Moravskoslezské Beskydy – běžky

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Navíc budete moci vkládat fotky a neuvidíte tolik reklam. Všechny výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 3 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 19.1.2021 19:43
Papežov-Zimný-Ivančena-Ostravice
Šlápnuto dnes několika běžkaři. Po Ivančenu lepilo, nejelo. Dále jelo pěkně, od Zbuja (vyhrnuto) až po Sepetnou sjízdné bez šutrů, ale to plužení! Začalo velké padání ze stromů. Přijela jsem domů a koukám, že to podle Bílé stopy je protaženo - zeleně. Fakt by mě zajímalo, pokud tam někdo zítra pojedete, zda to rolba projela. Ráno byly zelené i Sviňorky. Trochu jezdím a domnívám se, že na tyto dvě místa rolba ještě letos nenajela. Možná stačí, když to projede nějaký běžkař a označí se to, že tam nějaká stopa je.
Dotaz Vloženo 19.1.2021 10:21
Ahoj, ráda bych zítra zkusila jet z Hutiska do Rožnova (kolem rozhledny). Nevíte prosím, jestli je tam teď projetá stopa?
Zodpovědět
Vloženo 19.1.2021 18:38
Jeďte do Jablunkova hned za benzinkou je parkoviště a začátek upravené trasy do Mostu zvládne i dítě
(Odpověď na dotaz uživatele Jana z 19.1.: Prosím moc o radu
Znám spíše Jeseníky, ale když je konečně sníh i v Beskydech :)
Potřebovala bych poradit trasu cca 15 km (okruh nejlíp, ale i tam zpět by to slo), kterou zvládne i slabsi běžkař a na jejíz začátek se dá v klidu dojet bez řetězu a a zaparkovat ...
Předem moc díky za tipy)
Vloženo 18.1.2021 21:00
Trasa Visalaje - Bílý Kříž - Grůň - Bílá. Stopa nebyla strojově upravena, pokud šel běžkař, tak vytvořil stopu a pokud pěšák, tak ji hned zničil. Jinak podmínky perfektní, sněhová peřina zalitá sluncem, výhledy.
Vloženo 18.1.2021 18:58
Včera Pustevny - chata Mír a Pustevny - Martiňák, krásné počasí, sněhu hojně, ale že by upravili stopu, ani náhodou. Jen jedna stopa od běžkařů. Nechápu to. Dnes (pondělí) podle pustevny.cz vše upravené. Asi upravují jen v pracovní dny. Jsem považoval za zbytečné se předem informovat, zda jsou o víkendu a v takových parádních podmínkách trasy upravené. Takže to raději udělejte ať nejste nepříjemně překvapeni.
Vloženo 17.1.2021 22:51
Bílá - Kozí hřbety - Mezivodí - Bílá. Luxusní podmínky, stopa po celou trasu, nádherná zima. Lidí pomálu.
Vloženo 17.1.2021 10:52
Okruh z Morávky po Malým Travným. Stopy vyšlápnuté od bězkařů. Skvělé podmínky. Dopoledne dost lidí, problém zaparkovat.
Vloženo 16.1.2021 19:41
Zdravím, dnes jsme absolvovali červený okruh z Bílé, který byl včera projetý rolbou...do dnešního rána přibylo 10-20cm nového sněhu a celou přibývaly další centimetry (od 7:20 do 13 hod přibylo na autech u Černé Ostravice téměř 15cm :-). Trasu na Charbulák jsme tedy prošlapávali, od Gruně přes Bílý Kříž po Doroťanku až po Konečnou již jeli 1-2 lidi před námi, tam jsme potkali rolbu, která jela z Bumbálky. Těšili jsme se tady na vyfrézovanou stopu, ale chyba lávky..."jen" manšestr, lepší než nic, ale nechápu proč nespustili kopyto na stopu!? Navíc alespoň zde v Beskydech se rozšiřuje nešvar...pěší počkají na rolbu a pak rozdupou :-( Každopádně sněhu víc než dost. Přes sníh za krkem a prakticky prošlapávani stopy po celou dobu super běžky!!!
Vloženo 16.1.2021 19:06
Tak dnes vyzkouseno,stopa krásně projeta od běžkařů,od parkoviště u fotbalového hřiště zadem k okruhum kolem lyžařské chaty, pak chvíli s davem lidí smerem na Javornik,od odbočky nad hajenkou už bez lidí, chvili dokonce 2 stopy,pak už jen jedna...
