Králický Sněžník – běžky

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol…

Číst celý text

Nejnovější zprávy

Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Zvolte den, kdy jste byli na lyžích
Popište aktuální podmínky tak, aby to pomohlo dalším lyžařům.
Jméno, které se zobrazí u vaší zprávy.
Jako registrovaný lyžař nebudete muset své jméno pokaždé zadávat. Další výhody registrace.
Vyberte oblast, kde jste lyžovali
Mezi zprávami se nachází 2 nezodpovězené dotazy
Zobrazit pouze dotazy - Skrýt všechny dotazy - Zobrazit vše
Vloženo 13.2.2019 22:44
Dnes odpoledne skate z Hedeče na Severomoravskou chatu a zpět. Počasí jako v prádelně a okolo nuly, ale i tak stopa super.Na klasiku byla prošláplá od běžkařů, ale skate bylo v čertvém 3 až 5cm prašanu.
Docela rychlé svezení hlavně díky zmrzlému podkladu.
Celková spokojenost a doufám, že hlášená obleva nebude pro stopy moc devastujicí.
Vloženo 10.2.2019 12:55
Včera z Kunčic na hřeben, Chlupenkovec, Kladské sedlo, Návrší, Hynčice, Staré město. Z Kunčic po loukách dost zledovatělé, nad hranicí lesa už perfektní. Sněhu dost, úprava ukázková, lidí minimum. Sjezd od štvanice do Starého města upravený, ale dost zledovatělý. Celý den cca -2 stupně.
Vloženo 8.2.2019 0:13
hřebenovka Slaměnka-Podbělka-Sušina-Stříbrnická-Kraličák a dolů na Zbojnickou, po stopě k Vilemínce a k závoře. Na běžkách to je trochu dřina, velká škoda že poprašek sněhu byl občas sfouknutý tak ty sjezdy byly hodně cik cak opatrné, nicméně výhledy epesní. Klesání z hřebene pod Malý Sněžník po prošláplé stopě k hraniční spojce je plné děr po lidech bez sněžnic, nepřeju nikomu. Pak už po Zbojnické krásné svezení. Ráno to vypadalo na bloudění v mlze, naštěstí se to protrhalo do azura. https://www.zonerama.com/esence77/Album/5086447
Vloženo 31.1.2019 16:45
Cervena voda, Sanov - Severomoravska chata a zpet.
Ve stredu projeta stopa krasne vymrzla potkali jsme celkem 7lidi ,stopy v perfektim stavu ,cesta zpet luxusni sjezd, na chate dobre vari doporucuji !
Vloženo 20.1.2019 18:00
Od závory k lavičkám se bruslilo krásně. Dál k zatáčce smrti místama trošku hrabaniště, ale dolů jsem jel ve stopě tak velká pohoda. Od zatáčky smrti na Mokřiny se jelo krásně až na vrchní část až k sedmi cestám. Hůlky se zde místama bořily až 20cm a byl zde prašan cca 8cm. A finální sjezd opět k závoře. Moc krásný den, ale sluníčko bylo jen chvilku ráno
Vloženo 17.1.2019 18:30
Dnes jsem projel okruh Zbojnická,perfektní stopa,místy spadlé větve,stromy.
Vloženo 14.1.2019 22:06
Ze Slamenky pres U sedmi cest a U Johanese na Vistu. Pul metru noveho snehu, zadna stopa, obcas snih a obcas slunce, nikde nikdo, absolutni parada. Po ceste aspon 10 cerstve padlych stromu takze rolba hned tak neprojede.
Vloženo 13.1.2019 14:55
Od závory jsem bruslit než došli síly asi 3 kilometry za Vileminkou jsem to vzdal. Neupraveno o tom jsem věděl. Na tvrdém podkladu leží 10-20 cm nového sněhu. Bylo to peklo na skate. Na klasiku nejspíš dobré
Vloženo 16.1.2019 23:20
Nádraží Červený Potok - Schronisko - polskou stranou na Palaš - Ramzová. viz www.bilestopy.cz (Polsko a ČR) Na polské straně rolbou projetá celá trasa od chaty Schronisko až na Velký Šengen. Na polské straně téměř nikdo ve stopě. Paráda.

