestává se moc často tam být jediní lyžaři😁 na Velikonoce to určitě ještě půjde. Díky všem za další super sezonu!
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2022 21:54
Ano. Opět souhlas s předchozími komentáři, bezva svezení ze Mlejna pod Homoli. Trochu mě v čerstvém sněhu trápily kobercovky, ale při tomto datu a kvalitě sněhu se to dalo čekat :))) Skalní lyžaři? Jooo, ale mě mile překvapilo kolik nás ještě bylo, a navíc hodně klasiků.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2022 13:08
Na půlku dubna luxus - 1C,prašan,být slunce tak za 1 a jen skalní lyžaři. Sněhu až do velikonoce.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 10.4.2022 12:07
Stále pěkné svezení,i když včerejší perfektní úprava Deštenskou rolbou byla přikryta
čerstvým sněhem.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.4.2022 18:40
Díky Deštné za dnešní úpravu!! Vyrazil jsem ze Šerlichu v cca 10:00, dojel do Luisina, pak zpět nahoru a pod Homoli, kde jsem potkal vracející se rolbu. Přes noc nahoře napadlo cca 5-10 cm vlhkého sněhu. Bylo to pomalejší, ale jinak paráda. V klesání do Luisina jedno vytáté místo (lze objet), jinak sněhu dost.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 9.4.2022 8:45
Právě podle webu vyjela rolba z Deštného, takže na této straně hřebene by mělo být o víkendu dobrý bezkovani. V Říčkach na to už kašlou (ostatně jako skoro celou sezónu). Takže bych se držel jen od Vrchmezi po Homoli.
(Odpověď na dotaz uživatele Honza z 6.4.: Ahoj, jak vidíte tento víkend? Bude ještě rozumně sjízdny hřeben Šerlich-Peticesti?)
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 7.4.2022 13:56
Sněhu dost, děkuji rolbarum za perfektní sezónu, příští rok snad v prosinci, skol
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 6.4.2022 22:00
Dnes jsem jel pouze Šerlich-Velká Deštná a zpět. Silně to tam taje, stopa na klasiku se dost ztrácí. Já byl na skate a až na pár míst kde se vynořuje ledová krusta která trochu jela, tam byl tající prašan, který vůbec nejel a bořil se. Dnes celkem utrpení, nedoporučuju :/ Sněhu je tam ještě dost, ale bez projetí rolbou to už je asi ztracené.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.4.2022 15:08
Dnes díky silnému větru nebyla úprava rolbou vůbec znát. Ze Šerlichu na VD veliká dřina spíše na klasiku, ale na duben hezké svezení.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 5.4.2022 0:26
Tak trosku z obavy, ze by to v nedeli mohla byt posledni vyjizdka, jsem si to dnes dal znovu. A udelal jsem dobre, stale to jelo hodne fjan, ikdyz od Homole na 5C to byla vlivem silneho vetru trochu hancovina beze stopy. Ale to, co Destenaci upravili v sobotu bylo stale paradni a jelo to lepe nez vcera.
Hřeben Orlických Hor
Vloženo 3.4.2022 22:19
Mohu jen potvrdit slova Bláži a Jindry. Dnes fantastické běžkování ze Šerlichu na 5C. Odhadem 20-25 cm prašanu a včerejší úprava rolbou stále dobrá, škoda jen, že vyjeli jen Dešteňáci. Teplota celý den pod nulou a všude mraky čerstvého sněhu, sluníčko se střídalo se sněhovými přeháňkami. Jen netuším, co se děje s bufetem na 5C, opět zavřeno, asi se včera nacucli při bafuňařině.
Hřeben Orlických Hor

O oblasti

Orlické hory jsou oblíbeným lyžařským prostorem především pro obyvatele Východních Čech. Krásná příroda na hřebenech přímo vybízí k výletům. Úprava lyžařských stop se v posledních letech výrazně zlepšila, takže se určitě vyplatí zajet si do Orlických hor zalyžovat.

Užitečnou pomůckou je mapa aktuálně upravených tratí v Orlických horách na Skimapě.

Členění oblasti Orlické hory