Sama sobě si :))
(Odpověď na dotaz uživatele Markéta z 15.1.: Nevíte někdo, jak to vypadá v okolí Velkého Javorníku, zda není stopa prošlápnutá alespoň od běžkařů...? Díky)
Vloženo 16.1.2021 18:20
Dnes brzy ráno z Trojanovic po knížecí čerstvý prašan asi 15cm neupraveno na pustevny.Z pusteven na martinák jsem šlapal stopu místy i závěje.Škoda páteční strojové úpravy.
Vloženo 15.1.2021 18:51
Já doporučuji jet nejezdit asi do profláknutých středisek, protože tam bude asi hodně lidí a plná parkoviště.
Doporučila bych spíše nějaké trasy níže položené, kde není tak velké stoupání a je to spíše po rovině - např. z Jablunkova směrem do Mostů u Jablunkova ( https://www.beskydy.cz/content/beskydy-bezecke-trate-bezecke-trasy-mosty-u-jablunkova-girovska-magistrala.aspx - tam je i telefon pro info - je to tam upraveno). Nebo v okolí nějakých obcí, kde to prošlapali místní lidi. Jinak např. z Visalají pěšky na Bílý kříž a odtud na běžkách směr Charbulák a zpět (z Bíl. kříže to sejít pěšky). Ale tam asi bude hodně lidí a na parkovišti ve Visalajích asi dost aut.

(Odpověď na dotaz uživatele Marek Chmiel z 15.1.: Dobrý den, zítra se chystáme a rodinou na běžky do Beskyd, všichni jsme začátečníci, někteří na běžkách ještě ani nestáli. Jakou oblast byste nám doporučili?)
Vloženo 15.1.2021 16:54
Pustevny. Ráno z Trojanovice (parking 80,-) přes Velkou sjezdovku panenským sněhem s náznakem zapadané stopy vytuněné pěšákem... Celkem dřina, ale v polovině stoupání mě předjela rolba a pak už to šlo v "ještě teplé stopě" samo. Sněhu hodně, cca 30 cm, na klasiku paráda, bruslařům tu dřinu v měkkém čerstvě upraveném sněhu přeji! Na těchto tratích je mezi stopami max 1,5 metru, více lesní cesty neumožňují. Takže pokud vám ta šířka stačí, bruslete. Pokud ne, vys....te se na to! Ničíte práci rolbařů a neděláte radost klasikům... Pro úplnost já jezdím oba styly...
Pustevny - Radegast nádherné, mínus pět stupňů, opět čerstvě upraveno (vydrželo cca hodinu - pěšáci). Od Radegast dál už šlo lidí méně (v tom měkkém sněhu ta dřina není pro každého) a svezení parádní. Dolů po Knížecí cestě. Nádherných 26 km.
Upraveno je dle mapy vše, takže víkend bude stát za to (než se parkoviště zaplní).
Pár obrázků viz odkaz:
https://youtu.be/bWek6OVmbhE
Dotaz Vloženo 15.1.2021 22:26
V jakém stavu je trasa Bílá - Mezivodí - nevíte někdo?
Zodpovědět
Vloženo 13.1.2021 20:55
Dnes okruh na Sviňorkách. Dalo se to jet už od odbčoky nad přehradou, směr k rozcestníku Kobzok. Méně sněhu, ale dá se jet. Celý okruh má sněhu dost, je tam neudržovaná stopa vyjetá od běžkařů, spíše dnes od nás. Špatně se akorát odráží hůlkami, tvrdý podklad a taky to dnes na tom čerstvém sněhu z kopce moc nejelo :-)
Vloženo 13.1.2021 16:43
Stopa z Papežova je pouze od skialpinistů (stav 12:00 dnes)
(Odpověď na dotaz uživatele Petr z 12.1.: Ahoj běžkaři, neví náhodou někdo jak to vypadá se stopou na LH z Papežova nebo Zlatníku na Zimný ? Díky.)
Dotaz Vloženo 12.1.2021 19:43
Nevíte jak to vypadá okolo Javorového, Ostrý, případně Malý Polom? Díky.