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 12)

Vloženo 14.1.2019 9:41
Chata ve Stříbrnicích. Pro ulehčení výstupu na Návrší jsme zkusili vlek Babeta. Byla nás ale velká výprava, tak jeden ne zcela místní vyrazil od konce vleku přímo do lesa (bylo tam něco prošláplého). Nebyl to dobrý nápad, hromada sněhu a stopa prudce do kopce. Původně jsem chtěl sjet k sjezdovce pod Návrším a kolem nahoru. Takže jsme se tím lesem trápili skoro hodinu. Nahoře stopa od Hynčic zasněžená (další snížek v neděli). Od Návrší jsme pokračovali ke Kapličce a někteří dál na Kladské sedlo. Trasa opět mírně zapadaná, ale jezdí poměrně dost běžkařů, takže stopy vyjeté. Na Kladském sedle mají u bývalé celnice takovou volně přístupnou občerstvovnu s automatem na pochutiny který je ale mimo provoz. Zpět jsme se vraceli stejně, sjezd do Stříbrnic po silničce rychlý ale dá se brzdit (zatím není ledovka).
Vloženo 14.1.2019 9:34
V pátek jsme projeli okruh Zbojnická (pod Klepáčem), na podložce projeté někdy koncem předchozího víkendu asi 5–10 cm čerstvého sněhu, jinak to jelo hezky. Podle www.bilestopy.cz zřejmě rolba projela odpoledne nebo navečer. U Zbojnické chaty je podezřele nalomený strom (pokud ho neshodí aktuální vítr), takže tam raději bacha.
Jinak paráda, sněhu jak v Rusku.
Vloženo 6.1.2019 14:53
Zbojnicky okruh - rolbou projeto hned z rana,bohuzel v 9 hodne zafoukane ale i tak v pohode se to dalo proslapnout
Snehu je vic nez dost
Za me spokojenost
Vloženo 5.1.2019 18:55
Ahoj, plánuji zítra vyrazit na běžky smer Paprsek. Nevite, jaká je sjizdnost úseků Paprsek - Větrov - Pod Starým kopcem nebo Paprsek - Medvedi bouda - Kunčická hora - St. Mesto. Jaké bylo dneska pocasi na Paprsku? Bude to zitra zledovatělé? Diky
Vloženo 1.1.2019 22:38
První letošní běžky !!! Dali jsme si okruh Zbojnická. Počasí jak v prádelně, mlha a +1°C, navíc trochu mžilo. V dolní části sníh těžký, nahoře o poznaní lepší. Stopa protažena včera na klasiku i skate. Trochu dřina v té měkčí dolní části, ale nahoře docela OK.
Vloženo 31.12.2018 0:08
Dnes odpoledne ze Slamníku na Mokřiny a zpět a pak po Jesenické dolů k závoře.
Stopa k Mokřinám projeta údajně včera, ale přes noc a ráno napadlo 5 až 10 cm nového sněhu, takže skate byla dřina, ale klasika OK, byla už prošláplá běžkaři. Pár "skalních" jinak prázdno.
Jesenická magistrála, zafoukaná od Slaměnky až ke klesání k Vilemínce, takže dost trapení.
Od Vilemíny k závoře pohoda, jen o dost víc lidí a i pěších.
Lyže jsem sundal až u parkoviště, sněhu je dost i na "A" lyže
Letos za mě naposledy, tak přeji všem kolegům běžkařům do nového roku čístou stopu, dobrý skluz a hlavně pevné zdraví, bez kterého to prostě nejde.
SKOL!!!
Vloženo 30.12.2018 20:05
Dolní Morava - okruh Zbojnická parádní stopa na klasiku v čerstvém prašanu
Vloženo 29.12.2018 19:00
V sobotu jsem to projel od slaměnky až ke Štvanici skrz magistrálu a okruh Mokřiny a krásně upraveno rolbou a sněhu dost. Postupně k poledni sníh měknul i nahoře a dole u Vilemínky z toho byla docela břečka.
Vloženo 25.12.2018 15:46
Zbojnický okruh. Krásně sněží, -2, stopa na klasiku vyšlapaná v novém sněhu cca 5-10cm, jestli zítra upraví, bude to paráda. Podklad je dostatečný, pomohla první úprava, bude to na A lyže.
Vloženo 21.12.2018 13:52
Dnes magistrálou na slaměnku hančování v závějích
Vloženo 20.12.2018 19:43
Dolní Morava - okruh Zbojnická dobrá klasika s parádním sněhem
Vloženo 17.12.2018 10:28
Hynčice pod Sušinou: trasa Štvanice sedlo - u Zatáčky smrti - Padesátky - Nad Štvanicí a zpět, na klasiku vynikající, sjezd z Padesátek měkký !!!

>> Zobrazit všechny fotky (celkem 5)

Vloženo 15.12.2018 19:42
Jesenickou magistrálou nahoru na Slaměnku, od ní dolů přes Vyhlídku a křížem přes sjezdovky dolů. V údolí Moravy dobré, nahoře dlouhé úseky úplně zafoukané. Mlha, fujavice, pomalý tupý sníh. Sjezd od slaměnky ještě jde, ale od vyhlídky doprava k sjezdovkám je to rozorané a zmrzlé, sjet to jde, ale je to dost nepříjemné. -5°C, prašan, modrý extra, všude je ho dost i na dobré lyže. I přes všechny připomínky krásné zahájení sezóny.
Vloženo 12.12.2018 11:03
Dnes vyrážíme do terénu, od včerejška napadlo v údolí cca 10 cm, nad 1000 metrů je místy i kolem 40 cm :-) Upravíme dnes okruh Zbojnická a zítra Jesenickou magistrálu a dle možností přilehlé trasy a dáme info jak to vypadá. Víkendový Grand Opening Dolní Morava Skiareál bude i s upravenými běžeckými stopami.