Zodpovědět
Vloženo 12.1.2021 7:00
Okruhy na Pustevnách. Příjezd ve 13:00, parkoviště plné z poloviny - lidí hrůza na všední den (nedokážu si to představit o víkendu). Ve stopě už lidí daleko míň, všechno jsou to pěšáci. Sněhu málo, ale i na tu bídu pěkné svezení. Občas rolba vytahala kamínky a hlínu na povrch. Rychlejší přemrzlý sníh. Pěšáci a elektrociklisti! vůbec nerespektují zákaz vstupu na běžkařské okruhy, i když aspoň neničí stopu. To je ale úděl udržovaných tras. Kdyby to rolba neujela, tak tam není ani noha natož elektrokolisti.
Vloženo 11.1.2021 12:38
Pokud myslíte trasu Podlesí - vlek Veselá tak zatím minimus sněhu a nesjízdné.

(Odpověď na dotaz uživatele Chochi z 11.1.: Ahojte. Má někdo informace, jak je to se sněhem v Podolí. Trasa ke sjezdovce Veselá?)
Vloženo 10.1.2021 17:32
Dnes z rána (8-11) Pustevny nádhera. Minimum lidí, stopy upravené nebo projeté, počasí na jedničku.
Okruh Skalíkova louka projetý běžkaři, sjízdný téměř bez kamínků.
Závodní okruhy strojově upraveny, taktéž téměř bez kamínků.
Trasa na Martiňák ve sjezdu z Pusteven téměř beze stopy, místy vystupují kameny. Pak po vrstevnici už OK - projeto běžkaři.
Vloženo 9.1.2021 20:40
Dnes jsem už pod Ostrou (malenovické sjezdovka) nasadil běžky, ale až na Albín to místama drhlo. Od Albína už to šlo, ale nové běžky bych tam určitě nebral, je tam pár míst horších. Z Ivančeny přes Zimný na LH je to už paráda. Zpět to bylo vesměl stejné, jen od Albína až pod Ostrou to už bylo horší, ale dojel jsem. Pokud nepřipadne, tak se to bude zhoršovat i když bude mrznout. Ale zase jsem potkal jen cca 20 bežkařů a pár turistů (samozřejmě krom úseku Zimný-LH, kde je to masakr), to se v téhle divné covid době na LH jen tak nestane ;)

(Odpověď na dotaz uživatele Jarda z 9.1.: Nazdar, nemáte info, jak to vypadá na trati z Ivančeny (příp. Albiňaku) na Zimný? Dík. J)
Vloženo 9.1.2021 19:25
Pustevny - Martiňák Ok, trochu připadlo, lepší podmínky až od rozcestí Maňáky..lehce před Martinakem horší povrch, ale dá se.
Vloženo 9.1.2021 15:20
(Odpověď na dotaz uživatele Vítězslav z 8.1.: To jsem právě, chtěl vědět jak to u Martiňáku vypadá, vždy tam parkujeme a pak jedeme nahoru. Zkusím tam zavolat.
Pokud by někdo věděl něco víc napište.
Díky) Dnes jsem jela smer Pustevny-Martinak a zpět a je to stale stejné. Cca kilometr pred Martinakem je uz jen par cm sněhu, takže tam sice dojedete, ale lepší na staré běžky. Strojova uprava neni. Po cestě stále vytate potoky vody, daji se prelezt na bezkach. Asi jedno nebo dve mista s kaminkama. Co se zlepsilo, je sjezd dolů z kopce od Pusteven-muzete v pohodě sjet, pripadlo tam sněhu.
Vloženo 8.1.2021 21:35
Dnes Pustevny závodní okruhy na letošní zimu dobré, ale občas kámen . Dle informací lidí na Martinák se dá, ale sjezd z Pusteven nic moc a dojezd na Martinák jen pro staré běžky (prý dobrá zelňačka na Martináku.
Vloženo 8.1.2021 17:11
(Odpověď na dotaz uživatele Vítězslav z 8.1.: Zdravím, nevíte někdo jestli se zlepšila situace na trase Martiňák-Pustevny. Díky za odpověď.)
Myslím si, že to ideální nebude, i když podklad je asfalt. Byla jsem tam před rokem, teď jsem tam nebyla, ale můžete zkusit poslat SMS nebo telefonicky zkontaktovat např. provozovatele hotelu Martiňák 607 066 772. Je to trasa - Václavák (i ve všední den tam bylo dost lidí a co teprve v So a Ne). Moc se mi ta trasa nelíbila - nejsou tam výhledy do kraje. Doporučení - pokud budou dobré podmínky, tak je možná lepší jet to z Martiňáku (tam zaparkovat auto) na Pustevny a zpět. Nevím, zda je možnost dát si jídlo, ale určitě bych dala přednost této lokalitě, kde bude méně lidí než na Pustevnách.
Vloženo 8.1.2021 16:57
Podmínky pro běžkaře na trase Visalaje - Bílý Kříž - Švarná Hanka - hotel Charbulák nejsou dobré - málo sněhu. Informaci poskytla paní provozující horskou chatu Visalaje a dále potvrdil provozovatel horského hotelu Charbulák. Vhodnější jsou pěší výlety. Občas jsou namrzlé úseky. Lepší je chodit s hůlkami.
Běžecké trasy v okolí Lysé hory o tomto víkendu nedoporučuje pan Carbol, který je udržuje. Prý je to dost namrzlé (byl tam v Út) a doporučuje spíše nesmeky.
Vloženo 6.1.2021 21:03
Pustevny-chata Mír dnes dopoledne: sněžilo, stopa neprojetá, až k chatě Mír jsem nedojela, protože už běžky drhly o asfalt (to bylo cca tak 3 km před chatou Mír). Byla tam sice čerstvá vrstva sněhu, ale jen pár centimetrů. Jinak krásný čerstvý mokrý sníh, stopu jsem si opět razila sama. Takže pěkné svezení, jediné co byl problém, že jsem cestou zpět jednou musela vyzout běžky a ručně sundávat přilepený sníh ze skluznic (to se mi teda ještě nestalo).
Vloženo 6.1.2021 14:28
Dnes Pustevny-Radhošť a Pustevny-Velká sjezdovka (k chatě) v 8-11h, tratě neupravené, stopa vyjeta pouze od běžců, která částečně zapadávala čerstvým sněhem (celkem vydatné sněžení)... Vrstva sněhu ovšem dostatečná na obou tratích - dá se jezdit bez sundání lyží a bez škrkanců :)... Krásná zima!!
Vloženo 3.1.2021 11:26
Bezecky areal na Pustevnach dopoledne: mokry snih, cca 15 cm, obcas namrzly, obcas jehlici. Lidi malo ve stope i pesich malo. Lanovka z Raztoky jede. Snih az prakticky od Pusteven.
Vloženo 2.1.2021 21:46
Martiňák - 1km bez lyží, pak už to šlo, Pustevny, Tanečnice, pod Nořičí horu, pak bez lyží rovnou dolů na magistrálu a kousek od přístřešku pod Tanečníci zkratkou bez lyží dolů na magistrálu na Martiňák. Docela dobré, občas se škrtne.
Vloženo 2.1.2021 21:39
Martiňák-Pustevny a zpět.Martiňak bez sněhu.Po kilometru pěší turistiky jsme konečně obuli běžky.S nadmořskou výškou přibylo sněhu,tak akorát na běžky- asi 20 cm.Od Bukoviny dobré svezení,stopa pouze od běžkařů.Pod Pustevnami trocha kamení,led, větvičky,proto jsme jeli zkratkou k Tanečníci přez les,kde bylo sněhu taky dost,stopa od pěších a běžek.Dobré svezení.
Vloženo 2.1.2021 21:14
Z Roržnova na Pustevny - lyže lze nasadit u přístřešku cca 2km od Chaty Mír směrem na Pustevny, pak už to jde (slabá vrstva ledu a na ní slabá vrstva sněhu). Běžecký areál Pustevny sněhu dost, téměř prázdný, ale rozšlapané od pěšáků. Směrem na Radhošť davy, ale sněhu dost až na Velkou Polanu, dolů pak špatné.