https://www.facebook.com/bezkyDM

Aktuality ze sezóny 2017/2018, popř. starších

Vloženo 8.4.2018 9:59
Brzo ráno pěšky od parkoviště po sjezdovce nahoru a od sedmi hodin už jsem jel od Slaměnky až na Mokřiny po paradně umrzlém manžestru. První stopa byla moje. Vlastně i druhá a třetí než se objevilo prvních 5 nadšenců. Tuhle trasu jsem jel skoro třikrát. Krasně čisté a bez bordelu. Sníh byl hodně rychlej. Kde svítilo sluníčko od rána tak kolem 10 začlo měknout. Lepší zakončení sezony si nedokažu ani představit. Naprostá paráda a užasné počasí to ještě podpořilo. A tímto bych rád poděkoval za skvělou práci, úpravu a vše kolem toho :-) Už se těšim na další zimu. Mějte se
Vloženo 2.4.2018 0:49
V neděli Dolní Morava - s lyžema v ruce parkoviště Pod Klepým - Prameny Lipkovského potoka - pak už s lyžema na nohách sedlo Puchača - po červené s odbočkou na Schronisko a pak nahoru na Sněžník - dolů na Stříbrnické sedlo - Sušinu - Mokřiny - 7 cet - U včelína - a přes Vyhlídku zpět na Dolní Moravu.
Občas jehličí a větve, ale sjízdná bude většina ještě alespoň do středy. Na duben dobré podmínky.
Vloženo 31.3.2018 10:08
Z parkoviště pod Klepáčem pěšky po červené na horní část Zbojnického okruhu, pak už na lyžích na rozloučenou se sezónou pod Malý Sněžník a zpět. Byl jsem až odpoledne, kdy to měklo, ale úsek sedlo Puchač-pod Malý Sněžník bylo stále výborné. Ostatní také na tuto roční a denní dobu fajn, ale už přeci jen dost špíny a tahalo to za nohy. Děkuji obci Dolní Morava za skvělou práci při údržbě tras po celou sezónu a těším se na příští. Skol!
Vloženo 31.3.2018 8:38
Ráno od závory kus pěšky a cca 1km před Vileminkou se dá už jet na jedníčkových lyží. Krásně přimrzlý manžestr a zařezával jsem do něj hezky první stopu. Za Mokřinama jsem se otočil a jel zpět. Kde to bylo i později ve stinu tam to frčelo.Na sluníčku to dávalo trošku zabrat.Potkal jsem asi 20 lidí. Na závěr dubna parádní podmínky. Díky, díky za supr úpravu
Vloženo 27.3.2018 19:58
Dnes večer okruh Zbojnická,poprášeno novým sněhem,všude souvislá vrstva sněhu,pěkné svezení.
Vloženo 26.3.2018 0:22
Info od Marka:
Za mě poslední vyjížďka. Od parkoviště Pod Klepáčem pěšky přímo k prameni Lipky. Odtud už na lyžích do sedla Puchače a pod Malý Sněžník. Kromě jednoho místa hned na začátku, kde je to pod stromama na hraně, všude snehu dost. Stopa parádně tvrdá, ale jak fučí , tak dost svinstva . Zpátky ze sedla ještě po hřebeni na Klepáč, ale to moc na běžky není, navíc dost foukalo a ani výhledy se kvůli mrakům nekonaly. Na parkovišti -1°C, dole je to firn a led, nahoře je ještě normalni snih. Celkově hodně rychlé, mazal jsrm klistry Rex gold + univerzal a docela to drželo, jen to chce si hodně hlídat odraz.

Fotky na:
https://www.facebook.com/groups/kamzasnehem/permalink/897261193778801/
Vloženo 24.3.2018 12:42
Dnes ráno okruh Zbojnická: včera projela rolba - umrzlý manšestr s popraškem. Ve spodní části je pár míst kde je potřeba dát pozor na skluznici, ale dá se. V horní části perfektní! Pro mě krásné zakončení sezóny a velké diky všem, kteří se podílejí na úpravě stop.

O oblasti

Masiv Králického Sněžníku se nachází na hranici s Polskem. "Hraničními městy" jsou ze západu Králíky (za nimi začínají Orlické hory) a z východu Staré Město pod Sněžníkem (na druhé straně údolí jsou Rychlebské hory). Upravované tratě se nachází zejména u střediska Dolní Morava. Na běžkách se odtud dá dostat i na nejvyšší vrchol pohoří (jmenuje se také Králický Sněžník), to už ale po neupravovaných cestách. Do této oblasti zařadíme ještě jižněji položené trasy v okolí vrchu Jeřáb u Králíků.

Ostatní podoblasti v rámci oblasti Jeseníky