(včera ráno pouze pěšky Gruň - Bílý Kříž - Konečná - Bobek - Kmínek - Bumbálka, na běžkách nesjízdné, kámen a led)
Vloženo 1.1.2021 16:02
Potvrzuju, že na tréninkovém okruhu okolo Tanečnice a Zmrzlého vrchu super svezení, i když stopa jen od běžkařů :). Převažuje sníh, zledovatělé je to trochu před přístupem na okruh, u chat a na okruhu snad jen v jednom místě, jinak sníh parádní :) Dnes nás tam bylo tak do 20, skoro nikdo, nádherný klídek - a to je co rict, oproti samotnému prostranstvi u chat). PS: Rolba zatím asi nenastartovala, je to škoda, sněhu dost :)
Vloženo 2.1.2021 21:08
V noci na Silvestra napadlo na Pustevnách 10-15 cm prašanu, ale s každým výškovým metrem níže ho rapidně ubýválo. Pod 900 m jen zbytkové ledové zmrazky s popraškem. Doporučuju zůstat co nejvýše na hřebeni. My jsme jeli okruh na Nořičí horu a bylo to docela hezké svezení, místy stopa, místy udusané od pěšáků. Kameny tam nebyly.

(Odpověď na dotaz uživatele Lukas z 2.1.: Zdravím Vás,chci se zeptat jak to vypadá na Pustevnach směr Martiňák a okruch za tanečnici? Chtěl bych asi v pondělí a úterý ráno.Děkujiza info)
Vloženo 31.12.2020 16:36
Viz můj příspěvek výše, strojové stopy nikde, jen vyjeté od běžkarů....
(Odpověď na dotaz uživatele Hynek z 31.12.: Nevíte někdo, jak to vypadá na Pustevnách se sněhem a stopama? Dá se jet aspoň na Martiňák??? Díky za info.)
Vloženo 31.12.2020 16:35
Pustevny (včera i dnes) - včera celé dopoledne hustě sněžilo, takže parádně případlo, dnes azuro celý den. Tréningový okruh pod Tanečnicí má nejvíce sněhu, ale bohužel ani dnes nebyl upravený, což je škoda. Ale i tak super svezení na klasiku, kamarád se skate se dost trápil. Pak jsme jeli na Martiňák a první cca 1 km od Pusteven asi dvě místa s kamínky plus ta voda přes cestu cca 3x, ale vše se dalo projet. Dál k Martiňáku krásná vrstva sněhu. CCa 500m před Martiňákem už skoro asfalt..ale bylo otevřené "okénko"..takže celkově super svezení.
Vloženo 29.12.2020 10:48
Chata Mír - Pustevny a zpět. Běžky se daly nazout cca kilometr od Chaty Mír v nějakých 800m. Sněhu moc není a bylo nafoukáno hodně větví a bordelu z lesa, ale na kameňačkách překvapivě super svezení.
Vloženo 4.12.2020 23:20
Dnes Pustevny-Martiňák. Sjezd dolů od Pusteven samý šutr, šla jsem pěšky, pod kopcem jsem nazula a jela skoro až na Martiňák. CCa 300m před chatou už skoro asfalt. Jinak celkem pěkné svezení, stopu jsem si "razila" sama, hůlky ale tlučou asfalt. Někde více listí a větve, ale čím dál od Pusteven, tím čistčí sníh. Takže pro nedočkavce dobré svezení.
Vloženo 2.12.2020 21:53
Pustevny-Zmzlý-super, razil sem stopu
Pustevny-Martiňák-od Pusteven cca 2 km hodně kamení, pak super
Pustevny-Radhošť, vyšlapané od pěších ale dobré svezení
K tomu po celou dobu azuro!
Vloženo 2.12.2020 17:07
Pustevny vhodné na běhání, i když trasy nejsou upraveny strojově. Cesta na Radhošť udusaná pěšími, několik běžkařů kolem nás projelo. Počátek trasy na Martiňák jsme také zkoukli a bylo vidět stopu, běžkaři tam asi jeli bez problémů.

O oblasti

Moravskoslezské Beskydy jsou nejrozsáhlejší částí Beskyd. Možná by se daly rozdělit na dvě dílčí části, vztažené k okolí dvou nejznámějších vrcholů, kterými jsou v západní části Radhošť s lyžařským centrem Pustevny a ve východní části pak Lysá hora, v jejímž okolí se také nacházejí běžecké stopy. Jenže pak by se těžko určovalo, do které z nich zařadit třeba areál Bílá ležící na pomezí Radhošťské a Lysohorské hornatiny nebo tratě na golfových hřištích Čeladná či Ostravice.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Beskydy